Oude Tonge dankt Haarlem met kunstzinnig geschenk h Kunstmest uit zeewater Haarlemmerliede Meer artistiek gevoel in Haarlem dan in Nijmegen Abr. Meyer KAREL TRAUTWEIN MAAKT GEDENKRAAM IN STADHUIS Reparatie van gobelins blijft in de Spaarnestad Danst Marijke er vrolijk op los „Een nieuwe morgen" sympathieke en idealistische film RADIO Proeffabriek te IJmuiden begint in April te draaien Zwaarder belasting druk Verduistering van f 20.000 fl. 4380.- RENAULT VIER heemstede WOENSDAG 27 JANUARI 1954 PAGINA 2 Haarlems jeugd zorgt voor speeltuin Filmavond van Haer- lems Studenten Gildt „Film and Realityvan Cavalcantie FAILLISSEMENTEN ZWAAR WOLLEN 17 50 Burgerlijke Stand Het ijs houdt nog niet overal! Twee jeugdige slacht offers komen er goed af Ondanks de kou.... FEESTAVONDEN IN CONCERTGEBOUW Op initiatief van winkeliers uit A msterdamstraat WARM AANBEVOLEN IN REMBRANDT: Als kinderen in alle landen elkaar de hand reiken Ijsbaan aan Kleverlaan Wedstrijden in voorbereiding DE VLEESHAL IS TE KOUD Telefoon waterbedrijf GARAGE DEN HOUT Wagenweg Diaconessenhuis Zuster A. L. Saraber geïnstalleerd Nieuwe zaak De moderne bakkerij Onderhoudende bedrijfsfilm van Vermaat Solist-clarinettist Daartegenover uitvoe ring van verschillende werken DE WINKELSLUITING VERHOGING VAN GASTAR IEF Burgemeesterswoning voor een ander Opcenten personele belasting HAN RIJNBECK VOOR KUNSTKRING K.J.B.-toneel treedt op Uitreiking diploma's E.H.B.O. (gesneden en verpakt) Fsranka-brsain Boekhouder tot twaalf maanden veroordeeld Beurs van Amsterdam Beurs van New York Als dank aan Haarlem voor de vele en goede hulp tijdens de rampdagen en lange tijd daarna heeft het gemeentebestuur van Oude Tonge aan de Haar lemse glazenier Karei Trautwein opdracht gegeven tot het vervaardigen van een gedenkraam, dat op 23 Februari, des middags om vijf uur, in de hal van het Haarlems stadhuis zal worden onthuld in het bijzijn van het voltallige gemeentebestuur van de geadopteerde gemeente en burgemeester A. J. van Dijk, die sinds kort benoemd is in Portugaal. Het gemeentebestuur van Oude Tonge is door toedoen van het adoptie comité in contact gebracht met de Haarlemse kunstenaar, die nu een raam ontwerpt van hetzelfde formaat als het indertijd door de geadopteerde ge meente Venray aan Haarlem geschonken raam van Henri Schoonbrood. Op de avond van de 23ste Februari zal de jeugd van Oude Tonge in het Concertgebouw optreden en het Haarlemse publiek vergasten op een zelf in elkaar gezet programma, waarmee zij de dank wil vertolken voor het vele goeds, dat de Haarlemse jeugd heeft ondernomen ter verlichting van de vele zorgen. De heer Trautwein heeft reeds een ontwerp gemaakt dat de goedkeuring van het Oude Tongse gemeentebestuur heeft. Het raam, dat een grootte krijgt van twee vierkante meter, is verdeeld in vier gelijke segmenten, waarin sym bolische voorstellingen, die in elkaar overlopen. Het onderste gedeelte geeft een voorstelling van de watersnood ramp, die in de nacht van 31 Januari op 1 Februari grote gebieden van ons land onder water deed lopen. Een krach tige mannenfiguur stelt alles in het werk een wegzinkende vrouw van de verdrinkingsdood te redden. Verschil lende delen van Oude Tonge zijn op de achtergrond en opzij te zien, terwijl ook de kerktoren van het Zuid-Hollandse plaatsje in het raam een rol speelt. In de linkerbenedenhoek is het wapen Het Haerlems Studenten Gildt pleegt bij de viering van dies of lustrum een „culturele daad te stellen" zoals dat heet. Ditmaal, ter gelegenheid van de viering van het derde lustrum, was de keuze gevallen op een filmavond. Van het wel gekozen programma vormde Cavalcanti's „Film and Reality'' de hoofdschotel. Daarin laat Cavalcanti brokstukken uit een aantal representatieve films ver vaardigd tussen 1895 en 1940 aan het oog voorbijgaan. De samenstelling is treffend: overeenkomsten en contrasten zijn, herhaaldelijk met opzet tegen de chronologische volgorde ingaand, kun stig gebruikt als middelen tot het scheppen van een nieuwe eenheid: een historische documentaire van de film kunst zelf. Men ziet en bewondert! de probeersels der gebroeders Lumière (nog van vóór 1900) tot en met fragmen ten uit het technisch zo oneindig veel verdere „Rien que les Heures'' van Cavalcanti zelf. Men bewondert de avant- gardist Ruttmann, de geniale Rus Eisen- stein en de gevoelige Nederlander Joris Ivens. In het voorprogramma werd een ver rukkelijke parodie op het genre „film journaal'' vertoond, „Actualités Burles ques'' van de Franse cineast Margari- tes. Curieus en uitmuntend door