Rumoerige ra 1 lye-karavaan in nachtelijk Amsterdam De,- bekeringspogingenhebben bitter weinig resultaat gehad K Internationale bidweek De zwaarste rallye; worsteling tegen verveling en slaap Joodse Nederlanders danken mr. dr. K. J. Frederiks Verbijsterend experiment dat drie maanden geduurd heeft D Op weg naar Monte Carlo Krachtige protesten tegen deportatie „Hersenspoeling" te Pan Moen Jon Dierbaren geofferd aan een nieuw geloof Vacantiespreiding Zomer 1954 Mgr. J. Herrijgers gehuldigd u ■,,vw"'èfe -wêê Verkouden J WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PAGINA 5 ten n'et wat we met onze moe" ga uoen. Aldoor maar koffie drinken Directeur federatie V.V.V.'s Hans Henkemans naar Salzburger Festspiele Verlofregeling onderwijzend personeel Geld wisselen bij automaten Hoge Raad verwerpt cassatieberoep Mr. dr. Ph. Libourel ter aarde besteld Pluimveetentoonstelling in Den Haag Benoeming substituut officier van justitie WRKfLOZEN STEX/N De Rallye van Amsterdam 'Advies werkcomité Baby gestikt te Groningen Examens Sterk desinfecterend 21 JANUARI: Terugkeer van de Protestantse Kerken van Europa De Rallye van Monte Carlo heeft Amsterdam weer aangedaan. Ruim twee honderdvijftig van de 368 deelnemers kwamen al of niet met grote spoed ft 11°-paviljoen binnen om er hun bescheiden te laten afstempelen en a tekene*. Veel haast hadden de meeste deelnemers overigens niet. Even als het vorig jaar heeft het weer de rallye-rijders in de kaart gespeeld. Geen sneeuw en geen ijs op de wegen, zoals in voorgaande jaren zo dikwijls het seval is geweest. Geen moeilijkheden dus. Eigenlijk wat mismoedig kwamen Weeste deelnemers dan ook in Amsterdam. de karavaan kwam ook de sfeer van de rallye, zoals men dat noemt, in het Apollo-paviljoen. Want bij een rallye horen, als het goed is, de vreemd Uitgedoste sportieve automobilisten, die de rustpauze bij een tijdcontróle benutten óf om te eten, óf om zich wat op te frissen, óf om te luieren. Bij een rallye-karavaan op doortocht hoort natuurlijk ook het legertje verslag gevers, dat gebrand is op verhalen met saillante bijzonderheden. Wel, wat dat betreftt, zijn wij beslist niet aan onze trekken gekomen. Er stonden vele Amsterdammers aan de controlepost in het Apollo-paviljoen (listeravond, toen de rallye binnenreed. Ondanks het nachtelijk uur en de koude tvind volhardden velen in hun voornemen alle wagens te zien arriveren. Er kwam langzamerhand een ner- veuze stemming, toen motoragenten als Yporboden van de eerste rijders de Churchill-laan opkwamen. De rijders u't de startplaats Monte Carlo waren de Persten, die aan de contröletafel, waar ^•N.A.C.-officials zich met een batterij laan de ketting gelegde) potloden en °Pwatches hadden neergezet, werden eerwacht. De oranje D.K.W. van Blans- ui?r was de laagst genummerde wagen was Achting Monte Carlo, doch het en serie Franse Simca's, Renaults Ap0n®uhards, die het eerst voor de ai stopten. Zoals aU- weer jn Jd verschenen de deelnemers Eelijkin? iieest bonte kledij. In ver gallend a f vorige jaren was het op sieren/ j Se wollen truien, ijsmutsen, niet normïSfSï en dergeHike poolkleding niet populair waren dit keer. Bij het vrij Zacnte weer waren de sportjasjes en windjacks favoriet, Ongeschoren kin- nen behoorden vanzelfsprekend ook tot de „uitrusting" van de meesten. Het voornaamste' bezwaar van de Ral lye Monte Carlo is dat deze tot nu toe zeer gemakkelijk is geweest. Er wordt zelfs gesproken over „De zwaarste ral lye tot nu toe" omdat men de grootste nioeite heeft wakker te blijven nu er biets gebeurt en er geen moeilijkheden in de weg gelegd worden. De Nederlan ders Blansjaar en Sellies drukten zich derJu gt uit: „Het is tot nog toe kin- Wetn tig geweest". Dassen zei: „Wij slot ch ook niet" dit commentaar j> ®h ziCh de equipes van Lammeren, vkrnan en Heyendahl aan. Zelfs de MUipe Greve, die bij Digne een lekke pUd heeft gehad en daardoor tijd ver- :0°r heeft deze achterstand gemakkeliik n kunnen lopen. Dok cle deelnemers uit Glasgow heb- nog geen moeilijkheden ondervon den. De meesten vinden de opgave zelfs *e gemakkelijk. Banks en Porter, die in •"33 eerst winnaars waren van de Tui- benrallye maar óiaarna verdrongen wer- ?