Kamerleden verdedigen beleid van de fractie H€T T€K€N JOMS Willem Roy aards herdacht r r Pater Stokman: Geen medewerking aan humanistische propaganda Vijf en twintig jaar geleden overleden Een sociaal goed of sociaal kwaad 87 pet. van alle stofzuigers; van alle bromfietsen worden niet ineens betaald J (sCHEEPVAARÏBEKICBTtNj In het zand van MARS J ZATERDAG 23 JANUARI 1954 PAGINA 4 Partijraadsvergadering K. VP. €"R,IG NOORMAN Gezinnen met enorme afbetalingsschulden geen uitsondering V__ door ARTHUR C. CLARKE (Wordt vervolgd). V Vanmorgen is de vergadering van de Partijraad van de K.V.P. voortgezet met een aantal beschouwingen van leden van de Tweede-Kamerfractie, die een overzicht hebben gegeven van hun werk, dat in zijn verscheidenheid een geheel nieuwe wijze van voorlichting voor de Partijraad was. Pater Stokman gaf een verslag van wat de fractie beoogt ten aanzien van het Humanisme. Ondanks de goede be doelingen hiervan noemde hij het ver werpelijk uit een oogpunt van opvoe ding van het Nederlandse volk, omdat het op een essentieel punt tekort schiet. Een krachtige actie van de Kerken en de confessionele organisaties, speciaal gericht op buitenkerkelijken, is daarom nodig. De fractie heeft zich bij haar politick laten leiden door deskundigen. Ge loofsdwang wil men niet uitoefenen. Voorkomen moet worden dat de Kerk voor een politiek machtsmiddel wordt aangezien. Van de andere kant zullen de faciliteiten aan humanistische orga nisaties slechts binnen duidelijk om schreven grenzen kunnen worden toe gekende Het afwegen van allerlei facto ren daarbij is. zoals mgr. Alfrink, de Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht onlangs heeft uiteengezet, niet eenvou dig en het maximum toelaatbare, dat volgens de moraal mogelijk zou zijn, is tevens het minimum voor de katholieke houding. Aan humanistische propagan da moet dus geen medewerking worden verleend. In dit licht moet men de maatregelen van de fractie zien. De humanistische beweging betekent nog weinig in onze maatschappij. De over heid zie toe dat zij deze beweging niet stimulere. Tegen propaganda van het Humanisme met overheidsgelden moet de fractie opkomen. Pater Stokman gaf een voorbeeld van de vele moeilijkheden die zich voordoen bij de interpretatie van be grippen zoals verdraagzaamheid. Hij citeerde hiervoor de rede van Z. H. Paus Pius XII en kwam tot de con clusie dat de fractie geen verwijten kunnen worden gedaan dat zy de ont kerstening in Nederland in de hand zou hebben gewerkt. Primair geschie de de bestrijding van het Humanisme door intense activiteit van onze ka tholieke organisaties. Met het geloof moeten wij ons volk een waarachtig menszijn terug geven. Dit is ook de leidinggevende factor in de politieke sector. De heer Droesen heeft een uitsteken de uiteenzetting gegeven van het land bouwvraagstuk en het hachelijkste facet daaraan: de Amerikaanse landbouw overschotten. Het nieuwe landbouwpro- gram van President Eisenhower wil de productie beperken en de consumptie stimuleren, c.q. het tegenovergestelde. De helft van de voorraden wil men vasthouden op een wijze die de handel niet verstoort. Hierbij is de logica aan de zijde van de Amerikaanse regering, maar er zal een felle politieke strijd ont branden. De voorraden van het Wes telijk halfrond vormen een ernstige be dreiging van de wereldeconomie. Het is nog maar zeer de vraag of en hoe andere landen deze voorraden zullen kunnen opnemen. Valutakwesties spelen daarbij een grote rol. Een arsenaal van hulpmiddelen Is bovendien nodig in Amerika zelf. om daar de landbouw in zijn verscheiden heid van producten te blijven steunen. Nederland mag met zijn overschotten de labiele verhoudin gen evenmin verstoren. De heer Droessen ejndigde met de opmerking, dat onze minister van Landbouw een voorbeeld dient te nemen aan de hou ding van de Amerikaanse regering tegenover de kleine boeren. Na hem spraken nog de heren Blaisse, Van Vliet en tot slot prof. Romme, die een uiteenzetting gaf van het parlemen taire werk. Wij komen op een en ander nader terug. 