Handbalcompetitie draait op bescheiden toeren Twee scheidsrechters en toch geen wedstrijd.... Zwitsaletten H€T T€K€N JOMS M Beslissingswedstrijd tussen IJmuiden en G.S. Lord SimonHET FALEN VAN EEN JURIDISCH GENIE Aan de der rand van de Graftomben Ka liefs D" f Xf.HMPVAARIBERÏCBÏÉN~) r Op 25 Januari a s. Hij bekleedde vrijwel alle hoge ambten behalve dat van premier r r' J KOU. GRIEP, KOORTS N. .J J WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PAGINA 4 Wilskracht-Sport eerste kampioen O.D.O.S. en T.Y.B.B. gelijk V.D.O. wint van D.T.S. VEEL ANIMO VOOR DAVIS GUP 1954 Nu ook amazones in samengestelde wedstrijd GT2,1 G NOORMAN Eenmalig fust bij export van groente en fruit Selectie van athleten TULPEN-RALLYE 1954 Sportflitsen NATO bouwt oefen centra in 6 Europese landen Wereldkoopvaardijvloot groter per 30 Juli '53 Ook tankervloot toegenomen Cruise in de Middellandse Zee mm "N Prins Bernhard en de Utrechtse Universiteit MARKTBERICHTEN (Van onze handbalmedewerker) Na een stilstand van drie weken is er afgelopen Zondag hoewel op be scheiden wijze toch weer gespeeld. De hervatting der competitie zal echter voor de meeste handballiefhebbers wel erg teleurstellend zijn geweest. Een gure en stormachtige wind beïnvloedde het spel behoorlijk. Bijna overal bleven dan ook de prestaties beneden het normale peil. DTS bleek niet te zijn opgewassen tegen VDO. In een slechte en veel te hard gespeelde wed strijd verloren de DTS-ers met 3—7. Alle overige wedstrijden in de diocesane herenklasse werden afgelast. Buiten de verwachte nederlaag van Ambon tegen het bezoekende AOG kwamen er bij de dames flink wat ver rassingen uit de bus. In een aantrek kelijke ontmoeting kwam TYBB niet verder dan een puntenverdeling. Nadat de Haarlemse dames een goede 41 voorsprong hadden verkregen, zag ODOS nog juist op tijd kans 'n gelijke stand van 44 of te dwingen. Leonidas maakte een vergeefse reis paar de hoofdstad, doordat VDO niet kwam op dagen. De extra-verliespunten die de VDO-ers in de vorige week zagen in getrokken, komen dus opnieuw voor hun rekening. Niet alleen Leonidas, maar ook ADO en DCG maakten een vergeefse reis. Wanneer een scheidsrechter ver stek laat gaan en dat gebeurt he laas maar al te dikwijls brengt dat voor de elftallen niets anders dan na righeid, maar wanneer er om de een af andere reden twee arbiters voor dezelfde wedstrijd aanwezig zijn, dan is men ook niet gelukkig. Dit onder vonden de elftallen van DCG en ADO. Het district Amsterdam had een scheidsrechter aangewezen voor deze wedstrijd. De diocesane technische commissie wees er ook een aan. Hiervan wes de Amsterdamse scheids rechter niets bekend. Ondanks hefti ge discussies kwam men niet tot overeenstemming en tenslotte floot de Amsterdammer de elftallen in het veld. DCG hield zich aan de aange schreven scheidsrechter en toen even later ADO eveneens op het veld aan wezig was, bleek hiermede de zaak afgedaan te zijn. Na de mededeling echter dat de wedstrijd ongeldig ver klaard zou worden, maakten de speel sters tenslotte rechtsomkeert. Wat de reden van dit incident ook moge zijn, de beide elftallen zijn hier uiteinde lijk de dupe van geworden. Het feit dat de dames voor niets zijn gekomen en bovendien ADO en de scheidsrechter hun onkostenvergoeding moeten hebben, maakt deze affaire tol kwajongenswerk. Maar ja, daar maakt men zich minder druk om. Het geheel wordt nog treuriger wanneer men be denkt dat het programma reeds begin December bekend was en dat nu, zes weken later, juist even voor de wed strijd deze kwestie opgelost moest wor den. Na al deze emoties was het voor DCG uiteindelijk toch nog een gunstige dag, doordat de beide concurrenten ODOS en TYBB niet verder kwamen dan een puntenverdeling. ODOS startte met een flink offensief, dat na vijf minuten via een 13 meter-worp tot een doelpunt leidde. Hierna kwam TYBB er langza merhand beter in. Met de straffe wind mee drongen de Haarlemse dames de thuisclub in de defensie. Technisch wa ren de gasten beter, maar somtijds wil den ze het te mooi doen, waardoor de vaart er wel eens uit ging. Toch verga ten ze niet de superioriteit in doelpun ten om te zetten. Nadat eerst gelijk ge maakt was, brak de rust aan mét een 31 voorsprong voor TYBB. Kort na de hervatting