Huuradviescommissie geen gebrek aan in Haarlem heeft belangstelling fa BICMIPAN Volleybal in Haarlem Meer dan 500 mensen kwamen in 20 dagen tijds met hün geval TL-ornamenten in Marnixstraat en in Haarlem Oost Schadecommissie „Haarlem' bestaat 25 jaar Verduisteraars voor de Haarlemse Rechtbank In 1954 herhalingsoefeningen voor zeventig man Ken bril Ambtenaren zijn niet bedoeld als rekenmachines Aanschaffing duurder, maar winst bij gebruik GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS Boek over Dudok 's bouwwerken Legering in tenten Hoe spelen de R.K. clubs? Inbreker in Adam aangehouden F F IR EII Hl A NIV IV AT IJl) II LIJK Visserijgolf Verklaring en toelichting H. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 DONDERDAG 7 JANUARI 19a* PAGINA 2 3 HILLEGOM Zaterdags en Zondags SOIRéE-DANS ANTE aan de vleugel SO LONG IN TRESLONG RUILBEURS VOOR VERZAMELAARS Stille Armen Jeugdleiderscursus Burgerlijke Stand Hoe gaat dat nou? Modernisering straatverlichting te Haarlem Ernstige aanrijding ZANDVOORT FILM VOOR ,,'T HELM" Beurs van Amsterdam Beurs van New York mu-% 1 i. Geen sterke benen V erkeersongevallen Huldiging bij 70ste verjaar dag van de bouwmeester iri' hét werkcomité, dat later zal wór den aangevuld met een internationaal samengesteld erecomité, hebben naast burgemeester Boot zitting genomen de oud-minister van Wederopbouw, mr. J. in 't Veld, de loco-burgemeester van Den Haag, ir. L. J. M. Feber, de naaste medewerker van Dudok, de heer R. M. H. Magnée en drs. P. J. Mulder te Hil versum als secretaris. Voorlopig geen opvolger van dr. Plesman De hnuradviescommissie in Haarlem heeft in deze weken zeker niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De verhoging der woninghuren, in gaande 1 Januari j.l., is voor velen aanleiding om naar het bureau aan de Dreef 32 te stappen, waar zij wel eens uitgezocht willen hebben, of zij niet te veel betalen. Het spreekuur begint 's morgens om tien uur, maar reeds lang daarvoor is de vestibule met mensen gevuld, dat gaarne een advies willen hebben. Tijdens een gesprek met de heer Poppinga, die als secretaris der huuradviescommissie op dat bureau de touwtjes in handen heeft, werd het ons duidelijk, dat velen met gevallen komen aandragen, die heel een voudig liggen en die men ook zonder advies te vragen zelf had kunnen op lossen. Een goed hulpmiddel daarbij is het boekje, dat op de postkantoren en ook in de boekhandel verkrijgbaar is en waarin de algemene regels, die bij de huurverhoging moeten worden toegepast, helder worden uiteengezet. Maar er zijn uiteraard nog vele gevallen, die niet zo eenvoudig zijn, en hier bij is voor de adviescommissie een belangrijke taak weggelegd. Hoe het ook zij, er is belangstelling genoeg, en sedert half December 1953 zijn er zeker meer dan vijfhonderd mensen op het bureau aan de Dreef geweest om hun moeilijkheden voor te leggen. Dat er van de heer Poppinga en zijn mede werkers niet alleen veel wijsheid, maar ook tact gevraagd wordt, behoeft geen nader betoog. Het gaat er namelijk ook om, dat de vrede tussen de par tijen geen geweld wordt aangedaan Herhaaldelijk komt de vraag aan de orde: meneer, moet ik voor zover het vóór de oorlog gebouwde huizen be treft nu 32 pet. berekenen op de huur van 31 December 1950 of 17 pet. op de huur van 31 December 1953. (Wij hou den in dit artikel rekening met Haarlem, waarvoor een verhoging van 17 pet. geldt). Het antwoord luidt aldus: een verho ging van 15 pet. op de huur van 31 December 1950 en op het dan verkregen bedrag nogmaals een verhoging van 17 pet. Ten overvloede zij hier nog vermeld, dat de verhoging voor inwoning van 4 of meer personen, die een eigenaar vóór 1 Januari j.l. mocht berekenen, wanneer zijn huurder een deel van de woning on derverhuurder geheel komt te vervallen. Indien deze toeslag destijds geheven is, moet deze eerst afgetrokken worden van de huur op 31 December 1953, waarna pas de 17 pet. berekend mag worden. Wanneer nu een huiseigenaar bij de adviescommissie komt om de nieuwe huurprijs te kunnen bepalen, dan wordt eerst nagegaan of de oude huur van 31 December 1950 wettelijk toelaatbaar was. Daartoe grijpt men terug op de situatie van 9 Mei 1940, waarbij de mogelijkheid bestaat, dat nadien via het Prij zenbureau de huur verhoogd is. De dossiers van dat bureau staan nog