27. Besluiteloos staart Eric een ogenblik naar de overkantwaar het paard, dat nog niets van zijn aanwezigheid gemerkt heeft, zich te goed doet aan het heldere water. „Maar dan kunnen die kerels ook niet ver weg zijn," fluistert de Noorman in zichzelf. En meteen vraagt hij zich af, hoeveel mannen daar bij elkaar kunnen zijn. Afgaande op de sporen bij het lichaam van Torge, is er slechts één ruiter, die een gewonde op zijn paard vervoerd heeft, doch de Noorman acht de kans niet uitgesloten, dat de man hier een ontmoeting met anderen kan hebben. Ja, hij moet voor alles weten, wat hier gebeurt. Wanneer de moordenaars zich inderdaad hier ergens in de buurt ophouden, loopt Erwin voor het ogenblik geen gevaar, want waar de paardensporen van het bospad afweken, liep dat van de jongen en de hond verder. De ruiter heeft hem in ieder geval dus niet ingehaald. Nu de Noorman eenmaal een besluit genomen heeft, aarzelt hij ook niet langer. Hij werpt zijn mantel af om zich gemakkelijker te kunnen bewegen en begint be hoedzaam de beek over te steken. Zachtjes rimpelt het water om zijn benen, 'doch de Noorman vermijdt ieder gerucht. Wanneer het paard schrikt en wegdraaft, zal ook de berijder gewaarschuwd zijn. Als Eric aan de overkant van de oever stapt, beseft hij plotseling, dat hij onge wapend is. Hij heeft de burcht zo overijld verlaten, dat hij noch zwaard noch boog heeft meegenomen en de korte dolk, die aan zijn gordel hangt, is nu niet het meest geschikte wapen om zich een stel moordenaars, die over pijl en boog beschik ken, van het lijf te houden. Doch vertrouwende op zijn goed geluk, sluipt Eric verder. Het paard heeft blijkbaar genoeg gedronken en stapt nu rustig heen en weer. Het dier heeft hem nog niet opgemerkt. Dan verstart de Noorman plotseling. Iets ver derop ontwaart hij, half boven de struiken, de schouders en het hoofd van een man, die in een vreemde houding tegen een boom leunt. Met een schok herkent Eric hem. Het is Thjalfi! „Maar wat doet de oude man daarV' vraagt hij zich verbijsterd af. Wie kopen er op afbetaling? (Van onze verslaggeefster) Ongeveer 80% van alle bromfietsen die rondsnor ren zijn op afbetaling gekocht. En van de stof zuigers, die het eeuwig huishoudelijk vuil weren, wordt, ruw geschat, 87% aangeschaft op termijnbetaling. Wat wil men? Ais de oude weigert en niet meer te repa reren blijkt, is in de meeste gezinnen geen geld beschik baar voor aankoop van een zo groot stuk en de con dities voor afbetaling zijn zo makkelijk. Men kan in sommige afbetalingszaken al terecht voor f 2 per week. Het kopen op crediet is tegenwoordig b'ij alle lagen van de bevolking gemeengoed geworden, zo zeer, dat kortgeleden zelfs een van de grote warenhuizen er toe is overgegaan. Want het zijn niet alleen de arbeiders gezinnen, waar het geld op korte termijn snel rouleert, en de middenstanders, die „vastzitten", die fietsen, bromfietsen, stofzuigers, radio's, wasmachines, meubels en fornuizen op wekelijkse afbetaling kopen. Het zijn meer en meer ook de gezinnen in de vrije beroepen, van artsen, juristen, enz., die van dit verleidelijk systeem gebruik maken. Niet zozeer omdat ze op een bepaald moment geen paar honderd gulden zouden kunnen neerleggen, maar veeleer omdat ze de gelde lijke reserve, waarover ze beschikken, intact willen laten of niet willen losmaken tot de nood zich voor doet. En een ijskast koopt men bepaald niet uit nood, maar wel uit doelmatigheidsoverwegingen. En omdat bij de algemeen geboden termijnbetalings-faciliteit de grote uitgave eigenlijk ongemerkt gebeurt. Men laat het benodigde bedrag eenvoudig afbrokkelen, inplaats van het te laten aanslibben door het tevoren te sparen. Men zou kopen op afbetaling kunnen zien als een vorm van sparen achteraf! Maar dan toch duur sparen! Want wettelijk mag bij de huurkoop, waar de termijnbetaling eigenlijk op neerkomt, maximaal 13% boven op de prijs van het gekochte stuk gezet worden. Dat is voor het renteverlies (vanzelfsprekend kost een afbetaling, die 18 maanden duurt, meer rente, dan wanneer er maar zes termijnen zijn) en voor de hele administratieve rompslomp, waarbij inbegrepen het onderzoek naar de financiële situatie van de adspirant- koper. De generatie toneelliefhebbers, die Willem Royaards nog in de fleur van zijn werk hebben ge kend, worden er in deze dagen aan herinnerd, dat de grote toneelleider en toneelvernieuwer thans reeds 25 jaar uit ons midden weg is en er in de geest slechts nu en dan is terug gekeerd. De roem van de tonelist eindigt doorgaans met zijn dood, maar een man van formaat als Willem Royaards is posthuum dan toch altijd nog geëerd in dat mooie boek, dat Top Naeff aan de persoon en het werk van de grote regisseur en speler heeft gewijd. Royaards heeft moeilijke jaren ge kend in het begin en aan het einde van zijn loopbaan. Zijn ouders hadden hem voor de Marine bestemd, maar hij be geerde onstuimig het toneel te vernieu wen. Toen dat bij de eerste aanval mis lukte, keerde hij het toneel de rug