Sprong (a 500 dollar) uit mast van piratenschip „TRAVIATA" Enorme stroom dieren door publiek geschonken oo^leü 4 Verbranding van kerstbomen Abr. Meyer Zelfs duizendpoot en 200 ratten JAARLIJKSE OPRUIMING Abr. Meyer JAN VAN DER PIGGE OPRUIMING Wonderlijke herinneringen van clown- dresseur-acrobaat Haarlemse jeugd genoot op acht plaatsen in de stad RADIO KOPEN 1953 goed jaar voor Artis geweest Belangrijk herstel SIGAREN BIDDER'S ill® WINTERSPORTTRUIEN a.s. Maandag 11 Januari, 10 uur SKIBROEKEN VRIJDAG 8 JANUARI 1954 PAGINA 2 Leo Darcy, vergeten Hollywoods „stuntwerker" In Haarlem geboren 17-jarig vluchteling Dood, van Big Boy' GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Uitgelezen collectie „De Haarlemse Postfan- fare" speelt voor bejaarden Is een zaak van OVERLEG! Laai U de nieuwsie SABA-, BLAUPUNKT- of PHILIPS-radio eens demonstreren. ZIJN SCHOONMOEDER BESTOLEN Uitslag sportprijsvraag II rillen speeïalisl Schmidt Drukte bij het loketje BARTELJORISSTRAAT 13—17 - Haarlem - Tel. 13915 Onze begint Gedurende deze opruiming op alle voor radige dekens en mairassen 10% koriing In verband mei de voorbereidende werk zaamheden Zaterdag a.s. gesloten Zie vanaf 9 Januari onze speciale etalages Louk Biesbrouck in het zonnetje gezet Na 300ste wedstrijd in R.C.H. Ceintuurbaantje werd 25 jaar geleden opgeheven Brandje in Wilhelminastraat Gunning Enorme meerval in het Aquarium Badmintonnieuws Burgerlijke Stand J. E. de Vries 25 jaar bij Soc. Zaken HEEMSTEDE „BERKENRODE" VOERDE „CLAUDIA" OP Tweka en Delana vanaf f 6.45 „DE VRIJE TIJD" Brief opzettelijk weggemaakt Reiger kreeg gastvrij kosthuis Waterstanden voorschriften e.d., koopt U bij ons de FIJNSTE SIGAREN tegen de ALLERLAAGSTE PRIJZEN. PERFECT 9 cent Petit Havane 10 Pikant 13 Corona Royal 14 PRIMEUR 18 IMPORTA 20 Beurs van Amsterdam Beurs van New York SEIZOEN DIVANBEDDEN KANTELBEDDEN OPKLAPBEDDEN LEDIKANTEN MATRASSEN enz. enz. TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJZEN BEDDEN MAGAZIJN „Ik ben 20 maal door Arabieren van een fort geschoten. Maar dat gebeurde volgens vast tarief...." De 71-jarige Leo Darcy vertelt ons dit verbazingwekkend feit in een Amster dams volkskoffiehuis zonder enige stemverheffing. Voor hem liggen ver fomfaaide contracten met de woorden Paramount, Christie Filmcompany, 6106 Sunset Boulevard, Hollywood, Ringling Brothers. Leo, thans arm en vergeten („Ik ben bij Drees") is blij, een mens gevonden te hebben, die het relaas van zijn wonderlijke en bewogen levensherinnerin gen wil honoreren met een sigaar. Vooral zijn avonturen, toen hij in de stomme film-periode vele bekende sterren „dubbelde", zijn interessant. „Voor Christie maakte ik mijn laatste film.... acrobatics.... ziehier...." En we lezen, dat Leo Darcy, geboortig uit Haarlem, zich op 18 Oct. 1928 ver plichtte om in „Tillies Punctered Romance" aan de vliegende trapeze te werken: 100 dollars for two turns; one close-up and one long shot. And 25 dollars for each other turn. En hier komen we bij het eigenlijke werk van Leo: hij was in de eerste plaats circusacrobaat. Of eigenlijk is dit niet juist, want hij startte als clown en heeft zich altijd tijdens zijn hele car rière makkelijk weten te transformeren tot zijn creatie: „Bimbo en zijn wonder- honden". „Ik liet de animals handstanden op mijn hand maken.... en dan de grand égard, mijnheer.... dan deed ik mijn handen uit elkaar.... hier stond na tuurlijk de hond.... u begrijpt.... kijk zo. Leo demonstreerde met een denkbeel dige hond, die naar onze smaak van puur elastiek geweest moet zijn. „Uiterst delicate trucs, mijnheer uiterst delicaat! Als je een hond liet val len, was het zo afgelopen. Dan deed-ie het de volgende keer natuurlijk niet meer. Zevenmaal trok Leo met zijn wonder- honden voor Vaudeville-theaters door heel Canada, waar hij ook in de „Rok- kies" werkte. Driemaal is hij in Nieuw- Zeeland en Australië geweest; driemaal ging hij ook door het