Haarlemse veilinghouder kocht een donker schilderij van G. v. Tilborgh het jaar Rondrit door Haarlem Na restauratie: een helder soldaten- stuk, ondertekend door David Teniers DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 PAGINA 9 /ra de catalogus van een Kunstveiling bij de Amsterdamse Kunsthandelaar Frederik Muller in 1946 werd een schilderij vermeld van een zekere Gillis van Tilborgh. Het werd gekocht door de Haarlem mer PHoogeveen Sr., die dit kapitale doek enige tijd in eigen bezit hield en het daarna doorverkocht. Zijn zoon, momenteel belast met de leiding van het veilingbedrijf aan de Nieuwe Gracht, kocht het stuk naderhand terug en gaf het in behandeling bij de restaurateur Karstens in Zandvoort om de oude, ver geelde vernislagen, die de kleuren met een zware film sluierden, te verwijde ren. Tot zover heeft het verhaal nog geen aanleiding geboden, het hier te vertel len. ware het niet dat het vermeld moet worden als voorgeschiedenis van de verrassingen die de restauratie oplever de. Bij dit voorzichtig wegwassen van de oude vernislagen, dat het doek een ge heel ander aanzien gaf, bleek op een zeker moment dat gedeelten van de voorstelling zich tussen de vernislagen in bevonden. Dit wil zeggen, dat op die plaatsen het oorspronkelijke schilderij later overschilderd was.. Van de twee grote tenten bleek er één niet authentiek te zijn en een deel van de wolkenlucht, een belangrijk stuk architectuur met ronde torens en zelfs een volledig tafe reel in de achtergrond, bedekt te heb ben. Door de verwijdering van deze overschildering verkreeg het schilderij een veel grotere dieptewerking. Ook de terzijde gerichte kop van een figuur, midden op de voorgrond, was zodanig overschilderd met breedgerande hoed en haardos dat de kop een andere wending bad verkregen. Bovendien, en dit is wel de meest grote verrassing, kwam de volgende signatuur duidelijk en gaaf te voorschijn: D. TENIERS F. David Teniers de Jongere werd in de jaren 163233 opgenomen als meester in het Antwerpse gilde. Daarna huwde hij met een dochter van Jan Breughel I. Hij werkte toen in de trant van de geweldige boeren- en herbergschilder Adriaen Brouwer. Toen deze in 38 jong stierf, maakte David s stijl zich lang zamerhand los van zijn voorbeeld en hij gaat zich ook toeleggen op de schildering van het landschap. Uit een combinatie van beide ontstaan daarna de kermissen en oogstfeesten. Hij werkt in kleine en zeer kleine formaten. Intussen was hij in dienst getreden bij Aartshertog Leopold Wilhelm als hof schilder en conservator van diens om vangrijke kunstgalerij; deze functies be kleedt hij ook bij de opvolger van de Aartshertog, Don Juan van Oostenrijk. Uit deze relatie is het dus wel verklaar baar, dat de goedmoedige humoristische volkstaferelen, ook wel eens afgewisseld konden worden door een soldatenstuk. zoals het hier bedoelde schilderij er een is. Het is trouwens bekend, dat hij op drachten van zijn „werkgevers" in de trant van historiestukken heeft aangeno men en uitgevoerd. Tussen 1640 en 1650 beleefde hij het hooogtepunt van zijn bloei en hij was toen wel de meest ge slaagde genreschilder van zijn tijd. Hij kreeg zoveel opdrachten dat hij, zoals toen trouwens gebruikelijk was, een atelier met leerlingen nodig had, om hem te assisteren bij de uitvoering ervan. Nu wat betreft het schilderij dat zich in het bezit bevindt van de heer P. Hoogeveen Jr., en dat als illustratie bij dit artikel is gereproduceerd. Een groep schutters heeft zijn kam pement opgeslagen op een open vlakte in de buurt van de ruïne van een burcht rechts, en een ommuurde tuin waarin zich bomen bevinden, links. Bij de in gang van de grote tent staan twee rui ters, een waard die op sierlijke wijze een glas vol giet, en een vrouw. Vaatjes buskruit worden bewaakt door twee sol daten. rustend op een matras en een pak dekens. Links op het schilderij is een gesprek gaande. De vaandeldrager heeft zijn vaandel over twee kurassen gelegd en doet zich te goed aan de inhoud van 'n kruik. Even verder in de achtergrond wordt op een trom gedobbeld en geheel op de achtergrond, tegen de muur der ruïne üllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIII De uitgebreide rioleringswerken in het Kleverpark en Zaanenkwartier hebben een groot deel van het jaar heel wat last bezorgd aan de omwonenden en het verkeer. Maar deze overlast accepteerde men graag, omdat er straks een groot belang voor de volksgezondheid uit voorkomt. et begint u te duizelen en Qe viering van de Kromstaf-herden- die oliebollen liggen u bo- king vond in Haarlem haar hoogtepunt vendien zwaar op de maag. in de fraai versierde kathedrale