vergrootten de bezoek sters deze voorsprong en dacht ieder een dat TYBB met de volle winst zou gaan strijken. Een door de wind neer geslagen bal verraste de TYBB-keepster. Na dit fortuinlijk doelpunt kwam de ommekeer. ODOS trok flink van leer en drukte zijn tegenstander volkomen op zijn eigen speelhelft. TYBB moest alle zeilen bijzetten, maar zag ondanks zijn moedig verdedigen in de laatste minu ten zijn voorsprong verloren gaan, 4—4. Ambon kon ondanks zijn nederlaag op een verdienstelijk gespeelde wed strijd terugzien. Het sterkere AOG vond een waardige tegenstander in de Am sterdammers, die zich fel verzetten. Ma- dat de bezoeksters de leiding hadden genomen, slaagde Ambon er in de stand gelijk te maken. AOG bleef echter iets gevaarlijker, doch de gastvrouwen ga ven slecht-? sporadisch vrije schietkan sen weg. Toch werd de Amsterdamse doelvrouwe nog voor de rust gecas seerd. Na de doelwissgling bleef Am- bon sukkelen met een onproductieve aanvalslinie. De Alkmaarse dames had den meer geluk en schoten nog twee keer het leer langs de keepster. 1—4. De stand is nu: DCG 10 9 1 0 19 79—18 TYBB 11 8 1 2 17 46—31 ODOS 10 7 1 2' 15 44—30 AOG 11 7 0 4 14 33—24 ADO 10 4 2 4 10 30—20 VIDO 10 3 0 7 6 29—50 Leonidas 10 2 1 7 5 16—48 Ambon 11 2 0 9 4 27—60 VDO 9 10 8 0* 18—41 2 verl. p, De met zoveel belangstelling tege moet geziene ontmoeting tussen DTS en VDO is wel erg teleurstellend ge weest. De wedstrijd was geen diocesane klasse waardig. Men zag af en toe goe de momenten, maar vooral in de tweede helft gebeurden er dingen die eigen lijk met handballen niets te maken hadden. Er kwamen botsingen voor die met een klein beetje beheersing gemak kelijk voorkomen hadden kunnen wor den. Ondanks de sterke wind tegen startte VDO met overrompelende aan vallen en werd DTS in moeilijkheden gebracht. Tot drie keer achter elkaar werd keeper Mol gepasseerd. Hierna vond DTS ook de weg tot het vijande lijke doel. Het bracht het echter niet ve-der dan tot 'n 23 stand, waarna de laatste dertig minuten werden aange vangen. In deze phase van de strijd viel er niet veel fraais meer te beleven. VDO voerde de score op en toen' de stand van 37 was bereikt, was het maar goed dat het einde werd aangekondigd De stand is nu: VDO Lodewijk DTS Wilskr. trn. Kwiek Hios Activitas HUP Advendo 12 12 11 8 11 7 11 5 11 5 10 0 10 3 11 2 11 0 0 0 0 1 1 5 1 6 1 8 0 11 C 3 4 5 5 5 0 24 161—67 16 107—62 14 121—73 11 100—117 11 81—102 10 91—87 7 69—93 5 62—98 0 67—135 In district Amsterdam is de eerste kampioen bekend. De dames van Wils kracht sport in de eerste klasse, die zelf niet speelden, konden toch de kam- Advertentie zijn snel en afdoend te bestrijden met: 'n Z W/TSAL preparaat.' Blijkens een mededeling van Aus tralische lawntennis bond hebben 22 landen ingeschreven voor de Europeje zóne van de Davis Cup-competitie 1954. Het zijn: Gr. Brittannië, Frankrijk, Italië, Zweden, Denemarken, Oostenrijk, België, Luxemburg, Eire, Nederland, Monaco, Nieuw Zeeland, Turkije, Duits land, Finland, Spanje, Zwitserland, Joe goslavië, Noorwegen, Egypte, Brazilië en Hongarije. Voorts besloot de Australische tennis- bond de Challenge Round, welke waar schijnlijk te Sydney zal worden gehou den, voorlopig vast te stellen op 27, 28 en 29 December. De interzone-fina- les zullen op 18 December moeten zijn beëindigd. pionsvlag hijsen doordat de reserves van DCG op verrassende wijze SVA in eigen huis lieten struikelen. Met niet min der dan 62 namen de gecombineerden revanche op de smadelijke nederlaag van de eerste ontmoeting. De slechte weersomstandigheden tijdens deze wed strijd maakten goed spel onmogelijk. Zowel voor als na de rust scoorde DCG driemaal, terwijl SVA hier telkens één doelpunt tegenover kon stellen. De stand is: Wilskr. sp. 12 12 0 0 24 58- -16 DCG 2 13 10 1 2 21 63- -29 SVA 12 9 0 3 18 69- -24 Wilskr. trn. 12 5 0 7 10 43- -39 The Vict. 10 4 0 6 8 19- -34 TOB 12 3 1 8 7 29- -54 Amstelzw. 