Volksbruinbrood één cent goedkoper Groot Nederlander op Oudejaarsavond heengegaan Dr. A, PLESMAN OVERLEDEN Bezorgd brood op platteland één cent duurder Tot hoofd en hart Nationale figuur Overstelpend aantal bewijzen van deelneming Dr. Drees: Bewondering voor werkkracht en toewijding Witte pokken in Den Haag Autobotsing eist acht gewonden Het weer Rouw op Schiphol PRINS BERNHARD: „Hij was een heel, heel groot man" Spanjaard heeft T rotzky vermoord Nieuwjaars- attentie I Wil men iets bereiken, dan moet men kunnen wachterij 1 ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 ZATERDAG 2 JANUARI 1954 77sfe JAARGANG No. 25877 Loonconflict in Britse scheepsbouwindustrie Identiteit vastgesteld Holland-Amerika Lijn verkoopt twee schepen Vietminh bereidt zware aanval voor op Dien Bien Phoe Ons volk sal dr. Plesman met eerbied en dankbaarheid blijven gedenken van De regering heeft, naar het ministerie van Landbouw, Visserq en Voedsel voorziening mededeelt, besloten de door de loonsverhoging in het bakkeru- bedryf optredende kostenstijging van het volksbrood op te vangen met een verlaging van de prijs van de tarwe en daardoor van de meel- en bloemprtjzen voor het brood. De bestaande maximum- en minimumprijzen van het volksbrood zullen daardoor in het algemeen niet worden verhoogd. Alleen de prijzen van volkswitbrood, geldende voor bezorgd brood op het platteland, gaan, als ge volg van het feit, dat de loonsverhoging op het platteland groter is dan in de steden, wegens verdere aanpassing in de loonclassificatie op het platteland, één cent omhoog. Daartegenover zullen de maxi mum- en minimumprijzen van volks bruinbrood en kropbrood in het gehele land zelfs met één cent per brood van 800 gram worden verlaagd, terwijl in een aantal provinciesteden de maxi mum- en minimumprijzen van volks witbrood eveneens met één cent per brood van 800 gram zullen worden ver laagd. De getroffen maatregelen hebben concreet het volgende resultaat: in de grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem alsmede in de aangrenzende gemeenten Diemen, Schiedam, Vlaardingen, Rijswijk en Voorburg) blijven de volkswitbrood- prijzen onveranderd, In de provincie steden met 4C.OOO of meer inwoners, worden de bezorgprijzen voor volks witbrood en, behoudens enkele uitzon- In de residentie hebben zich, zoals gemeld, drie gevallen voorgedaan van een ziekte, welke veel van pokken weg heeft. De patiënten, alle drie omstreeks dertig jaar, zijn in een barak van het Gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal geïsoleerd. Bij het bacteriologische on derzoek en gezien het ziektebeeld is men voorlopig tot de conclusie gekomen, dat het hier de z.g. „milk pox" betreft, het geen vertaald heet „witte pokken." In Nederland is deze ziekte nog nim mer voorgekomen. De laatste epidemie in Europa van witte pokken kwam in 1921 in Zwitserland voor. Meer treedt de ziekte op in scmmige Zuid-Ameri- kaanse staten. Zij is even besmettelijk als de pokken, maar het verschil is. dat de sterftekans vrijwel nihil is, terwijl die bij de echte pokken ligt tussen de tien en twintig pet. deringen, ook de prijzen voor afgehaald volkswitbrood, met één cent per 800 gram verlaagd. In de overige gemeen ten blijft de prijs van het volkswitbrood afgehaald onveranderd en wordt de prijs van dat brood bezorgd met één cent per 800 gram verhoogd. Bij de van 4 Januari af geldende nieuwe prij zen zijn de prijzen van volksbruinbrood overal één cent per brood van 800 gram lager dan die van het volkswitbrood. Voor de bakkerij geldt, dat de richt prijs voor de soort tarwebloem, welke voor het bakken van volkswitbrood kan worden gebruikt, eveneens ingaande 4 Januari, op f 35.95 per honderd kg. franco wal ot stations zal worden ge steld en die van ongebuild tarwemeel op f 33 per honderd kg. Voor tien Spekholzerheidenaren en een inwoner uit Vaals zette het nieuwe jaar niet bijzonder goed in, daar een aanrijding tijdens hun plezier auto tochtje, in de Nieuwjaarsnacht onder nomen, acht gewonden opleverde. Met z'n elven zaten ze in één kleine bestelauto, welke komende van Maas tricht aan de voet van de Hekerberg te Valkenburg tegen een Belgische mijn werkersbus opbotste. Het