Interscholair Jeugdtournooi trekt de belangstelling „STALAG 17" in Rembrandt I' DE WEEK IN STAD EN STREEK Vondels „Lucifer" verklaard en toegelicht Foto-album van het toneel r Radio en televisie zullen eveneens present zijn Reünie St .Josephs- Gezellen TEMPO Prof. dr. W. Asselbergs spreekt voor Geloof en Wetenschap 5 V. Ton Lutz fl. 4380.- REHAULT VIER ZATERDAG 23 JANUARI 1954 PAGINA 2 Ter viering gouden priesterfeest pater Caminada V.K.D. organiseert weer thuisdammers-tournooi Burgerlijke Stand „MARYKE" DANST Tweekamp St. BavoMars Waterstanden Roxy SPAARNEBABBELAAR Frans Hals Cinema Palace City Lid o Luxor VOOR VERHUIZINGEN EN VERPAKKINGEN VOOR OVERZEE J. NIELEN OVERLEDEN GARAGE DEN HOUT Wagenweg Minerva TWEE ONGELUKKEN OP DE ZIJLWEG 25 JAAR BIJ G.E.B. De heer J. S. Groot jubileert HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw SPAARNDAM Toneeluitvoering Binnenkort wordt in Haarlem weer een begin gemaakt met het Interscho lair Jeugdtournooi 1954. Tot nog toe is Haarlem de enige :d in Nederland, waar een dergelijk evenement jaarlijks plaats vindt en waarbij ongeveer 14000 leerlingen van middelbare, ULO-scho- len, Kweek- en Nijverheidsscholen zijn betrokken. Het plezierige van al les is, dat de jeugd van Haarlem steeds meer interesse toont voor dit bijzonder toumooi zonder prijzen. Zo heeft het organiserend comité het aantal toneel voorstellingen in de Stadsschouwburg moeten uitbreiden tot drie en waar schijnlijk komt men daar nog niet mee uit. Dit betreft echter alleen de kijkers, want het aantal deelnemers voor de clamatie in groep A (beneden 15 jaar) bedraagt slechts zes, vorig jaar nog twintig. In groep B hebben zich onge veer twintig leerlingen laten inschrij ven, van wie acht een kansje zullen krijgen, om op de toneelplanken hun prestaties ten beste te geven. Voor de dans zijn acht aanmeldingen binnenge komen, waaronder één groep- en vijf solodansen. De liefhebbers van het to neel zijn met twee pantomimes (een er van is een bewerking van De Ge- nestet's St. Nicolaasavond), drie toneel stukken en één cabaretprogramma voor de draad gekomen. De voorstellingen, die een afwisse lend karakter dragen, worden op 27 Januari des avonds 3 Februari des middags en 9 Februari des avonds in de Stadsschouwburg gege ven. In dit verband kunnen wij nog mel den, dat bij voldoend financieel suc ces overwogen wordt volgend jaar een opdracht te geven tot het schrijven van een één-acter, speciaal voor het Haar lems Jeugdtournooi. Het is mogelijk, dat deze opdracht het karakter zal dra gen van een prijsvraag, zodat zelfs de jeugd kan meedingen. Ook de groep muziek trekt de be langstelling van de jeugd. Omdat de inschrijving eerst op 1 Februari sluit, Er zijn voorbereidingen getroffen tot het houden van een tweede reünie door de oud-leden van de St. Josephs Gezel len Vereniging Haarlem I, en wel ter gelegenheid van de viering van het gouden priesterfeest van hun oud- praeses, pater Honoratus Caminada O.F.M. Oud-Gezellen worden uitgeno digd tot een vergadering in gebouw St. Bavo, Donderdag 28 Januari te acht uur. Men schrijft ons daaromtrent: „Hoewel de eerste reünie van oud gezellen reeds vijf jaar geleden gehou den is, ligt Bit feest, toen georganiseerd bij gelegenheid van het 12',4-jarig priesterfeest van kapelaan H. Roozen, de deelnemers nog vers in het geheu gen, en menigmaal zijn wij aangespoord tot het organiseren van een tweede reüniedag. De gelegenheid hiertoe is thans weer gunstig, daar onze oud-praeses, pater Caminada, binnenkort het feit hoopt te gedenken van zijn gouden priesterfeest. Ongetwijfeld herinneren wij ons allen nog zijn vaderlijke leiding en geen onzer die toen geprofiteerd heeft van zijn steun en goede raad zal hem nu zijn sympathie willen onthouden. Wij menen te mogen veronderstellen dat het geven van een reünie van oud-gezellen het meest geliefde geschenk zal zijn, hetgeen wij onze oud-praeses kunnen aanbieden. De commissies, die de eerste reünie hebben georganiseerd, zijn reeds in een eerste bespreking bijeen geweest en hierbij is besloten ter nadere uiteenzet ting van de plannen een algemene ver gadering te beleggen. Oud-gezellen die verhinderd mochten zijn of voor wie het bezwaarlijk is in verband met hun woonplaats buiten Haarlem de vergadering te bezoeken, vragen wij vriendelijk ons te willen be richten of wij wel op hun deelname aan de reünie kunnen rekenen. Het secretariaat is gevestigd bij de heer J. C. Kruyver. 