Wereldcongres voor het Esperanto te Haarlem eHoutujerf Nieuwjaarsrede burgemeester De Keukenhofte Lisse gaat 23 Maart open Tweede Bloemlusttentoon- stelling in Lisse geopend Verkeer Amsterdam-Zandvoort na opheffing tramdienst Nieuwjaarsrede van burgemeester Cremërs in Haarlemse Raad Logiesvraagstuk maakt beperking tot 2000 deelnemers noodzakelijk Biedt hefschroefvliegtuig mogelijkheden voor de badplaats? Dit jaar een Zeeuwse streekdag Vakprestaties door overheid met belangstelling gevolgd Plan van de burgemeester van Zandvoort ARCHITECTEN AANNEMERS en BOUWKUNDIGEN! Sisalkraft Linex Sisalation STOFZUIGERS heemstede WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PAGINA 2 s Geboorte-overschot van 594;gasverbruik verminderd met 0,9 procent, en 2650 burgers in de B.B. Voor: Hierbij delen wij U mede, dat wij de alleen-vertegenwoordiging verkregen hebben van voor dakbedekking, betonwerk en waterdichte verpakkingen; voor lambri, dakbeschotplaten en meubelindustrie; voor isolatie van daken, bollen schuren, barakken, enz. Vraagt inlichtingen Verbinding Schiphol- weg 1 Juli gereed Eindelijk betere toegang tot de stad in Oost Jongeman sloeg agent met takkebos Tijdens rel op Oude jaar s- avond Hotelgast bestolen Dader spoedig gevonden SOCIALE STUDENTEN COMMISSIE Burgerlijke Stand WATERPRIJS IN HAARLEM HOGER? R.K.G.V. Hercules Wie is de gelukkige? Raad van Zandvoort VERKEERSLICHTEN OP RIJKSSTRAAT. WEG Reorganisatie Kennemer- plein nog dit jaar ZWEMINRICHTING BIJ PLANETENLAAN Haarlem-Zuid een uur zonder stroom Veertigjarig dienstjubileum BLOEMENDAAL Jaarvergadering R.K. Middenstand Aan het slot ook een buspraatje „Petrus Canisius" „De Gelaarsde Kat" SANTPOORT GYMNASTIEKZAAL Kij Si. TAduinaschool Erefonds voor oud verpleegsters BESCHERMING BURGERBEVOLKING (Ongecorrigeerd De burgemeester van Haarlem, mr.1 P. O. F. M. Cremers, heeft hedenmid dag in de gemeenteraad een uitvoe rig overzicht gegeven van de belang rijkste gebeurtenissen en aspecten van het gemeentelijk leven in 1953 en en kele plannen voor de naaste toekomst ontvouwd. Wij zullen in telegramstijl de meest interessante gegevens hieron der laten volgen. Het aantal inwoners steeg met 162 tot 165.136. Geboorten 2953, overlede nen 1359. Het geboorte-overschot van 1594 overtrof met 162 het negatieve vestigingsoverschot van 1432. Er wer den 1420 huwelijken gesloten. Hoger sterftecijfer is gevolg van meer sterf gevallen onder de oudere personen. Oorzaak: kanker, vaker dan een jaar tevoren, Tuberculosesterfte weer zeer miniem. Huisvestingsbureau kent 2671 zeer urgente en onhoudbare gevallen. Een jaar tevoren 1866, dus veel minder. De oorzaken staan echter niet in verband met een evenredige toename van de woningnood. Bij controle bij alle leden van de Haarlemse woningbouw corpo raties bleek, dat slecht gehuisvesten grotendeels niet bij het gemeentelijk bureau stonden ingeschreven. Voorts hebben de huurmachtigingen tot ge volg gehad, dat velen, die zeer slécht woonden, eerst verleden jaar op de lijst van urgente gevallen werden ge plaatst. In het eerste kwartaal van dit jaar zullen alle 354 burgerzin-woningen een huurder hebben. Verleden jaar kwa men 506 woningen gereed. Op 1 Ja nuari j.l. waren er 837 in aanbouw. Plannen voor de bouw van 1000 wo ningen kunnen tot uitvoering komen. De kinderboerderij trok meer dan 100.000 bezoekers. Over de stand van de werkloosheid hebben wij onlangs een uitvoerig artikel gepubliceerd Tachtig werklozen nemen deel aan het sociaal cultureel werk. Het aantal arm lastigen verminderden met 43 tot 1699 Krachtens de noodwet ontvangen 783 ouden van dagen uitkering (48 meer). Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop was verleden jaar 16, tegenover 11, in 1952. Sinds 1950 neemt het aantal verkeersongevallen echter steeds iets af. Totaal verleden jaar 1315, waarvan 280 met ernstig letsel voor de slachtoffers. Het aantal rayonagenten werd op vijf gebracht. Het aantal inbraken daal de van 64 op 48. De afname van het gasbedrijf daalde met 0,9%, vooral door het zachte na jaar. In het laatste kwartaal werd ge middeld 9% minder gas afgegeven. Daartegenover steeg de verkoop van Advertentie HAARLEM TEL. 11932 KAMPERSINGEL 20 electrische energie met 7,4%. Dit jaar zal het onderstation aan de Spaarndam- seweg. gereed komen. Het ophogen van het Burgemeester Reinalda park met huisvuil gaat voort; ongeveer HA is gereed gekomen. Wat de financiën betreft: in 1953 kon aan 314% leningen een bedrag van 5.400.000 worden geplaatst. De medewerking aan de Bescherming Bevolking is groeiende en stemt tot vol doening: 2650 burgers doen mee. De materieelvoorziening zal dit jaar vol tooid worden. Men mag aannemen, dat de blokploeguitrustingen binnenkort door het Rijk zullen worden verstrekt. De dienst is nu in Florapark 4 onder gebracht. Een uitgebreid deel van de rede van de burgemeester was besteed aan de vele scholen, die gereed kwamen, uit gebreid werden, in uitvoering zijn en binnenkort