Wilton-Fijenoord gegroeid uit een kleine smidse H€T T€K€N JOMS Nederland leidt in het algemeen klassement Vis -aanvoer gestegen tot ongekende hoogte SCHEEPYAARTBERICHTEN 100 jaar geleden stichtte Bartel Wilton zijn bedrijfje; 25 jaar geleden fusie met Fijenoord li J Nederl. candidaten voor Europ. swemkampioen schappen W im de Graaff in schaatsploeg tegen Noorwegen Mannetjesputter w Keuze was niet gemakkelijk Haugli niet naar Japan Zwemploeg wint zonder moeite Heracles moet zich verantwoorden WOENSDAG 6 JANUARI 1954 PAGINA 4 €"R, I C 'D€ NOOFIMAN Seixas verliest van Hartwig Zd-Afrika—Nw. Zeeland eindigt in draw Brussel wil Spelen 1956 organiseren Ook Martinsen blijft waarschijnlijk thuis Studentensporttournooi Van Scheltinga leidt in Hoogoventournooi Zatopek verklaart Rus Kuz wereldrecord' houder van morgen Sportflitsen In verband met gebeuren in strijd tegen Haarlem Nieuwbouw Inschakeling kleinere aannemers gevraagd N.O.-Polder bijna 16.000 inwoners MARKTBERICHTEN 1 (Van onze Rotterdamse redactie) Donderdag herdenkt de Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. het feit, dat honderd jaar geleden het Wiltonbedrijf in Rotterdam werd op gericht en dat 25 jaar geleden de fusie met Fijenoord tot stand is gekomen. 7 Januari 1854 opende Bartel Wilton, met financiële hulp van zijn buren, de heren Willem Ruys en Huibert van Rijckevorsel, twee bekende Rotter damse reders, een kleine smederij. Dit miniatuurbedrijfje is de grondslag geweest voor het thans zo imposante en machtige bedrijf in de Maasstad. Uiteraard is deze groei niet zo maar tot stand gekomen. Bartel Wilton heeft ongelooflijk hard moeten werken, om in de eerste jaren, toen zijn bedrijf er financieel bepaald niet gunstig voorstond, het hoofd boven water te kunnen houden. De heren Ruys en Rijckevorsel protegeerden de jonge smid, door hem zo nu en dan reparaties aan hun schepen te laten uitvoeren. Dit stelde hem in staat, om in 1876 een kleine werf aan de Maas te stichten, waardoor hij zijn werkzaamheden belangrijk kon uitbreiden. Zijn twee zoons, Bart en John Henry, werden resp. in 1884 en 1893 als scheepstekenaar en als scheeps bouwkundige in de zaak opgenomen. De figuur van de oude Bartel Wilton wordt uitvoerig geschetst in het herdenkingsboek, dat prof. dr. P. J. Bouman over de geschiedenis van Wilton-Fijenoord heeft geschreven. Prof. Bouman beschrijft in dit boek Bartel Wilton als een mannetjesputter, die iedere morgen om kwart voor zes aan de deur van zijn bedrijf stond om te zien wie het zou wagen één minuut te laat te komen. Als er in de winter erwtensoep werd geserveerd, gooide hij er sneeuw in, om het afkoelingsproces te verhaasten, dit bespaarde tijd; tijd, waarin kon worden gewerkt. In 1898 werd het bedrijf van Wiltoi overge plaatst naar de Ruigeplaat, hetgeen een verbetering betekende. In dit zelfde jaar echter stierf de grondlegger van het bedrijf, nadat hij nog, enkele da gen voor zijn dood. de eerste steen had gelegd voor een eigen ketelmakerij. Zijn zoons zetten het bedrijf voort, maar niet geheel op dezelfde voet als hun vader de zaak had geleid. Bartel Wilton had namelijk steeds geweigerd een uitbreiding van het bedrijf te be kostigen, anders dan uit zelf gemaakte winsten. De zoons begrepen echter, dat. wilden zij de zaak verder uitbouwen, het aantrekken van meer kapitaal noodzakelijk was. In 1898, een half jaar na het overlijden van hun vader, maak ten zij van hun bedrijf een familie vennootschap. In 1895 bedroeg het aandelenkapitaal i 300.000. De grootscheepse ontwikkeling van het bedrijf trok de aandacht van de Koninklijke Familie en in 1906 bracht H. M. de Koningin een bezoek aan Wil ton. Dit Koninklijke bezoek was de aanleiding tot een "rote serie orders uit alle delen van het land. Zelfs ont ving de werf nu de opdracht tot het bouwen van schepen. Een Amsterdamse rederij, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, was