11 2 0 9 4 25- -58 DOP 12 1 0 11 2 21- -73 De heer J. H. A. Jurgens ujt Ensche de, die als vertegenwoordiger van de Stichting Nederlandse Hippische Sport bond het congres van de Federation Equestre Internationale te Brussel heeft bijgewoond, deelde mee dat door het bestuur van de F.E.l. is besloten, dat voortaan amazones mogen deelnemen aan alle internationale samengestelde wedstrijden. Dit zou kunnen inhouden, dat amazones dus ook aan de samen gestelde wedstrijd op de Olympische Spelen zullen kunnen uitkomen. De be slissing hierover ligt evenwel bij het internationaal Olympisch Comité. Voorts is er een commissie ingesteld voor de reglementering van de samen gestelde wedstrijden. Wat de internationale dressuurwed- strijd aangaat, welke naar verluidt in Juli in Aken zou worden gehouden en de datum van het internationaal kam pioenschap voor juniores deelde de heer Jurgens mede, dat de data en de plaats van deze twee belangrijke wedstrijden nog geenszins vast staan. De F.E.l. heeft zowel aan Aken als aan Rotterdam ge vraagd of men deze twee wedstrijden wil organiseren. Pas na ontvangst van het antwoord uit Rotterdam en Aken zullen de data en plaats van genoemde wedstrijden definitief worden vastge steld. t? 'JuMJUiL- 24. „Wolf!" roept Eric luid, terwijl hij zich door de gangen van de burcht haast. wolfr Doch het vrolijke geblaf, waarmee de trouwe hond hem anders tegemoet rent, blijft uit. Verwonderd vraagt de Noorman zich af, waar het dier kan zijn. Gewoon lijk wijkt Wolf niet van zijn zijde en alleen wanneer Erwin hem meeneemt of met hem speelt, laat de hond zijn meester wel eens een ogenblik in de steek. Misschien weet zijn zoon er meer van. Eric spoedt zich naar Erwin's vertrek, doch daar is de knaap niet. Van een be diende hoort de Noorman, dat de prins kort te voren bij de stallen gezien is, doch ook daar kan Eric geen spoor van zijn zoon ontdekken. Wolf is evenmin ergens te zien. Hebt ge prins Erwin hier soms voorbij zien komen?" vraagt hij aan een oude stalknecht. De man knikt bedachtzaam. Jawel, heer koning," antwoordt hij langzaam. „Of Wacht eens, hier eigenlijk niet. Het was meer in de buurt van de paardenkraal. Nog geen uur geleden. Hij had de hond bij zich." Peinzend gaat Eric verder. .,De paardenkraal?herhaalt hij vragend m zichzelf. „Wat moet die jongen met Wolf in de paardenkraal?" En plotseling herinnert hij zich het vreemde gedrag van Erwin in het bos. De Noorman tracht zich het toneel voor de geest te halen. Neen, hij kan zich niet vergissen. Erwin heeft wel degelijk gezocht naar een voorwendsel om achter t blijven op de plek, waar men Svegdir's lijk gevonden heeft. En thans is hij ver- dwenen met Wolf! Door de paardenkraal, de enige manier om de burcht ongezien t« verlaten. Dat kan maar één ding betekenen: Erwin is hem voor geweest! „Maar waarom heeft hij mij dan niets gezegd, die rakker?" mompelt Eric. Fronsend zoekt hij verder en enkele ogenblikken later vindt hij, even buiten de burcht op het zandpad, dat naar de feestweide leidt, het bewijs, dat zijn vermoeden juist is: duidelijke sporen van Erwin en Wolf, die in de richting van het bos gaan. „De jongen kan nog niet ver weg zijn," denkt Eric en meteen besluit hij, zijn zoon te volgen Het zal niet lang meer duren eer de duisternis valt en de gedachte aan Erwin, alleen in het donkere bos, waar zich mogelijk nog een moordenaar schuil houdt, verontrust hem. Speurend volgt de Noorman het spoor, dat echter in het gras nau welijks meer te zien is. In het bos is het helemaal niet meer te volgen, maar Eric herinnert zich de plek, waar het drama zich .die ochtend heeft afgespeeld en hij gaat op goed geluk verder. Doch na een paar honderd meter blijft hij ineens met een ruk staan. Voor de tvieede maal die dag aanschouwt hij de bewegingloze ge stalte van een man, die voorover op het mos ligt Met ingang van 8 Februari zal voor de uitvoer van groenten en fruit naar West-Duitsland bij wijze van proef het zogenaamde „eenmalige fust" worden gebruikt. Dit zijn kisten en kratten, die niet naar het land van oorsprong wor den teruggestuurd. De proef zal voor groenten tot 21 Maart, voor fruit voor onbepaalde tijd duren. Gedurende deze proeftijd zal be studeerd worden in hoeverre deze soort fust in de internationale handel zal vol- i doen. Voor ere in Maart a.s. beginnende pe riodieke bijeenkomsten onder leiding van de nationale technische commissie van de K.N.A.U. in verband met de Europese kampioenschappen te Bern zijn de volgende heren-athleten aange wezen: Aret, Fekkes (beiden DOS), Fikkert CSISU), Van der Hoeven (Ly- curgus), Nederhand (ALO), Rem (Ly- curgus), Rulander, Saat (beiden Vlug en Lenig), Slijkhuis (Trekvogels), Van der Wees (Te Werve), Van den Wilden berg (PSV), Van der Zande (Olympia) Seeuwen, Visser en Van Zeeland (allen A AC). Aan de voorlopige dames-ploeg zijn Dini Hilbrandie (Sagitta) en Diny Ho- bers (DOL) toegevoegd. De zesde internationale Tulpen-rallye van de R.A.C.