Telefoontruc middel tot talloze diefstallen Kinder/hoest, ABdDiirooP Vier molens voo gulden De Haarlemmermeerdorpen vieren in 1955 feest Tarieven voor particuliere patiënten verhoogd Zwitsaletten Werkelijk door het oog van de naald Bedroefde zwaan KOU. GRIEP...! Verdachte poogt te onderhandelen over bekentenis Hippische attractiesherdenkingen tentoonstellingen Betaling naar inkomen Muziek en havermout Johan Elsensohn zeventig jaar r n V.. J WOENSDAG 13 JANUARI 1954 PAGINA 3 Faillissement „Trio"- tapijtfabriek in appèl bevestigd Staking te Vlaardingen Bij kunstmestfabriek N.a.v. adres K. v. K. ^Rnenkort bespreking nieuwe telefoongidsen swsü? g,edspioaók n? iSr^°ooreiiê Giften voor het Vluchtelingenfonds H. Burkhardt overleden Ned. Consul in Bazel Consul-generaal van ons land te Johannesburg Besprekingen K.L.M. met Indon. regering Burgemeester benoemd tot gemeentesecretaris Met gestolen auto naar V reemdelingenlegioen Jongeman aangehouden Uit kuis gezet: Gezin van zes personen drie nachten in tent Grote veerschepen voor de Westerschelde A 11 Juli werd de gemeente bij wet ingesteld Bromfietser doodgereden Uitwisseling van televisieprogramma's Het hippische gedeelte Het uitbreken uit gevangenissen zit de gevangene in het bloed Vier jaar gevangenisstraf eiste de pro- Ureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof tegen twee Amsterdam- ij s- de 38-jarige koopman C. J. v. d. en de 58-jarige los werkman P. de J., *an wie diefstallen van geld in een zeven- Plaatsen in ons land door middel van e s.g. telefoontruc ten laste waren ge- ;eSd. De rechtbank te Alkmaar had het Weetal vrijgesproken, doch de officier ™as in appèl gegaan. De oudste ver dachte was in 1951 door het Amster damse hof terzake van diefstal door ™'ddel van de telefoontruc tot een jaar *eroordeeld. Beide mannen bleven tot bet laatste ogenblik ontkennen, dat zij de daders zijn geweest. Zoals wij reeds bericht hebben, heeft de rechtbank vorige week een halve dag pesteed aan de behandeling van deze 2aak, waarin niet minder dan vijftig getuigen uit Zwclle, Leeuwarden, Pur erend, Dordrecht, Maastricht. Tilburg en Rqermond, zijn gehoord. De getuigen van wie sommigen de jongste verdachte Pertinent bij de politie hebben her kend, vertelden, dat een man bij hun ln de zaak of het bedrijf was geweest een bankbiljet van 100 gulden te wisselen. Doorgaans moest hiervoor dan een geldkistje, waar groot geld in wordt hevvaard, tevoorschijn worden gehaald, e man wist daardoor waar het geld kist ■Je stond. Kcrte tijd later werden de Gisteren heeft het gerechtshof te Am sterdam in hoger beroep het vonnis van de rechtbank van medio December, waarbij de „Trio"-tapijtfabriek te Huizen '"et is verklaard, bevestigd, va bekend hebben vijftien leden rfÜf leidinggevend personeel van ter«f riek zich gewend tot de minis- Van Sociale Zaken en van Econo- ®C1I? Zaken, tot de directeur-generaal an Economische Zaken, de industriële *'nanciering en het gerechtshof te Am sterdam, waarin zij protesteren tegen net beleid van de bewindvoerders. Aan het gehele personeel is ontslag aangezegd. Indien dus niets gebeurt, waardoor het bedrijf intact kan worden gelaten, zullen de 300 leden van het per soneel over zes weken zonder werk zijn. Ondanks het feit, dat het hoofdbestuur van de Unie-Industrie heeft medege deeld niet achter een staking te zullen staan, is het bedrijf van de Eerste Ne derlandse coöperatieve kunstmestfa briek vannacht om één uur tengevolge }'an een staking geheel stilgelegd. Ook 'b de zwavelzuurfabriek van deze in- oustrie wordt, in tegenstelling tot de het 6 We°k. n'et meer gewerkt. Dit is t meest vitale