Vernieuwd clubhuis Jongensstad5' centrum van Haarlem geopend Kath. Landarbeidersbond St. Deusdedit vijftig jaar Beginselverklaring van pater S. Duvnstee O.F.M. in CENTRALE VERWARMING K IN ONZE OPRUIMING Brillenspeciaiist SCHMIDT Mr. WildtMeybo De nieuwe kerk inBloemendaal -jv. Goed begrip op alle punten Rumoer met Oudejaar GROEN Vanuit Haarlem begon de victorie; Heemstede bakermat der Loerakkers CADEAU WIEG SLEUTEL WEG? Gemeentelijke overheid en burgerij nemen afscheid van de heer N. Vos De HERINGA WUTHRICH ZATERDAG 2 JANUARI 1954 PAGINA 2 Agent werd aangevallen Gysbreght-mozaïek van Ant. Molkenboer In Amsterdamse Schouwburg „Natura" Examens voetverzorging Jeugdleiderscursus K.N.V.B. BLOEMENDAAF - TEL. 2r,43 Mevr. JACOBS DE VRIES TEDDY JASJES en JACKS VOOt? De BABy Anegang 46 Grote Houtstraat 116 Burgerlijke Stand Moelijkheden Successen Drie Bloemendaalse politiemannen nemen afscheid Kon. onderscheiding voor brigadier L. Boorsma Dankbaar gedenken Nam afscheid van Raad van Arbeid SANTPOORT In één jaar werd lening met f 60.000 verminderd Zondagsdienst „DE SLEUTELSPECIALIST" Hans Bouwmeester snelschaakkampioen Brand in paviljoen bijtijds ontdekt Zilveren politiemensen Hartelijke huldiging in raadhuis te Heemstede HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Beurs van New York STATIONSKAPPER „DE STATIONSHAL" Vanmorgen is in de Zoetestraat het geheel vernieuwde clubhuis „Jongens stad" van de Katholieke Sociale Jeugdzorg te Haarlem officieel in gebruik genomen. Nadat de openstelling geschied was door de heer Th. J. Verhoeven, president van de Bijzondere Raad der Sint Vincentiusvereniging, eigenaresse van het huis, hield de directeur, pater S. Duynstee O.F.M., een principiële en hoogst» interessante rede, onder de titel: het katholieke jeugdzorgwerk en haar raakvlakken. Voor deze plechtigheid waren uitgenodigd leden van de Bijzondere Raad, de hoofden van scholen, pastoors en kapelaans, diverse besturen van sociaal- charitatieve verenigingen en oud-leden van het S.F.L. Het gemeentebestuur werd vertegenwoordigd door wethouder D. J. A. Geluk. was het woord aan pater Duynstee voor zijn „beginselverklaring". De grootste vernieuwing, aldus de directeur, ligt niet in de uiterlijke be huizing, maar in de innerlijke oriënte ring van ons werk zelf, aangepast aan de tijd. Reeds voor de oorlog bleek, dat het gezinsverband voorop in het jeugd zorg-werk moet staan. Met deze oriën tatie naar het gezin werd de structuur van het jeugdzorgwerk meer en meer naar het maatschappelijke gericht. De voornaamste uiting daarvan was een meer doorgevoerd respect voor en ver trouwen in elke hulpbehoevende, waar door de maatschappelijk verzorger plaats ging maken voor de begrijpende en zo lang mogelijk de ander aanvaar- vaardende opvoeder. Deze moet meer verwachten van de geleide zelfwerk zaamheid van de nog aangepaste mens (of het kind) dan van eigen opgelegde eisen of voorwaarden. Heropvoeding der sociaal-zwakke ge zinnen in de stad Haarlem is het doel van „Jongensstad", met de restrictie, dat het om gezinnen gaat, die van katholieke origine zijn of die uitdruk kelijk door de instelling geholpen wen sen te worden. Om practische redenen kunnen daarop nog beperkingen wor den aangebracht. Huisbezoek is het voornaamste en daarnaast het werk in de drie clubhui zen. Maatschappelijke werksters bezoe ken het gezin, vrijwillige krachten, onder leiding van enkele beroepsfunc- tionnarissen, doen het jeugdwerk. Om elf uur verrichtte Deken J. J. A. Kuilman de inzegening, waarna de voorzitter, de heer H. W. M. van Os, in de benedenzaal van het gebouw een woord van welkom sprak. Toen de heer Verhoeven met een korte toespraak zijn vreugde geuit had over de restauratie van het clubhuis en de gasten zich van de betekenis daarvan overtuigd hadden, Op de hoek van de Brouwersstraat en de Oranjestraat heeft op Oudejaars avond, omstreeks 12 uur, een groep op geschoten jongens een vuurtje gestookt van Kerstbomen, autobanden en ander materiaal. Ongeveer 300 personen sloe gen het schouwspel gade, maar toen de politie kwam, was het uit met de pret De brandweer werd gealarmeerd en deze doofde binnen enkele minuten met een straal water het vuur. De rust was echter nog niet weerge keerd, want