E.D.G.-divisies reeds papier ingedeeld? Nederlandse eenheden souden met Britse worden aangevuld op Koreaanse kwestie opnieuw in Algemene V ergadering V.N.? Britse en Franse Cornets blijven voorlopig aan de grond Vijf nieuwe ongelukken met vijf en twintig slachtoffers mm Guerilla staking electriciens in Engeland tot dusver mislukt Grote Drie beraden zich over Westelijke strategie WAT MEN IN NEDERLAND DE LUCHT IN BLAAST 1- 4 Lord Simon overleden Zekerheid Voor alles Tot hoofd en hart KAMERLEDEN OP INFORMATIE UIT Sneeuwlawines eisen dertien slachtoffers Amerik. serum brengt redding Pella weigert formatie-opdracht India verzoekt stemming Na ramp in Middellandse Zee Voorconferentie in Berlijn Nog steeds geen vergaderplaats weer Onbestendig en zacht weer DINSDAG 12 JANUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25885 In Midden-Europa T ele visie-con f erentie te Parijs Acht landen gaan programma's relayeren Toestand van Duitse jongen hoopgevend Zware straffen voor de verraders van Dean Radioluisteraars in. ons land Communisten uiten dreigementen Vietminh in Laos voor 35 procent Chinees? Kon. Elizabeth opent N.-Zeelands parlement n ft iï »flf» GEVAARLIJKE BOCHT In weg ZaandamPont Buitenhuizen AANRIJDING OP KRUISPUNT LAREN Dame ernstig gewond Duitse obligaties weer op Amerikaanse beurzen Nuschke vreest nieuwe revolte in O.-Duitsland Verzoek aan Westen „ondergrondse bedrijvig- heid" te staken Hr. Ms. „De Ruyter" heeft grote reis voor de boeg K.L.M.Garuda Besprekingen begin Februari GABARDINE REGENJASSEN BUREAU SMEDESfRAAT 5 - HAARLFtö Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. J790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. IEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllffieter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f 2.13 per maand, 1 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze parlementaire redactie) Reeds bij de behandeling van de begroting van Oorlog is er in de Tweede Kamer geïnformeerd naar uitlatingen van de Belgische minister generaal Greef over de plannen tot groepering van divisies van de verschillende lan den in de toekomst. Minister Staf heeft daarbij ontkend, dat zijn collega in België iets bekend zou hebben gemaakt in deze richting. Generaal Greef zou dit onmogelijk hebben kunnen doen, omdat ook hij niets definitiefs wist. De senatoren zijn eens terdege nage gaan wat er aan de hand was en komen nu in hun eindverslag over het E.D.G.- verdrag, dat zij de volgende week zul len gaan behandelen, tot de volgende conclusie: minister Greef heeft wel de gelijk merkwaardige dingen verteld, zoal niet tot de Kamer als zodanig, dan toch tot de speciale Kamercommissie voor de E.D.G. In dit gezelschap heeft hij namelijk volgens het persbureau „Belga" gezegd, dat hem uit een onder houd met generaal Gruenther was ge bleken, dat kan worden voorzien, dat de drie ten Oosten van de Belgische grens gelegerde Belgische divisies met drie Duitse divisies zullen samengaan. Daardoor zouden er twee Belgisch-Duit se legerkorpsen ontstaan, het ene samen gesteld uit twee Belgische en een Duit se divisie en het andere uit twee Duitse en een Belgische. Bovendien is voor zien, dat de twee legerkorpsen één leger groep zullen vormen onder Belgisch be vél. De minister stipte nog aan, dat er nog niets beslist is, doch dat het niet uitgesloten is, dat er eerlang in die zin schriftelijke regelingen worden getrof fen. Op een vraag inzake de Nederlandse eenheden bevestigde de minister, dat deze waarschijnlijk zullen worden ge koppeld aan de Britse troepen van de Noord-Europese sector. Het blijkt dus, dat de E.D.G.