Verbouwing Twentsche Bank aan de Zijlstraat afgesloten Kapelaan Bakker in Heemstede vierde zijn koperen priesterfeest Ziektekostenregeling voor Haarlemse ambtenaren Mutaties in de leiding, hartelijk afscheid van de heer J. Schippers Verzamelaars vullen hun bijzondere collecties aan Premiebijdrage van Haarlem vraagt uitgave van 127.216 per jaar Los werkman steelt een fiets Gladheid op Herenweg te Heemstede veroorzaakt twee ongevallen Insluiper gepakt Werkloosheid in December GESLAAGDE KINDERMIDDAG Van A.R.K.A. en Werk- MAANDAG 11 JANUARI 1954 PAGINA 2 Mutaties Afscheid J. Schippers De schipper ging heen Postduiven TENTOONSTELLING „DE KOERIER" De receptie WASSERIJ DUYN R.K. LEESZAAL 'Aanwinsten Examen radio-technicus Burgerlijke Stand „A. T." mét cabaret Waterpolo En probeert die te verkopen aan een zwager van gedupeerde Klaver jasavond f 500 C Cabriolet v.a./. 4.250.- Bestelwagen 4.500.- Combinatiewagen Belvedère 5.450.- 1100 A Sedan 6.350.- 1100 B Sedan 6.895.- 1400 Sedan, benzine 9.600.- 1400 Sedan, Diesel 11.950.- 1900 Sedan ƒ.11.950.- II ,0 1 VOOR HAARLEM flVDD BWSf tsiiï Bk Hf EN OMGEVING: jg$ £gAl tl JR If1 JH Politie-agent het slachtoffer nemende Middenstand COORNHERTLYCEUIW Derde gedeelte aanbesteed E.H.B.O.-cursussen F.B.H.O. biljartcompetitie 5-jarig meisje in het water gevallen Wielrijder door vracht wagen aangereden ZANDVOORT AAN BADHUISPLEIN: 9 WINKELS EN 16 FLATWONINGEN In 1953 vertrokken 1444 personen uit Zandvoort Beurs van Amsterdam Drie en een half jaar is er achter de ongewijzigde gevel van de Twentsche Bank aan de Zijlstraat, met het voor een deel bijgetrokken voormalige postkan toor, verbouwd dat het een lieve lust was. Wat er veranderd is kan niemand beseffen, die het zeer moderne interieur van prof. dr. H. T. Zwiers, architect B.N.A., niet bewonderd heeft. Per slot van rekening heeft men sinds Zaterdag aan de buitenkant alleen maar gezien, dat de nachtkluis, sluitstuk van de ver bouwing, gereed is gekomen. En op de zelfde middag namen bestuur en em ploye's afscheid van de voorzitter van het Westelijk Rayon en medebestuurder van de kantoren der bank te Haarlem, de heer J. Schippers, die gezond en wel met pensioen gaat, na deze functie 15 jaar vervuld te hebben. Zijn aandeel in de verbouwing is bij hét afscheid dui delijk naar voren gekomen. Het verbouwde interieur van de voor malige Haarlemsche Bank, overgenomen door de grote Twentsche, is geheel ver dwenen op de directie-kamer na. Daar herinneren de wapens van Haarlem en van de toenmalige directeuren aan vervlogen dagen, maar dat is dan ook alles. Prof. Zwiers weet gebruik te ma ken van het moderne materiaal; tegels, smeedwerk, indirecte verlichting, glas en dit in een voortreffelijke ruimtelij ke indeling. Op bijgaande foto ziet men hoe hij een der drie halls heeft uitge werkt. Zijn taak was niet gemakkelijk, want het gebouw is eigenlijk een onding, geen lokaal is haaks, gangen en trappen waren er bij dozijnen, de hoogte sprak meer dan de breedte. Wat er van ge worden is moet diep respect oogsten. Licht en lucht spelen door het gehele bouwwerk, dat onderbroken wordt door een tuin. De wachtende cliënten op de ruime effecten-afdeling met een ba lie in zwart marmer kunnen er op uit zien en de telefoonjuffrouw zit met haar even eenvoudig als ingenieus appa raat voor de tien lijnen en zestig in terne toestellen, als het ware tussen de bloemen. Als wij nog enkele grepen doen mag de nieuwe kluis niet vergeten wor den. Het dikke staal, kil en zakelijk, wordt daar afgewisseld door het teak hout: van de vele knip-cellen aircondi tioning en een kostbare parketvloer. De modernste snufjes zijn overal te ontdekken. Het optische kijkglaasje in de spreekkamers, de klerenhanger zon der haak in de betegelde garderobes, het seinsysteem en natuurlijk de veiligheids maatregelen. Als men het gebouw binnenkomt ziet men het bekende Twentsche Bank- paardje, gehakt uit een zware klomp teakhout, geschenk van het personeel. Dat paard vindt men ook in de hall, met trap naar de kluis. Het is in het hekwerk opgenomen en gesmeed door de edelsmid Brom in Utrecht, naar het ontwerp van prof. Zwiers. Als tegenstelling van het vele, zo aantrekkelijke, moderne, staan op de vergadertafel in de directiekamer enkele Jacoba-kannetjes, aan de vergetelheid ontrukt tijdens het grondwerk, nodig voor de niieuwe kluis. Met ingang van 1 Januari hebben