-West wordt gehouden in de week van 26 April2 Mei. Gestart zal worden uit zeven ilaat- sen, te weten: Bern, Brussel, Den Haag, Hamburg, Londen, München en Parijs. Van deze plaatsen uit leiden de zo genaamde aanlooproutes, die elk circa 500 km. lang zijn, naar de Nürnburgring, waar de door alle deelnemers te vol gen gemeenschappelijke route van 2850 km. begint. Op 24 April zal een Britse ijshockey- ploeg een wedstrijd spelen in Den Haag tegen H.H.IJ.C.. Op 30 April zal een tegenwedstrijd in Londen gespeeld worden. Zaterdag 27 en Zondag 28 Februari zullen te Haarlem de badmintonwed- strijden worden gehouden om de inter nationale kampioenschappen van Neder land. Het langdurig overleg tussen de bei de kampioensgegadigden „Gezellig Sa menzijn" en IJmuiden aan de ene zijde en het bondsbestuur aan de andere zijde heeft eindelijk tot resultaat ge leid. Precies een maand te laat, dus op 25 Januari a.s., zal de beslissings match tussen deze beide damclubs moeten bepalen, wie met de titel gaat strijken. De IJmuidenaren weten zelf al, dat ze het huzarenstukje, in de eer ste ontmoeting geleverd, niet zullen herhalen. Maar, omdat dit ook in de strategische „koude damoorlog" te pas komt, verwachten de insiders niette min een spannend slot van de hoofd klasse damcompetitie. De bookmakers noteerden reeds 102, dat „Gezellig Samenzijn" voor de dertiende maal afdc'ingskampioen gaat worden. De notering dan altijd uitgedrukt in siga retten. Inmiddels had de wedstrijdlei Ier Vermeij van het reeds uitgedunde damfront nog veel nieuws te melden, omdat hij al zijn damtrawanten in de strijd had geworpen. En dat bracht nog beslist grote verrassingen teweeg. Zo werd in de kopgroep een geweldige slag geleverd, die ten nadele van de Diemenaren uitviel. De winnaars wa ren echter de reserves van Keller, die dus eveneens gebrand blijken te zijn op een kampioenschap. Alleen de Wil- nissers bleven goed volgen en klopten hun concurrenten Jozeph Blankenaar met grote cijfers. Daardoor viel de koip- groep danig uit elkaar en bleven er feitelijk nog maar twee ernstige titel- pretendenten over. Evenals vorige competitie zijn dat de stevig spelen de St. Canisianen, ditmaal gecomple teerd door de naar titels dorstende Amsterdamse dammers van „Gezellig Samenzijn". En daar de beslissende strijd om de laatste plaats eveneens vrijwel tot een einde kwam, had wed strijdleider Vermeij dus inderdaad veel nieuws. Door een stevige 137-zege op de staartlopers D. S. T. O. stelde D. I. D. zich veilig en zal vader De Wolf op andere middelen moeten zin nen, om de dreigende degradatie nog ongedaan te maken. De volledige uit slagen waren: Eerste klasse: Gezellig Samen zijn—Diemen 13—7, D. S. T. O.—D. I. D. 7—13, Jozeph BlankenaarSt. Cani- sius 5—15, O. D. V.Crescendo 155, AalsmeerOuderkerk 7-13. Deze „krakende" uitslagen veroor zaakten een tornado op de ranglijst, waarop vrijwel geen club op ziln plaats bleef. Hiervan getuigt onder staande stand: (Van een onzer redacteuren) Lord Simon, die vorige week is overleden, was een bijna pijnlijk voorbeeld van hoe een louter ju ridisch genie kan mislukken. De omvang van zijn kennis en de onverbiddelijke logica van zijn wezen brachten zijn medewerkers in bewondering, zijn tegenstanders tot woede en zijn vrienden vaak tot wanhoop. Hij scheen alle gaven te bezitten om een eminent staatsman te worden, maar toen hij Brits minister van Buitenlandse Zaken was, richtte Hitier een nieuwe Duitse krijgsmacht op en viel Mussolini het keizerrijk van Haile Selassi binnen. Dat was niet de schuld van Lord Simon, maar hij Het het toch toe, zonder krachtig partij te kiezen. Toen. de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Stimson, ten tijde van de Japanse agressie tegen Mandsjoerije het voorstel deed van gemeenschappelijke Anglo- Amerikaanse actie, behandelde hij de desbetreffende boodschap zo ondeskundig, dat overal