Arrestaties houden geen verband mét begin van Unie-overleg Bun op de industrialisatie J SIR PERCY Teuk DËBRALIIME Internationale Avonturen in de witte woestenij der Zuidpool D 65 zusters van het ziekenhuis Zuidwal in quarantaine J Strijd tegen de pokken lt Minister Sunarjo geeft opheldering Binnenl. Zaken: niet zo'n erg gelukkig verschijnsel Bende ontvoert twee personen Witte pokken in Den Haag Meer dan tien duizend personen hebben zich laten herinenten Boeiend relaas van expeditieleider Strenge controle op pokkenbriefjes Een millioen bromfietsers Een halve cent voor 140 gulden NIEUWE melange 20 Januari: Terugkeer van de Anglicaanse Kerk onder het gezag van de Paus WÊSÊÊÊÊÊÊÊfÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ ill DINSDAG 19 JANUARI 1954 PAGINA 3 Schmidt of Smith?'9 Arbeider door kraan getroffen en gedood Echteld.se moordzaak Een der gearresteerden op vrije voeten Nieuwe voorzitter K.N.B.T.B. C. G. A. Mertens volgt G. WKampschöer op Pure Virginia Cigarettes Op Celebes Nederlander en Duitser Tankauto niet verlicht Fietser verongelukt lÉf -vwmJ Bij vertrek emigranten -- fill Hpi J H'l. H. N. Binnen enkele jaren Zusters Franciscanessen naar de Bataklanden Veiling in Amsterdam Ned. Bakkerijstichting contra cadeaustelsel Zwanenburgse bakker tot f 1 boete veroordeeld Verzoekprogramma voor militairen De diensttijd voor dr lichting 1953 20 en 24 maanden DJAKARTA, Januari. D® Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Sunarjo, heeft met nadruk verklaard, dat de arrestaties van Nederlanders in Indo- t nesië in geen enkel verband staan met de Indonesische plannen tot op- vp'lnS van de Nederlands-Indonesische Unie. Eerder was een dergelijke nfil ing ook reeds door de Indonesische procureur-generaal afgelegd. Mi ester Sunarjo verklaarde, dat het feit, dat de bewuste subversieve elementen Rust nu, nu er sprake is van een spoedig beginnen van de besprekingen met -Nederland over de opheffing van de Unie, hebben plaatsgevonden, zuiver toeval is. Hij wees er voorts op, dat niet alleen Nederlanders, maar ook andere buitenlanders (Chinezen en Arabieren) gearresteerd zijn. «iermpde heeft minister Sunarjo dan recht getrokken, wat sommige Indone sische kranten scheef trachtten te trekken. Deze kranten deden het voor komen alsof „de Nederlanders" in Indonesië verantwoordelijk waren voor alle onrust daar. Zij insinueerden zelfs, dat de Nederlandse regering, of al thans het Nederlandse Hoge Commissariaat en de Nederlandse militaire mis sie, bij dit verwekken van onrust hun medewerking verleend zouden heb ben. Het dagblad „Bintang Tlmur' bijvoorbeeld kwam met een bericht, dat het de bedoeling was geweest 1400 Nederlandse agenten te arresteren, wat mislukt zou zijn doordat de plannen uitgelekt zouden zijn. Ook andere kran ten verspreidden dergelijke wilde verhalen. Daartegenover stonden echter ook andere bladen, zoals bijvoorbeeld „Indonesia Raya", die er op wezen, dat dergelijke subversieve handelingen slechts door enkele Nederlanders in Indonesië verricht zijn en dat men de Nederlandse groep als geheel daar voor zeker niet mag laken. Japanners werd hij geïnterneerd, eerst in Ngawi, later in Tjitjalengka. Van Kleef, aldus dit overzicht van Berita Indonesia, werd in 1945 door de Engelsen bevrijd. Hij kreeg een militaire opleiding en werd vervol gens luitenant van politie eerste klas se in Djatibaru, Djakarta. Nadat hij een korte gevangenisstraf voor het stelen van een auto had uitgezeten werd hij overgeplaatst naar Senen, een andere wijk van Djakarta. Hier verwekte hij wederom opzien door zijn brute optreden, dat hem de bij naam van „de Tijger van Senen" be zorgde, waarop overplaatsing naar Bekasi volgde. In 1947, bij de eerste politionele actie, werd hij comman- dant veldpolitie in Kraksaan, Probo- linggo. (Evenals Bekasi in Oost-Java gelegen.) In deze tijd kwam hij we derom in de gevangenis terecht we gens diefstal van sieraden van een zekere Hadji Asaat,, een vriend van recomba Van der Plas. Daarna werd hjj weer overgeplaatst naar Djakarta, waar hij commandant