toe, ging reizen voor een uitgeversmaat schappij, brak de relatie weer schielijk af en keerde naar de planken terug, dit maal met voordrachten uit Multatuli en Shakespeare, zowel in Nederland als in Duitsland, waar hij bovendien onder regie van Rheinhardt Shylock speelde. Volgde een betrekkelijk korte periode van samenwerking met Eduard Ver kade, maar beiden waren groot genoeg om ieder voor zich een ideaal na te streven. Voor Royaards bestond dat ideaal in een soort zuivering van de toneelgewoonten. Hij bracht discipline in de repetities en de instudering van de rollen, eiste een nauwkeurige uit spraak van het Nederlands en een even soepele als natuurlijke houding, alle maal eigenschappen, die onze toneel spelers in hevige mate misten. Tegelij kertijd bracht Royaards grote verande ringen in het repertoire. Zijn belang stelling ging uit naar Shakespeare, de oude Grieken, Vondel, de middel-Ne derlandse dramatische literatuur en de Fransen van zijn tijd. Uit deze voorkeur blijkt vanzelf een grote aandacht voor het vers. Zowel in het Paleis voor Volksvlijt als in de Amsterdamse Stadsschouwburg heeft men vele jaren achtereen de re sultaten van Royaards' streven kunnen waarnemen. Het publiek heeft ze ook gewaardeerd, die feestelijke monterin gen van Shakespeare's mooiste blij spelen, die men na de miskenning van Vroegere jaren nauwelijks terugkende. Met grote energie heeft Royaards voort durend aan zijn voorstellingen gewerkt, meer bewondering ondervindend van zijn publiek dpn medewerking van hen, die zijn beheerders waren en die bij hem niet altijd de soepelheid ontmoet ten, waar zij prijs op stelden. Het kwam tot een breuk en, hoe men ook over prestige-kwesties moge denken, het blijft een schande, dat de grootste en vurigste vernieuwer van ons toneel wiens leerlingen men in de huidige oudste generatie van spelers nog duide lijk herkennen kan op een kwade dag uit het officiële toneel werd weg gedrukt en gedwongen was, solovoor stellingen te geven in het variété-pro gramma der bioscopen. Noch zijn ere doctoraat, noch de aanhankelijkheid van het publiek heeft hem naar de schouwburg terug kunnen brengen. Op twee-en-zestig-jarige leeftijd is Royaards in Menton overleden. Enkele dagen later defileerden vele bewon deraars langs de baar in de aula van de Stadsschouwburg te Amsterdam. De invloed van Royaards op ons to neel is zeer groot geweest. Niet alleen is na zijn verdwijning uit het toneel leven een vrij snelle daling der voor stellingen begonnen, niet alleen ont waart men ook nu nog bij bepaalde acteurs (als b.v. Gobau, Saalborn e.a.) een rolverzorging, die aan hém doet denken, maar in gesprekken hoort men oudere mensen, die sympathie en ge voel hebben voor het vaderlands toneel, dikwijls de naam van Royaards noemen, van de man, die meer dan wie ook zijn spelers wist te bezielen en te leiden en zijn publiek nader gebracht heeft tot de grote toneelliteratuur van zijn tijd. Dbg. Een enkele afbetalingszaak, die al jaren lang zijn buurt op deze wijze be dient, kent zijn klanten soms persoon lijk wel voldoende om zelf hun crediet- waardigheid te kunnen beoordelen, maar over het algemeen schakelt de handelaar een bestaande informatie dienst in. Dit onderzoek naar de cre- dietwaardigheid van de koper is een dubbele bescherming, zowel voor degene die verkoopt (en de instantie die hem voorschot geeft, meestal eeri bank) die de redelijke zekerheid moet hebben dat het geld op den duur bin nenkomt, als van de koper die er soms door de winkelier in vertrouwen op ge wezen moet worden, dat (verder) cre diet voor hem, resp. voor zijn gezin, ruïneus zou zijn. De handelaren echter, die gewetenloos geld wegzuigen, ook bij financieel zwakke gezinnen, stichten veel kwaad. De regeringscommissie die op het ogenblik in onderzoek heeft, in hoe verre de afbetaling een sociaal kwaad of een sociaal goed is waarin o.a. vertegenwoordigd zijn het gezin, de vakverenigingen, het bankwezen, het credietwezen en de middenstand maakt vanzelfsprekend duidelijk onder scheid tussen de aanschaf op termijnbe taling van luxe goederen als bankstel len, autopeds en ander duur speelgoed, en verbruiksgoederen, waaronder fiet sen, stofzuigers en wasmachines een enorme rol spelen. Vooral de laatste twee betekenen een belangrijke ener giebesparing voor de huisvrouw, wat het hele gezin ten goede komt. De ge- zins-economie en de vertegenwoordig ster der arbeidersgezinnen, die in de genoemde commissie zitting hebben, dringen dan ook vooral aan op de no dige wettelijke bescherming, waardoor