Hammond-orgel in de kerk? H€T T€K€N Z>€7& JOMS öe klank van het pijporgel is zuiverder en natuurlijker H Gewenste netto-inkomen van de arts f 17.500.- In het zand van MA11S Getuigenissen pater Tit us gevraagd over Brandsma Het harmonium is karakterloos Verdediger in arrest üelastingkwitantie vervalst i!S Accoord voor 1 Februari welhaast niet te bereiken Ingrijpen minister onrechtmatig Nieuwe postzegels in N.-Guinea 4 CONCLUSIES COMM-VAN SCHAIK VRIJDAG 29 JANUARI 19b PAGINA 5 Berkelse moordzaak Zes maanden geëist en kantoorbediende teg ^reinverkeer Limburg urenlang gestremd Ontsporing locomotief op station Schin op Geul Begroting provincie Drenthe goedgekeurd F€T2,tC'D€ NOORMAN K«vrouw w. WvW&naiïik "Da Finkst-trblom" Kljndensö Dijk ï.i u w e r a 1 u ar.us 5 Wordt Indon. student uitgewezen? „Ongewenst element" Rapport Ver. Naties Kosten levensonderhoud 't laagst in Nederland Overleg met Rusland over haringcontract door ARTHUR C CLARKE (Vert, door F. van Oldenburg Ermke) Simpang-hotel „bestaat niet meer" Commissie neemt de leiding over „Het Oostenrijkse boek" in Amsterdam Oproep van pater Starmans O.Carm. NIEUWE „TOSCA" Specialistenconflict Oostenrijkse en Zweedse woningen voor Herkingen steneer, de el wordt langzamerhand een dooddoener te zeggen, dat we leven In de eeuw van de techniek en bovendien is het niet eens waar. Want die „eeuw" begon, toen de mens het eerste hulvmiddel vond, dat zijn hand Dezer dagen is er in het Zuiden ge demonstreerd met pijploze Hammond orgels voor kerken. In nevenstaande beschouwing vergelijkt Piet Visser het pijp loze orgel met het pijporgel; daaruit leidt hij het antwoord af op de vraag, welk instrument de voor keur verdient voor de eredienst. zijn voet vlugger en zijn gezichtsvermogen wijder maakte. Het enige met „vroeger" zit hem daarin, dat we van de techniek alles en van natuur nagenoeg niets meer verwachtendat we het technische hulpmiddel eSereren boven de door de natuur zelf gegeven waarden. En dat alleen, om- techniek aan onze zucht naar gemak meer tegemoet komt dan de natuur, lat de die meer inspanning van ons vergt. We zijn de grote waarde der inspanning Verneten! Qp zichzelf is een orgel met pijpen eeh even groot technisch wonder als een pijploos Hammond-apparaat of ^elk ander pijploos instrument dat een klank voortbrengt, die aan het geluid van een orgel doet denken. Een orgel 's de technische vervolmaking van de fluit, die zelf weer een technische ver betering is van het fluiten met de lip- (Van onze Haagse redactie) *h Den Haag gaat momenteel het hard- ekkig gerucht dat mr. M. H. H.. een ar* de verdeefgers in de Berkelse °ordzaak, zou zijn gearresteerd. Bij de stitie konden wij dit gerucht niet be- ^tigd krijgen in verband met het Y^erzoek, dat momenteel gaande is t verschillende kanten echter werd 5 dit bericht bevestigól Sen (Van onze verslaggever) 53-jarige kantoorbediende uit da erdam-Zuid stond voor de Amster- he!**Se rechtbank terecht, verdacht een b,.^tingkwitantie van f 60 vervalst te blaat**1 door een drie voor het getal te Verdachte, die nimmer met de kent 'n aanraking is geweest, ont- eier 'ri0,a*r desniettemin eiste de Offi- zes maanden gevange- (jj. f legen hem. Uitspraak 11 Fe- Pe kwitantie was afgegeven door een belastingambtenaar, aan wie verdachte een deel van zijn belastingschuld be taalde. Deze ambtenaar had er het ko hiernummer opgeschreven van een aan lag, welke slechts f 60 bedroeg. Vol gens verdachte zou hij op diens verzoek ®r daarna ook het kohiernummer op hebben geschreven van een andere aan- 'aS, die veel groter is. Toen verdachte d'®rd aangemaand voor de betaling van waa?r^en toonde hij de kwitantie, Het d als betaling was vermeld, vermeü Caat op het belastingkantoor slecht e echter maar f 60 en ook 's één kohiernummer. Twee getui- undigen, een door de Justitie roet) andere door de verdediging opge- tvve h1' waren het er over eens dat het 'Po t kohiernummer door verdachte et ziin geschreven. dr~' 2ijn geschreven. Over het cijfer J'e Waren ze het niet eens. De deskun- v'ge a charge achtte het cijfer door dardachte geschreven, de deskundige a ,echarge