van de bewaking van het militaire vliegveld Tjililitan werd. By de tweede politionele actie werd hij boven Maguwo, het vlieg veld van Djokjakarta, als parachutist gedropt. Kort daarna werd hij weer naar Tjililitan overgeplaatst. In 1948 werd hij wederom gearresteerd in op dracht van de Nederlandse autoritei ten. Kort daarop werd hij oneervol uit de dienst van de politie ontslagen. In deze tijd kwam hij in contact met Westerling en trad hij toe tot de door deze georganiseerde APRA, een be weging gericht tegen de Republiek Indonesia. Restanten daarvan, onder leiding van Van der Kleef, die zich nu kapitein Smith zou noemen, ope reren nog steeds in West-Java, Zij hebben daarbij een verbond aange gaan met de benden van de Darul Islam. Aldus in het kort samengevat de door Berita Indonesia gegeven levensbeschrijving van Van der Kleef, alias kapitein Smith. De geruchtenverspreiding door de In donesische kranten, die vaak tooh al liet wars zijn van wat sensatie, is in de hand gewerkt doordat van officiële Indonesische zijde zo weinig is ver klaard over de arrestaties. Officieel is tot op heden nog niets anders medege deeld, dan dat de betrokkenen gear resteerd zijn op beschuldiging betrok ken te zijn geweest bij subversieve activiteiten in Indonesië. Hangende het onderzoek kunnen geen verdere mede delingen gedaan worden. Zo is in Bandung gearresteerd een Zekere Schmidt. Verschillende Indone sische kranten vonden hierin meteen aanleiding om te berichten, dat de beruchte bendeleider Smith gearres teerd zou zijn. Dit zijn echter stellig twee geheel verschillende personen. Van de zijde van de politie in Bandung werd trouwens reeds verklaard, dat Schmidt slechts een ondergeschikte rol heeft gespeeld. „Hij was alleen een pion", zo Verklaarde men. De namen Smith en Bosch zijn reeds vaak genoemd als die Van de aanvoerders van benden, die hi West-Java rond zouden zwerven. Tal Van legenden zijn over hen in omloop, «et lijkt echter niet onwaarschijnlijk, dat Bosch een volledig legendarische «guur is. Een andere mogelijkheid is, dat we hier met een pseudoniem te doen hebben, evenals bij Smith. Van rTilth is namelijk wel bekend, wie hij te werkelijkheid is. Zijn werkelijke «aam is Ch. H. van Kleef. Het ochtendblad „Berita Indonesia" Publiceerde dezer dagen een biografie van Van Kleef, waaruit blijkt dat hij -P 15 April 1915 in Malang geboren ®rd. Zijn vader was een Indo-Euro- aan van Belgische afkomst, zijn moe aft Vras een Indo-Europese van Duitse Pes?test. Van Kleef bezocht de Euro- Voi lagere school Salatiga en ver- aalde hij zijn einddiploma. Daarna naar de kweekschool in Ban- egen maanden later ging hij beh^8 de Mulo in Semarang. In 1933 EW( ovd?"nwaande.. B rang apothekerschool ln Sema- Koninkfiik? I^wam hb ln dienst by de ^Tme ,n Surabaja. Daar na ging hij terug naar de apotheker- school (bedoeld wordt waarschijnlijk een opleiding voor assistent-apotheker), doch hij haalde zijn diploma niet. Ver volgens ging hij in 1937 naar de politie school in Sukabumi, waar hij opgeleid werd tot hoofdagent. Na een tijdlang sis zodanig dienst gedaan te hebben in Surabaja ging Van Kleef, weer voor tevee jaar naar de politieschool, waar- h® hij in 1941 inspecteur van politie ir, Als zodanig werd hij geplaatst Surabaja. Bij de komst van da meer verfoeit dan wie ook, kan daarbij alleen gebaat zijn. Welke Nederlanders gearresteerd zijn, Is -nauwkeurig bekend geworden. De eerste was G. H. Mollema, die op 20 December in Belawan aan boord van de Oranje, met welk schip hij op weg was naar Nederland, gearresteerd werd. De heer Mollema was werkzaam bjj de Garuda Indonesian Airways, de lucht vaartmaatschappij die gezamenlijk eigen dom van de Indonesische regering en de KLM is. Kort voor Kerstmis wer den in Bandung voorts gearresteerd Schmidt, Kerseboom en Kain. Daarop volgde, eveneens in Bandung, de ar restatie van Bakker, een ex-Nederlander, die het Indonesische staatsburgerschap heeft aangenomen. Op 30 December werden voorts in Bandung gearresteerd Hofman en Baden. Dit waren allen oud-KNIL-militairen. Verder