Ernstige in het overstromingen Oostzeegebied t j W Eilandbewoners en deel van inwoners van geëvacueerd Hoorspelacteurs weigerden rollen van principiële aard Probleem voor neutrale N.R.U. FRANSE troepen rukken op in het Noorden van Laos N.E.S.B.-leiders 21 Januari hoger beroep Tof hoofd en hart en geboden SNEEUWSTORMEN OVER GEHEEL EUROPA Moskou machtigt Semjonov Cairo wijst Turks ambassadeur uit Voortvarende dief maakt rijke buit Vietminh-generaal overweegt Chinese artillerie te gebruiken f ranse posterijen werken weer Koud winterweer met flinke vorst Melkslijter in Oss beroofd Drijvende kraan behouden PTT-posttreinen op hoofdtrajecten Voor Amsterdams Gerechtshof in ItKl Het weer Li Ontzet voor Loeang Prabang? (Jee MORRIS iefmifcu (mj! DINSDAG 5 JANUARI 1954 77sfe JAARGANG No. 25879 Nederlands schip in zware storm Ook Denemarken Versterkt de dijken ^~J^rlijnse conferentie Atoomgesprek tussen E)ulles en Molotov Toegay kwam op voor de eigendommen van zijnvrouw Fsjechoslowakije uit Wzreldbank 160.000 dollar onder de vingers der graveurs vandaan gehaald K.L.M. verbetert record AmsterdamLonden Achterstand van half millioen brieven Conferentie van de Aziatische premiers Portefeuille met f 900.- ontstolen KIND GEDOOD DOOR VALLENDE BOOM Geen Marshall-hulp meer voor Oostenrijk Door de „Ebro binnen gebracht In de toekomst Meisje kwijnt weg om verlies van hond Lamshuid Pantoffels 19.75 Duitse munitiebergplaats ontdekt in Havelte Helicopterverbinding Rotterdam-Ruhrgebied? BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telet. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.J0 uur 's avonds tel. 21544._ In het Oostzeegebied zijn door hevige sneeuwstormen verscheidene lage dijken doorgebroken. Hierdoor zijn ernstige overstromingen ontstaan. Brand weerlieden helpen bij de evacuatie van mensen uit de huizen van onder- gelopén straten in Lübeck. De grenspolitie evacueert met rubberboten vluch telingen uit een nabijgelegen kamp, dat door het water van de buitenwereld is afgesloten. In Sleeswijk staat het havengebied onder water. Bewoners van de West-Duitse eilanden Fehmarn, Craswarder en Steinwarder en de Oost- Duitse eilanden Hiddensee en Rügen zijn gisteravond geevacueerd. Het eiland Hiddgnsee is bijna geheel overstroomd, evenals een deel van Rugen. De veer- £'e"st, tussen Grossenbrode (West-Duitsland) en Gjedser (Denemarken) is de kustvaart is onmogelijk. Zelfs internationale express-treinen zijn blijven steken, in Servië werd een tem peratuur gemeten van 23 graden onder nul. De telefoonverbindingen tussen Bel grado en Londen, Parijs, München, Praag, Istamboel en Boedapest zijn door de zware sneeuwval gisteren verbroken. Ook in België viel vrij veel sneeuw, in het Land van Herve en in Limburg. Te Venetië werden laaggelegen districten van de stad overstroomd. Het door de stormen geteisterde Ne derlandse motorschip „Erna" heeft een toevlucht gezocht in de haven van Brid lington, nadat reusachtige golven de ruiten van de stuurhut verbrijzeld, de kapitein gewond en een gedeelte van de deklast overboord gespoeld hadden. Met een vissersboot heeft de beman ning van de reddingsboot van Bridling ton de „Erna" de haven binnengebracht berichten uit Oost- en West zeekust Z1-m art>eiders langs de Oost" XL Z'lmet het versterken van datrbii HvUU zandzakken. Zij worden ■Willigers^pen door politie en vrij- werker, 'Deense burgers en soldaten hn„ i koortsachtig om de dijken van kW versterken. Op het eiland werd een gat van negen meter pov» 0n kij de stad Oderise gesla- pen waardo°r 1200 ha zijn ondergelo- Het weer in West-Europa is plotse ling gekeerd. Zelfs in Portugal, waar het nog altijd min of meer lente