Storm raast langs de Nederlandse kust HEFTIGE WIND WATER VRIJ STUWT HET HOOG OP Prof-voetbal in ELF steden van Nederland 1954 brengt de winter mee Dijken hielden zich goed -hoofd Pella plaatst zijn kabinet op een permanente basis Tot hoofd en hart Haarlemmer bij steekpartij in Amsterdam gedood Klinkende lof De „Westerdam" heeft aanvaring Koningin Elisabeth wordt Maori-, Drijvende kraan losgeslagen Fatale inzet van 1954 in Tokio Vechtlustige schoenmaker in arrest Competitie begint in September Dean wil Peking anders aanpakken Het weer Terug naar Rotterdam Botsing te Valkenburg Slachtoffer overleden Twee runners gered Auto onder trein; Wie komt aan Buitenlandse Zaken? Amerikaanse senatoren willen Gouzenko horen een dode Zeventien personen gedood bij huldebetoon aan de keizer Geheime zender gesnapt Ir. Swart voorzitter Geheimzinnige branden te Baarn WINTERSPORTKLEDING| Vorstkansen nemen toe MAANDAG 4 JANUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25878 Zondag was het dükleger in Zeeland Paraat. De heftige wind stuwde het er namelijk vry hoog op en wel zó h°°g als het na de Februari-ramp nog niet ig voorgekomen. me,dde een stand van 1.20 f^eide d^°V,en N AP en ^ierikzee der l» sirene van de hoogwatermel- «tanrt ,n ^en dat het water hier een bereikt ®e meter Plus N A p had werden echter geen bijzon- 1Dllteiten als dijkbeschadigingen eid. In Kruiningen surveilleerde en op de dijken, doch het speciale aarschuwingssysteem met vlaggen en «es avonds met lichten behoefde niet gebruikt te worden, aangezien het water ne stand van drie en een halve meter Plus N.A.P. nog niet had bereikt. De bevolking was rustig. Xn Zierikzee kwam het water tot aan de zogenaamde „blauwe leitjes" van de oude en nieuwe haven. De be woners van deze buurten begonnen reeds de vloedplanken te zetten en zetten ook zakken met klei gereed. Er liepen echter nog geen kelders vol. Op de „Flauwersinlaag" bij de zoge naamde „Herenkeet", niet ver van het gat van Schelphoek, is een zolderschuit met een heistelling er op losgeslagen en op de damrand ter plaatse vastgelopen. Men kon de schuit echter weer lossle- pen. Ook de grota keileemtransporteur, die voor Schelphoek ligt, sloeg van zijn ankers los en kwam terecht op de nieuwe dijk van het Schelphoekgat. Het dijklichaam werd echter niet bescha digd. Hieronder volgt een overzicht van de hoogste waterstanden op Zondag langs de kust. hoogste stand verwachte stand Vlissingen 2.78 m.+N.A.P. 1.66 m.+N.A.P. Zierikz. ruim 2.m. 1.28 m. Scheveningen 2.18 m. 0.89 m. Umuiden 1.70 m. 0.78 m. Deifz"fIder 2105°m.' 1.18 m.' De „Westerdam" van de Holland- Amerika Lijn heeft de reis naar New Vork moeten onderbreken en is naar Rotterdam teruggekeerd. Het schip was om 2 uur de reis van Rotterdam uit be gonnen, maar geraakte al spoedig in een potdichte mist. Om elf uur Zater dagavond doemde plotseling een onbe kend schip voor de „Westerdam" op, Waarmee een aanvaring ontstond. Men bevond zich toen ter hoogte van de „Sandetti-boei" bij de „Goodwin" even Voor het Nauw van Calais. Het anker van het onbekende schip, dat later het Panamese schip „Wora" bleek te zijn, sloeg een gat van onge veer vier meter in de stuurboordsteven van de „Westerdam", even boven de waterlijn. Hoewel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de kapitein het beter, terug te keren. De „Westerdam" ligt thans aan de Wilhel- minakade. Vandaag zal het schip naar de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam gaan, waar het voorlopig gedicht zal worden. Daarna zal de „Westerdam" on middellijk de reis hervatten. Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië en de hertog van Edinburgh zijn Zaterdag te Rotorua, 0p Nieuw-Zeeland, op een gro<ie, plechtige bijeenkomst van ruim 10 000 Maori's tot opperhoofd van de Arawa-stam uitgeroepen. De konin gin werd vervolgens toegestaan als eer- Bte vrouw het woord te voeren op de „marae" de heilige vergaderplaats van de stam. De koningin en de hertog ontvingen •ls tekenen van hun nieuwe waardig heid de „korowai", een mantel van vlasdraad. De vorstelijke personen droegen verder tijdens deze plechtigheid deze mantels. Toen de koningin de renbaan te R°' torua, die als „marae" dienst deed, na derde, werd zij tweemaal door een maori-krijger in vol ornaat „uitgedaagd". Maori-krijgers voerden krijgsdansen Uit en de koningin ontving geschenken van de Maorihoofden. Aan het slot van haar antwoord op de toespraken der hoofden deed de koningin de verzamelde Maori's in een daverend gejuich uitbarsten door het spreker, van de woorden: „Kio orn kautoe" („Ik zeg u allen vaarwel") (Van onze correspondent! In het Jozefziekenhuis te Heerlen is overleden de 27-jarige O. van der Wei den uit Kerkrade, één van de acht per sonen, die Nieuwjaarsnacht bij een auto botsing te Valkenburg gewond werden. Het 'slachtoffer was ongehuwd. Van de overige zeven gewonden, die in het ziekenhuis te Heerlen moesten worden opgenomen, is de toestand van de 20-jarige mej. S. uit Spekholzerheide nog steeds zeer ernstig te noemem Mej. S. is nog niet tot bewustzijn gekomen. Argentinië Bij een Kerstloterij te Buenos-Aires zijn 1.300.000 peso's ten deel gevallen aan de Diligenti-vijfling, Twee jongens en drie meisjes vormen deze vijfling, wier vader een welge stelde industrieel is, uit Italië afkomstig. Velen trotseerden een nat pak, om het gigantische schouwspel van het hoog aanstormende water langs de kitst gade te slaan. Ten Noordwesten van IJmuiden ls Zondagmiddag ongeveer 12 uur een drijvende kraan die door de sleepboot „Ebro" van de fa. Smit van Botterdam naar Amsterdam werd gesleept losge slagen. Op dc kraan bevonden zich twee runners, de achttienjarige Herman Sprang uit Maassluis en de zestien jarige Jan Gardie uit Kwintsheul. De „Neeltje Jacoba" de reddingboot van IJmuiden, heeft hen, zij het met veel moeite, van boqrd gehaald en aan wal gebracht. In het hevige stormweer, als gevolg waarvan de loodsdiensten van Vlissin gen en Hoek van Holland moesten wor den gestaakt, was Zondagmiddag de tros van de sleep gebroken. De jeug dige runners hebben getracht de kraan te verankeren, doch zij moesten daarvan afzien omdat deze water maakte. Een andere sleepboot van Smit, de „Noord zee", die juist met een andere kraan in IJmuiden was aangekomen, voer op nieuw uit om de „Ebro" te assisteren, doch het lukte niet opnieuw verbinding met de kraan te maken. De kraan dreef vanmorgen voor de Nieuwe Waterweg, De „Neeltje Jacoba" heeft het niet gemakkelijk gehad de beide runners van de kraan te halen. Er stond een zeer hoge zee. De reddingboot sloeg met de stuurboordzijde tegen het stuurloze gevaarte, waardoor de reddingboot ge deukt werd en zij een reddingsboei verspeelde. De reddingsboot Neeltje Jacoba bracht Zondag de twee geredde runners Gar die (links) en Sprang van de losgeslagen drijvende kraan behouden in de haven van IJmuiden binnen. Premier Pella van Italië gaat deze week het „zakenkabinet" van voorlopig karakter, dat hij vier maanden geleden vormde, wijzigen in een regering voor lange termijn met een politiek program. Volgens een officiële woordvoerder zal dit gevolgen hebben voor vier tot acht van de 17 portefeuilles. De namen van een aantal nieuwe ministers zouden 5 Januari worden