Plan voor een helicopter- terrein in Haarlem Optimistische geluiden uit het kleven in het district Meer spoed bij tunnelbouw in Felsen gewenst t Referendaris B. CORNET vanmorgen op stadhuis gehuldigd Zeven landbouwers uit Haarlem mermeer stonden terecht Spoorwagens, haring, staal, suiker, pyama's en flessen melk Verbreding van de sluis bij Spaarndam noodzakelijk Burgemeester Gremers en voorzitter van de K.v.K, Vrijdag naar Brussel de REBECCA Diamanten bruids paar REBECCA Een bril? natuurlijk; Begrotingsexpert, voor wie geen moeilijkheid te groot is Wegens overtreding van de tuinbouwteeltwet REBECCA Kamer van Koophandel van Haarlem en Omstreken Ch. Visser als voor zitter herkozen Nieuwjaarsrede voor K.v.K. Hollands Noorderkwartier Hoe spelen de R.K. clubs? Verschillende Haarlemse werven moeten verstek laten gaan bij inschrijvingen BESPREKING MET DE SABENA Feest in Haarlem-Noord FE DE IIHl AIVIV Veertig jaar in gemeentedienst GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. DINSDAG 5 JANUARI 1954 PAGINA DE BRUGGEN IN HAARLEM WATERLEIDING EN VORST Burgerlijke Stand NUTSSPAARBANK Spaarders verdienden in 1953 f642.662 rente Heemsteedse student wordt opgeroepen Feestavond Buurtvereniging „Res Nova'' ECONOMISCHE PQLITIE-RECHTER HAARLEM AANRIJDING OP DE DREEF Bakfietsbestuurder met zware hersenschudding in het ziekenhuis MARJATTA'S KERST Verkeersongeval Neustadt Ned. chauffeur staat 16 Februari terecht Beurs van Amsterdam KERSTLIEDEREN VAN DE KOORSCHOOL Gezondheid en schoonheid Betrouwbare Grafische industrie De visserij Het is niet uitgesloten, dat Haarlem een landingsplaats krijgt voor helicopters. Teen de Belgische luchtvaartmij. Sabena destijds een internationale helicopter- dienst begon, waarin ook Nederland be trokken werd, kwam bij burgemeester Cremers de gedachte op, dat wellicht cok Haarlem daarbij ingeschakeld zou kunnen worden. Ook voor Haarlem zou dat namelijk niet zonder betekenis zijn. Enkele maanden geleden stelde de burgemeester zich in verbinding met de Kamer van Koophandel en ook daar bleek men niet ongevoelig voor hei plan. Het resultaat van dit contact is, dat Haarlems burgemeester en de voor zitter van de Kamer van Koophandel, de heer Ch. E. Visser, dezer dagen naar Brussel zullen gaan om de plannen te bespreken met de directie van de Sa bena. Bij die bespreking zal dan de moge lijkheid onderzocht worden, of bij de uitbreiding van het huidige helicopter- net ook Haarlem betrokken kan wor den. Gevraagd naar de perspectieven van een helicopterdienst voor Haarlem kon men ons nog geen positief antwoord ge wen. Vooralsnog is de gedachte belang rijk genoeg om er een bespreking in Brussel aan te wijden. De gemeente heeft reeds een terrein op het oog, waar een landingsveld voor helicopters kan worden ingericht. Men kon ons echter geen nadere mededelingen doen om trent deze plaats, daar onderhandelin gen nog gaande zijn. Vrijdag 8 Januari vertrekken burge- Advertentie Weet gij, Haarlemmer, hoeveel bruggen er in uw stad zijn? Welaan, het zijn er krachtens het verslag van de Gemeentelijke Dienst voor het Havenwezen precies tachtig. Geluk kig zijn er vijf en zeventig vast van en slechts vijf beweegbaar. Drie wor den er electrisch gedreven. In totaal zijn die beweegbare bruggen in één jaar 45.000 keer open of dicht, hoe u dat maar bekijkt. De Catharijne- brug. de Melkbrug, de Langebrug en de Buitenrustbrug nemen daarvan een aandeel van 10.000, de Graven- stenenbrug blijft achter met 4200. Nog altijd kunnen schoolkinderen dus met een min of meer gerust hart ver klaren, dat zij te laat zijn, omdat de brug open was. Op 45.000 keer gaat dat gokje wel op. De directeur van het Gemeentelijk Waterbedrijf Haarlem wijst er op, dat men verplicht is te zorgen voor het vorstvrij houden van de watermeter en de binnen leiding. Schade toegebracht aan de watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van de gebruiker. Water, verloren gegaan uit door vorst veroorzaakte lekken of door een aftap kraantje dat open is blijven staan, moet worden betaald. De meterputten dienen te worden afge dekt door een houten