Glanzende wagens in mist van rook en hitte 3 Dromende souvenir jagers Nieuwste Porsche loopt260 km. per uur op alcohol Chefarine E Programma moet waard zijn om er voor te strijden Meer contact tussen fractie en partij gewenst ABDIJSIROOP kr Aruba wenst zelfstandig deel van Koninkrijk te worden 37 STE SALON D'AUTOMOBILE TE BRUSSEL België is auto-minded Verstopping nXZ" RAPPORT-VAN DER GRINTEN Groslijststemming een mislukking In het zand van MARS Afgescheiden van de Antillen Grote botersmokkel ontdekt PAS OP VW K 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet WOENSDAG 20 JANUARI 1954 PAGINA 7 V.W. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Door zand bedolven en gestikt heidi; door ARTHUR C. CLARKE Douane haalt boter tussen plafonds vandaan Feestelijke tentoonstelling in Eeuwfeestpaleis De wijze, waarop Brussel jaar lijks zijn grote autotentoonstelling weet onder te brengen, doet ons een beetje weemoedig mijmeren over de schamele huisvesting, die Am sterdam aan een dergelijke expositie heeft te bieden. Wij hebben geen behoefte aan concurrentie met de Belgische hoofdstad. Maar zo af en toe worden wij een beetje afgunstig op onze Zuiderburen, die in sommi ge perioden hebben getoond allure te bezitten. Het R.A.l.-gebouw is ondanks alle goede bedoelingen niet langer representatief als tentoon stellingsruimte voor een stad van betekenis als Amsterdam. Het is daarom dat de hoofdstad des lands bij een verwezenlijking van de bouw van een nieuw expositie- en congresgebouw de grootst mogelijke spoed dient te betrachten en dient te tonen geen vrees te hebben voor afmetingen en weloverwogen monu mentaliteit. sportwagentype ook door de Ameri kaanse fabrieken wordt vervaardigd. Men ziet dat bij de Chevrolet, bij de Buick, de Chrysler, Nash, Studebaker en zelfs Ford. De spaakwielen, sedert kort voor de oorlog verworpen, komen weer terug, de wagens worden lager, minder robust en stoer. Zo heeft Chrysler door de Italiaan Chia een sportwagen laten ontwerpen, die uitzonderlijk snel is en fraai van lijn. De wagen kost dan ook ruim 50.000 gulden. De Engelsman Healey, die in samenwerking met Austin een fraaie sportwagen fabriceerde, is door Nash aangezocht. Dit contact leverde een bijzonder mo'del op dat hoge snel heden kan bereiken. Auto's voor vorsten en ministers Dp Engelsen zetten hun traditie voort. Er zijn weinig vernieuwingen. De (Van onze speciale verslaggever) België is wat men noemt „auto-minded". Hoewel dit land tot voor kort, op «en enkele uitzondering na, de slechtste wegen van het vasteland van Europa had, rijdt van elke negentien inwoners er één in een auto en dan liefst in een grote glanzende Amerikaanse, met twee-kleurig lakwerk en Veel blinkend chroom. Nederland is in dat opzicht veel bescheidener. Met één auto op de 38 inwoners zijn wij van de West-Europese landen de meest bescheiden weggebruikers en dat, terwijl ons wegennet een vergelijking jhet vrijwel alle andere landen glansrijk kan doorstaan en de brandstof hier «et goedkoopste van heel Europa is. Wij klagen thans over de toename van de verkeersintensiteit en de daarmede gepaard gaande stijging van het aantal ongelukken. In België moet elk rechtgeaard Nederlander dan wel de Schrik om het hart slaan, want daar rijden verhoudingsgewijs eens zoveel auto's als bij ons en kan men bovendien zonder rijbewijs achter het stuur Saan zitten. Ule grote belangstelling voor de auto concentreert zich in België deze week *°nd de 37ste „Salon d'Automobile", die in het zgn. „Eeuwfeestpaleis" in russel gehouden wordt. *6 37 c£cle" j 6 „Salon d'Automobile et du toonstelr een monsterachtig grote ten- te jj, !nS, die alle beschikbare ruim- Se vehiMiw dat voor de Brussel- in bes 1 a„''ll°°?steü.ine werd gebouwd, in Desiag neemt. Er zun niet minder dan 8- merken van luxe auto's en 70 van vrachtwagens vertegenwoordigd. Tn een dag komt men de expositie, die zo groot is als drie R.A.I.'s tegelijk, nauwelijks door. En dat komt niet al leen door het vele bezienswaardige