Ondanks intimidatie van de communisten GEVANGENEN OP OVERGEDRAGEN KOREA 2ün| E.D.G. in Eerste Kamer Frankrijk waarschuwt Spanje geen onrust te zaaien in Marokko Pro-communisten voorlopig nog onder hoede van de Indiase troepen Rapport over eenheid aan nieuwe pres ORR Sovjet-spionnen belagen Z.-Korea ■Hl Mr. Sassen: Verdrag verkleint kans voor Moskou tweedracht te zaaien Comm. pamfletten in de zaal Coup de theatre van de Kalief? Opzienbarende samenkomst van stam hoofden en Oelama 's in Tetoean Brits soldaat bij Port Said gedood Actie tegen advocaat van de Rosenbergs Graaf VanBylandt bij Sunarjo Rangorde onder de Russische leiders (fee"M Het weer Tot hoofd en hart RODEN EISEN VERGEEFS GEVANGEN SCHAP VAN NOG 120 DAGEN mm w s feil WOENSDAG 20 JANUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25892 Kinderziekenhuis voor Goeree-Overflakkee Grote Zweedse gift Elke nacht worden er door geallieerde pelotons gevangen genomen Geestelijke verzorging in NATO-legers ■PPM l. m ISIS 1 ■"•muf 1 Amerikaans officier in Oostenrijk vermist Wegens geldgebrek naar de Russen Incident in Suezkanaalzone Belediging van Eisenhower door Emmanuel Bloch? Incident in hotel te Surabaja Barteljc Ski-pantalons - Windjackets BUREAU SMEDÊSTRAAT 5 - HAARLERl Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zi«h het recht voor 'advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Set Indiase bewakingscommando in Korea is vanmorgen begonnen met de overdracht van de 22.039 anti-communistische krijgsgevangenen aan de geallieerden. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan, hoewel de com munisten de hele nacht via luidspreker-installaties getracht hebben de ge- Vangenen op het laatste ogenblik door intimidatie van gedachten te doen Veranderen. De gevangenen, die niet naar de geallieerde linies wensen terug te keren, zullen voorlopig onder de hoede der Indiase troepen blijven, omdat de Chinezen en Noord-Koreanen zich op het standpunt stellen, dat de over dracht in strijd is met de wapenstilstandsbepalingen en de gevangenen niet kensen te accepteren. l)e overdracht begon vanmorgen om negen uur Koreaanse tijd. De anti-com munistische Chinese gevangenen wer den toen vrijgelaten. Zij moesten onge veer drie kilometer lopen om buiten de gedemilitairiseerde zone te komen. Aan de gTens van de zone werden zü door Amerikaanse en Zuid-Koreaanse solda ten begroet en onmiddellijk met vracht auto's naar Seoel en Moensan gebracht. Vandaar zullen zij naar de havenstad Inchon gaan, vanwaar schepen van de Amerikaanse marine hen naar Formosa zullen brengen. i. In een zojuist verschenen boekje, dat Gr aan dG buitenkant beschei- den, ja bijna verlegen, uitziet, Riaiar van binnen korte en krachtige 'aal te leken geeft, heeft de Com missie Van der Grinten verslag uit gebracht van haar studie over de ?°odzaak van de staatkundige een heid der Katholieke Nederlanders. hebben hier te doen met het rap- P°rt, waarnaar bij iedere discussie °ver de eenheid iedereen bekende reikhalzend uit te zien en dat een ge compliceerde voorgeschiedenis heeft Rehad. De aanleiding zal men zich her- het gevoelige verlies dat de kvv®m te lijden bij de verkiezin- béstunl 1952- Eerst heeft het partij voor ev, aan het Katholiek Bureau suec,pc?Claal en Cultureel Overleg de f gedaan, een commissie sa- ct.iJ r ,e stehen, die zich met de be- atuaering van het vraagstuk der SOCiale en politieke eenheid zou be iasten. Toen dit voorzichtige verzoek ?ecn gevolg kon hebben is het partij- bestuur gaan aankloppen bij het Cen trum voor Staatkundige Vorming een gebaar dat destijds evenmin een" stemmig werd gewaardeerd opdat van die kant een commissie zou woi- den geformeerd. Zulks is geschied, Prof. mr. W. C. L. van der Grinten aanvaardde het voorzitterschap en ruim een jaar na de installatie der commissie heeft het rapport, waar- va" in deze editie van ons blad nader gezien1® wordt gemaakt, het licht Het tijdstip van verschijnen valt