bovendeksel, dat de put goed afsluit tegen de wind. In een meterput buitenshuis moet boven dien op halve hoogte een houten tussen- deksel, voorzien van een handvat, worden aangebracht, zodat tussen dit deksel en de watermeter een isolerende luchtlaag wordt gevormd. Het tussendeksel kan het volgend jaar wederom dienst doen nadat men dit in het voorjaar uit de meterput heeft ver wijderd en opgeborgen. Het afdekken van de watermeter door middel van kranten, stro e.d. is verboden. Watermeters, welke binnenshuis onder de vloer zijn geplaatst, moeten zijn voorzien van een overal goed sluitende omtimme- ring, ter bescherming tegen vorst. Overtuigt U nu reeds of de hoofdkraan bij de watermeter wel goed afsluit en in dien dit niet het geval is, geeft daarvan dan onmiddellijk kennis aan het Water bedrijf, Kampersingel 4, telefoon 15257. Geboren: W. C. B. ArtsBeenen, z.\ M. A. de RuigVincent, z.; T. LestradeAarts, z.; P. SchippersMink, z.; A. Bulthuis— Felzel, z.; A. C. van der VlugtBrands, z.; J. GroenewegBodenstaff, z.; J. M. M. La- gerweijvan der Wijden, z.; M. M. Aan de KerkLange, z.; M. J. SchoutenStie- mer, z.; J. de Vries—Forrer, z.; G. S. SchoorlLie, z.; E. J. SnoeksSmit, z.; M. Zut—Tol, z.; P. W. Philippo—de Nijs, z.; G M. de Jong—van der Horst, z.; J. Steen ken—Hoogkamer, z.: P. J. Stiphout—v. Roo- den, d.; J. Woutersde Munk, d.; W. Hos —de Jongh, d.; G. C. Kromhout—Nouris, d.: M. E. Lursen—«Hulscher, tf.; H. M. Juf- termans—Wijga, d.; G. van der Heijden—Pol man, d.; A. M. J. de Fluitervan Lonk- huijsen, d.; E. H. LasschuitFröhlktng, d.; G. BosCalancft, d.; E. VisserGroes, d.- A E, Schilte—Merx, d.; E. M. Weber—Tervoort' d.; H. M, Pluis—Nijssen, d.: J. P. J. Hop pen—van Alphen, d.; A. Verhoeven—Luit, d.; W. HeijnemanPoelman, d. Ondertrouwd: G. J. W. A. van Oostveen en IE. A. Hanselman; J. B. Nijhuis en Th A. Kuijpers. Getrouwd: T. van Hal en S. A. Bakker. Overleden: T. Verdam—Klijn, 72 j., Haze- paterslaan; H. Bogaard, 66 j„ Vechtstraat- L. J. Hulsman. 74 j., Leidsestr.; J. Gagchel- land, 80 j., Westerhoutpark: J. S. de Vries —Koopman, 75 j., Westerhoutpark; W C. Dol, 10 m.. Kamperlaan; A. A. Stroomer— Westerman, 67 j., Dr. Schaepmanstraat; M J. van Maren—Rooüieb, 49 j„ Rijnstraat; 5r Tolsma, 89 j„ Schalkwijkerweg; M A. Willems—Schut, 92 j„ Pladellastraat; G. Kinkhouwers—van Fulpen, 78 j. Mero- vingenstraat; M. Wolters-Rodink, 80 j. 2e T heemsstraat: W. Zwaanswijk, 24 J„ Reiger straat; c. H. Loogenvan Wagtendonk, 66 j. Kenaupark; M. C. van den BergBorn 70 J. Plataanstraat; H. F. van Kessel, 74 j„ Burgemeester Boreelstraat. meester Cremers en de heer Visser naar Brussel om de Haarlemse zaak bij de Sabena te bepleiten. Afgewacht zal dus dienen te worden, hoe deze Belgische luchtvaartmij. tegenover de Haarlemse plannen staat. Zondag 10 Januari zal het een bijzon dere dag worden voor het echtpaar W. Th. P. Timmers-Dam, wonende Beuken straat 14, Haarlem. Op die datum is het namelijk zestig jaar geleden, dat de heer en mevrouw Timmers in de echt werden verbonden en het feest zal met des te meer vreugde gevierd worden; daar zowel de bruid als de bruidegom nog een goede gezondheid genieten. De heer Timmers wordt de volgende maand 82 jaar, zijn echtgenote wordt 15 Januari 85 jaar. Hun huwelijk werd gezegend met ne gen kinderen, van wie er zeven nog in leven zijn. De familie heeft zich in de loop der jaren belangrijk uitgebreid, want het feest zal tevens gevierd kun nen worden met drie en twintig klein kinderen en acht achterkleinkinderen. De heer Timmers was een bekende figuur in Haarlem, daar hij ruim veer tig jaar agent-incasseerder is geweest van de Verzekerings Mij HAV-Bank te Schiedam. Het feest wordt Zondag 10 Januari ingezet met een plechtige H. Mis, 's morgens om kwart voor tien, in de St. Liduinakerk in Haarlem-Noord. De re ceptie wordt gehouden in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, 's mid dags van drie tot vijf uur. Aan belang stelling zal er ongetwijfeld geen gebrek zijn. Ondanks de gebruikelijke grote te rugbetalingen tegen het eind van het jaar, werd als verheugende uitzonde ring op de traditie in de maand Decem ber bij de Nutsspaarbank Haarlem meer spaargeld ingelegd dan terugbe taald. Het surplus bedroe/ 53.966, tegenover een negatief saldo in Decem ber 1952 van 24.565, Het inleggerstegoed is in 1953 zeer snel gestegen. De inleggingen overtrof fen de terugbetalingen met 3.043.616 (v. j. 586.303,terwijl een bedrag van 642.662,— als rente werd bijge schreven. Door een en ander steeg het spaartegoed met 3.686.278 tot 28.615. 