de eerste, die een opdracht in deze richting bij Wilton plaatste voor de bouw van de „Bran- dan" en de „Djambi". Door deze op drachten was Wilton in staat het be drijf wederom uit te breiden. Een eigen dok en een eigen gieterij waren o.a. de tastbare resultaten, die Wilton met deze uitbreiding kon boeken. In contact met reders heeft Wil ton altijd veel heil gezien. De oprichting van het bedrijf was er aan te danken en de stoot tot de uitgroeiing werd eveneens gegeven door de samenwerking met een re derij. In de jaren van de eerste we reldoorlog namelijk ging Wilton samenwerken met de Holland Amerika Lijn. Deze wenste in de toekomst, als grotere schepen in de mode zouden komen, deze dicht bij eigen huis in reparatie te geven, terwijl het bovendien wel eenvou dig zou zijn als dezelfde maatschap pij, die deze reparaties verrichtte, eveneens in staat zou zijn deze gro tere schepen zelf te bouwen. Het oog van de HollandAmerika Lijn viel toen op Wilton. Uiteraard had dit bedrijf wel oren naar de plan nen van de HAL en men ver huisde daarom naar Schiedam. Dat dit geen slechte stap is geweest, I bewijzen de boeken uit die dagen. In 1916 maakte Wilton een winst van bij-1 na vier millioen. In 1920 bleek echter, dat de organisatie van het bedrijj moest worden veranderd. Aantrekken van vreemd kapitaal bleek noodzake lijk. Bart Wilton wenste dit echter niet, maar hij trok aan het kortste eind. Hij verliet toen de directie van zijn bedrijf en in 1923 kwam de eerste man. die niet tot de familie Wilton behoorde, in de directie van de zaak. Het bedrijf beleefde in die tijd een grootse ontwikkeling. Gedurfde op drachten werden aanvaard, doch al les ging goed en geen enkel fiasco behoefde te worden geleden. De mooiste opdracht kwam in 1927, toen Wilton het vlaggeschip van de HAL, de „Statendam", mocht afbouwen, hetgeen de voornaamste nieuwbouw- opdracht was, welke tot nu toe aan een Nederlandse werf was gegund Wilton wilde echter nog verder gaan en men dacht aan de vervaar diging van motoren, etc. Hier grijpen de geschiedenissen van Wilton en van Fijenoord in elkaar. In 1825 zag dit laatste bedrijf het levens- licht, door de samenwerking tussen de I zee-officier G. H. Roentgen en Koning 1 Willem I. Roentgen had, door de aard van zijn werkzaamheden, veel te maken I met de ontwikkeling van de scheeps bouw. Koning Willem I had tijdens zijn verblijf in Engeland met aandacht de ontwikkeling van de Engelse scheeps- I en machinebouw gevolgd en toen de vorst in Nederland terugkeerde, wenste hij ook in ons land een industrie op dit 1 gebied te vestigen Samen met Roentgen richtte de Vorst in 1823 de Nederlandse Stoomboot Maatschappij op. Een eigen I reparatiebedrijf kwam in 1825, het Eta- blissement Fijenoord. Na verloop van jaren torende het reparatiebedrijf echter boven de scheepvaartmaatschappij uit. Deze laatste werd afgestoten en de vol- ledige krachten werden besteed om Fijenoord omhoog te stuwen. Dit gelukte inderdaad en Fijenoord deed een zeer bijzondere vakkennis op. Men wilde deze nu ten nutte maken in grote opdrachten en zocht daartoe contact met een grote scheepswerf. Wilton zocht in die jaren naar een bedrijf, dat motoren kon ver vaardigen, en het is dus begrijpelijk, dat de beide partijen een fusie aangingen. In 1929 werd de N.V. Dok en Werfmaat schappij Wilton-Fijenoord opgericht. In 1934 overleed John Henry Wil ton, de heer J. D. Wilton nam een jaar later ontslag als directeur, zo dat sinds die datum de oude familie naam in de directie alleen nog wordt gehandhaafd door de heer W. Wil ton. De tweede wereldoorlog deed het bedrijf geen goed en de nieuwe' directie had dan ook geen gemakke lijke taak met de wederopbouw van de zwaar getroffen zaak. Het is echter gelukt en Wilton-Ffjen- oord heeft thans weer de naam, die het bedrijf in alle delen van de wereld be kendheid heeft gegeven. Het bedrijf, dat begon in een