over Vraag- en antwoordspel Haarlemse gemeentebegroting mizinq Haarlemse Sportraad concludeert subsidiëring jeugdsport De verkeerslichten op de Rij ksstraatweg Burgemeester v. Fenema opent de dr. Albert Plesmanschool Rechtskundige hoort drie jaar tegen zich eisen Als aan alle wensen voldaan werd. ging de gemeente failliet De sanering van de oude binnenstad Nogl5 mil Hoen voor rioleringsplan Hoek stadhuis-Koningstraat weer in het geding Het weekend in de Schouwburg BINNENKORT DRIE NIEUWE GYMNASTIEKLOKALEN Fantast dupeerde met sterke verhalen akenlieden en winkeliers Restauratie van vijf zalen DE RAAD BOVEN DE RIDDERZAAL „Aanhoudend koud" O., K. en W. HAARLEMSE RECHTBANK zt heemstede DONDERDAG 28 JANUARI 1954 PAGINA 2 Flitsen uit de gemeente begroting Een voorlopig plan zonder meer Interlocale bus door Haarlem-Oost Spaarkas „Sint Nicolaas" Burgerlijke Stand Benoeming Waterstanden Programma beiaard- bespeling Hulde aan departement van Kath. Grafische Bond Ernstig ongeluk op Herenweg SANTPOORT Badhuis nog niet open FRUITDEMONSTRATIE IN HAARLEM Kostelijke geur in C oncertgebouzv WEDSTRIJDEN OP DE IJSBAAN WACHTVERBOD Op Kinderhuisvest en Zijlweg Daders van diefstal gegrepen V. M B. en W. zijn bereid na te laten taan, in hoeverre het uitwendige on- erhoud van het stadhuis nadere voor ziening nodig maakt. Een behandeling van de voorgevel met zandstraling of stoom wordt door deskundigen ontra den, omdat het karakter van de steen daardoor ernstig zou worden aange tast. Het ter beschikking stellen van de Ridderzaal in bijzondere gevallen, ook voor andere dan officiële ontvangsten, wordt verantwoord geacht. Dat kan er toe bijdragen, dat het stadhuis, meer dan tot dusverre, in het middelpunt der gemeente geplaatst wordt. Het gemeentebestuur is al heel lang diligent om een telefooncel in Spaarn- dam geplaatst te krijgen. De directeur van het telefoondistrict Haarlem staat er echter afwijzend tegenover, zolang de kosten niet ruimschoots worden ge dekt. B. en W. zullen echter doorzet ten, vooral in het belang van de scheepvaart. Voor de vergroting van de brand weerkazerne door het bouwen van een verdieping op de bestaande garage is een schetsontwerp gereed. Met de uit werking daarvan is men thans bezig. In 1954 zal worden voortgegaan met de vervanging van de gasstraatverlich- ting door electrische verlichting in de woonwijken ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. Daarna komt de Leidse buurt aan de beurt en tevens zullen enige wegen en straten met grotere verkeersintensiteit onder handen geno men worden. B. en W. zullen onder ogen zien, of in Haarlem een bureau voor rheuma- tiekbestrijding op zijn plaats zou zijn. Zeer zeker ware te overwegen, of in de bestaande ziekenhuizen of in een nieuw te bouwen ziekenhuis een aan tal bedden van de rheumabestrijding ter beschikking zou kunnen worden ge steld of een rheumathologische afde ling zou kunnen worden ingericht. Het aantal schoolartsen is voor het huidige leerlingental onvoldoende, zo dat hun aantal tot vier zal worden uit gebreid. Een voordracht voor een nieu we schoolarts kan spoedig verwacht worden. B. en W. achten, met uitzondering van Haarlem-Noord, het aantal douche badhuizen voldoende, ook al omdat uitbreiding van het aantal baders niet te verwachten is in verband met de douches in de nieuwe woningen. Voor Haarlem-Noord zijn de lannen voor een douchehuis aan de Vergierdeweg in een vergevorderd stadium. Het plaatsen van drinkfonteintjes heeft in het algemeen slechts zin op die plaatsen, waar gewoonlijk veel kin deren spelen, zoals bijvoorbeeld in het park van Huis te Zaanen. B. en W. willen ook nog wel een fonteintje plaatsen aan de Wilhelminalaan in de Hout, aan het zogenaamde Schelpenpad langs de Dreef en in het Noordersport park, waar de bestaande tapkraan ver vangen zou kunnen worden door een fonteintje. Naar de mening van B. en W. zal de verplaatsing van het goederenemplace ment aan de Westergracht naar de Veerpolder zowel in het belang zijn van het Zuid-Westelijk stadsdeel als van de industriën op het industrieter rein. De Spoorwegen hebben zich in 1952 bereid verklaard aan deze ver plaatsing mede te werken, maar de financiële consequenties zijn tot op he den nog niet aanvaard. De Spoorwegovergangen bij de Pijls laan en Westergracht zullen in de toe komst