Verschillende handbalelftallen vroeguitgespeeld BEKER- EN LAUWERTAK WEDSTRIJDEN Training jongere spelers te Roosendaal begonnen Sparta verplettert Treffers met grote cijfers (9—1) 1 yn po DilR ViJOUW OOR huishouden MOET MEN leren Utrecht bouwt een nieuw soort gasfabriek Levensbelang voor centraal Nederland In het zand van MARS Loting voor de vierde ronde Eerste oefenavond een succes Gelijk spel van NedLloyd m J Wordt U gekweld WOENSDAG 13 JANUARI 1954 PAGINA 4 Interessant competitie program Om de Engelse beker Ipswich Town in vierde beker-ronde T afeltenniscompetitie - - - Olympische ruiterspelen te Dublin? Jamaica leidt tegen de M.G.G. Bouwmeester speelt simultaan f €"R> I G "D€ NOORMAp Whitfield, en Santee Geen overtreding van amateurbepalingen Nederlandse zwemmers naar Brussel Daviscup-tournooi 1954 Reeds 13 inschrijvingen Hongaarse sportlieden naar het buitenland Taher, bestuurslid I.O.C., in arrest gesteld door ARTHUR C CLARKE „Het is onmogelijk om iets voor u te verbergen. Ja". Scheepvaartberichten Mannen willen niet dik sijn MARKTBERICHTEN (Van onze handbalmedewerker) Een groot aantal handballers mag zich dit seizoen dan in een vlotte afwik keling der competitie verheugd voelen, ongetwijfeld zal bij velen van hen die vreugde deze week behoorlijk geluwd zijn. Voor de derde maal in suc cessie werden alle wedstrijden afgelast. Zulks neemt echter niet weg, dat het competitierooster nog steeds een flinke voorsprong heeft op het schema. Het zal dan ook heel weinig in de geschiedenis van de R.K. Nederlandse Handbalbond zijn voorgekomen, dat verschillende elftallen reeds zó vroeg in het seizoen praktisch uitgespeeld zijn. Deze elftallen behoeven echter geenszins werkloos te blijven toekij ken. Er staat n.I. een uitgebreid beker- en lauwertak-programma op stapel. In welke vorm deze wedstrij den verspeeld zullen worden staat tot nu toe nog niet vast. Zeker is dat het zo vertrouwd geraakte afvalsysteem aan de kant is gezet. Voordat met deze wedstrijden kan worden begonnen zullen er toch eerst enkele competitiewedstrijden afgewerkt dienen te worden. Ondanks de allesbe halve gunstige vooruitzichten zijn we toch niet helemaal pessimistisch en hebben we nog een sprankje hoop dat de weergoden hun. wispelturige buien voor deze week eens laten varen en dat er a.s. Zondag weer overal gespeeld kan worden. Zowel bij de dames-afde ling als bij de heren-klassen staan er belangrijke en interessante wedstrijden Op het programma. Do Amsterdamse derby bij de heren in de diocesane klasse tussen D.T.S. en V.D.O. mag wel als „de wedstrijd van de dag" genoemd worden. De eerste ontmoeting, waarbij V.D.O. zich ter nauwernood aan een nederlaag kon ont worstelen, ligt nog vers in het geheu gen, zodat deze returnpartij een ferm duel belooft. Zeker zal D.T.S. er alles op zetten de koploper zijn trotse onge slagen record te laten sneuvelen. De Rotterdammers in deze klasse blijven thuis. Lodewijk ontvangt Kwiek en is in deze partij sterk favoriet. Advendo krijgt het veel zwaarder tegen Hios. Hun stadgenoot, Activitas, is echter tegen H.V.P. lang niet kansloos. In de eerste klas moet Leonidas een zware gang ondernemen naar de hoofd stad om Ambon te bekampèn. Wij dur ven de Haarlemmers geen succes te voorspellen. D.T.S. 2 krijgt het even eens zwaar te verduren tegen de reser ves van V.D.O. Bij de dames in de dio cesane klasse staan belangrijke ontmoe tingen op het programma. Odos heeft nog een sportief appeltje met T.Y.B.B. te schillen en zal zeker trachten zich van de onlangs in Haarlem geleden ne derlaag te revancheren. Daartegenover staat dat de Haarlemmers hun goede papieren niet zo maar laten kelderen. Ado trekt eveneens naar de Amstelstad en gaat D.C.G. opzoeken. Ambon krijgt in A.O.G. een lastige tegenstander te be strijden. V.D.O. en Leonidas zullen hun krachten meten. Het geringe terrein voordeel kan hier door de V.D.O.- dames misschien wel uitgebuit worden. Voor de eerste klas van district Amster dam is het programma van 3 Januari j.l. nog steeds van kracht. Wilskracht sport mag met de winterslaap nog even door gaan. S.V.A. krijgt bezoek van de reser ves van D.C.G., een ontmoeting met ge lijke kansen. Amstelzwaluwen zal in Halfweg zich moeten inspannen om de aanval van Dop af te kunnen slaan. Beide elftallen verkeren in degradatie- gevaar, zodat hier veel spanning te verwachten is. TobThe Victory is van geen belang meer voor de onderste en bovenste plaats. Voordat we nu overstappen naar de eerste klas van district Kennemerland blijven we nog een ogenblikje in dis trict Amsterdam en geven eerst de stand van de Junioren A-klasse, die vorige week niet in onze rubriek was opgenomen. D.C.G. 11 11 0 0 22 104— 18 Martinus 11 8 0 3 16 71— 39 Roda 10 6 0 4 12 46— 29 Tob 9 5 1 3 11 34— 31 N.E.A. 8 5 0 3 10 47— 22 Vido 10 3 1 6 7 39— 48 Wilskr. trn. 9 2 1 6 5 27— 40 Amstelzw. 