Eerste atoom-onderzeeër te water gelaten 55 mïllioen dollar Rapport over eenheid Ouderdoms verzekering voor ons gehele volk? AMIN DIDI, de Napoleon van Indische Oceaan, is overleden de De tunnelbouw in Velsen vordert Pelgrimstocht door Europa RF ACTIERADIUS THEORETISCH ONBEPERKT Bouwkosten van Nautilus Eisenhower is een jaar aan de macht President van de Maladiven wdde zijn volk dwingen gelukkig te zijn Pools Episcopaat was niet volledig Atoomwapens van de V.S. naar het buitenland Tot hoofd en hart Russen begrijpen Marx nochLenm Merapi voorlopig nog actief? Het weer Landelijke vereniging: gepubliceerd rapport geen bindende regeling DONDERDAG 21 JANUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25893 Ter vervanging van noodwet-Drees Rapport commissie-Yos NAuTaO_US ü*fcSn^] AMBITIES IN EEN PARADIJS H erinneringsbokaal aangeboden Twaalf jaar voor moord op echtgenote De eed van trouw Twaalf personen dakloos door brand Zeven personen gewond bij autobotsing liiliHttiiKi Terreinen reeds aangekocht - JONGEN VERONGE- LUKT Amerikaanse Senaat accoord met St. Lawr encepr o j eet Falcon Herenregenjassen Huisartsen-tarieven voor particulieren O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Vandaag is de „Nautilus" te water gelaten, de eerste onderzeeboot ter Gereld, die door atoomkracht wordt voortgestuwd. Dat gebeurt op de marine werven van de „General Dynamics Corporation" te Groton, in de Ameri kaanse staat Connecticut. De „Nautilus" is in negentien maanden tijds voor 'ekening van de Amerikaanse marine gebouwd. De bouwkosten hebben ongeveer 55.000.000 dollar bedragen, namelijk veertig millioen voor de duik boot zelf en vijftien millioen voor de kernreactor, die de voortstuwings kracht voortbrengt. De „Nautilus" is de vierde Ameri kaanse onderzeeër van deze naam. De eerste dateert van 1800. Deze was, als proefneming, door ir. Robert Fulton ge bouwd. Een tweede atoom-onderzee- ii. De kern van het rapport van de Commissie Van der Grinten draait om de grondstelling, dat de katholieken een histo rische roeping hebben om de eigen staats- en maatschappij-opvat ting tot gelding te brengen, hetgeen alleen doelmatig geschieden kan door de kracht van een partijpolitieke een heid. De betoogtrant is zakelijk, eer- Hik en schrander; hij wordt metho disch gekenmerkt door een vrij leven dige afwisseling van logische deductie doelmatigheidsredenering. De in 2ulk soort van rapporten gebruike lijke fout van het ten overvloede °yerhoop halen van de halve wijsge- rifie maatschappijleer werd gelukkig j'errneden. Anderzijds bleek de snel heid der zevenmijlslaarzen te leiden tot het zetten van enige bedenkelijke stappen. Zo lezen wij in een niet door ogische voortgang uitmuntende rede- ^eringi dat ^et jeven van de mens in vennardSe gemeenschap en in de bo- deelh tUU!'lijke gemeenschap één on- g e v geheel vormt, en dat bij- leven 0tf de beginselen, ook voor het den aan aarde> ontleend moeten wor- d°en kenn^at God de mensen heeft lang°pi*jd'e Matste waarheid niet al fpit" H-f _r voort uit het eenvoudige God <3e Schepper is van he mel en aarde, Die voor ieder deel Zijner schepping een kennelijke orde heeft gesteld? Dan kan die andere stelling rustig achter de hand blijven totdat de klassieke misvatting wordt geopperd, dat de politiek zich alleen op het aardse welzijn behoeft te nch- ten en dat de Kerken zich maar met de eeuwige toekomst moeten bemoei en. Wanneer echter verderop, waar net gaat over „de betekenis van de katholieke beginselen voor de oplos- lerend311 staatkundige vraagstukken", tvordt de vinger wordt geheven, dan sPrak ^aarmee een reeks van uit- hauu n geopend, die, terzij van het Port °mschreven doel van het rap- con hret vrucht kunnen blijven ge- hr hlteerd door ieder die over door- aak en eenheidspartij, over staat- undige meningsvorming en a-con- Jessionele partijen enzovoorts, wenst Worden ingelicht door het geza menlijke inzicht van 25 verstandige hrensen. Dat naslaan wordt verge makkelijkt door een duidelijke een heid van de stof en een prettige veel heid van „tussenkopjes". Het uitwen- jng gebrek, waaraan bijvoorbeeld het j.oekje van