Reisverhaal van Belgisch parlementslid De nieuwe broodprijzen De betekenis van het persoonlijk contact met inwoners van vreemde naties MAROKKAANSE MANOEUVRES Eén prijs voor provinciesteden met omliggend gebied Britse „Cornet" vestigt record Sovjet-veto No. 58 in Jordaankwestie EEN CHARMANT VOLK -J ZATERDAG 23 JANUARI 1954 PAGINA 7 LondenKhartoem in ruim zes uur Belastingverlaging in de V.S. Professor ziet scherf in vliegtuig-wrak Bom in verongelukte Comet? Aanslag op president van Tsjechoslowakije? DE EISEN VAN TETOEAN Beschikking nu in de Staatscourant Door RAYMOND SCHEYVEN Zeven weken in de SOVJET-UNIE Kaukasus waar het „Hotel d'Orient" zijn gasten goed ontvangt, maar dat ver schrikkelijk duur is. Van daaruit voer ik terug naar Sochumi bij de Zwarte Zee. Ik ging scheep op een lijnboot „De Oukrainka", waarmee ik een prachtige tocht maakte. Ik ging even aan land in Sotchi, het, Nice van deze Russische Cote d'Azur, om tenslotte in Yalta te belanden waar ik heel wat heb rond gewandeld, maar waar het mij niet ge lukte het paleis te bezoeken waar de bekende intergeallieerde conferentie, van 4 tot 12 Februari 1945, plaats had. Van Yalta bereikte ik over land dwars door de Krim, die met zijn betrekkelijk zachte winters, zijn langdurige lentes en zijn zonnige zomers voor de Rus sen in het Noorden alle genoegens van de Middenlandse Zee oproept, Sim feropol. Daar vandaan voerde een vlieg tuig van de „Aeroflot" mij naar-Khark- hov en naar Kiev, de heerlijk-gelegen hoofdstad van de Oekraine, die ook tot de dood van Stalin voor Westelijken verboden gebied was. In de Oekraine heb ik dan nog de industriestad Zapo- roje bezocht en ben van daaruit naar Moskou teruggekeerd. Daar ik zoveel mogelijk van mijn reis wilde profiteren, bleef ik ditmaal slechts twee dagen in de hoofdstad en maakte ook een buitengewoon interessante reis tot in het hartje van Aziatisch Rusland. Bij het grensgebied van Pakistan en Afghanistan op enkele honderden kilo meters van de Chinese grens, heb ik Tashkent gezien, de hoofdstad van Ouz- bekistan en twee andere steden van deze republiek, Samarcanda en Bukhara, waar tal van oudheidkundige vondsten worden bewaard. Ik behoef U niet te vertellen, dat mijn reis in Rusland een strikt privé karak ter had en ik noch voor de Belgische regering, noch voor de Verenigde Na ties enige opdracht had te vervullen. Evenmin moet men aandacht schenken aan zekere, kennelijk geïnspireerde, persartikelen, volgens welke ik door de Russische regering werd uitgenodigd. Ik wilde in de Sovjet-Unie rond kijken, maar dan als vrij man. Veel bekende en onbekende Russen moet ik bedanken voor hun vriendelijkheid, evenals tal van vreemdelingen in de Sovjet-Unie Zij waren reismakkers, aan wie men op het ogenblik, dat men zijn reisverhaal begint te schrijven, met plezier terugdenkt. Ik ben in volle vrijheid naar Rus land gegaan en heb dus het recht mijn opgedane indrukken en conclusies on veranderd op te dienen. Voor mijn ver trek zei een vriend lachend tegen mij „Je kunt nu wel naar Rusland vertrek ken, maar je bent nog niet terug!" Deze scherts was een goed-bedoelde vinger wijzing. Mijn vriend wilde hier onge twijfeld mee zeggen: „Je bent een poli ticus en wanneer je terugkeert uit Rus land. zal men je om je indrukken vragen.," Ik weet heel goed dat een reiziger, die met een genuanceerd oordeel uit de Sov jet-Unie terugkeert, die tracht objectief te blijven en die vooral niet alles in dit land slecht vindt, gevaar loopt voor crypto-communist