Haarlemmers kropen als katten over de schutting HEEMSTEDE Dr. E. H. KRELAGE WORDT 28 JANUARI 85 JAAR Technische school „Haarlemmer meer^ in centrum belangstelling En de veldwachter van Assendelft keek radeloos toe Hockeyhuwelijk te Bloemendaal fl. 4380, De blanke koningin Electrotechnische werkgevers Gemeente begroting 1954 N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 RENAULT VIER MAANDAG 25 JANUARI 1954 PAGINA 2 Herinneringen bij zilveren Schadecommissie Strijdbaarheid Franka-bruin 25-jarig bestaan „Natura" H. Bouwmeester wordt gehuldigd Burgerlijke Stand WASSERIJ DUYN Verdacht van verduistering V rouw gearresteerd door Haarlemse politie F.B.H.O. biljartcompetitie Geen spreekuur GEMEENTEZAKEN Automobielbedrijf Koks en De Jong Zuiveringsinstallatie te Heemstede Eindelijk aanbesteding te verwachten TOON HERMANS' „BALLOT" Vrijdag in Minerva theater Demonstratie patroon, tekenen Dit jaar verschijnt een uitgave in het Engels van zijn standaardwerk over de bloembollencultuur GARAGE DEN HOUT Wagenweg Gezellige middag voor bejaarden Aanwinsten R.K. Leeszaal en Bibliotheek HERZIENING UIT. BREIDINGSPLANNEN Haarlem en het Middelbaar onderwijs Heemstede ligplaats voor woonschepen Aanrijding T afeltennis HEEMSTEDE BEHOUDT WISSELBEKER Heemsteedse successen op Haagse „Avicultura" „Zoveel talent voor zoveel kolder" in Stadsschouwburg Afdeling Haarlem viert zilveren feest BLOEMENDAAL Tekort geschat op bijna 2 ton Waterstanden Grote leningen afgesloten Vierdorpen-tournooi Dammen Vonk van lasapparaat stak bakje benzine in brand Esperanto-prijsvraag „Musica Laica" bestaat 5 jaar Beurs van Amsterdam Toen vijf en twintig jaar geleden in verschillende streken van ons land een z.g. Schadecommissie werd opgericht, gebeurde dat, omdat de toestand in het bouwbedrijf niet voor iedereen even gelukkig was. Het waren vooral de onderaannemers en leveranciers in deze branche, die zoals wij onlangs schre ven de klappen kregen te incasseren bij wanbetalingen. En daarom werd be sloten in georganiseerd verband op te' treden tegen dit euvel, waarbij men vooral het oog had op de beunhazen en grondspeculanten, die meenden zich al les te kunnen veroorloven. Zo zat het destijds ook niet goed bü een bouwerij in Assendelft; aan de manieren van die heren daar moest een eind komen en de schadecommissies van Arnhem en Amsterdam zouden dat zaakje samen met die van Haarlem wei eens opknnappen. Met veertien auto's waaronder zeven uit Haarlem trok de ploeg, bestaande uit zeventig man, naar het rustige Assendelft, vast besloten zich niet te laten afschepen. Maar de beduchte bouwerij geschied de op een eilandje en de toegang werd bewaakt door een vervaarlijke veld wachter. Slechts drie mensen kregen toegang, maar terwijl dezen de veld wachter aan de praat hielden, klommen de andere zeven en zestig als katten over de schutting en de radeloze veld wachter kon niets meer doen. De ploeg toog direct naar de stijgers en begon zonder meer met de afbraak, zodat de bazen bevend en smekend verzochten de boel intact te houden en zij beloofden de zaak goed te regelen. Deze en andere wapenfeiten werden Zaterdagmiddag opgehaald, toen de Haarlemse Schadecommissie bij gelegen heid van haar zilveren jubileum reci pieerde in de Kroonzaal van Brinkmann. Vele vrienden waren uit alle hoeken van het land naar Haarlem gekomen en de talloze fraaie bloemstukken ge tuigden er wel van, dat deze commissie niet de minste onder haars gelijken is. De heer Stuy voerde het woord na mens de Centrale Schadecommissie en hij verklaarde, dat de tijd van „pan latten en schoppen" nodig was geweest om tot een wettelijke regeling te komen. Er was in de loop der jaren heel wat veranderd en het verheugde spreker, dat men nu zover gevorderd is. Hij hoopte, dat iedere belanghebbende zich verplicht zou voelen om lid te worden van de Schadecommissie. Namens de Samenwerkende Neder landse Loodgieters sprak de heer Rij broek en hij gewaagde van prettige en onprettige herinneringen. Prettige, om dat de onderaannemers nu niet alleen plichten hebben maar ook rechten; on prettige, omdat sommigen het werk nog niet willen waarderen. Velen echter zijn met het werk nog niet bekend, en daarom mag men thans niet ontevreden zijn, maar ook niet tevreden. In den lande parasiteert men soms nog op de onderaannemers en men zal moeten uit kijken, dat er weer niet over de onder aannemers gelopen wordt. Sprekend namens de Rayon-com missie-Amsterdam stelde de heer Ver beek, dat de zaken in het begin wel