Moskou tot gesprek over atoomkracht bereid Besprekingen nog voor begin viermogendhedenconferentie in Berlijn I Schilder zag vrouw in „zijn7' kloof vallen „Argus'' gelicht en Waalhaven binnengebracht WINTER IN HOLLAND TWEE STRAALJAGERS IN BOTSING Beide piloten op slag gedood; boerderij afgebrand Mijnen in Opper-Silezië een toonbeeld van ellende STALEN DIENSTBODE"door ORR Transportvliegtuig der RAF stort neer Gevlucht diplomaat ontvangt erfenis Rood complot in Perzië ontdekt Zeldzaam grote meteoor waar genomen Luxe-brood duurder Crinoline als parachute Tot hoofd en hart Vier stoffelijke overschotten aangetroffen M Baby geboren in K.L.M.-toestel Twee koeien zakken door zoldervloer. Communisten leveren meedogenloze slag om méér kolen weer Nederlander geconstrueerd Eenvoudige servies-afwasmachine ZAROEBIN ZAL SOVIET-UNIE VERTEGENWOORDIGEN Ste^n^r-d~ „Wilhelmus" klinkt in Grindelwald In Ede en Loosdrecht BRISTOL: SPECIALITEIT IN ONGELUKKEN MET GOEDE AFLOOP Na aanvaring met Damascus 8 DONDERDAG 7 JANUARI 1954 77s\e JAARGANG No. 25881 Vijftien doden, één zwaargewonde het eereTiets vernemen lJ.k.h'ervan voor Zijn verblijfplaat- a de kranten. Garuda Indonesian Aim,™* Besprekingen tussen K.L.M. en Indon. regering? Volgens Amerikaans blad: Atoomaanval op China Bij hervatting van strijd in Korea of Indochina Prinsessen winnen derde prijs met skiën IJs op IJsselmeer nu reeds hinderlijk te;wmmm. Stoker verdronken van Belgische sleepboot Eerste Brits-Iraanse besprekingen Straffen op vliegveld Eindhoven N.a.v. ongevallen met Thunder jets SKIPANTALONS - ANORAKS Uit een tank wordt na inschakeling BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 0. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van cier Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT roering van de Sovjet-Unie is bereid deel te nemen aan inleidende be sprekingen met de Verenigde Staten te Washington over het vraagstuk van mJ^?ktacht Deze besprekingen zullen nog voor het begin van de v.er- rin^K dbedeneonferentie in Berlijn een aanvang nemen. De Russische rg \VasH?ee? als haar vertegenwoordiger aangewezen de Sovjet-ambassad Zaken11!1011 G M. Zaroebin. Het Russische ministerie van Buitenlandse amba« *elde dit vanmorgen vroeg mee, enige tijd nadat de Amerikaanse tijds een CUr te Moskou, Charles Bohlen, voor de tweede keer in een week Zaken M°n<Jerhoud had sehad met de Russische minister van Buitenlandse ^Uolotov. Vijftien leden van de Britse lucht macht, die na een rugbywedstrijd naar nim baas terugkeerden, zijn gisteravond om net leven gekomen, toen hun toestel in een sneeuwstorm 40 kilometer ten Noordwesten van Londen neerstortte. De enige overlevende werd met zware verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. Het vliegtuig, een tweemotorig trans porttoestel van de R.A.F., verongelukte op een met bos bedekte heuvel, kort nadat het van Bovingdon in Hertford shire was opgestegen. Donald Maclean, de Britse diplomaat van wie men gelooft, dat hij achter het IJzeren Gordijn gevlucht is, heeft 500 geërfd. De oom van de diplomaat, J°hn Maclean, een vooraan- °p 88-iaM-tcr.' die dr^e maanden geleden bedrag J®eftijd stierf, bestemde dit schap van mil?1 uit een totals nalaten- U4'<*io pond. dan t^nn jaar niot bekend S0dert meer totDena50d0ePd°onodd rd Aneta bericht uit Djakarta, dat de In donesische regering heeft besloten met de K.LM zo spoedig mogelijk besprekingen te openen over de Garuda Indonesian Air ways. Uit Den Haag vernemen wij echter, dat de K.L.M. nog geen officieel verzoek van de Indonesische regering heeft ontvangen °m besprekingen in Djakarta te houden. t^e »»New York Daily News" heeft president Eisenhower te kennen ge- aanval met