ongeluk, is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat de chauffeur van de bestelauto, B. uit Vaals, niet voldoende rechts van de weg heeft gereden. Na de botsing met de autobus, ging de bestelauto over de kop en hierdoor werden acht inzitten den van de bestelauto gewond. Zij allen moesten op doktersadvies naar het Sint Jozefziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. Advertentie (tot Zondagavond) Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Noord en West. Van het Noordwesten uit intredende dooi, maar vannacht en morgenochtend in het Zuiden van het land plaatselijk nog matige vorst. Zondag: Zon: 8.48-16.41. Maan: 7.43-14.48. Maandag: Zon: 8.48-16.42. Maan: 8.33-15.55. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk, Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. WBoerrigter en Mr. W. A. M. van oer Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur; W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. r n menig huisgezin werd de oude- i jaarsavondviering enkele ogenblik- J_ ken verstoord, toen de radio het be richt mededeelde, dat de president directeur van de K.L.M., dr. Albert Ples- man, was overleden. Er viel een plotse linge stilte, want ieder, jong en oud, besefte op dat ogenblik, dat Nederland op deze dag een groot man, een natio nale figuur verloren had. Want Plesman was de K.L.M. en de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij is de trots van het Nederlandse volk, een stuk van zijn moderne historie, waarin zijn oude glorie van grootste zee- en vrachtvaarder der wereld zich opnieuw kon ontplooien. Plesman en de K.L.M. was één begrip. Hoe kon het ook anders? De E.L.T.A., de eerste luchtvaartten toonstelling, te Amsterdam" in 1919 ge houden, had in het Nederlandse volk. en voorsil in zijn jeugd, het enthousiasme voor de luchtvaart losgeslagen. Een der organisatoren van deze tentoonstelling was luitenant Plesman. In hetzelfde jaar werd de stichtingsacte gepasseerd van de N.V. Koninklijke Luchtvaartmaat schappij voor Nederland en Koloniën, de K.L.M. En wederom ontmoeten wij hier de naam van Plesman, eerst als ad ministrateur, spoedig als directeur. De organisator, de voor geen moeilijkheden en risico's terugschrikkende doorzetter, was in zijn element. Een geboren leider kon zich ontplooien. In 1920 begon de K.L.M. een anderdaagse dienst op Lon den met Engelse piloten en Engelse oorlogsvliegtuigen. Nog hetzelfde jaar werden verbindingen geopend met Ham burg en Kopenhagen. Het lukte. De K.L.M. sloeg zijn vleugels uit. Over Europa, Azië, Ned.-Indië. Wij allen kennen de historie, de adembenemende ontwikkeling der luchtvaart. De luchtvaart maatschappijen der grote mogendheden veroverden in een kwart eeuw het luchtruim. Het kleine Nederland bleef niet achter. Want Nederland had zijn Plesman, zijn K.L.M., welke de concur rentie met de grootste maatschappijen niet alleen aandurfde, maar vaak zelfs als eerste uit de wedloop te voorschijn trad. Dr. Plesman had ook de vooruit ziende blik, noodzakelijk leider van een groot concern. Toen hij zag, dat hij met zijn beroemde en be trouwbare Fokkers de concurrentie op den duur niet zou kunnen volhouden, aarzelde hij niet het nationale product vaarwel te zeggen en steeds weer op nieuw de nieuwste types van de vlieg tuigfabrieken in de Ver. Staten te blij ven aankopen. Tussen Fokkers en Super- Constellations heeft Plesman's loopbaan in de burgerluchtvaart zich bewogen. Hoe de president-directeur van de K.L.M. na de oorlog het vrijwel geruï neerde bedrijf in enkele jaren weer vol komen opbouwde en tot ongekende bloei bracht, ligt ieder nog vers in het ge heugen. De faam van de K.L.M. had nauwelijks overwinningen in Melbourne- of Christchurch-races nodig. Haar faam was en is gevestigd. Thans staat de bezielende motor van deze grote Nederlandse maatschappij voor goed stil. Wij kunnen het ons nau welijks indenken, de K.L.M. zonder Plesman, Schiphol zonder Plesman. Nederland leed op deze oudejaarsdag een zwaar verlies, dat niet gemakkelijk hersteld zal kunnen worden, al zullen de K.L.M.