2e Zuidpolderstraat 5, Haarlem, Tel. 11339". In een buitengewone ledenvergadering van de Ver. Katholieke Dammers is het besluit genomen ook dit jaar wederom een thuisdammers-tournooi te organise ren, dat evenals vorig jaar onder lei ding staan van de secretaris van V. K. D., de heer G. Hesselman, Goetzee- straat 19, Haarlem-Noord, bij wie men zich kan opgeven \oor deelname. Verder werd de onderlinge competie besproken. Vastgesteld werd dat na 1 Juli a.s. geen wedstrijden meer zullen worden gespeeld, terwijl het bestuur op de a.s. jaarvergadering voor het vol gend seizoen zal voorstellen de onderl. comp. in drie groepen te laten spelen, t.w. lste groep van 6, 2e groep van 10 en de derde groep met andere spelers.De mo derator van V.K.D.pater Groen, sprak hierna enkele woorden tot de leden, o.a. verontschuldigde zich dat hij door zijn vele werkzaamheden niet in staat was op alle clubavonden aanwezig te zijn. Het verheugde hem in het bijzonder de goede harmonie en eensgezindheid on der de leden te kunnen prijzen. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten Th. KokV. Andringa 11 J. v. d. Kroft—M. Kok afgebr. A. Masteling—P. Hollenberg 1—1 Th. v. Wort—J. Heijne 2—0 P. Hollenberg—P. Mul 2—0 A. MastelingTh. v. Wort 20 P. VogelaarJ. Spanjaart 02 R. KokJ. Lucas afgebr. J. KramerP. Boelen 11 G. KraakM. Hopman 02 J. v. d. KroftH. Rump 02 D. Rump—G. Faaij afgebr. H. v. GestelJ. Lindeman 20 M. HopmanJ. v. d. Kroft 11 GEBOREN: C. M. Pos—Rootlieb. z; A. BrouwerEveleens, z; S. L. Vrij burgBrand, z; A. van der Zalm Soer, d: M. VosAvis, d; E. M. P. Le- naartsHartman, d; Dam: .ersSie mens. d. OVERLEDEN: H. G. J. Lammer 14 ir Steenbokstraat; T. de Jong, 85 j., Spaarne; J. E. Rol, 75 j., Lor ïtzkade; C. Oldenburg, 53 jaar, Aelbertsbergstr. kon men ons uiteraard geen juiste cij fers geven van het aantal liefhebbers, dat zich voor deze rubriek heeft ge meld. Onder de eventeule deelnemers bevinden zich twee organisten, een groot aantal pianisten, fluitisten en één harpist. Bij de selectie geldt als crite rium de mogelijkheid tot optreden in de Concertzaal (niet de virtuositeit). Evenals vorig jaar zal de N. C. R. V. het concert, dat zowel op 12 als 17 Fe bruari in het Concertgebouw wordt ge geven, op de band opnemen en later verschillende delen daarvan uitzenden. De tentoonstelling van tekeningen, foto's en handarbeidproducten wordt ditmaal in het museum „Het Huis van Looy" gehouden. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest de Vleeshal daarvoor te bestemmen, maar de bij komende kosten waren dermate hoog, dat daarvan moest worden afgezien, hetgeen wellicht te betreuren valt als men bedenkt, dat sinds kort de Vlees hal bestemd werd tot cultureel cen trum. Anderzijs kan men aanvoeren, dat er naast de Vleeshal ook nog 'een „Huis van Looy" bestaat. De jongelui zijn vrij in het kiezen van hun onderwerp en de opzet van de expositie is een algemeen beeld te ge ven van wat er op dit gebied door de Haarlemse jeugd wordt gepresteerd. Niet altijd wordt dit doel bereikt, om dat de inzendingen weinig talrijk zijn, zulks te verklaren uit een zekere schroom, die vooral de minder goede tekenaars aan de dag leggen. De ten toonstelling mag zeker niet worden: „Gapen naar wat een ander zo goed kan". De handwerkproducten worden even eens op de scholen gemaakt, omdat de laatste keer was gebleken, dat het werk zowel kwalitatief als kwantitatief minder werd. Daarentegen is het aan tal deelnemers fotografie groeiend, ter wijl ook het werk in deze afdeling bijzonder genoemd kan worden. Van het geëxposeerde zal de Nederlandse Televisie Stichting enkele opnamen Dinsdagavond: 26 Januari valt er weer iets bijzonders te beleven in het HJMV- gebouw aan de Lange Margarethastraat. Dan treedt om 8 uur weer de katholieke volksdansgroep „Marijke" voor het voet licht met een serie attractieve dansen. Bij vorige gelegenheden heeft „Marijke" reeds laten zien, dat zij haar publiek een verzorgd en stijlvolle avond weet te bie den. Daarom mag de groep ook Dins dagavond op veler belangstelling reke nen. Tussen de beide R.K. klav. jasclubs wordt een tweekamp gehouden. De eerste wedstrijd vindt plaat-, op Dinsdag 26 Januari in het clubgebouw van St. Bavo, café De Ljuw, Spek- etraat. Eventuele nieuwe leden voor beide verenigingen kunnen, bij tijdige aan melding, aan deze tweekamp deelne men. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Stalag 17". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Avontuur in de Zuidzee". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De rode baret". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De vluchteling van de Alamo". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Vrouwen zonder naam". Volwas senen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: tot en met Zondag: „De goudschat van het monstereiland". Boven 14 jaar. Tijden: Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Maandag „Het speelhol". Boven 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Maandag: „Een banneling van de eilanden". Volwasse nen. Tijden: Za. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. Het Huis van Looy: Reproducties van mo derne klassieke meesters. Geopend van 9 12.30 en 13.30—17 uur. Zaterdag 23 Januari Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel In „De waaierpatience", 8 uur. Minerva: Aerdenhout's Kindertoneel met „De gelaarsde Kat", 2.30 uur. Zondag 24 Januari Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel ln „De blanke Koningin", 8 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Fa. Duym en Keur, Keizer straat 8, tel. 10376; Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 20043; Mamix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525 en Teylerplien 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door dokter C. G. J. Bos, Zijl- weg 17, tel. 11431. HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door Dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en Dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, te lefoon 38377. Wijkverpleging: Zuster Langeveld, v. Ho- gendorpstraat 21, Haarlem, tel. 16291, bij geen gehoor tel. 3918. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206—208, tel. 38320. Zaterdag 23 Januari Hoog water: 6.27 u. en 18.36 u. Laag water: 2.07 u. en 14.21 u. Zondag 24 Januari Hoog water: 6.58 u. en 19.11 u. Laag water: 2.34 u. en 14.52 u. Maandag 25 Januari Hoog water: 7.31 u. en 19.46 u. Laag water: 3.03 u. en 15.23 u. Het was te verwachten dat het be kende „Stalag 17", een toneelspel van Donald Bevan en Edmund Trzcinski, ook in de filmstudio zou terecht komen. En wie in December 1952 de voorstel ling van dit stuk in de Stadsschouwburg heeft gezien, moet zich wel afvragen of de film dit stuk niet uitgebuit heeft. De toneel-herinnering is namelijk die aan een discutabel drama, wat inhoud en vorm betreft, dat dank zij echter een voortreffelijke voorstelling van de Haagscha Comedie met een prachtige creatie van Bob de Lange een goede indruk achterliet. Tegen de schrijver kon toen worden aangevoerd, dat zij de ernst van het concentratiekamp en voor al de bitterheid te veel afbreuk deden door wat soldateske maar goedkope grapjes. Bevan en Trzcinski hebben echter de barbaarse toestanden in de Duitse concentratiekampen aan den lijve ondervonden en dat gaf toen een zekere waarborg voor een gezond even wicht in hun stuk. Maar wat zouden de filmmakers er van terecht brengen? Het resultaat heb ben wij in Rembrandt gezien en wij kunnen vaststellen dat de regisseur ook het thema in de film „Stalag 17" met zorg behandeld heeft. De humor geeft hij hier grotere kansen dan in het toneelstuk mogelijk is, maar daarbij wordt het drama geen geweld aange daan. De opnamen zijn veelal suggestief en pakkend en het verhaal draait overi gens volgens de gebruikelijke filmwet ten naar zijn eind Het gaat hier om een aantal Ameri kaanse krijgsgevangenen, die in een barak (stalag) ondergebracht zijn in een enorm Duits concentratiekamp. De zekerheid, dat een van hen een Duitse spion is, maakt het leven van deze mannen nog ondraaglijker dan het al is en de ontknoping van het drama komt, wanneer blijkt, dat de man, die ver dacht wordt, juist de handigste is van allen. Dat de ware spion ontdekt wordt, spreekt welhaast vanzelf.