steeds ter beschikking en de huidige commissie kan dus na gaan. waarom de huur destijds verhoogd werd. De mogelijkheid bestaat b.v., dat op een huur van f 6 per week een ver hoging werd toegestaan van f 0.25 voor woningverbetering. Die verhoging wordt Advertentie HER HEIERMAN De Ned. Ver. „De Verzamelaar," die thans reeds meer dan 400 leden telt, or- geniseert maandelijks ruilbeurzen in de grote steden, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen door ruiling hun collecties uit te breiden. Vele wonder lijke zaken zijn op deze wijze reeds van eigenaar verwisseld, want de bij deze vereniging aangesloten verzamelaars houden er soms vreemde collecties op na. Lucifersmerken, munten, postzegels en historische prentbriefkaarten genie ten de voorkeur, maar ook voor bier viltjes, suikerzakjes, aantekenstrookjes, citrusmerken, militaire distinctieven, spoor- en tramkaartjes, kaasetiketten, miniaturen, maximum kaarten, e.d. be staat veel belangstelling. Vrijdagavond 8 Januari wordt in Haar lem ook een dergelijke ruilbeurs gehou den en wel om 8 uur in hotel „Royai" cp het» Stationsplein. Sedert de laatste opgave werd nog ontvangen van: D. G. 2,50; C. B. 5,—; J. J. R. 5,—; R. O. C. 5,—; K. W. v. d. T. 20,—; H. H. 2,50; J. C. 5,—, N. N. 100,—; T. v. d. M. 2,50 en G. M. S. 5,in totaal 152,50, zodat in het geheel is ontvangen 3184.08. Het Comité betuigt zijn hartelijk dank aan allen die hun bijdragen voor het zo gcede doel hebben overgemaakt. Indien men nog giften wil overmaken kan dat geschieden op postgironummer 153308 van de heer A. van Wingerde, penningsmeester van het comité. In het Bondsgebouw van de KNVB Jansweg, spreekt de heer A. Sandtke, hoofdjeugdleider van HFC, hedenavond voor de jeugdleiders van de Haarlemse voetbalclubs over het onderwerp „Jeugd- leiding". Aanvang 8 uur. Ondertrouwd: C. Bes en N. Tol, W. H. Linterman en C. Poelman, P. D. Scheepers en W. Chr. Bakker, P. Stolwijk en C. C. Bes, J. Oerlemans en A. J. E. Bühl, C. H. Munnink en K. B. Langley, D. J. J. van de Gevel en Y. Woudenberg, R E. Ver- cruijsse en F. Schreijers, H. J. Valent en J. Kokernoot, G. L. de Graaff en H. J. S. Hoek, M. Jansen en M. E. van Nor den, H. Kamp en P. M. Mens. Getrouwd: B. Koster en J. P. C. Kaan, W. J. Moors en A. H. M. van Breda, P. A. Sparreboom en M. E. Hetem, A. J. Six en A. C. M. Formanoij, P. J. van der Kamp en C. R. Koeleveld, J. C. van Schaik en W. H. van den Bosch, C. J. van Klingeren en M. S. Benlt, R. M. Koster mans en H. J. L. Mooren, A. P. Preijde en F. G. M. Schouten. Geboren: M. Luijkende Klerk, z.; T. GeerlingsKoning, z.; M. Suurmondvan Tricht, z.; A. A. HoogendoornRotteveel, z.: J. H. WoltersDogger, z.; H. A. Klink hamerBaard, d.; E. Horselenberg—Zoet hout, d.; J. RoestSlicht, d.: M. Karsen- bargvan de Meent, d.: G. Verzijlberg Oxenaar, d. Overleden: H. M. Hofmeester, 46 j., Faamsingel, G. P. Heek, 80 j.. Kinderhuis singel. dan eerst afgetrokken en de huurprijs van 31 December 1950 komt dan te staan op f 6. Daar komt 15 pet. bij, zijnde f 0.90, en over f 6.90 wordt weer 17 pet. berekend, zijnde f 1.173. De nieuwe huur wordt dus f 8.073. waarbij tenslotte nog die verhoging van f 0.25 voor verbete ring kan worden geteld. De huurder moet in dit geval dus betalen f 6.90 f 1.173 f 0.25 f 8.323, afgerond f 8.35. Bij bedrijfspanden heeft geen automa tisch uit de wet voortvloeiende huurver hoging plaats. Huurder en verhuurder kunnen zelf de verhoogde prijs bepalen, waarbij de percentages, die voor wonin gen zijn vastgesteld als maxima gel den. Overigens ligt bij bedrijfspanden de situatie altijd niet zo eenvoudig, en daarom kan de huuradviescommissie in bijzondere gevallen worden ingeschakeld. Men neme b.v. een winkelpand, op gunstige stand gelegen, waar reeds hoge huur voor wordt betaald. In die prijs is reeds voor een niet onbelangrijk be standdeel de huur voor de grond gecal culeerd. In dat geval is het niet altijd redelijk 17 pet. te berekenen over de totale som. In deze bijzondere gevallen zal de commissie naar omstandigheden handelen. Dat komt b.v. ook voor, wan neer een winkel aan een straat is gele gen, die vroeger druk bezocht werd, maar die door wegomlegging „uit de loop'' is geraakt, en er dus sprake is van waardevermindering van het pand. Blijkens de vragen liggen de meeste moeilijkheden kennelijk, bij