402,Het aantal inleggers steeg met 2676 (v. j. 1605) tot een totaal van 68.366. Ook in andere opzichten ontwikkelde de Nutsspaarbank zich in 1953 voor spoedig. Wij noemen slechts de opening van het geheel verbouwde bijkantoor op het Nagtzaamplein en de vestiging van een nieuwe jeugdspaarbank op het Leidseplein. Gezien de gunstige economische toe stand, de toegenomen productie en af genomen werkloosheid worden ook voor 1954 gunstige verwachtingen ge koesterd. Advertentie De hoofdcommissaris van politie te Heemstede verzoekt de student, die ln de nacht van 1 op 2 October 1953 gelift heeft in een Fordauto met linnen kap van Amsterdam naar Heemstede en die uitgestapt is op de Heerenweg op de grens HeemstedeHaarlem, zich op het politiebureau te Heemstede schriftelijk of telefonisch te melden. De buurtvereniging „Res Nova" or ganiseert op 12 Januari een feestavond in het Minerva-theater. Deze avond wordt geheel verzorgd door het Radio- revue-ensemble „Rens van Dorth" onder het motto „Allemaal poppenkast" Aan deze avond werken verder mede; Syl via Sylverstra, Cas Oosthoek, Dick Bin nendijk, Cora Gielle en Jules Karsnar. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton" (gepro longeerd). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u, a. 1. PALACE: „Rechter Thomas". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. LUXOR: „Het loon van de angst". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. LIDO: „Salomo". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. CITY: „Gekooide furie". Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. ROXY„Met vliegende vaandels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „De dief van Damascus". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 5 Januari Concertgebouw: N. Ph. Orkest, 5e Con cert, serie D, 20 uur. Minerva: Jazz-journal, Haarlemse Jazz club, 20 uur. Woensdag 6 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „De blauwe heuvel", 20 uur. Minerva: Chopin-recital door Stefan As- kenase. 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leflelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 10—5 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zondag van 14—17 uur. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen In het stadhuis is referendaris B. Cor net, die vandaag veertig jaar in ge meentedienst is, vanmorgen door B. en W. en de ambtenaren van de afdeling Financiën gehuldigd. Burgemeester P. O. F. M. Cremers memoreerde de wonderlijke levensloop van de jubilaris, die als blozende jongen van 13 jaar op de secretarie kwam en zich door zelf studie wist op te werken tot de functie van referendaris en waarnemend afde lingschef. Zo iets zullen maar weinigen presteren, aldus de burgemeester, die zeide groot respect te hebben voor de wijze waarop de heer Cornet iets van zijn leven heeft gemaakt. Hij bracht hem dank voor het werk, dat hij in de af gelopen veertig jaar verricht had. Als blijk van waardering en dank overhan digde hij de jubilaris een enveloppe met inhoud en een oorkonde. Haarlems gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, noemde de jubilaris .een be grotingsexpert, voor wie geen moeilijk heid te groot is. Ook hij heeft een bij zondere waardering voor de staat van dienst. Voor de wijze, waarop hij zijn afdelingschef, de heer A. Tijsseling, ge durende een zekere periode heeft ver vangen, bood mr. Phaff de heer Cornet een geschenk onder couvert aan. Van de ambtenaren, van de secretaris en van het kantoor van de gemeenteontvanger kreeg hij een polshorloge. De rij van sprekers werd gesloten door de heer Tijsseling, die zijn harte lijke gelukwensen aanbood en de