REGERINGSCRISIS IN ITALIË PELLA dient het ontslag van zijn regering in Linkervleugel van Christen-Democraten niet accoord met voorgestelde mutaties Sleepboot na aanvaring gedeeltelijk gezonken DE SNEEUW KWAM NOG OP TIJD Schoonheidskoningin van landelijk Jisp J K Zes olifanten vallen dwergen echtpaar in Londens circus aan efc'MORRISXfe Boeganda wil zijn Kabaka terug Hervatting van Koreaans gesprek? Jeugdige betogers voor Mossadeq Voortdurende vorst Eisenhower licht democraten in Politie vindt de gestolen dollars Geen antwoord op klopsignalen; waarschijnlijk zes slachtoffers MI Tot hoofd en hart Uitverkorene van Tante Pos Geblaf van een hondje joeg de woudreuzen de schrik op het lijf Dr. A. Plesman ter aarde besteld Het weer Vreselijk ongeval op de Nieuwe Maas Herdenking dr. Plesman op Curasao Alcoholvergiftiging bij koeien ^OENSDAG 6 JANUARI 1954 77sfe JAARGANG No. 25880 Dreigende taal in toofdstad Kampala Tussenpersonen tasten mogelijkheden af Hebben communisten hand in het spel Elf doden geborgen van Franse vliegramp Voortzetting van de buitenlandse hulp? Neger-echtpaar in hechtenis genomen Witte pokken Den Haag Twaalf personen in ziekenhuis LAAG WATER OP DE WADDEN Beloning was uit Onbekende duikboot bij Soembawa? 55 Handschoenen met Lamsvacht| BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Giuseppe Pella heeft srist» het ontslag van zijn r»<r»!-fVOnd de president van de Italiaanse republiek zijn kabinet door enkel» U1£ediend. Pella achtte het noodzakelijk, dat nische doeltreffendheid w,-'ZIS"igen een grotere mate van politieke en tech- erin zou slagen ziin r Z°" verkrijgen. Aanvankelijk scheen het, of Pella gisteravond laat stuitf» °P een permanente basis te vestigen, maar eigen Christen-demo».- op z°danig verzet bij de linkervleugel van zijn zijn ministers besloot t ,he PartÜ> dat hij op een spoedvergadering met heeft hem verzocht d» ,stond zijn ontslag in te dienen. President Emaudi een begin makpn ,,0Pende zaken waar te nemen. Morgen zal de president formateur aan t» w" faadPlegen van de politieke leiders om een nieuwe "ijzen, Pella was al twee weken bezig met de voorbereiding van de kabinets-wij- ziging. Maandagavond scheen hij met de Christen-democratische partij tot over eenstemming te zijn gekomen over een regering, waarin alle belangrijke stro mingen in die partij zouden zijn verte genwoordigd, en die geheel de steun zou genieten van de sterk rechts-georiën- teerde monarchistische partij. De lin kervleugel van de Christen-Democraten deelde de minister-president gisteravond echter mee zijn nieuwe lijst van minis ters niet te kunnen aanvaarden. Men was in het bijzonder gekant te gen de vervanging van de links-geori- enteerde minister van Landbouw, Roc- co Salomone, door een vertegenwoordi ger van de rechtervleugel, senator Sal- vatore Aldisio. Verzekeringen, dat het uitgebreide program voor herverdeling van grond onverminderd zou worden uitgevoerd, konden de Christen-demo cratische jongeren niet tot andere ge dachten brengen. ganda" h»»ffdi? '.hf4 Parler"ent van Boe- Andrew Coh»"80 gouverneur. Sir schrift" t» een "nederig verzoek- liib i ,n. weten, dat het „moei- s»nri„ Z',n koningin Elizabeth op pas- wpze te ontvangen", zolang de afgezette Kabaka (vorst) niet i jand is teruggekeerd. Ook werd -loten in Februari twee „treurdagen" te houden, waarop alle winkels en kan toren gesloten zullen zijn. Aan de bevol- *mg wordt verzocht geen openbare ge legenheden te bezoeken, zolang de Ka baka in het buitenland vertoeft. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh worden op 28 April in En tebbe, de hoofdstad van het protecto raat Oeganda, verwacht. De volgende dag zullen zij Kampala, de hoofdstad van de provincie Boeganda, bezoeken. Een vijandige menigte voor het par lementsgebouw in Kampala onderbrak redevoeringen via luidsprekers van de leden der delegatie, die vorige week bij de Britse regering voor hun vorst heb ben gepleit, met kreten als „Zendt de wazoengoe (blanken) naar hui? m?»e ield5r üan de delegatie deelde di» 'tuat de. B"tse regering de kabaka, ff laris van ftfl nnrff m"0 verb.lijft' u een beloofd no 30000 gulden per jaar heeft doet van Joorwaarde, dat hij afstand onthoudt van en °P de troon, zich Uiet zonder to»c.politieke activiteit en Terugkeert. stem«iing naar Afrika kaanse nSn"** h<* Amcri- L7 S Vln Buitenlandse Za ken heeft verklaard, dat de Verenigde Naties „door middel van tussenperso nen" met de Chinese communisten de mogelijkheid van een hervatting van de Vredesonderhandelingen te Pan Moen Jon hebben besproken. Hij zeide te geloven, dat er ook te Pan Moen Jon zelf besprekingen zijn gevoerd om te komen tot heropening van de onderhandelingen. De woord- Voerder weigerde de tussenpersonen daarvan hij sprak te noemen. pBe voorbereidende besprekingen te an Jon werden door de Ver- jigde Naties afgebroken toen de oordelijken de beschuldiging uitten, jn de Verenigde Naties „trouweloos" .et Zuid-Korea hadden samengewerkt 11 het vrijlaten van 27.000 anti-commu- istische Koreaanse krijgsgevangenen in °uni j.i.. De woordvoerder zeide tenslotte, dat functionarissen van het State De partment gisteren met Zuid-Koreaan- v®rteSenwoordigers over h-rvatting van de onderhandelin gen te Pan Moen Jon hebb^T^. Ongeveer duizend schoolkinderen en studenten, tussen acht tot achttien jaar oud, hebben nabij het parlementsge bouw in Teheran gedemonstreerd uit protest tegen de aan de voormalige pre mier van Perzië Mossadeq opgelegde ge vangenisstraf. Zjj schreeuwden tegen de Politie: „Schiet ons maar neer, lang leve Mossadeq". De politie verrichtte een aantal arrestaties, De meisjes werden weer vrijgelaten, hadat hun ouders beloofd hadden dat ZÜ zich niet meer wanordelijk zouden gedragen. De jongens werden zes uur Vastgehouden en vervolgens, nadat zij «erst waren kaalgeschoren, eveneens °P vrije voeten gesteld. Een meisjesschool, nabij het parle mentsgebouw, die beschouwd wordt als het centrum der wanordelijkheden, is °P last van de autoriteiten gesloten. In Perzische regeringskringen meent men, dat de (verboden) communisti sche Toedeh-partij de jongere Perzen aanzet tot verzet tegen de regering en demonstraties voor ex-premier Mossadeq. |..Pe Spaanse politie heeft gisteren de rÜ-ifn van e4T inzittenden van een Frans militair vliegtuig, dat op 30 December 2® d® Pyreneeën' verongelukte, gevon- rte lijken, twee in het wrak en Hierop besloot het kabinet tijdens een spoedbijeenkemst zijn ontslag in te die nen. De afgetreden regering werd vijf maanden geleden gevormd, toen Pelia ais „interim-premier" het bewind over nam van Alcide de Gasperi, die na de oorlog acht jaar premier van Italië is geweest. Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat president Einaudi zal probe ren de Christen-democratische leiders tot overeenstemming te brengen over een politiek program voor korte ter mijn en een man, die dit program kan uitvoeren. Men acht het onwaarschijnlijk, dat er buiten de Christen-democraten een figuur te vinden is. die een parlemen taire meerderheid kan verzamelen. Onder de mogelijke nieuwe forma teurs noemt men in de eerste plaats Pella zelf en vervolgens oud-premier De Gasperi en Attilio Piccione, die ook in Augustus al eens met de formatie is belast. In diplomatieke kringen te Londen wordt het aftreden van de regering- Pella betreurd, omdat men vreest, dat dit het begin zal zijn van een langdu rige politieke onzekerheid in Italië. Het „Foreign Office" wilde zich over de kwestie niet uitlaten. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het weg- ,er„,van de, restanten van de depres- ronrl rió n1", het Noordzeegebied en hreirirf Oostzee stormen veroorzaakte, nier ^an h0ge luchtdruk zich over Scandinavië naar het Zuiden uit Oostelijke winden transporteerden droge en koude continentale lucht tot over onze omgeving. Tijdens de heldere nacht daalde de temperatuur sterk, vooral daar, waar enige sneeuw ligt, zoals bij voorbeeld in het uiterste Zuidoosten van het land. De laagste temperatuur werd gemeld door het vliegveld Zuid-Limburg met -11 graden, daarna volgde het vlieg veld Twente met -10 gr. In de Westelijke provincies vroor het over het algemeen omstreeks 5 graden. Inmiddels treden opnieuw belangrijke veranderingen in de algemene lucht drukverdeling op. Een diep depressie- gebied passeerde IJsland in Noordooste lijke richting. Achter deze depressie ontstond ten Oosten van Groenland en IJsland een brede zone, waarin storm achtige Noordelijke winden koude pool- lucht naar het Zuiden blazen. De vorst- begrenzing van deze lucht had vanmor gen Ierland, Schotland en het Noordelijk deel van de Noordzee reeds bereikt, het geen met enige regen vergezeld ging. Reeds op geringe afstand achter het front kwamen hagel- en sneeuwbuien voor. Verwacht mag worden dat het front komende nacht en morgen ons land zal passeren hetgeen met regen en sneeuw gepaard zal gaan. In de voornacht kan H»t mPeraiuur in het Zuidoosten van riai»„d e,chter aanvankelijk nog flink int be' daar dan waarschijn- nig w?nd bewolkt zal zijn bij wei- nachfmindUere"aagezitjnmperatUren •N* ,be4.passer,cn van' de frontale sto ring komt ons land in de koude Pool- lucht, welke thans reeds over het Noor delijk deel van de Noordzee naar het Zuiden stroomt. Daarbij kunnen hagel en sneeuwbuien voorkomen. Dicht bij de kust zal het dan niet direct weer kunnen vriezen, maar in het binnenland kunnen de temperaturen tijdens nach telijke opklaringen weer tot beneden het vriespunt dalen. Hoewel dus een tijdelijke stijging van de temperatuur is te verwachten, blijft op wat langere termijn gezien de kans op vorst tame lijk groot. Om zich van de steun van beide par tijen te verzekeren voor het regerings programma voor zover het de buiten landse zaken, buitenlandse hulpverle ning en nationale veiligheid betreft, heb ben president Eisenhower en zijn naaste medewerkers in de regering gisteren op het Witte Huis met de voornaamste de mocraten geconfereerd. In een communiqué van perschef James Hagerty, uitgegeven na de con ferentie van, twee uur en 40 minuten, is er op gezinspeeld, dat Eisenhower voor nemens is het programma voor de bui tenlandse hulpverlening dat op 30 Juni zal aflopen, voort te zetten. Hagerty weigercte echter dieper op bet communiqué in te gaan. De president heeft de democraten in zage gegeven van die delen van de ..State of the Union,' boodschap, die over de buitenlandse zaken, buitenlanölse hulpverlening en nationale veiligheid handelen. Verdler hebben de democra ten. leiders van de democratische frac ties in het Congres, toelichtingen ont vangen van de minister van buitenland se zaken John Fister Dulles, de direc teur van de Buitenlandse hulpverlening Harold Stassen en de minister van De fensie Charles Wilson. Aart het slot van de conferentie hebben allen met Eisen hower de lunch gebruikt. De politie van de Amerikaanse staat Virginia heeft meegedeeld, dat zij het grootste deel van de 160.000 dollar, die met Nieuwjaar uit de staatsdrukkerij gestolen