was en waar de vruchtbomen in bloei stonden, is nu de vorst doorgedron gen. Voor het eerst sinds mensen heugenis zagen de Portugezen rijp. In vele delen van Europa is het weg- en telefoonverkeer onmogelijk geworden als gevolg van zware sneeuwval. Alleen op IJsland heerst momenteel een zomerse temperatuur. Zweden is juist bezig zich uit te gra ven, nadat krachtige stormen ongekend zware sneeuwlasten hadden opgehoopt. Bij de sneeuwstormen van de laatste da- Pn hebben zeker twee Zweden het le- Vet» gelaten. liet S0Inmige plaatsen in Joegoslavië Qe sneeuw anderhalve meter hoog. De Sovjet-Uni» heeft de reeerineen van Frankrijk, Groot-Brittannië en de haar"Ifoee mcceedeel<l. dat zij ScmjonoT oPSraTt,Shereft in Dui,sllnd- vertegenwoordigers van A^va^t Grote Drie overlee te t? Westelijke de plaats waL.p,eScn aangaande huitënlanrfs^ de Y.ler '"'"isters van buitenlandse zaken elkaar op 25 Janu- ari in Berlijn zullen ontmoeten. Dit overleg zal vermoedelijk door de plaats vervangers van de Hoge Commissaris sen worden gevoerd. De drie Westerse Hoge Commissaris sen te Wenen hebben de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr. Figl. op de hoogte gesteld van de in houd der nota's, die door Rusland en het Westen zijn gewisseld over de ko mende conferentie in Berlijn. Men meent te weten, dat tijdens de bijeen- omst met Figl c.m. is gesproken ovei da m°gelijkheid, dat de Sovjet-Unie d„ai ?aJ aanbieden mede te werken aan otstandkoming van een Oostenrijks van w«t n®'. mits de herbewapening De Amëeï achterwege blijft. van bui- Russische ambtgenoot Mni* JeS' 6" ulJn waarschijnlijk president ir°V' ZU voorstel voor een a Elsenhowers ken, wanneer de minisET nk" bespre- landse zaken van de rLS .van buiten- 25 Januari te Berlijn "hifi5 Vier" op heeft een woordvoerder van" hCI?en' zo Department" gisteren verklLLet -State verklaard. De Egyptische regering heeft de diplo matieke onschendbaarheid opgeheven Van de Turkse ambassadeur in Cairo, Hoeloesi Foead Toegay, en hem ver zocht het land binnen 24 uur te verla ten. Toegay zal heden per vliegtuig haar Ankara vertrekken. Men neemt aan, dat deze uitwijzing verband houdt niet het optreden van de ambassadeur inzake het confisqueren van eigendom men van de voormalige koninklijke fa milie. Toegay is gehuwd met een nicht van ex. koning Faroek en toen de regering van generaal Naguib aanstalten maak te om ook haar eigendommen in beslag te nemen, liet hij een ernstig protest horen. Naar zijn mening had de Egyp- Tf0"?. regering niet het recht om de uezittingen van een vrouw, die door heeft weliJk de Turkse nationaliteit verworven, 'te confisqueren. Eevn+f'8^1 is in Cairo vernomen, dat de in regering haar ambassadeur slnit heeft teruggeroepen. Dit be- Turlrco°U z^n genomen, voordat de uitgewezen adeur in Egypte werd J'Jechos'owakin!' 5eeft b.ekendgemaakt, dat bet ijzeren '5' hct cnl«e lid van achter de achtersfenX ^n' geschrapt is omdat het fitaalsdeelnoilf® s25-0l)t| dollar op zijn ka- Qeeuienung niet gestort heeft. In Zweden is het nieuwe jaar begonnen met een zware sneeuwstorm, de hevigste sinds mensenheugenis. In enkele uren tijds lag het gehele verkeer stil. Een auto, in de omgeving van Stockholm, wordt bevrijd uit de sneeuw. Een stoutmoedige dief heeft gedurende de feestdagen 160.000 dollar in spiksplin ternieuwe biljetten van 20 dollar uit het „bureau der graveurs" van de Federale Bank in Washington gestolen. Op de plaats van de biljetten had hij twee pakjes met oud papier van dezelfde grootte gelegd, De diefstal werd gisteren ontdekt. Volgens ambtenaren is de dief het ge bouw vermoedelijk Donderdag uitge wandeld met het geld tussen zijn reis bagage. Het is