11 1 1 9 3 31— 71 Odos 11 1 0 10 2 11—111 In de eerste klas van district Kenne merland is de zaak voor Oranje Wit praktisch bekeken. Voor Zondag zal het voor de Oranje Witters nog wel even oppassen zijn wanneer men V.B.O. ont moet. Wijk aan Zee gaat op bezoek bij Blauw Zwart en moet winnen om van de tweede plaats verzekerd te blijven. Bij ZeevogelsMeervogels heeft eerst genoemde de beste kansen op de over winning. De loting voor de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie heeft het volgende resultaat opgeleverd. Whex- ham of Scunthorpe UnitedPorts mouth of Charlton Athletic, Manchester CityLeeds United of Tottenham Hot spur, Stoke CityMiddlesbrough of Lei cester City, BurnleyNewcastle United of Wigan Athletic, Plymouth Argyle Doncaster Rover, Lincoln City of Wel- sallPreston North End, Sheffield Wed nesday of Sheffield UnitedChester field, Cardiff City—Port Vale, Arsenal —Hastings United of Norwich City, Stockport County of Headington United- Bolton Wanderers, West Bromwich Al bionRotherham United, West Ham United—Blackpool of Luton Town, Tran- mere Rovers of Leyton Orient—Grimsby Town of Fulham, Ipswich Town of Old ham Athletic—Birmingham City, Black burn RoversBrentford of Hull City, EvertonBarrow of Swansea Town. In een overgespeelde wedstrijd van de derde ronde om de Engelse beker heeft Ipswich Town te Oldham met 10 van Oldham Athletic gewonnen. Ipswich komt nu in de vierde ronde, te spelen op 30 Januari, op eigen ter rein tegen Birmingham City uit. De U.C.I. heeft, de 1 min. 10,4 sec., in welke tijd de Russische amateur wiel renner Rostislav Vargachkin op 20 Ju li 1953 te Moskou de km met staande start aflegde, als wereldrecord erkend. De eerste regionale centrale training van de reeks welke beraamd is in het kader van de plannen van de technische commissie van de K.N.V.B. om op bre dere basis te komen tot verbetering van het spelpeil, is Dinsdagavond onder leiding van bondsoefenmeester Karei Kaufmann op het fraai verlichte R.B.C.- terrein te Roosendaal gehouden: 28 Bra bantse voetballers en één Zeeuw van 18 tot 24 jaar waren voor deze training uit genodigd. Behoudens vijf spelers, die wegens militaire dienst verstek moesten laten gaan, waren allen opgekomen, waaruit wel de grote animo voor deze voetbaltraining bleek. De heer H. Pellikaan van de techni sche commissie verwelkomde de spelers die telkens in groepen van acht man op het veld' kwamen. Hij legde er daarbij ae nadruk od, dat het de bedoeling van de bond is, de uitgenodigde spelers een kans te geven om door serieuze deel neming aan deze training zich een plaats te veroveren in een vertegenwoordigend elftal, ook voor internationale ontmoe tingen. De heer Kaufmann lichtte voor de aanvang de trainingsmethoden toe. Er zal niet aan conditietraining worden gedaan, doch in hoofdzaak aan balbe handeling, in casu het trappen en plaat- (Van onze tafeltennis-medewerker) Het afgelopen weekend werd het res tant van het inhaalprogramma afge werkt. Sparta bleef op eenzame hoogte tronen boven al zijn belagers, en ver pletterde Treffers met 91. Belangrijk was de ontmoeting tussen Quick en Sparta 2, en die tussen Wifra en Ned Lloyd. Inzet hiervan was de tweede plaats, die Cor Pelser c.s. enige weken geleden aan de Quick-mensen moest af staan. NedLloyd is er niet in geslaagd het terrein te herwinnen, want zij speel de zelf gelijk, terwijl de Hilversumse ploeg de Sparta-reserves ruim de baas bleef. Het wordt zo langzamerhand een zwa re opgave de triomfen van Sparta te bewieroken, daar er nooit gelegenheid is, ook maar een zeer bescheiden verras sing weer te geven. Cor du Buy, Will van Zoelen en de „baby" van de Neder landse tafeltcnnis-sterren Bert Onnes, tonen overduidelijk een suprematie, die wei zeer duidelijk door het bijzonder fraaie gemiddelde 737 gedemonstreerd wordt. Ware hetNniet, dat de strijd om de tweede plaats, zowel als die om de voorlaatste heel wat spannender is dan vorig jaar, dan was de hoofdklasse dit maal een weinig interessante aangele genheid. Voorlopig heeft Quick zich een fraaie twee punten voorsprong bevoch ten op zijn naaste concurrenten Ned Lloyd en Wifra. Afgelopen weekend ging de