het sociale goed: de faciliteit van aan koop van noodzakelijke gezinsgoederen, gehandhaafd blijft, en het sociale kwaad, de veel te zware wekelijkse schuldenlast in een gezin met een klein weekloon, waar bijvoorbeeld radio, beddegoed en fiets afbetaald moeten wor den, zoveel mogelijk wordt tegenge gaan. Want dat is zeker: de afbetalings mogelijkheid stuwt de verleiding om te kopen op. En verwijt de kleine man maar eens zijn gebrek aan zelfdiscipline als hij bezwijkt voor al die fonkelend geëtaleerde goederen die hem per manent tarten. En de behoefte scheppen de productie maakt het begrip „nood zaak", wat het persoonlijk bezit betreft, steeds labieler. De mogelijkheid om op afbetaling te kopen is een te grote ver leiding, zeker voor de gezinnen die zich toch al moeilijk kunnen handhaven. Het komt voor dat in een totaal ver kommerde omgeving op vodden wordt geslapen, maar dat er een prachtige pick-up staat. Want wie tóch niet met een hoeft te betalen bij aanschaf van een groot stuk, is vanzelf geneigd het duurste en beste te nemen. Het afbeta lingssysteem heeft menige te zware verplichting bij laag weekloon op zijn geweten. Veel kwaad doen ook de colporteurs die huis aan huis verleidelijke aanbie dingen doen en de argeloze huisvrouw doen zwichten, ook voor beddegoed, luxe meubels en hele baby-uitzetten. Die colporteurs moeten het hebben van kocht om een nieuw stuk te kunnen kopen en zo werd het ene gat met het andere gestopt, terwijl de wekelijkse aflossing onverbiddelijk van het loon afging. Maar om dergelijke excessen, die uit zondering zijn, mag men dit systeem dat „de meest omvangrijke vorm van consumptief crediet" is, niet veroorde len. Wettelijk zou bijvoorbeeld verbo den kunnen worden om de afbetalings goederen in de wijk te brengen en ze langs de huizen aan te bieden. Vooral echter zou het verplicht gesteld moeten worden om vooraf de credietwaardig- hun provisie. Want hun vast salaris is maar heel laag. Gaat het met de omzet niet naar zin, dan vervallen ze makke lijk in allerlei geknoei. Wanneer een havenarbeider met negen kinderen en een weekloon van f 90 voor f 1.875 meubelschuld heeft en daarvan f 20 per week moet afbe talen, een der praktijkgevallen die J. Melles noemt in zijn brochure „Ge- zinscrediet", uitgegeven door de Huis- houdraad, dan begrijpt iedereen dat dit een misstand is. Wij hebben ook van een geval gehoord, waarbij een afgezakt gezin (en daar vooral woe kert het kwaad) een afbetalingsschuld heeft van f 4.600, terwijl er geen stuk in huis is. Wat op afbetaling werd ge kocht was na enkele weken weer ver- Advertentie WINTERTIJD IS En waar sou U bot ar on voordollgor studoron. dan bij oooooooao Vraagt dus so spoodlg mogelijk ons gratia prospectus. HILVERSUM B»lc~>d. Sehrill.liik. Cunu. Pr.lrtijk.«m.n. Bo.kt.oud*" Hï"d?|»e"7- Fr. D. Eng. N.d. .n Sp»««» - »o.khoud.n M. O. - Sla.npr.ktijk dip»- M 8. K heid en draagkracht van het gezin te onderzoeken. Precieze gegevens over de omvang van het kopen op afbetaling heeft het C.B.S. niet. Maar de genoemde getallen aan het begin van dit artikel, die de schatting zijn van degenen voor wie deze vorm van handel geen geheimen heeft, zeggen wel iets. Het voordeel van dit systeem voor de steeds meer gehaaste moderne mens is, dat hy onmiddellijk een ont stane behoefte kan inwilligen. Een arbeider die door zyn fiets zakt waarmee hy naar zijn werk rijdt, kan meteen een nieuwe kopen. Wanneer hy zou sparen zou hy zich maanden lang moeten behelpen, en waarschyn- lijk zou halverwege de tyd de byeen- gespaarde duit aan een nieuwe jas voor Jantje opgaan. De huisvrouw die het wekenlang met een gehuurde was machine heeft gedaan en nu zo'n makkeiyk ding wil bezitten, kan op afbetaling het apparaat dadeiyk als haar eigendom beschouwen. De in dustrie, die moet bestaan van de op voering der productie, stuurt het op afbetaling aan door, zoals verschillen de fabrieken van rywielen en stof zuigers doen, de verkoop op van hun producten, voor de detaillist te financieren. Want de winkelier kan onmogeiyk een dergelijk crediet voor eigen rekening nemen. Hij schakelt daar meestal een bank voor in. Gewooniyk wordt bij de aankoop van een stuk op afbetaling, by de aanbeve ling meteen het bedrag voldaan dat boven op de koopsom komt en dat, zo als gezegd, 13 pet. mag bedragen, maar dat pleegt te cirkelen rondom de 10 pet. De uitgave van dit extra-bedrag boven de winkelprijs van het gekochte stuk, schijnt voor de duizenden, die dit zonder bezwaar neerleggen, wel op te wegen tegen de