-vogels ook het luchtruim overal ter wereld blijven doorklieven. Een nationale figuur, die in de ge schiedenis van de Nederlandse lucht vaart zal blijven voortleven, is heen gegaan. In het Bronovoziekenhuis te 's-Gra- venhage waar hij 's morgens ter behan deling was opgenomen, is Donderdag avond vijf minuten over half tien in de leeftijd van 64 jaar tengevolge van een arteriële bloeding in de buik overleden, dr. Albert Plesman, president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappen N. V. Dr. Plesman voelde zich in de nacht Woensdag op Donderdag niet hon derd procent. Donderdagmorgen heeft hij zich in verbinding gesteld met zijn kantoor en medegedeeld dat wanneer de andere directieleden het plan hadden de voor die morgen vastgestelde directievergadering doorgang te laten vinden, hij zou proberen aanwezig te zijn, Kort nadien is zijn toestand verergerd. De ontboden geneesheer dr. J. A, Bos uit 's-Gravenhage achtte onmiddellijke op neming in een ziekenhuis noodzakelijk Dr. Plesman was hoogst ernstig ziek en hij heeft de ernst van zijn toestand in gezien door, voordat hij naar ..Bronovo" werd vervoerd, zijn laatste maatregelen te treffen. Bij het overlijden waren mevrouw Plesman en de kinderen tegenwoordig Het stoffelijk overschot van dr. Ples man is Nieuwjaarsdag opgebaard in zijn woning aan de Tapijtweg te 's-Graven hage. Maandag van 10 tot 16 uur zal het stoffelijk overschot zijn opgebaard in de hal van het hoofdkantoor waar een chapelle ardente zal worden ingericht Dinsdag des morgens elf uur wordt in de Willemskerk aan de Nassaulaan te 's- Gravenhage een samenkomst gehouden waarin het heengaan van dr. Plesman zal worden herdacht. Het is de bedoe ling dat de minister van, Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, daar een rede zal uitspreken. Na afloop van deze her denkingssamenkomst zal het stoffelijk overschot van dr. Plesman op de Alge mene Begraafplaats aan de Kerkhoflnan te 's-Gravenhage worden ter aarde be steld. Het is de wens van, de familie dat dr. Plesman naar zijn laatste rustplaats aan de Kerkhoflaan zal worden gebracht door zijn naaste familieleden en vrienden die daartoe worden uitgenodigd. De milde winterzon bescheen Nieuw jaarsmorgen een Schiphol waar ten teken van rouw by toegangspoort en aankomsthal de nationale driekleur en de Amsterdamse vlag halfstok hingen. Het was rustig op deze eerste morgen van het nieuwe jaar aan de vooravond waarvan de man die de K.L.M. groot heeft gemaakt en een wereldnaam be zorgd is heengegaan. De blik vooruit, op het vliegveld gericht, zo staat het bronzen borstbeeld van dr, Plesman. iet wat achteraf terzqde van de toegangs poort der luchthaven. „Toen zijn zoon om het leven kwam bij het vliegongeluk te Bari kuchte hij eens en zei: „We gaan gewoon door" Hij was een man met een ijzeren geest en in deze geest gaat het werk verder". Deze woorden waren kenschetsend voor de stemming die op Schiphol heerste. Dinsdagavond waren op verzoek van dr. Plesman vrijwel alle leden van het vliegend personeel van de K. L. M. met hunne echtgenoten op Schiphol samen gekomen om daar, voor het eerst in de grote geschiedenis van de K-L-M., ge zamenlijk een kerstdiner te nuttigen. Het biykt nu dat deze bijeenkomst de laatste grote K.L.M.-samenkomst is ge weest dte dr. Plesman heeft byge- woond De rverkgevers in de Britse scheeps bouwindustrie hebben geweigerd een loonsverhoging toe te staan. Van 18 Ja nuari af zullen de werknemers in deze bedrijven nu overwerk en prestatieionen weigeren. De minister van Arbeid, sir Walter Monckton, heeft twee bemidde lingsorganen in het leven geroepen. De Londense vervoerbedrijven heb ben hun employés een loonsverhoging van in totaal ruim twee millioen gulden per jaar toegestaan. De vakbonden heb ben van hun kant toegezegd alles in het werk te stellen om de bedrijfskosten zo laag mogelijk te houden. Op dc laatste dag van het oude jaar, enkele uren nadat dr. A. Plesman was overleden, begonnen uit alle delen van de wereld betuigingen van deelneming binnen te komen, zowel op het hoofdkantoor van de K.L.M. te 's-Gravenhage, als in zijn woning. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden hebben uit Grindelwald een in bijzonder* hartelijke bewoor dingen gesteld telegram aan mevrouw Plesman gezonden, waarin innige deelneming wordt betuigd met het grote leed. Het heengaan van dr. Plesman heeft op de Koninklijke familie grote indruk gemaakt en vooral de Prins, die zo nauw en met zoveel wederzijdse waardering met hem heeft samen gewerkt. „Hij was een heel, heel groot man," aldus verklaarde de Prins tegenover een verslaggever. kende namen in de burgerluchtvaart Sir William P. HUdred, directeur-gene raal van de IATA, heeft een telegram van rouwbeklag gezonden naar de KLM en in een zeer uitgebreid telegram aan alle directeuren van bij de IATA aan gesloten zeventig luchtvaartmaatschap pijen c.a. meegedeeld welk een slag de wereld-burgerluchtvaart op de laatste dag van het oude jaar heeft getroffen door het heengaan van deze pionier. Donald W. Douglas, president van de Douglas vliegtuigenfabriek in Santa Monica, deelt in zijn telegram o.a. mee, dat men altijd dr. Plesman zal blijven gedenken als een van de pioniersgees ten van de luchtvaart en bovendien als een grcot en goed vriend. De minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel, heeft in zijn telegram deelneming betuigd met het overlijden van de emi nente directeur. Voorts kwamen o.a. te legrammen binnen van Sir Miles Tho mas, de president van de „British Over seas Airways Corporation," de directie van de „Scandinavian Airlines System," de „Royal Aero Club" te Londen, dr. Paul Rijkens van de „Unilever" te Lon den, de directie van de „Quantas"- luchtvaartmaatschappij in Australië, de directie van de N.V. Koninklijke vlieg- uigenfabriek Fokker, de directie van k 2 Lockheed-vliegtuigenfabrieken. KLM- v'estigingen over de gehele wereld. In Nederland werd het nieuws in de uitzending van de nieuwsberichten van elf uur des avonds bekend gemaakt. De AVRO nam nadien een minuut stilte in acht en wijzigde haar programma ge deeltelijk. Vrijdagmiddag hebben voor de VARA- miercfoon de minister-president dr. W. Drees en de oud-directeur-generaal van de PTT dr. ir. M. H. Damme woorden „Het heengaan van dr. Plesman is voor Nederland en voor de K. L. M. een onherstelbaar verlies", zo zei Prins Bernhard, toen een verslaggever van het A. N. P. hem in „Hotel Adler" in Grindelwald sprak. De Prins zelf heeft met dit heengaan een goed vriend ver loren. „Voor velen was hij zo op het oog een koelbloedige en energieke za kenman, maar hij was ook een zeer gevoelig man, die tot tranen toe bewo gen kon zijn. Dat heb ik zelf meege maakt", aldus Prins Bernhard. „Ik herinner me nog", zo zei de Prins, „dat, toen hij in Am.erika was, hij president Truman wilde spreken over iets, dat hem nd aan het hart lag Truman wilde hem toen een onderhoud van een kwartier toestaan, maar hel antwoord van dr. Plesman aan de man. die hem deze mededeling overbracht, was: „Zeg maar aan de president, dat rne dat te weinig is en dat ik niet kan". En het resultaat was, aat Tru- rnan, die hierdoor kennelijk toch wel geïmponeerd was, hem later toch veel langer heeft ontvangen. Dat was ty pisch Plesman". fHi het aantal bewijzen van deelne- inS dat is ontvangen zijn er van klin- Volgens de Canadese politie heeft men eindelijk kunnen vaststellen, dat de man, die in 1943 wegens moord op de verbannen Russische leider Trotzky tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, een Spanjaard is, genaamd Ra mon Mercador del Rio, die in 1913 te Barcelona werd geboren. De man, bekend als Jacques Mornard, doch in het bezit van een Canadees pas poort op naam van Frank Jackson, heeft steeds geweigerd zijn identiteit bekend te maken, nadat hy in Augustus 1940 t« Mexico Trotzky van het leven had be roofd. In een artikel in het tijdschrift van de Canadese politie, getiteld „Paspoort voor moord", schrijft de deskundige William Rodney, dat Del Rio door dr. Alfonzo Quiroz, thans hoofd van de re cherche van de Bank van Mexico, werd geïdentificeerd door middel van te Bar celona gevonden vingerafdrukken. Op 20 December kreeg de moordenaar het recht een verzoek om invrijheidstelling te doen, doch hiervan heeft hij tot dus verre geen gebruik gemaakt. Naar vernomen wordt is Donderdag de verkoop tot stand gekomen van twee schepen van de HollandAmerika Lijn aan de Foreign Assets Realization Cor poration te New York. De beide sche pen Leerdam en Edam zullen dienst gaan doen in de Japanse