Irak stelt federatie voor van Arabische staten H€T T€K€N 7>C«, <JOMS „Vesting Bebra voor God" in ingezegend Adenauer beveelt Grote Vier lot van zeven Nazi s aan Critiek op Joegoslavische vice-president Djilas SCHEEPVAARTBER1CHTEN VALDA Arabische ministers voor gezamenlijke ministeries t Voorbereidend overleg in vriend schappelijke sfeer voortgezet Verwarring gesticht in partij r In het zand van MARS BIJEENKOMST ARABISCHE LIGA Samensmelting ver tegenwoordigingen 5* Nederlandse Capucijnen vestigen zich langs IJzeren Gordijn J MAANDAG 11 JANUARI 1954 PAGINA 4 Kardinaal Liénart Essentieel verschil tussen priester en arbeider Russische bisschop in ballingschap gestorven Amerika vermindert troepen in Japan Stichtster „Dochters van Onze Lieve Vrouw van Lourdes" overleden Schip in storm bij de Zweedse kust vergaan Vissersvaartuig vermist Elk pensioenfonds van enige omvang kan zonder extra kosten zelf in aandelen beleggen. Voor de onontbeerlijke voorlichting zorgt ons Bureau voor Pensioenfondsen f €"R> G T>€ NOORMAN H M Voedseloverschotten naar hongerlijdende gebieden Van Beinum maakt debuut in Amerika Veilingomzetten in 1953 lager dan vorig jaar Examens BIJ KEELPIJN PASTILLES oVzACHJE VALDAMILD K.L.M. tekent helicopter- overeenkomst Gezamenlijke dienst tussen drie New Yorkse vlieg velden Een millioen pond Bank of England maakt bezwaar tegen film affiche door ARTHUR C CLARKE (Vert, door F. var» Oldenburg Ermke) MARKTBERICHTEN Tijdens de twintigste zitting van de Arabische Liga, die Zaterdag te Caïro is geopend, heeft Irak een plan op tafel gebracht voor de vorming van een inter-Arabische statenbond. Het plan voorziet in het samensmelten van de voornaamste ministeries van de acht landen, die in deze federatie bijeen gebracht zouden worden. De premier van Irak, Fadel El Djamali, heeft tegen over een journalist van het Egyptische regeringsblad „Al Hoemhoeria" ver klaard, dat de Arabische Liga zal verdwijnen om plaats te maken voor een „federatie van Arabische staten, volgens het model van de Amerikaanse federatie." President Naguib van Egypte heeft zich inmiddels uitgesproken voor de vorming van een dergelijke statenbond. Kardinaal Liénart, de bisschop van Rfjssel, heeft zich in het weekblad „La Semaine Réligieuse" uitgesproken over de beslissing van het Vaticaan ten aan zien van het instituut der priester-ar beiders. De kardinaal komt daarbij tot de slotsom, dat de functies van priester en arbeider essentieel verschillen en daarom niet in één persoon verenig baar zijn. In Franse katholieke kringen toont men zich over deze uitspraak nogal te leurgesteld. Kardinaal Suhard die het instituut heeft opgericht, heeft het als een proefneming bedoeld, zo redeneert men. Bepaalde ricico's zijn er altijd aan verbonden geweest en de onverenig baarheid van priesterschap en arbeider zijn is nooit als een reëel bezwaar ge zien. Intussen rekent men er in Frankrijk wel op, dat de uitspraak van kardinaal Liénart vérstrekkende gevolgen kan hebben. Het Vaticaan had aanbevolen het apostolaat onder nieuwe vormen voort te zetten. Men is er zich van be wust, dat de uitspraak van de kardinaal een essentiële wijziging in de opzet van het instituut der priester-arbeiders noodzakelijk maakt. Overigens vraagt men zich af wat er moet gebeuren met andere priesters die zich in hoofdzaak bezig houden met de behartiging van tijdelijke belangen. Poolse emigrantenkringen te Londen hebben bericht ontvangen van het over lijden van Mgr. Theofil Skalski. Apos tolisch Administrator van Zhitomir in de Sovjet-Unie, en een van de eerste slachtoffers van het communisme. Mgr. Skalski werd in Mei 1926 door de H. Stoel benoemd, doch reeds een maand later door de communisten gevangen ge zet Eerst in 1932 werd hij uit de ge vangenis ontslagen en verbannen. Se dertdien heeft Mgr. Skalski vertoefd in een parochie in de omgeving van Bialy- stok in Polen. De Japanse minister-president Shigeroe Yoshida heeft