Woning-onderzoek in Velsen eerste resultaten af Beethoven-programma op het N. Ph.O.-concert J.A.MDOUWES, hoofdredacteur met inventieve geest en een man van stiil Voorlopig nog geen internaat bij Visserijschool AGENDA DRIE INDUSTRIEHALLEN IN WAARDERPOLDER ONTWORPEN Bouw Prinsenbrug staat niet veel meer in de weg Ophoging nieuwe percelen Ned. Studenten Orkest concerteert 14 Januari in Haarlem RADIO KAAN Brillant spel van pianist Solomon REBECCA REBECCA Klas voor schipperskinderen in Moerbergschool REBECCA JLV2 jaar voor juwelendief Woning-kar totheek voor Santpoort-Zuid gereed WOENSDAG 6 JANUARI 1954 PAGINA 2 ZELFGEBREIDE SPOIITDAS wan gas-piek op Genootschap Nederland Frankrijk Zilveren jubileum bij N.V. Drukkerij „De Spaarnestad Brandje in ruim van olietanker Met koolzuursneeuw geblust Concert N. Ph. O. Adelbertvereniging Postduivenvereniging „De Reisduif" Beëdiging officieren Burgerlijke Stand Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York Sport in Velsen-Noord Krot-opruiming Advertentie Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton" (gepro longeerd). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u, a. 1. PALACE: „Rechter Thomas". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. LUXOR: „Het loon van de angst". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. LIDO: „Salomé". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. CITY: „Gekooide furie". Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. ROXY: „Met vliegende vaandels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „De dief van Damascus". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 6 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „De blauwe heuvel", 20 uur. Minerva: Chopin-recital door Stefan As- kenase, 20.15 uur. O PHILIPS O ERRES fridor /Ir L h A O Columbia (A^\\Q~Jry let/Its O GRAETZ O BRAUN O METZ Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Haarlem is de eerste plaats in een trits van steden, welke het Nederlands Studenten Orkest in een tournée van 14 tot en met 22 Januari aandoet. Op het programma staan werken van Bach, K. Stamitz, A. Honegger en Haydn. In verband met ziekte van Yvon Baarspul zal het N.S.O. gedurende deze tournée onder leiding staan van Jan Brusser., assistent-dirigent van 't Radio Philhar- monisch Orkest. Zoals men zich nog wel zal herinne ren werd ongeveer anderhalf jaar gele den het Nederlands Studenten Orkest opgericht. Vorig jaar werden in ver schillende steden van ons land totaal 8 concerten gegeven. De opbrengst van deze concerten groot f 6000 was be stemd voor het Nederlands Studenten Sanatorium te Laren. Ook dit jaar zal de opbrengst ten goede kemen aan de ze inrichting, maar in tegenstelling tot verleden jaar wil het orkest trachten de onkosten te bestrijden, niet uit dona ties of subsidies, maar uit de opbreng sten van de concerten. Het bestaan van een studenten-or kest is in Europa uniek en voor Neder land in zoverre, dat het 't enige inter academiale project is. De leden komen uit alle hoeken van Nederland en zijn afkomstig van de verschillende Neder landse universiteiten. In verband hier mee zijn de orkestleden ondergebracht in het landhuis „De Haaf" te Bergen- Binnen, waar van 2 tot 13 Januari de re petities worden gehouden in het rustie ke ruïne-kerkje. Zaterdag j.l. werden de studenten met veel gejuich door de Bergenaren binnengehaald, die van de weeromstuit het „lied van de Berge- naar" begonnen te zingen. De leden van het Nederlands Studenten Orkest heb' ben daar in Bergen goede vrienden, die zij zo nu en dan tracteren