Panamakanaal. maar ja, er is zoveel te vertellen. Laten We daarom beginnen bij het begin. Als 17-jarige jongen, toen hij nog Leo Sleeman heette („Darcy" is de artisten- naam), haalde hij een streep door de droom van zijn vader, stoker bij de gas fabriek, die de jonge Leo gaarne tot of ficier had zien uitgroeien. Hij vluchtte van huis en liet zich „inlijven" bij een zwervend kermisgezelschap, alwaar hij zijn eerste clowns-capriolen improvi seerde.. Weldra doolde hij als „klein nummertje" van het ene circus naar het andere; bij Corty Althoff in Duitsland en „Mills Brothers and Company" in Engeland oogstte hij reeds een zwakke lach en een applausje. Toen besloot hij, jong en vol ondernemingsdrift, op eigen risico naar Amerika te gaan. Hij kwam tenslotte in Illinois terecht, alwaar hij kennis maakte met de manager van Amerika's grootste trapezenummer („16 man sterk en met dubbele en drie-dub bele salto's"), welk contact al dadelijk werk betekende. Leo had zich toen reeds door stelselmatige training opge werkt tot geoefend acrobaat en al spoe dig stond hij in de reuzen-circussen van „Sell's Flotow" en „Ringling Bro thers" samen met wereldnummers als „De vliegende Nelsons" en „De drie Codona's", wier tragisch leven later nog stof leverde voor een filmverhaal. De stap naar Hollywood als „stunt werker" was nu nog maar klein. Op een dag vroeg Paramount voor de film „Old Iron Sides" mensen, die bereid waren om van boord van een hoog 19e eeuws Algerijns piratenschip (een driemaster) bij een „voltreffer" in zee te springen. Leo koos voor 500 dollar de zwaarste sprong vanaf de eerste ra; d.w.z. onge veer 10 meter boven het dek. Hij reisde hiervoor naar Catalina Islands, eigen dom van de kauwgummi-koning Wrigly, alwaar de romantisch historische rol prent werd opgenomen. „De camera's waren een eind weg. no een klein plat schip. Ik kneep 'm wel een beetje, maar sprong precies op tijd. „Ja, een gevaarlijke geschiedenis „Och nee, dat nietik wist pre cies, wat ik deedl Heel precies. Ge vaar was er helemaal niet bij, maar het was toch moeilijker, dan, het dub belen van Ronald Colman, die als schilwacht van een fortmuur gescho ten werd...." En dan horen we het verhaal van de film Beau Geste, waarvoor Hollywood in Vuma (Arizona) met behulp van 2000 mensen een originele Afrikaanse woes tijn „bouwde". In dit Paramount-kamp rezen ook enkele oer-degelyke, ouder wetse fortificaties als paddestoelen uit de grond en Leo werd 20 maal door bloeddorstige Arabieren van een der hoogste punten naar beneden geknald; precies zolang, totdat „Ronald Colman" volgens dè regelen der kunst te pletter gevallen was. „Een peulejchiletje voor een man als ikik viel in "en valnetVan een dergelijk „gemaKselijk karwei" had Leo wel dagwerk willen hebben. Hü sprong overigens ook in Wild-West-sto- ries van de ene rijdende trein op de andere, maar „dat was helemaal niks". „Op de film zie je zoiets in razende vaart, maar dat is allemaal zwendel. Zo vlug gaat het niet.doodgewone acro. batentrucs, verder niks". „Hij was pes 15 maanden oud en toen beet hij op een c|ag al 104 ratten dood". Ach ja, deze begaafde hond, die ten slotte op het Amsterdamse Waterloo- plein (toen de eertijds zo beroemde Leo in 1938 tijdens de jubileumfeesten van H. M. Koningin Wilhelmina als straat- tist werkte) in de armen van zijn mees ter stierf. .Het gebeurde op de weg naar huis dicht bij het politiebureau En stelt U zich nu eens deze tragiek voor: in een feestvierende, juichend» stad, loopt een groot artist tot straat werker afgezakt met een diode hond in de armen, met welk dier hij eens voor de millionnairs van die Hollywood- se Breakfastclub optrad. De handen van Leo strelen het ver geelde papier. Nee, de tragiek is hem geenszins bespaard gebleven. In 1931 stierf zijn vrouw en toen trok hij hals over kop („Ik was helemaal de kluts kwijt") naar Holland. Hier begon hij met zijn honden in theaters te werken en gaf allerlei