in de leiding der bank verschillende mu taties plaats gevonden. De heer J. Schip pers, die eervol ontslag kreeg, heeft zit ting gekregen in de Commissie van Toe zicht voor de 17 kantoren van het Wes telijk Rayon. Tot voorzitter van het be stuur in dat rayon (de Twentsche Bank kent alleen een hoofddirectie) is be noemd de heer H. Ledeboer, die daar naast zijn functie van medebestuurder van de kantoren in Haarlem blijft waar nemen. Tot leden van het bestuur van het Rayon werden benoemd de heren J. D. Haye (kantoor Lisse) en H. Moltzer, thans ook mede-bestuurder van de kan toren te Haarlem. De heer P. Kooy, algemeen procuratie houder te Haarlem, is onder-directeur geworden, terwijl mr. J. M. A. Collee al gemene procuratie verkreeg. Als het personeel, van hoog tot laag, het afscheid van de heer Schippers zwaar is gevallen, dan mag dat geen phrase genoemd worden. Velen hebben de wijze van werken van deze „bank directeur" buiten de bankmuren kun nen bewonderen, maar zijn werkne mers kennen hem beter, zoals hij elke employé kende en belangstelling toon de voor diens particuliere omstandig heden. Waar hard gewerkt moest wor den, daar ging hij zelf voorop, maar de materie kon het nooit winnen van de humaniteit, die haar uiting vond in rechtvaardigheid, eenvoud en hartelijk heid. De heer Ledeboer zei bij het afscheid, dat de heer J. Schippers tien jaar eerste stuurman was en daarna vijf jaar gezag voerder. Het schip is thans aan wal ge zet en Schippers is er af gestapt. De schepelingen zullen zich moeilijk kunnen voorstellen, dat zij nu zonder hem ver der moeten varen. Hij was niet gekluis terd aan zijn stoel, maar toonde belang stelling voor het werk van een ieder. Spreker bood een asbak aan met het Twentse Ros, een geschenk, dat alle gepensionneerden wordt aangeboden. De heer J. D. Haije, sinds kort be stuurslid van het westelijk rayon, sprak namens de kantoren van het vroegere sub-rayon Lisse en de heer E. H. de Clercq, directeur van het bijkantoor te Hillegom, namens het vroegere sub rayon Haarlem. Mevr. C. C. de Reus- Engel bracht dank namens het personeel voor de wijze, waarop de heer Schippers leiding heeft gegeven. Zij bood een rij wiel aan. De heer G. Houtzager ver telde, waarom dit geschiedde, en voeg de er een vlaggetje bij in de kleuren van het Nijmeegse Quick. Vervolgens spraken nog de heren J. Faase, die deel uitmaakte van de feestcommissie, L. A. J. Kwak, onder-directeur van het kan toor Nijmegen, waar de heer Schippers vroeger de leiding heeft géhad (een weekend-koffertje was het geschenk), L. de Graaf van de Alphense Bank. waarvan de heer Schippers gedelegeerd commissaris is. en G. de Boêr, chef van personeelszaken. De scheidende voorzitter yan het be stuur toonde zich even dankbaar als verrast. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Rebecca". Tfjden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur volw. CINEMA PALACE: „Verboden Verhaal" Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Volw. LUXOR: „Het loon van de angst". Tijden: 2, 6.45 en 9.15 uur. Volw. FRANS HALS: „Woestijd Ratten". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag één avond voorstelling, 18 jaar. LIDO: „Salome". Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Str. volw. CITY: „Gele terreur". Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. ROXY: Maandag tot en met Donderdag: „Zo jong.... zo slecht?". Tijden: 2.30 en 8 uur, volw. MINERVA: Maandag: „The third Man", 8.15 uur. Maandag 11 Januari Stadsschouwburg: „In de winckel van sinckel", Cabaret Wim Sonneveld, 20 uur. Minerva: „De ontwikkeling van het bal let", Heemsteedse Kunstkring, 20.15 uur in de kleine zaal. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 1315 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael. Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. De vereniging van postduivenliefheb- bers „De Koerier" heeft Zaterdag en Zondag haar jaarlijkse verenigingsten- tconstelling gehouden in de zaal van café „Du Nord" aan de Rijksstraatweg. Keurmeester was de heer C. Dekkers uit Zaandam. De uitslag van de keuring was: schoonste jonge doffer van O. Veenin- ga, schoonste oude doffer van A. Rui ter, schoonste jonge duivin van J. Heer schop en schoonste oude duivin (tevens mooiste vogel van de tentoonstelling) van J. Offermans. De uitslag van de hokklasse, waar voor door ieder lid vier vogels waren ingezonden, luidde voor de eerste tien: F. van Hcnschoten (364 punten), O. Veeninga (362 >4), Th. Heinsbergen (362). J. Heerschop (361), A. Ruiter (360y2), M. van Norde (360%), L. Kui per (359i/„)H. Terstal (358), A. van Hoornik (357i/2) en J. Holster (357)4). Het koperen priesterfeest van kape laan C. Bakker is Zondag dóör de pa rochianen van O. L. Vrouwe Hemel vaart te Heemstede op een indrukwek kende wijze zowel in als buiten de kerk gevierd. De plechtige hoogmis werd door de jubilaris opgedragen met assistentie van de kapelaans P. Remijn en P. Sau- lenn, pater W. Payëns en kapelaan P. von Fizenne. Het zangkoor voerde on der leiding van de heer J. Versteeg op keurige wijze de Missa Eucharistica van L. Perosi uit en pastoor H. Drost hield een treffende predikatie. Hij verbond het feest van kapelaan Bakker aan het feest van de H. .Familie. Wanneer wjj dan vandaag dit feest herdenken, zo zeide pastoor H. Drost, mogen wij niet vergeten, dat dit in de eerste plaats te danken is aan de ouders van de jubilaris, die gezorgd hebben voor een zodanige goede geest in hun gezin dat daaruit een priester zoon voort kon komen. Uitvoerig schetste de pastoor daarna de hoge waardigheid van de priester en hij wees er daarbij op, dat priesters slechts uit gezinnen kunnen voortko men, waar de waarlijk Katholieke geest van liefde heerst en waar terwille van de liefde en het geloof ook offers ge bracht kunnen worden. De kerk heeft over 50 jaar geen priesters en geen bisschoppen meer, wanneer de goede fezinnen gaan verdwijnen en het is aarom goed, niet slechts te bidden voor priesters maar ook voor goede ge zinnen. Daarna werd het H. Offer voortgezet en eerst om ruim half twaalf was de plechtigheid afgelopen. Ook em. pastoor A. F. C. v. Noort, getuigde van zijn grote belangstelling en had in het priesterkoor plaatsgenomen. Des middags hield de jubilaris in het Parochiehuis aan de Achterweg, een zeer druk bezochte receptie. Geduren de het eerste uur kwamen de diverse organisaties aan de beurt en in vrijwel alle gevallen aan het woord en daarna trokken van even drie uur tot ruim kwart over vier honderden parochia nen langs de jubilaris en zijn familie om hem geluk te wensen. Als eerste spreker werd het woord gevoerd door de heer W. v. Liemt als lid van het kerkbestuur en hij sprak zijn vreugde uit over het herstel van kapelaan Bakker. Spreker herinnerde er aan, dat de jubilaris reeds des mor gens door Pastoor Drost zodanig gehul digd was, dat spreker herinneringen kreeg aan een kameleon, want achter eenvolgens werd hij vergeleken met St. Ieder mens heeft zo zijn eigen aar digheden. De een vindt het prettig aan te zitten aan een exquis diner, waar voor men hem heeft genodigd, de ander zweert bij boerenkool met worst. Onder onze vrienden hebben wij er verschil lenden, die er de meest vreemdsoortige hobbies op na houden. Ook dat zijn eigen aardigheden. Wij hebben sederta enige dagen onze kring van vrienden-met-hobbies uitge breid in een gezellige beslotenheid, waar zulks de meeste kans van slagen biedt en waar men een goed glas wijn kan serveren. Wij waren namelijk uit genodigd om eens te komen kijken naar de verrichtingen van verzamelaars, die door het bestuur van de Ned. Vereni ging „De Verzamelaar" in de gelegen heid waren gesteld door ruiling hun collecties uit te breiden. In de zaal heerste een wonderlijk rus tige sfeer. Ondanks het feit, dat de meesten elkaar kenden, waren er geen luidruchtige begroetihgen, want direct werd de koe bij de «horens gevat. Wij hebben dat nauwkeurig spel van ruilen AOoerteutte amsterdamsevaart 20 TH.. 11053 100 jaar ervaring B. Aafjes, De karavaan: H. C. Gardi ner, Fifty years of the American novel; L. Grooten, J. Riewald en Th. Zwart kruis, A book of English and American literature; Schrijversalmanak voor het jaar 1954; J. W. Schulte Nordholt, Tijd voor eeuwigheid; M. A. Schwartz: Barn steen, een bundel verhalen uit de klas sieke oudheid; J. Vandervelden, Aurora, een bijdrage tot de kennis van Vondel's sociale betekenis; K. van de Woestijne, Verzamelde gedichten. Bij de in Den Haag gehouden najaars examens van het Nederlandse Radio- genootschap voor radiotechnicus en -monteur slaagden van de Radio Tech nische School aan de Kleine Houtweg, de heren: C. J. Brouwer; R. M. Brug man; H. M. J. Eenkhoorn; A. H. W. Geurtz; J. G. J. Ostheimer. Tot de 5 candidaten. die doör Philips werden aangezocht, behoren drie van deze geslaagden. J. Vorstenbosch en E. z., GETROUWD: W. Brinkhof. GEBOREN: G. M. van SchieSmit J. J. Tukkervan der Ploeg z.; A. E. J. MeijsingSchouten d. OVERLEDEN: h. Th. Kroone, 67 j„ Kamperlaan; J. Wfjnands, 78 j., Pegasus- straat; G. B. Oors- Steenstra. 