wateren. De verkoopprijs voor elk van de bei de 12,500 ton metende schepen ligt dicht bij het half millioen dollar. Elke avond raast de expres-trein RomeParijs met een snelheid van ruim 100 km per uur langs het huisje van overwegwachter Toccali in Borgone, een gehucht in Noord- Italië. Trouw elke avond staat de 15-jarige dochter van de overweg wachter, Franca, buiten te wuiven naar bemanning en passagiers. Gisteravond kwam de trein, tot grote vreugde van het meisje, voor het huisje van haar vader tot stil stand. De hoofdconducteur stapte eruit en overhandigde haar een gro te bos bloemen, een nieuwjaars geschenk van de Italiaanse spoor wegen. Franca had een maand geleden een brief geschreven naar hel mi nisterie van Vervoer met het ver zoek om de trein een keertje maar bij haar huis te laten stoppen, zodat ze ook eens zou kunnen zien hoe hij eruit zag als hij stilstond. Op Schiphol hangen de vlaggen halfstok. van herdenking gewijd aan dr. Ples man. De televisie-uitzending van de VARA op Vrijdagavond begon met een nage dachtenis van de overleden luchtvaart pionier. In het KRO-programma is dr. Ples man gisteravond even na acht uur her dacht. Aan de hand van flitsen uit ra dioreportages van vroeger jaren, waar in dr. Plesman zelf sprak, werd de bou wer der KLM geschetst, waarna de oud ste directeur van de maatschappij, de j heer F. von Balluseck een afscheids woord uitsprak. De wereldomroep heeft in zijn uit zendingen eveneens dr. Plesman her dacht. De gevechtsactiviteit in Indo-China is momenteel uiterst gering. De Fransen hebben in Noordelijk Laos na vijf dagen patrouilleren eindelijk contact gekregen met de Vietminh-rebeilen. Het kwam to; enige gevechten. De rebellen hergroe peren hun troepen en voeren nieuwe eenheden aan voor een aanval op het bcrgbolwerk Dien Bien Phoe, dat de opiumvelden van Noordeiyk Laos be heerst. De Franse luchtmacht biy'ft bü voortduring de vijand bestoken. In het prachtige winterlandschap genie ten onze beide oudste Prinsessen in deze dagen van de wintersport. Prins Bernhard heeft met zijn gezin de jaarwisseling gevierd in Grindelwald. Voor hotel Adler po seerde de Koninklijke Familie voor de fotografen. Over de zender Hilversum I heeft de Nederlandse Radio Unie tegen de avond van Nieuwjaarsdag een geza menlijk programma uitgezonden, waarin de minister-president, dr. W. Drees, namens de Nederlandse rege ring, en dr. ir. M. H. Damme, oud directeur-generaal van de P.T.T., de president-directeur van de K.L.M. hebben herdacht. over de wereld dragen. De K.L.M., die Nederland verbindt met bijna alle delen der wereld, heeft overal een uitnemen de naam en de man die haar groot heeft gemaakt, die een pionier van de Neder landse luchtvaart is geweest, door wiens onblusbare geestdrift, energie, initia tief, ons land in de luchtvaart mee vooraan is komen te staan, was Ples man. „Het bericht op de Oudejaarsavond omtrent het plotseling overlijden van dr. Pieman, de president-directeur der K.L.M., zal heel het Nederlandse volk diep hebben getroffen", zo begon dr. Drees zijn kort herdenkingswoord. „Zijn bijzondere persoonlijkheid en zijn werk •waren aan allen bekend. Hij was een van de grote nationale figuren die tot mannen van internationale betekenis uitgroeien en de naam van Nederland Thans is hy plotseling weggerukt uit zyn werk. Namens de regering moge ik getuigen van de bewondering die wy hadden voor zijn werkkracht, zyn In zicht, zqn onbegrensde toewyding, en van onze erkenteiykheid voor wat hy voor ons land en voor de positie van Nederland in de wereld heeft gedaan. Heel ons volk zal hem met eerbied en dankbaarheid biyven gedenken", zo zei dr. Drees. Ir. Damme heeft er o.a. op gewezen dat dr. Plesman alles wat hij ondernam deed gedragen door een sterke overtui ging, door een sterk geloof in de maat schappelijke vooruitgang in het alge meen en in de grote onafzienbare mo gelijkheden van de luchtvaart in het bijzonder. In aat opzicht was hij een ziener van bijzondere aanleg, die er telkens opnieuw, herhaaldelijk tot ver bazing van zijn medewerkers, blijk van gaf de juiste ontwikkeling en mogelijk heden lang te voren te hebben aange voeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1