Drie Heemsteedse dieven gegrepen Het verenigd leven van de Naties Een leger van schoonmakersbloemisten en glasenwassers waakt over de vrede Sfeer van het Hoogoven- tournooi weer verrassend Van wegblijversbekende en nieuwe gezichten REBECCA REBECCA BEVERWIJK: SCHAAKSTAD REBICCA Zeventienjarigen kwamen van kwaad tot erger Contrasten in het interieur Euwe bij opening N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 Voor zendingen Se Ce MAANDAG 4 JANUARI 1954 PAGINA 2 STILLE ARMEN Veertig jaar bij de N.S. J. v. SEGGELEN VER LAAT DE DIENST „ELECTRISCH MATE- RIAAL" 20 JAAR De heer K. Bakker begraven Katholieke Grafische Bond in Haarlem Inbraken en diefstallen in het nieuwe jaar WASSERIJ DUYN Kunst na Arbeid" Nationaal Tambour- concours in 1954 UITVAART IR. W. J. DUYNSTEE KOPEREN PRIESTER. FEEST Van kapelaan C. Bakker Heemsteedse Kunstkring Feestavond Bavo-pioniers Beurs van Amsterdam Driekoningenfeest De heer M. Rumpff gehuldigd Dinerklanken De vijf buitenlandse deelnemers zijn ten dele nieuwelingen in de Hoogoven- kring, zoals de Oostenrijker A. Beni Verder L. Klager (West-Duitsland). Kottnauer (Joegoslavië), Pire (Joego slavië), en L. Rellstab (West-Duitsland) Zij zijn niet de enige buitenlanders die dit tournooi internationaal maken, want al missen we de prettige groep Denen die altijd een bepaalde charme aan hc tournooi gaven, namen als miss Back F. J. C. Camm (Engeland) klinken ver- DAMMEN D.C.IJ. Woensdag in Haarlem Brandje in Thorbeckestraat groot of klein is Besteldienst ABC niet te evenaren. BARREVOETESTR. 2 - HAARLEM Tel. 18428 - na B uur 14810 - 14155 TAFELTENNIS Haarlem verslaat Utrecht met 3933 F.B.H.O.■biljartcompetitie De Heemsteedse politie heeft een goede vangst gedaan en drie jonge die ven, nog maar amper 17 jaar oud, den ken thans in een kleine cel over hun misdaden na. die soms een kwalijke omvang hadden aangenomen. Doderdagavond ontvreemdde een van hen 800 uit een kruidenierszaak aan de Raadhuisstraat te Heemstede. De nacht daarvoor reeds hadden zij ge- drieëlijk geprobeerd hön slag te slaan, maar tijdens hun bedrijvigheid werden zij door de filiaalhouder gestoord. Het enige resultaat, dat deze escapade op leverde, was een gebroken ruit, die een avond daarna toegang tot de winkel Advertentie Bij het Comité voor de Stille Armen is binnengekomen 500 van M. H. F. en bij de Twentsche Bank is gestort: N. N. 25, N.V. K. V.'s A. 5, F. B. f 10 en W. B. 100. Op hartelijke wijze is de scheidencle hoofdconducteur van de Ned. Spoor wegen te Haarlem, de heer J. H. van Seggelen, gehuldigcl Hij was veertig jaar in dienst, terwijl hij thans van een welverdiend pensioen gaat genieten. De chef van het station Haarlem, de heer J. Wijmans, sprak prijzende woor den aan het adres van cb jubilaris, even als de heer H. Hoogenhout. Nog ande ren hebben de heer Van Seggelen toe gesproken. Van het personeel ontving hij een staande schemerlamp, terwijl mevr. Van Seggelen, die mede in c'b dank betrokken werd, bloemen kreeg. Het zangkoor „Electrisch Materieel" geeft Woensdag 20 Januari een jubile um-concert in het Concertgebouw ter gelegenheid van het vierde lustrum, on der leicfing van de heer H. Kerkhoven. Als koortje gaf men in den beginne concerten in verschillende sanatoria, maar toen de belangstelling steeds gro ter werd. werd een officieel koor sa mengesteld. Aan het vaandel zijn ver schillende eretekenen gehecht, die her inneren aan succesvolle zangwedstrij den. In de paterskerk aan de Groenmarkt heeft pastoor Th. Roorda O.FM. he denmorgen de plechtige Requiemmis opgedragen van de heer K. S. G. Bak ker, in leven directeur van de N.V. Schoenenmagazijn E. Franken aan de Anegang. De belangstelling uit midden standskringen was zeer groot, hetgeen begrijpelijk is, daar de