Rids van der Zee, goochelaar-manipulator (amateur) viert internationale triomfen SPORTNIEUWS I HENK ZOUTENDIJK met zijn DE WEEK IN STAD EN STREEK 2 I fpf f poppen in Concertgebouw Succesvol optreden van Haarlemmer in paleis Soestdijk tl Jongen op Spaarne door het ijs gezakt SLEUTEL WEG? Joyeuze kolder van Toon Hermans in Minerva heemstede. Bevolkingsonderzoek bracht al 22.000 mensen voor het toestel CONCERTZAAL „FLORA" Hillegom zandvoort: pBrieven van lezers-] ZATERDAG 30 JANUARI 1954 PAGINA 2 - SINDS ZIJN VEERTIENDE JAAR OP DE PLANKEN Broeder-goochelaar in Den Haag Slecht nieuws van R.K. volleybalclubs Haarlemse Politieschaats- kampioenschappen Kunstrijden op de ijsbaan Ver. Katholieke Dammers Schaakclub „Het Witte Paard" In het klooster I Dank zij moedig optreden gered Bromfietser geVallen en ernstig gewond Rijdende jeugdbioscoop „DE SLEUTELSPECIALIST" ym ROTTERDAMS BALLET IN HAARLEM Optreden voor de Kunst gemeenschap KOU EN SOGIALE ZORG KATH. VROUWEN BEWEGING R.C.H. organiseert schaatswedstrij den R.K. Verenigingsgebouw IS pet. laat zich geregeld doorlichten Zondag 31 Januari fl'l'-llil 11*41 II t C Koor Katholiek Haarlem Burgerlijke Stand T.Z.B. gaat spelen om de „Bouwes-beker" KERKBERICHTEN De ziektenkostenregeling voor ambtenaren Op de verjaardag van prinses Mar griet op 19 Janari trad des middags in het Paleis Soestdijk de Haarlemse amateur-goochelaar Rids van der Zee op, die op slag een geweldig succes oogstte. Toen wij de uitverkorene hier over eens nader wilden spreken, en wij ons vervoegden aan een groot Haar lems modemagazijn, troffen wij daar een bescheiden jongeman van 23 jaar, die juist 'een klant op enkele trucs tracteerde en zich daardoor als de ge zochte manifesteerde. Voor een rustig gesprek was de omgeving niet bijster geschikt en dus maakten wij met Rids een afspraak, om hem thuis eens een bezoek te brengen. En zo traden wij op een koude Januari-avond zijn wo ning aan de Johan van Vlietstraat bin nen. „Een sigaret?" bood onze gastheer aan, en hij opende een houten schuif doosje. Er bleek echter niets meer in te zitten en dus schoof hij het doosje weer toe. Onmiddellijk daarna opende hij het weer en tot onze verbazing la gen er nu vier sigaretten uitnodigend te wachten op de liefhebber. Wij na men er een uit, aarzelend en elk ogen blik een nieuw foefje verwachtend, maar er gebeurde verder niets meer. Aldus ons entrée '.ij Rids, die van zijn veertiende jaar af op grote schaal de mensen op plezierige wijze beet neemt. Met zijn goochelarijen en trucs had hij binnen korte tijd zoveel succes Rids of „Stirza", zoals zijn artisten- naam luidt, is pas 23 jaar dat hij zich nationale bekendheid verwierf. Televi sie en filmcamera's hebben een ge deelte van de feestmiddag Soest dijk opgenomen.... Ja, de carrière van Rids op de planken was snel gemaakt. Fries van geboorte, verhuisde hij al op jeugdige leeftijd naar Zandvoort, waar hij zijn hobby voor het fascinerende goochelspel ontwikkelde en van tijd tot tijd op bruiloften of feestjes trots zijn vorderingen toonde. Op 4 Decem ber 1946 viel de grote dag, dat Rids in Zandvoort zijn officieel debuut maakte voor een „echt" publiek en zich daar mee het eerste krantenartikel verwierf. Het succes was direct enorm en van toen af ging het snel bergopwaarts. In 1947 sloot hij zich aan bij het klein- kunstensemble „De Muzanto's", een amateurgezelschap van nationale faam. Het duurde niet lang of „Stirza" was in de groep een van de grootste attrac ties, zodat men in 1949 van hem node afscheid nam. In 1947 ondernam hij 16 jaar oud met behulp van de vriendschapscorrespondentie, een korte trip naar Engeland en bracht in een achttal voorstellingen de Engelse be volking tot groot enthousiasme, zoals krantencritieken c.is lieten zien. Ook in Nederland trad hij heel dikwijls, naast zijn gewone dagelijkse werk als winkelbediende in een Haarlemse con fectiezaak, voor het "oetlicht met zijn zich steeds uitbreidende repertoire. Het was voor de katholieke Volleybal clubs H.B.C. en Velox wel een bijzonder slechte avond. Vooral de nederlaag van het in de twee de klasse heren leidende H.B.C.