werden in Bandung gearresteerd op 1 Januari Duysings en Rath, op 2 Januari De Mey van Gerwen, op 7 Januari B. M. Fattiwael en P. H. Wiersma en op 10 Januari L. A. Benenati. In Djakarta werd nog gearresteerd A. H. Doornik. Dit waren allen Nederlanders. De na men van de gearresteerden van andere nationaliteit zijn niet bekend geworden. En dit is dan eigenlijk alles wat wij weten. Verder weten wij dat enkele van de gearresteerden bestuurslid van de „Commissie tot behartiging van de belangen van Nederlanders in Indonesië" waren. Deze commissie heeft zich de laatste tijd vooral gericht tegen de Nederlandse regering, omdat deze niet wil toestaan dat iedere Nederlander die daartoe de wens te kennen geeft naar Nederland kan komen. Van enige acti viteit van deze beweging tegen de Indo nesische regering is niets bekend. Ver der weten wij, dat de meeste gearres teerden Indo-Europeanen zijn. Heeft ontstemming over de houding van de Nederlandse regering, van wie zij ge loven dat deze hen wil dwingen in Indonesië te blijven, de betrokkenen geleid tot onverantwoordelijke daden? Of is hier inderdaad sprake van een complot, dat zijn werkzaamheden reeds sinds jaren verrichtte? Wij kunnen slechts gissingen maken. Het wachten is op een officiële opheldering van In donesische zijde. Advertentie Ook uit deze levensbeschrijving blijkt duidelijk, dat kapitein Smith, wiens ware naam Van der Kleef is, heel iemand anders is dan de in Bandung gearresteede ex-majoo van het KNIL H. C. J. Schmidt. In hoeverre de gearresteerde Neder landers inderdaad in contact gestaan hebben met deze of andere benden blijft vooralsnog en vraag. Het valt slechts te hopen, dat van officiële Indonesische zijde spoedig nadere mededelingen ge daan zullen worden en dat deze aange legenheid op korte termijn, zo nodig op een terechtzitting, afgedaan wordt. De Nederlandse gemeenschap in Indo nesië, die thans in een scheef daglicht gesteld wordt, maar die in werkelijk heid als geheel dergelijke activiteiten (Van onze Haagse redacteur) Van de concurrentie tussen verschil lende gemeenten om nieuwe industrieën aan te trekken krijgt men een zeer le vendig beeld te zien in het jongste num- ?ter van het maandblad der Vereniging ^ederiands Fabrikaat. Dit blad bevat nameljjit een dertigtal advertenties, waarin gemeenten uit alle delen van "et land elkaar de loef trachten af te ?teken door het opsommen van kwali teiten, op grond waarvan zjj zich bij ouder geschikt achten voor industriële Vestigingen. Doornspijk adverteert met zijn harde Stond. Sliedrecht met de slogan „U pro fiteert mede van onze wereldbekend- neid!" en Wyhe met de mededeling, dat °e gemeente haar volle medewerking geeft voor de huisvesting van perso- Delfzijl maakt reclame voor zich zelf als „Sodastad" en Maassluis laat weten, dat bij afname van belangrijke noeveelheden zeer gunstige contracten «unnen worden gesloten voor de leve ring van energie. Leiden vestigt er de «andacht op, dat reeds twee Ameri kaanse bedrijven zich in deze stad ge vestigd hebben en dat te bouwen op stallen desgewenst te huur zijn met van koop op aantrekkelijke voor waarden. De ene plaats is nog gunstiger «eiegen aan knooppunten van weg- en watervervoer dan de andere. De ge meentebesturen van Velsen, Deurne, £utphen, Oisterwijk, Almelo, Echt, Goes, tjilze en Rijen, Weert, Tilburg, Zuidhorn. reB?.v. Dordrecht, Emmen, Dieren, roenlo Wijk by Duurstede, Someren, «sten, Hoogeveen en Axel ze zyn fjte op het reclamepad getogen; bij beeM?en0eiÏLd®. plaats heet het hijvoor- burgemeesta-ln™e-folder de nl2u^nrltol^k- dat verschillende u er in deze advertenties ook toe komen hun moeilijkheden uit te feften als een attractie voor de indus- hnfli P vertelt de grootste ar- Br dHS^SerTe mu 5? noodgebied West- snrekii. hebben, Edam-Volendam van »rh»FiVtr ev? regelmatig aanbod w„!aFeTTSkrachten voor elke branche kór#?? voor een werknemerste kort. en Hoorn verklaart vrijmoedig df^l„^?rc%eckt te vanmorgen een arbel. g5iLood door een stuk van een kraan Innm alc en neerstortte. Met een E-JfICKaan lastte