moeten worden vervangen door viaducten. Dit kan eerst geschieden na verhoging van de spoorbaan Haarlem Leiden. Omtrent de verhoging van de spoorbaan HaarlemVelsen bestaan nog geen plannen. De Nassaulaan krijgt steeds meer het karakter van een ringweg. Dientenge volge zal de straatindeling t.z.t. gewij zigd moeten worden, waarbij dan aan dacht geschonken moet worden aan parkeergelegenheid. Het denkbeeld om aan de Grote Markt de benaming ,,'t Sandt" te ge ven kan bij B. en W. geen instemming vinden. Bijplaatsing van enkele banken langs het Spaarne en in het Ripperdapark heeft instemming van B. en W. Met de bouw van het brugwachters huisje bij de Gravenstenenbrug wordt dit jaar begonnen. 0 B. en W. hebben de indruk, dat de belangstelling voor en het bezoek aan de concerten, welke worden gegeven in het kader van de samenwerkende vakorganisaties, nog te beperkt is en iets terugloopt. Zij menen overigens, dat de middelen om dit bezoek te sti muleren in de eerste plaats behoren uit te gaan van de vakorganisatie zelf. B. en W. staan in beginsel niet af wijzend tegenover een subsidieverle ning aan de amateur-toneelbeoefenaars. Zij zijn dan ook bereid deze aangele genheid in studie te nemen en de mo gelijkheden te onderzoeken. De rijwielstalling vooi de bezoekers van de stadsschouwburg laat inderdaad te wensen over. De moeilijkheid is echter, dat in de onmiddellijke omge ving geen betere ruimte beschikbaar is. Dat de tegenwoordige toestand een on gunstige invloed zou hebben op het schouwburgbezoek, menen B. en W. te moeten betwijfelen. Een der voorlopige conclusies uit een desbetreffend rapport is, dat de Haarlemse groenten- en fruitveiling tot de kleinste van Nederland behoort en dat in de toekomst weinig of geen uit breiding van de omzet is te verwach ten. De verplaatsing naar de Veerpolder is in feite een financieel vraagstuk voor de gemeente. Dit jaar is het verslag van het gesprokene in de afdelingen over de gemeente begroting 1954 met het antwoord van B. en W. 187 bladzijden druks. En wanneer wij dit boek doorbladeren, moeten wij meer dan vorige jaren tot de conclusie komen, dat er veel onnodigs gevraagd is en dat er zeer veel vage antwoorden gegeven zijn. De burger mag zich dan ook afvragen, of het nu wel nodig is, zoveel kostbaar lood voor het zetten van dat alles op te offeren, zoveel kostbaar papier en zoveel arbeidsloon. Wie durft de kat de bel aan te binden om een einde te maken aan deze voor de helft overbodige papieren rompslomp. B. en W. delen dan mede, dat zij weer erkentelijk zijn voor de jegens het college uitgesproken waardering. Beleefdheidshalve krijgt dan ook het per soneel een pluim. Dan volgen excuses over het late tijdstip, waarop de be groting aan de orde komt, en vervolgens komen wij weer bij de burgerzin terecht. De instelling van een wijkcomité voor Haarlem-Oost, alsmede de oprichting van een jeugdraad en een kunstraad zijn in voorbereiding. In vergelijking met enkele andere gemeenten bedraagt het aantal na 1945 voltooide woningen per duizend inwoners voor Haarlem 14,4%, Utrecht volgt dan met 16,3%, Hilversum met 26,1%, Groningen met 28,7%. Haar lem is achter gekomen door het te ge ringe bouwvolume. Hoewel B. en W. gaarne verschillende oude buurten in de binnenstad zouden saneren omdat verschillende woningen geen menswaardig onderdak meer bie den, moeten zij toch deze sanering ver schuiven. Eerstens moet de normale wo- illllllllliliilillllllllililllltiiliiiiilititlltllillllilllilllllllliilllll In de Memorie van Antwoord op vragen die in de raadscommissies ge steld zijn over „Openbare Werken" delen B. en W. mede, dat het aantal ambtenaren aan dit bedrijf van 74 tot 84 toenam (op maandloon). Dit aantal zal nog opgevoerd moeten worden, doch het aantrekken van nieuwe geschikte krachten is moeilijk. Plannen voor een nieuw gebouw voor Openbare Werken zullen bij het investeringsprogramma ter sprake komen. Met het vervaardigen van een zogenaamd structuurplan zijn vorderingen gemaakt. In voorbereiding is een uitbreidingsplan in onderdelen voor de nieuwe woonwijk ten oosten van de Prins Bernhardlaan. Dit is van even groot belang als die, getiteld Delftwijk en Sinnevelt in Noord. Het overleg met de gemeente Bloe- mendaal over de noordelijke verbin ding tussen beide gemeenten (Verleng de Orionweg) heeft nog niet