eenvoudige smederij, met een totale bezetting van één man, die alle functies in zich verenigde, is uit gegroeid tot een millioenenbedrijf, waar in 7000 arbeiders emplooi vinden. Dit alles tot stand gebracht in honderd jaar tjjd, dank zij de onuitputtelijke energie van de familie Wilton, welke geïnspi reerd werd door de ontzaglijke werk lust en de indrukwekkende vasthou dendheid van een man, wiens naam overal met ere wordt genoemd: Bartel Wilton. Een luchtfoto van een gedeelte van het jubilerende Wilton Fijen- oord-bedrijf. Vele grote scl en wachten op herstel en evisie - in het midden het vlaggesc' ip van de Rotterdamse haven, de Nieuw- Amsterdam. (Luchtfoto K.L.M.). 12. Als één man werd211 allen het hoofd, om te zien, wie dit meesterstukje heeft uitgehaald, en met stijgende verbazing staren zij naar de knaap, die lachend van de bank springt, waarop hij gestaan heeft, zich zonder de minste schroom een weg langs hen heen baant en vrijmoedig de wedstrijdbaan op stapt, ledereen vraagt zich af, waar deze jongen zo plotseling vandaan komt en wie hij is. Sprakeloos staren zij naar zijn wonderlijke kleding: 'n soort jachtbuis van geitenvellen, dat losjes om de gespierde schouders hangt. Zozeer is de aandacht bij deze zonderlinge verschij ning, dat niemand de snelle blik van verstandhouding merkt, die Wulfstan en Baldoï met elkaar wisselen. Ook Erwin heeft er niets van gezien, zo verdiept is hij in de jongen, die ongeveer even oud als hij zelf moet zijn. Erwin's bewondering voor de schietvaardigheid van de jonge boogschutter is vermengd met een stille pret om diens vrijmoedige optreden. „Hé, kijk uit waar je loopt. Daar mag je niet komen," schreeuwt de prins opeens als de knaap verder de wedstrijdbaap op loopt. Op de ere-tribune haalt Eric een beetje geërgerd de schouders op. Hij roept een van zijn krijgers en beveelt de man: „Breng die onverantwoordelijke knaap bij me." Een ogenblik later staat het kleine figuurtje voor de tribune. Na een eerbiedige groet kijken zijn ogen fier en frank naar boven en voordat Eric iets kan zeggen, roept Half ra geestdriftig uit: „Dat was een uitstekend schot, knaap. Bij mijn zwaard, ge zoudt mijn zoon kunnen zijn." Doch de Noorman valt hem kort in de rede: „Het was alleen maar een dwaas en onverantwoordelijk schot, jongeman. Ge hebt het leven van een mijner krijgers in de waagschaal gesteld. Beseft ge dat?" Verwonderd, schudt de jongen het hoofd. „Ik geloof het niet, heer koning," ant woordt hij. „Ik mikte immers op die pijl." Een nauwelijks merkbaar glimlachje speelt om Eric's mondhoeken en zijn toon klinkt veel zachter, als hij opmerkt: „Ge zijt wel heel zeker van u zelf." Met wel gevallen laat hij zijn oog gaan over de gespierde gestalte, het bruinverbrande gezicht met de open, eerlijke oogopslag. „En nu wilt ge zeker aan het tournooi meedoen nietwaar?" vervolgt hij. De knaap lacht breed en knikt heftig. „Daarvoor ben ik hierheen gekomen, heer koning," is zijn antwoord. „Maar vertel eens," vraagt Eric nieuwsgierig, „wie zijt ge en vanwaar komt ge?" Onmiddellijk komt het antwoord. Axeheer koning en ik kom uit de bossen." Axeherhaalt Eric vragend. „Axe en hoe dan nog meer?" Nu is het de beurt van de knaap om verwonderd te zijn. „Axe, gewoon Axe," zegt hij, niet begrijpend. Eric haalt de schouders op. Staat die jongen hem nu voor de mal te houden? Voor hij echter iets kan zeggen, treedt Wulfstan, die met enkele anderen naderbij is ge komen, naar voren en spreekt: „Vergun ons de eer, heer koning, onze krachten te mogen meten met deze ongetwijfeld knappe boogschutter. Wat doet zijn naam er toe? Iedere Noorse tegenstander is ons welkom." Eric denkt een ogenblik na. Dan beslist hij: „Het zij zo! Laat de knaap een koker wedstrijdpijlen geven." Het gezicht van de jonge boogschutter betrekt. „Ik ben gewend met mijn eigen pijlen te schieten," begint hij, doch de Noorman valt hem in de rede: „Zo ge aan dit tournooi wilt meedoen, zult ge u moeten voegen naar de regels van het spel." Wat vriendelijker voegt hij er aan toe: „En denk er om, dat ge niet meer van die onverwachte grappen uithaalt." Dan wendt hij zich tot de spelleider en beveelt: „Dat het tournooi thans voortgang vinde." In de kwart finales herenenkelspel van de Zuid-Australische tenniskampi oenschappen te Adelaide won Rex Hart wig, de Australische Daviscup-speler, met 57. 