de grootste diefstal uit de geschiedenis van het bureau, waar het Amerikaanse bankpapier gedrukt wordt. Gewoonlijk moeten mensen, die het gebouw met pakjes verlaten, deze laten onderzoeken, maar deze regel is gedu rende de feestdagen niet zo streng toe gepast, omdat vele employees tassen en koffers bij zich hadden. „U kunt er van verzekerd zijn, dat dit nooit weer zal gebeuren," zei een der ambtenaren. De biljetten zijn doorlopend genummerd en hun serienummers zijn bekend. Een „Convair" van de K.L.M. heeft Maandagavond het snelheidsrecord voor passagiersvliegtuigen AmsterdamLon den verbeterd. Het toestel kwam zes-en- twintig minuten eerder aan, dan op het vliegplan was aangegeven. Het legde de afstand in een uur en vijftien minuten af. In de Beierse Alpen ligt reeds dik de sneeuw en slechts met de grootste moeite is dit kerkje op de 1800 meter hoge Wendelstein te bereiken. Toch is er dezer dagen nog een huwelijk gesloten. Het was het 250ste bruidspaardat in deze kerk in het huwelijk trad. Langs de steile trap klimmen de bruiloftsgasten naar de kerk. Franse troepen zijn gisteren een aan val tegen Vietminh-eenheden in Noord- Laos begonnen teneinde de dreiging van een opmars naar de residentie Loeang Prabang weg te nemen. Ten Zuid-Oosten van deze stad werd zon der noemenswaardige tegenstand Moe- ong Hieu bezet. In de Noordelijke sec tor werd krachtiger verzet ontmoet, dat evenwel met behulp van artillerie werd gebroken, waarna twee dorpen werden veroverd. De Franse luchtmacht zette haar aanvallen voort op de versterkingen, welke worden aangevoerd naar de uit ongeveer 12.000 man bestaande strijd macht van de opstandelingen, die de Franse basis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, belegert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Vietminh-aanval op het oolwerk wellicht zal uitgroeien tot een an de grootste veldslagen in de Indo- Chinese oorlog. opperbevelhebber van de com- is van i' generaal Vo Nguyen Giap, maker. n' voor het eerst gebruik te commiinuS" ai"tillerie, die hij uit na het sinY»S China heeft ontvangen rea- DiiizendenVa," h,et bestand in Ko- gens Franse k°elies brengen, vol- onder beschntt- verkenr>ingseenheden, granaten aan van het donker Uit andere seote„„ toren worden slechts Vertegenwoordigers van de Franse vakbonden van PTT-personeel hebben gisteravond by stemming besloten van daag de staking, die het Franse post verkeer byna twee weken heeft ont wricht, te beëindigen. Dit besluit van de leden van de onaf hankelijke en de communistische CGT- vakbonden betekent een terugkeer naar normale postbestellingen. De staking van de bestellers en sorteerders leidde tot een opeenhoping van ruim een halt millicen brieven. Woordvoerders van de vakbonden zeiden, dat het ministerie van Posterijen ingestemd heeft met een wijziging van de nachtdiensten en met een maande lijkse onkostentoelage voor het PTT- personeel. geringe gevechtsacties gemeld. In de Franse verdedigingslinie rondom Sa- vannakhet schijnen echter hier en daar opstandelingen binnen te dringen. In de afgelopen dagen hebben Vietminh-een heden gepoogd Franse voorposten te overmeesteren teneinde de Oostelijke flank van het verdedigingsstelsel te verzwakken. Een Frans convooi leed enige verliezen, toen het ongeveer 200 kilometer ten Zuid-Oosten van Savan- nakhet werd aangevallen (Van onze weerkundige medewerker) De stormdepressie. die Zondag boven de Noordzee en gisteren voornamelijk boven de Oostzee woedde en ook daar een noodtoestand schiep langs het Noord-Duitse kustgebied, is van geen betekenis meer. In grote delen van midden-Europa heeft het zwaar ge sneeuwd In Triëst lag de sneeuw van morgen een