vond te veel afwijking met handschrift van verdachte. Zo ston- van ook de Officier van Justitie en de Judediger tegenover elkaar. Eerstge .'Opmrln «„UU- J K achtte de schuld bewezen, de stt pleitte vrijspraak. Intussen be- "deerde de rechtbank een bijna een °emde ?atste t^ter brede vergroting van de kwitan- gevolge van een ontsporing van q11 locomotief op het station Schin op werd jjg£ treinverkeer op de tra- cten Maastricht-Heerlen en Schin op 1l-Kerkrade-Hezrlen Donderdag- a6n„ e a zo ernstig gestremd dat er van normale dienst heel de verdere nnd geen sprake meer was. '°comotief van de stoomtrein, wel- bm 06 uur in Schin op Geul aankwam, sP°°rde bij het omrijden op het ■j,®nvak Schin op Geul-Valkenburg, trj?.gevolge hiervan werd de lijn Maas- Ijjj "t-Heerlen versperd. Enkele uren e was hierdoor alle treinverkeer op lijn gestremd. ^>rov' bleien van Drenthe hebben de] '30er°fln8 voor het jaar 1954 behan- res^' 'dit de uüfers bleek, dat aan de VtowT' 6611 bedrag van f 100000 kon y, 1 en toegevoegd, waardoor deze een bedrag van f 4.298.067.90 be- v0ePt. Dlt was een reden voor de woord- Co])r ers der verschillende fracties, het hoed^t VaR ^ed' Staten een Pluim op de ciëio ue,Z6tten voor het gedegen finan- ge\vp»t6 Gld' Drenthe Is altijd een arm Ru zLSeWeest' 20 werd opgemerkt en evenwel ^„trc®erves gekweekt, hetgeen 2ich nu ma betekent dat de provincie Wat '"eer alles kan veroorloven Drenthe kL* dfinkwatervoorziening in daa"d datmen'dif k°n WOrden medege- Sluitinapn kÜ <?lt 3aar nog de 20.000 aan- P Pt te bereiken in het con- kfeatschannii rl de N'v- Waterleiding *i5n inhpprp "Drenthe", waarbij niet te Assen W*6" stedelijke bedrijven den en Rmm°°_geIeei?' Meppel, Coevor b^groüng werd ten fCPNi wiif eU De beer Kremer legen gestemdgeacht worden te hebben pen, .dat Gorter hoorde klinken „in een zomernacht." Naast de vele electrophonische appa raten is het Hammond wel het meest bekende. Het bestaat uit een toonge- nerator, een toon versterker en een (ot meer) luidspreker(s). Luidspreker en toonversterker zijn dezelfde als in uw radio-toestel; maar de toongenerator is de kern van het Hammond en het is een wonder van techniek en vernuft. Elke toon ontstaat door regelmatig trillende lucht. De trillingen ontstaan doordat stilstaande lucht tegen een snelbewegend voorwerp botst. Bij een orgelpijp wordt de lucht tegen de on derrand van een pijp geblazen en ge raakt aldus in trillende beweging. Bij een Hammond wordt een metalen plaatje in de luidspreker langs electri- sche weg in trilling gebracht. Deze trillingen delen zich mede aan de om ringende lucht en bereiken zo ons oor. In het Hammond geschiedt er dus niets anders dan een zodanige verande ring van de electrjsche stroom, dat het membraan van de luidspreker de no dige frequentie-veranderingen krijgt te verwerken. Hoe komen deze in het Hammond orgel tot stand? Dit gebeurt in de toon-generator. Daar bevindt zich een as die door een motor in constante snelheid draait. Op deze as zijn evenveel schijven gemon teerd als het klavier van de speeltafel die er min of meer als een orgel speeltafel uitziet toetsen telt. Elk de zer schijven telt een eigen aantal stalen nokken. Deze passeren bij het draaien de electromagneten, die in aantal met de toetsen overeenkomen. Door het pas seren van elke stalen nok ontstaat er een frequentieverandering in het mag netisch veld van elk der magneten, die door een druk op de toets „onder stroom" zijn gekomen. Deze frequentie verandering wordt via de toonverster ker doorgegeven naar de luidspreker. Een normale orgeltoon is geen enkel voudig geluid, maar bestaat uit een grondtoon met meerdere boventonen. De aard en de sterkte van deze boven tonen bepalen de kleur van het geluid. Dit wordt in een orgelpijp bereikt door de afmeting, en het tezamen klinken van verschillende pijpen geeft het door de organist gewenste geluidskarakter. Iets dergelijks heeft men ook in het Hammond-apparaat nagestreefd door bij het neerdrukken van één toets met behulp van „register-contacten" ook meer of minder sterk een aantal boven tonen te laten meeklinken. In theorie is dus de zaak