verklaard, dat de Vere nigde Staten in overeenstemming met de bezuinigingspolitiek van de regering- Eisenhower het voornemen koesteren hun veiligheidstroepen in Japan in te krim pen. Yoshida noemde niet de juiste om vang van de inkrimping. Hij zei, dat Japan van plan was zijn eigen nationale defensiestrijdkrachten uit te breiden. Moeder Giovanna Mazzone, stichtster van de religieuze congregatie van de „Dochters van Onze Lieve Vrouw van Lourdes" is op 93-jarige leeftijd te Casale Monferato overleden. Zij stichtte ge noemde orde in 1884. De Paus heeft een bijzondere zegen over haar uitgespro ken. Het plan van Irak dringt aan op de be noeming van Arabische ministers van de gezamenlijke deelnemende landen voor de ministeries van Buitenlandse Zaken, Oorlog, financiën economische zaken en onderwijs. Bij elk van deze ministe ries zou een permanente ondersecreta ris van staat worden benoemd. De deelnemende Arabische landen zouden ook hun diplomatieke vertegen woordigingen in het buitenland in el kaar kunnen smelten, zodat zij in elke buitenlandse hoofdstad door één enkele gezant of ambassadeur vertegenwoor digd zouden zijn. Voor de ministersfuncties zouden gekozen worden de ministers van die Arabische staten, waar de bepaalde tak van dienst het modernst is. De minister van Financiën zou bijvoor beeld uit Irak moeten komen, omdat dat land naar men zegt het modernste financiële stelsel van de staten is, die de Arabische Liga bezit. Voorts voorziet het plan in de ophef fing van alle douanehinderpalen en ta rieven tussen de Arabische staten, en in de opheffing van het stelsel der visa tussen de Arabische staten. Egypte, Sy rië, de Libanon, Jemen, Saoudie-Arabië, Jordanië en Libye hebben het voorstel in overweging genomen. Twee andere belangrijke kwesties die tijdens de bijeenkomsten van de Arabi sche Liga worden besproken zijn het Engels-Egyptisch geschil inzake de Ka naalzone en het pact tussen Pakistan, Iran, Turkije en Irak. Het blad van de Egyptische regering heeft Zaterdag geschreven, dat de Pa kistaanse minister van Buitenlandse Zaken Zafroellah Khan, „streeft naar de totstandkoming van een nieuw Ara bisch-Aziatisch blok, dat met de Wes telijke mogendheden onder leiding van Pakistan zal samenwerken." Doel was, Egypte te isoleren van de rest van de Arabische landen. Volgens Al Hoem-Hoe- ria poogt Zafroellah Khan de bestaan de Arabisch-Aziatische groepering, „waarmede Egypte en India een neutrale politiek in het conflict tussen Oost en West willen volgen", te ontbinden. De Oostkust van Zweden heeft dit weekeinde ernstig te lijden gehad van een hevige storm, waarvan de weg-, spoor-, lucht- en telefoonverbindingen aanzienlijke last ondervonden. Een vissersvaartuig met drie man wordt vermist in het zeegebied voor Stockholm. Voorts is het Zweedse vrachtschip Nedjan (1.500 ton) met 16 of 18 man aan boord in de Bothnische golf vergaan. De kapitein had geseind, dat het roer was beschadigd, sedertdien heeft men geen verbinding met het schip meer gehad. Gistermorgen heeft men evenwel een lijk en wrakhout gevonden in de buurt van Gaardskear, waarna men alle hoop op het vinden van over levenden heeft opgegeven. Advertentie ne»r>oo »e ao a u uou u De Twentsche Bank Opgericht m 1861 16. Door Knud's aarzeling is Thjalfi de twee knapen een heel eind vooruitge komen. Nog juist ziet Erwin in de verte, hoe de grijze reus zich een weg baant door de toeschouwers, die nu van alle kanten het veld opkomen. „Ga toch mee joh, anders raken wij hem kwijt," roept hij tot Knud, doch hij heeft nauwelijks een paar stappen gedaan, als hij de stem van zijn vader hoort roepen: „Hé, Erwin, kom eens even hier." De prins kan moeilijk anders doen, dan aan dit verzoek gevolg geven. Zeer tegen zijn zin keert hij op zijn schreden terug, gevolgd door Knud. De Noor man is in gezelschap van Wulfstan, Baldor en Torge„Zo, jongensbegroet Erie hen, „hebben jullie die jonge waaghals niet gezien, die zich Axe