op een school- concert en wat dies meer zij. Wat het programma betreft, deelde men ons desgevraagd nog mede, dat het aangepast is aan de capaciteit en het aantal van de instrumentalisten. Aan gezien het vorig jaar piano-concerten werden gespeeld is dit jaar een viool concert op het repertoire genomen. Wilem Noska zal soliëren in het viool concert in G-dur van Karl Stamitz, dat hij enige jaren geleden ontdekt heeft. Tevens is getracht juist die wer ken uit te kiezn. die verhotfthngsgewijs door de beroepsorkesten slechts zelden worden uitgevoerd en een beter lot ver dienen. Rest ons nog te vermelden, dat de propaganda in handen is gegeven van de plaatselijke studenten-comité's. Voor Haarlem is dat: „Het Haarlems Stu- dentengildt." bleek plotseling dat in andere steden ruimten kant en klaar konden worden aangeboden. Als gevolg c (aarvan zullen dan drie industriehallen verrijzen, uiter aard na de vereiste goedkeuringen en de verkregen credieten. Eén hal zal een overspanning krijgen van 25 meter, twee andere zullen er elk een van 12,5 meter hebben. De gemeente heeft dan wat kant en klaar aan te bieden en de ervaringen elders hebben bewezen, dat alleen op deze wijze succes bereikbaar is. Door deze voorgenomen bouw blijft er ech ter zo weinig keus over voor vrije ter reinen, dat ophoging van aangrenzende percelen niet meer uitgesteld kan wor den. Men zou met één perceel kun nen beginnen, maar het is voordeliger er twee tegelijk op te hogen. Vooruitlopend op de urgentielijst 1954 van Openbare Werken kan dus reeds aangenomen worden, dat belangrijke credieten voor de bovengenoemde ob jecten zullen worden aangevraagd. Voor het eerste deel van de bouw van de Prinsenbrug is reeds een crediet verleend, maar het kon niet besteed worden door de strubbelingen vooral met de Spoorwegen. De moeilijkheden zijn dan nu opgelost, ook al moeten de papieren het woord nog bevestigen. geeft de meeste warmte In één avond klaar. Patroon gratis Om te voorkomen, dat men de indruk zou krijgen, dat alleen tijdens de behan deling van Haarlems gemeentebegrotin gen gepraat wordt over het industrie terrein in de Waarderpolder, waarna dan niet veel gebeuren zou, hebben wij nu reeds ons licht opgestoken bü wet houder Happé, die al jaren ijvert voor nieuwe vestigingen en zich omringd weet door een actieve commissie ter be vordering van de industrie. En er bleek zowaar goed nieuws te zijn. B. en W. hebben namelijk hun goedkeuring ge hecht aan een plan tot bouw van drie industriehallen en mede als gevolg daar van zal de raad ook dit jaar nog worden voorgelegd een voorstel om twee nieu we percelen in de polder op te hogen. Bovendien is er eindelijk mondeling overeenstemming verkregen met de Rijkswaterstaat en de Nederlandsche Spoorwegen over de ligging van de nieuwe Prinsenbrug, zodat na ontvangst van de schriftelijke bevestiging ook in 1954 met dit zo belangrijke object einde lijk begonnen zal kunnen worden. Dat is inderdaad) goed nieuws. Op allerlei wijzen is de laatste jaren gepro beerd industrieterrein te verkopen en er is ook wel resultaat bereikt. In aan bouw is een fabriek van de Pharmache- mie en van de firma Dijksman Kreeft, die onderhielen voor stalen steigers pro duceert. Ook de grafische industrie zal dit jaar haar nieuwe gebouw betrekken. Er waren verder aanvragen in' over vloed; Openbare Werken maakten zelfs plannen voor gegadigden, waarin al hun verlangens verwerkt werden, maar dan Donderdag 7 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „De blauwe heuvel", 20 uur. Minerva: R.K. Toneelgroep „Berkenro