gered. In de praktijk niet. Nog niet? De weten schap staat voor niets! Het is echter een feit, dat een aantal boventonen, die bij het zuiver stellen van de orgelpijp (het intoneren), op zichzelf niet waar neembaar zijn voor het menselijk oor, tóch het geluid van de pijp beïnvloe den. Een goed intonateur weet dan ook, wat hij moet doen, om het meegaan van deze hoogste boventonen te bereiken. Door de herhaalde vervorming in de toonversterker èn vooral in de luid spreker klinken er bij het Hammond een aantal andere bijtonen mee, die de techniek (nog) niet beheerst. Maar er is iets anders: Het gemak, waarmee de doorsnee-hoorder het geluid van een electrophonisch instrument zal slikken, wordt mede veroorzaakt door dat de zuigeling reeds in de wieg de luidspreker-toon te horen krijgt en er mee opgroeit. Hij hoort dus de geluiden „bijgekleurd" door de luidspreker, op dezelfde manier als men een landschap ziet door een gekleurde bril. Wij mo gen evenwel niet vergeten, dat de na tuur zich toch échter die gekleurde gla zen bevindt en dat daar de verhoudin gen der kleuren juist iets anders liggen. Hoe staat het nu met het electro phonische apparaat als instru ment voor onze kerkmuziek? Onze artistieke nuchterheid zegt reeds, dat het beste voor onze eredienst maar net goed genoeg is, dat stijlzuiverheid en eerlijkheid er steeds de voorkeur verdienen. Derhalve dat, zolang er nog goede pijp-orgels gemaakt worden, wij dit edele product van 's mensen geest en hand in Gods dienst moeten ge bruiken, te meer, waar de aanschaf fingsprijs voor een fraai en zuiver ge luid ten gunste van het pijporgel uit valt. Verder is daar het oordeel van de H. Riten-Congregatie, die in een schrijven dd. 13 Juli 1949 (Acta Apostol. Sedis XL 1 1949, p. 617 en vertaald in „Kath. Archief' 3 Maart 1950, p. 176) o.a. verklaart, „dat het oude pijporgel, als meer geschikt voor liturgisch gebruik, in alle opzichten de voorkeur moet verdienen." „Wanneer niet gemakkelijk een pijporgel kan aan geschaft worden", wil zij „in de kerken het gebruik van een electrophonisch or gel toelaten" (wij spatieren! P.V.). Het Hammond verdient in alle geval de voorkeur boven het karakterloze har monium; maar op de trap van ontwik keling, die het in zijn eerste twintig jaren heeft bereikt, kan het noch in toonkwaliteit, noch in schoonheid op te gen het eenvoudigste goed gecon strueerde pijporgel. De techniek staat voor niets, en wie weet PIET VISSER £p In Nieuw-Guinea is op 18 Januari j.l. een nieuwe serie postzegels ter waarde van 5, 10 en 15 cent in gebruik genomen. De zegels, die een afbeelding van een paradijsvogeltje op een tak dragen, zijn geel (15 ct.), blauw (10 et.) of licht bruin (5 ct.) gekleurd. Het opschrift luidt Nederlands Nieuw-Guinea, terwijl de oude zegels slechts Nieuw-Guinea vermelden. 32. Gespannen slaat Erwin zijn vader gade. Hij maakt een vreemde, schutterige indruk en gedraagt zich alsof hij het liefst zou willen weglopen. Eric ziet echter nergens iets verdachts en bovendien staat Wolf vriendelijk te kwispelen, wat niet het geval zou zijn, wanneer er gevaar dreigde. .,Kom mee," beveelt hij, doch het wonderlijke gedrag van zijn zoon ziende, voegt hij er scherp aan toe: ,,Wat is er? Wat hebt gij? Hebt gij iets gezien?" „Wateh nee, Fadir," stamelt Erwin haastig. „Vondt gij het niet nodig mij uw plan mede te delen?" zegt Eric streng, terwijl hij zijn mantel opzoekt en met de jongen de terugweg aanvaardt. „Het kon u blijkbaar niet schelen, dat wij over u in angst zouden zitten met al die moordenaars in het bos! Ge waart nauwelijks weg, of we vonden het lijk van de tweede Deense gast, Tor ge!" „Wat?" onderbreekt Erwin hem verschrikt. TorgeVermoord?" Er trekt een diepe rimpel tussen zijn ogen en het dringt nauwelijks tot hem door, als zijn vader verder gaat-: „Ja, en ondertussen trekt gij er stiekum tussen uit met aanwijzingen, die ge mij ter hand had moeten stellen." Met gebogen hoofd loopt Erwin naast zijn vader. Eric voelt, dat zijn woorden langs de jongen afglijden en hij neemt zich voor hem thuis eens terdege onder handen te nemen. In de verte zien zij de omtrekken