bruut moesten worden aangepakt. Hij waarschuwde echter voor de nabije toekomst. Thans beleeft de bouwerij wel een hoog-conjunctuur, maar de moeilijke tijden zullen weer komen. Thans is men op de goede weg om door het verzamelen van gegevens praeventief werk te verrichten. Het is echter noodzakelijk aldus spr. om de strijdbaarheid niet te verliezen De heer Jongepier van de Arnhemse Schadecommissie haalde de herinnering Advertentie 26 Flinke boterhammen kunt U uit ander tarwebrood nooit zelf snijden. Geen ander tarwebrood is dus zo voordelig als Gesneden en verpakt Meer dan een halve eeuw toonaangevend De afdeling Haarlem van het Nederlands touristenverbond „Natura" vierde Zaterdag haar zilveren jubileum. In hotel-café restaurant Wesseling aan de Grote Markt hacf 's middags een allergezelligste recep tie plaats, waarop vele afgevaardigden van zusterverenigingen hun gelukwensen aan het bestuur kwamen aanbieden. Het soreekt vanzelf, dat tal van ontmoetingen van personen, die in elkanders gezelschap reisjes hadden ondernomen, leidden tot het bespreken van gezamenlijke reiservaringen. In gebouw Cultura had de feestavund plaats, die niet het minst door het optre den van Gerry en Ferry en de conferen cier Han Bakker tot een daverend succes is geworden. De 15 leden, die vanaf de op richting aan de afdeling Haarlem van „Natura" verbonden waren, was een spe ciale huldiging bereid. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Deunk, spelde ieder van hen een zilveren insigne op, waaraan een oorkonde was verbonden. Bo vendien mochten de heren nog sigaren en de dames bonbons in ontvangst nemen. Bloemen hadden een ruim aandeel in de feestelijkheden en de twee mooiste man den werden met algemeen goedvinden aan geboden aan de beide dames, die als lid van de feestcommissie bergen werk had den verzet. Tot twee uur werd nog ver tier gezocht in een dansje met muzikale medewerking van Hansy Pallieter en haai Witte Kraaien. Donderdagavond, des avonds om acht uur, zal in het gebouw Club en Vriendschap aan de Jansstraat de heer H. Bouwmeester, die in het Hoogoven- tournooi de eerste plaats deelde met de grootmeester Pirc, door het bestuui en leden van de schaakclub „Haarlem" gehuldigd worden. Daarna zal hij een lezing houden en vertellen, hoe hij tot dit opmerkelijk resultaat is gekomen. Geboren: P. Vooijsvan der Meij, z. T. de Jongvan der Meulen, z. P. H. van dei Westen—Brinkman, z. E. Seelmeijer—Steij- kist, z. N. Meijer—Sissing. z. I. Maurits— Henniges, d. A. J. Vermeulevan der Werve, d. A. W. JanssenBakker, d. A. E. Hamelink—Steffens, d. OndertrouwdD. Boersma en K. Moerbeek. Getrouwd: W. J. Graal en G. Hendrikse. Overleden: C. de Pagter, 57 j„ Kamper singel. J. P. Uijl, 77 j., Schoterweg. C. A. M. Ruigrok, 2 d„ Kamperlaan. aan Assendelft op en de heer Jansen bood de gelukwensen aan van de grond en heiwerkerspatroons, daarbij verschil lende bestuursleden een pluim op de hoed stekend. Tenslotte sprak de heer H. Tuin namens de leden van de Haarlemse commissie zelf en het feest comité. Hij offreerde de bestuursleden een aardige attentie. De voorzitter, de heer Koopmans, diende alle sprekers tegelijk van ant woord en dankte in hartelijke bewoor dingen voor de gelukwensen en belang stelling, niet in het minst voor het fraaie bloemstuk, dat de jubilerende commissie van het Haarlemse gemeen tebestuur had mogen ontvangen. Daarmede was deze feestelijke recep tie ten einde, maar de leden kwamen 's avonds met hun dames weer bijeen in de Kroonzaal, waar een feestavond de viering van het jubileum afsloot. Een gezellig cabaretprogramma verzekerde de nodige afwisseling en na afloop daarvan zorgden „De Melodisten" er wel voor, dat de stemming er tot na middernacht in bleef. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Stalag 17". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Avontuur in de Zuidzee". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De rode baret Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De vluchteling van de Alamo". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Vrouwen zonder naam". Volwas senen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het speelhol". Boven 18 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Maandag: „Een banneling van de eilanden". Volwasse- d'en. Tijden: 8.15 uur. Maandag 25 Januari Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arle Peters 11.3012.30 uur. Dinsdag 26 Januari Minerva-Theater: Dansavond Han Rijn beek, (Heemsteedse Kunstkring), 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. Advertentie Advertentie AMSTKnI)AMSEV,\.VItr20 Th! 11053 100 Jaar ervaring Zaterdag zijn in Bloemendaal in het huwelijk getreden de heer C. de Jong, administrateur van het Openluchtthea ter in Bloemendaal, en mej. Th. L. van Wessem. De heer De Jong is lid van de hockeyclub BMHC en mej. Van Wes sem van BDHC. 6FUISVRU De politie heeft aangehouden en in bewaring gesteld de 27-jarige P. V. T. uit Haarlem, als verdacht van verduis tering van ongeveer f 500 ten nadele van een burger en f 2.200 ten nadele van een levensmiddelenbedrijf te Haar lem, waarbij zij had gewerkt. De burger had aan de verdachte een bedrag van plm. f 700 gegeven om hiervan diverse goederen te kopen, waaronder kleding voor zijn kinderen, die in een kinder tehuis waren ondergebracht. De ver dachte T. bekende van dit bedrag onge veer f 500 ten eigen bate te hebben aangewend. Verder bekende zij aan het hoofdkantoor van het levensmiddelen- drijf te Rotterdam een schuldbekentenis te hebben getekend voor een bedrag van f 2.200, welk bedrag door haar was verduisterd in het filiaal van het levensmiddelenbedrijf te Haarlem. B-klas: BWCentrum 44, Kampervest IIIDWO I 80, Oosten IIKampervest I 8—0. H.-West—Oost 1 6—2, DWO II—Kenne- merland 35 C-klas: H.-West II—Centrum 6—2, KRI— H.-West I 4—4, DWO—KR II 6—2, Telescoop Kennemerland 35, ZandvoortOosten 2—6. D-klas: H.-West ITelescoop 44, KR DWO 6—2, Kampervest II—H.-West II 4—4, KennemerlandSEG 4—4, ZandvoortKam pervest I 44. De burgemeester van Haarlem is ver hinderd Vrijdag 29 Januari zijn spreek- uur te houden. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag* 28 Januari, ójés mid dags om 4 uur. bijeen. In de verorde ning betreffende de prijzen voor gas, water en electriciteit wordit over huur bedragen gesproken. De raad moet be sluiten deze met 17% te verhogen. B. en W. stellen voor over te gaan tot verandering van inrichting van, het schoolplein van de Bronsteeschool. Het grasgazon zal versmald worden, meer tegels zullen aangebracht worólen. Met enkele andere werken is een crediet van 1250 nodig. De politie heeft gedurende vijf en twintig jaar gebruik gemaakt van een destijds van Haarlem overgenomen ver grotingskoker. Deze is thans versleten en een nieuwe met statief kost 875. Het bekende automobielbedrijf van de firma Koks en de Jong in het zuiclen van de stad, n.l. aan de Wagenweg 132, heeft zijn vleugels wat wijder gespreid en is thans ook neergestreken in Haarlem Oost n.l. aan de Herensingel 169171, waar Zaterdagmiddag dit tweede be drijf officieel werd geopenól Het is een combinatie van service- en doorsmeer- station alsook een hyper moderne stal ling en garage waar iedere Volkswagen rijder z'n wagen kan laten repareren. Zowel de alleszins vakkunclige be-i diening, het meest moderne materiaal alsook de beschikbare ruimte bieden goede perspectieven. Ter gelegenheid van de officiële opening waren ook de nieuwe Volks wagens type 1954 zowel luxe als vrachtwagen in geheel nieuwe kleu ren geëxposeerd. Er was veel belangstelling en het grote aantal bloemstukken gaf het keuri ge interieur een nog feestelijker aan zien. B. en W. van Heemsteole stellen voor de bouw van een inrichting voor de zuivering van rioolwater op een terrein nabij de gemeentereiniging, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, orderhands aan te besteden onder, naar het oordeel van B. en W. daarvoor in aan. merking komende, bonafide ter zake vakbekwame aannemers. In de toelich ting zeggen B. en W.. dat de voorberei dingen voor die bouw van deze inrich ting zover zijn,, dat de aanbesteding bin nenkort kan geschieden. De inschrijving van niet bonafide aannemers werkt voor een speciaal object als hét onderhavige prijsmanipulaties in dte hand en is van ongunstige invloed op de inschrijfsom Vrijdag 29 Januari en Zondagmiddag en Zondagavond 31 Januari zal Toon Hermans met zijn „Ballot" het Minerva- theater te Heemstede bespelen na zijn zo succesvolle tournee door België. Her mans heeft voor zijn kolder-cabaret in kleur en rhythme alles zelf gemaakt of ontworpen: de muziek, de liedjes, de teksten, de sketches en decors en de costuums. Tenslotte heeft hij ook zlm groep van meer dan 20 medewerkenden tot het sluitende ensemble gemaakt, dat zijn „cast" geworden is en waarmede hij zijn z.g. „beelden" vertoont. En daartussen komt dan telkens weer op de rasartist Toon Hermans met zijn knappe liedjes (een liedje als „Mijn reis naar Amerika" is zelden in Nederland