dorpen in den lande speciale „avondvoorstellingen". Nog één keer stond hij in de schijn werpers van een groot circus; gedu rende '46 tot en met '48 schitterde Bimbo in het „Cirque d'Hiver" van Bouglione als een bijzondere attractie. Toen scheen het lot, terwijl er sprake was van een 5-jaren contract „bij het huis" en hij zich ook bezig zou gaan houden met beren-dressuur. ineens een streep te zetten. Leo werd aan een oog blind en moest wegens „staar" (verhar ding van, het hoornvlies) geopereerd! worden. Het werd een keerpunt in zijn leven, want vanaf dat ogenblik scheen hem alles tegen te lopen. Onlangs nu weról hij aan het tweede oog geope reerd en zelden heeft een chirurg zo'n wonderlijke klant gehad, die de ene clownsgrap na de andere aan het ver tellen ging„Ze haölden de grootste moeite om zijn mond dicht te houden.." Nu heeft Leo niets meer. De honden zijn allemaal dood en samen met een paar oude varensgezellen heeft hij in een burgerlogement nóg een abonne ment op een Engelse en een Franse krant zo doorkruist hij „in cjan geest" nog dikwijls de wereld. Leo doet de papieren weer in zijn portefeuille. De sigaar is uitgegaan. Hij zit nu heel stil - zo stil, alsof hij met de wonderlijke grote ogen achter de brilleglazen in een andere werkelijk heid schouwt. De Haarlemse jeugd heeft gisteravond de Kerstbomen op een achttal plaatsen in de stad verbrand. De lang verwachte avond was dan eindelijk aangebroken en in vele gezinnen moest de maaltijd naar een vroeger uur worden verzet, omdat de spruiten bijtijds aanwezig wil den zijn om niets van het schouwspel te missen. Hun Kerstbomen hadden zij al weggebracht naar de „stortplaats", maar er waren nog wel enkele knapen, die op het laatste moment een boom hadden weten te bemachtigen, waarmee zij dan ook triomphantelijk kwamen aanzeulen. Direct al na de Kerstdagen had de lieve jeugd de huizen afgestroopt en hun Kerstbomen bij familie en kennis sen besteld, die, omwille van de goede verstandhouding, niet hadden durven weigeren. Toen wij gisteravond om ongeveer zeven uur in een der vele straten, waar Advertentie Maar Leo wil niet verder spreken over zijn sprongen van hoge'bruggen en zijn herinneringen aan sterren als Nor- ma Shearer, Lionel Barrymore, Rudolf Valentino, Gloria Swanson en Buster Keaton. Uit cile stapel der verfomfaaide papieren graait hij de stamboom van een zijner lievelingen te voorschijn. Of tewel: een „certificate of entree" van de American Kennel Club voor de hond „Big Boy" wélks ouders de namen droe gen van „Self Surprise" en „Cry Baby". Advertentie Evenals andere jaren zal „De Haar lemse Postfanfare" op Zaterdag 23 Ja nuari a.s. te 14.00 uur in de Gem. Con certzaal de Ouden van Dagen een gezel lige middag aanbieden met een afwisse lend en opgewekt programma. Beluister dan andere merken, enU komt bij ons terug. (Betaling regelen wij eventueel zonder banktussenkomst.) F. P. J. SPEE KI. Houtstraat 25 - Tel. 14828 Gramofoons en Platenwisselaars leveren wij uitsluitend in de beste merken. Maakt U eens kennis met onze uitge breide collectie Gramofoonplaten voor elke (maak. Ook voor TELEVISIE hèt aangewezen adres. Toen wij gisteravond om ong. zeven uur in een der vele straten, waar de plechtig heid zou plaats vinden, aankwamen, von- bersten stond. Doch zodra waren de laatste klanken van de zevende klokslag verklonken, of een der brandweerlieden stak met een plechtig gebaar de trooste loze massa aan, die eerst langzaam in vuur en vlam geraakte. Het enthou siasme van de jeugd nam toe met do hoogte van de vlammen en het vuur werk van rode vonken tegen de vries- hemel werd met verbaasde ogen ge volgd. Op de Vondelweg was het burge meester P. O. F. M. Cremers, die voor een forum van ongeveer 1000 toeschou wers, onder wie zich talrijke volwasse nen hadden geschaard, de fik in de dennenheuvel stak. De brandstichters hebben zich ten slotte ook weer tot brandblussers ge promoveerd, waarna de