ge voelige vondsten in rhythmiek waren twee experimentele films van de Cana dees Norman Mc Laren. Beide films „Phantasy" en „Hen Hop" zijn door de maker vervaardigd zonder gebruik van de camera: hij tekende rechtstreeks op het celluloid. Het bleek dat de meester-deken van het Haerlems Studenten Gildt, de heer J. G. de Jong, aan het begin van de voorstelling niet te veel had gezegd, toen hii deze filmavond karakteriseerde als een cultureel evenement met een bij de aard van de student passende avantgar- distische strekking. Men mist zulke film producten inderdaad node in de gewone bioscoopprogramma's, waar om mercan tiele redenen de smaak van de meerder heid begrijpelijkerwijs het meeste ge wicht in de schaal werpt. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag 26 Januari failliet verklaard: C. MesmanKraamwinkel, handel drij vende onder de firma Corona te Overveen, Julianalaan 8; rechter-commissarismr. J. P. Petersen: curator: mr. J. F. Sachse, Heemstede. W. Nellestein, Haarlem, Ooievaarstraat 17; rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen; curator: mr. J. W. Rutgers. Haarlem. E. Veldhuis, handelende in meubelen en woningtextiel, te Zaandam, Kopermolen straat 18; rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen; curator: mr. J. van der Hoeven, Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn Dinsdag 26 Januari opgeheven de faillissementen van G. Pels, (Pels' Azijn Bedrijf) te Haarlem, Jacobstraat 13; rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet; curator: mr. H. Jonker, Haarlem. H. F. A. Smit, accumulatorenfabrikanl, Haarlem, Koorstraat 2; rechter-commissa ris: mr. H. G. Rambonnet; curator: mr. W. Glastra, Haarlem. A. E. Ekelschot, zuivelhandelaar, Haar lem. Jan Gijzenkade 171; rechter-commis saris: mr. J. G. Rambonnet; curator: mr. A. J. Fibbe, Haarlem. H. Jongenelen, verkoper. Hoofddorp, Hoofdweg 734; rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen; curator: mr. J. Roggeveen. Haarlem. J. B. Visser, aannemer. Heemstede, Lim burglaan la; rechter-commissaris: mr. N. Smits; curator: mr. A. Bruch, Haarlem. Advertentie van Oude Tonge aangebracht, waaron der de tekst: „Watersnoodramp 1 Fe bruari 1953. Haarlem helpt Oude Ton ge." Daarboven, in de linkerbovenhoek dus, ziet men de Haarlemse stedemaagd, die een sjerp draagt, waarop het devies van Haarlem „Vicit vim virtus." Een Haarlems burger vergezelt haar. Beiden geven geschenken aan een man, vrouw en kind burgers van Oude Tonge die op het rechterboven segment staan afgebeeld. De heer Trautwein heeft geprobeerd de dank van de bevolking van het zwaar getroffen gebied uit te beelden, daarbij niet vergetend, dat het gedenk raam een eigentijds karakter moest dra gen. In de kring van de Nederlandse Jeugdgemeenschap, district Haarlem, is het initiatief genomen om iets voor de jeugd van Oude Tonge te doen. Na overleg met het a'doptie-comité is ge bleken, dat in Oude Tonge nog slechts behoefte bestond aan de accommoda tie van een speeltuin. Hoewel de in richting van een speeltuin nu niet di rect op het terrein van de NJG ligt is toch besloten dat deze wens van de jeugd van het plaatsje op Overflak- kee zo mogelijk met medewerking van de gehele Haarlemse jeugd, vervuld zal worden. De inrichting van de speeltuin vor dert een bedrag van 5000.Alle leden van de bij de NJG aangesloten organi saties zullen 0.25 eigen gespaard of verdiend geld voor dit doel bijdragen. Maar de jeugdorganisaties beslaan slechts een klein deel van de Haarlem se jeugd. Daarom is de gedachte opge komen cm ook de rest van de jeugd de kans te geven aan dit sympathieke doel mee te werken. Voorgesteld is dat iedere leerling van welke Haarlemse school dan ook. één keer 2 cent offert. Hiermede zal dan waarschijnlijk het benodigde bedrag worden bereikt. Bij monde van deken J. J. A. Kuilman, werd medegedeeld, dat Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr J. P. Huibers voor dit uitzonderlijke ge val ontheffing verleent, van de belem merende bepalingen, met betrekking tot het geld ophalen. De leden van de Districtsraad der NJG en het adoptiecomité, zijn onder ling besloten dat de meest gesschikte tijd voor inzameling lijkt: de week van 1-6 Februari, precies een jaar na de ramp. Vóór 13 Februari zal de inzame ling zijn, op postrekening no 344809, t.n.v. de penningmeester van de NJG, de heer H. Stapel, Oranje Nassaulaan 111, Overveen. (Van onze correspondent) Het wordt kennelijk meer en meer tijd, dat er een nieuwe Nijmeegse schouwburg komt. Want hoewel bij de begrotingsdebatten van deze dagen de brandende kwestie van de schouwburg zorgvuldig buiten de discussie wordt gehouden, blijkt keer op keer, dat de cultuur in de Waalstad een zorgenkindje is. Zo liet gistermiddag de wethouder van Onderwijs zo maar een ietwat ste kelige verrassing in de bégrotingspraat vallen, door nonchalant een Haarlemse zienswijze weer te geven over de artis- GROTE HOUTSTR. 