Zeeuwse fruit demonstratie in Concertgebouw FRANKA BRUIN Nederlands Studenten Orkest Jubilaris in ons bedrijf ZANDVOORT HuizeBroers Witte pokken in Den Haag zijn geen echte pokken mevrouwhoe vindt U het Nederlandse fruit Mooi solo- en orkestspel J. Roozen hartelijk gehuldigd Geen gevaar voor dodelijke afloop „En, ^RXNfKE VRIJDAG 15 JANUARI 1954 PAGINA 2 llri lien.'special 1st Schmidt Ter dood veroordeelde meldt zich Haarlemmer terug uit Duitsland GEMEENTEZAKEN Gesneden en verpakt tarwebrood HAARLEMS POSITIE IN IJMOND B. en W. wensen een rapport Uitbreidingsplan „Omgeving Kathedrale Basiliek" BA.V.O. met „De familie Loberg" BRAND IN DE SGHELDESTRAAT Bejaard echtpaar sliep rustig Brandstichter thans wegens verduistering veroordeeld Geldbedragen achter gehouden Ring gestolen Burgemeestersvacature in Bloemendaal HAARLEM EN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS Tennisclub Zandvoort Voorschot gevraagd voor uitbreiding aantal banen ff ff roomboterkoekjes RIOLERINGSWERKEN IN NAGTZAAMSTRAAT Werk niet aan laagste inschrijver gegund DR. PLESMANSCHOOL IN ZANDVOORT GEMEENTEZAKEN BEELDENDE KUNSTE- NAARS EN HUUR VERHOGING Toren N. H.-kerk moet worden gerestaureerd Totale kosten f81.717 FEESTAVOND „DE STRAALPIJP" Veertig jaar bij belastingen De heer A. Kok hartelijk gefeteerd Interessante lezing voor B.A.B. Bijeenkomst van Bescherming Bevolking Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Zeeuwse fruittelers en Zeeuwse veilingen, bijgestaan door de Nederland se Fruittelers Organisatie, organiseren met medewerking van de Haarlemse groot- en kleinhandel In groenten en fruit Donderdag 28 Januari in alle zalen van het Concertgebouw een Zeeuwse fruitdemonstratiedag. De bedoeling welke hieraan ten grondslag ligt is de Nederlandse huis vrouw op de juiste wijze voor te lich ten over het binnenlandse fruit. Zo zal ir. A. K. Zweede, directeur van het in stituut voor het bewaren en verwerken van tuinbouwproducten te Wageningen, spreken over de wettelijke maatregelen ten aanzien van de verwerking van allerlei fruit. Mej. R. Booy zei een praatje houden over de voedingswaarde, alsook over het bereiden van verschil lende fruitgerechten. Weer andere des kundigen zullen de huisvrouw inlichten over fruitteelt. Het programma wordt verder dar afgewisseld met het verto nen van enkele films. Door het organiseren van dergelijke avonden in heel Nederland zijn er nu reeds 25 geweest wil men het fruitgebruik stimuleren. In vergelijking met andere landen eet de Nederlander veel te weinig fruit. Hij bijt zich jaar lijks door een hoeveelheid van 40 kg., terwijl zijn collega in Zwitserland eerst genoeg heeft aan 60 kg. De Ame rikaan is zelfs daarmee nog niet tevre den; zijn jaarlijks portie bedraagt 75 kg. Voorts laat de tentoonstelling ver schillende fruitrassen zien. Teneinde de Nederlandse huisvrouw het onderscheid tussen ooorten bij te brengen is er een „weet-je-je-weetje"-wedstrijd in het leven geroepen, door het winnen waar van de gelukkige met een kist van 15 kg. naar huis gaat. In totaal worden twintig van deze kisten verloot, terwijl elke bezoekster men verwacht er 2600 bij het verlaten van het Con certgebouw een doosje appelen krijgt aangeboden. Advertentie BAKTLLJOUISSTKAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle zieken fondsen Bij de politie te Arcen heeft zich de n 1947 door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood ver oordeelde 37-jarige P. S. uit Haarlem aangemeld. De man is er destijds in geslaagd uit een bewakingskamp naar Duitsland te ontvluchten, waar zijn gezin zich bij hem voegde. Bij zijn terugkeer in Nederland was hij in ge zelschap van zijn vrouw en drie kin deren. S. is op transport naar Amster dam gesteld, terwijl de vrouw en de kinderen naar Duitsland zijn terugge leid. B. en W. van Haarlem stellen voor aan het bestuur der R.K. Jongensscho len te Haarlem medewerking te verle nen voor de aanschaffing van drie ge reviseerde schrijfmachines voor de St. Jeroenschool aan de Overtonstraat. Kosten f 450. De bedoeling is de leer lingen van het hoogste leerjaar de no dige kennis van machineschrijven te verschaffen, vooraleer zij een betrek king op kantoor aanvaarden. Voorgesteld wordt verder de percelen Rijksstraatweg 250 a en Jan Gijzenkade 254 weer voor 1 jaar te huren voor ruim f 2.000 ten behoeve van het filiaal van de Geneeskundige Dienst. Op de voordracht der benoeming van de directeur der H.B.S.