men kolenl voor de loof Ilelt uit een aan de Merwekade Vanl01 ?chlp toen plotseling een stuk btvJte kraan afbrak. De 53-jarige ar- beJ fT. di<2 zich in het ruim van schip bevond, werd op slag gedoodl. zonder voldoende middelen van bestaan in land- en tuinbouw te zyn. Wanneer men al deze reclame over ziet krfjgt men de indruk van een he vige run op de industrialisatie, welke wel een zeer grote omvang zal moeten hebben willen al deze gemeenten aan hun trekken komen. Het blad van de Vereniging Nederlands Fabrikaat bevat ln dezelfde aflevering een artikel, dat juist handelt over het vraagstuk der concurrentie tussen de verschillende ge meenten op dit punt. Naar wy vernemen acht het minis terie van Binnenlandse Zaken de be doelde advertenties nu niet zo'n bijster gelukkig verschynsel. De desbetreffende advertentie-contracten waren echter reeds geruime tyd geleden afgesloten (Van onze correspondent) Op last van de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank is C. J. v. d. B.. een van de vier familieleden die 6 Jan. door de Rijkspolitie te Nymegen werden gearresteerd in verband met de Echteldse moordzaak, uit verzekerde bewaring ont slagen. De heer G. W. Kampschöer is wegens gezondsredenen afgetreden ais voorzit ter van de Katholieke Nederlandse Boe ren en Tuindersbond. Tijdens de algemene vergadering, welke Maandag te Den Bosch gehouden is, werd de heer C. G. A. Mertens uit Hout-Blerick tot zijn opvolger gekozen. De nieuwe voorzitter is lid' van de Eer ste Kamer en voorzitter van de Lim burgse Land- en Tuinbouwbond. De heer Kampschöer is 72 jaar. Hy werd geboren te Eist in Gelderland en woont thans te Wassenaar. Hij is vice-voorzit ter van de K.R.O., lid van de Sociaal- Economische Raad, lid van de Emigra- tieraad, voorzitter van de Katholiek So ciale Emigratiestichting enz. Voor de oorlog was hy gedurende twaalf jaar lid van de Staten-Generaal en gedurende 21 jaar burgemeester van Monster. Zyn grote verdiensten zijn verscheide ne malen erkend door onderscheidin gen van de ziide van de Nederlandse Staat en van het Vaticaan. I«n product van DEAN a SIMMONS lid- Zondag zijn de Nederlander dr. C. van de Wetering van de Stichting Cul turele Samenwerking in Makassar en dr. Wahl, een Duits medicus, verhon den aan een centraal ziekenhuis in Makassar, op weg van Makassar naar Malino, door een bende van twaalf man ontvoerd. Zy reden in een auto ter hoogte van Goa, toen zy werden aangehouden. Zij waren aanvankelyk in gezelschap van de Zwitserse zaakgelastigde, de heer Naville, die in een tweede auto reed. Deze laatste auto stopte even buiten Makassar, omdat de inzittende foto's wilde maken. De eerste wagen reed door en werd aangehouden. Beide per sonen werden in de bossen wegge voerd. De in dit gebied gestationneer- de legereenheid heeft instructie gekre gen een onderzoek in te stellen. Advertentie is erger dan pijn! I Onmiddellijke verlichting en 6 spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel De 17-jarige H. P. uit Nieuw-Buinen is Zaterdagmorgen vroeg met zijn fiets tegen een tankauto opgereden en daar bij vrijwel op slag gedood. De jonge man was op weg naar Stadskanaal en had de stormachtige wind in de rug waardoor hij een grote snelheid had. Op een gegeven moment naderde uit tegenovergestelde richting een tankauto, die in deze streek de watervoorziening verzorgt. Waarschynlijk omdat de wa gen onverlicht was reed P. pardoes op op het voertuig met het genoemde ge volg. (Van onze Haagse redactie) VUfenzestig zusters van het Haagse ziekenhuis Zuidwal, waar de alai>trim- patiënten worden verpleegd, zyn Maan dag in de jeugdherberg Ockenburgh in quarantaine gesteld. Deze zusters waren geen van allen ingeënt tegen de pokken doch hebben herhaaldelyk contact ge had met de patiënten. Uit voorzorg heeft men deze quarantainemaatrege) genomen. Gisteren schreven wy reeds dat de patiënten die genezen zijn verklaard clioch wegens besmettingsgevaar het ziekenhuis niet mogen verlaten geen financiële schade zullen hebben van dit gedwongen langere verblyf. Naar wij thans