16 - HAARLEM Speciale aanbieding DAMESVEST 1 1 Diverse kleuren Geboren: A. J. van Noraen—Quist, z„ A. W. van Zadelhoff—van Soolingen, z., C. E. DernisonTettero, d., J. J. RietveldBalcfer, d„ H. P. Rusman—Langeveld, d„ C. Dammers mersTervoort, d.; H. J. P. van der Wiel van Reeden, d„ J. Verwer—Horselen- berg, d. Ondertrouwd: G. J. M. Sandfort en M. Th. Sernee, D. C. Niemann en M. C. A. Dijk stra, B. de Rooi en M. J. van Wort, A. J. Aalsma en A. M. Braspenning. Overleden: Chr. J. Lakenman, 77 J., Kam- periaan, R. den Daas, 6 m., Crayenesterlaan, M. Kloos, 75 J., Voorhelmstraat. De eerste ongevallen van de ijspret in Haarlem zijn er: gelukkig met gunstige afloop. Dinsdagmorgen half 12 zakte op de Rollandsloot een 7-jarig knaapje door het ijs. Een onbekend gebleven persoon wist de jongen met een bezem weer op het droge te brengen zonder dat deze van het koude bad nadelige gevolgen ondervonden had. Door omwonenden werd de jongen van droge kleren voor- zien en naar zijn huis aan de Oost-Indië- laan overgebracht. Hetzelfde was het geval met een 6- jarige jongen, die eveneens op de Rol landsloot opereerde en omstreeks half 5 naar beneden zakte. Een stratenmaker hielp hem met een bezem weer op de kant. Na in droge kleren te zijn gesto ken kon hii naar zijn woning dan de Lorentzkade terugkeren. De R.K. Volksdansgroep „Marijke" gaf Dinsdagavond in het gebouw der H.J.M.V. haar jaarlijkse demonstratie avond, die ons veel plezier bezorgd heeft. Een ongedwongen en hartelijke sfeer verwarmde de koude zaal, waarin nog een vrij groot aantal belangstellen den gezeten waren, dat natuurlijk na een gedeelte van het programma ten dans werd gevraagd, tot groot vermaak van de rest, die achterbleef. Op het programma kwamen twee soorten dansen voor, de Engelse contra dansen en de zogenaamde continentale dansen, welke voornamelijk na de pauze werden gedanst. Na een openingswoord door de voor zitter, de heer N. Mense, begon de groep met een aantal dansen, waarvan „De clown" ons het meest bekoord heeft, niet zozeer door haar frivole melodie, als wel door de charme, die van deze dans uitgaat. Minder plezierig was het te ervaren, dat de „Klokkendans" er zo vierkant en houterig af kwam; de afwerking van de verschillende fi guren was bepaald slordig. De uitvoe renden hadden beslist geen moeite met „De slotheer", een vrolijke en char mante dans met een frisse melodie. Vaart zat er in de „Toetssteen" en gra tie in de „Rufty-Tufty", welke door twee paren werd gedanst. Met enige spanning hebben de toe schouwers gekeken naar de verrichtin gen van de voorzitter, die een Pijpen- dans uitvoerde en daarbij slechts één pijp brak: de bedoeling is er geen te breken, maar na een dergelijke inspan ning kan men het hem niet kwalijk nemen, dat hij in de laatste seconden zijn voet mis zette. Een vrolijke afwisseling vormde een voordracht door een der leden, die de geschiedenis vertelde van een raads- college, dat door de bevolking genoopt werd tot onderzoek naar de oorzaak van de slechte drinkwatertoestand in het dorp. Na de pauze kwamen de continentale dansen aan de beurt. Voor deze soort kunnen wij niet zo veel bewondering hebbenten enenmale ontbreekt de fleur en de zwierigheid van de Engelse dans. Maar ja, de liefhebber van strak rhythme zal een ander oordeel daarover hebben. Over het algemeen mogen wij zeggen, dat wij ondanks de kou genoten hebben van een sfeervolle avond, die een jaar lijkse traditie wordt van „Marijke". Mej. H. Turkenburg had de leiding, terwijl mej. A. Tromp voor de begeleiding op de piano zorgde. Nieuwe leden, en vooral jongens, kunnen zich opgeven aan het adres Ster renbosstraat 61 rd. De volksdansgroep heeft haar repetities iedere Zaterdag avond in de school aan de Herensingel om acht uur. tieke hoedanigheden van de Waal- kanters. Het Nijmeegs gobelinbezit, voor een waarde van ettelijke millioe- nen, wordt namelijk in de werkplaats voor Herstel van Antiek Textiel te Haar lem zorgvuldig gerestaureerd. Negen tapijten zijn inmiddels teruggekeerd in de Waalstad, terwijl er nog wel zes jaar zullen verlopen alvorens ook de overige zeventien bekomen zijn van de achte loosheid, waarmee vroegere generaties met deze