-contingenten zullen wor den aangevuld met Britse eenheden, waaruit het samengaan van Groot-Brit- tannië en de zes op militair gebied blijkt. Tot zover het Belgisch persbureau. De Belgische minister van Landsver dediging, aldus de rapporteurs van de Eerste Kamer, heeft dat communiqué In Zwitserland, Oostenrijk en Duits land zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen. In Midden- en Oost- ïfwitserland zi^n tenminste twintig hui- fpJ? .boerderijen door lawines getrof- het' leven i„kWameJ1 .ne®en Personen om den nno yerscheidene anderen wor- motief genermiSt' B|J Luzern ziin de loco van Ln goederenwagen ontspoord sneeuwberg van dertig meter Niemand werd gewond. vastliep. In Oostenrijk werden twee personen levend onder een lawine begraven, toen zij op weg waren naar de kerk. Hon derden dorpen zijn voorts tengevolge van verschillende lawines van de wereld afgesloten. Alle spoorweg- en autover keer is lamgelegd en op vele plaatsen zijn de telefoonverbindingen verbroken. Veel touristen zitten te wachten op de mogelijkheid om naar huis terug te keren. In het Zuiden van Duitsland bij de Oostenrijkse grens vonden twee van de scht bewoners van een huis, dat bedolven werd onder de sneeuw, de dood. Ruim dertig hoofdverkeerswegen ziJ'n versperd en de grote autobaan tus- München en Stuttgart is verlamd tengevolge van de auto's die in de •heeuw zijn blijven steken. rdHavI £an televisie-experts uit rbi w ">?land' Denemarken, Frank- cn v-, V^est~Duitsland, Italië, Nederland van ^Trlnl^^evfsi h°0fdkwartier bijeen gekomen voor eenTiSappy conferentie. Zij kwamen overeen"da?%S,1 hun programma's bij wiize vfS dat Z.U ment voor drie maanden zullen refayT- ren. Dit betekent o.m. dat de wedstrij den van de eindronden van' het tour- nooi om het wereldkampioenschap voet bal op de televisieschermen in de acht bovengenoemde landen gevolgd zullen kunnen worden. noch in zijn geheel, noch voor wat de passage over de Nederlandse eenheden betreft gedementeerd. Naar aanleiding hiervan vragen de samenstellers van dit eindverslag of de regering op redelijke gronden de zakelijke juistheid van dit communiqué kan betwisten, en zo ja, op welke gronden. Het serum ter bestrijding van de Hae- mophilie is gisteren tenslotte eindelijk in het ziekenhuis in Innsbruck gearri veerd. Onmiddellijk na aankomst is het toegediend en de toestand van de acht jarige Gotfried Eden, die na het trek ken van een kies een aanvankelijk niet te stuiten bloeding had is nu hoopgevend. Reeds enkele uren nadat hij een injectie met anti-haemophiel-globuline had ge kregen was er verbetering ingetreden. Als er niet opnieuw een bloeding op treedt zal men aan de algemene thera pie beginnen en de doctoren verwachten dat de jongen daarna binnen een tiental dagen het ziekenhuis zal kunnen verla ten. Een districtshof in Seoel heeft de Zuid- koreaan Tsjoe Tsjong Bong ter dood en zijn landgenoot Han Doo Kyoe tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens uitlevering van generaal majoor William F. Dean aan de communisten. De open bare aanklager had vijf jaar gevangenis straf geëist. De verdedigers zullen waar schijnlijk in hoger heroep gaan. De beklaagden hebben bekend, dat zij elk vijf dollar van de communisten hadden aangenomen als beloning voor hun ver raad. Zij betoogden echter, dat zij Dean alleen maar „hadden willen helpen". Dean heeft president Rhee „bij wijze van persoonlijke gunst" om gratie voor de bei de Zuidkoreanen gevraagd. De rechter deelde echter mee, officieel niets over dit verzoek vernomen te hebben. Giuseppe Pella, de premier van het demissionnaire Italiaanse kabinet, is van morgen door president Einaudi op het Quirinaal ontboden, waar hem de op dracht tot het vormen van een nieuwe regering werd aangeboden. Na een on derhoud, dat een half uur heeft geduurd, deelde Pella mede, dat hij de opdracht niet kon aanvaarden. Men verwacht, dat nu prof. Amintore Fanfani. een vurig katholiek sociaal her vormer. zal worden gevraagd een nieuw kabinet samen te stellen. Hij is daartoe reéds door president Einaudi naar het Quirinaal uitgenedigd. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in N '.derland bedroeg per 1 Jan. 1954 1.841.249 tegen 1.830.753 op 1 Dec. 1953. Op 1 Dec. 1953 jaren er 488.437 aangeslotenen op 4 Rijks-radiodis- tril utienet tegen 486.050 op 1 Nov. 1953. Op vele plaatsen in de Jura heeft men momenteel te kampen met gebrek aan water, veroorzaakt door de hevige koude, waardoor de sneeuw niet kan smelten. Deze boer, uit Val de Travers (Zwitserland), gaat ie 'sre dag met dit reusachtige vat naar een kleine bron. Het kost hèm 18 uur om het vat te vullen, waarna het wotdt terugge bracht naar de boerderij. Om te koken gebruikt men sneeuwwater. Ingaande op het verzoek van India heeft mevrouw Pandit, de Presidente van de Algemene Vergadering van de V.N., een stemming uitgeschreven onr te beslissen of de vergadering op 8 of 9 Februari bijeen zal komen, om de Ko reaanse kwestie te bespreken. Voor de Algemene Vergadering verleden jaar op 9 December uiteen ging nam zij een resolutie aan, waarin de Presidente gemachtigd werd de vergadering weer bijeen te roepen, als, naar haar mening en deze van de meerderheid der leden, de toestand in Korea zulks noodzakelijk maakte. Ter omzeiling van de vraag of de neutrale repatriëringscommissie op middernacht 22 Januari de weigeracn- tigo krijgsgevangenen vrij moet lateri overweegt het Indische commando, naar van bevoegde zijcle wordt vernomen, een nieuw plan. De anti-communistische gevangenen zouden terug gezonden wor den naar de geallieerden en de pro- communistische naar de communisten. Zij zouden daarna door beide partijen worden vastgehouden, totdat de geal lieerde en de communistische legerlei ding^! overeenstemming zullen heb- (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Gisteren begonnen op last van de on- yr communistische leiding staande g-kvereniging van Electriciens guerilla- akingen in de Britse industrie. Of- ,Qhoon de situatie weinig overzichtelijk mede dank zij de schroom waarmee de vakverenigingsleiders bijzonderhe- geven over het „succes", bleek gis- /ren duidelijk dat een aanzienlijk aan- arbeiders niet zonder meer bereid Jfos hun communistische leiders te vol- „ri- In Scunthorpe, waar de vakvereni- bevel had. gegeven tot staking, eerste groot verzet onder de electri- Jy'èns die werkzaam zijn bij de con- 'riicfie van uitgebreide nieuwe staalfa- brieken. Het verzet was zo groot dat Foulkes, öe communistische president van de Vakvereniging, zich persoonlijk naar cunthorpe begaf om de arbeiders tot faking over te halen. De arbeiders hadden met 243 tegen 17 stemmen be sloten het stakingsbevel niet op te vol- Sen. Gisteren werden zij toegesproken door Foulkes, die vervolgens een nieu we stemming eiste bij handopheffing. He indruk van ooggetuigen was dat de ^eerderheid duidelijk tegen de staking tvas. Hierop nam Foulkes zijn toevlucht tot e°mmunistische methoden. Hij verklaar de de meerderheid vóór staking en be val derhalve dat allen in staking zou den gaan. Een attaché van de legatie van Laos h Bangkok heeft verklaard, dat van de 'etminh strijdkrachten, die Laos bin nengetrokken zijn, ongeveer 35 procent e Chinese nationaliteit bezit. De at- ®phé, die juist uit Lao.3 teruggekeerd '®s. zei dat de Chinezen rode sterren P hun uniformen dragen en de man- happen van de Vietminh gele. Degenen die niet wilden staken zouden zich bloot stellen aan disciplinaire maat regelen van de kant