* Veertienjarigen en ouderen kunnen deze film gaan zien. Het monster-eiland is niets minder dan een in vroeger tijden door de zee Ziezo, zei de vader tot zijn grote zoon, en hij zette zijn duimen in de oksels, ziezo, mijn leven is tot en met, van mi nuut tot minuut, in alle onderdelen geadministreerd en geregeld. Als je het straks ook zo ver brengt, zal ik trots op je zijn en je grijze ouders zullen het moede hoofd op het zachte kussen vlijen, om met een glimlach op de kaken voor al tijd in te slapen. Ik weet het, vader, antwoordde de zoon, terwijl hij met een grenzenloos vertrouwen naar hem opkeek, ik heb het ambtena renreglement en de kranten gele zen en het is mij duidelijk, dat u niets meer gebeuren kan, tenzij u gapt, een al te onzedelijk leven gaat lijden of ongehoorde insubor dinatie pleegt. Zo is het, conclu deerde de vader. Mijn werktijd is 8J4 uur per dag of 48 uur per week, mijn bezoldiging houdt gelijke tred met mijn promotie, ik weet. wat overuren mij in het laatje brengen en welke gratificaties mij te wachten staan, als ik lang ge noeg blijf leven. Het bedrijfsleven kan er een voorbeeld aan nemen, want hoeveel jubilarissen weten daar hoe groot hun gratificatie zal zijn als ze feestvieren? Goed, het verrassende element is aardig maar de zekerheid mijn jongen, van de wieg tot aan het graf, staat vele torens hoger. Je weet, dat je vader 24 werkdagen per jaar vacantie neeft, gewoonweg gezegd vier we ken. Aan de hand van het regle ment staat dus voor je vast, dat je vader meer dan f 7608 (precies, let wel) moet verdienen, want wie 15 werkdagen verlof heeft komt niet aan de vijfduizend per jaar. Prettig als dat maximum bereikt is, want dan kunnen de buren niet meer uitvissen hoevéél je eigen lijk in de wacht sleept. Wordt je vader ziek, dan zijn de aanspraken en verplichtingen vast gelegd in vele lange artikelen; hij gruwt van disciplinaire straffen, doch hij weet, dat tussen a: schrif telijke berisping en h; ontslag, vele andere mogelijkheden liggen. Ga ik in enig jaar maar drie in plaats van vier weken met vacantie, dan kunnen de buren concluderen, dat ik wat uitgehaald heb. De zoon kon volledige aandacht voor zijn vader niet ontzegd wor den. Toch merkte zijn vader, dat hij niet tevreden glimlachte of dacht „wat kan me vader nog ge beuren". „Vat. je deze zekerheden niet?", vroeg de all risk verzorgde. Toen hief de zoon het hoofd op en sprak: Pappie, ik wil geen ambte naar bij de gemeente Haarlem worden, want ik houd zo van het leven, het wisselvallige leven, met zijn ups en downs, zijn verrassin gen en meevallers, zijn stroppen en onvoorziene moeilijkheden. Alles is geregeld tegenwoordig, zó gere geld, dat ieder in een levenscon- fectiepakje loopt. In Aalsmeer brengen ze het hele jaar door se ringen in bloei, de treinen lopen op de minuut, de vuilnisman komt precies drie uur langs ons huis, de chirurgen kunnen bijna elk li chaamsdeel vernieuwen. Maar hebt u wel eens op die vreugdevolle gezichten gelet, als het treinenver- keer in de war ligt, als de school kinderen extra vrij krijgen, omdat de meester ziek is; als twee mensen midden in de stad ruzie krijgen? Men is even uit de tredmolen, men voelt de vrijheid, ja dat was nu eens niet geregeld. De vader schudde het hoofd. Wartaal, bromde ie. En hij wendde zich af. Nu is het merkwaardige, dat de gemeenteraad van Haar lem, die zich Woensdag tot bijna twee uur in de nacht bezig hield met „uitputtende" (dat mooie woord, uiteindelijk zoveel zeggend) reglementen, niets vergetend om t.p regelen, zelf het slachtoffer werd van het ongewisse, het verrassen de. Men zou zo zeggen, dat een raadslid voor één presentiegeld niet meer dan een bepaald aantal uren aanwezig behoort te zijn. De vraag is zelfs of na middernacht, dus bij "het begin van een nieuwe dag, niet nogmaals het recht op presentiegeld zou dienen te be staan. Per slot van rekening heeft een vroede vader of moeder ook rechten en plichten. Niets van dat alles, men offerde