Nieuwe organisatie voor arbeidsvoorziening T€K€N JOMS Pax Christi heeft grote plannen voor dit jaar Heéafad P/ I 0 De eerste schaatswedstrijd r v.. Vrije loonregeling bij aan vullende werken D.U.W. verdwijnt Viering eeuwfeest Wilton-Fjenoord Sverre Haugli wint van Andersen Internationale bedevaarten en wereldbiddag van het kind Pirc neemt de leiding over cfoét Ut In het zand van MARS J Financiële positie van het bedrijf gezond NEDERLAND wint studenten-tournooi Voor Melbourne kan uitzondering gemaakt worden SCHEEPVAARTBERICHTEN MAN BEROOFD IN GRONINGEN Drie personen gearresteerd Zatopek wint weer Nog geen beslissing in Hastings Examens [€T3Tc T>€ NOORJSAA W Hoogoven-tournooi Jamaica verliest met innings van M.C.G. linrT. Sportflitsen door ARTHUR C. CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) (Wordt vervolgd). MARKTBERICHTEN lVUiNUi^KUAU JAiNUAKi (Van onze Haagse redacteur) i een schrijven aan de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, een nieuwe organisatie voor de aanvullende werkgelegenheidspolitiek aangekondigd, waarmee de bewinds man beoogt tot een meer gecoördineerd beleid en een efficiënter uitvoering te geraken. Deze reorganisatie brengt mee, dat de figuur van de Commissaris, het bureau en de interdepartementale commissie voor de werkgelegenheid zullen verdwijnen. Ten departemente wordt een afdeling voor de werk gelegenheid gevormd, welke komt te staan onder leiding van een Directeur- Generaal voor de Arbeidsvoorziening, die tevens het Rijksarbeidsbureau en een nieuw te stichten Directie Aanvullende Werkgelegenheid onder zijn verantwoordelijkheid krijgt. Voorts houdt de nieuwe opzet in, dat de Dienst Uitvoering Werken wordt opgeheven. De huidige directeur van de D.U.W., dr. ir. D. R. Mansholt, wordt genoemd als de toekomstige Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening; op een Woensdag te Den Haag gehouden pers conferentie antwoordde minister Suurhoff desgevraagd echter over deze benoeming nog geen mededelingen te kunnen doen. daarom tot de hiervoor aangewezen afdeling van het departement behoren. Het schrijven van minister Suurhoff aa:n de Tweede Kamer geeft verder een uitvoerige uiteenzetting over de toekomstige werkmethode en organisa tie. De essentie hiervan is, dat de ta ken van de D.U.W. betreffende de voorbereiding en uitvoering van cul tuurtechnische werken worden over gedragen aan de Cultuurtechnische Dienst van het ministerie van Land bouw en voor wat de civieltechnische werken voornamelijk van lagere pu bliekrechtelijke lichamen betreft aan een nieuw te stichten dienst, de Dienst Een belangrijk element in de nieu we regeling is, dat de uitvoering van de „aanvullende" werken voortaan zal geschieden in vrij werk onder de re gelingen en loonvoorwaarden, die voor de desbetreffende bedrijfstak gelden. Hierdoor wordt dus gebroken met het veel gecritiseerde oude systeem, waar bij het werk in de D.U.W. lager be taald werd dan ander werk, ook al was de arbeidsprestatie in feite daar mee gelijk. Minister Suurhoff gelooft niet in de prikkel, welke hierin voor de arbeider gelegen zou zijn, om naar ander werk over te gaan. Onder „aanvullende" werken wor den die werken verstaan, welke de overheid uitvoert of doet uitvoeren met het primaire doel de werkloosheid te voorkomen of te bestrijden. Een juist gefundeerde aanvullende werkge legenheidspolitiek acht minister Suur hoff slechts mogelijk indien hierover op geregelde tijden met het bedrijfsle ven overleg wordt gepleegd. Aan de arbeidsvoorziening van het normale bedrijfsleven moet in de eerste plaats worden voldaan. Ook bij de beste prog noses over de toekomstige werkloos heid moet een vrij grote onzekerheids marge aanvaard worden. Tussentijdse onttrekking van arbeiders en in be paalde gevallen zelfs stopzetting van aanvullende objecten kunnen dan ook in de toekomst eveneens noodzakelijk zijn. Maar het bedrijfsleven zal er zich vertrouwd mee moeten maken, dat het zelf ook verantwoordelijkheid draagt voor een goede arbeidsvoorzie ning en dat op de aanvullende werken uit sociale overwegingen geen „druk- op-de-knop"-systeem kan worden toe gepast. De nieuwe regeling brengt mee, dat op de aanvullende werken bij toepas sing van vrije loonregelingen onttrek king en stopzetting slechts plaats kun nen vinden met inachtneming van de vastgelegde opzeggingstermijn. Steeds wanneer, menselijkerwijze gesproken, vast staat, dat tijdens de gehele