tot resul taat geleid. De aansluiting van de Vondelweg aan het toekomstige ver keersplein Rijksstraatweg - Delftlaan is in het voorjaar te verwachten. Voor de voltooiing van de centrale riolering en de bouw van een zuiveringsinrich ting voor rioolwater is een bedrag van circa f 15 millioen gulden nodig. De Nagtzaamstraat krijgt na riolering een nieuw wegdek; een gedeelte van de bestrating in de Kruistochtstraat wordt dit jaar uitgevoerd. De Lange Heren- vest moet wachten op het verdwijnen van de tram Over de w-g on de Sla perdijk wordt overleg gepleegd. Een plan voor de inrichting van een nieuwe raadzaal boven de ridderzaal in het stadhuis is in voorbereiding. Het zal echter nog worden moeten bezien bin nen het kader van een, in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg op te maken, algemeen restauratieplan voor het gehele stadhuiscomplex, zodat mede op grond van financiële over wegingen thans nog niet valt te zeg gen of het en wanneer het verwezenlijkt zal worden. Intussen zijn B. en W. be reid om te onderzoeken, of de acoustiek en de verlichting van de raadzaal, als mede de accomodatie van de publieke tribune kunnen worden verbeterd. In de afdelingen ter voorbereiding op de openbare behandeling der gemeente begroting is de vraag gesteld, of B. en W. het wenselijk achten dat een groot aantal ambtenaren zich tijdens de raadsvergaderingen in de anti-chambre ophoudt. Hierop antwoordt het college, dat het gewenst is, dat de ambtenaren, die nauw bij de voorbereiding of uitvoering van een bepaald raadsvoorstel zijn be trokken, de openbare behandeling bij wonen. Daarin kan een waarborg ge zien worden voor uitvoering van een besluit in de geest van de raad. Bij gebrek aan een afzonderlijke tribune voor de ambtenaren moeten zij genoe gen nemen met een staanplaats in de anti-chambre, ook al levert de wach tende groep een minder ceremoniële aanblik op. B. en W. delen mede, dat als de tram- dienst Haarlem Zandvoort in de herfst van 1955 opgeheven zal zijn, geenszins uitgesloten is, dat de buitendienst ge splitst zal worden. Een sneldienst Zandvoort-Amsterdam zal buiten het stadscentrum van Haarlem rijden en een andere zal Haarlem als tussensta tion hebben. Nader overleg met de N.Z.H. is daartoe nog noodzakelijk. Het om hoog brengen van de spoorbaan Haar lem-Leiden houdt ook met een en ander ten nauwste verband. Na de opheffing van de tramlijn zal een busdienst door Haarlem Oost geleid worden, zodat de verbinding met dit stadsdeel met de duinstreek behouden blijft. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiillliiii Wegens ziekte van de bode worden de leden van de spaarkas „Sint Nicolaas" verzocht betalingen en bestellingen van brandstoffen in gebouw „Sint Bavo" te doen. Men kan er elke dag van 9 tot 17.30 terecht en Zaterdagmiddag van 5 tot 6 uur. Geboren: P. Homan-Nouwen, z. Chr. Weidema-Damsma, z. A. de Bon te-van Roon, z. C. M. Herfst-van Leeuwen, z. M. Bogaart-Verwoerdt, d. M. J. de Buck- Landkroon, d. J. C. Bogaert-Pieters, d. G. J. Oderkerk-Kuijntjes, d. Chr. H. Staphorst-Schwalbach, d. J. M. C. J. Boxelaar-Kooij, d. P. B. R. van Steijn- Trollip, d. Ondertrouwd: J. M. Janus en A. C. Germes. C. D. Janus en T. Puijpe. P. J. J. Bosman en J. Kok, Chr. W. Slagmolen en Leen. J. Cr. Klein en M. J. Sipsma. H. R. Machielsen en E. Bakker. J. van Lotten en C. Tichelaar. J. J. van Leeu wen en M. Boot. A. Rits en W. Bom. B. A. J. Apswoude en M. Chr. Rienstra. P. G. Mulder en C. W. Schreuder. Ch. Kuster en J. A. G. Labots. W. J. van Waard en M. Remkes. J. A. Renser en E. Terol. A. Damstra en A. van Beek. A. A. Spook en R. A. Greitemann. J. Ja nus en Th. List. R. Hofstra en J. H. Veldhuizen. J. P. Hekker en M. J. H. van Kessel. Gehuwd: P. N. Klaver en A. J. Kers ten. J. Woudenberg en A. van Campen. A. Th. Corbeé en M. J. J. de Bruin. K. Deinum en D. A. Borst. J. P. Eekhout en C. J. Th. Assmann. C. Rijlaarsdam en A. de Vries. P. A. M. Kop en Chr. T. Teu- nissen. W. H. Linterman en C. Poelman. Overleden: M. E. Jansen-van Cruynin- gen. 76 j. Junoplantsoen. C. Lammens- Vastrick, 68 j., Gasthuisvest. ningnood meer gelenigd zijn, tweedens zal er zeer veel kapitaal mee gemoeid zijn. Hoewel geen vergelijkend cijfermate riaal beschikbaar is over de industriële ontwikkeling van Haarlem ten opzichte van het landelijke