®n van de ereplaats door een protest, /Eren aanvankelijk van plan met een pistol uit te komen. Deze wagen viel L°hter buiten de reglementen en du« lebben zij de tocht aanvaard in een Al- vls. i De wereldkampioen der motorrenner- U' de zware klasse Geof Duke, die met {•vans in een Sunbeam Talbot rijdt, was binnenkomst in het Apollopalviljoen ~b"ect het middelpunt van een grote fD'are journalisten, fotografen en te lbaars. Het speet Duke, maar Hij kon "'ets bijzonders vertellen. Na zijn be- p®uring aan die Schotse grens wegens "et overschrijden van de maximum «belheid heeft hij het wat kalmer aan Seöaan en dat kan onder deze omstan digheden gemakkelijk. Terwijl de microfoon de laatste rij ders uit Glasgow, vrijwel allen Engel- ™.eu. voor het vertrek afriep, kwamen n® eerste equipes uit Stockholm bin- ®en- Het was de bekende damesploeg -an mevrouw Molander en mevrouw r-undberg, dit keer met Simca. Denemarken heeft bij de rallyerijders een slechte beurt gemaakt. De maxi mum snelheid in dit land is onlangs opgeheven, maar voor de deelnemers aan de rallye hebben de politie-auto- riteiten niet alleen speciale wegen aan gewezen, maar bovendien bepaald, dat zij niet sneller dan 80 km. per uur mochten rijden. De controle hierop werd uitgeoefend door militairen en po litie, waarbij zelfs van supersnelle Ja guars gebruik werd gemaakt. Dit ver telde de Nederlander Daroczi, die zelf door de politie tot orde is geroepen, toen hij zijn Fiat langs een paar auto's liet snellen. Overtreding van de 80 km.- grens komt de deelnemers duur te staan, want zij worden in dat geval 3 uur vastgehouden en zijn dam vrijwel uitgeschakeld. Proos Hoogendijk, die zelf in een Sunbeam Talbot rijdt, be- vestigde het verhaal van Daroczi, en vertelde dat bij de contróle te Helsing- borg de deelnemers gewaarschuwd wa ren door een speciaal daarvoor overgestoken official van de Deense automobielbond. Om 4 uur in de nacht was het hoogte punt van de rallye, wat Amsterdam be trof. voorbij. Was er in de eerste uren geen tafeltje onbezet in cle zaal. waa>* de contróle zich had geïnstalleerd en werd toen als het ware gevochten om een stoel, na vier uur was het Apollopavil- joen uitgestorven. De talrijke fotografen en filmoperateurs olie met hun appara tuur groepjes deelnemers onder schot haaohn genomen, waren verdwenen en het binnenkomen der deelnemers ge schiedde nu met meer regelmaat en zon. er opstoppingen. Om tien minuten voor vijf vertrok de laatste ploeg, die Stockholm als start plaats had gekozen Om ongeveer kwart voor vijf kwam de eerste ploeg uit Oslo binnen. Het was de Volkswagen-equipe van. P. Mourier (Denemarken). Steeds waren de mede delingen hetzelfde: geen moeilijkheden gemakkelijker dan verleden jaar. Om tien minuten voor half zeven was de Rallye van Monte Carlo voor A'dam afgelopen. Toen vertrok de laatste equipe, de in München gestarte Volks wagen van de Oostenrijker Prager. Sedert het vertrek uit de vijf start, plaatsen, waaruit tile deelnemers Am sterdam moesten passeren, zijn slechts vijf uitvallers genoteerd Tot directeur van de federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal is benoemd mr. J. C. F Hellwig uit Den Haag. De heer Hellwig, die op 1 Februari a.s. als opvolger van de heer J. Dinkelberg in dienst zal treden, was voorheen chef van de af deling verkeer en tourisme van de Indonesische spoorwegen. De pianist Hans Henkemans zal met het Mozarteumorkest te Salzburg o.l.v. Josef Paumgartner optreden gedurende de Fest spiele 1954. doester P'insda9 op Woensdag