toen kort daarop enkele agenten voor de veiligheid nog eens een kijkje gingen nemen, zagen zij, dat de jongelui de brandstapel opnieuw had den aangestoken. Toen de politiemannen trachtten de orde te herstellen, werd een van hen met een hard voorwerp op het achterhoofd geslagen. Het slachtoffer loste meteen enige waarschuwingsschoten en werd door zijn collega'sontzet. De dader was vanwege de duisternis niet te achterhalen. Eindelijk is dezer dagen in de zijfoyer van de Stadsschouwburg te Amsterdam het Gijsbreghtmozdiek onthuld, vervaar digd door Ant. Molkenboer en geschon ken door een Amsterdammmer en een Hagenaar, die onbekend wensen te blijven. Wij schrijven: eindelijk'' omdat, naar de vervaardiger ons vertelde, het mozaïek al in 1950 klaar was. maar het is tot dit jaar in het kelderatelier van Ant Mol kenboer te Haarlem opgeborgen geweest, omdat allerlei schoonheids- en andere commissies bezwaar maakten en veran deringen wensten. Maar Ant. Molken boer liet het zoals het was en eindelijk kon het Woensdag aan het Amsterdams gemeentebestuur worden overgedragen. Burgemeester d'Ailly heeft het met enige dankwoorden onthuld en aanvaard. Het mozaïek, vervaardigd naar een idee van prof. Molkenboer te Nijmegen, de broer van Ant. Molkenboer. is een sym bolische voorstelling van de herrijzenis van Amsterdam in 1945 en ook bedoeld als een uiting van erkentelijkheid voor het behoud van Amsterdam tijdens de oorlog. Dat het mede een geschenk is van een Hagenaar moet dan ook des te meer op prijs worden gesteld. Od Nieuwjaarsmorgen is de natuur historische tentoonstelling, georganiseerd door „Natura'' geopend door het hoofd der R.K.U.L.O. St. Jeroen, de heer P. J. Scheppers, in het bijzijn van de rector van het Mendel-college, pater Hutjens. en verschillende andere aanwezigen. De eerste dag was de belangstelling over weldigend. Ook Zaterdag en Zondag is deze tentoonstelling nog geopend van 's morgens 10 uur tot 's avonds resp. 6 en 9 uur. In de naaste toekomst zullen vier of vijf filialen op bepaalde punten in de stad noodzakelijk zijn. Vier maatschap pelijke werksters en tien vrijgestelde krachten moeten aangesteld worden naast vijftig tot zestig vrijwillige krach ten. Deze getallen spreken beter, wan neer men bedenkt, dat in deze stad 1200 tot 1500 gezinnen voor het werk in aan merking komen. Spreker besprak verder de verhou ding met de burgerlijke overheid (in verband met haar subsidiërende taak), en met de niet-katholieke clubhuizen; de verhouding tot de kerkelijke over heid, tot het Francisca Romanawerk en de andere katholieke charitatieve ver enigingen. Met vreugde kon spreker er van gewagen, dat op alle punten niet alleen begrip, maar ook samenwerking gebleken is en blijkt. Aan Haarlems Instituut tot Opleiding van Voetkundigen en Pedicures (Algehele Voet verzorging) slaagden: mej. A. Groeneveld, Santpoort; mej. G. Wezelman, IJmuiden; mevr, N. M. v. DeelenSnijders, Haarlem; mej. H. de Nieuwe, Haarlem; mevr. S. Mar- gèsMuskee, Heemstede: mej. A. Gjaltema, IJmuiden; mej. H. C. Stekelenburg, Sant poort; de heer A. F. Mooren Jr., Heemste de* de heer B. W. Solkamans Jr., Haarlem; mevr. E. Landa—Bucher, Bloemendaal; mevr. Bos—Broersen, IJmuiden; mevr. M. Schutte, Bloemendaal. De examens werden afgenomen door dr. W. Mol te Haarlem. De eerstvolgende avc~ i van de jeugdleiderscursus, georganiseerd door de K.N.V.B., afdeling Haarlem, zal ge houden worden op Donderdag 7 Ja nuari. De heer Sandtke zal die avond in het bondsbureau spreken over „jeugd en de leiding". De beide andere avonden zijn Don derdag 18 Februari en Donderdag 18 Maart. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton" (gepro longeerd). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u, a. 1. PALACE: „Rechter Thomas". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. LUXOR: „Het loon van de angst". Tij den 2, 6.45 en 9.15 uur. Vrijdag tot en met Zondag, 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 uur. Boven 18 jaar. LIDO: „Salome". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. CITY: „Gekooide furie". Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. ROXY: tot en met Zondag: „De roepstem der Pampa's". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De dief van Damascus". Tijden Vrijdag en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: tot en met Zondag: „Het le ven van Florence Nightingale", a. 1. Tij den Vrijdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Advertentie TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 10—5 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur. Zondag van 14—17 uur. APOTHEKEN De nacht- en Zondagsdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargenomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijssels en v. Hees. Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apo theek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en o.. Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond en nachtdienst van de Overveense-, Bloemendaalse- en Sant- poortse apotheken wordt waargenoen door Elswout Apotheek, Bloemendaalse weg 241, Overveen, telefoon K 250016760, Santpoortse Apotheek Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Stat., Telefoon K 25460—8249. OVERVEEN De Zondagsdienst voor artsen wordt tot 11 uur 's avonds waargenomen door R. Holthuis, Rollandslaan 35, tel. 10367. HEEMSTEDE Artsen: Dr. J. L. Tombrock, Burgemees ter v. Lennepweg 1, tel. 38032 en Dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. wam de organisatie-gedachte bij die zo grote schare van agrarische arbeiders van ons land pas laat op, het uur van succes zou nog later pas komen. Onontwikkeldheid en doffe berusting bij de arbeiders zelf, eigengereidheid en liberale opvattingen bij de werkgevers en afzijdigheid van de regering, ja grove achterstelling door de overheid, ziedaar wat opge ruimd diende te worden.. Een halve eeuw, waarvan de eerste periode er een was van enthousiasme, maar ook van machteloosheid, de tweede reeds bracht de zware strijd on\ het bestaan en vooral om erkenning en waarvan eerst de derde, de crisis der dertiger jaren, samenwerking gaf tussen alle belangengroepen en hoe vaak dan nog alleen, omdat Nederlands agrarische positie op het spel stond. Een halve eeuw ook, die zeer begaafde leiders schonk en mede door hen een menswaardiger bestaan aan de stoere werker van het platteland. Advertentie De ge- door ons beschikbaar stelde wieg in verband met BABYDAG werd gewonnen door Nachtegaalstraat 82 - Alhier De verbruikte stof was 17.93 m. hebben wij tientallen koopjes, met daarbij een KORTING van 20 pCt. op onze Geboren: zoon van P. J. Spaapen—Kim- mel, w. A. RubachScheffer, A. E. Drie huizenVeldhuijzen van Zanten, H. Ket Jacobs. H. G. van den Bos—Latour, K. S. Van Deventer—Timmermans, C. G. Kloek Keijzer, A. GerritsSchmitz; dochter van: J M. van GelderLodder, M. E. de Vrijer van Limburgh, J. M. van der Kroft—Cor- nelissen, M. A. VinkenNieuwendijk, P. M. FranseMoerkerk. Ondertrouwd: J. H. J. Bik en A. J. M. E. Walgering. A. Herman en E. Klon. Getrouwd: G. Drost en H. de Nijg. A. J. M. Schade en Chr. M. Blaas. Overleden: A. Iking, 48 J„ Pallasstraat J P. Baas. 69 jVerspronckweg. F. B. W. Schaper, 74 jaar. Gasthuisvest. A. C. H SwaanswijkNobels, 74 j„ Leidsevaart. W. J van der Vest, 1 m., Hazepaterslaan. B. Lommersevan Riek, 69 J„ Kamperlaan. A. J. van der Vaart, 75 j., Emostraat. Zijn by de Moderne Landarbeiders- bond de zuivelbewerkers de voortrek kers en by de Christelijke Landarbei dersbond de landarbeiders de pioniers, bij Sint Deusdedit gaan de „bollenjon- gens" voorop! Immers, de Bollenstreek leverde de pioniers op. de oprichter en 'de eerste drie vrijgestelden, de Bollen streek werd het eerste bastion, onwrik baar in oorlog en crisis, in de Bollen streek ook kwamen de eerste grote suc cessen. Een lange, zeer lange weg is afgelegd sedert de derde Januari 1904, de dag waarop de oprichting plaats had. Te Haarlem kwamen toen de afgevaar digden van de plaatselijke verenigingen uit Amsterdam, Heemstede, Leiden, Sas- senheim en Haarlem bijeen. Van dezen was St. Bonifatius uit Amsterdam de oudste (n.l. van 1891) en de grootste 'met 50 leden) maar ook de meest wis pelturige, was de Leidse vereniging een ééndagsvlieg en Sassenheim later lange tijd „afvallig''. Begon dus vanuit Haar lem de victorie, Heemstede is de baker mat der twee Loerakkers. Zonder twij fel dankt St. Deusdedit veel aan deze gebroeders, al doet men én de geschie denis