strijd tegen Sparta 2. De uitslag 73 doet voorkomen, dat de Hilversum mers zonder al te veel moeite wonnen, maar niets is minder waar, daar er niet minder dan vijf partijen eerst in de der de game werden beslist en dan nog soms met 22-20 en 21-19. Scheffer en v. Ham waren er bij de gasten goed in en ble ven dan ook ongeslagen, terwijl Broné zowel door Cogh als Goudsmit geklopt werd. Het dubbel bracht nog een Am sterdamse zege met de uitslagen 2220 en 2523. Belangrijk was ook, dat Ned Lloyd het tegen Wifra niet verder dan een gelijk spel bracht, en zodoende twee punten achter is geraakt. Onderaan blijft de spanning er ook goed in. NeverDown zal zeker degraderen, maar Treffers en PSV zullen elkaar ongetwijfeld de ge vaarlijke voorlaatste plaats geducht be twisten, waarbij de Eindhovenaren er bij het slot van de tweede helft, het beste voorstaan. Tot 23 Januari hebben hoofd- en overgangsklasse rust. In de hoofd klasse zal Wibo dan tegen PSV gaan trachten wraak te nemen over het gelijke spel van de eerste helft, ter wijl Quick zijn tweede plaats moet gaan verdedigen tegen Wifra. In de overgangsklasse C is Achilles kans loos tegen Barna. In D maakt HBC twee punten tegen Rapid 3, maar is JongLeven kansloos tegen Sparta 3. Smash ontmoet Heemstede 1 en moet rekening houden met de ern stige plannen van dit team om de tweede plaats te veroveren. Eindranglijst eerste helft hoofdklasse: Sparta 8 8 16 64— 7 Quick 8 6 2 12 49—31 NedLloyd 8 4 2 2 10 50—30 Wifra 8 4 2 2 10 44—36 Sparta 2 8 4 4 8 40—40 Wibo 8 2 3 3 7 40—40 PSV 8 2 1 5 5 30—50 Treffers 8 1 2 5 4 28—52 Never Down 8 8 74 sen en het „commanderen" van de bal tijdens het dribbelen. De eerste oefenavond bleek geheel op dit principe ingesteld te zijn. De deel nemers kregen volop gelegenheid de ge noemde onderdelen te beoefenen, waar bij de heer Kaufmann ook individuele aanwijzingen gaf. Er bleek onder de eerste groep, waarbij ook enkele spe lers uit West-Brabantse derde en vierde klasse clubs waren, aardig materiaal te schuilen. Doelverdedigers waren deze avond nog niet uitgenodigd: t.z.t. volgt voor hen een aparte training. Ook voor spe lers uit Eindhoven en omgeving moeten nog trainingsdata worden vastgesteld, daar het niet in de bedoeling ligt het plan om te Venray te oefenen, uit te voeren. Te Brussel is het jaarlijks congres van de FEI (Fédération Enquestre In ternationale) begonnen, dat twee dagen zal duren. Het belangrijkste agendapunt van deze vergadering is de kwestie van de Olympische ruiterwedstrijden in 1956. Een van de eerste moties, welke met algemene stemmen werd aangenomen, was een beroep op het Internationaal Olympisch Comité om vast te stellen, in welke stad de Olympische ruiterwedstrij den in 1956 gehouden zullen worden. De candidatuur van Dublin werd ge steld om Melbourne te vervangen, ter wijl van Duitse zijde Berlijn als zoda nig naar voren werd gebracht. Naar verluidt, zullen beide voorstel len naar het IOC worden gezonden. (Van onze cricketmedewerker) Aan het einde van de derde dag van de vierdaagse cricketmatch tussen Ja maica en de M. C. C. luidde de stand: Jamaica: le innings 187; 2e innings 167 voor 3; M. C. C.: 4e innings: 286. Jamaica leidt derhalve met runs en nog 7 wickets in handen. De Engelse gastbowler Trueman neemt, wegens een verwonding aan zijn hiel, niet Verder aan het spel deel. In de cantine van de N.V. Kon. Stearinekaarsenfabriek te Gouda speelde de winnaar van het Hoogoven Schaaktournooi H. Bouwmeester si multaan aan 37 borden. Bouwmeester won dertig partijen, speelde vier remi se en verloor er drie, en wel van J. J. Jager en P. Kok, beiden van de schaakclub Messemaker uit Gouda en A. Liesveld van Apollo, Gouda. 18. „Kom meel Wc moeten hulp halen!" kan Erwin eindelijk met moeite uit- brengen en na een laa.tste schuwe blik op de dode man rent hij met Knud langs het bospad terug. Zodra zij de feestweide naderen, begint Erwin te schreeuwen: „Moord! Er is een Deense boogschutter vermoord! Waar is mijn vader?" Als bij toverslag is de vrolijke, onbezorgde stemming op de jeestweide verdwenen. Met ontstelde ge zichten staart men naar de twee knapen, die, half struikelend, over het veld rennen. Wanhopig speurt Erwin het terrein af, doch de koning is nergens te zien. „Fadir!" roept hij, zo hard hij kan. „Fadir!" En tot een paar krijgers, die hen passeren: „Zoek mijn vader! Er is een Deense boogschutter vermoord In zijn opwinding heeft Erwin nog niet gezien, dat van de andere kant Wulfstan, Baldor en Torge naderen. Plotseling zien