uit voeringsduur van een object voldoen de werklozen beschikbaar zullen zijn, zullen objecten worden geëntameerd, waar geen arbeiders aan kunnen wor den onttrokken en die niet tussentijds kunnen worden stopgezet. Als er wel onttrekking en stopzetting kan plaats vinden, zal dit van tevoren aan de ar beiders gezegd worden. De tewerkstelling van arbeiders, die physiek of mentaal niet geschikt zijn voor het verrichten van arbeid op nor male of aanvullende werken, is een vraagstuk van sociale zorg en blijft In een bijeenkomst met het voltallige personeel heeft de oudste directeur van de dok- en werfmaatschappij Wilton- Fijenoord N.V. te Schiedam, de heer S. van West, vanochtend een herdenkings rede uitgesproken ter opening van de viering van het honderdjarig bestaan van het bedrijf. Na een terugblik op de geschiedenis van Wilton-Fijenoord verklaarde spr., dat de financiële popsitie van het be drijf gezonct is te noemen. „De orderportefeuille voor de bouw van schepen en voortstuwingsinstallaties is tot eind 1956 gevuld. De reparatie opdrachten blijven binnenkomen, hoe wel in het laatste halfjaar een kente ring in aantal en omvang te bespeuren valt. De vernieuwing en modernise ring van de werktuigelijke inrichting onzer fabrek met bijbehorende gebou wen vordert gestadig. De dokcapaciteit ondergaat een uitbreiding met een ge graven dok voor het lichten van sche pen tot pijn. 32.000 ton laadvermogen, terwijl op sociaal terrein van belang is te vermelden, dat een nieuwe C.A.O. tot stand is gekomen, welke 1 Januari in werking is getreden." Naast de feestavonden, die de direc tie aan het personeel en zijn naaste fa milieleden aanbiedt, heeft zij tenein de het zeer bijzondere karakter van deze dag te onderstrepen besloten vandaag vrijaf te geven en heeft zij verder, zo deelde spr. mee, alle mede werkers, die 25 jaar of langer in dienst van de onderneming zijn geweest en aan elkeen die een toezichthoudende functie bekleedt, het dor prof. Bouman geschre ven gedenkboek als blijvende herinne ring ten geschenke gegeven. Voorts heeft de directie, na overleg met de raad van commissarissen, het besluit genomen het gehele personeel een gratificatie van f 10.per dienst jaar toe te kennen. Gepensionneerden en degenen die onderstand genieten, ont vangen f 50.gratificatie indien zij niet en f 100 als zij wel gejubileerd hebb?n. De directie wil op deze wijze eveneens tot uitdrukking brengen haar waardering voor hetgeen elk op zijn of haar plaatsi in het belang van de maatschappij tot stand heeft gebracht, aldus besluit de heer van West.. De Groninger recherche heeft drie personen gearresteerd in verband met een beroving, welke in de nacht van 29 op 30 December heeft plaatsi gevonden aan het Zuiderdiep te Groningen. De daders zijn de 23-jarige G. L., de 26- jarige H. V. en de 22-jarige J. E. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld. Het drietal had een' flinke borrel op en wilde van een man geld voor een fles drank. Toen de man hiervoor niets voelde, kreeg hij een pak slaag. Onder wijl pakte J. E. hem de portemonnaie af. De inhoud f 30.heeft hij de volgende dag in zijn eentje opgemaakt. Aanvullende Civieltechnische Werken. Een ruime adviserende taak wordt toegebracht aan de Provinciale Com missies voor de Werkgelegenheid. Te verwachten is, dat de nieuwe re geling over enkele maanden haar be slag zal krijgen. Minister Suurhoff noemde de werkgelegenheidssituatie op dit moment gunstig. Emil Zatopek heeft gisteren tijdens de internationale athletiekwedstrijden in Sao Paolo met gemak de 10.000 meter gewonnen. Hij slaagde er echter niet in zijn eigen wereldrecord te benaderen. Zatopek's tijd was 30:00.9, bijna een mi nuut meer dan zyn wereldrecord van 29:02.2. Tweede was de Duitser Herman Eberlein in 31:37.4. Hij kwam met een achterstand van twee ronden op Zato pek door de finish. De weinig gunstige tijden werden geweten aan de minder goede conditie van de baan. De Brit Alexander heeft gisteren in zijn partij tegen de Russische grootmees ter David Bronstein een remise-aanbod van de hand gewezen. Hierdoor is nog geen beslissing gevallen over de vraag wie de eerste plaats in het tournooi zal bezetten. Na acht uur spelen werd de partij voor de derde maal afgebroken. Alexander stond toen nog twee pionnen voor. Hij had in totaal vier pionnen op het bord tegen Bronstein twee. Ver wacht wordt dat de partij vandaag her vat zal worden. De Rus