of naïeveling te worden gehouden. Gecompliceerdheid Geven de mensen die zo spreken zich wel Rekenschap van de ernst van hun woorden. Als ik, die toch over een beet je gezond verstand beschikt (tenminste dat heb ik tot nu toe altijd gedacht) na een reis van zeven weken in de Sovjet-Unie voor het regime gewon nen was, wat zou er dan gebeuren als Een Britse „Cornet" 2, een straalver- keersvliegtuig, is gisteren in zes uur en 24 minuten van het Londense vliegveld Hatfield naar Khartoem gevlogen. Hier mede is het record op dit traject dat op naam stond van een AVRO „Lincoln" bommenwerper met veertien uur, 25 minuten en 47 seconden, meer dan ge halveerd. De „Cornet" werd bestuurd door ko lonel John Cunningham. Er waren der tien personen aan boord. De afstand! Londen-Khartoem is bijna 5.000 kilometer. De gemiddelde snel heid van de „Cornet" was 722 km per uur. (Reuter). De Russische vertegenwoordiger in de veiligheidsraad, Vishinsky, heeft gis teren een Brits-Erans-Amerikaans voor stel tot oplossing van het geschil tussen Israël en Syrië over Diraëlisch bevloei ingswerken in het dal van de Jordaan met zijn veto getroffen. Dit is de 58ste keer, dat de Sovjet-Unie gebruik maakt van haar vetorecht. De Westerse resolutie beoogde gene- raal-majoor Bennike, stafchef van de commissie der Verenigde Naties voor Palestina, op te dragen na te gaan of voor dit geschil een oplossing kan wor den gevonden. De Russische vertegen woordiger zag in het voorstel een in breuk op het beginsel, dat een oplos sing moet worden gevonden door onder ling overleg tuosen de beide betrokken landen. Zeven landen stemden vóór het plan, twee onthielden zich en twee stemden tegen: de Sovjet-Unie en Li banon. (Reuter-AP). De financiële commissie van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft belastingverlagingen in het nieuwe be grotingsjaar tot een bedrag van 540.000.000 dollar goedgekeurd. De commissie heeft ingestemd met het geven van meer armslag aan be drijven voor het doen van afschrijvin gen. Van regeringszijde meent men, dat de Amerikaanse zakenlieden hierdoor •in het nieuwe belastingjaar 375.000.000 dollar zullen besparen. van kostprijsberekeningen gemotiveerd is, kan het prijsverschil debjetverschui- vingen ten koste van ondernemers in aan de steden grenzende gemeenten te weeg brengen, waardoor ongewenste toestanden zouden ontstaan. Ter oplossing van de gerezen moei lijkheden is in de beschikking een rege ling getroffen waarbij de prijszetting voor bepaalde gebieden zal gelden voor provinciesteden, tezamen met het daar om liggende gebied. Voorts is voor en kele als provinciestad geclassificeerde gemeenten, waarvan een groot gedeelte als plattelandkan worden beschouwd, wijziging in de prijsstelling aangebracht. De nieuwe prijzen die vandaag van kracht zijn geworden, zijn vastgesteld als volgt: Maximumprijzen voor witbrood in centen: De prijzen zijn resp.: afgehaald en be zorgd, per brood van 800 gram. Provincie Utrecht: Utrecht 35 36. Amersfoort, Leusden voor wat betreft het gebied genaamd Oud-Leusden 37 37. Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten 37 38. Provincie Noordholland: Amsterdam, Diemen, Haarlem 35 36. Hilversum, Bussurn, Naarden 36 38. Alkmaar, Heiloo, Zaandam, Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Wor- mer, Jisp, Oostzaan, Westzaan, Assen delft, Krommenie, Velsen, Beverwijk met uitzondering van het gebied ge naamd Wijk aan Zee. Heemskerk 37 37. Urk en Texel 38 39, Marken 39 40. Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten 37 38. Provincie Zuidholland: 's-Gravenhage. Rijswijk, Voorburg, Rotterdam, (met uitzondering van de plaatsen Hoek van Holland, Rozenburg,, Hoogvliet en Per nis), Schiedam en Vlaardingen 35 36. Leiden, Oegstgeest, Delft, Gouda, Haas trecht, voor wat betreft het gebied Stol- wijkersluis, Dordrecht, Dubbeldam 36 37. Rozenburg 38 39. Overige gemeenten en gedeelten van gemeenten 37 38. De maximumprijzen voor volksbruin- brood zijn een cent per brood van 800 gram lager dan de prijzen voor volks witbrood. De minimumprijzen voor volkswit- en volksbruinbrcod zijn twee cent per brood van 800 gram lager dan de daar voor geldende maximumprijzen. De Italiaanse hoogleraar Carossini heeft medegedeeld dat hij een metaal- scherf gezien heeft in een ten Zuiden van Elba opgevist wrakstuk van een vliegtuig, dat mogelijk afkomstig is van de in die buurt verongelukte Britse „Cornet". De professor vermoedt, dat het een bomscherf is. (Reuter Volgens radio-Praag is president Za- potocky na een korte onderbreking van zijn vacantie weer uit de Tsjechoslo- waakse hoofdstad vertrokken. Het blad van de Tsjechische kolonie te Wenen meldde Donderdag, dat Zapo- tocky ernstige verwondingen heeft op gelopen, toen op 7 November van hrt vorig jaar nabij Pilsen een aanslag op zijn leven zou zijn gepleegd. (Reuter) de Sovjet-regering morgen gratis of voor zeer lage prijs reizen ging organise ren voor onze arbeiders en studenten? Deze immers zouden hoogwaarschijn- lijk minder inzicht, ondervinding en ontwikkeling hebben. Vandaag begin ik een reeks artikelen te publiceren, die ik aan de beoordeling en de cri- tiek van mijn lezers overlever. Ik vraag hun maar één ding: dat zij zich slechts over het geheel uitspreken. Het gaat niet op een zin, een paragraaf of zelfs een heel artikel uit zijn ver band te halen. Ik geef mijn indrukken weer en die zijn uiteraard samengesteld en genuanceerd. Het is juist deze ge compliceerdheid die ik zal trachten weer te geven. Mag ik de welwillende lezer vragen het geduld op te brengen om deze gecompliceerdheid volledig te begrijpen vooraleer hij zich een oordeel vormt. Moskou, het Kremlin en de Mos- kwa horen bijeen. Samen vormen zij een vreemd harmonisch beeld van mystieke hoonheid Op een kleurrijke bijeenkomst onder de muren van Tetoean hebben enkele honderden religieuze en stamleiders (oelama's en kaids) de Spaanse Hoge Commissaris gevraagd Spaans-Marokko tijdelijk te schei den van de rest van het Sjerifijnse rijk, dat onder Franse invloed staat, en middelerwijl de kalief van Tetoean, bij ontstentenis van de legitieme sultan, tot souverein heer ser uit te roepen. De Spaanse pers legt onvermoeibaar de nadruk op het „spontane karakter" van deze eisen. Van Franse zijde had men een bijeenkomst, als nu in Tetoean is gehouden, reeds geruime tijd verwacht. Eerst zou het zijn op 15 September j.l., toen op 18 November, vervolgens op 18 December en tenslotte gisteren en eer gisteren. Toen hardnekkige geruchten de ronde deden, dat de Spaanse regering van plan was een Witboek te publiceren, waarin zij haar nieuwe politiek in Marokko zou uitstippelen, spitste men in Parijs en in Rabat de oren. Spanje zou dus een wijziging willen brengen in de tot dusver geldende verhoudingen; anders waren nóch de bijeenkomst in Tetoean, nóch dat Witboek nodig. Maar voordat men zich afvroeg, met welke bedoelingen Spanje een andere weg zou willen inslaan, stelde men de vraag, met welk recht het dat