heer Bakker 60 jaar de leiding had van dit schoenen magazijn en bovendien in zangerskrin gen jarenlang op de voorgrond trad. Hij was o.a. lid van het koor der Pa terskerk en een gevierd solist en lid van de Koniklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", De begrafenis geschied de op het RK. kerkhof St. Barbara. Voor de jeugdafdeling van de Ned. Kath. Graf. Bond, afd. Haarlem, is voor Dinsdagavond een bijeenkomst be legd in gebouw St. Bavo, welke om 8 uur begint. Er zullen enige films wor den vertoond, waaronder de Italiaan se film „Dienders en dieven". De heer L. Vierhout zal een kort woord spre ken over het onderwerp „De film als ontspanningen nog wat". Zo bij de jaarwisseling vermeldt het po litierapport in Haarlem graag inbraken en diefstallen. Er is in de Nieuwjaarsnacht uit de réclame-vitrine van een winkel aan de Gedempte Oude Gracht tekenmateriaal gestolen ter waarde van 14.. Toen de be woners Van een perceel in de Kruisstraat ln goede stemming Nieuwjaarsnacht thuis kwamen bleken er inbrekers op bezoek te zijn geweest. Er wordt 300 vermist en ui* sehrb'fhureau bleek een ijzeren geldkistje gestolen, dat alleen maar polis- sen en kwitanties bevatte. Een grijs wollen vest moet de bewoner tevens in deze kou dere dagen missen. De 20-jargie J. G. uit Haarlem is door de recherche aangehouden, omdat zij uit een inrichting voor voogdijmeisjes, waarin zij Verbleef, 62 heeft gestolen van de directrice en 5 van een der andere meisjes. Advert entte AMSTKRIIAMSEV A.VJt't 20 Tri. 11053 100 jaar ervaring Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Bennebroek organiseert op 15 en 16 Mei 1954 als novum voor de Bloembollenstreek een groot nationaal tamboerconcours, waar voor reeds nu bij de verschillende corpsen grote belangstelling bestaat. Aan het con cours kunnen ook hoornblazers- en pij perscorpsen deelnemen en omdat op de hier boven genoemde data geen andere concour sen in de Bollenstreek worden gehouden, zal dit evenement zeker slagen. De orga nisatie van dit festijn is nog een napretje van het 50-jarig bestaan. Er is een uitge breid reglement samengesteld dat niet min der dan 19 punten telt en waaruit blijkt dat ook jeugdcorpsen een goede kans krij gen om zich niet alleen te laten horen, maar ook om mooie prijzen te winnen. De gemiddelde leeftijd van een jeugdcorps mag !4 Jaar zijn. Er zijn drie afdelingen, n.l. afdeling tamboercorpsen, afdeling tamboers-, hoornblazers- en pijperscorpsen en de jeugdafdeling. De wedstrijden worden zodanig op Zater dag en Zondag gehouden dat elke dag een afzonderlijk concours vormt. Daarom wor den op elke dag de deelnemende corpsen afzonderlijk ontvangen en elke concours dag wordt geheel afgerond, zodat de pun ten b.v. van de op Zaterdag deelnemende corpsen niet vergeleken worden met die, welke op Zondag behaald worden. Wanneer de verwachtingen werkelijkhetd worden, zullen de late tulpen, welke ook ln Bennebroek groeien, er door hun kleu renpracht aan medewerken dat deze con- coursdagen geheel slagen. Voor de gehele Bollenstreek betekent dit een evenemeni en aangenomen mag worden dat bij een volledig slagen dit elk jaar herhaald zaj worden. Voor de ingezetenen van Benne broek betekent dit concours eveneens iets bijzonders en een welkome afleiding. verschafte. De f 800 werden nog on aangeroerd bij de jongeman aangetrof fen. Maar tijdens het onderzoek werd de vuile was opgehangen. Heemstede en omgeving bleken het operatieterrein te zijn waar de jongelui bij voorkeur des avonds hun voorgenomen plan nen in practijk omzetten. Zij bekenden namelijk geld en sieraden te hebben weggehaald uit een kiosk en een con sumptietent in het wandelbos Groenen- daal. Tevens hadden zij een geldla in het kantoor van een bollenschuur ge