de indruk werd gewekt, dat hij het Amerikaanse aanbod bruusk van de hand had gewezen. In 1935 bracht hij, samen met Eden, een bezoek aan Hitier. Eden stak zijn ergernis niet onder stoelen of banken, maar Simon trachtte de redeloze tijger te binden met juridische serpentines en moralistische linten. John Allsebrook Simon werd op 28 Februari 1873 in Manchester geboren als zoon van een predikant. Hij studeerde rechten in Oxford en hij deed dat met zo veel overtuiging, dat hij toen al de bewondering van zijn omgeving afdwong. Als advocaat verdiende hij vóór zijn dertigste jaar een salaris van f 100.000 per jaar. Hij was een genie in het verkrijgen van recht voor zijn cliënten, maar zijn eigen oordeel was er soms hopeloos naast. In de politiek heeft hij vrijwel alle hoge ambten bekleed, behalve dat van premier. Als minister van Binnenlandse Zaken en als Lord- Kanselier (president van het Hoger huis en tevens de hoogste magistraat des lands) was hij een succes, als mi nister van Financiën bleef hij tamelijk onopvallend en aan Buitenlandse Za ken was zijn optreden weinig minder dan een ramp. LordSimon had grote bewondering voor zijn moeder en het boekje, dat hij na haar dood in 1936 publiceerde „Portrait of My Mother", is een klein literair meester werk. Maar terzelfdertijd miste deze fijnbesnaarde man het vermogen om op anderen iets van zijn innerlijk over te brengen. Een Frans commentator beschreef hem eens als een „automaat, begiftigd met welsprekendheid". Zijn temperament, en zijn overtuiging waren bij uitstek liberaal, met op het laatst wellicht een neiging tot een mild soort conservatisme. Twee principes heeft hij met souvereine argeloosheid uitgedragen: de verwerpelijkheid van de dienstplicht en die van da dood straf. Het eerste principe had zijn ont slag als minister van Binnenlandse Za ken tijdens de oorlog van 19141918 tot gevolg. Tal van juridische proble men heeft hij opgeklaard of zelfs opge lost. Bekend is ook de juridische banvloek, die hij slingerde naar de deelnemers aan de algemene staking van 1926. Het was Lord Simon, die er op uit werd gestuurd, toen Rudolf Hess tijdens de oorlog in zijn eentje naar Engeland kwam. Met Lord Simon ging een geboren jurist heen, een man, die in zijn ,'ije tijd golf speelde of een enkele maal met groot gemak wetsteksten over zette in Griekse jamben, maar ook een figuur, die met het besef van eigen gaven en talenten in elke nie" .ve func tie een illusie verloor en langzaam tot het inzicht kwam van de ontoereikend heid van het genie. Gez. Sam. 6 6 0 0 12 84—36 St. Canisius 5 5 0 0 10 73—27 Diemen 6 5 0 1 10 74—46 Joz. Blank. 7 4 1 2 72—68 C. D. A. 6 3 1 2 7 57—63 D. I. D. 7 3 0 4 6 77—63 O. D. V.: 7 3 0 4 6 72—68 Ouderkerk 7 3 0 4 6 62—78 Aalsmeer 8 2 0 6 4 67—93 Crescendo 8 2 0 6 4 60—100 D. S. T. O. 7 0 0 7 0 42—98 Zelfs in de tweede klasse kwam nog een grote verrassing tot stam". Het trot se, ongeslagen De Kwakel werd door St. Canisius tot de orde geroepen en moest met een gelijk spel genoegen ne men. Nu konden de Uithoornse lijst aanvoerders wel een punti missen. Ondanks het feit, dat concurrent „Ge zellig Samenzijn" won, "'-ven ze nog twee wedstrijdpunten vóór. Een twee de verrassing was de grote nederlaag van „Jozeph Blankenaar" tegen de verbeten Vechtende Oosten-dammers. Met het wonderbare herstel van D. C. G. en de beklonken overwinning van Diemen kwam Weesp wel heel erg be schamend onderaan te staan. Slechts een wonder zou hen nog kunnen hel pen en die gebeuren in het damwereld- je nu eenmaal heel erg weinig. De complete uitslagen waren hier: Tweede klasse: St. Canisius— De Kwakel 10—10, Gezellig Samenzijn— O.D.V. 128, Jozeph BlankenaarHet Oosten 4—16, D. C. G.—Ouderkerk 12—8, D. V. Noord—Weesp 15—5, C. Daardoor werd de volgorde van de clubs up de rang- lijst als volgt: De Kwakel 8 7 1 0 15 106—54 Gez. Sam. 8 6 1 1 13 98—62 D. C. G. 8 5 1 2 11 89—71 O. D. V. 9 4 2 3 10 93—87 Het Oosten 8 4 1 3 9 82—78 St. Canisius 7 3 2 2 8 75—65 Joz. Blank. 