de jongens hun weg versperd door de drie Denen. Wulfstan grijpt Erwin ruw bij de arm en dwingt hem te blijven staan. „Wat schreeuwt ge daar over een vermoorde Deen? Dat moet Svegdir zijn," snauwt hij Erwin toe. „Een van uw mannen daarvermoord, in het bos! Laat me los ik moet naar mijn vader," hijgt Erwin, terwijl hij tevergeefs poogt zich uit Wulfstan's greep te bevrijden. Doch de Deen is niet van plan de jongen te laten gaan. „Sta daar niet te kijken! Ga de koning waarschuwen," grauwt hij tot een der andere boogschutters en terwijl hij Erwin meetrekt, bijt hij hem toe: „Uw vader komt wel. Eerst zult ge mij naar de plek brengen, waar het gebeurd is. Vlug wat!" Er zit niet anders op voor de prins en ten slotte is de vermoorde een landsman van Wulfstan. Nog zwakjes tegenstribbelend gaat Erwin mee, terwijl Knud er be dremmeld achteraan loopt. Ook enkele Noren sluiten zich bij de groep aan. Als zij de bewegingloze gestalte op het bospad bereikt hebben, snelt Baldor vooruit en laat zich bij de dode op de knieën vallen. „Lafhartig neergeschoten, van achteren," mompelt hij, terwijl hij de pijl uit het lichaam trekt en die met een veelbetekenende blik aan Wulfstan overhandigt. Hier zal iemand met zijn leven voor boeten! Een pijl voor een *pijl," gromt de Deen fronsend, terwijl hij het dodelijke wapen aandachtig bekijkt. Dan werpt hij Erwin een stekende blik toe en er is een onaangename klank in zijn stem, als hij vraagt: „Herkent ge deze pijl, knaap?" Erwin verbleekt, nadat hij een vluchtige blik op de pijl geworpen heeft. Dan klemt hij zijn tanden op elkaar. Doch achter hem is het Knud, die uitroept: „Maarmaat dat is toch een pijl van Axe." In verband met berichten in Zweedse bladen als zouden de Amerikaanse ath- leten Mal Withfield en Wes Santee zich verleden jaar tijdens een tournée door Duitsland aan inbreuken op de ama teurbepalingen hebben schuldig gemaakt heeft Ferris, secretaris van de Ameri kaanse Amateur Athletiek Unie, zich met een verzoek om inlichtingen tot het bestuur van de West-Duitse athletiek- bond gewend. De voorzitter van deze bond heeft thans verklaard, dat tijdens een bespre king met de organisatoren van de wed strijden eenstemmig is vastgesteld dat de Amerikanen zich, ook wat de ama teurbepalingen betreft, correct hebben gedragen. Alleen te Keulen had een deel van het Amerikaanse gezelschap een kwajongensstreek uitgehaald, waarvan echter juist Whitfield zich afzijdig had gehouden. Er was hoegenaamd geen aan leiding om zich met een klacht tot de Amerikaanse athletiek unie te wenden. Ter gelegenheid van cTe opening van een nieuw overdekt zwembad te Brussel zul len 27 en 28 Februari in de Belgische hoofdstad internationale zwemwedstrijden worden gehouden. Wim de Vreng (A.Z. '70), Jitse van der Veen (LZO) en Geert Jan van <Rooy (Aegir) zijn uitgenodigd op deze wedstrijden uit te komen. Tevens zal de KNZB een estafetteploeg 4 x 100 m. wisselslag heren samenstellen. Hierin zal De Vreng de vrije slag zwemmen, Van der Veen de rugslag en Van Rooy de vlinder slag. Een schoolslagzwemmer zal nog wor den aangewezen. De Australische tennisbond heeft voor het Daviscup-tournooi 1954 reeds de inschrijvingen van dertien landen ontvangen. Het zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, België, Luxemburg, Neder land, Monaco, Turkije en Nieuw-Zee- land, Ierland. Hongarije zal dit jaar aan alle belangrijke internationale sportwedstrijden deelne men. Het Hongaarse voetbal-elftal vertrekt eind Januari of begin Februari voor een tournee door Egypte. Het speelt in April tegen Oostenrijk in Wenen, waarna in Mei de return-match tegen Engeland in Boe dapest volgt. Daarna gaan de Hongaren naar Zwitserland voor de eindronde van de wereldkampioenschappen voetbal, wel ke in Juni en Juli gehouden worden. Verder zullen Hongaarse sportlieden deelnemen aan: de wereldkampioenschap pen tafeltennis in April in Londen, de wereldkampioenschappen worstelen in To kio, schermen in Luxemburg, de Europese athletiekkampioenschappen in Zwitserland, zwem- en waterpolo-wedstrijden in Torino, Italië, basketball in Brazilië en tenslotte gymnastiek in Rome. Volgens een mededeling van Otto Mayer, kanselier van het IOC, zal de Egyptenaar Mohamed Taher, lid van het dagelijks bestuur van het IOC, niet kunnen deelnemen aan de bestuurs vergadering, welke dezer dagen te Lausanne wordt gehouden. Hij is in arrest gesteld en zijn bezittingen zijn door de Egyptische regering verbeurd verklaard. De Kon. Ned. Toeristenbond ANWB deelt mede