deel van de gehele Kunstmestfabriek. Van 2- de voorzitter van do Haagse Kamer dag p °°Phandel en Fabrieken in de Dms- binn<fi °uden vergadering mededeelde, zal p T ~;nkort op het Hoofdbestuur van de tneo een bespreking worden gehouden in J2 vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel heeft ove? riitmsea mer bij de heer Neher geadresseerd. onderwerP Gevolg gevend aan de oproep, die de Hoge Commissaris voor de vluchtelin gen, onze landgenoot dr. C. J. van Heu- ven Goedhart, kort voor Kerstmis tot de wereld heeft gericht, hebben tal van bariculieren giften gezonden aan het .^luchtelingennoodfonds. Sommige gif- Wn kwamen helemaal uit Californië. p'dere uit Nederland 'en Zwitserland. V'ften voor het Vluchtelingenfonds der "erenigde Naties worden nog steeds ®aarne tegemoet gezien op giro 3054 van ?R Amsterdamsche Bank te 's-Graven- "age onder vermelding van „Vluchtelin- j^hnoodfonds". Dr. Van' Heuven Goed hart heeft de schenkers bedankt in een Communiqué, waarin hij ook de hoop Uitsprak, dat de landen, die tot dusver Eeweigerd hebben bij te dragen aan Clt fonds, in 1954 hun houding spoedig iu'len herzien, opdat het dringende Jverk voor de vluchtelingen over de ge hele wereld niet gestaakt behoeft te borden. Op de leeftijd van 54 jaar is in Bazel ©verleden de heer H. Burkhardt, die sinds 1949 consul van Nederland, met de P€r" •oonlijke titel van consul-generaal, m Bazel 15 geweest. De heer Burkhardt was ere-voorzitter van de Nederlandse vereniging in Bazel en ©estuurslid van de Nederlandse Kamer van •Koophandel in Zwitserland. De overledene, vie officier in de Orde van Oranje Nassau heeft zeer geijverd voor het'in 1949 J^gestelde Nederlandse lectoraat aan de universiteit van Bazel, dat in het bijzonder (Van onze Haagse redactie) Una culturele betrekkingen tussen Neder- en Zwitserland dient. •^r« H. S. Hallo, hoofd van de consu- *hG afdeling van de Nederlandse ambas- acie te Brussel, is benoemd tot consul- «cneraal te Johannesburg (Zuid-Afrika). zal 12 Februari per „Jagersfontein" uit Amsterdam naar Zuid-Afrika vertrekken. directie van de K.L.M. heeft thans on? sc^riJvcn van de Indonesische regering horua?gen' waarin de K.L.M. wordt uitge- kini be&in Februari in Djakarta bespre- Voeren m8t de Indonesische regering te K.B. is de gemeente Dinteloord en WflaiStn'jI1,U' aanSewezen als een gemeente, «ecret *uncties van burgemeester en v°ort "rt^ Z'''ri Recombineerd. Hieruit vloeit benoemd1 05 burgemeester, mr. H. Pot, is 'ot gemeentesecretaris. eigenaren in een naburige zaak of wo ning aan de telefoon geroepen voor een nietszeggend gesprek. Tijdens zijn af wezigheid bleek dan het geld, al dan niet met medeneming van het geldkist je, te zijn verdwenen. De oudste verdachte zeide in zijn laatste woerd, gelijk hij reeds eerder ter zitting had gedaan, dat „Bolletje,'' „Bleke Willem" en „Gijsje" de daders zijn geweest. Toen de president hem vroeg, of hij dan nu bereid was de namen te noemen, zei de J. hiertoe bereid te zijn mits hem de acht maan den, die hij in voorarrest heeft door gebracht, zullen worden vergoed. Hierop repliceerde de president: „Hier worden geen voorwaarden gesteld," en daarmede bleef duister, wie de drie met bijnamen genoemde perso nen zijn. Volgens de J. was voorts nimmer een zaak met zoveel fouten en vergissingen voor dit hof behandeld. Hij achtte het uiterst merkwaardig dat hij, toen zeven weken geleden in Amsterdam een be- hcorlijke diefstal door middel van een teiefoontruc was gepleegd, niet van huis was gehaald door de politie. De jongste verdachte zeide, dat hij het slachtoffer was geworden van de frao- pante gelijkenis, die hij