geschreven; verder noemen we nog „Roge" en zijn Limburgs liedje) zijn sketches en vooral zijn kolderpraatjes, waarop de altijd weer zo verkwikkende schaterlach volgt. Omringd door enkele oude getrouwen, zoals Beppie Nooy, Tineke van Leer, Aaf Bouber en Vera Harbrink en samen met een groep frisse, jonge mensen laat Toon Hermans u genieten van een avond van moderne cabaretkunst, waarvoor men gezien het weergaloze succes zeer ont vankelijk blijkt te zijn. Voor Hermans is het prettig te weten, dat zijn poging om het cabaret in nieuwe banen te voe ren, grote waardering heeft, daar het gevaar bestond, dat deze vorm van kunst dreigde te verstarren. Ook in Heemstede zal de belangstelling wel niet minder ziin dan in de grote steden en in België, waar ook voor de televisie is opgetreden De vinding van een Weense dame heeft de vrouw, die het patroon-tekenen niet het prettigste karwei vindt, een groot gemak bezorgd. De bewuste dame namelijk heeft de respectabele lengte van 2,20 m en daarbij naar verhouding een bijzonder zwaar postuur. Dat bracht natuurlijk grote moeilijkheden bij het kopen van een japon, mantel enz. en de beste oplossing was voor haar alles maar zelf te maken. Dat ingewikkelds procédé van maatnemen en patroon-te kenen beviel haar echter niet en zij ging zoeken naar een eenvoudiger methode. Zij bestudeerde de verhoudingen van het menselijk lichaam en dank zij ver rassende resultaten kon zij een metho de ontwerpen, die beter en minder tijdrovend bleek te zijn dan bij het te kenen van een patroon te doen gebrui kelijk is. Het was steeds noodzakelijk voor het ontwerpen van een patroon ve le berekeningen te maken en afmetin gen, volgens haar vinding is het slechts nccrig de boven- en de heupwijdte te meten Alle maten boven de taille zijn gebaseerd op de bovenwijdte, die daar onder cp de heupwijdte. Daarbij gaat zij uit van een standaard principe en hoe dat alles precies in zijn werk gaat hebben honderden belangstel lenden deze week kunnen zien tijdens verschillende demonstraties, die door een Mode-stucrio in hotel „De Leeuwe rik" werd gegeven. Aan de hand van een soort plastic latje, waarop enkele oriënteringscijfers staan aangegeven, er dat vrij eenvoudig op een contimete' kan worden aangebracht, is het voor een vrouw nu mogelijk met het ken nen van de maat van boven- en heup wijdte een pasklaar patroon te tekenen. Wij kunnen hier natuurlijk niet tot in details treden, maar deze noviteit, die veler belangstelling zal hebben, ach ten wij zeker het vermelden waard. geleverd. Langdurige ziekte van deze en het moeten voorgaan van andere publicaties, hebben de verschijning van het werk vertraagd, maar thans is de herziening van de tekst gereed en legt de bejaarde schrijver de laatste hand aan de bijwerking van de tekst met de nieuwste economische gegevens. Het laat zich dus aanzien, dat het boek in de loop van dit jaar het licht zal zien. Het boekwerk wordt minder uitge breid dan het oorspronkelijke Neder landse werk, dat wel zeer omvangrijk is. Wat de inhoud betreft kunnen wij mededelen, dat de hoofdartikelen over de afzonderlijke artikelen: hyacint, tul pen, narcis, enz. onverkort zijn opgeno men, alsmede het hoofdstuk over de geschiedenis van de export in het alge meen en naar de afzonderlijke landen groepen, met enige bekortingen. De overige hoofdstukken zijn niet in de Amerikaanse bewerking opgenomen, maar sommige gegevens zyn in andere hoofdstukken verwerkt. Het Departement van Landbouw heeft de cliché's uit de Nederlandse uitgave welwillend ter beschikking van de Amerikaanse uitgave bestemd, zodat de vele waardevolle, ook de gekleurde, af beeldingen in het nieuwe boek zullen kunnen voorkomen. Het werk zal verschijnen onder de ti tel „Three centuries of flowering bulbs in the Netherlands". Uitgevers Chroni ca Botanica (Dr. F. Verdoorn) te Wal- tham, Massachusetts U.S A. Dr. E. H. Krelage mag zich, ondanks het klimmen der jaren, in een uitste kende gezondheid verheugen. Uiterlijk moge hem zijn bejaard-zijn kunnen worden aangezien, uit niets anders blijkt, dat hij op 28 Januari zijn 85ste verjaardag hoopt te vieren. Enige maanden geleden hebben de heer en mevrouw Krelage hun woning aan de Stolbergstraat verwisseld met veel meer beperkte ruimte in een tehuis voor bejaarden te dezer stede. Het zal hem en mevrouw Krelage dus niet moge lijk zijn op die dag bezoek te ontvan gen, zodat gelukwensen hen slechts schriftelijk kunnen bereiken. Het komende jaar zal, behoudens on voorziene omstandigheden, de vervul ling brengen van een wens, waarin dr. Krelage en het bloembollenvak een stemmig zjjn, n.l. de verschijning van de Engelse bewerking van het stan daardwerk over de Bloembollencultuur: Drie ecuwen Bloembollenexport. Dit boekwerk zal in 1954 in Amerika ver schijnen. aldus wordt medegedeeld in het „Weekblad voor Bloembollencul tuur". Keeds 5 jaar geleden heeft dr. Krela ge de Engelse tekst aan de uitgever af- Hdvertentle (ondern.prljs kost een 4-deurs Sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter. Gaat 100.000 km. mee zonder dure reparaties Brandstofverbruik 1 op 17. De muziekvereniging van P.T.T.