prof. Romme over katho- heke politiek laboreerde, is daarmee Vermeden. Wie echter gretig lezen gaat onder het kopje „De betekenis yan de katholieke beginselen voor het Nederlandse politieke leven in deze Wd" vindt de magerheid der opge somde punten pijnlijk geaccentueerd n de mededeling, dat de katholieken °P het stuk der internationale rechts- hh bestuursvorming een traditie handhaven hebben. Wij hadden Shlk een uitspraak liever in een gele- genheidsspeech gezien dan in een hractisch-wetenschappelijk rapport. Bij het opklimmen naar haar con clusies, dat a) de staatkundige eenheid het kader vergt van een Politieke partij; b) zelfs van één ka tholieke partij, heeft de Commissie met veel moeite gedaan om tegenwer kingen te bedenken. Wel heeft zij een Keuze gedaan uit de tot andere con fusies voerende gedachtengang van Katholieke leden van de P.v.d.A. en leden der K.N.P. Wij betreuren het, dat wij niet juist in dat verband ue betekenisvolle constatering la- „Voorts spelen niet alleen in z'chten. doch ook gevoelens een rol". 1 Vervolg op pag. 5) Dynamics Corporation" te Groton in aanbouw. De „Seawolf" zal in het 1 Juli a.s. aanvangende nieuwe begro tingsjaar worden opgeleverd. De „Nautilus" is ongeveer honderd meter lang, met een waterverplaatsing van drie duizend ton. De bemanning telt 80 a 10O koppen. De kernreactor is zodanig afgeschermd, dat geen gevaar bestaat voor de bedieningsmanschap pen. De snelheid onder water is van offi ciële zijde opgegeven als „meer dan twintig mijl". Officieus wordt echter vernomen, dat zij tussen dertig tot vijf en dertig mijl per uur ligt. De actieradius is theoretisch onbe perkt. In feite zal haar beperking be paald worden door het uithoudingsver mogen der opvarenden. De „Nautilus zou verscheidene malen achtereen eèn reis om de wereld kunnen maken, zon der dat zijn energiebron aanvulling zou behoeven. De onderzeeër beschikt over zes tor- pedolanceerbuizen. De afgeschoten tor- boot, de „Seawolf", is thans eveneens pedo's worden door draadloze besturing op de marinewerven van de „General naar hun doelen geleid. (A.F.P.) (Van onze Haagse redacteur) 26 Februari zal de SER zich in beslo ten vergadering bezighouden met de vaststelling van het advies inzake de toekomstige ouderdomsverzekering. On langs heeft minister Suurhoff ver klaard, dat hy zelf met een ontwerp hiervoor zou komen als het advies van de SER te lang uitbleef. Een grondslag voor het advies van de SER is, naar te Den Haag verno men wordt, inmiddels gereed gekomen. De commissie betreffende de toekom stige ouderdomsvoorziening, welke en- der voorzitterschap staat van ir. H. Vos, heeft als uitgangspunt voor een op te stellen wettelijke regeling welke de noodwet-Drees zou moeten vervangen genomen, dat de ouder domsvoorziening zou moeten gelden voor het gehele Nederlandse volk. alsmede voor de niet-Nederlandse in gezetenen. Volgens het Algemeen Dagblad bevat het rapport van de commissie-Vos voorts de volgende elementen: De hoog te van het ouderdomspensioen voor een Stoomgenerator Atoom reactor] Periscoop! HG.Rickoverdeorit- werper v.d. atopmduikboot 5f.';yij Commandopostj fk'Xy^- r— ijorpedo's I.- [Machine Verblijven v.d. bemanning] Schroe .J-er gelegenheid van het feit, dat pre sident Eisenhower een jaar geleden aan de macht kwam, is gisteren by een korte Plechtigheid op het Witte Huis aan het taatshoofd een kristallen bokaal over- andigd, waarop episodes uit het leven an Eisenhower, van zijn jeugd op een 1 ®r U in Kansas af tot zyn instal latie op 20 Januari 1953, staan afgebeeld f Pe bokaal, die door een Amerikaanse -.Pr is vervaardigd, was een ge- do van 'eden van het kabinet, leiders van de republikeinse partij en «et personeel van het Witte Huis. t r;e Plechtigheid had plaats in het bu- v A van he president, in tegenwoordig- van mevrouw Eisenhower. (A.F.P.) Op een nietig koraaleiland in de Indische Oceaan is eergisteren de Napoleon van de Maladiven gestorven. Amin Didi, de man, die zijn volk wilde dwingen gelukkig te zijn, heeft zijn streven met de dood bekocht. Vorig jaar kregen de duizend eilandjes in de Indische Oceaan, die bekend staan