evallig samen met het aarzelende r^Sin van een gesprek tussen K.V.P., H-N.a en K.W.G. (Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A.) over po litieke eenheid. Maar men kan niet 2eggen, dat het gesprek door het rap- Port wordt doorkruist. Vooreerst is immers belangrijk, dat het gesprek tot Aanleiding èn uitgangspunt heeft de "ekende oproep van de Kardinaal, Weshalve het zich poogt te beperken tot de vraag o f men tot eenheid kan geraken en hoe, terwijl de Commis sie Van der Grinten naar aanleiding van een eerder en ander feit ter be studering kreeg voorgelegd „de nood haak van de staatkundige eenheid der katholieke Nederlanders". De kern van laatstgenoemd thema is speculatief *n heeft een eerder vertrekpunt dan liet gesprek; wat van de studie het bind zou worden, zou mogelijk voor bet gesprek kunnen zijn tot 'n vrucht baar begin. En wij geloven, dat het l'er schenen rapport inderdaad de kracht heeft om in die zin aan hét gesprek dienstbaar te zijn zelfs Wanneer het niet formeel ter tafel *ou worden gebracht. Daarnaast biedt het in zijn redenatieve inhoud aan- hechtingspunten te over voor verbre ding en verdieping van de gesprek stof. Scrupuleuze lieden worden mis schien overvallen door de angst, dat de Commissie gedwongen is geweest Aan de aanvang van haar studie ais Probleem te poneren wat de kardinaal Als zekere wenselijkheid vooropstelde. Hu mag men vooreerst de eigen aara van een studie enerzijds en een her derlijk maanwoord anderzijds niet uit bet oog verliezen; voorts mag ver- Houwen in de wijsheid der kerkelijke °verheid leiden tot matiging van de ^eronderstelde angst; en tenslotte blijkt er na lezing van het rapport Been reden tot enig alarm, want de Commissie heeft zich voornamelijk beperkt tot de positieve, tevens criti- sche opbouw van argumenten voor de Menselijkheid der eenheid. Tekenend 's in dit verband, dat de in de Inlei ding vermelde opdracht „bestudering van de noodzaak van de staatkundige eenheid der kath. Nederlanders" in de Slotbeschouwing tot resoluut pen dant kreeg: „Zij (de Commissie) heeft de argumenten opgesomd, die naar baar mening pleiten voor het behoud van de staatkundige eenheid in één Partijverband" enz. Wie beslist niet kan velen dat hem vaste schroeven M°rden voorgezet alvorens deze eerst :°s te hebben gezien, bedenke tot Hoost, dat de critische bewijsvoering Maarin het rapport uitmunt, de moei- H tot geforceerd twijfelen en het be- Mhken van minder belangrijke con- ra-argumenten overbodig maakt. (Vervolg op pap. 3) Ongeveer een uur later begon de vrij lating van* de Koreaanse gevangenen. Ook zij moésten de gedemilitairiseerde zone te voet verlaten. Zij werden per trein naar Koensan en Pohang vervoerd, waar de Zuid-Koreaanse premier. Pail toe Tsjin, diens minister van Defensie en de chef van de Generale Staf hen ver welkomden. De Koreanen kunnen dienst nemen in het Zuid-Koreaanse leger, in dien zij dit wensen. Voordat de overdracht begon was het in het anti-communistische gevangenen, kamp bijzonder bedrijvig geweest. Over al waren de gevangenen bezig resten af val en vuil in brand te steken. De man nen zongen en waren in een uitgelaten stemming. In het pro-communistische kamp daarentegen was het erg srtil. Er bevinden zich daar thans nog 325 Zuid- Koreanen, 21 Amerikanen en een Britse marinier. De hele nacht door hadden de communisten getracht de gevangenen te intimideren door het via luidsprekerin stallaties omroepen van leuzen als „Dit is uw laatste kans om naar het Noor den te komen. Als u deze kans laat lo pen moet u nog lange tijd vechten" en „Mannen met rode banden om de arm zullen u naar Syngman Rhee en Tsjang kai Tsjek brengen, waar u dienst zult moeten nemen". Bovendien dreigden de communisten dat de gevangenen „door communistisch vuur gedood zouden wor den", als zij naar de geallieerde linies te rugkeerden. Alle intimidatie ten spijt is de overdracht evenwel zonder inciden ten verlopen. Men verwacht