voordelen van het sys teem. Voor zover wij hebben kunnen con cluderen uit onze onderzoekingen, ge beurt het naar verhouding niet zo heel veel dat een gekocht stuk wordt terug gehaald omdat de koper in gebreke blijft. Zeker niet op het niveau waar het goed vertrouwen tussen de bona fide winkelier en de goedwillende klant altijd wel een oplossing vindt door uitstel van betaling. Per slot heeft de winkelier de zekerheid van het con tract door man èn vrouw getekend, zo als dat usance is voor gezinsaankopen. De wet eist zelfs bij „huurkoop" dat, wanneer de man een huishoudelijk artikel koopt, hij de vrouw er in kent. Het „pantoffelheld-artikel" heeft men deze paraaf onmiddellijk gedoopt. Dat het kopen op afbetaling langza merhand in alle bevolkingslagen is doorgedrongen, wil nog niet zeggen dat er niet meer wordt gespaard. Integen deel, de spaarbanken krijgen steeds meer te doen. Het kopen op afbetaling staat daar in zekere zin los van, in zo verre het geheel past by de dynamische jacht die de mens in deze tijd voort stuwt om het „beter" te hebben, al is die verbetering ten dele ook fictief, en wordt de schijn-welvaart er door ver groot. Wie werkelijk in de zorg zit omdat de middelen voor een nodige gezinsaan- schaf ontbreken, die kan terecht bij de gezinscredietbank, een sociale Instel ling, die na een zeer grondig onder zoek een voorschot geeft tegen een veel geringere rente dan wanneer men ter mijnbetaling accepteert in de winkel. Maar voor luxe goederen kan men hier niet aankloppen. Volgens ruwe schatting wordt in ons land jaarlijks ruim 5% pet. van de duurzame verbruiksgoederen op crediet gekocht. Dat is veel minder dan in Amerika en België. Wanneer de com missie, die het wel en wee der afbeta ling thans in onderzoek heeft, gereed is, zullen er wellicht nadere gegevens bekend worden. TANKSCHEPEN ARMILLA 23 te Singapore. CALTEX DELFT 23 te Sidon. CALTEX LEIDEN 22 te Sidon. CALTEX PERNIS p. 23 Finist. n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 23 Ouess. naar Rotterdam. CERONIA 23 te Manilla. CHAMA p. 23 Liverp. n. Stanlow. ENA p. 23 Manilla n. Miri. ERINNA p. 22 Guadel. n. Curagao. ESSO ROTTERDAM p. 23 Midway naar Le Havre. FELIPES p. 22 Telokanson n. Pladju. HELENA 23 te Tampa. MARPESSA 23 te Miri. ROTULA 2 3te Trinidad. THALATTA 2 3te Suez. TIBIA 23 te Singapore. AAGTEKERK p. 23 Socotra n. Singap. AAGTEDIJK 23 te Paranagua. AALSDIJK 22 te Philadelphia. ALDERAMIN 23 te Suez. ALIOTH 23 te Rio Jan. AMERSKERK 22 te Port Kembla. ANNENKERK p. 23 Guardaf. AXELDIJK p. 23 Vlissingen n. Antw, ADINDA p. 23 Natuna n. Haiphong. ALBIREO p. 22 Kaapverd. eil. n. Recif» ALDABI p. 23 Laspalmas n. Rio Jan. ALTAIR p. 23 Rio Grande n. Santos. AMOR 23 te Alexandrië. AMSTELLAND 23 te St. Vincent. ANDIJK 23 te Bremen. ARENDSKERK p. 23 Ouess. n. Antw. ARGOS 23 te Rotterdam. BAARN 22 te Balboa. BA WE AN p. 22 Azoren n. Tampa. BLITAft 22 te Melbourne. BORNEO 23 te Veracruz. COTTICA p. 23 Ouess. n. Georget. DONGEDIJK 22 van Cristob. n. Antw. EOS 22 van Burriana n. Valencia. GOOILAND 23 te Bremen. GROOTE BEER p. 23 Kp. Race n. Southpt, HECUBA 2 2te Maracaibo. HECTOR 22 van Limassol n. Piraeus. HEELSUM 22 te Bremen. HEEMSKERK 23 te Dar es Salaam. HERA 23 te Baltimore. HOOGKERK 22 van Honk. n. Kobe. KARIMUN 23 te Singapore. KIELDRECHT 23 te Singapore. LAURENSKERK 23 te Rotterdam. LOOSDRECHT p. 23 Goa n. Colombo. LEKHAVEN 23 te Hamburg. LUNA p. 23 Malta n. Oran. MAPIA 23 te Amsterdam. MELISKERK 23 te Hamburg. MOLENKERK 23 te Bremen. NIEUW AMSTERDAM 22 te New York. ORANJEFONTEIN 22 van Las Palmas naaf Kaapstad. POLYDORUS 23 te Singapore. POLYPHEMUS 22 te Belawan. PRINS MAURITS p. 22 Oporto n. Dakar. PRINS WILLEM V p. 23 Kp. St. Vine. a. Rotterdam. PRINS WILLEM IV 23 te Marseille. RIJNKERK p. 23 Finist. n. Genua. RONDO 23 te Tj. Priok. SALATIGA 23 te Colombo. SAPAROEA p. 23 Kp. St. Vine. n. Antw. SCHIE p. 23 Finist. n. Rotterdam. SLAMAT 22 te Khor el Mufatta. STAD MAASSLUIS 23 te Casalblanca. STRAAT MAKASSAR 23 te Penang. STENTOR 23 te Trinidad. TRITON 23 te Philadelphia. VAN LINSCHOTEN 22 van Matadi naar Pointe Noire. WATERMAN p. 22 Lissabon n. Las Palm. WELTEVREDEN p. 23 Gibr. n. Algiers. WILLEM RUYS p. 23 Perim n. Prt. Said. WAAL p. 23 Ouess. n. Tunis. PASSAGIERSSCHEPEN Lijst van schepen met passagiers, emi granten en repatriërenden. ALDABI 1 Febr. te Rio Janeiro verw. ALHENA 24 te Rotterdam verw. ALNATI vertr. 25 van Buenos Aires naar Rotterdam. BOSKOOP 28 te Cristobal verw. GROOTE BEER 30 te R'dam verw. INDRAPOERA 30 van R'dam te Tj. Priok. JOH- V. OLDENB. 