63, 61, 62 van de Wim- bledonkampioen Vic Seixas (Amer.). De Amerikaanse kampioen Tony Trabert wist met 63, 63, 64 van Mervyn Rose (Austr.) te winnen. De 19-jarige Australische ster Lewis Hoad won van Richardson (V.S.) met 6-1, 6-3, 6-2; Ken Rosewall versloeg de Amerikaan Bill Talbert met 6-3, 6-3, 8-6. De derde testmatch tussen Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland is, nadat de eerste twee ontmoetingen door de Zuid-Afrika nen waren gewonnen, in een draw ge ëindigd. Nieuw Zeeland bracht het in de eerste innings tot 505, Zuid-Afrika scoorde 326 runs. waarmee de gastheren 30 runs tekort kwamen om aan de fol iowon te ontkomen. Bij een stand van 159 voor 3 in de tweede innings van Zuid-Afrika eindigde de vijfde en laat ste speeldag. Jack Cheetham en Dick Westcott de laatste maakt zijn debuut in test cricket hebben Zuid-Afrika voor de ondergang behoed. Cheetham sloeg 89 runs bijeen (zij hoogste score in test wedstrijden) en Dick Westcott hield eveneens lang stand: 62. De volgende zwemsters en zwemmers zijn door de sportcommissie van de K.N.Z.B. als candidaten aangewezen voor de ploeg, welke Nederland zal vertegenwoordigen bij de Europese kampioenschappen (Turijn 31 Augustus- 5 September), bij de landenwedstrijd NederlandHongarije (Arnhem 10 en 11 Juli) en bij de landenwedstrijd Neder landEngeland (nog nader vast te stel len): Dames 100 m. vrije slag: Ria Vonk (HDZ), Koosje van Voorn (DZN), Els van der Ploeg (ADZ), Nettie Leene (HZPC), Hettie Balkenende (ZAR), Geertje Wielema (HZC), Jopie van Al phen (RDZ), Mia van Dijk (MZPC). 400 m. vrije slag: Geertje Wielema, Hettie Balkenende, Tine van Brenk (Robben), Florence Peters (Nept. Arnh.) 100 m. rugslag: Geertje Wie'lema, Joke de Korte (ODZ), Jannie Rubingh (DZN), en Eefje de Boer (ADZ). 200 m. schoolslag: Rika Bruins (GZPC), Nel Garritsen (RDZ), Nel van Opstal (Surae), Jettie Piersma (ADAW). 100 m. vlinderslag: Nel Garritsen, Em mie de Graaf (Robben), Corrie Plak (DZV). 4x100 m. estafette:: (zie 100 m. vrije slag). Schoonspringen: Els van der Hom (IJ), Annie Tentink (Simaika). Heren: 100 m. vrije slag: Herman Wil- lerr.se (KNZB), Wim de Vreng (AZ), Ad Boxem (DAW), J. de Jong (LZO), Fred Pieters (DWR). 400 m. vrije slag: Piet ten Thijse (LZO), Wim de Jonge (Bubble), Arnd Kayser (Robben), Fred Pieters (DWR), Piet El- zenga (KNZB). 4x200 m. vrije slag: Wim de Vreng (AZ), Ad Boxem (DAW), Wim de Jong (Bubble), Piet ten Thije (LZO), Fred Pieters (DWR), J. de Jong (LZO), Piet Elzenga (KNZB). 100 m. rugslag: Jitse van der Veen (LZO), Gerrit Korteweg (AZC), Kees Kieviet (Aegir), Hans Schenk (Robben). 200 m. schoolslag: Piet Bekkering (Sleutelstad), Wim van Zijl (Sleutel stad), Joop Arnold (Nept. Arnh.), Ton Jaspers (NZQ). 200 m. vlinderslag: Daan Buyze (HZPC), G. J. van Rooy (Aegir). Schoonspringen: Jan Mol (Aegir), Fred Gnodde (Icarus), Wim Kuitert (Si maika). Brussel zal aanbieden de Olympische Spelen 1956 te organiseren, wanneer Melbourne zich alsnog terug zou trek ken. Dit is bekend gemaakt door de heer R. W. Seeldrayers, de president van het Belgisch Olympisch Comité, al dus meldt A. P. uit Brussel. Na afloop van enkele selectiewedstrij den over 500 en 5000 meter heeft de coach van de Nederlandse ploeg te Ilamar, Klaa:. Schenk, de volgende rij ders aangewezen, die ons land op 8 en 9 Januari in het Bisletstadion in de landenwedstrijd tegen Noorwegen zul len vertegenwoordigen: Kees Broekman, Win van der Voor', Anton