dat daar is uitgestald, maar ook door het overweldigende aantal bezoekers dat rond de stands samendromt en een nor male wandeling door de tentoonstel lingshallen onmogelijk maakt. Tiendui zenden Verdringen zich dagelijks voor ae loketten en passeren de tourniquets, Vg We§ haar de hallen, waar de rook mistSIearen en sigaretten als een dichte hawrotld de blinkende auto's en fietsen sPoert- en de hitte al die bezoekers zo driift5 mogelijk naar het restaurant ij JIt, Waar geen plaats meer te vinden pi etl de mensen op eikaars schoot grote bier drinken en dure gebakjes ^ij zijn er tijdens het weekeinde ge- Veest. Op geruime afstand van het Pfleis raakten wij in een file terecht, dle zich stapvoets in de richting van de tentoonstelling bewoog. Alle parkeer terreinen waren afgeladen vol, alle Vegen die daarheen leidden waren door auto's versperd en na een uur zoeken jonden wij op een kwartier lopen van ®et paleis een plaatsje, waar wij onze hederige wagen konden neerzetten. Een dhr lang hadden wij met de grootste Moeite ons geduld bewaard, hadden wij °ns ingehouden niet onze claxon te ge bruiken en hadden wij niet getracht d°or kleine openingen de file te door breken. De betrekkelijke rust en be- eefdheid, waarmede de Belgen dit uur ,Van zoeken en porcelein-rijden onder togen, verbaasde ons hooglijk. Men "leek daaraan gewoon. Hoe dat zij, de Brusselse autotentoon stelling is eerder een feest dan een ge beurtenis. Op de Salons van Parijs, Honden en Frankfurt worden door de meeste fabrieken de nieuwe modellen Jbor het komende jaar reeds getoond. Ple verschijnen dan alle weer in Prussel. Enkele fabrieken openbaren ?un nieuwe modellen niet eerder dan tn de eerste maand van het nieuwe J?ar en dat zijn dan de primeurs die de H'lgische hoofdstad krijgt. De nieuwe Onder deze laatste bevindt zich de Volkswagen 1954, die eerst gisteren °ok in ons land is gearriveerd. Tij dens een bezoek dat wij het vorige laar aan de Volkswagenfabrieken in Duitsland brachten, had men ons reeds medegedeeld dat alle geruchten, als zou deze meest verkochte Duitse Vagen dit jaar een nieuw model krij gen, volledig uit de lucht gegrepen Varen. Op de Brusselse Salon is de nieuwe Volkswagen dan ook te zien, uiterlijk nog hetzelfde als alle voor gaande jaren. Wel zijn er niet minder dan 27 verbeteringen in het interieur aangebracht. Een van de belangrijkste is de ver groting van de cylinderinhoud. Die is verhoogd: van 1131 cm2 tot 1192 cm2. fiierdoor werd een vermeerdering van pk. verkregen, die voornamelijk resul- eert in een sneller acceleratievermogen «n een iets hogere kruissnelheid. Het SSJpueverbruik is niet toegenomen. De rtingen en rugleuningen zijn zodanig aranderd dat iets meer ruimte voor de passagiers is verkregen. Voorts is de tn„uen uiigerust met een groot aantal «Int -Sehe snufjes. Starter en contact- ie ,zlJn gecombineerd, de gesynchroni- Conii versnellingsbak is zodanig ge- ®chau^erd dat n°g gemakkelijker KKeling mogelijk is. Er zijn nieuwe kleuren in omloop gebracht, het rem- vermogen is vergroot, enfin 27 verbete ringen, zowel voor de luxe wagens als voor de bestelwagens passen de V.W. aan aan de moderne ontwikkeling. Ingrijpender is echter de vernieuwing van de Porsche. De zoon van de ont werper van de Volkswagen, ir. Porsche Jr., heeft een tweede model sportwagen gefabriceerd, dat het eerste model let terlijk mijlen achter üch laat. Deze nieuwe sportwagen is sedert enkele dagen in productie. De wagen heeft een ander uiterlijk gekregen. De voorzijde! is hetzelfde gebleven, maar aan de ach- j Luxe uitvoering van de Lancia-sport, Americana prestaties door het gebruik bekend. Uit alles blijkt de verfijning van dit model. De snelheid en wegligging zijn bij een kleine wagen als deze hooguit door de Panhard' bereikt. Die Panhard trekt tersteven zijn twee staartvinnen aange bracht. De motor is echter de grootste ver nieuwing. Deze heeft thans een cylin derinhoud van 1498 cc. Gestookt met benzine levert hij 110 paardekracht, gevoed