van de burcht reeds boven het geboomte oprijzen. Zodra Eric en Erwin het binnenplein betreden, ziet de Noorman Thjalfi haastig op zich toekomen, gevolgd door een krijger, aan wie men duidelijk kan zien, dat hij een snelle rit achter de rug heeft. Heer koning," stoot Thjalfi uitterwijl zijn blik even langs Erwin glijdt, „de Denen! Ze zijn er nog niet!" Inmiddels is ook de krijger naderbij gekomen. „Hebt ge hen dan niet gesproken?" vraagt Eric de man kort. „Ja zeker, heer koning! Zij hebben onmiddellijk de teugel gewend," is het antwoord. „Waarom zijt ge dan niet met hen meegekomen?" bijt de Noorman de bode toe. „Zij droegen mij op, de aanvoerder van uw mannen van uw verzoek te verwittigen. Daarom ben ik doorgereden, heer koning," stamelt de krijger. „Maar hebt ge ze dan later nergens gezien? Dan moet ge hen toch voorbij gereden zijn, man?" barst Thjalfi uit. „Ge zijt al een half uur terug en ze zijn er nog niet." „Maar dan moet er iets met hen gebeurd zijn," roept Eric ontsteld uit en een ver schrikkelijke gedachte flitst hem door het hoofd. Zou de onbekende moordenaar opnieuw hebben toegeslagen? De correspondent in Nederland van het dagblad „Berita Indonesia" heeft ge meld, dat de Nederlandse regering de voormalige majoor Achmadi, die aan de faculteit voor politieke en sociale weten schappen te Amsterdam studeert, als een „ongewenst element" beschouwt, zo dat hij Nederland dient te verlaten. Volgens door het blad ontvangen in lichtingen was de verblijfsvergunning van Achmadi slechts geldig tot Januari, waarna de Nederlandse regering zachte drang op hem uitoefende, Nederland zo spoedig mogelijk te verlaten. Achmadi, een demobilisant van het z.g. studentenleger, ageerde succesvol tijdens de tweede politionele actie in het Solose tegen de Nederlanders, aldus het blad. In 1951 vertrok hij naar Ne derland, waar hij op staatskosten ver der studeerde. Hij werd door de Indo nesische regering tevens belast om op te treden als coördinator van de in Ne derland op staatskosten studerende jon gelui. De laatste jaren ontplooide hij grote activiteit in studentenkringen. In kringen der regering wilde men zich over deze kwestie niet uitlaten, maar van de zijde van het leger werd de mededeling aan de „Berita Indone sia" bevestigd. Naar wij van officiële zijde vernemen is aan Achmadi de verlenging van zijn verblijfsvergunning niet geweigerd. Achmadi heeft zijn recente verblijfsver gunning nog met een maand verlengd gekregen. Voor allen, wier salaris of pensioen in dollars betaald wordt, is Den Haag een ideale standplaats, want de kosten van levensonderhoud zijn daar lager dan waar ook ter wereld. Met New York scheelt het zelfs 30 pol., aldus een rapport van het Statistisch Bureau der Verenigde Naties. Het rapport, dat is opgesteld om een vergelijkend overzicht te krijgen van de kosten van levensonderhoud van de ambtenaren var. bet Internationaal Se cretariaat van de Verenigde Naties in 22 verschillende steden van de wereld, vermeldt, dat alleen in Manilla, Bang kok en Brazzaville de kosïen van le vensonderhoud nog hoger zijn dan in New York, doch alle andere steden lig-- gen beneden het New Yorkse peil: Brussel, Genève en Rome liggen daar lft—15 pet, en Wenen, Londen en Athene 20—25 pet. onder, De kosten van levens onderhoud zijn het laagst in Den Haag, Kopenhagen, San José (Costa Rica) en Santiago (Chili). Het contract voor het leveren van 150.000 vaten zoute haring aan de Sov jet-Unie is op 27 Januari j.l. volgele- verd. Onderhandelingen over een aan vullend contract zijn gaande. In aansluiting op dit bericht vernemen wij thans van de retitersyereniging van de Nederlandse Haringvisserij dat een aanvullend nieuw contract is afgesloten voor de levering in die komende maanden van nog 65.000 a 76.000 vaten. (Van onze redacteur) De commissie-Van Schaik heeft zich bij haar berekeningen, om voor de artsen tot een basisbedrag per zieken fondslid te komen, verdiept in het netto-inkomen, dat voor de arts wen selijk wordt geacht. Zij is van mening dat een gemiddeld bedrag van f 14.000 per jaar niet te hoog moet worden geacht. Dit bedrag moet