de bereke ning van de prijzen, wanneer een ge deelte van de woning wordt onderver huurd. Gesteld, dat de huurprijs voor het gehele huis op 31 December 1950 f 60 bedroeg, dan maakt de commissie eerst het oude rekensommetje: 15 pet. van f 60 (f 9); daarna 17 pet. van f 69 (f 11.73). De nieuwe huurprijs bedraagt voor het gehele huis dus per 1 Januari 1954 f 80..73. De commissie geeft aan ieder vertrek een bepaald aantal punten en komt ten slotte b.v. tot de volgende puntenwaar dering: parterre 25, eerste etage 18 en tweede etage 7 punten. Gesteld, dat de onderhuurder de eerste etage bewoont, dan bedraagt zijn aandeel in de huur 18/50. dat is dus f 29.0628. Daarop mag nog 20 pet. geheven worden voor „on gerief". zijnde f 5.81256. De onderhuur der moet dan betalen f 34.87536, afge rond tot f 34.90. Indien de etage gestoffeerd of gemeu bileerd verhuurd wordt, bepaalt de com missie de waarde. In het geval, dat deze f 600 is, mag de verhuurder nog een toeslag van 20 pet. van f 600 per jaar heffen, dus f 120, zijnde f 10 per maand. De betalingsverplichting voor de onder huurder wordt dan f 44.90. Met bovenstaande gevallen gedetail leerd te bespreken hebben wij enige be langrijke punten behandeld, waarmede de huur-adviescommissies te maken krij gen. Voor de mensen, die van plan zijn met hele lijsten te komen van oude huren, met het verzoek om „eventjes" de nieuwe huren te berekenen, zij nog gemeld, dat de ambtenaren van de huur adviescommissie geen rekenmachines zijn. Men krijgt dus alle gewenste in lichtingen, maar het kan geen kwaad wanneer men ook zelf de rekenkunde wat beoefent. In de nieuwe woonwijken in Haarlem-Oost en in de Marnixstraat wordt een andere straatverlichting aangebracht, die tot nu toe in onze stad niet is toegepast, maar in steden als Rotterdam en Eindhoven veel he- sparing heeft gegeven. De directie van het Energiebedrijf heeft namelijk de dubbele TL-buis voor verlich ting gekozen, die in aanschaffing duurder is, maar winst geeft bij het verbruik. De le vensduur Van TL-buizen is niet minder dan ongeveer 10.000 uur en het stroomverbruik is belangrijk minder dan dat van de ge bruikelijke gloeilampen. Bij het Van Zeg- gelenplein is bovendien een proef genomen, die de aanlegkosten belangrijk drukt. Hier zijn de TL-ornamenten aangebracht langs de gevels van de huizen, hetgeen men o.a. reeds zien kan bij de Krusemanstraat. In de Marnixstraat zijn de oude gaspalen ver lengd, omdat de lichtpunten hoger moeten staan. Tot de Duinoordstraat is men er reeds mee klaar gekomen. Intussen is de natriumverlichting Van de Rijksstraatweg bij de verkeerscirkel via de Delftlaan doorgetrokken tot aan de Klever laan. Waarschijnlijk zal ook de Kleverpark weg na de nieuwe aanleg van het straten- dek deze verlichting, speciaal bedoeld voor drukke verkeerswegen, krijgen. De automo bilist is er namelijk aan gewend, dat na- Woensdag passeerde de 25-jarige wiel rijder M. v. d. B. uit Driehuis op eb Zeeweg nabij de Da Costalaan een m dezelfde richting rijdende bakfiets. Op dat zelfde moment werd hij op zijn beurt ingehaald door een vrachtauto. M. v. d. B. is met een van beide voertuigen of mogelijk ook met alle twee in aan raking gekomen en gevallen. Hij kreeg daarbij een klap van het rechter ach terwiel van de vrachtauto en moest met een bekkenfractuur naar het St. Anto- nius Ziekenhuis in IJmuiden Oost wor den overgebracht. Vanmorgen was zijn toestand) redelijk wel. Heden (Donderdag) avond geeft de culturele kring ,,'t Helm" een filmvoor stelling in theater „Monopoie" te Zand- voort. Een beperkt aantal plaatsen is nog beschikbaar. O.m. wordt vertoond „The ghost goes west", een productie van Sir Alexander Korda, onder regie van René Clair, naar een scenario van R. Sherwood. 3'a Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 put Ned. Handel Mij. cprt A.K.U. Van Berkelg Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei rioll. Amerika i-Un Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. t 204 ex Int. div. 6 pCt. koersen) Vorig Opening slot 7/1 101 y8§ 103U 99 U 99 A 98ft 98% 98 A 170% 184 §-5 186 126 142 Va 185§ 174 4i§ 233 232% 247 203 %4%' 204% 353%-4 355 99%100* 102 148 139% 136 Va 8% 136% 123 Va-4 124 100 Val Va 101% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Eleetnc General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pui-vflc Southern Railway Tidewater U.S. Steel 5/1 31(4 51?, 62% 88 60 12', 66;), 56% 2(1 23% 49% 79% 38 41 20% 40% 6/1 31% 51% 62% 89 61% 12 '4 66% 51 20% 23 k, 49 k; 79% 37% 49% 21 40% triumlicht teVens een aanwijzing is voor doorgaand verkeer. Op de begroting van 1954 is een bedrag van 1 240.000.uitgetrokken voor aanleg en- verbetering van electrische verlichting. De verdeling is als volgt: 90.000.