Huiskes, Gerard Maarse en Wim de Graaff. Waarschijnlijk zal nog één Nederlandse rijder de reis naar Oslo maken, om als reserve te fungeren. De wedstrüden in het Bisletstadion zullen op beide dagen ii. de avonduren worden gehouden. De weersomstandigheden waren Dins dag zeker niet ongunstig te noemen. Er stond vrijwel geen wind, het vroor twaalf graden, het was goed weer, al leen het zonnetje ontbrak, waardoor het ijs geen al te snelle tijden toeliet. Er is tussen de jongens fel gestreden om in de ploeg, welke tegen Noorwe gen uitkomt, te worden gekozen. Als vijfde man werd tenslotte Wim de Graaff aangewezen, maar de verschil len tussen de rijders, die na de vier topmensen komen, is zó gering, dat de keuze niet gemakkelijk was. Klaas Schenk heeft in beginsel besloten de reis naar Davos, welke onmiddellijk na de landenwedstrijd tegen Noorwegen zou aanvangen, uit te stellen. Indien de Noorse schaatsenrijders bond toe stemming geeft, wil men n.l. een week na Oslo te Hamar een wedstrijd orga niseren tussen de Nederlandse ploeg en een team, samengesteld uit niet- Noorse rijders, die in Noorwegen op het ogenblik trainen. Mochten deze plannen doorgaan, dan zullen de Ne derlandse rijders, die daartoe worden uitverkoren, pas ongeveer 18 Januari naar Zwitserland vertrekken. Omtrent de samenstelling van de ploeg, welke Nederland op de Europese kampioenschappen te Davos zal verte genwoordigen, kan in het huidige sta dium nog niets worden medegedeeld. De Graaff vierde te Horten Wim de Graaff en Gerard Maarse hebben Dinsdagavond niet deelgeno men aan de selectiewedstrijden van de Nederlandse rijders te Hamar, doch zijn te Horten aan de start ver schenen in wedstrijden, waaraan o.a. ook werd deelgenomen door Hjalmar Andersen. Op de 500 meter werd Finn Hodt win naar in 44.4 sec. voor Sverre Farstad, die 45.1 noteerde. De derde plaats was voor onze landgenoot Gerard Maarse, die met 45.2 precies een halve seconde sneller bleek dan Hjalmar Andersen. Hjallis werd in 45.7 vierde. Alvorens de 5000 meter werd gere den kwam Gerard Maarse op de 1500 meter uit tegen Sverre Farstad. De Ne derlander won in 2.28.7, Farstad no teerde 2.37.4. Hjalmar Andersen werd eerste op de 5000 meter in 8.37.7, ruim voor Finn Hodt, die de tweede plaats bezette met 8.50.2. Verder bleef alleen De Graaff (derde) onder de 9 min. met 8.54.8, 4. Willy Melkvik 9.02.5; 5. Hickey (Cana da) 9.03.1; 6. Willy Nilsen 9.07.7; 7. Per Iversei. 9.11.4; 8. Knut Agerup-Ander- sen 9.13.5. Het eindklassement is: 1. Finn Hodt 97.420 pnt.; 2. Hjalmar Andersen 97.470 put.; 3. Hickey 200.210 pnt.; 4. De Graaff (Ned.)t 200.980 pnt.; 5. Knut Agerup- Anöersen 201.250 pnt. De grootte van de Noorse schaatsen- rijdersploeg, die Zondag naar Japan vertrekt voor de wereldkampioenschap pen hardrijden, zal waarschijnlijk sterk gereduceerd worden. Het is geen ge heim gebleven, dat zowel Sverre Haugli als Ivar Martinsen moeilijkheden gehad hebben met de training, een omstandig heid, die wat Haugli betreft, te wijten is aan de vaccinatie. Haugli is nooit eer der ingeënt geweest voor pokken en heeft daardor meer last van de inenting dan anderen bij wie dit in hun jeugd gebeurd is. Haugli voelt zich niet goed en heeft de Noorse Schaatsenrijdersbond medegedeeld, dat hij bes/loten is niet mee te gaan naar Japan. Bovendien wil hij nu thuis blijven, om zijn vorm te kunnen verbeteren voor de a.s. belang rijke wedstrijden in Europa. Wat Martinsen betreft, ook hij voelt zich niet goed, maar het is niet zeker of bii hem eveneens de vaccinatie de oorzaak daarvan is. Hij moet zelf een besluit nemen, of hij wel of niet mee wil gaan naar de kampioenschappen- schappen; hij wil met deze beslissing liefst wachten tot de landenwedstrijden op Vrijdag en Zaterdag tegen Nederland en Zweden. De bond heeft hiertegen echter bezwaar, daar de ploeg reeds Zondag moet vertrekken. De meeste belangstelling op de tweede dag van het studenten sport-tournooi te Amsterdam ging uit naar het zwemmen. Dit onderdeel werd zonder enige moeite gewonnen door Nederland, dat met Ten Thije, Tjebbes, Boxem en Wildevuur ver boven de andere ploegen uitstak. Een rie- monstratiewedstrijd waterpolo tussen Ne derland en een met Boxem versterkt An tillen werd met 5—3 door de Antillen ge wonnen, dat ook in doelman Huub Vos een uitstekende kracht had. De uitslagen zijn: Zwemmen: 100 meter vrije slag: 1. Ten Thije (Nederland) 1.00.4. 