kostbare gobelins zijn omge sprongen. Een raadslid opperde derhalve het plan om de werkplaats naar Nijmegen over te brengen, dan wel Nijmeegse vrouwen bij het herstel in te schake len. De wethouder antwoordde daarop, dat zulks niet mogelijk was, omdat men hem in Haarlem uitdrukkelijk had ver zekerd, dat men in Nijmegen niet dat artistieke gevoel heeft als de mensen rond Haarlem. Enkele Nijmeegse vrou wen zijn inderdaad naar Haarlem ge weest, maar dit bleek geen succes. Ook het kleurgevoel van de Haarlemmers schijnt beduidend beter dan dat van de Nijmegenaren. Gelukkig bleek de Nijmeegse raad wel over zoveel artistiek gevoel te be schikken om de restauratie van de gobelins dan maar in Haarlemse han den te laten! BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Stalag 17". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Avontuur in de Zuidzee". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De rode baret". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De vluchteling van de Alamo". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY„Hoffman's vertellingen", 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: ,,Het speelhol''. Boven 18 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Woensdag 2.30 en 8.15 uur: „Blossom Time", a. 1.; Donderdag: „Cy rano de Bergerac". Boven 18 jaar, 8.15 u. Donderdag 28 Januari Concertgebouw: Tentoonstelling van Zeeuws fruit, 2 en 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelvoorstelling Tri- niteitslyceum, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u, en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaai, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 1017 uur. Twee avonden heeft de Amsterdam- straat Winkeliers Vereniging een stamp volle zaal van het Concertgebouw ge zien, waar een vlot en licht variété-pro gramma werd gebracht. De klanten van de winkeliers in de Amsterdamstraat waren m de gelegenheid gesteld dit pro gramma bij te wonen en zij hebben zich niet onbetuigd gelaten. Na een woord van welkom door de voorzitter van de vereniging, de heer S. Verstraten, die er zich bijzonder op verheugde dat de ze avonden konden worden aangeboden, was het op de eerste plaats Lou Bandy, die, getooid met zijn onafscheidelijke strooien hoed, met veel plezier voor de conférence zorgde. Hij deed dat op de wijze, die velen uiterst genoeglijk vin den, en de liefhebbers van Lou's gen re zijn niet bedrogen uitgekomen. Het feit dat hij Haarlemmer was geworden, vormde natuurlijk bij dat alles een dankbaar object (zowel voor de vro lijke noot als voor de reclame) en het kon niet anders, of aan de Bloemenstad werd een speciaal liedje gewijd. De be kende nummertjes ontbraken evenmin en met zijn grapjes uit de oude en nieu we door wist hij er de stemming in te houden. Lou Bandy had overigens het genoe gen verschillende nummers in te leiden van bijzondere kwaliteit en de belang rijkste daarvan was het optreden van de goochelaar Langini, die ook als manipu lator verbluffende staaltjes liet zien. De Rio's zorgden voor de pauze met veel talent en show voor Argentijnse lied jes, maar zij bleken evenzeer thuis te zijn in de prairie met hun cowboy songs en grimassen. The Rolling Stars twee jongemannen en twee meisjes op rolschaatsen zijn geen onbekenden meer, maar hun attractief en dikwijls sensationeel repertoire is van die kwa liteit, dat het succes steeds verzekerd is. Zo ook in dit programma. Rest ons nog te vermelden Cas Rus, die voor de muzikale entourage en de begeleiding z.orgde. Met ziin wnnderorgel haalde hii de meest muzikale capriolen uiten dit zijn potpourri aan de vleugel kreeg hii de volle medewerking van de zaal. Zo werd dit klanken-feest een vrolijk ge val. en dat Maandagavond een onge lukkige samenloop van omstandigheden heel even roet in het eten dreigde te 'gooien, zullen wij maar toeschrijven aan het te grote enthousiasme van twee 'on gelui. Het lijkt ons goed de bijzondere aan dacht te vragen voor de film „Een nieuwe morgen", die van Vrijdag af in liet Rembrandt Theater te zien is. Leo pold Lindberg, regisseur van o.a. „Vier in een jeep", heeft deze even idealisti sche, sympathieke als gezond ontroe rende rolprent opgenomen in het Pes- talozzi-dorp bij St. Gallen in Zwitser land, waar een paar honderd oorlogs wezen van verschillende nationaliteiten in eigen bloes wonen, om met liefde rijke zorgen te worden opgekweekt tot volwaardige mensen in een gelukkige maatschappij. Het liedje „Als kinderen van alle landen elkaar de hand rei ken is de vrede verzekerd", dat zowel in