— Voor aanleg langs nieuwe wegen en straten; 110.000.voor verbetering van de ver lichting van drukke verkeerswegen, welke in 1954 genormaliseerd zullen worden en 40.000.Voor vervanging van de gas- straatverlichting. Het onderhoud vraagt niet minder dan t 175.000.De bediening van de openbare tijdaanwijzing vergt nog eens een bedrag van f 4600.Wij mogen het Energiebedrijf dankbaar zijn, dat het steeds bezig is met het maken van een verlichting, die aan de moderne eisen voldoet, een hoog ren dement geeft en minder kosten Vraagt. Advertentie instandhoudt .^9 verteren. Dat kan nQ elke - - veuw"- i, niet na eiKe 1 geZ°W ^vsleelx met maagpijn, ma jruVkend gevoel, oprispen CE nieuwe ®°a^ °aagbezwaren, TTrHETS "AKKER' MAAG-CACHe.it» Advertentie BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Puntje en Anton" (gepro longeerd). Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 u, a. 1. PALACE: „Rechter Thomas". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. LUXOR: „Het loon van de angst". Tij den: 2, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. LIDO: „Salomé". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Boven 18 jaar. CITY: „Gekooide furie". Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Boven 14 jaar. ROXY: „Met vliegende vaandels". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. FRANS HALS: „De dief van Damascus". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 7 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „De blauwe heuvel", 20 uur. Minerva: R.K. Toneelgroep „Berkenro de" in „Claudia", 20 uur. Vrijdag 8 Januari Stadsschouwburg: G. en W. Piano-recital Willem Andriessen, 20 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert N. Ph. O. 10 en 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10— 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 105 u. Museum Het Huls van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. Zaterdag 16 Januari bestaat de schade- commissie „Haarlem", waarin de onder aannemers en leveranciers verenigd zijn, vijf en twintig jaar. Dit feit zal herdacht worden met een receptie van het be stuur op 23 Januari van 35 uur in een der zalen van Brinkmann en een feest avond voor de leden. De schade-commissie stelt zich ten doel de onderaannemers en leveranciers te beschermen tegen wanbetalers; in 1929 was de toestand in het bouwbedrijf te Haarlem van dien aard, dat deze twee groepen op financieel gebied de klappen te incasseren hadden, omdat beunhazen zich op het bouwen wierpen, waardoor een ongezonde toestand werd geschapen. Hierin speelden grondspeculanten een grote rol; zij zaten op het fluweel. De Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 smaakloosI snel, zekerI Een vertegenwoordiger van een Co- operatie in de Haarlemmeer verkeerde bepaald in moeilijke omstandigheden, waardoor hij langzaam maar zeker aan de grond raakte. De ene slag na de an dere trof zijn gezin en de vertegenwoor diger kwam in de schuld. Zo kwam hij er toe steeds geldbedragen te verduis teren ten nadele van de Coöperatie en over een reeks van jaren werd dat zelfs een bedrag van f 14.000. Om die ver duisteringen te kunnen plegen vervalste hij verschillende kwitanties, maar toen de vertegenwoordiger zich vanmorgen moest verantwoorden voor de Haarlemse rechtbank werd hem alleen verduiste ring van f 14.000 ten laste gelegd. Bij de behandeling van deze zaak werd het wel duidelijk, dat de zaak bij bedoelde Coöperatie niet bepaald goed zat. Er was weinig controle en dat werd ook wel begrijpelijk, want toen de po litie een onderzoek instelde, kwam aan het licht dat de directeur van de Co- operatie zelf ook een bedrag van bijna f 14.000 verduisterd had. De twee geval len stonden overigens volkomen los van elkaar. De directeur kwam uiteraard ook in handen van de justitie, maar werd door het Gerechtshof in Amsterdam op vrije voeten gesteld. De affaire met de