BIClffiPJjN Openhartig pleidooi voor Bloemendaal als zelfstandige gemeente Theoretisch geen woningtekort, maar de practijk is wel schrijnend Helicoptervluchten boven bollenstreek Gehuwde vrouw wordt niet geweerd uit gemeentedienst Ren bril FEOEHMANN NATEL REIJ Hi f Na langdurig debat in de raad werden twee artikelen geschrapt Verkeerscursus voor volwassenen: raadhuisbouw in impasse Ook Haarlem en Zandvoort hebben belangstelling Hoe spelen de R.K. clubs? dM)i OcmMum'xïI VRIJMOEDIG AFSCHEIDSCOMMENTAAR VAN BURGEM. JHR C. J. A. DEN TEX fl. 4380.- RENAULT VIER PAGINA 2 Nieuw Ambtenarenreglement in Haarlem II'_M 111111111 m Imaag-cachets akkeb NACHTLEVEN AAN HET PRINSENHOF Burgerlijke Stand Jubileum-concert Mannenkoor Eleetrisch Materieel Botsing tussen twee auto's Absorbtie „HELICOPEX-HAVEN" BIJ DE KEUKENHOF Jaarvergadering „Ziekenzorg'" MEISJE AANGEREDEN Huisvesting Geen open oog Politie en verkeer SANTPOORT K.A.J.-instuif GARAGE DEN HOUT Wagenweg Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zoals te venvachten was, is in de gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering in Haarlem uitvoerig gesproken over het Ambtenarenregle ment, dat na vele en uitvoerige bespre kingen en Intense voorbereiding eindelijk to stand is gekomen en nu nog de goedkeuring van de raad behoeft. De debatten gingen voornamelijk over twe« artikelen, die verband houden met de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw in dienst van de gemeente, haar vrijwel uitgesloten aanstelling in over heidsdienst en haar ontslag op de dag, nadat zij in 't huwelijk is getreden. Zoals bekend heeft een viertal vrouwenorga nisaties geprotesteerd tegen artikelen, die een discriminatie van de vrouw zou den inhouden, zodat zij verzochten deze artikelen uit het reglement te schrappen. Mej. Bolsius (K.V.P.) was van me ning, dat men de beslissing of een ge huwde vrouw al of niet een functie zal aanvaarden een kwestie is, die man en vrouw onderling moeten regelen. Meent men daaromtrent een wettelijke bepa ling te moeten maken, dan houdt dit volgens spreekster inderdaad een dis criminatie van de vrouw in. Mej. Boi- siuj wilde op deze principiële kwestie, die al menigmaal onderwerp van studie is geweest, dieper ingaan en zij stelde voorop, dat de landelijke overheid nog geen definitief standpunt heelt in genomen, zodat in Haarlem een com promis gevonden zal moeten worden. De commissie, die in opdracht van het Centrum voor Staatkundige Vorming het probleem bestudeerde, concludeerde „dat de geoorloofdheid van het werken buiten gezinsverband door de vrouw inderdaad 'n zaak is, waarin uitsluitend man en vrouw in onderling overleg hebben te beslissen". Spreekster wees echter daarnaast op de plicht van de overheid om naast de erkenning van de persoonlijke vrijheid van het individu ook de sociale recht vaardigheid inzake de verdeling van de arbeidsmogelijkheid en de bescherming van het gezin te betrachten. De man moest kostwinner van het gezin zijn, maar als de gehuwde vrouw door bij zondere omstandigheden als kostwiri- ster voor het gezin moet optreden, dient zij als sollicitante op gelijke wijze als de man beoordeeld te worden. De bescherming van het gezin is echter wel haast gelijkwaardig aan die van van de erkenning der persoonlijke vrij heid. Het machtige middel van de op voeding aan onze talrijke meisjesscho. len en instituten stelde spreekster tegen de ontwrichting van het gezin door de arbeid van de gehuwde vrouw buitens huis. De taak en de doelstelling van het meisje zijn anders geworden en daar door ook van de jongens. De onderlinge verhouding en de wederkerige waai- dering van jongen en meisje, van man en vrouw, zijn veranderd, en de over heid heeft daar rekening mee te hou den. De jongen en het meisje moeten zich van de betekenis van het huwe lijk zó diep bewust zijn, en de verant. woordelijkheid, daaruit voortvloeiende, zó sterk voelen, dat er op de duur geen wettelijke bepalingen meer nodig zijn om man en vrouw de plaats in gezin of maatschappij aan te wijzen. Mej. Advertentie maaltijd j kwelt met maagpijn, misselijk- I K opliepen oi een zyraat j diukkend 9®""°®*' ^|1CARPAN nieuwe maagmiddel BlCAttr«" ««hmiken In koite »ld vei dwijnen Uw klachten voor goed U hebt weer een gezonde en_I! «en even gezonde u hebt weer een ?eüuVvraaegn ^^Tut.vot I delen-leveianciei een uitvoe "ge beschrijving over Ismaakloos. U I relrer-W De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren niet minder dan tien uur vergaderd, hoofdzakelijk