leegd, terwijl zij hetzelfde nog eens de den in een Heemsteedse garage. Ook kwam aan het licht, dat zij 24 December een poging tot diefstal had den gedaan in een kwekerij aan de Ko ninginneweg te Haarlem. Eerder in het jaar, namelijk in de nacht van 22 op 23 Mei. brachten zij een bezoek aan 't gebouwtje van de Haarlemse Tennisclub aan de Spanjaardslaan. waar zij een deel van de inventaris opaten en op dronken. Voorts probeerden zij hun geluk ook wel eens in Amsterdam. Door de goe de vangst van de politie in Heemstede is voorlopig een einde gekomen aan hun strooptochten en nu zullen zij voor de rechtbank een mondeling verslag moeten uitbrengen, waarvan de behan deling verder zal gaan dan die van het stoute kind. Onder zeer grote belangstelling had Zaterdagmorgen in de parochiekerk O. L Vr. Hemelvaart de plechtige uitvaart plaats van wijlen Ir. J. W. Duynstee. in leven directeur van de gemeentelijke gas- en electriciteitsbedrijven te Heem stede die op Oudejaarsdag na een lang durige ziekte toch nog onverwachts is overleden. Onder de aanwezigen in de kerk werden o.a. opgemerkt, <Je burge meester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de gemeentesecre taris Th. M. Schelling, de oud-gemeente secretaris N. Vos. die heer C. A. Schip per, directeur van de Heemsteedse Sportparken, het oud-raadslid dis heer S Rijkes, verschillende hoofdambtena ren en vele leden van het personeel der beide bedrijven. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor H. Drost, met assistentie van kapelaan von Fisen- ne en kapelaan Bakker. Een versterkt zangkoor voerdle de Requiemmis van Perosi uit onder leiding van Olivier Koop; de orgelbegeleiding was bij Joop Schneiders in goede handen. Na de plechtigheid) in de kerk trok een lange stoet naar het R. K. kerkhof waar de ter aardebestelling geschiedde. Zondag 10 Januari zal in d|e parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart het ko peren priesterfeest van kapelaan C Bakker worden gevierd. De jubilaris geniet in de betrekkelijk korte tijd dat hij in Heemstede als zielzorger werk zaam ig een grote populariteit, niet het minst onder d|e sportende jongelui, die hem als geestelijk adviseur van HBC op de handen dragen. De kerkelijke viering geschiedt met een plechtige Hoogmis om kwart voor tien. Des middags om 2 uur is er re ceptie voor c'ie organisaties in het pa rochiehuis en te 3-4 uur voor de overige parochianen. Om half 5 zal een plechtig Danklof worden opgedragen. Woensdag 13 Januari zal ter ere van kapelaan Bakker in het Minerva-theater een feestavond worden georganiseerd voor genodigden, leden van de organi saties welke tevens deze feestavond zul- len verzorgen en voor tl.e parochianen die er in kunnen slagen, tijdens de re ceptie een kaart te veroveren. Voor deze kaarten behoeft men niets te betalen, slechts is het plaatsbespreken en een programma verplichtend. Het bestuur van de Heemsteedse Kunstkring heeft opnieuw de bewijzen van een grote activiteit getoond door een buitengewone avond te organiseren die geheel in het teken zal staan van het ballet. Nel Roos komt op Maandag 11 Januari een lezing houden over „De ont wikkeling van het ballet" en zij zal daar bij in het bijzonder het programma be handelen dat Han Rynbeck met muzi kale medewerking van Hans Schouwman op 26 Januari a.s. komt brengen. De uit eenzetting van Nel Roos zal worden op geluisterd met de verrichtingen van enige leerlingen. De avond begint te 8.15 uur in het Minerva-theater. De Bavo-pioniers organiseerden Zater dagavond een feestavond, die dank zij een goede voorbereiding een uitstekend verloop had, zodat zij èn het nieuwe jaar èn het begin van hun bestaan op feestelijke wijze openden. De leden wa- ren ditmaal vergezeld van een aantal