-team kwam wel heel hard aan, want met niet min der dan 4—0 moesten zij de meerderheid erkennen van hun gevaarlijkste tegenstan ders Rapiditas. Het zag er in het begin niet naar uit dat de Heemstede Berkenrode Combinatie een dergelijke grote nederlaag te slikken zou krijgen, want in de eerste game nam het team zelfs een grote 91 voorsprong, doch toen Rapiditas meer vat op het spel kreeg was deze voorsprong spoedig ver dwenen en een 159 nederlaag was het resultaat. Hierna ontbrak de aanval van H.B.C. volkomen en door het uitschakelen van Hilterman (de gevaarlijkste man bij H.B.C.) en slecht serveren, kwam Rapidi tas steeds weer terug. Mede door het goe de afwerken van de aanval behield Ra piditas een groot overwicht en de overwin ning was volkomen verdiend. Ook het Velox-team moest tegen het lei dende H.V.S. genoegen nemen met een 31 nederlaag. .Zoals te voorzien vormde de H.V.S. ploeg een beter geheel, terwijl Bou- kes c.s. ook technisch een beter verzorgd spelletje lieten zien. De ploeg van Wim Broeken had in ieder geval nog het ge noegen de eer te redden (31). Bij de dames kwam alleen Velox III bin- BIOSCOPEN REMBRANDT: ,Een nieuwe morgen". Bo ven 14 jaar. Tijden 2 4.15 7 en 9.15 uur. PALACE: .Barbarossa de zeeschuimer". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „De prins-piraat". Boven 18 jaar. Tijden, 2, 7 en 9.15 uur. Zater dag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Bekentenis ener liefde". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Spijkers met koppen", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ROXY„Robin Hood". Boven 14 jaar. Za terdag en Zondag 7 en 9.15 uur. „Dom- bo", a. 1. Zaterdag en Zondag 2 en 4.15. Vanaf Maandag „Robin Hood". 2.30 en 8 uur. CITY: ,,'t Zwaard der vergelding". Zater dag en Zondag. Boven 14 jaar. Vanaf Maandag „Bittere rijst", volwassenen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Zaterdag: „Mammy" a. 1., 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag tot en met Woensdag „Limelight", a. 1., 8.15 uur Woensdag ook 2.30 uur. Zaterdag 30 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „Deze vrouw mag niet branden", 8 uur. Zondag 31 Januari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die" in „Luistert u niet, dames", 8 uur. Minervatheater: Toon Hermans in „Bal lot". 2 en 8.15 uur. Maandag 1 Februari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel in „Graag of niet", (ab.) 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u en des Zondags van 13—15 uur. Teyler's Museuro. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt, Rafael. Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 11—15 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Tulnzaai, Wagen weg 102. Tekeningen en Scnilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopend 1017 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van moderne klassieke meesters (t.m. 16 Februari). Huis met de Kogel, Spekstraat 42. Ten toonstelling van schilderijen van Cees van IJsseldijk (t.m. 6 Februari). ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Th. A. Klinkhamer, Konin ginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels Van Mees, Lange Veerstraat 19, tlef. 11000, Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1. telefoon 11180. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse weg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort-Stat., tel. K 25608249. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door dokter R. Holthuis, Rollands laan 35, tel. 11990. HEEMSTEDE De Zondagsdienst voor artsen wordt waar genomen door Dr. J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103 en Dr. J. J. v. Luin, Rronsteeweg 76, tel. 34445. wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden- hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. nen de lijnen. Ook hier een nederlaag te gen die Raeckse IV. De uitslagen waren: DAMES: le klasse: Die Raeckse I—OVRA I 4—0 VCK I—HVS I 1—3 PSVH I—Rapiditas I 2—2 2e klasse: Die Raeckse II—PSVH II 4—0 BGV I—Die Raeckse III 2—2 PWN I—Ramplaan I 3—1 3e klasse: Velox IIIDie Raeckse IV 13 GIOS I—OVRA II 3—1 Rapiditas IIGios II 31 HEREN: le