jeugd nog braaf trachtte om een hier en daar nog smeu lend takje te gebruiken als lont voor een nieuwe fik. Een 29-jarige los-arbeider uit Velsen bezorgde in November j.l. zijn schoon moeder een bepaald onpleizierige dag. Hij had namelijk bij haar op zolder uit een kist een geldkistje weggenomen en de f 150 uit het kistje meegenomen. Niet veel later kocht hij in Haarlem een fiets in huurkoop, maar hij verkocht het kar retje, voordat het geheel was afbetaald. Wegens diefstal joor middel van braak en wegens verduistering moest de man zich gisteren voor de Haarlemse recht bank verantwoorden. De zaak leverde geen grote moeilijkheden op, daar de man de ten laste gelegde feiten niet ontkende. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, maar de verdediger bestreed de verduistering van de fiets, daar er geen huurkoopcontract bestond. De fiets was volgens hem op afbetaling gekocht en dus meteen eigen dom van verdachte geworden. Hij be pleitte overigens ook uiterste clementie bij de rechtbank. Uitspraak 21 Januari- Leo Darcy, eertijds befaamd stuntwer ker, thans „bij Drees." BIOSCOPEN REMBRANDT: „Rebecca". Tijden: 2.45, 4,15, 6.45 en 9.15 uur volw. CINEMA PALACE: „Verboden Verhaal" Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volw. LUXOR: „Het loon van de angst". Tijden: 2, 6.45 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Volw. FRANS HALS: „Woestijn Rotten". Tijden: 2. 30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avond voorstelling. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u„ 18 jaar. LIDO: „Salome". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Str. volw. CITY: „Gele terreur". Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, 18 j. ROXY„Klokslag twaalf". Vrijdag tot en met Zondag: 2.30 u., 14 jaar. Maandag tot en met Donderdag: „Zo jongzo slecht?". Tijden: 2.30 en 8 uur, volw. MINERVA: „Rurie van de Congo". Tijden: Vrijdag 8.15, Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Maandag: „The third Man", 8.15 uur. Vrijdag 8 Januari Stadsschouwburg: G. en W. Pianorecital Willem Andriessen, 20 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert door N. Ph. Ork. 16 en 19.30 uur. Zaterdag 9 Januari Stadsschouwburg: „In de wlnckel van sinckel". Cabaret Wim Sonneveld, 20, uur. Zondag 10 Januari Stadsschouwburg: „In de winckel van sinckel". Cabaret Wim Sonneveld, 20 uur. Gebouw St. Bavo: Cabaret Alberdingk Thijm, 19.30 uur. Maandag 11 Januari Stadsschouwburg: „In de winckel van sinckel", Cabaret Wim Sonneveld, 20 uur. Minerva: „De ontwikkeling van het bal let", Heemsteedse Kunstkring, 20.15 uur in d'e kleine zaal. TENTOONSTELLINGEN Palestina diorama's, Schotersingel 117a, Bijbelse voorstellingen. Geopend van 10 12 en 1417 uur. Teylers Museum. Geopend van 11—17 u. (behalve Maandag). Frans Halsmuseum: Permanente exposi tie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 1016 uur. Zondag van 13—16 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg 102, „de kunst van het Edelsmeden", sieraden van atelier Martinshof. Werkdagen 10—5 u. Museum Het Huis van Looy: Werken van Johan Buning. Geopend van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zondag van 1417 uur. (Zondag 3 Januari) Eerste prijs f 10,A. Schoor), Leid- sestraat 45, Haarlem, zeven punten. Tweede prijs f 7,50: P. Wijngaarden, Meerdorpstraat 41, Hillegom, zeven pun ten. Derde prijs f 5,J. Gieske, Buurtweg 38, Wasenaar, zeven punten. Vierde prijs f 2,50: A. Sonneveld, D11- venvoordestraat 78, Haarlem, zeven pun ten. Acht inzenders met zeven punten zijn uitgeloot. Advertentie BAKTELIOklSSTKAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Het afgelopen jaar is voor Artis beslist gunstig geweest. Na de eerste, voor ons gehele land rampzalige maanden van 1953, waarbij het bezoek aan de tuin en het aquarium aanzienlijk daalde, hebben de zomertrtaanden voor de tuin het verlies volledig goedgemaakt. Het totale aantal bezoekers aan