gemiddelde, meent het college toch, dat een en ander be reikt is. Er kan echter niet geconcur reerd worden met de door het Rijk als noodgebieden erkende streken, waar voor een aantrekkelijke premieregeling bij de industrie-bouw is vastgesteld. Binnenkort wordt een advies verwacht van het college van regenten over ver plaatsing dan wel vernieuwing van het St. Elisabeth's Gasthuis. Er bestaat geen concreet plan voor de vergroting van de sluis bij Spaarndam. De noodzaak van dit werk, dat zal neer komen op de bouw van een nieuwe sluis, wordt onderzocht. Het belang van Haarlem bij de nieuwe verkeerswegen, voortvloeiende uit de ingebruikneming van de Velsertunnel, wordt waar dan ook, krachtig bepleit. De medische verzorging van Haarlem- Noord komt B. en W. voorshands vol doende voor. Aan de plannen voor een badhuis wordt gewerkt. Het college gaat niet mee met de op vatting van verschillende raadsleden, dat het hoge begrotingstekort fatalis tisch bekeken moet worden. Anderzijds zal met het indienen van voorstellen, die grote kapitalen vereisen, de nodige voor zichtigheid en een nauwgezette selectie betracht worden. De ongezonde toestand spruit echter voort uit de zeer slechte financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten. De directie van het G.E.B. zal binnen af zienbare tijd een rapport uitbrengen over het vraagstuk der electrische ener gie-voorziening. Het contract met het P.E.N. moet niet beschouwd worden als het begin van het staken van het eigen bedrijf. De veiligheid van het verkeer heeft in de commissies, die de begroting be spraken, weer heel wat stof opgeleverd. De meeste ongevallen vonden plaats in de binnenstad. Van het totaal aantal ongevallen, namelijk 1315, hadden er slechts 86 plaats, waarbij een autobus betrokken was. De sterkte van de politie laat niet de mogelijkheid toe op ruime schaal op de daarvoor in aanmerking komende pun ten het verkeer te doen regelen. Bin nen de tegenwoordige sterkte kan slechts een geringe uitbreiding van de verkeerspolitie plaats vinden ten koste van een ander onderdeel van de dienst. Het vragen van medewerking van burgers ter opsporing van verkeers overtredingen achten B. en W. niet ge wenst, gezien de resultaten elders. De Rijkswaterstaat heeft bezwaar te gen het aanbrengen van verkeerslichten op de Rijksstraatweg met een zoge naamd starsysteem. Daarom wordt nu een drempelsysteem voorbereid, dat echter veel duurder is. De lichten zul len worden aangebracht op de Rijks straatweg bij de Zaanenlaan en het Soehdaplein en bij de Pijnboomstraat; de Jan Gijzenbrug krijgt een knipper licht. Meer zal er voorlopig niet ko men. Een schetsplan voor verbetering van het gevaarlijke verkeerspunt hoek Raad huis-Koningstraat is gereed. De uitwer king daarvan houdt verband met de restauratie van het raadhuis. Openstel ling van de Pandpoort voor voetgangers zal voor ontlasting van het verkeer van weinig belang zijn. De verkeersweg Delftlaan tussen gezellig kan babbelen over een mager on derwerp en ook de huwelijksproblematiek een geschikt onderwerp vindt voor een oppervlakkig-charmant praatje. Onder de bijfiguren moge men letten op Luc. Lutz, die een mooi en vermakelijk miniatuurtje van komische typeringskunst levert. Orionweg en Kleverlaan zal verbeterd worden een urgentiegeval De verlichting van de Kinderhuissingel en de Leidse Vaart zal dit jaar gemoder niseerd worden. In voorbereiding is het aanleggen van perkeeriravens op de Zijlsingel. Als er geld is zullen alle bruggen over de Leidse Vaart verbreed worden. De autobuslijnan die thans door de binnen stad rijden zullen gehanhaafd worden, omdat het publiek er kennelijk zeer veel prijs op stelt. Met ingang van 1 Februari is tot in- spectrice van de kinderpolitie in Vlaar- dingen benoemd mej. J. M. C. Carriot uit Heemstede. Vrijdag 29 Januari Hoog water: 10.52 u. en 23.38 u. Laag water: 6.03 u. en 18.43 u. De Haagse Comedie zal Haarlem Zater dag a.s. kennis laten maken met „Deze vrouw mag niet branden" van Christ. Fry, de begaafde Engelse auteur, die alle eer bewijst aan het woord en daarin inspiratie en voedingsbron van zijn flonkerend to neelwerk vindt. Schrijver, regisseur, ver taler, spelers en decorontwerper hebben samengewerkt om van deze voorstelling een verheugend hoogtepunt van het sei zoen te maken. Het zal een bijzonder ge