én die vele andere voorvechters onrecht aan als men spreekt van „de bond der Loerakkers". Feit is evenwel dat van hen de jong ste. B. N. Loerakker, de oprichter en stuwer der eerste jaren geweest is. Eén bonk energie, strijd- en slagvaardig bij uitstek, man van visie en wijs vooruit zien, B. N. Loerakker komen ook door zijn rusteloos zwoegen alle primaire Ver diensten toe. Zijn grootste verdienste echter is, zijn broer A. J. Loerakker be keerd te hebben tot de idee van één, nationale bond, waarin alle R- K. agra rische arbeiders moesten georganiseerd raken. Die eerste jaren waren moeiiyke. Zeker er ontstonden meer afdelingen, 't Rooms rcvolutionnaire Hillegom trad toe en het rustige, degeUjke Lisse, maar het ging nog zo langzaam, er was nog zo wei nig kracht in de bond. De onderlinge band was nog veel te slap om grote stappen te kunnen ondernemen. Die band berustte slechts op het orgaan met de wijdse titel van „Ned. R. K. Tuinbouwblad" en op de jaarlijkse alge mene vergaderingen. Alles ging zo ge zapig! Natuurlijk waren ook de bonds- financiën slecht. Eindelijk, na negen .iaar ging men tot daden over. Dat geschied de op de jaarvergadering van Januari 1913 te Limmen N.-H., waar besloten werd een vrijgestelde aan te stellen. Sint Deusdedit telde toen 18 afdelingen met 1100 leden had een weerstandskas van even f 280 en verder nog de be schikking over ongeveer f 100 voor lopende uitgaven. Nu ging het gebeuren, al vond men aansluiting bij het R. K. Vakbureau nog overbodig. Wel zou men actie gaan voe ren buiten het Haarlemse diocees. Zo dan trad A. J. Loerakker nog In Maart van dat jaar in functie; ook nam hii weldra de redactie van het orgaan, van dan af „De R. K. Landarbeider" ge heten, op zich en de werkzaamheden van secretaris. Van toen af in 1915 werd hij voor zitter leidde „A. J." de bond naar dat doel dat zijn broer „B. N." in 1904 al voor ogen had gestaan. Er was nu leiding, er kwam actie, maar bovenal er ontstond een onderlinge band Opwaarts ging het. niet zonder zeer veel moeite, tact en doorzettingsvermo gen, niet zonder strijd en miskenning, maar nu na 50 jaar staan er haast 24000 'eden geschaard achter het vaandel van Sint Deusdedit. De landarbeider leeft een landarbeiderswet 'n goede nog te wensen (te eisen?), al zijn de tegenstellingen tussen stad en land soms nog oorzaak van niet ten onrechte ge koesterde verlangens; het platteland is nog niet volledig gelijkberechtigd met de stad. Vele obstakels dienden verwüderd, alvorens men kwam tot de erkende positie van thans. Tegenwerking of liever zeer geringe medewerking van de standsorganisatie, van de clerus vaak; optornen tegen het socialistische eenheids-evangelie; de eerste wereldoorlog, die vakstrijd haast maakte tot een landverraderlijke be zigheid wat had er toen door de flo rerende landbouw veel voor de arbei ders gedaan kunnen worden! ten slotte de strüd tegen de ontkenning van het recht van medezeggenschap. Bü zo'n omvangryk werkterrein is het te verklaren dat niet alles in één dag gedaan kon worden; het lid, dat tegen een bestuurder uitviel: „St. Deus dee dit en St. Deus dee dat, maar wat dee het bestuur?" had dan ook onge twijfeld het ongelijk aan zijn kant. Er werd hard gewerkt, er waren zoveel belemmeringen. Was in het Haarlemse de practijk zó, dat men gerust een vakafdeling mocht oprichten, ook al bestond er geen standsorganisatie ter plaatse men nam dan wel de verplichting op zich de oprichting ervan te bewerkstelligen in het Bredase stond de standsorgani satie op 't bisschoppelijk communiqué van 1916 en op haar „tot vakorganisa tie opvoedende" taak. Dit en het oer- conservatisme der boeren aldaar het meespreken, ja alleen al de wil daartoe, van de arbeider in het bepalen van zijn eigen arbeidsvoorwaarden was „socialis me" leidden een paar maal tot ern stige incidenten Optreden van vrijge stelden vond de een striidig met het communiqué de ander vond het regel rechte „opruiing". De klachten stroom den dan binnen bij de Bisschop, die zich in 1918 en 1919 dan ook genood zaakt zag „alle verdere actie in het Bisdom van Breda" te verbieden of veelbetekenend te verzoeken „de pro- naeanda een tijd lang te laten rusten." Het kwam wel weer in orde. maar boe- veel smart veroorzaakte