ÉÉN POLITIEKE PARTIJ voor alle katholieke Nederlanders ÉRNSTIGE TOETSING VAN DE K.V.P. GEVRAAGD GTABLETTEN DULLES: Conferentie van Berlijn in drie weken afgelopen Tussen neus en lippen Voor tot gelding brengen van kath. beginselen kan partijvorming niet gemist worden Rapport over eenheid Gloedwolk baant zich een weg langs Noordwestelijke helling Rapport-Van der Grinten concludeert: Basis: principiële Veel bloemen voor Marie Koenen Dekadrachme voor 6150 geveild VL visie helpen promptF MERAPl TOT RUST GEKOMEN? WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PAGINA 3 Concrete adviezen: meer samenwerking van de maatschappelijke groeperingen, vlottere propaganda, eenvoudiger bestuursorganisatie. n 11 c I i e Avondmissen voor leiders en pioniers K.A.J. Westelijke Drie moeten het nog eens worden over de prioriteit der Aziatische kwesties Tweedehands viool blijkt stradivarius te zijn Verkouden DflHPO Lij densmeditaties voor de K.R.O. Door pastoor P. Lücker uit Den Bosch Opdracht van BBC voor bouw 51 FM-zenders TANDWALVIS AANGESPOELD? In haar lang verwacht rapport komt de commissie-Van der Grinten, die Precies een jaar geleden door het Centrum voor Staatkundige Vorming is '«gesteld ter bestudering van de noodzaak van de staatkundige eenheid der Katholieken in Nederland, tot de conclusie, dat die eenheid in één politieke Partij wenselijk is. Noch de historie, noch het belang van het katholicisme, Poch het belang van de staat eisen in deze tijd de ontbinding van de politieke ®e«heid van de katholieke Nederlanders, zo besluit het rapport van 81 pagi na's. Het motiveert deze conclusie o.m. als volgt: Door de vorming van een Politieke partij, welke in zekere zin een isolement betekende, heeft Schaep- Pian de Nederlandse katholieken van niet-volk tot staatsburgers gemaakt hun een vaderland geschonken. Hun samenblijven schenkt aan de Neder landse staatsgemeenschap een op beginselen gegrondveste volkspartij, dwarsdoorsnede van het gehele Nederlandse volk, welke het bestaan van andere beginselpartijen mogelijk maakt. Het samenblijven van de katho- neken verhindert het uiteenvallen van het volk in een liberaal rechts en een socialistisch links. Slechts zij, die alle gevolgen van zulk een splitsing Positief begeren, kunnen van ganser harte naar die toestand streven. het rapport wordt echter vastgesteld, dat het herstel van de eenheid een er«stige toetsing vraagt van de bestaande politieke partij aan de eisen, die °Pder de gegeven omstandigheden worden gesteld. Het wijst op de noodzaak ^an meer zorg en studie in verband met de meningsvorming, met name door «et samenstellen van betere partij- en verkiezingsprogramma's, het levend Ponden van de partij ook buiten de verkiezingsacties, een vlotter contact tussen partijleiding en Kamerfracties, vereenvoudiging van bestuur, het uptlasten van de voorzitter met werk in de Staten-Generaal en enkele wij dingen in de electorale taak. O.m. wordt geadviseerd om de grosiijststem* Pjing af te schaffen. ooral wordt gewezen op de noodzaak van meer maatschappelijke samen werking onder katholieken, om de ene katholieke partij hechter te maken. maatschappelijke verschuivingen na de oorlog zijn oorzaak geweest van "ijzondere moeilijkheden voor de partij, die in het rapport zelfs bijna boven menselijk worden genoemd. Hoewel maatschappelijke groepen een nood zakelijke voorwaarde worden genoemd voor vruchtbare samenwerking op Politiek gebied zulk een samenstelling biedt de meeste kansen voor een Evenwichtige behartiging van alle belangen waarschuwt de commissie teffen desintegrerende werking, wanneer de groepen organisatorisch bij de opbouw van de partij worden betrokken. Geen commissies voor bepaalde poepen, maar commissies voor bepaalde onderwerpen in de K.V.P., is haar jUlvies. Om tot maatschappelijke samenwerking te geraken, adviseert zij tot «et oprichten van een sociaal-economische studiedienst en het inschakelen Va« onafhankelijke deskundigen. In dit verband wordt gewezen op het orgaan