2. De Groot (Antillen) 1.06.2. 3. Rudi Vis ser (Suriname) 1.20.2. 4. Sutopo (Indone sië) 1.24.8. 100 meter rugslag: 1. Tjebbes (Ned.) 1.19.0. 2. Wildeman (Suriname) 128.0. 3. Van Leeuwen (Antillen) 1.35.6. 4. Usman (Indonesië) 1.42.2. 100 meter schoolslag: 1. Boxem (Ned.) 1.24.3. 2. Vos (Antillen) 1.31.7. 3. Ngen- dani (Indonesië) 1.45.6. 4. Bilkerdijk (Su riname) 3.09.0. 4 maal 50 meter vrije slag estafette: 1. Nederland 1.57.2. 2. Antillen 2.06.4. 3. Su riname 2.22.4. 4. Indonesië 2.32.4. Totaal zwemmen: 1. Nederland; 2. An tillen; 3. Suriname; 4. Indonesië. De Verenigde Staten hebben zich terug getrokken voor zwemmen en dammen. Onder doodse stilte streden bij het on derdeel tafeltennis de heren-dubbels van Nederland en Indonesië in de beslissende game om de winst die tevens het bezet ten van de eerste plaats in dit nummer zou betekenen. De eerste game was met 21—13 gewonnen door de Indonesiërs Karamoy en Tan. De tweede game eindigde met 21—19 in het voordeel van de Nederlanders Cogh en Haverkate. De stand in de ontmoeting Nederland— Indonesië was 22, zodat de derde gam» de beslissing moest brengen. Aanvankelijk hadden de Nederlanders steeds een ge ringe voorsprong van hooguit drie pun ten. Na 1412 werd het echter 1414 en toen liepen de Indonesiërs, die hun zenu wen beter de baas bleven, uit tot 19—14. Deze voorsprong bleek beslissend, want het einde kwam met een 21—17 zege van Karamoy en Tan. De eindstand van tafeltennis is: 1. Indo nesië; 2. Nederland: 3. Suriname: 4. Ame rika; 5. Antillen. Eindstand schaken: 1. Nederland: 2. In donesië; 3. Antillen; 4. Suriname; 5. Ame rika. Eindstand dammen: 1. Suriname: 2 en 3. Indonesië en Nederland: 4. Antillen. Zoals gisteren in een deel van onze op lage nog kon worden gemeld, heeft Surina me het basketbal-tournooi gewonnen. De Surinamers versloegen in hun laatste wed- De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vierde ronde van het internationaal Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk lui den: Kottnauer (Tsj.Sl.)— Rellstab (Duitsl.) 1—0; Prins—Bouwmeester afgebr.; Kramer Pirc (Zuid-Slavië) 0—1: Van Scheltinga —Klager (Duitsl.) 1—0: Vlagsma—Beni (Oostenr.) afgebr. De afgebroken party uit de derde ronde tussen Klager (Did.) en Kramer werd door Kramer gewonnen. De afgebroken partij tussen Pirc (Zuid-Slavië) en Prins eindig de in remise. De stand luidt: 1. Van Scheltinga 3 pnt. 2 Beni (Oostenrijk) 2(4 pnt. -f 1 afge broken partij. 3 en 4 Kottnauer (Tsj.Sl.) en Pirc (Z. Slavië) 2'4 pnt. 5. Bouwmees ter (Ned.) 2 pnt. 1 afgebr. partij. 6. Prins (Ned.) lt/2 pnt. 4- 1 afgebr. partij. 7 en 8 Kramer (Ned.) en Rellstab (Duitsl.) 1pnt. 9. Vlagsma (Ned.) 1 pnt. 1 afgebr. party. 1(1. «lager (Duitsl.) 0 pnt. „De Rus Kuz is voor mij de wereld recordhouder van de toekomst", aldus heeft Zatopek te Sao Paulo, waar hij, na zijn overwinning in de traditionele Sylvester-loop, op Oudejaarsavond, nog enkele dagen vertoeft, verklaard. „In Kuz zie ik bij de komende Europese kampioenschappen od de 5000 meter dan ook mijn gevaarlijkste tegenstander, on danks het feit dat b.v. ook Gordon Pirie en de Hongaar Kovacs van de partij zullen zijn". In de beide laatste jaren had India als enig land ingeschreven voor de zo ne van het Verre Oosten van de Davis Cup-competitie en kwam dan recht streeks uit in de eerste zone-finale te gen de winnaar van de Europese zone. De lawntennisbond