dit die vol'ive rife vriieestelden? Nu is West-Brabant toch een zeer grote kern van St. Deus dedit. Het socialistische eenheidsparool, ook dat morst on tegenstand stuiten, zii bet Tincipiële: 't gevaarlijkste was echter de moderne stak'ngsnractijk, die steeds rmoote tot waakzaamheid, wilde men altbppe niet meegesleurd worden. Overigens. en dit is vermeldenswaard, waar het ging om het belang van de agrarische arbeider was samenwerking vaak noodzaak, vaak ook werkte men snontaan samen, want over 't algemeen «'aren de relaties van ■eriendschanne- lüke aard. Dit was van 't begin af bet "eva] tussen de Christelijke en Katho lieke bonden. 7.o kon het eens gebeuren dat de cbris+eb'ike vriigostelde, paar Eiinaart "evrae"d tot. onrichtine van een af^e l'ne aldaar, zich onrnoeelh'k on do be taalde avond vrij kon maken. Desge vraagd toog 'n katholiek collega der waarts om de beginselen der christelii- ke vakorganisatie uiteen te zetten "Waart uur). yjn n'et zonder succes "Vn christeliike afdeling van 111 leden •"eriS ongericht Het toeval wilde, da een aartal Va+bolieken, zonder Instem onder menswaardige arbeidsvoorwaar-1 min e van de nae'oor ook ter vers»ad°- den, hij heeft een menswaardig bestaan. I ring, hem inlichtingen vroeg over dr Zo veel, zo heel veel is veranderd, al is katholieke bond Toen preciseerde hij zijn christen-zijn tot katholiek-zijn en ook een katholieke afdeling werd ge sticht, Achteraf was.' de plaatselijke herder zeer tevreden, hij had n.l. „een opruier" verwacht in stede van een ge loofsgenoot. De oorlog '14'18 belemmerde de actie doordat staken in de florerende landbouwbedrijven de voedselpositie zou schaden en daardoor ongeoorloofd werd, terwijl de gebrekkige vervoers middelen de propaganda remden. Als eenmaal op een bepaalde plaats of in een bepaalde streek de organisa tie hecht gevestigd stond, dan kon over gegaan worden tot actie. Men werd immers meestal pas als gespreks-partner aanvaard, als men een macht vertegenwoordigde. Ook dan ech ter ontstonden nog wel eens conflicten. Men moest dan de macht eerst voelen. Zo kwamen er stakingen, de eerste overigens zeer kleine te Limmen N.H. in 1913. Ook was er in dat jaar te Hil legom een geschil, zij 't maar bij één patroon. In 1916 viel het eerste grote treffen plaats en wel te Loosduinen. Dit werd echter een mislukking omdat de „mo derne" bond de eerst gegeven goedkeu ring Introk en daardoor een deel der stakers verstoken bleef van uitkering. 2 April 1918 begon 'n staking in Hil legom, 'n conflict dat heel de Bollen streek in rep en roer bracht. Vele con flicten in West-Brabant en Zeeland, in de Drentse Venen en op tal van andere plaatsen zouden nog volgen. Maar nooit ging St. Deusdedit in de strijd of alle vreedzame wegen waren bewandeld en alle eisen waren recht vaardig Inmiddels groeide de Bond en in 1916 kwam vrijgestelde nummer twee in de persoon van de stichter zelf, B. N. Loerakker De groei was nu snel en spoedig waren nieuwe krachten nodig. In 1917 kwam J. Salman, de secretaris van 19161950, in functie en daarna J. J. v d. Veldt (1918), H. J. Kuiper, J Dekker en G. van Unnik in 1919, Laten wij dit eens toetsen aan het le dental- Voor het eerst hebben de burgemeester van Haarlem en mevrouw Cremers een officiële Nieuwjaarsreceptie gehouden in de met kaarsen verlichte ridderzaal van het stadhuis. De belangstelling uit alle geledingen van het Haarlemse ge meenschapsleven was buitengewoon groot en ieder was het er over eens, dat dit samentreffen op de eerste dag van het nieuwe jaar even hartelijk als vrucht dragend is. O.a. de commissaris van de Koningin, dr. J. E. de Vos van Steen- wijk, kwam zijn opwachting maken. Burgemeester Cremers was in ambts- costuum, hetgeen de receptie bijzondere luister gaf. Op de laatste dag van het oude jaar hebben drie leden- van het Bloemen- daals politiecorps afscheid genomen we gens het bereiken der pensioengerech tigde leeftijd. In de turnzaal was het corps opgesteld en onder de genodigden bevonden zich de wethouders A. v. Ge luk en mej. dr. M. Nolte, de gemeente secretaris G. van Éck en anderen. De scheidenden, de adjudant O. de Vries en de brigadiers J. C. ter Beest en L. Boors ma, werden allereerst toegeproken door Bloemendaals