tot uitvoering zullen ko men. Wij mogen dit alles bekend ver onderstellen. Herinnerd wordt aan Haarlem Lichtstad, de stichting van het Noordhollands Philharmonisch Orkest en andere culturele zaken. Het Frans Halsmuseum trok 64.429 bezoekers. De burgemeester besloot zijn rede met te herinneren aan het prachtige werk voor Oude Tonge en met het vra gen van aller inspanning en toewijding ten gunste van het welvaren der ge meente. De burgemeester heeft hedenmiddag in zijn Nieuwjaarsrede meegedeeld; dat uiterlijk 1 Juli de verbinding van de Buitenrustbrug met de Provinciale weg HaarlemSchiphol in gebruik kan wor den genomen, waarmede een belang rijke verkeersverbetering eindelijk haar beslag zal hebben verkregen. Er wordt naar gestreefd op dat tijdstip ook de Prins Bernhardlaan van de Schiphol- weg tot de Amsterdamsevaart gereed te hebben. Het, plan voor het nog ontbre kende gedeelte van deze weg, nabij de Zomervaart, zal binnenkort aan de raad worden voorgelegd. Ook zullen dit jaar in Haarlem-Oost veel woningen verrij zen ter realisering van de uitbreidings plannen nabij de Schipholweg. Een intensief onderzoek van de re cherche heeft tenslotte de dader ont maskerd, die op Oudejaarsavond tijdens een rel op de hoek van de Oranje- boomstraatBrouwersstraat, toen een aantal kerstbomen en ander materiaal in brand werd gestoken, een agent van politie op het hoofd heeft geslagen. Het bleek te zijn de 16-jarige stucadoor J. J. S., die onmiddellijk tijdens de on dervraging bekende de agent met een takkenbos op het hoofd te hebben ge slagen. Nadat proces-verbaal was opge maakt, is de jongeman heengezonden. Zondag ging een hotelgast in Haar lem, na de avond gezellig te hebben doorgebracht met een spelletje kaart, naar zijn kamer in gezelschap van een andere hotelgast, die eveneens zijn ka mer wenste op te zoeken. In de kamer van de eerste gast bleven beiden nog even napraten, waarna de ander spoedig daarop zijn eigen vertrek opzocht. Toen de eerste hotelgast de volgende morgen opstond, constateerde hij, dat hij uit zijn portefeuille een bedrag van f 50 miste, alsmede zijn portemonnaie, die in de achterzak van zijn pantalon had ge zeten. Een door de recherche ingesteld onderzoek leidde snel tot de aanhouding van de 26-jarige verkoper P. P. M. B., die bij verhoor de diefstal van het geld en de (lege) portemonnaie toegaf. Van de f50 trof de politie nog f 11.10 aan. Qe rest was ten eigen bate aangewend. De verdachte is weer op vrije voeten ge steld. De „Sociale Commissie Haarlemse Studenten" is voor 1954 als volgt samen gesteld: J. Verschuren praeses, Van Oostende Bruynstraat 175, tel. 12260. R. Elsinga. afc-actis Buitenrustlaan 22, tel. 10453. J Smit, Oranje Nassaulaan 94. Overveen. tel. 20351, Mej. A. v. d. Weiden en L. F Heezen. Studenten die nu of in de toekomst (vacantiewerk) werk zoeken, dieneu ïich liefst persoonlijk, bij de praeses of «en der andere commissieleden op te ge ven, óók indien zij reeds eerder inge schreven waren. Ook aanbiedingen van werkgeverszijde worden gaarne inge wacht. GEBOREN: L J. J. Meijer—v. Dijck, 2.; G. HeinsmaVoetelink, z.; J. Th. Weber—Bijl, z.; H. C. Mossinkoff— Horst, z.; T. J. van ZomerenVerkerk, z.; C. M. Zeilstra—Stam, z.; M. J. Kruit hof—-Schuder, d.; J. H M. Machiels Vermeulen, d.; A. H. Löwensteijn Kruse, d.; M. M. Galamavan der Schuit, d.; A. van HoofGeertsma, d. ONDERTROUWD: W. H. Kapteijn en E. van Waveren. OVERLEDEN: W. Meijer. 8 m„ Ein- denhoutstraat; J. Hermans 55 j., Haze- paterslaan; G. M. RolffMansveld, 54 Besoekistraat; H. EdingaStienstra, 82 j„ Populierstraat; J. J. Terpoorten Milatz, 76 j„ Rollandstraat; H. G. Hui- zinga, 34 j., Vergierdeweg; M. S. Bran donGrondel, 66 j.. Kleverparkweg; R. van Excel, 5 m., Besoekistraat; - A. WijdogenDuijff, 85 j„ Hercuiesstraat; A. A. Verweiien. 71 j„ Kamperlaan; C. ten BoschWiggers. 65 j„ Weltevreden plein; A. van Kooten, 89 j., Maerten v. Heemskerkstraat; G. van Loenen, 2 d., Leidseplein. (Van onze verslaggever) Men zou het de Engelsman Mason Stut- tard, die sedert 1951 permanent congres secretaris van de „Universala Esperanto Asocio", de organisatie die in alle uithoe ken der aarde haar leden telt, niet aanzien dat hij de vijftig reeds gepasseerd is. Maar zijn paspoort dat hij ons op een avond, toen hij voor de zeer talrijk opgekomen leden der gezamenlijke hoofdstedelijke Es- peranto-clubs een boeiende causerie hield over zijn omzwervingen in en buiten Europa, laat daar nu eenmaal geen twijfel over bestaan. Doch naast dit jeugdige uiterlijk bezit deze topfiguur uit het rijk van Zamenhof. de samensteller van de momenteel meest verbreide hulptaal, enkele andere, minstens net zo belangrijke hoedanigheden: hij is een geboren organisator, spreekt gemakke lijk en hanteert op vaardige wijze de pen. Voeg daarbij nog een grote dosis enthou siasme en energie, en men zal het begrij pelijk vinden dat men hém uitverkoren heeft om Jaarlijks, steeds in een ander land, de grote