7 V?ertig jaar geleden werd hij wereldkampioen H€T T€K€N VALDA ABDIJSIROOP Zwitsaletten Roozendaal langebaan-schaats- kampioen Noord-Holland Tal van nieuwe gezichten in de Nederlands-Elftalclub Oude delicten niet meer in het strafregister? m) Nederlandse bromfiets heeft overal ter wereld kansen r ¥M0 Fries Van der Ploeg neemt revanche voor nederlaag op kortebaan Eerste interland op 7 Maart tegen Engelse amateurs SCHERPE HOEST De B-lijsten op het stembiljet SCHEEfVAARTBERlCBTEN In het zand van MARS isteren naar KOORTSIG, RILLERIG J I - WOENSDAG 27 JANUARI 1954 PAGINA 5 COR BLEKEMOLEN 60 JAAR Tevens vijf maal landskampioen t €"R, I G "D€ NOORMAN BIJ GRIEP PASTILLES Wim Snoek wint van Alex Buxton Stichting Wieler-contact maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. Help Uw geprikkelde en ontstoken luchtpijpen en zuiver Uw adem halingsorganen met de geneeskrachtige, slijm- oplossende AKKERS Zwemmen Russen verbeteren records mmm: Arie van Vliet „beste sportman van het jaar" Ruwe lippen?PUROL Felle boerderijbrand in Valkenburg Tien koeien en veertien varkens omgekomen Twee-en-half millioen kilo stro verbrand Felle brand in Oude Pekela MARKTBERICHTEN door ARTHUR C. CLARKE >1 ®'e'tem°len- Voor velen van de jongere generatie wellicht een niets- Sgende naam, doch voor de ouderen stellig een begrip en met name voor df S?ortlieden uit de eerste decennia van deze eeuw ongetwijfeld een figuur, sport'iuneringen wakker roept uit de roemruchte historie van onze wieler- ren- ^le^eMolen- De oudste titelhouder van het wereldkampioenschap staye- schan ®lan> d'e vÜf maal in een periode van 19 jaar het landskampioen man 2'ïn naam wist te brengen, die kampioen werd van Australië; de Éden °°k' d'e door de grootste sportman ooit door Nederland gekend, Jaap tot zijn zo geliefkoosd vak kwam, die man wordt Zondag 7 Februari geipr]31"' °t1 welke datum hij tevens het feit zal herdenken, dat hij 40 jaar het wereldkamnioenschan achter motoren in KoDenhagen veroverde. het wereldkampioenschap achter motoren in Kopenhagen veroverde der goed het bereiken van een jefff o k® loeftiid eens te overpeinzen", Am r Blekemolen, woonachtig te VpT^rdam en lid van de directie van Wii r'ilurclldt-theater te Hilversum, als 0 hem naar zijn ervaringen eerst als jjmateur, later als professional vragen. vertelt hij, hoe hij geroemd en erd werd door het publiek, door di- Jteureii van stadions, kortom door led ereen, als hij weer eens een hoogte- van phht van zijn wielercarrière had be- InH' doctl °°k hoe hij vernederd werd, "dien het hem niet meezat, hoe ner- eus en angstig zelfs hij was, voordat 'J een wedstrijd moest rnden. Zorgen •teeds bij de eersten te zijn, zat hem m om hoofd gehamerd. Het ging immers 1,1 de centen, Zijn sport was zijn vak. ..Hoe ik er toe gekomen ben om de wielersport te gaan beoefenen? Mijn vader had een slagerij te Amsterdam en "aast 0ns woonde ren zeer bekend amateur-renner, namelijk Louis Beisen- darz. Ik was een jongen van een jaar tien en ofschoon ik niets van de r'elersport afwist, 'adoreerde ik ir-ijn- deer „Beis"; ik luisterde met open *oond als hij van een zijner wedstrijden titelde. Ook de pionier, de wereld kampioen op de scnaats en de fiets, Jaap *•««1, kwam daar dikwijls on bezoek. Omdat ik zoveel interesse toonde voor sport mocht ik van mijnheer „Beis" **je jaargangen van het destijds officiële "■eierblad „De Fiets" lezen, waardoor al heel gauw met alles wat er in de Wielersport omging op de hoogte was Ik had toen natuurlijk geen flauw armoeden van het feit, dat ik later eens met mannen als Ellegaard, yïly Arend, Walther Ruth, Paulain, Stol r^nderstuyft nog eens werkelijk zou A'mis maken en omgaan. Zij stonden ook raar te kijken toen ik alles uit loopbaan wist te vertellen terwijl er toch nooit wat van gezien had. k, Op 16-jarige leeftijd ben ik begonnen. J°en ik 19 was, werd ik kampioen van llj-derland en derde in het wereldkam pioenschap achter motoren te Berlijn, jaar nadien werd ik weer kampioen atl mijn land en toen had ik tevens het «noegen om in Kopenhagen de zeven- „.®hge wereldkampioen Leon Meredith Engeland te onttronen. Daarna werd ik professional. Won jfüstrijden met Guus Schilling. Piet «eslcopx, Klaas van Nek als partners, zesdaagsen te Berlijn, Breslau met eh J?