vermeerderd worden met een redelijke compensa tie voor de extra arbeid van de arts en een bedrag dat aangewend moet worden voor allerlei verzekeringen. De commissie komt dan op een ge middeld netto-inkomen van f 17.500. De artsen hebben voorts als gemid deld inkomen uit andere hoofde dan de ziekenfondspractijk, voor de particuliere practijk dus, bevallingen, keuringen, enz. f 8.690. Hun verwervingskosten auto, personeel enz. kunnen op rond f 6.800 worden geschat. Verrekent men deze bedragen met het gewenste netto inkomen van f 17.500, dan dient het ge middeld jaarinkomen uit de zieken fondspractijk f 15.610 te zijn. De com missie-Van Schaik heeft vervolgens het gemiddelde van het aantal ziekenfonds patiënten per arts genomen en komt dan op een bedrag van gemiddeld f 7. Er is een aanzienlijk aantel artsen, 1385 of ongeveer 40 pet., dat een hoger inkomen uit het abonnementstarief be reikt dan het gemiddelde bedrag van f 15.610. Er is zelfs een tachtigtal artsen dat meer dan het dubbele van dit be drag verdient. Om nu een redelijke basis voor een overeenkomst te verkrij gen heeft de commissie-Van Schaik ge meend voor de artsen, die beduidend meer dan drieduizend ziekenfonds patiënten hebben, een sterk degressief tarief aan te bevelen. Tegen deze laatste regeling vooral be staan bij de artsen grote bezwaren. De vertegenwoordigers van de ziekenfonds organisaties kunnen zich er in het alge meen wel mee verenigen, daar zij in het voorstel om het sterk omlaaglopend tarief toe te passen, een gewaardeerd streven zien om de kosten voor de ge zondheidszorg niet onnodig duur te maken. De artsen met een aantal ziekenfondspatiënten boven de vierdui zend genieten boven hun basisbedrag a f 7 een redelijke extra-inkomen, aldus oordelen de ziekenfondsvertegenwoor digers. De artsen daarentegen menen dat Advertentie 79 De laatste straaljager naar Deimos vertrok drie uur later met Hadfield, Irene en Jimmy aan boord. Irene was naar het Grand Martian Hotel gekomen om Jimmy zijn koffers te helpen pak ken eh afscheid te nemen van Gibson. Ze was een en al opwinding en straal de van geluk, zodat het een genoegen was naar haar te kijken. Haar beide dromen waren werkelijkheid geworden: ze ging naar de aarde terug en ze ging met Jimmy. Gibson hoopte dat noch het een noch het ander een teleur stelling voor haar blijken zou. En hij was ervan overtuigd, dat zijn hoop in vervulling zou gaan. Het klaarmaken van Jimmy's bagage werd een gecompliceerde geschiedenis door het groot aantal souvenirs, dat hij op Mars verzameld had voorname lijk planten en specimina van minera len, welke hij op verschillende tochten buiten de koepels verzameld had. Al die dingen moesten zorgvuldig worden gewogen, en er moesten enkele pijnlijke beslissingen worden genomen, toen bleek, dat hij Wfet hem toegestane ba gage-gewicht met twee kilogram over schreden had. Maar eindelijk was de laatste koffer gepakt en onderweg naar de luchthaven. „Vergeet nu niet," zei Gibson, „om contact op te nemen met Mrs Goldstein, zodra je aankomt. Ze wacht op een be richt van je." „Ik zal er aan denken," antwoordde Jimmy. „Het is erg vriendelijk van u om al die moeite te doen. We stellen het werkelijk op hoge prijs, wat u alle maal gedaan hebt nietwaar Irene?" „Ja," antwoordde ze „dat doen we ze ker. Ik kan me niet voorstellen, hoe we het zonder u hadden moeten klaar spelen." Gibson glimlachte een weinig ver drietig. „Ik geloof, dat jullie het zonder mij toch ook wel op de een of andere ma nier voor elkaar gekregen zouden heb ben". zei hij. „Maar ik ben blij dat alles voor jullie zo goed gegaan is, en ik ben er zeker van, dat jullie heel geluk kig zult zijn. En ik hoop, dat het niet te lang zal duren, voordat jullie weer op Mars terugkomen." Hij keek, hoe ze hand in hand door de nauwe straat gingen, alles om hen heen vergetend, terwijl hun gedachten al vooruit vlogen door het wereldruim. Reeds waren ze hem vergeten; maar la ter zouden ze zich hem weer herinne ren. Het was vlak voor het aanbreken van de morgen, dat Gibson de hoofdlucht- sluis verliet en de nog slapende stad achter zich liet. Phobos was een