deed. Staatsrechtelijk bekeken staat Marokko namelijk uitsluitend onder Frans protecto raat en Spanje is in dit verband weinig meer dan een soort onderhuurder. Op 7 April 1906 sloten twaalf mogendheden het z.g. Ver drag van Algeciras. Die mogendheden waren: Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk-Hongarije, België, Spanje, de Ver enigde Staten, Italië, Nederland, Portugal, Zweden en Rusland. Het Verdrag van Algeciras bepaalde, dat een zone rond de stad Tanger geïnternationaliseerd zou wor den. Het bevestigde de souvereiniteit van de sultan van Marokko en de onaantastbaarheid van zijn rijk, maar te vens vertrouwde het de vorming en de leiding van een politiemacht in de havensteden toe aan Frankrijk en Spanje, volgens modaliteiten, die door deze twee landen onderling zouden worden vastgesteld. Beide landen had den in het verleden invloed uitgeoefend op de gang van zaken in Marokko, maar Frankrijk was in de loop der jaren volledig aan de leiding gekomen. Vandaar, dat het Frans-Spaans verdrag van 27 November 1912, waarbij bo venbedoelde modaliteiten werden vastgesteld, door de Fransen min of meer als een welwillende daad van goede nabuurschap werd beschouwd. Men had er zeker niet op gerekend, dat Spanje de kustzone, die het als invloedssfeer kreeg toegewezen, nog eens zou gebruiken, om Frankrijk's aanwezigheid in Noord-Afrika in twijfel te trekken, Aan de bijeenkomst in Tetoean zijn tal van besprekin gen voorafgegaan. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Artajo, maakte in de lente van het vorige jaar een reis door het Midden-Oosten. Op 4 December j.l. ontving hij in Madrid Sidi Achmed Shoekairis, plaatsvervangend secretaris-generaal van de Arabische Liga. Deze functio naris had ook een langdurig onderhoud met generaal Franco, het Spanase staatshoofd, maar het schijnt, dat hij van hem weinig positieve verzekeringen heeft kunnen los krijgen. Wel kreeg hij de beschikking over een speciaal vliegtuig, dat hem naar Tetoean bracht, waar hij kalief Moelai Hassan en de Spaanse Hoge Commissaris, generaal Garcia Valino, ontmoette. Deze bezoeken en tegenbezoe ken zijn voor waarnemers aanleiding geweest, om Spanje ervan te verdenken op te treden namens de Arabische Liga. Geheel en al onwaarschijnlijk is dat niet. Men kan zich voorstellen, dat Spanje er prijs op stelt op te treden als bemiddelaar tussen Oost en West. Blijkens de gebeur tenissen in Noord-Afrika is het bereid, om tot dat doel betrekkelijk ver te gaan, maar toch niet tot het uiterste Twee factoren zijn hier van belang. Juridisch gezien heeft de sultan van Rabat de souverèiniteit over geheel Marokko, dus ook over Spaans-Marokko. Maar in verband met de verdeling van zijn land in ver schillende belangensferen heeft hij zijn bevoegdheden voor dat laatste gebied' gedelegeerd aan de kalief van Tetoean. die Hij weliswaar zelf benoemt, maar toch op voordracht van de Spaanse Hoge Commissaris. De huidige kalief, Moelai Hassan, is nog benoemd door de sultan, die in Augustus j.l. door de Fransen is afgezet en naar Corsica verbannen. Voor hem persoonlijk maakt dat weinig uit. De nieuwe sultan, Moelai Arafa, is hem in dubbel opzicht verwant en hij heeft niets tegen hem. Maar de afzetting door de Fransen van Sidi Mohammed ben Yoesoef is des tijds zo snel in haar werk gegaan, dat er Van tevoren niet of niet voldoende overleg met Spanje is gepleegd. Spanje, en in het bijzonder minister Artajo en generaal Garcia Valino, hebben daaraan een pijnlijke herinnering