vertegenwoordiger bleek ter zitting overigens meer tragisch dan misdadig, maar de officier van justitie vond het geval ernstig genoeg voor een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een jaar. De verdediger wees op het keurige milieu, waaruit de vertegenwoordiger voortkomt, en noemde het maar scha mel, dat de man slechts f 53 per week verdiende. De directeur wilde geen sala risverhoging geven en de vertegenwoor diger moest vanwege zijn minder goede gezondheid in een auto rijden, hetgeen extra financiële beslommeringen gaf. De verdediger verklaarde nog, dat het hem zou spijten, als de indruk gewekt werd, dat de directeur, die op vrije voeten is gesteld, minder zwaar gestraft werd. Maar de officier verzekerde, dat de di recteur ook nog terecht zou staan en wel een gelijke straf zou horen eisen. De omstandigheden in aanmerking nemend vroeg de verdediger onmidde- lijke invrijheidstelling van de vertegen woordiger. De rechtbank wees dat verzoek echter af. Het moeten sterke benen zijn. die de weelde kunnen dragen. Daar kwam de verduistering op neer. die de koopman F. v. d. V. had gepleegd. De man was in dienst van een houthandel in Westzaan en had het zover gebracht, dat hij een salaris had van f 750 per maand, terwijl hem tevens de benoeming te wachten stond tot directeur van een op te richten Helaas was het de laatste weken we gens plaatsruimte niet mogelijk de laat ste berichten over volleybal te geven, doch wij hopen de komende weken weer wekelijks het laatste nieuws voor onze vele katholieke clubs te kunnen verstrekken. Het is daarom deze week wel bijzon der prettig te kunnen melden dat alle katholieke teams, met uitzondering van het reserve-team van HBC, volle of ge deeltelijke winst wisten te behalen. Het eerste herenteam van de Heem stede Berkenrode Combinatie doet het tot nu toe uitstekend en deze week be haalde het team van Zjjm, dank zij voortreffelijk werk van Hilterman, de volle winst, waardoor dit team de lei ding in de tweede klasse A. heeft ge nomen. Ook in de derde klasse gaat een katholiek team fier aan de leiding, want de Leonidas-mannen hebben nog geen punt verspeeld. Een fraaie pres tatie van de ploeg van Smit en van Gemert. De volledige uitslagen waren deze week: Dames: le klasse: die Raeckse I—VCK X 3—1, Rapiditas I—PSVH I 4—0. 2e klasse: PSVH IIdie Raeckse II 0—4, Velox II—PVN I 3—1. 3e klasse: OVRA II—SSO I 1—3, Spaarnestad IGios II 04, Leonidas I HVS II 3—1, HBC III—Cios I 3—1 BGV IIOnze Gezellenl 04. Heren: le klasse: VCR I—PSCB I 3— 1, Brandweer 1—Cios I 1—3, PSVH 1— HVS II 2—2. 2e klasse: VCK I—PWN I 3—1, HVS III—HBC I 1—3, Rapiditas 11—PIBC II 4—0. 3e klasse: HVS IV—Velox II 2—2, Stampers I—Leonidas I 0—4, Spaarne stad Idie Raeckse II 04. Voor a s. Zaterdagavond staan behalve competitiewedstrijden ook enige wed strijden van vertegenwoordigende Haar lemse teams op het programma. Het volledige programma luidt: 20.uur Jeugd: HVSdie Raeckse 20.30 uur Dames: Haarlem—AM VJ (Amsterdam), 21.30 uur Heren: Haarlem SMH (Amsterdam). Voor de vertegenwoordigende dames en herenteams zijn gekozen: Dames: Gruting, Takken, Steffens, Takken, van Tuijl, v. d. Haar (allen die Raeckse); K. Hoevens aanv. (Rapiditas); Brugman en Spierings (beiden Velox). Heren: Bou- kes (aanv.), Clay, van Kampen, Kooi- stra (allen HVS); Christianus (die Raeckse); Visser, Lusink (beiden Cios) en Verheem (Velox). In het vertegenwoordigende team van District VII (Noord-Holland) dames en heren voor het twaalf districtentournoni voor Zaterdag 23 Januari a.s. in het Krelagehuis zijn de volgende spelers isters) gekozen: Dames: Gruting, van Tuijl, v. d. Haar 'allen die Raeckse); Hoevens (Rapidi tas); Bracht (den Helder); Nijdam, Müller, Zwart en Kok (allen Catapult, Alkmaar). Heren: Boukes, Clay, Kooi- stra, van Kampen (allen HVS); Chris tianus (die (Raeckse), de Vries (Groen Wit, Zaandam); Dekker (Saenre, Zaan dam); United en Brouwer (beiden Ca tapult, Alkmaar). Deze teams zullen Zaterdag 16 Janu ari a.s. te Zaandam een oefenwedstrijd spelen tegen verenigingsploegen uit Amsterdam. De vereniging Velox is gaan verande ren van trainingslokaal. De oefengele genheid in Haarlem-Noord bleek in de practijk teveel moeilijkheden mede te brengen. Thans oefent de vereniging in het gebouw aan de Leidsevaart heek Westergracht, eveneens op Dinsdag