als de Mala diven, een onafhankelijke status en Amin Didi werd de eerste president. Deze kleine, 46-jarige intellectueel, had zijn dagen in volmaakte rust kunnen slijten, als hij maar tevreden was met zijn nieuwe waardigheid. Maar dat was het hem juist. De bevolking van de Maladiven dronk kalmpjes haar cocosmelk en at de vruchten van de broodboom en nu en dan eens een visje. Het _was er een natuurlijk paradijs. Maar Amin Didi wilde in zijn eilandenrijk het tempo en de energie van een moderne staat vestigen. En dat werd zijn ongeluk. De Napoleon der Maladiven was een rusteloos man. Zodra hij meende, dat zijn medewerkers een bepaalde taak niet naar behoren vervulden en liever zaten te dremen onder de palmen, dan greep hij zelf in. Behalve president werd hij zodoende ook eerste-minister. minister van binnenlandse zaken, van justitie, financiën, opvoeding, handel en openbare veiligheid. Alsof dat nog niet genoeg was, benoemde hij zichzelf bo vendien tot hoofd van de defensiestrijd- kra'chten der Maladiven, vijftig prachti ge kerels sterk. Wie zou menen, dat Amin Didi geen vrije tijd over hield, vergist zich. Hij was aanvoerder van het nationale voetbalelftal en presi dent van de Poëtische Sociëteit in de hoofdstad Male. Amin Didi rustte nim mer. Hij maakte een reis van vele hon derden kilometers naar Ceylon om daar een bedrag van drie kwart millioen te lenen. Met dat geld bouwde hij scho len en in de plaats van zanderige karre- sporen legde hy brede boulevards aan. Gelijk zijn illustere voorganger liet hij plannen ontwerpen voor de bouw van verscheidene triomfpoorten. Met die boulevards begon zijn ongeluk. Ze waren zo breed, dat tal van brood bomen en cocospalmen het veld moes ten ruimen en dat verdroot de be volking, die ervan leefde. Amin Didi gebruikte weinig consideratie: „Ik geef jullie werk. Als je honger krijgt, eet je voorlopig maar bladeren." Om de leningen van het buitenland sneller te kunnen afbetalen, vermin derde Amin de tabaksimport en op het laatst verbood hy zelfs het roken. Wa ren de mannen hem uit dien hoofde al niet gunstig gezind, hy verbruide het helemaal by hen, toen hy bevel gaf, dat de vrouwen hun sluiers moesten afleg gen. Amin Didi was inmiddels gaan Ijj- den aan suikerziekte en hij vertrok naar Ceylon om een kuur te ondergaan. Daar kreeg hy bericht, dat de bevolking hem gaarne voorgoed kwijt wilde. Amin. keerde toch terug. Met een Sunderland van de Britse luchtmacht liet hij zich naar Male brengen, maar een deputatie van zijn ministers over tuigde hem er op het vliegveld van, dat het, met het oog op de bloeddorstige stemming van de bevolking, beter was, als hij zich voorlopig vestigde op het eiland Dindu, niet ver van Male. Langer dan een paar maanden heeft hij het daar niet uitgehouden. Op de eerste dag van dit jaar zag hij kans met twee van zijn volgelingen naar Male te ontsnap pen. Hij verwa'chtte een triomftocht ais Napoleon, die van Elba terugkeerde. Maar hij vergiste zich. Bij zijn aan komst ontstonden er onlusten en Amin Didi moest zich gewond terugtrekken op het eiland Vihamanafuri, waar hij eergisteren is overleden. Het gouverne ment van de Maladiven heeft een natio nale rouwdag afgekondigd en de onfor tuinlijke president een staatsbegrafenis toegekend. De Ambonees J. T. uit het woonoord Haalderen, die destijds zijn vrouw van de Maasbrug bij Grave heeft geworpen, is door de Bossche rechtbank conform de eis tot twaalf jaar gevangenisstral met aftrek veroordeeld. echtpaar waarvan de man 65 jaar is ge worden, zou als de gedachte verzeke ring reeds in werking was getreden op 1 Januari van dit jaar 1260 per jaar hebben moeten bedragen. Het pensioen van een ongehuwde man of vrouw zou op 65-jarige leeftyd f 756 jaarlyks zyn. De hoogte van het pensioen zou op en neer moeten gaan met de koopkracht van de gulden. Voor de financiering ware een om slagstelsel te kiezen. Bij dit wettelijke ouderdomspensioen hoort geen onder scheid naar gemeenteklasse te worden gemaakt. Een ander punt is dat de pre mies zcuden moeten verschillen al naar gelang het inkomen van de verzekerde, waarbij het gedeelte van het inkomen dat