noegen zijn, wederom te luisteren naar Paul Steenbergen, die in Fry's „Venus Bespied" de zaal hypnotiseerde door de verbluffende, welluidende soepelheid, waar mede hij de weelderige tekst over het voetlicht bracht. Als regisseur houdt hij bovendien de voorstelling in een sfeer van een soort tastbare onwerkelijkheid, welke de weldadige ontspanning tot een feest maakt, zoals alleen het toneel ons dat kan schenken. De Haagse Comedie heeft voor het stuk uit het gezelschap een ster ke bezetting gevormd, met in de hoofd rollen Myra Ward en Paul Steenbergen als twee mensen, in wie levensmoeheid en felle levensliefde samensmelten tot le vensmoed; met o.a. ook Ger. Hartkamp Dick v. Veen, Joh. Valk en Coen Flink, die een nieuw teken van opmerkelijk ta lent geeft. De vloeiende vertaling is van Bert Voeten. Wim Vesseur heeft een de cor van suggestieve wijdheid ontworpen. Zondag speelt eveneens de Haagsche Co medie. Cees Laseur komt dan terug met zijn jubileumstuk „Luistert u niet, da mes", een verzorgde voorstelling van een typisch stuk van Sacha Guitry, die zo Morgen van 11.30-12.30 uur zal Arie Peters op de beiaard in de Grote Kerk het volgende programma ten gehore brengen: 1 a. Preludium en Fuga, J. B. Frans- sen, b. Rondo, J. Bouset. 2 a. Adagio Moderato en Allegro uit de Coland Suite,, Sjef van Balkom. b. Passepied, W. Pijper. 3 a. Gavotte b. Menuet, Bach, c. Courante, Raick, d. Allegro, Schepers, e. Andante, Fiocco. 4. Menuet uit Sym- pho. in Es, W. A. Mozart. 5. Suite Ar- charque, G. Clement. 6. a. Die ehre Got- tes, L. v. Beethoven, b. Bundeslied, W. A. Mozart, c. Wiegelied, W. A. Mozart. 7. Standchen, F. P. Schubert. 8. Hollandse Liederen. **<tvertenti*> dan direct met LAMSVACHT ;evoerde schoenen en laars- ies aanschaffen I Voor dames in rijke verschei denheid van kleuren en leer soorten Vanaf 29.95. Voor heren in stevige zwarte en bruine bokscalf en in wa terdicht juchtenleer. Voor kinderen in vele leuke iractische modellen. n huis zijn LAMSVACHT ge- oerde PANTOFFELS nu on misbaar. HAARLEM 1 GR. HOUTSTRAAT -/ Zandvoort eert een groot Nederlander, en heeft aan de nieuwe openbare lagere school, welke op 1 Febr. a.s. in gebruik zal worden genomen, de naam gege ven van Dr. Albert Plesman. Op de foto: De burgemeester van Zandvoort mr. H. F. v. Fenema met de hoofdonderwijzer en twee leerlingen, Kees en Wim Aay, die bij de opening de sirene in werking hebben gesteld. Verschillende sprekers voerden nog het woord, onder wie de heer Crabben- dam, die namens de Mariaschool geluk wensen aanbood en van de gelegenheid gebruik maakte om er de aandacht op te vestigen, dat die school nog niet het genot kent van een centrale verwar ming! De raad had een daartoe strek kende aanvrage namelijk enkele jaren geleden afgewezen. De burgemeester zegde overweging van deze wens toe. Aan het slot van de bijeenkomst werd besloten een telegram van dank te zen den aan mevrouw Plesman. Woensdagmiddag is de Dr. Albert Plesmanschool te Zandvoort geopend door burgemeester van Fenema. Na een welkomstwoord van wethouder Kerk- man, waarin deze aan de burgemeester dank bracht voor zijn activiteit waar door het bouwvolume voor deze school werd toegestaan, bracht de burgemeester hulde aan het departement van O. K. en W„ dat hij het departement van „O.K." zou willen noemen. Want daar heerst een gezond inzicht in de plaatselijke behoeften en een niet genoeg te waarderen besluitvaardigheid, spr. noemde in dit verband Dr. Wesse- lings, de raadsadviseur van het departe ment. Spr. dankte namens het gemeente bestuur mevrouw Plesman-van Eyk die toestemming heeft verleend, dat deze school de naam van Dr. Plesman zal dragen. In een telegram aan het ge meentebestuur heeft mevr. Plesman me degedeeld diep getroffen te zijn door deze geste van de gemeente ter herin nering aan haar overleden echtgenoot. De burgemeester memoreerde hoe Dr. Plesman als geen ander heeft gestreden voor de vrijmaking van de mens van het aardse en spr. hoopte dat diens visie, plichtsbetrachting en onvermoeid doorzettingsvermogen op de Zandvoortse jeugd zouden overgebracht worden. De heer C. C. Steensma van de KLM- directie Schiphol, sprak als vertegen woordiger van mevrouw Plesman en de KLM. Spr. bracht dank voor de hulde, door deze naamgeving aan Dr. Plesman gebracht; een man met een onwankel baar