avond. Om 19.30 uur beginnen de dames-be ginnelingen; om 20.30 de dames gevor derden, terwijl de heren om 21.30 -uur oefenen. Nieuwe leden kunnen zich ook thans aanmelden aan de zaal op Dinsdagavc nd. terwijl zij dit eveneens kunnen doen bu mej. W. Spierings. Herenweg 70 te Heemstede en bij de heer W. Broeken, Stuverstraat 12 te Haarlem. N.V., een dochteronderneming van ge noemde houthandel. De man kreeg de beschikking over een auto, maar na een aanrijding bij Zalt- bommel gaf de directeur hem toestem ming de auto te verkopen. De opbrengst van f2.250 droeg de aspirant-directeur echter niet af. Toen dit ook na herhaal de sommatie niet geschiedde, werd de politie er in betrokken en vanmorgen moest de man voor de Haarlemse Recht bank terechtstaan. Het bleek dat de man het geld althans gedeeltelijk opgemaakt had in België en ook hier moest het bekende „cherchez la femme" gelden. Het rapport van de reclassering gewaag de van weinig moreel inzicht bij de ver dachte en van weinig schuldbewustzijn. De officier van justitie verklaarde, dat verdachte een gunstige positie had kun nen bekleden, maar niet opgewassen was tegen de verleiding. Hij eiste een gevan genisstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger vroeg een onvoorwaardelijke straf gelijk aan: het voorarrest. In beide zaken werd de uit spraak bepaald op Donderdag 21 Januari. In Beverwijk verleende gisteren een autobestuurder uit Haarlem, die van een uitrit reed, geen voorrang aan een Amsterdamse wagen, die passeerde. Het gevolg was dat de Amsterdamse wagen een vrij ernstige beschadiging opliep. Op de Koudehorn reed de Beverwijker J. W. met een truck met oplegger terwijl van de te genovergestelde zijde een auto van de melkinrichting Velsen, bestuurd door W. v. d. L., naderde. Beide wagens kwamen op onverklaarbare wijze met elkaar in bot sing, waarbij de wagen van de Beverwij ker vrij ernstig beschadigd werd. onderaannemers en de leveranciers wil den aan deze situatie paal en perk stellen. Amsterdam was de Haarlemmers reeds voorgegaan en daar werden zeer bevredigende resultaten geboekt. In de eerste jaren van het bestaan der schadecommissie is er nogal flink ge vochten, in de letterlijke zin van het woord. Om maar eens een avontuur uit de geschiedenis op te diepen. De bouw werkzaamheden aan de prof. Van der Waalsstraat in Haarlem werden op ze kere dag stilgelegd, omdat de onder aannemers en leveranciers hun geld niet meer veilig wisten. De andere partij echter zette alles op alles om door te gaan. Zo kwam er een schip met stenen aan in Haarlem, dat niet gelost werd, ook in Heemstede was er geen succes te behalen, zodat men teneinde raad be sloot het schip naar Amsterdam te bren gen, waar het inderdaad gelost werd. Met wagens van de Amsterdamse Rij tuig Maatschappij bracht men de ste nen naar'Haarlem. Dit is een der staal tjes, waarvoor wanbetalers en avontu riers in de bouw langzaam aan ontzag be gonnen te krijgen. Na Haarlem kwamen elders in het land meerdere schadecom- missies. Op het ogenblik telt Nederland er 11; de centrale is gevestigd in Utrecht. Toen de Haarlemse vereniging die nu 152 leden telt. maar nauwelijks 4 jaar bestond, gaf zij een blad uit onder de naam „De Haarlemsche Gids". Thans be staat er een centraal orgaan „Bouw- schade". Tegelijk met het 25-jarige bestaan van de commissie viert de secretaris, de heer A. Baas, zijn zilveren jubileum. Wegens het feit, dat de vermaarde Nederlandse architect W. M. Dudok op 6 Juli a.s. de zeventigjarige leeftijd hoopt te bereiken, heeft zich op initia tief en onder voorzitterschap van bur gemeester J. J. G. Boot van Hilversum een werkcomité gevormd om de bouw meester bij die gelegenheid te huldigen. Dit zal geschieden in de vorm van de uitgave van een kostbaar boekwerk, ge heel gewijd aan Dudok's scheppingen, zowel te Hilversum als verder in bin nen- en buitenland. Het ligt in de bedoeling van het co mité architect Dudok ook persoonlijk te verzoeken aan dit werk mede te arbei den. De uitgave, die voor een belangrijk deel illustratief zal zijn, zal niet alleen met Nederlandse tekst verschijnen, maar wegens de belangstelling in de Engels sprekende landen zal ook een Engelse uitgave het licht zien. (Van onze Haagse redacteur) Naar te Den Haag wordt vernomen omvat het voorlopig schema voor de herhalingsoefeningen