van de vakvereni gingsleiding. Het is nu afwachten wat er vandaag zal gebeuren. Ofschoon geen officiële cijfers beschikbaar zijn, is het duidelijk dat de stakingen van gisteren een mislukking waren. Naar schatting legden slechts honderd electriciens het werk neer in belangrijke industrieën. Dat de vakverenigingsleiding zelf niet tevreden is met het „succes" blijkt uit het feit dat de stakingsuitkeringen zijn verhoogd van zes gulden tot acht gulden per man per dag plus een ge- zinstoeslag. „Om een minutieus en niet gehaast onderzoek te kunnen instellen bij elk toestel van de vloot op de hoofddienst voor onderhoud van vliegtuigen op het Londense vliegveld" heeft de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. de passagiersdiensten met Cornet-straalvliegtuigen gestaakt. Deze maatregel, die genomen is naar aanleiding van het vliegongeluk in de Middellandse Zee, is door twee Franse luchtvaartmaatschappijen, die eveneens Cornet- straalvliegtuigen in dienst hebben, nagevolgd „uit solidariteit met de B.O.A.C." Naar onze Londense correspondent meldt, zal er een poging worden gedaan het verongelukte vliegtuig te lichten, in de hoop de oorzaak van de ramp te kunnen vaststellen. Terwijl het onderzoek door lucht vaartdeskundigen naar de oorzaak van de vliegramp, die vijf en dertig slacht offers heeft geëist, wordt voortgezet, heeft een Italiaanse dokter, die de stof felijke overschotten van vijftien slacht offers van de verongelukte Britse „Cornet" heeft onderzocht, verklaard te menen dat de ramp het gevolg moet zijn van een ontploffing aan boord van het toestel, toen dit zich in volle vlucht bevond. De vijftien om het leven ge- komenen waren op slag gedood door een ontploffing, zo zei hij, waardoor de kleren van het onderste gedeelte van hun lichamen waren afgescheurd, voor dat zij in zee werden geworpen. Het zoeken naar de stoffelijke overschotten van de andere twintig slachtoffers wordt nog steeds voortgezet. De Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft aan de minister van Verkeer en Burgerluchtvaart van Groot-Brittan- nië, de heer Alan Lennox Boyd, een telegram gezonden, waarin hij zijn deelneming betuigt met de ramp. Ondertussen zijn gisteren vijf vlieg tuigen verongelukt, waarbij in totaal Twee Amerikaanse torpedobootja- rf<üS' ..'•McGowan" en de Uü „Rich zijn Maandagochtend Tol™ hez°ek Nederland aan gekomen. De torpedobootjagers liggen m de haven van Rotterdam. De foto toont de „Rich<> op Maas te Rotterdam. de Koningin Elizabeth heeft vanmorgen te Wellington de nieuwe zitting van het Nieuw-Zeelandse parlement geopend. Toen de koningin en de hertog van Edinburgh het parlementsgebouw ver lieten, werden zij door ruim 35.000 per sonen toegejuicht. De koningin zeide bij de opening van de vierde zitting van het dertigste par lement: „Dit is ue eerste gelegenheid waarbij het voor uw souverein mogelijk is geweest deze hoge taak persoonlijk in Nieuw-Zeela-nd uit te oefenen." Voor de aanvang van de conferentie welke de vier grote mogendheden te Berlijn zullen houden, zullen Ameri kaans-Brits-Franse besprekingen op hoog niveau worden gevoerd, zo is in Londen medegedeeld. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke grote drie John Foster Dulles, Anthony Eden en Georges Bidault zullen twee of drie dagen voor de formele opening van de confe- De waarheid is dikwijls erger dan de stoutste fantasie in\ rentie in Berlijn samenkomen. Tijdens deze samenkomst zal de strategie wor den vastgesteld, die zij op de komende conferentie zullen volgen. De vier commandanten van Berlijn zijn voor de derde maal bijeen gekomen om te proberen een plaats vast te stel len, waar de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier zullen ver gaderen. Nadat zij gisteren tot diep in de nacht hadden gesproken over de plaats waar de vier-mogendhedenconferentie te Berlijn gehouden zal worden en an dere technische problemen, heeft een Westelijke woordvoerder vanmorgen vroeg medegedeeld, dat er nog steeds verschil van mening tussen de vertegen woordigers heerst De besprekingen duurden elf uur. Morgen worden ze hervat. De woordvoerder wilde geen verder commentaar geven. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de Westelij ke vertegenwoordigers zich alle moeite hebben gegeven om op deze vergadering tot een besluit over de plaats van de conferentie te komen. O •o |-n O in 1961 ut O aai Zmrhrutkchttrt p* ho g<T C/*r Ut volk mg ptr /OO/ JEGCVtNS )«<OS *11 sigaren aontoi »tuk» s 'Gare tt en aantal «tuk» <ERFTa3A< aantal «9 GULDENS totaal verbruik Aan de hand van gegevens van het CBS drukken wij hierbij een beknopte grafiek af, waarin het tabaksverbruik per hoofd der bevolking per jaar is aangegeven. Wat de hoeveelheid be treft, ziet men, dat het sigarenverbruik na de oorlog wel is opgelopen, doch dat het vóór-oorlogse peil nog lang niet is bereikt. Het sigarettenverbruik bevindt zich in een nog steeds stijgende lijn; het gebruik van kerftabak loopt even wel terug. De bedragen, die per jaar per persoon aan tabaksartikelen worden besteed zijn eveneens langza'am stijgende. Vcor de goede orde zij nog vermeld, dat voor het jaar 1953 de periode December 1952 November 1953 is genomen. De ANWB heeft zich dezer dagen we derom gewend tot het Hoogheemraad schap Noon'.-Holland's Noorderkwartier, met het verzoek verbetering te brengen in de gevaarlijke situatie in de weg Zaandam-pont Buitenhuizen, welke van zo groot belang is voor het verkeer van Haarlem met die Zaanstreek, nabij de brug over de Nauernasche Vaart te Nauerna. In de bocht bij deze brug ko men n.l. nog steeds ongevallen voor welke aan slippen te wijten zijn, on danks het feit, dat hier onlangs een an- ti-sliplaag op de weg is aangebracht. HONGARIJE De Hongaarse regering zal nieuwe persoonsbewijzen uitgeven voor iedereen boven de 16 jaar. De nieuwe maatregel heeft ten doel de bureaucratie te verminderen. Hedenmorgen kwart over 10 is op het beruchte kruispunt Laren een ongeval gebeurd, waarbij mevr. Z. uit Laren zo ernstig gewond werd dat zij naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd moest wor den. Zij kwam per fiets van de richting Hilversum en heeft bij het kruispunt de personenauto uit de richting Amsterdam blijkbaar niet zien aankomen. De auto bestuurder trachtte met alle macht te remmen en gooide zijn stuur om. Hij kon echter hiermee de aanrijding niet voor komen. Door het plotselinge remmen en uitwijken duikelde de wagen over de weg en bleef op het fietspad met zijn vier wielen in de lucht liggen. De fiets was gedeeltelijk in de carosserie van de auto gewekt. De auto werd bestuurd door P. B. uit Bussum. Behalve de bestuurder zaten in de auto zijn vrouw en hun 2j^-jarig kind. Wonder boven wonder konden zij alle drie zonder letsel uit de omge keerde wagen kruipen. De Amerikaanse regering heeft be kend gemaakt, dat de handel in Duitse obligaties op 12 Januari voor de eerste maal sinds de oorlog op de Amerikaanse effectenbeurzen hervat zal worden. vijf en twintig inzittenden om het leven zijn gekomen. In de provincie Caldas in Columbia stortte een vliegtuig van de oudste Columbiaanse luchtvaartmaat schappij, „Avancia", neer, waarbij twee en twintig slachtoffers vielen te betreu ren. In Spanje is voorts een tweemoto- rige Heinkel van de Spaanse luchtmacht bij de landing verongelukt. De drie in zittenden kwamen om het leven. Ten Zuiden van Frankfort tenslotte hebben gisteren