van overleg van de katholieke sociale organisaties: het Katholiek "ureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, dat men een stap op de ^eg naar maatschappelijke integratie noemt. niet ten einde. Het gezin, de jeugd, de cultuur, het onderwijs, het eigendoms instituut (bezitsvorming), de arbeidsver houdingen. het recht (herziening bur gerlijk recht) en de justitie vragen de aandacht. Voor de oplossing van de problemen der maatschappelijke econo mische organisatie is het subsidiariteits beginsel van grote waarde. De grondge dachte van de gebonden vrijheid lëidt tot eigen inzichten op het gebied der economische politiek. Naar de mening van de commissie kunnen de katholieke maatschappij- en staatsopvattingen in ons land ook thans od de meest doelmatige wijze worden ontwikkeld en tot gelding gebracht door georganiseerd en direkt invloed t,e oe fenen op wetgeving en bestuur. Dit be tekent: in de vorm van één politieke partij. Dit alles brengt mede. dat bij het vormen van een practisch politiek oor deel ..rechtmatig verschil van inzicht" ontstaat. In stede van een grond voor verwerping van katholieke partijvor ming. ziet het rapport in die menings verschillen en strijd juist een belana- Tijke functie bij het verwezenlijken van de katholieke maatschappij- en staatsop vattingen. Ook dwingt het lidmaatschap van een dergelijke partij niet tot het innemen van één standpunt in elk prac tisch politiek vraagstuk. uitgebracht niet om het ideaal, waar mede het toetreden wordt gemotiveerd, maar om eigen en groepsbelangen Ook het organiseren van meningsvor ming van katholieken uit verschillende partijen acht zij niet voldoende voor het tot gelding brengen van de katho lieke opvattingen. -Partijvorming kan daarvoor niet worden gemist. Immers het overleg moet leiden tot practische staatkundige desiderata, die met aange paste middelen worden verwezenlijkt. Niet in het vcorbereidend stadium der wilsvorming, maar ook in het beslis send stadium der wils- en besluitvor ming is de gezamenlijke geordende in spanning der katholieke Nederlanders nodig. Het voorgestelde overleg van katholieken buiten het verband van een katholieke partij zou naar de me ning der commissie niet werkelijk vruchtbaar kunnen zijn, nog afgezien van de toenemende discipline in het moderne partijwezen. Met waardering voor de bekwaam heid van enkele katholieke leden van de PvdA betreurt de commissie hun enigerlei wijze samenwerken, verwerpt het rapport. Daarbij dreigt volgens de commissie een omkering van waarden. Het streven wordt hoofdzakelijk gericht op die verwezenlijking van een of meer practisch politieke desiderata. De sa menwerking met het oog op de katho lieke maatschappij en staatsopvattingen verschuift naar het tweede plan. Het organisatorisch accentueren van prac tisch politieke wensen gaat gepaard met de neiging de werkingssfeer der begin selen te beperken, waardoor het terrein van samenwerking beperkt wordt tot zogenaamde beginselkwesties. De commissie acht ook samenwerking van verschillende katholieke partijen niet toereikend, omclat deze partijen hun hestaansgrond vinden in bepaalde prac tische kwesties. Door organisatie worden de tegenstellingen aangescherpt. In on derlinge strijd zal niet de juiste sfeer gevonden worden om de samenwerking vruchtbaar te doen zijn. Het is trouwens de vraag, of toespitsing op bepaalde de siderata niet zal leiden tot voorkeur voor de niet-katholieke partij met do- zelfde rJesiderata. Beginsel- én programpartij Dit cleel van het rapport besluit met. een beschouwing over de mogelijkheid dat bij de opstelling van het programma verschil van mening ontstaat, waarover men niet tot overeenstemming kan, ko men. Wanneer een minderheid met het blijk geven van haar afwijkend stand punt geen genoegen neemt en min of meer aan de meerderheid haar wil wenst op te leggen, mag daaraan niet worden Eedee]traT)Dort; bestaat uit een historisch Partijw waarin een schets van het ganiSa,?zen en van de staatkundige or- Wordt