over de vaststelling van het Ambtenaren reglement, het overleg enz. Vannacht ->m kwart voor twee schorste de burgemeester de vergadering tot Maandag 1 Februari, des middags om 2 uur. Hoewel de behandelde kwesties van zeer groot belang waren voor het gemeentepersoneel, leverden de de batten weinig spectaculaire stof. Daar entegen is de Nieuwjaarsrede van de burgemeester van Bloemendaal, welke hij hedenmiddag uitsprak, even vrijmoedig en actueel als interessant. GEBOREN: A. F. van KampenLod der z; J. Th. BrouwerPost z; J. C. KiarenbeekHoogendoorn z; A. Z. van KesselHoman z; M. HeeremansHoe ben d; H. E. SchalkwijkGoedemans d; M. RoëlMassa d; T. Welboren,Betke d: A. M. E. MooneBakker d; J. A. CoertVeenstra d. GEBOREN: M. RozenhartVan Dijk z; H. van der KlugtTangerman z; I. K. van RestSpeer; C. E. J. M. van SambeekPeeperkorn z; J. Kuijper Henarikse d; M. HellingmanWehnes d; A. W. PoillotDe Groot d; G. P. Stuif bergenJansen d; Chr. Th. Koomen Aalsma d- ONDERTROUWD: M. A. van den Dool en C. Vastenouw; E. G. Siertsema en M. G. Egberts. ONDERTROUWD: A. van Kordelaar en J. M. Schneider; L. G. Douma en W. Chr. Melius; A. W. Nunnink en A. Th. Tromp: D. A. N. W. Teerlink en G. J. Maruk: H. R. Feldmann en K. H. Bock; H. S. Jansz en J. M. J. Lamberti; L. de Zwart en H. C. E. van Koningshoven; P. Janzen en M. P. Vos; A. W. M. van Hees en M. C. van der Vlugt; G. M. Lammers en N. Roskam; A. Vermeer en J. Kouwenhoven; L. Boon en L. van Toorn; F C. Olie en A. E. Bosch; J. M. Remiëns en C. A. F. Brouwer; H. Uitendaal en C. van Bentem; W. J. A Arratoon en N. Vardon. GETROUWD: h. Ramp en P- M. Mens; C. H. Nunnink en K. B. Langley; P. Stol wijk en C. C. Bes; J. Staring en A. Biiek; J. A. Peters en M. C. H. Midden- drP: M. J. Felix en A. M. Heeremans; C. Bes en N. Toi; J. de Koning en J. W. Groene woud; D. J. J. van de Gevel en IJ. Woudenberg; G. J. W. A. van Oost veen en E. A. Hanselman; M. Jansen en M. E. van Noorden; G. Tadema en W. G. de Jong; H. J. Valent en J. Ko kernoot; B. Kool en M. J. Dingerdis; G. L. de Graaff en H. J. S. Hoek; F. Buizer en C. H. Borkke; J. Weij en A. E. Oos terhuis; K. van der Toorn en E. P. Oos terhuis. OVERLEDEN: J. L. Visser, 77 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; J. F. A. Koning 71 j., Hazepaterslaan; C. P. M. Kerssens, 5 d., Acasiastraat; P. J. Harkmans, 77 j„ Bilderdijkstraat. OVERLEDEN: W. A. Staphorst. 73 j.. Van Berensteijnstraat; H. J. van Elk, 74 j., Mr. Cornelisstraat; T. van der MarkKloosterman. 52 j., Houtplein; N. J. G. Sikkel, 56 j„ Hazepaterslaan; J. Dijkstra—Eggens, 86 y, Vondelweg. Bolsius besloot haar rede als volgt: „Hoe hoog ik de persoonlijke vrijheid als een onvervreemdbaar goed, ook die van de gehuwde vrouw, aansla, toch meen ik, dat een remmende maatregel ter bescherming van het gezin, als uit gedrukt in bedoelde artikelen, aanvaard dient te worden". De heer Jansen (Arb.) verklaarde eerst geen bezwaar te hebben gehad tegen de gewraakte artikelen. Gebleken is echter, dat zijn houding in strijd is met zijn partij-programma en dat hij daarom het boetekleed aantrok en zijn stem zou wijzigen. De heer Loerakker (KVP) verklaarde zijn tevredenheid over het tot stand ge komen reglement. Mevrouw Scheltema-Conradi (VVD) herinnerde er aan, dat de raad in 1933 met meerderheid besloot de gehuwde ambtenaren niet te ontslaan (verwer ping amendement De Brael). Later heeft het Rijk wijziging van dit besluit op gelegd, maar thans denkt men er weer anders over. Talrijke argumenten van toen zijn door de verandering der tijden achterhaald. Spreekster's fractie zal tegen de artikelen stemmen. De heer Spek (AR) wijzend op de taak van de vrouw in het gezin was het eens met de gedachte van B. en W., maar mevrouw Van der Wall (Arb.) noemde de artikelen een aantasting van de persoonlijke vrijheid. Zij meende, dat het werken van de gehuwde vrouw niet tot excessen zou leiden in Neder land. Zij kwam met het voorstel om de twee artikelen uit het Ambtenaren reglement te lichten en zulks ook te doen met de twee artikelen van gelijke strekking in het reglement voor arbeids contractanten. De heer Proper (Comm.) wilde even zeer de twee artikelen geschrapt zien en de heer Stoffels (VVD) haalde de „Rechten van de Mens" aan en gewaagde ook van de aantasting van de persoon lijke vrijheid. Hij gaf er de voorkeur aan de ewuste artikelen afzonderlijk in stemming te brengen. De heer Mensing (Arb.) bracht enkele gevoelsargumenten in het midden en de heer De Landmeter (CH) vroeg soepele toepassing van