EDEN verrast Molotov met plan voor Duitse eenheid BETOGINGEN IN SPANJE _Vae Dam. en Dame mi »AwT»r Schaatsploeg in Davos protesteert hij KNSB f SCHEEPVAARTBERICHTEN DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Ook ontwapeningskwestie gereserveerd voor geheim overleg Van der Eist wint 500 meter in recordtijd mimN j Bijna vier ton in Tour 1954 Schaats-kalender Van stukken.... A 1* ....en schijven JJijA GESLAAGD... dank z» Grootste kanshebber op Nederlandse titel aan prijzen) Oostenrijkse trainers naar Nederland MADRID CONTRA PARIJS EN LONDEN wm i iü IH A ZATERDAG 30 JANUARI 1954 PAGINA 4 Punt twee Bonn voldaan a J f€TaiG"D€ NOORMAN IS! abcdefgh. HILVERSUM door CLARENCE B. KELLAND Geen sterveling zou geloofd hebben De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is er gisteren op de vergadering van de Grote Vier te Berlijn in geslaagd voor het Westen iets terug te winnen van het initiatief, dat de afgelopen dagen zo exclusief bij minister Molotov heeft berust. Ondanks het ongeduld, waarmee de Wes telijke ministers de behandeling van de Duitse en Oostenrijkse problemen tegemoet zagen, zag hun Russische collega kans de besprekingen enkele dagen lang te concentreren op kwesties van meer algemene aard. Eergiste ren werd men het erover eens de wenselijkheid van een vijfmogendheden- conferentie met deelneming van communistisch China nader te bezien tijdens geheime besprekingen, die volgende week gehouden zullen worden. Daarop scheen het pad vrij voor een bespreking van het vraagstuk der Duitse her eniging, maar de Russische minister lanceerde toen als terloops het voorstel een wereldconferentie te beleggen over ontwapeningsproblemen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, diende gisteren een resolutie in, die ten doel had de kwestie der ontwapening over te laten aan de desbetref fende commissie der Verenigde Naties. Men werd het tenslotte, als bij ver rassing, eens om ook dit probleem te reserveren voor de geheime besprekin gen van volgende week. Nu was de Duitse kwestie aan de orde en op een wijze, die de Russische delegatie nogal verraste, diende minister Eden toen een volledig plan in voor de hereniging van Duitsland. Eden en Bidault zijn er dus in ge slaagd die punten aan de orde te stellen, die het Westen graag behandeld ziet. De Franse minister antwoordde op het Rus sische voorstel tot het houden van een wereldconferentie over die ontwapening met een resolutie, waarin hij het een noodzakelijke voorwaarde noemde, dat aanmoediging en onölersteuning van agressie in de hele wereld wordt ver oordeeld. Vervolgens zouclen de Grote Vier de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties in staat moeten stellen tot fundamentele overeenstemming te ge raken en pas clan zou men een algemene ontwapeningsconferentie kunnen bijeen roepen, die een redelijke kans van slagen heeft. Het Franse voorstel zal nu samen met dat van Molotov ter sprake komen op de volgende week te houden gehei me besprekingen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, was gisteren voorzitter van de conferentie en niet zodra had hij punt twee van de agenda aan de ordle gesteld, of Molo tov vroeg de toelating van Oost- en West-Duitse vertegenwoordigers ter con ferentie. Geen van de drie ancfere mi nisters voelde daar iets voor. De Rus sische minister betoogde, dat men wel bereid is Oostenrijkse vertegenwoordi gers tegenwoordïg te doen zijn bij een behandeling van het Oostenrijkse staats verdrag. Tijdens de behandeling van deze pro- ccdurekwesties sprong Eden eensklaps np en diende een plan voor de hereni ging van Duitsland in. Dit