drie Amerikaanse Sabre-straal- jagers met brandstof gebrek te kampen gekregen. De piloten moesten hun ma chines met behulp van schietstoel en parachute verlaten. Zij kwamen onge deerd op de grond terecht, terwijl hun onbemande machines in de omgeving neerstortten. Lord Simon, voormalig Brits minis ter van buitenlandse zaken, is gisteren op tachtigjarige leeftijd in een zieken huis te Londen overleden. Hij was ach tereenvolgens minister van binnenland se zaken onder Asquith in 1915, van buitenlandse zaken onder Macdonald, in 1931, minister van binnenlandse za ken in 1935 en minister van financiën in 1931, als opvolger van Neville Cham berlain. Van 1940 tot 1945 was hij voorzitter van het Hogerhuis, een ambt, dat hij twintig jaar eerder had geweigerd. Lord Simon Sijr John Simon, voor dat hij lid van het Hogerhuis werd was een overtuigd liberaal. Hij begon zijn carrière als advocaat en was een der beste juristen van zijn tijd. Hij pu bliceerde verscheidene juridische wer ken en in 1952 zijn autobiografie. Hij was een uitgesproken tegenstander van de doodstraf. Zijn activiteit was het grootst in de tijd van de troonsafstand van koning Edward VIII (de huidige hertog van Windsor) en tijdens de crisis van Mün chen. Hij was van oordeel, dat Cham berlains politiek van verzoening ten aanzien van Hitier juist was, omdat de Westelijke mogendheden hierdoor tijd wonnen. Een der vreemdste gebeurtenissen in zijn leven was zijn onderhoud met Ru- dolf Hess, die in de oorlog in zijn een tje per vliegtuig naar Engeland kwam. Lord Simon ondervroeg Hess, maar de ze weigerde met hem te lunchen, om dat de nazi-leider vreesde, dat het voedsel vergiftigd was. De Oost-Duitse vice-premier Otto Nuschke heeft er bij de V.S. op aan gedrongen om in afwachting van de Berlijnse conferentie alle criminele be drijvigheid van door Amerika gesteun de spionnage en terreurgroepen, die in de Sovjet-zone zouden werken, stop te zetten. Op een persconferentie uitte hij de beschuldiging, dat Amerikaanse ge heime diensten en de met hen samen werkende West-Duitse groepen, voorbe reidingen treffen voor een herhaling van de revolte van de Oost-Duitse arbeiders OP 17 Juni. Hij beweerde, dat gearres teerde agenten verklaard zouden hebben, dat de nieuwe „provocatie'' voor Maart 1954 op het programma staat. Nuschke gaf een samenvatting van vroegere communistische berichten, dat tientallen Westerse agenten het vorig jaar gegrepen werden bij pogingen trei nen in de lucht te doen springen, staats boerderijen in brand te steken en bij spionnage in Oost-Duitse fabrieken en regeringsbureaux. „Het staken van de „Westerse onder grondse bedrijvigheid" in de Sovjetzone zou een ernstige hinderpaal voor een vredelievende hereniging van Duitsland uit de weg ruimen en tegelijkertijd bij dragen tot vermindering van de inter nationale spanning en het veiligstellen van de vrede in Europa'', aldus verklaar de Nuschke. Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" vertrekt 18 Januari uit Vlissingen voor haar eer ste grote reis over de Atlantische Oce aan, waarbij Canadese en Amerikaanse havens worden bezocht. De bevelhebber der Zeestrijdkrachten en chef Marinedienst, vice-admiraal A de Booy, zal het eerste gedeelte van de ze reis meemaken en keert van Oslo per vliegtuig van de Marineluchtvaart dienst naar Nederland terug. ben bereikt of totdat een nieuwe neu trale commissie in het leven is geroepen om het probleem te behandelen. India beschouwt 22 Januari als die da tum waarop de repatriëringscommissie moet ontbonden worden. De Indlische voorzitter, generaal Thimaja, is van mening dat .indien een van beicta par tijen de gevangenen op de vastgestelde diatum vrijlaat, de commissie