noemt? Jullie waart daarnet toch aldoor bij elkaar?" Erwin schudt het hoofd. „Wij zijn ook naar hem op zoek," antwoordt hij. „Aha," lacht de koning, „hebben jullie daarom zo'n haast. Iedereen schijnt het vandaag druk te hebben," gaat hij verder. „Heer Wulfstan, hier, kijkt ook al zo gehaast." Inderdaad staat de Deen er bij, alsof hij zich het liefst aan het gespn%z onttrekken zou, doch de beleefdheid verbiedt hem dit nu eenmaal. „En wat gaan jullie nu doen?" vraagt de koning nog eens. „Oh, wij lopen zo maar wat rond," verzint Erwin vlug. Hij voelt er niets voor, aan zijn vader te vertellen, dat zij Thjalfi achterna willen gaan, te meer, daar hij eigenlijk zelf niet eens zou kunnen zeggen, waarom. „Wel, maak het maar niet te bont," vermaant Eric lachend, als hij met zijn Deens gasten zijn weg vervolgt. Speurend kijken de twee jongens rond, doch van Thjalfi is geen spoor meer ta bekennen. Haastig slaan zij de richting in, waarin zij de reus hebben zien verdwij nen. „Ik mag die Wulfstan niet," merkt Knud onder het. lopen op. Hij kijkt alsof hij voortdurend op het punt staat, je aan te vliegen." Erwin geeft een vaag instemmend antwoord, doch zijn gedachten toeven elders. „Waar kan Thjalfi naar toe zijn?" vraagt hij zich voortdurend af. Reeds zijn ze aan het einde van de feestweide, waar, direct achter de tenten, het bos begint. Een troepje boogschutters ligt in de schaduw te praten over de wedstrijden van die ochtend. „Hebt ge heer Thjalfi hier soms ergens gezien?" informeert Erwin. „Is dat niet die grote, oude kerel met die reusachtige snor?" vraagt een van de mannen, terwijl hij zich half opricht. Als Erwin bevestigend knikt, gaat hij verder: „Ja, die is zo juist hierlangs gekomen. Als ik me niet vergis, ging hij het bos in. „Zeker om een konijnje te verschalken," lacht een van de anderen. Doch Erwin staart zwijgend voor zich uit. Er is een diepe rimpel tussen zijn ogen ge komen. Hij vindtalles hoe langer hoe verdachter. „Want," zo vraagt hij zich af, „wat heeft Thjalfi nu op dit ogenblik in het bos te zoeken?" Zondag, negen uur 's morgens, Is het eerste klooster van de „Vesting voor God", welke op initiatief van de stich ter en leider van de Oost-priesterhulp pater Werenfried van Straaten, langs het gehele IJzeren Gordijn zal worden op getrokken, te Bebra door de hulpbis schop van Luik, Mgr. W. van Zuylen, plechtig ingezegend. De plechtigheid werd bijgewoond door de provinciaal der Nederlandse Capucijnen, pater dr. Clementinus, en door de vicaris-gene raal van het bisdom Luik. Het nieuwe klooster wordt uitsluitend bewoond door Nederlandse Capucijnen, die zon der uitzondering de Duitse taal uitste kend beheersen en bovendien vloeiend Russisch en Pools spreken. Overste van het klooster is pater Quirinus uit Gel derland. Zoals men weet is de „Vesting voor God" een initiatief om langs het IJzeren Gordijn een linie van kloosters te bou wen, om zodoende een uitvalspoort te maken voor de geloofsverkondiging in de tijd, dat het IJzeren Gordijn zal val len. Het klooster te Bebra is het eerste van de zeven kloosters, die men in 1954 gereed hoopt te krijgen. In tegenstel ling met wat het woord „vesting" zou doen vermoeden, is het nieuwe gebouw geen betonbunker of een middeleeuwse burcht, maar een hypermodern kloos ter, misschien wel een van de modern ste dter wereld. Met opzet werd het gebouwd in Bebra, waarlangs op slechts enkele Kilometers afstand de zonegrens tussen Oost en West loopt. Reeds nu zijn de Nederlandse Capucijnen met hun bruine habijt en blote voeten een be- De West-Duitse Bondskanselier, Adenauer, heeft de Westelijke Grote Drie verzocht, de toekomst van de zeven belangrijke Nazi's, die in Spandau ge vangen zitten, op de aanstaande viermogendhedenbijeenkomst te Berlijn met de Russen te bespreken. Adenauer heeft de Westelijke Hoge Commissarissen verzocht in het bijzonder oude en zieke gevangenen verlichting van hun straf te geven. De Hoge