plan is het resultaat van langdurige besprekingen niet Frankrijk en Amerika en met bondskanselier Adenauer. Het plan-Eden wil, dat er eerst zo spoedig mogelijk vrije verkiezingen in geheel Duitsland gehouden worden. Een commissie van vertegenwoordigers van de Grote Vier, eventueel aangevuld met neutralen, zal ei op toezien, dat de verkiezingen wer kelijk vrij zullen zijn. Dan wordt er een Nationale Vergade ring gevormd, wier taak het is een Duitse grondwet op te stellen en onder handelingen te openen met cie bezetten de mogendheden over een vredesverdrag, Daarna wordt cle grondwet aangeno men en een regering voor geheel Duits- lan gevormd. Tenslotte zullen de Grote Vier met een nieuw en vrij Duitsland een vredesverdrag sluiten. De kieswet, volgens welke deze vrije Duitse verkie zingen gehoudlen moesten worden, zal volgens het plan-Eden door de Grote Vier worden opgesteld. Zij zelf zullen de hoofdzaken regelen; cle details blijven voorbehouden aan, de vier Hoge Com missarissen. Maatregelen dienen geno men te worden, opdat niet alleen vóór maar ook na cle verkiezingen het prin cipe der volkomen vrijheid wordt ge waarborgd. In Westduitse kringen verklaarde men zich bijzoncler ingenomen met de indiening van Eden's plan. Maar van Russische en natuurlijk ook van Oostduitse zijde heeft men er nu al geen goed woord voor over. Of schoon de eigenlijke bespreking pas vandaag wordt verwacht, merkte Mo lotov gisteren al op, dat Eden zich „een kundig leerling van de constitu tionele experts in Bonn" had getoond. Over de Westelijke weigering verte- genwoordigers van Oost- en West- Duitsland tot de conferentie toe te laten, zei de Russische minister: „We krijgen nu een conferentie over Duits- lancl waar geen Duitsers bij mogen zijn. Op die manier krijgen we ook (Van onze sportcorrespondent) Ceckie van der Eist heeft na zijn suc cesvol rijden in Appingedam Vrijdag in Middelstum duidelijk getoond de groot ste kanshebber op de Nederlandse titel te zijn. Hi) won de 500 meter in de re cordtijd van 46,3 sec., waarmee hij 0,3 sec. onder de prestatie van Teun Hooft- m.an bleef, die in 1933 op Nederlandse grond 46,6 sec. nodig had. Of aan alle formaliteiten zal zijn voldaan moet na tuurlijk worden afgewacht. De baan had de vereiste minimumlengte van 353^ meter en er waren voldoende tijd opnemers aanwezig. Hoe snel v. d. Eist reed bleek uit het feit dat zijn tegen stander Bruine de Bruin in zijn ijver uit de baan vloog. Ook op de 1500 me ter was de Rotterdammer snel. Zijn tijd van 2.37,9 werd echter door Doetz (2.38,8) en Bandt (2.39) behoorlijk be naderd. Op de korte baan werden weer twee titelhoudsters bekend. In Ezinge behaal de Lucie Koops de Groninger titel dank zij een snellere slotrit van 15,7 sec. over de 140 meter. Haar voornaamste rivale, de oud-kampioene Grietje Dieterman- Schuur had lange tijd de beste kansen, maar uiteindelijk was haar totaaltijd iets slechter dan van Lucie. In Huizum werd Tine de Vries enigs zins verrassend Fries kampioene. Zij won alle drie ritten in de halve compe titie tussen de snelste vier, zij het met schaatslengte tegen Martha Wieringa, die de titel was toebedacht. De totaaltijd van Tine was 48,05 sec., v. Martha 48,24. Bij de mannen was het een nieuwe succesdag voor de beide Bakkers. De oudste trok naar Dokkum. waar hij ne gentien Friezen te snel af was. In Roswinkel trof Bakker Jr. in de finale Boele de Vries. De Drent kon Bakker ook al niet van de vijfde ach tereenvolgende zege weghouden, die nu deze week op het ijs reeds f 460 heeft verdiend. nog Duitse verkiezingen, waar geen Duitsers aan mogen deelnemen". Gisteravond was minister Dulles te gast bij zijn Russische collega. Zjj heb ben besloten hedenavond in het gebouw van de geallieerde bestuursraad hun eerste bespreking te voeren over de procedure van een conferentie naar aan leiding van president Eisenhowers a- toomplan. Communistische betogers hebben gis teren stinkbommen geworpen naar W.