Installatie mr. G. Boot als voorzitter Raad van Arbeid ONZE JAARLIJKSE OPRUIMING Nederhorst den Berg 100 jaar bij het bisdom Haarlem G. J. Scholte op sijn verjaardag onderscheiden Herdenking mr. Sikkel bij Haarlemse Rechtbank de De gehuwde vrouw in dienst van de gemeente Haarlem Ken bril F Fill-II MAXIM XATI IJK1J-1K f Vele sprekers roemen verdiensten van nieuwe functionaris Voor het recht zette hij zijn hele persoon in HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Vrouwenverenigingen contra de mening van Ben W. DINSDAG 19 JANUARI 1954 PAGINA 2 eindigt Donderdag 21 Jan. a.s. Tot die datum op alle voorradige dekens en matrassen 10% KORTING ÏOOO GULDENS VALLEN UIT DE LUCHT MGR. HUIBERS ONTVANGT GESCHENKEN Pastoor kon kiezen tussen Utrecht en Haarlem, en zijn keus was niet moeilijk! Hartelijke huldiging in Gebouw Sint Bavo VOORJAARSBEURS VOOR DE VROUW Burgerlijke Stand De Avondmis (Oosterse ritus) in de Kathedrale Basiliek Nieuws in het kort H.B.C. tafeltennis Lichte muze viert triomf in Concertgebouw Eerste bijeenkomst B.E.F.-jongeren OPENBARE KLEUTER SCHOOL Bouwkosten bijna twee ton Opheffing winkelsluiting Sigarenwinkeliers vormen comité van actie Brandende kwestie in Haarlem Waterpolo Onbewoonbaar verklaarde woningen HEEMSTEDE Schaken Dansavond Han Rijnbeek Burgerlijke Stand Waterstanden „Grime passionnel" in Hillegom ZANDVOORT OUDERAVOND MARIASCHOOL Wit-Gele Kruis Beurs van Amsterdam Tijdens een feestelijke bijeenkomst in restaurant Brinkmann is gistermiddag; mr. G. A. A. M. Boot als voorzitter van de Haarlemse Raad van Arbeid geïn stalleerd. In deze functie is hij de opvol ger van mr. H. B. Wildt Meyboom, aan wie op 1 Januari j.l. wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag is verleend. In zijn'openingswoord heette de vice- voorzitter van de Raad, de heer P. J. Kapteyn, de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de secretaris-ge neraal van het departement van Sociale Zaken, de heer J. H. Klatte, de heer H. J. Kuiper, bestuurslid van de Rijksver zekeringsbank en de heer A. Masten broek, voorzitter van de Vereniging van Raden van Arbeid. Zich richtend tot de heer Boot, zei de heer Kapteyn, dat deze bezield moet zijn geweest met gevoelens van liefde voor het werk van de Raad van Arbeid, aan welke instelling de laatste jaren zoveel is ontnomen. Met de overhandiging van de voorzittershamer nam de heer Boot zijn nieuwe functie uit handen van de vice-voorzitter aan die nochtans verzocht werd deze bij zondere vergadering verder te leiden. Met grote dankbaarheid heb ik de functie van voorzitter van de Haarlemse Raad van Arbeid aanvaard, aldus begon de heer Boot zijn „inaugurale" rede. Uitvoerig weidde hij uit over een toe komstige taak van de Raad, over wiens bestaan de laatste tijd nogal gesproken is. Door de Organisatie Sociale Verzeke ringen is het lot van de Raden van Ar beid min of meer beslist, zo ging de nieuwe voorzitter voort, maar hoe pre cies de taak van deze instellingen zal zijn, kan slechts een gissing zijn; een evident oordeel daarover vellen is prae- matuur. Doch hoe de toestand in het na bije ook moge worden, steeds zullen wij onze plicht dienen waar te nemen. Mr. Klatte bracht allereerst de harte lijke gelukwensen over van de minister en de staatssecretaris van Sociale Zaken Voorts complimenteerde hij de Haar lemse Raad met de benoeming van mr. Boot als voorzitter, van wie hij een voortreffelijke staat van dienst liet ho ren. Hij hoopte, dat de pas benoemde functionaris grote voldoening in zijn werk mocht vinden. Het bestuurslid van de Rijksverzeke ringsbank, de heer Kuipers, memoreerde de goede verstandhouding tussen de Rijksverzekeringsbank en de Raad van Arbeid. Ten aanzien van het bestaans recht van deze instellingen in de toe komst, was hij de mening toegedaan, dat noch de Rijksverzekeringsbank, noch do Raden van Arbeid doeleinden in zich zijn.. Het zijn organisaties, die buiten gewoon goed werk hebben verricht, zo vervolgde de heer Kuipers. „Onze taak blijft, ook al zal de Raad van structuur veranderen; het is echter raadzaam voor deze nieuwe opvatting en structuur open te staan". Mede belangrijk voor de Vereniging van de Raden van Arbeid, noemde de heer Mastenbroek, voorzitter van die vereniging, het optreden van de nieuwe voorzitter, wiens voorganger, mr. Wildt Meyboom een belangrijk aandeel heeft gehad in het werk van de vereniging. Gij zijt een alleszins waardig opvolger met capaciteiten, aldus spreker, die hoopte, dat de heer Boot eveneens zijn deel zou leveren in het werk voor de vereniging. De heer