*1 als partner maar reed toch uit- wedstrijden achter motoren, he- «a^.^ele landen, werd enige malen laatst^ rnpioen en vestigde in mijn haan f ampioenschap op de SXadion- krn Amsterdam een record over 100 1 ',e tijd van uur, 17 minuten 7 fec- dat tot op heden nog niet is verbeterd. Gevaarlijk beroep Een gevaarlijk werkje zo over de 100 km per uur gemiddeld op een 500 m. baan. Toen ik jong was, besefte ik de gevaren van mijn kunsten niet en toen ik ouder werd en alles goed tot me doordrong, moest ik wel blijven rijden, Want het was mijn boterham geworden. Er zijn verschillende gangmakers ver ongelukt en bijna ieder jaar veronge lukten er 00k collega's van mij, maar 5k f k°n ik niet aan denken. Daar was ie jong, te vurig, te enthousiast en "hbezonnen voor. Toen ik na het beëindigen van mijn 25-jarige renners carrière de steden in het buitenland be zocht, waar ik vroeger dikwijls wed strijden reed, vond ik die plaatsen met hun bezienswaardigheden zo heel an ders, veel mooier. De oplossing daar voor was de concentratie, waarin ik altijd geleefd had. Daardoor ging alles langs me heen. Kunt u begrijpen, dat ik blij was, toen ik de bel hoorde voor de laatste ronde van mijn laatste wed strijd? 30. Ten slotte moeten Eric en Thjalfi het zoeken staken. Opnieuw bekruipt Eric de gedachte aan zijn zoon. Zolang zij die mannen niet gevonden hebben, verkeert Erwin nog steeds in gevaar. .Voelt gij u in staat naar de burcht terug te rijden?'* vraagt hij Thjalfi. De grijze reus knikt heftig. Indien het er om gaat, die ellendige moordenaars te pakken te krijgen, ben ik tot alles in staat," gromt hij, terwijl hij moeilijk op het paard stijgt. „Gaarne zou ik u meenemen," zegt Eric, doch er moet onverwijld iemand naar de burcht. Er moet een ijlbode naar het Noorden gezonden worden om heer Wulfstan mede te delen, dat de moordenaar van zijn makkers zich hier in de omgeving ophoudt." „Ik zal er voor zorgen," belooft de oude krijger, terwijl zij opnieuw de beek oversteken, daar Eric het spoor van zijn zoon weer wil opnemen. De Noorman heeft de boog en pijlkoker van Thjalfi gekregen. De krijger zal over een uur reeds op de burcht zijn en het is niet waarschijnlijk, dat hem onderweg gevaren zullen dreigen, terwijl Eric nog voor vele verrassingen kan komen te staan. Wanneer zij op het bospad zijn aangekomen, kost het de Noorman weinig moeite het spoor van Erwin en Wolf terug te vinden. ,JIier scheiden onze wegen zich," spreekt hij tot Thjalfi. „Rijdt zo gauw ge kunt naar de burcht terug en zorg er voor, dat de bode naar het Noorden onmiddellijk vertrekt." Nog even kijkt hij de oude krijger na en dan volgt hij vastbetraden het spoor van zijn zoon. Steeds dichter wordt het bos. Hoge varens woekeren over het smalle pad en maken het hem soms moeilijk de voetafdrukken terug te vinden. Nu de opwinding over het onverwachte weerzien van Thjalfi verdwenen is, maakt hij zich, meer dan tevoren, ongerust over het lot van Erwin. De beklemmende stilte van het bos doet zijn onrust met iedere schrede stijgen. Dan staat hij plotseling met een ruk stil. Op nog geen paar pas afstand van hem hoort hij 'n vreemd geritsel tussen de struiken... Te St. Pancras werden Dinsdag de langebaan schaatskampioenschappen van Noord-Holland verreden. Het ijs was zoals overal elders glashard. De wind was echter voor de rijders een geduchte handicap, vooral voor de wind rijdend. De snelheid werd daardoor zo hoog, dat verscheidene rijders, mede door het harde ijs, uit de bocht vlogen. De uitslagen luiden; 500 meter: 1. Roozendaal (Warmenhui- zen 54,1 seconden; 2. Bandt War- menhuizen) 54,7 sec.; 3. De Goede (Am sterdam) 55,1 sec. 1500 meter: 1. Roozendaal (Warmen- huizen) 3 min. 2,2 sec.; 2. Hopman (Eg- mond) 3 min. 9.3 sec.; 3. Bandt (Pur- merend) 3 min. 9,7 sec. 3000 meter: 1. Hopman (Egmond) 6 min. 19,8 sec.; 2. Roozendaal (Warmen- huizen) 6 min. 21,2 sec.; 3. Bandt (Pur- merend) 6 min. 30,6 sec. Totaal klassement: 1. Roozendaal 178.363 punten (kampioen van Noord- Holland); 2. Bandt 183.633 pnt.; 3. Koorn 187.433 pnt. De kortebaanrijders hebben Dinsdag volop een greep kunnen doen naar de enkele duizenden guldens die op de Noordelijke ijsbanen lagen te wachten. Het aantal uitgeschreven wedstrijden was zelfs zo