zijn de rallye-rijders, die door ons land bereikte ,,„r™ gepasseerd. De eerste Nederlandse ploeg, die de hoofdstad *»AM) u- TOff de heren HJ' Cde Ryfc en J- C. de Rijk (met <v> aie we hier gefotografeerd zien bij hun aankomst aan de Apollohal, waar de contróle plaats vond. Zwaar ingepakt in interessante en win terse kledij, soms gelijkend op eski mo's, dan weer op Indianen uit een van de laatste reservaten in de Uni ted States, verschenen de rijders in het Apollo-paviljoen. De algemene Nederlandse Onderwij zers Federatie (A.N.O.F.), bestaande uit het katholieke onderwijzers-verbond, de Nederlandse onderwijzersvereniging en de protestants christelijke federale raad. heeft een telegram gezonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen over de nieuwe verlof regeling voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs. De A.N.O.F. her innert er aan, dat op 9 Mei 1953 de wijziging van de L.O.-wet 1920 werd afgekondigd, die deze nieuwe verlofre geling met ingang van 1 Januari 1953 nodig maakte. Nu op 18 Januari 1954 is zelfs de algemene maatregel van bestuur, die deze verlofregeling moet bevatten, nog niet verschenen en de voorbereiding voor het verschijnen hiervan is zelfs nog niet beëindigd. De A.N.O.F. dringt er bij de minister met grote klem op aan de spoedige totstandkoming van dit be sluit te bevorderen. De sigarenwinkelier J. B. V. te Schie dam is indertijd ontslagen van rechts vervolging van de hem ten laste geleg de overtreding der Winkelsluitingswet doordat hij door een luikje, naar de winkel leidende, geld wisselde ten be hoeve van het kepen na sluitingstijd van de winkel door middel van een automaat. De economische rechter zag hierin een „bedienen" in de zin der wet. De Hoge Raad heeft een tegen dit vonnis door de officier van justitie in gesteld cassatieberoep verwerpen. De Hoge Raad overwoog, dat de bediening is geschied niet met betrekking tot het in de winkel uitgeoefende bedrijf, doch met betrekking tot het bedrijf, dat hij uitoefende door middel van automaten, terwijl deze vorm van bediening ner gens strafbaar is gesteld. Onder buitengewoon grote belangstelling zijn gisteren te Delft de uitvaart en be grafenis geschied van mr. dr. Ph. B. Li bourel, notaris en advocaat aldaar, die vorige week op 75-j?rige leeftijd is over leden. In de St. Hippolytuskerk aan de Voor straat, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgebaard, werd een plechtige H. Requiemmis opgedragen door deken H. J. Kuijper met assistentie van de kapelaans J. van Ingen, als diaken en W. Juffermans als subdiaken. Ceremonia- rius was kapelaan M. Wuijster. Onder lei ding van Pierre van Hauwe zong het koor de Requiem van Perosi. Nadat in de pastorie velen de condolean ceregisters hadden getekend, vertrok de rouwstoet naar de R.K. begraafplaats aan de Kanaalweg, waar de deken de absoute verrichtte. Een schat van bloemen dekte de baar. De begrafenis werd bijgewoond door vele vooraanstaande figuren uit het be drijfsleven o.a. de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek en de Frans-Hollandse Oliefabrieken Calvé te Delft, waarvan de heer Libourel pre sident-commissaris was leden van de raad van beheer en directie van het A.N.P., waarvan mr. dr. Libourel van de oprichting af juridisch adviseur was. Verder waren er vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen waar mee dr. Libourel als regent of bestuur der een relatie heeft gehad, zoals het St Joris-gasthuis te Delft en de vereni- eing „Het Groene Kruis" aldaar. Voor de jaarlijkse nationale pluimvee- en kon ij nen tentoonstelling van de Konink lijke Nederlandsche Vereniging „Avicultu- ra," welke 22, 23 en 24 Januari in de Houtrusthallen te Den Haag wordt gehou den, zijn ruim 4200 hoenders, konijnen, •sierduiven en postduiven uit het gehele land* ingezonden. Voor de prijswinnaars, aan te wijzen door een