H- der katholieke Nederlanders stuk (j Seyen. Daarna volgt een hoofd lid Wa»ltv°erig anwoord geeft op de 1. nil..M -j 1 M in Het 5en Politièu11" staatkundige eenheid i Terde deel u üartÜ wenselijk is. Ht. e Poncrpt l'dt zich vooral bezig met die aatt TT5 voorwaarden en vereisten. Worden eestSm® politieke r>artÜ moeten Het historische gedeelte wijst op tal V3.11 oorzaken, "waardoor het parlemen- taire stelsel en het partijwezen van ka rakter zijn veranderd. In dit verband Worden genoemd het uiteenvallen van de coalitie, waardoor het steeds moei lijker werd cm parlementaire kabinet ten samen te stellen en het machteloos Vprzet tegen de wordende wereldecono mie. die tot moeilijkheden leidde, welke biet in nationaal verband meer konden Worden opgeiost. Speeds groter wordt 2® tutbreidjng van de staatsbemoeienis. e °^frheid heeft bevoegdheden gekre- lutirfta' zij zelfs ~in de bloeitijd van de r'nz e monarchie tijdens de rege- Tegen Koning Willem I niet bezat Sf«.«°Ver He vpelziiriiff samengestelde StaTen^r de veelzijdig samengestelde Generaal heeft de uitvoerende kunip een ruime beschikking over des- }wjugheid in het ambtelijk apparaat, &ee« haar zelfstandigheid bevestigt. A11» nadelige betekenis wordt ook ge- «t het aanvaarden van het stelsel der ."«nredjge vertegenwoordiging. He<t was -e« stap verder in de ontwikkeling van e Politieke groepering tot een perfect Geconstrueerd apparaat, waardoor het ®aftjjwezen in macht toenam; het ver dutte echter daardoor ook de afs'and - Gsen kiezer en candidaat. Het rap- ^Et spreekt van een crisis, waarvan de 211rzaken in en buiten het staatsbestel gelegen. Het vraagt zich af, men zich ernstig zou vergissen, als rd) e« aanneemt, dat het vertrouwen van «e bevolking in de kwaliteiten van het ®ar'ijwezen aangetast is. Mag men niet anvaarden, dat de subtiele structuur a« de partij-organisaties menig kiezer i6tg doet zijn als het overgrote deel van ?e autorijders, die technische analpha- «eten zijn? Met andere woorden de in- «ewikkelde reglementen zijn voor het o^Ergrote deel van de kiezers duistere '«gen geworden. Wil het partijleven '«derdaad volkszaak wezen, dan schept "Ubtiliteit daarvoor niet de voorwaarde Na de bevrijding, zo merkt het rap- 50rt op, is het niet tot een werkelijke uoorbraak gekomen, zoals velen ver- r'acht hadden. Het algemene beeld van I ®t politieke leven na de bevrijding, is ~V feite een ietwat genuanceerde voort zetting van dat van voor 1940. Men 5a« zich niet ontwringen aan de ge rote, dat het actief politiek burger- rtc"ap, <jat een van de idealen was van Bataafse omwenteling van 1795, doch eerst in de twintigste eeuw werke- UJkheid werd, voor velen weinig aan- rekkelijk is geworden. katholieken, maatschappij en Staat Tegen deze achtergrond wil het rapport dan in een volgend hoofd stuk het vraagstuk van de staatkun dige eenheid van de katholieke Ne derlanders bezien. De wenselijkheid daarvan wordt gebaseerd op de eigen Principiële visie die de katholieken hebben op maatschappij en staat. Het fundamentele uitgangspunt daarvan is de overtuiging, dat het leven van de mens in de aardse gemeenschap en in de bovennatuurlijke gemeenschap van allen die door Christus zijn verlost, een ondeelbaar geheel vormt. In dat licht zien de katholieken de staat als een door God gewild instituut. Ook het leven in deze aardse gemeenschap hioet ,zo worden ingericht, dat de be reiking van het boventijdelijk levens doel niet wordt belemmerd maar ver gemakkelijkt. *,.