groot dat een zestal grote rijderijen wegens te geringe belangstel ling moest worden afgelast. Voor de Hollandse rijders waren geen successen weggelegd. Zowel in Fries land als in Groningen hielden de Noor delijke rijders de hoofdprijzen in eigen omgeving. In Surhuisterveen was het eindelijk weer eens een grote dag voor v. d. Ploeg. De Fries nam revanche voor de tot nu toe geleden nederlagen. Hij schakelde Th. Janmaat in de halve eind strijd it ëh bleef in de filiale de meer dere over A. van der Nagel. Van de 12 deelnemers werden de gelukkigsten: 1. Van der Ploeg C't Meer); 2. Van der Nagel, Zwammerdan; 3. Janmaat, Ne- derhorst den Berg; 4. Dijkstra, Nijbeets. de"zachte VALDAMILD Ofschoon de snijdende koude Oosten wind bepaald niet tot een verblijf in de f'lle ruimte van het Olympisch Stadion T Amsterdam noodde, waren daar Dins dagavond toch de leden van de Neder- pndse-Elftalclub bijeen voor de hervat- '"g van de centrale training. Er zijn nogal wat nieuwe gezichten ?hder de uitverkorenen van het Neder landse voetbal, t.w. Mouw (Rapiditas), v-hys (Haarlem), Klaas Smit (Volen- uam) Van Rooy (Eindhoven), Cor van Ser Gijp (Emma), Brooymans (RAC), Louer (NOAD), terwijl de Ajacied Mi- £nels de uitnodiging te laat had ont vangen en wegens werkzaamheden niet *pn komen. Aanwezig waren voorts W^enthal (Haarlem), Tebak (Eindho- Jan), Klaassens (WV), Biesbrouck vtCH), Gruyzen (Sittardia), Ben- gaars (DOSKO), Van Overbeeke (DOS- fO), Van Schijndel (SVV), Van Ede L.Parta), Van der Hoek (Feijenoord), öIeijenberg (Rigtersbleek). .degens werkzaamheden, blessures, of ~'ekte moesten verstek laten gaan Stei- &er (PSV), Terlouw (Sparta), Van Me- dg (Eindhoven), en Van Beurden ifj'V). In dikke trainingspakken ge kken werkten de voetballers onder •«iding van oefenmeester Jaap van der JjOck het gewone programma af, be- a an de uit loopoefeningen, sprints, oe- JWJgen met de bal, terwijl tot slot op J; keiharde veld een partijtje voetbal erd gespeeld, waarbij de voetbalschoe- L aan de kant bleven liggen. Het hé- Programma werd volbracht op gym- Le Dinsdagavond in de Royal Albert «all te Londen gehouden wedstrijd tus sen Alex Buxton, kampioen van Groot- bh'ittannië halfzwaargewicht, en de Ne derlandse kampioen Wim Snoek, is door onoek in 10 ronden op punten gewon- neu. 4; A.'Uïf. VY'-' vernemen is opgericht de Stich- Wieler-contact. Het doel van de stich- Is het bevorderen van de belangen toerismewlelersport en van het rijwiei- „„AI* voorzitter van de stichting Wieler- Contact treedt op de heer J. H. Slesker. De stichting heeft reeds een verzoek ontvan gen haar activiteit ook te richten op de Ronde van Nederland. nastiekschoenen. Na de training kwamen de spelers bij een in de „kuil" van het Olympisch Stadion waar zij werden toegesproken door de heer H. P. Hcolboom, voorzitter van de keuzecommissie en lid van de technische commissie. Het voorlopige programma luidt; Ne derland B tegen een nog nader aan te wijzen tegenstander in het stadion De Vliert te Den Bosch, waarschijnlijk 10 Februari. Voorlopig Nederlands elftal tegen een nog nader aan te wijzen te genstander in het Feijenoord-stadion te Rotterdam, 17 Februari en dan de eerste interlandwedstrijd van dit seizoen tegen de Engelse amateurs op 7 Maart in het Feijenoord-stadion te Rotterdam. De Nederlandse kampioen Rotgans en zijn plaatsgenoot Trompetter trokken naar Oost-Groningen. Ook in Wedde was voor hen geen victorie weggelegd. De jongste der Bakkers was evenals gis teren in bijzondere vorm. Hij schakelde eerst zijn neef uit, klopte daarna Rot gans, die met Trompetter had afgere kend, en bleef in de finale Huttinga duidelijk de baas, zodat de volgorde werd: 1. Bakker Jr., Finsterwolde; 2. Huttinga, Lageland; 3. Rotgans, Den Over; 4. v. Dijk, Midwolda. Twee andere succesvolle rijders wa ren de Drent Fidder, die in Peize en Wieringa (Baard) die in Hommerts Jut- rijp reed. Zijn zuster, Martha Wieringa won in Bolsward van Jantje Bosscha, Heeren veen. Rina Kooij had weinig plezier van haar komst uit Den Oever, daar zij reeds na twee ritten tegen Annie van der Meer als toeschouwster moest fun geren. In Lippenhuizen werd de volg orde: 1. Tine de Vries, Kortezwaag; 2. Saakje de Jong, Heerenveen. De eerste provinciale kampioene werd ook