vertoont met een van de werkelijke daders. „Daar over kan de J. u inlichten. Ik heb ge- prcheerd, dit langs allerlei omwegen te weten te komen, maar het is mij niet gelukt." Hij deelde het hof nog mede, dat hij „op vunzige wijze door de zelf verzekerde rijksrechercheurs was ge hoord, die zeiden, dat zij het zaakje weieens zouden opknappen, dat door de plaatselijke politie-ambtenaren, niet tot klaarheid was gebracht." Het hof zal op 27 Januari a.s. arrest wijzen. Advertentie Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over blijven. Bescherm Uw kleine met 's werelds beste hoestsiroop (Van onze correspondent) In de nacht van Maandag op Dinsdag zag een gemotoriseerde patrouille van de Kon. Marechaussee op de Amers- foortseweg onder Apeldoorn een auto, waarvan de motor blijkbaar stond te koken. De patrouille stopte en de inzit tenden begaven zich naar de gestrande wagen. Bij hun nadering sDrongen er twee mannen uit, die over het terziide van de weg staande hek van het Koninklijk park klommen en in de bos sen verdwenen. De Apeldoornse politie werd gewaarschuwd, waarna op uitge breide schaal een klopjacht werd ge houden. Pas in de vroege morgen van Dinsdag had men succes, toen men ter hoogte van de Koningslaan aan de Amersfoortseweg de 19-jarige H. M. uit Groningen aantrof, die zich kennelijk niet behaaglijk voelde, toen de politie op hem toestapte. Hij bekende met zijn vriend, de 23- jarige A. W., de auto in Groningen te hebben gestolen. De bedoeling was ge zamenlijk naar Frankrijk te gaan en dienst te nemen in het Vreemdelingen legioen. M. bleek evenwel in het bezit te zijn van inbrekerswerktuigen, zodat dit voornemen door de politie in twijfel werd getrokken. Gisteren is M. naar Groningen over gebracht. Naar zijn kameraad wordt nog gezocht. De motor van de auto bleek door de ondeskundige behande ling nagenoeg geheel te zijn vernield. De familie W., man, vrouw en vier jonge kinderen, welke Zaterdag door een ge rechtsdeurwaarder uit haar woning te Diepenveen was gezet, had haar verolijf gezocht in een op het erf van de woning opgeslagen tent van zeildoek, waarin zij drie dagen en nachten heeft doorgebracht. Op last van de burgemeester van Diepen veen is deze tent verwijderd. Het gezin zocht een goed heenkomen bij familie en ^kennissen. De burgemeester heeft ver klaard, dat het aanbod van het gemeente bestuur het gezin een tijdelijke woning te verschaffen in een huisje bij voortduring gestand wordt gedaan. De familie weigert voorshands dit huisje te betrekken. In de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland hebben Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat het provinciaal bestuur de regering medewerking heeft ge vraagd voor de bouw van drie nieuwe veerschepen ten behoeve van het verkeer over de Westerschelde. Deze schepen zullen groter zijn dan de grootste tot dusver va rende veerboten. De schepen kunnen hon derd auto's tegelijkertijd vervoeren. jpp*"* Het comité is samengesteld uit mr. J. F. Jansonius, burgemeester, dr. Th. Koot, bestuurder van de polder, P. Kis- temaker, namens de landbouwers, G. Bouma, namens de vakorganisaties, H. J. Tabbers, namens de middenstand en C. Meeuwig, secretaris. De periode van 11 tot 16 Juli is ge kozen. omdat deze in een agrarische gemeente de beste mogelijkheden biedt voor alle burgers om mee te doen. Op de Zondag voor de officiële gedenkdag zullen in alle kerken herdenkingsdien sten gehouden worden. In de ochtend van 11 Juli zullen om negen uur de klokken luiden, zowel in Hoofddorp als in Vijfhuizen, in Badhoevedorp en in De Lijnden. Om tien uur zal het cen traal comité een krans leggen op