£e,kat,h<>lleken z'en zich voor de taak stAfi bedoelde beginselen in de bèTio n doen doorwerken. Voor- Vini daarvan zjjn de schoolwetee lf-Jï' de sociale wetgeving en de wet- Vanng zake de bedrijfsorganisatie, ïehrto u -e 'aatste de commissie het in °f zij zonder een katholieke E®® kans zou hebben gehad, de taak op wetgevend gebied Is Houding f.a.v. andersdenkenden Overeenstemming met andersdenken den op een of meer practische punten kan men niet zien als een afdoend ar gument voor partijvorming met anders denkenden. Het rapport waarschuwt in dit verband tegen miskenning van du katholieke maatschappij- en staatsop vattingen. Het legt de nadruk op hef geheel van beginselen, dat alleen orde kah brengen in het politieke denken en handelen. Men kan bijvoorbeeld zo zeer de nadruk leggen op bepaalde ei sen, dat men andere grondgedachten uit het oog verliest. De commissie noemt ter illustratie de katholieken in de Par ty van de Arbeid. Zij erkent de moge lijkheden van apostolaat voor deze groep, maar stelt daartegenover de na delen, door medewerking aan een socia listische partij en de verzwakking van de doorwerking van het complex der katholieke beginselen. De commissie heeft de indruk, dat niet weinig stem men op de lijsten van de PvdA worden optreden vanwege de schade welke dit in feite toebrengt aan de noodza kelijke gezamenlijke inspanning tot ontwikkeling en verwezenlijking v. d. kath. maat.- en staatsopvattingen in ons land. In dit verband wordt ook gewézen op de betekenis van het aan tal. In feite is de situatie zo, dat het aantal katholieken op het totale aan tal kiezers zodanig is, dat een katho lieke politieke partij uit het oogpunt van het aantal doelmatig kan worden geacht. Verdeling van de katholieken over verschillende partijen in een systeem van a-confessionele partijen miskent de betekenis van het aantal in ons staatsbestel. Ook wordt gewezen op het gevaar voor katholieke arbeiders, die op de PvdA stemmen en die mogelijk lid wor den. Het partijmilieu zal zijn invloed niet missen. Zij lezen partijorganen. Zul len zjj zich laten weerhouden lid te worden van het NVV? De godsdienstige levensbeschouwing heet een onjuiste grondslag te zün voor partijvorming. Waarom zou zij dan wel een juiste grondslag zijn voor vakorganisatie? Zou de katholieke arbeidersstandsorganDa- tie zich nog kunnen handhaven, wan neer de confessionele partijen zoude" verdwijnen? Ook de mogelijkheid! van verschillende katholieke partijen, die met elkaar op toegegeven, ook wanneer wordt gedreigd met uittreding uit de partij. Het hoogste gebod van de katholieke partij is niet het krampachtig vasthouden aan de een heid met alle middelen en tot iedere prijs, met name ook op de prijs van het verlies van het karakter van politieke partij ia noodzakelijk èn beginsel- èn programpartij. In de slotbeschouwing wordt hierover nog opgemerkt, dat de partij open moet staan voor de inzichten van minclerhe- den, ja zelfs van enkelingen, als die in zichten op zichzelf, derhalve los van do macht of het aanzien van de vertolkers, op goede gronden steunen Er moet zijn een eerlijke zelf standigheid van oordeel. los van belangengroeperingen. Dat dè partij altijd gelijk heeft en geen fouten maakt mag men de meest volgzame volgeling niet laten menen. Het vertrouwen moet bestand zijn tegen deze critische zin. De ware volwassenheid brengt niet mee. dat men tegenover de partij een vrii blijvende houding aanneemt, maar dat men fouten kan opmerken, zonder te vervallen in een oncritische houding te genover andere partijen of tot een alge heel abandon van elke politieke belang stelling, waardoor men de eigen verant woordelijkheid over het hoofd ziet er het parasitisme bedenkelijk nadert. (Vervolg op pag. 7) Advertentie (Van onze correspondent) De vele vrienden van Marie Koenen hebben rekening gehouden met haar wens om Dinsdag j.l. haar 75ste ver jaardag zonder grootse huldigingen te laten verlopen. Dit betekende echter niet dat deze verjaardag zonder meer is voorbij gegaan. Tot dit besef kwam de jarige al vrii spoedig toen alle zusters van Huize Vroenhof te Houthem-St Gerlach, waar de Limburgse schrijfster reeds drie jaar verblijft, haar kwamen fêteren. De medebewoners van Huize Vroenhof, een veertien aldaar verblij vende dames zorgden ervoor dat in de gezellige woonkamer van de jarige spoedig een mooie bloemenmand prijk te. Tezamen met de vele overige bloem stukken van vrienden en bekenden vormde deze mand een onderdeel van één grote magnifieke bloemenruiker