klasse: HVS 1—Velox I 3—1 HVS II—CIOS I 1—3 2e klasse: Rapiditas I—HBC I Cios II—PWN I Boru IRamplaan I Rapiditas II—Santpoort I VCR II—PSVH II Cios IIISportief I 4—0 2—2 1—3 2—2 4—0 3—1 3e klasse Die Raeckse IIIRapiditas III 31 De P. S. V. Haarlem heeft schaats wedstrijden georganiseerd op de ijs baan aan de Kleverlaan. Verreden werd het kampioenschap korte baan. De strijd onder de 15 deelnemers had een spannend verloop en wel in het bijzonder de finale tussen de oude rot A. Dijkstra en de jeugdige K. Aalders. Het technisch kunnen van Dijkstra moest het echter afleggen tegen het uithoudingsvermogen van Aalders, zo dat de einduitslag werd: 1. en kampioen Politie Haarlem 1954 K. Aalders; 2. A. Dijkstra; 3. Th. Nijdam; 4. J. van Klinken; 5. K. van Houten. Tijdens de prijsuitreiking door de voorzitter van de P. S. V. H., hoofd inspecteur L. Davidzon, werd door deze een kort afscheidswoord gericht aan de inspecteur J. van Klinken, die per 1 Maart a.s. de politiedienst gaat verlaten, aangezien hij met ingang van deze datum een betrekking heeft aan vaard bij de Spoorwegrecherche. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de ijshockey-demonstraties, welke morgenmiddag op de ijsbaan aan de Kleverlaan worden gehouden. Uitslagen van de deze week gespeelde wedstrijden: M. KokJ. Heijne 20, G. Faaij—R. Kok 2—0, A. Masteling—H. Lin deman 20 P. Hollenberg—Th. Kok 1—1, P. Mul—J. Lucas 2—0, H. Rump—P. Beelen 20, J. KramerP. Vogelaar 20, D. RumpG. Kraak 11, J. v. d. KroftV. Andringa 20, H. Rump—P. Vogelaar 20. Uitslagen: Groep 1: Happelv. Emmerik 0—1, Hoog landStolvoort 10, v. EmmerikStol- voort 1—0. Groep 2: v: Deyzen—Hopman 10, v. Eg- mond—Huy boom 0—1. Groep 3: v. Straatenv. d. Stoop 0—1. HunekerHoldorp 10, BoonOverdijk 01, KomenHoltkamp 01. Groep 4: Ruben—Andringa 10, v. d. PutteHaasbeek 10, v. d. Berg—Tromp 1—0. Rids noemt zichzelf goochelaar-mani pulator en hij wil daarmee dus zeggen, dat het zwaartepunt vr.n zijn trucs be rust op het gebruik van zijn handen, zijn vingervlugheid. En deze is waar lijk verbazingwekkend, zoals wij meermalen mochten constateren. Maar ook „in het groot" kan hij wonderlijke dingen doen. In 1949 volgde hij, naar hij meende, zijn roeping en vertrok naar een klooster van een Franse congregatie in België, waar hij twee jaar verbleef. Gedurende deze twee jaar werd hem het goochelen, zijn geliefde vermaak, ontzegd. Als broeder Henricus keerde hij tenslotte terug naar Den Haag, waar hij in een voogdij huis belast werd met de zorg over 24 kinderen en aangezien het jeugdwerk hem altijd na aan het hart had gelegen, beviel zijn taak hem bijzonder goed. Ook het goochelen werd hem weer toegestaan, van welke permissie de kinderen natuurlijk veel pleizier ondervonden! In deze periode wist broeder Henricus ook een aapje te bemachtigen bij de directeur van Artis, dat hij dresseerde en liet optre den tot groot vermaak van allen. In November 1953 kwam Rids tot het besef, dat het kloosterleven voor hem niet was weggelegd en hij besloot zijn toog weer te ruilen voor een meer wereldse kledij. Nauwelijks te rug in het ouderlijk huis te Haarlem, begonnen de verzoeken om een op treden weer te stromen, zodat momen teel Rids weer enkele avonden per week op de planken zijn buitengewone behendigheid ten toon spreidt. Hoe nu juist hij in Soestdijk mocht optreden? Vijf jaar geleder tijdc-.s een optreden in Amsterdam, maakte hij op een van de toeschouwers zo'n indruk, dat deze besloot Rids in gedachten te houden. Daar deze mijnheer onlangs werd gekozen in het bestuur van het Prinses Margriet Fonds en er werd beraadslaagd over de viering van Prinses Margriet's verjaardag, stelde hij onmiddellijk voor Rids uit te nodigen om op te treden. Het voorstel werd aanvaard en zo toog Rids op 19 Januari met kloppend hart naar de koninklijke woonstede. Het is voor hem een mid dag geworden om nooit te vergoten. Hij mocht een welgemeend compli ment van de Koningin in ontvangst nemen, die vooral zijn beschaafd en eenvoudig optreden bewonderde, even-ls de wijze, waarop hij met6 de kinderen omgir._,. Des te meer waar deerde hem de Koningin, toen het zelfs haar niet