dames, die ook daadwerkelijk mede werkten aan het welslagen van de avond. Natuurlijk werd er toneel ge speeld en de dames Bellén zongen enige liedjes, die naast de schetsjes zeer in de smaak vielen. Om de feestvreugde te completeren, werden de jongelieden die enige maanden lang avond aan avond hebben gezwoegd om de zaal van het Jeugdhuis in orde te maken, gehuldigd; de dames ontvingen ter herinnering eni ge zeer mooie zakdoekjes en de heren een envelopje met inhoud. Op Vrijdag 29 en op Zondag 31 Jan. a.s. telkens te 8.15 en op Zondagmiddag bovendien te 2 uur komt in het Miner va-theater Toon Hermans op bezoek met zijn Ballet-groep; het nieuwste op het gebied van cabaret Voor dit eerste optreden ln Zuid- Kennemerland bestaat reeds nu grote belangstelling. Verder zal op 7 Januari a.s. de toneelvereniging „Berkenrode" e®" opvoering geven van het toneelspel „Claudia" Elke maand moeten de 10800 ven sters der dubbele ramen gewassen worden en een groot aantal gla- zenwasr ~rs is daar voortdurend mee bezig. (Bijzondere correspondentie) TT et verenigd leven der Naties op Manhattan Island h~w aan de East River te New York begint wat defini- tiever vorm te krijgen, nu het enorme 39-verdiepin- gen hoge secretariaatsgebouw meer ingewoond raakt. Als in een soort Utopia leven hier de naties broederlijk bijeen, zodat men er nauwelijks iets van wereldspanningen ver moedt. De New Yorkers noemen het enorme glazen ge bouw, dat als een kubus omhoog rijst op de grond, die eens door de Nederlandse gouverneur van Nieuw-Amster- dam aan een tweetal Engelse tabaksplanters is afgestaan uit dank voor hun heldhaftige hulp in de strijd tegen de Indianen, nog altijd de „Vredesfabriek" of de „Ijskast". Men zou veel vergelijkende symboliek kunnen hechten aan deze enorme stalen doos, die tussen de wolkenkrabber* staat. Zoals bekend, is het gebouw bijna geheel doorzich tig, omdat de voor- en achterzijde uit enorme glazen wan den bestaan. Zij zijn afgesloten door twee smallere wanden, bekleed met marmer en Engelse kalksteen. Men zegt dat de vrede in een kwets baar glazen paleis woont; men zegt dat de vrede doorzichtig is en wankel. Men zou er aan toe kunnen voegen; de vrede is air-conditioned en zij is te lefonisch bereikbaar. Nadat de Assemblée der V.N. 1946 in principe besloten had, het perma nente hoofdkwartier in Amerika tc bouwen is men op zoek gegaan naar een gunstig terrein en eigenlijk had nie mand aan New York en zeker niet aan Manhattan gedacht om ruimte te maken voor zo'n enorm project. Men dacht aan Philadelphia, Boston, San Francisco. Op het allerlaatste moment der besprekingen Advertentie BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton" (gepro longeerd). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u, a. 1. PALACE: „Rechter Thomas". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. LUXOR: „Het loon van de angst". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. LIDO: „Salomé Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. CITY: „Gekooide furie" Tijden 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. ROXY: „Met vliegende vaandels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „De dief van Damascus". Tijden: 2.30. 7 en 9.15 uur. Maandag 4 Januari Stadsschouwburg: „Het Vrije Toneel" in „Escapade". 8 uur. Dinsdag 5 Januari Concertgebouw: N. Ph. Orkest. 