- Berlijnse filmtheaters, waar de veelbe sproken Hitler-film wordt vertoond. •Reuter—AP—ANP) Vergeleken bij het vorig jaar is het totaal bedrag aan prijzen en premies voor de Ronde van Frankrijk 1954 ver hoogd met 9 millioen francs. Het be loopt namelijk 38.445.000 francs (onge veer 390.000 gulden). Het bedrag is als volgt verdeeld: etappeprijzen totaal 10.550.000 francs; algemeen klassement (totaal 45 pi-ijzen) 6.985.000 francs; ploe- genklassement totaal 10.300.000 francs: puntenklassement totaal 2.000.000 francs; dagpremies voor drager gele trui totaal 2.500.000 francs; bergklassement totaal 2.500.000 francs; premies voor de strijd- lustigste renner totaal 2.800.000 francs; premies voor de grootste pechvogel to taal 560.000 francs; premies Henri Des- grange totaal 150.000 francs. De winnaar van de Tour ontvangt 2 millioen francs en nummer één van het puntenklassement 1 millioen francs. De winnende ploeg van de Challenge Mar tini (ploegenklassement) krijgt ditmaal drie millioen francs uitgekeerd, één millioen meer dan in 1953 toen de Ne derlandse ploeg de Challenge won. De Oostenrijkse voetbalbond heeft van de K.N.V.B. het verzoek ontvan gen bemiddeling te verlenen bij het engageren van enkele bevoegde trai ners ten behoeve van clubs in Neder land. De komende dagen zullen ijs xn weder dienende de volgende wedstrijden gehouden worden: 30 JANUARI: Zuid-Beyerland: prov. kamp. Zee land schoonrijden voor paren, da mes en heren. Wervershoof: kortebaan mannen. Uitgeest: kortebaan vrouwen om het kamp. disti-. Zaanstreek. Uenemuiden: hardrijdei-ij vrouwen. Koilumerzwaag: wedstrijden voor oud-hardrijders. Vollenhove: kortebaan mannen. Nieuwe Niedorp: kortebaan mannen. Veendam: kortebaan mannen. friezenveen: kortebaan mannen. Smmen: hardrijderij mannen. ZONDAG 31 JANUARI: Wervershoof: kortebaan vrouwen. Middenbeemster: 500, 1500 en 3000 m. Termunten afvalwedstrijd v. mannen. Dmmelanderwijk: kortebaan mannen. Hoogezand: hardrijderij vrouwen. MAANDAG 1 FEBRUARI: Wieringen: 500, 1500 en 3000 meter. Hoofddorp: prov. kamp. Noord-Hol land schoonrijden dames en hex-en. Breda: prov. kamp. van Noord-Bxa- bant, lange baan. DINSDAG 2 FEBRUARI: Wateringen: prov. kamp. Zuid-Hol land: 500, 1500 en 5000 meter. Zenderen: prov. kamp. Overijsel schoonrijden paren, dames, heren en junioren. In Washington, Londen en Parijs heeft men zich de laatste weken, behalve met de Berlijnse Conferentie, heel in het bijzonder met Spanje geoccu peerd. In alle drie de steden hadden deze bemoeiingen echter geheel ver schillende redenen. Als de ontmoeting vgn de Grote Vier deze week niet de grootste aandacht van de wereldpers had gevraagd, zou over Spanje nog heel wat meer ophef zijn gemaakt dan nu reeds het geval was. Franco's bewind kan zich sinds korte tijd weer in een grote buitenlandse belangstelling ver heugen. De positie van de Spaanse re gering in de internationale politiek begint snel in betekenis toe te nemen. Twee grote gebeurtenis sen hebben vorig jaar alom in de wereld opzien gebaard, ofschoon zij geen van beide onverwacht plaats vonden. Het waren: het Concor daat met de Heilige Stoel en het Ame rikaans-Spaanse militaire verdrag. Dit laatstgenoemde pact heeft de Spanjaar den indirect bij de Noord-Atlantische verdragsorganisatie