41 j.. Roe mer Visscherstraat; I. Vrolijk—Heems kerk, 79 j„ Zomerweg; C. JansenBooms, 88 j„ Hagestraat. In ons blad van 30 December brachten wjj het nieuws, dat een ziektekosten voorziening zal worden getroffen ten behoeve van ambtenaren in dienst van de Noord-Hollandse gemeenten, met uit zondering van Amsterdam. Dat ge schiedde op initiatief van de gemeente Haarlem. De regeling zal 1 Maart moe ten ingaan en hoewel vijftig gemeenten reeds in beginsel bereid zijn om deel te nemen (2 pet. der premie komt voor rekening der gemeenten en 2 pet. voor de ambtenaren), kunnen nog niet in alle gemeenteraden de stukken tijdig goed gekeurd worden. In de gemeenteraad van Haarlem komt deze kwestie Woens dag 20 Januari aan de orde. Met de hoofdbesturen ven de betrok ken vakorganisaties is overeenstemming verkregen. De commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken is nog niet gehoord. B. en W. echten het zeer wenselijk door samenwerking in te stellen een rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaem onder de naam van „In stituut ziektekostenvoorziening Amb tenaren ten behoeve van het personeel in dienst van gemeenten in de provin cie Noord-Holland". Het aantal deelnemers In de gemeen te Haarlem bedraagt ongeveer 1700 (in dienst zijnde ambenaren. wachtgelders en gepensionneerden). Het draagvlak en de risico-spreiding worden door de deelname van vijftig gemeenten vol doende geacht. Op de begroting voor 1954 komt als kosten, welke de ge meente Haarlem moet dragen, een post voor van f 33.476 voor tijdelijke ziekte kostenregeling. In dit bedrag is begre pen f 11.425 wegens kosten voor het onderwijzend personeel, dat thans nog niet onder deze regeling zal vallen. Bij gevoegd moeten echter de geraamde be- Vooraleer de cabaretavond voor de kring Oost van de K.A.B. gisteravond in gebouw St. Bavo begon, hield de geestelijk adviseur, kapelaan H. van der Plas, een nieuwjaarstoespraak. De lei ding van het cabaret was in handen van de heer J. Kruijver, die even pittige als gezellige conferences hield. Het succes der avond was het optreden van de „Hooimljters" met „Boer Biet". Zeer attractief was het nummer van de heer van Zwieten met zijn fluitende gramo- foonplaten. Alberdingk Thijm heeft ge toond, dat het op beschaafde wijze een goede cabaret avond kan verzorgen. Dc Band Zonder Naam onder leiding van Hans Bravo zorgde voor dansmuziek. dragen voor de ambtenaren bij de Be drijven, uitmakende in totaal f 64.200, zodat het totale bedrag voor 1954 ge raamd werd op f 86.251. Gerekend naar de toestand van 1 Januari 1954 zal de gemeentelijke bij drage van 2 pet. in de voorgestelde regeling een uitgave vergen van f 127.216. Wordt de voorziening per 1 Maart aanvaard, dan moet het geraam de bedrag op de begroting met f 35.000 verhoogd worden. Het grote belang van de voorziening wettigt naar de mening van B. en W. zeker deze stijging van personeelsuit gaven. Zaterdagavond werd in het Sportfond- senbad de afwerking van het rooster van de winter waterpolo competitie voort gezet. DWR 3 ontving in de vierde klas se heren HVGB 5 en won met 32. Voor de derde klasse heren werd gespeeld de wedstrijd HPC 3Haarlem 3; de Heem stedenaren bleven de meerderen met 4—2. De wedstrijd HVGB 1—DWR 1 werd gespeeld voor de eerste klasse da mes. DWR wist een voorsprong van 30 te behalen, waarna in de laatste phase van de wedstrijd de eer voor HVGB gered werd: 31 voor DWR. De twee laatste wedstrijden van de avond waren de ontmoetingen der eerste klasse heren HVGB kreeg VZV 1 op bezoek, dat zon der Elzerman verscheen, voor wie HVGB een speler liet toekijken. Over wegend was HVGB in de meerderheid en gaf de VZV-verdediging handen vol werk. Voor de rust doorboorde Vosman de VZV-verdediging. Na de Pauze werd een keurige HVGB-aanval door Halse- ma met een doelpunt bekroond; direct daarna liet Hoekstra de VZV-keeper vissen. Een overtreding van de VZV-er Van der Vegte bezorgde HVGB een spe lersmeerderheid, die benut werd door Maassen: 40. De ontmoeting DWR 1 Haarlem 1 ging in de eerste speelhelft vrijwel gelijk