In de boeien van een ijzig heer Westen eensgezind tegen conferentie met China FANFANI'S VAL~thans vrijwel zeker Madrileense politie bezet U ni versiteitsgebou w IJsselmeer dicht Sfeer in conferentiesaal koel en beleefd Met 80 km.-vaart op het ijs mtW: Twenthe -13 gr. ^Ware ijsgang op de IJssel Oefening Surprise Bruiloftsgasten met auto tegen boom Geen T. V-reportage uit Nieuwerkerk Het weer Arabische Liga wil nieuwe Sultan niet erkennen Reeds geheime besprekingen over formatie-opdracht aan Piccioni? Nog geen overeen stemming Tot hoofd en hart Arrestaties onder monarchisten Laagste temperatuur MOLOTOV HERHAALT ZIJN VOORSTEL ONDER HET SCHILDEREN VAN ALLERLEI ATTRACTIES Monarchisten weigeren steun Koos Vorrink in ziekenhuis Lrk vrijwel geïsoleerd pe soldaat in de winter: Heren Wollen Vesten 19.75 Goodwillmissies naar Spanje, Vaticaan en Aziat. landen Israël protesteert bij Veiligheidsraad Tegen Egyptische blokkade van Suezkanaal Koeien en varkens bij brand omgekomen Ziekenfondsen-artsen Getracht zijn vrouw te vergiftigen Tien jaar voor poging tot moord Wordt Evenhuis uitgewezen? K.N.W.U. en de Tour Nog geen vergunning aangevraagd '«SÉ DONDERDAG 28 JANUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25899 jJen langen leste heeft de winter zijn jj ''ede gedaan en het water in zijn ,j?e'en geslagen. De JJm. 208 „Wiron 5", Je op visvangst is geweest op de b°°rd;ee, kwam, gehuld in een pantser ijs, in de thuishaven aan. D !?t IJsselmeer is zo goed als dicht- Ji "rozen. De jeugd van Volendam, die tr, sterkte van het ijs nog niet ver- tr1Uwt, zet voorzichtig haar eerste Clxreden van dit jaar op de rimpelige ijsvloer. 'opep'^'ntemperaturen van de afge belde: -11 '■eeuwarden: -10 "-n h«iiler: -9 JfPenburg: -11 Schiphol: -10 De Bilt: -11 Twenthe: -13 Vlissingen: -10 Woensdrecht: -11 Eindhoven: -11 Beek: -10 Het scheepvaartverkeer op het IJssel- ™eer ligt volkomen stil. Gistermiddag ïun nog twee sleepboten (de laatste) tein „?ra«jesluizen aangekomen. Kapi- twee üemakers, met zijn „Tina" en ti? ln leSe schepen van ongeveer tach- dat Van Huizen afkomstig, vertelde ,er beslist geen doorkomen meer j*1 is. fieo Oranjesluizen liggen thans vijf- ..uitgevroren" schepen. (Van onze correspondent) Lj' pont- en veerdiensten over de tha te Deventer, Olst en Wijhe zijn pws gestaakt. De rivier vertoont vrij Sch g zulk een zware ijsgang dat ge,.®ePvaartverkeer thans vrijwel onmo- is geworden. Slechts stroomaf- ste*«s is de vaart, zij het met de groot- ij moeite, nog mogelijk. Deze ijsgang 10 Verrassend snel opgetreden. In de Ï)J? vaia de nacht was de IJssel bij ®hter nog geheel ijsvrij. Men ver- dioh dat de rivier morgen geheel "tgevroren ligt. zogenaamde Renkumse Veer tus- jjj 1 nenkum en Heteren is sedert van- Jgen wegens ijsgang gestremd. Voï°°r de overvaart van wielrijders en tig 'gangers is hier een motorbootje in Ij-„Vaart genomen. Ook het veer over de el te Wijhe, is gestremd. Vr?°6wel Urk niet meer afhankelijk is aï, de aanvoer over zee, is het toch nog 4 'Jd sterk bij water geïnteresseerd. LJ de zeezijde is Urk vrijwel geïso- Voor de havenmond is tengevolge h'd de harde Oostelijke wind het IJssel- Va-er n°g ijsvrij, maar aan de Westkant Urk ligt het ijs hoog opgeschoven, jj e UK 79 uit Urk heeft getracht de ra ?rdzee te bereiken. Even buiten Urk ba ket schip vast in het ijs en eerst Sp, .een urenlange worsteling kwam het ter 'p vr'j en keerde in de Urker haven lje dS. Terwijl het langzaam opstoomde, «ch' Urker