van Schaick, president-direc teur van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor, bewonderde de grote kennis der sociale verzekeringswetten en parate kennis van de nieuwe voor zitter. Met betrekking tot de kwestie, welke reeds door andere sprekers was aangevoerd, bracht hij naar voren, dat het nuttig zou zijn te onderzoeken in hoeverre sommige takken van de so ciale verzekering door het Bedrijfsleven moeten worden uitgevoerd. Advertentie Hoflev. eier Complete Woninginrichting Barteljorisstraat 13—17 HAARLEM Verheugend vond de heer A. W. Ren gelink, voorzitter van de hoofstêdelijk. Raad van Arbeid, het, dat mr. Boot ir. de kring van Raad van Arbeid-voorzi'. ters was opgenomen. Hij hoopte op ec. vruchtbare regionale samenwerking. Namens het personeel, sprak de heci A. Kruyff, chef de bureau van dt Haarlemse Raad. Hij heette de voorzitter hartelijk welkom. Het personeel heeft met een zekere geruststelling uw benoe ming ontvangen. Verschillende van de ambtenaren kennen u reeds als docent of als vice-voorzitter van de ARKA, zo vervolgt hij. Gij zult een goed voorzitter zijn, met wie wij prettig zullen samen werken. Een kundig ambtenaren-corps zult gij aantreffen, met een aparte sfeer die weldadig aandoet. De rij van sprekers werd gesloten door de burgemeester van Waalwijk, de heer J. A. Thijssen, die hartelijke woor den van gelukwens sprak namens de ARKA en mevrouw Boot een bloemen hulde bracht. Mr. Boot dankte in hartelijke bewoor dingen de vele sprekers, die hem belast hadden onder een overstelpende vrien delijkheid. Tenslotte was het de heer Kapteyn, die na mevrouw Boot gecom plimenteerd te hebben, de vergadering sloot Mr. Boot, die in 1914 werd geboren, is eerst verbonden geweest aan de Raad van Arbeid te Amsterdam. In 1947 werd hij referendaris op het departement van Sociale Zaken, later administrateur. Als zodanig heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de totstandkoming van d» noodwet ouderdomsvoorziening en Or ganisatie Sociale Verzekeringen. Voorts zijn onder zijn leiding onderhandelingen ten aanzien van de sociale verzekeringen met West-Duitsland gevoerd. De heer Boot werd destijds onderscheiden met het Franse orde-teken Officier mérite social. Maandagmiddag is de nieuwe voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem ge ïnstalleerd. De plaatsvervangend voorzit ter, de heer P, Kapteyn, overhandigt mr. G. A. A. M. Boot (rechts) de voor zittershamer). Advertentie Uitslag prijsvraag Nederland Kattenburg De prijsvraag, die onlangs door Nederland Kattenburg in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem werd uitgeschreven, heeft een stroom van antwoorden opge leverd, waarvan enkele buitengewoon origi neel waren verzorgd. Ten overstaan van Notaris O. W. Broersma te Amsterdam werd door loting de winnaar van de eerste prijs bepaald. De gelukkige is: Mevr. Verberne-Venrooy, Bllderdijk- straat 63 bis, Utrecht. De Ridder van Kat- tenburcht wenst de winnares zeer veel geluk en spreekt de hoop uit, dat de volgende keer allen weer even enthousiast mee zullen doen als ditmaal 1 Op het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht te Haarlem geschiedde vanmorgen een onofficiële plechtigheid, toen de pastoor van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Nederhorst den Berg, de zeereerw. heer J. G. J. Rutten, en het bestuur van de plaatse lijke afdeling van de L.T.B. door Haar lems bisschop, mgr. J. P Hulbers, in audiëntie ontvangen werden. Ter gele genheid van het feit, dat deze Gooise parochie honderd jaar geleden ingedeeld werd bij het bisdom Haarlem, werden de bisschop enkele geschenken over handigd. Toen in 1559 het bisdom Haarlem ge- De president bij de Haarlemse Ar rondissementsrechtbank, mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, heeft vanmorgen ten Paleize van Justi tie te Haarlem mr. N. J. G. Sikkel her dacht, de Zondagavond overleden offi cier van Justitie bij deze rechtbank. De president noemde het een droeve taak wijlen mr. Sikkel te moeten herdenken, de officier van Justitie, die zich bij de rechtbank heeft doen kennen als een persoonlijkheid van formaat. „Zijn rechtschapenheid", aldus de president. sierde hem. Hij ging recht op zijn doel af en omwegen wist hij niet te bewandelen. Dat had tot gevolg, dat hij, die geen onrecht verkroppen kon, het zichzelf niet gemakkelijk heeft gemaakt. Voor het recht zette hij zijn hele persoon in, hetgeen ook wel bleek in de tijden van onderdrukking en verzet. Daarbij had hij een gevoe lige natuur, al wilde hij daarvan niet gaarne blijk