internationale ju ry, is een aantal prijzen beschikbaar ge steld, o.a. door H.M. de Koningin. Tot substituut officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam is benoemd mr. J. C. Louet Feisser. p.t Enkele honderden Joodse Nederlanders, die zich tijdens de oorlog dank zij de toenmalige secretaris-generaal van Binnen landse Zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, vrij willig konden laten interneren in Barneveld en er na hun deportatie naar Theresien- stndt het leven afbrachten, hebben Zondag middag in een reünie in hotel „De Witte Brug" mr. Frederiks gehuldigd. Hem werd met zijn echtgenote een reis naar Israël aangeboden en zijn toenmalige medewerker mr. S. Kloosterman, thans ad ministrateur aan het departement van Bin nenlandse Zaken, een radiotoestel. Namens de Barnevelders" heeft profes sor mr. D. Simons gesproken over het vele leed, dat de teruggekeerden uit de kampen te verwerken hadden gekregen. Het duurde lang, voordat men zijn normaal evenwicht had hervonden. Thans acht men het tijd stip gekomen, om gezamenlijk te getuigen van dankbaarheid tegenover de man, die zoveel heeft bijgedragen, om een zo talrijk mogelijk aantal zielen te redden. Andere Nederlanders hielpen Joodse me deburgers onderduiken. Mr. Frederiks had de moed in het openbaar voor hen op te ko men, al dwong practisch beleid hem tot het aanvaarden van minder dan de redding van alle vervolgden. Mr. Frederiks onthulde dat toen de „Bar nevelders" naar Westeroork gebracht wa ren en vandaar gedeporteerd zouden wor den naar Theresienstadt Rauter de instem ming vroeg van hem en van de'Nederlandse Hervormde Synode, welke laatste q|tstel vroeg voor nader beraad. Het motto van de Duitsers was, dat de Joodse Nederlanders die op bijzondere lijsten stonden, ginds veiliger zouden zijn wegens het „gevaar" van een invasie der geallieerden. Mr. Frederiks heeft zijn instemming met deze deportatie gewei gerd, doch zij is, nadat hij zelf heeft moe ten onderduiken, toch geschied. De regering van 1945, zo merkte mr. Fre deriks op, was het met zijn beleid niet eens; (door GEORGES GALLEAN) SEOEL, Januari, ort geleden is er een einde gekomen aan een wrede en hoogst stompzinnige menselijke proef neming. Die van de splitsing van de geest van 22.000 krijgsgevangenen. Technisch staat zij bekend onder de naam uiteenzettingen, maar in het spraakge bruik kent men haar als „hersenspoeling". Zoals voor iedere nieuwe wetenschappelijke uitvinding, moest ook hiervoor een wetenschappelijke term worden gecreëerd. Voortaan bestaan er twee categorieën mensen: zij, die een uiteenzetting hebben ondergaan en zij, die er geen hebben ondergaan. De periode van negentig dagen, gedurende welke uit eenzettingen zouden worden gegeven, zoals was bepaald in het wapenstilstandsverdrag, eindigde op 23 December te middernacht. Vanaf de 24e worden de gevangenen beschouwd als „zonder verlof afwezigen". Over enige tijd zullen hun respectieve regeringen hen te boek stel len als deserteurs. De proefneming vond van 23 September tot 23 Decem ber plaats te Pan Moen Jon. Zij bestond hierin, dat men twee tegengestelde wezens, een communist en een anti communist, met elkaar in contact bracht onder toevoe ging van een neutrale katalysator, die de reactie moest waarnemen. Onmiddellijk kwam er een woede-opwek kend element vrij, dat de gevangenen deed schreeuwen en hevige bewegingen deed maken, en dat zijn onder vrager rood of blauw deed aanlopen alsof zijn wangen waren samengesteld uit lakmoespapier. •■V-V'-WÏ gMi| Het meest verbijsterende, het meest verschrikkelijke van wat men in Pan Moen Jon te zien kreeg, was niet de tegenstelling tussen tvee denkende wezens, de botsing der ideeën; het meest aangrijpende was niet het inner lijke conflict tussen gevoel en verstand, dat zich in iedere man afspeelde op het ogenblik, dat hij zijn keuze moest doen; maar