het graf van „de vergeten voorman", mr. J. p. Amersfoordt, de man, die zes jaar burgemeester van de gemeente was en in het polderbestuur zitting had. Zoals bekend is het gebeente van deze voorman en diens echtgenote twee jaar geleden van Sloten naar Hoofddorp overgebracht. Om elf uur zullen verschillende autoriteiten offi cieel in het polderhuis worden ontvan gen door de dijkgraaf, mr. K. J. G. baron van Hardenbroek. Om twee uur wordt de middenstandsweek en om drie uur het feestterrein geopend. Na een algemene 'receptie zullen genodig den zich om half zeven aan een diner verenigen, om des avonds een open luchtspel bij te wonen. De heren David Koning en dr. P. H Schroder uit Haarlem, die hun sporen verdiend hebben op het ge bied van het schrijven van een openluchtspel, zlJn uitgenodigd het historische gegeven te verwerken tot een boeiend schouwspel. Zij zullen daarbij gebruik maken van een ma- Van een zwanenpaar in het park van Trento is het mannetje onder een trein nuscript van de heer Kistemaker. omgekomen. Sindsdien is het vrouwtje zo treurig, dat zij voortdurend Op het programma staan verder in onder een treurwilg blijft zitten en niet meer wil eten. Per radio is een die week kinder- en volksspelen, een nieuwe mannetjeszwaan aangevraagd, die het Amsterdamse Artis nu per voetbaltournooi voor volwassenen en vliegtuig heeft gezonden. Wij weten niet of het jonge paar het goed met elkaar junioren van de plaatselijke clubs, wie kan vinden, want wij hebben daarover nog geen berichten uit Trento ontvangen, lerwedstrijden voor amateurs en ju- ï)e door Provinciale Staten van Zuid- staat het onderhoud van de vier wind- zal spoedig worden begonnen. Rijk en Holland in het leven geroepen „Stichting molens en de nodige herstelwerkzaamhe- provincie hebben samen een subsidie van tot Instandhouding van de Molenvier- den daaraan te bekostigen. f 12.000 voor herstel- en onderhoudskos- gang van de Tweemanspolder" heeft van Daarom riepen de Provinciale Staten ten beschikbaar gesteld. Wanneer andere het polderbestuur van de Tweemanspol- van de provincie Zuid-Holland de bo- lichamen en particuliere instellingen der vier windmolens, voor de somma vengenoemde stichting met de lange voor het behoud van de molens zullen van f 1, dat is dus één kwartje per naam in het leven, die de molens en de bijdragen, zou de overheid wellicht be- molen, gekocht. Deze windmolens heb- daarbij behorende tuinen en erven voor reid zijn nogmaals een subsidie te ver ben, totdat enige tijd geleden een mo- één gulden in bezit kreeg. lenen. Het Stichtingsbestuur is van plan torgemaal hun taak overnam, gezorgd Deie Stichting zal op zich nemen de een landelijke actie voor vrijwillige bij voor het droogmolen van de Tweemans- molens te restaureren; zij zullen voor dragen op touw te zetten om het behoud polder. Het polderbestuur van de be- noodgevallen bedrijfsklaar worden ge- van de molens te verzekeren, trekkelijk kleine polder was niet in maakt. Met de herstelwerkzaamheden De trits van herdenkingen rondom de droogmaking van het Haarlemmer meer zal in de week van 11 tot en met 16 Juli 1955 verschillende hoogte punten krijgen. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en het bestuur van de polder hebben namelijk een comité gevormd ter voorbereiding van een feestweek, welke beginnen zal op de He Juli, omdat het dan een eeuw geleden is, dat de gemeente bij wet werd ingesteld. Enkele dagen tevoren was beslist, dat de gemeente geheel tot de provincie Noord-Holland zou be horen. Het centraal comité heeft als leidraad gekozen een viering in alle delen van de uitgebreide gemeente, waarbij echter de voornaamste evene menten in Hoofddorp zullen plaats vinden, en wel: de officiële receptie, een openluchtspel en het eoncours-hippique. Talrijke initiatieven worden reeds uitgewerkt en verwacht, zoals wij op een persconferentie in het raadhuis van burgemeester Jansonius vernamen. (Van onze correspondent) In Hengelo is op het kruispunt Marskant Willemstraat de 22-jarige bromfietser G. J. Schutte aangereden door ëen auto. Een half uur na aankomst in het ziekenhuis overleed de bromfietser aan de opgelopen verwondingen. Deskundigen uit acht Europese landen hebben Dinsdagavond te Parijs de laatste hand gelegd aan een plan voor een grote internationale keten van televisie-uitzendin gen in de wereld, welke zich zal uitstrek ken van Belfast tot Rome en waaraan Bel gië Nederland, Denemarken, Engeland. Frankrijk. West-Duitsland, Zwitserland en Italië zullen deelnemen. De 35 deskundigen, die drie dagen heb ben vergaderd, hebben nog geen bijzonder heden over hun beraadslagingen- gegeven. De gerelayeerde uitzendingen zullen plaats hebben van 6 Juni tot 4 Juli a.s. Men meent te weten, dat Italiaanse afge- vaardigden op de conferentie de^ wens heb ben geuit een serie programma s voor ka- tholieken in geheel Europa uit te zenden, waarin o.m. Paus Pius de twaalfde zou spre ken Voorts wordt gedacht aan uitzending van' voetbalwedstrijden. Als het experiment deze zomer zou slagen zou ook in de win termaanden kunnen worden overgegaan tot internationale uitwisseling van programma s. De Landelijke Huisartsenvereniging heeft de huisartsen geadviseerd hun ta rieven voor particuliere patiënten met ingang van 1 Januari te verhogen. Een commissie die deze tarieven heeft on derzocht is van mening dat aan een verhoging, gezien de koopkracht van de gulden en de sterk gestegen beroeps kosten, niet kan worden ontkomen. De volgende regeling wordt voorge steld: Patiënteninkomen Beneden f 5.300 f 5.300f 7.000 f 7.000—f 10.000 f 10.000—f 12.000 f 12.000—f 15.000 f 15.000—f 20.000 f 20.000—f 25 000 f 25.000—f 30.000 Tar. p. cons, spr.uur huis 2,50 3.— 3.50 5.— 6.— 7.— 8.— f 10.- f f f f f f 8.— f 10.— f 11.— 3,50 4.— 6.— 7.— Boven dertig duizend gulden geldt geen gefixeerd tarief; de arts zal hier het honorarium van geval tot geval be palen. In overweging wordt gegeven om deze inkomensgroep gemiddeld f 12,50 per consult te vragen. Telefonische consulten zullen voortaan als spreekuurconsulten in rekening wor den gebracht. Telefonisch gevraagde korte toelichtingen op een reeds gege ven advies worden niet als consult be schouwd. Wèl echter elk telefonisch consult dat eigenlijk een bezoek aan of van de arts vervangt. Bezoeken, aangevraagd na het mid dagspreekuur of verzocht op een be paald tijdstip, kunnen dubbel worden berekend, evenals bezoeken, die op ver zoek van de patiënt op Zondag worden gemaakt of voor consulten buiten het spi eekuur. Bezoeken aangevraagd tus sen 11 uur 's avonds en 8 uur 's mor gens kunnen drievoudig berekend wol den. Voor verloskundige hulp zal f B0. verschuldigd zijn in plaatsen waar geen vroedvrouw beschikbaar is. Waar zulks wel het geval is zal minimaal f 75. worden berekend. Voor de inkomens groep boven f 7.000 zal een tarief gel den dat neerkomt op het twintigvoudige van het honorarium voor één visite. niores door De Meer onder auspiciën van „De Bataaf" uit Halfweg. Verder een sterrit en betrouwbaarheidsritten voor motorrijders, attracties voor ouden van dagen, concerten etc., verdeeld over de verschillende delen van de gemeente. Zo zal op initiatief van een zangvereniging in Zwanenburg een landelijk zangconcours georganiseerd worden. In Hoofddorp bereidt men een