geven; hij had behoefte aan vriendschap en schonk deze ook royaal aan anderen". Mr. Sikkel bezat een uitgesproken gevoel voor humordat maakte samen werken met hem belangwekkend, vooral bij verschil van inzicht. Bij zul ke verschillen verdedigde hij zijn standpunt hardnekkig, maar niet on redelijk en daarom was de gedachten- wisseling steeds aangenaam. Hij had bij dat alles oog voor de grote lijn eri verloor zich niet in kleinzielighe den. Dat hij nimmer rancune voelde, stempelde hem evenzeer tot een man van formaat. De president bracht vervolgens in herinnering, hoe mr. Sikkel de laatste jaren en vooral de laatste maanden physiek heeft geleden en hoe voor beeldig hij dit lijden heeft aanvaard. „En ook in de wijze, waarop hij zijn leven heeft afgesloten", zo eindigde de president zijn herdenkingswoord, „te kende hij zich als een man van for maat. Dat moet mevrouw Sikkel tot grote troost zijn geweest". Namens het O. M. sprak de substi tuut-officier mr. B. v. d. Burg een woord van herdenking. Hij verklaarde dat het parket door het heengaan van mr. Sikkel zwaar was getroffen. Mr. Sikkel was een gewaardeerd chef, een uitzonderlijk ambtenaar, een kundig jurist en bovenal een handhaver van het recht. Hij legde precieze en strenge maatstaven aan en ging de moeilijkhe den niet uit de weg. Zijn taak bij de Bijzondere Rechtspleging was een on dankbare. „Doordat hij vele voortref felijke eigenschappen bezat", aldus mr. v. d. Burg, „is de leegte, die nu ont staan is, des te groter geworden en zal er van zijn persoonlijkheid een diepe indruk achterblijven". Mr. A. Bruch, deken van de Orde van Advocaten, voerde het woord na mens de Haarlemse Balie. Hij was er van overtuigd, dat aan de Haarlemse Rechtbank niet een man ontvallen is met alledaagse begaafdheden, want aan mr. Sikkel blijft de herinnering ver bonden van een officier, die met grote begaafdheid, virtuositeit zelfs het O. M vertegenwoordigde. Hij was een ge duchte maar faire tegenstander, een persoonlijkheid, die wel gevoelig, maar niet sentimenteel was. Mr. Sikkel was onderdanig dienaar van het recht. Daarmee was deze herdenkingsplech tigheid ten einde. Zij werd bijgewoond door leden van de Balie, politieautori teiten uit het Haarlemse Arrondisse ment, personeelsleden van de Griffie en mr. A. van Duilemen, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam. Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat S Haarlem Telef. 15220 In de met groen en bloemen versier de zaal van gebouw Sint Bavo is de zeventig-jarige administrateur de heer G. Scholte gisteravond gehuldigd. De leiding was in banden van de heer A. Angenent, voorzitter van de Haarlemse K.A.B., die de jarige en zijn familie wel kom heette, en daarna onmiddellijk het woord gaf aan deken J. J. A. Kuilman. Namens heel katholiek Haarlem aldus de Deken, moet ik vanavond woorden van vriendschap en dankbaarheid je gens u spreken. U bent in de ware zin van het woord gemeenschapsmens met de restrictie, dat u veel aan anderen en weinig aan u zelf denkt. U beschouwt het gebouw Sint Bavo als uw eigendom, ging spreker voort, en alle personen, die in dit huis komen, wilt u van dienst ziin, daarbij uzelf op de achtergrond stellend. Uw administr.schap is een le venstaak geworden. Ik wil namelijk ook enkele wóórden tot u zeggen zo ging de Deken voort als een persoonlijke vriend. Ik dank u voor alles, wat u ge daan hebt voor de katholieke arbeiders beweging en vöor de verschillende an dere organisaties, waarvan u bestuurs lid bent. De Deken deelde daarna mede, dat Z. H. de Paus de heer Scholte de onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice had toegekend. Onder daverend applaus spelde mevr. Scholte het ere-teken op de rèvers van haar echtgenoot en de De Haarlemse Voorjaar.',beurs ..Voor de Vrouw", die gehouden zal worden van 12 t/m 19 Maart in het Krelage- Huis, heeft als devies: „Geheel nieuw en totaal anders!" Vele nieuwe attracties en demonstra ties zullen op deze beurs geïntrodu ceerd worden. Wij vernamen o.a., dat iedere dag des middags half drie door bij uitstek deskundigen een lezing zal worden gehouden over onderwerpen, die momenteel in de belangstelling an de huisvrouwen staan. De onderwerpen zullen iedere dag verschillend van aard zijn en o.a. betreffen: gezondheidszorg, opvoeding, voedingsleer, besteding van het huishoudgeld, make up, woningin richting enz. De lezingen zullen worden gehouden onder auspiciën van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Haarlem en plaats vinden in een aparte zaal op de beurs, zodat deze bijeenkomsten