dat in 1953 het aantal leden van 257.327 tot 270.855 is gestegen. Het aantal wegenwachtleden onderging an dezelfde periode een uitbreiding van 119.593 tot 131.192. Vorige week hebben wij betoogd, dat de ouders tegen woordig dikwijls te weinig bet gezag, ook van hun hulp in de huishouding, hoog hou den tegenover de kinderen. Als gewoonlijk heeft ook deze zaak twee kanten. Want ter wijl de ouders niet zelden het meisje niet het gezag toe kennen, waarop het recht heeft, gebeurt het ook nogal eens dat, dit evenzeer in te genstelling met de meisjes van vroeger, de hulp in de huishouding weinig verant woordelijkheidgevoel aan de dag legt. Het vraagstuk van het gebrek aan iiuishoude- lijke hulp heeft allerlei kan ten. Wij begrijpen heel goed, dat het voor een jong meisje dikwijls aantrekkelijker lijkt om van 's morgens 8 tot 12 en 's middags tot 6 uur te wer ken, in gezelschap van een grote groep meisjes van de zelfde leeftijd, dan van 's morgens vroeg tot 's avonds half 8 of 8 uur te werken in een gezin met veel kleine kinderen. Daar staat echter tegenover, dat het werk, dat het meisje in het gezin ver richt, veel afwisselender is dan dat op fabriek of atelier. De meeste jonge meisjes dro men er van eens een eigen huishoudentje te hebben. Het is van niet te onderschatten betekenis, dat het meisje dan in haar jeugd ook leert om „het huishouden te doen." Niet alleen, bedoelen wij, stof afnemen, hoewel zelfs dat nog niet zo gemakkelijk is als het lijkt, wij zagen ten minste nog pas een meisje bezig de sierlijk gebogen poten van een tafeltje af te stoffen, waarbij zij met haar bepaald niet smetteloos schone linker hand steunde op het glanzend gepolitoerde blad maar wij bedoelen vooral, dat zij be grip krijgt van werkverde ling, dat zij leert met geld omgaan, niet alleen van zich zelf, maar ook van anderen. Een slordige huisvrouw kost meer dan de vlijtigste man kan verdienen. Maar er zijn toch massa's huisvrou wen, die het ook nooit ge leerd hebben, zal men ons waarschijnlijk tegenwerpen. Dat is zo. Velen hebben het pas door scha en schande geleerd, anderen hebben het na vele jaren nog niet te pakken. Maar die moéilijk- lieden kan men zich juist be sparen, door in zijn jeugd de huishoudelijke werkzaamhe den te leren. Zeker, men kan daarover ook van alles leren op huis houdelijke cursussen, maar zelfs na zo'n cursus kan men in de practijk nog heel wat leren. En nu hebben we nog niet gesproken over de ervaring op opvoedkundig terrein, die men in het gezin kan opdoen. Niet, omdat men daar niet vaak dingen zal zien gebeu ren, die niet juist zijn, maar omdat men zelden zoveel leert als van de fouten van anderen. Niet voor niets zegt het spreekwoord: Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. (Van onze verslaggever) De gemeente Utrecht heeft een plan ge reed liggen voor de houw van een gas fabriek, welke bij de gasproductie gebruik zal maken van een voor Nederland geheel nieuw procédé. Naar de opzet is dit nieuwe gasbedrijf bedoeld als een centrale fabriek voor de gasvoorziening van midden-Neder land. Reeds is er overeenstemming be reikt met een vijftal gemeenten, te weten Amersfoort, Zeist, Woerden* Culemborg en Baarn, die mede van het nieuwe bedrijf gas zullen gaan betrekken.. Met de rege ring is het overleg omtrent dit plan nog gaande. Hoewel men te Utrecht verwacht dat de regering hieraan spoedig haar goed keuring zal hechten, zal onverhoopte wei gering daarvan de uitvoering van het pro ject niet kunnen stuiten. Aldus verklaarde gistermiddag de Utrechtse wethouder voor de Bedrijven, de heer A. Ploeg, tijdens de traditionele nieuwjaarsontvangst van de pers door het Utrechtse gemeentebestuur in hotel Pays Bas. De totstandkoming van het nieuwe be drijf is een levensbelang voor centraal Nederland, zo zeide de heer Ploeg. De gemeenten, die hier de handen ineen ge slagen hebben, menen dan ook hierin het nationaal belang te dienen en in volledige harmonie te handelen met een nationaal gasbeleid. Anderzijds hebben zij ook vol ledige vrijheid aldus te handelen, daar de gasvoorziening, zoals ook de minister in de Kamer heeft verklaard, een* zaak van de gemeentelijke overheid is. De gemeente Utrecht is hiermee afgestapt van een plan voor de bouw van een tra ditionele gasfabriek, een z.g. koolgasfabriek, dat reeds jaren geleden werd opgesteld. Zulks in verband met het feit, dat het aardgasquantum groter bleek te zijn dan men vermoedde. Deze bevinding heeft de situatie der Nederlandse gasvoorziening fundamenteel gewijzigd. De