schooljeugd naast het 'P over het ijs in de haven. ge ,e stoombootdienst op Enkhuizen is ib pakl" De Noordzeevloot bevindt zich ha "reskens en verschillende Belgische. gl. fen®. maar volgens de laatste radio- S®varehe berichten kan niet worden uit- de°«dfr leiciing van It. gen. Opsomer is ochfl j Va? het eerste legercorps gister- haa 11 "i Den Haag vertrokken, om Prisp" ak voor de winteroefening „Sur- de nr ,?p te slaan in de omgeving van ni-, tterberg. Het doel van deze oefe- omf+1S^ich een deeld te vormen van de véld waarin de soldaat te leve wmterse omstandigheden moet Proh?' peciaaI zullen hierbij een aantal Ech°*en?en zoals watervoorziening, be- dpp» \!n® tegen koude enz. worden on- ten °C De staf zal bivakkeren in ten- De derde dag van de Berlijnse conferentie is zonder opzienbarende gebeur tenissen verlopen. De sfeer in de conferentiezaal was koel en beleefd, maar de temperatuur daarbuiten was toch altijd nog een paar graden lager. Het vriest momenteel ongeveer 16 graden. Aan de orde was het eerste punt van de door Rusland voorgestelde en door het Westen aanvaarde agenda, maat regelen ter vermindering der internationale spanningen en in het bijzonder het beleggen van een vijfmogendhedenconfcrentie met deelneming van communistisch China. De heer Foster Dulles verwierp het voorstel van Molotov, om zulk een bijeenkomst plaats te doen vinden. De heren Eden en Bidault volgden zijn voorbeeld en de heer Molotov deed alsof zijn neus bloedde en begon nog eens van voor af aan zijn plan uiteen te zetten, onder het schilderen van allerlei attracties, die er voor de verschillende Westelijke mogendheden verbonden zijn aan zulk een bijeenkomst. Na drie uur en achttien minuten gingen de heren naar huis De bijeenkomst stond ditmaal onder voorzitterschap van de Britse minister, de heer Eden. Molotov begon met mee te delen, dat hij daags te voren reeds genoeg over het betreffende onderwerp had gezegd en dus werd bet woord ver leend aan de heer Foster Dulles, die op de hem eigen wijze reageerde op de formele ontwerp-resolutie van de heer Molotov. Hij wees er op, dat de he ren z.i. bijeen waren om twee vraag stukken tot een oplossing te brengen, die zij gevieren en zij alleen tot een oplossing konden brengen, n.l. de kwes ties Duitsland en Oostenrijk. Pas als ze daartoe in staat bleken, hadden ze te genover de wereld het gezag om andere oorzaken van international# spanning te bespreken. Ten aanzien van besprekingen met rood China merkte de heer Dulles op, dat Rusland probeert door een dergelij ke conferentie dit land te betrekken in het algemeen wereldberaad en op een dergelijke positie heeft China zeker geen recht, gezien zijn recente agressieve ac tiviteiten. De vier ministers zijn in Ber lijn bijeen om de kwesties Duitsland en Oostenrijk te bespreken. China heeft daar niets mee te maken. Als er een conferentie wordt belegd over Korea, dan kan China daaraan meedoen om dat het - zij het ten onrechte - een deel van Korea bezet houdt. Maar aan 'n der gelijke conferentie, die blijkens de be palingen van de wapenstilstandsover eenkomst moet worden gehouden, heeft het, blijkbaar geen behoefte. Het werkt een dergelijke bespreking tenminste voortdurend tegen, aldus de heer Foster Dulles. Hij kreeg dan ook sterk de indruk, dat collega Molotov probeerde rood-Chi na langs een omweg internationaal er kend te zien worden. Een conferentie over internationale spanningen, waar aan de vijf grote mogendheden moeten