de bepalingen inzake de gehuwde ambtenaren. Zijn fractiegenoot Wensing wilde de artikelen eveneens afzonderlijk in stemming gebracht hebben. Wethouder Bakker had de niet een voudige taak om al deze sprekers te beantwoorden en hij deed dat niet zon der enige schroom. Hij bracht in eerste instantie dank aan al degenen, die aan de samenstelling van het reglement heb ben meegewerkt, vooral de mensen van de organisaties, die dag in dag uit op de bres staan voor hun .leden, niet het minst voor de vrouwelijke. Hij stelde voorts, dat B. en W. geen principieel maar practisch standpunt hebben ingenomen inzake de rechts positie van de gehuwde vrouw. Een ver gelijking met particuliere werkgevers is niet- juist, want er moet heel wat ge beuren, eer B. en W. een ambtenaar kunnen ontslaan. Dat geeft heel wat moeilijkheden, zo heeft dé ervaring ge leerd. Overigens betekent dat geen dis criminatie van de vrouw. De wethouder achtte de ambtenaren heel hoog en een 30-jarige praktijk had hem veel geleerd. Hij garandeerde, dat vrijwel alle meis jes van de tikkamer na een eventueel huwelijk zouden blijven. Dat geeft voor deze vrouwen dan moeilijkheden, want z'j stellen zich in op een dubbel in komen en dan is het moeilijk op te houden met werken. De wethouder verzekerde voorts, dat bij handhaving van de twee ar tikelen heus niet de gehuwde ambte naressen ontslagen zullen worden. De omstandigheden zullen daarbij in acht genomen worden, maar B. en W. moe ten de bevoegdheid tot ontslag hebben. Wethouder Happé (Arb.), mede na mens zijn collega en partijgenoot Geluk sprekend, verklaarde, dat hij zich reken schap had gegeven van zijn principieel standpunt. Dat standpunt werd echter geen geweld aangedaan door de prac- tische stelling van de twee artikelen, die een soepele hantering waarborgden. Nu men deze kwestie echter principieel stelde, zou hij met zijn collega Geluk de stem volgen van zijn fractie. De heer Albrecht deelde tenslotte mede. dat het voorstel van mevrouw Van der Wall werd ingetrokken, waarna de voor zitter voor korte tijd de vergadering schorste. Na heropening van de vergadering verklaarde wethouder Bakker met na druk, dat iedereen deze zaak tijdens het voor-overleg van de practische kant had gezien; zelfs de heer Jansen (Arb.) was onder de'indruk van de praktijk ge komen en hij had zijn beginselprogram vergeten. B. en W. hadden zich intussen be raden en besloten artikel 8 van het Ambtenarenreglement te laten ver vallen en artikel 104 in die zin te wijzigen, dat de vrouwelijke ambte naar, die in het huwelijk treedt, eer vol wordt ontslagen met ingang van de dag, volgend op die van haar' huwelijk met uitzondering van die ge vallen, wanneer de ambtelijke werk zaamheden werden verricht in de echtelijke^ woning of in een localiteit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning, en wanneer daartoe door B. en W. in bijzondere gevallen wordt besloten. De behandeling artikelsgewijs moest voor het grootste deel in de avondzit ting geschieden. Gevraagd werd om de vacantie-moge- lijkheid van jeugdige ambtenaren nog eens te bekijken. B. en W. zullen zich daaromtrent door de psycholoog laten voorlichten. De heer Stoffels (WD) diende een motie in om bU het verlof voor beval lingen de ongehuwde moeder gelijk te stellen met de gehuwde. Deze motie werd aangenomen met 20-17 stemmen. BIOSCOPEN PALACE: „Schandaal om een kind", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Welkom mr. Marshall" Boven 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. L1DO: ,,'n Dorpsschandaaltje". Boven 18 J. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Jolanda". Boven 14 Jaar. Tijden 2.30. 7 en 9.15 uur. CITY: „Wanda de zondares". Volwassenen. Tijden: 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Rio Grande". Boven 14 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Donderdag: „Liebe '47". Vol wassenen, 8.15 uur. Donderdag 21 Januari Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Cae- cilia" o. 1. v. Nico Hoogerwerf, m. m. v. Didi Sanders. Pierre Palla, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelver. „Rokato" <n „Rosenwater en Appelbloesem", 8 uur. Vrijdag 22 Januari Stadsschouwburg: Lezing door Anton van Duinkerken (Geloof en Wetenschap). TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 1315 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael. Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. Het Huis van Looy: Reproducties van mo derne klassieke meesters. Geopend van 9 12.30 en 13.3017 uur. Het gewraakte artikel 104 (ontslag aan de vrouwelijke ambtenaar de dag na het huwelijk) werd verworpen met 21-15 stemmen. De heer Schippers (KVP) betreurde dit resultaat ten zeerste. Terwille echter van het totale reglement en ondanks het zware voorbehoud in zijn fractie, wilde hij met de zijnen vóór het geheel stem men. Daarbij sloot de heer Spek (AR) zich aan. Het reglement werd aanvaard met alleen de stemmen der communis ten tegen. Ook de reglementen voor arbeidscontractanten en de wachtgeld regeling werden aanvaard. Bij de vaststelling van de verordening voor het Georganiseerd Overleg vroeg de heer Bettink (VVD) waarom de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren niet is toegelaten, een niet-politieke organisatie, die al zestig jaar bestaat en 25.000 leden telt. De heer Jansen (PvdA) meende, dat de „Centrale" voorrang moet hebben. Het „ambtenarencentrum" dient zich eerst te reorganiseren, met een sterk centraal bestuur en afdelingen, die alle ambtenaren vertegenwoordigen. De heer Loerakker (KVP) noemde de opneming van het „ambtenarencentrum" in het overleg onmogelijk, door zijn structuur. Een voorstel Bettink om een desbe treffend artikel in de verordening ten behoeve van het ambtenarencentrum te wijzigen, werd verworpen met 23-15 stemmen. Ten slotte kwamen twee moties in stemming. Die behelzende de toelating van de categorale bonden in het over leg werd verworpen en die betreffende de toelating van alle leden der arbeids- en pensioencommissies in het overleg werd aangenomen. (Voor een verslag over de verhoging der wethouderssalarissen in Haarlem zie men pag. 7) Het mannenkoor „Eleetrisch Materi eel", gevormd door employé's-zangerf van de Nederlandsche Spoorwegen, viert zijn 20-jarig bestaan. Oorspronkelijk be doeld, zo lezen we in het voorwoord van het programma, als koOrtje om con certen te geven in de sanatoria, waar zieke en herstellende employé's van de N.S. verblijven, is het ensemble gegroeid tot een belangrijk bezet mannenkoor. Dit koor heeft vele malen met succes deelgenomen aan zangwedstrijden, con certen gegeven en ziet naast zich ge plaatst een dameskoor, bestaande uit de eegaas van E.M.-leden, en dat mede op dit jubileum-concert optrad Het mannenkoor bleek niet direct te zijn „ingezongen". In werkjes van Gie- sen en Kools werd geen voldoende ho mogeen geheel verkregen en de teno ren forceerden nogal, waardoor de klank niet bepaald ncbel was. Toch bewezen de tenoren in Kools' „Goldene Nacht" fraai mezzo voce te kunnen aanwenden. In die onderdelen verkreeg de dirigent Kerkhoven een zeer welluidend geheel. Dit was ook het geval met Grieg's „Landerkennung" voor koor en solo. Hierin hoorde men tevens een kloeke uriisono-zang, de klank van tenoren en baSsen vloeide hier mooi ineen. Dit werk werd bovendien goed uitge beeld; het koor voelde deze ballade uitstekend aan. De bariton Gerard Kruithof vervulde de solo op in drukwekkende wijze. Met zijn sonoor, volkomen beheerst geluid, mede door degelijk muzikaal begrip, gaf Kruithof een alleszins waardige vertolking van die prachtige solopartij en werd dit werk het hoogtepunt van de avond. Kruithof droeg ook nog twee bas-aria's voor, die eveneens bij het publiek in- sloece.n en waarmede hij ziin grote, egale stemomvang. goede zangkunst en stijlgevoel demonstreerde. Het mannenkoor liet zich ook van zijn beste zijde kennen in Zweers' „Ons Holland", vooral door kloeke zang en doorvoelde voordracht. Het dameskoor bestaat nog kort en bezit daardoor minder routine dan het mannenkoor. Dit vooral in toonvor- ming en samenzang, doch na volharde studie zal de dirigent er zeker meer mede bereiken. Thans voldeed dit koor tje het meest in een Italiaans1 werkje. Dat het minder voldeed in Mozart's „Ave. verum corpus" moet wellicht worden toegeschreven aan het niet goed geslaagde arrangement van dit (voor gemengd koor met strijkorkest geschre den) sublieme werkje voor dameskoor a capella. Verder trad de tenorsolist Peter van Zon op met aria's van Meyerbeer en Puccini, waarmede hij in ae smaak van het publiek viel en de beide program ma-delen werden afgesloten met wer ken voor soli en mannenkoor, waarin behalve de reeds genoemde solisten Jo Groenevelt, tenor en Philip Smit, ba», vei-di'enstelijk hun kwartetpartijen ver vulden. Een bijzonder compliment komt me vrouw Rie Vrirn*Servaas toe voor het eowot, volgzaam en zeer muzikaal b— grilden van soli en koren! O. K Op de hoek van de Fonteinlaan en Hertenkamplaan zijn twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen De auto, welke door mevr. J. M. K.B. uit Heemstede werd bectuurd, reed door een ijzeren hek en vernielde dit over een lengte van ongeveer vier me ter, waarna hij tot stilstand kwam. De wagen werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De echtge note van de bestuurder van de tweede auto kreeg een wond aan het voor hoofd, maar kon, na verbonden te zijn in het Diaconessënhuis. naar huis te rugkeren. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, heeft hedenmiddag een even interessante als vrijmoedige nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij allereerst mededeelde, dat hij de Koningin verzocht heeft met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verkrijgen. Toen wij de eerste plannen maakten voor een nieuw raadhuis, ging de burgemeester voort, werd mij door een journalist gevraagd: „U bent dus klaarblijkelijk verzekerd van het voortbestaan van Bloemendaal?" Ik heb toen volmondig „Ja" geantwoord, in de volle overtuiging, dat juist als anderen onzeker zijn over de toekomst van Bloemendaal, het ons zou passen onze hoop en onze zekerheid van het voortbestaan van onze gemeente op een monumentale wijze tot uiting te brengen. Laten wij eens nagaan wat onze kansen zijn. Toen ik in 1931 hier kwam, was Bloemendaal juist verminkt door grondvérlies aan Haarlem en de gevol gen werkten nog sterk na. De annexatie is een com promis geweest, dat niemand heeft bevredigd. Het heeft de centrum-gemeente niet voldaan en de rand-gemeen- ten verbitterd. Thans is er een element verdwenen, dat vroeger een annexatie van een forensen-gemeente aan trekkelijk maakte: het financiële voordeel van de ope ratie, immers de belasting-vluchtheuvels zijn opgeruimd. Een directe en algehele annexatie acht ik dan ook niet waarschijnlijk. Ik heb gesproken van een algehele an nexatie; het gevaar voor een gedeeltelijke annexatie acht ik niet geheel uitgesloten. Want er is een nieuwe vijand opgestaan, dat is de theoreticus-planoloog. Ik acht een goed staf-officier want dat is de planoloog zeer hoog. Een man die de nodige gegevens kan verza melen, ordenen en daaruit richtlijnen voor een te volgen gedragslijn kan af leiden, voor hem alle eerbied. Maar als hij aan de imponderabilia komt, aan de morele factoren van een samenleving, dan vrees ik hem. Wanneer ik hoor van de projecten van de Commissie ter Veen, aan afnemen van een bepaalde strook Bloemendaal hier en van het bijvoe gen daar. dan vrees ik nog meer. Een plaatselijke samenleving wordt gedra gen door enkelen die zich van de band met hun woonplaats bewust zijn, maar die band kan niet willekeurig hier wor den afgesneden en daar weer worden aangeknoopt. De loyauteit van een in woner, van de plaatselijke bestuurder is geen vloeistof, die men gemakkelijk uit een bokaal in de andere overgiet. Daarbij komt, dat het schijnbaar za kelijk verantwoorde van het jaar 1925 in 1950 een blunder kan blijken. Ik hoef U slechts de aandacht te vestigen op het Ramplaankwartier, dat in 1927 voor Bloemendaal verloren is gegaan, maar waarvan de inwoners door de brede strook open grond van het Haar lemse gouvernement gescheiden zijn. Thans erkent ook een ervaren plano loog, dat deze verminking van Over- veen een technische fout is geweest. Een gevaar dat nog sterker is absorp tie. Ik zag voor het eerst het gevaar duidelijk, toen een van de hogere amb tenaren bij de Gewestelijke Uitbrei dingsplannen betrokken, mij zeide: „Wij kennen geen gemeentegrenzen meer". Hier verlaat men reeds de vaste bodem der werkelijkheid. Maar wat is daarvan een gevolg? Ik heb een sterke tendenz bemerkt om alle aangesloten bouw van kleinere wo ningen op Haarlems gebied te houden en deze verder in Bloemendaal niet toe te laten. Theoretisch m.i. zeer juist. Men redt natuurschoon en voor de nieuwko mer is het van weinig belang of hij aan deze of gene zijde van de grens woont. Maar voor de Bloemendaalse autoch- thoon is dat van groot belang. Hij is gegroeid in de Bloemendaalse samenle ving en wil daarin blijven. Moet hij door woningnood gedwongen naar Haar lem verhuizen? Moeten zijn kinderen die in Bloemendaal zijn opgevoed, zich vestigen in Haarlemse buurten? Moeten wij dus een hele laag bevolking als on- gewensten beschouwen? Kan Bloemen daal alleen het recht hebben recreatie gebied voor de grotere bevolkings-cen- tra te zijn? Hebben lagen van de eigen bevolking geen recht meer op de Bloe mendaalse bodem? Theoretisch planolo gisch heel juist en als wij dan nog een paar stappen