5e Con cert, serie D. 20 uur. Minerva: Jazz-journal. Haarlemse Jazz club, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, ..de kunst van het Edelsmeden" sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 10—5 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 14—17 uur. Voor de kinderen der leden van de R.K. Middenstandsvereniging is Zondag een Drie koningenfeest gegeven in gebouw St. Bavo. OngeVeer 450 kinderen genoten van drie zangspelletjes, die onder leiding van mejuf frouw Annie Bonarius waren ingestudeerd. Ook de Kerstliederen, die gezongen werden, leidde deze zangpaedagoge. Vooraleer de jeugd naar huis ging, ontvingen zij nog verschillende versnaperingen. De heer M. Rumpff, die veertig jaar ad ministratief hoofdambtenaar van de ge meente was, is onder andere toegesproken door de heer B. J. Thijssen, directeur van de incassodienst, de heer P. Van Egmond, chef van de afdeling personeelszaken en vele anderen, "erschillende geschenken mocht hij in ontvangst nemen. Het enorme secretariaatsgebouw der Verengide Naties op Manhattan te New York. offreerde John D. Rockefeller jr. 8.5 mil- lioen dollar, onder voorwaarde dat men het gebouw op de huidige plaats zou neerzetten. De stad New York bood direct daarop de terreinen aan en schiep mogelijkheden voor gunstig verkeer nabij het gebouw o.a. door de bouw van een tunnel onder First Avenue. De eminente Amerikaanse architect Wallace K. Harrison kreeg ten slotte de opdracht het gebouw te ont werpen dat totaal ongeveer 100 mil- lioen dollar gekost heeft en dat tot een der belangrijkste voorbeelden van moderne architectuur gerekend kan worden. Aan de inrichting van het gebouw zijn kosten noch moeite gespaard en men heeft er zoveel ge- experimenteerd op het gebied der moderne binnenhuisarchitectuur, dat vele gedelegeerden niet aflaten er voortdurend protesten tegen te laten horen. De laatste tijd 'zijn er een aantal nieuwe verfraaiingen in de vergaderza len, die het opmerkelijkst van karakter zijn, aangebracht. Zo vervaardigde de Deense beeldhouwer Starcke een zeer groot houten beeld van een meisje met een grote vogel, in de zaal van het Trust- beheer, een der drie conferentiezalen. De aankleding van deze zaal is geheel door Denemarken geschonken en Deense kun stenaars hebben er aan gewerkt. In de gang die naar deze zaal leidt heeft Vela Zanetti, een schilder uit de Dominicaanse republiek, grote wandschilderingen aan gebracht. Zij vormen een uitermate sterk contrast met de enorme schildering van de Noor Per Krogh in de zaal van de Veiligheidsraad. Deze zaal is het rustigst ingericht en in één kleur blauw gehou den. De Noren schonken het interieur, dat door Arnstein Arneberg, een der be kendste Noorse architecten, ontworpen werd. De schildering van Per Krogh, die even symbolisch als vervelend is, be staat uit een aantal panelen, een uiterst saaie Jugendstil-aandoende compositie. Heel iets anders maakte Fernand Se- ger, die de wanden van de publieke tri bune in de zaal van de Assemblée ver sierd heeft met een grote abstracte com positie in zeer elementaire kleuren. Zo ziet men de wonderlijkste tegen stelling bij het interieur van dit kolossa le gebouw. Het plafond van de zaal voor het Trust-beheer bijvoorbeeld be staat uit verticaal-neerhangend latwerk, waartussen grote blokken van verschil lende onbestemde vormen en grootte zijn aangebracht. Deze blokken zijn alle in harde kleuren gelakt en zwemmen als vreemde moderne speelgoedeenden tus sen de latten. Op dit plafond ligt op de vloer een enorm grijs tapijt. Iedere dag na een vergadering wordt dit ta pijt met stofzuigers gereinigd. Er is een heel leger schoonmakers in het gebouw nodig, want de tapijten beslaan totaal een oppervlakte van 180.000 vierkante meter. Zoals in ieder modem gebouw heeft men het interieur van het secretariaat der V. N. ook met planten verrijkt Advertentie (Niet officiële 334 Ned. 1953 3(4 Ned. 1953 3pCt. Ned. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3V4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac Inschr. Grtb. '46 3pCt Ned. Handel Md. eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovena eert Unilever cert. Med. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbc Amerika Ldn Kon N Stoom b. M Ned. Scbeepv Unie H.V A. Dell Mij Cert. koersen) Vorig Opening slot 4/1 102 r, 103)1 99(4 99 A 99-it 1001} 99-4 169 177V, 124 142(4 181(4 173 225(4 237 202 JP1 96 146':, i:<3" 134 119'i 98(4 101H 99% 179(4 229(4 206 353(4 138* a 134(4 119'.2 Toen professor J. F. ten Doesschate, directeur van Hoogovens, Zaterdag middag in Kennemer-Theater te Beverwijk het zestiende Hoogoven- schaaktournooi opende, waren daar vele bekenden uit de schaakwereld bijeen. Autoriteiten, zowel als eenvoudige schakers, die in hun steden en dorpen in gezellig clubverband geconcentreerd zijn op het spel met de pion nen en torens, met lopers, raadsheren, de koning en de koningin. Terstond trof weer de sfeer, die ieder jaar rond begin Januari in Beverwijk hangt. Tientallen gasten bewegen zich door de stad in de uren, dat zij niet in de grote zaal van Kennemer-Theater hun wedstrijden spelen. Zij hebben vrij wel allen hun contacten van jaren, op enkele nieuwelingen na, die ditmaal voor het eerst aan dit wereldbekende tournooi deelnemen. Anderzijds heb ben we, met spijt, oude, vertrouwde gezichten moeten missen. Want zowel de beweeglijke Fransman, met zijn dagelijks wisselende truien, Rossolimo, ontbrak op het appèl, als de statige Belg O'Kelly de Galway. trouwd in de oren. Zelfs in de jonge ren-groep konden we een buitenlander ontmoeten, de Duitser A. Ncwak. Ver der noemen we Jarkowsky, H. K. Ein- mall en mej. Jutta Edler. Gisteravond begaf het schaakge zelschap zich naar het restaurant van Walserij West, waar de Directie van Hoogovens een diner aanbood. Tafelpraeses was if, P. J. van Del den van Hoogovens, die geestig sprak en bijzondere feeling voor het schaken toonde. Ir. van Steenis en dr. Max Euwe, alsmede de heer G. J. W. van Zittersteyn, zaten mede aan. Later dan verwacht, keerde men in Kennemer Theater t rug. Ja, en dan is het voor velen een te leurstelling, dat dr. Max Euwe ditmaal door werkzaamheden, niet van de par tij is. Overigens hadden we wel het ge noegen hem tijdens de openingsplech tigheid in Kennemer-Theater te zien. we misten ook de lange Donner met zijn vrolijk jongensgezicht. Het zou evenwel onhoffelijk zijn te genover degenen, die er wel waren, in dien we in deze trant verder gingen. In de hoofdgroep zagen we weer de be kende gezichten van Th. Scheltinga, H Bouwmeester, H. Kramer. Na jaren on derbreking is Lod. Prins er weer eens, terwijl de in Beverwijk zo bekende Chi. Vlagsma, die enkele jaren het schaak- logbcek, dat helaas verleden tijd is. zo voortreffelijk verzorgde, nu eens als deelnemer in het tournooi uitkomt. Er zijn voorts bij deze tienkampen, naast meerdere nieuwe deelnemers, tal van oude bekenden uit de schaakwe reld van Nederland te ontmoeten. Na men als Tabe Bas, de zwartgelokte to neelspeler, als Mulder van Leens Dijk stra, Biesheuvel e.a. kan men jaarlijks op de lijst aantreffen, evenals die van de Beverwijkse schakers W. Steeman (Pat Mat), K. van 't Hof (WeeninkV Soeteman (Pat Mat). Ditmaal is ook M. Ploeger Weenink) weer van de pai tij. De leiding van de wedstrijden is weer in vertrouwde handen. De heer G. J. W Zittersteijn verzorgt de internationale hoofdgroep, de heer J. G. van Burken de damesgroep-voorwedstrijden om het Ned. Kampioenschap, de heer J. C. Muijen, de vierkampen. Intussen zijn na de plechtige opening met hartelijke woorden van de heer P. A. Veldheer, voorzitter van de Hoog- oven-Tournooiclub, prof. Ten Doesscha te, ir, van Steenis, de heer Zittersteijn, reeds enkele ronden gespeeld. Hard werkende schakers, geconcentreerd, en file schaakliefhebbers als belangstel lenden. Was het gisteren bij de inter nationale hoofdgroep remisedag, vlak voor het diner, dat