de" in „Claudia", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10— 12 en 14—17 uur. Teylers Museum. Geopend van 1117 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10—16 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. Museum Het Huls van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 14—17 uur. Hoewel het contract met de Hoogovens over de gas-leverantie aan de gemeente Velsen nog niet geheel gereed is. houdt dé gemeente Velsen toch reeds rekening met de inhoud van de voornaamste voor waarden. Dit contract zal namelijk, wanneer het getekend wordt, terugwer kende kracht hebben van 1 Januari 1954 aj, aangezien 31 December van het vorig jaar het oude contract afliep. Een van de bepalingen in het nieuwe contract is, dat de prijs gebaseerd is op een maximum-afname van 43.000 M3 pér dag. Wat boven deze hoeveelheid wordt afgenomen, zal aanzienlijk duurder moe ten worden ingekocht. Maandag zou voor het eerst de 43.000 M3 worden overschre den, doch om de hogere inkoopkosten te ontgaan had de gemeenteraad reeds eer der besloten tot de aanschaffing van een propaan-lucht-installatie, ter aanvulling van het gas. Deze is daarom Maandag voor het eerst ingeschakeld. waarbij ongeveer 8.000 M3 propaanlucht aan het hoogovengas moest worden toegevoegd om aan de gestegen vraag naar gas te kunnen voldoen. Ook Dinsdag moest weer propaanlucht worden toegevoegd en het is te verwachten, dat, zolang de koude aanhoudt, er dus een vrij aan zienlijke hoeveelheid gas wordt afgeno men voor verwarming, aan deze toevoe ging van propaanlucht niet ontgaan zal kunnen worden. Gen. Cronjéstr. 129 - Haarlem - Tel. 11385 Een Beethoven-programma bevat voor de concertbezoekers doorgaans geen on bekende werken. Alle symphonieën, de solowerken voor piano, het vioolconcert en de voornaamste Ouvertures komen dan ook geregeld tot uitvoering. Heden was de keuze gevallen op het vijfde pianoconcert en de twee jaren latei ontstane zevende symphonie. Dit vijfde, het laatste concertwerk voor piano, ont loopt bijna geheel het oude type van solo-concert. Hierin en in nog meer dere mate in het reeds eerder geschre ven vioolconcert vervult het orkest geen louter begeleidende, maar een meer zelfstandige taak. Zulk een werk gelijkt dan ook meer op een symphonie, zij het dan met een in alle delen optre dend solo-instrument. Een solo-concert heeft dezelfde bouw als een symphonie, echter gewoonlijk geen Menuet of Scherzo vóór de Finale. Het meest indrukwekende er van is steeds het langzame middendeel tussen twee vlugge delen. In het vijfde piano concert een wonderschoon Adagio. Nu is het opvallend, dat de thans gespeelde symphonie geen Adagio, doch als lang zaam tweede deel een Allegretto en nog wel in enigszins mars- of wel dans- achtig metrum bevat. Een afwijking, die vreemd aandoet, maar zich door het karakter van het werk laat verklaren. Deze symphonie is namelijk een bijna voortdurend onbekommerd opgewekt musiceren met sterke metrische en rhythmische stuwkracht, wel ingeleid door een Sostenuto en slechts eenmaal enigermate onderbroken door genoemd Allegretto. Aan stuwkracht ontbrak het bij de uitvoering niet. Daarnevens viel kleur rijk spel in de hoekdelén, welverzorgde verklanking van het Allegretto en een fijne, pikante typering en mooie con trastwerking in het Scherzo-achtig Presto op. Alleen zou men in de Finale een grotere bezeting van het strijkorkest wensen. Was de uitvoering van de „Zevende" te prijzen, in het pianoconcert overtrof fen dirigent en orkest zich zelf. De solopianist Solomon, hier tot nu toe