vernemen zal de gemeente zeer zeker de kosten hiervan dragen. Het gemeentebestuur hoopt echter hiervoor, althans voor een deel, een regeling met het Ryk te kunnen treffen. Het Wel- farewerk van het Roöle Kruis wordt door de sluiting van de ziekenhuizen intensiever beoefend dan voorheen. De patiënten, die practisch geen van allen de zeer ernstige gevallen uitgesloten bezoek mogen ontvangen, hebben zich in alle yver op dlit werk geworpen om de verveling te helpen verdryven. Het aantal pakjes, brieven en cadeaux dat by de portiers van de ziekenhuizen wordt afgegeven is onnoemelijk groot By enkele inrichtingen is echter zelfs dlit verboden met het oog op het be smettingsgevaar. Het feit dat ook de andere Haagse ziekenhuizen de deuren voor het bezoek hebben gesloten behoeft geen reden tot ongerustheid te geven. Deze maatregel is namelyk niet getroffen omdat in dleze inrichtingen ook alastrim zou voorko men, maar uitsluitend om elk risico te vermijden. Bovendien is men hierdoor in staat de taak van het ziekenhuis Zuidhval. wat betreft het opnemen van patiënten, polikliniekarbeid, e.d. over te nemen. De revacclnatie in alle delen van Den Haag en de randgemeenten verloopt naar het oordeel van de inspectie voor de volksgezondheid zeer beivreidiigend. Tot nu toe hebben meer dan tiendui zend personen van deze mogelykheid tot herinenting gebruik gemaakt. Het biykt echter voor de personen die in quarantaine zyn gesteld niet mee te vallen in huis te blijven zitten. Enkele personen uit een perceel aan de lijn baan, dat reedis geruime tyd hermetisch is gesloten, hebben het huis namelijk aan de achterzyde weten te verlaten en zijn na hun uitstapje weer via dezelfde weg in hun woning teruggekeerd. Bu ren hebben het echter bemerkt en aan de politie meegedeeld. Het gevolg is dat thans niet alleen aan de voorzijde van het huis een agent op wacht staat maar dat ook aan de achterzijde een agent heeft post gevat. Omdat ook in Rijswijk een geval van alastrim is geconstateerd!, wordt in Delft gelegenheid tot herinenting gegeven In Delft hebben zich weliswaar geen ge vallen van alastrim voorgedaan, doch men wil maatregelen nemen om de be volking te beveiligen tegen zich moge lijk voordoende gevallen. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zyn. heeft men het buitencentrum „De Herten horst" naby de Nootdorpse plassen inge richt als noodziekenhuis om er even tuele alastrimpatiënten te kunnen Isole ren. Engeland is sinds de noodlottige afscheiding van Rome onder Hendrik VIII steeds verder van de zuivere leer afgeweken en heeft tenslotte een graad van geestelijke versnippering bereikt, die onvermijdelyk op het huidige godsdienstige indifferentisme moest uitlopen. Zoals de ran ken, afgesneden van de wijnstok, hun levenskracht verliezen, zo verloor de Kerk van Engeland ook haar oorspronkelijke vitaliteit. „De grote meer derheid der Engelsen staat volkomen onverschillig tegenover de Kerk," aldus de Anglicaanse bisschop van Durham. Tegenwoordig staat de arbei dersklasse als geheel totaal buiten alle godsdienst. De middenstand is agnos tisch, de intellectuele wereld over het algemeen anti-christelijk en de be zittende klasse materialistisch. Reeds geruime tyd geleden publiceerde The Times een hoofdartikel, waarin onomwonden werd geconstateerd, dat het moderne Engeland grotendeels heidens is. Daar staat tegenover, dat er onder de Anglicanen, vooral onder hen, die zich Anglo-Katholieken noe men, een ware geloofsyver leeft en, wat meer is, zelfs een uitgesproken verlangen naar contact met Rome, Tot de Anglicanen, aldus P. Manna in zijn boek „Vrede met Rome", richten wy ons met des te meer vertrouwen, omdat zy diep-godsdienstig zyn en een gunstige invloed kunnen uitoefenen op de Orthodoxen en Protestanten. Niet zonder reden noemde een calvinis tisch theoloog de Anglicaanse Kerk „The Bridge Church", die a.h.w. een overbrugging vormt, omdat zy tegelyk middeleeuws en modern, traditio nalistisch en hervormd is. De aartsbisschop van York schreef eens: „Wij mogen enerzyds de hand reiken naar de