bekend. Janny Scheepstra hield de titel van Drente in haar woonplaats Roden. Zij won alle drie ritten in de halve competitie, die tussen de beste vier werd verreden. De uitslag werd: 1. Janny Scheepstra, Roden; 2. Jantje Tienkamp, Donderen; 3. Ike Voorma Nienhuis, Roden; 4. Jantje Bathoorn, Donderen. Advertentie -V Werelds beste hoestsiroop - Tijdens zwemwedstrijden te Moskou heeft een Russische ploeg het Europees record op de 4 x 100 meter estafette vrije slag heren, dat sedert 10 Mei 1951 In Russisch bezit was met een tijd van 3 min. 53 sec. teruggebracht tot 3 min. 50.4 sec. Het wereldrecord voor de 4 x 100 meter estafette wisselslag heren, dat sedert 13 Mei 1953 op naam stond van een Russische ploeg met 4 min. 24.8 sec., werd door een Russisch team verbeterd tot 4 min. 21.3 sec. In Sint Pancras zijn gisteren langebaanwedstrijden gehouden om het ■provin ciaal kampioenschap van Noord-Holland. De gebroeders Jan en Tinus Roozen daal betwisten elkaar de eer. De wereldkampioen sprint Arie van Vliet, die na een zo lange en grote wie lercarrière er in slaagde verleden jaar nogmaals het wereldkampioenschap te veroveren, heeft daarmee blijkbaar on der de sportliefhebbers een grote extra populariteit verworven. Hij is althans blijkens de door de AVRO uitgeschreven wedstrijd „wie was de beste sportman of sportvrouw van het jaar?" veruit als nummer één uit de bus gekomen. Van de 35.573 stemmen, welke binnenkwa men verwierf Arie van Vliet er niet minder dan 12.744. De wielersport ver overde ook de tweede plaats in de fi guur van Wout Wagtmans, wiens sui kerprijs in de Tour de France 1953 werd beloond met 7.606 stemmen. Derde werd de athlete mevr. Puck van Duijne Advertentie Brouwer met 3.147, vierde Abe Lenstra, tegenwoordig „minder in het nieuws" en daarom kansloos met zijn 3.101 stemmen tegen de winnaar. De twee vorige jaren stond hij onbetwist aan de top, zodat hij nu de wisselbeker moest overdra gen aan Van Vliet. De verdere geplaats ten onder de eerste tien waren als volgt: 5. schaatsenrijder Kees Broekman, 3 008 stemmen; 6. de zwemster Geertje Wie- lerria, 2.318; 7 de schaatsenrijder Wim van der Voort, 955; 8 de lange afstand loper Janus van der Zande, 612; 9. de wielrenner Wim van Est, 407 en' 10 de judokampioen Anton Geesink, 403 stem men. 'Van onze Haagse redacteur) BU de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede Kamer, heeft minister Donker toegezegd binnen niet al te lange tijd een wetsontwerp te zullen indienen, houdende een regeling van de justitiële documentatiedienst en van de afgifte van verklaringen van goed gedrag. Naar te Den Haag wordt vernomen, zou het bedoelde wetsont werp er op aansturen een zodanige re geling voor laatstgenoemde kwestie te treffen, dat bepaalde straffen na een zeker aantal jaren uit het strafregister van de delinquent worden gelicht. Het bekende bewijs van goed gedrag, dat verklaring omtrent het gedrag zou gaan heten, zal derhalve enige jaren nadat een licht delict gepleegd is, niet aan de veroordeelde worden onthouden. Hiermee wordt tegemoetgekomen aan de wens, welke de laatste tijd nogal eens geuit is, namelijk dat men een licht vergrijp niet voor het hele leven op degene, die het begaan heeft, mag laten drukken. Bij de bespreking van deze kwestie in de Kamer werd o.m. het geval aan gevoerd van een aspirant-emigrant, die moeilijkheden zou hebben ondervonden bij zijn vertrek naar Canada, omdat hij (Van onze Limb, redactie) Dinsdagmorgen is te Sibbe-IJzeren (gemeente Valkenburg) brand uitgebro ken in de schuur van het landbouwbe drijf van de heer Bessems. Aangewak kerd door een hevige wind sloegen de vlammen al spoedig van de schuur over op de belendende percelen: een complex van twee woningen en enkele stallen. Heel dit gebouwencomplex brandde to taal uit .Zowel het gezin van de heer Bessems, als dat van landbouwer 1,11 ras sen, kon zich bijtijds in veiligheid stel len. Ongelukkiger lot deelden echter het vee van beide landbouwers. Van de heer Lucassen kwamen zeven koeien en tien varkens in de vlammen om, terwijl van de heer Bessems drie koeien, vier varkens en zestig kippen verbrandden. De schade, welke op 70.000 gulden wordt geschat, wordt door de verzeke ring gedekt. De vermoedelijke oorzaak van deze brand is gelegen