dat was wel de totale verplette ring van de wil, het verdwijnen van de critische zin. Rauwe stemmen braakten slagzinnen uit en herhaalden zonder op houden dezelfde woorden. De gebaren waren die van het klassieke Chinese theater om verontwaardiging, woede en minachting aan te duiden. De gezichten waren maskers. Men is geneigd te den ken: „De gevangene die weigert naar huis terug te keren, breekt plotseling met zijn familie, met zijn vrienden, met alles wat hem het leven dierbaar maakt". Men was niet ontroerd. Men vroeg zich af waarom en de twee enige antwoorden: „uit vrees of uit afschuw voor het politieke regiem", voldeden niet. Wie van ons zou immers zijn vader, zijn moeder, zijn kinderen, zijn huis en zijn werkkring opofferen aan een politieke idee of zelfs aan een ideo logie? Evenals hij immers zichzelf op offert, offert hij ook de zijnen op die waarschijnlijk het slachtoffer zouden worden van represaille-maatregelen. Want de gevangene die weigert gerepa trieerd te worden weet, dat de naam lijsten tussen de beide kampen zullen worden uitgewisseld en dat hij bijge volg niet onbekend zal blijven bij de vijand, die hij als meedogenloos be schouwt en tot alle misdaden in staat. En hij offert dan ook als zoenoffer aan zijn nieuwe geloof niet alleen zijn ver leden, maar bovendien het leven van al degenen die hem dierbaar zijn. Van de 22.951 gevangenen, die al die tijd onder de hoede van de Indische bewakingstroepen in de geotemilitairi- seerde zone verbleven, vroegen er slechts 373 om naar huis te kunnen terugkeren, dat is ongeveer 1,5 pro cent. Dit bewijst dus de mislukking van de proef van Pan Moen Jon. De uiteenzettingen dienen tot niets. Of liver gezegd: het overhalen is een verschrikkelijk machtig oorlogswapen geworden, dat duizenden denkende wezens kan vernietigen. Wie ge lóóft immers nog dat men in tien minuten of in tien uur tijds er in zou kunnen slagen om in het openbaar een geest te zuiveren, die een tegen stander gedurende drie jaar met alle tovermiddelen waarover de moderne wetenschap beschikt, met radio in de meest ongecultiveerde hersenen en daar hun ideeën zaaien, getracht heeft te breken? Onder de 373 gerepa- trieerden bevonden er zich 236 die direct overliepen, zonder dat de onder vragers zelfs maar moeite hoefden te doen. Er keerden er slechts acht terug tot de democratie, zeven Zuid-Korea- nen en één Amerikaan. Dat was alles wat het kamp der Verenigde Naties wist binnen te halen van de 359 geal lieerde gevangenen, die ten tijde van de wapenstilstand weigerden naar hun land terug te keren. De democra tische bekeerders hebben geen geluk Jï. kia «f 'Ray in „The Kansas City Star". gehad en hebben geen enkele bekering op hun naam staan. De communistische uiteenzetters, die een veel uitgebreider werkterrein hadden, slaagden er slechts in 90 Chinezen en 47 Noord-Koreanen over te halen op een totaal van 22.592 gevangenen. De balans der uiteenzet tingen sloot dus met het cijfer 137. Beide kampen beschuldigen elkaar wederzijds de operatie te hebben be lemmerd en de proef te hebben ver traagd. Inderdaad werden er, van de 90 voorgestelde dagen slechts 20 aan uiteenzettingen gewijd. Slechts 3.215 anti-communistisch geworden Chine zen en Noord-Koreanen en 255 Zuid- Koreanen ontvingen uiteenzettingen. De vertegenwoordigers van het op perbevel eisen nu met evenveel klem verlenging, als het rhythme der be keringen zich heeft versneld geduren de de laatste drie dagen, vooral bij de Chinezen. Geen verlenging Ondanks het verlangen van de Ame rikanen om hun 22 landgenoten te horen die het communisme hadden ver kozen, ondanks hun nieuwsgierigheid om deze lieden te zien, ondanks alle voorbereidingen die men te hunner ere had gemaakt, films, die in hun huizen waren opgenomen, gramofoonplaten met de stemmen van hun moeders, brieven van hun verloofden, gebeden van hun dominees en