Commissarissen hebben Adenauer's brief Zaterdag op een spe ciale bijeenkomst besproken. Het ver zoek van de kanselier zal waarschijn lijk ter beslissing aan de regeringen te Washington, Parijs en Londen worden voorgelegd. De drie Westelijke Hoge Commissa rissen hebben Zaterdag voorts met de vertegenwoordigers van Rusland op een tweede bespreking ter voorbereiding van be- van de conferentie der ministers Buitenlandse Zaken besloten hun raadslagingen vandaag op het Ameri kaanse hoofdkwartier in West-Berlijn voort te zetten. De besprekingen van Zaterdag werden gehouden op het hoofdkwartier te Karlshorst. Zij duur den meer dan acht uur. De sfec van de conferentie is nog steeds vriend schappelijk. Zondag is in de R K. kerken van West-Duitsland een herderlijk schrijven voorgelezen, uitgaande van de Raad van Bisschoppen onder voorzitterschap van Kardinaal Frings. De brief is op gesteld naar aanleiding van de ko mende conferentie van Vier in Berlijn. In het schrijven wordt er bij de gelo vigen op aangedrongen er voor te bid den, dat „de geest Gods de verant woordelijke mannen moge leiden, om hen tot rechtvaardigheid te brengen". kende verschijning in de stad.. Door Bebra loopt de grote spoorweg Ham burgMünchen en bovendien nog het zeer spaarzame verkeer tussen Oost- en Westzone. Zoals vele steden langs het IJzeren Gordijn verloor ook Bebra door de grenssluiting zijn achterland, het aangrenzende Thüringen. De stad Bebra, die 7500 inwoners telt, van wie er 7000 direct of Indirect bij de Spoor wegen werken, heeft minder dan 2000 katholieken. Toch bouwde pater Werenfried van Straaten juist hier een van de steun punten van de „Vesting voor God", ten einde hierdoor de diaspora-katholieken moed te geven en vooral de hardwer kende priesters enigszins te ontlasten. Om deze reden zijn de monniken van het nieuwe klooster op volle kracht „gemobiliseerd". De „Vesting voor God" te Bebra, die bestaat uit een klooster, een kerk en een aangebouwde pastorie, herbergt in het sousterrain een grote garage, be stemd voor de volkswagens, die de paters voor hun veelzijdige arbeid bui ten het klooster ten dienste staan. Niet minder dan achttien parochies zullen van het klooster uit worden bediend, terwijl de paters bovendien assistentie zuilen verlenen ln geval van ziekte. Het klooster heeft achttien cellen, een bibliotheek, een refter en een hospi tium, waar vluchtelingen en reizigers een tijdelijk onderdak kunnen vinden. Op het agrarisch congres van de Par tij van de Arbeid heeft minister Mans- holt het probleem besproken van de voedseloverschotten in verband met de wereldvoedselvoorziening. In het Verre Oosten, Afrika en Zuid-Amerika, aldus de minister, is de agrarische productie te laag, maar in verschillende andere delen van de .wereld zijn overschotten ontstaan doordat de voedselproductie geen gelijke tred heeft gehouden met de behoeften. Dit laatste kan een land bouwcrisis veroorzaken, tenzij er offers gebracht worden. De overschotvoorraden zullen niet in silo's of pakhuizen bewaard moeten worden, doch dienen gebracht te wor den naar plaatsen waar hongersnood heerst Dit is alleen mogelijk indien in de achtergebleven gebieden de koop kracht en de welvaart opgevoerd wor den, en dat kan, alleen door productie verhoging, een proces waar zeker 25 jaar mee gemoeid zal zijn. Wat de overschotten in de Nederland se tuinbouw betreft en wel speciaal in het grote koolteeltgebied van de Lang dijk, meende de bewindsman, dat een goede hantering van de teeltregeling, een moeilijk probleem, de enige oplos sing is. Het telen van andere producten op deze bedrijven is onmogelijk. Slechts herverkaveling van het gehele gebied kan hier een wezenlijke oplossing ge ven. Als de grootste belemmering van de welvaart van de Europese boer, en daar is uiteraard de bebouwer van het „tuin tje Nederland" bij inbegrepen, zo be sloot de minister, moet men echter wel de huidige verbrokkeling van Europa DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.30 huisvr., 9.35 gram., 10.50 kinderen, 11.00 zieken, 11.30 piano. 