zich op en het moet gezegd, dat ook verschillende hoofdambtenaren con amore en zonder overwerkvergoeding de de batten bleven volgen. Medelijden moest men hebben met wethouder Bakker, de man der personeelsza ken en financiën, die zelfs na enen nog onvervaard en met groot elan de vragenstellers beantwoordde en echecs met de blijmoedigheid van een anti-revolutionnair aanvaard de. Maar medelijden had ik ook met hoofdbode Prikker. Hij vierde on langs zijn 40-jarig jubileum, kon zijn gratificatie haarfijn berekenen en presenteerde de raadsleden des middags bij de thee een sprits, zonder bezwaar van de gemeente lijke schatkist. IJ it dankbaarheid liet men hem tot het hanengekraai in touw. Nu heeft de burgemeester waarschijnlijk gedacht, dat hij voor de sprits niet onder kon doen en daarom offreerde hij des nachts een hete croquet. En kijk, daar komt nu de ware democratische aard naar voren: de vijf volhouders op de publieke tribune zowaar ook een dame op leeftijd kregen ook zo'n pikant hapje, zeer tot hun verwondering, maar tot voldoening van ons warmkloppeud gemeente- hart. Het K.V.P.-lid Visser, liep al die lekkernijen maar lelijk mis; hij was het enige ontbrekende raads lid en hij heeft er goed aan gedaan niet te komen, want wat is het vervelend als er altijd 39 zijn. De journalisten, bijna onzicht baar, maar onvermijdelijk afknappend, mogen die lange zittingen wel. Raad en pers groei en dan naar elkander toe en zij be seffen meer dan ooit, dat ze ook een collectieve arbeidsovereen komst hebben, met rechten en plichten. Jammer is echter, dat met het verstrijken van de uren de vor men zo in het gedrang komen. Er worden houdingen aangenomen, die huiselijk makkelijk zijn, er j wordt gegaapt volgens vele model- len en steeds minder geschreven, terwijl toch juist de overuren dub bel betalen. Dan de twee steno grafen in {iet midden van de zaal. Die achtenswaardige kerels hebben al die uren lang hiëroglyphen zit ten schrijven, alsof ze aan het rijst tafelen waren. Gelukkig, eenmaal per jaar worden ze bedankt. Als de begroting is aangenomen. Maar dan hebben ze er ook een kleine vijftig uur opzitten. P.S. Die vader is toch terugge komen op het gesprek met zijn zoon. Hij heeft aan de hand van het Ambtenarenreglement alles haarfijn uitgelegd. Nu gaat de zoon naar Canada pionieren. verzwolgen eilandje, dat bij bepaalde vulkanische uitbarstingen enige uren aan de oppervlakte verschijnt. Op het eiland liggen kostbare schatten verbor gen en men begrijpt, dat om het bezit van deze aantrekkelijke buit een ver woede strijd wordt geleverd. 14 jaar. Een matig product van Amerikaanse origine, getiteld: „De vluchteling van de Alamo", draait deze week in het Frans Hals-theater. Het decor van de weinig boeiende geschiedenis wordt ge vormd door het landschap van Texas. De klok is ruim 100 jaren terug gezet, zodat de toeschouwer zich geplaatst ziet in een opstand van republikeinen tegen generaal Santé Anna. De hoofdrol wordt gespeeld door Glenn Ford, de vluchteling, die een aantal avonturen beleeft en tenslotte zijn slechte reputa tie bij zijn landgenoten weet uit te wissen. Boven 14 jaar. Wie mocht denken, dat „De zondares van Parijs", de film die deze week in Palace draait, in het vlak ligt van al lerlei sexuele uitdagingen, vergist zich. Het is een geschiedenis, die zich af speelt in louche kringen van Parijs aan het eind van de vorige eeuw. Een fa tale vrouw, Simone Signoret, is oorzaak van gevechten - met dodelijke afloop - tussen mannen, die haar alleen willen bezitten. Er wordt flink gemoord, zo als in piratenfilms e.d. Hier en daar wordt een enkele suggestie gegeven in de richting van andere zonden. De K.F.C. heeft haar afkeuring te kennen gegeven. Vrouwen zonder naam licht ons in over het leven in een kamp in de na bijheid van Triëst, waar vrouwen van allerlei nationaliteit maar zonder papie ren bijeengebracht zijn als evenzoveel nummers waar geen staat en geen re gering zich iets van aantrekken. Hoeveel van die kampen zijn er? Hoeveel sta tenlozen leven er? Wie één kamp heeft gezien,, al is het maar op de film, kent alle andere. Het is een troosteloze si tuatie en een onmenselijk vertoon. Re