geen hinder zullen ondervinden van de beursdruk- te. De lezingen zullen gratis toeganke lijk zijn voor de bezoeksters van de beurs. ONDERTROUWD: A. J. Krak en G. H. Bouman. GETROUWD: J. G. Morseld en L. J. van der Laan. GETROUWD: A. W. Hoelen en C. Leijen; K. F. F. Kaan en W. Chr. G. Hessen; A. D. van Ketwich en J. W. v. Osch; J. A. van Wallenburg en M. J. Boom; W. Bouwmeester en M. van Dijk. A. Herman en E. Kion. GEBOREN: W. Rasvan Tol, z.; S. M. G. van der BeekNaerebout, z.;' H. HeiligHelfrich, z.; G. de JagerKroon, z.; W. J. M. WellingSchutgens, z.; R. van Veenvan der Heide, z.; W. van der MeijLatuhamallo, z.; G. M. van Din- therComes, d.; F. de GrootDuiven voorden, d. GEBOREN: M. LetherKeetlaer, z. G. NieuwveenDekker, z.; P. M. van den Oetelaarvan Dam, z.; A. M. Zwa' nenburgSmink, z.; C. M. Kerssens Boon, 2 z.; J. OvertoomSchipper, d.; R. van der LindenTwisk, d.; E. H. pasVlek z OVERLEDEN: P. Ransijn, 76 j., Feith- straat; J. C. van Ipenburg, 58 j., Gen de la Reijstraat; J. Cohen Tervaert, 89 j., Raamsingel; J. G. Schultz, 79 j.. Maerten van Heemskerkstraat; W, H. P. M. DuiifFortgens, 64 j., Hazepa- terslaan; C. Burgerde Wolff, 68 j Zomervaart OVERLEDEN: D. C. Lodder, 88 j. Gasthuisstraat: C. Houtwipoer. 63 J; Am sterdamsevaart; J. G. Tuijten, 23 j„ Gasthuisvest; C. J. Toeset, 66 j„ Spaan- -evaartstraat. Zeer grote belangstelling is er voor de plechtige Avondmis in de Oosterse! ritus, die gecelebreerd wordt in de ka thedrale Basiliek van St, Bavo te Haar lem op Donderdag 21 Januari om 8 uur. Onder deze avondmis, die opgedragen wordt door priesters, die met Rome verenigd zijn, is gelegenheid om te communiceren. De voorwaarden zijn, dat men op die dag nog niet gecommu niceerd heeft. Tot 6 uur 's avonds mag men alle voedsel gebruiken en tot 8 uur 's avpnds nog iets drinkbaar gebrui ken, behalve alcoholhoudende dranken. Heel'die dag vóór de H. Communie geen sterke drank bijv gene ver, likeur gebruiken. De plechtigheid duurt onge veer even lang als bij ons de Hoogmis. Om deze avondmis goed te kunnen vol gen is het raadzaam een Nederlands tekstboekje te gebruiken, dat bij de in gang van de kathedraal verkrijgbaar is. 1 Februari zal de heer Th. Voskuil, als monteur werkzaam in het district Midden-Noord Holland bij het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord Holland, zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Naar wij vernemen, zijn bij het Prov. Electri citeitsbedrijf van Noord Holland met in gang van 1 Januari 1954 bevorderd tot administrateur A. mr. U. Strikwérda te Overveen; tot technisch hoofdambte naar B. de heer P. N. van Boekhoven, te Haarlem; en tot technisch ambtenaar B. de heer J. M- Göbel, te Bloemendaal. Woensdag 20 Januari des avonds om 8.15 uur zijn er weer klaverjas wedstrijden :n het R.K. Verenigingsge bouw aan de Herenweg te Heemstede. Inschrijving voor paren tot 8 uur aan de zaal. In het nieuwe ambtenarenreglement, dat de gemeenteraad morgenmiddag zal behandelen, komen twee artikelen voor, die de positie van de gehuwde vrouw betreffen en, naar uit een adres aan de gemeenteraad blijkt, de wrevel en ont stemming hebben opgeroepen van een aantal vrouwenverenigingen. In artikel 8 van het reglement leest men: gehuw de vrouwen komen voor aanstelling tot amb enaar slechts in aanmerking, wan neer de ambtelijke werkzaamheden worden verricht in de echtelijke wo ning of in een localiteit, welke binnens huis gemeenschap heeft met die wo ning. Ook kunnen B. en W. in bijzon dere gevallen een bepaald besluit ne men. Bij de behandeling in de afdelingen van dit artikel, hebben enkele leden deze bepaling een achteruitstelling, ja zelfs een descriminatie, van de gehuw de ambtenares genoemd. B. en W. zijn het daar geenszins mee eens. en zij me nen, dat in het algemeen de gehuwde vrouw zelf er prijs op zal stellen haar werk neer te leggen om zich geheel aan haar nieuwe taak te wijden. Om prac- tische redenen geeft, de gemeente de voorkeur aan werkkrachten, die de on verdeelde belangstelling voor haar werk hebben. In artikel 104 lezen wij: de vrouwe lijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt, wordt met ingang van de dag, volgend op die van haar huwelijk, eer vol ontslagen. Voor de toepassing wordt met de vrouwelijke ambtenaar, die m het huwelijk treedt, gelijkgesteld de ambtenares, die in concubinaat gaat leven. Ook daartegen is in de afdelin gen bezwaar gerezen, maar B. en W. meenden toch he,; artikel te moeten handhaven. Het protest is afkomstig van de Ver eniging van Vrouwenbelangen, Vrou wenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap; de Vereniging van Vrouwen met Aca demische Opleiding, de Nederlandse Bond van Vrouwen, werkzaam in het Bedrijf en Beroep, en de Nationale Unie der Nederlandse Soroptimist Clubs. Zij kunnen zich ten enenmale niet met be doelde artikelen verenigen en menen, dat aan man en vrouw samen de beslis sing moet worden gelaten, of zij „er prijs op stellen", dat de gehuwde vrouw haar werk aanhoudt, dan wel neerlegt Zij onderschrijven de voor keur van B en W. om werkkrachten in dienst te hebben met onverdeelde be- iangs.elling voor haar werk. maar het is onjuist te menen, dat de gehuwde vrouw die niet zou hebben. De politiek van de Overheid ten op zichte van de gehuwde vrouw in haar dienst blijk, niet gebaseerd op princi piële gronden, zo gaat bet adres voort, maar op de wet van vraag en aanbod, daar immers de overheid de gehuwde vrouw op arbeidscontract tijdelijk onder voor haar ongunstige voorwaarden in dienst neemt en houdt. Adressanten verwijzen dan naar het Handvest der Verenigde Naties en naar de Verklaring van de rechten van de mens, zoas die in 1948 werden vast gesteld. Man en vrouw hebben gelijk- gerechtigheid, ongeacht hun status. Adressanten verzoeken de raad bedoel de artikelen te schrappen. Noot van de redactie katholieke opvatting in deze kwestie mogen wjj be kend veronderstellen. In de huidige tijdsomstandigheden bestaat echter ten aanzien van deze kwestie een tijdelijke moeilijkheid, waar over tot nu toe niet gerept is. Verschillende meisjes immers huwen voor de wet, om daardoor ten slotte woonruimte te kunnen krijgen. Veelal verstrijkt er geruime tijd, voor aleer zij in deze poging slagen. Eerst dan wordt het kerkelijk en voor hen werkelijke huwelijk gesloten, Zij zou den dus volgens het ambtenarenregle ment, de dag na haar burgerlijk huwe lijk ontslagen moeten worden, terwijl haar status, volgens onze opvattingen, ongewijzigd is gebleven. Aan het initiatief van de firma Hogen- bijl is het te danken, dat gisteravond in het Concertgebouw een grote schare minnaars van de lichte muze bijeen was en daar enige gezellige uren doorbracht. Rolf ten Kate had de touwtjes in han den en onder zijn leiding werd een vlot programma van genoeglijke klan ken afgewerkt. Hijzelf draaide wat ge zellige plaatjes, afgewisseld met lucht hartige praatjes, terwijl Jan Corduwe- ner op z'n Kwart-Hansinstrument het Hammondorgel, zijn virtuositeit demon streerde, al of niet ter begeleiding van Max van Praag. Tenslotte waren daar nog „The Three Jacksons", een drietal gezellige accordeonisten, die met hun lustige wijsjes als spoedig het publiek ,,los"-maakten. Als bijzondere attractie werden 8 dames en heren uit het pu bliek aan de tand gevoeld omtrent hun muzikale kennis. De oproep van Rolf had een ware bestorming van het po dium tot gevolg- Amusement van het goede soort. Deken stelde een dronk in op de jarige. Er was eens een typograaf zo be gon de heer Angenent zijn toespraak,— die zich bijzonder inspande voor het or- ganisatiewerk. Toen deze gevraagd werd de administratie van het toenma lige gebouw van de R.K. Volksbond op zich te nemen de explotatie was toen nog niet zo rooskleurig aanvaardde hij de functie van administrateur, waar bij al spoedig bleek, dat de heer Scholte een uitstekend zakenman was. Spreker herinnerde aan de bezettingsjaren en de wijze, waarop Scholte onderduikers kon helpen. Het getuigde van durf, dat de heer Scholte een restauratie aanbeval van het gebouw, warmede f 120.000 ge moeid was Namens alle geledingen van de K.A.B. bracht spreker de jarige har telijk dank en toen haalde de heer An genent mevrouw Scholte naar voren om haar onder instemming van alle aanwe zigen een bouquet bloemen aan te bie den als kleine dank voor de opofferin gen, welke zij zich moest getroosten, als 'haar man 's avonds bezet was in het Gebouw. Nadat de geestelijk adviseur, kape laan Renckens, een kort woord gespro ken had, dankte de jarige in de eerste plaats voor de pauselijke onderschei ding. Het zaken-doen en de restauratie van het Gebouw zijn geenszins uitslui tend mijn werk, zei hij. Hij dankte dan ook het bestuur der K.A.B. voor de prettige samenwerking. Inderdaad heeft mijn vrouw mij veel moeten missen, sprak de heer Scholte, en herhaaldelijk zei zij, als ik van huis ging: zou je je bed niet meenemen. De jarige hoopte nog enkele jaren zijn functie te kunnen blijven vervullen. Vervolgens maakten vertegenwoordigers van éen groot aan tal organisaties van de gelegenheid' ge bruik om de heer Scholte geluk te wen- sij, waarbij geschenken niet achterwege bleven. Onder de aanwezigen was on der meer pastoor Lühn. Eind 1953 nam het bestuur van de tteweging van Europese Federalisten te Haarlem het besluit tot oprichting van een B.E.F.