ingeschakeld, waar mee Madrid uit het na-oorlogse politie ke „isolement" werd bevrijd. Dinsdag hebben zowel de Amerikaan se minister van de Luchtmacht, Talbott, als diens collega van Defensie, Wilson, gewezen op de betekenis van de bases, waarover de V.S. in Spanje beschikken. Op een persconferentie gaven zij een toelichting op de in September vorig jaar tot stand gekomen overeenkomst tussen de regering van Eisenhower en die van Franco. Vooral Wilson's uit latingen waren opmerkelijk: „De V.S. zijn vastbesloten," zo zei hij, „goede be trekkingen te onderhouden met de Spaanse regering en het Spaanse volk." Hij verklaarde ook, dat er een unieke situatie ontstond als een bepaalde natie haar strijdkrachten legerde op het grondgebied van een ander onafhanke lijk land, en dat men daarom de be woners van dit land te vriend moest houden. Overigens hebben de Spanjaar den Amerika niet geheel onbaatzuchtig faciliteiten verleend, want Spanje krijgt van de V.S. speciale economische hulp. Intussen is echter de officiële verstand houding tussen de beide landen aller minst onvriendelijk, hetgeen niet gezegd kan worden van de betrekkingen, die Madrid met Parijs en Londen onder houdt. Ten aanzien van die tegenstel lingen neemt Washington een min of nfeer neutrale houding aan. Vorige week hebben de Spanjaarden met Frankrijk over Marokko en met Engeland over Gibraltar onenigheid ge had en deze week heeft het laatstge noemde geschil tot bijzondere compli caties aanleiding gegeven. Complicaties die ook enig licht wierpen op de bin nenlandse toestanden in Spanje. De in zekere zin anti-Franse demonstratie die enige dagen geleden in de Spaans- Marokkaanse stad Tetoean plaats vond, geschiedde met instemming van de Spaanse autoriteiten. Franco heeft per soonlijk zijn grote voldoening geuit over het gebeurde. Ook de recente stu dentendemonstraties tegen het voorge nomen bezoek van Koningin Elizabeth aan Gibraltar werden, althans aanvan kelijk, door de Spaanse regering „toe gelaten"; als men geen sterker woord wil gebruiken. De betrokken studenten hebben van de betoging van Maandag j.l., die wél door de autoriteiten tegen gewerkt werd, namelijk beweerd dat de Falange (de partij) zelf het sein tot deze manifestatie had gegeven. Aan gezien de Falange dit nu ontkent, is de ware toedracht inmiddels moeilijk te achterhalen. De Britten hebben overi gens het geval niet licht opgenomen. Binnen een week werden twee Britse protestnota's gericht aan de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ar- tajo, die Maandag persoonlijk blijk had gegeven van voldoening over de de monstraties. Voorts liet het Britse Mi nisterie van Marine eergisteren weten dat het voorgenomen beleefdheidsbe zoek van enige Britse oorlogsschepen aan Spanje en Spaans Marokko afgelast is, omdat men van mening was dat een dergelijk gebaar onder de huidige om standigheden „geen nut" had. Inmiddels vertoonden de betogingen van deze week een opmerkelijk aspect: de Spaanse autoriteiten schijnen name lijk de aanvankelijk ontketende, of al thans uitgelokte, anti-Britse studenten actie niet in de hand te hebben kun nen houden. In het midden van de af gelopen week werd er in Madrid plot seling ook tegen het bewind, met na me tegen de leiding van de Falange, gedemonstreerd. Donderdag publiceerde de Spaanse regering een officiële ver klaring waarin beweerd werd dat de anti-Franco-betogingen waren aangesto ken door „politieke agitators", die zich onder „de van edele gevoelens beziel de studenten" hadden gemengd. Men is geneigd deze interpretatie van het ge beurde enigszins sceptisch te ontvan gen. De voornaamste