gisseur Radvanyi tekent de toestanden wel zo, dat hij zich als partijganger openbaart en als aanklager van zoveel onwaardigheid en mwiseiijKê ellende als in één kamp te vinden is, zonder nochtans tot de wanhoop te vervallen van hen die geen menselijke goedheid meer erkennen. Want door alle ver wording heen bloeit in stilte ook de menselijke goedheid en het geloof in het leven. Volwassenen. De rode baret, het hoofddeksel van de parachutisten, heeft de Engelse film industrie geïnspireerd tot de zoveelste oorlogsfilm. De zoveelste, maar zeker niet de beste. Dat de film onder de zo genaamde culturele is gerangschikt, is dan ook geen waardering voor de kwaliteiten. „De rode baret" vertelt fragmentarisch van de daden van het corps valscherm- troepen in de tweede wereldoorlog. Het is een film, die in niets afwijkt van vroegere oorlogsfilms. 14 jaar. De film „Avontuur in de Zuidzee" (Return to paradise) vertelt een zon derling verhaal, dat zich afspeelt voor en tijdens de tweede wereldoorlog op Advertentie Goederen door ons verpakt en vervoerd zijn verzekerd. Rozenstraat 13 - Tel. 20020 en 12525 In de leeftijd van 65 jaar is gisteren overleden de heer J. Nielen, die veis jaren een zaak in textiel en manufac turen leidde in de Zijlstraat te Haar lem. Eerst kort geleden heeft hij zich om gezondheidsredenen uit zijn zaak teruggetrokken en zich gevestigd te Halfweg. De begrafenis vindt Maandag plaats op het kerkhof St. Barbara te Haarlem na een plechtige Requiemmis in de H. Antoniuskerk aan de Groen markt. Dit jaar 2 Februari zal het drie honderd jaar geleden zijn, dat Vondels drama „Lucifer" geschreven in 1653 voor het eerst werd opgevoerd. Dat geschiedde onder regie van Jan Vos in de Amsterdamse stadsschouwburg. Dit feit gaf aan de voordracht over dit spel, gisteravond voor de leden van „Geloof en Wetenschap" door prof. dr. W. Asselbergs in de Haarlemse stads schouwburg gehouden, naast de literai re ook een actuele betekenis, en de gedegen en brillante wijze, waarop prof. Asselbergs ook dit onderwerp be handelde, bezorgde zijn toehoorders eëh heldere visie op dit stuk. Spreker duidde allereerst op de simpele opbouw van dit drama, waarbij Vondel alle mogelijkheden uitbuitte om zijn gestalten een voor zijn publiek aanvaardbaar en aansprekend karakter mee te geven. Prof. Asselbergs verzette zich met nadruk tegen de veelal gebruikelijke voorstelling van zaken bij „Lucifer"- Advertentte (ondem.prijs) kost een 4-deurs Sedan met verwarming, rolhoes en" temperatuurmeter! Gaat 100.000 km. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. een eilandje in de Stille Oceaan. Daar wordt de bevolking geterroriseerd door een zendeling en zijn met knuppels gewapende agenten. Verschijnt een lange Amerikaan, die slaags raakt met de onderdrukkers en op zijn eentje de bevolking bevrijdt van het juk, zodat de mensen thans uit eigen vrije wil en niet onder dwang naar de kerk gaan. Er gaan jaren voorbij. De Ame rikaan is vader geworden van een inlands meisje en treft haar volwas sen aan als hij weer eens komt opda gen na een lange zwerftocht. Hij vindt de fanatieke zendeling gemetamorfo seerd in een mild en vaderlijk man. Alles loopt op wieletjes en na enip:e aarzeling besluit de man bij zijn doch tertje op het eiland te blijven, tot te vredenheid van allen. 18 jaar. Wat Carol Reed in het boek van Jo seph Conrad aangetrokken heeft kan moeilijk de trieste held Williams een luie leegloper zijn, de man, die ten onder gaat aan zijn zwakheid, want dan zou die zwakheid veel eerder voelbaar zijn geweest dan aan het grandioze slot van de film, waar de gebeurtenissen afschu welijk fataal worden en onherroepelijk. De locale sfeer van dat waterdorp in een rivier op Ceylon heeft Reed aan getrokken, want daar roept hij een we reldje op, dat veel meer is geworden dan de achtergrond van een menselijk drama. Willem is een jonge man, die de Ar chipel moet verlaten en door een kapi tein onder zijn hoede wordt genomen. Zijn natuur is onbetrouwbaar en ook de kapitein laat hem in de steek. De man is te afzichtelijk om een moord te kunnen rechtvaardigen: hij moet maar blijven leven om wroeging te krijgen. Een fraaie film. Volw. Hij