in het feit, dat kleine vonken uit de schoorsteen van boerderij Bessems een voorraad hooi, welke in de schuur lag opgesla gen, hebben doen vlam vatten. (Van onze correspondent) Een felle brand ln Oude Pekela heeft gistermiddag en -avond gewoed ep het terrein van de strocartonfabriek Albion te Oude Pekela, waar een grote partij van twee en half millior-- kilogram stro in brand raakte, r -or de felle Oostenwind bestond er groot gevaar dat het vuur zou overslaan op de fabriek. De brandweerkorpsen uit Oude Pekela, Nieuwe Pekela, Veendam en Winschoten hebben vele uren een hardnekkige strijd geleverd tegen de vlammenzee en wisten de fabriek en verschillende in de nabijheid staande arbeidershuisjes te sparen. Bran dende bossen stro waaiden over de weg, zodat de huizen aan de overkant van de Hendrik Hinderstraat ernstig gevaar lie pen, maar door voortdurend nat houden van de huizen kon uitbreiding van de brand voorkomen worden. De strovoorraad ging geheel verloren. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De productie gaat normaal door aangezien stro van de fabrieken uit de omgeving zal worden aangevoerd. in de bezettingstijd veroordeeld was wegens het ontvreemden van enig graan Minister Donker zei toen, dat deze kwesties over het algemeen met de im migratie-autoriteiten van andere landen bevredigend worden geregeld, doch er zijn nog wel zoveel andere bezwaren tegen de bestaande regeling aan te voe ren, dat een soepeler behandeling van deze kwestie zeer gewenst blijft. Met name in de kringen van de reclassering wordt de opvatting, welke aan het wets ontwerp ten grondslag ligt, gesteund. De bezwaren tegen de voorgestelde plaatsing der B-lijsten als laatste lijsten op het stembiljet hebben de minister van Binnenlandse Zaken blijkens de thans verschenen nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp inzake de derde wijziging van de Kies wet aanleiding gegeven, nogmaals naar een oplossing voor het vraagstuk der verbonden lijsten te zoeken, welke in het bestaande stelsel van de nummering en plaatsing der lijsten past. zonder nochtans de kiezers in verwarirng te brengen. Hij moet tot zijn spijt erken nen, dat het hem niet mogelijk is ge bleken, hierbij tot een in alle opzichten bevredigend resultaat te komen. Hoe men de A- en B-lijsten ook plaatst, steeds blijft de mogelijkheid bestaan, dat kiezers hierdoor in verwarring worden gebracht. Geheel onbegrijpelijk is dit overigens niet, aangezien derge lijke lijsten slechts bij enkele gemeen teraadsverkiezingen voorkomen, zodat 4e kiezers daaraan niet gewend zijn. De in het verslag gesuggereerde af schaffing van de verbonden lijsten te zamen met een verhoging van het aan tal candidaten per lijst stelt de ge schetste moeilijkheden voor de kiezers ongetwijfeld volledig ter zijde. Zij geeft evenwel op haar beurt weer tot andere bezwaren aanleiding. Een andermaal afwegen van de be zwaren, welke zowel aan de ene als aan de andere oplossing kleven, heeft de minister doen besluiten, aan de sugges ties in het verslag gevolg te geven, door bij nota van wijzigingen voor te stellen, uitbreiding van het aantal candidaten toe te staan voor die lijsten, waarvoor onder het bestaande stelsel nevenlijsten kunnen worden ingediend. Advertentie verjaag dat lome griepgevoel met: :'rt Z WfTSAL preparaat.' AAGTEDIJK 26 te Santos. ALDABI p. 23 St. Pauls Rock n. Rio Jan. AMOR 26 van Beyr. n. Lattaki. AMSTELVAART 26 van Kingston n. Jokoh. ARENDSDIJK 27 te Boston. ALIOTH 26 te Vitoria. AVERDIJK 27 te New York. AALSD1JK 26 te Norfolk. AARDIJK p. 27 Vliss. n. New Orl. BAARN 27 te Trinidad. BANKA 26 te Hamburg. BLIJDENDIJK 2G te Baltimore. BILLITON 27 te Port Land. BOSCHFONTEIN 26 van Mombasa naar Tanga. BLOEMFONTEIN 27 te Kaapstad. BOISSEVAIN 26 van Kaapst. n. Rio Jan, COTTICA p. 25 Kp. St. Vine. n. Madeira CELEBES 27 te Genua. CLAVELLA 27 te Oran. DELFLAND 27 te Rio Janeiro. DELFSHAVEN 27 te Santos. EEMLAND 27 te Recife. FARMSUM 27 te New Westminster. GAASTERKERK 27 te Rotterdam. GAASTERKERK 27 te Rotteradm. HEELSUM 27 van Hamb. n. Houston. HECUBA p. 26 Inagua n. Baltim. HELENA p. 26 Key West n. Gent. HERMES 27 van Curacao n. Aruba. HILVERSUM 26 van Mena Ahm. naak Landsend. JAVA 26 te Colombo. KARIMUN 27 te Priok. KOTA INTEN 26 te