12.00 Musette-ork., 12.33 platteland, 12.40 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 Amerikaanse muziek- kaleidoscoop, 14.30 gram., 14.40 school radio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 mil. caus., 18.40 gram., 18.55 Paris vous parle, 19.00 kleuters, 19.05 fanfare- ork., 19.30 vocaal kwartet, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 21.35 lichte muz., 22.00 lichte muz., 22.05 dansmuz,, 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.J5 New York calling, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw. 9.40 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 schoolradio, 10.45 gram., 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus. 12.03 lunchconc., 12.33 gram., 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.ork. en so liste, 13.50 gevar. progr., 14.40 kamer- ork., 15.30 Ben je zestig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.15 felici taties jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 amus.muz., 18.20 sport, 18.30 Dit is le ven. 18.45 gram., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 Boek der Boeken, 19.30 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 hoor spel, in de pauze gram., 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 Radio Philh. orkest. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 16.45 lichte muz., 23.25 koorzang. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz., 13.15 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 mil. ork., 18.30 lichte muz., 23.20 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amus.muz., I3.i0 gevar. muz., 16.20 kamermuz., 17.45 amus.muz., 20.05 amus.muz., 22.10 jazzmuz.* 23.00 dansmuz., 0.30 amus.muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.! 12.30 ork.conc., 14.05 zang en piano, 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 17.30 pianorecital, 21.00 zang en piano, 21.30 omr.ork., 22.15 jazzmuz. 484 m.: 12.00 omr.ork., 16.05 lichte mu ziek, 18.30 omr.koren, 22.15 moderne muziek. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boe ken en schrijvers. WU KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 Actualiteiten o.a. weerbe richt. 20.30 Een hoedje van papier. 20.35 Drie probeersels van Willy van Hemert. 21.05 Film. 21.20 Twintig vragen. AALSDIJK p. 11 Landsend n. N. York. ABBEKERK p 11 Gibr. n. Mars. ALMDIJK 11 te Galveston. AMSTELKROON 10 te Hamburg. AMSTELLAND 11 te Ilheos. ANNENKERK 11 te Colombo. Ealuard van Beinum heeft Vrijdag j.l. zijn Amerikaans debuut gemaakt als gast-dirigent van het Philadelphisch orkest. Hij beperkte zich tot twee symphe nieën, de 96ste van, Haydn en de zevende van Anton Bruckner. De criticus Lindo Martin van de „Phila delphia Inquirer" schreef, dat van Bei- nums uitvoering van het werk van Bruckner beloond behoorde te worden met een grote hoeveelheiöl medailles van de Brucknervereniging. De veilingomzet van de veilingvereni ging „De Noordermarktbond" te Noord- scharwoude over het jaar 1953 heeft be dragen f 7.390.551 tegen f 7.790.227 in 1952. Bij de Langedijker groentecentrale te Broek op Langendijk was de omzet over 1953 f 6.185.000 tegen f 6.230.000 in 1952. Hoewel het marktbeeld tengevolge van het winterweer de laatste dagen wel iets gun stiger is, draaien dagelijks nog partijen rode en witte kool, die onverkoopbaar zijn, door de veilingklok. TILBURG Accountancy: J. Lekan- ne de Prez (Eindhoven), H. v. d. Velde (Tilburg) en T. van Griensven (Am sterdam) Advertentie Het uitvoerende comité van de Joego slavische communistische partij heeft in een speciaal communiqué critiek geoe fend op Milovan Djilas, de Joegoslavi sche vice-jpresident en de eerste theore ticus van de partij. De critiek geldt een reeks artikelen van Djilas over commu nisme en democratie. Volgens het communiqué zijn deze ar tikelen „principieel in strijd met de (Van onze luchtvaartmedewerker) Alle tien luchtvaartmaatschappijen die een dienst onderhouden van New York naar Europa en omgekeerd, hebHen nu een overeenkomst aangegaan met de helicopterdienst van de New York Air ways die de transatlantische reizigers in staat zal stellen gebruik te maken van de helicopterdienst tussen de drie grote New Yorkse luchthavens onderling. De diensten zijn nu aansluitend op het in tercontinentale luchtverkeer. Een reizi ger die bijvoorbeeld van Chicago naar Amsterdam wil reizen, vliegt van Chi cago naar het New Yorkse vliegveld Newark, vandaar Per helicopter naar New York International, de luchthaven voor de intercontinentale diensten, om daar het vliegtuig te pakken voor Europa. Pan American, Air France en de K.L.M. hebben de overeenkomst al getekend. De andere luchtvaartmaatschappijen die een transatlantische luchtdienst onderhou den op New York zullen binnenkort tekenen. opvattingen van alle andere leden van het uitvoerend comité, met de geest van de besluiten van het zesde partijcongres en met de besluiten van de tweede ple naire zitting van het centrale comité van het communistisch verbond van Joego slavië." Djilas' artikelen, die regelmatig zijn verschenen in het orgaan van de Joego slavische communistische partij, Borba, sporen de Joegoslavische communisti sche partij aan, „een ouderwetse revolu- tionnaire geest" te laten varen en zich naar de democratie te wenden. Volgens het uitvoerende comité hebben deze ar tikelen „verwarring gesticht in de ge lederen van onze partij." Djilas heeft in tussen verklaard, dat hij de publicatie van de rest van zijn artikelen zal staken. Aanplakbiljetten in de Ondergrondse, die reclame maakten Voor de nieuwe Britse film „The million pound note" (het bank biljet van een millioen pond) zullen van daag verwijderd worden omdat de Bank of England er bezwaar tegen heeft. Het is n.l. zo, dat alleen de Bank of England het recht heeft bankbiljetten te drukken. Het bezwaar was natuurlijk zuiver theoretisch, omdat er nog nooit een echt bankbiljet van een millioen pond in Engeland gedrukt is. De film is gemaakt naar het verhaal Van Mark Twain. De hoofdrol wordt ge speeld door Gregory Peck. 63 „Natuurlijk", zei Irene. „Vreselijk on gerust. Ik kon geen oog dichtdoen uit angst om jou". „Nu het goed is afgelopen, vond je die angst van je natuurlijk vreselijk overdreven?" „Misschien wel, maai het doet me er op de een of andere manier aan denken, dat je over een maand weer weg zult zijn. O, Jimmy, wat moeten we dan doen?" Een diepe wanhoop maakte zich van de beide gelieven meester. Jimmy had zich eerst heel opgewekt gevoeld, maar zijn gezicht stond nu erg somber. Hij zou niet kunnen ontkomen aan de bit tere werkelijkheid: de Ares zou Deimos over nog geen vier weken verlaten, en het zou misschien wel jaren duren, voordat hij weer een kans kreeg om naar Mars te gaan. Het was een voor uitzicht, dat te verschrikkelijk voor woorden was „Ik kan onmogelijk op Mars blijven, zelfs als ze me daar toestemming toe geven", zei Jimmy. „Ik heb geen be hoorlijk bestaan, voordat ik mijn diplo ma heb, en ik heb nog twee jaar prac- tisch werk èn een tocht naar Venus voor de boeg! Er is maar één mogelijk heid!" Irene leefde op; haar ogen tintelden; toen werd ze weer somber. „O, daar hebben we het immers al over gehad. Dat vindt Vader vast niet goed?" „Maar het kan geen kwaad om het eens te proberen. Ik ga naar Martin om hem eens te polsen". „Meneer Gibson? Zou hij dat voor ons willen doen?" „Daar ben ik zeker van. Hij zal zeker alles doen om je vader te overtuigen". „Waarom zou hij zich druk over ons maken?" „O, hij mag me graag", zei Jimmy met luchtige zelfverzekerdheid. „Ik ben er zeker van, dat hij het met ons eens zal zijn. Het is verkeerd, dat je maar altijd hier op Mars zoudt blijven zonder ooit iets van de aarde te zien. Parijs New YorkLonden, werkelijk, je hebt niet geleefd, wanneer je