loop- Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Gister stonden voor de economische politierechter te Haarlem zeven land bouwers uit Haarlemmermeer terecht, aan wie overtreding van de tuinbouw teeltwet ten laste was gelegd. In de na zomer van 1951 hadden zij van de Vita, een fabriek van diepvriesgroenten te Utrecht, opdracht gekregen om op hun land spinazie te verbouwen. Deze op dracht was gegeven, ómdat de Vita op korte termijn diepvnes-spinazie moest leveren aan een Engelse Scheepvaart Maatschappij. De zeven landbouwers, die geregeld erwten voor het Utrechtse be drijf verbouwen, verkeerden, volgens hun verklaringen voor de rechtbank, in de veronderstelling, dat de Vita de nodige vergunningen bezat. De directeur van de Vita, de heer H. J. Onnes, die eveneens gedaagd was, voerde aan, dat het hier een spoedorder betrof en dat men zo iaat in het jaar niet meer bij de veilingen terecht kan. Voorts wilde de directie het braakliggende land benutten. De officier, mr. J. Wiarda, achtte de opzet der beide partijen bewezen. Erger had hij het delict gevonden, indien het schade had toegebracht aan de binnen- Gisteravond ongeveer kwart over ze ven werd de 52-jarige bakker G. H. J. C. uit Haarlem op de Dreef door een auto, die in de richting Heemstede reed, bij het passeren aangereden. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de personenwa gen de bakfietsbestuurder niet gezien. Met een zware hersenschudding en een bloedende hoofdwonde moest C. naar het Grote Gasthuis worden overge bracht. De bakfiets liep aan de achter zijde zware schade op. en buitenlandse markt. Hij eiste tegen de Vita een boete van f 1000 onvoor waardelijk en een van f 2000 voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De landbouwers hoorden ieder een boete van f 50 tegen zich eisen. Mr. Bletz wijzigde de beide eisen zo danig, dat de Vita f 400 zal moeten be talen (f 2.100 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar), terwijl de land bouwers tot f 25 boeten werden veroor deeld. In de verbouwde en geheel gemo derniseerde toneelzaal van het Jeugd huis St. Jan de Doper in Haarlem-Oost werden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. door de leden van de Ka jotters' toneel club DOV (Haarlem II) uitvoeringen ge geven van het toneelstuk Marjatta's Kerst, het tweede deel van de bekende Marjatta-trilogie van Arie van der Lugt. Marjatta's Kerst is een moeilijk stuk, dat, indien het "iet goed wordt gespeeld, in een draak ontaard. Gelukkig hebber., zowel de regiseur (P. Hetem), als de spelers hun taak begrepen. Het spelpeiJ van deze amateurs lag dikwijls aanmer- kciijk hoger dan hetgeen wij bij gelijk gestemde gezelschappen hebben gezien Goed spel leverden Marjaiter, Odegaro en Balt. Het 9-jarige meisje Ingrid en Grootvader Tammero hadden volle be langstelling van hun talrijk publiek Eveneens keurig was de vertolking van de figuren van Farzer en zijn oude knecht Simen Böre. Aili, die het steeds voor haar zuster had opgenomen was ten levensechte figuur, eenvoudig en sympathiek, terwijl ook Ane de rol van verwaande schoonzuster en huichelaarster uitstekend typeerde. De moeilijke rol van Marjatta zelf werd goed gespeeld!, al hadden wij het graag wat echter gezien. DOV mag tevreden zijn en wij hopen dat ze op het ingesla gen pad door zullen gaan. baan van de heer Cornet er een noemde waarop deze trots mocht zijn. Door uw activiteit en doorzettingsvermogen hebt gij bewezen dat gij de functie van refe rendaris ten volle waard zijt, aldus de heer Tijsseling, die zijn woorden onder streepte met het overhandigen van een reiswekker, welke hij namens de ambte naren van de afdeling Financiën schonk. Hierna richtte de heer Cornet zich met een dankwoord tot allen, die hem op deze dag met woorden en geschenken hadden verrast. Na afloop van de huldiging kwamen vele collega's de heer Cornet, zijn echt genote en kinderen, gelukwensen. Advertentie In de gisteravond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en Omstreken werd de voorzitter, de heer Ch. Visser, herkozen, waarna hij een nieuwsjaarsrede uitsprak, waarin de resultaten van