de directie van He ogovens in het restaurant van Wal- serij-Oost, aanbood, waren Kramer en nog enige spelers onder grote be langstelling gespannen met hun partij bezig. Vanavond wordt ter afwisseling de traditionele vluggertjes-wedstrijd ge speeld, morgenav nd is een bridgedrive georganiseerd. Donderdag een bonte avond, Woensdag beginnen de zeskam pen er zijn er ditmaal slechts twee en Zaterdag de vierkampen. De wedstrijdleiding van de PNHDB heeft besloten dat de herkamp tussen de grote rivalen DCIJ met Plet Roozenburg aan het hoofd en G.S. met de veeljarige kampioen van Nederland R. C. Keiler aan het eerste bord, op Woensdag 6 Ja nuari te Haarlem zal worden gespeeld. De club „der meesters" G.S., bijna ge abonneerd op het Landskampioenschap, kon het meestal in de hoofdklasse voor het Provinciale kampioenschap „op z'n slofjes af"; slechts van Joz. Blankenaar dreigde een lichte concurrentie, doch daartegen werden tijdig afdoende maat regelen getroffen. Voor de overige wed strijden kon G.S. zich de weelde van on volledig opkomen en de opengevallen plaatsen door reserves te laten bezetten rustig veroorloven. DCIJ maakte in de laatste jaren een ernstige inzinking mede en kon zich vorig jaar maar net van het degradatie spook ontdoen. Na het tournooi om het wereldkampioenschap traden echter P. Roozenburg en Y. de Jong tot de club toe en Dukel c.s. rustten niet eerder al vorens zij ook bij enkele afvalligen de oude clubliefde weer hadden „losge woeld". Met deze enorme versterking werd DCIJ een ernstige concurrent van G.S. hetgéen al reeds direct bij de aan vang van de competitie bleek toen het treffen tussen deze clubs 10-10 werd Hierdoor stonden beide gelijk en bleven dit tot het einde van de competitie, waarbij DCIJ zich nog een beter „doel- gemiddelde" wist te verschaffen. Deze concurrentie heeft bij de mees ters iets wakker gemaakt en hen gedu rende de gehele competitie tot waak zaamheid geboden. Nu zal het dan een beslissingswedstrijd worden. Wellicht staat hier ook het kampioenschap van Nederland op het spel! Er zullen nu aan treden 20 spelers van bijzondere kwali teit, allen bezield met het heilig voorne men om het uiterste van hun kennis en kunnen te geven in deze strijd. Ongetwijfeld zal hier damspel van de allerhoogste kwaliteit gespeeld worden en er zal spanning heersen van het begin tot het einde, want een groot krachtver- schil is er niet en om elk puntje moet gevochten worden. Wie zich het tournooi om het wereld kampioenschap herinnert zal ook dit damgebeuren niet willen missen; de directie van „Die Raeckse" heeft uitge breide maatregelen genomen om de vele toeschouwers in staat te stellen de wedstrijd te kunnen volgen. De wedstrijd vangt aan te half acht en wie vroeg komt heeft de beste plaats. „Goede morgen, pa", zei het zesjarige zoontje van een bewoner van de Thor beckestraat, toen het Zondag om kwart voor acht bij pa in bed stapte. Het deelde te vens mede, dat de huiskamer vol met rook stond. Het gevolg was, dat pa ijlings aan de slag moest om met ztfn echtgenote en buren een brandje te blussen. De gordijnen en een paar stoelen stonden in brand en de vermoedelijke oorzaak was kortsluiting in het radiotoestel. De brandschade Viel achteraf nog niet mee, maar er deden zich geen ongelukken voor. De afd. Haarlem van de Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging houdt op 18 Fe bruari in het gebouw van HBS B (Zijl vest) een ledenavondr. Advertentie Plastiek van de Deense beeldhouwer Starke. Het is uit hout gesneden en be vindt zich in de zaal van het Trust- beheer. Uiteraard mogen deze planten niet ver kommeren, want zij zouden symbool voor de vrede kunnen zijn en die mag ook niet verkommeren. Daarom is er een leger bloemisten in het gebouw werkzaam, die