waarin de kamer veranderd leek. Voor deze bloemenhulde en de vele persoon lijke en schriftelijke felicitaties toonde de jarige zich bijzonder dankbaar. Meer dankbaar was Marie Koenen echter over het feit dat haar een groot se huldiging, zoals bij haar 70ste ver jaardag, bespaard bleef. Op deze regel echter vormde de uitzending van de KRO een uitzondering. Terwijl de Lim burgse schrijfster immers genoot van de kleurvolle pracht van de haar om ringende bloemenhof, werd haar aan dacht afgeleid door de vrouwenrubriek van de KRO, die Dinsdagmorgen in het teken stond van Marie Koenen en haar werk. Met een verlegen glimlachje on haar vriendelijk gelaat luisterde Marie Koenen naar deze enige onverwachte huldigingstoespraak. Mgr. Huibers heeft toestemming ver leend om voor de leiders van de K.A.J. in de industrie-centra Amsterdam, Rot terdam, Zaanstreek, Kennemerland en in het District Den Haag eenmaal per maand na de pioniersbespreking op de districtsvormingsavonden de Avondmis te vieren. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn persconferentie in Washington gezegd te hopen, dat de conferentie van Berlijn in drie weken beëindigd zal worden. In ieder geval wil de minis ter op 1 Maart de opening van de inter-Amerikaanse conferentie te Caracas bijwonen. In het verleden, zo zei Dulles, heeft de Sovjet-Unie altijd gepro beerd de Westerse wereld te verdelen en te verzwakken. Thans, op de eerste conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" sinds 1949, is het interessant om te zien, of zij haar tactiek heeft veranderd. Is dat inderdaad het geval, dan staat niets de bevrijding van Oostenrijk in de weg. Ook Duitsland kan herenigd worden d°or het houden van vrije verkiezingen in het gehele land. De Westerse mogendheden zijn daartoe be reid, maar zij kunnen niet zonder de medewerking van Rusland. Blijft de Sovjet-Unie daarentegen bij haar oude politiek, dan, zo zei Dulles, „ver knoeien wij onze tijd". Minister Dulles deelde mede, dat hij morgen naar Berlijn zal vertrekken. Dulles verklaarde, dat hij zijn bespre kingen over de atoomenergie met de Sovjet-ambassadeur Zaïoebin zou voort zetten en dat hij eveneens tijdens de Abuis Toen een politie-chauf- feur te Tulsa in Amerika met zijn wagen ergens stond te wachten, maak te een heer, die kennelijk een langdurig en vertrou welijk onderhoud met Bacchus had gehad, het portier open en liet zich behaaglijk op de ach terbank neer, terwijl hij het adres opgaf, waar heen hij gebracht wenste te worden. De agent le verde zijn vrachtje keu rig af, echter niet aan het opgegeven adres, maar aan het politiebu reau. Carnaval De carnavalsprins van München, een zekere Georg Roem, heeft ge suggereerd, dat men bij de komende Carnavals feesten zijn trouwring zou thuis laten, om nóg vrolijker feest ie kunnen vieren. De Beierse minis ter van Binnenlandse Zaken dr. Wilhelm Hoeg- ner heeft echter gezon dere opvattingen over vrolijk feestvieren dan de opper-carnavalsgek. Hij betreurt het, dat er geen wettelijke bepaling is, op grond waarvan hij deze minderwaardige suggestie in het belang van het huwelijks- en het gezinsleven kan straffen. Het enige wat hij kon doen heeft hij gedaan, n.l. de Beierse politie strikte orders geven scherp toe te zien, dat er tijdens de carnavalsdagen geen on betamelijkheden gebeu ren. Bedenkelijk succes De nieuwe president van de Plülippijnen, Ra mon Magsaysay, heeft onlangs laten bekend ma ken, dat men gratis te legrammen aan hem kan sturen, indien men zich over ambtenaren of on eerlijkheid van rege ringsfunctionarissen heeft te beklagen. Hij heeft echter deze gratis telegrammen onmiddellijk tot 50 woorden moeten beperken, want er brak een ware lawine van klachten los. Witte mieren De stad Hamburg wordt door witte mieren be dreigd. Reeds drie ge bouwen in het centrum heeft men moeten afbre ken om te voorkomen, dat de witte mieren het op levensgevaarlijke wij ze zouden doen. Nee, dan doen de mieren van mi nister Witte bij ons het anders. Souvenir -In de gemeente Mar- chienne au Pont in Bel gië wordt van elke hu welijksvoltrekking een gramofoonplaat gemaakt, compleet met ja-woord, en toespraak van de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. Elk paar tje krijgt zijn plaat mee naar huis als nuttig souvenir. conferentie in Berlijn de zaak met zijn Sovjet-collega, Molotov, zou behande len. Molotov heeft zich daartoe bereid verklaard. Men zou het echter uitsluitend hebben over procedure-kwesties. Voor alle besprekingen, die de essentie va'n president Eisenhower's voorstel tot op richting van een atoombank raken, zou Dulles een staf van deskundigen nodig hebben. Over de krijgsgevangenen op Korea zei de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, dat het opperbevel van de Verenigde Naties de gevangenen op 22 Januari te middernacht als bur gers op vrije voeten zal stellen. Ook zal het maatregelen nemen voor het overbrengen van anti-communistische Chinese oud-krijgsgevangenen naar For mosa. Daags na het vertrek van minister Dulles naar Berlijn zal de Amerikaanse ambassadeur in Oostenrijk, Llewellyn E. Thompson naar Washington vliegen om met „de hoogste autoriteiten" aldaar de kwestie van het Oostenrijkse vre desverdrag te bespreken. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, dr. Leopold Figl, ver trekt morgen aan het hoofd van een delegatie naar Berlijn om tijdens de besprekingen van de „Grote Vier" het Oostenrijkse standpunt uiteen te zetten. De Oostenrijkse regering heeft een ver klaring afgelegd, waarin zij met vreug de constateert, dat ook de Sovjet-Unie eindelijk heeft toegestemd de Oosten rijkse delegatie te horen. Overmorgen vertrekt de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Antho ny Eden, met zijn delegatie van London Airport. Als plaatsvervangend delegatie leider zal Anthony Nutting fungeren. Verder zal minister Eden o.m. worden bijgestaan door de Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayter, en door de Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Frederick Hover-Miller, Reuter vernam in diplomatieke krin gen in Londen, dat een van de punten, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken der drie Westelijke landen het van te voren in Berlijn eens moeten worden, de prioriteit betreft, die men zal toekennen aan de kwesties het Verre Oosten betreffende. In Frankrijk is men er bijzonder op gesteld de Jndochinese vraagstukken aan de orde te stellen en als minister Bidault zich de tolk van de Franse pu- biieke opinie zou maken, dan speelt hij in de kaart van de Russen, die herhaal delijk hebben verklaard aan te willen sturen op een vijfmogendhedenconferen- tie, dus met deelneming van communis tisch China. Men verwacht evenwel, dat Bidault zich zal verzetten tegen even tuele Russische pogingen de aandacht van Europa af te leiden.. Tijdens het overleg, dat de Westelijke ministers gedurende het weekeinde In Berlijn zullen plegen, zal men wellicht aandacht kunnen schenken aan de mo gelijkheid om te Berlijn of elders niet- officieel over Indo-China te spreken. Ondertussen bereiden Oost- en West- Berlijn zich druk voor op de ontvangst der hoge gasten. De Russen zullen waar schijnlijk de telefoonverbindingen met 't Westen, die anderhalf jaar geleden wer den verbroken, laten herstellen. Tijdens de besprekingen zullen alle werkzaam heden in het gebouw van de geallieerde contróleraad door Amerikaanse solda ten worden verricht. Zelfs werksters zullen geen toegang krijgen. Men ver moedt, dat Molotov de komende weken in kasteel Babelsberg zal logeren, het hoofdkwartier van de Russische com mandant in Oost-Duitsland. De commu nistische staatswinkels accepteren tij dens de conferentie buitenlandse valuta en het mooiste restaurant in de Russi sche sector is uitgedost met neonver lichting, een novum in Oost-Berlijn. (AP-Reuter). Toen leden van de familie Bonne- Goosssens, te Lier dezer dagen een tweedehands viool, die ze pas hadden gekocht, eens goed bekeken, bleek deze tot hun grote verrassing