alle andere geperfection- neerde instrumenten, die alle snaren van hun wezen zouden moeten bespelen, ondanks dit alles zal de periode van uiteenzettingen niet worden verlengd. Twee jaar wapenstilstandsonderhan- delingen om tot een dergelijk resultaat te komenDoden op de slagvelden, in de krijgsgevangenenkampen en zelfs nog in de gedemilitairiseerde zone. Het is beginnen te sneeuwen in de neutrale zone. In Pan Moen Jon is alles wit, alsof de natuur zich heeft willen reinigen van alles wat dg mensen hier hebben gedaan (Copyright-A.F.P.) hij zelf echter blijft overtuigd, dat elke an dere lijn dan door hem gevolgd nameloos leed zou hebben gebracht over land en volk en in het bijzonder ook over het Joodse volksdeel. Het centraal werkcomité vacantie heeft de collectief-sluitende bedrijven geadviseerd de vacantieweek 1954 vast te stellen als volgt: IN SECTOR 1 (t.w. de provincies Noord-Holland, Groningen. Friesland en Drenthe) van 17 Juli24 Juli. IN SECTOR 2 Ct.w. de provincies Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland, uitgezonderd de plaatsen Hoek van Holland. Maassluis, Vlaardin- gen, Schiedam, Kethel, Rotterdam en de plaatsen gelegen ten Zuiden, resp. ten Wesfen van de grenslijn, gevormd door de Nieuwe WaterwegHet ScheurdiepNieuwe MaasDe Lek, de plaatsen Ameide en Meerkerk (deze twee plaatsen gerekend tot de 2e sector) Merwedekanaal beneden de LekGo- rinchem (deze plaats eveneens uitgezon derd) van 24 Juli31 Juli. IN SECTOR 3 (t.w. de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Limburg en van Zuid-Holland de plaatsen Hoek van Holland. Maassluis, Vlaardingen, Schie dam, Kethel, Rotterdam en voorts alle plaatsen gelegen ten Zuiden resp. ten Westen van de grenslijn gevormd door de Nieuwe Waterweghet Scheurdiep Nieuwe MaasDe Lek, de plaatsen Ameide en Meerkerk (deze twee plaat sen gerekend tot de 2e sector) Merwe dekanaal beneden de LekGorinchem (deze plaats tot de 3e sector gerekend) van 7 Augustus14 Augustus of van 14 Augustus21 Augustus, dit met het oog op het feit dat de bouwvakweek door de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf is vastgesteld van 31 Juli7 Augustus en om te vermijden dat deze week overbelast zal worden. De niet collectief-sluitende bedrij ven is verzocht de mensen zonder schoolgaande kinderen voor half Juli of na half Augustus vacantie te ver lenen. In het bijzonder dringt het cen traal werkcomité vacantie er op aan de periode van 15 Juli—15 Augustus voor jongeren te blokkeren. In Groningen is een vijf maanden oude baby R. B. op tragische wijze om het leven gekomen. Het kind is nl. in de dekens gestikt. De Lazarist mgr. J. Herrijgers. die zoals men weet, uit China is verbannen, is in zijn geboorteplaats Sprundel dt or zijn plaatsgenoten hartelijk gehuldigd. Deze huldiging vond pla'ats in de paro chiekerk van St. Jan, waarheen de uit geweken bisschop door bruidjes werd begeleid. Samen met zijn 83 jaar oude, blinde vader en met pastoer L. v. Mier- lo had mgr. Herrijgers een ereplaats in het priesterkoor toegewezen gekregen. Pastoor va'n Mierlo heette hem harte lijk welkom in het dorp. Burgemeester P. Alberts van Rucphen, waartoe het kerkdorp Sprundel behoort, huldigde de bisschop namens alle dorpelingen. Nadat, mgr. Herrijgers een pontificaal Lof had gecelebreerd, ontving hij in het parr chiehuis ieder die maar komen wilde. Sprundel maakte daar dankbaar gebruik van. Honderden kwamen mon seigneur welgemeend de hand drukken. Cand. geneeskunde E. S. Oosterhuis, Hooghalen, J. Mars, Stedium. Cand. Tandheelkunde, J. Boersma, A. J. H. de Wilde, beide Groningen, H. Koopman, Marum, J. H. de Koningh, Heërenveen, M. R. Hartog, Nijmegen. Advertentie neem tijdig 60 tabletten e Katholiek, die zijn geloof bewust beleeft en in het licht van dat geloof zich een verantwoord beeld tracht te vormen van de geeste lijke nood, waarin de huidige