over de 1500 exotische planten waken, hen bemesten en hen begieten. Soms richten zij er ultra-vio lette stralen op als de vegetatie in een te donkere hoek staat. Het glazen paleis moet uiteraard ook van buiten worden schoongehouden, want zo gauw de ramen vervuilen is de glans van de architectuur verdwenen. Elke maand worden de 10.800 vensters der dubbele ramen gewassen en een groot aantal glazenwassers is dan ook voortdurend bezig met de reiniging. Speciale apparaten, electrisch gedreven telescope ladders, bewegen zich daartoe langs de wand. In totaal werken thans 3400 mensen als personeel in het Secretariaatsgebouw, waarbij de 750 gedelegeerden met hun 270 raadgevers en assistenten niet be grepen zijn. Opmerkelijk is nog te ver melden, dat voor de bibliotheek een apart gebouw van zeven etages nodig was, dat in de kelder zich een garage voor 1500 auto's bevindt, dat het gebouw eigen" re'-pte&tre-,Wérirpra?ftseH-hcrt>ergt';en een compleet postkantoor, de enige plaats waar de z.g. V.N.-postzegels wor den uitgegeven en dat er een speciale fabriek gebouwd moest worden om het Secretariaat van een speciaal luchtver versingssysteem te voorzien, waardoor het gebouw 's winters aangenaam ver warm en 's zomers gekoeld wordt. D® vrede is namelijk labiel en daarom mpet men de vredemakers in de vredesfabriek in een zo gunstig mogelijk klimaat laten werken. Al te grote hitte of koude kan de mensen prikkelbaar maken en prik kelbare mensen zijn funest voor d# vrede. De Haarlemse tafeltennissers hebbeh Zaterdag j.l. een bijzonder fraaie prestjj tie geleverd door Utrecht met 39L klop te geven. Over het algemeen weïr wel aangenomen, dat de gasten bedU dend sterker zouden zijn, maar het heel anders gelopen. In de eerste l'Oh ging de strijd gelijk op, zodat met 0 stand 18—18 de hogere teams aan a beurt kwamen Toen namen de Haa lemmers een bescheiden voorsprol1»! die zij niet meer zouden afstaan en vfl eindelijk de einduitslag 3933 oplever In de eerste helft kwam het tweed® Dames-team, alsmede de tweede, der" en vierde klasse Heren aan de beu1 De tweede klassers slaagden er niet tot winst te komen, ondanks goed wefy van invaller v. d. Giezen en van Swart. Zij wonnen elk tweemaal, ms! daarbij bleef het omdat de derde map* S. Tijmstra niet kon scoren. Ook d derde klassers leden een nederlaag, da®, elk der spelers slechts voor een puh zorgde. In de vierde klasse goed werk van M. Gerners met drie overwinnid' gen. N Vader boekte twee puntjes' terwijl A. Reynders voor de zesde pum zorgde. Bij de dames was mevr. N. de Ridder goed op dreef en versloeg haar tegenstandsters. Mevr. T. Vaasse» boekte twee overwinningen, maa" mevr. Post kon niet winnen. In de tweede helft had men ong® twijfeld van de Utrechtse overgangskl»®" sers veel verwacht, maar hier kwam weinig van terecht, v d. Dries en v. Eyk bleven ongeslagen, terwijl Lr- Oudt de enige nederlaag leed tegen Huberts. Jammer was het dat deze fraaie zege teniet werd gedaan door een even grote nederlaag van het Jeugd-team. De punt kwam van G. Broers die van Boven won. Loeffen noch Voogd echter konden winnen. De eerste klassers zowel als de Dames won nen met 63. Hier waren het P. Kle- bau en mej. C Schuyt die geen punt verloren. Th Blom en mej. N. Simon zorgden elk voor twee punten. Jammer was het, dat mej. Hogeslag niet ver scheen en op het laatste moment door mej. Felix moest worden vervangen. Zij boekte, evenals H. Netz een overwin ning. B-klas: Centrum—DWO 2 8-0 Oosten 1—BW 2-6 DWO 1Oosten 2 5-3 Kampervest 1H. West 2-6 KennemerlandKampervest 2 4-4 C-klas: OostenCentrum 4-4 H. West 1—DWO 7-1 KRI—H. West 2 2-6 Telescoop—KRI 1 6-2 KennemerlandZandvoort 4-4 D-klas TelescoopKampervest 2-8 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2