burgemeesters, jhr. mr. C. J. den. Tex, die van ieder een duidelijke karakterschets gaf en hen ten voorbeeld stelde voor het gehele corps. „Zoals julie gediend hebben is er bij dit afscheid reden om trots te zijn; jul lie genoten het respect van je minderen en de waardering van je meerderen," aldus de burgemeester, die voor briga dier Boorsma een verrassing in petto had. Aan het slot van zijn hartelijke toespraak namelijk reikte hij aan deze politie-functionaris de zilveren ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. Hoofdinspecteur J. Voerman zei, dat hij slechts node deze drie uitstekende vertegenwoordigers van de Bloemen daalse politie zag vertrekken. Geduren de 30 jaar hebben zij deel uitgemaakt van het corps. De brigadiers Boorsma en Ter Beest kwamen in December 1921 bij de politie in Bloemendaal, ter wijl adjudant De Vries ruim 34 dienst jaren er op heeft zitten. De heer Voer man roemde voorts hun persoonlijks kwaliteiten en verhaalde meerdere voorvallen uit ieders diensttijd. Ge schenken, smeedijzeren boekensteunen voor adjudant De Vries een schommel bankje voor brigadier Ter Beest en een actent.as vor brigadier Boorsma, ver tolkten de dank en de waardering van het corps. De heer L. A. v. d. Pavert, voorzitter van de PSCB, voerde hierna nog het woord, terwijl de heer Reinders Folmer zulks deed namens de schietclub Bloe mendaal. Beiden spraken vriendelijke woorden, waarbij zij niet vergaten de kwaliteiten van hun leden op te sommen en te roemen. De gehele bijeenkomst droeg een har telijk karakter en werd besloten met een gezellig onder-onsje. Januari 1906: 1910: 1913: 1914: 1918: 1919: 1920: 407 leden 491 941 1696 7957 8456 11735 Daarna kwam de crisis in de vakbe weging en ging het ledental onrustba rend dalen. Het dieptepunt werd be reikt in 1923, toen het jaar besioien werd met 6518 leden. Hogerop ging het daarna weer tot met Januari 1934 het vooroorlogse maximum bereikt werd 20207. In de periode 19201940 kunnen wij als grote successen niet vergeten de grote collectieve arbeidsovereenkomsten van de Bollenstreek (sedert 1918), van het Westland (sedert± 1920; de kin- derbyslagfondsen van de Bollenstreek (sedert 1926) en van het Westland (se dert 1924—1930); het Pensioenfonds van het Bloembollenbedrijf sedert 1930. Veel en vooruitstrevend werk dus, wat moge blijken uit het feit. dat de inwerking stelling van de kinderbijslagwet-Romme voor het Westland een achteruitgang betekende. Er is alle reden voor de landarbei ders dit alles dankbaar te gedenken en feestelijk te vieren. De onbekende heilige Deusdedit, door de niet zo aan de weg tim erende agrariSc' werkers tot patroon verheven, is voor Nederland een begrip geworden voor stoere stugheid en Ro' nse rechtscha penheid. Zondag 3 Januari a.s. zal Haarlems Kathedrale Basiliek zich vullen met dankbare feestgangers. De ouderen on der hen zullen terugdenken aan de vroegere misstanden, aan de grote werkers uit het begin, aan de onver zettelijke leiders van weleer. Denken zal men ook aan vele grote buitenstaanders, c" zoveel deden. Ge noemd mogen worden uit die velen die het agrarische proletariaat zo'n warm hart toedroegen, mgr. Aengenent, prof Van Aken, O. Praem. en mr. dr. Arn. Bcrret S.J. e. t. q. De blik gericht op de toekomst, die aan de jongeren is, zal St. Deusdedit verder streven tot heil van zijn toege- wiiden, tot heil van ons Nederland. R.K. Landarbeidersbond, bestuur en leden, van harte ijvoflciatl Wy weten op u al te kunnen ver trouwen! KOCK SALMAN Aavertentte BARTEL.ÏORISSTR. 21 - TEL. 11057 Lev. alle Ziekenfondsen Donderdagmiddag 30 December heeft mr. H. B. Wildt Meyboom, die gedu rende byna 7 jaren in Haarlem als voorzitter van de Raad van Arbeid heeft gefungeerd, afscheid van zijn medewerkers genomen. Op nadrukke lijk verzoek van de voorzitter droeg dit afscheid een intiem karakter. Na dat hij, na aanbieding van fraaie bloe men aan zyn echtgenote en aan zijn dochter met ook zijn zoon door een commissie uit de ambtenaren was binnengeleid in de rijkelijk met kleden en bloemen getooide stijlvolle hal van het hoofdkantoor, heeft de bureauchef, de heer V. de Kruyff, in een gloed volle rede getuigd van de prettige sa menwerking met en de zeer grote ver diensten van de