het bedrijfsleven in het district over het afgelopen jaar met gedocumenteerde cijfers belicht werden. Als totale tendenz kan men uit deze rede opmaken, dat 1953 over het alge meen economisch bezien een goed jaar was, terwijl bovendien de vooruit zichten eerder gunstiger dan ongunstiger bekeken kunnen worden. De Haar lemse industrieën hebben niet over orders te klagen, de middenstandsbedrij- ven zijn de klap van Februari vooral in het najaar te boven gekomen, de tuinbouw in Kennemerland boekte bevredigende resultaten en een der voor naamste feiten van de IJmuidense visserij was, dat de arbeidsvrede het gehele jaar bewaard bleef. De voorzitter herinnerde aan de ge volgen van de watersnood en stelde vast, dat Nederland economisch een goed jaar had en dat de arbeidsproductiviteit per man het vooroorlogse niveau bereikte. In hoeverre de loonsverhogingen ten ge volge van de huurstijging de prijzen zul len beïnvloeden, moet worden afge wacht, doch een stijging lijkt onafwend baar,, tenzij een verlaging van de prijzen der grondstoffen zou intreden. Nadat spr. nog andere facetten van het alge mene economische leven belicht had, gat' hij enige bijzonderheden over de resul taten der industrieën in het district der Kamer. De vraag naar ruw ijzer en walserij-producten is verminderd, omdat de meeste verbruikers grote voorraden bezaten en omdat een daling der prijzen verwacht werd. De laatste tijd is enige verbetering der markt merkbaar. De grondstoffenvoorziening baarde geen zorg. Breedband te IJmuiden kon naast binnenlandse orders ook belangrijke exportorders boeken. In de machine bouw is men nog ruim van opdrachten voorzien. Beijnes werkte met een onge wijzigd aantal personeelsleden. Het ac cent lag in 1953 op export-opdrachten, o.a. voor de Indonesische Spoorwegen. Uit Argentinië werd een omvangrijke order ontvangen voor het bouwen van bakken voor post- en restauratierijtui gen. De moderne uitvoering van het laatstgenoemde type, waartoe bijvoor beeld een grotendeels van roestvrij staal gebouwde keukeninstallatie behoort, trok sterk de aandacht. Tot eind 1955 zijn orders binnen. Het smidsbedrijf was ruim voldoende van werk voorzien. Sommigen vragen zich af, aldus de voorzitter, of de kleine industrie in Haarlem niet met een tweede ambachts school gediend zou zijn. Een gebrek aan voldoende bekwame vaklieden Iaat zich nog steeds gevoelen. De draadindustrie ondervond veel concurrentie van Duitsland en België. Sinds begin November is de vraag be langrijk toegenomen. Het bouwen van nieuwe schepen gaat continu door. Aan de vraag naar dokge legenheid kon niet worden voldaan. De vooruitzichten zijn goed. Omtrent het verloop van de bloembol lenexport hebben wij reeds een en ander gemeld. De suikerfabriek te Halfweg draaide ruim dertien weken en verwerkte 204 millioen kilogram bieten, of 7 millioen meer dan een jaar tevoren. De op brengst, in 1952 ongeveer 20% boven de normale, was verleden jaar iets lager, doch gemiddeld zeker 10% bo ven de normale. Door het mooie weer was de aanvoer goed te regelen en de tarra laag. De conserven-industrieën te Beverwijk hadden zeer bevredigende resultaten De fruitpulpafzet ging voor 95% naar Scandinavië, Duitsland en Engeland. De grenzen van Frankrijk zijn daarvoor ge sloten. Conserven in blik en glas en groenten werden bijna niet geëxpor teerd. Opmerkelijk is, dat zuurkool veel gegeten werd, maar dat gezouten groen ten van het menu verdwenen zijn. De cacao- en chocoladefabrieken wa ren zeer tevreden over de omzetten in het binnenland, maar de export had te lijden onder hoge invoerrechten en klei nere invoerquota. België en Zweden maken een uitzondering. De overige ex port verliep gunstig. De prijsstijging van de cacaobonen tegen het einde van het jaar beïnvloedt de vooruitzichten voor 1954 ongunstig. Meer kosten moesten aan de verpakkingen besteed worden. Geconstateerd werd, dat de verschui ving der verkoop van losse melk naar die in flessen steeds groter wordt. De azijnfabriek is ondanks de grote concur rentie niet ontevreden. De slagerijen moeten wel degelijk re kening houden met concurrerende prij