-A staat als eer ste de heer R. Prosée te Haarlem en als tweede dr. G. Bouter te Middelharnis. De voordrocht tot benoeming van een hoofd aan de openbare Hildebrandt- school voor Mulo luidt als volgt: 1. A. Poelstra te Zuidbroek, 2. E. van der Zee te Harlingen, 3. D. van Heusen te Dordrecht. Door periodieke aftreding van de heren G. Bomans en J. Voogd zijn twee vacatures ontstaan in de commissie van toezicht op de stadsbibliotheek en lees zaal. De heer Voogd is herkiesbaar, de heer Bomans wenst niet herbenoemd te worden. In zijn plaats kan de Raad kie zen: 1. J. F. M. Kat te Overveen, 2. drs. H. L. Prenen in Haarlem. Gelet op het grote belang, dat wordt gediend indien de ouders van leerlin gen, die te Haarlem een school voor buitengewoon lager onderwijs bezoeken, van het betalen van een bijdrage in de vervoerskosten worden vrijgesteld, stel len B. en W. van Haarlem de raad voor de betrokken regeling in te trekken. In 1952 hebben de kosten van het leer lingenvervoer bedragen f 13700.waar tegenover een bijdrage van de ouders stond van f 2000.—. Daaruit blijkt, dat 6/7 deel reeds voor rekening van de gemeente kwam. In verband met de plannen tot ver groting van het kortsluitlaboratorium van de KEMA te Arnhem, waarmede een bedrag gemoeid is van 614 millioen gulden, stellen B. en W. de raad voor voor de duur van twaalf jaar, ingaan de 1958, bijdragen te verstrekken op basis van de maximale belasting, wel ke in haar voorzieningsgebied zullen optreden. Deze bijdrage zal het eerste jaar ruim f 13000.zijn en opklimmen tot bijna f 19000.in 1969. B. en W. willen in handen om prae- adviês nemen een brief van het bestuur van de bond Heemschut inzake het aan zien van de Grote Markt en een brief van de heer H. Sieverding, houdende verzoek om de afwijzende beslissing inzake het plaatsen van een kiosk op de Grote Markt te herzien. Ook willen B. en W. prae-aavies uitbrengen over een brief van de vereniging Veilig Ver keer met het verzoek om het subsidie te verhogen. Ter afdoening wensen B. en W. een brief van de heer R. Lubbers, die de verlichting van de Kruistcchtstraat en omgeving verbeterd wil zien. Wethouder W. F. Happé zal des avonds om half acht de tentoonstelling officieel openen. De middag is hoofd zakelijk gereserveerd voor de leerlin gen van de hoogste klassen van de huishoud-, middelbare- en M.U.L.O.- scholen. Omdat men niet in staat is elke Haar lemse huisvrouw te ontvangen, omvat deze expositie slechts een bepaald ge deelte van de stad. De andere wijken zullen in de toekomst aan de beurt zijn. Deze keer verwacht en de huis vrouwen uit Haarlem-Centrum, Oost en Zuid. De kaarten worden verkrijgbaar gesteld door de detaillisten. Enkele dagen na 28 Januari zullen enqueteurs van het Nederlands Instituut voor Opinie Onderzoek verschillende huisvrouwen bezoeken en haar de vraag stellen: „En, mevrouwtje, hoe vindt u het Nederlandse fruit?" Appelen, rijpend, aan de boom. Advertentie Voor een goede spijsvertering Meer dan een halve eeuw toonaangevend De snelle ontwikkeling van het In dustriecentrum en de daarmede gepaard gaande sterke groei van de gemeenten gelegen aan of nabij het Noordzeekanaal, de z.g. IJ-mond, maakt het noodzakelijk een onderzoek te doen instellen naar de invloed, welke deze ontwikkeling en groei kunnen hebben op de ontwikke ling van Haarlem in de naaste toekomst. B. en W. van Haarlem achtten dan ook dit onderzoek van het allergrootste be lang, omdat hier allerlei belangen in elkaar grijpen. Bij het onderzoek zai, naast een algemeen overzicht, bijzon dere aandacht moeten worden geschon ken aan de positie van Haarlem ais winkelcentrum, als cultuurcentrum, als verkeersknooppunt, als industriestad en als handelscentrum. Het Nederlandsch Economisch Insti tuut te Rotterdam is bereid bovenbe doeld onderzoek in te stellen, waarvan de kosten worden geraamd op circa 5000. De commissie van economische aan gelegenheden, kan zich met het voren staande verenigen. De raad zal Woens dag beslissen. Gedurende een maand) heeft ter ge meentesecretarie ter inzage gelegen het ontwerp-uitbreidingsplan „Omgeving Kathedrale Basiliek Sint Bavo". Dit ontwerp beoogt te vervangen het uit breidingsplan. dat in 1952 is vastge steld. Er is echter nog geen zekerheid ten aanzien van enkele punten, welke verband! houden met