gelukte Rids' zijn goo- chelgeheimen te achterhalen. Iets, waarin wij trouwens evenmin slaag den. Goochelen is niet de enige hobby van onze gastheer. Knutselen is even eens zijn geliefd tijdverdrijf en bo vendien toonde hij ons enige schilder stukken, die ta lent beslist verra den. Op de schoor steenmantel prjjkt een wisselbeker, de hoofdprijs, die hem in 1949 als kam pioen van alle Ne derlandse amateurs op verschillend ge bied is toegekend Binnenkort zal het Haarlems pu bliek met Rids kunnen kennis ma ken als compagnon van een zaak in religieuze artike len annex kantoor boekhandel. Thuis gekomen, men kan nooit weten, controleer den wij nog even de inhoud van on ze zakken. Alles was compleet. On ze excuses! Advertentie v 1V w elke woensdagavond in TRESLONG - HILLEGOM Vanmorgen is op het Spaarne ter hoogte van de Teer- en Asfaltfabriek een ongeveer viertienjarige jongen op het nippertje van de verdrinkingsdood gered. Samen met een stel vrienden was hij van de overkant het Spaarne opgelopen, dwars over een vaargeul, die gisteren nog gebruikt was. Toen hij doorliep over de rand van een met ijs overdekt wak, zakte hij door het ijs. Enige werklieden van de Teer- en Asfaltfabriek snelden onverwijld te hulp met ladder en lijnen, maar vooral dank zij het kordaat optreden van een hun ner, de heer N. Sonnevelt uit de Ged. de Wetstraat 31, kon de jongen, die op het punt stond te verdrinken, uit het water worden getrokken. Woensdagmorgen 8 uur is op de Ver- gierdeweg de 59-jarige S. J. v. d. M. uit de Eksterstraat, die een bromfiets be reed, gevallen doordat het uitlaatpijpje tussen de spaken van zijn voorwiel ge raakte. Hij is toen met een wonde bo ven het linkeroog, een vermoedelijke hersenschudding en een shock vervoerd naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Het onderzoek in het ziekenhuis bracht aan het licht dat hij een schedelbasis- fractuur had opgelopen. Zijn toestand is ernstig. Vermoedelijk eind volgende week zal Haarlem bezoek krijgen van een mobiele jeugdbioscoop, die gedurende ongeveer 20 dagen in totaal op een aantal pleinen in de stad zal worden opgesteld. De kinderen zullen dan kunnen genieten van verschillende leuke tekenfilms en andere vrolijke rolprenten. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11-193 Wellicht was het gure weer debet aan het bescheiden aantal bezoekers, dat gisteravond in de tuinzaal van het Concertgebouw getuige was van een hartverkwikkende voorstelling door het poppentheater „in den vroeden Zots- cap". Henk Zoutendijk had een tweetal stukken op zijn programma geplaatst: het aloude, steeds weer boeiende „Rei- naert de vos" en, na de pauze, de luch tiger schets „Hoe Peerke den duvel te slim af was". Na een toelichtende inleiding van Zoutendijk waren reeds spoedig allen in de ban van die geheimzinnige, ge raffineerd verlichte poppenkast, waar Grimbeert de das zijn wijze woorden liet horen, de koning gromde en Rei- naert lokte, toesloeg en de spot dreef bovendien. Het is niet alleen de wijsheid, die dit dierdicht zo'n bekoring verleent; het is ook de eenvoud, de klare taal en soms de charmante naïveteit, waarbij we nog willen afzien van de dichterlijke méri tes. Henk Zoutendijk en Marja Bergen hebben de delicate taak op zich ge nomen hun publiek niet slechts te amuseren, maar binnen hun vermogen ook te instrueren of, populair gezegd, een lesje te geven. De bezoekersna- Voor het eerst in Haarlem zal het jonge Rotterdams Ballet Ensemble op treden in de Stadsschouwburg. De groep staat onder leiding van Netty van der Valk en telt 22 medewerken den. De voorstelling wordt gegeven op Dinsdagavond 16 Februari onder aus piciën van de Haarlemse Kunstgemeen schap. Het programma voor deze maand vermeldt verder een eerste vertoning in Haarlem van de Italiaanse film „II Christo Froibito" (De verboden Chris tus), een film onder regie van Curzio Malaparte, die ook het scenario schreef. De voorstelling wordt gegeven in het Rembrandt-theater, Donderdag 4 Fe bruari, 's avonds om 9.15 uur. In het voorprogramma wordt gedraaid „Ima ges pour Debussy" van Jean Mitry. Zondagochtend 7 Februari, om 11 uur, wordt in het Rembrandt-theater een operaconcert gegeven. Medewer king verlenen vier van de bekendste Nederlandse operazangers, n.l. Greet Koeman (sopraan), Anny Delorie (alt), Chris Reumer (tenor) en Siemen Jongsma (bas). Uitgevoerd worden aria's, duetten enz. uit de meest be kende opera's, o.a. Die Zauberflöte, Barbier van Sevilla, Carmen, Faust en Aïda. Tenslotte houdt deze maand drs. G. Borgers Vrijdag 26 Februari in de Bil- derdijkzaal van Brinkmann (Grote Markt) een lezing over de grote let terkundige expressionist Paul van Ostayen. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben met- ingang van 4 Ja nuari 1954 voor diegenen, die een uit kering krachtens armenwet ontvangen, de maximum huurtoeslag verhoogd van 7.50 tot 10 per week, terwijl de kindertoeslag is verhoogd tot 4 per week voor kinderen van 0 t/m 4 jaar en tot 5 per week voor kinderen van 5 jaar en ouder. De verheogde premie voor het ziekenfonds wordt ten volie boven de uitkering vergoed. Verdere maatregelen zijn bij B. en W. in over weging. men met een glimlach het lesje ter harte, waarin dan tevens de triomf van beiden ligt uitgedrukt. Een kostelijke uitbeelding beleefde ook het verhaal van Peerke, die de du vel te glad af was. Het komische ele ment overheerste hier sterk, hoewel de duivel in vroeger tijden een zeer reëla figuur was. Marja van Bergen en Henk Zouten dijk wisten zich, na hun culturele daad, verzekerd van de dankbaarheid en waardering van de H.K.G.-ers. Het is dus niet waar, dat „heel Haarlem en omstreken" al in Amster dam ging kijken naar de koledrrevue „Ballot" van Toon Hermans. Het Minerva-theater te Heemstede was gis teravond uitverkocht en Zondagmiddag en -avond zal dat wel dezelfde kant op gaan. Het Heemsteedse theater is ver rukkelijk geschikt voor zulk uitgebreid cabaret, maar verrukkelijker is Toon als goochelaar een nummer dat het peil van Buziau tenvolle bereikte als chansonnier, modekoning, vertellers met de spruitjes in het water (hij woont in Zandvoort), als Limburger, die nog dromen kan over zijn geboorte plaats en zijn moeder eert. Hij is formi dabel in zijn imitaties, woordspelingen, mensenkennis. Hij bezit het recept om de mensen te laten lachen om hun eigen dwaasheden, vooroordelen en fouten. Om hem heen zong een twaalftal, gro tendeels jonge mensen voor verschil lende revuescènes in Amerikaanse stijl, welke niet altijd te vatten is. Schoon heid, kleur en stijl maken echter goed waar techniek ontbreekt. Telkens weer verschijnt b.v. een amateursoldaatje met een houten geweertje in de scènes. Met dat mannetje heeft Toon wat voor, maar wij vatten het niet. Het sociale element de mensen dringen maar in het leven, onder de bontjas gaat ar moede schuil, de emigrant en zijn ver trek ontbreekt niet, maar het indrin gende ontbreekt, wat niet zeggen wil dat het kijken minder de moeite waard zou zijn. Het is Toon, die het 'm doet. De hele avond, zonder inzinking, met een jon gensachtige onbevangenheid en een talent, dat de grootste Nederlandse komiek, die ons land ooit gekend heeft, gaat evenaren. v. W. Donderdagavond hield de Katholiek® Vrouwenbeweging, afd. Heemstede, haar jaarvergadering. De presidente, mevrouw M. Kubatz-' Brugman sprak haar bewondering uit voor de moed van de aanwezige da mes, die de huiselijke haard hadden durven verlaten waar het zo warm en gezellig is, om deze vergadering bij te wonen. De secretaresse, mevrouw Zegwaart, bracht verslag uit over wat de afde ling in het afgelopen jaar heeft gedaan. Er werd door vele leden deelgenomen aan de Stille Omgang te Amsterdam, bedevaart naar Heiloo; voor het jaar lijks uitstapje was eveneens grote deelname en de vergaderingen werden algemeen goed bezocht. De presidente, die tijdelijk het ambt van penningmeesteresse heeft vervuld, bracht verslag uit over de financiële toestand, waaruit bleek, dat er een klein batig saldo in kas is. Het af tredende bestuurslid, mevrouw Spie- rings—Hessels, werd bij enkele randi- daatstelling gekozen, terwijl als nieu we bestuursleden werden aangewezen mevrouw v. d. Velden, mevr. Heyen Nobels en mej. Rijken. Als propagan diste werd voorts benoemd mej. Kop pen, die tevens als