zen voor 't grotere gezin. Dezgn. volks zaken halen flinke omzetten met be hoorlijke winst, omdat het bestede be- j drag per klant opweegt tegen de lagere Een uitstekend net van verkeerswegen is van eminent belang voor de ontsluiting van het district, voor zijn bedrijfsleven, vreemdelingenverkeer en industrialisatie. In dit verband is het van belang dat op 21 December j.l. de langverbeide Dmau- jjont bij de Hembrug in de mart is ge nomen. Het blijkt echter dringend nodig r.og minstens één extra pont aan te schaffen, terwijl voorts een aanmerkelijk versnelde uitvoering van de huidige tun nelbouw te Velsen, desnoods door het invoeren van het tweeploegenstelsel een einde aan de noodtoestand aldaar kan maken. Aldus sprak in zijn nieuwjaars rede de heer J. F. Ie Blansch, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier. In zijn overzicht van de ontwikkeling van het bedrijfsleven gedurende het af gelopen jaar memoreerde de heer Le Blansch. dat de export van kaas kwan titatief gunstig is geweest, maar dat de prijzen meestal niet lonend waren ten gevolge van toenemende concurrentie. De door de fabrieken ontvangen melk vertoonde in de eerste 10 maanden van het jaar een stijging van 6.6 pet. (Neder land 5.6 pet.), terwijl ook het vetgehalte steeg. De verhoging der boterproductie in het district was daarentegen geringer dan in geheel Nederland (resp. 1.6 en 16 pet.) De prijzen der zuivelproducten waren in 1953 aanmerkelijk lager dan in 1952. De vooruitzichten van de grove tuin bouwproducten zijn zeer matig, tenzij er een ouderwetse strenge winter komt De teelt van aardappelen is over het algemeen gunstig geweest en de op- De Nederlandse chauffeur D. de B. zal 16 Februari in Neustadt an der Wied terechtstaan. Zoals bekend wordt hij er van verdacht 4 October 1953 in genoem de Duitse plaats een verkeersongeval te hebben veroorzaakt, waarbij vier perso nen om het leven zijn gekomen. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 3Ned. 1953 101% 3% Ned. 1953 103 3V4 pCt. Ned. 1948 99% 31/4 pCt. Ned. 1950 99% 3-3Nederlanu 1947 99% 3 Neef. 62-64 bei.-fac. lOOfi inschrGrtb. '46 3 pCt. 96% Ned. Handel Mij. eert 170% A.K.U. 180 Va Van Berkels Patent 125 Calvé-Delft cert. 143V2 van Gelder 181 y2 Kon. Hoogovens eert. 174 Unilever cert. 229 Ned. Kabel 240 Philips 206% Kon. Petroleum 354% „Amsterdam" Rubber 97 foil. Amerika Lijn 146% Kon. N. Stoomb. M. 138% Ned. Scheepv. Unie 134% H.V.A. 119% Deli MIJ. Cert. 99% 5/1 101% 99 A 183 230% 206% 352% 971/2 138% 1341 119% 99 Va brengsten waren bevredigend. Met be trekking tot de zuurkoolindustrie merk te de voorzitter op, dat de concurrentie tussen de oudere particuliere- en de nieuwe coöperatieve fabrieken een lo nende exploitatie practisch onmogelijk maken. Het totale resultaat der bloembollen teelt is niet onbevredigend geweest, de export is toegenomen dank zij uitbreiding der contingenten in Engeland en Duits land. Traditiegetrouw zal er wederom een bijzondlere Driekoningenviering zijn in ae kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem. Onder de plechtige Hoogmis van 9 uur zal de kerkelijke kalender voor 1954 worden afgekonojigd. 's A- vonds om half 8 zullen de jongens van de kathedrale koorschool onder leiding van dir. L. Kat de schoonste kerstliede ren zingen. Steeds meer krijgt de huidverzorging de aandacht, die zij verdient. Veelal heerst nog steeds het wanbegrip, dat bijzondere verzorging van de huid al lereerst en per se moet voorkomen uit ij delheid, een eigenschap, die men overigens ten onrechte alleen een vrouw wil toeschrijven. Zonder ech ter te mogen ontkennen, dat een zucht naar (nog meer) schoonheid de drijf veer kan zijn tot omzichtige verzorging van dp huid, moet toch ook gesteld worden, dat het inzicht baanbreekt, dat de bevordering van de gezondheid een belangrijk zo in sommige gevallen niet het belangrijkste element in deze uitmaakt. Het verwijt, dat zgn. schoonheidsmiddelen in het verleden juist averechts op de gezondheid werken, kan alleen gelden voor de mid delen, niet voor het doel. Inderdaad was en is er nog veel dilettantisme te beleven op