zat een foto van zichzelf uit te zoeken voor de galerij van de hoofd stedelijke Stadsschouwburg: „Deze niet en die niet en deze.Ik heb geen folo-hoofd geloof ik. Weet je dat er geen enkel goed portret van mij bestaat! Maar ik moet er een van nemen. Ina zegt deze. Guus Oster vindt die. En ik zelfGa nou toch naar bed Anca, waarom ben je nou'weer uit je bed ge komen. Ik weet niet wat die kinderen mankeren tegenwoordig. Ze slapen niet meer. Ze kakelen en lachen en doen geen oog dicht. Kijk,, ikzelf vindt deze de beste. En jij?" Ton Lutz is op 17 Juni 1919 in Delft geboren als eerste van acht kinderen.' Vandaag de dag heeft hij een eigen ge zin met Ina zijn vrouw, en Anca en Constansje en Celia. Dat lag in de loop der dingen besloten. „Mijn vader was zakenman. Hij wilde dat ik in de handel ging en zo gebeur de het. dat ik bij de Oude Vlek terecht kwam. Maar ik schreef gedichten, zoals iedere jongen dat doet en ik dacht dat ik maar liever journalist wilde wezen. Ik ging twee jaar werken bij een krant. Toen moest ik in dienst. Ik werd inge deeld bij de veldartillerie, waar ik op een paard mocht rijden. Dat was mach tig. De smaak ervan raak ik nooit meer kwijt en zo zit ik nu eigenlijk een beetje te wachten op de omstandigheden, waar onder ik me weer een paard kan aan schaffen". Na de dienst stapte Ton Lutz naar Dirk Verbeek van het Residentie Toneel omdat hij ineens het bloed voelde krui pen. Dirk Verbeek zag er echter niet zoveel in en verwees hem naar de To neelschool. Pierre Balledux dacht er anders over en nam hem op in zijn troep. Dat duurde tot de Cultuurkamer werd ingesteld, in 1942. Toen zocht hij toch een onderkomen in de Toneelschool Ilii volgde er een paar jaar de lessen, samen met Ellen Vogel, IJda Andrea, Diny Sprouck, Egbert van Paridon, Hans Tobi. In 1944 werd hij gearresteerd één enkel dagje, maar genoeg om hem de angst in de ziel te blazen. Hij vluchtte naar Groningen en dook onder bij vrienden. Uiteindelijk kwam men hem daar toch op het spoor; hij werd op nieuw gegrepen en pas aan het eind van de oorlog weer losgelaten. Hij richtte er o.a. samen met een paar studenten de tegenwoordige Regionale Omroep Noord op. Hij leerde er ook Ina kennen, die muziek studeerde, en samen met haar saf hij programma's van werk, dat in de bezettingstijd ver boden was. „Op een dag ben ik te:-uggegaan naar Den Haag. Ik speelde wéér voor bij Dirk Verbeek en ditmaal werd ik ge- engageerd. Mijn eerste rol was de geest van de vader in „Hamlet". En een maand later kreeg ik mijn eerste klassieke hoofdrol in „Agoka" van prof. Gonggrijp met twee gees, denk erom. En sinds dien ging het van een leien dakje. Ik heb eigenlijk heel veel gespeeld. Van het Residentietoneel ging ik over naar het Nederlands Volkstoneel, en vandaar naar Comedia. Sinds de oprichting maak ik deel uit van de Nederlandse Comedie. Wat moet ik nog meer zeggen Ik heb grote belangstelling voor het amateurto neel, waarvoor ik cursussen en lezingen geef en bii tijd en wijle regie voer. Ik voel erg veel voor regie. Ik heb eens „Scapin'' bij het gezelschap Puck gere gisseerd. Het stuk, waarvan ik een eigen vertaling gemaakt heb. is nu zestig keer gegaan en daar ben ik erg trots op". vertolkingen, waarbij Lucifer, Beëlze bub, Belial en Apollion in het begin verschijnen als reeds verdoemden: grimmig, met kromme gebaren en met de gemenigheid op het gezicht. De ze voorstelling is onjuist, want deze geesten zijn in de aanvang engelen, zij het in staat van beproeving. Zo tekent Vondel hen ook en hij laat hen zien in hun bijzondere omstandigheden. Het moet tevens een afschuwelijk misverstand genoemd worden, wan neer beweerd wordt, dat Vondels drama's zonder meer een strijd tussen goed en kwaad uitbeelden, in die zin, dat de „goeden" alleen de vertolkers zijn van Gods standpunt, mechanische wezens dus, en de „slechten" tot niets anders kunnen komen dan tot een mengeling van duivelse uitspraken. Wie Vondels drama's zo ziet, noemt ze vervelend en langdradig, maar aldus spreker hij heeft er dan nog lang geen idee van, hoe lang de draad eigemijk wel is, waarmede Vondel zyn patroon weeft. In verklarende en soms betogende trant voerde