de tuin overtrof zelfs dat van het voorgaande jaar en steeg van 471402 in 1952 tot 512.181 in 1953, dus 40.779 meer. In het Aquarium kon helaas de opge lopen achterstand niet meer worden ingehaald, zodat het aantal bezoekers (210.022) daar 22.828 lager was dan in het jaar er voor. koop. geboorte of ruil verwierf Artis maar liefst ongeveer 450 belangrijke die ren. variërende van kostbare exotische eenden tot kamelen. Alleen al bij de exotische fazanten zagen 60 kuikens het levenslicht. Aankoop en ruil met andere dieren tuinen omvatten o.a. twee drommedaris- sen. een bison, een poemawijfje, twee luiaards, twee boommiereneters, een boomkangeroe, vier agoeti's, een python en voorts vele apen. waaronder een gorilla, een spinaap, een wolaap en twee doodshoofdaapjes. Ook de vogelcollectie werd sterk uitgebreid, o.a. met zestien grote roofvogels, voornamelijk uit Ame rika en Afrika en waaronder een condor en drie secretarisvogels. Ongeveer 40 papegaaien van verschillende soort, kre gen een plaatsje in het vogelhuis. De bijzonder grote belangstelling voor de „Amazonedroom" in het aquarium, waar sinds de opening op 18 December j.l. reeds meer dan 18.000 bezoekers wer den geteld, doet evenwel verwachten, ciat de achterstand van dit jaar in de komende maanden ruimschoots zal wor den ingehaald. Wat de tuin zelf betreft: ook in dit opzicht is 1953 een belangrijk jaar ge weest; in de eerste maanden werd door gemeente en provincie 1.75 millioen gul den beschikbaar gesteld voor de restau ratie en het herstel van gebouwen op Artis-grond waaronder dus ook de ge houwen van het Zoölogisch Museum val len. Met deze restauratie, die in hoofd zaak door Publieke Werken van Am sterdam wordt uitgevoerd, is reeds een begin gemaakt en er liggen nog vele plannen gereed, met de uitvoering waar van binnen afzienbare tijd wordt be gonnen. De verblijven in het Apenhuis worden reeds onder handen genomen, evenals de Uilenruïne en enkele andere gebouwen, waaraan kleinere reparaties noodzakelijk zijn. Zeer binnenkort wordt een begin gemaakt met de restauratie van het Vogelhuis, een groot project, waaraan vele maanden werk vastzit. Voorts is er in de laatste maanden bij zonder hard gewerkt aan het herstel van een aantal paden, zodat thans o.a. de bekende Papegaaienlaan een geheel nieuw wegdek heeft gekregen. Ook de levende have is het gunstig gegaan in het afgelopen jaar. Door aan- Enorm is ook dit jaar de stroom die ren geweest, die via het zo langzamer hand beroemd geworden loketje in het kantoor van Artis door het publiek werd geschonken. Kakkerlakken en spinnen, mussen en lijsters, hazen en konijnen, maar ook apen, ooievaars, slangen en krokodillen werden binnengebracht, in totaal 3452 dieren waarbij niet meegerekend enkele duizenden muizen, waarvan het juiste aantal onbekend is. Vogels kwa men er ten getale van 779 stuks.. Aan zoogdieren kwamen er 400 binnen o.a. 201 ratten, 38 egels, 20 apen, 7 vleer muizen, alpenmarmotten, civetkatten, beverratten, fretten en hermelijnen, gei- Advertentle HOFLEVERANCIER Zondag speelde Louk Biesbrouck, cap tain van het Nederlands Elftal en trouw speler van R.C.H., zijn 300ste wedstrijd voor de Racing Club Haarlem en wel tegen Leeuwarden. Daar dit de eerste wedstrijd in het seizoen was, welke de landskampioen 1953 de twee winstcijfers gaf. was er alle aanleiding om even feest te vieren. Dat gebeurde gisteravond na afloop van de oefening in het Sport park te Heemstede. De voorzitter, de heer Jac. de Geus, herinnerde er aan, dat de tienjarige Louk zich bij de club meldde en als jongen van zestien jaar in het eerste elftal speelde. Zijn bijzondere techniek en feeling brachten hem in het Nederlands Elftal en zijn club van 1949 weer in de eerste klasse der K.N.V.B. Het landskampioenschap was daarop wel de bekroning. De heer De Geus bewon derde de trouw van Biesbrouck en bood hem een actentas aan. De supporters lieten zich ook niet on betuigd en