verder doen dan komt men tot de theoretisch juiste maatregel om deze ongewensten te deporteren naar een gebied waar zij, planologisch gezien, meer op hun plaats zijn. Van de zijde van „Copex" te Hille- gom vernemen wij, dat het in de be doeling ligt gedurende enkele weken van het bollenseizoen een dienst van helicopters te openen tussen Rotterdam en Lisse. Ais landingsplaats in Lisse wordt genoemd een weiland nabij de ci< - li hof, zodat verwacht mag wor den dat passagiers uit Brussel en Rotter dam tevens een bezoek zullen brengen '.'opzie bloementen toonstelling, welke op 23 Maart haar poorten opent. Voorts deelde men ons desgevraagd In dé jaarlijkse algemene vergade ring van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haarlem werden de jaarstukken goedgekeurd. De voorzitter, de heer P. Bruyn. deelde mede. dat de resultaten betreffende de vrijwillige verzekering over 1952 niet ongunstig zijn geweest. Dat de exploitatierekening over dat jaar met een batig saldo sloot, was al leen mogelijk geworden, doordat per 1 Januari 1952 de premie werd verhoogd Van f 1.04 op f 1.15 per week. Voor 1953 werd deze premie gehandhaafd. De verwachting in de vorige verga dering door de voorzitter uitgesproken, dat geen verdere premieverhoging meer zou volgen en aldus bij de vrijwillige verzekering een keerpunt ten goede zou zijn ingetreden, is niet in vervulling ge gaan. De voorzitter merkte op. dat in 1953 de Rosten voor diverse hulpverleningen nog steeds een stijgende tendens te zien gaven, terwijl er voor 1954 op gerekend moet worden, dat die kosten nog be langrijk hoger zullen worden als gevolg van stijging van de honoraria der huis artsen en de verdee verhoging van de verpleegprijzen in de ziekenhuizen, sa natoria enz. Het was als gevolg van deze omstan digheden dat de ziekenfondsbesturen zich genoodzaakt zagen de premie op nieuw te verhogen en wel tot f 1.25 pe- week ingaande 1 Januari 1954. Spreker deelde mede, dat de ver zorging van het Ziekenvervoer per 1 April door de Gemeente Haarlem zal worden uitgevoerd. Tussen de Ge meente en de Ziekenfondsbesturen ts overeenstemming bereikt over het af sluiten van contracten t.a.v. het ver voer van Ziekenfondsverzekerden. Verwacht wordt, dat daardoor de reeds enkele jaren bestaande moeilijk heden bij het vervoer tot oplossing zullen worden gebracht Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat plannen in voorbereiding zijn van ten spoedigste te komen tot een dependance in Haarlem (Oost) van het Tandheelkundig centrum aan de Nieuwe Gracht. Verder, dat er maatregelen zullen worden getroffen om te komen tot In stelling van een Ledenraad. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. J. Breddels als secretaris, J. de Haas als 2e voorzitter en J. Adelaar als bestuurder, herkozen. Het lid van de Raad van Toezicht, de heer L. Salie, periodiek aftredend, werd eveneens her kozen. mede, dat de burgemeesters van Haar lem en Zandvoort in deze plannen zeer geïnteresseerd blijken te zijn en dege lijke verlangens koesteren om de lijn Kotterdam-Lisse door te trekken naar Haarlem en Zandvoort. In hoeverre zulks binnen de mogelijkheden ligt, is nog niet bekend. Eindbesprekingen over deze kwestie moeten nog plaats vinden, maar vaststaat dat men prin- c'V.eel bereid is de disfnst uit te bresden. Reeds in November heeft Copex zich beziggehouden met het organiseren van helicopterdiensten tijdens het bollen seizoen. De Sabena te Brussel bleek reeds na de eerste contacten bereid te zijn de dienst te exploiteren. Zij maak te een kostenberekening en aan de hand daarvan kwam vast te staan, dat een garantiefonds noodzakelijk was. waarin o.m. de Keukenhof betrokken is. De hiervoor benodigde gelden zijn thans aanwezig, zodat de exploitatie slechts een technische kwestie is geworden. Afgewacht dient echter of de Rijks luchtvaartdienst met een en ander accoord kan gaan,. Niet zeker is of het alleen sightsee- ingvluchten zullen worden of dat men de lijn RotterdamLisse dagelijks met helicopters zal bedienen. Mocht dit laat ste het geval zijn, dan wordt een van dé twee dagelijkse diensten vanuit Brussel op Rotterdam doorgetrokken naar het hart van de bollenstreek. De sightseeingvluchten zullen echter op de Zaterdagen en Zondagen worden ge maakt. Daarvan zouden dus ook Haar lem en Zandvoort kunnen profiteren. De 17-jarige wielrijdster J. H. uit Haarlem js op de hoek van de Jans straat en de Nieuwe Gracht door een vrachtauto aangereden, die in de rich ting van het station reed en juist op dit kruispunt een bus van de N. Z. H. inhaalde. Met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde moest het meisje naar de Mariastichting worden overgebracht. (Zondag 24 Januari) ADO—WSV Alw. ForwardDEM RivalenVelsen TerrasvogelsVitesse TYBB—Wilhelmus HBCDe Postduiven USVU-De RUp Onze GezellenAalsmeer Concordia—Meerburg SJCTellingen Inzendingen tot Zaterdagmorgen 9 uur op een open briefkaart aan de sportre dactie van de N. Haarlemsche Crt., Sme- destraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Binnenkomende klachten over onjuist heden worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men. dat de thuis club wint. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt 1 pnt. toegekend. Burgemeester jhr. mr. C. J. - A. den Tex. Wanneer men dit programma eenmaal verder uitvoert, raakt Bloemendaal zijn eigen persoonlijkheid kwijt. Het veran dert in een recreatie-gebied, in een re servaat en een speeltuin, zonder eigen leven. Dat mag het nooit zijn en dat mag het nooit worden. En daarom is het zo diep te betreuren, dat de Bloemen daalse Raad, die tegen al deze plannen geen krachtig feit heeft gesteld, niet met enthousiasme en energie in korte tijd een raadhuis heeft gebouwd als een sylnbool vaji zijn "eTgen" wir, van éigen vitaliteit, van eigen levenskracht. De in Januari 1953 gevormde commis sie ad hoe heeft een jaar daarna zijn taak teruggegeven en B. en W. verzocht dit de raad mede te delen. Dit College zal het rapport aan de raad overleggen, na zijn eigen bedenkingen daarover te hebben geformuleerd. Het sluit geens zins de mogelijkheid uit dat men mis schien toch nog tot een overeenstem ming kan komen. Maar de kans op een eendrachtige triomphantelijke daad is verkeken. Het voortbestaan van de gemeente Bloemendaal ligt niet in onze handen. Maar mocht het bestaan als zelfstandi ge gemeente ophouden, laat dit dan niet zo zijn, dat zowel onze vrienden als on ze vijanden kunnen zeggen: „ze hebben het verdiend." Een ander onderwerp en een pijnlijk onderwerp: Huisvesting. Wij hebben de verrassende medede ling gekregen van Gedeputeerde Staten dat Bloemendaal geen woningtekort meer heeft. Nu lijkt het mij toe dat wij de wo ningnood, de werkelijke, de drukkende, de schrijnende woningnood moeten le nigen. Maar op dit „theoretisch" woningte kort wordt de toewijzing voor de ko mende jaren gebaseerd en zo komt men tot het ontstellend getal van 41 wonin gen in drie jaren. Reeds thans is het aantal ontoelaatbare samenwoningen 49. Wat zal dit over drie jaar zijn als wij moeizaam de laatste snede van het toe gestane br uwvolume verwezenlijken? De theorie, de berekeningen, de dos siers dringen zich te veel in tussen ons en de nood, die wij moeten bestrijden Daarom heb ik een zestal woningen bezocht om mijn geheugen weer eens op te frissen. Enkele beelden blijven neg helder voor de geest. Een slaap kamer berekend voor twee mensen waar vader, moeder, een zoon van vier jaar en twee dochters van vijf en zeven jaar samen moeten slapen, als de winter het onderbrengen van de kinderen in de serre onmogelijk maakt. En dat in de welgestelde Ju- lianalaan. In de winkelstraat van Bloemendaal cp een bovenhuis der tien personen. Op een kleine voorka mer slapen de ouders met de drie kleinste kinderen, er is nauwelijks ruimte om de bedden te plaatsen. Bo ven slapen de drie zoons van 4, 6 en 9 jaar in een bed op een klein zolder kamertje. Komen wij ip de Dompvloed dan wordt de toestand nog erger. Op een klein zoldertje war men nauwelijks rechtop kan staan ligt een weduwe met zes kinderen, 2 jongens van 15 en 19 en 4 dochters van 6, 10. 12 en 17 jaar. Maar wij hebbèn zuiver theoretisch geen woningtekort. Sarcasme hoort niet in dê mond van een burgemeester, maar de verleiding om dit scherpe wapen te gebruiken, wordt hier wel zeer groot. Maar ik kan niet geloven dat Gedepu teerden een open oog hebben voor de vele moeilijkheden, waarvoor Bloemen daal staat. Anders zouden zij zich niet verzet hebben tegen de bouw van 140 woningen aan de Dompvloedslaan, dat nu reeds sinds 1951 in de koelkast ligt. Wat hadden die 140 woningen voor onze ingezetenen niet kunnen betekenen? Meer ruimte, meer rust in het gezin, meer menselijke waardigheid. Maar dit terrein aan de Dompvloed i» agrarisch gebied heet het. Een andere reden, die opgegeven is, is dat de wan delaar uit Haarlem een geleidelijke over gang moet hebben van de stadsbebou- wing tot de bossen van Lindenheuvel. Er zijn vele redenen opgegeven, maar de voornaamste is: Bloemendaal moet recreatie-terrein blijven. Ik denk aan de Bloemendaalse huis vrouw, die ik Zaterdag bezocht heb. Het gezin van twee ouders en vier kleine kinderen was saamgedrongen in twee kamers, de kinderen slapen in de voor kamer, de ouders in de huiskamer. Het v/as aan alles duidelijk, dat de huis vrouw er niet meer tegenop kan. De be nauwdheid, de verwarring, de nerveus heid die in een dergelijke sfeer heerst waarschuwt ieder, die ogen heeft om t* zien. dat binnen enkele jaren dit gezin grondig verknoeid zal zijn. De recreatie, de toerwegen en de pla nologische theorie worden wel zwaar be taald. Thans zou ik u mede willen nemen in gedachten althans naar een school, een mooie school van 8 klassen. Klassen, geen klasjes. 38 kinderen per klas. Een goed verzorgde, kerngezonde jeugd. De Hollandse school op zijn best. Maar als wü weggaan, wendt het hoofd zich tot ons en zegt: „Al deze kin deren werken voor niets, al de zorg aan hen besteedt zal geen vruchten dragen, alles is vergeefs. Aan het einde van dit jaar zal geen enkel van die kinderen meer in leven zün". En nu staat u al» gegrepen in een kwade droom. Maar die droom is werkelijkheid. Elk jaar wordt in Nederland door verkeersonge-' lukken een volle achtklassige school op geruimd. Allen omgekomen door on achtzaamheid en door onkunde. Wat de volwassenen betreft stijgt ook het getal doden. Kort na de oorlog twee per dag is het thans drie per dag. En het aantal verkeersongevallen blijft stijgen. De politie is niet sterk genoeg. Op drukke dagen wordt het beschikbar* personeel opgeslokt door de verkeers posten en voor een regelmatige control* op het wegverkeer is geen man over. U treft geen verwijt, de gemeente bezol digt reeds twee man meer boven d* toegestane sterkte. Wat onze politie zelve aangaat is d* leiding reeds lang bezig de agenten dit te leren: dat kleine verkeerszonden. die men vroeger door de vingers zag, thans vaak de bron van grote ongelukken zijn en niet meer veronachtzaamd mogen worden. Het verkeer is thans zo druk. zo com plex, zo gevaarlijk geworden, dat. h»t meer politie-toezicht én méér streng heid vraagt. Met volle medewerking van burge meester en wethouders, met de gaarne gegeven hulp van dr Vereniging voor Veilig Verkeer moeten wij zien hier een verkeerscursus voor volwassenen op gang te brengen, onder de 'zinspreuk „Leer en leef lang". Op die wijze kur.nen wij zeer zeker het aantal verkeersongevallen vermin deren. Aan U vraag ik. aldus jhr. de Tex tot de raad, niet alleen het nodige crediet goed te keuren, maar ook Uw morele steun te geven. In de aanvang zeide ik, besloot d* burgemeester, dat U deze rede kunt be schouwen als voortvloeiende uit de bij zonderheid van een oud gediende, di* de belangen van de gemeente zeer nauw aan het hart liggen Het is mogelijk, dat enkele punten in mijn toespraak, U tot bestrijding of bij val aanleiding geven. Het lijkt mjj, dat de begrotingszitting, op 18 Februari, d* nodige gelegenheid biedt. Advertentie Gr. Houtstr. 87 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen De KAJ in Santpoort organiseert Zon dagavond in het Jeugdhuis aan de Dink- grevelaan een instuif voor RK jongens en meisjes boven 17 jaar. De deur gaat om 8 uur open en wordt om 11 uur weer gesloten. Kaarten voor deze instuif zijn uitsluitend' af te halen Zaterdagavond tussen 8 en 10 uur aan de zaa' (ondern.prijs) kost een 4-deurs Sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter. Gaat 100.000 km. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17, (Niet officiële Koersen) 311. Ned 1953 3% Ned. 1953 34 Nederl 1948 314 pCt. Ned 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel. fac Inschr Grtbl! 48 3 pet Ned Handel Mü eert A.K.U. Van Berkels Fatent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber !i Amerika i.fln Kon N. Stoomb. M Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli M|1 eert t 187i/2 exdiv. 4 19/1 20/1 Anaconda Copper 21% 31% Bethlehem Steel 53 52% Chrysler Corp. 59% 60 General Electric 89% 90% General Motors 63% 63% Hudson Motors ll'.i 11 Kennecott Copper 67% 68 Montgomery Ward 61 61 North American Can 2020V» Radio Corp 23% 23% Republic Steel 49% 49% Shell Oil 80 80 Southern Pacific 39% 39% Southern Railway 42% 424 Tidewater 21% 21'4 U S Steel 40% 40% Vorig Opening slot 21/1 103% 10111 99 f. 99 J* 15/32 99% 101 98 A 170% 187 187 127 143 1961'4 175 231% 230 236 208% 207% 352% 352 109 V4 108 V* 148 138% 137% 13634 128% 127% 107% 108

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2