een echte Stradivarius te zijn. In de binnenkant was namelijk duidelijk de beroemde inscriptie in het Latijn te lezen: ,An- tonius Stradivaris Cremonensis facie bat anno 1714". Ook kon men de merk- stempel lezen met de letters A.S. en een kruis. De viool is opmerkelijk lichter dan die van moderne makelij. Het instrument werd gekocht van een boerenfamilie in de buurt, die beweert de viool reeds jarenlang in haar be zit te hebben gehad. Uiteraard bestaat er thans van de zijde der kunstkenners grote belangstelling voor* het kostbare instrument. In het hoofdkwa-ier van de geallieerde strijdkrachten in West- Europa is Prins Bernhard in ge sprek met de Amerikaanse bevel hebber Alfred M. Gruenther. De Prins heeft het hoofdkwartier, dat in de nabijheid van Parijs ge vestigd is, 16 Januari bezocht. Hij heeft ook enige Nederlanders, aan dat hoofdkwartier verbonden, ont moet, en later de lunch gebruikt met generaal Gruenther. Advertentie Was er Maandag reeds veel belang stelling voor de veiling van oude mun ten en penningen uit belangrijke bin nen- en buitenlandse collecties, Dins dagmiddag waren welhaast nog meer liefhebbers voor de bijzondere serie Griekse en Romeinse gouden, zilveren en bronzen munten en voor de verza meling buitenlandse gouden en zilve ren munten, die onder de hamer kwa men. Het hoogste bod van de middag was 6150.— voor een tien-drachme-stuk van Syracuse op Sicilië, geslagen om streeks 415 voor Christus en vervaar digd door Kymon. De munt draagt aan de ene kant een afbeelding van de bosnimf Arethusa en aan de keerzijde een quadriga, een met vier paarden bespannen tweewielige wagen. De waardevolle munt werd na enig bieden het eigendom van een buitenlander, die het stuk in opdracht liet kopen. Een tetradrachme uit Syracuse om streeks 478 voor Christus bracht f 1300 op en eenzelfde munt uit Acanthus, Macedonië van 500 voor Christus f 870. Het gouden muntje van Berinice van Egypte (246221) bleef bij de inzet f 550 en werd door de veilingmeester de heer Jacques Schulman teruggeno men. Behalve een Engelsman, een Zweed, een Deen, enkele Fransen en Belgen, waren ter veiling aanwezig een aantal Nederlandse mumismatici en make laars, die opdrachten uitvoerden van buitenlanders. Een groot aantal munten vond zijn weg naar prentenkabinet ten. Dit jaar zullen zoals gebruikelijk door de KRO op Dinsdagavonden in de Vas ten weer Lijdensmeditaties worden uit gezonden. De meditaties worden gege ven door de zeereerw. heer P. J. A. M. Lücker, pastoor der St. Petrus te Den Bosch. De B.B.C. heeft meegedeeld, dat zij 51 F.M.-zenders (F.M. frequentie modula tie) zal laten bouwen om de storing van haar radioprogramma's «foor Europese sta tions te overwinnen. Verwacht wordt, dat de bouw van alle zenders dngeveer 10 jaar zal vergen. De zenders zijn bedoeld voor gebieden, waar de programma's van de B.B.C. nu erg gestoord worden door continentale zen ders. (Vervolg van pag. 1) Het beknopt gehouden eerste hoofdstuk van het rapport, dat men wijselijk heeft gewijd aan de historische ontwikkeling van het partijwezen in Nederland, bevat een feitelijke toelichting van de niet altijd parate overweging „dat de bestaande partij-politieke indeling een historisch verschijnsel is in de volle zin des woords". En het geeft grond aan een afstraffing van het moedwillig sim plisme van de socialisten als zouden de politieke strevingen na 1945 kunnen worden opgedeeld in het wit en zwart van progressief en conservatief. Er zijn nog altijd meer en belang rijker tegenstellingen, ook al ver hindert een vreemde bangheid velen daar rond voor uit te komen. Men denkt daar onmiddellijk aan, wanneer men leest: „Wat Schaepman deed, toen hij, onder bemiddeling van De Savornin Lohman, met Kuyper de coalitie tot stand bracht, was op poli tiek gebied de ervaring tot uitdruk-, king brengen, dat niet meer de tegen stelling tussen het reformatorisch en het contra-reformatorisch beginsel het allesbeheersende schisma der geesten was, maar de tegenstelling