prof. Asselbergs aan de hand van de tekst zijn gehoor mee in de strijd, die Lucifer streed en hij maakte het iedereen wel duidelijk, dat Lucifer nergens de eer van God le kort doet. De grief van Lucifer ging tegen de heils- uuodschap van Gaonel, waarin ver klaard wordt, dat Christus de gedaante van een mens zai aannemen. Tegen het „Laat ons Christus in Adam eren" komt hij in opstand; hy vecht voor het recht van Goa, maar wil niet knielen voor de Homo-Cnristus. in die mentaliteit wordt Lucifer voortgestuwd en meegesleept naar gen kernpunt, naar een plaat*, waar hij kiezen moet: volnarden in zyn houding of een andere aannemen. De arioop is bekend en van nu af aan moet Vondel de tegenspelers Gabriel, Michael, Rafael en Uriel meer kracht meegeven om zijn drama niet aan span ning te laten verliezen. Hij tekent ook deze engelen in staat van bekoring met de kans tot een verkeerde keuze en op treffende manier liet prof. Asselbergs uitkomen, hoe Vondel deze vier enge len niet naar hun taak maar naar hun aard de goede keuze laat doen. Spreker ging nog uitvoerig in op de bedoeling van Vondel en hij bestreed de mening als zou men ook in „Luci fer" met een politieke allegorie te maken hebben. Aan de hand van Von dels beeldspraak hier is dat al te weer leggen/"Hij "ptfrt9Iötte-'alS-?n3»-raerfng te kennen, dat ook ir Vondei de strijd van „Lucifer" geen stilte kende. Hij was in zijn tijd de grootste dichter van zijn land en van zijn werelddeel en hij voelde de macht en verantwoordelijk heid daarvan. Na deze boeiende voordracht, die wjj uiteraard in zeer beknopte vorm moeten weergeven, Heten de leden van „Geloof en Wetenschap" in verheugend groot aantal opgekomen zich niet onbe tuigd. Wy koesteren de stille hoop dat het bestuur van G. en W. er nog eens in slagen zal een voorstelling van dit drama aan zijn leden te bezorgen. De voordracht van prof. Asselbergs was daarop een prachtige inleiding. Gistermiddag zijn op de Zijlweg om streeks half vijf twee ongelukken ge beurd. De ruim zeventigjarige J. S. uit Haarlem werd aangereden door een. vrachtauto, toen hij trachtte vanuit de uitgang der HIN-fabrieken nog voor de wagen de Delftstraat in te fietsen. Hoe wel de bestuurder van de vrachtauto nog krachtig remde, kon een aanrij ding niet meer voorkomen worden. De bejaarde man moest met een ernstige hoofdwonde naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. Het andere ongeluk vond plaats op het kruispunt van de Zijlweg en de Zijlvest. De vlootaalmoezenier van het Marinehospitaal, pater H. H. A. Wessels, reed in zijn auto over de Zijlweg toen hij te laat een auto opmerkte, die over de Zijlvest van de richting Raaks kwam aanrijden. Doordat de snelheid van deze laatste wagen zeer groot was, ontstond er een hevige botsing, waardoor beide wagens tot stilstand kwamen. Persoon lijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. maar de wa gens werden zwaar beschadigd en moe sten met een kraanwagen worden wegi gesleept. De heer J. S. Groot, technisch ambte naar eerste klas bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Haarlem, viert op 1 Februari zijn 25-jarig jubileum in dienst van de gemeente. Na een jaar als tijde lijk onderopzichter gewerkt te hebben werd hij op 1 Juli 1930 in vaste dienst benoemd tot adjunct-inspecteur. Op 1 Januari 1943 volgde zijn bevordering tot inspecteur. Vijf jaar later volgde in zijn functie een titelwijziging tot die van technisch ambtenaar. Wederom vijf jaar later werd de jubilaris benoemd in zijn huidige functie. Maandag: 8 uur bestuur H. B. C. Dinsdag: 8 uur repetiti R.K. Har monie St. Michaël, 8 uur repetitie „Laudate Dominum", 8 u repetitie Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 7.30 Damclub St. Bavo. Donderdag: 8 uur ledenvergadering Katb. Vrouwenbeweging, 8 ur St. Vin- centius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „H. A. T.". Zaterdag: 8 uur Balletgroep. De toneelvereniging „Ardeleom" zal op Maandag 25 en Woensdag 27 Janu ari het stuk „Voorschrift van de dokter opvoeren onder regie van de heer C. Warmerdam. De uitvoering vindt P'aa in het jeugdhuis en vangt aan om 8 uur*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2