Westerse mogendheid heeft de banden met Spanje sinds kort aangehaald, maar van de Grote Drie staan er Twee op slechte voet met het bewind van Franco. Ondanks het groei end prestige van de regering van Ma drid in de internationale politiek neemt Spanje in het Westen nog steeds een uitzonderingspositie in. 33. „We moeten er onmiddellijk op uit,'* beveelt Eric. „De Denen moeten tot elke prijs gevonden worden. Zadel onmiddellijk de paarden! Ook voor u zelf!" En zich tot Thjalfi wendend, vraagt hij: „Zijt gij in staat om mee te gaan? Bedenk, dat ons van alles te wachten kan staan!" Doch Thjalfi beent reeds met lange passen weg. „In ieder geval zal ik eerst voor wapens zorgen," gromt hij. Eric haast zich naar de stallen en er is nauwelijks een kwartier verlopen, als drie stel paardenhoeven over de valbrug daveren. Vrolijk blaffend rent. Wol f er achter aan. In een grote stofwolk verdwijnt hij met koning Eric en zijn beide metgezellen langs de heirbaan naar het Noorden. Verwezen staart Erwin hen na. In de verwarring van het ogenblik heeft niemand meer op hem gelet. Niemand ook heeft gezien, hoezeer het nieuws van de geheim zinnige verdwijning der beide Denen de knaap van zijn stuk heeft gebracht. Wan neer de ruiters uit het gezicht verdwenen zijn, blijft hij een tijdlang besluiteloos naar de poort staren en drentelt dan doelloos over het binnenplein. „Ha, prins Erwin!" roept een der gezellen hem uit de smidse vrolijk toe, doch de jongen kijkt niet eens op. „Dat is nog nooit gebeurd," mompelt de oude wapenknecht en kijkt hem hoofdschuddend na. Zonder zich aan iemand te storen, drentelt de prins langzaam naar binnen. Ver loren doolt hij door de gangen. Hij weet nauwelijks waar hij loopt en de eerbiedige groet van een hem voorbij stappende dienaar blijft onbeantwoord. Diep in gedach ten slentert hij verder, tot hij zich eindelijk in de grote zaal, waar op dat ogenblik niemand aanwezig is, in een der zetels laat vallen. Somber blijft hij voor zich uit staren. „Jonge meester niet goed voelen?" hoort hij plotseling een bezorgde stem vragen. Het is Pum-Pum. Zwijgend schudt Erwin het hoofd. Mij heelmeester halen?" stelt de kleine man voor. Het is alsof zijn aanwezigheid nu pas tot Erwin doordringt. „Neen, neen," weert hij af, terwijl hij opspringt. „Ik ben bestHeel best!" schreeuwt hij bijna en haastig maakt hij zich uit de voeten. Maar nu gaat h\j recht op zijn doel af. H{j begint steeds vlugger te lopen. Met drie treden tegelijk springt hij de brede trap op en holt de lange gang door. Buiten adem bereikt hij het voor- hang, dat de vertrekken van koningin Winonah afsluit. Met een ruk schuift hij het gordijn opzij en roept hijgend: „Moeder, gij moet mij helpen! Ik weet geen raad meer!" JANUARI-OPGAVE 5. Probleem van L. C. Willemsens. Eerste publicatie. Van verschillende zijden ontVing ik het verzoek nog eens een probleem van S. Loyd te plaatsen. Gaarne voldoe ik aan dit verzoek en koos onderstaand probleem uit, dat Loyd indertijd maakte met het opschrift „Schoonheid gaat bo ven moeilijkheid." Laat U zich hierdoor echter niet misleiden, want het is juist omgekeerd: de sleutelzet is buitenge woon verrassend. PROBLEEM VAN S. LOYD. Wit geeft mat in 4 zetten. Wit: Kd7, Dc3, Tc8, pionnen a5. c7, e4. Zwart: Kc5, Pa6, pionnen b5, c4, e5; e6. Wit geeft in 2 zetten mat. Oplossing Januari-opgave 4: 1. g8Dt Kg8:, 2. Tg6:t Tg6:, 3. Palf gevolgd door b3! en wit staat pat. Een typisch staal tje van zelfpat en de enigste speelwijze om remise te bereiken. Oplossing van de 3-zet van S. Loyd: 1. Dg3 Lc2, 2. Dg8 gevolgd door mat. 1. Dg3 ,Lb3 (of a4), 2. Dc7:t enz. 1. Dg3 Ka4, 2. Dc3 enz. 1. Dg3 Ka6, 2. Dc7: enz. Oplossing prijsprobleem Januari: Sleu telzet Td6. De maandprijs is, na loting toegezonden aan Br. Basilius te Heer. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS. No. 2053 van A. v. d. Elzen te Rosmalen. Tot slot nog een 2-zet van dezelfde auteur: Wit: Kh3, Db2, Tg5, Lh6, Pe5, Pe6. Zwart: Ke3, Tg8, pion g7. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mar- nixkade 104 te Amsterdam-C. Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Februari a.s. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 2045 van dezelfde auteur Wit speelt naar: 38-33, 29, 19, 42-38, 43-39, 29. 21, 43, 1 en wint. Een heel mooi slagwerkprobleem; de niet onbekende slotstand is heel goed oewerkt! PROBLEEM VOOR BEGINNERS. No. 293 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 293 en 294 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Febr. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 289 Van D. Vuurboom. 29-24, 20x29, 27-22. 18x38 gedwongen. 49-43, 38x40, 45x3, 16x27, 3-25!!! Onver schillig wat zwart nu ook speelt, wit wint steeds door precies op tijd 47 of 50 te bezetten. Aardig is de verrassende eerste zet; als men deze nalaat en ver der dezelfde zetten speelt, komt men bedrogen uit. Een gaaf stukje van deze bekwame auteur. HET MIDDENSPEL. In een van de vele tournooien uit de laatste jaren kwam in een partij tussen onze grootmeesters Keiler en Roozenburg de volgende stand voor: Zwart 11 st. op 6, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 91 94 Ofi Wit' li' st.' op 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 39, 41, 43. De witte stelling is ongetwijfeld beter dan die Van zwart; zwart heeft n.l. na delige randstukken -en zijn zetten (speel- vrijheid) zijn zeer beperkt. De wijze waarop wit het spel tot winst voert is echter bijzonder interessant en leerzaam, men zie maar eens. Het spel verliep aldus: 17-22, 28x17, 21x12, 33-28, 6-11, 41-36, 11-17, 39-34, 17-21, 28-22! 24-29, 43-39, 29x40, 35x44, 14-20, 38-33, 20-24, 33-28! en fraai gam biet! 24x35, 39-34, 12-17, 22x11, 16x7, 27x16, 7-12, 36-31, 12-17, 31-27, 17-22 of 28x17, 19-24, 17-11, 24-29, 34-30, 35x24, 11-7, 29-34, 7-2, 34-40, 2x28, 40x49, 37-31, 26x37, 32x41, 49x21, 16x27 en het spel is uit. Het is natuurlijk niet mogelijk om in een kort bestek de vele nevenvarianten te bespreken en wij moeten deze aan de speurzin van de lezers overlaten. Gaat men aan het onderzoeken, dan zal men tot de conclusie komen, dat op ver schillende momenten wel ander spel mo gelijk was, doch met geen beter resul taat Voor de verliezer. Wit had steeds op elke afwijking een goed antwoord. Een prachtig partij gedeelte! De Nederlandse schaatsenrijders In Davos zijn slecht te spreken over het j feit, dat de Nederlandse kampioenschap- pen dit weekeinde in Zwolle worden ge- Houden. Zjj zijn van oordeel, dat het J kampioenschap in de loop van de his torie altijd terecht is gekomen bij de sterkste Nederlandse rijder van lis» ogenblik. De namen yan Dolf van der Scheer, Jan Langencujk en Kees Broekman zijn daar de beste bewijzen voor. De tech- I nische commissie van de KNSB verlaagt I door dit besluit dit kampioenschap in I zijn waarde, nu de beste Nederlandse I rijders niet aan deze titelwedstrijden 1 kunnen deelnemen. Waarom niet ge wacht tot na 7 Februari, zo vragen de i rijders te Davos zich af. Dan kan er wel eens geen ijs meer zijn in Nederland, zal men antwoorden. Volkomen juist, maar het kampicenschap is sedert vele jaren niet gehouden en als het wordt georganiseerd mag de titel alléén terecht komen bij een rijder die er