-perso- neel te Haarlem „De Haarlemse Postfan- fare" heeft met medewerking van „De Alpenjagers", alias „De Hooischelf", de toneelvereniging „Postaal Genoegen" en enkele andere eergisteren in het Concert gebouw tal van bejaarden van alle ge zindten een pleizierige Zaterdagmiddag be zorgd. De achtereenvolgende programmaon derdelen werden op vlotte wijze aan elkaar gebabbeld door de heren Van Bakel en Van Heyningen. Het fanfarecorps trad op in enkele pittjge melodietjes, terwijl daar naast het tamboercorps duchtig de trom mel roerde. Wat leutige muziek is, wisten ook „De Alpenjagers" wel duidelijk te maken, zoals van „De Hooischelf" natuur lijk in gelijke mate gezegd kan worden. Daartussendoor bracht „Postaal Genoegen" diverse vrolijke sketches voor het voet licht, luisterde een drietal accordeonisten de stemming nog wat op en deden ook „de Twee Schavuiten" met. succes een po ging het publiek te vermaken. Een spe ciaal woord van lof voor dirigent De Groot uit Santpoort, die de fanfare tot uitnemende prestaties wist te brengen. Wij kunnen gerust aannemen, dat zeer velen in het buitenland, die in staat wa ren om het boekwerk: Drie eeuwen bloem bollenexport in de Nederlandse tekst te lezen, d'it ook gedaan hebben, maar het vormde toch een wezenlijke belemmering voor het verspreiden van de kennis om trent de ontwikkeling en betekenis van het bloembollenbedrijf in Nederland. De tot in details onovertroffen wijze waarop de schrijver, puttend uit de beste bronnen, de ontwikkeling van het Bloembculenvak heeft beschreven, maakt, nu er een En gelse bewerking komt, diens arbeid voor de buitenlandse relaties van het vak be reikbaar En dit is de waarde van de moeizame arbeid die Dr. Krelage op hoge ouderdom heeft willen presteren, daarmee zeer velen onder ons aan zich verplichtend. Door de ze dienst aan het vak heeft hij de pro paganda voor de Bloembollencultuur op nieuw een machtig hulpmiddel geschonken. G. Betlem. Het nijlpaard van José. A. Beuving: Muiterij op de „Neptunus." W. Bilderdijk: De vossenpatrouille paraat. M. Blair: Bij Kiki thuis. G. Bomans: Het loco motiefje. T. Th. Booy: Avontuur om Rottu merplaat. D. A. Cramer—Schaap: Op drift geraakt in Zuid-Afrika. S. Franke: Het ge stolen paard. R GoudappelBos: Lies- beth schrijft een boek. F. Hagers: Succes. Marjolein! H. G. Hoekstra: Versjes uit de grabbelton. A. van Kampen: Kapitein Jan van Leeuwen. M. de LangePraamsma: Annewieke. T. Mix: Mijn leven en avontu ren in het wilde westen. K. Norel: Strijders. B van der Plaats: Vaarwel, Anne-Marie. A M. Provensen: Poes Pinkie. L, Rogge veen: Dip en Dop. L. Roggeveen: Lange Wannes. L. Roggeveen: Meneer Bobijn. J. M. SellegerElout: Laurientje. J. Siebe: Harlekijntje op het Jan Klaasseneiland. Tenggren: Plofje, de olifant. L. Tetzner: De reis naar Ostende. C. J. J. Wiedhaup: Dui zend mijl Voor Marco: E, B. White: Char lotte's web. Het gemeentebestuur van Heemstede acht het noodzakelijk een uitbreidings plan vast te stellen voor het binnen terrein, gelegen tussen de Landzicht laan, de Spoarnzichtlaan, de Heem- steedse Dreef en de Cloosterlaan; be nevens voor een aansluitend terrein aan de Westzijde van de Heemsteedse Dreef. Het uitbreidingsplan voor de terreinen Westelijk van de Herenweg en Zuide lijk van de Noordgrens van de buiten plaats „Ipenrode" tot aan de grens van Bloemendaal moet herzien worden. Een wijziging is ook nodig voor de terreinen ten Zuiden van de Sportpark laan, de Javalaan en de Bankastraat, ten Westen van de Cruquiusweg, ten Noorden van Het Oude Slot err ten Oosten van "dè Kingva'artlaah; Dczé"he'f- ziening is gewenst, omdat niet voldoen de mogelijkheid is in het oude plan om arbeiderswoningen en kleine midden standswoningen te bouwen. Ook de gemeente Heemstede wil een overeenkomst aangaan met Haarlem inzake een kostenvergoeding voor leer lingen, die middelbare scholen in Haarlem