Philad. KEDOE 2 7te Port Said. KOTA GEDE p. 27 Perim n. Suez. LOPPERSUM 27 te Amsterdam. LEOPOLDSKERK 26 te Genua. LEUVEKERK p. 27 Kreta n. Prt. Said. LUNA 26 te Oran. MADOERA p. 27 Guardaf. n. Durban. MANOERAN 27 te Singapore. MATARAM 26 van N. Y. n. Casabl. MAASLAND 27 van A'dam n. Buen. Aires. MODJOKERTO 27 te Prt. Swettenham. NOTOS p. 27 Kp. San Sebast. n. Genua. NESTOR 26 te Amsterdam. ORANJE p. 27 Perim n. Colombo. OVERIJSEL 27 te Rotterdam. PR. FRED. HENDRIK p. 27'Vlissingen naar Hamburg. PRINS WILL. v. ORANJE 27 van Havre n. Antwerpen. PENDRECHT 26 van Prt. Said n. Paulsb. PRINS WILLEM V 27 te Rotterdam. PRINS FRED. WILLEM 27 te Valencia RIJNKERK 27 te Genua. ROTTI 27 te Suez. RIJNDAM p. 27 Valentia n. N. York. RAKI p. 27 Ouess. n. Genua. SALAWATI 27 van Tilbury n. Mars. STAD VLAARDINGEN 26 te Baltim. SALLAND p. 27 Abrolhos n. Montev. SHERATAN p. 26 Bermuda n. Philad. SIRRAH 27 te Lor Marques. SLOTERDIJK 27 te Antwerpen. STAD VLAARDINGEN 29 te Baltimore SAPAROEA 27 te Antwerpen. SCHIE 27 te Rotterdam. SINGKEP 27 te Semarang. SOESTDIJK 27 te Penang. STAD MAASTRICHT 26 te Palermo. STRAAT BANKA p. 27 Sabang n. Lor. M. 7'ARAKAN 26 te Damman. TARA 27 te Rotterdam. TELAMON 27 te Willemstad. TEUCER p. 27 Kp. St. Vine. n. A'dam UTRECHT p. 27 Guardaf. n. Belawan. WAAL 27 te Lissabon. WATERMAN p. 27 Freet. n. Kaapst. WILLEM RUYS p. 27 Kreta n. Napels. WILLEMSTAD 27 van Madeira n. Laguaira. WOENSDRECHT 26 van Pta. Cardon n. R'd. ZONNEWIJK 26 van Tocop. n: Izmir- ZAAN 27 van Stockholm n. Gefle. ALBIREO p. 26 St. Pauls Rock n. Recife. AAGTEKERK p. 26 Minicoi n. Singap BINTANG 26 te Djibouti. BORNEO 26 te Galveston. BOREAS 26 te Amsterdam. CLAVELLA p. 26 Gibr. n. Oran. CALTEX UTRECHT p. 26 Malta n. R'dam. DIDO 26 te Amsterdam. EENDRACHT p. 26 Kp. Bo nn. Haifa. HERSILIA 26 te Paramaribo. LOOSDRECHT 26 te Colombo. MAAS 25 te Izmir. NESTOR 26 te Amsterdam. PRINS FRED. WILLEM p. 26 Gibraltar n. Valencia. PLATO 25 van Hamb. n. Gothenburg. ROTTI 26 van Suez n. Djakarta. RODAS 26 te Trinidad. STRABO 25 te Amsterdam. SAPAROEA 26 te Antwerpen. STAD MAASTRICHT 26 te Palermo. TIBA 2 6te Necochea. WELTEVREDEN p. 26 Kp. Bon n. DJak IJSSEL 25 van Genua n. Malta. ZIJPENBERG p. 26 Kp. Bon n. Ceuta. TANKSCHEPEN AGATHA 26 te Tj. Priok. ARMILLA p. 26 Miri n. Haiphong. ESSO AMSTERDAM p, 26 Algiers naar Rastanura. ETREMA 26 te Saigon. FELIPES 26 te Surabaja. MARPESSA p. 26 Natuna n. Singap. RAFAELA p. 26 Noordoostk. n. Pladju. VARKENSMARKT LEIDEN 26 Jan. Aanvoer 437 vette varkens. Notering zware f 183—185, lichte f 176182, slagersvarkens f 185188, zeugen f 167—170. KAASMARKT BODEGRAVEN 26 Jan Aanvoer 21 partijen, le soort f 2.222 27 2e soort f 2.18—2.21, extra f 2.32. Handel góed. MAÏSTERMIJNMARKT R'DAM 26 Jan Mrt. 28.00, Mei 26.95, Juli 26.05. 26 Jan. SlotnoteringenJan. 29.Mrt. 27.97'/2, (S contracten), Mei 26.9214, (1 con tract), Juli 26.—, (1 contract). (Opgave Of- fermeier's Commissiehandel). (Verb door F. van Oldenburg Ermkej 77 „U bedoelt een soort kangoeroe?" „Juist. Het jong leeft beschermd, tot dat het groot genoeg is om de koude, harde wereld in te gaan. We menen, dat verschillende van de vrouwtjes ba- bies dragen en waarschijnlijk jaarlijks een jong krijgen. En daar Piep het eni ge jong was, dat we gevonden hebben, betekent dit, dat hun sterftecijfer zeer hoog ligt wat niet te verwonderen is bij dit klimaat." „Het waren dus enkel betere voor waarden, welke ontbraken!" riep Gibson uit. „Nu zal 'er dus niets zijn, wat hen nog belet zich te vermenigvuldigen, tenminste als we ervoor zorgen, dat ze genoeg te eten krijgen." „Wilt u Mars-beesten fokken oflucht- kruid kweken?" daagde de bioloog hem uit. „Alle twee," grinnikte Gibson. „Ze ho ren bij elkaar als spek met eieren, als Catz in een borrel." „Schei uit!" smeekte de ander met zo veel oprechtheid en overtuigingskracht, dat Gibson onmiddellijk zijn excuus maakte voor zijn pijnlijk gebrek aan tact. Hij had vergeten, dat niemand op Mars sinds jaren de genoemde spijzen en dranken gezien, laat staan aange raakt had. Hoe meer Gibson nadacht over zijn nieuwe plan, hoe beter het hem beviel. Ondanks de haast, welke er bij de afdoening van zijn eigen zaken was, vond hij tijd om een memorandum aari Hadfield over die aangelegenheid te