geloof in de toekomst en in de mens. Spr. hoopte, dat de geest van Dr. Plesman de kinderen van de school zal bezielen tot grote daden. Namens de KLM bood spr. een portret van Dr. Plesman aan. Negentien getuigen waren verschenen in de zaak tegen de 32-jarige rechtskun dige Th. v. V. uit Haarlem, die vanmor gen voor de Haarlemse rechtbank ter zake flessentrekkerij, omkoping en ver duistering terecht stond. In de jaren 1949-1953 heeft hjj verschillende Haar lemse winkeliers opgelicht. Tevens had hij van enkele zakenlieden opdracht ge kregen moeilijk inbare posten na te lo pen om de mensen tot betaling van hun schuld te manen. Veel resultaat hebben zij niet gezien. De enkele gelden, die verdachte loskreeg, verdwenen in zijn eigen zak. Bij een tiental winkeliers uit Haarlem had hij goederen gekocht, zoals auto radio's, fietsen, een costuum, een op- klapbed en meer van die zaken. Wan neer het op betalen aankwam, speldde hij de verkopers op de mouw, dat hij een vordering had op de gemeente en op 't Rijk. In dit laatste geval gold dan het verhaal, dat hij ten onrechte als politieke delinquent was behandeld. In gevallen, dat hij ging „manen", gaf hij zich uit als vertegenwoordiger van een recherchebureau. Op die manier probeerde hij het geld los te krijgen. Deze methodes getuigden van een scherpe mensenkennis, zo zei de officier van Justitie in zijn requisitoir, want in feite was verdachte een halve anal- phabeet, die bovendien ontzettend bru taal was. Het ten laste gelegde werd in vier zaken behandeld. Ruim twee uur heeft de Haarlemse rechtbank zich met deze verdachte beziggehouden, die slechts één keer kleur bekende, toen n.l. de president, mr. Ferwerda, vroeg of hij het geld, dat een verpleegster regelmatig naar hem opstuurde, om daarmee enkele kledingstukken af te betalen, in eigen zak had gestoken. Voor dc rest ontkende hij steeds of probeer de hij op allerlei manieren de vragen te ontwijken. Tijdens een vergadering van de Haarlemse Sportraad is de vraag aan de orde gekomen in hoeverre de jeugdsport gesubsidieerd dient te worden. Na lang durige discussies was de conclusie, dat deze bijzondere vorm van sport ge subsidieerd moet worden op grond van de vormende waarde van de sport. Indien deze kwestie, na bestudering door het dagelijks bestuur, de goed keuring verkrijgt van de voltallige Sportraad, zal een advies aan B. en W. worden gezonden. Dit punt behoorde wel tot het voornaamste van een uitgebreide agenda. Daarnaast werden verschillende subcommissies van de technische commissie ingesteld, waarin deskundigen zitting hebben, die meerdere sportproblemen, welke dringend een oplossing behoeven, nader zullen bestuderen. De commissie Sporthal-bouw zal in het bijzonder de accomodatie van een in de toekomst te bouwen sporthal onder de loupe nemen. De toestand, zoals deze thans in het Krelagehuis is, kan niet be paald gunstig genoemd worden voor de verschillende takken van binnenhuns- sport, die een dusdanige omvang heeft aangenomen, dat het ontbreken van ver schillende accomodaties in het Krelage huis sterker dan ooit worden gevoeld. Op het ogenblik tellen basket-, volley bal en badminton 1500 beoefenaren, ter wijl daarnaast grote belangstelling be staat voor zaalhandbal. In deze commissie hebben deskundi gen zitting en vertegenwoordigers van de bovengenoemde takken van sport. De aanleg van een sintelbaan is thans nog niet urgent, maar uit representatie ve overwegingen zou het gewenst zijn, indien Haarlem over een dergelijke ac comodatie kon beschikken. Grote sport manifestaties op internationaal niveau kunnen niet georganiseerd worden en bij het ervaren van die onmogelijkheid is het nog steeds te betreuren, dat des tijds bij de aanleg van het EDO-terrein geen sintelbaan werd aangelegd. Een subcommissie zal zich van nu af bezig gaan houden met dit vraagstuk. Voorts heeft men toestemming verkre gen tot de bouw van een gymnastiek lokaal aan de P. H. v d. Leij-school. De plannen zijn groots opgezet en de nieuwe zaal krijgt een afmeting van 25 Dij 14 meter. Na veel moeite is het ge lukt in Dn Haag meer los te krijgen dan gewoonlijk wordt gegeven. Binnen kort kan de behandeling in de Haar lemse raad: verwacht worden, terwijl men hoopt, dat dit jaar nog het nieuwe gebouw in gebruik kan worden geno men, zodat de beoefenaars van de