de verwezenlijking van de plannen om en nabij de basiliek, zodat vergadering van de beslissing drie maanden nodig is. De Haarlemse R.K. Toneelvereniging B.A.V.O. treedt Zondagavond om kwart voor acht in gebouw St. Bavo voor het voetlicht met een spel van Cor Hermus, „De familie Loberg". Hetzelfde stuk speelt zij 18 Januari voor de Ouden var. Dagen in Santpoort, op 23 Februari voor de Oranjevereniging Haarlem-Noord en op 14 Februari voor de Haarlemse Ouden van Dagen. Evenals in het vorige jaar geeft het Nederlands Stüdentenorkest een serie concerten ten bate van het Studenten- Sanatorium te Laren. Gezien de zeer grote opkomst van Haarlem's kunstmin nend publiek, staat men tegenover het doel van de tournée zeer sympathiek. Bovendien toont men daarmede waarde ring voor de opofferende, intense studie, die aan deze concerten vooraf moet zijn gegaan. Het programma was ditmaal, nog meer dan de vorige maal, ingesteld op de be schikbare krachten, maar wederom toch waardevol, aantrekkelijk en afwisselend. Het bevatte de eerste Suite van Bach, een vioolconcert van Karl Stamitz (in Mozart's tijd lid van de beroemde Mann- heimer Kapel, schreef o.a. 70 sympho- nieën), met Willem Noske als solist, de „Pastorale d'été" van Honneger, een idylle, die de daarna door deze compo nist kloek geschreven, meer eigen cachet dragende werken (aanvangende met „Le Roi David'-) nog voorafging en Haydn's Es dur Symphonie. Dit programma werd uitgevoerd onder leiding van de jonge dirigent Jan Brus- sen, die Yvon Baarspul opvolgde. Jan Brussen, eertijds violist in het Radio Philharmonisch Orkest, heeft tweemaal een dirigentencursus in Siëna gevolgd, werd vervolgens in de gelegenheid ge steld genoemd Radio-orkest enige malen te leiden, waarna men hem tot assistent dirigent benoemde. Over het algemeen genomen speelde het orkest verdienstelijk in alle opzich ten. Een beter amateursorkest bestaat er vermoedelijk niet. Het kan in menig opzicht de vergelijking doorstaan met de kleine beroepsorkesten. Het gehele optreden draagt een voornaam cachet, het spel is technisch en muzikaal ver antwoord. Begrip van stijl viel bijzonder Donderdagavond is er in een huis aan de Scheldestraat brand ontstaan, die ge lukkig bijtijds door een buurman werd ontdekt. De bewoners, een bejaard echtpaar, waren om half tien naar bed gegaan, maar toen om kwart over elf een buurman van zijn werk terugkwam, zag hij, dat de achterkamer van zijn buren in brand stond. Hij waarschuwde direct de bewoners en met hun drieën bestreden zij het vuur met enige em mers water. Het lukte hun de brand spoedig te blussen, zodat de Haarlemse brandweer, die eveneens gealarmeerd was, niet behoefde op te treden. De oorzaak van de brand moet ver moedelijk gezocht worden in het feit, dat de man, die 's avonds een pijpje had zitten roken vuur gemorst heeft. De schade is vrij aanzienlijk en bedraagt ongeveer f 700. De heer J. Roozen, loonadministrateur van ons bedrijf, vierde vandaag zijn zil veren jubileum. Vanmorgen werd hij met zijn echtgenote en kinderen door de directie ontvangen. De directeur, de heer J. J. W. Boerrigter, sprak de jubi laris toe en overhandigde hem een ge schenk onder couvert. Mevr. Roozen werd verrast met een bouquet anjers. Om half elf volgde de huldiging in de cantine. De belangstelling was zeer groot. Bijna iedereen heeft in de loop der jaren geprofiteerd van de collegiali teit en kennis van zaken van de jubila ris, die door vele sprekers werd gehul digd. De procuratiehouder, de heer C. P. Heemskerk, memoreerde in korte trek ken de loopbaan van de heer Roozen, die 25 jaren geleden als jongeman op de correctieafdeling in Haarlem kwam en via de administratie naar Amsterdam werd overgeplaatst, waar hij al spoedig met de loonadministratie werd belast. „Deze taak heeft u tot aller tevreden heid vervuld, wij huldigen u echter evenzeer om uw overstelpende colle gialiteit en uw opgeruimde, sportieve geest". Namens de redactie en het ad ministratieve personeel bood de procu ratiehouder een haardkachel aan. „U bent op onze redactie altijd een zeer welkome gast", zei H. Baron van Lamsweerde van de Hoofdredactie van „De Tijd", „wij zien u als de man die „weldoende rondgaat". Het geheim van de jeugdige vitaliteit van de jubilaris zocht de spreker vooral in zijn oprechte menselijke belangstelling". „U bent een vakman in uw soort", zei de