van India heeft thans besloten voor de competitie van dit jaar in te schrijven voor de Euro pese zone. De Europese bobslee-kampioenschap voor juniores, die Zaterdag 9 en Zondag 10 Januari te St. Moritz zouden worden gehouden, zijn, wegens gebrek aan sneeuw uitgesteld. Het ligt in de bedoeling van de Ne derlandse tafeltennisbond om zowel een dames- als een herenploeg naar de we reldkampioenschappen, welke van 6 April tot en met 13 April te Londen worden gehouden, af te vaardigen. stryd de Verenigde Staten met 3627, na dat zij by de rust reeds een 1910 voor sprong hadden gehad. Indonesië versloeg de Antillen met 47 20 (rust 2311), doch verloor daarna van Nederland met grote cijfers (6528), waar door ons land in het eindklassement d» tweede plaats bereikte. De eindstand hier luidt: 1. Suriname 8 punten: 2. Nederland 6 punten; 3. Ame rika 4 punten; 4. Indonesië 2 punten en 5 Nederl. Antillen 0 punten. Na zes onderdelen: biljarten, basketbal, zwemmen, tafeltennis, dammen en schaken heeft Nederland in het algemeen klasse ment de leiding met 37(4 punt, gevolgd door Suriname met 33 punten. Indonesië met 32(4 punt. Antillen met 13 punten en Amerika met 4 punten. Donderdag 7 Januari zal de straf com missie van de K.N.V.B. te Utrecht een zitting houden, waarin met enkele be stuursleden van Heracles en de speler» Kamphuis en Van der Veen het gebeu ren in de wedstrijd HeraclesHaarlem» op 8 November j.l. te Almelo gespeeld, zal worden onderzocht. Waarschijnlijk stelt de strafcommissi» van de K.N.V.B. een onderzoek in naar aanleiding van de handtastelijkheden, welke tussen Kamphuis (Heracles) en De Voogd (Haarlem) zouden hebben, plaatsgevonden, en de klap, die Van der Veen (Heracles) in dezelfde wedstrijd een andere speler van Haarlem (Brus- see) zou hebben gegeven. Dit laatste in cident zou door de scheidsrechter niet zijn opgemerkt. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ- muiden bereikte in het afgelopen jaar een totale hoeveelheid over de afslag verkochte vis van niet minder u«n 77.837.730 kg, een absoluut record, dat in de meer dan 50 jaar bestaan van het bedrijf nog nimmer werd bereikt. Van deze hoeveelheid bestond 30.572.504 kg uit trawlharing en 1,577.638 kg uit drijf netharing, zodat alleen reeds aan ha ring 32.150.142 kg werd aangevoerd. In 1952 beliep de totale aanvoer een hoeveelheid van 74.702.469 kg, waarvan 22.220.424 kg bestond uit trawlharing en 5.927.289 kg uit drijfnetharing. In dat jaar werd dus 28.147.713 kg haring over de afslag verkocht. Het afgelopen jaar vertoonde dus een stijging van 3.135.261 kg ten opzichte van 1952, welke stijging geheel op reke ning van de haring komt. De aanvoer daarvan steeg namelijk met 4.002.429 kg, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de aanvoer van verse vis vrij stabiel is gebleven. Deze daalde van 46,6 millioen kg in 1952 tot 45,7 millioen kg in het af gelopen jaar. Opvallend is, dat de drijfnetharing, die in 1952 met 5.927.289 kg vertegen woordigd was, in het afgelopen jaar slechts in een hoeveelheid van 1.577.638 kg werd aangevoerd. Dit wordt in hoofdzaak geweten aan de grote con tracten met Oost-Europese landen, waar door de loggervloot zich toelegde op een zo groot mogelijke aanvoer van gezou ten haring, teneinde aan de leverings plicht te kunnen voldoen. De aanvoer van gezouten haring is in deze cijfers niet begrepen, omdat practisch alle ge zouten haring, welke in IJmuiden werd aangevoerd, vervoerd werd naar andere plaatsen om daar te worden verkocht. De aanvoer van trawlharing steeg van ruim 22 millioen kg tot 35.5 millioen kg, een toename met 8.352.080 kg. Deze stij ging werd vooral veroorzaakt door d« grote December-vangsten van de traw lers, welke in de i»»t*te maand van 1'®* tot record-reizen leidden. (Eigen bericht) De minister van Wederopbouw en Volkhuisvesting heeft er in een circu laire bij de gemeentebesturen op aan gedrongen