2 Febr. te Fremantle verwacht. MAASDAM 23 van Norfolk n. Trinidad. NIEUW AMSTERDAM 5 van New York naar San Juan. MOORDAM 5 te Nëw York verw. ORANJE 31 ta Colombo verw. ORANJEFONTEIN 1 Febr. te Kaapst. vw. RIJNDAM 25 van R'dam n. New York. S1BAJAK 2 Febr. van R'dam n. Sydney. WATERMAN 5 Febr. te Kaapstad verw. WESTERDAM 25 te Rotterdam verw. WILLEM RUYS 25 te Portsaid verw. WILLEMSTAD 27 te Madeira verw. ZUIDERKRUIS 3 Febr. te Balboa verw. Opgenomen in deel van vorige oploop ARNEDIJK 22 te Mobüe. AMERSKERK 22 te Port Kembla. BLITAR p. 22 Kang. eil. n. Melb. BORNEO 22 te Vera Cruz. BOREAS p. 22 Finist. n. Amsterdam. BAARN 2 2te Balboa. CHAMA 22 te Stanlow. CALTEX LEIDEN 22 te Sidon. DEO GRATIAS 22 te Havre. DRACO 22 van Sibenic n. Catania. DIDO p. 22 Brunsb. n. Kopenh. ERINNA p. 22 Sombrero n. Curagao. FLEVO p. 22 K. Gata n. Barcelona. HEEMSKERK 22 te Mozambique. ILIAS 22 te Napels. LANGKOEAS p. 22 Prt. Elisab. n. Pcdanf. MANTO 22 te Aarhuus. MODJOKERTO 22 te Belawan. PLATO 32 te "AmyrerHSm. - PR. PHIL. WILLEM p. 22 Burl. n. Fee. POLYDORUS 22 te Djakarta. PR. MAURITS p. 22 Oporto n. Dakar. POLYPHEMUS 22 te Belawna. ROELF 21 van Gdynia n. Amst. SCHIPPERSGRACHT 21 v. Hango n. R'd. STENTOR 22 te Barbados. SOMMELSDIJK p. 22 Azoren n. Halifax. TJIBANTJET 22 te Hongkong. TANKHAVEN I 22 te Belawan. WELTEVREDEN p. 22 Gibr. n. Djak. ALCYONE p. 22 Fern. Nor. n. Antw. AMSTELDIJK 21 te Galveston. ARENDSDIJK 21 te New York. ARIADNE 21 te Malta. DIEMERDIJK 22 te Brmeen. GORD1AS 2 2te Lissabon. HEELSUM 22 te Bremen. LAURENSKERK p. 22 Viiss. n. R'dam. NIGERSTROOM p. 22 Finist. n. Dakar. TERNATE p. 22 Kreta n. Prt. Said. WIELDRÈCHT 22 te Sete. TANKSCHEPEN AGATHA 2 2te Pladju. ALETTA 22 te Makassar. CALTEX LEIDEN 22 te Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 22 Finist. naar Rotterdam. CALTEX UTRECHT 22 te Sidon. CALTEX NEDERLAND 21 te R'dam. CALTEX PERNIS p. 22 Ouess. n. Sidon. CORILLA 22 te Singapore. DUIVENDRECHT p. 21 Azoren n. Na Orl. ESSO DEN HAAG p. 22 Malta n. Antw. MAL VIN A p. 22 Townsend n. Miri. PENDRECHT p. 22 Perim n. Paulsbor. PERNA 22 te Pladju. (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) 74 Het „luchtkruid", zoals het algemeen genoemd werd, was een niet zeer in drukwekkend voorwerp. Het scheen nauwelijks sterk genoeg om overeind te blijven, zelfs by die geringe zwaarte kracht. Het zag er helemaal niet naar uit, alsof het de toekomst van een pla neet beheersen kon Hadfield had zijn symbolische tui- nierstaak beëindigd. Iemand anders mocht de rest doen en het gat dichtma ken. (De werklieden van de kwekerij stonden reeds klaar, ergens op de ach tergrond, wachtend tot de hoge omes gereed zouden zyn, zodat zij met hun werk konden voortgaan.) Er werden een massa handen ge schud en er werd op de nodige schou ders geklopt. Hadfield ging schuil in de menigte, welke zich om hem verdrong. De enige, die niet de minste aandacht' aan dit alles schonk, was Gibson's Martiaans schoothondje, dat op zijn hur ken heen en weer schommelde, als een van die poppen met een gewicht erin zo'n duikelaartje, dat altijd weer op de zelfde manier overeind komt, hoe vaak je het cok neerdrukt. De cameraman richtte- zyn camera op het diertje en stelde in voor een close-up. Het zou de eerste keer zijn, dat iemand op aarde een echt Mars-wezen zou zien ten minste in een directe uitzending. Maar wat ging die Piep nu doen? Iets had zijn belangstelling gewekt het trillen van zijn geweldige, doorschijnen de oren verried hem. Hij bewoog zich voort met kleine, voorzichtige spron gen. De camera-man volgde hem en vergrootte tegelijkertijd de spreiding van het beeld om te zien, waar hij naar toe ging. Verder was er niemand, die gemerkt had, dat het beestje aan de wandel was. Gibson was nog steeds in gesprek met Whittaker en scheen zijn lieveling helemaal vergeten. Zo, dat was de bedoeling! Dat ging goed worden, de mensen daar beneden op de aarde zouden ervan genieten. Zou hij daar zijn, voordat men het in de gaten had? Ja, hy speelde het klaar! Met een laatste sprong zat hij in de kleine kuil, en de kleine, driehoekige bek begon te knabbelen aan de dunne, magere Mars-plant, die daar juist met zoveel zorg was neergezet. Ongetwijfeld vond hy het maar wat aardig van zijn vrienden, dat ze voor hem al die moeite hadden gedaanOf wist hij inder daad, hoe ondeugend hij was? Die be sluiping langs een omweg was zo handig uitgevoerd, dat het moeilijk te geloven was, dat het volkomen argeloos ge schiedde. In ieder geval was de camera man