in dit jaar de na volgende groepen: reserve officieren van de vijfde en van de zesde divisie; de. derde divisie; een aantal regimen ten infanterie, waaronder de 44ste re gimentsgevechtsgroep; een aantal com pagnieën commandotroepen; een aantal compagnieën Nationale Reserve; een aantal afdelingen lichte èn zware lucht doelartillerie; een aantal eskadrons pantserwagens; een aantal tankeenhe den en een aantal genie-, verbindings-, technische dienst-, intendance-, trans port- en geneeskundige eenheden. In totaal zullen ongeveer 70.000 man voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Het is de bedoeling langzamerhand de vooropkomst van officieren en kader te laten vervallen en de troep in haar ge heel te laten opkomen. Voorlopig zullen hierop echter nog wel uitzonderingen gemaakt worden. Tengevolge van de toegenomen troe pensterkte zal het dit jaar niet mogelijk meer zijn voor de herhalingsoefeningen gebruik te maken van de legerruimte In kazernementen en mobilisatiecomplexen. Wat dit laatste betreft: er is in de ver- (Zondag 10 Januari) ZaandijkADO DEMI'urmersteijn V eisenTerrasvogels Vites eAlem. Victrix Zandvoortm.TYBB WassenaarHBC Swift—DSS APGSOnze Gezellen Graaf Willem—SJC Teij lingenLisse Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent 'men. dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt toegekend. schillende loodsen ook aanmerkelijk meer opgelegd en men acht het niet ver antwoord de voertuigen e.d, ten behoe ve van de legering bij de herhalings oefeningen in de open lucht op te slaan. In verband hiermee zal dit jaar veelal legering in tenten plaats vinden, zo heeft een woordvoerder van de genera le staf medegedeeld. Dit kan echter slechts als een tijdelij ke oplossing worden gezien; de tenten gaan niet meer dan een jaar mee en men tracht derhalve te komen tot lege ring in verplaatsbare houten barakken. Het ligt niet in de bedoeling over te gaan tot vordering van scholen en even min omdat men niet met een mobili satie-oefening te maken heeft tot een symbolische vordering van voertuigen. Alle belanghebbende militairen zullen drie maanden van tevoren op de hoogte worden gesteld van het feit, dat zij bij herhalingsoefeningen betrokken woi den. Vóór 1 Mei is een ieder gewaar schuwd. De eerste grote oefening begint op 8 Maart; zij is voor de 44ste regi* mentsgevechtsgroep. Nog niet zeker is met welke sterkte ons land aan de grote internationale manoeuvres deel zal nemen. De derde divisie zal zeker haar eigenlijke oefe ning buiten Nederland moeten houden Het gepubliceerde schema blijft nog voor wijzigingen vatbaar. In Amsterdam is de 32-jarige los- werkman A. de K., die geen vaste v/oonplaats heeft, aangehouden. Hij was bezig twee horloges van de op 29 December j.l. gepleegde inbraak bij de Zaanlandse zilversmederij te Rotterdam, aan de man te brengen. Hij is naar Rotterdam overgebracht en iji het hoofdbureau van politie op gesloten. De rest van de buit, ter waar de van ongeveer f 4500, is nog zoek, Het onderzoek duurt voort. De Raad van bestuur van de K.L.M. deelt mede, dat hij, in overleg met de Raad van commissarissen, besloten heeft voorlopig niet tot benoeming van een opvolger van dr. Plesman over te gaan, zodat krachtens de statuten de direc tie opgedragen blijft aan de directeuren de heren F. von Balluseck, ir. F. Besan- gon en M. J. van der Ploeg. De uitvoe rende taak ten aanzien van de buiten landse betrekkingen blijft opgedragen aan mr. L. H. Slotemaker, directeur buitenlandse betrekkingen. De vereniging van postduivenliefheb- bers „De koerier" te Haarlem houdt op 9 en 10 Januari haar jaarlijkse tentoon stelling in de zaal van café du Nord aan de Rijksstraatweg. De keurmeester C. Dekkers uit Zaandam zal de vogels bekijken. De tentoonstelling bestaat uit de hok-klasse, waarvoor ieder lid vier vogels mag inzenden en vervolgens uit oude en jonge doffers en oude en jon ge duivinnen. De afdeling Haarlem van het Neder landse Toeristenverbond „Natura" viert haar zilveren jubileum op Zaterdag 23 Januari met een receptie van 3 tot 5 uur in restaurant Wesseling aan de Grote Markt en een feestavond in ge bouw „Cultura". „Natura" is een ver eniging van natuurliefhebbers, die over het gehele land 3000 leden telt. De laatste jaren zijn reizen ondernomen naar Oostenrijk, Zwitserland en Italië. In