bewaard. Madrid heeft de nieuwe sultan nooit erkend en op last van generaal Valino werden de gebeden in de moskee uitgesproken namens de voormalige sultan. Deze situatie is voor de Arabische Liga aanleiding geweest een trans actie voor te stellen. Als Spanje bereid zou zijn de natio nalisten in zijn deel van Marokko de vrije teugel te la ten, dan zouden alle landen van de Arabische Liga be paalde Spaanse verlangens steunen. Misschien, dat op die •manier het lidmaatschap van de Verenigde Naties voor Spanje zelfs bereikbaar zou zijn. Anders dan voordeel zou daaruit voor Spanje nooit kunnen voortvloeien. Het Spaanse deel van Marokko brengt geen cent op; men schat zelfs, dat er per jaar '860 millioen pesetas bij moeten. Ma drid zou dus een economische verliespost kunnen ruilen voor een diplomatiek winstpunt. En er moet op het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zelfs de naïeve hoop hebben geleefd, dat men in Gibraltar zou kunnen terugwinnen, wat men op de Afrikaanse kust verloor. Zo althans wordt het verzoek uitgelegd, dat de Spaanse am bassadeur in Londen richtte tot minister Eden: koningin Elizabeth en haar gemaal zouden op hun reis door het Britse Gemenebest moeten afzien van een bezoek aan de beroemde rotsvesting Anders zou de Spaanse bevolking zich maar ergeren. Het kille antwoord, dat daarop volgde, is een symptoom van de ontvangst, die de andere Spaanse projecten te wachten staan. Het nationalisme is een schone zaak, maar de Istiqlal in Marokko staat bekend als een sterk-communistisch getinte organisatie. Het Franse deel van Marokko telt vier Amerikaanse luchtbases en één ma rinebasis. Het zou al te kinderlijk zijn om te veronderstel len, dat de Verenigde Staten een periode van politieke onrust in dat te- bied zouden toe juichen. Trou wens, het snelle optreden van Franse zee- en landmacht ge tuigt van het tegendeel. En tenslotte dient r~"n in het oog te houden, dat elke wijziging van het bestuur over Marokko de Sovjet-Unie een wettelijke basis verschaft, om zich met de zaken van Nrd.- Afrika bezig te gaan houden. Dit zijn de over wegingen, die Spanje uilen beletten zijn nieuwe initiatie- De Spaanse minister van Buitenlandse v,en uiter ste te volvoe- Zaken, Artajo. ren. De route Ik vertrok uit Brussel per vliegtuig naar Leningrad waar ik enkele dagen verbleef. Van daaruit ging ik met een Russisch lijnvliegtuig, waarin comfort en Hollandse properheid ver te zoeken zijn, naar Moskou waar ik veertien da gen bij de Belgische ambassade te gast was. Een van Moskou's indrukwekkendste gebouwen is het wereldberoemde Bolstoj-theater aan het Sverdlovplem. Vorig jaar had ik mijn vacantie kunnen doorbren gen aan de Belgische kust of in de Ardennen, of anders ergens in het buitenland. Maar ik kreeg tte gelegenheid een visum voor Moskou te bemachti- ^.en> om eens te gaan kijken wat zich in dit geheim zinnige land afspeelt. Had ik deze kans voorbij moeten sten gaan? Neen, ik geloof het niet. Reeds in 1932, octl ik nog student was, heb ik een reis door Rusland |emaakt. Ik bezocht toen Leningrad, Moskou, Karkhov, tviev en Dnicpostroi. Daardoor had ik ditmaal dus en- rni* vergelijkingspunten, die ik bij mijn veis Ri,„i Yet was wel een zeer g eerste reis rUs\~' *?et was wel een zeer geschikt moment om naar buiteni te gaan. Voor de eerste maal immers werden "Ultenla ,1 Sitail. VUUI UC CCISIC maai imiuuia "4/iuvii Sovjet-TT1 rs ru'mer in de gelegenheid gesteld om de - 'e te bezoeken, die onder de regering van Stalift