deelnemen, zou bijna een permanente bijeenkomst vergen en derhalve veel weg hebben van een doublure van de Verenigde Naties, zij het dan beperkt tot de grote vijf. En dit denkbeeld van de vijf machtigen, die het in de wereld politiek voor het zeggen hebben, is bij het opstellen van het Handvest der V.N. in 1945 te San Francisco algemeen verworpen. De heer Dulles was dan ook van mening, dat een conferentie met China alleen doorgang kon vinden, wanneer daar gesproken werd over din gen die dit land rechtstreeks aangaan. Daarom stelde hij voor verder maar a£ te stappen van het eerste agendapunt en over te gaan tot het tweede: de kwestie Duitsland en de Europese veiligheid. Minister Bidault kreeg vervolgens het woord. Hij sprak kort, helder en wijs, een zuiver Gallisch betoog zoals door sommigen werd opgemerkt. Waarcm een conferentie met China als de oorlog in het Verre Oosten toch voort blijft duren, verklaarde hij. Frankrijk is bereid tot elk con tact, maar er moet sprake zijn van een minimum aan goede wil. De heer Bidault heeft zich tijdens de eerste dagen van de conferentie krachtiger geweerd dan velen hadden durven ho pen. Gisteren heeft hij bovendien de heer Molotov een van die simpele wijsheden toegevoegd, die misschien de sleutel tot het geheim der over eenstemming inhouden. Hij zei n.l.: Mijnheer Molctov, u keurt het regiem af, dat ik vertegenwoordig. Welnu, zo keur ik ook het uwe af. Maar dat weerhoudt ons er niet van om in een vreedzame sfeer van onpartijdig heid een oplossing te zoeken." Voorzitter Eden bleef de Britse di plomatieke traditie getrouw door in een glad en voorzichtig betoog zijn beide collega's uit het Westen te steu nen. Hij deelde mee, dat communis tisch China de vraagstukken Indo- China en Korea' tot een oplossing kon brengen. Dat zou het Westen aan zienlijk milder stemmen tegenover de voorstellen van de heer Molotov, maar voor het ogenblik sloot hij zich aan bij de heren Dulles en Bidault en vroeg hij over te mogen gaan tot de behandeling van de kwestie-Duitsland. (Vervolg op pag. 3) Twee van de zes auto's waarin een bruids paar en familieleden werden vervoerd van het gemeentehuis te Sellingen (gem. Vlagt- wedde) naar de R.K. kerk te Kopstukken (gem. Onstwedde), waar het huwelijk zou worden ingezegend, zijn te Jipsingbourtange met elkaar in botsing gekomen. De ene wagen had moeilijkheden opge leverd bij het vertrek uit Sellingen en was daardoor achter geraakt. De andere auto's hadden onderweg nog een tijdlang gewacht bij het huis van de bruid te Jipsingbour tange en zetten toen de tocht voort. Kort daarna ontstond op een kruispunt genoem de botsing tussen de achterste van de vijf auto's en de aanvankelijk achtergebleven wagen, waarvan de bestuurder poogde de achterstand weer wat in te halen en waar van de ruiten bevroren waren, zodat het uitzicht gering was. Laatstgenoemd voertuig botste na de niet ernstige aanrijding tegen een boom met het gevolg, dat de vier inzittenden ernstige verwondingen opliepen. Deze inzittenden waren: de heer T. en mej. B. uit Mussel en het echtpaar G. uit Vledderveen. Zij werden allen naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht. De inzittenden van de vier andere auto's hemerkten niets van het on geluk. De huwelijksinzegening ging gewoon door. Wèl had men reeds vernomen, dat er „iets" was gebeurd, maar niet, dat het zulk een ernstige afloop had gehad. De aanhoudende strenge vorst heeft de opruimings- en herstelwerkzaam heden