meter hoog en in Joego slavië hier en daar twee meter. In Oost-Duiisland kwam in de afgelopen nacht acht tot tien graden vorst voor. Vanmorgen klaarde het ook in ons land op. Komende nacht zai op de meeste plaatsen meer dan vijf graden vorst voorkomen Ons land komt in een hoge drukgebied te liggen, dat zich over Duitsland tot Rusland uitstrekt. Van IJsland doet een depressie een nieuwe aanval op dit hoge drukgebied. Het voort bestaan van de vorst hangt er geheel van af, of het boge drukgebied bij machte 'is het hoofd te bieden aan deze depressieaanval. Wanneer het hier kans voor ziet, is voor een groot deel van deze week koud winterweer met des nachts matige tot strenge vorst waar schijnlijk. De premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, heeft het initiatief geno men tot het houden van een conferentie van eerste ministers van Aziatische landen. Van Indonesië heeft hij het voorste] on -angen, om ook generaal Naguib van Egypie uit te nodigen. Dit voorstel zou de steun genieten van In dia, maar Kotelawala voelt er niet voor. Met uitzondering van de Pakistaanse minister-president, Mohammed Ali, hebben de tot dusverre uitgenodigde premiers zich allen bereid verklaard eind Mei bijeen te komen. (Van onze verslaggever) In zijn commentaar op de Radio- wet wees de voorzitter van de KRO, de heer P. A. M. Speet, onlangs in ons blad op enige onbevredigende situa ties in de verhouding omroepvereni- gingen-Ned. Radio Unie. De heer Speet doelde op de recente wrijvin gen met de hoorspelkern, waarvan enige acteurs en actrices bepaalde rol len weigerden te spelen, die niet strookten met hun levensovertuiging. Péronne Hosang bijv. weigerde een hoofdrol in een serie „Heilige Moe ders" van de KRO omdat zij haar naam niet wilde geven aan „propa ganda" voor het katholicisme. De NCRV en de VARA kregen soortgelijke moeilijkheden bij de rolbezetting van hun propagandarubrieken voor resp. het CNV en het NVV. Het ligt voor de hand dat de huidige structuur van het radiobestel stof voor dit soort conflicten kan opleveren. Vroeger had elk der omroepvereni gingen een eigen groep hoorspelacteurs. Na de oorlog is dit één kern geworden, die onder de NRU ressorteert. Voor de bezetting van hun hoorspelen en klank beelden putten de regisseurs van de omroepverenigingen uit deze, ongeveer 35 man sterke groep. Er wordt hierbij geen verschil gemaakt tussen program ma's van neutrale en van principiële aard. Reeds verschillende malen hebben zich dientengevolge moeilijkheden voor gedaan, die onlangs geleid hebben tot j een vergadering van de hoorspelkern, waarin deze kwestie aan de orde is ge- j steld. Men kwam niet tot een eenslui- 1 dend oordeel. Het probleem is thans in handen gelegd van een vertrouwensman van de Nea. Vereniging van Toneelspe lers, die overleg zal plegen met het be stuur van de Ned. Radio Unie. Soortgelijke moeilijkheden hebben zich ook voorgedaan bij het Omroep koor, waarvan een deel van de zangers weigerde om socialistische liederen te zingen. Men heeft toen de oplossing ge vonden door de „bezwaarden" van me dewerking aan het programma te ont heffen. In radiokringen voert men ech ter aan dat de' zangers niet met name bij de luisteraars bekend zijn in tegen stelling tot de acteurs. Niet alle ac teurs nemen het principiële standpunt in. Een acteur vertolkte binnen korte tijd bij verschillende omroepverenigin gen resp. de rol van een socialistische voorman, een hervormer en een heilige Hij achtte zich slechts verantwoordelijk voor de artistieke vormgeving van de rol, niet voor de tekst. Het schijnt ook voorgekomen te zijn, dat acteurs een rol cp „principiële" gronden weigerden, doch wel bereid