scheidende voorzitter. Aan het slot van zijn rede bood hij na mens het voltallig personeel als blij vende herinnering een mooie bureau lamp aan. De voorzitter, zichtbaar ge troffen door de byzonder harteiyke wijze, waarop dit afscheid plaats vond, schetste in zijn dankwoord de grote voldoening, die hij, mede als gevolg van de zeer goede onderlinge samen werking op de Raad in Haarlem, bij voortduren had gevonden bij de uit oefening van zijn mooie sociale taak. Hij sprak ook zijn blijdschap uit, dat hem gelegenheid was geboden, om op het gebied van de volksgezondheid nog actief werkzaam te blijven. Enkele dagen tevoren was de voor zitter reeds in de raadsvergadering bij monde van de waarn. voorzitter, de heer P. J. Kapteyn, gehuldigd. Als blijk van waardering voor de uitne mende wijze waarop de voorzitter zijn dienende taak steeds heeft v,rgeno- men en voor de plichtsgetrouwe activi teit, die hij in zijn w-rk aan de dag beeft gelegd, is hem door de raadsle den een fraai boekwerk overhandigd. In het bijzonder werd nog gememo reerd de goede' armonische sfeer, waarin de raadsvergaderingen steeds waren gehouden. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. K 2560—8570. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. In de parochiekerk van de Allerhei ligste Drieëenheid te Bloemendaal heeft pastoor L. Bcune gisteren In zijn nieuw jaarspreek enige belangrijke medede lingen gedaan over de stand van zaken ten aanzien van de nieuwe kerk. Op 1 December 1952 geschiedde de aanbeste ding en op 6 Juni 1953 de eerste-steen- legging. Het werk is na enige strubbe lingen in het begin zeer voorspoedig gevorderd, zodat de consecratie ver wacht wordt tussen Pasen en Pinkste ren. Blijkens mededeling van de pas toor zijn alle deskundigen en ook auto riteiten, die oorspronkelijk een andere stijlopvatting waren toegedaan van me ning. dat het hier een bijzonder bouw werk geldt. Er worden verschillende excursies ge maakt door leerlingen van MTS en am bachtsscholen. Speciaal roemde pastoor Beune de jonge metselaars, die zich niet door geld hebben laten trekken naar elders, maar het zich tot een eer rekenden deze kerk te bouwen. Grote dankbaarheid uitte de pastoor voor de financiële medewerking. De be groting van het bisdom was 540.000. Als realiseerbaar bezit had de parochie by het begin van de bouw 150.000. Het tekort van 339,000 zou een rente loos voorschot van het fonds Kerken bouw moeten worden, maar de pastoor had reeds in zijn nieuwjaarspreek van 1953 gewezen op de noodzaak dit be drag kleiner te maken terwille van le- Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 In het door het Haarlems Schaakge zelschap georganiseerde tournooi om het persoonlijk kampioenschap snel schaken van Haarlem wist de heer Hans Bouwmeester (v. d. S.c. Haarlem) in de finale met 7% punt uit 9 par tijen leslag te leggen op deze titel. Hij won daarmede de door de Haarl. Schaakkring uitgeloofde wisselbeker. Op hem volgde J. H. Marwitz, 6 pun ten; A. M. Schneiders en E. J. de Ree, 5 p. Verder Faase, v. d. Hoff en Spinho ven, elk 41-4 p., Mol 4 p., Elzerman en Kastelein 2 p. In de verliezersgroep - erd G. Mari nus nr. 1 met 6% punt, gevolgd door de herên Heymans, Snoeck Henkemans en Uyttenbogaard met 6 punten. ningen. welke aan zeer arme parochies van grote steden verstrekt moeten wor den. Het resultaat is alle verwachtingen te boven gegaan. De parochianen zegden de kapitale som van 60.000 toe en hier is reeds 48.000 van af gedragen. Het gevolg daarvan is, «at er minder geleend hoeft te worden. Van buiten de parochie werd ontvan gen f 14.000 (in de genoemde som in begrepen), waarvan 4912.voor de uitbreiding van het orgel, opgebracht door duizend leden van het Zieken- apostolaat. Bijna alle gezinnen in de parochie doen mee aan het spaar fonds. Pastoor Beune heeftschriftelijk be kend gemaakt, op- welke wijze men ver der mee kan doen om de eigen kerk te bouwen. Toen de heer K. Kraetzer, te Bloe mendaal, hoofd van de afdeling Huis vesting in deze gemeente, omstreeks vijf uur op de Oudejaarsmiddag langs de parkeerplaats in het Bloemendaalse kopje kwam. zag hij rook en vlammen uit het dak van het paviljoen „De Uit kijk" komen. Bij een der omwonenden Waarschuwde hij onmiddellijk de