Ja», 'en lang ontoegankelijk was geweest. Ook aan diplomaten werd meer vrijheid van beweging gegeven. Ik had met veel interesse „Visum voor Moskou" ge lezen, een reisverhaal van de Franse journalist Michel Gordey. Het boek, dat over het algemeen goed door dachte politieke beschouwingen bevatte, trof mij door zijn oprechte toon en zijn duidelijk non-conformisme. Het lezen ervan verontrustte mij. Na Gordey gingen tal van Amerikaanse en Belgische journalisten een kijkje nemen achter het IJzeren Gordijn. In Brussel fluisterde men, dat deze reporters in hun artikelen niet alles vertelden. Niets is zo gevaarlijk als struisvogel politiek. Wanneer de Sovjet-regering er in geslaagd is tal van belangrijke verbeteringen tot stand te brengen, waarom zouden wij dan weigeren dit in te zien en waarom zouden wij onze ogen sluiten? L^UUI Ik voor mij geloof in de waarde van persoonlijk contact. Vooral sinds wij overgegaan zijn tot de open diplomatie, zodat de internationale geschillen een Openbare aangelegenheid zijn geworden, Is het meer dan ooit noodzakelijk dat ^nsen uit verschillende landen elkaar ^Tloeten, elkaar leren kennen en 'Aderen. Iedereen die omgaat met Wit-Russen Weet welk een verfijnde, charmante *n gevoelige mensen zij zijn. Zij heb ben een verrassende kunstzin, die Hochtans zeer veel van de onze ver- Ichilt. Tal van onverwachte reacties zijn voor ons wellicht alleen te be grijpen na lezing van de romans van Tolstoi en Dostojevski. Er is geen reden om aan te nemen dat hun broe ders en zusters die in de Sovjet-Unie Wonen, ondanks het regime waaraan zij onderworpen zijn en de afschuwelijke Philosofie die men hun probeert op te dringen, plotseling alle kwaliteiten ®n deugden van hun ras verloren hebben. Ik heb inderdaad in de Sovjet-Unie een charmant volk ge- Vonden; ik was verrast door zijn spontaneïteit, zijn hartelijkheid en zijn levenslust. Ik zou zelfs durven zeg gen, dat ik in Sovjet-Rusland het meest getroffen werd door het Rus sische volk zelf. Overal, behalve in Wloskou en in Leningrad, waar men slgemeen het wantrouwen van de ge zichten kan aflezen, werd de vreem deling, die ik immers was, omgeven hlet een begrijpelijke nieuwsgierig heid, maar een nieuwsgierigheid die tegelijkertijd sympathiek en vriend- Schappelijk was. Talloze malen heb ik ondervonden hoe prettig zij het zou den hebben gevonden om met mij te Praten en mij te ondervragen: die mensen uit Samarcande en uit Buk hara, het groepje zeer ontwikkelde officieren en intellectuelen met wie Ik tijdens een boottocht op de Wolga on de Don eens een avond gesproken heb over Balzac, Victor Hugo en de Ver weg, in het Zuidelijke Georgië, ligt Tiflis aan de rivier De Kura. Van Moskou maakte ik mijn eerste reis naar Stalingrad, waaraan ik een zeer prettige herinnering heb bewaard. In Stalingrad nam ik een kleine boot die mij langs de Wolga, het Don-Wolga kanaal en de Don naar Rostov voerde dat tot voor zeer korte tijd nog verbo den gebied was. De boot, die langzaam voer, stopte bij tal van kleine plaatsjes om reizigers op te nemen of aan land te zetten. Ik maakte van deze gelegen heid gebruik om met de boerenbevol king kennis te maken. Van Rostov ben ik naar Tiflis of Tbilissi gegaan in de De Nederlandse Staatscourant bevat de beschikking van de minister ran Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning tot vaststelling van de nieuwe broodprijzen, In de nieuwe regeling is het resultaat verwerkt van het nadere overleg met de Nederlandse Bakker ij- stichting