boven de 6000 per jaar ligt niet voor premieberekening in aanmerking zou komen. De verzekering zou worden ingevoerd met een overgangstermijn van ten hoogste vijf jaar. Eigen inkomsten zouden niet van het standaardbedrag afgetrokken moeten worden. Bovenstaande punten passeren thans de sociale commissie van de SER, waar van de ccmmissie-Vos een subcommis sie is. Het betreft hier derhalve een voorlopige schets, waarin nog wijzigin gen kunnen worden aangebracht voor zij door de sociale commissie als prae- advies aan de SER zal worden voorge legd. Op grond van nieuwe informaties meldt Radio Vaticana, dat niet alle Poolse bisschoppen de eed van trouw op de regering hebben afgelegd, zoals was medegedeeld door radio-Warschau op 17 December 1953. Volgens de com munistische zender was het gehele epis copaat bij de ceremonie van de eeds aflegging op diezelfde dag aanwezig. Als nadere bijzonderheid meldt de Vaticaanse radio, dat 14 December de bisschoppen en hun vicarissen-generaal uitgenodigd werden tot een bijzondere bijeenkomst met regeringsautoriteiten. Niet bekend is, of de bisschoppen toen ook op de hoogte werden gesteld van de inhoud en bedoeling dezer confe rentie. Vast staat, dat niet alle bisschop pen zijn verschenen en dat om die re den aan de persfotografen de toegang tot de vergaderzaal werd ontzegd. Verder is thans bekend geworden, dat de redevoering bij die gelegenheid ge houden door de vice-premier Cyrankie- wicz en een toespraak voor Radio War schau, toegeschreven aan mgr. Michael Klepacz, bisschop van Lodz en voorzit ter van de Poolse bisschopsconferentie sinds de arrestatie van kardinaal Wys- zinski in September van het vorige jaar, van te voren op papier waren vast gelegd en toegezonden aan de Poolse diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland. (K.N.P.). Een gezin van twaalf personen in Zwartemeer (Dr.)- is Woensdagavond door brand dakloos geworden. De keet waarin zij woonden, geraakte door on bekende oorzaak in brand en is totaal in de as gelegd. Slechts een bus met zil vergeld kon worden gered. Een aannemer en zes arbeiders uit Wychen en omgeving zijn Woensdag ochtend gewond geraakt toen de bestel auto, waarmee zij op weg waren naar hun werk, nabij Nijmegen tegen een stilstaande vrachtauto uit Arnhem op botste. Vermoedelijk is de bestuurder van de bestelauto verblind geraakt door een tegenligger. Alle inzittenden van de bestelauto liepen verwondingen op. Drie arbeiders moesten in het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen worden opgeno men. De overige inzittenden konden per andere gelegenheid hun reis voortzet ten De plannen van de Amerikaanse luchtmacht om op verschillende punten op de wereld voorraden atoomwapens op te slaan zijn gisteren door de subcom missie voor de strijdkrachten van de Se naat goedgekeurd. De republikeinse senator Francis Case, voorzitter van de sub-commissie, heeft verklaard, dat een uitgave van 11.500.000 dollar voor de bouw van spe ciale wapenopslagplaatsen goedge keurd is. Details over de bouw en ligging van de speciale wapenopslagplaatsen blijven uiterst geheim. Wat God ons geeft is beter dan 1vat uiij verlangen. Deze pelgrim is Ernst Emil Walter uit Berlijn. In 1952 heeft hij beloofd te voet een tocht te maken langs alle grote bedevaartplaatsen van Europa. Op zijn rug draagt hij dit grote houten kruis mee. Hier is hij in Florence op weg van Rome naar Lourdes. 5; Het officiële orgaan van president Tito's regering, „V rba", schreef gis teren, dat de grootste moeilijkheid bij de Russen is, dat zij het commu nisme, zoals dat door Lenin en'Marx is geleerd, niet begrijpen. Het commentaar van „Borba" werd gegeven naar aanleiding van het feit, dat het vandaag dertig jaar geleden is, dat Lenin stierf. „Stalin en de theoretici van de Cominform hebben de gedachte van Lenin, dat individuele volkeren hun eigen weg kunnen gaan in de so cialistische ontwikkeling, niet be grepen". Het blad voegt hieraan toe, dat het verraad van Stalin het gro te belang van Lenin niet heeft kun nen schaden. Alles wyst er op, dat de Merapi voor lopig nog actief zal blyven. Wat tot he den is geschied, is