ixm- Misschien is het ergste wel, dat u liek St.. Bavo. waar mgr. J. P. Huibers tóch meegedaan hebt aan het na- oen pontificale Mis opdroeg. Een modern derde perron werd in gebruik genomen voor de treinen naar Bloe- niendaal en verder. Ook het plaatskaartenkantoor aan het Kennemerplein is foor de bewoners uit het Noordelijke deel van de gemeente een ware uitkomst. Zowel in Noord als in Oost verrezen enkele honderden huizen. In het komende jaar zullen er vele volgen, maar nog altijd wachten talrijke jonge mensen op een toewijzing, die wij ze in het nieuwe jaar van harte gunnen. i llllll III IIIIHIMIIIIIIIIII III IlillllllllllH HI IIIIMIIIIIIIIIIIII Mil III ling was er genoeg. De gemeente raadsverkiezingen met de daarop volgende enigszins Frans aandoende bezetting der wethouderszetels; de broodoorlog, de herrie om het cir cuit van Zandvoort, en de reis op gemeentekosten naar Denemarken. Onze sympathieke oudste 102 jarige inwoonster, de missie pionierster mevrouw Krouwels, werd in de hemel opgenomen, maar de nonnen van het St. Jacobs Gods huis vormden ook al honderd jaar een hemel in Haarlem. Over bran den gesproken: de brandweer be hoefde niet het gehele jaar te kaar ten. In Januari werden 5 kinderen uit een brandend huis in de Ter- natestraat gered; een paar weken later loeiden de vlammen aan het Marcelisvaartpad, in Juni aan de Kennemerstraat, in Augustus ging de Zwitserse boerderij in Haarlem- N. er bijna aan en dan denken we nog niet eens aan de schade, die het veilinggebouw te Lisse leed door de rode haan (bijna f250.000). Toch is dit alles te herbouwen en te herstellen, maar de mensenle vens, welke door het verkeer weer geëist werden hebben blijvende rouw veroorzaakt. Vijf dodelijke ongelukken alleen al in die mooie zomermaand Augustus, het is te veel, het geeft te denken. jy omaan, laat ons er aan her- IC inner en, dat Toon Hermans scheidsrechter was bij een voetbalwedstrijd tussen raadsleden en journalisten en dat de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur Koninklijk gesierd werd en bovendien een legaat van een ton in ontvangst mocht nemen. Ja, de bollenmensen hebben over het af- gelopen jaar niet te klagen. Record export hoeveelheden, de Koningin tweemaal in hun midden, een bloe mencorso met stralend weer en een Flowerfestival waar de hele wereld naar kwam kijken. Onze Lands vrouwe bracht ook haar jaarlijks bezoek aan het openluchttheater te Bloemendaal, waar Griekse dansers het eerste lustrum luister bijzetten. Al bladerend in de dikke kran ten, die wij toch maar weer voor u onbaatzuchtig samenstelden, ont dekten we weer actie rondom melk en sigaren, de opening van het nieuwe perron en de ingang van het station aan het Kennemerplein, narigheden met de 600 werkers ami de wankele Holland Naiitic en ka baal in de raad over het marionet tentheater in de kelder van het stadhuis. Maar weet u, dat in het afgelopen jaar in stad en streek niet min/der dan twintig inbrekers gedeeltelijk van formaat in de cel gestopt zijn, waaruit blijkt, dat de kinderen der duisternis toch niet altijd slimmer zijn dan die van het licht! Gelukkig werd er in Noord en Oost flink gebouwd en kwam „de kleine middenstander" ook aan zijn trek. Terwijl Haarlem echter in inwonersaantal vrijwel niet vooruitgaat werden de voor bereidingen getroffen voor twee enorme nieuwe wijken: Sinnevelt Flora 1953, in alle opzichten zo geslaagd, werd tweemaal door Koningin Juliana bezocht. Op deze foto ziet men Hare Majesteit met twee der directeuren van deze internationale bloemententoonstelling te Heemstede. en Delftwijk. Eind 1954 moet er al een flink deel van de plannen ver wezenlijkt zijn. Hoe kan het ook anders, nu het Huisvestingsbureau zo keurig netjes in het Proveniers huis onderdak kreeg. Wat is dat nu? Dat is waar ook, op 22 Juli werd RCH landskam pioen. Een voetbal kan even raar rollen als een dubbeltje, want dat zelfde RCHkom kom, er kan nog heel wat gebeuren. Over nieuwe scholen zou een krant te vullen zijn. Geen raads vergadering ging voorbij of er wer den credieten van duizenden gul dens, soms van tonnen voor het onderwijs gevraagd. Volgend jaar zal het Mendel-college de poorten openen, maar eerder nog heeft Bloemendaal eindelijk een waardige kerk. Priesterfeesten zijn weer in alle parochies gevierd. Maar heeft u de lijst van jubilarissen voor 1954 al doorgekeken? Lieve help, wat zullen in Haarlem de klokken lui den, vooral op 15 Augustus. We moeten weer verder. Het bevol kingsonderzoek op tuberculose kwam in volle gang, zoals de reclame voor vrijwilligers Bescherming Burger bevolking haar doel niet miste. Haarlem is een stad van kunst en cultuur. Het