bin- nenhuissport een goed onderkomen heb ben. Ook bij de Chr. Huygensschool en de nieuwe Van Zeggelenschool wor den twee gymnastieklokalen gebouwd. Verwacht wordt, dat hier de Rijks- richtlijnen zullen worden toegepast (18 bij 9), hoewel de adviseurs de plan nen iets breder hebben opgezet. De rijksrichtlijnen zullen wat uitgebo gen moeten worden, was het commen taar. Het lokaal bij de Chr. Huygens school zal verrijzen tussen de school en de bebouwing aan de Kamerlingh On- neslaan. De geplande afmetingen zijn 18 bij 10 meter Het lokaal bij de twee Van Zeggelenscholen zal geplaatst Tijdens de zitting kwam ook de omko ping van een Amsterdamse hulpcipier ter sprake. Gedurende enige maanden had verdachte in het huis van bewaring te Haarlem gezeten. Omdat hij gaarne wilde roken, had hij een cipier in de ar men genomen, die bij de hospita van verdachte shag ging halen. In ruil daar voor mocht de Amsterdammer meero ken, terwijl hij een tientje en een nieu we pick-up kreeg toegestopt. Aan de rij van getuigen kwam bijna geen einde en steeds weer was het hetzelfde liedje. De officier prees in zijn requisitoir het werk van de Haarlemse recherche in deze zaak, ook al betreurde hij het, dat verschillende leden van het Haar lemse politiecorps zich ingelaten had den met deze verdachte. Maatregelen tegen deze functionarissen zijn reeds genomen. Nadat hij verdachte had ge schilderd als een gevaarlijk mens, eis te hij tegen hem een totale gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Hellema, vroeg clementie. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De afdeling Haarlem van de Ned Kah. Grafische Bond heeft onder voor zitterschap van de heer J. Lijnzaat een contactavond gehouden. De afdeling werd versterkt van 815 tot bijna 900 le den. De hoofdbestuurder, de heer J. Hölser, hield een korte inleiding, waar na er vele vragen gesteld werden, die de C.A.O. en pensioenaangelegenheden betroffen. Het nieuwe vaandel zal op Zondag 14 Februari door de geestelijk adviseur bij gelegenheid van het jaar lijks feestelijk ontbijt en de huldiging van jubilarissen worden gewijd en aan het bestuur overgedragen. worden tussen de beide scholen; de afmetingen hiervoor zijn 19 bÜ meter. De urgentie-verklaring voor de beide te bouwen lokalen is verkre gen en nu is het een kwestie van plannen indienen om het bouwvolume te krijgen. Overigens is het Rijk wel iets soepeler geworden ten aanzien van de bouw van gymnastieklokalen, maar de kwestie van ö'e richtlijnen wordt door het Rijk niet gemakkelijk losgelaten. Tevens heeft de Sportraad B. en W. voorgesteld tot restauratie over te gaan van vijf gymnastieklokalen, omdat deze niet meer aan de gestelde eisen vol doen. Het zijn de lokalen aan de Kleine Houtweg, de Doelenzaal, de zalen bij de H.B.S. A, de A. H. Gerhardschool en de Tetterodeschool De raad heeft daar toe een lijstje van wensen en verlan gens opgesteld, en op het ogenblik heeft Openbare Werken de taak deze ver langens nader uit te werken. Men deel de ons mede, dat met de restauratie van deze lokaliteiten een behoorlijke som gemoeid is. Belangrijke verbeteringen zijn er ge daan aan de zalen van de Klaas de Vriesschool en de Ketelaarschool. De kleed- en wasgelegenheid is aanzienlijk gemoderniseerd, terwijl tevens de berg ruimte voor toestellen uitgebreid werd. Binnen drie weken zal een en ander aan de Klaas de Vriesschool klaar zijn. Teneinde zich een idee te vormen van verschillende oplossingen van sport problemen, zal de Haarlemse Sportraad Zaterdag 13 Februari naar Vlaardingen trekken en een bezoek brengen aan het B.P.B.-sportcentrum. gistermiddag omstreeks half vijf ge beurde er op de Herenweg een ongeluk" waardoor de 46-jarige H. v. d. W., ver pleegde van de inrichting „Vogelenzang" te Bennebroek, ernstig gewond raakte. Hij wilde uit de van Merlenlaan d« Herenweg oversteken om een juist ver trekkende bus van de N.Z.H. nog te kunnen inhalen. In zijn haast om de bus te bereiken lette hij niet op het verkeer en een personenauto uit de richting Haarlem kon een aanrijding niet voor komen. V. d. W. liep een schedelbasis- fractuur op. alsmede een linkeronder- beenbreuk en inwendige kneuzingen. Het slachtoffer is per ziekenauto ver voerd naar het Diaconessenhuis in Haarlem. In tegenstelling tot het bericht van Woens dag zal het badhuis aan de Wtistelaan te Santpoort nog gesloten moeten blijven, om dat nog niet alle werkzaamheden voltooid zijn. De openstelling voor het publiek zal nu vermoedelijk begin Februari plaats kun nen vinden. Bovenstaande mededeling plaatsen wil °P verzoek Van de gemeente, terwm oor spronkelijke melding van de openstelling afkomstig was van het badhuis zelf Hier blijkt dus een hiaat te zitten! BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Stalag 17". Boven 14 laar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur LUXOR: „Avontuur In de Zuidzee". Bo ven 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. L1DO: „De rode baret". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De vluchteling van de Alamo". Boven 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Hoffman's vertellingen", 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Het speelhol". Boven 18 jaar. Tij den: 2.30 en 8 uur. MINERVA: Donderdag: „Cyrano de Ber gerac". Boven 18 jaar, 8.15 uur. Donderdag 28 Januari Concertgebouw: Tentoonstelling van Zeeuws fruit, 2 en 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelvoorstelling Tri-, niteitslyceum, 8 uur. Vrijdag 29 Januari Concertgeb.: Marionetten-theater Henk Zoutendijk (Haarl. Kunst Gemeenschap), 8.15 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters, 11.30—12.30 uur. Minerva: Toon Hermans in „Ballot", 8.15 uur. TEN TOONSTELLIN GEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings lijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tuinzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Schilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend: 10—17 uur. Het was vanmorgen een drukke be doening in de Tuinzaal van het concert gebouw. waar het geurde van het kosjr lelijkste fruit. Er werd hard gewerkt w" het prachtigste fruit zo voordelig mogS* lijk op te stellen om zo het publiek eett goede indruk te geven van wat Zeeland ook op dit gebied weet te presteren. Zoals bekend, is het de bedoeling, dat de huisvrouw op deze wijze meer bekend zullen geraken met het Zeeuwse fruit. De demonstratie wordt vanavond om half 8 geopend. De huisvrouwen kunnen er veel wetenswaardigs via causerieën opsteken en een filmvoorstelling zal daarbij een illustrerende taak vervullen. De belangstelling zal wel groot zijn. De ijsbaan aan de Kleverlaan zal d» eerstkomende dagen druk bezet zijn door de Haarlemse schooljeugd. Er zijn verschillende wedstrijden georganiseerd, nadat de Haarlemse scholen zich hier voor hadden opgegeven. Vrijdagmorgen zullen de M.T.S.'ers van start gaan. Het festijn duurt van half negen tot half twaalf. Zaterdagmor gen zijn de leerlingen van de Ketelaar- school aan de beurt, Maandag de leer lingen van de A. H. Gerhardschool, Dins dag de leerlingen van het Tweede Chris telijk Lyceum en Woensdag de leerlin gen van de Klaas de Vriesschool. Voorts zal er Zaterdagmiddag een de monstratie in kunstrijden worden gege ven door erikele leden van de Haagse Kunst Ijsbaan. Er komt een danspaar e» een jong meisje zal staaltjes weggeven in het zogenaamde courrijden. Vermoe delijk zal Zondag een ijshockey-demon- stratie te zien zijn. Het verkeer op de Kinderhuisvest i» sedert de 1952 uitgevoerde herbestrating sterk toegenomen, speciaal door het autobusverkeer. Bovendien wordt op deze vest veelvuldig geparkeerd door de aanwezige garagebedrijven. B. en W. hebben nu besloten een wachtverbod in te stellen voor de weghelft aan de wa terkant. Het uitzicht in de onoverzichtelijke bocht in de Zijlweg ten westen van het spoorwegviaduct wordt veelvuldig be perkt door geparkeerde voertuigen tus sen de Delftstraat en de Duvenvoorde- straat. Als gevolg daarvan zijn onder het viaduct herhaaldelijk gevaarlijke situaties ontstaan. Daarom is een wacht verbod vastgesteld op dit gedeelte van de Zijlweg. Zoals men zich wellicht zal herinne ren is onlangs in een lompenpakhui» in Haarlem, een inbraak gepleegd, waar bij ongeveer 200 kg aan goederen werd gestolen. De Haarlemse recherche heeft thans een drietal lieden aangehouden die bekend hebben het kraakje te heb ben gepleegd, de goederen te hebben verkocht en het geld te hebben °P8f" maakt. Het zijn de 31-jarige A. S. v. R-» de 31-jarige J. J. H. beiden los werk man, en de 34-jarige B. S., van beroep koopman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2