het Duits, Engels en Frans gezongen wordt, geeft duidelijk de tendenz van de film weer. Het gegeven werkt zo in dringend, dat men niet alleen gevangen luistert en kijkt, maar het eigen hart hoort spreken, waarna het verstand de consequentie moet bevatten: vriendschap en vertrouwen, op de eerste plaats door ons zelf gegeven, kunnen alleen de nieuwe morgen, na een lange bange nacht, zonnig maken. Het verhaal is als volgt: een Engelse leraar van het Pestalozzi-dorp vertelt op Kerstmis aan de kinderen, waarom hij beslist heeft voorgoed bij hen te blijven. Op een reis in Duitsland had hij namelijk een oorlogsweesje, de kleine Anja ontmoet in kommervolle omstan digheden en op het ogenblik, dat de pleegouders van het kind naar het bui tenland moesten vertrekken. De leraar nodigt de kleine uit naar het Pestalozzi- dorp te komen en zij komt dan ook, maar wordt door de andere kinderen, die de ellende van de oorlog niet zo spoedig vergeten kunnen, met wantrou wen en haat ontvangen. Alleen een Pools jongetje durft er anders over te denken en neemt Anja in bescherming, geholpen door Wanda, de Poolse huis moeder. Anja en Andreas, het Poolse knaapje, blijven dus bij elkaar en spoe dig leren de kinderen, dat ook een Duits kindje welkom moet zijn en dat in het dorp geen nationaliteiten, maar eenvoudigweg kinderen by elkaar zijn. Dan komt er een trieste tijding binnen. De Poolse kinderen worden door hun regering teruggeroepen (een historisch element in de film). De kinderen wil len niet terug en vluchten de bergen in, waar zij terecht komen in een oude ruïne. Daar trekt een carnavalstroep voorbij in fantastische costuums en de kinderen, die toch al in doodsangst verkeren, voelen de angst van de oor log weer over zich komen. Het jonge tje valt in zijn waanzinnige angst van de toren en verongelukt. De andere kinderen gaan mee met hun huismoe der en een droevig afscheid is het ge volg. Anja moet de leraar verlaten, hetgeen voor haar een bijzonder smar telijk afscheid is. Zullen zij allen nog terugkomen? is de angstige vraag. Het dorp zal altijd voor hen openstaan. Dit is nu een film, eerlijk en beter makend, die wij niet genoeg kunnen aanbevelen. Men zal er anderhalf uur gespannen en zeer geïnteresseerd naar kijken en het werk van de regisseur bewonderen en toejuichen. V. W. IJs en weder dienende dat wordt langzamerhand een term, die weer op geld doet zullen leerlingen van een Haarlemse school Vrijdagmorgen elkaar bekampen op de ijsbaan aan de Kle verlaan. Vandaag wordt uitgemaakt wel ke school dat zal zijn. Tot van middag hadden de verschillende Haar lemse scholen de gelegenheid zich hier voor op te geven en vanmiddag beslist het lot. Donderdagmorgen gaat de Haar lemse politie baantjes trekken op de ijs baan, waarvan het ijs op het ogenblik een dikte heeft van ongeveer 7,5 cm. Zoals wij gisteren reeds mededeelden, werd de ijsbaan eerst opengesteld voor houders van abonnementen, maar gis teravond nog konden andere liefhebbers de schaatsen onderbinden en na lange tijd weer eens genieten van de schaats sport. Op de feestelijk geïllumineerde ijsbaan waren enkele honderden aan het schaatsen en naar schatting zo deelde men ons desgevraagd mede heeft men de eerste dag geen slecht resultaat geboekt. Ongeveer 1500 tot 1600 schaats liefhebbers hebben een baantje getrok ken. Ook werd gisteravond de illumina tie op de binnenbaan ontstoken. De ver lichte slingers gaven de ijsbaan een fon kelend effect, terwijl muziek verschil lende kunstrijders volop gelegenheid gaf hun hart eens op te halen aan het draaien van krullen en zwieren. De koek en zoopie-tent vond grote aftrek, hetgeen begrijpelijk was vanwege de feil- koude, die Nederland geselde. In verband met de strenge koude is de muziekavond van het trio Hesmerg, voor morgen vastgesteld in het cultu reel centrum „De Vleeshal" te Haarlem, uitgesteld. In deze koude dagen hebben sommige mensen klachten over de waterleiding en zij bellen daarover het Waterbe drijf. Van deze zijde wordt ons medege deeld, dat de telefoonnummers 11834 en 10279 in de oude gidsen uitgeschakeld zijn en dat men voor klachten moet draaien nr. 15257. Advertentie (ondern.prijs) kost een 4-deurs Sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter. Gaat 100.000 km. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. Op Dinsdag 26 Januari jJ. is zuster A. L. Saraber tot besturende zuster van het Diaco nessenhuis geïnstalleerd. In een bijeenkomst van de bewoners van het Huis, heeft de wnd. voorzitter, cfe heer A. W. Voors, zuster H. G. Tavenier, die sinds Februari 1952 deze taak heeft waar genomen, hartelijk dank gezegd voor de wij ze, waarop zij haar arbeid in het Huis heeft verricht en daarna zuster Saraber, Diacones van het Utrechtse Huis, tot haar taak inge leid en geïnstalleerda Zaterdag opent de heer F. C. Kuipers van zijn naaimachinehandel een nieuw bedrijfspand in de KI. Houtstraat 112, waarin voorheen v. d. Vlerk's Fotogra fie was gevestigd. De geëxposeerde machines komen nu nog beter tot hun recht, terwijl de reparatie-afdeling grote ruimte heeft gewonnen. Onder belangstelling van vele genodigd^ van de Nederlandse Werkgevers verenig1®*' de Bedrijfsunie, de Keuringsdienst voor W® ren in Haarlem en van de verschilleo® vrouwenorganisaties draaide Dinsdagmiddag in een der zalen van Brinkmann de P*U mière van cfe bedrijfsfilm „De moderfl Bakkerij", opgenomen in Vermaats BakK®^ rijen en uitgebracht door Mirrorfilm te AA* sterdam onder regie van Joop van Essen* De film is gemaakt op verzoek van vele» die het bedrijf gaarne wilden bekijken. O O** dat hiertoe echter geen mogelijkheid be stond, heeft de directie van Vermaat oP' dracht gegeven een film te laten vervaard!' gen, welke ten dienste zou kunnen zijn vaö de huisvrouw, leerlingen van vakscholen enz. Het is een zeer interessante film gewof- den, waarvan vooral het begin suggestief J* en doet denken aan een spannende thriller. Rob, een kleine jongen, denkt, dat brood' bakken in een moderne bakkerij een kwesti® is van drukken op knopjes. Des avonds nj bed krijgt hij een droom, waarin hij de rol speelt van een tweede tovenaarsleerling, di® het kunststukje van de vakman wel eens W® proberen. Alles mislukt vanzelfsprekend eJJ dat is dan aanleiding tot een uitgebreid® reportage van de werkzaamheden in h®J bakkerij bedrijf. Men ziet de verschillend® procdeures, die gevolgd worden bij het be' reiden van brood, krentenbrood, beschuiten en taarten en meer van die lekkernijen. Een onderhoudende film, die een goe® beeld geeft van wat er al zo te koop is U* een moderne bakkerij Met ingang van 1 Februari is bij het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest te Haarlem in vaste dienst benoemd de Koger musicus Jo Bas. De heer Bas behaalde in 1952 zij® staatsexamen theorie en in 1953 zij® staatsexamen-praktijk voor clarinet. Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ERRES O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN O METZ Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG Na jarenlang onderzoek ls de Maatschap pij tot Exploitatie van Kooksovengassen (Mekog; te IJmuiden er in samenwerking met de Norsk-Hydro in geslaagd een pro cédé te vinden met behulp waarvan op effectieve wijze kali uit zeewater wordt gewonnen. Te IJmuiden is een proeffa briek gebouwd waarin het nieuwe procédé toegepast wordt. De fabriek gaat in April a.s. aan het draaien. Hoewel het stadium van commerciële uitvoerbaarheid nog niet is bereikt, aldus deelde de directie der Mekog op een persconferentie mede, biedt de in de proeffabriek gerealiseerde me thode tot kali-productie uit zeewater uit stekende perspectieven. De voornaamste kalimeststoffen die tot dusver worden gebruikt zijn kaliumchlori- de en kaliumsulfaat. De kali, verkregen door extractie uit 'zeewater volgens het Norduco-procedé, is gebonden in de vorm van kaliumnitraat, een product dat in te genstelling met beide voorgaande, uitslui tend bestaat uit plantenvoedingsstoffen: kali en nitraatstikstof. Het ls aldus de directie De -voor 1954 aanvaarde gemeentebe groting van Haariemmerliede is slui tend gemaakt door een bijdrage van 12,000 uit de algemene reserve, zodat een verder opvoeren van de uitgaven niet mogelijk was. Tot nu toe werden posten, die voor de kapitaaldienst in aanmerking kwamen, veelal op de ge wone dienst geplaatst. Wil men deze wijze van werken veranderen, dan is een nieuwe becijfering van de lasten noodzakelijk. Door de verhoging van de personele belasting komt de gemeente gelijk te staan met de heffingen in andere ge meenten in Nederland. Ook de opcen ten op de straatbelasting zijn, in ver gelijking, te laag. B. en W. willen het percentage zowel voor de gebouwde als de ongebouwde eigendommen resp brengen op 6 en 4. De precario-verorde- ning stamt uit het jaar 1927 en is dus geheel verouderd. Binnenkort zal een nieuwe verordening aan de raad wor den voorgelegd. In Haarlemmerliede ontbreekt ook een vergoeding voor het ophalen van huisvuil. Ter versterking van de financiële positie der gemeente zal ook op dit gebied een heffing moe ten worden vastgesteld. Daartegenover staan