heer J. Stromeier met oprechte be wondering. „de moeilijkste loonkwes- tie lost u voor ons in een oogwenk op". De heer Stromeier overhandigde de ju bilaris namens het technisch personeel een drietal woordenboeken en zijn echt genote een bouquet bloemen. Volgens goede traditie werd de jubi laris na de officiële redenaars door dich terlijk begaafde personeelsleden in het zonnetje gezet. De assistent-kassier, de heer J. de Maat deed het in tien lime ricks en de chef van de correctie, de heer J. v. d. Lubbe, in een omvangrijk stuk rijmwerk, waarin alle „Jannen" die in de loop der tijden iets betekend heb ben. de revue passeerden. De heer J. Franken van de advertentie-afdeling besloot het festijn met een uitbundig „Ad muitos annos". op. Alleen voldeed in de Ouverture van de Suite de forte-klank ons niet. Het flink bezette strijkorkest klonk te on doorzichtig, een euvel, waaraan zelfs menig beroepsorkest lijdt. Men vraagt zich dan altijd af: waarom geen kleinere bezetting gebruikt. In de daarop volgen de 6 dansen speelde het strijdorkest licht gerhythmeerd en gemarkeerd en gaven de houtblazers van fraai, bepaald artis tiek solo- en samenspel te genieten. Later toonden de strijkers wel terdege fijn en ijl te kunnen spelen. Het meest in de ietwat impressionistische Pastorale, die daardoor, mede door kleurrijke klankbeelden van de blazers de gewens te indruk maakte. Hayd'ns Symphonie verkreeg in haar geheel een alleszins artistieke vertolking. Geestdriftig, klank rijk in de hoekdelen, een echt hoofse wedergave van het statige Menuet en een diepgevoelvolle vertolking van het wonderschone Adagio. Het soloconcert bracht waarlijk een verrassing. Het is brillant, soms nogal virtuoos geschreven, desondanks doet het muzikaal, onderhoudend en geestig (Rondo) aan. De zuiver-violistische solo partij met haar interessante cadensen werd door Willem Noske meesterlijk vertolkt. Bijzondere voldoening schon ken de fijn-ylrische thema's en het sonore dubbelspel. Gelukkig, dat dit concertwerk door hem herontdekt is. Het orkest sloot zich uitstekend bij het solospel aan. het was steeds een mooi geheel. Met gespannen aandacht volgde het auditorium solo- en orkestspel. Langdurig applaus weerklonk na elk nummer. De dirigent ontving een fraaie krans. O. K. Ongeveer een half jaar geleden stond wegens opzettelijke brandstichting voor de Haarlemse politierechter de 22-jari- ge J. W. de J. uit Assendelft terecht. In de hoop de verzekeringspenningen in de wacht te slepen, had de jonge man de brand gestoken in een houten huis, waar hij als pensiongast verblijf hield. De ware toedracht kwam echter al gauw aan het licht, zodat hij werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf. Vanmorgen kreeg de Haarlemse po litierechter een nieuwe aanklacht tegen hem te behandelen, waarin hij werd beschuldigd van verduistering van di verse geldbedragen. Bij deze gelegen heid werd De J. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Hij was in dienst van de Amsterdam se dichter en uitgever B. als „voorlo pig adviseur en medewerker", zoals B. het de politierechter verklaarde. De J. genoot het volle vertrouwen van zijn werkgever. Tot zijn werkzaamheden behoorde derhalve ook het verrichten van omvangrijke betalingen aan diver se adressen. Van het gezamelijk bedrag van 1500 gld„ dat voor de betalingen bestemd was, hield verdachte echter een bedrag van 250 gld. achter, waarop hij zelf recht meende te hebben. De of ficier bestreed zijn opvatting en we gens enkele andere bedenkelijke finan ciële handelwijzen vorderde hij tegen De J. een voorwaardelijke gevangenis straf van zes maanden. De officier laak te nog zijn houding tijdens de behan deling van de brandstichting. De raads man, mr. Theyse, achtte verduistering niet bewezen en van overige strafbare handelingen was volgens hem nauwe lijks sprake. In het uiterste geval vroeg hij een lichte voorwaardelijke gevange nisstraf. Bij de bepaling van het von nis hield de politierechter, mr. J. Pe tersen, rekening met de jeugdige leeftijd van verdachte aan wie hij wat meer zakelijk verstand toewenste. Begin December deed een Haarlemse caféhoudster aangifte van vermissing van een gouden ring. Zij verdacht de 23-jarige W. Z., die bij haar werkzaam was. Nadat Z. verschillende malen door de politie was verhoord, bekende zij de ring te hebben gestolen. De ring is niet