zoveel als mogelijk en ge wenst is. te bevorderen dat meer dan thans het geval is, ook keiner'e aanne mers, die vaak met eigen zoon of met 'n kleine kern van arbeiders wer) en, bij de nieuwbouw van woningen wort. I n in geschakeld. Dit zou kunnen geschieden door bij aanbesteding van een complex woningen niet uitsluitend een inschrij ving in massa te vragen, maar teven» de gelegenheid te geven, in percelen in te schrijven. De omvang van deze per celen zou dan zó groot moeten zijn. dat ook kleinere aannemers daardoor kun nen inschrijven. Het openbaar lichaam „De Noord- Oostelijke Polder" heeft medegedeeld, dat het aantal inwoners van de Noord- Oostelijke Polder op 1 Januari bijn» 16.000 bedroeg. KAASMARKT BODEGRAVEN, 5 Jan. Aanvoer: 39 partijen, le soort f 2.11—2.15, 2e soort f 2.04—2.10, extra f 2.22. Handel: kalm. VARKENSMARKT LEIDEN, 5 Jan. Aan voer: 441 vette varkens, zware f 1.87—1.90, lichte f 1.83—1.86. zouters f 1.781.81, zeu gen f 1.651.75 alles per kg. lev gew ABBEKERK 6 te Le Havre. ALUDRA p. 6 Vitoria n. Rio Jan. ALWAKI 6 te New York. AXELDIJK 5 te New York. AARDIJK p. 5 Bermuda n. Havre. ALCHIBA p. 6 Rio Jan. n. St. Vine. ALCYONE 6 te Santos. ALNATI 6 van Rio Jan. n. Santos. AMPENAN 6 te Hamburg. AMSTELBRUG 6 te Bremen. AMSTELDIEP p. 6 Daedalus n. Aden. ARENDSDIJK 5 te Rio Jan. ALPHACCA p. 6 San Luiz n. Rio Jan. ANDIJK p. 6 Bermuda n. Antw. AMSTELKROON 6 te Bremen. AAGTEKERK p. 6 Gibr. n. Genua. ATLAS p. 6 Finist. n. Amsterdam. AMOR 6 te Amsterdam. BARENDRECHT p. 6 Kp. Guard, n. Kpst. BOREAS 6 te Carthagena. BORNEO 6 te Halifax. BOSCHFONTEIN 6 te Suez. CELEBES p. 6 Sabang n. Colombo. CHAMA 6 te Curagao. CONGOSTROOM 5 te Bordeaux. DELFT 5 van Hamburg n. Antw. DUIVENDIJK p. 6 Ouess. n. Cristob. DUIVENDRECHT 6 te Londen. EOS 6 te Gibraltar. GAROET p. 6 Rangoon n. Sing GAASTERKERK 6 te Bremen. GRAVELAND 6 van Amst. n. Recife. HERSILIA 5 te New York. HILVERSUM 5 te Sheerness. HAULER WIJK 6 te Necochea. HEEMSKERK 6 te Lor. -Marques. HILVERSUM p. 6 Ouess. n. Fahah. HECTOR p. 6 Gibr. n. Algiers. HELDER p. 6 Azoren n. Antw. IVOORKUST 5 te Dakar. JUPITER 5 van Malta n. Piraeus. KOT A INTEN 6 te Houston. KEDOE p. 6 -Singap. n. Prt. Said. KIELDRECHT 5 te Kothsiung. LEMSTERKERK 5 te Hamburg. LEUVEKERK 5 te Antwerpen. LANGKOEAS 5 van Param. n. Kaapst. LOENERKERK 6 te Antwerpen. LUNA 6 te Izmir. LINDEKERK p. 6 Kp. de Gata n. Antw. LAAGKERK p. 6 Kp. del Armi n. Genua. MANOERAN 6 te Djeddah. MELISKERK 6 te Hamburg. MENTOR 5 van Palermo n. Algiers. MEERKERK 6 te Marseille. MANOERAN 6 te Djeddah. MOLENKERK 5 te Las Palmas. MUIDERKERK 6 te Manilla. NOORDAM p. 6 Kp. Race n. R'dam. NOORDWIJK 6 te Mobüe. NOTOS 6 te Hamburg. NIGERSTROOM 6 te Hamburg. OVERIJSEL 6 te Suez. ORESTES 6 te Bremen. OOTMARSUM 6 te New Orleans. ORANJE p. 6 Ouess. n. Southampt. PHRONTIS p. 6 Socotra n. Penang. PRINS WILLEM V 6 te Napels. PRINS WILL. v. ORANJE 6 te Halifax. PRINS WILLEM IV, 6 te Bergen. RIDDERKERK 6 te Dar es Salaam. RAKI 6 te Hamburg. ROEPAT 6 te Surabaja. RIJNDAM 6 te Halifax. RIJNLAND 5 te Las Palmas. SIBAJAK p. 6 Kp. St. Vine. n. RU STRAAT SOENDA 6 te Tj. Priok. SAMARINDA 6 te Prt. Elizabeth. SCHIEDIJK 5 te Galveston. STENTOR 6 te Amsterdam. SUMATRA 6 te Belawan. SAROÈNA 6 te Saigon. SAPAROEA 6 van Aden n. R'dam. TJIPONDOK 6 te Soerabaya. TJIWANGI 6 te Singapore. TRITON 6 te Curagao. TRAJANUS 5 te Cachaquero. TARAKAN p. 6 Algiers n. Beyr. TAWALI 6 te Marseille. TEGELBERG 6 te Hongkong. TEIRESIAS p. 0 Alex. n. Gibr. TARA p. 6 Ouess. n. Antw. TARIA 5 te Pta. Cardon. UTRECHT p. 6 Finisterre n. Bona. VAN SPILBERGEN p. 6 Finist. n. Ant*' VAN LINSCHOTEN 6 te Pointe Noire. WAAL p. 6 Gibr. n. Antw. WATERMAN 6 te Amsterdam. WESTERDAM p. 6 Valencia n. N. Y. WESTLAND 6 te Rio Janeiro. WIELDRECHT p. 6 Finist. n. Liverpool* ZONNEWIJK 6 te Panama. ZUIDERKRUIS 5 van Surab. n. WellinT'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4