-jongerengroep in onze stad. Op Woensdag 20 Januari houdt het bestuur van de jongerengroep een eer ste bijeenkomst in de radiozaal van res taurant Brinkmann, des avonds om 8 uur. Als spreker zal optreden mr, C. C. van Helsdingen, voorzitter van de afdeling Haarlem van de B.E.F. Tengevolge van de sterke toeneming van het aantal leerlingen voor het Ge woon Lager Onderwijs in Haarlem- Noord, mede veroorzaakt door de snel le uitbreiding van de bebouwing in de omgeving van de Planetenlaan, zullen de tot nu toe voor het Openbaar Kleu teronderwijs in gebruik zijnde lokalen der Lagere Scholen binnen afzienbare tijd weer voor hun oorspronkelijke be stemming nodig zijn. B. en W. willen dan ook een nieuwe school stichten met Montessorimethode aan de Pleia- denstraat, waardoor tevens bereikt wordt, dat de klassen tot een organisa torisch beter geheel kunnen worden sa mengesteld. Het zal een vierklassige school met streeplokaal worden. Het bouwplan' is reeds goedgekeurd en de minister heeft de bouw van de school urgent verklaard. De kosten inclusief inrichting zijn geraamd op f 198.450. De kwestie van de Dinsdagmiddag sluiting voor de Haarlemse sigarenwin keliers is nog lang niet ten einde. On langs hebben de georganiseerde winke liers in deze branche met een uiterst kleine meerderheid, waaronder vele winkeliers die tevens een nevenberoep hadden, besloten de Dinsdagmiddagslui- ting te handhaven. De tegenstanders van deze sluiting, niet minder dan 52 winkeliers, hebben in dit resultaat een aanmoediging gevonden om door te zet ten en daarom heeft zich in Haarlem een ccmité van actie gevormd. In dit comité hebben zitting de heer J. H. M. van der Pigge, voorzitter; mevr. M. C. OomsVisser, secretaresse, Grote Hout straat 133; L. Braakman en T. J. Mo lenkamp, allen winkeliers, die uitslui tend het beroep van sigarenwinkelier uitoefenen. Het Comité stelt zich op het standpunt, dat iedere groep van Ne derlandse Staatsburgers het recht heeft, actie te voeren voor een naar hun me ning rechtvaardige zaak. Het doel is de opheffing te bereiken van de Dinsdag middagsluiting. De uitwassen en over tredingen van deze verordening zijn, zo meent men voldoende bekend, zodat nadere toelichting wel overbodig lijkt. Voor de vakwinkelier blijft de Dinsdag middagsluiting een „brandende kwestie" en het comité van actie zal niet rusten vooraleer de opheffing een feit is. De wijze, waarop de actie gevoerd zal worden, is thans in studie genomen. creëerd werd, omvatte het bij lange na niet het gebied, dat het thans uitmaakt. De Zuidgrens werd gevormd door de lijn, die men zou kunnen trekken van Katwijk aan de Rijn naar Ter Aar, Noordelijk van Leiden, en verder naar Kudelstaart en Amsterdam. Toen in 1853 het huidige bisdom Haarlem werd gecreëerd, kwamen dus vele parochies, die in 1559 nog onder het aartsbisdom Utrecht of het bisdom Middelburg res sorteerden, onder de jurisdictie van de bisschop van Haarlem. Een dergelijk jubileum zou dus feitelijk voor vele andere parochies gelden. Het bijzondere in dit geval is echter, dat in 1853 niet uitgemaakt kon worden, tot welk bis dom Nederhorst den Berg zou behoren. Aan pastoor Schoonebeek, die later de bouwpastoor van Overveen zou worden, maar toen nog herder was van de pa rochie in Nederhorst den Berg, werd de keuze gelaten, tot welk bisdom hij zijn parochie wilde laten behoren. Hij koos toen Haarlem en bij Pauselijke beslis sing werd deze parochie in 1854 ook in derdaad bij Haarlem ingedeeld. Dit jubileum van honderd jaar onder danigheid vormde vanmorgen aanleiding tot het bezoek bjj de bisschop van Haar lem. In de parochie was een collecte ge houden en de opbrengst daarvan werd ais geschenk onder couvert aan mgr. Huibers overhandigd. Namens de L.T.B. werden de bisschop verschillende akker bouwproducten aangeboden. Voor het spelen van de eerste klasse wedstrijd DWR 1DWT 1 verscheen DWT, met vier invallers. DWR was overwegend in de meerderheid en had met het ingaan van de rust een 3-0 voorsprong. In de tweede speelhelft redde, Fons Roozekrans voor DWT de eer. DWR gooide er nog een schepje op en zo werd de eindstand 8-1. Voor de centrale wintercompetitie ontving Haar lem 1 Nereus 1. Het was een aardige wedstrijd, waarin Haarlem door Ver del en Bijlsma met twee-nul voor kwam te staan en Gregorius voor het ingaan van de rust de achterstand voor Nereus had verkleind. In de