onbekend, speelde niet alleen tech nisch volmaakt, doch zeldzaam mooi van klank het kleinste technische figuurtje, sterk of zacht, klonk nog op vallend fraai bovenal in-muzikaal. Alles weergaf deze hoogstbegenadigde pianist op brillante, dikwijls ontroerend schone wijze (Adagio!) of met een geest drift, die meeslepend werkte. Dit laatste echter zonder ook maar even uit de stijl te vallen. Het bleef verheven Beet- hoven-muziek op de meest perfecte ma nier weergegeven. Gedurende slechts enkele jaren heeft men hier dit werk door een zestal mees- terpianisten artistiek horen vertolken. Solomon steekt daar beslist nog boven uit, niet het minst in muzikaal oogpunt. Het strekt nu tot grote eer van dirigent Verhey en zijn orkest, dat zij zich zo voortreffelijk bij het solospel aansloten, geheel opgingen in Solomon's visie op deze Beethoven-muziek en daardoor een prachtvol homogeen geheel verkregen. Dit verheven spel zouden wij gaarne in geleid hebben gezien met Beethoven's grootse Leonore-ouverture III. Tijd ont brak er niet voor. Het talrijke auditorium toonde zich, gezien het langdurige, geestdriftige ap plaus, opgetogen over zulk een artistiek spel. De solist liet duidelijk blijken, dat hij zeer ingenomen was met het orkest- spel. O. K. Onder auspiciën van het genootschap Ned'erland-Frankrijk en Alliance Fran- gaise zal de heer Alfred Pouinard op Woensdag 13 Januari, des avonds om 8 uur in het Concertgebouw een lezing houden over het onderwerp „Le Jazz de la Nouvelle Orléans et ses influences européennes". Advertentie Advertentie Advertentie Op de scheepswerf „De Rietpol" te Spaarndam, is vanmorgen een kleine brand uitgebroken in het ruim van een olietanker van 70 ton, die voor repa- raiiewerkzaamheden op de helling lag. De oorzaak moet gezocht worden in het overspringen van vonken van een las apparaat, waardoor de achtergebleven olie in het ruim in brand vloog, De Haarlemse brandweer heeft de brand met koolzuursneeuw geblust. Vrijdag 15 Januari vindt het 5e Con cert serie V plaats o.l.v. Marinus Adam met solistische medewerking van de pianiste Pauline Marcelle. Het program ma bevat de volgende werken: Symphonie in Es dur en Pianocon cert in d moll Mozart; Concert Champêtre Poulenc; l'Apprenti sor- cier Dukas. Pater S. Duynstee O.F.M., aalmoezenier van de Katholieke Sociale Jeugdzorg te Haarlem zal op Woensdag 13 Januari voor de leden Van de St. Adelbertvereniging een lezing houden over het onderwerp: „Maat- schappelijke storingen bij jeugd en gezin en haar genezing." De bijeenkomst is belegd in het Adeibert- home en begint om 8 uur. De postduivenvereniging „De Reis duif" organiseert Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari een tentoonstelling van oude duiven. De expositie is geopend van 17 tot 22 uur en des Zondags van 10 tot 17 uur. Maandag 11 Januari zal des namiddags om half drie op het gazon voor het Marine Hospitaal aan de Bloemendaalseweg te Overveen, de beëediging plaats hebben van enige artsen tot officier bij de Konink lijke Marine. Bij slecht weer is de plechtig heid in het hospitaal. GEBOREN: N. Verschoof-Reuijl, 2 z., C. J. Koelemij-van den Helder z., I. W. Hage-Augustinus z.. A. Zwart-van Dijk z., C. A. Buur-Smit z., M. J. Prager- Binkhorst, z. J. D. van de Klashorst-Press-de-Mor- gan d., W. Koudijs-van Es d., J. A. Zant- voort-van der Bruggen, d. ONDERTROUWD: S. Priester en J Venema, W. J. Graal en G. Hendrikse, F. Buizer en C. H. Brokke, R. H. Eek en W. Hogeslag. OVERLEDEN: J. C. Smink-Wijkhui- zen, 64 j. Pladellastraat, J. Randtwijk- Kummer, 64 j., Ternatesrtraat, J. A. Groen-van der Putten, 55 j. Gedempte Oudegracht, A. Kuiper, 15 d. Bantam- straat. Woensdag 6 Januari Hoog water: 4.34 u. en 16.43 u. Laag water: 0.10 u. en 12.31 u Donderdag 7 Januari Hoog water: 5.11 u. en 17.23 u. Laag water: 0.51 u. en 13.11 u. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 6/1 3Vj Ned. 1953 3% Ned. 1953 103(4 102 31+ Nederl. 1948 99% 314 pCt. Ned. 1950 99% 3-3% Nederland 1947 99 iV S- V4 99 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 1007.4-li Inschr. Grtbk. 48 3 pCt 98% Ned. Handel Mij. eert 170% A.K.U. 182?i 185(2 Van Berkels Patent 126§ Calvé-Delft eert. 1448 Van Gelder 1827+5 Kon. Hoogovens eert 173') Unilever cert. 231'2-2* 233 Ned. Kabel 244ij Philips 07%§8(4* t Kon. Petroleum 354'+ 355(4 „Amsterdam" Rubber 99-' 4* 101 Holl. Amerika L(jn 143 Kon. N. Stoomb. M. 1398 138% Ned. Scheepv. Unie 135% 136% H.V.A. 121(4 125 Deli M(j. cert. 101S 101(4 t 204 ex int. div. 6 pCt. Advertentie Volgens het verslag van de Gemeen telijke visserijschool te IJmuiden over 1952 komt 30 pet. van de leerlingen van buitengemeenten. In verband hiermede heeft een van de raadsleden de wense lijkheid uitgesproken de stichting van een internaat bij deze school te overwe gen. Dit heeft, blijkens het antwoord van B. en V/. reeds in 1948 een punt van overweging uitgemaakt. Aangezien het niet mogelijk bleek om zonder een be langrijke bijdrage van het belangheb bende bedrijfsleven tot een sluitende exploitatierekening te komen, werd voorlopig van de stichting afgezien. Niet vergeten moet worden, dat onder de ge noemde 30 pet. zijn begrepen ongeveer 20 kinderen, die uit de naaste omgeving komen. Een klas voor schipperskinderen, als bedoeld in het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 is nog niet aan de Moerbergschool verbonden. De hiervoor vereiste toestemming van de minister van O., K. en W. is echter intussen ver kregen. B. en W. zijn van oordeel, dat nu op last van de Rijkshavenmeester de op lading wachtende schepen geen lig plaats meer mogen kiezen in de zoge naamde verbreding van het Noordzee kanaal. doch ligplaats moeten innemen bii de sluizen, door het verbinden van de klas voor schipperskinderen in de Moerbergschool een bevredigende oplos sing kan worden verkregen. Indien B. en W. in de toekomst blijkt, dat een voldoende aantal leerlingen in Velsen-Noord daarvoor aanwezig is, zul len zij overwegen ook daar een schip- perskias in te stellen. De aan de Da Cos-, taschool verbonden klassen voor schip perskinderen tellen thans ongeveer 20 leerlingen. In verband met de aard der schoolbevolking, is dit aantal nogal aan wijzigingen onderhevig. De dienst schooltandverzorging is op 8 October 1951 aangevangen met de be handeling van de leerlingen van de eerste klasse van alle lagere scholen. Van het totale aantal van 1.006 leerlin gen werden 885 kinderen voor het on derzoek opgegeven. Bij de eerste con trole werden 445 vullingen verricht, bij de tweede, 304. Aanvankelijk werden er zes behandel centra ingesteld. Met dit systeem is ge broken. omdat het eenvoudiger en min der tijdrovend voor het onderwijs bleek te zijn. de behandeling op elke school te doen geschieden. Thans zijn de eerste drie klassen van alle lagere scholen of ongeveer 3000 leerlingen in de zorg be trokken. De behandeling wordt verricht door drie praktiserende tandartsen, ter wijl 2 helpsters, waarvan één tevens met de administratie is belast, zijn aan gesteld. Onlangs werd een derde appa ratuur aangeschaft. De uitvoering van de overkapping van de zit-tribune van het sportpark „Schoo- nenberg" is