uur ge leden ondergegaan. Het enige licht was dat der sterren en van Deimos, nu hoog in het westen. Hij keek op zijn horlo ge tien minuten lopen als er geen kink in de kabel kwam. „Kom, Piep," zei hij. Laten we eens een flinke pittige wandeling maken om warm te blijven." Ofschoon de tempe ratuur minstens vijftig graden onder nul was, scheen dit Piep maar matig te hinderen. Niettemin achtte Gibson het maar beter om Piep in beweging te houden. Natuurlijk had hij zelf nergens last van, want hij was er op gekleed. Hoe die planten in de laatste paar weken gegroeid waren! Ze waren nu groter dan manshoogte, en ofschoon dit groeiproces ten dele normaal mocht worden geacht, was Gibson er zeker van, dat ze ook veel aan Phobos te dan ken hadden. Plan Dageraad had reeds zijn stempel op de planeet gedrukt. Zelfs het noordpool-ijs, dat nu zijn win ter-maximum bereiken moest, breidde zich niet verder uit, en aan de zuid pool was het ijs al helemaal verdwenen. Ze bleven staan op ongeveer een ki lometer van de stad, ver genoeg weg om in hun uitzicht niet gehinderd te wor den door de lichten, die onder de koe- Dels brandden. Gibson keek andermaal op zijn horloge. Nog geen minuut; hij wist, wat zijn vrienden nu moesten voelen. Hij staarde naar de kleine, nauwelijks zichtbare, rode schijf van Deimos en wachtte. Plotseling werd Deimos aanzienlijk helderder. Een ogenblik later scheen hij in twee delen uiteen te vallen, toen een kleine, ongelofelijk heldere en lich te ster zijn rand verliet en langzaam naar het westen begon te schuiven. Zelfs od die afstand van duizenden kilome ters was de gloed der atoomraketten zo verblindend, dat het bijna pijn deed aan de ogen. Hij twijfelde er niet aan, dat ze naar hem zouden kijken. Daarboven in de Ares zouden ze aan de patrijspoorten staan, neerkijkend op de grote sikkel vormige wereld, welke zij nu verlieten, zoals hijzelf, wat een eeuwigheid ge leden scheen eens afscheid van do aarde nam. Wat zou Hadfield nu denken? Vroeg hij zich af, of hij Mars nog ooit terug zou zien? Gibson twijfelde er nu geen ogenblik aan. Welke veldslagen Had field nog mochten wachten, hij zou zo winnen, zoals hij ook in het verleden altijd gewonnen had. Hij keerde als overwinnaar, niet als overwonnene, naai de aarde terug. Die verblindend blauwe-ster was nu verschillende graden van Deimo verwij derd, dalend, terwijl zij vaart minder de om zonwaarts te zweven op weg naar de aarde. De rand van de zon verscheen bo ven de oostelijke horizon. Overal om hem heen bewogen de grote, groene planten zich in hun slaap een slaap, reeds eenmaal onderbroken door het meteoor-achtig verschieten van Phobos langs de hemel. Gibson keek nog eens naar de beide sterren, die neerdaalden in het westen en hief zijn hand op ln een stil vaarwel. „Kom, Piep," zei hij. „Het wordt tijd. dat we teruggaan ik heb werk te doen." Hij kneep heel even met zijn gehandschoende vingers zijn lieveling in de oren „En dat geldt ook voor jou," voegde hij eraan toe. „Hoewel jij het nog niet weet, hebben we tamelijk wat werk voor de boeg." Ze liepen samen op de grote koepels toe, die nu zwak glinsterden in het eer ste ochtendlicht. Het zou nu heel vreemd zijn in Port Lowell met Had field weg en een ander op de plaats achter de deur, waarop „Gouverneur stond. Gibson bleef plotseling staan. Eén ogenblik meende hij een vijftien of twintig jaar verder in de toekomst te kunnen' zien. Wie zou dan gouverneur zijn, als Plan Dageraad halverwege voltooid was en het einde ervan reeds kon worden voorzien? De vraag en het antwoord kwamen bijna gelijktijdig. Voor de eerste keer wist Gibson, wat er lag aan het eind van de weg, waarop hij nu zijn schre den had gezet. Op een dag zou het wel licht zijn plicht en zijn voorrecht zijn om het werk over te nemen, dat Had field begonnen was. Het zou louter zelfbegoocheling kunnen zijn of mis schien het eerste besef van zijn eigen nog verborgen vermogens maar wat het ook was, eens wilde en zou hij het weten. Met een nieuwe kordaatheid zette Martin Gibson, auteur, voormalig be woner van de aarde, zijn wandeling voort. Zijn schaduw smolt samen met die