toegevoegd be stuurslid zal optreden, echter zonder stemrecht. Uit de mededelingen van de presi dente bleek voorts, dat in het diocees een verheugende activiteit heerst. Et bestaan plannen, om een grootse avond in Haarlem te organiseren, waaraan al dè omliggende afdelingen kunnen deelnemen. Verder werd de aandacht gevraagd voor de feestavond, welke op 21 Fe bruari zal worden gehouden. Ook dc echtgenoten en verloofden worden op deze avond verwacht, doch ter dekking van de te maken onkosten zal een klein bedrag als entrée worden gevraagd, waartegen geen bezwaar bleek te zijn- De heer J. A. J. Ergetemeijer uit Amsterdam hield een praatje over de invloed van de reclame op de vrouw. Morgenochtend om half elf zal RA?' op het R.C.H.-terrein achter de hoo'°~ tribune (Van Merlelaan) schaatswed strijden organiseren voor veteranen, senioren, junioren en adspiranten. Zondag: 8 uur, toneelclub K.J.B., op voering van „Metamorphosen". Het bevolkingsonderzoek in Haar lem is thans in volle gang en de orga nisatoren zijn tot nu toe zeer tevreden. Gedurende de ruim twee maanden, dat men bezig is in het gebouw van de G.G.D., zijn al bijna 22.000 personen voor het toestel verschenen. Daartoe zijn ongeveer 35.000 oproepkaarten ver zonden. Slechts een klein percentage reageert niét op de eerste oproep, het zij door eenvoudig weg te blijven, het zij door de kaart te retourneren met de reden daarop vermeld. waarom men niet deelneemt. Al is dit peicentage Klein, op een ge heel van 120.000 mensen, die voor het onderzoek in aanmerking komen, om vat het toch natuurlijk een groot aan tal mensen, dat de administratie handen vol- werk geeft. Ne enige weken gaat de tweede oproep de deur uit en heeft ook deze geen resultaat, dan volgt een Advertentie De goochelaar-manipulator Rids van der Zee in een van zijn vele nummers. Wij maken belangstellenden nog eens attent op het concert, dat „Koor Katho liek Haarlem" Dinsdag 2 Februari geeft in de Gemeentelijke Concertzaal en waarbij uitgevoerd worden: Mis in C-dur van L. v. Beethoven en Litaniae Lauretanae van W. A. Mozart. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie van hedenavond. GEBOREN: C. W. van der Meij— van Veggel, z; A. G. F. LuitenRoe- lofs, z; A. V. RoozendaalBosman, d; E. M. KarskensSchiphorst, d; M. G. Erentsde Klerk, d. ONDERTROUWD: Th. Th. Wassenaar en A. Ploeg; L. Thomas en A. G. Rol vers. GETROUWD: B. M. van Egmond en C. Vrolijk; C. Bruggink en N. E. Brus; J. G. W. la Fleur en G. P. A. van Bek- kum; J. Bergman en A. A. Luiten; R. H. Eek en W. Hogeslag- A. J. Ruiter en M. Buddingh. OVERLEDEN: C. P. van Schie, 50 j.. Benkoelenstraat; C. J. van Koten, 68 j., Kenaupark. H. M. Augustinusde Nijs, 64 j.. Van der Vinnestraat; A. Nieuw- veenOverhuijs, 74 j., Gasthuislaan. Ook in Haarlem hebben we graag de mond vol over cul tuur en er wordt niet zelden over een evenement gesproken of een manifestatie als het gaat om een eenvoudige beoefening. Maar een uitverkoop of een geslaagde blindedarmoperatie wordt dan ook minder aan het woord evenement gekoppeld. De concerten zijn hier veelal flink bezet en de muzieklief hebber blijkt niet vlug aan indiges tie te lijden. Het bezoek aan de Schouwburg moge dan, vergeleken met enkele jaren geleden, terug gelopen zijn, men gaat toch graag naar het Wilsonsplein als er iets cuuooa goeds geboden wordt, ook al zijn er bezoekers, die meer op bepaalde namen van acteurs en actrices af gaan dan op het stuk dat geboden wordt. U hebt kunnen lezen, dat het Frans Halsmuseum een record aantal bezoekers in 1953 trok vooral buitenlanders, maar wij gaan ook alleen in het buitenland naar een museum om er mee te kunnen geuren ook al hebben we er geen snars kijk op en dat het Internationaal orgelconcours zich zowaar kan bedruipen. Nijmegen weet nu, dat de Haar lemmers bij uitstek culturele han den hebben voor het restaureren van gobelins (spreek uit chobe- lins) en voor ons was het ook een nieuwtje. Ons artistiek gevoel is groter, zonder hm! We doen allemaal aan cultuur; ln de mandolineclub, met tekeningen op de kerkbanken, omdat de radio toevallig niet na amusementsmu ziek is afgezet of omdat we op