niet yan plan om zyn plezier te bederven. Het was een veel te aardig tafereeltje. Hij laste nog even een op name in van Hadfield en zijn mannen, die elkaar nog steeds geluk stonden te wensen met het werk, dat Piep nu bezig was heel snel te vernielen. Het was tè goed om te kunnen duren. Gibson had in de gaten gekregen, wat er gebe.urde en slaakte een luide gil, die iedereen deed schrikken. Toen rende hij op Piep af, die vlug om zich heen keek, zag dat hij zich toch nergens ver schuilen kon en toen maar op zijn ach terpoten ging zitten met een gezicht als de vermoorde onschuld. Ky liet zich rustig wegbrengen zonder zijn misdrijf nog te verzwaren door zich tegen het wettig gezag te verzetten, nadat Gibson een van zijn flap-oren gegrepen had en hem wegtrok van het toneel van zijn misdaad. Een groep deskundigen ver zamelde zich toen met bezorgde gezich ten rond het „luchtkruid en tot ieders opluchting stelde men spoedig vast, dat de aangerichte schade niet ernstig was. Het was een onbeduidend incident, waarvan niemand zou kunnen denken, dat het gevolgen zou hebben, die verder reikten dan het ogenblik in kwestie. Toch, hoewel hij het zelf nimmer be sefte, zou het Gibson inspireren tot een van zijn schitterendste en meest vrucht bare denkbeelden. Het leven was voor Martin Gibson plotseling erg gecompliceerd geworden en in de hoogste mate interessant. Hij was een van de eersten geweest, die na 't in werking treden van Plan Dageraad met Hadfield gesproken hadden. De gou verneur had hem laten roepen, maar had hem slechts enkele minuten van zijn kostbare tijd kunnen schenken. Dit was echter genoeg geweest om Gibson's toe komst een geheel ander uitzicht te ge ven. „Het spijt me, dat ik je moest laten wachten", zei Hadfield, „maar het ant woord van de aarde kwam eerst binnen, juist voordat ik vertrok. Het antwoord is dat je hier kunt blijven, als je je kunt inwerken in ons bestuurapparaat om het officiële jargon te gebruiken. Daar de toekomst van ons „bestuursapparaat" in nogal aanzienlijke mate afhing van Plan Dageraad, vond ik het 't beste om de zaak te laten rusten, totdat ik weer terug zou zijn". De druk der onzekerheid was wegge nomen van Gibson's geest. Alles was nu beslist Zelfs als hij een verkeerd be sluit genomen had en dat geloofde hij niet was er nu geen terugkeer moge lijk. Hij had zijn lot met dat van Mars verbonden. Hij zou deel uitmaken van de kolonie en zijn aandeel nemen in de strijd om deze wereld, die nauwelijks begonnen was zich traag in haar schijn bare doodslaap te bewegen, tot nieuw leven te wekken. „En wat voor een baantje hebt u voor me?" vroeg Gibson niet zonder spanning. „Ik heb besloten om je onofficiële po sitie te stabiliseren", zei Hadfield met een glimlach. „Hoe bedoelt u dat?" „Herinner je je, wat ik bij gelegenheid van ons eerste gesprek zei? Ik vroeg je, ons te helpen om de aarde niet louter de feiten omtrent onze situatie, hier te ge ven, maar ook enig denkbeeld van de oogmerken, welke wij nastreven, en zoals jij dat, geloof ik, zoudt willen noemen van de geest, de atmosfeer, welke we hier op Mars in het leven hebben geroepen. Je hebt je partij goed geblazen, ondanks het feit, dat je niet op de hoogte was van het plan, waarop we onze grootste hoon gesteld hadden. Het spijt me, dat ik Plan Dageraad voor je geheim moest houden, maar het zou je werk veel moeilijker gemaakt hebben, als je als journalist ons geheim had geweten en er niets over zeggen mocht. Ben je het daar niet mee eens?" Gibson had het zo nog niet bekeken, maar er stak veel waars in. „Het heeft me bijzonder geïnteres seerd," ging Hadfield verder, „wat, voor resultaten je radiovoordrachten en arti kelen hadden. Misschien weet je het niet, maar we hebben 'n tamelijk nauw keurige manier om dit effect te bereke nen." „Hoe?" vroeg Gibson verwonderd. j ZONDAG Hilversum i, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 sport. 8.50 plat teland. 9.00 gram.. 9.45 caus. VPRO: 10.00 caus., 10.05 kinderen. IKOR: 10.30 prot. pr. AVRO: 12.00 sport. 12.05 Hammond - ork., 12.35 Even afrekenen, heren!, 12.45 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz„ 14.00 boek, 14.20 omr.ork. en solist, 15.10 toneel, 15.25 viool en piano, 15.50 dansork., 16.30 sport. VPRO: 17.00 prot. pr. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. 18.30 Hammond orgel, 18.50 radiolympus, 19.20 gram., 19.45 cabaret. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 Puzzle-parade, 21.05 hoorspel, 21.40 strijkork.. 