zijn, teruggevonden heeft. Het geld, allemaal nieuwe bankbiljetten van 20 dollar, werd gevonden in een metalen gereedschapskist op een boerderij. Enkele uren na deze ontdekking is een jong negerechtpaar gearresteerd onder de be schuldiging de diefstal te hebben ge pleegd. De rechter van instructie Cyril Law rence deelde mee, dat de arrestanten de 29-jarige James Landis, oud-ambte naar van de inpakafdeling van de staats drukkerij, en zijn 26-jarige vrouw Ma- mie zijn. Van de ontbrekencle 33.000 dol lar heeft het echtpaar o.m. een auto ge kocht. Landis heeft bekend de diefstal beraamd en mede uitgevoerd te hebben. Maar volgens zijn verklaring is bij deze zaak nog een andter betrokken, maar het hoofd van de geheime dienst. Baugh- man, die de Landis' heeft ondervraagd, twijfelt aan het bestaan van deze derde figuur. Van, een uitbreiding van de witte pok- kengevallen in Den Haag kan niet ge sproken worden. Wel is om veiligheids redenen een gezin in quarantaine ge nomen, waaruit een van de lijders af komstig is. In totaal bevinden zich in verband met deze ziekte twaalf perso nen in het ziekenhuis. De lage waterstand op de Wadden noodzaakte het m.s. „Dr. Wagenma kers" van de N.V. Teso, dat Dinsdag middag van Den Helder was vertrok ken, op ongeveer één km afstand van Oude Schild (Texel) voor anker t gaan. De ongeveer vijftig passagie zijn overgestapt op de „Voorwaarts" vc dezelfde N.V. en hebben met ruim eer uur vertraging de Texelscbe havèn be reikt. Te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, zei de 18-jarige Paul Brown tegen Zijn beste vriend, Fred Lilly: „Je mag met mijn meisje uit, als je eerst een walnoot met je neus van jouw huis naar het hare duwt". Fred had er vijf uur voor nodig om de walnoot door de veertien straten, die tussen de beide huizen liggen, voort te duwen. Toen hij einde Ijk, met een rode neus en een stijve rug, zijn doel bereikte, kwam hij tot de ontdekking, dat het meisje in kwestie, de 16-jarige Diane Davis, uit was, met Paul.... De persofficier van het militaire com mando van Oost-Indonesië, kapitein Ra- hasia, heeft in Makassar bekend ge maakt, clat 7 December een zwarte duik boot van onbekende nationaliteit ten Zuiden van Bima (de hoofdstad van het eiland Soembawa) door het schip „Bendalu" is gezien. De duikboot ver scheen juist aan die oppervlakte en na derde een driemasterprauw. De „Ben dalu" gaf lichtseinen, doch in plaats van te antwoorden, dook de duikboot. Er heeft zich gisteravond tegen twaalf uur op de Nieuwe Maas een vreselijk ongeval voorgedaan, dat naar gevreesd vordt, het leven heeft gekost aan vijf ipvarenden van de sleepboot „Argus" /an L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst te Rotterdam en aan een havenloods, die zich eveneens aan boord van de „Argus" bevond. West-Duitsland Onder grote be langstelling uit binnen- en buitenland heeft Bondskanselier Adenauer gisteren zijn 78ste verjaardag gevierd. De toe vloed van telegrammen en brieven was zo groot, dat de Duitse posterijen spe ciaal personeel moesten inschakelen. flcht U tWCtJ 14-1 44*-U I er buiten, werden gevonden op 300 t zorgvuldig verzwijgen. er hoogte te Balmeta bij Setcases, i V.JO Het sterkste motief voor onze I daden, is vaak dat, wat wij ent u Jisp? Het ij een dorpje in Noord-Holland, zo'n plaatsje waar iedereen alles van ieder een weet, en waar het leven rustig voortkabbelt. Wanneer het an ook aan Jisp zelf had gelegen, was het plaats je zeker nooit „in het nieuws" geko men; nu echter ligt het anders. Eigenlijk is alles begonnen, toen de Jispse PTT een jarige schone uit Jisp, Guda Klopper, uitkoos als het mooiste en liefste meisje van het dorp. Of nee, de