bekend gemaakt. De belangrijkste verandering zal waarschijnlijk de benoeming van een minister van Buitenlandse Zaken zijn, welke post lot dusverre door Pella zelf werd bekleed. In dit verband wordt het meest de naam genoemd van Attilio Piccione, een aanhanger van het Atlan tische Verdrag en de Europese gedachte en vele jaren vice-premier in de achter eenvolgende regeringen van De Gasperi. Hij is nu voorzitter van het dagelijks bestuur van de Christen-Democratische partij. Maar ook met De Gasperi voert Pella nog doorlopend besprekingen. Aangezien behalve Pella op het ogen- De grootste verrassing in een mensenleven is de kracht, die in tijd van moeite en nood wordt geschonken. blik niemand enige kans schijnt te heb ben op een parlementaire meerderheid, schijnt het dagelijks bestuur der Chris ten-Democraten te hebben ingestemd met een wijziging en versterking van de regering-Pella, die afhankelijk zal zijn van de steun van de sterk rechts georiënteerde monarchistische partij, die tot voor kort met de nieuw-fascis- tische beweging was verbonden. Een van de belangrijkste problemen, waarvoor het gewijzigde kabinet zich geplaatst zal zien, is een uitgebreide stakingsactie, waarmee de communis tische vakverenigingsleiders hebben gedreigd. De Amerikaanse senatoren Jenner, (republikein) en McCarran (demo craat) zijn in Montreal aangekomen om Igor Gouzenko, de vroegere Russische codeerklerk te Ottawa die de Canadese autoriteiten in 1945 op de hoogte heeft gebracht met een Russische spionnage- organisatie, te ondervragen. Jenner is voorzitter van de subcom missie van de senaat voor binnenland se veiligheid., McCarran is het oudste democratische lid van de commissie. Plaats en tijd van de ondervraging van Gouzenko zijn geheim. Zondagmiddag heeft op een met knip perlichten beveiligde overweg bij Ber- kum (gemeente Zwollerkerspel) de snel trein, die om 12.30 uur uit Meppel was vertrokken in de richting Zwolle, een auto aangereden waarvan de bestuurder door het rode licht was gereden. De auto werd zwaar beschadigd. De be stuurder, die zwaar gewond naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle werd over gebracht, is later op de dag overleden. Het bleek te zijn Otto Heinrich Fischer uit Alen in Würtemberg. De traditie getrouw hebben de Japan ners Zaterdag hun trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen men sen waren samengestroomd voor het paleis om de registers te tekenen. Als gevolg van het gedrang kwamen zeven tien mensen om het leven. Zestig perso nen werden ernstig gewond, vijftien hunner verkeren in zorgwekkende toe stand. De eerste maal, in de loop van de ochtend, geraakte men in paniek, toen mensen, die de keizer wilden toejuichen, weigerden door te lopen en de rest van de menigte opdrong. Dit gebeurde in de paleistuinen. In de middag ontstond er opnieuw een hevig gedrang, toen pa leiswachten de paleispoort trachtten te sluiten. Duizenden mensen, die buiten het paleis hadden staan wachten, dron gen toen op en liepen de andere onder de voet. Vele werden tegen de muren verpletterd. Het hoofd van de keizerlijke hofpolitie heeft naar aanleiding van het gebeurde zijn ontslag aangeboden. Er is weer een geheime zenden ge snapt. Ditmaal in Zuidbrcek waar de zender „De zoon van Zorro" is opge spoord. Dit gebeurde op Nieuwjaarsdag door de Rijkspolitie, die er in slaagde zes mannen en een vrouw op heterdaad te betrappen. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben voorbijgangers op de hoek van de Kalverstraat en de Heillgeweg te Amsterdam ee.i man aangetroffen, die door een aantal steken met een scherp voorwerp ernstig gewond was. De man, de 39-jarige Haarlemmer J. Smit, is naar het Wilhelmina-gasthuis te Amsterdam overgebracht, waar hü na aankomst is overleden. De politie heeft een 24-jarige schoen maker uit Amsterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt de dodelijke wonden te hebben toegebracht. Het drama moet zich volgens de politie als volgt hebben toegedragen. Om circa half drie stonden de ver dachte, die onder invloed van sterke drank verkeerde - en een vriend in de Kalverstraat. De schoenmaker had blijk baar een vechtlustige bui, want hij daagde twee voorbijgangers uit, die zich echter niets van dt man aantrok ken en doorliepen. Daarna kwamen weer twee mannen langs en er ontstond een vechtpartij tussen de schoenmaker en een der mannen. De tweede voorbij ganger verdween en heeft zich niet meer laten zien. De vriend van de schoenmaker zag plotseling, dat deze een blinkend voor- (Van onze sportredacteur) In elf plaatsen van Nederland bestaat thans een vereniging, die lid is van de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond. Van twee verenigingen is bekend dat alles reeds geregeld is. Het zjjn „Amsterdam" en „Twenthe" te Enschede. De negen andere, waarvan aangenomen mag worden, dat ook zjj spoedig zo ver zjjn. dat de eerste wedstrjjd gespeeld kan worden, zjjn: Den Haag, Rotterdam, Njjmegen, Heerlen, Maastricht, Kerk rade, Arnhem, Leiden en Alkmaar. In Maart zullen trainings- of oefenwedstrij den worden gehouden, die 's Woensdags of 's Zaterdags worden gespeeld, In September begint de competitie, waar aan ten hoogste twintig ploegen mogen deelnemen. Van de elf opgerichte ver enigingen hebben er zes reeds de be schikking over een terrein. Eén er van wordt thans bespeeld door een vereni ging, die lid is van de K.N.V.B. Bovenstaande en wat gaat volgen is ons verteld door enkele bestuursleden van de Nederlandse Beroeps Voetbal bond, die onlangs is opgericht en waar van gisteren te Amsterdam een be stuursvergadering is gehouden. Inmid dels zijn wij thans in staat om de namen van hen, die met de leiding van deze bond zijn belast, te noemen. Het bestuur wordt namelijk gevormd door: Voorzitter ir. P. Swart (Den Haag); tweede voorzitter: B. J. Boersen (Amsterdam); algemeen secretaris: S. v. d. Berg (Amsterdam); penningmees ter: S. P. F. Steinfurth (Enschede); tweede penningmeester; S. Bruinvelds (Amsterdam); algemeen technisch lei der: J. de Natris (Amsterdam); organi sator en perscommissaris: H. van Lent (Amsterdam) „Nogmaals", zo vertelde ons Jan de Natris, „wij voeren geen actie tegen de K.N.V.B. Wij zullen niet ronselen, geen lasterpraatjes rondstrooien. Wij willen slechts trachten in Nederland goed voet bal te laten spelen en de spelers op hun beurt in staat stellen met voetbal hun brood te verdienen". De vereniging Amsterdam heeft thans de beschikking over 36 spelers van vooraanstaande ploegen uit Amsterdam en omgeving. Zij hebben zich zelf ge meld, geen enkele is te voren gevraagd om te komen. Tientallen scheidsrech ters, die nu voor de competitie van de K.N.V.B. wedstrijden leiden, hebben zich opgegeven om in aanmerking te mogen komen voor de N.B.V.B. te flui ten. Een er van heeft zelfs bij'de papie ren, die hij zond, zijn diploma van de K.N.V.B. gevoegd met de vermelding, dat hij die wel eens terug zou krijgen. Dat de genoemde verenigingen zijn op gericht is een feit. Wij hebben inzage in de papieren gehad. Over enkele weken mag men verwachten, dat meer namen bekend gemaakt zullen worden. Namen, die in het wereldje van de Nederlandse voetballers toch wel enige klank hebben.... Spoedig zullen ook de namen be kend zijn