veertigjarig bestaan van het Frans Halsmuseum bracht verrassingen en niemand treurt om de ondergang van de H.O.V., daar het nieuwe provinciaal orkest een veel bredere armslag heeft. kaarten. Was ik helderziende, dan zou ik belangrijke voorspellingen kunnen doen voor het nieuwe jaar. Toch wil ik u niet teleurstellen. Haarlem zal op de gemeentebegro ting twee mïllioen te kort hebben, wielrijders en automobilisten zullen weer verkeersongevallen door grove fouten veroorzaken, tienduizenden zullen naar de Keukenhof reizen om het voorjaar te vieren, speciaal op Zondagen zal het mooi weer zijn. Verder zullen maar weinig burgers interesse hebben voor de komende Provinciale Staten-verkie- zingen en zal RCH geen landskam pioen worden. De beste kapelaan van uw parochie zal natuurlijk juist naar elders moeten vertrek ken en de burgemeester van Bloe mendaal zal afscheidsgeschenken ontvangen. En voor u allen kan ik niet voorspellen, doch wel wensen, dat 1954 zegenrijk voor u mag zijn, zodat u op oliebollenavond over een jaar moogt getuigen: het was goed, het was reusachtig, we moeten dub bel en dwars dankbaar zijn. NPAARNEBABBELAAR Kort na de ramp, die de Hollanase en Zeeuwse eilanden trof, adopteerde Haarlem Oude Tonge. Op de begraaf plaats van het zozeer getroffen dorp werd door de Commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuidholland een beeldje, door het Haarlemse publiek geschonken, onthuld. iiuiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Na een intense voorbereiding werd het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Haarlem massaal ingezet. De eerste burger van de stad, burgemeester P. O. F. M. Cremers, verscheen als eerste voor het apparaat, weldra gevolgd door duizenden Haarlemmers. Telt u eens op hoeveel Haarlem voor Oude Tonge, Heemstede voor Puttershoek en Bloemepdaal voor Oudenhoorn heeft gedaan, na die verschrikkelijke stormnacht. Het is anderzijds niet moeilijk om de Flora voor uw geest te halen en de lich tjes in de Haarlemse straten tijdens het grote bloemenfestijn. Afwisse- Verreweg het meest bewonderde en bezochte object van Haarlem Lichtstad was het Frans Halsmuseum, dat zowel exterieur als interieur met recht een sprookje genoemd mocht worden. bileum in September niet onver getelijk geworden, was dat trouwtje in Juli niet allergezelligst of dat lot uit de loterij niet oorzaak van één nacht slapeloosheid? Welaan, dat jaar 1953 heeft in stad en streek ook feiten opgeleverd, die de her innering waard zijn of u doen ver bazen, met de opmerking: is dat alweer zó lang geleden, of: ja, weet je nog?! U bent bijvoorbeeld allang ver geten, dat de bioscoopdirecteuren in Februari te vuur en te zwaard optrokken om de vermakelijkheids belasting verlaagd te krijgen. Geeft de overheid niet toe, dan zullen de witte doeken zwart blijven, dreig en gebeurde niets, Wat voorlopig misschien nog wel zo wijs was en is. bevindt zich de ambulancegroep die bij de restauratie te voorschijn gekomen is. Men krijgt de indruk dat het eigenlijk een aantal minder omvangrijke schil derijen zijn. op één doek verzameld en geplaatst tegen het zelfde landschap. De wolkenpartij is zeer los en vlot gepen seeld, de ambulance-groep zeer schets matig getoetst, en in de voorgrond zijn enige détails verrukkelijk van stofuit drukking. zoals het schort van de vrouw, de voorschoot van de waard, de bundel middenvoor en de vlag. Door haar picturale gaafheid, de zeer zuivere weergave en het meest voelbaar worden van de karakters, heeft de meest linkse figurengroep ons het meest ge boeid. Onder dit fragment bevindt zich ook de signatuur. Het geheel is, ondahks de vaten buskruit, een gemoedelijk stuk dat zeer menselijk is van handeling. Wij hopen nog eens te kunnen berich ten, wat de gespecialiseerde kenners in het moeilijke vak der kunsthistorie heb ben kunnen afleiden uit de gegevens die dit wonderlijke schilderij hun verschaft. L. T. Ziezo en nu de krant maar even aan de kant, om Oud en Nieuw te vie ren. De melksanering is ook dit jaar weer aan de orde gekomen. Weet u nog, hoe onze tekenaar de koe liet spreken? ranneer U, oliebollen etende en groc drinkende lezer, niet van nakaarten houdt en liever vooruitziet dan terug blikt, moet u dit praatje overslaan. Het zou niet aardig voor mij zijn, maar ik kan uw inzicht eerbiedi gen. Wie wordt er op oudejaars avond graag aan herinnerd, dat zijn zoon in Februari een ruit van drie tientjes ingooide, dat in Maart zijn faillissement werd uitgesproken en dat in Mei een der huisgenoten een blindedarm in het ziekenhuis ach terliet? Maar is anderzijds dat ju-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9