regering wil namelijk een leiding' laten aanleggen van het aardgaswinningsgebied rond Wanneper- veen en Pernis, om aldus de calorische waarde van het te Pernis geproduceerde „kraak"-gas te kunnen verhogen. Bij toe passing van het procédé voor gasfabricage door z.g. „restloze vergassing" kan ook Utrecht van deze leiding profiteren, om de calorische waarde van het aldus gefabri ceerde gas eveneens met aardgas te ver hogen. De voordelen Van het Utrechtse plan zijn vele, aldus de heer Ploeg. Er zal een grote hoeveelheid aardgas worden afge nomen. Bovendien is er voor de bouw (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 65 „Geestdrift is niet genoeg, begrijpt u," zei Hadfield „Dat begrijp ik volkomen." „Deze kleine wereld van ons is op twee dingen gegrondvest bekwaam heid en hard werken. Zonder die twee dingen zouden we even goed terug kunnen gaan naar de aarde." „Ik ben niet bang om te werken, en ik ben er zeker van, dat ik gauw ge noeg zal weten om hier administratief werk te doen en ook om een onder deel van de technische dienst waar te nemen." Dit was waarschijnlijk wel zo, dacht Hadfield, en Gibson was er intelligent genoeg voor; maar er werd meer dan intelligentie vereist; persoonlijke facto ren speelden al een even grote rol. Het zou het beste zijn om Gibson maar niet te veel hoop te geven totdat hij nadere informaties genomen en er met Whit- taker over gesproken had. „Weet u, wat u het beste doen kunt?" zei Hadfield. „U zendt een voorlopig verzoekschrift in om hier te blijven, en ik zal het doorgeven naar de aarde Binnen een week kunnen we antwoord hebben. Natuurlijk: als ze er afwijzend op beschikken kunnen we er hier ook niets aan doen." Gibson betwijfelde dit, want hij wist hoe weinig notitie hij nam van de aard se voorschriften, wanneer die niet met zijn plannen strookten. Maar hij zei en kel: „En als ze er op de aarde mee ac- coord gaan, dan zal de beslissing wel aan u zijn?" „Ja, dan zal ik er eens over gaan denken." Dat was nogal bevredigend, dacht Gibson. Nu hij de grote stap gezet had, voelde hij zich immers opgelucht, alsof hij nu van alle verantwoordelijk heid af was. Hij hoefde zich slechts met de stroom te laten meedrijven in af wachting van de dingen, die komen zouden. De deur van de luchtsluis ging voor hen open en de Vlo ratelde de stad bin nen. Zelfs als hü een vergissing maakte, was het zo erg nog niet; dan kon hij altijd met het volgende wereldruimte schip teruggaan of fmet het daarop volgende. Maar er was geen twijfel aan moge lijk, dat hij op Mars veranderd was. Hy wist, wat sommige van zijn vrien den zouden zeggen, als ze het nieuws lazen. „Heb je het gehoord van Mar tin? Het schijnt, alsof Mars een man van hem gemaakt heeft. Wie had dat kunnen denken?" Die gedachte deed Gibson wel een beetje huiveren. Hij was niet van plan om een soort stichtelijk voorbeeld voor wie ook te worden, zolang hij het ver mijden kon. Zelfs in zijn sentimen teelste momenten had hij nooit iets ge voeld voor die zelfbehaaglijke en zelf genoegzame Victoriaanse parabels over luie, egocentrische mannen, die uit eindelijk bruikbare leden van de maatschappij werden. Maar hij was er vreselijk bang voor, dat hemzelf zoiets overkomen ging. VEERTIENDE HOOFDSTUK Kom er mee voor de dag, Jimmy, wat heb je op je hart? Je schijnt maar wei nig eetlust te hebben vanmorgen." Jimmy knoeide gemelijk met de syn thetische omelet op zijn bord die hij reeds in microscopisch! kleine stukjes had gesneden. „Ik dacht aan Irene en hoe jammer het is, dat ze nooit een kans gehad heeft om iets van de aarde te zien." „Ben je er zeker van, dat ze dat wel zou willen? Ik heb hier nog nooit iemand een goed woord over dat pla neetje horen zeggen." „O ja, ze wil het zeker. Ik heb het haar gevraagd." „Draai er maar niet omheen. Wat zijn jullie tweetjes van plan? Wil je haar schaken met de Ares?" Jimmy glimlachte als een boer, die kiespijn heeft. „Dat is geen gek idee, maar het zal zo gemakkelijk niet gaan! Maar zeg nu eens eerlijk, vindt u niet, dat Irene naar de aarde terug moet om haar opvoe ding te voltooien? Als ze hier blijft, dan groeit ze op als een een „Een eenvoudig, argeloos meisje van buiten een echt proyinciaaltje? Dat bedoel je toch?" „Zo iets van dien aard, ja, maar' u zegt het wel wat ruw," „Het spijt me, ik bedoelde het niet zo. Maar om je de waarheid te zeggen, ik ben het wel enigszins met je eens. Ik heb er al vaker aan gedacht. Ik geloof, dat het goed zou zijn, als iemand er eens met Hadfield over sprak," .