8 4 0 4 8 75—85 D. V. Noord 9 3 2 4 8 88—92 Ouderkerk 8 3 1 4 7 72—88 Diemen 8 3 0 5 6 74—86 Fahrenheit 8 3 0 5 6 74—86 C. D. A. 9 2 1 6 5 76—104 Weesp 8 0 0 8 0 58—102 De NATO heeft gisteren een bouw programma van 47.713.330 dollar bekend gemaakt ten behoeve van de training van de NATO-strijdkrachten. In zes Europese landen zullen de oefencentra komen, met de aanleg waarvan men reeds op sommige plaat sen begonnen is, aldus een communiqué van de NATO, Er zullen oefencentra voor luchtbom bardementen en oefenterreinen voor de artillerie aangelegd worden. Verder zullen Oefenterreinen aangelegd worden voor landstrijdkrachten ter grootte van een divisie. Ook schietbanen voor lucht en pantserafweergeschut zullen worden ingericht. (A.P.). Volgens het Lloyd's Register of Ship ping was de grootte van de wereldkoop vaardijvloot per uit. Juli 1953 in totaal 93.352.000 ton bruto, dat is 3.171.000 ton groter dan per uit. 1952. De wereldtanker- vloot per uit. Juli j.l. was groot 21.964.000 ton bruto, dat is 1.975.000 ton meer dan per uit. Juli 1952. JL-' t. tweede moskee, die wij in Cairo bezoch ten, was die van Me- hemet Ali. Naar Mohamme daanse zede mag men als Christen een moskee, die nog als zodanig in gebruik is, niet betreden of men moet over zijn schoenen een paar spe ciale pantoffels aantrekken, die bij de ingang door een Arabier worden aangeboden, natuurlijk tegen betaling van de in deze landen onvermij delijke backshees (fooi)Maar het interieur is het waard. De moskee is zeer ruim en koel en in deze ruimte valt door de kleine ramen, die in de koepel en langs de wan- VI den zijn aangebracht, een ge temperd licht op een warm- rood tapijt, dat de gehele vloer bedekt. Een wonder lijke sensatie in een land, waar men zijn ogen steeds tegen het felle zonlicht moet beschermen! Rondom de koe pel hangen ronde schilden met teksten uit de Koran; de minbar (preekstoel) is rijk versierd met .gestyleerde bloemfiguTen en andere fan tasiemotieven. Kostbaar ma teriaal is in de muren ver werkt: o.a. goud, marmer en albast. Onze Arabische gids no digde ons uit op het tapijt te gaan zitten en klapte in zijn handen. Onmiddellijk gingen boven onze hoofden de ontel bare lampen van een enorme kroon branden, hetgeen blijk baar de gewoonte is bij het bezoek van vreemdelingen. Het was prachtig om te zien, die zee van licht, die plotse ling in de donkere hoeken van de moskee doordrong, maar toch was het te veel een ver toning om grote indruk op ons te maken en de atmosfeer in de moskee werd er door verstoord. Want bij het bin nenkomen was het ons op gevallen, dat in de moskee een onmiskenbaar religieuze sfeer hing, waardoor je auto matisch zacht gaat spreken cn op je tenen gaat lopen (voorzover dat natuurlijk mogelijk is met die grote pantoffels aan). Terwijl geen van de dingen, waaraan wij in onze Westerse kerken zijn gewend: tabernakel, gods lamp, heiligenbeelden, hie- aanwezig waren, voelde men toch, dat dit geen gebouw was als alle andere; ook leek het in de verste verte niet op de Protestantse kerken. De moskee van Mehemet Ali maakt deel uit van d» z.g. Citadel, een historisch complex van gebouwen, waar mee Saladin in 1166 een be gin maakte en dat hoog boven de stad uitsteekt. Van het terras af heeft men dan ook een ver uitzicht naar alle kanten; aan onze linkerzijd» waren in het al nevelig woi- dende licht van die late na middag nog juist de pyraml- den van Gizeh zichtbaar Van de Citadel reden wij per autobus naar het oud» stadsdeel, om in de bazar» nog wat te winkelen. Onz» weg voerde ons langs d» buitenkant van de stad, daar waar een grote, verlaten zandvlakte begint. In die vlakte ligt een echte doden- in Egypte in hoog aanzien en dat verklaart de grote zorg, die de Egyptenaren steeds aan hun graven hebben be steed. In de omgeving van de bazars heerst echt de typisch Oosterse sfeer, zoals Wester lingen zich die voorstellen. Aan de voet van de oude Wanneer de avond valt in Cairo, voelt men zich ver dwaald tussen al die donkere ogen van Arabieren en zigaar gesluierde vrouwen, die de buitenlander on middellijk als vreemdeling signaleren en van onder half gesloten oogleden strak aankijken. Een Westerse nachtclub is een verademing. Egyptisch zijn daar nog slechts de Arabische bedienden, die geluidloos rond gaan, en de heldere sterrenhemel, waartegen de kruinen van de palmen zachtjes bewegen op de lichte wind, die aanwaait uit de woestijn. stad, die bekend staat onder de naam van de „Graftomben der Kaliefs". Zij doet denken aan de „mastabas" van het oude