van Piep, terwijl die kleine Mars bewoner naast hem voorthuppelde. Bo ven zijn hoofd dreven de laatste scha duwen van de nacht weg uit de hemel, en overal in het rond ontplooiden zich de grote, hloemloze planten en wend den zich naar de zon. (SLOT) extra langdurige arbeid een royale ho norering moet meebrengen. Artsen met meer dan vierduizend patiënten span nen zich dag in dag uit ten behoeve van de gezondheidszorg tot het uiterste in, zo zeggen zij, en daarvoor is het be drag van f 3 per ziel een té geringe beloning. Vanavond, als ziekenfondsen en art sen weer bijeen komen, zal de beslis sing moeten vallen. Komen de vertegen woordigers tot een accoord dan zal de Ziekenfondsraad, die waarschijnlijk op korte termijn bijeengeroepen zal wor den, zijn standpunt moeten bepalen. Het ziet er niet naar uit dat er vóór 1 Februari een beslissing zal zijn bereikt. Zal de bespreking van vanavond niet het gewenste resultaat hebben, dan is de kans groot dat de artsen per 1 Februari tot het verrichtingstarief over gaan. De Landelijke Huisartsenvereni ging heeft wei besloten haar „ultima tum" te verlengen tot 15 Februari, maar zo is eerder medegedeeld als de besprekingen over het rapport-Van Schaik onmogelijk een basis van over eenkomst kunnen opleveren, dan zal de beslissing door de ziekenfondsen met vrees tegemoet gezien per 1 Februari vallen. Het lijkt wel of het hier naar toe zal gaan. Naar Aneta uit Surabaja verneemt, heeft de resident van Surabaja, Soepar- to, een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat ingevolge het besluit van het dagelijks bestuur der gemeente tot intrekking der vergunning van het Simpang-hotel, dit hotel „niet meer be staat." Ter voorkoming van een vacuum en vooral in het belang van het hotelper soneel worden de hotelzaken thans be heerd en uitgevoerd door een commis sie van beheer, waarvan de resident voorzitter is. Sinds Dinsdag is Prawira- dihardjo als vertegenwoordiger dezer commissie in het hotel aanwezig. Hij heeft namens de commissie de algemene leiding van het hotel. In de bekendma king wordt een beroep gedaan op het publiek zich rustig te houden, in af wachting van de verdere afwikkeling der kwestie. Aneta vernam nog, dat het opschrift „Simpang-hotel" van de voorgevel is verwijderd. In aanwezigheid van de Oostenrijkse gezant, de heer R. Seemann, heeft Am sterdams burgemeester Donderdagmid dag in „Arti et Amicitiae" de tot 7 Fe bruari durende expositie „Het Oosten rijkse boek" geopend. De 1800 boeken een geschenk voor de Nederlandse bibliotheken zijn reeds in Den Haag geëxposeerd geweest. Het woord werd nog gevoerd door de gezant en de Oostenrijkse consul-gene raal, de heer J. C. van Marken, die de wens uitsprak, dat andere landen, en in het bijzonder Nederland, naar zijn land zouden komen om daar te tonen wat zij te bieden hebben. „Hoe staat het met ae zaak van pater Titus Brandsma?" Dit is de vraag, welke mij overal wordt gesteld. Zij wijst op de grote belangstelling voor deze mooie zaak. Ik zal er u iets van vertellen. Het is niet zo eenvoudig als men zich voor stelt. Meer dan negentien maanden zijn we bezig geweest om alle geschriften van, over en aan pater Titus in twee-en- twintig rubrieken ordelijk in een archief onder te brengen. Maar tijdens deze werkzaamheden groeide de verering ov waarlijk wonderbare wijze. De steeds rijker binnenstromende correspondentie- verdelen we in „Fama Sanctitatis" (de faam der heiligheid) en „Gebedsverho ringen" (hieronder vallen alle door zijn voorspraak verkregen gunsten van welke aardd ook). Deze beide vormen een reeds respectabel dossier. Verder kwamen en. komen nog steeds aanvragen binnen voor lezingen om daardoor de persoon van pater Titus beter te leren kennen, aldus deelt pater Starmans O.Carm. ons mede. Op zoveel bijkomende werkzaamheden haddden we. aldus vervolgt hij, niet ge rekend en het is steeds een grote rem op ons hoofdwerk: de samenstelling van de „Stellingen en artikelen", nodig voor het Proces. Doch gelukkig hebben we goede hulp gekregen. Twee mijner mede broeders zijn ijverig bezig het leven van pater Titus na te gaan om het vervol