daar nooit ge weest bent. Weet je, wat ik vind?" „Ja, wat?" „Dat je vader wel een beetje egoïs tisch is, door je hier te houden". Irene trok even een pruilmondje. Ze hield veel van haar vader en haar eer ste opwelling was om hem met alle na druk te verdedigen. Maar ze werd nu heen en weer geslingerd tussen trouw aan de ene en trouw aan de andere kant, hoewel er geen twijfel mogelijk was, wie het bij haar op den duur zou winnen. „Natuurlijk", zei Jimmy, die besefte, misschien wat te ver gegaan te zijn. „natuurlijk weet ik heel goed, dat hij inderdaad het beste met je voor heeft, 'maar hij heeft te veel zorgen aan zijn hoofd. Hij is waarschijnlijk vergeten, wat de aarde is en wat zij waard is, en beseft niet, wat jij mist! Neen, je moe hier weg komen, voordat het te laat is" Irene wist nog niet of ze boos moest zijn of het tegendeel. Toen kwam haar gevoel voor humor, dat zoveel actiever was dan bij Jimmy, haar te hulp. „Ik ben er zeker van, dat als we op de aarde waren en jij moest terug naar Mars, dat je dan even gemakkelijk be wijzen zoudt, dat ik je daarheen moest volgen!" Jimmy scheen een beetje op z'n tenen getrapt, maar besefte toen, dat het heus niet haar bedoeling was, hem uit te lachen. „Afgesproken dan", zei hij. „Ik zal met Martin spreken, zo gauw ik hem zie en hem vragen om je vader te bewerken. Laten we, totdat het zover is, die hele geschiedenis maar weer ver geten, vindt je niet?" Ze slaagden er bijna volkomen in. Het kleine amphitheater in de heu vels boven Port Lowell was nog pre cies zoals Gibson het zich herinnerde, behalve dan dat het malse groen van de weelderig groeiende planten een tik je donkerder was geworden, als had het reeds de eerste waarschuwing ont vangen van de herfst, hoe veraf die nog mocht zijn. „Toen ik hier de eerste keer was," zei Gibson droogjes, „kreeg ik te horen, dat we niet binnen konden, als we niet eerst gedesinfecteerd waren." „Een kleine overdrijving om onge wenste bezoekers af te schrikken," ant woordde Hadfield onbewogen. De bui tendeur had zich op een signaal van hem geopend, en ze zetten vlug hun maskers af. „Vroeger namen we van dergelijke voorzorgsmaatregelen, maar ze zijn niet langer noodzakelijk." De binnendeur schoof open en ze kwamen in het binnenste van de koe pel. Een man, die de witte jas van ót wetenschappelijke werker droeg dc volkomen witte jas van de zeer hoog geplaatste wetenschappelijke werker stond hen op te wachten. „Hallo, Baines," zei Hadfield. „Gib son dit is professor Baines. Ik veronderstel, dat de heren elkaar al thans van naam kennen." Er werden handen geschud. Baines was, zoals Gibson wist, een van 's we relds grootste deskundigen op het ge bied van de voortplanting van plant aardige gewassen. Hij had voor een jaar of twee gelezen, dat hij nhar Mars was gegaan om daar de flora te bestu deren. „Zo, dus li bent de man, die onlangs de Oxyfera ontdekte," zeiBaines een weinig dromerig. Hij was een grote, stevige kerel met iets verstrooids en afwezigs over zich, dat vreemd con trasteerde met zijn massieve gestalte en vastberaden gelaatstrekken. „Is dat de naam, die u er aan geeft?" vroeg Gibson. „Wel, ik dacht, dat ik die ontdekte, maar nu begin ik er toch aan te twijfelen." „U hebt ongetwijfeld iets even be langrijks ontdekt," haaste Hadfield zich hem gerust te stellen. „Maar Baines interesseert zich niet voor dieren, dus het heeft-weinig zin om met hem ov"r je geliefde Mars-beesten te beginnen." Ze stonden te praten tussen lage. voorlopig aangebrachte wanden, be schotten, die. zoals Gibson zag, de koe pel verdeelden in talrijke vertrekken en gangen. De hele ruimte zag eruit als was ze in allerijl opgetrokken. Ze kwa men langs prachtige, wetenschappelijke apparaten, die op ruwhouten pakkisten gemonteerd waren, en overal kreeg men de indruk, als was men gejaagd aan het improviseren geslagen. Toch waren er, vreemd genoeg, maar heel weinig mensen aan het werk. Gibson meende op te