22.05 De Vier Mogendheden Conferentie, 22.10 act., 22.30 gram., 22.40 piano, 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 orgel. IKOR: 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 plech tige liturgie, 11.30 Wie is mijn patroon?. 11.45 viool en piano, 12.10 gram., 12.20 apologie, 12.40 Hammondorgel en piano. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 amus.muz., 13.40 boek, 13.55 jeugd, 14.25 Spaanse muz., 14.55 caus., 15.15 Radio Philh. Ork., kl. koor en sol., 18.10 thuis front, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. pr., 18.30 muz., 19.00 kerkelijk nieuws. 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws. 10.00 gram.. 20.25 de gewone man, 20.30 Metropole-ork. en sol., 21.15 act.. 2125 Limburgs Promenade-ork., 21.50 hoor spel, 22.35 gram., 22.45 Avondgebed, 13.00 nieuws. 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service. 330 n.: 15.45 symph.ork., 17.01 symph.ork.. 19.30 ork.cnno. BBC, light progr., 1500 en 247 m.. 14.15 gevar. muz,, 17.30 gevar. muz., 20.30 jevar. muz., 23.15 pianospel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muz., 16.30 dans- niuz., 18.00 ork.conc.. 20.00 gevar. muz., 22.15 gevar. muz.. 22.45 dansmuz., 0.15 ork.conc.. 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 15 30 operamuz.. 17.45 ork.conc., 20.00 lichte muz., 21.35 chansons, 22.45 Franse muz. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 Vlaamse muz.. 14.00 operamuz., 18.00 volkszang, 18.20 katnermuz., 21.00 symph.ork. en solist. 22.15 symph.ork .en solist. 484 m.: 12.00 gevar. muz., 14.30 koor zang. 15.00 symph.ork. en solist, 20.00 omr.ork. en sol.. 23.00 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 75 en 49 m.: 8.00 Engelse les. 224, 49 en 41 m.17.00 En gelse les. 224 m.: 22.00 Nieuws. Baro neter v. d. smaak door dr. A. Noach „Zo zijn onze manieren". MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 operettemuz., 8.00 nieuws, 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.25 huisvr., 9.35 gram., 11.00 voordr., 11.15 Radio Philharm Ork., 12.00 lichte muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 piano, 12.55 gram.. 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Prome nade-ork., 14.00 caus14.20 gram., 14.30 voordr., 14.45 viool en piano, 15.15 vrouw, 16.15 muzikale caus., 17.20 gram., 17.30 padvinders, 17,45 gram., 17.50 mil. caus., 18.00 nieuws, 18.15 muzikale caus., 18.30 Phil-harmonicaclub, 19.00 studentenuitz., 19.15 gram., 19.25 cabaret, 19.45 rege- ringsuitz., 20.00 nieuws, 20,05 lichte muz., 20.35 cabaret, 21.05 sopr. en piano, 21.50 voordr. en muz., 22.05 de Vier Mogend heden Conferentie. 22.10 gram., 22.20 ge var. progr.. 23.00 nieuws, 23.15 film, 23.45 gram. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 Tot uw dienst. 8.35 gram,. 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gevar. muz., 12.25 boer en tuinder. 12.33 orgel. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muz., 13.45 gram., 14.00 schoolradio. 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 gram., 15.30 piano, 16.00 prot. pr„ 16.30 vocaal ens., 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd. 17.45 regeringsuitz., 18.00 mannenkoor. 18.20 sport, 18.30 gram., 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 gitaar en blok fluit. 19.30 caus., 19.45 huismuz., 20.00 radiokrant, 20.20 marinierskapel. 21.00 hoorspel, 22.00 geestelijke liederen, 22.30 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service. 330 m.: 13.20 gevar. muz., 17.25 zangrecital. 20.30 ork.conc. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 gevar. muz.. 13.45 ork.conc., 16.00 Revue-ork„ 16.45 lichte muz., 19.00 ork.conc.. 0.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.15 ork conc.. 16.00 strijkkwartet. 16.25 gevar. muz 17.45 amus.muz.. 19.30 symph.ork. en so liste, 23.30 pianorecital, 0.30 dansmuz. 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 cellorecital, 12.30 ork.conc., 14.05 viool en piano. 15.00 ork.conc.. 16.00 balletmuz., 16.50 kamermuz., 20.00 ork. conc. BRUSSEL. 324 m.: 12.00 omr.ork.. 17.10 lichte muz.. 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen. 21.00 kamerork en solist. 484 m.: 12.00 omr.ork. en soliste. 13.15 gevar. muz., 15.00 omr.ork. en sol., 16.05 lichte muz.. 17.30 pianorecital. 18.30 chansons, 20.40 instr. kwintet. ENGELAND, BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 464, 75 en 49 m.: 8.00 Engelse les. 224 m.: 22.00 Nieuws Be zienswaardigheid v. d. week en Eng. les

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4