van hen, die voortaan al* professional willen voetballen. Geen van hen, die zich thans hebben aan gemeld, is namelijk reeds gecontrac teerd. De oefenwedstrijden, die in Maart worden gespeeld, dat zijn zowel onderlinge als echte wedstrijden, zijn in hoofdzaak om selectie toe te pas sen. Ook oefenmeesters tonen hun be langstelling. Wij hebben onder de aanmeldingen zelfs een Hongaarse naam aangetroffen. Hij is gediplo meerd sportleraar. In een onderhoud heeft de heer G. J. Kirsch, voorzitter van de vereniging „Amsterdam", meegedeeld, dat zeer be kende spelers gesolliciteerd hebben naar een plaats in het elftal. De vereniging zal zich binnenkort tot het Amsterdam se publiek wenden om financiële en morele steun. Men heeft namelijk wel iswaar aanbiedingen gehad van instel lingen, die bedragen in deze onderne ming willen steken, maar daar is men niet op ingegaan. Men wil de steun van het publiek en is er van overtuigd, die te krijgen, Tot tweemaal toe brak Zaterdagavond brand uit op het terrein van de heer H„ veehouder aan de Zandvoortweg te Baarn. Te zes uur werd de brandweer voor de eerste maal gealarmeerd, omdat een wagen met hooi op het terrein van de heer H. vlam gevat had. Zeer spoedig was de Baarnse brandweer ter plaatse; het vuur werd geblust en het hooi over de grond uitgespreid. Nog geen uur later moest de brandweer voor de tweede maal handelend optreden, om dat nu de hooimijt, die op grote afstand van de eerste brandhaard gelegen was, in brand stond. Weer was de brand weerploeg binnen enkele minuten op het terrein en ook nu was men het vuur spoedig meester. Intussen tast men in het duister over mogelijke oorzaken, die aanleiding geweest kunnen zijn van deze twee geheimzinnige branden. Aan kwaadwilligheid wordt gedacht. werp in de hand had. Toen hij boven dien zag, dat de voorbijganger bloedend in elkaar zakte, rende hij weg. Hij it later door de politie aangehouden en als getuige gehoord. De schoenmaker heeft daarna zjjn weg vervolgd door de Kalverstraat en heeft twee echtparen lastig gevallen. Op de Dam heeft de schoenmaker, wiens jas onder bloed zat, een meisje een klap in het gezicht gegeven. Bij deze gelegenheid is hij door agenten van de radio-autodienst opgepakt en naar het bureau-Warmoesstraat overgebracht. Intussen hadden de twee mannen, die eerst door de schoenmaker uitgedaagd waren, maar er de voorkeur aan had den gegeven door te lopen, de schoen maker bij de Dam gezien. Zij hadden het bloed op zijn jas bespeurd en toen zij op hun terugweg langs de plek kwamen, waar het slachtoffer lag, heb ben zij geconcludeerd, dat de man, die hen eerst lastig had gevallen, ook meer van dit drama moest afweten. Zij zijn naar het bureau-Singel gestapt, waar men toen weinig moeite had de schoen maker op te sporen. De recherche heeft de schoenmaker Zondag enige malen verhoord. Hij zegt zich niets meer te herinneren. Zijn vriend verklaart alleen, dat hij een blinkend voorwerp in de handen van de schoenmaker heeft gezien. Hij zegt niet gezien te hebben, dat er steken werden toegebracht. De politie heeft in tussen nog steeds geen scherp voorwerp, waarmee de steken kunnen zijn toege bracht, kunnen opsporen. De vriend van de schoenmaker, die Zpndag als getuige is gehoord, is Zon dagavond op vrije voeten gesteld. De politie zal vandaag door een scheikundige h.et bloed, dat op de jas van de schoenmaker is aangetroffen, laten onderzoeken en laten vergelijken met het bloed van het slachtoffer. Het slachtoffer bleek na een onder zoek van de politie de 39-jarige Haar lemmer J. Smit te zijn. Het onderzoek omtrent de identiteit werd vergemak kelijkt