op. Verdel bezorgde Haar lem de leiding en Gottmer bracht de balans in evenwicht. IJzer had echter voor het ingaan van de rust de stand alweer in het voordeel van Haarlem ge bracht. Hierna wilde het in de DWR- verdediging niet erg vlotten. Door IJzer en Bijlsma werd hiervan profijt ge trokken om de Haarlemse voorsprong op 41 te brengen. Kollerie die bij DWR inmiddels de plaats van midvoor had ingenomen, wist met een keurig schot de eindstand op 24 te brengen. Voorts zijn nog gespeeld voor de twee de klasse dames: VZV 1—HVGB 2 3—2; DWR 2— DWT 2 0—1. eens af staan kijken. De monsterboekjes verwisselden van eigenaar, en de beide partijen gingen stilaan hun gang. Met een voorzichtigheid als gold het por selein werden de sigaren-bandjes en postzegels uit het schrift of vakje ge peuterd om te verdwijnen in een klein cellofaan zakje. En wanneer men vol daan was, gingen de boekjes over in an dere handen en het spel begon opnieuw. Nu moogt gij niet veronderstellen, dat allen in het diepste stilzwijgen verliep; de beide partijen gaven elkaar aanwij zingen "op bijzonderheden van het een of ander zij vertelden elkaar hun weder waardigheden, welke zij op andere ruilbeurzen hadden opgedaan of gaven elkaar een goede tip. Bij één verzamelaar hebben wij iets langer verwijld. Deze gaarde kleine flesjes met een niet te versmaden vloei stof bijeen, of zoals dat in de juiste ter men genoemd wordt: hij verzamelt mi niaturen. De heer Letschert uit Weesp is daar ongeveer twee jaar geleden mee begonnen en nu al kan hij zich bezit ter noemen van ruim 1600 flesjes, welke zowel uit Nederland als vanuit het buitenland afkomstig zijn; En hoe trots hij wel is, bemerken wij, als hij ver telt, dat de buitenlandse miniaturen in een zogenaamde pronkkast in zijn ka mer hangen. De mooiste daarvan zijn: een vikingschip uit Frankrijk (hoe kan het ook anders), een Raspail uit Oost- Duitsland. Voor deze miniatuur heeft men hem reeds verschillende keren een flink bedrag willen betalen, omdat de fabriek geliquideerd is. Behalve miniatu ren, verzamelt onze goede vriend uit Weesp nog asbakken, suikerzakjes en krantenknipsels, waarin zijn bijzondere collectie genoemd wordt. Toen wij hem vroegen of de verlei ding soms niet al te hevig werd, om zo'n flesje eens soldaat te maken, zei hij, dat het wel meevalt. „Heb ik er nu eens twee, dan wil ik wel eens weten hoe of het smaakt". Verder hebben wij nog een verzame ling prentbriefkaarten bekeken en een collectie oude munten en penningen, waarvan zeer oude. De vereniging „De Verzamelaar'* telt op het ogenblik reeds meer dan 400 le den; regelmatig worden er tentoonstel lingen gehouden en evenals vorig jaar, zal ook dit jaar in Haarlem weer een expositie worden gehouden. Wellicht zult gij vragen of wij nu ook, na het bezoek aan de ruilbeurs, plannen koes teren tot het verzamelen van vreemde of alledaagse voorwerpen. En inderdaad wij koesteren iets in die richting, name lijk het verzamelen van enkele centen, die wij aan het einde van deze maand over zullen houden op ons salaris, na de 5% loonsverhoging.... Dinsdag 5 Januari j-1- kwam een da me bij de politiepost in Noord aangifte doen van diefstal van een rijwiel, dat zij in de Timorstraat had geplaatst. Kort daarop kwam een mededeling bij de politie, dat een man een damesrii- wiel ergens te kcop ha-d aangeboden. Toen de politie ter plaatse kwam, trof zij daar de 42-jarige los werkman A. L. aan, die aan iemand een damesrijwiel te koop had aangeboden voor 15. Aangezien de adspirant-koper in het hem te koop aangeboden rijwiel de fiets herkende van zijn schoonzuster, hield hij de verkoper aan de praat en liet inmiddels de politie waarschuwen. De politie vroeg A. L. naar de herkomst van het rijwiel, en deze verklaarde dat hij de fiets vooreen kennis van hem moest verkopen. Hij weigerde echter de politie te vertellen wie deze kennis was. In verband daarmee werd A. L. als verdacht van rijwieldiefstal aange houden en overgebracht naar het bu reau Centrum, waar de inmiddels ver schenen benadeelde dame bet rijwiel als haar eigendom herkende. Tenslotte bekende A. L. bij een verhoor het rij wiel uit de Timorstraat te hebben weg genomen. De verdachte is voorgeleid bij de officier van justitie te Haarlem. Michael, Samson en Johannes. Hij prees de jubilaris om de wijze waarop hij elke dag de H. Mis opdraagt en als uitdeler van de priesterlijke ga ven