tweede speelhelft bleven de Nereusaanvallen zonder sue ces en voerde Haarlem de zege op tot 7-1. In de wedstrijd HVGB 1Robben 1 heeft het aan spanning niet ontbroken. Hogeland bezorgde HVGB de leiding Keurig doorboorde Nico Luchs de HVGB-verdediging (1-1). Een schot van Kaiser bezorgde de Robben weer de lei' ding. Voor de rust bracht Rol de stand op 2-2, Na een heen en weer golven van het spel, waarin dan weer de lei ding bij HVGB, dan weer bij de Rob ben kwam, maakten de laatste het be slissende doelpunt (5-4). Voor de tweede klasse heren werd ge speeld Haarlem 2—DWT 2; eindstand 4-2. De wedstrijd Haarlem 1—Nereus 1, eerste klasse dames was een heel aar dige wedstrijd, die ten slotte door de gasten, dank zij enkele fouten in de Haarlemgelederen. gewonnen werd (3-4) In Juni van het vorig jaar besloot de Haarlemse gemeenteraad tot het onbe woonbaar verklaren van de woningen Amsterdamstraat 3x, Burgwal 71, Kok- straat 5zw., Koolsteeg 9 en 22a, Lange Annestraat 19, Wijdesteeg 6 en Oranje boomstraat 5 en 13. De opurimingster- mijn van deze woningen eindigde deze maand en gezien de toestand is thans spoedige ontruiming dringend noodza kelijk. B. en W. hebben het gemeente lijk bureau voor huisvesting inmiddels opdracht gegeven aan de bewoners van deze woningen, op korte termijn een passende woonruimte toe te wijzen. Het vorig jaar werden ook onbewoon baar verklaard' de woningen Burgwal 81, Kokstraat 5 rd„ Koolsteeg 3, 5 en 7, Lange Herenvest 44, Lange Margaretha- straat 46, Zonnesteeg 10 en Raamsteeg 22. Met uitzondering van laatstgenoemd pand, dat intussen is ontruimd, kan voor' deze woningen nog geen tijdstip worden bepaald, waarop de bewoners andere woongelegenheid kan worden toegewezen. Mede gelet op de toestand, waarin die woningen zich bevinden, stellen B. en W. de Raad voor de ont ruimingstermijn daarvan met 12 maan den te verlengen. BIOSCOPEN PALACE: „Schandaal om een kind", a. L Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Welkom mr. Marshall". Boven 14 jaar. Tijd'en 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: ,,'n Dorpsschandaaltje". Boven 18 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Jolanda". Boven 14 jaar. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. CITY: „Wanda, de zondares". Volwassenen. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Rio Grande". Boven 14 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Dinsdag: „Arsenicum en ouda kant", 8.15 uur. Dinsdag 19 Januari Concertgebouw: N. Ph. O. 6e Concert se- sie D. Soliste: Henryk Szering, viool, 8 uur. Stadsschouwburg: „Thalia' in ,,'t Verle den spreekt", 8 uur. Woensdag 20 Januari Concertgebouw: Mannen- en Dameskoor E.M.N.S., 8 uur. Stadsschouwburg: als Dinsdag. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elk» maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaai, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Ari» Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 10—17 uur. Het Huis van Looy: Reproducties van mo derne klassieke meesters. Geopend van 9— 12.30 en 13.30—17 uur. Advertentie Gr Houtstr 37 Rijksstraatweg 248 B Ook voor alle ziekenfondsen De uitslag van de wedstrijd Haarlem 1—VAS 2 is 5-5 Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring geeft op Dinsdag 26 Januari a.s. de danseres Han Rijnbeek een dans avond in het Minerva-theater. Han Rijn beek is momenteel een der meest voor aanstaande danseressen en het met zorg samengestelde programma dat niet min der dan 16 nummers omvat, waaronder verschillende declamaties, o.a. gedich ten van Marsman, Leopold en Ben van Eijsselsteijn legt van deze voornaam heid een boeiende getuigenis af. Zij zal aan de vleugel worden begeleid door de pianist Hans Schouwman. Geboren: L. H. van Veldhuijsen en H. A. Vreeken, d; J. Th. Schoenmaker en C J. van Velthoven, d; H. H. Cevat en H. D. Kersten, d; A. G. van Houten en H. B. Verhoef, z; P. J- Neeskens en A. M. Koster, d Ondertrouwd: D. Huis en M. B. Wijngaarden; W. van Mechelen en G. M. Boruwer; Th. A. Ruis en C. M. Na gelhout. Getrouwd: A. J. Hageman en A. Kampkes; P. J. van Bakel en L. M. Trouwen. Overleden: H. M. G. Appeldoorn-Nik kel, 61 jr; A. Th. Kroone, 67 jr. Wed. N. de Boer—van 't Wout, 70 jr; B. J. de Ridder, 86 jr; J. A. van Kesteren, 67 jr. Dinsdag 19 Januari Hoog water: 3.55 u. en 16.08 u. Laag water: 11.58 u. Maanstand: volle maan 3.37 u. Woensdag 20 Januari Hóóg water: 4.37 u. en 16.40 u. Laag water: 0.17 u. en 12.36 u. Het stoere landschap van Canada heeft niet nagelaten enige indruk te maken op de jeugdige emigrant