atoomCm™ v°°"iet ln een China, indien de No™rïemk°P Korea hervatten of de Chin^ strijd in ten zich mengen In de sf-ija in ilX-CMnl." bl?d. Ruth M^nbmmeryy^el^alt1 Va" het te hebben van een niet nader tJernomen senator, die aanwezig was op eeïS06?1611 witte H,h'°U^?n besloten conferentie op het Witte Huis. De perssecretaris van het WittJ Huis antwoordde desgevraagd, dat hij geen commentaar op bovengenoemd bericht had. Men zal in Washington van gedachten wisselen over de werkwijze, die bij eventuele onderhandelingen over het plan-Eisenhower dient te worden gevolgd. De Amerikaanse president had voorgesteld achter gesloten deu ren te onderhandelen over regelin gen ter verzekering van bet ge bruik der atoomkracht voor vredelie vende doeleinden. Men zal in Washing ton spreken over het tijdstip voor der gelijke onderhandelingen, de plaats waar zij gehouden zullen worden en over de samenstelling van een agenda voor de besprekingen. De officiële com munistische partijbladen „Pravda" en „Izvestia" hebben de mededeling van het Russische ministerie een opvallen de plaats gegeven. De leider van de Sovjet-delegatie op de 41ste zitting van het Indische We tenschappelijke Congres, dat te Hyde rabad wordt gehouden, prof. Alexan- drov, heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie reeds sedert 1947 atoomenergie voor vreedzame doeleinden gebruikt. Een ander lid van de delegatie, dr. Na- zarov, zei, dat radio-actieve elementen worden gebruikt bij wetenschappelijk onderzoek. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat minister Foster Dulles verwacht de be sprekingen met de Russen spoedig te kunnen beginnen. In Franse diplomatieke kringen be schouwt men de Russische instemming als een teken dat de komende vier- mogendhedenbesprekingen te Berlijn mogelijk positieve resultaten zullen op leveren, dit ondanks het pessimisme, dat ten deze in bepaalde Westerse kringen heerst. Van Londense diplomatieke zijde werd verklaard, dat de Russische in stemming met het houden van inlei dende atoombesprekingen te Washing ton de vrees van het Westen heeft verminderd, dat de Russen van de komende vier-mogendhedenbesprekin- gen te Berlijn gebruik zouden kunnen maken voor propagandistische doel einden, door b.v. de eis te stellen van een internationaal verbod van atoom wapens. Indien Molotov in Berlijn het vraag stuk der atoomenergie toch zou opwer pen, zullen de Westerse vertegenwoor digers het volste recht hebben behan deling hiervan te weigeren, in afwach- tmg van de resultaten der besprekingen te Washington, aldus Londense diplo matieke kringen. Men acht het van dezelfde zijde be moedigend dat het Kremlin Zaroebin, een der meest ervaren Russische diplo maten, als zijn vertegenwoordiger op de Washingtonse besprekingen heeft aangewezen. De gasten in hotel „Adler" te Grin delwald hebben Woensdag staande het „Wilhelmus" aangehoord, dat gespeeld werd omdat twee prinsessen skiprijzen gewonnen hadden. Beatrix en Irene hebben tezamen met Beatrice Fruh, dochter van de hoteldirecteur, de derde prijs gewonnen in een tournooi van ho telgasten te Grindelwald. Hun prijs be stond uit kleine tinnen bekers. De Perzische spoorwegpolitie deelde gisteren mee een communistische sa menzwering ontdekt te hebben, die ten doel had alle bruggen op de spoorlijn van Teheran naar Abadan op te blazen. Op een hotelkamer in Teheran heeft de politic 75 pond dynamiet gevonden. Een aantal personen is gearresteerd. De bruggen zijn onder zware militaire be waking geplaatst en een strook van zes kilometer aan weerszijen van de spoor lijn is tot verboden terrein verklaard. Het complot zou tevens gericht zijn tegen de moeder van de Sjah. De nieu we militaire gouverneur