dit gebied, maar wie een demonstratie van deskundigen bij woont, zoals die gisteren voor een grote groep belangstellenden in Dreei- zicht werd gegeven, moet wel tot de overtuiging komen, dat een goede ver- zorging van de huid de gezondheid al leen maar ten goede kan komen en dat daarnaast de schoonheid aan glans kan winnen. De huid is overigens een levende stof, die bij iedereen anders kan rea geren en voor welker verzorging moei lijk een algemene regel is op te stellen. De behandeling van onvolkomenheden dient derhalve steeds anders gericht te zijn en tijdens de demonstratie van gisteren zijn de toeschouwsters daar van wel terdege overtuigd. Daar werd tevens duidelijk gemaakt, dat huidverzorging en make-up twee onderscheiden zaken zijn, waarvan de laatste de schoonheid tot doel he-rft zonder de gezondheid te schaden. Nu is schoonheid een betrekkelijk begrip, maar de beschaafde vrouw zal zich in ieder geva1 weten te bedienen van een rustige make-up, aangebracht in de juiste kleurnuances. Dat is natuurlijk een kunst; maar och, oefening baart kunst! (Zondag 10 Januari) ZaandijkADO DEMPurmersteijn V eisenTerrasvogels ViteaieAlcm. Victrix Zandvoortm.TYBB WassenaarHBC Swift—DSS APGSOnze Gezellen Graaf Willem—SJC TeijllngenLisse Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt toegekend. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telel. 15220 prijs. Ook voor de betere kwaliteiten is echter een markt. De banketbakkerijen maakten het njet zo best, ook al werd het omzetcijfer ge handhaafd. De grote stijging der lasten drukt te zwaar. De grafische industrie, zo belangrijk voor Haarlem, ondervindt in stijgende mate de invloed van concurrentie. Er kan van een zich stabiliserende kopers markt gesproken worden. De concurren tie van Duitsland is voelbaar. Het per soneelsvraagstuk is iets minder brandend geworden. Er werden hoopgevende re sultaten bereikt. Kosten noch moeiten zijn volgens de voorzitter gespaard in het zoeken naar een in alie opzichten verantwoord systeem voor de meting van arbeidstijden en de daarin eventueel te verbinden wijziging in de loonvor ming. De papierindustrie kon niet aan alle aanvraag voldoen; de omzet in zeep liep terug; het exportareaal van petroleum- producten nam toe. De kousenfabriek werd wederom uitgebreid en door mo derniseringen konden de verkoopprijzen vrij belangrijk worden verlaagd, terwijl het product volgens de hoogste normen geperfectionneerd werd. Er is een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. De omzet der pyama-industrie steeg voor het binnenland met 10% en voor het buitenland met 20%, hoewel Indonesië geheel als markt verloren ging.. De overhemdenindustrie ontdekte meer vraag naar kwaliteitsartikelen. De kleer makerijen hebben te kampen met een ernstig tekort aan geschoold personeel. Alleen de grote aannemersbedrijven kwamen voor woningbouw practisch aan bod. Het verstrekken van premie voor particuliere bouw achtte de voor zitter veel belangrijker voor het Rijk. De kalkzandsteenindustrie maakte een uitstekend jaar met export naar Enge land De filmindustrie profiteert van het nut, dat men meer en meer ziet in be- drijfs- en propagandafilm. De houthan- del.had te kampen met het prijsniveau en de Nederlandse Houtkoperij ver wacht dan ook ongunstige bedrijfsuit- komsten over 1953. De verkoop van televisietoestellen is ondanks de grote verlaging van de prijzen nog steeds gering. De verkoop van radiotoestel len op afbetaling neemt toe. In de haarden- en kachelbranche voltrekt zich een evolutie wegens de vraag naar de oliehaard. Het vervoer op de stads busdiensten van de N.Z.H. bleef sta- tionnair. Het toerwagenverkeer nam toe, de vervoersresultaten waren niet onbevredigend. De concurrentie in het automobielbe drijf is zeer scherp met het euvel van de te hoge inruilprijzen. De vraag naar goedkopere auto's neemt toe. In IJmuiden kwamen verleden jaar binnen 13.000 schepen, waarvan 135 bui tenlandse. Het jaar tevoren waren het er 16.347, waarvan 298 buitenlandse. Wij meldden reeds, dat de totale opbrengst 30 millioen gulden, iets meer was dan in 1952. De vloot