met alcohol echter 127 pk. De maximum-snelheid bedraagt in het eer ste geval 240 kilometer per uur, bij ge bruik van alcohol 200 km. per uur. De prijs van deze nieuwe Porsche ligt nog niet geheel vast. Voor België zal hij waarschijnlijk het dubbele bedragen van het oude model. De D.K.W. heeft na jaren stilstand sedert 1950 een grootse ontwikkeling meegemaakt. De Brusselse Salon toont geen nieuwe modellen. Die vond men in Parijs en Frankfurt. Toen moest men echter de prestaties van de nieuwe 3-cy- linder Sonderklasse nog geloven op het woord van de importeur. Nu zijn die Advertentie Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et. trouwens evenveel belangstelling. Vooral het grote model, de zespersoons- wagen, die de openbaring van Parijs was. Weer spaakwielen De Amerikaanse wagens, die in Brus sel zijn vertegenwoordigd, tonen een nog grotere technische vervolmaking. De nieuwste Chevrolets hebben alumi- niumzuigers en door speciale bevesti ging van het kleppendeksel is het ge ruisloos functionneren van de motor nog verbeterd. Alle modellen kregen een nieuw radiateurscherm en een nieuwe voorbumper. De Buick en de Cadillac zijn openbaringen geworden. Vooral de laatste, die een geheel nieuwe carosserie gekregen heeft. Deze is nog gestrekter en lager dan die van het vorige jaar. Op de meeste Amerikaanse wagens is een verbrede voorruit ingevoerd, die het bijzonder goed doet. De aanpas sing van deze wagens aan de Europese smaak door de grote belangstelling in Amerika voor de Europese modellen zet steeds verder door. Italiaanse constructeurs worden aangezocht nieuwe modellen te ontwerpen. Een gevolg daarvan is dat het die groot opzien baarde door de Pan- te winnen. kleine Austin heeft een nieuw Dash- bord en de zitplaatsen kunnen inge klapt worden, waardoor bagageruimte wordt gewonnen. Daimler komt met een sportwagen. Rolls Royce en Bentley tonen hun auto's voor vorsten en mi nisters. Voorts veel kleine verbeterin gen. De Italianen vervolmaken de nieuwe modellen van de Fiat. Hun sportwagens zijn zo fraai en voor ons gewone mensen zo exclusief, dat wij er nauwelijks over durven praten. Daar is de sportwagen van Lancia, die het vo rige jaar groot opzien baarde door de Pan Americana te winnen. Ferrari, Alfa Romeo, Masserati en alle andere beroemde constructeurs laten de eliten van de weg zien, auto's om bescheiden langs te lopen en beleefd te groeten. De Oost-Duitsers gaan met de I.F.A. de D.K.W. na en met de E.M.W. de B.MW. De wagens zien er minder hecht uit. Zij kosten dan ook meestal maar de helft van hun West-Duitse collega's. De Fransen hebben wij uitvoerig besproken bij gelegenheid van de Parijse salon. Er zijn geen nieuwe modellen bijgekomen. De Simca is ook in België favoriet. De nieuwste Panhard moet zijn zegetocht nog be ginnen. Citroen blijft wat hij is, even als Peugeot en Renault. Een bijna onafzienbare expositie, deze Brusselse, indrukwekkend en wer kelijk wereldomvattend. Tussen de glanzende wagens schuifelen dag in dag uit tienduizenden mensen, autobezitters en souvenirjagers. Hele volksgroepen verzamelen catalogi van de nieuwste wagens en staan te dromen bij model len die zover buiten hun bereik liggen dat zij er met een gerust hart naar kunnen kijken zonder teleurgesteld en zich bewust van hun grote armoede naar huis te moeten gaan. Advertentie Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van xorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. m 'n 4tje doet wonderen Vanmorgen vroeg vond op het terrein van de Gooise Kalkzandsteenfabriek te Naarden een edrijfsongeluk plaats, dat het leven heeft gekost aan de 59-jarige W. S. uit Huizen. Een balk was in een zogenaamde zandsilo, waarin zand bewaard wordt, gevallen. S. klom in de silo om de balk eruit te trek ken. Hij werd door het zand bedolven. Voordat men de man kon bevrijden, was hij reeds gestikt. Dat het moderne Japanse meisje haar Westerse zusters wil navolgen blijkt ook uit deze foto: Japanse meisjes met windjack en