eigenlyk niet een uitbarsting, maar een „slakexplosie", waardoor lavastroom uit de krater ont snapte, gepaard met gloedwolken. De uitbarsting kan echter nog volgen. De kratertop groeit nog steeds. Aan genomen wordt, dat door de werking van de laatste tijd een prop in de krater naar boven is gedrukt, waardoor een scheur in de Noordelijke wand ontstond, welke als ventiel fungeerde. Daaruit ontsnapten lava en gloedwolken. Intussen strekt zich nog steeds een reusachtige rookkolom, die 's nachts een vervaarlijke rode gloed verspreidt, uit boven de kokende krater. De hellingen van de vulkaan zijn volkomen bedekt met een lichtgrijze aslaag, die op som mige plaatsen bijna tien centimeter dik In Hoek van Holland is Woensdag het negenjarige zoontje van de familie Korteland om het leven gekomen, toen hij door een raam in een schuur wilde klimmen. Het opengeschoven raam viel naar beneden en kwam op de nek- wervel van de jongen terecht. Deze overleed ter plaatse. De Amerikaanse Senaat heeft gister avond met 51 stemmen tegen 33 een wetsontwerp goedgekeurd, dat de V. S. machtigt met Canada samen te werken aan de uitvoering van het project, waarby de St. Lawrence tot tien meter wordt uitgediept, zodat zeeschepen van de Atlantische Oceaan naar de Grote Meren kunnen varen. Het wetsontwerp moet nu nog door het Huis van Afgevaardigden behandeld worden. President Eisenhower heeft krachtig gepleit voor het ontwerp om militaire en economische redenen. Over het plan om de St. Lawrence voor zee schepen geschikt te maken, is reeds meer dan 50 jaar gediscussieerd. Advertentie SST (Tot Vrydagavond) Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselyk mist. In het Zuiden van het land aanvankeiyk nog enige regen. Iets kouder, met vannacht hier en daar lichte vorst. Matige tot zwakke wind, hoofdzakeiyk tussen Noord en Oost. Zon: 8.35—17.09. Maan: 21.25—9.37. De tunnelbouw in Velsen vordert gestadig. De auto- en spoorwegtunnel in de bouwput aan de Zuideroever hebben reeds een lengte bereikt van 150 meter. Overzicht van de bouwkuip. De landelijke huisartsen vereniging van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Genees kunst heeft tot opheffing c.q. voorko ming van misverstand over de verho ging van de tarieven van de huisartsen voor particulieren het volgende meege deeld: 'Gepubliceerd werd o.a. een deel van een rapport ener interne studie-com missie. Het is duidelijk, dat een derge lijk rapport geen, de artsen bindende, oetekenis heeft. Betékenis heeft slechts het door de ledenvergadering genomen besluit, de minimumtarieven voor pa tiënten tot een inkomen van f 7000 vast te stellen op f 2.50 a f 3 voor consult tijdens spreekuur, en op f 3 a f 3.50 voor een huisbezoek. Dit besluit strekte meer tot unificatie van de diverse plaatselijke tarieven dan tot een wezenlijke verhoging aan gezien deze bedragen in grote delen van het land reeds werden berekend. Gedurende vele jaren voor de oorlog gold in deze zelfde gebieden een mini mumtarief van f 2 a f 2.50 en een ma ximum-tarief van f 10. Het artsenhonorarium is altijd af hankelijk geweest van sociale indica ties, zodat inkomen van de patiënt, gezinsgrootte, levensstaat, ziektefre- quenite daarbij altijd een rol hebben gespeeld. Hierin is geen enkele wijzi ging gekomen. Het maximum-tarief, dat voor de oor log reeds plaatselijk soms op f 10 lag en waaromtrent in het rapport van de stu diecommissie is vermeld: „te denken valt aan gemiddeld f 12.50", werd en wordt uit de aard der zaak slechts uiterst sporadisch toegepast. Het even tueel regelend of adviserend optreden omtrent de tarieven voor patiënten met e eninkomen boven f 7000 is overigens geheel overgelaten aan de plaatselyke afdelingen. Voorzover bij deze unificatie al tot enige' verhoging van voor de oorlog gel dende tarieven werd besloten of gead viseerd ligt deze procentueel ver be neden de stijging van het prijsniveau, en eveneens ver beneden de stijging van de loonindex. Een wijziging van de ho norering voor grote delen van het land in 1954 vergeleken bij 1953, houdt een en ander niet in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1