bezoeken. Bij volledige toe passing der regeling, ingaande 1 Januari 1955, zullen de kosten ongeveer f 46.000 bedragen. Thans figureert een over gangsbetaling, die minder financiële ge volgen voor de gemeente heeft, name lijk neerkomende op een bedrag van f 30 per leerling. Doordat de woonschepenhaven vol is en er meer aanvragen zijn stellen B. en W. voor een terrein van het Rijk te huren tegen f 200 huur per jaar ten Zuiden van de stortplaats der gemeen tereiniging, teneinde daar eveneens een ligplaats voor woonschepen te maken. Zaterdagmiddag om ongeveer half één had er in de Raadhuisstraat hoek Havenstraat een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een wielrij der. De fietser draaide de Havenstraat in en vlak achter hem reed een auto, waarvan de bestuurder een botsing niet kon voorkomen. Tegen een lan taarnpaal kwam de wagen eerst tot stilstand. De wielrijder klaagde over inwendige kneuzingen en werd op dok tersadvies overgebracht naar de Ma- riastichting. De wagen kreeg zware schade. Twee verenigingen waren het, die op het tournooi om de „Stad-Haarlem"-wisselbeker de toon aangaven: Togido en Heemstede. De vier Togido-teams drongen door tot in de derde ronde, waarbij o.a. de koplopers in de eerste-kiasse GTTC met 52 sneu velden. Bü het aantreden van de over gangsklassen; bleef hiervan uiteraard het eerste team over, waarvan Draenert, maar vooral G. Wolters de beste spelers waren. HBC, met kennelijk nog de wedstrijd van dezelfde dag in Amsterdam in de benen, kon het tegen Togido niet bolwerken en verloor met 53. In de halve eindstrijd kwamen zodoende uit TogidoHeemstede 2 en TOG—Heemstede. Zonder veel moeite bleef Heemstede I met 5—1 heer van het terrein, maar Togido had de volle negen wedstrijden nodig om Heemstede II te be dwingen. De finale gaf een vaak aantrekkelijke strijd, waarbij echter toch Heemstede wel duidelijk in de meerderheid was, ook al omdat Gaartman voor Togido in het geheel niet kon winnen. Het werd 53 door twee overwinningen van M. Draenert en een van G. Wolters. De beker ging dus terug naar Heem stede, terwijl de tweede prijs voor Togido was. De prestatie-prijs was ook voor deze vereniging, die deze ongetwijfeld verdiend had. Op de grote pluimveetentoonstelling van „AVicultura" te Den Haag, welke Zondag ondanks het Alastrim-gevaar zeer druk werd bezocht, werden door de volgende leden van de pluimveevereniging „De Een dracht" te Heemstede onderscheidingen be haald; J. de Winter, 2 G.; H. Mulder, 2 Z. G.; W. IJff, 1 Z. G.; A. J. C. J. Sweerts, 2 x Z. Z. G„ 2e, 4e, 9e en lie Z. G. Er waren naar schatting in totaal inge zonden 1000 konijnen, 1500 kippen en 1500 sierduiven. Wanneer het toneelstuk „De blr.nke koningin" van de Franse heren Baril- let en Grédy, waarvan „Het Rotter dams Toneel" Zondagavond een voor stelling gaf in de Stadsschouwburg, voor dilettanten wordt vrijgegeven, zal er ongetwijfeld een gedrang ontstaan, want het is een fijn stukje voor de vastenavond. Denkt u eens in: de zeer knappe dochter van het echtpaar Boeuf, hij politieman en zij concierge, trouwt in stilte met een intellectuele neger, die door de dood van een oom plotseling koning van Sambo, ergens in Afrika, wordt. Zijn blanke vrouw is nu koningin en na de nodige eerbetuigin gen in Parijs vertrekt zij naar haar nieuwe land. Het is echter niet alles goud wat er blinkt; de koning wordt onttroond en de koningin keert met een zwarte baby ontluisterd terug in het ouderlijk huis. Dan komen de politie man en zijn vrouw, die eerst niets van de neger wilden weten, op voor zijn rechten en de kroonprins wordt met zorgen omringd. Zijn vader, regelmatig het onderwerp van het gesprek, krijgt niemand te zien, zelfs niet aan het eind van de klucht, want juist als hij met veel fanfare en gejuich zal worden in gehaald, valt het doek. Niet minder dan dertien Rotterdam mers kwamen voor dit aardige nie mendalletje naar Haarlem. Kitty Knappert, als de blanke koningin, de moeite waard om er naar te kijken; zoals de Hagenaars destijds deden, toen ze als bloemenkoningin haar charme rijkelijk uitdeelde maar toch ook talentvol acterende; Magda Jans- sens, als de moeder, Ko Arnoldi in zijn politie-uniform. Ellen de Thouars, Fientje Berghegge, Elisabeth Versluys, Chris Baay en Lize Servaes als flatbe woners, die zich met de geschiedenis levendg en lawaaierig bezighouden. Bob Verstrate was als Lucien, de te leurgestelde verliefde, een normaal mens in het gekkenhuis. Een verloren avond? Geenszins. Maar de vraag komt opnieuw