in geen geval enige blaam treft. Volgens radio Peking hebben de re geringen van Communistisch China en Noord-Korea het opperbevel van de V. N. gisteren in een gezamenlijk schrijven verzocht de verbindingsof ficieren van beicle partijen op dertien Januari bijeen te laten komen, om een datum vast te leggen voor het hervatten van de inleidende bespre, kingen voor de politieke conferentie. Deze werden op 12 December afgebro ken door de Amerikaanse speciale vertegenwoordiger Arthur Dean, na dat de communisten de Amerikaanse regering van onbetrouwbaarheid had den beschuldigd. Uit Londen wordt gemeld dat men in regeringskringen het voorstel tot bij eenroeping van die Algemene Vergade ring der V. N. gunstig gezind is. De verklaringen van Tsjoe En Lai en Nam- II, de ministers van buitenlandse zaken van Communistisch China en Noord Korea, zijn volgens de Britse autoritei ten klaarblijkelijk bedoeld om diruk uit te oefenen op de aanstaande conferentie der grote vier te Berlijn. Koningin Elizabeth van Engeland heeft op haar grote reis door het Britse Gemenebest in Au ralië een bezoek gebracht aan streken, waar vroeger kannibalistische stammen woonden. Volgens het Franse ■wek blad Samedi-Soir wilden de mtori- teiten ter plaatse ver het zkere voor het onzekere nemen en zij stelden een onderzoek in bij de be volking om na te gaan, of er wer kelijk geen menseneters meer be stonden. Het machtigste stamhoofd moest voor een commissie verschij nen, o::i op desbetreffende vragen te antwoorden. „Menseneters? Nee, die hebben we niet meer in onze stam". „Werkelijk niet?" hield een van de endervragers aan. Geen sprake van. Voor n:le ze kerheid hebben we de laatstrn ver leden week opgegeten". De Indonesische minister van Ver bindingen, prof. Rooseno, heeft desge vraagd aan Aneta medegedeeld, dat de besprekingen r iet de K. L. M. begin Februari geopend zullen worden. Bij de onderhandelingen zal besproken worden de wijziging van de contracten tussen de K. L. M. en de republiek In donesië en tusse- de K. L. M. en de Garuda Indonesian Airways. Tibet. Communistisch China is thans, volgens radio Peking, halverwege gevorderd met de aanleg van een 1600 km. lange verkeersweg van China naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Advertentie (Tot Woensdagavond) Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en tot krachtig toe nemende Zuidelijke wind. Later en kele opklaringen en krachtige aan de kust mogelijk harde Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.4416.54. Maan: 11.503.03. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied dat vele dagen boven de Oceaan ten Zuid-Westen van Ierland was gelegen en het weer ook in ons land bepaalde, is a'ls sneeuw voor de zon verdwenen. Actieve Oceaan-de pressies hebben een einde aan haar bewind boven het Oostelijk deel van de Oceaan gemaakt en doen de ba rometers sterk dalen. De zachte lucht stroom dringt nu geleidelijk verder Eu ropa binnen, waar in vele landen de matste dagen veel sneeuw is gevallen. Het smelten van de sneeuw kan de ko mende dagen een einde brengen aan de uitzonderlijk lage waterstand van onze grote rivieren. Tevens heeft deze tem- peratuursstijging in het Alpengebied tot gevolg dat op uitgebreide schaal sneeuwlawines voorkomen. Morgen zul len wij al bemerken dat depressies met regen en wind het initiatief hebben ge nomen. Tevens stroomt veel zachtere lucht met een temperatuur van acht tien graden Celsius in de richting van ons land. Morgen kan bet regenfront passeren, dat vandaag Schotland bereikt en vanuit het Westen naar ons land zal stromen en langs de kust een harde Zuid-Westelijke wind kan veroorzaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1