van Teheran heeft aangekondigd, dat in de toekomst de hoofden van alle deelnemers aan communistische betogingen kaalgescho ren zullen worden, ongeacht leeftijd of geslacht. De heer G. A. Ossenkappele te Ede heeft in de vorige nacht omstreeks twaalf uur een buitengewoon heldere meteoor waar genomen. Het hemellichaam verscheen als een grote vurige bol ongeveer ter hoogte van het sterrenbeeld Orion en schoot vrii- wel loodrecht naar beneden. Enkele se conden nam de „vallende ster" een fraaie paars-blauwe kleur aan, om daarna dui delijk zichtbaar te exploderen. Desgevraagd deelde dr. Ten Kate van het K.N.M.I. mede, ook een melding over een meteoor te heb ben ontvangen uit Loosdrecht. Daar was men zelfs van mening dat de meteoor op aarde moet zijn terechtgekomen. Vallende sterren zijn op zichzelf geen ongewoon verschijnsel, maar volgens dr. Ten Kate komt een meteoor van een grootte als in de vorige nacht werd waargenomen zel den voor. De Nederlandse Bakkerij-stichting heeft in een schrijven aan de regionale bakkerij commissie de bakkers geadvi seerd de prijs van het luxe-brood met één cent te verhogen, daar waar zulks althans redelijk genoemd mag worden. Een en ander heeft geen betrekking op het volksbrood. Reeds nu ondervindt de scheepvaart hinder van het ijs op het IJsselmeer. De vaart is gering en verscheidene schepen varen in convooi, om zo nodig elkaar te kunnen assisteren. Vanochtend ver trok een convooi van zeven schepen, bestemd voor Amersfoort en Harder wijk, De 32-jarige Gilbert Taylor was be- tlg een brug te schilderen, die een 85 meter diepe kloof in Bris'ol overspant, foen hii een vrouw in de diepte zag vallen. Zelf is hij vier maanden gele den in de kloof gevallen, toen hij pro beerde voor een meisje een weggewaai de regenjas te vangen. Dertig meter lager kwam hij in een boom terecht, maar meer dan een gebroken arm hield hi.i er niet van over. De vrouw, die hij mi zag vallen, was de 36-jarige me vrouw Be ty Lilian Horne. Zij maakte een smak van ongeveer veertig meter bÜ* Belandde zonder ernstig letsel in "et struikgewas, dat daar op de hellin gen van de kloof groeit. *et, kostte Gilbert en de andere hel- Hor 'ameliik veel moeite om mevrouw van veiligheid te brengen. Zowel kloryf °ruS als op de bodem van de touwo!,00^ men aan Bet werk. Met veel baarde' katrollen en een draagbaar brenEen "un erin de vrouw boven te Haar man was werkzaam aan dezelfde spoorlijn, die ook over de bo dem van de kloof van Bristol naar Portishead loopt. Hoe diep de kloof ook is, toch is mevrouw Horne reeds de vijfde, die een val van de brug overleeft. In 1885 viel de 22-jarige Sa rah Ann Henley over de leuning naar beneden. Volgens de mode van die da gen droeg zij echter een crinoline en die diende haar als parachute. Zij over leed in 1948. In 1896 weken twee jon ge meisjes van het rechte pad af, maar zij vielen in de rivier de Avon, waar naar de kloof is genoemd en zij kon den door een boot worden opgepikt. Het geluk, dat ivij in handen menen te hebben, wordt later vaak ons ongeluk. iii—— ii i Gisteravond 1 j men er in geslaagd de sleepboot „Argus", die zoals gemeld na de aanvaring met het Duitse schip „Da mascus" op de Nieuwe Maas was gezon ken, te lichten en de Waalhaven te Rot terdam binnen te brengen, waar zij nu in ondiep water bü pier 1 staat.. De séoffelenke overschotten van De stoker van de Belgische sleepboot „Alja" is Woensdag op de Rijn, enkele kilometers ten Noordwesten van Lobith, tijdens een aanvaring tussen twee sleepschepen, over boord geslagen en verdronken. De Nederlandse sleepboot „Etna" was gistermiddag met twee sleepschepen, de „Vulcaan" en de „Jodefra", uit Lobith vertrokken met bestemming Rotterdam. Na enkele