„Dat is nu juist wat begon Jimmy opgewonden wat jij en Irene mij wil len laten doen?" Jimmy stak zijn handen omhoog in wanhoop. i,Als je me dat gelijk gezegd had, zou den we niet zoveel woorden hebben hoe ven te verspillen. Maar zeg me eens eer lijk, Jimmy: hoe ernstig meen je het met Irene?" Jimmy beantwoordde zijn blik zo vastberaden, dat Gibson eigenlijk geen antwoord meer nodig had. „Ik meen het doodernstig; u moet dat weten. Ik wil met haar trouwen, zo gauw ze oud genoeg is en ik m'n eigen kost kan verdienen". Het was een ogenblik volkomen stil; toen antwoordde Gibson: „Je had een slechtere keus kunnen doen. Het is een erg aardig meisje. En ik geloof, dat het heel goed voor haar zal zijn als ze een jaar of wat op de aarde doorbrengt. Toch zou ik er Had field op het ogenblik liever niet over aanspreken. Hij heeft het erg druk en wel, ik heb hem zelf al met een ver zoek lastig gevallen". „Zo?" zei Jimmy en keek geïnteres seerd op. Gibson schraapte z'n keel. „Het moet toch een dezer dagen be kend worden, maar zeg het nog niet tegen de anderen. Ik heb gevraagd om op Mars te mogen blijven". „Goeie hemel!" riep Jimmy uit. „Dat is wel, dat is een hele stap". Gibson onderdrukte een glimlach. „Vind je het verstandig van me?" „Maar ja natuurlijk! Ik zou het zelf willen doen". „Zelfs als Irene naar de aarde'terug zou gaan?" vroeg Gibson droogweg. „Dat is niet fair! Maar hoelang denkt u te blijven?" „Dat weet ik eerlijk gezegd nog niet. Het hangt van zoveel dingen af. Ik zal bijvoorbeeld een beroep moeten leren". „Wat voor beroep?" „Iets dat mij ligt en productief is. Enig idee?" (Wordt vervolgd van de geprojecteerde fabriek een veel kleinere investering nodig. De fabriek, die een jaarproductie van 80 tot 100 millioen m.'i. zal kunnen bereiken, zal tussen IR en 18 millioen gulden kosten, terwijl de bouw Van een fabriek volgens het oude plan 30 millioen zou vergen. Naar de nieuwe fabricagemethode zullen de kolen geheel tot gas verwerkt worden: er zal dus niet meer als bijproduct cokes ont staan. Als grondstof worden gebruikt z.g. niet-bakkende vlamkolen, die gemak kelijk en goedkoop uit Duitsland betrok ken kunnen worden. Deze kolen leveren een opbrengst van 1500 m3. gas per ton op. Oppervlakkig bezien, zou men als nadeel kunnen noemen, dat er minder cokes aan de markt komt; dit is in werkelijkheid echter geen nadeel, daar de wereldmarkt van cokes oveiVoerd is. Voor het carbureren (het opVoeren der calorische waarde) van het gas is men voorts niet afhankelijk van de mo gelijk wisselende hoeveelheid aardgas. Voor dit carbureren kan men namelijk ook olie gebruiken. De prijs van het gas zal door een en ander lager komen te liggen dan bij elke andere fabricageme thode, zo verklaarde de heer Ploeg. Met de bouw van het nieuwe bedrijf zal, zo deelde hij mede, ongeveer drie jaar ge moeid zijn. Het is nog niet bekend, hoe- Veel gemeenten aan het project zullen meedoen. Het schijnt dat Hilversum en Bussum nog aarzelen omtrent deelname. AAGTEKERK p. 13 Kreta n. Prt. Said. AALSUM 13 te Durban. ABBEKERK 12 te Marseille. AGAMEMNON 13 te Philadelphia. ALDABI 13 te Rotterdam. ALGENIB p. 12 Madeira n. Antw. ALPHARD 12 van Laspalmas n. Recife. ALUDRA 13 te Santos. ALWAKI 13 te Philadelphia. AMSTELBRUG 12 te Hamburg. ARENDSKERK 13 te Suez. ALCHIBA p. 13 Fortaleza n. St. Vinct. ALMKERK p. 12 Kp. Leeuwin n. Aden. ALPHERAT 12 van Laspalmas n. Rio Jan. AMERSKERK 13 te Brisbane. AMOR 13 te Lissabon. AMSTELKROON 12 te Antwerpen. ANNENKERK 13 te Colombo. ARGOS 12 van Napels n. Burriana. BOSCHFONTEIN p. 13 Socotra n. Momb. BALI 13 te Singapore. BLITAR 13 te Fremantle. DALERDIJK p. 13 Ouess. n. Golf v. Mex. FRIESLAND SSM. 13 te Huil. HECUBA 13 te Curagao. HESTIA 12 te Mobile. JAGERSFONTEIN 13 te Las Palmas. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT p. 13 Kreta n. Prt. Said. KOTA BAROE p. 12 Bahamas n. Houston. LOOSDRECHT 13 te Bombay. LEUVEKERK p. 13 Ouess. n. Calcutta. LINGE p. 13 Monrovia n. Prt. Gentil. MAASDAM 13 te San Bias. MARIEKERK 13 te East London. OOTMARSUM 13 te Mobile. ORESTES 13 te Rotterdam. ORION 13 te Bremen. OVERIJSEL 13 te Marseille. PRINS ALEX. p. 13 Ouess. n. St. John. PRINS FRED. WILLEM 13 te Gandia. SCHIE 12 te Patras. SLOTERDIJK 13 te Rotterdam. TAWALI p. 13 Gibr. n. Amsterdam. TERNATE p. 13 Ouess. n. Prt. Said. UTRECHT 12 van Bona n. Genua. WILLEMSTAD 12 te Hamburg. AMSTELDIJK 13 te New Orleans. ARENDSKERK 13 van Prt. Said n. R'dam. BAARN 12 te Callao. GRAVELAND p. 13 St. Vinct. n. Recife. GOOILAND p. 