bleken een soortgelijke rol buiten NRU-verband te spelen in verband met de extra-honorering, die er in het laatste geval aan verbonden is. Nu het conflict om de mogelijkheid van een principiële levenshouding in een bij uitstek neutraal instituut als de NRU aan de orde gekomen is, hebben de hoorspelacteurs ook een andere mcei- lijkheid aangesneden n.l. de, naar hun mening, te kleine bezetting van de kern. De acteurs menen dat veel problemen zouden kunnen worden voorkomen als de differentiatie in de kern zelf zo groot zou zijn, dat er steeds acteurs en actrices voorhanden zouden zijn wier overtuiging strookt met die, welke voor gestaan wordt door de grote omroep verenigingen. Daartegen is terecht aan gevoerd dat men in zo'n geval evengoed de oude situatie van voor de oorlog weer zou kunnen herstellen. Het blijft interessant te vernemen, wat te zijner tijd de slotconclusie van het overleg tussen de vertrouwensman en de NRU zal zijn. (Van onze correspondent) Maandagmorgen omstreeks vijf uur is de melkslijter G. uit Oss het slacht offer geworden van een beroving. Hij werd in de Klaphekkenstraat aangere den dooi een bromfiets, waarop twee personen gezeten waren. Deze over meesterden hem en ontroofden hem een portefeuille met een bedrag van ruim negenhonderd gulden. De melk slijter liep geen verwondingen op. Bij het kappen van een boom in Norg heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan het vierjarige dochtertje van de fa milie Vos. Op het moment dat de arbeiders de boom omver trokken kwam het kind aangelopen. De boom viel boven op het meisje. Nadat de kleine was bevrijd, bleek dat ze reeds was overleden. Van regeringszijde is te Washington be kendgemaakt, dat de Verenigde Staten de verstrekking van economische hulp aan Oostenrijk beëindigen. Het economisch herstel van Oostenrijk is zó goed gevorderd, dat het land geen eco nomische hulp meer nodig heeft, zo werd medegedeeld. Op de westelijke helling van de Pala- tinus, de heuvel, waarop Rome werd gesticht, heeft de Italiaanse archeo loog prof. Salvatore Pugliesi de voe t plaats van een familie, die moet heb ben geleefd in het ijzeren tijdperk, ontdekt. Hij legde een zo goed als complete omtrek van een elliptisch gevormde woonplaats van ongeveer 4 bij 3 meter bloot. De antieke urn, die zo goed als geheel kon worden gerestaureerd, en de oude „stoof" be horen tot de recente vondsten van prof. Pugliesi. Op de Rijksweg UtrechtDen Bosch is enkele kilometers buiten Vianen onder de gemeente Everdingen een auto van de arts Bruining uit Eindhoven in bot sing gekomen met een tegenligger, bestuurd door de heer Hooymeier uit Zeist. Zes van de acht bij het ongeluk betrokken personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De botsing is waarschijnlijk te wijten aan de gladheid van de weg. De drijvende kraan die Zondagmid dag ten Noordwesten van IJmuiden van de sleepboot „Ebro" is losgeslagen is, na ongeveer anderhalve dag langs de kust in Zuidelijke richting te hebben gedreven, Maandagavond omstreeks tien uur door de „Ebro" het Veerse Gat binnengebracht. De reddingboot „Maria Blankenheim" uit Veere was er in de loop van de middag in geslaagd vier man aan boord van de lichter te brengen. Hierdoor was het voor de sleepboot mogelijk gewor den het gewenste contact met de kraan te krijgen. De „Ebro" nam de kraan op sleeptouw en ging ter hoogte van Vrou wepolder voor anker. Als de weers omstandigheden het zouden toelaten, zou de „Ebro" de kraan vandaag door de binnenwateren naar Rotterdam brengen. Hij blijkt niet beschadigd te zijn. De PTT hoopt in de toekomst met eigen posttreinen over de hoofdtrajec ten te gaan rijden, aldus heeft de