kwamen met een paar ferme handschoenen aandragen. De Haarlemse Voetbalbond schonk Louk een draag- insigne. Nog lange tijd bleef men daarna gezellig bijeen. Het is al weer vijf en twintig jaar geleden, dat het overal in ons land be kende Ceintuurbaantje in Haarlem werd opgeheven. Wie de stad bezocht kon met dit trammetje op smalrails voor een dubbeltje een rondrit maken. Vlak voor Oudejaar 1928 besloot de directie van de N.Z.H. echter om dit ceintuurtje in het nieuwe jaar op te heffen. Toen de laatste tram bij de halte Wagenweg Hazepaterslaan arriveerde zag de con ducteur in het wachthuisje een kistje staan, vervat in een krans van klimop bladeren en een lint met een afscheids groet. In het kistje zat een rood-lederen damesceintuur, symbool van het Cein- tuurbaantje, en een opdracht „van de passagiers aan de te vroeg heengegane". Opmerkelijk is, dat het gemeentebe stuur heftig geprotesteerd heeft tegen de opheffing van de Ceintuurbaan, maar machteloos bleek te staan. Het is deze maand vijf en twintig jaar geleden, dat de R.K. Leeszaal en biblio theek van de Jansstraat verhuisde naar het geheel gerestaureerde pand aan de Nieuwe Gracht 70. Mgr. Aengenent ver richtte de inzegening en een Vondel tentoonstelling trok veel belangstelling. Vanmorgen brak er een kleine brand uit in een laboratorium aan de Wilhel minastraat. De oorzaak wordt geweten aan etherdampen, welke vlam gevat hebben. Personeel heeft de brand zelf kunnen blussen. ten (7 stuks), mollen, vossen, een Ara bische gazelle, een zwarte maki (ge schenk van de dierentuin in Antwerpen), een Maleise beer, een jong wasbeertje. De reptielen vormden een groep van 272 stuks, waarbij de 119 schilpadden het leeuwenaandeel vormden, gevolgd door 43 kikkers, 49 hagedissen, 24 ringslangen en voorts verschillende soorten andere slangen, waaronder twee cobra's en een boa contrictor. En tot slot een aantal leguanen, vijf kameleons, twee kaaiman nen (jonge diertjes) en een zeeschildpad. Een grote wriemelende hoop werd ge vormd door de 2001 insecten: 1272 rup sen en vlinders van de meest uiteen lopende soorten, 105 wandelende takken en verder spinnen, torren, wormen, kakkerlakken en ander griezelgedierte lot zelfs een duizendpoot van een goede tien ceptimeter lang.' O ja. en dan ook nog tientallen kilo's hooi, stro, pinda's, brood en eikels, als mede 260 kilo bananen, 100 kilo scheeps beschuit en 17 (4 kg matzes! Artis heeft aan het grootste deel van de bovenstaande dieren onderdak ver leend; een aantal werd. na te zijn op geknapt (het zijn meestal zieke dieren, die door het loketje worden geschoven) in vrijheid gesteld. En een aantal moest ook snel eri pijnloos worden afgemaakt, aangezien herstel niet mogelijk was Van een visser in Aalsmeer heeft Artis en enorme meerval verkregen, zo' (bijna walglijk) groot als zelfs de oppassers nog nimmer hadden gezien. Het dier is ongeveer 1.25 meter lang en heeft een wanstaltig dikke kop, waaraan een paar piekerige voeldraden hangen en waarop een stel miezerige oogjes rondloeren. Men achtte in het Aquarium de meerval, die daar reeds geruime tijd leeft, een flink uit de kluiten gewassen exemplaar. Nu de nieuw aangekomene echter even eens in het bassin rondscharrelt, schijnt hij te zijn verschrompeld tot een onnozele puitaal. Het bestuur der bouwkas Noordne derlandse Gemeenten heeft aan het bouwbedrijf P. Buur te Haarlem gegund het bouwen van 17 woningen in Die- men, 33 in Den Helder, 9 in Purmer- enö en 10 in Hoorn. De Badmintoncompetitie is thans be ëindigd en de resultaten van de Haar lemse Badmintonclub „Duinwijck" zijn over de gehele linie zeer gunstig. Van de 7 teams die aan de competitie deel namen werden het 2e en 4e kampioen van resp. Ie klasse C en 2e klasse B het le, 3e en 6e team eindigden op de tweede plaats, terwijl het 5e en 7e team als derde de competitie besloten. Maandag j.l. zijn door Duinwijck 2 en 4 de promotiewedstrijden gespeeld met de volgende