brand weer, die de brandwachten uit Bloe mendaal, zowel als uit Overveen alar meerde. Zij waren zeer snel ter plaatse hieraan is het te danken, dat het paviljoen nagenoeg geheel behouden kon blijven. Indien de brand wat later ontdekt zou zün. dan was het geheel van hout opgetrokken gebouw ongetwij feld een prooi der vlammen geworden. In het paviljoen was op het ogenblik van het uitbreken van de brand nie mand aanwezig, zodat de brandweer een deur moest forceren om binnen nen komen. De eigenaar, de heer G. O. Peper, was kort daarvoor naar huis gegaan, na nog enige werkzaamheden te hebben verricht. Daarbij is hy nog ro kend op de zolder geweest en nu wordt vermoed, dat een vonk in houtafval terecht is gekomen. De schade is 8e" ring. De heren H. A. Stadlander en B. van Kampen, waren Vrijdag een kwarteeuw in dienst van het politiekorps in de ge meente Bloemendaal. Eerstgenoemde beeft het jubileum ongemerkt willen vieren; de heer Van Kampen heeft in ziin woning des middags een receptie gehouden, waar velen de jubilaris be hand zijn komen drukken. Stoffelijke blijken van waardering ontbraken hier bij evenmin. Donderdag hebben tijdens een samen komst op het raadhuis het gemeentebe stuur, de gemeenteraad, de secretarie en de burgerij van Heemstede vaarwel ge zegd aan hun gemeentesecretaris, de heer N. Vos, die dit ambt, na haar 26 jaar vervuld te hebben, thans heeft neergelegd. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard hield een hartelijke huldigings toespraak, waarin hij vooral de unieke wijze prees, waarop de scheidende se cretaris meer dan 40 jaar de gemeente had gediend. Uw vele functies hebt li waarlijk brillant vervuld. Daarnaast wist u vooral als mens de bevolking te dienen, gesteund door uw voortreffelijke karaktereigenschappen. Het is moeilijk zich voor te stellen, aldus de burgemees ter, welk aandeel de heer Vos heeft ge had in de uitgroei van ons dorp tot een welvarende gemeente. Al is dit een af scheid, de liefde en vriendschap zullen blijven en wij hopen ook in de toekomst nog veilig op uw kompas te kunnen va ren. U blijft onze vriend Vos, zo besloot de burgervader. De nestor van de raad, de heer W. J. Reynders, sprak kort, maar niet minder hartelijk. Hij bracht namens de raad dank voor alles wat de heer Vos in het belang van de gemeente had gedaan en noemde hem de pater familias van de raad. Voor de heer Schelling, uw opvolger, hebt u het wel heel moeilijk gemaakt, merkte hij onder hilariteit op. Namens de burgery voerde de heer H. M. van Unen het woord, die verklaarde, dat de heer Vos ieder, waar hij maar kon, steeds met raad en daad had bij gestaan. Het is de hartewens van al deze mensen, dat u nog lang mag blijven, wat u voor hen geweest bent. Als voorzitter van het comité uit de burgerij overhan digde hij de scheidende functionaris een enveloppe met inhoud en zijn echtge note een tuiltje bloemen. De nieuwe gemeentesecretaris, de heer T. M. Schelling, liet enkele toestanden en gebeurtenissen uit vroeger jaren de revue passeren en getuigde, dat het ge hele personeel van de secretarie in de heer Vos steeds een prettige chef beze ten had, die ook in hun persoonlijke aangelegenheden belang stelde. Uit dankbaarheid bood de heer Schelling zijn voorganger een schryfmachine aan namens alle ambtenaren. Hoofdinspecteur A. Berentsen verras te de heer Vos met de langverwachte vergunning voor de verbouwing van zyn huis. In een uitvoerig wederwoord dankte de heer Vos tot slot van de plechtigheid alle sprekers voor de hem betoonde hulde. Een gedenkwaardig moment vormde de overhandiging van de sleutel van het gemeentehuis aan de nieuwe ge meentesecretaris, de heer Schelling. Advertentie 28/12 Anaconda Copper 29% Bethlehem Steej 30 ',2 Chrysler Corp. 60 v4 General Electric 86% General Motors 59% Hudson Motors 11% Kennecott. Copper 64%. Montgomery Ward 56% North American Co. 20% Radio Corp. 23%* Republic Steel 48% Shell. Union Oil 77% Southern Pacific 36% Southern Railway 40% Tidewater 20 U S. Steel 39% 31/12 2D 50 5944 87(4 59% 10% 64 56 20% 23 48% 77 3644 40% 20 >4 Advertentie De en SIGARENMAGAZIJN Hoofdnitgang Stationsplein wensen U een voorspoedig nieuwjaar. CHR. SCHAVELING

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2