direc teur-generaal der PTT, de heer L. Ne- her meegedeeld in zijn Maandag voor vertegenwoordigers uit het geheele per soneel gehouden Nieuwjaarsrede. Met genoegen constateerde de heer Neher. clat de bedrijfsuitkomsten over dit jaar zo waren, dat de PTT-ers met elkaar de lasten van het bedrijf hebben mogen verdienen, zodat de belastingbe taler in ons landt niet een deel van de gelden, die hij moest opbrengen, als subsidie in de tekorten van PTT moest zien verdwijnen. Verder zei de heer Ne her. dat die plannen de inspecties der posterijen te maken tot postdistricten met een eigen directeur aan het hoofd, ongeveer naar analogie der telefoon- districten. in de eerste helft van dit jaar hun beslag zullen krijgen. De loons verhoging, olie 1 Januari moest worden ingevoerd, betekent voor de PTT een extra last, die in de orde van grootte van 14.000.000.ligt, een bedrag, dat uiteraard ergens vandlaan moet komen. Misschien zal dit tot gevolg hebben, al dus spr., dat er een pleidooi gehouden zal moeten worden om nog enige verho gingen in te voeren, omdat het een eer ste eis is, clat de PTT sluitend werkt. Ming Sjon, het twaalfjarig dochtertje van de heer Shu, eigenaar van een Chi nees restaurant te Wageningen, was zo gehecht aan haar hond Teddy, dat toen haar vader het dier verkocht zij alle eten en drinken weigerde. Al vier dagen lang at noch dronk het meisje en een geraadpleegde dokter zei, dat Ming Sjon zou sterven als Teddy niet terug keerde. De politie werd ingeschakeld. Zij liet via de radio een opsporingsbe richt verspreiden. Kort hierop meldde de nieuwe eigenaar van Teddy zich. Het was de landbouwer A. van Lent uit Op- heusden. Toen hij van de toestand van het kind vernam, liet hij onmiddellijk weten, dat hij wel afstand van de hond wilde doen tegen terugbetaling van de koopsom. Toen de hond in Wageningen werd terugbezorgd kende de vreugde van het meisje geen grenzen. Intussen heeft zij nog geen eetlust getoond. Donderdag 21 Januari a.s. des middags om 2 uiir zal voor het Amsterdams Ge rechtshof in hoger beroep de zaak die nen tegsn de beide leiders van de Natio- naal-Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Naar bekend is moeten zij zich verant woorden wegens hun deelneming aan de NESB, die door de rechtbank in eerste instantie als verboden vereniging is aan gemerkt. In beproeving leert de mens wat hij waard is. Op grond van het tijdens de oorlog door de Nederlandse regering in Londen genomen besluit „ontbinding landsver- raderlijke organisaties'' legde de recht bank de beide leiders in October j.l. 2 maanden gevangenisstraf op met aftrek van de preventieve hechtenis. Zij waren op 22 Augustus gearresteerd en werden in afwachting van de behandeling van hun zaak in hoger beroep, dat zij zelf hebben aangetekend, in October na de uitspraak van de rechtbank in voor lopige vrijheid gesteld. Midden October gaf de leiding der N.E.S.B. een communiqué uit, waarin vermeld werd, dat alle lidmaatschappen van Nederlanders of in Nederland wo nende personen tot nadere aankondiging werden opgeheven en dat de partij haar activiteiten staakte totdat in hoogste in stantie zal zijn beslist of zij al dan niet een verboden vereniging is. (Van een bijzondere medewerker) anneer een Ontwerp van Wet bij de Tweede Kamer wordt inge diend, zijn wij in onze kring, vooral de laatste jaren, uiterst waak zaam en critisch. Reeds enkele keren immers is het ons overkomen, dat ons een ontwerp of voorontwerp werd voorgehouden, waarin de staatssocialis tische tendenzen zó duidelijk spraken, dat van katholieke zijde (en niet alleen van deze) een „onaanvaardbaar" moest klinken. Het zal genoeg zijn hierbij te herinneren