Ésperanto-wereldcongressen te or ganiseren. ..Eigenlijk ben ik", zo verzekerde hij ons lachend, „van beroep esperantist en mijn werkgever is de t« Londen gevestigde „Universala Esperanto Asocio". Het vorig jaar congresseerden wij in Zagreb, in 1952 te Oslo, terwijl München In 1951 aan de beurt was. Het spreekt vanzelf, dat zo'n Jaarlijkse manifestatie, waar ca. 2000 per sonen van 30 tot 40 nationaliteiten ruim een week met en onder elkaar verkeren, terwijl alleen het Esperanto als voertaal gebezigd wordt, een enorme voorbereiding vergt. Practiseh hebben mijn vrouw en ik dan ook de laatste vier 5 vijf jaar niet meer in Engeland gewoond, maar afwis selend in die landen waar wij tezamen kwamen." Onlangs heeft de heer Stuttard zijn bi vak te Haarlem opgeslagen. Tot begin September blijft hij daar, want in Augustus wordt, in de stad aan het Spaarne, het 39e congres gehouden. „Weet u, dat ik dit jaar voor het eerst in onze geschiedenis het aantal bezoekers zal moeten beperken? Tot ten hoogste 2000, d.w.z. 750 Nederlanders en 1250 buitenlan ders. Ik zie anders werkelijk geen oplos sing meer voor het logiesvraagstuk. terwijl natuurlijk ook de beschikbare congresruim te een hartig woordje meespreekt. Wij lopen al aardig naar dit maximum toe. Op 15 Januari 'waren er al 1300 officiële aan meldingen uit 23 landen. Niet alleen uit Europa, maar b.v. ook uit Nieuw-Zeeland, Mexico, Canada, Japan, Verenigde Staten, Indonesië enz." Daarbij komt nog, dat Mason Stuttard oo* mede-redacteur is van het internationale maandblad „Esperanto", en op het ogen blik de laatste hand legt aan een vertaling van ruim 400 bladzijden van een biografie over een bekend Europees staatsman. Reeds eerder verschenen van zijn hand: „La virineto en bluo", een verzameling oor spronkelijke novellen; „Morto de l'trajno" (vertaald) en twee Esperanto-leerboeken voor zijn eigen landgenoten. „Is het u trouwens bekend", zo vertelde de heer Stuttard ons ten slotte, „dat de Esperanto-beweging in Engeland, mijn va derland, tot de numeriek sterkste afdelin gen in onze wereldbond moet worden ge rekend? Dit om u-aan te tonen, dat ook in Engels sprekende landen de behoefte aan een internationale hulptaal wordt aange voeld, ondanks de bevoorrechte positie van mijn moedertaal Wij wisten dit laatste niet, maar namen er tóch nota van. En met de beste wensen voor een goed congres en een welgemeend gestamel van „Bonan vesperon, sinjoro" (goede avond, meneer), woorden welke wij ons nog van een vroeger beluisterde radio cursus konden herinneren, namen wij af scheid van Mason Stuttard, van beroep esperantist BIOSCOPEN PALACE: „Schandaal om een kind", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Welkom mr. Marshall". Boven 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: ,,'n Dorpsschandaaltje". Boven 18 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Jolanda". Boven 14 Jaar. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. CITY: „Wanda de zondares". Volwassenen. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Rio Grande". Boven 14 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Donderdag: „Liebe '47". Vol wassenen, 8.15 uur. Woensdag 20 Januari Concertgebouw: Mannen- en Dameskoor E.M.N.S., 8 uur. Stadsschouwburg: „Thalia" In ,,'t Verle den spreekt", 8 uur. Donderdag 21 Januari Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia" o. 1. v. Nico Hoogerwerf, m. m. v. Didi Sanders, Pierre Palla, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „Rokato" in „Rosenwater en Appelbloesem", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 1315 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. Het Huis van Looy: Reproducties van mo derne klassieke meesters. Geopend van 9 12.30 en 13.3017 uur. Teneinde te voorkomen, dat bij het Gemeentelijk Waterbedrijf in de komen de jaren de lasten de baten zullen over treffen, onder meer als gevolg van verhoogde kapitaalslasten, welke ver band houden met te verwachten belang rijke investeringen, hebben B. en W. de vorige maand opdracht gegeven aan de bedrijfsleiding om de herziening der tarieven in studie te nemen. Zondag 24 Januari bestaat de R.K.G.V. Hercules 30 jaar. De viering van het zesde lustrum wordt ingezet met een H, Mis in de Kathedrale Basiliek St. Bavo. Des avonds is er in Domi te Over veen een feestavond, waarop de dona teurs en ex-leden van harte welkom zijn. Nog steeds is de hoofdprijs van de loterij, welke vorig jaar ten bate van de Haarlemse Loopschool voord Invaliden werd gehouden, niet afgehaald. De be zitter van het lotnummer 3803 weet waarschijnlijk niet, dat hij een PhiliDS radiotoestel heeft gewonnen. De gemeenteraad van Zandvoort kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. De burgemeester hield een Nieuwjaarsrede, waarin hij zijn op 31 Januari a.s. verstrijkende eerste zesjarige ambtsperiode memoreerde. .Overwogen wordt, een goed gedocu- mentearde, geïllustreerde, uitgave het licht te doen zien nopens de na-oorlogse