echter talrijke objecten, die naar de wens van de raad tot uitvoering kunnen komen. Het ligt verder in de bedoeling een bedrag van 10.620 van de gewone dienst naar de kapitaaldienst over te brengen. Op het programma om uit te voeren staan thans: de afwerking van de Kerkweg. de verbetering van de Groeneweg en de plantsoenen in de Houtrijkstraat, Polanenkade en Burge meester Simonsstraat. Een herziening van uitgaven voor de brandweer en Be scherming Burgerbevolking heeft plaats gevonden. De'bouw van 'n gymnastiek lokaal bij de R.K. School kan thans ver wezenlijkt worden en het salaris van een vast onderwijzer betaald. De hui dige personeelsformatie van de afcfe- ling Openbare Werken is bij al deze ac tiviteiten te klein en daarom zal voorge steld worden enige uitbreiding van het personeel goed te keuren. In de ruim een jaar geleden vastgestelde verordening betreffende de winkelsluiting is geregeld het openstellen van bepaalde winkels te Halfweg op de Zondagen van April tot September gedurende ten hoog ste zes uren; het openstellen op de Zonda gen van 9 tot 12 uur van de winkels nabij de R.K. kerken te Haarlemmerliede en te Ruigoord en het openstellen van de win kels te Halfweg op werkdagen tot 's avonds zeven uur in plaats van zes uur. Daartegen is bezwaar gerezen bij het ministerie van Economische Zaken, zodat de goedkeuring van de Kroon uitbleef. Alle verdere pogin gen om gedeelten van de verordening ge handhaafd te doen blijven mislukten, zelfs na mondelinge bespreking van de burmees- ter op het departement. Het enige, wat zou kunnen worden goedgevonden, is de open stelling van winkels te Haarlemmerliede nabij de R.K. kerk op Zondag van 9 tot 12 uur voor tabakszaken en banketbakkers. Een kruidenierswinkel zou er niet onder vallen. B. en W. stellen nu maar voor om de verordening in te trekken. In de raadsvergadering van 28 December werd de vraag gesteld, of het thans gel dende gastarief juist moet worden geacht. Gebleken is thans, dat de huidige installa tie (aanvoer, leidingen en gasmeters) in het algemeen reeds lang in het gebruik is. Vooral over gasmeters bestaan gegronde klachten en er is alle aanleiding om tot revisie over te gaan. Daar de begroting geen gelden voor dit doel inhoudt, zal een geringe verhoging der tarieven noodzakelijk zijn, namelijk van een halve cent per m3. Daardoor wordt een hogere opbrengst van 1500 verkregen. De gemeenteraad van Haariemmerlie de kocht op 10 Juli 1953 het perceel Emmaplein 5 ais ambtwoning voor de burgemeester. Na goedkeuring van Ge- deputeerde Staten had de overdracht plaats. Daar de burgemeester echter geen gebruik kan maken van deze wo ning, moet de bestemming „ambtswo ning voor de burgemeester" worden in getrokken. B. en W. van Haarlemmerliede stellen voor het aantal opcenten op de perso nele belasting met ingang van dit be lastingjaar te stellen op 150. Tot nu toe werden 100 opcenten geheven. De danseres Han Rijnbeek heeft een uitgesproken gevoel voor milde humor. Dat heeft zij op de dansavond die zij Dinsdag in het Minerva-theater onder auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring gaf, niet slechts duidelijk laten zien, maar zij heeft er ook iets van meegegeven aan het toch nog vrij tal rijke publiek, dat gisteravond de felle koude trotseerde en daarvan zeker geen spijt heeft gehad. Natuurlijk ontgaat haar de ernst van het leven niet, en dat bleek wel uit de treffende uitbeel ding die zij gaf van Le Miserable op muziek van M. Delannoy. Zij verbond deze avond twee kunsten aan elkaar, zij declameerde n.l. een viertal gedichten en beeldde deze bo vendien door dansen in toepasselijke eigen costuums uit. Wanneer Han Rijnbeek kans had gezien, de declama tie iets duidelijker te doen horen, was wellicht het succes nog groter geweest. Of dit experiment navolging verdient, kan op deze plaats niet worden be oordeeld, maar wel worden aan de de- clamatrice-danseres zeer zware eisen gesteld. De uitbeelding van „De Heer ser" van H. Marsman was wel het meest treffend. De levensvreugde manifesteerde zich voor de pauze wel zeer bijzonder in het met grote opgewektheid gedanste „On s'amuse" (Fin de Siècle) van ver schillende componisten saamgegaard met dadelijk daarop als scherpe tegen stelling „On s'amuse" (Temps Moder ne) gedanst in modern avondcostuum, waarin de decadentie en slapheid van onze tijd raak werd getypeerd. Na de pauze danste Han Rijnbeek de Farucca, een Spaanse volksdans, strak en afgemeten, maar met een innerlijke gloed, op muziek van A. Font. Daarna kwam de humor aan de beurt, voor