vannacht om 12 uur Koreaanse tijd gereed te zijn. Nog gisteravond hadden de Noorde lijke onderhandelaars de eis gesteld dat de gevangenen nog 120 dagen on der de hoede van de Indiase troepen in de kampen moesten blijven. De In diërs hebben zich echter op het standpunt gesteld, dat de overdracht volkomen legaal voortvloeit uit de af spraken van de wapenstilstand. Ter wijl de gevangenen werden vrijgela ten waren Noordelijke en gealliëerde vertegenwoordigers te Pan Moen Jon bijeen om te trachten de onderhande lingen over de voorbereiding van een politieke conferentie weer op gang te krijgen. De neutrale commissie heeft een verzoek afgewezen om een onder zoek in te stellen naar de gedwongen recrutering van geallieerde gevange nen door de Noordelijken. De Zweedse hulpverleningsorganisa tie „Redt de kinderen" heeft een be drag van een half millioen gulden be schikbaar gesteld voor de bouw van een ziekenhuis voor kinderen te Dirks- land, op Goeree en Overflakkee. Het kinderziekenhuis komt op hetzelfde terrein, waarop ter plaatse reeds een ziekenhuis voor volwassenen staat. De Zweedse organisatie zal voorts nog voor een bedrag van f 73.500 aan medische uitrusting en geheesmiddelen voor het nieuwe kinderziekenhuis be schikbaar stellen. Gisteren is bekend gemaakt dat bijna iedere nacht communistische spionnen proberen via de neutrale zone Zuid- Korea binnen te dringen. Velen worden door de troepen van de Verenigde Na ties gevangen genomen of gedood. De meeste spionnen wagen in de omgeving van Panmoenjon hun doorbraakpogin gen, maar ook in andere sectoren van het front wordt melding gemaakt van steeds toenemende spionnage-activi- teit. Voorts wordt meegedeeld dat voort durend deserterende communistische soldaten, in de neutrale zone of op Zuid- Koreaans grondgebied worden aange troffen. Vele deserteurs beweren dat zij eigenlijk Zuid-Koreaanse soldaten zijn, maar gevangen zijn genomen door de Noorderlingen en gedwongen zijn dienst te nemen in het Noord-Koreaanse leger. Een geallieerd peloton dat in de on middellijke omgeving van de prikkel- draadversperingen, die de grens van de neutrale zone aangeven, gestation- neerd is, pikt volgens de berichten iedere week ettelijke communistische spionnen en deserteurs op. De pelotonscommandant deelde mede dat de spionnen de opdracht hebben zoveel mogelijk gegevens te verzame len over de geallieerde militaire posi ties en de legersterkte. (A.P.). Hoofdlegeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen is tezamen met hoofd- legerpredikant ds. A. T. W. de Kluys Maandag naar Heidelberg vertrokken ter bijwoning van de NATO-conferentie over godsdienstige verzorging in het leger, die gehouden wordt onder auspiciën van de chaplains-division van het hoofdkwar tier van de United States Army Europe. V - rw A 'A:-A-: I"'*®**: ,<X" ■K&l F** sa»,* jr's Op de plaats, waar op 10 Januari j.l. de Engelse Cornet bij Elba is neergestort, is van een Corvet een krans in zee geworpen. Helemaal rechts ziet men mr. Len- nox-Boyd. de Engelse minister van Vervoer en Burgerlijke Luchtvaart, die aan boord van het schip de plechtigheid meemaakte. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot ratificatie van het Verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap. Het woord was allereerst aan de oppositie. Namens de C.P.N. sprak de heer Geugjes, die omstandig allerlei grondwettelijke bezwaren tegen het ontwerp aanvoerde, terwijl achter de regeringstafel de minister president, dr. W. Drees, de beide ministers van Buitenlandse Zaken, de minister van Oorlog, ir. Staf, en zijn beide staatssecretarissen toeluisterden. Dé heer Geugjes diste zoveel gruwelen op over Duitse functionarissen met een SS-verleden, dat een juffrouw op de publieke tribunes met een paar exclamaties van ontzetting nog al luidruchtig de zaal verliet, om daarbuiten met een glas water weer bijgebracht te moeten worden. Het was de suppoost echter niet geheel duidelijk of