Toloesj won gemakkelijk van de Brit Horne en deelt de eerste plaats met Bronstein zolang in de afgebroken partij nog geen beslissing gevallen is. De Duitser Teschner verloor terrein, doordat hij door de 19-jarige IJslander Olafsson verslagen werd. Teschner ge bruikte de Spaanse opening en verloor na vier uur spelen in 37 zetten. De Nieuw-Zeelander Wade en de Joe goslaaf Matanovic besloten na 35 zetten tot remise. Op de 230 meter lange baan van Hoe- nefos zijn gisteren schaatswedstrijden gehouden over 500 en 3000 meter. Het ijs was in goede conditie. De thermo meter wees 6 graden onder nul. Op de 3000 meter reden Sverre Haugli en Hjalmar Andersen tegen el kaar. Geruime tijd bleven de beide ri valen bij elkaar, toen nam Haugli een voorsprong, welke op de finish tot bij na 7 seconden was aangegroeid. De uitslagen luiden: 500 m.: 1. Torodd Hauer 45.0 sec.; 2. Leif Gregersen 45.83. Hjalmar An dersen 45.8; 4. Sverre Haugli 45.9. 3000 m.: 1. Sverre Haugli 4.55.1; 2. Hjalmar Andersen 5.02.0. Eindklassement: 1. Sverre Haugli 95.083 pnt.; 2. Hjalmar Andersen 96.133 pnt. Te Göteborg in Zweden zijn inter nationale wedstrijden gehouden over 300, 1500 en 3000 meter. Hieraan werd, behalve door de bekende Zweedse rij ders, ook door enkele Noren deelge nomen. De uitslagen zijn: 500 m.: 1. Sverre Farstad (N.) 45.8; 2. Hval CN.) 47.1. 1500 m.: 1. Carl Erik Asplund fZw.) 2.33.5; 2. Hval 2.34.9; 3. Sigge Ericsson (Zw.) 2.36.0. 3000 m.: Sigge Ericsson 5.24.6; 2. Carl Erik Asplund 5.33.5. 's-GRAVENHAGE Wiskunde M.O. K 1 P. J. Vermaat, Zuidland. TILBURG (R.K. Leergangen). Examen Moderne Bedrijfsadministratie: M. F. Blom Tilburg, E. P. v. Dommelen, Goirle J M v. d. Loo, Boergestel, J. J. van Loon Til burg. W. M. v. Oers, Tilburg. H G. Ob de Beek, Breda, W. J. Verhagen, Drunen. In het afgelopen weekeinde heeft de Nederlandse tak van de Pax Christi Beweging een samenkomst belegd voor al haar contactpersonen, plaatse- lijke comite's en verdere belangstellenden op de St. Rosa-stichting in .Neerbosch. Ruim 150 mensen hadden aan deze oproep gevolg gegeven en dit groot aantal geeft een juist beeld van de steeds groeiende invloed en aan hang van deze jonge Beweging in ons land. De landelijke secretaris, pater Ir. dr. M. Smits van Waesberghe S.J. kon in zijn jaaroverzicht gewagen van grote dankbaarheid. Sinds de eerste natio nale bijeenkomst, October 1951 te Valkenburg, is zeer veel opgebouwd Het is een periode geweest van gestadige, quantitatieve zowel als qualitatieve groei. Er bestaat een uitstekende verstandhouding met andere organisaties en de Nederlandse tak by het Parijse internationaal secretariaat bezit een voortreffelijke naam. In zijn overzicht van de actuele toe stand der Beweging in Nederland stipte Pater Smits van Waesberghe enkele be langrijke punten aan. In de beginsel verklaring werd meer nadruk gelegd op het internationaal contact. Dit is óte vrucht van de zeer geslaagde routes de la paix. Aangaande de plaatselijke werk- groepen kan worden meegedeeld, dat regelmatige, meestal maandelijkse, of 14- daagse samenkomsten plaats hebben in Amersfoort, Amsterdam. Helmond, den Bosch, Horst, Nijmegen, Rotterdam Tilburg en enkele kleinere plaatsen! Groepsvorming is evenwel geen doel aer Pax Christi, slechts een (niet nood zakelijk) midclel. Groepsvorming bete kent echter wel kernvorming van over tuigde, goed beslagen Pax-vrienden, die godsdienstig, sociaal en apostolisch ge vormd zijn. De propaganda van het eigen blaol der Beweging gaat de goede kant uit maar er zijn nog veel te weinig abonné's. Op Zondag 13 Mei zal een wereld- biddag van het kind voor de vrede worden gehouden. Kardlinaal Feltin is beschermheer van dit initiatief waar bij behalve de Pax Christi in Neder land ook betrokken zijn de Katholie ke Jeugdraad, het Kath. Centraal Bu reau voor Ondterwijs en Opvoeding, de H. Kindsheid, de Eucharistische Kruistocht en het Apostolaat des Ge- beds. Deze dag valt samen met de Pax Christi Zondag in Frankrijk en Duitsland; en met de Nationale Ster bedevaart naar O. L. Jesse te Delft. Deze dag is uit apostolisch en pedago gisch oogpunt zeer belangrijk en de Pax Christi zal er haar volledige me dewerking aan verlenen. De situatie van het kind in de verschillende lan- dlen zal in Pax Christi-kringen bestu deerd worden. Er werd van gedachten gewisseld over de verdere activiteiten van cte Pax in ölit jaar. Van 14-18 April zullen er ver- diepingsdagen zijn in Regina Pacis te Duiven. Van 10-28 Juli wordt er een in ternationale Route de la Paix georga niseerd naar St. Jacob van Compostella in Spanje. Een internationale bedevaart naar O. L. Vrouw van Einsiedeln in Zwitserland wordt gehouden van 2-8 Augustus terwijl er een route de la paix naar O. L. Vrouw van du Puy in Frankrijk plaats heeft van 3-17 Aug. en naar St. Thomas van Canterbury in En geland van 21 Aug.