hoofddoek omringen de Russische schaatskampioen op de korte afstand in de hoop een handtekening los te krijgen waaraan Iurij Sergeyu (links) kennelijk met genoegen voldoet. In het laatste deel van het rapport der commissie-Van der Grinten worden de voorwaarden aangegeven voor de ene politieke partij en de eisen, welke daaraan gesteld moeten worden. Uitgegaan wordt van de noodzaak, dat tussen de maatschappelijke organisa ties overleg wordt gepleegd. Daarbij is een katholiek programma van maat schappelijke hervorming en opbouw onontbeerlijk. Het opstellen van een maatschappelijk, economisch programma behoort tot de eigen taak van de gezamenlijke desbetreffende maatschappelijke organisaties. Op de grondslag van dat maatschappelijk programma moet het programma van de partij kunnen voortbouwen door politieke desiderata te stellen. De op te richten sociaal-economi sche studiedienst zou een dienst moe ten zijn van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, derhalve van de gezamenlij ke organisaties. Naast de wetenschap pelijke medewerkers van de sociale organisaties dienen ook onafhankelij ke deskundigen te worden aangetrok ken. Met bestaande wetenschappelij ke instituten, als het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut en het Centrum voor Staatkun dige Vorming kan worden samenge werkt. Om te- komen tot een meer verant woorde bestudering van de katholieke grondgedachten, nodig voor het samen stellen van beginselprogramma's, advi seert de commissie tot instelling van een staatsfilosofische studiegroep, waarin wetenschappelijke deskundigen met so ciale en politieke voormannen tot een doelmatige samenwerking komen. Daar naast wordt aandacht gevraagd voor het politiek-wetenschappelijk werk in het algemeen. Vast staat, dat bij de veelheid en ingewikkeldheid van de huidige staatkundige problematiek de politici de medewerking behoeven van mannen van kennis en kunde, die zich door de zelfde beginselen laten leiden. De K.V.P. heeft de bedoelde staatkundige meningsvorming mogelijk gemaakt in 't Centrum voor Staatkundige Vorming. De commissie zou drie verschillende soorten van programma's willen zien. Naast het beginselprogramma, zou er een staatkundig programma moeten zijn met het oog op het politieke beleid van de partij in een parlementaire pe riode. Met het verkiezingsprogramma richt de partij zich tot de kiezers. Gede tailleerde veelheid van punten, zoals dat van 1952 vertoonde, leeft volgens het oordeel der commissie niet in het ka tholiek volk. Dit programma voldoet niet aan de eisen. Ook het staatkundig pro gramma heeft meer weg van een werk programma van de fractie. De commis sie adviseert tot instelling van een blij vende programmacommissie. Van democratisch belang wordt het geacht, dat de onderscheidene geledin gen van de partij, tot de plaatselijke toe, in de gelegenheid zijn hun wensen met betrekking tot het program ken baar te maken. De commissiè toetse in de tijd tussen .twee verkiezingen bij voortduring de politieke desiderata. De vaststelling van het verkiezingspro gramma zou kunnen geschieden door het partijbestuur. Toetsing beleid fractie Advertentie In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid de snelwerkende AKKEK'» M 's werelds beste hoestsiroop igen. ite f Van grote betekenis voor de verwe zenlijking van het staatkundig program ma acht de commissie een gedachten- wisseling van fracties en partijleiding. Bij verschil van mening met de fractie moet de partijleiding van haar zienswij ze ook in het openbaar doen blijken, al zal dit eerst na zorgvuldig afwegen van belangen kunnen geschieden. Ook de vergaderingen van de Partijraad dienen reële gelegenheid te hebben tot toetsing in het openhaar van het beleid van de fractie. In het staatkundig programma dient tot uitdrukking te komen, wat de partij eigenlijk wil. Een strijdbare houding ligt voor de hand. Het programma moet waard zijn er voor te strijden.. Partijraad te groot De commissie geeft vervolgens haar mening over