aan het voorontwerp-Vos voor een wet op de P.B.O. Wanneer wij thans weer een dergelijk wetsont werp moeten signaleren, betreft het een ogenschijnlijk veel minder belangrijke aangelegenheid. De P.B.O. bedoelt maat schappelijke verhoudingen te herorde- nen en meer in overeenstemming te brengen met de plaats die „de mens" in het geheel van de samenleving dient in te nemen. Bij Koninklijke Boodschap van 31 October 1953 is een ontwerp van wet aangeboden „tot regeling van de rechts bijstand aan on- en minvermogenden". Wie terzake geheel onbekend is, zal de neiging hebben te denken: wat heeft een zo zwaarwichtige inleiding nu te maken met een zo vrij onbelangrijk onderwerp? Evenwel menen wij dat slechts de oppervlakkige beschouwer tot zulk een aanvankelijke conclusie kan komen. De rechtsbedeling namelijk voor on- en minvermogenden is buitenge woon omvangrijk. Zij wordt dit steeds meer naarmate er meer wetten komen, waarby de belangen van de kleine man rechtstreeks zijn betrokken. Deze be hoefte aan rechtsbijstand spreekt wel zeer duidelijk uit de zeer drukke prak tijken van de bureaux van rechtsbij stand, secretariaten van de Arbeid en rechtskundige adviesbureaux, instellin gen van onze diverse Arbeiders-Vak centrales. Naast deze bureaux voor on derlinge hulp der arbeiders zelf, bestaat reeds een kwart eeuw. een vereniging van rechtskundige adviseurs, die bij de meeste kantongerechten van ons land een goede naam heeft tengevolge van het werk daar verricht in de z.g. „kleine zaken". Deze vereniging is het ook, die al een jarenlange strijd voert tegen de beunhazerij en tegen de ongure ele menten, die op het gebied van de rechtsbedeling zoveel voor de kleine man vertroebelen. Nu is het waar, dat noch de voormelde instellingen van de arbeidersbewegingen, noch de bedoelde vereniging hulp aan on- en minvermo genden kunnen bieden, wanneer bijstand van een advocaat of procureur vereist is. Daarvoor kennen we in Nederland de regeling, vastgelegd in de artikelen 855-875 Wetb. Burg. Rechtsvordering, die we kennen onder de naam van Pro Deo-proces. Vanouds beoefent de advocaat, wat men eertijds pleegde te noemen een „nobile officium", een edel ambt, dat hem verplichtte gratis op te komen voor de armen en zwakken. Het Pro Deo- instituut is daar nog altijd een over blijfsel van. Nu is de moderne advocaat, en onder deze zeker de jongere con frater, als rfifgel niet meer de man, die zich de „luxe" van een min of meer ruime Pro Deo-praktijk kan veroor loven. Welnu, dan is het billijk, dat daarvoor een regeling wordt getroffen. (Vervolg op pog. 3) Advertentie BaRTELÜORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (tot Woensdagavond) Weinig bewolking. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Overwegend matige wind, aanvanke lijk Oostelijk, later ruimend naar Zuid-Oost tot Zuid. Zon: 8.47-16.44. Maan: 9.40-18.36. In Havelte is Maandagmorgen een on dergrondse munitie-opslagplaats ontdekt, welke in de bezettingsjaren door de Duitse weermacht werd aangelegd. De opslagplaats bevindt zich midden in en kele door de Duitsers opgeworpen zand heuvels aan de z.g. Koningskamp. Een vluchtige inspectie heeft uitge wezen, dat er een grote hoeveelheid ex plosieven in de opslagplaats aanwezig is. Volgens mededeling van de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, in de Maan dag gehouden vergadering van de Rot terdamse Kamer van Koophandel, zul len er de volgende week op uitnodiging van de handelskamer te Duisburg afge vaardigden naar Duisburg gaan, ten einde besprekingen te voeren over een helicoptèrverbinding tussen Rotterdam en het Ruhrgebied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1