A. v. d. H„ dia dezer dagen met vacantie naar Neder land: kwam. 27 December 1953 nam hij deel aan een dansavond..e in restau rant Treslong in Hillegom. Al dansend ontdekte hij plotseling zijn vroegere meisje, dat tijdens zijn verblijf in Ca nada d'e verkering had uitgemaakt. De jongeman, die naast haar zat, voelde op een gegeven ogenblik letterlijk nattig heid, toen hij een glas bier over zijn hoofd kreeg uitgegoten. De schuldige bleek v. d H. te zijn, die even later het meisje en de jongeman bij de gar derobe opnieuw onder handen nam. Re sultaat: het meisje liep een bloedneus op en de jongeman een wond aan zijn arm. Gelukkig greep kort daarop de po litie in, zodat aan verdere handtaste lijkheden een einde kwam. De officier van justitie, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, karakteriseerde vanmorgen ter zitting van de politie rechter het gedrag van de emigrant als „alle perken te buiten gaand" en eiste zes weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk. Tevens vroeg hij om onmiddellijke gevangen neming wegens gevaar voor ontvluch ting De raadsman, mr. Lambers, verklaar de, dat zijn cliënt in Canada goed ge slaagd is. Hij had vast gerekend op het huwelijk met zijn vroegere verloofde, bij wie dan ook, volgens pl„ de reden te zoeken was van zijn heftig optreden in Treslong. Een borreltje had daar het zijne toe bijgedragen. Hij drong aan op een geldboete. Bij het uitspreken van zijn vonnis nam mr. Petersen de preventieve hech tenis van elf dagen in overweging, dia hij als vrijheidsstraf voldoende achtte. Met een boete van f 150 en veroorde ling tot betaling van de rekeningen van zijn slachtoffers werd v. d. H weer op vrije voeten gesteld. Zondagavond werd een druk bezochts ouderavond gehouden voor de ouders van de leerlingen der Mariaschool te Zandvoort. Na een inleidend woord van kapelaan Steenman hield de heer J. Cr. Crabbendam, onderwijzer aan de school, een causerie over de verschillende as pecten van het kind.. Het kind is voor ons een ziel omkleed door een lichaam, een geschenk van God, en lichamelijk en geestelijk een afspiegeling van de ou ders. De ouders hebben tot taak het kind te doen opgroeien tot een harmo nisch mens dat zijn eeuwige eindbestem ming bereikt. Spr. wees op de plicht der katholieke ouders om hun kinderen het onderwijs op een katholieke school te doen volgen. Met voorbeelden uit ei gen ervaring toonde spr. aan, dat de opvoeding door de ouders bepalend is voor de vruchtdragendheid van het on derwijs. Ook het kind en het onderwijs lijden onder de over-organisatie van de ze tijd. Uit een klas van 35 leerlingen zijn er slechts 10 niet bij een club of vereniging aangesloten. Van de 25 zijn er 7 niet-katholiek georganiseerd en 5 zowel in een katholieke als neutrale club. Hierin schuilen grote gevaren. Spr. wees ook op de toenemende gemakzucht welke zelfs tot uiting komt in het spel van de kinderen. De lectuur biedt vele gevaren; men kope de boeken dan ook bij een katholieke boekhandel. Spr. wekte tenslotte de ouders op tot mede werking bij de handhaving van het ge zag van de onderwijzers en tot nauw» samenwerking. Na de pauze zong een kinderkoortje een feestlied ter gelegenheid van de ver jaardag van pastoor van Diepen die een geschenk in enveloppe ontving. Een groep kinderen speelde onder leiding van mejuffrouw Hulshof uit Haarlem enige numers op de blokfluit, waarna een, met groot geduld en toewijding van de Eerw. Zusters ingestudeerd, alleraar digst toneelspel: Jan Klaassen en Ka trijn werd opgevoerd, met zeer verdien stelijke pianobegeleiding van mej. Huls hof. De avond weer besloten met een dankwoord van pastoor van Diepen. Zuster Hoogenbosch. de wijkverpleeg ster yan het Zandvoortse Wit-Gela Kruis verpleegde in 1953 319 patiënten, onder wie 17 kraamvrouwen. Zij legde 4645 ziekenbezoeken af, assisteerde 12 maal de dokter en verleende 13 maal de laatste hulp. Uit het magazijn werden 410 verplegingsartikelen uitgeleend. Als enquêtrice van de t.b.c.-bestrijding legde Zij 148 bezoeken af. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 31/3 Ned. 1953 3% Ned. 1953 8% Nederl. 1948 3% pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac. tnschr. Grtbk 48 3 pL't Ned. Handel Mij cerl A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei ii Amerika <.vin Kon N. stoomb. M Ned Seheepv Unie H.V.A. Deli My. cart. slot 102% 103% 99% 99 li 99% 101% 93ft 132% 192% 125 142% 194 174% 231% 238 212 351% 110 145% 139 137% 124% 105% 19/1 102 99 A 190 231 207% 350% 108

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2