doordat de politie een spoor kaartje AmsterdamHaarlem in zijn zak vond. Mede met behulp van vinger afdrukken kon de Haarlemse politie zijn identiteit vaststellen. Walter Butchereen rijk, Brits zakenman en e..i groot bewonderaar van maarschalk Foch, heeft aan de dochters van de maarschalk ieder een bedrag van ongeveer een half millioen gulden nagelaten. In zijn testament zegt Butcher: „Ik heb al tijd een diepe bewondering voor maarschalk Foch gehad en ik ben van mening, dat de onschatbare dien sten, welke hij niet alleen aan zijn land, maar ook aan Engeland heeft bewezennooit voldoende zijn er kend". Bij monde van het Amerikaanse blaa Providence Journal" heeft de gealli eerde vertegenwoordiger bij de voorbe reidende besprekingen te Pan Moen Jon, de, Amerikaan Arthur Dean, de regering te Washington aangespoord haar politiek met betrekking tot com munistisch China te wijzigen. Zonder in het Chinese communisme iets anders te willen zien dan in het Russisch en zonder Rood China voor alsnog te willen erkennen, meent Dean, dat de tegenwoordige machthebbers in Peking thans meer belang hechten aan de vestiging van het communisme in China dan in de wereld. Dat moet de basis kunnen zijn, zo meent Dean, om verwijdering te scheppen tussen China en de Sovjet-Unie. Verder acht hij hei getuigen van overdreven optimisme om zijn hoop te stellen op een herovering van het Chinese vasteland door de na tionalistische strijdkrachten van gene ralissimo Tsjang Kai Sjek op Formosa. Advertentie Koning Winter heeft zijn komst lang uitgesteld, maar tegelijk met het nieuwe jaar heeft hij zijn intrede gedaan. Met dit zwart en wit lijnenspel tekende hij zijn spoor op de Grebbeberg. (tot Dinsdagavond) Vry veel bewolking met plaatseiyk enige sneeuw. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de Wadden- kust mogelijk nog harde, later over wegend matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht en morgenochtend over het algemeen lichte vorst, mor genmiddag temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.48-16.43. Maan: 9.11-17.13. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de atmosfeer zich niet van haar rustigste zijde laten kennen. Terwijl zich ten Westen van de Britse eilanden een ongewoon krachtig hogedrukgebied bevond trok een van IJsland afkomstige depressie naar Scandinavië en begon daarbij sterk in diepte toe te nemen. Boven Zweden aange komen veranderde zij van koers en begon zich in Zuidelijke richting uit te breiden. Hierdoor onstond op de Noordzee een Noor- derstorm, die het water langs onze kusten opstuwde. Het Nederlandsche weerschip, dat sedert de stormramp regelmatig op de Noordzee wacht houdt, meldde gisteren een uurlang een windsnelheid van 75 km. per uur en golven van negen en een halve me ter hoogte. In de loop van gisteren begon de luchtdruk in Scandinavië snel te stijgen, daardoor ontstond aan de achterzijde van de depressie een Noordooster storm, die koude lucht uit Noord-Rusland naar het Zuidwesten voerde. Deze lucht is vandaag ons land en onze omgeving uitgestroomd. Dank zij het feit dat de Oostzee nog niet dichtgevroren is, bleven de temperaturen boven het vriespunt. Geleidelijk beweegt de depressie zich verder in ongeveer Zuid oostelijke richting. Daardoor gaat de wind in ons land verder naar het Oosten ruimen waarbij de temperatuur wat lager wordt. De depressie-activiteit in de omgeving van Groenland is groot. Hierdoor zijn de ver dere vooruitzichten betrekkelijk onzeker. Wel kan gezegd worden, dat op wat langere termijn de kansen op vorst toenemen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1