onderging weinig ver- anderTng én Bestaat uit 19 stoom- en 13 motortrawlers, 13 motorloggers en 51 motorkotters en botters. Geconstateerd wordt, dat de IJmulder trawlervloot in sterke mate verdrongen is uit haar positie als verreweg de grootste aanvoerder van verse vis. De aanvoer van verse haring is troef. Er werden geen expedities meer onderno men naar IJsland en andere verafgele gen visgronden. In het voorjaar waren de vangsten zeer schraal, maar later werd de achterstand ingehaald. De vis- conservenindustrie ontwikkelde zich gunstig. De vloot werd met kostbare Decca-apparaten uitgerust. De arbeids- rust bleef behouden. De IJmuider vissersvloot kon als ge volg van de eenzijdige aanvoeren in het algemeen niet aan de vraag van de han del voldoen. De gevolgen bleven niet uit, want de consument wil niet uitslui tend haring en makreel eten. Import uit België van andere vissoorten geschiedde dan ook. Uitgezonderd naar Tsjechoslo- wakije vertoont de export van verse haring een teleurstellend beeld. België nam maar de helft af. De hoge gebruiks kosten der koelwagens vormen een ern stig beletsel voor de export. In het algemeen kan van de tuinbouw in Kennemerland worden gezegd, dat de uitkomsten redelijk waren. Vervolgens werden korte verslagen uitgebracht van de verschillende com missies. Die voor de Middenstand had voornamelijk te maken met de winkel sluiting, terwijl ook stopverboden in de binnenstad en de melksanering aan de orde kwamen. De commissie opruiming en uitverkopen in het winkelbedrijf be handelde 36 aanvragen tot het verkrij gen van een vergunning, waarvan vier werden afgewezen. De commissie vesti gingswei Kleinbedrijf had te maken met 908 aanvragen (557 een jaar tevoren), waarvan 846 werden verleend. Van dit aantal waren 306 personen in het bezit van alle vereiste diploma's, 153 hadden een .gedeeltelijke vrijstelling en 387 de volledige vrijstelling van de diploma's. De diepte van het Spaarne tussen vaar geul en loswal van de aan dit water gelegen bedrijven is zeer gering. Hier door wordt veel last ondervonden bij het laden en lossen der schepen. Ook de geringe breedte van de sluis bij Spaarn dam betekent vooral voor de verschil lende Haarlemse werven een economisch bezwaar. Sommige van deze bedrijven moeten herhaalde malen verstek laten gaan bij inschrijvingen voor nieuw te bouwen schepen. Schepen van 3000 a 4000 ton, welke over het algemeen een breedte hebben van ongeveer 14 meter, kunnen de sluis, waarvan de doorvaartbreedte slechts 12 meter is. niet passeren. Een nog ander niet te onderschatten euvel is de geringe diepgang van het Spaarne en het zij - kanaal C vanaf Spaarndam naar het Noordzeekanaal, zodat schepen van de werf moeten vertrekken met een aller uiterst minimum aan water en brand stof. Het komt dan nog vaak voor. dat de schepen vastlopen. Van het eerste na de oorlog afgeleverde schip van 800 ton liepen in het zijkanaal de buiten boordfilters vol modder, zodat de hoofd motor moest worden stopgezet. Daarom zou het de verschillende werven zeer welkom zijn, indien de sluis bij Spaarn dam verbreed werd tot 16 meter. Een ander feit, waarmede terdege re kening dient te worden gehouden is. dat het vestigen van nieuwe bedrijven Slechts dan mogelijk is, wanneer de on dernemer de waarborgen krijgt, dat rem mende factoren worden opgeheven. Met het verbeteren van een en ander zullen zeer belangrijke bedragen gemoeid zijn, aldus stelde de Haarlemse Kamer van Koophandel in een enquête vast, welke zij doorgezonden heeft aan de directeur van Openbare Werken te' Haarlem, dia het op zijn beurt vergezeld deed gaan van een verzoek aan het college van B en W. om een sociaal economisch rap port in te winnen of het al of niet ver antwoord is ten behoeve van de groot industrie een dergelijke uitgave te doen. Voorts stelde hij voor de nodige stap pen te ondernemen bij de hoofdingeni eur-directeur van de Rijkswaterstaat in Noord-Holland, waardoor het zijkanaal C verbreed zou kunnen worden, alsook over te gaan tot het plaatselijk verdie pen van de aanleggelegenheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2