tussen geloof en ongeloofIn haar negentiende eeuwse vorm was dit de tegenstelling tussen geloof en wetenschap, nu is het die tussen christelijke en eng-humanistische mensbeschouwing. De tegenstelling tussen reformatorisch en katholiek is in wezen niet scherper geworden, ook al blijkt dit minder uit de politieke constellatie dan uit de oecumenische strevingen. Niet vergelijkenderwijs gesproken: uit de politieke samen werking blijkt het te weinig. Een heldere analyse ook geeft dit eerste hoofdstuk van het rapport van de versterking van de zelfstandigheid van de uitvoerende macht enerzijds en de versterking van de macht van het partijwezen anderzijds. Beide ver schijnselen zijn verenigbaar in zo verre het partijwezen die macht ver overde op de individuele kiezer. We kunnen de beknoptheid van de historische inleiding echter niet waar deren in zoverre zij blijkbaar tot ge volg moest hebben, dat over het ont staan van de K.N.P. met geen woord werd gerept. In een volgend artikel willen we enkele kanttekeningen maken bij de kern van het rapport, ondergebracht in hoofdstuk II onder de titel „De „De wenselijkheid van staatkundige eenheid der katholieke Nederlanders in één partij", en bij de vrijmoedige aanbevelingen aan het adres der K.V.P., waartoe de Commissie gerede lijk kwam toen zij in het derde en laatste hoofdstuk de voorwaarden en vereisten omschreef, die haars inziens aan één katholieke partij moeten worden gesteld. Op Schiermonnikoog is een groot dier aangespoeld, waarvan men vermoedt dat het een z.g.n. butskop is. Een butskop is een soort van tandwalvis, een vraatzuch tig dier, dat zes negen meter lang wordt. Het aangespoelde, dier is ongeveer z&ven meter lang. De Merapi, die naar A.P. thans meldt, Maandag minstens zevenendertig personen heeft gedood en een tachtigtal anderen heeft gewond, schijnt tot rust gekomen te zijn. Een ondoordringbare wolk van as en stof onttrekt de top van de vulkaan aan het oog. Aneta meldt, dat de gloedwolk zich een weg baant langs de Noordelijke helling en zich naar het Westen, naar de Apu- vallei, afbuigt. Zou deze wolk niet tot stilstand komen, dan moet, hoewel verscheidene dorpen geëvacueerd zijn, voor dit dichtbevolkte gebied het ergste gevreesd worden. Op de hellingen van de Merapi leven twee millioen mensen. De bevolkingsdichtheid is er 400 per vierkante kilometer. De regionale regering van Midden- Java, die terstond een hulpactie heeft ingezet voor de slachtoffers en de geëva- cueerden, heeft intussen meegedeeld, dat gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers zal stijgen, wanneer de reddingsploegen zijn doorgedrongen tot de twee dorpen, die het zwaarst zijn ge troffen en die thans nog onder een dik ke laag as verborgen liggen. Dinsdagochtend is het hoofd van de vulcanologische dienst. drs. De Neve. met twee assistenten uit Bandung naar Djokjakarta vertrokken. Volgens Drs. De Neve heeft de berg een cyclus van betrekkelijke inactiviteit van 5 tot 7 jaar. Uitbarstingen voor het merendeel onschadelijk en klein vinden plaats aan het einde van elke periode, maar de vulkaan gaat voortdu rend voort met het opbouwen van een ondergrondse kracht voor een werke lijk grote uitbarsting. Drs. De Neve vreest, dat de tijd nu gekomen is voor een dergelijke ge vaarlijke uitbarsting. Maar hij wijst er op, dat in dit stadium nog niets definitiefs gezegd kan worden. De Merapi is berucht om zijn uitbar stingen. In 1006 werd een geheel Hindoestaans-Boeddhistisch konink rijk op Centraal-Ja va er door ver nield. Drs. De Neve beschouwt de Merapi als de gevaarlijkste vulkaan ter wereld uit hoofde van de dichtheid van de bevol king om de vulkaan. Een van de gevaar lijkste trekken van de Merapi is dat de lava zeer gasrijk is. Zij bevat een groot percentage oververhitte gassen en bij een uitbarsting beweegt de lava zich voort met een snelheid van ruim 80 me ter per seconde. Door het hoge gasgehal- te kunnen ook ontploffingen ontstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3