Egypte, de ruime graf kelders, waarin de doden werden bijgezet. Deze graven waren comfortabele huizen voor de overledenen, waarin op bijzondere dagen, zoals verjaar- en andere gedenk dagen, feesten en maaltijden voor de familieleden en be kenden plaats vonden. Van oudsher staat de dodencultus stadsmuren liggen groepjes Arabieren, en het Is er een wirwar van winkeltjes en van nauwe, bochtige straat jes, propvol met Arabieren en zwaar-gesluierde vrou wen. Toen wij er aankwa men, begon het al schemer donker te worden, wat het 1000-en-l-nacht-effect nog verhoogde. Wanneer de avond in Cairo valt, voelt men zich verdwaald tussen al die don kere ogen, die U onmiddel lijk als vreemdeling signale- S1B ren en U vanonder halfgeslo ten oogleden aankijken met een blik, waarvan men de betekenis slechts raden kan: is het alleen kinderlijke nieuwsgierigheid, of spreekt daaruit soms ook iets anders: misschien vijandschap, of iets als spot? Diezelfde ogen bekeken ons weer, toen wij 's avonds in een Oosters cabaret zaten. Het lag in het centrum van de stad in een soort tuin, onder de open lucht. De show was van hetzelfde recept als die, welke men in Amster dam of Scheveningen op een gewone door" de weeks», avond te zien krijgt, alleen met dit verschil, dat hier ook een paar Oosterse dansen op het programma prijkten en dat er heel wat meer lawaai aan te pas kwam. Het Arabisch, dat toch reeds veel harde klan ken telt, werd n.l. nog eens door een paar luidsprekers keihard versterkt; nog dri» dagen lang toeterde het la waai in onze oren na! Ik moet bekennen, dat het een verademing was, toen wij la ter op de avond terec^ht kwamen in een_ volop,-Wes terse nachtclub in Italiaanse stijl. Egyptisch waren daar slechts de Arabische bedien den, die geluidloos rondgin gen, en de heldere sterren hemel, waartegen de kruinen van de palmen zachtjes be wogen op de lichte wind. "1B aanwaaide uit de woestiJ11' Naar wij vernemen heeft de Senatus Ve- teranorum, het besturend gezelschap van het Utrechts Studentencorps, Z.K.H. Prins Bernhard bereid gevonden de benoeming tot membrum magnificum van de Senatus Veteranorum te aanvaarden. (De positie van membrum magnificum is een geheel nieu we en unieke figuur in de universiteits kringen: zij betekent meer dan het gewone lidmaatschap). De Senatus Veteranorum ziet hierin we derom een verheugend blijk van grote be langstelling van Zijne Koninklijke Hoogheid voor de Utrechtse Universiteit en het Ne derlands studentenleven. Reeds eerder wer den door de Prins nauwe relaties met de Utrechtse Universiteit aangeknoopt, name lijk toen hij in 1946 het eredoctoraat van deze Universiteit aanvaardde. Bij de viering van de 140ste Dies van de Senatus Veteranorum op 26 Februari 1954 as" zal de ceremoniële installatie plaats vinden in een besloten plechtigheid in het Groot Auditorium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Deze plechtigheid zal ook door de honoraire leden en door de reünisten wor den bijgewoond. AAGTEKERK p. 20 Massawa. AALSDIJK 20 te New York. ABBEDIJK 19 t». Roi?®rASénd. AGAMEMNON 20 te Turkselia 2l Wecf/e Antw. AI.DABI p. 20 Lissabon n. Rio Jan. ALGENIB 20 te Rotterdam. ALPHACCA p. 20 Itajai n. B. Aires AMSTELBRUG 20 van Antw. n. R dam. AMSTELLAND p. 19 St. Paulsr. n. St-Vinc. ARENDSKERK p. 20 Balearen n. Aruw. ABBEDIJK 20 te Rotterdam. ALAMAK 19 te Colombo AMSTELKROON 19 van A dam n. W.-Ind. ARENDSKERK 19 te Marseille. BANTAM 20 te Singapore. BLITAR p. 20 Esperi n. Melb. BOSKOOP 20 van Aruba n. Barranq. DRENTE 20 te Balikpapan. EENDRACHT p. 20 Finist. n. Haifa. GAASTERKERK 20 te Bremen. GRAVELAND 20 te Bahia. GAASTERLAND 20 te Puerto Alegra. GAASTERLAND 20 te Pto. Alegre. GRAVELAND 20 te Bahia. GROTE BEER 19 te New York. HATHOR p. 20 Finist. n. Oran. HECTOR 19 te Famagusta. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.25 huisvr., 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 omr.ork. en sol., 11.45 voordr., 12.00 Metropole-ork., 12 25 In 't spionnetje, 12.33 gram., 12.50 bedrijfsléven, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.25 lichte rauz., 14.05 hoorspel, 14.35 piano, 15.00 zieken, 15.45 gram., 16.15 voordr., 16.30 gram., 16.45 jeugd, 17.30 gram.. 