een verjaardagsavond zo verrukkelijk kunnen voordragen. Ook de ge meente laat zich niet onbetuigd en geeft er jaarlijks tonnen voor uit. zo niet steeds uit overtuiging dan uit een heilig moeten. We hebben een naam op te houden en hoezeer men op ons let is nog onlangs ge bleken toen het plantsoentje op de Grote Markt in de grote pers de aandacht trok. Het behouden en conserveren van historische, mits gaders culturele gebouwen drukt, ook op de stadsfinanciën, maar welke rechtgeaarde Haarlemmer mag daar bezwaar tegen maken? Sinds enige jaren vindt het in- terscholair jeugdtournooi plaats. Leerlingen van alle middelbare en ULO-scholen kunnen meedoen; prijsbejag is er niet en op allerlei gebied kunnen de jongens en meis jes hun kunnen demonstreren. U hebt kunnen lezen, dat de sectie toneel en dans aan de beurt ge weest is, met verblijdend groeiend resultaat. Driemaal wordt nu al een schouwburg gevuld met belang stellenden, vooral jeugd en onder wijzend personeel. De belangstel ling van de ouders, ook van de niet-optredende kinderen, neenn toe en er moet dus nu gewaakt worden voor een volledige exploi tatie. Ook indien de schouwburg tien maal uitverkocht zou kunnen zjjn, dan moeten de organisatoren zich niet laten verleiden om zoveel avonden te geven. Er is geen te kort, overheidssubsidie komt er niet bij te pas en dus moet men de studie van de gekozen „artisten" niet in de war sturen. De pauze is op zo'n avond aller genoeglijkst. De uiterlijk volgroei den, die één flesje limonade kopen en heimelijk om de beurt aan het rietje zuigen; de branieschoppers met vlinderdasje en pomadeharen, die bravour spelen tegen de meis jes; de twee, zó smoor op elkaar, dat ze zich alleen in de foyer wa nen en vergeten koffie te drinken; het gillende HBS-meisje met dc paaraestaart, te rode lippen en ge leende nylons, voor wie de hele avond naar de knoppen is, omdat ze een ladder in haar rechter kous voelt optrekken, 'n Groepje staat om een pijprokende leraar, nu 'n moordvent, maar in de klas 'n ty- ran, zoals ze denken. Ginds valt een limonade-flesje om, de inhoud borrelt op de nieuwe blauw-groene pantalon van een Gymnasiast, die zich herinnert, dat zijn moeder hem nog waarschuwde „trek die mooie broek nou niet aan van avond". Er is bijna niemand zonder sigaret van al die jongeren. De gulle met Chesterfield speelt de Maecenas, zijn vader is op de grote vaart; de kieskeurige, vindt Ame rikaanse sigaretten flauw en sma keloos; het meisje naast hem weet geen tabak van tabak te onder scheiden, trekt met een pruimen mondje aan een van de tien voor dertig cent en blaast met razende snelheid de rook weer naar buiten. Zonde van die feestelijke kapsels der blondjes en zwartjes, dat de rook steeds dikker wordt en de zachte parfum van mama gluiperig doodt- Reuze geslaagde avond! Maar de pauze.dat was léven! De Haarlemse journalisten heb ben zich deze week uitge leefd op de kegelbaan, in eerlijke strijd tegen de studenten var. het Gildt, die het derde lus trum van hun vereniging vierden. Nu moet ik u bekennen, dat m'n collega's mij even bitter zijn tegen gevallen als mijzelf. De studenten, jeugdig, waren tactischer en beza digder dan de krantenschrijvers, veelal minder jeugdig. Het tem perament speelde een grote rol, de techniek bleek bij beide partijen zeer wisselvallig te zijn: van buik in, zwaaien als een klokslinger, harde aanloop nemen tot omkijken waar de bal in hoogste achterstand tussen de omstanders terecht zou komen. De. journalisten noteerden bij de tweede bal al een negen en bij de vierde weer een,zodat ze overmoedig werden met vrolijke keuken-allures. Van deze onverantwoordelijke nonchalance maakten de tegen standers gebruik door de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen; zij gooiden trage hobbelballen, die met horten en stoten de kegels kusten, welke van louter emotie langzaam tegen eikander flauw vielen. „Aan ons de victorie", riep een kunstredacteur al poedelende en zijn collega van ide verslagen der Grote Vier haalde zelfs een monosof met het kleinste pokdalige balletje, dat te vinden was. De phi- losofen onder de studenten zagen de wijze begeerte om