tentoonstelling voor van landbouw werktuigen en artikelen, daarmee ver band houdend. Met het bestuur van het Cruquiusmuseum is contact ver kregen over het maken van een ten toonstelling, welke de geschiedenis van het polderwezen behelst. Op de laatste dag zullen op ver schillende plaatsen vuurwerken ont stoken worden. Het comité wil aan de jeugd een blij vende waardevolle herinnering aan het eeuwfeest schenken. Van Oudsher is Hoofddorp in den lande bekend om het jaarlijkse con cours hippique, dat door de vereniging „Vooruit" georganiseerd wordt. In de oorlog heeft de bezetter de tribunes af gebroken en misschien mede daarom is het met de concoursen niet zo goed meer gegaan. Het comité hoopt dan ook, dat de vaste tribune in 1955 op gebouwd zal zijn en dat de roem Van het jaarlijkse paardenfeest dan weer als vanouds zal worden. Op Woensdag 13 Juli zal de paar^en- show gehouden worden in overleg met het comité voor de Hippische Sport in Den Haag. Koud- en warmbloedpaar- den zullen getoond worden, evenals bekende stieren en ander vee. Het pu bliek zal kunnen genieten van alle ty pen paarden, die in Holland te vinden zijn: de hengst steeds vergezeld van drie merries. Een historische optocht „Het paard in de loop der eeuwen" zal de aandacht trekken door de costume- ring en de uitbeelding van types. Men zal Batavieren en Middelcsuwers op het ros zien prijken. Maar dit is allemaal maar show. De echte paardenliefhebber en die telt Holland vele zat kunnen genieten van dressuurproeven, van de mooiste rijpaarden, van het springconcours en van de bijzondere prestaties der lan delijke rijverenigingen. Het comité heeft overleg gepleegd met de heer Dellaert, directeur van Schiphol, en gevraagd hoe de luchtha ven in de feestelijkheden betrokken zou kunnen worden. De heer Dellaert zeg de alle medewerking toe, maar op wel ke wijze Schiphol het eeuwfeest mee zal vieren, moet nog worden bekeken. Advertentie rillerig, lusteloos? Dan heeft de kou U te pakken! Blijf niet rondlopen, houd U warm en neem voor U naar bed gaat anti-pijn tabletten Amerika is het land van de onbegrensde mogelijk heden; van de onbegrensde onmogelijkheden trouwens ook. Gegeven bijvoorbeeld nu weer die televisie-om roeper, die halverwege een uitvoering van de „Onvol tooide" op het scherm verscheen om de Ameri kaanse luister- en kijkvinkjes de vol gende zinsnede in het gelaat te wer pen: „Als Schubert Blank's havermout had gegeten, zou hij de energie heb ben gehad om deze symphonie te vol tooien." Laat ik voorop stellen dat ik niets tegen Blank's havermout heb, behalve dan dit, dat ik havermout-in- het-algemeen een verfoeilijk eten vind. Bijna even verfoeilijk als de Ameri kaanse manier van reclame maken. Ik ben er zelfs van overtuigd dat, wan neer Schubert havermout had gege ten, hij helemaal geen muziek zou hebben geschreven. Zelfs geen onvol tooide. Het eten van havermout, van Blank of van Van Gend en Loos, moet iedere inspiratie doden; dat lijdt geen twijfel. Spreekt u het eens goed uit: „havermout." Welnu. Maar in Amerika daar eet men ha vermout. Daar heeft men de mond vol van havermout. Daar gaat men haver- mouterend door het leven. Och heden, dat het mij gegeven mocht zijn om slechts één ogenblik mijn hoofd door de Amerikaanse tele visie-schermen te steken en te zeggen: „Als men in Amerika minder op ha vermout zou kauwen, misschien dat men er dan ooit iets van Schubert en van de goede smaak in het algemeen zou gaan begrijpen." Johan Elsensohn wordt vandaag 70 jaar en dat wil zeggen, dat wij er nog eens aan herinnerd worden, dat „Els" veel te weinig op de planken heeft ge staan. Vooral de laatste