optreedt en vervolgens herinnerde hij er aan, dat de parochie naast de in getogen kapelaan Bakker aan het altaar nog een andere kapelaan Bakker kent die als een wervelwind of een tornado door de parochie van O. L. Vr. Hemel vaart stormt en met zijn groot enthou siasme jong en oud meesleept en acti veert. Kapelaan Bakker heeft het be staan, een echt „Ruïne"-hol voor de verkenners vlak bij Groenendaal" op te bouwen en dat wij hier in het Parochie huis zijn. is mede aan zijn stuwkracht te danken. Voor al dit werk is de gehele parochie kapelaan Bakker ten hoogste dankbaar en uit naam van allen bood hij hem een enveloppe met inhoud aan, waarbij hij hem Gods rijkste zegen en een prima gezondheid toe, vertrouwend-, dat hij nu op een iets grotere voet zou kunnen leven. Daarna werd het woord gevoerd door de heer P. Kemp, voorzitter van de Sportraad H. B. C. namens alle afdelin gen die herinnerde aan de geschenken welke thans de kamer van de jubilaris sieren compleet ameublement waartoe ook anderen hebben medege werkt en sprak de hoop uit dat de Bis schop hem nog enige jaren in Heemste de en dus bij H.B.C. zal laten blijven. Ook pastoor Drost voerde nog het woord en daarna was het de heer Schippers die, namens de Jeugdraad het woord- voerde en de heer J .Meijer her innerde namens Kath. Thuisfront aan het vele werk van de jubilaris voor de jongens in Indonesië. De heer H. A. Meeuwenoord sprak namens het Zang koor, de heer Hoogeboom namens de Kath. Jongeren Beweging mej. W. Jan sen namens de afdeling handbal H.B.C. de heer C. Verdonschot sprak namens de Kath. Middenstand, de heer N. J. v. d. Linden namens de Kath. Bouwvak arbeidersbond en de K.A.B., de heer v. Amerongen namens het Parochiaal Armbestuur en de heer G. Kuipers na mens de Kath. Landarbeidersbond. Een en ander ging vergezeld van gesehen- ken. Welpen, verkenners, voortrekkers en leidsters boden gezamenlijk een fo totoestel aan en pastoor A. F. C. van Noort dankte kapelaan Bakker voor zijn altijd grote behulpzaamheid die hij heeft getoond en de wijze waarop hij zovele parochianen voor het parochie werk heeft weten te interesseren. Als laatste spreker kwam een broer van de jubilaris, de heer H. Bakker aan het woord die er op wees dat de fami lieband tussen ouders en kinderen mét de godsdienstzin wel de voornaamste oorzaken zijn dat éen jongen priester wil worden. Daarna sprak kapelaan Bakker een dankwoord waarin hij er op wees, dat hij nu pas precies had ge hoord wat van een priester wordt geëist en dat is niet weinig. Hij dankte ieder een voor alle goeds dat zij hem toe wensten en wat zij tot hem hebben ge zegd en sprak de wens uit dat niet al leen de samenwerking en medewerking nog groter zou worden en dat hij nog meer stichting zou kunnen geven. Tot slot van deze feestdag celebreerde de jubilaris te half vijf een plechtig dank- lof waaronder hij een korte predikatie hield en een dankwoord- sprak. De K.J.B. ih de parochie O. L. Vr. He melvaart organiseert morgen, Dinsdag avond een Klaver jasavond in het paro chiehuis aan de Achterweg. Alle leden zijn welkom. Advertentie fiat Een goed begin van het nieuwe jaar! Ondanks nog meer geperfection- neerde en fraaier uitvoering prijsver laging van de navolgende Fiat-typen: ImportriceFa. J. Leonard Lang Stadhouderskade 114f-A'dam Tel. 719744 s,. HAARLEM: WAGENWEG 72 BLOEMENDAAL: BLOEMEND A ALSE WEG 52—54 Op de Herenweg te Heemsetede zijn Zaterdagavond twee ongelukken ge beurd', waarvan een agent van politie, die daar gestationneerd was om autobe stuurders attent te maken op de glad heid van de weg, het slachtoffer is ge worden. Omstreeks tien uur kwam er een personenauto uit de richting Haar lem, bestuurd door de Rotterdammer J. S. Tegelijkertijd naderde er uit de rich ting Leiden een personenauto, bestuurd door de Haarlemmer K W. De weg was clad en de beide auto's „ontmoetten el kaar bij de Kadijk. De auto uit ae rich" ting Haarlem ging glijden en kwam in botsing met de ander. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor, maar de In de zaal van de Haarlemsche Ke gelbond kwamen Zaterdagmiddag ruim 400 kinderen bijeen voor het bijwonen van een feest, georganiseerd! door de ARKA en Werknemende Middenstand De poppenkast met de altijd impone rende figuren van Jan Klaasen en Ka thrijn, was het openingsnummer van het veelzijdig en tot in alle onderalelen goed verzorgd programma en vooral voor de kleinste kinderen was dit pop penspel c|e meest gewaardeerde attrac tie. De sympathie der grotere kinderen ging meer uit naar de onbegrijpelijke handelingen van de goochelaar, de staal tjes van behendigheid van de jongleur en niet op dfe laatste plaats naar de in beeld gebrachte sprookjes met kabou- tersj een heks en een reddende bruine beer. Speciaal het ontbijt van Koning Habeba, waarin des Konings snode plannen nog tijdig door tussenkomst van kabouter Puntbaarol verijdeld werden, oogstte veel succes. Het was jammer, da: het toneelschetsje, waarvoor Bob Jansen enkele jeugdige acteurs uit de zaal gekozen had, tengevolge van on duidelijke articulatie, niet gehieel tot zijn recht kwam. Niettemin komt dit gioepje geheel onvoorbereide kinderen alle lof toe voor die wijze en de vrijheid waarmede het zich op toneel bewoog De voorzitter van de Werknemende Middenstand, die deze bijeenkomst open de en sloot, maakte zich bij cje jeugd bij zonder sympathiek, toen hij na afloop bekend maakte, dat de kinderen bij het verlaten der zaal nog een versnapering zouden ontvangen. Vanmorgen is in het stadhuis te Haar lem de bouw van het derde gedeelte van het Coornhertlyceum aan de Chry santhemumlaan m Eidenhout met inbe grip van glas- en verfwerk aanbesteed. In totaal waren er 25 inschrijvingen. De hoogste was C. H. Slieker te Heem stede met 420.500, de laagste het aan nemingsbedrijf Joh. Seysener te Hille gom met 361.933. Eveneens werd vanmorgen de aanleg van rioleringen en de ophoging van straatbanen in de Hectorstraat en om geving met bijkomende werken aanbe steed. Hiervoor waren 16 inschrijvingen binnengekomen. De la'agste was de NV Nelis te Velsen-Noord met 92.800, de hoogste de Gebr. Jansen en Zonen te Heemstede met 121.000. De E.H.B.O.-cursussen, welke door de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd. Haarlem, „St. Bernardus" Dinsdag en Vrijdagavond ten behoeve van de Be scherming Bevolking worden gegeven, zullen ingaande 12 Januari worden ge houden in de tekepzaal van de U.L.O.- school in de Jacobstraat. De oefenavond voor gediplomeerde leden op Maandag 18 Januari komt ie vervallen. B-klas: DWO II—Centrum 2—6, BW Oosten I 4—4, Oosten IIDWO I 6 2, H. WestKampervest I 6—2. C-klas: CentrumOosten 62, DWOH. West I 2—6, H. West II—KRI 4—4, KRI I— Telescoop 80, Zandvoort—Kennemer- land 44. D-klas: DWOZandvoort 4 4, H. West IIKampervest I 44, KR SEG 62, Kampervest IITelescoop 62, KennemerlandH. West I 26. Zondagmorgen om ongeveer 12 uur is een vijfjarig meisje spelenderwijs m het water van de Bakenessergracht ge vallen. De 29-jarige J. v. d. Pol sprong gekleed in het water en bracht bet kind naar de walkant, waar de echtge note van de redder «Uaar stond om het aan te pakken. Het meisje beaft van het onvrijwillige bad geen nadelige ge volgen ondervonden. Zaterdagmidag om ongeveer 1 uur fietste de 18-jarige leerling-monteur J. C. uit Haarlem in de richting van de Schouwtjesbrug en passeerde een voor hem rechts geparkeerde auto. Doordat vermoedelijk het linkerhandvat van zijn stuur afgleed, verloor de jongeman de macht over zijn stuur en viel. Tegelij kertijd naderde uit tegenovergestelde richting een vrachtauto, waarvan de be stuurder - om een aanrijding te voo]5°~ men - getracht heeft naar rechts uit ie wijken Vermoedelijk is de wielrijder echter nog door het Imkerachterwiel van de vrachtwagen geraakt. Hij werd met een wond aan het hoofd en een ver moedelijke schedelbasis fractuur naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand is redelijk. De rijkspolitie te Edam hield de af- gelopën week een 58-jarige koopman aan, wonende te Amsterdam,, die er zijn gewoonte van maakte bij benedenhui zen achterom te lopen en dan met zach te stem aan de deur te roepen. De be doeling was dat de betreffende bewoner zijn komst niet merkte van welke ge legenheid dan gebruik werd gemaakt uit de keuken verschillende voorwerpen van waarde mee te nemen. De politie te Edam leverde de man uit aan haar col lega's te Landsmeer, waar hij zich schul dig had gemaakt aan andere delicten. Daar de man wegens insluiping tevens stond gesignaleerd bij de politie te Die- en, is hij overgebracht naar deze ge meente, waar hij geconfronteerd werd met verschillende bewoners, die vorig jaar door hem waren bestolen en hem pertinent herkenden. Het direct beschikbaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten steeg in December 1953 als gevolg van het win terseizoen met 29.375. Het aantal werk lozen vermeerderde van 66.326 tot 91.206 man en het aantal D.U.W.