de organisatie van partij en partijbestuur. Dat bij de samenstel ling van de bestuursorganen rekening wordt gehouden met de kringsgewijze en maatschappelijke opbouw ligt voor de hand, maar aanwijzing door ae maatschappelijke organisaties acht de commissie onjuist. Dit zou het gevaar vergroten, dat een bestuurder zich be schouwt als vertegenwoordiger van een bepaalde maatschappelijke groep. Men. maakt geen deel uit van de lei ding van de partij om groepsbelangen te behartigen. De behoefte gaat uit naar bekwaamheid ten aanzien van de politieke beleidstaak. Het voorstel om de partijraad-nleuwe- stijl voor politieke zaken te creëren en de partijraad-oude-stijl om te vormen tot een bestuursraad voor organisatorische zou aantrekkelijk zijn, daar een poging wordt gedaan de politieke gedachtenwis- seling op gang te brengen. De partij- raad-nieuwe-stijl acht de commissie echter een te groot lichaam, om ermede te kunnen werken. Deze opmerking geldt in het alge meen ook voor de andere bestuursorga nen. De commisie adviseert het presi dium op te heffen, dat reglementair geen bestuursorgaan is. Het partijbe stuur kan dan de plaats innemen van het huidige bestuur. De commissie denkt aan een ledental van ten hoogste vijftien, te benoemen door de partijraad. Kringbestuurders dienen als zodanig geen zitting te hebben in het partijbe stuur. Wel dienen de kringen te zijn vei - tegenwoordigd in de partijraad, welke in het leven van de partij een belangrijker rol moet spelen dan thans het geval is. De voorgestelde samenstelling één lid per kring met stemrecht naar ge lang de omvang van de kring en hand having van het instituut van adviseren de leden zou het overbodig maken de partijraad te splitsen in een raad voor organisatorische en een voor politieks zaken Meer financiële middelen nodig Tenslotte geeft de commissie adviezen over de werkwijze van het partijbereau, waarvoor een goede inlichtingencentrale van groot belang wordt geacht. Op de katholieke Nederlanders wordt een be roep gedaan voor meer financiële mid delen. De inning der contributiën ver eist vèrbetering De candidaatstelling kan in laatste in stantie slechts de zaak zijn van een col lege, dat de partij als eenheid beli chaamt en in de wensen van groepen en kringen eenheid kan brengen. Wat de groslijststemming betreft, wordt ge zegd, dat het practisch is uitgesloten, dat aan een partijlid voldoende van de verschillende candidaten bekend is, om tot een verantwoorde rangschikking te kunnen komen. De partijlijsten dienen door de partijraad als geheel te worden vastgesteld. Deze fungeert dus als ver- kiezingsraad. De groslijststemming kan naar de mening van de commissie beter worden afgeschaft. Men doet goed de mislukking in de praktijk te erkennen. Opgemerkt wordt, dat zich na de be vrijding bij de candidaatstelling en bij de kabinetsformatie enkele feiten heb ben voorgedaan, die voor ernstige crl- tiek vatbaar zijn. Er moeten wel zeer klemmende redenen zijn om een Kamer lid, dat zich goed van zijn taak heeft gekweten, bij verkiezingen te passeren, al kunnen zich omstandigheden voor doen. De commissie beveelt een onderzoek aan om het tekort aan politieke belang stelling onder de jongeren te onderzoe ken. Met het oog op het toekomstig ka der is ook scholing gewenst. Dit pleit voor een afzonderlijke organisatie voor de jongeren. De commissie betreurt dat de jeugdstandsorganisaties niet deelne men aan het werk voor de jongeren in de partij. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 71 De kolonisten staan voor een dilem ma. Ze kunnen de kaarten op tafel leg gen en een beroep doen op het publiek van wereld A. Klaarblijkelijk zouden ze dan aan het kortste eind trekken, daar de grote heren op hoge posten het hele geval al gauw in de doofpot zou den stoppen. De andere mogelijkheid is mpt het plan door te gaan zonder de aarde ik bedoel, planeet A daar van op de hoogte te brengen. En dit is, waartoe ze uiteindelijk besluiten. „Natuurlijk waren er nog verschillen de andere factoren in het spel poli tieke en persoonlijke, zowel als weten schappelijke. Het geval wilde, dat de leider van de kolonisten een man van ongewone vastberadenheid was, die op geen van beide planeten voor wat of wie ook bang was. Hij had een stel pri ma geleerden achter zich, die hem van alle kanten steunden. Dus het plan ging door, maar niemand weet, of het slagen zal. Het spijt me, dat ik je niet het eind van het verhaal kan vertellen; je weet zelf het best, hoe zulke feuilletons juist plegen af te breken, als ze het span nendst worden." „Ik geloof, dat je me zo ongeveer wel alles verteld hebt", zei Gibson, „met uit zondering dan van een tamèlijke klei nigheid. Ik weet nóg niet, wat Plan Da geraad is". Hij stond op om te gaan. „Morgen kom ik terug om de laatste af levering te horen van je spannend feuilleton". „Dat zal helemaal niet nodig zijn", antwoordde Whittaker. Hij keek bezorgd op de klok. „Je zult het veel eerder te horen krijgen"." Toen hij het gouvernementsgebouw verliet, werd hij door Jimmy voor de deur staande gehouden. „Ik word verondersteld aan het werk te zijn", zei hij hijgend, „maar ik moest je hebben. Er is iets heel belangrijks aan de gang". „Ik weet het", antwoordde Gibson ta melijk ongeduldig. „Plan Dageraad is rijp, en Hadfield heeft de stad verlaten". „O," zei Jimmy, een weinig overrom peld. „Ik dacht niet, dat u het al ge hoord l ad. Maar dit zult u dan toch in ieder geval nog niet weten. Irene is erg overstuur. Ze zei me, dat haar vader de vorige avond afscheid van haar nam op èen manier wel, alsof hij wel eens niet terug zou komen." Gibson floot zacht voor 'zich heen. Dat wierp een heel ander licht op de dingen. Het Plan Dageraad was niet en kel groot, maar kon ook gevaarlijk zijn. Dit was een mogelijkheid, waar hij niet aan gedacht had. „Wat er ook gebeurt", zei hij, „we zullen er morgen alles van weten Whittaker heeft me dat verteld. Maar ik denk, dat ik nu al wel kan zeggen, waar Hadfield is". Gibson zou er heel wat om verwed hebben, dat hij goed geraden had. Het was echter maar goed, dat er niemand was. die zijn weddenschap aannam, want hij had het volkomen mis. Had field was nu bijna even ver van Phobos verwijderd als van Mars. Op het ogenblik zat hij, niet al te zeer op zijn gemak, in een klein wereld ruimschip, dat volgepakt was met ge leerden en hun ijlings gedemonteerde apparatuur. Hij schaakte, en deed het heel slecht, met een Van de grootste natuurkundigen van heel het zonnestel sel. Zijn tegenstander speelde al even slecht en het zou voor iedere buiten staander onmiddellijk duidelijk geweest zijn, dat ze enkel maar trachtten om de tijd te doden. Als iedereen op Mars, wachtten ze, maar ze waren de enigen, die precies wisten, waarop. De lange dag een van de langste, die Gibson ooit had gekend ging traag voorbij. Het was een dag van wilde geruchten en dwaze gissingen. Iedereen in Port Lowell had een theo rie, die iedereen horen moest. Maar daar zij, die de waarheid wisten, niets zeiden, en zij, die niets wisten, teveel zeiden, verkeerde de stad, toen het avond werd, in een toestand van de grootste verwarring. Gibson vroeg zich af, of hij op zou blijven, maar tegen middernacht besloot hij om toch maar liever naar bed te gaan. Hij was in diepe slaap gedompeld, toen onzichtbaar, onhoorbaar, voor hem verborgen door de planeet zelf Plan Dageraad zijn middaghoogte be- x-eikte. Slechts de mannen, uitkijkend vanaf hun observatiepost op het wereld, ruimschip, zagen het gebeuren en ver anderen plotseling van ernstige geleer den in schreeuwende, lachende school jongens. Toen zetten ze koers naar huis. Heel vroeg in de morgen werd Gib son gewekt door een donderende roffel op zijn deur. Het was Jimmy, die stond te roepen, dat hij op zou staan en naar buiten moest komen. Hij kleedde zich vlug aan, maar toen hij de deur bereik te, stond Jimmy al weer op straat. Op de stoep haalde hij hem in. Van al le kanten kwamen de mensen toege lopen, terwijl ze slaperig hun ogen uit