ontwikkeling van Zandvoort. Het aantal inwoners steeg tot 11.691 en de burge meester verwacht dat Zandvoort in 1954 het zielental van .12.000 zal overschrij den. Er verblijven nog 326 gerepa- trieerden in Zandvoort, waarvan 257 in hotel „De Schelp". De vermakelijkheids belasting bracht in 1953 f 79.250 op, bij na ton minder dan het jaar tevoren; dit is het gevolg van het afkeuren van het circuit. Als het circuit weer vóór het aanstaand seizoen in goede staat is gebracht (aan de raad wordt binnen kort voorgesteld daarop een nieuwe deklaag aan te brengen) zullen de daar in geïnvesteerde kapitalen weer renda bel zijn. De strandexploitanten ontvin gen voor stoelenverhuur en badexploi- tatie f 210.000 tegen f 192.000 in 1952, Het aantal bezoekers van het trekkers kamp „De Branding" steeg van 6400 tot 11.000, het caravan-kamp boekte 12.000 overnachtingen. In 1953 kwamen 86 woningen gereed; I Januari waren 180 woningen in aan bouw. Sedert de bevrijding nam het aantal woningen toe met '5®- waardoor het verlies, tengevolge van de sloping, is herséeld. In 1953 werden 125 bouw vergunningen afgegeven tot een totaal bedrag van f 6.000.000. Het aantal woningzoekenden bedraagt 340; in 1953 werd 27 maal woonruimte gevorderd. De bouw van 110 woningen door de Woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht", zal de woning nood aanmerkelijk verlichten. De herbouw van het „Zuiderbad", waartoe de raad reeds besloot, wacht nog op een beslissing van het ministe rie van Financiën. Zouden we eindelijk de eindstreep halen? zo vroeg de burge meester zich af! (Zandvoort is hier al zeven jaar over bezig), In 1953 werd circa 3000 ton huisvuil naar de „V.A.M." te Wijster vervoerd. Toch komt nog te veel afval op de openbare wegen terecht. Een actie: „Houdt Zandvoort schoon" wordt over wogen. Men moet Zandvoort geen vuile badplaats kunnen noemen! Het strandschap Zandvoort overweegt een wijziging der voorschriften inzake het zwemmen in zee. Verdrinkingsge- Advertentie Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven- een betrouwbaar advies. Uit de Nieuwjaarsrede van de burge meester van Haarlem komt naar voren, dat de plannen tot verbetering van de verkeersveiligheid op de Rijksstraatweg in een vergevorderd stadium verkeren. Behoudens goedkeuring door de Rijks waterstaat kan in de loop van dit jaar op het plaatsen van verkeerslichten worden gerekend. Ook zal dit jaar de wijziging van de indeling en verbreding van de rijbanen aan het Kennemerplein aan de orde komen. Wij hebben inder tijd het plan uitvoerig beschreven en de hoop uitgesproken, dat deze reorgani satie, waarmede de verkeersveiligheid zozeer gediend is, spoedig haar beslag zal krijgen. De burgemeester van Haarlem heeft de raad medegedeeld, dat een plan in voorbereiding is voor het maken van een moderne openlucht-zweminrichting met een zonnebad bij de Planetenlaan op het nog braak liggende terrein tussen de sportcomplexen van E.D.O. en Haarlem Door een defect in eer. hoogspannings transformatorenstation is een groot ge deelte van, Haarlem-Zuid gisteravond een uur van stroom verstoken geweest. Even na zes uur floepte in dit stads gedeelte de straatverlichting uit en vele Haarlemmers hebben het avondeten bi) kaarslicht moeten nuttigen. Om kwart over zeven had men het defect verholpen Dinsdag was de heer J. Kuipers veer. tig jaar in dienst bij Konrad Stork Hijsch N.V, te Haarlem. Vanmorgen werd hü ontvangen op het directiekan toor en toegesproken door de directeur, ir. C. H. Hoigen. die de jubilaris een radiotoestel en een enveloppe met in houd aanbood. Daarna volgde in de eantine de huldigin; door zijn collega's De vorzuter van he jubileumfonds, de heer C. van Leeuwen, memoreerde zijn verdiensten en bood een geschenk aan. Verder voerden nog twee andere col lega's en de bedrijfsleider, de heer K. A. Siekman het woord Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING EVENTUEEL IN OVERLEG Het bestuur van de „Keukenhof" te Lisse, dat nauw samenwerkt met dat van de „Amstelflora" in Amsterdam, heeft besloten de oorspronkelijke ope ningsdatum, 25 Maart, te vervroegen, daar de „Amstelflora" ook op die dag opent. De „Keukenhof" zal daarom haar poorten op 23 Maart openstellen. Donderdag werd de eerste steen ge legd voor het paviljoen. Een deskundig bloembinder en zijn assistenten zullen aan een hoefijzervormige balie midden in de hal hun werk verrichten. Zij zul len de bezoekers demonstreren hoe men met. zeer eenvoudige middelen en mate rialen, zoals blauwe druifjes, lelietje?