bron moeten we verder zoeken: die ligt in Melbourne, bij de Nederlander H. van Mekeren. Van Mekeren moet zich daar in Australië eenzaam hebben gevoeld, toen hij het volgende briefje opstelde: Dear Miss. Ik weet niet of deze kaart over zal komen. Mocht hij over komen, schrijf me eens terug. Hope lijk heb ik succes. In afwachting, enz." Een keurig briefje: een beetje kort misschien, maar dat was in zijn geval niet bezwaarlijk. Wat nieuwsgierigheid naar hem, de briefschrijver, kon hij wel gebruiken, want Van Mekeren kende geen enkel meisje, in ieder ge val geen waarop de adjectieven „mooi" en „lief" van toepassing waren, in Ne derland. Hij richtte het epistel aan de PTT te Jisp, het aan haar overlatend dit op het'juiste adres te bezorgen. Zij zorgde er voor, dat het schrijven terecht kwam in de brievenbus van Guda Klopper. En Guda, die zich daar zo plotseling met de brief de Jispse schoonheidstitel in de schoot zag ge worpen, schreef Van Mekeren een klin kende brief terug. Intussen voelt „Miss Jisp niets voor een „Missen-carrière" en zij is vast besloten haar baan *-V is werkzaam in de huishouding en in de winkel van een boc1chandelaar te Wormer te behouden. Slechts wanneer zij de kans zou krijgen kinderverzorgster te wor den Guda is dol op kinderen, doch kon geen cursus kinderverzorging vol gen, omdat deze drie jaar duurt zou zij deze zeker met beide handen aan grijpen. Wat Guda in haar vrije tijd doet? Zij helpt haar moeder met het maken van Volendammer poppetjes, de graag gekochte souvenirs, en speelt toneel bij de plaatselijke toneelvereni ging. In het vervolg zal zij zo af en toe ook wat tijd moeten besteden aan haar brieven naar haar „grote onbe kende", zoals zij de briefschrijver noemt. Nog voor haar verjaardag, die op 5 Februari valt, verwacht zij weer een brief van hem, en dan een beetje uitvoeriger. Het heeft er lang naar uitgezien, dat het Internationale Winter kamp, dat elk jaar te Flumserberg bij Zurich wordt gehouden, het dit jaar zonder sneeuw moest doen. Maar tenslotte kregen de ijzige kampeerders toch hun zin. Aan het kamp, dat dezer da- en gesloten is, hebben kampeerders uit Zwitser land, Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Duitsland, Amerika, Nederland, België en Denemarken deelgeno men. Zes olifanten hebben in een Londens circus een dwergen-echtpaar aangeval len. De twee slaagden erin aan de woe dende dieren te ontsnappen, maar de vrouw moest met enkele gebroken rib ben in het ziekenhuis worden opgeno men. De olifanten waren geschrokken van het geblaf van een klein hondje, Simba, dat het eigendom is van het echtpaar. De olifanten vermorzelden Simba en volbrachten daarna in de grootste kalmte hun nummer in de arena van het Olympia-circus. De 60-jarige Henry Berens en zijn 53- jarige vrouw Elsie, geen van beiden groter dan 75 cm, en afkomstig uit Brazilië, zaten achter een hek in de gang naar de arena. Zij hoorden de clifanten aankomen, die op weg waren om hun nummer uit te voeren, toen plotseling Simba begon te blaffen. De olifanten trompetterden en opeens za gen de beide Lilliputters de dieren bo ven zich. Zij verpletterden de hond en trapten het hek in stukken. De eige naars van Simba werden op de grond geworpen en slechts dank zij het ingrij pen van hun manager werden zij van het geweld der woedende dieren be vrijd. De 25-jarige Zweedse dompteur Goste Kruse zag, hoe vijf van zijn oü- Onder zeer grote belangstelling en uitgeleide gedaan door een zeer groot deel van het K.L.M.