opgedragen aan de firma Genius te IJmuiden. De aannemer treft zijn voorbereidingen voor de uitvoering. B. en W. vertrouwen, dat de sportterrei nen in Velsen-Noord in 1954 zullen kun nen worden aangelegd. Ten aanzien van de terreinen in Driehuis vestigen zij er echter de aandacht op, «Jat de daarvoor bestemde gronden nog niet in het bezit van de gemeente zijn. Hofleverancier Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 1317 HAARLEM (Van onze verslaggever) De Amsterdamse Rechtbank heeft vanmorgen de 44-jarige G. de Z. schul dig bevonden aan de grote juwelendief- stal in de Kalverstruat op 4 November j.l. en hem conform de eis tot 2}4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. zal aanvangen 11 Januari a.s. des morgens 10 uur. Zie onze volgende annonce Aansluiting op gemeenteriool hebben 826 woningen, 61 lozen op beerput, 39 op septictank en 6 op open water. Van de woningen in Santpoort-Zuid hebben er 34 een stookplaats, 205 twea stookplaatsen, 518 drie of meer stook plaatsen, terwijl 175 woningen 'n eigen centrale verwarming hebben. 925 wonin gen zijn aangesloten op het electrici- teitsnet, 7 niet, 22 woningen hebben geen aansluiting op de gasleiding en 22 woningen hebben een eigen watervoor ziening. Wanneer men het begrip „huishou ding" ruimer neemt dan „gezin", zodat het ook omvat „alleenlevenden" en b.v. 2 vrouwen, die met elkaar één huis houding vormen, dan blijken er in Santpoort-Zuid 199 huishoudingen van I persoon te zijn. Hiervan hebben 34 een gehele woning ter beschikking, ter wijl 165 bij andere huishoudingen in wonen. Het betreft vaak oude vaders, moeders of schoonmoeders. Sedert 31 Mei 1947 is het aantal huishoudingen van 1 persoon gestegen van 111 tot 199. In de gemeente Velsen bleek 31 Mei 1947 45% van het totaal aantal huis houdingen te bestaan uit 2 en 3 perso nen. In Santpoort-Zuid is dit percen tage nu 50. Voor de huishoudingen van 4 en 5 personen bedroegen de percenta ges: Velsen 1947: 36%, Santpoort-Zuid 1953: 25%. Het gemiddelde aantal per sonen per huishouding daalde van 3,61 op 31 Mei 1947 tot 3,46 op 1 Oc tober 1953. Er werden 275 kinderloze en 568 volledige huishoudingen gere gistreerd. Naast 74 onvolledige huishou dingen noteerde men ook nog 68 pseudo-huishoudingen. 85% van het to taal aantal huishoudingen met kinderen heeft 1 tot en met 3 kinderen en 60% van het aantal kinderen is 10 jaar en ouder. Het getal percelen, die primair in aan merking komen voor afbraak bij even tuele saneringsplannen en krotoprui ming, bedraagt 31. Hieronder vallen di verse woningen aan Pl'atvoetstraat, Uitendaalstraat, Wüstelaan, Bloemen- daalsestraatweg, Van Dalenlaan en Middenduinerweg. Van deze woningen zijn er reeds 16 eigendom van de ge meente Velsen. Daarnaast bevat 't rapport 'n uitgebreide opgave van percelen, die gebreken verto nen. De klachten betreffen brandvei ligheid, trappen, plafonds, wateraf- en -toevoer, lekkage, riolering, de toestand van vloeren en daken, ventilatie ofwel de algehele toestand van het huis. Zo heeft een woning een privaat op 25 m. afstand van het huis, wordt een ander huis, geschikt voor 3 of 4 personen, door II personen bewoond, slapen elders 8 kinderen op een zolder. Na Santpoort-Station is thans Sant poort-Dorp aan de beurt, waarna ver volgens nog op kaart zullen worden ge bracht Driehuis, Velsen-Noord, Velsen- Zuid, Nieuw-IJmuiden, Oud-IJmuiden en de poldergebieden. De resultaten van de registratie van ieder ohderdeel zullen in afzonderlijke verslagen ver schijnen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2