mensheid verkeert, ervaart vroeg of laat onvermijdelijk de noodzaak zijn houding te bepalen ten aanzien van de noodlottige verscheurdheid der Christenen. Wanneer hij de goddelijke heilsplannen ten aanzien van de wereld overweegt, zoals zij geconcretiseesd zijn in de Incarnatie, de leer over natuur en genade, de Kerk met haar zending en genademiddelen, en daarbij bedenkt, hoezeer deze in ernstige mate gefrustreerd worden door de onderlinge verdeeldheid van Christus' volgelingen, dan voelt hij zich daardoor tot in zijn diepste wezen be schaamd. Omdat hij zich op een of andere wijze betrokken weet in, mede schuldig aan de devaluatie van wat zijn mens-zijn de hoogste waarde ver leent: zijn geloof en zijn daaruit voortvloeiende apostolische taak. De oecu menische atmosfeer van onzo tijd heeft zijn blik verruimd, zodat hij, bevrijd van de kortzichtige zelfgenoegzaamheid, die in het verleden al te vaak de houding der Katholieken kenmerkte, in staat is zich opnieuw en minder bevooroordeeld te bezinnen op de wezenlijke inhoud van het Christendom. Dat met deze verruiming van blik een essentiële vernieuwing en verrijking van geloofsinzicht en -leven gepaard gaat, is voor veel, bewust levende Katholieken reeds een gelukkig ervaringsfeit. De zonder-meer-afwijzende, defensieve of polemiserende houding ten overstaan van onze afgescheiden mede-Christenen is, zeker in leidinggevende kringen, een overwonnen standpunt. Een ruggegraatloos irenisme vermijdend, waarmee niets en nie mand gebaat is, leidt het open en eerlijk godsdienstgesprek tot niet-ver- moede, betere inzichten in eikaars opvattingen en mentaliteit, waaruit een verheugende onderlinge waardering opbloeit, die ons als mensen en Chris tenen nader tot elkander brengt. Aan beide zijden groeit het besef van een historische ën eigentijdse schuld, die de verwijdering vergemakkelijkte en bestendigt. Wij hebben bovendien afgeleerd de Reformatie enkel als een protest tegen of een negatie van de traditionele kerkelijke leer te zien: haar positieve inhoud van ontzag voor God en vertrouwen in de Verlossing heeft grote waardering gewekt. Wanneer wij desondanks vanuit ons geloof, zoals prof. Kreling onderstreept, de Protestanten niet anders kunnen zien dan als opstandigen, die de éne Kerk van Christus hebben verlaten, waar door zij zich vergrepen aan het Lichaam des Heren, wanneer de Hervor ming voor ons niet slechts een rampzalig werk is, maar tevens een onge hoorzaamheid aan Christus wat de officiële uitspraken der Katholieke Kerk over de Reformatie in hun stugge beslistheid onherroepelijk hebben vastgelegd dan wordt daarmee echter geen oordeel over hun persoon lijkheid geveld. De kerkelijke uitspraak treft de belijdenis, niet de inner lijke houding van de belijder, die met zijn persoonlijke verantwoordelijkheid en zijn geweten voor het oordeel van God staat. Als Katholieken moeten wij ons oprecht verheugen over het uitgesproken verlangen naar eenheid, dat als een heimwee naar iets, dat verloren ging, de besten onder de Protes tanten tot een vurige oecumenische werkzaamheid aanspoort en bijeen brengt. Te meer daar dit streven naar eenheid veelal gepaard gaat met een diepere beleving van het Christendom. Wij betreuren echter hun afschei ding van de Ware Kerk al dwalen zij ook te goeder trouw omdat zij daardoor een groot gedeelte van de door Christus ingestelde genademidde len moeten missen èn omdat, door dit gescheiden-zijn, de Evangelieverkon diging aanmerkelijk verzwakt wordt. Het besef door een lauw christelijk leven en een slecht voorbeeld mede-schuldig te zijn aan de bestendiging der scheiding, moge ons in oprechte nederigheid en liefde inspireren tot een vurig gebed voor onze reformatorische mede-Christenen, opdat zij met Gods Genade de weg-terug vinden naar het herstel der vroegere eenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5