-personeel, werd gistermorgen langs het gebouw van de K. L. M. in Den Haag het stoffelijk overschot van dr. Plesman ten grave gedragen. Tijdens de herdenkingssamenkomst in de Willemskerk in Den Haag, waar van we gisteren uitvoerig verslag heb ben uitgebracht, voerde verder nog de heer J. H. W. van der Muelen het v/oord namens het gehele perso neel van de K.LM. Hij herinnerde er aan dat dr Plesman de maatschappij vier en dertig jaar geleden oprichtte met slechts een tiental mannen. Thans is zij gevestigd en al de duizenden, die thans in haar dienst zijn. konden niet in de kerk aanwezig zijn. Hun gedachten zijn echtei deze morgen in de kerk ge weest. Hij besloot: „Rust zacht, baas." Een intieme vriend van de overleden president-directeur ds. P. Fagel uit Brussel hield hierna een treffende rouwdienst. „Plesman was niet alleen de harde zakenman zoals velen hem hebben gekend. In ieder mens leeft iets yan het kind, maar de meesten smoren deze eigenschap. Plesman echter niet. In zijn hart was een hoekje waarin hij deze kinderlijke eigenschap bewaarde. Hij was een kind dat tastte naar de hand van de Vader.'' Na de gevoelige woorden van ds. Fa- gel zong Jo Vincent het „LaucLate Do- rninum" van Mozart, waarmee een eind was gekomen aan deze eenvoudige, maar diep ontroerende uitvaartdienst van een van Nederlands grootste zonen. De cellist Co van der Beek speelde met or gelbegeleiding „When you come to the end of a perfect day" van C. Jacobs- Bond. op verzoek van die overledene, toen de kist de kerk werd uitgedragen De klokken van de Willemskerk beier den, toen het stoffelijk overschot van dr. Plesman naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. De begraafplaats aan de Kerkhoflaan was voor het publiek gesloten. Bij de aula werd de kist, die met bloemstuk ken overdekt was, opgesteld, waarna de laatste tocht temidden van familie en vrienden naar het graf begon. De slip- pendragers werden voorafgegaan door dragers van de Koninklijke rouwkrans van witte orchideeën, anjers en seringen en van kransen van familie en vrienden. Bij het met zeer vele bloemen en kransen gesierde graf sprak namens de vrienden van de overledene de heer J. Hornstra, die hem in liefde volle woorden herdacht. Ds. P. Fagel heeft nadien het begrafe nisformulier uitgesproken en het Onze Vader gebeden. Vervolgens nam de heer A. Plesman jr. namens zijn moeder en familie afscheid van zijn vader en bracht dank voor de vele blijken van medele ven bij het overlijden van de grote luchtvaartpionier. Buitenlandse deelneming De minister van Verkeer en Water staat, mr. J. Algera, heeft van zijn ambtgenoten van België en Duitsland telegrafische betuigingen van deelne ming ontvangen bij het overlijden van dr. Plesman. Beiden achten zijn heen gaan niet alleen een groot verlies voor Nederland, doch ook voor de gehele internationale burgerlijke luchtvaart. In de grote hangar van het Curagaose vliegveld is gisteren een bijeenkomst gehouden ter nagedachtenis van dr. A. Plesman. O.m. waren aanwezig de gou verneur, leden van de Regeringsraad, het Eilandbestuur, militaire en burger lijke autoriteiten, leden van het K.L.M.- personeel en vele belangstellenden. De gouverneur mr. A. Struycken noemde dr. Plesman namens de rege ring een bouwer, ziener en stimulator van de burgerluchtvaart. „Voor ons hier was hij de man die de verbinding der eilanden van de Ned. Antillen on derling en de wereld daarbuiten met gedurfde sprong tot stand bracht. Hij bracht de Antillen nader tot het moe derland en tot midden in de wereld." „Dr. Albert Plesman-Iuchthaven" De Curagaose luchthaven is met in gang van Dinsdag van Hato herdoopt in Dr. Albert Plesman Luchthaven. De sleepboot werd aangevaren door het Duitse schip Damascus, dat van zee kwam. Nadat de sleepboot aangevaren was, kapseisde deze en zonk gedeeltelijk. De opvarenden