het fabriekscomplex van de Haar lemse Stoomverffabriek zal de N.V. Saturnus nevel- en sproeiwerktuigen voor de landbouw gaan vervaardigen, waartoe 20 man aan het werk gesteld kunnen worden. De N.V. is een doch teronderneming van de Handelmaat schappij Boeke en Huidekoper. Een ge deelte van de machinerieën der stoom verffabriek zal geveild worden. De zesde Nationale loterij van Her wonnen Levenskracht is begonnen. Lo ten zijn verkrijgbaar bij de parochiële comité's en aan gebouw St. Bavo. De R.K. Rederijkerskamer Alber- dingk Thijm zal voor de KAB kring Oost een cabaret-avond verzorgen op Zondag 10 Januari om half acht in ge bouw St. Bavo. Het programma zal met dansfen worden afgewisseld. Op 10 Januari bestaat de' N.V. Uit geversmaatschappij Focus te Bloemen- daal 40 jaar. In al die jaren heeft zij uitmuntende literatuur voor de liefheb ber van fotograferen op de markt ge bracht. Vanavond wordt op acht plaatsen in de stad het feest der massale kerst boomverbranding gevierd. Om zeven uur zal de fik in de vergane glorie gestoken worden, en wel op de volgen de terreinen: Het Kalfje, Vondelweg. Planetenlaan, Kleverlaan bij spoor wegovergang, Theemsplein, Garenko- kerskade, Gerrit Schoolmeesterlaan, Ri chard Holkade en Frederik Hendrik laan. Tér *gt?f^enMd''I^n9heV vijftigjarig bestaan van de schaakclub Kennemer- land, gevestigd te Haarlem, wordt een schaaktournooi georganiseerd van 18 tot en met 22 Januari. Het tournooi zal uit vier kampen bestaan en ge speeld worden in de cantine van het Christelijk Lyceum. Ook alle niet geor ganiseerde huisschakers kunnen deel nemen en prijzen winnen. Inschrijving vóór 12 Januari, Karei van Mander- straat 42. Verder bestaat het plan vier kampen voor scholieren te organiseren. Na de prijsuitreiking op 22 Januari zal een gong-wedstrijd worden gehouden. Voor de groep Gilde van de Neder landse Katholieke Vrouwenbeweging zullen de leerlingen van de Kathedrale Koorschool op 27 Januari in de Begijn hofkapel de kersttijd uitzingen. Bij het secretariaat kan men toegangsbewijzen verkrijgen. In de convocatie wordt ver der meegedeeld, dat in het afgelopen jaar niet alleen het ledental groeide, maar ook de belangstelling belangrijk toenam. Advertentie Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg 24ö B Ook voor alle ziekenfondsen Er begint thans wat tekening te ko men in de aanvoeren. De eerste visbo- ten voor deze week zijn inmiddels ge meld. Het zijn de Flamingo met 280 k. schelvis en piepers 160 k. gestripte wij ting, 20 k. dichte wijting, 60 k. kabel jauw en gullen, 30 k. diversen en 50 k. radio voor de Vrijdagmarkt en de Claesje met 190 k. schelvis, 90 k. ge stripte wijting, 60 k. radio, 10 k. diver sen 50 k. gullen en kabeljauwen voor de Zaterdagmarkt. Verder zullen er Za terdag ook wel enige kustaanvoerders komen omdat vele er de voorkeur aan zullen geven wat eerder te markten om de normale grotere aanvoeren voor de aanstaande Maandagmarkt te kunnen ontlopen. De trawlers die het geriskeerd heb ben nog in het Kanaal door te blijven vissen op de haring, hebben tot heden nog weinig geluk gehad. Ook Woensdag is er zogoed als niets opgetrokken. Vol gens de opgave had de Dirkje geen vangst waardoor de totale vangst onge wijzigd bleef op 200 k„ de Vios had 15 manden gevangen en kwam daardoor op een totaalvangst van 500 kisten en de Eveline bleef ongewijzigd gehand haafd op een totaalvangst van 400 kis ten. De Norma Maria die zoals reeds eer der de heekvisserij heeft uitgeoefend, heeft nog geen succes gehad. Dinsdag is de steven weer gewend de Noord in om de reis vol te maken op de schelvis en gullen visserij. Evenals het vorige jaar is een aantal Scheveningse loggers ook nu weer naar de Ierse Zee vertrokken ter haring visserij. Het vorige jaar waren de resul taten tot ver in het seizoen niet onbe vredigend en men verwacht in schip- perskringen dat ook ditmaal weer een gunstig resultaat verwacht mag worden. De kleine maar sterke kotter IJM 27 is vanuit IJmuiden weer naar de haring visserij vertrokken om de Zuid. Ook een aantal Katwijkse loggers is naar de Breskensgronden vertrokken om verse „scheermesjes" te verschalken. De Ma ria van Hattum is voor een korte perio de uit de vaart genomen om de moto* eens een grondige revisiebeurt te geven-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2