- Voor de tweede maal ln dit wintersei zoen heeft de Stichting „Bloemlust" haar poorten geopend om de bloemenliefhebbers en -kenners te laten genieten van een schitterende show. Dinsdagmorgen had de Opening plaats. Bij de openingsplechtigheid merkten wij op burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf van Lisse, burgemeester jhr. mr. Sandberg van Boelens van Sassenheim, prof. dr. van Slogteren van het laboratorium van bloem- boUcnonderzoek en vele genodigden uit de bloembollenwereld. De heer C. J. Segers, voorzitter van Bloemlust sprak het welkomswoord en ver klaarde, dat het organiseren en samen stellen van een tentoonstelling geen se- nicure was, omdat men te doen heeft met de natuur, welke macht zich niet laat dwin gen. De bolbloemen waren voor de ene broeier te vroeg en voor de ander te laat, zodat het aantal ingezonden potten en kisten met bolbloemen kleiner is dan de voorgaande tentoonstellingen. De kwaliteit van de producten laat evenwel niets te wensen over en is uitstekend. Behalve de bloemenshow is er tevens een mechanisa- tieshow, waarvoor een enorme belangstel ling bestaat, zodat de geboden ruimte te klein was en men enkele inschrijvers heeft moeten afwijzen. Spr. bracht dank aan de leden van het bestuur, die deze tentoon stelling tot stand hebben gebracht. Voor de mechanische tentoonstelling heeft men veel medewerking ondervonden van offi ciële instanties, vooral van de tuinbouw- voorlichtingsdienst. Hij bracht hiervoor dank en in het bijzonder ging zijn dank uit naar de heer Balkenende, die zich ver dienstelijk heeft gemaakt voor deze aan gelegenheid. Een bijzonder woord van welkom riep de voorzitter toe tot de heer lr. J. P. A Franke, directeur-generaal van de voed selvoorziening, die zo bereidwillig is ge weest om deze tentoonstelling te openen, waartoe hij hem thans de gelegenheid gaf. Ir. Franke verklaarde gaarne aan de uit nodiging gevolg te hebben gegeven, omdat de vakbeoefenaren steeds weer tonen dat zij tot uitzonderlijke prestaties kunnen ko men, waardoor de belangstelling voor hun product vanzelf groeit bij een ieder. Het bloembollenvak is een economisch verantwoord bedrijf en de prestaties van het vak worden door de overheid steeds met belangstelling gevolgd. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling van het bestuur gelegen om deze tentoon stellingen te houden voor het vak, doch men heeft het roer omgegooid en de ten toonstellingen aantrekkelijk gemaakt zo wel voor vakbeoefenaren als voor leken- bloemenliefhebbers en dit is volgens spr. zeer juist gezien. Immers nu de bloemen liefhebbers kennis kunnen maken met de mógelijkheid van bloemen in de wipter, is het vanzelfsprekend, dat hiervan een ze kere propaganda uitgaat ook voor de bin nenlandse handel. Voor de vakman biedt deze tentoonstelling veie nieuwe variëtei ten. Hoewel deze tentoonstelling niet zo druk bezocht zal worden door de buiten landers als een andere in deze gemeente, is zij voor de export toch van groot be lang omdat de reizigers hiervan kennis kunnen nemen en hun cliënten in het bui- niet steeds inzien, dat bloemen een le vensbehoefte van de mens zijn geworden, omdat zij anders wel de beperkingen voor de bloembollen zouden opheffen. Bedrijfseconomische en teelttechmsche voorlichting zijn factoren geweest, die het bloembollenvak steeds hoger hebben opge voerd. Het Laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse heeft bewezen hiertoe in staat te zijn door op dit gebied voorlich ting te geven. Aan de mechanisatie wordt eveneens de nodige aandacht besteed. Het streven van de bloembollenteelt moet gericht zijn op een zo goed mogelijk resul taat, hetgeen bereikt kan worden door kwa liteitsopvoering. Uiteindelijk wordt door de tentoonstelling Bloemlust mede bereikt een goed commercieel resultaat, en een gezonde concurrentie onder de kwekers. Spreker hoopte, dat de belemmeringen voor de invoer van bloembollen zullen wor den weggenomen of verminderd, waardoor de afzet van bloembollen groter mag wor den. Spreker sprak als zijn overtuiging uit, dat de Bloemlusttentoonstellingen niet ge mist kunnen worden voor het vak en ver klaarde de tentoonstelling voor geopend. De prijswinnaars 1. Wisselbeker voor de beste inzending hyacinten bestaande uit 10 soorten: Gebr. Segers te Lisse. 2. Wisselbeker voor de beste inzending hyacinten, bestaande uit 8 soorten decora tief opgesteld, Gebr. Segers te Lisse. 3. Wisselbeker voor de beste inzending tul pen, bestaande uit 20 soorten, Jac. Uitten- bogaard te Oegstgeest. 4. Wisselbeker voor de beste inzending van 10 soorten vroege, Mendel-' en Triumph-tul- pen, de Ruyter en Zn. te Noordwijk. 5. Wisselbeker voor de beste inzending van 10 soorten tulpen alle rassen, Gebr. Nieu- wenhuis N.V. te Lisse. 6. Wisselbeker voor de beste inzending narcissen, bestaande uit 10 soorten, Fa. War- naar eri Co. te Sassenheim. 7. Wisselbeker voor de beste collectieve inzending bolgewassen, v. d. Hoeks, Broei- proevenbedrijf te Oude Niedorp. 