oude Kerken van het Oosten en van Rome en anderzijds naar allen, die met ons erfgenamen zyn van de Hervorming. Juist daardoor bezitten wij in de Christenheid een geheel enige plaats, waarvan de volle waarde voor de universele Kerk slechts zal kunnen verwezenlijkt worden, indien wy trouw zyn aan de beide bronnen van onze traditie." Hoeveel gunstige voorbeelden van unionistisch streven er ook aan te halen zijn, toch mogen wy niet vergeten, dat de Engelsen zeer veel ingewortelde voor oordelen hebben te overwinnen tegen de Katholieken. Het bewind van Mary Tudor b.v., de geschiedenis van de „Invincible Armada" en het bus- kruitcomplot. Daar komt nog by hun insularisme, hun superioriteitsgevoel jegens hun katholieke landgenoten, het verschil van sociaal en intellectueel peil tussen de katholieke priesters en de Anglicaanse clergé. De tegenstelling EngelsmanIer speelt hierby vaak een niet geringe rol. Indien dergelijke vooroordelen, zegt P. Manna, levend blyven bij ontwik kelde lieden, wat zal er dan van de massa gezegd moeten worden? Een ver andering van mentaliteit kan naar veler mening slechts van die Anglicanen uitgaan, die een godsdienstige invloed kunnen uitoefenen. In dit opzicht schijnen de Anglo-Katholieke geestelijken de aangewezen personen te zijn. In hun kringen wordt daaraan hard gewerkt, van hen zyn ook de meeste initiatieven tot hernieuwd contact met Rome uitgegaan. Moge ons vurig gebed Gods zegen verkrygen over hun pogen, zodat een verbeterd inzicht ook hun andere landgenoten de weg tone naar de Moederkerk, die Engeland eens tot het „eiland der heiligen" maakte. Alle militairen, die niet in het bezit zijn van een geldig internationaal inentings- bewijs, uitgereikt na 1 Januari 1951, moeten in verband met het voorkomen van witte pokken ln Den Haag ingeënt worden. Maandagmiddag is men ook in Amsterdam in de Oranje Nassaukazerne met het inenten van de in Amsterdam gelegerde militairen begonnen. In de komende weken zal by het ver trek van emigrantenschepen een extra strenge controle worden uitgeoefend door de medische diensten van scheep vaartmijen op t bezit van pokkenbrief jes. Een inenting tegen de pokken be hoorde reeds tot de normale verplich tingen van elke emigrant, maar de con trole by het vertrek van een schip is nooit zo scherp geweest. Bleek later tijdens öte reis dat iemand niet was in geënt, dan kon dit altijd nog aan boord geschiedlen. Gezien de thans in Den Haag heersende witte pokkenepidemie zal echter nauwlettend! worden toegezien dat iedere emigrant in het bezit is van een pokkenbriefje. Zij die een dergeiyk bewijs niet bezitten zullen zonder enige twyfel niet mogen vertrekken. es avonds, aan het eind van een sledetocht door de barre woes- teny van het Zuidpool-gebied, rukte Fluto, de leider van een span honden, zich los en begon een vecht- party om een stuk vis met een andere hond. De sledevoerder bracht hem het onbehoorlyke van dit optreden misschien iets te ruw onder het oog, want Pluto verdween in de witte wil dernis. De volgende morgen stond er een sneeuwstorm van 5 m per secon de, die alle sporen uitwiste. De leden van de expeditie begonnen zich on gerust te maken over de ongelukkige hond. Men had Pluto graag terug vóór men opbrak, want men hield van hem en hij was een ervaren leider. De eni ge hoop was, dat het dier het vorige kamp had opgezocht. Een slede met twee honden begaf zich derhalve op weg. Nadat men drie kilometer had afgelegd, werd in de verte een stip zichtbaar. Dichterby gekomen zag men, dat het Pluto was. die in een behoor- lyk tempo in Z.O. richting liep. Zo dra hij de slee bemerkte bleef hy stokstyf staan. Het spannendste ogen blik kwam nu; zou hij zich gewonnen geven of vluchten? Toen de slee vlak by hem was, zuchtte Pluto eens, liep naar de sledevoerder toe en legde zyn kop tussen diens knieën. De slede voerder huilde, Pluto likte onstuimig. Dit is een episode uit het boek van John Giaever „Twee jaar in het Zuid pool-gebied" (Uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V.). Giaever geeft hier het verslag