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 orgel, 18.40 gram., 18.45 hoorspel met muz., 19.00 kinderen, 19.05 brief uit Londen, 19.10 jazzmuz., 19.40 rondetafelpariement, 20.00 nieuws, 20.05 gram., 20.20 Concertgebouworkest, Toon kunstkoor en sol,, in de pauze: caus., gram., 22.30 gram., 22.45 sport, 23.00 nieuws, 23.15 dansork. en sol., 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 vocaal dubbelkwartet, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconc., 12.33 Wij van het land, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 zang en piano, 13.45 gram. NCRV14.00 gram.. 14.45 vrouw, 15.15 kamerork., 16.00 prot. pr., 16.30 gram., 17.00 jeugd, 17.30 gram., 18.10 bariton, bas. piano en voordr., 18.35 raadhuispraat, 18.45 Leger des Heils- kwartier, 19.00 nieuws, 19.10 jeugd, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 Ik denk er zo over. k.en u?. 21.55 amus.muz., 22.20 orgel. 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service. 330 m 14.20 lichte muz., 19.30 dansmuz., 20.30 kamermuz., 23.00 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m.; 1215 ork.conc., 13.15 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 alt en tenor, 16 45 ge- var. muz., 17.45 mil. ork.. 18.30 ork.conc., 23.35 dansmuz., 0.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc., 13.10 operamuz.. 16.00 filmmuz.. 16.25 strijkkwartet, 22.10 lichte muz., 23.00 gevar. muz., 0.30 instr. kwintet. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12 30 ork.conc., 13.20 ork.conc., 14.05 pianorecital, 16.45 kamermuz., 20.00 ork. conc. BRUSSEL, 12.00 ork.conc., 14.00 En gelse les, 14.30 Franse les, 16.00 Macbeth, opera, 21.15 Ethnologische muz.. 22.30 electronische muz. 484 m.: 12.00 omr.ork., 14.30 omr,koren en sol., 15.05 kamerork. en soliste. 16.05 gevar. muz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws. Beste allemaal. Engelse literatuurge schiedenis. HYDRA 19 van San Juan n Antw. JOH. v. OLDENB. P. 20 Socotra n. Frem. KIELDRECHT P- 20 Mirin. S'"f?pore' upnnF n 20 Aden n. Prt. Said. ROTA BABOE 20 te New Orl- koTA 1NTEN p. 20 Key West n. Chariest, LAAGKERK 20 te Rotterdam. LEERSUM 19 te Mobile. LEMSTERKERK p. 20 Ouess. n. Prt. Said. LAERTES p. 20 Aden n. Suez. LARENBERG 19 van Lagos n. Cotonu. LEOPOLDSKERK 20 te Suez. MARKEN 19 te Muscat. MEERKERK 20 te Bremen. NOORDAM p. 20 Azoren n. N. Y. NOORDWIJK p. 19 Jamaica n. Prt. la CT. NIGERSTROOM 20 v. Vlissingen n. Dakar. OBERON 20 te Curasao. OOTMARSUM p. 20 Kp. Hatter, n. Lehavr». POELAU LAUT 19 van N. Y. n. Casabl. PR FRED. WILLEM 20 te Rotterdam PR JOH. WILL. FRISO 20 te Hamburg. PRINS MAURITS p. 20 Ouess. n. Dakar. PRINS WILLEM V 20 te Gandia. POLYPHEMUS p. 20 Singap. n. Belawaa. PRINS WILL. v. ORANJE 19 van St. JohÖ PYGMALION'p. 20 Ouess. n. San Juan. RAFAELA p. 20 Singap. n. Bangkok. RUYS 19 van Mauritius n. Belawan. RIJNDAM 20 te Havre. SAPAROEA 19 te Marseille. SOMMELSDIJK p. 19 Gibr. n. Hallfax. STAD ARNHEM 20 te Kuwait. SLOTERDIJK 20 te Hamburg. STAD DORDRECHT p. 20 Ouess. n. Pt» Empedoche. TARA 20 te Hamburg. TARAKAN p. 20 Adem n. Bahrein. THALATTA p- 20 Aden n. Suez. TEIRESIA p. 20 Scillys n. Havre. TOMORI P- 20 Sabang n. Aden. v HEUTSZ 20 te Hongkong. WONOGIRI 20 te Balikpapan. WESTLAND p. 20 Itajai n. Montev. ZIJPENBERG p. 20 Alex. n. Emden. VEEMARKT LEIDEN 19 Jan. Aanvoer 59» vette varkens, zware f 182180, lichte f 1 1B3, slagersvarkens f 158170, 7 nuchter kalv. f 30—40. KAASMARKT BODEGRAVEN 19 Jam Aangevoerd 26 partyen, le kwal. f 2.18-2.44j 2e kwal. f 2.15—2.17, extra tot f 2.26, han del matig. MARKT DOET1NCHEM 19 Jan. Aanga voerd werden 602 runderen, waaronder in vette runderen. 125 vette kalveren, nuchtere kalveren, 33 vaarskalv 30 schape»; 42 lammeren, 6 geiten, 13 paarden, 490 Dis SCDe eprifgen°bedroegenkalf- en melkkoeien f 750—1050, kalfvaarzen f 725—:9la,..n r50. koeien f 540750, guste vaarzen f 550 pinken f 350—450, graskalv. f 250—300, vaar^ kalv. f 90-130, nucht. stierkalv. t 40 schapen f 85—110, lammeren f 60—7o, bigf0 f 38—48. lopers f 55—70, werkpaarden t —725, alles per stuk. ,^ee- Vette kalv.: eerste kwal. f 2.10—2.25, tW de en derde kwaliteit f 1 .702— lev. gew., slachtveeprijzeneerste f 2.65—2.88. tweede en derde kwal. 2.55 per kg. gesl. gew. f 2.20-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4