op Schouwen en Duiveland vrij wel lamgelegd. Aan de reportage, die de Nederlandse Televisiestichting Za terdag uit Nieuwerkerk wilde geven, is daarmee de basis ontvallen. Noodge dwongen is daarom besloten deze reportage tot nader order uit te stellen. NATO De Nato-raad in Parijs heeft gis teren een bedrag van 90 millioen pond ster ling gevoteerd voor het infrastructuurpro gram 1954. Ongeveer de helft zal worden ge bruikt voor de aanleg van pijpleidingen en brandstoffenopslag voor vliegvelden. Advertentie (tot Vrijdagavond) Vry veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. Zon: «.26-17.21. Maan: 4.24-11.48. De Raad van de Arabische Liga die twee weken lang in Cairo bijeen is ge weest, heeft gisteren besloten de Sultan van Marokko, sidi Mahomed el Arafa niet in zijn waardigheid te erkennen. De Arabische Liga erkent derhalve nog steeds de door de Fransen verleden jaar Augustus afgezette sidi Mahomed ben Yoessef. Een en ander moet gezien wor den in verband met het Frans-Spaanse conflict over Marokko, nu Spanje ook blijft weigeren de nieuwe sultan te er kennen. De Raad heeft gisteren ook het be sluit genomen om goodwillmissies te sturen naar Spanje, het Vaticaan en de Aziatische landen. Eergisteren schijnt hij besloten te hebben generaal Franco uit te nodigen om een officieel bezoek aan de Arabische landen te brengen. Men verwacht, dat Franco hierop voorlopig niet zal ingaan in verband met de in terne en externe moeilijkheden, waarin Spanje momenteel verwikkeld is. (Reuter) De regering van Israël heeft by de Veiligheidsraad der Verenigde Naties een klacht ingediend tegen het besluit van de Egyptische regering om de blok kade van schepen in het Suezkanaal, die een lading voor Israël aan boord heb ben, te verscherpen. De Israëlische regering is van mening dat Egypte hiermee de wapenstilstand tussen Israël en Egypte heeft geschon den en de resolutie van de Veiligheids raad van 1951 heeft overschreden. De stafchef van de V.N.-commissie van toe zicht op de naleving van het bestand in Palestina, luit.-generaal Bennike, is gis teren uit Cairo teruggekeerd, waar hij gedurende vier dagen besprekingen heeft gevoerd met de Egyptische regering. (A.F.P.—A.P.). Hoewel het eigenlijke debat over de regeringsverklaring, die de nieuwe premier, Amintore Fanfani, gisteren voor het Italiaanse Huis van Afgevaar digden heeft afgelegd, nog maar nauwelijks is begonnen, is het reeds vrijwel zeker, dat de Kamer hem het vertrouwensvotum zal onthouden. Het schijnt zelfs, dat President Einaudi achter de schermen reeds geheime besprekingen voert over een nieuwe formateur. De monarchisten hebben intussen mee gedeeld, dat zij Fanfani niet zullen steunen. De gematigd-socialisten zullen tegenstemmen en de liberalen eveneens. Gisteren in de loop van de dag werd duidelijk, dat premier Fanfani slechts op de steun van zijn eigen partij en van die der republikeinen zou kunnen rekenen. Beide partijen beschikken in het Huis van Afgevaardigden slechts over 269 stemmen. Om de vereiste meer derheid te halen moet Fanfani echter 296 stemmen op zich verzamelen. Er blijft natuurlijk nog een mogelijkheid, dat de monarchisten, die zich niet recht streeks tegen Fanfani hebben uitgespro ken, zich van stemming zullen onthou den. Maar zelfs dan komt hij nog niet aan het vereiste aantal. In verband hiermee schijnt de premier gisteren zijn ontslag te hebben willen aanbieden, maar de partijleiders hebben gevraagd een begin te maken met het