-5 Sept. Alle inlich tingen zijn {e verkrijgen bij het Secre tariaat te Nijmegen, Stijn Buysstraat 11. De Pax Christi wil ook gaarne cor respondentie met ontheemden bevorde ren. Al wie een adlres wenst kan dit ver zoeken aan drs. H. Wesselink, Groenlo. In Roermond zal het plaatselijk Pax Christi comité in de a.s. Meimaand een grote actie voeren via de putten, de buurtverenigingen van de stadl Grote plannen voor een massale manifestatie op de Markt en in het Kruiswegpark zijn in voorbereiding. Hiermee gaan tevens plannen gepaard aangaande de bede vaarten naar die Kapel in het Zand, die men wil inschakelen in het Mariajaar 13. „Ik dank u, heer," lacht Axe, als hij met Wulfstan terug gaat. „Wanneer gij het niet voor mij had opgenomen, zou ik beslist niet van koning Eric hebben mogen meedoen." Hij staart trots naar de pijlenkokerdie hem door een oude krijger over handigd is. Komaan, dat is immers niets," grijnst de Deen. „Maar zeg mij, waarom ge niet wilde vertellen, hoe ge verder heet?" Axe haalt hulpeloos de schouders op. „Ik héét alleen maar Axe, heeris dat niet goed?" „Jawel, jawel, maar meestal heet men ook nog naar de vader: Jorgson, of zo..." Wulfstan legt vertrouwelijk zijn hand op Axe's schouder. „Ofhébt ge geen vader, jongen „Natuurlijk heb ik een vader," verklaart de knaap heftig. Zij zijn inmiddels de rijender boogschutters genaderd en vóór Wulfstan een nieuwe vraag kan stellen, treden Erwin, de jonge Knud Bjarnarson, Thjalfi en enkele anderen op hen toe. Met een geestdriftige kreet stort Erwin zich op de nieuwe aanwinst. De nijdige blik welke Wulfstan hem toewerpt ontgaat hem. „Ik heet Erwin, hoe heet jij?" begroet de Prins Axe, en zonder een antwoord af te wachten, laat hij er op volgen„Laat eens zien die boog. Waar heb je die vandaan? Kom mee. Vertel!" En vurig troont hij Axe mee naar de bank, terwijl Knud schuch ter volgt. Zij merken nauwelijks, dat Wulfstan zich schijnbaar toevallig vlak naast hen neerzet. „Tjonge, jij hebt een mooie boog, zeg," fluit Erwin, „wat een dikke pees, en met een handgreep van bont." „Heeft mijn vader gemaakt," verklaart Axe, die zijn schroom tegenover de twee jongens spoedig verloren heeft, trots. ,J)e pijlen ook! Hij maakt alles zelf. Knap hè?" Nou en of!" verzucht Erwin. „Sjonge, mijn vader doet nou nooit zoietslaat hij er op volgen. „Hij laat alles maken bij de wapensmeden De stem van de spelleider schalt over het veld. „Luister," stoot Erwin zijn nieuwê makker aan, „de Deen Torge is nu de uitdager „Hier mijn boog," zegt Axe opspringende. „Daar doe ik aan mee." „En ik," roept Knud vrolijk; en opgewonden snellen de drie jongens naar de kamp plaats. Wulfstan staat op en slentert achteloos weg in de drukte Ook Thjalfi zoekt grommend zijn weg door het gedrang. Iedereen wil de onbekende jongen zien schieten en het is moeilijk een goed plaatsje te bemachtigen. en zijn vader moet een hele beste boogschutter zijn," hoort hij eensklaps een nasale stem vlak in zijn nabijheid. De oude reus kijkt onwillekeurig op. Terzijde van een der tenten, buiten het gedrang, staat Wulfstan dicht naast een van zijn mannen. En of hij wil of niet, Thjalfi is getuige van het zonderlingste gesprekdat hij ooit hoorde. „Hij heeft de boog gemaakt, en de pijlen, met stenen puntenik geloof zelfs, dat hij de kleren van de jongen ook gemaakt heeftZeg eens, hebben wij thans wellicht dezelfde gedachte?" De twee Denen staren elkaar een mometit zwijgend aan. Dan verwijderen zij zich met een gesmoord, triomfantelijk gegrinnik Omdat de velden door de vorst te hard zijn om zonder risico bespeeld te kunnen worden, hebben de vijf leiders van de deelnemende landen aan het in ternationaal studentensporttournooi be sloten dat het onderdeel voetballen komt te vervallen. De eindstand van het tournooi is dus geworden: 1. Nederland 47% pnt, 2. Indonesië 38% punt, 3. Suriname 36 punten, 4. Antil len 13 punten, 5. Amerika 5 punten. Men zal trachten in Maart a.s. een voetbaltournooi tussen deze vijf landen te houden. De uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde van het internationaal Hoogoven-schaaktournooi luiden: BeniRellstab afgebroken, Klager Vlagsma 10, Pircvan Scheltinga 1 0, Bouwmeester—Kramer (na 10 zetten), KottnauerPrins afgebroken. De afgebroken partij uit de vierde ronde tussen Vlagsma en Beni is door Vlagsma gewonnen, Pirc versloeg Bouwmeester. Verder eindigde de afge broken partij uit de vijfde ronde tussen Kottnauer en Prins na 77 zetten in re mise. De stand luidt thans: 1. Pirc 3% pnt., 2. en 3. Bouwmeester en Van Scheltinga 3 pnt., 4. Beni 3 pnt., en 1 afgebr. partij, 5. Kottnauer 3 pnt., 6. Prins 2l/z pnt., 7. en 8. Kramer en Vlagsma 2 pnt., 9. Rellstab 1% pnt. en 1 afgebr. partij, 10. Klager 1 punt. (Van onze cricketmedewerker) Het heeft de MCC weinig moeite ge kost om de vierdaagse cricketmatch te gen Jamaica te winnen. Met innings en 21 runs bleven de bezoekers in de meer derheid. De beide Engelse fastbowlers: Tvue- man (5 voor 45) en Statham (435) gooiden Jamaica in de 2e innings uit voor 170. De eindcijfers waren: Jamaica 266 en 170; MCC 457 voor 7 (gesloten). Advertentie per fles Verkrijgbaar in alle goede levensmiddelenzaken .:V li:)': v a>\s Te Sleen zijn Woensdag de eerste kortebaan schaatswedstrijden voor mannen ge houden in het Winterseizoen 1953'54. Tijdens de tweede omloop. Recht: J. Klamper uit Jubbenga en links: R. J. Hegen uit Wezep in actie. (Van onze sportcorrespondent) Het is een bekend feit, dat de Noor delingen graag zoals men dat noemt „de kat uit de boom mogen kijken". Dat op het gebied van ijssport dit gezegde stel lig niet opgaat is ook deze winter be wezen. Eén nacht behoorlijke vorst is voldoende om de roep van het üs te beantwoorden. Dat Drente ditmaal de primeur had, zal vele Friezen door het hart gaan evenals het feit dat niet een Fries maar do Groninger Bakker Sr. met het eerste honderdje ging strijken. Sleen heeft gisteren getoond gebruik te kunnen maken van het prachtige complex sportvelden, dat daar bezig is te verrijzen. De sintelbaan was met een bepaald procédé juist voldoende onder water gezet om een prachtige ijslaag te krijgen waar die meeste rijders van naam gretig op af zwermden. Veel twijfel over de zege was er niet. Immers, de Friese Egbert v. d. Ploeg had het vorig jaar de ene zege op de andere doen volgen. Daar kondien stellig de beide v. d. Na gels uit Zwammerdam niet tegen op, of de Fries Pomper. de Drent Groothuls en de Groningers Bakker en Scheper. De meeste concurrenten van v. d. Ploeg vielen in de tweede omloop af door el- schakelen. Het rijden van Qle Fries toonde echter een achteruit gang en dat Bakker Sr. daarentegen vor deringen had gemaakt, zou in de halve finale blijken. Een drietal rijders be reikte deze ronde: v. d|. Ploeg, Bakker en Scheper. Schaper kreeg een staand numme- hetgeen betekende dat hij de eindstrijd zou leveren tegen Bakker, dis v. o|. Ploeg gedecideerd klopte. De twee beslissende ritten werden een nieuw succes voor Bakker zodat de prijzen gingen naar; 1. Bakker Sr.. Finsterwol- glc*" 2- Scheper, Veendam, 60 glot. 3. v. d. Ploeg, 't Meer, 40 gld„ 4. Pomper uit Jubbega, 25 gld„ 5. Dijkstra uit Nybeets, 10 gld. Te Madrid is de interland-voetbal- wedstryd Spanje-Turkije gespeeld en met 41 door de Spanjaarden gewon nen. De protestcommissie van de K.N.V.B. heeft een protest van Stormvogels tegen de uitslag van de op 20 December ge speelde wedstrijd D.W.S.—Stormvogels (10) afgewezen. 60 Het hielp geen zier en het oponthoud had enkel tot gevolg gehad, dat Piep hem nu had ingehaald. De andeiren wa- ren reeds uit het gezicht verdwenen, onbewust van het feit, dat hij was achtergebleven. Ze misten daardoor een zeer boeiend tafereeltje, toen Gibson trachtte, zonder Piep's. gevoelens te kwetsen, zich van zijn nieuwe vriend te ontdoen. Hij gaf na vijf minuten proberen de directe methode op en trachtte zijn toevlucht tot list te nemen. Gelukkig was hij vergeten om Jimmy's mes te rug te geven, en na veel gezwoeg en gekerf slaagde hij erin om een klein stapeltje „zeegras" te verzamelen, dat hij voor Piep's neus deponeerde. Dit zou hem, naar hij hoopte, een tijdje bezighouden. Hij was daar juist mee klaar, toen Hilton en Jimmy vlug terug kwamen gelopen om te zien, wat er met hem gebeurd was. „In orde," zei hij, „ik kom mee. Ik moest op de een of andere manier Piep zien kwijt te raken. Dat zal hem er wel van terughouden, mij na te lopen." De piloot in het