resultaten: Duinwijck 2—Smash 2 (Den Haag) 61; Duinwijck 4Groen-Wit 1 (Hil versum) 70. Door deze uitslagen promoveren Duin wijck 2 naar de le Klasse B en Duin wijck 4 naar de 2e Klasse A. Zondag 10 Januari a.s. zal in Bonn de landenwedstrijd Duitsland—Neder land gespeeld worden en ook hierbij is Duinwijck vertegenwoordigd, de Kam pioen van Haarlem, L. Verhoef, is n.l. uitgenodigd ons land in Bonn te verte genwoordigen. Het Nederlandse team is als volgt sa mengesteld: Heren: T. B. Jap (Chandelle A'dam); S. P. The (id.); B. Loo (Drop-Shot, Den Haag); L. Verhoef (Duinwijck, Haar lem. Dames: Mevr. A. W. Koch (Smash, Den Haag); mevr. C. Boelens (Drop- Shot, Den Haag). Ondertrouwd; W. L. W. Tersmette en M. Oolders. Getrouwd: A. Duindam en E. Hak kaart. J. M. van der Eem en H. F. C. Groot. J. M. Warning en H. F. Delf- gaauw. Geboren; K. Kluijskens-Loos, z. W. Both-Wijers, z. P. Hagen-Cornet, z. D Hagen-de Kruif, z. E. C. de Wlt-van Warmerdam, d. J. Vermeer-Zwarte- veen, d. W. J. Schipper-Bosch, d. N. Webster-Bark, d. Overleden; J. C. Roest, 81 j. Crayenes- terlaan. A. van Gorsel, 70 j„ Baljuwslaan. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. E. de Vries, die werkzaam is bij de Gem. Dienst voor Soc. Zaken, in gemeentedienst trad. Des morgens werd hij door de direc teur van Sociale Zaken, de heer Sue- rink, gehuldigd, waarna de huldiging plaats had door het personeel, terwijl later de wethouder van Soc. Zaken, de heer Angenent, de jubilaris kwam ge lukwensen. De heer De Vries is vanaf 1935 bij deze tak van dienst werkzaam en heeft zich steeds beijverd het algemeen be lang, speciaal dat der werkloze arbei ders, te dienen. De Kath. Toneelgroep „Berkenrode" voerde Donderdagavond voor een vrij goed bezet Minerva-theater het blijspel „Claudia" op, een bewerking van de ro manserie van Rose Francken. Aan de andere kant, welke nu niet be paald een schaduwzijde genoemd kan worden, maar die toch soms vreemd aan doet, staat een vrymoedigneta ten aan zien van de grote gebeurtenissen in het huwelijk die niet altijd even gemakke lijk verwerkt kunnen worden. En nu moge het waar zijn, dat David Naughton niet steeds de spontaneïteit van zijn jonge vrouw Claudia kan volgen en daardoor in zijn burgerbestaan van here- boer lichtelijk dreigt te verstarren, maar daarom zijn de reacties van Claudia toch niet helemaal te verklaren en zeker niet het niveau waarop zij zich bewegen. Daarom is het goed dat de figuur van Claudia's moeder, mevrouw Brown, her haaldelijk sterk op de voorgrond wordt geplaatst, omdat deze een kwaal heeft en spoedig zal sterven. Verder komen in het spel een schrijver, Jerry Seymour, die oorspronkelijk naar een verhouding met Claudia streeft doch daarvan heel spoedig afziet, Bertha de huishoudster met Fritz, haar man, Julia Naughton, zuster van David en Darusckja de zan- geres. De rol van Claudia werd op voortref felijke wijze vertolkt door Cock v. d. Velden en Bob Kostermans had als Da vid ook vele goede momenten maar kon echter niet altijd tot de gewenste hoogte komen. Dat gold ook voor Lon v. d. Voort-v. d. Kleij en het merkwaardige was, dat juist in de momenten waarin het sarcasme hoogtij vierde, dit drietal het best was. An Jansen vormde met Bob den Haselaar een goed en vooral waardig paar als Bertha en Fritz waar van vooral de eerste btoel goed was in haar medeleven en bezorgdheid met Claudia. Joke Roozen deed als Julia Naughton nogal geëxalteerd, en kwam daardoor niet tot die diepte in haar spel die van haar verwacht werd, pas in het laatste bedrijf was daar iets van te rtierken. Riet van Rooden daarentegen deed het uitstekend als de zangeres die voortdurend in extase is over alles en nog wat. Gé Kromhout was de schrijver Jerry Seymour, van wiens schrijversca paciteiten niets geconstateerd kon wor den, maar die zijn rol behoorlijk ver vulde en ook Julia begreep. Het décor was goed verzorgd, doch leverde niet veel moeilijkheden op, omdat