het eigendom van de caféhoudster, maar zij heeft deze in pand voor een schuld, die een Amsterdamse werkster bij haar heeft openstaan. De staatscourant heeft dezer dagen vermeld, dat de functie van burgemees ter van de gemeente Bloemendaal met ingang van 1 Juli vacant komt. Op 4 Juni van dit jaar bereikt de huidige burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de 65-jarige leeftijd, reden waarom hij aan het einde van die maand eerste burger af wordt. B. en W. van Zandvöört vragen de raad een crediet voor het geven van een extra vergoeding boven de wettelijke bij dragen aan de gemeente Haarlem, voor de uit Zandvoort afkomstige leerlingen, die gymnasiaal of middelbaar onderwijs te Haarlem volgen. De gemeente Haar lem moest in de laatste jaren op elke leerling uit een buitengemeente ongeveer f 450.— bijpassen. Uit Zandvoort komen er gemiddeld 40. De extra lasten uit deze regeling voortvloeiend bedragen voor 1952 nog f 1200.voor 1953 en 1954 resp. f 3800 en f 6400.—. Voor de jaren daar na is de uitkering begroot op f 9000. per jaar. De „Tennisclub Zandvoort" beschikt tot heden over te weinig tennisbanen, hetwelk zich vooral gedurende het zo merseizoen bij de aanwezigheid van vele badgasten-tennisliefhebbers doet gevoelen. Zij kan thans van de „Kenne- mer Golf- en Countryclub" een terrein met kleedgelegenheid huren, waarop voor haar rekening drie banen zullen worden aangelegd. De kosten van aanleg en afrastering van deze banen, alsmede die van inrich- Advertentte BANKETBAKKERIJ U proeft het meest de boter ANEGANG 42 - TEL. 16535 Een jaar geleden heeft de raad een bedrag van 126.300 beschikbaar ge steld voor het vernieuwen van de rio lering in de Nagtzaamstraat, het Nagt- zaamplein en in gedeelten van de aan sluitende straten. Na de Flora zou dit werk beginnen. De opzet slaagde echter niet, omdat tegelijkertijd in het noor delijk deel der gemeente drie grote rio leringswerken in uitvoering waren en voor het onderhavige werk niet voldoen de arbeidskrachten beschikbaar waren. Op 28 September 1953 werdi de aan besteding gehouden, maar de laagste in schrijver overtrof met zijn, cijfer de ra ming met 45%. Een nauwgezette verge lijking met de omstreeks die tijd aan- bestecle andere gelijksoortige werken toonde aan, dat Openbare Werken in de berekening geen fouten had gemaakt en dat zelfs enkele andere werken wa ren aangenomen voor bedragen, welke onder de ramingscijfers lagen. Het werk werd dan ook niet gegund. Intussen heeft de heer P. J. Visser te Wassenaar, die momenteel in Haarlem een werk in uitvoering heeft, zich bereid verklaard het werk aan te nemen voor 123.300, hetgeen f 16.690 lager is ölan het resul taat van de aanbesteding. Toch ligt deze scm nog 28.460 boven de raming. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het prijspeil sedert November 1952 sterk is gestegen. Op vergelijkbare objecten, wel ke in cjie tijd zijn uitgevoerd, zijn, dan ook als regel verliezen geleden. B. en W. verwachten van een nieuwe aanbe steding dan ook geen heil en vragen de raad machtiging het werk aan de heer Visser op te dragen. In verband met de onzekerheid met betrekking tot het huidige prijspeil moet deze aangelegen heid spoedig haar beslag krijgen. ting van het kleedhuis c.a. worden be groot op ongeveer f 7000. De leden zullen f 2000 renteloos voor schieten; voor een bedrag van f 5000 wordt van gemeentewege een renteloos voorschot verzocht. B. en W. menen, dat het streven van deze vereniging naar uitbreiding van recreatie-mogelijkheden steun verdient en zijn daarom van oordeel, dat de ge meente het renteloos voorschot moet verstrekken en onder nader te stellen voorwaarden, w.o. een behoorlijke zo nodig persoonlijke garantie door enige bestuursleden der vereniging. Aan de nieuwe openbare lagere school, gelegen aan de A. J. van der Moolen- straat te Zandvoort, welke binnenkort officieel zal worden geopend, dient nog een naam te worden gegeven. Werden de bestaande openbare scholen genoemd naar figuren uit het nationale verzet gedurende de bezettingsjaren, B. en W. van Zandvoort menen dat aan de derde openbare lagere school de naam behoort te worden gegeven van een per soon, die om zijn bijzondere kwaliteiten van karakter, geest en verstand en zijn uitnemende verdiensten voor ons vader land een nationale figuur is geworden, waaraan de herinnering bij de jeugd, ook