verongelukte toestel maakte zich erg bezorgd, want het uur was bijna om en nog was er geen spoor van zijn makkers te bekennen. Door boven op de romp te klimmen kon hij tot halverwege de vallei zien en had hij ook een blik op die donkere plek van dicht opeen groeiende planten, waartussen ze verdwenen waren. Daar naar stond hij te kijken, toen het red dende vliegtuig vanuit oostelijke rich ting aankwam en boven de vallei be gon te cirkelen. Toen hij er zeker van was, dat het hem gezien had, richtte hij zijn aandacht weer op de grond, juist bij tijds om een groep van vage figuren de open vlak te te zien binnenwandelen en een ogenblik later wreef hij zich ongelovig de ogen uit. Drie personen waren het bos binnen gegaan, maar er kwamen er vier uit. En de vierde kwam hem al heel vreemd en ongewoon voor. DERTIENDE HOOFDSTUK Na de noodlanding, welke later beti teld zou worden als de meest geslaag de „schipbreuk" ooit op Mars geleden, was het bezoek aan Trivium Charontis en Port Schiaparelli onvermijdelijk een weinig teleurstellend. Gibson had het zelfs helemaal willen uitstellen om on middellijk met zijn buit naar Port Lo well terug te keren. Hij had al spoedig alle pogingen opgegeven om Piep prijs te geven, en daar iedereen in de kleine kolonie uiterst verlangend zou zijn om een echt levend Marswezen te zien, had men besloten om het beestje in het vliegtuig mee te voeren. Maar Port Lowell wilde hen niet te rug laten gaan. Het zou werkelijk nog tien dagen duren, voordat ze de hoofd stad terugzagen. Onder de grote koe pels werd een van de beslissende veld slagen om het bezit van de planeet uitgevochten. Het was een strijd, waar Gibson van hoorde via de radio-berich ten een zwijgende maar op leven en dood gestreden veldslag. En hij was dankbaar, dat hij hem niet hoefde mee te maken. De epidemie, waar dokter Scott om gevraagd had, was gekomen. Op haar hoogtepunt was een tiende van de be volking van de stad door de "Mars koorts aangetast. Maar het serum van de aarde brak de aanval en de strijd werd gewonnen met slechts drie ge vallen met dodelijke afloop. Het was de laatste keer, dat de koorts ooit nog de kolonie bedreigde. Het meenemen van Piep naar Port Schiaparelli bracht aanzienlijke moei lijkheden met zich mee, want het be tekende het van tevoren aanvoeren van grote hoeveelheden van zijn geliefd voedsel. Aanvankelijk werd betwijfeld, of hij wel het leven zou houden in de van zuurstof verzadigde atmosfeer van de koepels, maar het bleek al spoedig, dat dit hem niet in het minst deerde hoewel het zijn eetlust aanzienlijk verminderde. De verklaring van dit gelukkig verschijnsel werd eerst veel later ontdekt. Wat nooit aan het licht kwam, was de reden van Piep's aanhan kelijkheid voor Gibson, al beweerden boze tongen, dat het was, omdat ze zo veel op elkaar leken. Voordat ze hun reis vervolgden, maakten Gibson en zijn collega's sa men met de piloot van het reddings vliegtuig en de mecaniciens, die later kwamen, verschillende bezoeken aan de kleine families van Marswezens. Ze ontdekten slechts die éne groep, en Gibson vroeg zich af, of dit de laatste vertegenwoordigers van hun ras waren. Dit was, zoals eveneens later bleek, niet het geval. Het reddingsvliegtuig had hun koers gevolgd, toen er een radioboodschap gekomen was van Phobos, dat er hel dere lichtflitsen gesignaleerd waren vanuit Aetheria. (Hoe die seinen precies gegeven waren, had iedereen voor een groot raadsel geplaatst, totdat Gibson met gerechtvaardigde trots de verkla ring ervan gaf.) Toen ze ontdekten, dat het slechts een paar uur werk zou be tekenen om de raket-installatie van hun toestel weer in orde te brengen, beslo ten ze te wachten, totdat het werk ge reed was en de tijd te gebruiken om de Mars-wezens in hun natuurlijke omge ving te bestuderen. Het was toen, dat Gibson voor het eerst een vermoeden kreeg omtrent het geheim van hun be staan. In het verre verleden waren ze waarschijnlijk gewoon geweest om zuurstof in te ademen, en hun levens verrichtingen bleven van dit element afhankelijk. Ze konden, het niet recht streeks van de grond betrekken, waar in het zich in zo mateloze hoeveelhe den bevond, maar de planten, waarmee ze zich voedden, konden dat wel Gib son kwam spoedig tot de ontdekking, dat de talloze „peulen", welke aan die zeegrasachtige gewassen groeiden, zuur stof bevatten onder hoge druk. Door hun metabolisme te vertragen waren de Mars-beesten erin