hoog hout te gooien vooral het laatste half uur beloond. Terwijl het buiten 9 gra den vroor liepen de vier en twintig mannen, die elkander te lijf gingen, in hun overhemd en ze moesten bovendien nog afgekoeld worden door bier. Om beurten zetten ze de kegels op en dit bleek zo afmattend te zijn,' dat er voor déze vrijwilli gers later in het hol der studiosi een extra borrel geschonken werd. Smadelijk hebben de ridders van de pen verloren, maar de revanche zal vóórpagina-nieuws worden, zo dat de kegelclubs in stad en streek ons zullen smeken als lid toe te treden. En om U gerust te stel lenéén van die twee negens was van SPAARNEBABBELAAR kort huisbezoek, dat allerminst moet worden opgevat als een daad van be moeizucht. Men dient immers in het oog te houden, dat men uitsluitend han delt in het belang van de bevolking zelf. Uit de antwoorden blijkt, dat on geveer 18% reeds geregeld wordt door gelicht, een zeer gunstig percentage. Op de zeer omvangrijke administra tie en in het onderzoeklokaal wordt medewerking verleend door ongeveer 60 vrijwilligers uit diverse vrouwenorga nisaties Vanaf 3 Februari zal het onderzoek verplaatst worden naar het gebouw van de Ned. Protestantenbond in de Ber- kenstraat, ingang Abeelstraat, ten ge rieve van de bewoners in Haarlem- Noord ten Zuiden van de Jan Gij zen vaart. Na Pasen komt het gedeelte ten Noorden van de Jan Gijzenvaart aan de beurt. Het is derhalve gewenst, dat men zo snel mogelijk van de oproep gebruik maakt, omdat later wellicht het onder zoeklokaal verder van de woning ver wijderd ligt. De heer N. W. Bouwes, eigenaar van hotel-Bouwes heeft een beker ter be schikking gesteld van de R.K. voetbal vereniging „T.Z.B.". Deze vereniging zal voortaan 's zomers een voeloai- tournooi organiseren om de „Bouwes- beker". Kathedraal St. Bavo: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Jozef: H.H. Missen: 6.45, 8, 9.15 (Hoog mis) 11 en 18 uur. H. Antonlus van Padua: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Liduina: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: H.H. Mis sen: 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Elisabeth en Barbara: H.H. Missen: 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Allerheiligst Hart van Jesus: H.H. Mis sen: 6.30, 7.45 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u. O. L. Vr. Rozenkrans: H.H. Missen: 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper: H.H. Missen: 6.30, 7.30, 8.30 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur. O. L. Vr.' Hemelvaart Heemstede: H.H. Missen: 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30. H. Bavo, Heemstede: H.H. Missen: 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: H.H. Missen: 7. 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Antonius van Padua, Aerdenhout: H.H. Missen: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Allerheiligste Drieëenheid, Bloemendaal: H.H. Missen: 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. (Aanbiddingsfeest). Hulpkerk H. Sacrament, Bloemendaal: H.H. Missen: 7.30 en 10.15 (Hoogmis). H. Agatha, Zandvoort: H.H. Missen: T, 8.30 en 10 uur (Hoogmis). Het komt mij voor, dat de meeste lagere ambtenaren in de gemeente niet volledig bekend zijn 'met de na delen, verbonden aan de voorgenomen ziektenkostenregeling voor ambtena ren, waarvan de behandeling in de raadsvergadering van Maandag 1 Fe bruari zal geschieden. Het is te wen sen, dat de raad het voorstel verwerpt. Jarenlang ben ik lid van het Neder lands Algemeen Ziekenfonds, tot we derzijds genoegen. Ik wil graag even als de arbeiders verplicht verzekerd zijn, maar dan op dezelfde condities. Door de nieuwe regeling komen de la ger gesalarieerden in de situatie te verkeren, dat zij van het salaris de dok ter en de apotheker moeten betalen als er veel ziekte in het gezin voorkomt- Later wordt wel 85 pet. van de kosten vergoed, maar intussen zijn de gelde lijke moeilijkheden al in het gezin ge" slopen. De hoger gesalarieerden kunnen wel een stootje velen, de minder be zoldigden gaan er in de regel beslis' op achteruit. J. P. TEROk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2