merken, dat de taak, die men zich gesteld had (welke dat daji ook mocht zijn), nu ten einde was ge bracht en dat men het nu wel met een minimum aan personeel afkon. (Wordt vervolgd). APPINGEDIJK 10 te London. ARGOS 11 te Livorno. AVERDIJK 11 te Antwerpen. BANKA 10 te Marseille. BLITAR p. 9 Cocoseil. n. Fremantle. BLOEMFONTEIN 10 te East London. BLQMMERSDIJK 11 te Phüadelphia. BONAIRE 10 te Barbados. BOSKOOP 11 te Barbados. BREDA 11 te Hamburg. DELFSHAVEN 9 van St. Vincent n. Victoria, DELFT 10 te Amsterdam. DUIVENDIJK p. 11 Valentia n. Curagao, EEMLAND 10 te Santos. GAASTERLAND 10 te Santos. GOOILAND 10 te Las Palmas. GRAVELAND p. 11 Las Palmas n. Recife. GROTE BEER p. 11 Finist. n. Halifax. HECUBA 11 te Laguaira. HEELSUM 10 te Antwerpen. HEEMSKERK 10 te Beira. HELICON p. 11 Key West n. Curagao. HILVERSUM p. 11 Kp. Bon n. Mena Ahm. HOOGKERK 10 te Penang. JOH. v. OLDENB. p. 11 Kp. Bon n. Prt. 3. KOTA GEDEH 11 te Belawan. LAAGKERK 10 te Marseille. LEMSTERKERK 11 te London. LEOPOLDSKERK 10* te Djeddah. LINDEKERK 11 te Antwerpen. MAASDAM 10 te Port au Prince. MAPIA p. 11 Kreta n. A'dam. MARKEN p. 11 Djeddah n. Aden. MEERKERK p. 11 Kp. Vine. n. Antw. MELISKERK 10 te Rotterdam. MODJOKERTO p. 11 Pt. Sudan n. Belaw. MOLENKERK 11 te Antwerpen. NIEUW AMSTERDAM 10 te Curagao. NOORDAM p. 11 Wight n. R'dam. ORESTES 11 te Antwerpen. POELAU LAUT p. li Kp. Hatter n. Balt PRINS WILLEM 5 p. 11 Baleoren n. Val. RITA p. 11 N.O. Kaap n. Singap SABANG 11 te Balikpapan. SALLAND p. 11 Finist. n. St. Vinct. SOMMELSDIJK p. 11 Massawa n. Suez. LEIDEN 10 van Melilla n. IJm STRAAT BALI p. 11 Las Palmas n. Santos* TERNATE p. 11 Ouess. n. Djak. TOMORI 11 te Singapore. TROMPENBERG 10 te Amsterdam. VAN SPILBERGEN 10 te Antwerpen. WELTEVREDEN 10 te Rotterdam. WESTERDAM p. 11 Kp. Race n. N. Y. WILLEMSTAD 10 te Antwerpen. WONOSARI 10 te Hamburg. IJSSEL 10 te Amsterdam. ZUIDERKRUIS p. 10 kp. York n. Wellingt GRAANMARKT AMSTERDAM 9 Jan. Granen. De vraag naar dispo nibele en spoedig verwachte buiten landse granen bleef aanhouden, zodat hiervoor regelmatig een premie werd betaald. Platamaïs aangekomen werd gedaan voor f 29,40 boordvrij, terwijl voor No. 2 Yellowmaïs stomend f 29 werd betaald. Voor Platagerst 67/68 kg spoedig verwacht werd f 22 boordvrij gevraagd en voor latere posities f 21,75, terwijl Febr., Mrt. en April aflading werden gedaan voor f 21,20. Irakgerst stomend werd geoffreerd voor f 21,40 en Januari aflading voor f 20,85. terwijl Febr. en Maart afiading werd gedaan voor f 20,50. Voor Platahaver 52/53 kg disponibel werd f 21,50 gevraagd, ter wijl eind Januari verwacht te koop was bij f 21.10. In aangekomen Platarogge kwamen enige zaken tot stand voor f 22.Dichtbij stomend werd gelaten voor f 21,85. Voor inlandse granen heerste een vaste stemming.. Blanke ge punte haver 55/56 kg directe levering werd gedaan voor f 23.25 en latere le vering voor f 23,50. Zomergerst noteer de al naar kwaliteit van f 23,75 tot f 24.—. Fijne zaden. Karwijzaad had een vast gestemde markt, ook voor cfe ver dere termijnen, waardoor de prijs ca. f3 af 4.kon verbeteren. Het aan bod bleef gering. Blauw maanzaad en geel mosterdzaad noteerden onveran derd, met stille handel. Kanariezaad iets gemakkelijker, doch 'met weinig za ken. Peulvruchten. Groene erwten met onveranderde prijzen en regelmati ge zaken. Bruine bonen zeer vast ge-" stemd en ca. f 2— hoger genoteerd. Er bestond vraag uit het binnenland, waar door er regelmatig kleine zaken tot stand kwamen. Overige consumptie peulvruchten zonder nieuws. VEEMARKT UTRECHT 9 Jan. Aange voerd werden 3512 stuks. Prijzen voor: stie ren f 280500, kalfvaarzen f 700900, pin ken f 350500, melkkoeien f 7501050, kallkoeien f 8001075, vare koeien i 400— 725, graskalveren 200—340, nuchtere kal veren f 4053, schapen f 75115, lammeren 70—100, zeugen I 235—340, biggen 35— 50, varkens f 70—100, bokken en geiten f 10—40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4