over de voorstellen naar aan leiding van de voor 4 Januari aange kondigde prijzen van het volksbrood. Maupassant, die jonge arbeiders, waar ik een foto van wilde nemen in een van de talrijke fabrieken van Stalin grad. Voor wie geen Russisch spreekt is het contact al bijzonder moeilijk en het Sovjet-regime maakt het er niet makkelijker op. Wanneer het ten slotte lukt een gespreki aan te knopen constateert men onmiddellijk bij zijn gehoor die aandachtige hartelijkheid, die fijngevoeligheid waarvan de Wit- Russen in ons land reeds zo dikwijls blijk hebben gegeven. Hartelijke mensen In Moskou ontving de conservator van de Lenin-bibliotheek mij werkelijk zeer hartelijk. Terwijl ik tijdens het gesprek terloops even op zijn werk tafel neerkeek, bemerkte ik, dat er speciaal voor mij een hele reeks bro chures over de Verenigde Naties waren neergelegd. Hij wist dat ik voorzitter was van de Sociale en Economische Raad van de Verenigde Naties en hij dacht terecht dat dit vriendelijk gebaar mij plezier zou doen. Toen ik op het punt stond te vertrekken, vroeg hij of ik nog iets zou willen zien. Ik vroeg hem of hij mij de meest zeldzame boe ken kon tonen van de bibliotheek. Hij bracht mij onmiddellijk naar een spe ciaal vertrek waar de prachtigste uit gaven van Charles Decoster, Maeter linck, Verhaeren en andere Belgische en Franse auteurs voor mij waren klaar gelegd. Te Sochumi maakten wij kennis met de havencommandant. Toen deze ver nam dat mijn reisgezel een Luxem burger was, leerde hij in zeer korte tijd tussen twee ontmoetingen in de' hele geschiedenis van Luxemburg en wist hij ons de juiste naam van de Groot-Hertogin te vertellen en de nauw keurige cijfers van de staalproductie van dit land. Zo zou ik nog veel kun nen vertellen over hartelijke mensen In de komende weken zullen wij een serie artikelen publiceren van ■het Belgische parlementslid Ray mond Scheyven, die onlangs een reis naar Rusland heeft gemaakt. De heer Scheyven is landelijk penningmeester van de CVP en behoort tot de leidende kringen van de Nouvelles Equipes Inter nationales. Als jurist c.i econoom heeft hij verscheidene overheids functies bekleed en heeft hij zit ting gehad in verschillende inter nationale commissies. In 1946 werd hij lid van het Huis van Afgevaardigden en in 1947 en 194" vertegenwoordigde hij zijn land bij de Verenigde Na ties. In 1953 was hij voorzitter van de Sociaal-Economische Raad van de V. N. Tijdens de oorlog heeft de heer Scheyven actief deelgeno men aan de verzetsbeweging, voor welke prestaties hij nadien onder scheiden werd met het Oorlogs- kruis met de palm, de Silverstar en het Officierschap in de Orde van het Britse Imperium. Hij is Groot-officier in de Belgische Leopoldsorde. die mijn reiskoffers hielpen dragen en over de rode officier die in het vlieg tuig naar Tashkent zijn maaltijd met mij deelde. Ja, over de hoofden van de rege ringen heen en ver van het Kremlin is een menselijk contact onder de volke ren beslist noodzakelijk. De prijs voor volksbrood werd in een aantal provinciesteden met een cent verlaagd, terwijl de prijs voor volks brood op het platteland met een cent werd verhoogd. Daardoor was het prijs verschil tussen een aantal provincieste den en het platteland1 twee cent per brood geworden, tengevolge waarvan de bakkerij grote moeilijkheden vrees de in de omgeving dezer steden. Hoewel het prijsverschil in verschil lende steden en het platteland op grond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7