8. Definitieve prijs voor kwalitatief de beste gemengde inzending bolgewassen, waaronder 6 soorten hyacinten, 6 soorten tulpen en 6 soorten narcissen, G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim. Voorts werden nog drie definitieve prij zen voor de bloemschikkunst en bindwerk uitgereikt en wel: 1. De heer R. v. Delft te Rijnsburg: 2. De heer G. Verdegaal te Lisse en 3. Mej. Truus Turkenburg te Hillegom. Aan Ruigrok's Broeip roe veebedrijf te Hil legom werd het certificaat van een gou den medaille verleend.omdat dit bedrijf buiten mededinging een pracht inzending heeft ingebracht. Onze indruk van de tentoonstelling was voortreffelijk. De kwaliteit van de Ingezon den bloembollen was zeer goed. Het ar rangement was zeer kunstzinnig en de in druk, welke het geheel gaf was een prach tige schildering van kleuren, artistiek on derbroken door klein heestergewas, waar door de kleuren- van de velerlei soorten zeer goed tot uiting kwamen. De mechanisatieshow was subliem en men kon op landbouwgebied van alles aantref fen. Grote machines, verwarmingsinstalla- Ities. schoffels, harken, sorteermachines, kantoorbenodigdheden enz. enz. Een bezoek aan deze tentoonstellingen ra den wij dan ook een ieder aan. van-dalen, narcissen, tulpen, hyacinthen en wat het voorjaar nog meer aan schoons te bieden heeft, zal kunnen ge bruiken voor eenvoudige bloemstuk] es, corsages, buttonholes etc. Vèrdèr zal men in deze hal zgn. le vende schilderijen maken, waarin bol bloemen zullen worden verwerkt. In 1953 werd op de Keukeuhof een „Westfriese streekdag" gehouden, waar 'de „Schermerdansers" in volle kleder dracht een demonstratie van zeer gra- cieuse volksdansen gaven. Dit bleek voor de Nederlandse, en niet minder ,voor de toevallige aanwezige buiten landse bezoekers een. ongekende attrac tie te zijn. Het ligt thans in de bedoeling om het publiek jaarlijks te laten kennisma ken met de nog schaarse restanten van de folklore in Nederland. In overleg met de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot zal dit voorjaar, in het kader van de lustrumviering van „Keu kenhof" een „Zeeuwse Streekdag" wor den georganiseerd. Een zangkoor uit Westkapelle, zal in klederdracht, een uitvoering geven. Het ligt in de bedoe ling dat alle burgemeesters van Walche ren dit evenement zullen bijwonen Hoe de laatste echtgenoot van Jacoba van Beleren, Frank van Borsselen zal reageren op dit bezoek van zijn streek genoten is nog niet precies bekend. Het is echter niet uitgesloten dat Gra vin Jacoba van Beieren en haar gemaal deze uitvoering zullen bijwonen. In samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité is een aantal bloembollen ter beschikking gesteld, die in Middelburg zijn opgeplant. De eenden in de vijver van de Keu kenhof mogen zich er op beroemen de meest gefotografeerde eenden van de wereld te zijn. Deze zeer tamme „Witte Kwakertjes," die werkelijk uit de hand eten, hebben verleden jaar gezelschap gekregen van witte en zwarte zwanen en dit jaar zullen zij een gedeelte van hun roem moeten afsta'an aan de zeer mooi getekende Rocdhalsganzen, Baha ma-, Caroline- en Mandarijne-eenden. Deze zijn reeds gearriveerd en heb ben hun eigenaardige knorrende en piepende geluiden afgestemd op het brutale gekwaak van de oudste bewo ners. vallen kwamen in 1953 niet voor. De politie heeft veel te doen gehad: er kwamen 124 aanrijdingen in Zandvoort voor; er werden 1772 processen-verbaal opgemaakt (UI ter zake van misdrijven, en 1418 wegens overtredingen). Bii 53 evenementen was sprake van politie optreden in groter verband. Oprichting van een jeugdbrandweer is in overweging, ter verzekering van de continuïteit in het corps en ter vermin dering van het aantal baldadigheids- branden, De bouw van een brandweer kazerne is in de raadscommissies ge strand. De burgemeester betreurde dat zeer en moet als hoofd van de brand weer de verantwoordelijkheid voor de huidige gang van zaken afwijzen. De bezetting van de organisatie der burgerlijke verdediging in nagenoeg gereed. Wat het toerisme betreft, 1953 ken merkte zich door een groot dagbezoek. Vooral toeristen uit West-Duitsland kwamen in groten getale per autobus naar Zandvoort. De kamerverhuur was minder gunstig dan in 1952. „Touring Zandvoort" organiseerde 42 evenemen ten en verspreidde 43.000 stuks propa- ganda-materiaal. Getracht wordt Zand voort in een etappe van de Tour de Fiance in te schakelen. Of de stijgende populariteit van het hefschoefvliegtuig mogelijkheden voor de badplaats biedt, wordt on derzocht. „Mogen ook de vele ambte lijke instanties, waarmede het ge meentebestuur bemoeienis moet heb ben, ter verwezenlijking van zijn plannen, doordrongen zijn van het feit, dat wij slechts en zeer ongaarne wachten, omdat juist voor een bad plaats elk verloren object veelal groot exploitatieverlies meebrengt," verzuchtte de burgemeester, die be sloot met de opwekking, om zo wei nig mogelijk tijd te besteden aan. controversen en antithesen: „Laten wij dit jaar met Gods onmisbare zegen aanvangen vol goede wil en vol goede moed. Zandvoort voor uit!" De nestor van de raad de heer Slag.