naar voren of voor zulke stukken geen andere poli tiek ten opzichte van de toegangsprijzen nodig is. De schouwburg was maar ma tig bezet, misschien was hij vol ge weest op deze Zondagavond, als ge afficheerd was, dat er een klucht ge speeld werd tegen bioscoopprijzen. In de pauze hoorden wij iemand zeggen: zoveel talent voor zoveel kol der, is dat niet roekeloos? Zit wat in, overdachten we. v. W. Waar 's avonds het zachte licht van „Wiener Grinzing" schijnt, schitterde Zaterdagmiddag de zilveren gloed van de „Ned. Ver. Electrotechnische Werk gevers" tussen de bloemen. De afdeling Haarlem en omstreken recipieerde, om dat ze, na 25 jaar een lichtend spoor getrokken te hebben, een ogenblik van feestelijk herdenken op zijn plaats vond. Deze mening waren ook de belangstel lenden toegedaan, die in voorzitter P. v. Putten de gehele afdeling kwamen feliciteren en complimenteren. Onder hen bevond zich o.a. de directeur van het G.E.B., ir. J. H. Kouwenhoven, die de wans uitsprak steeds zonder ernstige storingen in electriciteitsnet en samen werking de volgende, gouden jaren in te gaan. Verder zagen we vertegen woordigers van verschillende bedrijven cn organisaties, zoals van de P.E.N., te Bloemendaal, het bestuur van de Haar lemse Handelsvereniging, de algemene en R.K. Bond van loodgieters en gas- fitterspatroons. van de R.K. zusterorga nisatie St. Antomus. Verder nog vele bestuurderen en personen uit het han delsleven. Van de oprichters, die 17 Januari 1929 de afdeling Haarlem en omstreken van de „Ned. Ver. Electrotechnische Werk gevers" het licht deden zion, noemen wij W. Kuypers Sr., J. G. Kaasenbrood en Straucken. De afdeling, die thans een 60-tal leden telt, heeft een aandeel gehad in de totstandkoming van de Vestigingswetten en Erkenningsregeling, met de daaraan verbonden vakopleiding. De jubilerende vereniging heeft steeds op de bres gestaan het electro-technische vak op zo hoog mogelijk peil te houden, mede in samenwerking met de over heidsbedrijven. De grote belangstelling toonde dui delijk de belangrijke plaats aan, die d« afdeling in Haarlemse handelskringen inneemt. Naar wy vernemen zal de gemeente begroting 1954 der gemeenten Bloemen daal in de eerste dagen van Februari verschenen. Er zal een tekort aanvaard moeten worden van bijna f 200.000. De begroting zal behandeld worden op 18 Februari. Maandag 25 Januari Hoog water: 7.31 u. en 19.46 u. Laag water: 3.03 u. en 15.23 u. Dinsdag 26 Januari Hoog water: 8.09 u. en 20.26 u. Laag water: 3.33 u. en 15.56 u. De technische school „Haarlemmer meer" raakt in het centrum van de Haarlemmermeer steeds meer in trek. In 1953 meldden zich niet minder dan 299 leerlingen van wie er 201 werden geplaatst. Door tussenkomst van het Ge westelijk Arbeidsbureau zijn alle ge diplomeerde leerlingen, die niet verder studeerden, aan een patroon geholpen. Met ingang van 1 October 1.1. is er een avondcursus ingesteld voor de leer lingen, die bij Fokker werkzaam zijn in Te Lisse werd de eerste wedstrijd van het vierdorpen-tournooi gespeeld. Deze wedstrijd ging tussen de damclubs Lisse en Hillegom. De secretaris van het tournooi, de heer J. v. d. Loo, opende met een welkomstwoord en liet verder het ver loop van de vorige tournooien passeren. Hij hoopte ook nu weer op genoeglijke, leerzame wedstrijden zulks ter propagai-% da voor het mooie damspel. De voorzitter van Lisse, de heer J. v. d. Poel, dankte spreker" voor zijn sympathie ke woorden en zegde alle medewerking toe. Hierna begon de wedstrijd, welke mooie partijen te zien gaf, doch waaruit duide lijk de suprematie van Lisse naar voren kwam, Lisse won dan ook met 13—7. C. der Nederlanden was de enige Hille- gommer, die het zoet der overwinning smaakte. Woensdag 27 Januari wordt bij Rutten de wedstrijd Hillegom—Sassenheim gespeeld. Aanvang 7.45 uur. Belangstellen den welkom. Toen de 19-jarige monteur A. J. P. Zaterdagmorgen omstreeks half tien in een garagebedrijf aan de Harmenjans- weg bezig was met laswerkzaamheden, geraakte plotseling een bakje met spoel- benzine, dat in zijn nabijheid stond, in brand. Vermoedelijk was een vonk van het lasapparaat in het bakje terecht ge komen. De monteur wist de brand met een brandblusapparaat, dat hij uit een auto haalde en met tetra was gevuld, te blussen. Door de vrijgekomen tetra- dampen werd hij een ogenblik be dwelmd, maar hij kon zich daarna nog in veiligheid brengen. Er was verder geen schade. Aan de werkgever van Van S. en aan Van S. zelf is het gevaar medegedeeld van het