hij met een demonstratie te doen had of met een flauw gevallen vrouw. De publieke tribune had namelijk meer neigingen om zich in het debat te doen gelden. Er werd na de rede van de heer Geugjes luidruchtig geklapt in antwoord op het applaus dat ook kame raad Brandenburg van de C P.N. in de zaal na de eerste rede liet horen. La ter in de middag dwarrelden er ineens strookjes papier van de publieke tribu ne naar beneden, waarop de slagzin1. „EDG, weg ermee. Geen Hollandse jon gens onder Nazi-generaais" onder de se natoren werd verspreid. De dader' werd na enig zoeken geruisloos door een re chercheur verwijderd. Na de commu nist hebben nog prof. Anema (AR), mr. Sassen (KVP), de heer Algra (AR), Wendelaar (VVD), Schermerhorn (P. v. d. A.) en Vixseboxse (CH)- gesproken. Niemand van hen vond dat wij voor het E.D.G.-verdrag nu de vlag moesten uitsteken, maar als een van de hoek stenen van de Europese integratie had men er toch algemeen veel begrip voor. De politieke betekenis van het verdrag werd van alle kanten in het licht ge steld. Men zal het zeker niet afstem men. zoals reeds duidelijk is gebleken. Als mogelijke tegenstander werd gis teren alleen prof. Gerretson door zijn partijgenoot Vixseboxse aangeduid. Diens houding zal afhangen van de ant woorden die hij vandaag van de mini» ters hoopt te ontvangen. Voorts is 't niet geheel duidelijk wat de president van de Kamer, mr. Jonkman, zal doen. Prof. Anema sprak van de noodzaak om een vacuum op te vullen, prof. Schermerhom zei, dat wij met de E.D.G. de kans op iets goeds kiezen, terwijl we van Rusland slechts kunnen verwachten dat het ons iets kwaads brengt Reeds vóór de revolutie was men daar gewend aan een politiek ge richt tegen het Westen, die op het ver deel en heers-principe berustte. De heer Vixseboxse zag met de heer Wendelaar Na zijn officiële ambtsaanvaarding heeft Rer.é Coty, de president van de Franse republiek, in het Elysée aangezeten aan een officiële lunch. Naast hem zijn dochters Anne-Ma- rie Georges (rechts) en Geneviève Egloff (links). Het Amerikaanse leger in Oostenrijk heeft de autoriteiten van het Sovjet- leger gevraagd een 23 jaar oude Ame rikaanse luitenant vrij te laten, die sinds een week vermist wordt en van wie aangenomen wordit, dat hq zich in Rus sische handen bevindt. Het is de 2e lui tenant William Adkins, die, volgens het communiqué van het Amerikaanse leger, in grote financiële moeilijkheden ver keerde. De Amerikaanse commandant in Oos tenrijk, luit,-gen. W. II. Arnold, heeft schriftelijk de Russische commandant gen, S. S. Berioezov, om inlichtingen verzocht. In de brief wordt gezegd, dat het Amerikaanse hoofdkwartier over be wijzen beschikt. dat de Sovjet-autori teiten luit. Adkins onderdak hebben verleend en generaal Arnold vraagt, dat hij onmiddellijk weer ter beschik king van de Amerikaanse militaire autoriteiten wordt gesteld. Tussen Spanje en Frankrijk is enige diplomatieke beroering ontstaan, nadat bekend is geworden, dat stamhoofden en religieuze leiders in Spaans- Marokko vandaag in Tetoean bijeen zullen komen om hun trouw te betui gen aan de kalief van Tetoean. Frans- en Spaans-Marokko worden in naam allebei bestuurd door de sultan van Rabat. Ten aanzien van Spaans-Marokko heeft de sultan al zijn bevoegdheden gedelegeerd aan de kalief van Tetoean, die hij benoemt op voordracht van de Spaanse regering, en wiens bestuur wordt gecontroleerd door de Spaanse Hoge Commissaris. Frankrijk meent te moeten vrezen, dat de bijeenkomst van vandaag ten doel heeft om vast te stellen, dat niet de tegenwoordige sultan van Rabat, Mohammed ben Moelai Arafa, doch de door de Fransen naar Corsica verbannen Sidi Mohammed ben Yoesoef de wettige heerser van Marokko is. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft daarom Maandagavond de Spaanse am bassadeur in Parijs, graaf Casarojas, bij zich ontboden, teneinde hem dui delijk te maken, dat een dergelijke stap door Frankrijk beschouwd zou wor den als een schending van bestaande verdragen. Van Spaanse zijde is hierop verklaard dat de bijeenkomst van Tetoean niet zulk een vergaande strekking zal heb ben. Maar het is bekend, dat de tegen woordige sultan nóch door de Spaanse autoriteiten nóch door de nationalisten in Spaans Marokko als zodanig is er kend. In de moskeeën worden de gebe den ook nog steeds uitgesproken in de naam van de voormalige sultan. Van daar, dat men in Parijs wel geneigd was geloof te hechten aan de hardnekkige berichten, dat de kalief van Tetoean zich wil uitroepen tot „regent en be waarder van de Marokkaanse troon". Franse functionarissen vrezen, dat de Spaans-Franse betrekkingen door een dergelijke stap van de kalief ernstig te lijden zouden hebben. Toen de vorige sultan in Augustus van het vorig jaar werd afgezet, beklaagde Spanje zich on middellijk, dat Frankrijk van tevoren geen overleg met Madrid had gepleegd. De Fransen boden daarop hun excuses aan en legden uit, dat hun besluit wel zo spoedig mogelijk ter kennis van de Spaanse ambassade in Parijs was ge bracht, maar dat men zo vlug moest handelen, dat officieel overleg uitgeslo ten was. Spanje was met deze verklaring niet tevreden en weigerde de nieuwe sultan te erkennen. Volgens sommige be richten zou de kalief van Tetoean door de Arabische Liga aangemoedigd wor den. Spanje's houding ten opzichte van het Marokkaanse nationalisme is van een traditionele vriendelijkheid en in Franse regeringskringen acht men het waarschijnlijk, dat Spanje wil poseren als de kampioen van de Mohammedaan se wereld in Noord-Afrika en het Mid den-Oosten. (Reuter-AP). wel in dat de supt a-nationale rechtsor de het enige middel is tegen agressie Hij zag ook economische consequenties die gunstig kunnen zijn mits het betref fende artikel 170 juist wordt uitgevoerd. Rede mr. Sassen Mr. Sassen (K. V. P.) heeft in zijn rede, waarvan de conclusie was, dat het verdrag in het belang ook van ons Koninkrijk moet worden aanvaard, gewezen op de bovenal ver gaande po litieke betekenis van het wetsontwerp. Hjj verwierp de opvatting als zou het aan de vooravond van de conferentie van Berlijn niet opportuun zijn de rati ficatie van het verdrag te bevorderen. Het was van de aanvang af duidelijk dat de Westelijke mogendheden niet be reid waren de E.D.G. op te geven in ruil voor besprekingen met de Sovjet- Unie.' De' bezwaren van de Sovjet-Unie moeten wel geheel van politieke aard zijn en vooral gericht tegen de be langrijke bijdrage aan de integratie van Europa met name tegen de invoeging van Duitsland bij bet vrije deel van Europa. De E.D.G. verkleint voor de Sovjet-Unie de kansen om tweedracht te zaaien en Duitsland tegen Frankrijk op te zetten. De heer Sassen kon niet inzien dat men te Berlijn in oprechtheid tot ver mindering van de internationale span ningen zou kunnen geraken, als de prijs daarvoor zou moeten zijn het opgeven van de EDG. Daardoor zouden slechts nieuwe dreigingen van oorlog ontetaan Het zou een gevaarlijke schijnuitkomsr worden. Een Britse soldaat is bezweken aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een aanval door Egyptenaren, die acht kilometer ten Zuiden van Port Said een Brits militair voertuig wilden stelen, aldus hebben Britse militaire autori teiten gisteren bekend gemaakt. De be trokken militair was als geleide aan de chauffeur van de auto meegegeven. Volgens Britse militaire autoriteiten te Fayid in de Suez-kanaalzone is het aantal incidenten in de zone de afge lopen week toegenomen. Zo hadden Egyptenaren een Britse soldaat aange vallen en beroofd. Later hadden twee met messen gewapende Egyptenaren een majoor van de Britse artillerie aan gevallen, die lichte steekwonden op liep. De aanvallers, van wie een door een pistoolschot werd gewond, wisten te ontkomen. (Reuter) De advocaten van New York hebben het hooggerechtshof van de staat New York verzocht Emmanuel Bloch, die in dertijd het wegens het uitleveren van atoomgeheimen ter dood veroordeelde en terechtgestelde echtpaar Rosenberg heeft verdedigd, uit de balie te stoten. De advocaten zijn van mening, dat Bloch de Amerikaanse president heeft beledigd. In een toespraak, gehouden na de teraardebestelling der Rosenbergs zou Bloch president Eisenhower en de minister van Justitie Brownell hebben beschuldigd van „moord, in koelen bloe de, en met voorbedachte rade begaan". Het hooggerechtshof zal het verzoek schrift der advocaten in een zittting met gesloten deuren behandelen. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van By- landt, heeft Dinsdagmorgen een bezoek gebracht aan de Indonesische minister v. Buitenl. Zaken Sunarjo. Tijdens dit be zoek zijn o.a. ter sprake gekomen de recente arrestaties van Nederlanders en de daarop volgende campagne tegen Nederlanders door verschillende Indo nesische bladen. Dertig jongelieden zijn het Simpang hotel te Surabaja binnengedrongen en hebben da-ar een gedeelte van de in ventaris van de eetzaal en de lobby aan gruzelementen geslagen. De meeste gas ten van dit in Nederlands bezit zijn de hotel zochten een heenkomen op straat. De permanente politiewacht van de gouverneur van Oost-Java was spoe dig ter plaatse. Nadat de politiewacht enige waarschuwingsschoten had gelost, verlieten de jongelui het hotel. Dit voorval is waarschijnlijk een ge volg van een incident, dat zich vorige week in het Simpanghotel heeft voor gedaan. Toen vervoegde zich daar de resident van Surabaja, die een kamer wilde bespreken voor de minister van Economische Zaken, Iska, die in zijn auto voor het hotel wachtte. De resi dent werd medegedeeld, dat het hotel was volgeboekt, waarop er een woor denwisseling tussen de resident en de receptionnist van het hotel ontstond. De employé van het hotel weigerde het gastenboek mee te geven, hetgeen na een woordenwisseling tenslotte door de resident werd meegenomen. Volgens verhalen in de Surabajase pers over het gebeurde had de employé de resident niet herkend. In sommige bladen te Surabaja werd gesuggereerd, dat de leiding van het hotel Indonesiërs uit het hotel zou weren. De directeur van het hotel had inmiddels zijn excuses aan de resident aangeboden en had op een persconferentie de bejegening doo' de employé gelaakt. De directie van het hotel deelde mede, dat het hotel was volgeboekt en dat er geregeld Indone siërs in het Simpanghotel logeren. Van Oct. af hebben er een en dertig Indo nesiërs in het hotel gelegeerd. In een uitzending naar aanleiding van het overlijden van Matvei Sjkiriatov heeft radio-Moskou gisteravond gemeld dat de Russische leiders in de volgende rangorde de ia'atste eer aan het voor malige hoofd van de controlecommissie van de partij hebben bewezen: premier Malenkov, de minister van buitenlandse zaken, Molotov, de eerste secretaris van de communistische partij, Khroesjtsjov, de minister van defensie, maarschalk Boelganin, de voorzitter van het presi dium van de Opperste Sovjet (staats hoofd), maarschalk Vorosjilof, de vice- premier en minister zonder portefeuille Kaganowitsj, de vice-premier en mi nister voor binnenlandse handel, Miko- jan, de vice-premier en hoofd van de plancommissie, Saboerov en de vice- premier en minister voor de krachtcen- tralen, Pervoechin. Al deze leiders ma ken deel uit van het presidium van de partij, het orgaan dat na de dood van Stalin in de plaats van het politieke bureau is gekomen. Radio-Moskou somt bij dergelijke ge legenheden gewoonlijk de voornaamst# leiders op in volgorde van hun belang rijkheid (Reuter). Advertentie JRISSTR (Tot Donderdagavond) Overwegend zwaar bewolkt met enige regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht. Toenemende en later matige tot krachtige wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West. Zon: 8.36—17.07. Maan: 20.14—9.23. I Achter het beulen van dieren I schrijnt de geestelijke nood van een volk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1