debat over zijn regeringsprogram. Een verzoek van de christendemocraten om het debat tot vandaag uit te stellen werd afgewezen. Hoewel de stemming pas Vrijdag of Zaterdag wordt verwacht en men feite lijk al van de uitslag van deze stem ming op de hoogte is, schijnt men ach ter de schermen van Italië's politieke toneel reeds over een nieuwe formateur aan het onderhandelen te zijn. Er wordt zelfs beweerd, dat Presi dent Einaudi tot tweemaal toe een ge heime bespreking heeft gevoerd met ex-premier Pella, die geacht wordt de rechtervleugel van de Democrazia Cristiana te leiden. Hieruit leidt men in Romeinse kringen af, dat men een oplossing zoekt in de richting van een politiek samengaan van christendemo craten en monarchisten, een nieuwe rechtse combinatie dus. Het is van de heer Pella bekend, dat hij voor een dergelijke combinatie wel voelt. Zij zou in ieder geval een rege ringsmeerderheid van 304 op de 590 stemmen van het Huis van Afgevaar digden hebben. Het wordt echter niet onmogelijk geacht, dat de linkervleugel van de Democrazia Cristiana onder lei ding van Fanfani, die ongeveer een der de van de hele partij omvat, bezwaar zal maken tegen een formateurschap van de heer Pella. Deze groep wordt aanspra kelijk. geacht voor de val van het kabi net Pella. In dat geval zal waarschijnlijk een andere figuur van het rechtse cen tum der christendemocraten, Attilio Piccioni, worden aangezocht om een re gering samen te stellen. (Reuter. AFP. AP). Elf uur gistermorgen is brand uitge broken in de landbouwschuur van de heer Sommerdijk te Horsen bij Druten Dank zij het energieke optreden van de brandweer uit Druten en de hulp van buurtbewoners gelukte het de aangren zende 'boerderij te behouden. Het geluk te evenwel niet al het vee in veiligheid te brengen. Elf koeien, drie varkens en elf biggen kwamen in de vlammen om. Woensdag is in Utrecht een vergade ring gehouden van de vertegenwoordi gers van de ziekenfondsorganisaties en van de vereniging van huisartsen, ter bespreking van de voorstellen van de commissie-Van Schaik. Deze voorstellen behelzen, zoals bekend, een vergoeding voor de huisartsen van zeven gulden per jaar voor de eerste drieduizend patiën ten, vijf gulden voor de volgende dui zend en drie gulden voor elke patiënt boven de vierduizend van hun zieken- fonds-practijk. De huisartsen wensen zeven gulden voor de eerste drieduizend en vijf gulden voor elke patiënt. De besprekingen, die tot in de nacht hebben geduurd, hebben niet tot enig resultaat geleid. De meningen onder de ziekenfondsen zijn verdeeld. Naar wij vernemen zullen de besprekingen Vrijdagavond worden voortgezet. De Rotterdamse rechtbank heeft de 55-jarige ontsmetter A. F. W. uit Rot terdam veroordeeld wegens poging tot moord tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. Hij werd er van verdacht gepoogd te hebben zijn vrouw door vergiftiging van het leven te beroven. De man was bij de ontsmettingsdienst van de ge meente Rotterdam en in Maart van het vorige jaar zou hij twee keer rattengif, een oplossing van thalliumsulphaat, in haar eten hebben gedaan. Door tijdig medisch ingrijpen kon de vrouw worden gered-. De eis tegen hem luidde een gevange nisstraf van twaalf jaar met aftrek. Welingelichte kringen in Djakarta achten gezien de uitlating van de In donesische minister Tobing, dat de journalist Everhuis een „ongewenst persoon" is, de mogelijkheid groot, dat deze zal worden uitgewezen. Deze uit wijzing zou kunnen geschieden