kilometers te hebben gevaren passeerde de sleep de Belgische sleep boot „Alja", die in de richting Lobith voer met een leeg scheepje naast en twee schepen, de „Narvik" en de „Nau tilus", achter zich. Doordat de sleep- draad van de „Narvik" achter het anker of het roer van het ledige scheepje vastraakte, kwam de „Narvik" in aan varing met één der sleepschepen van de „Etna", de „Jodefra", die ernstige lek kage opliep twee der opvarenden, n.l. de 23-jarige matroos A. C. Quaitaal en de 15-jarige tweede matroos J. W. van Doorn, heeft men aangetroffen; zij zjjn overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie. Bij het droogpompen van de „Argus" heeft men vanochtend in de machine kamer nog het stoffelijk overschot ge vonden van de 57-jarige machinist F. H. A. Snitger en van de 57-jarige sto ker H. C. Vroombout. Men neemt aan dat de kapitein en de havenloocls over boord zijn geslagen. De Britse Zaakgelastigde te Teheran Wright heeft inleidende besprekingen gevoerd met de Perzische premier, ge neraal Zahedi, en minister van Buiten landse Zaken Abdoellah Entezam. De besprekingen vonden plaats op het Per zische ministerie van Buitenlandse Za ken, Een woordvoerder der Britse ambas sade verklaarde na afloop, dat Wright „onder de indruk was geweest van en bemoedigd door de Perzische houding op de besprekingen". Het voornaamste onderwerp van be spreking was het olievraagstuk, doch daarnaast is aandacht geschonken aan alle andere, nog niet opgeloste Brits- Perzische vraagstukken. China. Communistische berichten melden, dat drie Chinees-nationalisti sche piloten op 18 December j.l. zijn opgestegen in een Amerikaans lestoestel en van Formosa naar het communisti sche vasteland gevlogen. Argentinië. Vier mensen kwamen om het leven bij een hevige storm, die de suikerstad Tucuman teisterde. Dinsdagavond is de sleepboot „Argus" van Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst in aanvaring gekomen met een Duits schip. De sleepboot kapseisde en zonk zeer snel. Bij de ramp kwamen zes mensen om het leven. De bok Con dor takelt de sleepboot gedeel telijk boven water, om het schip naar de Waalhaven te slepen. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Mevrouw J. JohannesVan Gelderen heeft Woensdag in het K.L.M.-vliegtuig D.C. 6B „Jan van Riebeeck", het leven geschonken aan een dochter. Het toe stel was op weg naar Montreal. De be valling geschiedde tien minuten vóór de „Jan van Riebeeck", oo het vlieg veld van Gander od Newfoundland een tussenlanding zou maken. Moeder en kind maken het uitstekend. Mevrouw Johannes, echtgenote van een Nederlandse politiefunctionaris, was Dinsdag van Schiphol vertrokken. Zij was op weg naar Curacao. De stewar dess van het K.L.M.-vliegtuig, mej. S. van Bortel, heeft bij de bevalling ge assisteerd. Moeder en kind worden thans verpleegd in het ziekenhuis te Gander. Het is niet de eerste maal, dat een baby is geboren aan boord van een K.L.M.-toestel, dat cp weg was naar Ma nilla. Twee uit een stal ontsnapte koeien van de veehouder P. Boersen, wonende in de polder Het Noorden op Texel, hebben kans gezien via een partij stro een zolder te bereiken. Het plafond bleek echter niet bestand tegen het ge wicht van de lijvige uitbrekers, want één koe zakte er met haar beide voor poten doorheen, terwijl haar metgezellin aan haar voorpoten bleef hangen. Boer en buur slaagden er met veel moeite in de dieren uit hun onpleizierige positie te verlossen. Woensdagmiddag omstreeks kwart over drie zijn boven de buurtschap Oeken, gemeente Brummen, twee Thun- derjet straaljagers tijdens een oefen- vlucht met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Beide piloten, de 25- jarige gehuwde tweede