van een Noors-Brits- Zweedse expeditie in 1949—1952. On derzoekingen aangaande de ijsforma- ties, de geologie, de meteorologie en de topografie waren het doel van dit avontuur. Het resultaat van de ver richte arbeid Is niet alleen van belang voor de kennis van het gebied ta kwestie, maar ook voor de klimatolo gische verhoudingen en veranderingen elders op aarde. Giaever is de (Noorse) leider en wat hy geeft is de meer menselyke kant van de onderneming. Zestien mensen van verschillende naties worden twee w w vi lange winters met elkaar opgesloten. Vervelend zyn deze winters in het geheel niet, er is veel, misschien wel tè veel werk. Maudheim, de uit enkele gebouwtjes bestaande nederzetting van de expedi tie, is gevestigd op met het vaste land vei bonden dryfys en het raakt al spoedig ingesneeuwd. Vanuit Maud heim maken de expeditieleden in de zomers onderzoekingstochten naar de eigenlyke kust van Koningin Maud- land, waar ze zelfs mossoorten en in secten ontdekken. Vele moeilijkheden moeten opgelost worden om het ver blyf enigszins draaglyk te maken. De expeditie heeft hiertoe de beschikking over vry vee] technische apparatuur en ook niet te versmaden over een behoorlijke dosis geluk. Harde slagen moest zij daarom niet minder incasseren. Drie mannen kwa men b.v, om het leven bij een tocht door de mist, om nu maar niet te spreken van de 45 poolhonden, die men na afloop dood moest schieten, omdat ze aan een onbekende, besmet- telyke potenziekte leden. „Twee jaar in het Zuidpoolgebied" is een uitermate boeiend verhaal, zo wel voor de leek als voor de enkele ingewijde. Het Britse geologische aandeel in de tocht kan zeker wel po litieke gevolgen hebben, maar hier over zwijgt het boek. Het stipt alleen de souvereiniteitsrechten aan, die Noorwegen in dit gebied bezit en die in 1938/39 werden bedreigd door de Duitse Schwabenland-expeditie. (Van onze Utrechtse correspondent) De organisatie van de bromfietsers in Nederland, begint geleidelyk vaste vormen aan te nemen, ofschoon ze nog niet is voltooid. Een grote stap in de goede richting werd gezet in de Za terdag te Utrecht gehouden eerste al gemene ledenvergadering, waar de sta tuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld en het voorlopig bestuur werd omgezet in een definitief. Voorzitter is de heer L. H. Eker, uit Den Haag. Er bestaan plannen tot het houden van een jaarlijkse bromfietsendag, waarvan de eerste zal plaats hebben op Tweede Pinksterdag te Hilversum, onder de auspiciën van de K.N.M.V. Voorts is er nog de uitgave van een speciaal voor bromfietsers bestemde wegenkaart van Nederland in voorbe reiding, waarop de diverse rijwielpaden, al dan niet voor bromfiets<-rs te Ge bruiken, zyn gegeven, zomede de nodi ge toeristische gegevens. In zyn openingsrede heeft de voor zitter van de Ned. Bromfietsersbond, de heer L. H. Eker, ernstige critiek uit geoefend op de per 13 Augustus 1953 afgekondigde ministeriële beschikking yz. het gebruik van rijwielpaden cloor de bromfietsers. Spr. wees op de grote moeilijkheid om uit te maken welke bromfietsen nu juist wel en welke niet op de rywielpaden mogen ryden. De grens van 50 cc. acht spr. nogal wille- :eurig. De huidige regeling biedt grote bezwaren voor het platteland, vele smalle rijwielpaden worden aan getroffen, welke niet voor bromfiets- gebruik in aanmerking komen. Spreker meende dat de beste oplossing zou zijn terug te keren tot het systeem van de eigen wegkeuze, zoals vóór Augustus bestond. Overigens zou een behoorlijke verbreding van de huidige veel te smalle rywielpaden een aanmerkelijke verbetering kunnen brengen in de wrijving tussen brom- en gewone fietsers. Volgens verwachting van de Bond zal het aantal bromfietsers binnen en kele Jaren van 300.000 tot een millioen stygen. Daarom ztyn speciale maatrege len noodzakelijk. Na een kort verblijf in het vaderland is moeder Dionysio v. d. Laak opnieuw naar de missie in het vicariaat Medan vertrokken. Met haar ging zuster Berna- dette Lie Beng Nio. Nog vier zusters wachten op het visum voor Indonesië om naar