op grond van de Noodwet eontrole op vreemde lingen. Van de zijde van de K.N.W.U. wordt ons medegedeeld dat het bericht, dat de start van de Tour de France defini tief in Amsterdam zal geschieden, in de vorm, waarin het is gesteld, als voor barig moet worden aangemerkt, aange zien tot dusver de organisatoren niet tot de K.N.W.U. het verzoek hebben ge richt tot het verkrijgen van de ver gunning. Iln het leven krijgen wij menige les, die wij moeten leren om de overwinning te behalen. De technicus en amanuensis van het Coornhertlyceum te Haarlem heeft iets nieuws vöor het ijs uitgevonden, n.l. de „ijsscooter", een 125 c.c. JLO-motortje, gemonteerd op een van schaatsen voorziene slede. Aan de achterzijde wordt een wiel met scherpe tanden aangedreven, dat deze ijsscooter een snelheid van 70 a 80 km. per uur kan geven. Ook gisteren is het in de Spaanse hoofdstad weer tot ongeregeldheden ge komen. Betogingen vonden echter meer sporadisch plaats. Tegen de middag begon de politie zich toegang te verschaffen tot het hoofdgebouw van de universiteit. De studenten verdedigden zich hevig en er vielen wederom gewonden. Later werd het gebouw ontruimd en onder zware politie-bewa- king gesteld. De studenten besloten de staking, die Maandag is uitgeroepen, door te zetten. De politie heeft gistermiddag, toen zij de bestorming van het Universiteitsge bouw begon, gebruik gemaakt van haar vuurwapens. Drie studenten werden hierdoor min of meer ernstig gewond. Bij de politiemannen werd één persoon getroffen door een steen. De studenten hadden zich verschanst in het gebouw en deden een regen van stenen neerko men op de agenten. De rector van de universiteit, Pedro Lain Entralgo, kwam daarop tussenbeide en maande de stu denten naar huis te gaan. Toen dit ge beurd was werd het gebouw onder zware bewaking gesteld. De politie heeft gisteren ook een aantal studenten gearresteerd. De jon gelui behoren tot de traditionalisten Dit is een groepering van katholieke monarchisten, die de aanspraken van Prins Xavier de Bourbon-Parma steunt. Ook schijnen een aantal linkse agita toren te zijn gearresteerd. Het heeft er alle schijn van, dat de demonstranten de eerste oorzaak van hun betogingen, het bezoek van konin gin Elisabeth van Engeland, al lang vergeten zijn. Hun woede richt zich mo menteel tegen de politie en de Phalanx- partij. Volgens de Spaanse correspondent van A.P. hebben de studenten Maandag van een zeker iemand opdracht gekre gen om tegen het voorgenomen bezoek van de Britse vorstin te demonstreren voor de Britse ambassade. Dit zeker iemand zou behoren tot de S.E.U., de studenten-unie van de Phalanx-partij. De S.E.U. zegt hiertoe inderdaad op dracht te hebben gegeven op last van de Phalanx, maar de partij zelf houdt zich momenteel van de domme. Toen de studenten in ieder geval Maandag voor de Britse ambassade verschenen werden zij door de politie teruggedreven. De studenten voelen zich dus verraden en hun woedde richt zich nu tegen de politie en de partij De regering zoekt op het ogenblik naar een middel om de losgeslagen woede der studenten weer in goede banen te leiden en een eervol einde te maken aan de betogingen. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, die nog steeds ziek is, is Woensdag opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. De heer Vorrink werd tot dusverre in zijn woning te Haarlem verpleegd. BUREAU SMEDÊSTRAAT 5 - HAARLET* Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1