binnenshuis ge bruik maken van een dergelijk blus- apparaat. De heer Gino Catarzi te Verona heeft in totaal 50.000 lire uitgeloofd voor litteraire en muzikale prestaties, die het gebruik van Esperanto ten grondslag hebben. De te be kronen verrichtingen zijn: 1. Het componeren van een lied op een tekst, die de componist kiezen moet uit be staande orignele Esperanto-gedichten van erkende litteraire waarde; 2. Het schrijven van een dichtwerk in het Esperanto tot een totaal van 108 Verzen; 3. Het in het Spaans herscheppen van 1—3 oorspronkelijk in het Esperanto ver schenen gedichten met een totaal van 108 verzen; 4. Het in dichtvorm vertalen in het Es- oeranto van de z.g. balkonscène uit „Romeo en Julia" Van Shakespeare. Het R.K. Gemengd Koor „Musica Lai ca" viert Zondag 31 Januari zijn eer ste lustrum. Het heeft een trouwe kern van ongeveer twintig leden cn staat onder leiding van de heer J. Stam- meijer. Zondag wordt er des morgens een H. Mis in de Spaarneparochie op gedragen, waaronder het koor de ker kelijke gezangen zal uitvoeren. Daarna is er een feestelijk ontbijt, terwijl de dag wordt besloten met een feestavond. het leerlingenstelsel. Ook de lascursus sen mogen zich nog steeds in een toe nemende belangstelling verheugen. Veel leerlingen zijn momenteel in het leerlin genstelsel werkzaam; de samenwerking tussen de patroons en de school is uit- stekend Uit het financieel overzicht van dt Technische School ontlenen wij het vol gende. Het was noodzakelijk in het jaar 1952 enige geldleningen aan te gaan voor de financiering der plannen tot uitbreiding van de schoolgebouwen. Naast de hiervoor reeds in 1952 bij de N.V. Amstleven te Amsterdam afgeslo ten vaste lening, groot f 300.000 a 4K% rente, looptijd 40 jaar, werd bij het pen sioenfonds van de K.L.M. een lening ge plaatst van f 25.000 a 434%, looptijd 30 jaar, waarop de eerste 10 jaar niet wordt afgelost. Eveneens werd bij de N.V. Amstleven te Amsterdam een vaste lening gesloten van f 100.00Q looptijd 40 jaar tegen 414% rente, waarvoor toestemming verleend was op de ledenvergadering van 25 Juli 1952. In verband met de thans ruimer zijnde geldmarkt was het tevens mogelijk by bovengenoemde Maatschappij een lening af te sluiten van f 250.000, zijnde de helft van het op de ledenvergadering van 28 Februari 1953 toegestane maxi mum bedrag ad. f 500.000, met een loop tijd van 40 jaar tegen 3%% rente. Ook kon dit jaar het restant rekening- courantcrediet bij de Bank voor Neder landse Gemeenten, groot f 118.534, ver vangen worden door een 4(4% annu- iteitslening, gesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en af te los sen in 33 annuïteiten. Een nadere specificatie van de thans lopende leningen, met de reeds afgelost;» bedragen, is opgenomen in een apart volgende balans per 31 December 1953. Daar eveneens dit jaar de toestemming van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afkwam voor de definitieve afrekening van de thans bestaande gebouwen met de hier bij behorende inventaris, was het nood zakelijk het verschil tussen de voor de financiering hiervan gesloten leningen en de werkelijke kosten, zijnde f 3.012.23, over te brengen van de kapitaaldienst naar de gewone dienst. Dit bedrag is als nadelig verschil opgenomen in de Rekening en Verantwoording over 1953. In verband met het steeds groter wor dende leerlingenaantal was het, even als voorgaande jaren, nodig een gewij zigde begroting in te dienen. Deze werd goedgekeurd per 12 December 1953. 14 Januari had een bespreking plaats met de Inspecteur-Generaal mr. ir. M. Goote, betreffende de bouw ener nieuwe school, 3 September had de overdracht van de grond plaats en werd de bouw gegund van de 5 praktijklokalen aan het Annemings bedrijf Erven J. F. P. Jan sen N.V. en 22 September werd de eerste paal geslagen door Mr. ir. Goote. De bouw vordert gestadig, vooral begun stigd door het zachte najaar. (Niet officiële koersen) 3',4 Ned 1953 3% Ned 1953 3(4 Nederl 1948 3(4 pCt Ned 1950 3 3(4 Nederland 1947 3 Ned 62 64 bel. iac inschr. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel Mil cert A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam'' Rubber li Amerika -nr. Kon N Stoomb. M Ned Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mt). eert. Vorig Opening slot 25/1 102 601 1031} 121 99 15/32 981 99 11/32 ViLSl 100ft 601 98(4 SSS 17074 102 187% 125% ViOSZ 141% 195 173 230% 231 881 205% 352% 108(4 146(4 V 68 136% 127% 108%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2