jaren. Waarom weten wij niet en wij begrijpen het ook niet, daar Elsensohn een van de beste karakterspelers van ons toneel mag ge noemd worden. Wie hem gezien heeft in rollen als Sancho Panza, mijnheer Jburdain, Oranje Hein, Circus Knie en vele andere, zal moeten erkennen dat hij een onweerstaanbare figuur is, een toneelman van top tot teen. Waarlijk, wé zien hem te weinig en vooral te weinig achter elkaar. Velen weten waarschijnlijk niet, dat Elsensohn ook toneel heeft geschreven. Volksstukken, die recht tot het hart gaan en die dan ook het is alweer lang geleden veel succes hebben ge had. Hij is een bijzonder gevoelig spe ler, een man die het vak door en door kent en die een voorkeur heeft voor humoristische rollen, die op een onder stroom van ernst, zelfs melancholie drij ven. Het is waar, dat zijn spel zeer sterk het volkse accent heeft (als men dat woord goed verstaan wil), maar dat is eer een voordeel dan een nadeeL wanneer men hem in de juiste rollen wil plaatsen. Voor regisseurs behoeft hij geen moeilijkheden op te leveren. Elsensohn is nog zo vitaal, dat we hem gerust mogen toewensen, dat hij nog vele jaren spelen zal en wel die rollen, die hij als geen ander weet op te knappen. De geschiedenis van Jack Sheppard speelt in het begin van de achttien de eeuw. Sheppard was een onbeschaamde jonge dief. Op dit punt past stellig geen verheerlijking, maar dit doet er verder niets aan af, dat deze deugniet over een zeld zaam ontsnappingstalent be schikte, hetgeen hem tot een geniaal uitbreker heeft ge maakt. Na reeds enige malen we gens delicten, welke hier minder ter zake doen, te zijn gegrepen en daarop weer ontvlucht te zijn, werd deze jongeman te Londen in de best beveiligde cel van de Newgate-gevangenis opgeslo ten. Hij kreeg daar boeien aan zijn handen en ook om zijn enkels; aan dit tweede stel boeien was een ketting bevestigd, welke vastzat aan een ring in de vloer. Sheppard slaagde er door schuif- en trekmanipulaties en met behulp van zijn tan den in zich uit zijn boeien los te maken; nog met ket tingen aan zijn benen ging hij verder met zijn ontsnap- pingswerk. Hij wist staven en stenen uit de schoorsteen in zijn cel los te rukken en belandde in een ander ver trek. Niet minder dan zes zware, met ijzer beslagen deuren moest hij toen nog passeren alvorens de weg naar de vrijheid voor hem open lag, maar dank zij een ongelooflijke inspanning slaagde hij er met zijn primi tieve gereedschap een staaf, een spijker en een spijl in, al deze deuren te forceren of op andere wijzen open te krijgen. Na zes uren hard werken, waarbij hij een vrij lange tocht door de ge vangenis had afgelegd en nogal wat lawaai had ge maakt, belandde hij op het dak van Newgate. Hier kwam de 23-jarige bandiet echter eerst voor zijn grootste moeilijkheid te staan: hij kon namelijk niet naar beneden komen zonder een lijn. Hij besloot terug te ke ren naar zijn cel om zijn deken te halen een terugkeer, waarmee hij een groot risico nam, omdat het bepaald niet onwaarschijnlijk was, dat men inmiddels zijn verdwij ning zou hebben opgemerkt. Hij had echter geluk en wist tenslotte de vrijheid te berei ken. Tengevolge van zijn overmoed is hij kort daarna evenwel weer gegrepen en uiteindelijk de dood op het schavot niet ontgaan. Jack Sheppard mag men wel het klassieke type van de uitbreker noemen. Zijn ontvluchting vormt het boei endste relaas uit een serie kwam uit het fort van Ham in werkmanskleding en Har vey Logan, een bandiet uit de „Far West", speelde het, hoewel hij onder zware con trole stond, klaar om het hoofd van zijn bewaker vast te snoeren met een stuk ijzerdraad, dat hij