die van de komende generaties, levendig behoort te worden gehouden: namelijk Dr. Albert Plesman, de op 31 December 1953 overleden president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. Onder vermelding van de omstandig heid, dat ze er zich van hebben verge wist, dat hiertegen bij de nabestaanden van Dr. Plesman geen bedenking be staan, stellen zij aan de gemeenteraad voor, deze schooi te noemen: Dr. Albert Plesmanschool. De Zandvoortse schoonheidscomissie moet opnieuw worden benoemd. De heei A. P. Smits heeft om gezondheidsrede nen en ir. C. Wegener Sleeswij,k in verband met zijn benoeming tot hoog leraar te Delft verzocht niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen Voor een benoeming tot lid worden nu voorgedragen de heren H. W. van Kem pen te Bloemendaal en B. J. J. M. Ste vens te Haarlem. De gemeentesecretarie van Zandvoort zal worden uitgebreid met een afzonder lijke afdeling financiën, onderwijs en personeelszaken. Voor aanschaffing van meubilair en voor andere voorzieningen (o.a. voor plaatsing van het bureau huisvesting) wordt een crediet gevraagd van f 4300. Voor leermiddelen voor de derde openbare lagere school wordt een be drag gevraagd van f 13.505. Aan de raad wordt voorgesteld, vooi de 148 gemeentewoningen een collec tieve glasverzekering te sluiten, de kos ten bedragen ongeveer 8 cent per week en zullen op de huurders worden ver haald. B. en W. van Haarlem hebben prae advies uitgebracht op een verzoek van dfc: organisatie der beeldende kunste naars om in verband met de huurver hoging hulp te verlenen aan, de beel dende kunstenaars, d|ie aan de gemeen te in eigendom toebehorende woningen of ateliers in huur hebben, en ook aan die kunstenaars, die dit niet hebben. Het college heeft de mening ingewonnen var de directeur van, Sociale Zaken, die het bezwaarlijk vindt een algemeen gel dlende toezegging te doen. Het verdient de voorkeur om elke aanvraag om hulp afzonderlijk te beoordelen. B. en W. zijn het daarmee eens en stellen de raad voor op het adres afwijzend te beschik ken. De aan de gemeente Zandvoort toer behorende toren der Ned. Hervormde Kerk verkeert in zeer bouwvallige toe stand. Blijkens een in de westgevel voorkomende steen, blijkt de toren te da teren uit 1613. Doch te oordelen naar de onmiskenbare Gothische vorm van de toren met zijn sterk uitgesproken steunberen mag worden verondersteld, dat, gelet op het feit dat reeds in de 13» eeuw sprake was van de plaats Sande- voerde, de toren in zijn tegenwoordige gedaante, hoezeer ook geschonden door een onogelijke pleisterlaag, van ouder datum is. Immers, in het begin van 1600 was de Renaissance in de Nederlanden tot volle bloei geraakt en hoe afzijds het vlek Sandevoerde toentertijd ook gelegen moge hebben, het is niet aan te nemen, dat de nieuwe decoratieve stijl bij de bouw van een kerktoren aan de bouwmeester van die tijd zou zijn voor bijgegaan. De op de toren aangebrachte pleister laag dient te worden verwijderd en een muur van handvormstenen rond de toren te worden opgetrokken. De toren zal dus niet weer bepleisterd of gesilicaat worden. Het houtwerk van de torenspits is vrij sterk door de worm aangetast en het leien dak behoeft dringend vernieu wing. Het restauratieplan voorziet in ver nieuwing van de spits en het leien dak, terwijl voorts branddeuren en brandlui- ken zullen worden aangebracht. De kos ten bedragen f 81717, waarvan het rijk f 32407 en de provincie Noordholland f 12153 betaalt. Ten laste van de ge meente Zandvoort blijft dus f 37157 waarvoor aan de raad een crediet ge vraagd wordt. Donderdagavond is in het Verver singshuis „Groenendaal" de feestavond van de Brandweervereniging „De Straalpijp" gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De avond werd geopend met een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer D. Keijzer, die in het bijzonder de burgemeester, mr. A. G. A. Ridder van R-appard, wethouder E. J. v. Lent, de heer T. Schelling, gemeente-secretaris, en de heer N. Vos, oud-gemeente-secre taris, verwelkomde. Vervolgens werd het woord gevoerd door de burgemeester van Heemstede, die herinnerde aan de zo geslaagde avond van het vorige jaar, enige dagen voor de ramp en er op wees dat het goed is, wanneer men in echte vreugde bij elkaar komt. Daarna huldigde hij de scheidende brandweerman, de heer G. S. v. Bakel, die in verband