gens in de vorm te gieten van deze „Stellingen en Artikelen". Zijn we hier mede klaar dan kan ook het proces bP- ginnen. En het is juist in deze zaak, dat wij ook uw hulp nodig hebben. Het „leven van pater Titus" moet in een helder licht komen te staan. Zijn meer dan gewone „deugdbeoefening" moet duidelijk kunnen worden bewe zen.... en in de gevallen waarin dit no dig mocht zijn, moet bovendien zijn „heldhaftigheid" blijken. Welnu, hoe meer levende getuigen wij kunnen aan voeren. hoe gemakkelijker dit alles zal kunnen worden bewezen. In de afgelopen jaren hebben verschei dene personen ons reeds hun oordeel over pater Titus doen toekomen; voor hen geldt dit woord dus niet. Maar er ziin nog vele anderen die ons nooit iets over pater Titus hebben gemeld en die toch waardevolle inlichtingen kunnen geven over zijn leven en werken over ziin deugden en misschien ook over zijn menselijke fouten. Al deze mensen kunnen ons nu helpen en kunnen hun deel ertoe bijdragen het Proces zijner Zaligverklaring te bespoe digen. Geeft u mij uw adres op, dan kunnen wij ons met u in verbinding stellen om dan in een gemoedelijk en De Ned. opera heeft de „Tosca" op nieuw ingestudeerd onder regie van Walter Poll en onder muzikale directie van Erich Walter. De voornaamste rollen worden gezon gen door Greet Koeman, Joh. v. d. Zalm, Gerard Holthaus en Gerard Groot. De nieuwe decors zijn van Wal ter Pöll. Voor de eerste maal wordt de ver nieuwde Tosca in Rotterdam uitgevoerd op Maandag 1 Februari, in Amsterdam op Vrijdag 5 Februari. vertrouwelijk, zo nodig geheim-blijvend onderhoud waardevolle gegevens van u te ontvangen. Op al deze mensen doen wij een beroep van welke rang of stand zij ook zijn. En omdat pater Titus steeds „alles voor allen" heeft willen zijn mo gen wij zonder enige bedenking zeggen' „In alle rangen en standen zijn er men sen, die getuigenis kunnen geven dat pater Titus is geweest een man van „meer dan gewone deugdbeoefening". Laat eens wat van u horen. Mijn adres is: P.P. Starmans, Vice-Postulator, „Carmel" Doddendaal 20, Nijmegen. (Van onze correspondent) De Tilburgse oogarts, dr. C. K., die veertien dagen geleden voor de Bredase rechtbank terecht stond wegens een overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 werd Donderdagmor gen ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank achtte de ten laste gelegde prijsopdrijving van vijf en zeventig cent wel bewezen, maar niet strafbaar. De officier van Justitie zal tegen dit vonnis in hoger beroep gaan om een uitspraak te krijgen in deze principiële zaak. De overtreding is namelijk begaan om uit gemaakt te krijgen of het ingrijpen van de minister van Economische Zaken in het conflict tussen een groep specialis ten en de ziekenfondsen rechtmatig is geweest. Het betreft hier de specialis ten, die zich verenigd hebben in de N.V.V.S., welke is afgescheiden van de Landelijke Specialisten Vereniging. Uit het vonnis van de Bredase recht bank kan worden opgemaakt, dat het standpunt van de verdediging in deze zaak door de rechtbank is gevolgd en dat de prüzenbeschikking van de mi nister niet verbindend wordt geacht. Het ingrijpen van de minister in het conflict zou dus onrechtmatig zijn ge schied. De verdediging had betoogd, dat de prijzenbeschikking, slechts geldend voor een groep specialisten en niet noodza kelijk door verstoring van het econo misch evenwicht op de binnenlandse markt, niet rechtsgeldig zou zijn ge weest. De officier van Justitie daaren tegen meende, dat de minister kon in grijpen op grond van bepalingen in de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939. Gistermiddag zijn in het gemeente huis te Herkingen de Oostenrijkse en Zweedse woningen aan het Zweosplein (Zweden-Oostenrijk plein) symbolisch overgedragen. Burgemeester D. van Heyst uitte ziin dankbaarheid voor het grote geschenk uit Zweden, dat door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis is aangeboden, en dat uit Oosten rijk, dat door bemiddeling van het mi nisterie van Wederopbouw .en Volks huisvesting aan Herkingen werd toe gewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5