wreven en zich afvroegen, wat er wel aan de hand mocht zijn. Er was een aanzwellend rumoer van stemmen en verre kreten; Port Lowell scheen een bijenkorf, waarin de rust plotseling was verstoord. Het duurde een volle minuut, voor dat Gibson begreep, wat de stad wak ker had doen schrikken. De dageraad was juist aangebroken. De oosterhemel gloeide van het eerste zonlicht. De oosterhemel? Mijn God, die zon kwam in het Westen op? Niemand kon minder bijgelovig zijn dan Gibson, maar gedurende één mo ment maakte een krankzinnige schrik zich van hem meester. Het duurde slechts een seconde. Toen overwon zijn gezond verstand. Helder en helderder werd het licht, dat over de horizon stroomde. Nu raakten de eerste stralen de heuvels boven de stad. Ze schoven snel verder veel en veel te snel voor de zon en plotseling steeg er een metheoor omhoog uit de woestijn en rees bijna verticaal naar het zenith. Zijn snelheid zelf verried zijn iden titeit, Het was Phobos of wat een paar uur geleden nog Phobos was. Nu v/as het een gele schijf van vuur, en Gibson kon de warmte ervan voelen gloeien op zijn gezicht. De stad ron dom hem was nu volkomen stil. Allen stonden te kijken naar het wonder en begonnen vaag te beseffen, wat dit al les voor Mars betekenen kon. (Wordt vervolgd). De eilandraad van Aruba heeft una niem een motie aanvaard, waarin Ko ningin Juliana, de Staten-Generaal, de Staten van de Nederlandsche Antillen en Suriname en de regeringen van de Rijksdelen verzocht wordt het verzoek van Aruba om de gerechtvaardigde ver langens van Aruba in de „kleine com missie" te behandelen, in te willigen. Aruba wenst geheel afgescheiden te worden van de Antillen als een zelfstan dig deel van het nieuwe Koninkrijk. Indien de kleine commissie over de voortzetting van de Rondetafel-con ferentie, die thans te Willemstad be- sprekingenn voert, onwillig is dit ver zoek in behandeling te nemen, zullen de vier fractieleiders van de Aru baanse eilandraad persoonlijk naar H.M. de Koningin gaan. Minister Donker, lid van de Neder landse delegatie in de „kleine commis sie" ter voortzetting van de R.T.C. en mr. Th. van der Peyl, adviseur van deze commissie, zijn Zondag van Willemstad naar Aruba vertrokken. Het is niet be kend, of zij daar besprekingen zullen voeren over de eis van Aruba tot een afscheiding tusen Aruba en Curasao. Inmiddels heeft de eilandraad van Bonaire een commissie van twee leden benoemd om met de Kroon de grieven van Bonaire ten aanzien van de eilan denregeling en „de overheersing van Curasao" te bespreken. Het standpunt van Suriname ten aan zien van déze moeilijkheden in de An tilliaanse delegatie is, dat dit een zaak is, die Suriname niet aangaat. „Wij hou den ons aan de grondwet, die spreekt van de Nederlandse Antillen als geheel. Zolang er nog geen Statuut bestaat heeft Nederland nog het opperbestuur" aldus is de opvatting van de Surinaamse delegatie. Wel bestaat er in de Suri naamse delegatie belangstelling voor het conflict, gezien de noodzaak van eén eventueel Statuut in alle drie de Rijks delen, dat op een vaste basis gevormd en niet onderhevig aan wisselvallighe den moet zijn. De Nederlandse douane heeft te Put te (N.B.) een omvangrijke botersmok kel naar België ontdekt en In verband daarmee vijf personen opgesloten. In totaal werd drieduizend kg. boter In beslag genomen. De helft hiervan werd bij het ver voer door de smokkelaars achterhaald. De andere helft werd aangetroffen bij ingewikkelde huiszoekingen. Uit alle mogelijke schuilhoeken werd de boter vandaan gehaald. Zij zat tussen pla fonds en was zelfs in weilanden ver borgen. De speurtocht van de douane veroorzaakte heel wat opschudding. De bewoners, die nog kans hadden gezien elkaar te waarschuwen, probeerden op verschillende wijzen met de boter te ontkomen. Een meisje wandelde door de achterdeur van de woning weg, ter wijl door de voordeur een douane-amb tenaar binnenstapte. Zij liep echter toch In de val.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7