luitenant-vlie ger E. P. Luitink .uit Zutphen en de 21- jarige ongehuwde sergeant-vlieger B. Wijsman uit Amsterdam, werden op slag gedood. Een der bestuurders heeft nog getracht zich door middel van de schietstoel te redden. Zijn toestel vloog echter te laag, waardoor de parachute niet open ging. De straaljagers behoorden tot een groep van vier, die in de omgeving van Zutphen oefenden. De vleugels raakten elkaar met een enorme klap, welke tot ver in de omtrek te horen was. Brok stukken van de toestellen kwamen overal in de omgeving terecht. Een der straaljagers kwam terecht aan de buurt weg te Oeken tussen de boerderijen van Mesland en Groen en boorde zich in de grond. Brandende benzine stroomde over het dak van Mesland's boer derij, welke in een ogenblik in lichterlaaie stond. Het vee kon worden gered, evenals enig huisraad. De voor raad hooi en stro ging echter in vlam men op. Het tweede toestel kwam bij de open bare lagere school te Oeken op de speelplaats terecht. Ook hier boorde het toestel zich diep in de grond. Brok stukken van het toestel veroorzaakten een groot gat in het dak van de school. De brandweren uit Brummen en Eer beek bestreden het vuur. Een gelukkige omstandigheid was, dat de leerlingen Aarzelend nog heeft de winter ook in de Lage Landen zijn intrede gedaan. Over sloten en plassen ligt een dunne ijslaag en vanmorgen werden wij althans de jeugd verrast met een sneeuwkleed. Hier en daar is er zelfs a.l geschaatst ei op de banen bij de Apollo-hal te Amsterdam was het gisteren al een gezel lige drukte. Begin November van het vorige jaar berichtte de Poolse krant „Nowe Dro- gi," dat de Poolse minister voor de mijn bouw in Kattowice een rede had gehou den tot de mijnwerkers van Opper- Silezië. Daarbij gebruikte hij tamelijk ernstige dreigementen voor het geval de mijnwerkers er niet in zouden slagen gedurende 1954 drie millioen ton kolen méér te delven dan in het afgelopen jaar. Waarnemers, die in staat zijn de gebeurtenissen in Opper-Silezië regel matig te volgen, toonden zich daarover niet verbaasd. De Poolse regering le vert een meedogenloze slag om de Si- lezische steenkool. De toestanden in de schachten schreien ten hemel, maar des ondanks zit geheel Opper-Silezië thans in de kou. De delving moet in zulk een haastig tempo geschieden, dat men geen tijd heeft de allernoodzakelijkste vei ligheidsmaatregelen te nemen. In de loop van 1953 zijn in een en dezelfde schacht 36 personen om het leven ge komen en meer dan 400 gewenden moes ten in ziekenhuizen worden opgenomen. Bijzonder reliëf krijgen deze cijfers nog, als men bedenkt, dat tien procent van de mijnwerkers in Opper-Silezië wordt gevormd door vrouwen, die sinds kort voor dit zwaarste werk ter wereld wor den opgeleid. Tal van mijnwerkers zijn bang om de mijnen binnen te gaan, aangezien het daar beneden steeds onveiliger wordt. Maar als men vier maal achtereen zijn werk verzuimt, gaai men naar een van de vele werkkampen in Polen. Ner gens is het communistische regime in Polen waarschijnlijk strenger dan in Opper-Silezië en toch krijgen alleen de mijnwerkers kolenbonnen. De rest van de bevolking moet maar zien, dat ze op de vrije markt voldoen de brandstof machtig wordt. Een groot deel van de kolcnpr< ductie gaat naai de Sovjet-Unie en de rest wordt geëx porteerd om deviezen te krijgen. Volgens sommige berichten is het al tot botsingen gekomen tussen de Scvjet-politie en Poolse mijnwerkers, die weigerden kolen voor de Sovjet- Unie te laden. Een poosje geleden kon men op gevels en schuren veel vuldig gekalkte leuzen zien als „Waar blijven onze kolen?", maar aangezien de regering enige tijd geleden heeft aangekondigd, dat de kolenprijs op de vrije