alle bedrij ven zich in dezelfde kamer van de boer derij afspeelden. De heer Kromhout opende met een welkomstwoord de avond en leverde zelf een unieke prestatie door van Den Bosch naar Heemstede te komen, teneinde aan dit spel als speler en regisseur zijn me dewerking te verlenen. Het moge hem en alle leden van „Berkenrode" tot voeldoening strekken, dat zij in elk ge val met dit zeer merkwaardige toneel spel, waarover men geheel verschillend kan oordelen, het publiek hebben ge boeid en waarvoor het aan het einde met een hartelijk applaus dankte. Advertentie GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM KINDER- Kapelaan E. Duym heeft op de con tactavond van de commissie „De Vrije Tijd" van de Haarlemse St. Vincentius- vereniging een rede gehouden onder de titel „Uw lot uit de loterij". De heer A. G. van Luxemburg sprak aan het begin van de avond een nieuwjaarsgroet uit en hoopte, dat de contactavonden in aller belangstelling zouden blijven staan. De besteller G. K. van de P.T.T. t« Zaandam is door de Haarlemse Recht bank veroordeeld tot een boete van f 50 of 15 dagen hechtenis, omdat hij een aan hem toevertrouwde brief opzettelijk zou hebben weggemaakt. In Velsen-Noord werd een reiger aan getroffen, die het was aan te zien, dat het dier de laatste tijd sterk aan onder voeding geleden had. De reiger was sterk vermagerd en bleek niet meer tot vliegen in staat te zijn. Liefdevolle han den hebben zich echter over het dier ontfermd en toen was het natuurlijk de vraag op welke manier de reiger aan een goed kosthuis geholpen kon wor den. Van verschillende kanten werd toen geadviseerd' de reiger maar naar het dierenasyl te brengen, doch men ver keerde in de veronderstelling, dat asyl- houder P. de Weers alleen maar inge steld' is op het herbergen van honden en poesen, waarvan sommige mensen af stand wensen te doen, terwijl anderen er juist naar zoeken. Dit misverstand moet hier meteen maar even uit de we reld geholpen worden. Voor slachtof fers onder de gevederde vrienden der mensheid heeft de heer P. de Weers een pracht van een volière ter beschikking en al heeft hij voornamelijk honden en poesen onder zijn hoede, de vogels zul len het bij hem even goed hebben. De reiger is dus niet naar het asyl gegaan, maar iemand kwam op het lu- mineuse idee er mee naar parkwachter Vos in Velserbeek te stappen. En die weet met zulke gevallen ook wel raad. Zodat de reiger zich al weer prinsheer lijk begint te voelen in de winterse om geving van ons mooie park Velserbeek. Zaterdag 9 Januari Hoog water: 6.29 u. en 18.46 u. Laag water: 2.10 u. en 14.31 u. Advertentie Propaganda voor het eigen merk. Door ons uniek inkoopsysteem, geheel onafhankelijk van prijs- Zie heden onze etalage met de prominente merken: Grote Houtstraat 81 - Haarlem (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 8/1 3(4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr. Grtbk. 48 3 pCt Ned. Handel Mt). cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika l.ijn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mf). eert. 102 103(1 99(4 99% 99,',* 100 98 iV 170% 1868 127(2 143(4 1908 175(41 233-(4 245 206.7* 353(4-4(4 101)4-2* 148% 139(440* 137(4-(i* 124(4-5 102(4 99 185(4 231(4 206 (4 351)4 102(4 139 136(4 124(4 101(4 6/1 7/1 Anaconda Copper 31% 31% Bethlehem Steel 51% 50% Chrysler Corp- 82% 60% General Electric. 89 88 General Motors 61% 61 Hudson Motors 12(4 1-.% Kennecott Copper 66% 66 Montgomery Ward 57(4 57(4 North American Can 20% 20(4 Radio Corp. 23% 23 Republic Steel 49(4 48% Shell Oil '79% 79 Southern Pacific 37% 37% Southern Railway 40(4 40% Tidewater 21 20% U.S. Steel 40% 39)4 l-persoons MATRASSEN IQ 75 27.95 - 36.95 IÏJ.,J PRIMA VERENDE l-pers. 47.59 MATRASSEN 2-pers. 65.58 l-persoons MEDAILLON DEKEN nu 15.95 10% KORTING op alle niet afgeprijsde MATRASSEN en DEKENS GEN. CRONJÉSTR. 19 Haarlem - Tel. 14623

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2