treffelijk naar voren gebracht in de caricaturistische pantomime van de man die de trein miste; geestig uitgebeeld was het flegma van de teleurgestelde reiziger. Dat gold ook voor de oud-Nederland se dansen van J. Röntgen en diens „Boerendans". Zij besloot haar optre den met „Orgeldrajiister" van Péquiri, en een tweetal fraaie bouquetten met het langdurige applaus van de aanwe zigen, noodzaakten Han Rijnbeek dit laatste nummer nog eens te herhalen. Hans Schouwman was niet alleen de begeleider van de meeste dansen, doch liet zich tevens horen als solist. De toneelgroep van de Kath. Jonge ren Beweging geeft op Zondagavond a.s. in het R.K. Verenigingsgebouw een toneelvoorstelling. Opgevoerd wordt „Metamorphose", een vrolijk spel in drie bedrijven van Jan Verhoeven. De afdeling Heemstede van de Kon. Ver. voor EHBO zal Zaterdagavond a.s. in „Het Wapen van Heemstede" op feestelijke wijze aan 29 leden het een heidsdiploma uitreiken. der Mekog een 100 pCt. wateroplosbare meststof met twee voedingscomponenten. Reeds vóór de oorlog had de Norsk-^y* dro te Oslo het probleem van kali-winm®J uit zeewater in studie genomen. De prcgj installaties van deze onderneming wer®v echter tijdens de oorlog volledig verwo®®^ Aangezien ook Nederland groot bela®* heeft bij een kali-aanvoer welke onafha® kelijk is van het buitenland, nam na d® oorlog ook de Mekog het probleem in std die en na een jaar van onderzoekingen, baseerd op hun eigen inzichten in de b®J nadering van het robleem, werd conta®» gelegd met Norsk Hydro ten einde geza- menlijk tot een vaststelling en beoordeling van de mogelijkheden te komen. Dit re sulteerde in het gezamenlijk stichten doof Norsk Hydro en Mekog van een maatschap' pij, met de naam A/S Norduco, gevestigd te Oslo, welke deze mogelijkheden zou eX- ploreren. Hierbij werd overeengekomen. da* het procédé te IJmuiden in samenwerking zou worden uitgewerkt onder de leiding van Mekog. Zich wel bewust van het nationale be lang van het nieuwe procédé, heeft d® Nederlandse regering alle medewerking ge* geven; in de oplossing van talrijke pro blemen, zoals b.v. die van biologische eö waterstaatkundige resp. waterloopkundig® aard, werd de volledige steun ontvanger» van alle desbetreffende autoriteiten in Ne' derland, hetgeen Norduco mede in staa* stelde de originele vinding te ontwikk®- len tot een industrieel toepasbaar procédé. Aangezien het kali-gehalte van zeewa ter zeer laag is (1000 m3. zeewater beva» 450 kg. kali) moeten dagelijks enorme hoe veelheden zeewater in de nieuwe proef fabriek te IJmuiden worden behandeld oX® de jaarlijkse maximale productie van I50® ton kali te verkrijgen. Indi-u de hliid'ff® proefnemingen met succes i>eHhNu*ad WOr- den, ligt het in de bedoeling der Konink lijke Hoogovens-Mekog om het. nieuwe pro cédé, waarvan de technisch details ge heim worden gehouden, volledig in praetijK te brengen door de bouw van een grote fa briek. Wanneer en waar dit zal geschiede»* is echter vooralsnog een open vraag. Advertentie Voor opgroeiende kinderen geen beter brood dan zuiver tarwebrood Gesneden en verpakt Meer dan een halve eeuw toonaangevend De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdag de 30-jarige boekhouder W. v. R. uit Amsterdam wegens verduis tering, meermalen gepleegd, conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De boekhouder was ten laste gelegd ten na dele van een steenfabriek in Kerkdrie) het kantoor van deze fabriek was in Amsterdam gevestigd! in totaal on geveer 20.000 te hebben vèrduisterd (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 27/1 99 té 187 231 205 Vi 356 UOVi 137 136 Vi 126VÏ 3% Ned 1053 101ft-H 3% Ned 1953 103 ft-6*» 3% Nederl 1948 99 tW 3Vi pCt. Ned 1950 99% 3-3V4 Nederland 1947 99 3 Ned 62-64 bel. lac 101 Vi inschr Orthk 48 8 put 98 tV Ned Handel Mli cert 170% A.K.U. 188Ü Van Berkels Patent 125'4 Cal vé-Delft cert 142 Van Geldet 194 Vi Kon Hoogovens cert 174% Unilever cert 230%-Vi* Ned Kabel 232% Philips 205%* Kon. Petroleum 355%-% „Amsterdam Rubber 111-% "h Amerika ..(in 148% Kon N. Stoom b. M 137 Vi Ned Scheepv Unie 136% H.V.A. 126%* Deli Mil cert 108 108 25/1 Anaconda (Joppei 31'/a Bethlehem Steel j?3!, Chrysler Corp. eneral Electric ^'78 General Motors "J™ Hudson Motors Kennecott Copper 68% Montgomery Ward 60% North American Can 20% Radio Corp 23% Republic Steel 60% Shell Oil 80_ Southern Pwlfic 38% Southern Railway 43% Tidewater 21% U. S. Steel 41 26/1 31 'zé 54 59 93 Vi 64?» 10'i 68 60 V4 20% 25 50% 80(4 38?» 44% 22% 41%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2