met het be reiken van de vastgestelde leeftijd zijn plaats gaat inruimen voor jongeren. Hem werd dank gebracht voor de wijze waarop hij gedurende een kwart eeuw de belangen van de gemeenschap had gediend en hij ontving een fraaie en welgevulde fruitmand, welke door zijn dochter, mevrouw v. Bakel was wegens ziekte niet aanwezig, in ontvangst werd genomen. Daarna werden een aantal nieuwe leden geïnstalleerd, te weten de heren L. Bekman, J. Couenberg, P. Drayer, J. Driessen, M. v. Iperen, N. Lammers, J. Trouwer, H. Weijers en A. Hoenderdos. Na deze plechtigheid huldigde de heer Keyser de heer v. Bakel voor de goede kameraadschap en prettige samenwer king en bood hem namens de vereniging een schilderij aan. Vervolgens wendde ztcli tot "Wt v(frzuul 11 deze het ere-voorzitterschap van de vereniging te willen aanvaarden en als bewijs daarvan een miniatuur-voorzit tershamer wel te willen accepteren, het geen de burgemeester onder dankzeg ging gaarne deed. Na deze officiële plechtigheden werd de avond verder op prettige en gezellige wijze doorgebracht, waarbij de kien- plankjes niet vergeten werden. De voor zitter bracht, toen het kienen begon, dank aan de Heemsteedse winkeliers voor de vele fraaie prijzen die zij voor deze avond hadden geschonken. BIOSCOPEN PALACE: „Schandaal om een kind" a. U Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Welkom mr. Marshall". Boven 14 jaar. Tijden 2, 7. en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: ,,'n Dorpsschandaaltje". Boven 18 4. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Joianda". Boven 14 jaar. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2 4.30. 7 en 9.15 uur. CITY: tot en met Zondag: Jungle Jim en de Tijgerafgod". Boven 14 jaar. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: tot en met Zondag: „De luchtslag om Japan". Boven 14 jaar. Tijden Vrijdag en Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: tot en met Maandag: „By the light of the silvery moon", a. 1. Tijden Vrijdag en Maandag 8.15 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 15 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „Colombe", 20 uur. Concertgebouw: N. Ph. O.. 5de Concert serie V. Soliste Pauline Marcelle, piano, 8 u. Zaterdag 16 Januari StadsschouwburgDe Nederlandse Come- die in „Hart tegen hart", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Aria Veldhoen en«Charles Dekker. Geopend: 10—17 uur. De heer A. Kok, die vandaag zijn jarig jubileum viert in dienst van 's belastinSen. is hedenmorgen het middelpunt geweest van een hartelijke huldiging, bereid door zijn chefs en col lega's. De chef-inspecteur van de dienst domeinen gewaagde van een allerpret tigste samenwerking en bood hem na mens het ministerie van financiën een geschenk aan onder couvert. Verschillende collega's voerden nog het woord, o.a. namens de pachters. Ge schenken vergezelden hun toespraken. De jubilaris toonde zich door de huldi ging zeer onder de indruk en bracht alle sprekers zijn hartelijke dank. Ondanks het slechte weer waren nog vrij veel leden naar de door „Buurtbe- lang AerdenhoutBentveld" georgani seerde bijeenkomst in hotel „Boeken- roode" getogen om naar de heer D. R. J. baron Van Lijnden te komen luiste ren, die in een zeer vlotte lezing, ver duidelijkt met een drietal zeer boeiende films, waardoor de aanwezigen een dui delijk beeld kregen van de ontwikke ling der aardolie-industrie. Maandagavond 25 Januari zal in ge bouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen een bijeenkomst worden ge houden van de Bescherming Bevolking van de gemeente Bloemendaal. De bur gemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal op deze bijeenkomst een imelHeMH toBTT spTelWTI; sprekers zullen zijn de heren H. van Alphen, oud-burgemeester van Zand voort, de promotor van de Stichting B.B. en P. G. van Zwieten. plaatsvervangend kringhoofd van de Kring Noord-Holland 6, waartoe Bloemendaal met nog enige andere gemeenten behoort. Vrijdag 15 Januari Hoog water: 12.24 u. Laag water: 7.46 u. en 20.19 U. (Van onze Haagse redactie) De witte-pokken-gevallen, welke mo menteel in Den Haag zijn geconstateerd, hebben niets te maken met de echte pokken, aldus deelde gistermorgen de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr. Banning, mede. Het klinisch onderzoek en de laborato riumproeven geven aan dat hier met bijna