schrijven, en hoopte dat de gouverneur in staat zou zijn er met hem over te spreken, voordat hij naar de aarde te rugging. Er zat iets bezielends in de gedachte om niet enkel een wereld tot nieuw leven te wekken, maar ook een ras, dat wellicht ouder was dan de mens. Gibson vroeg zich af, hoe de veran deringen in het klimaat, welke zich over een honderd jaar zouden voor doen, die Mars-beesten zouden beïnvloe den. Als het voor hen te warm werd, konden ze gemakkelijk naar het noor den of zuiden trekken zo nodig naar de streken in de buurt van de poolcir kels, waar Phobos nimmer zichtbaar was. Wat de met zuurstof bezwangerde at mosfeer betrof daar waren ze in het verleden aan gewoon geweest, zodat ze zich daar wel opnieuw aan zouden aanpassen. Er waren bewijzen te over, dat Piep nu veel van zijn zuurstof uit de lucht in Port Lowell betrok, en dat hij er wel bij vaarde. Er was nog steeds geen antwoord ge vonden op de grote vraag, welke de ontdekking van de Mars-wezens had opgeworpen Waren ze de ontaarde na komelingen van een beter bewerktuig de diersoort, die in het verleden van Mars om zo te zeggen een rol van be tekenis gespeeld had? Of was dit in derdaad een roman-notie, zoals de ge leerden beweerden? De toekomst moest dit bewijzen. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK „Het spijt me werkelijk, dat je niet met ons teruggaat, Martin," zei Norden, toen ze de westelijke luchtsluis Num mer Een naderden, „maar ik ben ervan overtuigd, dat het goed is, wat je doet, en we hebben er allemaal res pect voor." „Dank je," zei Gibson, en hij meende het. „Ik had graag met jullie allen de terugreis aanvaard maar daar heb ik later nog kansen genoeg voor. Wat er ook gebeurt, ik ben niet van plan om m'n hele leven op Mars te blijven Hij grinnikte. „Ik vermoed, dat jullie nooit gedacht zullen hebben, op d: ma nier je passagier kwijt te raken om er een ander voor in de plaats te krijgen. „Neen, inderdaad niet. Het is in ze kere zin een beetje pijnlijk. Ik voel me als de kapitein van het schip, dat Napoleon naar Elba moest brengen. Hoe neemt de gouverneur het op?" „Ik heb hem niet gesproken sinds het bericht van terugroeping binnen kwam, maar ik zal hem morgen tref fen, voordat hij naar Deimos gaat. Maar Whittaker zegt, dat hij vol vertrouwen is en zich helemaal geen zorgen schijnt te maken."' „Wat denk jij, dat er gebeuren gaat?" „Van officiële zijde zal hij wel op z'n kop krijgen wegens het misbruiken van fondsen, materiaal, personeel o, wegens genoeg dingen, welke hem voor de rest van zijn leven in de gevangenis zouden kunnen brengen. Maar daar de helft van de ambtenaren en alle inge nieurs op Mars erbij betrokken zijn, zal de aarde er wel weinig aan kunnen doen. Het is werkelijk een heel grap pige situatie. De gouverneur is een po pulaire held op twee werelden, en de Interplanetaire Commissie zal hem met bijzonder zachte handschoentjes moeten aanpakken. Ik denk, dat de uitspraak zal zijn: „U had het niet mogen doen, maar we zijn blij, dat u het gedaan hebt." „En ze zullen hem naar Mars laten teruggaan?" „Dat moeten ze wel. Niemand anders kan zijn werk overnemen." „Toch zal het er op een dag van moe ten komen." „Daar heb je volkomen gelijk in, maar het zou waanzin zijn om niet van Hadfield's geniale capaciteiten gebruik te maken, nu hij nog jaren voor dp boeg heeft. En de hemel moge ieder een bijstaan, die hier naartoe gestuurd zou worden om hem te vervangen!" „Inderdaad, het is een vreemde situa tie. Ik geloof, dat er zich heel wat ach ter de schermen afgespeeld heeft, waar wij niets van weten. Waarom ketste de aarde het Plan Dageraad af, toen het voor de eerste keer ter sprake kwam?" „Dat heb ik me ook al afgevraagd, en ik ben van plan, dat eens bij gele genheid haarfijn uit te zoeken Intussen is mijn idee het volgende: een hoop mensen daarbeneden schijnen niet te willen, dat Mars te machtig wordt nog minder, dat de planeet geheel on afhankelijk zal zijn. Niet om de een of andere sinistere reden, let wel, maar enkel, omdat het denkbeeld hun niet aanstaat. Het is meer dan hun trots verdragen kan. Ze willen, dat de aar de het centrum van het heelal blijft," (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) De heer W. G. Kaptein, commercieel directeur en de heren