markt zal worden verlaagd, neemt men aan, dat de talrijke demon straties toch enig resultaat hebben gehad. Zaterdag 9 Januari om 12 uur zal mevrouw F. de BooijDe Benckendorff, echtgenote van de bevelhebber der zee- strijdkrachten en chef marinestaf, op de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam de onderzeebootjager „Groningen" te water laten. juist om drie uur de school hadden ver laten. Er bevonden zich ook geen kin deren meer op de speelplaats. Bij een andere boerderij viel nog een zware ben zinetank door het dak. De benzine stroomde door de boerderij, doch ver oorzaakte geen brand. Het vee kon hier tijdig uit de stallen worden gehaald. Omwonenden hebben medegedeeld, dat zij vlak voordat het ongeluk ge schiedde, een geluid hebben gehoord dat leek op mitrailleurschoten. Naar aanleiding van de moeilijkheden waarin 18 November een aantal Thun- derjets van de vliegbasis Eindhoven kwam te verkeren, toen ze door mist werden overvallen, werd door de chef van de Luchtmachtstaf een diepgaand onderzoek ingesteld, zo vernemen wij van de zijde van de luchtmachtvoor lichtingsdienst. De resultaten hiervan hebben ertoe geleid, dat een aantal maatregelen tegen verantwoordelijke functionarissen werd genomen. De com mandant Tactische Luchtmachtstrijd krachten heeft thans de basiscomman dant en een der squadroncommandan ten uit hun functie ontheven, terwijl enkele andere functionarissen discipli nair werd-en gestraft of geplaatst wer den in een andere functie. Zoals bekend stegen op die dag twaalf straaljagers van de basis Eindhoven op voor oefenvluchten. Door de snel opkomende mist wisten niet al le piloten de basis meer te bereiken, waardoor drie toestellen verloren gin gen. Twee piloten daarvan wisten zich met behulp van de schietstoel te red den. de derde piloot maakte een ge slaagde buiklanding. Advertentie (tot Vrijdagavond) Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit Noor delijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land matige tot lichte vorst, in de kustprovincies lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon: 8.47-16.47. Maan: 10.20-21.25. Een Nederlandse constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen dienst bode" voor het hotel-, café- en pension en restaurantbedrijf te bouwen, die aan personeelsgebrek in deze bedrijven aan zienlijk tegemoet kan komen. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die in vergelij king met bestaande types uit Ameri kaanse en Australische fabrieken een grote vereenvoudiging betekent en daarom ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft een caoaciteit van b.v. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetingen zijn 145x87x95 centimeter. Diet af te wassen servies wordt in staaldraadbakken in de wasruimte ge bracht, waarna hermetische afsluiting volgt. per seconde ruim drie liter zeepsop van 80 graden C. door twee sneldraaiende wasarmen met grote kracht over het servies gespoten. Dit water loopt via filters, die het vuil wegnemen, naar de tank terug. Bij overschakeling wordt aan alle kanten heet spoelwater over het servies gespoten dit water loopt na automatische reiniging weer naar de spoeltank terug. Binnen een minuut is de gehele „charge" serviesgoed gewassen en gespoeld en kort nadien reeds droog. Met de seriefabricage van deze ma chine wordt thans begonnen. Speciaal ook in het buitenland is de vraag naar de nieuwe, eenvoudige en goedkope machine, blijkens mededelingen van de constructeur, zeer groot. Hij verwacht een vrij aanzienlijke uitvoer. De machina is te kostbaar voor de huishouding, doch reeds voor kleine bedrijven, cantines etc. geschikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1