geslaagd een evenwicht bijna een symbiose tot stand te brengen met de planten, wel ke hen letterlijk, van voedsel en lucht voorzagen Het was een hachelijk en wankel evenwicht, zou men geneigd zijn te denken, dat elk ogenblik door de een of andere natuurramp ver stoord zou kunnen worden. Maar de le vensomstandigheden op Mars hadden sinds lang stabiliteit en bestendigheid aangenomen, een evenwicht, dat nog eeuwen duren zou tenzij de mens het verstoorde. In een brief aan het Belgische blad „Les Sports" komt de heer R. W. Seel- drayers. president van het Belgische Olympische comité en lid van het I.O.C., terug op de recente verklarin gen van Avery Brundage, voorzit ter van het I.O.C., waarbij hij er op wijst dat deze verklaringen zeer zeker verkeerd zijn uitgelegd. „Alleen een Olympisch congres is gerechtigd te be palen waar de spelen zullen worden gehouden, en kan bijgevolg beslissen of ze al dan niet plaats zullen hebben in de stad waaraan ze zijn toegewezen. Eveneens kan alleen een congres beslis sen aan welke andere stad de spelen zouden worden toegewezen voor het ge val ze aan Melbourne zouden worden ontnomen. Het eerstvolgend congres wordt pas medio Mei te Athene gehou den. Er is op gewezen dat het Olympisch program een ondeelbaar geheel vormt. Inderdaad heeft baron de Coubertin in het Olympisch charter de lijst van ver plichte sporten opgenomen, waartoe ook de paardensport behoort. Da arti kelen van het charter kunnen echter gewijzigd worden door een congres met een meerderheid van 2/3 van de aan wezige leden. Het congres van Athene zou dus kunnen beslissen dat Melbour ne gehandhaafd blijft als stad van de spelen en dat de hippische nummers bij wijze van uitzondering in een stad op een ander continent zullen worden gehouden. Het zal niet de eerste keer zijn dat een uitzondering op het Olym pisch charter wordt gemaakt. In verband met deze uiteenzetting van de heer Seeldrayers heeft kolonel P. W. Scharroo, lid van het I.O.C. ver klaard het houden van de hippische nummers In een stad op een ander con tinent niet wel mogelijk te achten, ten zij men tot een wijziging van de Olym pische statuten zou overgaan. Overigens moet men niet vergeten, dat de hippi sche nummers te Melbourne kunnen doorgaan wanneer zes landen zich daar voor opgeven en het zeker niet onwaar schijnlijk worden geacht, dat inderdaad zes landen voor de paardensport zullen inschrijven. Te Den Haag is een vriendschappe lijke ijshockeywedstrijd gespeeld tussen de Ijsvogels (Amsterdam) en Luik Uitslag: 5—9. AALSDIJK 7 te Hoek v. Holland. AALSUM p. 7 Dar es Sal. n. Durban. ALAMAK 7 van Karachi n. Bombay. ALDERAMIN p. 7 Gibr. n. Genua. AMSTELLAND 7 te Rio Janeiro. ALNATI 6 te Santos. ALPHERAT 7 van R'dam n. B. Aires. AMERSKERK p. 7 Melle. n. Sydney. ANNENKERK 7 van Singap. n. Yokoh. BANKA p. 7 Kp. Armi n. Genua. BINTANG 7 te Singapore. BOSCHFONTEIN p. 7 Daedalus n. Prt. Sud. DONGEDIJK 6 te Los Angeles. DUIVENDRECHT 7 te Londen. EENDRACHT 6 te Rotterdam. ERNEDIJK 6 te New Orleans. GORDIAS 6 te Hamburg. HECUBA 7 te Prt. of Spain. HELENA 7 van Curagao n. Barranq. HERMES 6 van A'dam n. Curagao. HOOGKERK 6 van Colombo n. Penang. IJSSEL 6 te Rotterdam. IVOORKUST 7 te Conakry. KIELDRECHT 6 te Hongkong. LAAGKERK p. 7 Kp. Armi n. Genua. LEERSUM p. 6 Azoren n. Mobile. LEOPOLDSKERK 7 te Massawa. LINDEKERK p. 7 Gibr. n. Antw. LINGE 6 te Libreville. LOOSDRECHT 8 te Karachi verw. MAAS 8 te Patras verw. MODJOKERTO p. 7 Alex. n. Prt. Said. NIEUW AMSTERDAM p. 7 Kp. Hatter, n. Curagao. NOTOS 6 te Hamburg. ORANJE 7 te Amsterdam. ORANJEFONTEIN 7 van Hamb. n. Antw. ORION 6 te Duinkerken. OVERIJSSEL 7 te Port Said. POELAU LAUT p. 7 New Orl. n. Charl. PRINS FRED. WILLEM 7 te Valencia. RIJNDAM p. 7 Boston n. N. Y. ROEPAT 7 te Surabaja. RONDO 7 te Surabaja. SAPAROEA p. 7 Perim n. Prt. Sudai SARANGAN 6 te Portland. SCHERPENDRECHT 6 te Rotterdam. SIBAJAK 7 te Rotterdam. SIBAJAK p. 7 vm. Finist. n. R'dam. SINGKEP p. 7 Minikoi n. Belawan. STAD MAASTRICHT 7 te Sas v. Gent. STRAAT BALI 6 'van R'dam n. Santos. TARA p. 7 Ouess. n. Antwerpen. TEIRESIAS p. 7 Malta n. Gibr. TEUCER p. 7 Sabang n. Colombo. THEMISTO 7 te Rotterdam. TJIPANAS 7 te Mauritius. TOMORI 7 te Semarang. UTRECHT p. 6 Finist. n. Bona. VAN LINSCHOTEN 7 te Luanda. VAN SPILBERGEN p. 7 Ouess. n. Antw. WAAL p. 7 Kp. Vine. n. Antw. WATERMAN 6 te Amsterdam. WILLEM RUYS 6 te Tj. Priok. ZONNEWIJK 7 in Panamakan. n. Chili. ZIJPENBERG 6 van Triëst n. Beyr. VEILING TIEL, 6 Jan. Appelen: Belle fleur Brab. 22—30. 