-arbeiders van 15.911 tot 20.406 man. In vergelijking met eind 1952 lag het direct beschikbare aanbod eind 1953 rond 55.000 lager. Deze aanzienlijke daling is een gevolg van de uit de watersnood voortvloeiende werkgelegenheid, de gunstige weersomstandigheden in de verslagmaand, de opvallende conjunc tuurverbetering met name in de metaal nijverheid en in de textjel, de sphoenen- en confectie-industrie en tenslotte de plaatsingsmogelijkheid voor arbeids krachten op additionele openbare wer ken, boerenwerken en cultuurtechnische werken. De relatieve werkloosheid was eind De cember het hoogst in Groningen met 50 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbe oefenaren en het laagst in Limburg met 14, terwijl het Rijksgemiddelde 29 bedroeg te gen 21 op 30 November. materiële schacte was toch van dien aard, dat beide wagens met een kraan wagen moesten worden weggesleept. Om herhaling te voorkomen werd een agent bij dat gevaarlijke punt geplaatst en toen omstreeks elf uur de situatie zich herhaalde van twee elkaar naderen de auto's, maakte de agent gebruik van zijn rode lantaarn ter waarschuwing. Het gevolg was echter dat hij onver wachts door een der wagens gegrepen werd en in een ziekenhuis verbonden moest worden. Op dat uur namelijk naderde uit Haarlem een personenauto, bestuurd door de heer F.K. uit Wassenaar. Ook uit de richting Leiden kwam een perso nenauto en de agent achtte het raad zaam de auto uit Haarlem tot stilstand te brengen om ongelukken te voorko men. Zo geschiedde ook, maar achter deze wagen reed nog een auto, bestuurd door de heer F. v. W. uit Bennebroek. Deze heeft vermoedelijk te laat opge merkt. dat de wagen, die voor hem reed, tot stilstand was gebracht. Hij kon van wege de tegenliggers niet naar links uitwijken en reed tegen de stilstaande auto aan. Deze kwam terecht in een sloot naast de weg, maar sleepte en pas sant de agent mee. De bestuurders zelf liepen geen letsel op. Ook hier moest een takelwagen aan te pas komen om de auto's weg te slepën. De agent werd in een ziekenhuis ver bonden en kon daarna naar huis terug keren. De politie stelt een onderzoek in. In het bouwterrein aan de Kerkstraat en het Badhuisplein te Zandvoort, ia men met grondwerk begonen. Daar zal een winkelgalerij met 9 winkels en 16 flatwoningen verrijzen, onder archi tectuur van de heer Smits. Het nog on bebouwde hoekperceel aan de Zuid- Boulevard en de Thorbeckestraat, nabij de watertoren, krijgt ook een bestem ming. Binnenkort zal worden aanbe steed de bouw van een restaurant met 10 flatwoningen, volgens het plan van prof. ir. H. T. Zwiers. Een derde punt in het Zandvoortse wederopbouwgebied, waar binnenkort gebouwd zal worden, is het verkeersplein Brederodestraat— Hugo de Grootstraat. De aannemers firma Van Sluisdam te Zandvoort, sticht daar een flatgebouw met 12 woningen. Hier zijn de architecten de heren Loog- man en Herman. Ondanks de gestadige bouw van wo ningen te Zandvoort, zijn er uit die ge meente in 1953 meer personen vertrok ken dan er zich vestigden. Er vestigden zich 1402 personen, doch het aantal vertrokkenen bedroeg 1444. Dit ver schijnsel wordt verklaard door de af name van het aantal gerepatrieerden in Hotel „De Schelp", en de zogenaamde „contact-pensions" Het aantal geboorten bedroeg 227, dat der overledenen 57, een geboorte-over schot dus van 170. waardoor het aan tal inwoners tenslotte kon toenemen van 11.563 tot 11.691. WATERSTANDEN Maandag 11 Januari Hoog Water: 8.00 uur en 20.21 uur. Laag Water: 3.30 uur en 15.55 uur. Dinsdag 12 Januari Hoog Water: 8.50 uur en 21.19 uur. Laag Water: 4.16 uur en 16.47 uur Maanstand: eerste kwartier 1.22 uur. (Niet officiële 3)4 Ned. 1953 3% Ned. 1953 3)4 Nederl. 1948 3)4 pCt. Ned. 1950 3-3)4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel Mji cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber iuli Amerika .ijii Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mi), eert. koersen) Vorig slot 102^ 104| 99 99%* 99 A 100 98)4 170% 186)4%* 126)4-7 144 188 176)45 233)4-% 238 211)42%* 352%-% 103)5-% 149 139%%* 137%8* 124)455* 102%-3* Opening 11/1 99 A 186% £32 212% 350% 106 139% 138 124% 102)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2