W. H. J. de Boei en G. J. Harmsen, commissarissen van de N.V. Kaptein Motorenfabrieken te Arnhem, zijn onlangs teruggekeerd van een wereldreis. Zij bezochten tal van landen en steden, van Tokio tot Los Angeles, om hun product, de bromfiets, te propageren. Zij hadden een brommer tje meegenomen, om hun propaganda kracht bij te zetten. Er bleek in de V.S, een grote vraag naar de bromfiets te bestaan en aange zien de prijs van het Nederlandse pro duct gunstig ligt valt het te verwachten, dat er weldra bromfietsen naar Amerika zullen worden geëxporteerd. Belangstel- ling bestond vooral op het land en op de plaatsen buiten de steden. Export naar Amerika heeft echter alleen goede vooruitzichten bij hoge kwaliteit en per fectie van het product. In Curagao bleken de mogelijkheden geringer, omdat hier overwegend auto mobielen worden gebruikt. Suriname biedt echter uitstekende perspectieven. Het aantal bromfietsen, dat men hier op de wegen tegenkomt, wordt steeds groter, de export er heen neemt voort durend toe. Tal van Nederlanders, die naar Australië zijn geëmigreerd, hebben hun brommertje meegenomen. Een voortref felijke propaganda uiteraard, die in haar gunstige resultaten echter belemmering ondervindt door de invoerrechten, die voor het Nederlandse product 25 pet. bedragen terwijl Engelse producten vrijwel zonder invoerrechten dit land binnenkomen. Tokio heeft reeds een eigen bromfiets industrie. Het Nederlandse product zal hier alleen maar door prijs en kwaliteit kunnen concurreren. Op de Philippijnen was men verrast door de lage prijs van de Nederlandse bromfiets. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: 7.50 prot. pr AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 gram., 9.25 huisvr., 9.35 gram.. 10.50 kleuters, 11.00 puzzle-parade, 12.00 zang en piano, 12.25 In 't spionnetje. 12.33 gram., 12.50 bedrijfsleven, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 hoorspel, 14.30 Counter-tenor en clavecimbel, 15.00 zieken, 15.45 gram.. 16.00 tussen vier en vijf, 16.45 jeugd, 17.30 gram., 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 sport, 18.25 lichte muz.. 18.40 gram., 18.45 hoorspel, 19.00 kinde ren, 19.05 brief uit Londen, 18.10 dans- ork., 19.45 caus., 20.00 nieuws, 20.05 ka mermuziek. 20.45 hoorspel. 21.45 orgel, 22.10 de Vier Mogendheden Conferentie, 22.15 sport, 22.30 gevar. muz., 23.00 nieuws, 23.15 jazzmuz., 23.45 gram. HILVERSUM n, 298 m. KRO: 7.00 lieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram.. f.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 :ram„ 9.00 vrouw. 9.40 gram. NCRV: 0.00 gewijde muz., 10.30 prot. pr. KRO: 11.00 zieken, 11.45 kamerkoor, -12.00 An gelus, 12.03 lunchconc., 12.33 boeren, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 oiano, 13.45 gram. NCRV: 14.00 Metro- pole-ork. en koor, 14.30 gram. 14.45 /rouw, 15.15 gram., 15.35 tenor, cembalo :n gamba, 16.00 prot. pr., 16.30 gram., 16.40 sopr.. tenor, piano en voordr. jeugd, 17.30 gram., 17.40 voordr., 17.00 18.00 io—» - vviui,, io,if gram., 18.10 gevar. muz., 18.35 raadhuis praat. 18.45 Leger des Heilskwartier, 19.00 nieuws, 19.10 jeugd, 19.30 gram 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr 21.45 Ik denk er zo overen u? 2155 amus.muz„ 22.20 orgel, 22.45 prot' nr 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service 330 gevar. muz.. 19.30 dansmuz.. 20.30 ork.conc., 22.15 operamuz ,Ught pr°gr" 1500 en 247 m.: 1215 ork.conc., 13.15 dansmuz., 13 45 ork.conc., 16.00 gevar. muz., 17.45 mil ark., 18.30 ork.conc., 23.20 dansmuz.. 020 4ansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 12-00 ork.conc., 13.15 ork.conc 16.00 filmmuz., 16.25 kamermuz., 20.05 symph.ork., 22.10 dansmuz., 23.15 symph.- ork., koor en solist, 0.30 dansmuz. „U1 ANKRIJKnat. programma, 347 m.: 12.30 omr.ork. en sol., 13.20 omr.ork *n sol., 20.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 omr.ork., 13.15 Belgische muz., 14.00 Engelse les, 14.30 Franse les, 15.30 kamermuz., 22.15 plano recital. 484 m.: 12.00 gevar. muz., 14.30 omr.- koren en sol., 15.00 symph.ork. en soliste 16.05 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederland. 224 m.: 22.00 Nieuws. Engelse literatuurgeschiedenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5