12—20, 5—13, idem En gelse 26—37, 16—25, 7—17, idem Franse 814, 57, Bosappel 1015, 48, Goud- reinetten 25—38, 20—27, 11—22, Groninger Kroon 15—22, 514, Jonathan 2840, 20 30, 726. Keulemans Rode 2226, 8— 14, idem Witte 13—20, 610, Laxton Su perbe 2645, 17—34, 615, Notarisappel 2426, 6—15, Present v. Engeland 3237, 20—26, 12—15, Sterappel 33—45. 24—40, 8— 27, Benderzoet 20—23, 11—18. Campag- nezoet 17—25. 10—15, Dijkmanszoet 21 —33, 13—20, Jan Willem 14—20, 10—12. Jasappel 18—27, 12—20, Rijnzoet 20 24, 1020, Zuur kroet blank per 100 kilo 300, idem zoet 200. PerenConference 6062, Comtesse de Paris 2038. 14 18, Josephine de Malines 1835, 616, Brederode 26—30, 13—22, Gieser Wilde man 3134, 1620, Kamperveen 17 —22, 7—17, St. Reray 24—26, 17—23, Win- terlouwtjes 16—18, 7—13, Winterjan 20—27 8—16, IJsbout 20—27, 12—21, Pe- renkroet per 100 kilo 200. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. Aansluiten veemarkt Den Bosch CACAOMARKT A'DAM 6 Jan. Accra af lading 382.6 sh. Kameroun f.f. aflading 370 Fr. frs. KAASMARKT WOERDEN, 6 Jan. Aan gevoerd werden 17 partijen, le soort f2.10 2.15, 2e soort f 2.06—2.09, extra kwal. tot f 2.20. Handel kalm. KATOENMARKT R'DAM 6 Jan. Note ringen: U.S.A. strict middling one inch staple f 3.18% (3.18%), Mexicaanse strict middling one inch f 3.14 (3.13%) p. kg. MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 6 Jan. - Mrt. 27.35, Mei 26.05. Juli 26.62%. Slot 6 Jan. Jan. 27.77%, Mrt. 27.45, om zet 3 contracten, Mei 26.70, Juli 26,57%. (Opgave Offermeier's Commissiehandel). RUBBERTERMIJNMARKT A'DAM 6 Ja nuari. Stemming vast, omzet 135 ton. No teringen: Jan. 1.68%, Febr. 1.69, Mrt. 1.69, Jan.-Mrt. 1.69, Apr. 1.70, Mei 1.69%. Juni 1.69%, Apr.-Juni 1.70%, Juli 1.70, Aug. 1.70, Sept. 1.70, Juli-Sept. 1.70%, Oct. 1.70%, Nov. 1.70%, Dec. 1.70%, Oct.-Dec. 1.70%. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 huisvr., 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram., 9.35 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 vocaal dubbelkwartet, 11.05 voor dracht, 11.25 gram. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 14.00 vrouw. 14.20 Mozartvleugel, 14.50 voordr.. 15.10 jeugdkoor, 15.30 amus muz., 16.00 lichte muz.. 16.30 muzikale caus., 17.10 jeugd, 17.40 draaiorgel, 17.50 rep.. 18.00 nieuws, 18.15 verz.progr., 18.45 hoorspel, 19.00 jeugd. 19.10 klein koor. VPRO: 19.30 hoorspel, 20.00 nieuws, 20 05 caus., 20.30 hoorspel VARA: 21.00 jeugd, 21.35 lichte muz., 22.00 buitenl. weekoverz., 22.15 dansmuz. VPRO: 22.40 caus.. 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws. 23.15 omr.ork. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram, 8.30 tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zie ken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 tenor en piano, 11.25 gram., 12.33 amus.muz., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-ork. en soliste, 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 15.20 voordr., 15.40 Mozartvleugel en viool, 16.00 tuinbouwpraatje. 16.15 cembalo, viool, fluit en strijkkwintet. 16.55 zang en voordr.. 17.25 gram.. 17.45 Friese uitz., 18.00 fanfarecorps. 18 20 gram., 18.45 mu ziek v. blazers, 19.00 nieuws, 19.10 rege- ringsuitz., 19.30 gram., 20.00 radiokrant, VRIJDAG 20.20 Marinierskapel, 21.10 caus., 21.30 gram., 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 12.00 recital, 12.30 lichte muz., 13.25 gevar. muz., 15.00 ork.conc., 23.00 piano recital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 lichte muz., 13.00 mil. ork. en so list, 13.45 ork.conc., 16.00 dansmuz., 16.45 lichte muz.. 18.00 ork.conc., 19.15 jeugd- ork., 22.00 gevar. muz., 23.20 dansmuz.. 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.10 ork.conc., 14.15 lichte muz., 15.00 gevar. muz., 16.00 filmmuz., 16.25 kamermuz 21.30 symph.- ork., 22.10 gevar. muz., 23.00 gevar. muz., 0.30 dansmuz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 20.00 Le Mas, opera, 23.20 Folkloristische muz. BRUSSEL, 324 m.: 15.45 koorzang, 16.00 strijkkwartet, 17.10 lichte muz. 20.05 koorzang, 22.30 dansmuz. 484 m.: 16.05 lichte muz., 17.30 zang en piano, 22.15 jazzmuz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m 22.00 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 20.15 Televizier, 20.25 Plan E, TV-spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4