van een bezem had afgepeuterd. In de eerste wereldoorlog zaten de Franse piloten Marchal en Garros gevangen in het Duitse kamp Scharn- horst. Zü bestonden het in de schemering naar buiten te wandelen in nagemaakte Duitse uniformen, waarbij de knopen en sabels van hout waren. Toen de Duitse ge- van dertien avontuurlijke ontsnappingsverhalen, welke onder de titel „Door het oog van de naald" gebundeld zijn uitgegeven door Het Spec trum. Men zou tegen dit Prisma-boekje kunnen aan voeren, dat het te zeer te hooi en te gras uit de ge schiedenis een stel ontvluch- tingsverhalen heeft opge diept van, zoals het heet, „koningen, ministers en ge wone gauwdieven"; er zit niet veel verband in. Maar dan neemt men de zaak wel wat zwaar, want de meeste van deze verhalen zijn ook afzonderlijk zeer genietbaar. Lord Nithsdale ontsnapte uit de Tower van Londen door zich als dienstmeid te verkleden; zijn wangen wa ren geblanket en hij had valse krullen op het voor hoofd. De vondst was hier, dat men verschillende vrou wen heen en weer liet lopen, die xle schildwachten niet meer uit elkaar konden hou den. Louis Napoleon ont- heime dienst deze zaak kwam onderzoeken, wisten twee andere gevangenen identiteitspapieren van een politie-autoriteit te kapen en daarmee de deuren ook voor hen te doen openen! Uit de tweede wereldoor log zouden zonder twijfel tal loze ontsnappingsverhalen op te diepen zijn. Men vindt hier het avontuur van twee Nederlandse officieren, die in een krijgsgevangenenkamp zaten, waar men de vlucht pogingen internationaal ge organiseerd en gecoördineerd had. Af en toe lieten de ge vangenen een schijntunnel door de Duitsers ontdekken, die dan weer een tijdje ge lukkig waren met hun vondst en minder naar andere tun nels zochten! De Nederlan ders ontkwamen uit dit kamp, waar overigens niet zo'n erg streng regime moet hebben geheerst, door zich een tijdje schuil te houden in een put. Alvorens zij in Zwitserland kwamen, ge raakten de twee mannen nog een keer in de situatie, dat zij zich als een vrijend paar tje moest voordoen Het uitbreken zit een ge vangene in het bloed. Bijzon der respect moet men wel hebben voor generaal Giraud, die, nadat hij in de eerste wereldoorlog reeds bij de Duitsers ontsnapt was, ook in de jongste oorlog, ondanks zijn opvallend lange figuur en 61-jarige leeftijd, weder om wist te ontkomen en voor De Valera, die op het idee kwam om zijn medestrijders een sleutel van de gevange nis te laten maken, waarvoor hij per open briefkaart de tekening naar buiten stuurde. En onze eigen Huigh de Groot? Zijn ontsnapping in de befaamde boekenkist doet het tussen al deze andere avonturen nog altijd zeer goed, waarbij wel speciaal de belangrijke rol genoemd mag worden, welke zijn dienst maagd bij deze ontvluchting gespeeld heeft. Het boekje „Door het oog van de naald" bevat ook een fantastisch relaas betreffen de de redding van een zee man, die in 1863 door een walvis werd opgeslokt. Deze man moet later verteld heb ben, dat hij in het binnenste van het dier een zachte substantie voelde met aller lei spartelende vissen en dat hij het afschuwelijk heet had. Later op de dag werd de walvis gevangen en na twee dagen' vond men de zeeman, hoewel bewusteloos en geheel donkerrood ge kleurd, nog levend in de maag van het dier terug. Het is, al werd het dan door een gehele scheepsbemanning on der ede bevestigd, een bijna, ongelooflijk verhaal en het heeft niets met gevangenis sen te maken, maar voor het geval het waar zou zijn, is het zeker een kras staaltje van een ontsnapping „door het oog van de naald". T. E.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3