Sumatra te kunnen gaan: zuster Lidwino Stalenhoef, zuster Evodia Jan sen, zuster Amalia Bruning en zuster Leopolda Jansen. De zusters Francisca nessen van Bennebroek zullen zich ves tigen in een nieuwe missiestatie van het vicariaat en wel te Lington ni Huta in de Bataklanden. Het nieuwe klooster dat daar voor de zusters gebouwd wordt, nadert zyn voltooiing. Maandag is in Amsterdam een veiling gehouden van munten, ordetekenen, boeken op dit gebied en opbergkasten. De hoogste prijs op de eerste ochtend de veiling duurde tot en met van middag werd geboden voor een gouden souverein zonder jaartal van de stad Kampen, die voor een bedrag van 2150 een nieuwe eigenaar kreeg. Maandagochtend kwamen voorname lijk gouden munten uit de zeven pro vinciën onder de hamer. De belangstelling voor deze veiling was zeer groot. Niet alleen Nederlandse, maar ook Deense, Franse, Belgische, Duitse en Zwitserse liefhebbers waren aanwezig. Bovendien zijn uit alle de len van de wereld opdrachten aan tus senpersonen gegeven voor de aankoop van diverse stukken. Een proefslag van een gouden duka- ton uit 1790 uit Holland bracht f 1075 op. Het door de tegenwoordige genera tie versmade „halfje" een halve cent kwam op de veiling tot f 140. Dege nen, die nog in het bezit zijn van de thans uit de circulatie genomen halve centen, behoeven echter geen illusies te hebben, want het betrof hier een gouden halve cent, die in 1822 ter gele genheid: van een hoog bezoek aan dé munt is geslagen. Bij dergelijke gele genheden geslagen munten waren een cent uit 1827, die f 235 opbracht, een vyf-cents-stuk uit 1818, dat voor f 76 van de hand ging en een dubbeltje uit 1822, dat voor r 140 van eigenaar veran derde. Er kwam ook een aantal gouden tien tjes onder de hamer. Een dergelyk muntstuk uit 1850 met de beeldenaar van Willem III kwam tot f 145 en een gouden tientje uit 1895 met dé beelde naar van Koningin Wilhelmina met „hangend haar" spande de kroon met een opbrengst van f 150. De economische politierechter te Haarlem, mr. J. A. Bletz, kreeg gister morgen een zaak met een principieel karakter te behandelen. De vraag waar het om ging luidde: mag een bakker zijn medewerking geven aan het ca deaustelsel? Mr. J. Wiarde, de officier van justitie, meende van niet en eiste tegen de bakker W. uit Zwanenburg de principiële boete van een dag hechtenis voorwaardelyk met een proeftyd van een jaar. W. verkocht in zyn zaak ont- bytkoek van de firma De B. Voor iedere honderd bonnen, waarvan er by elke koek een is ingesloten, ontvangt de klant een gedecoreerde koektrom mel. De Nederlandse Bakkerijstichting nu kant zich tegen deze vorm van het cadeaustelsel, weshalve zy het ver strekken van zo'n trommel verbiedt. „Maar de kruidenier, die even verderop woont, mag zyn klanten die trommels wèl geven", wierp de heer W. tegen. Mr. Bletz verklaarde dat de kruide niersvakcentrale geen been ziet in deze vorm van indirect bevoordelen van de klant. Het beleid van de vakcentrale moet hiervoor dus aansprakelyk wor den gesteld. Op de tegenwerping van W., dat hij door een veroordeling in zyn verkoop zou worden beknot, repliceerde de officier, dat de oplossing moest wor den gevonden in een nieuwe wetgeving. Mr. Bletz veroordeelde W. tot een geld boete van een gulden. Met ingang van Vrydag 12 Februari a.s. zal op de Vrijdagavonden (19.80 - 20.25 uur) het populaire K.R.O.-pro- gramma „Na het eten noten toe'', vervangen worden door een vezoek- programma van en voor militairen, dat getiteld zal zyn „Vliegende schij ven". Telkens zal een ander legeronder deel worden uitgenodigd de verzoek nummers op te geven, welke in dit programma zullen worden gedraaid- De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploe- gen 1953 zal twintig maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de z.g. specialisten, is echter een termijn van vierentwintig maanden gesteld. Ook de in de toekomst aan de minister van Oorlog voor te stellen groot-verlofregelingen zullen op het bovenstaande zijn gebaseerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3