honderd procent zekerheid kan worden gesproken van witte pokken of alastrim. Dit woord heeft in ons land wel een gevreesde naam, omdat in 1929 een epi demie, die in Rotterdam heerste, met deze naam werd betiteld, maar men is thans tot de conclusie gekomen dat dit met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid echte pokken zijn ge weest. Het gevaar voor dodelijke afloop bij witte pokken is aanzienlijk minder dan bij echte pokken. Mazelen is b.v. veel gevaarlijker. Bij witte pokken is het sterftecijfer hooguit 0,4 pet., terwijl dit voor echte pokken 12 tot 20 pet. is. De besmettelijkheid van alastrim is echter minstens zo groot als bij echte pokken, doch de koepokvaccinatie be schermt zowel tegen echte als tegen witte pokken. Van het verloop van witte pokken, indien men deze eenmaal heeft gekregen, kan worden gezegd, dat, voordat de uitslag komt, de patiënten een of enkele dagen hoge koorts heb ben en zich ziek gevoelen, terwijl van het ogenblik af dat de erupties verschij nen bijna elke patiënt zich beter voelt, dit in tegenstelling met de echte pokken. Wat deze epidemie in Den Haag be treft, aldus dr. Banning, vermoedelijk is deze ziekte geïmporteerd uit het bui tenland. Volkomen logisch is dat het eerste geval niet als alastrim werd be schouwd en dat de diagnose waterpok ken werd gesteld. Toen echter via de zelfde bron bij een drietal volwassen meisjes de diagnose waterpokken werd gesteld, was wel dadelijk bij de klimci de vraag gerezen of wij inderdaad met waterpokken te doen hadden. In Hol land toch heeft bijna ieder kind water pokken gehad en het is dan verder voor zijn hele leven immuun. Drie volwassenen die bijna tegelij kertijd waterpokken krijgen terwijl ze met een bron in aanraking zijn ge weest, is op zijn zachtst gezegd ver dacht. Afdoende maatregelen werden direct genomen terwijl een pokken- expert dagelijks in consult geroepen wordt bij de lijders en bij de verwach te lijders. Het laboratorium werd iw de hand genomen en de diagnose witte pokken werd gesteld op de ge combineerde resultaten van kliniek en laboratorium. Langzaam breidde zich de epidemie uit o.a. doordat een van de eerste lijdsters uit een groot ge zin kwam waar geen van allen, be halve de vader en de moeder, gevac cineerd was. Het besluit het ziekenhuis aan de Zuidwal te isoleren is niet gedaan, om dat dit ziekenhuis vol met alastrim- patiënten zou liggen, zoals de geruchten willen, maar uitsluitend als voorzorgs maatregel. Men wenst de veiligste weg te bewandelen en op alle manieren te voorkomen, dat de epidemie de kans krijgt zich uit te breiden. In totaal zijn thans in het ziekenhuis aan de Zuidwal twee-en-twintig patiënten, die met alastrim zijn besmet, opgenomen, terwijl zich nog twee patiënten in observatie bevinden in de barakken Stevinstraat. De toestand van deze patiënten is zon der meer goed te noemen. Buiten deze patiënten hebben acht personen in een perceel aan de Lijnbaan huisarrest ge kregen, omdat het vermoeden bestaat, dat een van de huisgenoten is aange stoken. Deze persoon is inmiddels opge nomen in het ziekenhuis. Het personeel van het ziekenhuis Zuidwal zal voorlopig dit ziekenhuis niet mogen verlaten. Het gerucht, dat ook buiten Den Haag gevallen van witte pokken zouden zijn geconstateerd, wees dr. Banning perti nent van de hand. Buiten Den Haag is geen enkel geval van alastrim bekend. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 14/1 314 Ned. 1953 102/, 101% 3% Ned. 1953 104 103!» 314 Nederl. 1948 99% 99'j 314 pCt. Ned. 1950 99 A 99(4 3-3% Nederland 1947 99',4 99'4 3 Ned. 62-64 bel.-ïac. 101A 101,, Inscbr. Grtbk. 48 3 pCt 98A 9814 Ned. Handel Mfi cgrt 17014 130% A.K.U. 185% 187% Van Berkels Patent 125 12414 Calvé-Delft eert. 142 14114 Van Gelder 189% 19214 Kon. Hoogovens eert 17014 17314 Unilever cert. 229% 232 Ned. Kabel 235 236 Philips 207 211% Kon. Petroleum 344 350'a „Amsterdam" Rubbei 105% 10914 Hull Amerika l,yn 147 147 Kon. N. Stoomb. M. 13814 139 Ned. Scheepv. Unie 136 137% H.V.A. 122% 123% Dell Mfl. eert. 99% 10314 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steei Shell Oil Southern Pacific Southern Railway tidewater U. S. Steel 13/1 3114 51 60% 8814 60% 1214 66% 57>4 20% 22% 4814 79 3714 4014 20% 39% 14/1 31% 51% 61 8914 6114 12% 6714 57% 2014 22% 4814 80 37% 41 20% 3914

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2