13 Finist. n. Amsterdam. EOS 12 te Genua. HELDER 13 van Antwerpen n. Amst. HYDRA 13 van St. Marc n. Pto. Plata. JUPITER 12 te Limassol. KOTA BAROE p. 13 Key West n. Houston. MENTOR 12 van Valencia n. R'dam. MANOERAN p. 13 Socotra n. Belawan. MEERKERK p. 13 Ouess. n. Antw. MODJOKERTO p. 13 Guardaf. n. Belaw. LANGLEECLYDE 12 van Las Palmas naar Kaapstad. MAASLAND 13 van Amst. n. Hamburg. NESTOR 12 van Grenada n. Amsterdam. PRINS FRED. HENDRIK p. 13 Dover naar Londen. PRINS WILLEM V 13 te Valencia. POSEIDON 13 te Curagao. PRINS WILLEM IV p. 13 Ouess. n. Bilbao. POLYPHEMUS 13 te Semarang. RADJA p. 13 Goa n. Calcutta. RITA 13 te Singapore. RONDO 13 te Makassar. RIJNLAND 13 te Amsterdam. SOMMELSDIJK 13 te Suez. SOESTDIJK 13 te Djeddah. SINGKEP 13 te Belawan. SLAMAT p. 13 Ras el Hadd n. Damman. SAPAROEA 12 te Suez. STAD ARNHEM 12 te Rastanura. TITUS 13 te Beyrouth. Het is niet waar, dat alleen vrou wen ijdel zijn op hun uiterlijk. In Amerika schijnt er bij de mannen een nieuw „schoonheidsbewust/.ijn" te zijn wakker geworden. Dat is begonnen met de angst om dik te worden, want dikke mensen leven niet lang. Dat weten de levensver zekeringmaatschappijen heel goed en hun propaganda, alsmede de boekjes „Eet u slank en leef lang" hebben tot HetharfflhSVdh v3T(" 'eerf 1 gezonde taillelijn het hunne bijge dragen. Toen de mannen dus ma gerder werden, vroegen ze naar pakken in minder wijde maten, en nu schijnt het, dat de confectie de laatste paar jaar alle maten voor een teruggang in de omvang van vijf tot tien centimeter heeft moe ten herzien. De mannen zijn zo blij met hun verjongde figuur, dat ze nu verder ook jong willen zijn en veel meer crèmes en lotions ko pen dan vroeger. De kappers bele ven een hoogconjunctuur, want me nig man laat zich een permanent maken, zijn haar verven of zich een pruik aanmeten als hij te kaal wordt. Eigenlijk is dat allemaal niet nieuw. Een paar eeuwen geleden deden ze precies hetzelfde. En het is wel gezellig als de mannen een beetje ijdel zijn. Ze hebben er lang genoeg uiterlijk allersaaist bij gelo pen. A. Bgl. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruikt regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 12 Jan. Jan. Mrt. 27.67 Mei 26.87%, Juni 26.62%. Slotnoteringen 12 Jan. Jan. 28.(1 con tract), Mrt. 27.75'/i, (3 contracten), Mei 26.77(4, Juh 26.4714, (3 contracten). (Opga ve Offermeier's Commissiehandel). VEEMARKT ROTTERDAM 12 Jan. Aanvoer in totaal 3640 (475 t.b.c.-vrij), vette koeien en ossen 710, gebruiksvee 820 (367), vette kalveren 85, graskalveren 112 (108), nuchtere kalveren 915, varkens 199, biggen 304, paarden 142, veulens 10, scha pen of lammeren 312, bokken en geiten 31. Vette koeien prijs in cents per kg. resp. le, 2e en 3e kw. 276—296 260—274 225—240, vette kalveren 280290 270280 240260, slachtpaarden 170 160 150. Graskalveren prijs in guldens per stuk resp. le, 2e en 3e kw. 420 350 240, nuchtere kalveren 58 53 45, biggen 50 40 35, schapen 130 120 90, lammeren 100 90 80, kalfkoeien en melk koeien 1125 940 780, vare koeien 750 625 550, vaarzen 870 700 575, pinken 585 485 375. VARKENSMARKT LEIDEN 12 Jan. Aanvoer 583 stuks. Prijzen: zware 1.85 1.lichte f 1.781.82, zeugen f 1.581.73. KAASMARKT BODEGRAVEN 12 Jan. - Aanvoer 33 partijen, prijzen: le srt. f 2.13 —2.17, 2e srt. f 2.09—2.12, extra f 2.31. Handel: matig. VEEMARKT GRONINGEN 12 Jan. Kalf- er. melkkoeien f 9751050, 825—900, 700 775, kalfvaarzen f 800—875, f 625—700, voorj. kalvende koeien f 775950, f 650 725, vare koeien f 675—725, f 500625, stie ren f 2.35—2.43, f 1.90—2.20 kg. si., kalve ren en pinken f 150500, slachtvee f 2.50 —2.58, f 2.30—2.38, f 1.90—2.00 kg. si., wei- deschapen f 7095, vette lammeren f 65— 90, vette schapen f 90110, loopvarkens 55—90, biggen f 42—47, f 36—40, vette varkens f 1.74—1.78, f 1.581.70 kg. 1., zou ters f 1.70—1.76 kg. 1. Aanvoer 733 runde ren, 593 kalveren, 498 schapen, 527 varkens. 408 biggen, 18 paarden, 30 bokken en gel ten, 2807 totaal. RUBBERTERMIJNMARKT AMSTERDAM 12 Jan. Stemming kalm, omzet 65 ton. Noteringen: Jan. 1.69%, Febr. 1.69%, Mrt. 1.69i/2, Jan.-Mrt, 1.69, Apr. 1.70, Mei 1.70, Juni 1.70, Apr.-Juni 1.69y2, Juli 1.70%, Aug. TEIRESIAS p. 13 Finist. n. Liverp. TJISADANE 13 te Osaka. VAN LINSCHOTEN 12 van Novored. naar Loanda. WAAL 13 te Amsterdam. WONOGIRI 13 te Soerabaya. IJSSEL p. 13 Dungen. n. Lissabon. ZIJPENBERG 13 te Beyrouth. ZEELAND KRL. 13 te Djakarta. ZUIDERKRUIS p. 13 Brisb. n. Welling».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4