- veld (PI, B.), dankte de burgemeester voor zijn arbeid in het belang der ge meente. Tot leden van de schoonheidscommis sie werden benoemd de heren H, W. van Kempen, te Bloemendaal, en B. J, J. M. Stevens te Haarlem. Tot plaatsver vangende leden de heren L. H. P. Wa terman te Amsterdam en ir. H. A, van Oerle te Leiden. Het verlenen van een renteloos voor schot van f 5000 aan de Tennisclub Zandvoort, ontmoette bdzwaar bij de heer Koning (A.Z.B.). De raad besloot tot restauratie van de toren der N.H. Kerk. De voorzitter deelde mede. dat nog onderzocht wordt of de torenspits ook vernieuwd moet worden. Eventueel zal daarvoor nog een crediet worden gevraagd, evenals voor het maken van een brand beveiliging. De heer Tates (V.V.D.) vroeg of het wel zeker is, dat het riik subsidie ver leent. Spr. wees op de geschiedenis met het Zuiderbad. Spr. wilde een defini tieve toezegging van de minister af wachten. De voorzitter meende, dat als men geen vertrouwen meer heeft in een toezegging van de minister van Onder- wijs, Kunstèn er, Wetenschappen, spr. het niet meer we®t. Met het „Zuider bad" ligt de zaak anders. De raad be sloot tot herbouw, onder voorbehoud van goedkeuring van de minister van Financiën. Op het departement van Fi nanciën heeft men spr. daarvan een ver wijt gemaakt. Ten onrechte. De raad heeft het volste recht te besluiten con form de door het ministerie van We deropbouw goedgekeurde cijfers: Spr. vreest, dat Zandvoort in tijd nood zal geraken. De heer Lindeman (K.V.P.) sprak zijn vreugde er over uit, dat de toren nu eindelijk gerestaureerd zal worden. Spr, meende, dat de subsidietoezeggin gen voldoende zekerheid bieden. Het voorstel om de nieuwe openbare lagere school te noemen: Dr. Albert Plesmanschool, werd aangenomen, na dat de raad enige ogenblikken stilte had in acht genomen ter herdenking van de grote Nederlander. De heer Koning (A.Z.B.) klaagt bij Er was voor de jaarvergadering van de Kath. Middenstand die Dinscjagavond in het parochiehuis Anno Santo werd gehouden een verheugende belangstel ling. Het jaarverslag van de secretaris, de C. F. S. Duik. gaf een boeiend! over zicht van de ups en downs. Het verslag vajj és 2e penningmees ter, de heer w. Jansen de eigenlijke functionnaris was door omstandigheden plotseling verhinó|erd wees uit dat, mede door het zuinig beheer van hst bestuur, er een klein batig saldo in ka« is, Aan beide heren werd dank gebracht voor de wijze waarop zij in het afge lopen jaar hun taak hebben verricht eri daarna werd! grote aandacht besteed aan het komend Vastenavondfeest, dat 24 Februari, in samenwerking met de afdeling Haarlem, Hillegom, Benne- broek en Lisse in „Treslong" te Hille gom zal worden gehouden. Het gezel schap „Saan,k en Klaank" uit Maastricht dlat uit 34 personen bestaat zal daar laten zien en horen hoe op Limburgse wijze ernaval wordt gevierd. Er is voor dit fees# een buitengewone belangstel ling Uit de verdere mededlingen van de voorzitter bleek, ö|at alels. ook het ver voer naar en van Hillegom tot in da puntjes is geregelden dat de kosten daarvan in de toegangsprijs zijn inbe grepen. In de plaats van de heer J. Opdlam werd tot bestuurslid gekozen de heer C. Breukesl. Het aftredende bestuurslid, ale heer C. Hopstaken, werd herkozen. Daar na hield geestelijk adviseur ka pelaan C. Visser een korte toespraak, waarin hij de leden opwekte tot be langstelling in de organisatie. Bij de rondvraag werd in vele toon aarden geklaagd over de schade, die door de bussen van de NZHVM wordt veroorzaakt. Herhaaldelijk vallen voor werpen uit de etalages. Enige leden meenden, cjat asphaltering van de Bin nenweg en de Raadhuisstraat een goede oplossing zou zijn, of anders de bus naar de Heemsteedse Dreef, cloch daartegen over stond weer de mening van ande ren dat asphaltering alleen niet helpt. De veenlaag onder het wegdek moet ver wijderd worden en dat is een zeer kost bare geschiedenis. De onderafdeling van de K.A.B., de retraiteclub „Petrus Canisius" houdt vanavond om 8 u. haar jaarvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Opdeze vergadering bestaat tevens gelegenheid, zich als deelnemer op te geven aan de jaarlijkse retraite welke ditmaal gehouden wordt van Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 Januari. Men kan zich daarvoor ook melden bij de heer E. Stolvoort, Esdoomlaan 3. Zaterdag 23 Januari, des middags te half drie zal „Aerdenthouts Kinderto neel" onder leiding van mevrouw J. v. Kampenv. d. Brink in het Minerva- theater een opvoering geven van de sprookjesoperette „De Gelaarsde Kat". In zijn antwoord op de algemene be schouwingen in Velsens gemeenteraad heeft wethouder H. de Boer (onder was) medegedeeld, in antwoord op een vraag van de heer Nuyens (KVP), dat op een verzoek van de minister van Onderwijs om advies voor de bouw van één gymnastieklokaal in Velsen, de St. Liduinaschool in Santpoort als het meest urgente geval en de grootste school, voorgedragen is. de rondvraag, dat de kinderen der R.K, school voor en na schooltijd op de Ko ninginneweg blijven spelen, niettegen staande de raad medewerkte om het schoolplein te vergroten. Dit komt, om dat men de poort niet tijdig opent. De voorzitter zegt een onderzoek toe. Onder voorzitterschap van mevr. A. den Tex-Baronesse Bentinck is nu ook in Bloemendaal een comité gevormd, dat beoogt gelden bijeen te brengen voor het erefonds voor oud-verpleeg sters. Daartoe organiseert het comité o.a. een avond in „Wildhoef? op Vrij dag 29 Januari, waaraan geheel belan geloos medewerking verlenen mevr. C. van 't Lam—Teepe, zang, mevr. R. Bon setHorst, declamatie, en mevr. B. Bon set, piano. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de dames J. Immink—v. d. Schalk, V. van 't LamTeepe, Zr. A. Peuler, M. de Bruyn Ouboter—-Canneman, G. Vermeulenv. Egmond, F. Druijber Prins, J. Reijers, Zr. M. v. d. Loo en C. PolakBredenhorst. De burgemeester van Bloemendaal, ihr. mr. C. J, A. den Tex, zal Maandag 25 Januari, om 8 uur in gebouw Domi, te Overveen de dienst B.B. inleiden. Het woord zal gevoerd worden door de heer H. van Alphen, oud-burgemees ter van Zandvoor. en promotor van de ctichring B.B,, en door de heer P. G. van Zwie.en, plaatsvervangend kring- hoofd. Tevens zullen een aantal fimpjes wor den vertoond, passend in het program ma van deze avond. De burgemeester van Zandvoort heeft voor de Zandvoortse raadsleden een causerie gehouden over het verkeers probleem in Zuid-Kennemerland ten gevolge van de vervanging van de tram Amsterdam-Zandvoort door een bus dienst. Tegen opheffing van de tram zal weinig te doen zijn. Amsterdam zal de concessie aan de tram van de stad bin nen te rijden na Februari 1956 niet ver lengen. Dit is voor de tramdirectie aan leiding om over te schakelen op een busdienst, waarmede men nog tot de Marnixstraat bij de markthallen kan komen. Een tramdienst tot Sloterdijk is voor de tramdirectie niet interessant, daar men dan niet de grote massa be reikt. Het eindpunt van de busdienst in Zandvoort zal komen op het zogenaam de „Zwarte veld" even vóór het huidige eindpunt van de tram. Het eindpunt watertoren is dus van de baan. Maar de president-directeur van de Spoorwegen, ir. den Hollander, die president-commissaris van de N.Z.H.V.M. is, heeft na een onderzoek ter plaatse als eis gesteld, lat de busdienst zijn eigen baan zal kunnen volgen, namelijk als op de trambaan een verkeersweg voor de autobussen wordt aangelegd. De tramdirectie wil de grond van de trambaan voor dat doel onder bepaalde voorwaarden aan de gemeenten Bloemen daal en Zandvoort verkopen. De burgemeester vestigde er nadruk kelijk de aandacht op, dat hij hier alleen over plannen sprak, waarover de be voegde instanties te zijner tijd nog moeten beslissen. Bij Aerdenhout zal de busdienst in het normale verkeer te recht komen en als men nu weet dat in het seizoen met 60 bussen een 4 minuten dienst wordt gereden en de spoorwegovergang bij Aerdenhout 8 x per uur dicht is, dan is het duidelijk, dat hier een chaos zal ontstaan. Van daar dat de burgemeesters van Haar lem, Heemstede, Bloemendaal en Zand voort reeds contact met elkaar en de spoorwegdirectie hebben opgenomen. De overweg te Heemstede-Aerden- hout zal door een viaduct moeten worden vervangen. Haarlem wil tegelijkertijd ook viaducten bij de Pijlslaan en de Vestergracht en Amsterdam bij Sloterdijk, Ook is er sprake van een viaduct te Halfweg. Een viaduct kost drie millioen, dus met deze 5 viaducten is 15 millioen gemoeid. Gezien de enorme belangen van Zand voort bij de oplossing van het verkeers probleem heeft spr. een plan, dat een afdoende maatregel zal zijn. Spr. heeft gehoord dat Bloemendaal het verkeers- vraagstuk zelf zal oplossen. Een tunnel bij het station HeenmstedeAerdenhout zal het verkeer in de richting Utrecht moeten bedienen. Voor Amsterdam ziet spr. de oplossing In een weg van Aerdenhout uit, tot on- •geveer daar waar nu de tram over de spoorbaan gaat. Ook hier zal een tunnel moeten komen, een brug over de Leid- sevaart, vervolgens een weg aan te leg gen die de Herenweg kruist, ten Zui den van het H.T.C.-terrein loopt, door de Romalenpolder, via een brug over het Spaarne, en hij de Prins Bernhard laan aansluit op de wegen naar Amster dam en Schiphol. Het tracé dat spr- heeft aangeduid komt vrijwel overeen met het uitbreidingsplan van Haarlem- Het belang 'van deze oplossing is niet locaal, het overschrijdt zelfs de regio nale belangen. De Hoofd-ingenieur-di' recteur van de Prov. Waterstaat in Noord-Holland heeft een rapport go- maakt, waarin de wensen der gemeenten omtrent te maken viaducten, enz. zijn vervat. Dit rapport is door Ged. Staten naar de minister van Verkeer en Water staat gezonden. Verwezenlijking van zijn denkbeeld zal, naar burgemeester Van Fenem® verwacht nog verschillende jaren duren- De financiën spelen de voornaamste rol- Het is in de eerste plaats een zaak y°°\ het Rijk, vervolgens voor de provinci en ten derde voor de Spoorwegen. V gemeente Zandvoort zal echter moete beginnen met een weg op de trambas aan te leggen, die voorlopig bijhet1 aanbouw zijnde tehuis voor bejaard® op de Zandvoortselaan aansluit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2