waren de 49-jarige kapitein C. Rietdijk, de 57-jarige P. H. A. Snitger, de 23-jarige matroos A. C. Quaitaal, de 57-jarige stoker H. C. Vroombout, de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam. Het ongeval gebeurde ter hoogte van de Heysehaven op de Nieuwe Maas. Na het ongeval is de „Damascus" voor anker gegaan ter hoogte van de Rotter damse Droogdok Maatschappij. Later is zij naar de ligplaats in de Waalhaven gesleept. Het schip heeft schade opge lopen, n.l. aan de kop ongeveer ander halve meter boven de waterlijn. De „Argus" had de havenloods over genomen van een Duits schip, dat de Merwehaven had verlaten op weg naar zee. De loods zou naar huis gaan. De havenloods was slechts twee maanden in het loodswerk opgenomen. De „Barenstein" was een van zijn eerste grote schepen die hij beloodste. Over de toedracht is nog niet veel bekend, doch men vermoedt dat de „Argus" langszij van het Duitse schip „Baerenstein" was gaan liggen om de havenloods over te nemen. Waarschijn lijk is de sleepboot achter dit Duitse schip omgevaren. Toen de „Argus" van achter dit schip te voorschijn kwam zou het binnenvarende Duitse schip zijn ge passeerd. Een aanvaring was toen onver mijdelijk en de voorsteven van de „Da mascus" kwam in aanraking met de sleepboot, die kapseisde en gedeeltelijk zonk. Men weet ons voorts nog te melden, dat de kapitein van de „Argus", de heer Rietdijk, die oorspronkelijk kapitein op de „Achilles" is, voer met gesloten ra men, omdat hij een ontsteking aan zijn gezicht had en zodoende wilde verhin deren, dat de ijskoude wind de stuur hut binnenkwam. Waarschijnlijk is het buiswater, dat op de ramen terecht kwam, bevroren, waardoor het zicht belemmerd werd. Enkele mannen van de roeivereni ging „De Eendracht" hebben nog klop signalen op de wand van de „Argus" gegeven, maar men kreeg geen antwoord meer. Het lichten van de „Argus" wordt bemoeilijkt door het koude water. De eerste sleepboot, die te hulp kwam na de aanvaring, was de „Spitsbergen" van Piet Smit Jr. De „Delfshaven" van L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst heeft later een'draad kunnen vast maken aan de kopbolder van de „Ar gus", die met zijn neus nog twee meter boven water uitstak. Zo heeft de „Delfshaven" de. „Argus" boven water weten te houden. Mede doordat de „Argus" een waterdichte voorpiek heeft, kon men voorkomen, dat de „Argus" geheel zonk. Het s.s. „Damascus" heeft nog een reddingboei met een licht er op uitgeworpen. fanten op het geblaf van de hond ten aanval trokken. Hij rende de dieren achterna en slaagde er betrekkelijk spoedig in hen aan hun slurven weg te trekken, zodat zij enkele seconden la ter in onberispelijke orde hun nummer ten uitvoer konden brengen. „Het kwam door die hond." zei Kruse, „olifanten zijn bang voor honden. En als ze bang zijn, vallen ze aan." (Van onze correspondent) Door het plotseling overschakelen van knollen op bietenkoppen met loof in de voeding van zijn rundvee hebben zich bij de koeien van de heer U. J. Gastman te Bellingwolde verschijnselen van al cohol-vergiftiging voorgedaan. Waar schijnlijk bevatten de bietenkoppen nog zoveel suiker, dat de overgang te groot is. Het surplus aan suiker is gaan gisten. Twee koeien zijn gestorven, zes dieren werden ernstig ziek. Advertentie (tot Donderdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Van het Noordwesten uit intredende dooi, maar in het Zuidoosten van het land aanvankelijk nog lichte tot ma tige vorst. Wind in hoofdzaak tussen West en Noord, toenemend tot matig of krachtig, aan de kust mogelijk tot hard. Zon: 8.47-16.46. Maan: 10.02-20.01.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1