sportief ge sproken ook het meeste recht cp heeft. Anton Huiskes en Gerard Maarse hebben een ogenblik het plan opgevat om de recordwedstrijden te Davos te laten voor wat zij zijn en hals over kop de trein naar Nederland te nemen ten einde te Zwolle te starten. Het was hun bedoeling geweest, indien een van bei den de titel had veroverd, de kampi oensmedaille niet te aanvaarden als be wijs, dat zij en de te Davos achtergeble ven rijders de wedstrijden te Zwolle als officieuze kampioenschappen be schouwen. Klaas Schenk heeft al zijn overwicht moeten uitbuiten om Huiskes en MaST* se tot andere gedachten te brenger- Wel werd besloten om een telegrafisch protest te zenden aan het bestuur var de KNSB en aan dat van de ijsveren!" ging te Zwolle. Dit telegram, Vrijdagmiddag uit Da vos verzonden, heeft de volgende in houd: „Vaststelling nationale kampioen schappen dit weekeinde morele kl»P voor gehele pleeg stop Verzoeke dn"" gend wijziging in officieuze herhaal ficieuze wedstrijd, anders a-anvaard geen verdere consequenties Stop Na' mens de ploeg, Klaas Schenk." Tot zover het protest van de rijders te Davos. In de middag arriveerde d* heer H. Roos, voorzitter van de com missie voor het hardrijden van de KNSB, die onmiddellijk na aankomst en op verzoek van de rijders een lang gesprek met hen heeft gevoerd, waar in zü verscheidene bezwaren tegen de gang van zaken in de bond en in het bijzonder ten aanzien van de training en de verdere voorbereiding voor het seize en naar voren hebben gebracht Dat deze atmospheer niet bepaald gunstig is voor het behalen van goe de resultaten en snelle tijden is zon der meer duidelijk. Aan de andere kant heeft het gesprek verhelderend gewerkt, zodat de prikkel om het ui terste te geven wellicht, naar wij ho pen, is teruggekeerd. De rest van de dag is verder op rus tige wijze verlopen. Niemand heeft meer op de schaats gestaan. Met het slijpen van het staal gingen uren heen- Massage en het nemen van een bad stenden bok op het programma. AAGTEKERK p. 30 Belawan. ALTAIR 29 te Rio Janeiro. AMOR 29 te Lattakia. AMSTELVEEN 30 te Padang. ARENDSDIJK 23 te Philadelphia. ARIADNE 29 van Napels. ALDABI p. 30 Bahia n. Rio Jan. AMOR 29 van Lattakia n. Izmir. ARENDSKERK p. 30 Hamburg n. Kopenn. BINTANG 30 te Djeddah. BONAIRE p. 30 Mona pass. n. Plymouth. BOSCHFONTEIN 30 te Dar es Salaam. BALI p. 30 Minikoy n. Suez. BLOEMFONTEIN 29 van Kaapst. n. L. P. BORNEO 30 te Houston. BOSKOOP 29 van Pto. Liman n. Pto. Barr CASTOR 30 te Amsterdam verw. COTTICA p. 30 Las Palmas n. Paarm. DRENTE 30 te Tj. Priok. EEMLAND 30 van Recife n. Las Palm. EOS 30 te Rotterdam. FRIESLAND KRL. 29 te Bahrein. GOUWE p. 30 Freetown n. Dakar. HATHOR p. 30 Kp. Bon n. Alex. HECTOR 29 van, Calam. n. Genua HELDER 30 te Amsterdam. HERA p. 30 Kp. Hatter, n. Prt. au Pr. HYDRA p. 30 Flores n. Antw. IVOORKUST 30 te N. Redoncfo. KOTA INTEN 29 te New York. LARENBERG 29 te Lagos. LEOPOLDSKERK p. 30 Mars. n. Antw. LEUVEKERK 30 te Port Said. LINGE 30 te Monrovia. Advertentie Bckmnd* schriftelijk* cursus Middelbare Akten Wiskunde Nederlands, Frans, Duits, Engels. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) HOOFDSTUK I Montgomery Street geleek een bijen korf. Van Tuckers juwelierszaak langs Belloc Frères, handelaars in fijne zijden stoffen, voorbij „De Stad Parijs", ja, tot verder nog dan het postkantoor, deinde een drentelende, zich verpozende en te vens heimelijk-opgewonden menigte. Vergeten was de nedei-laag bij Sedan, vergeten de gevangen Keizer. De ramp spoedige tijding uit Europa had San Francisco schier in rouw gedompeld, en verslagenheid over de ineenstorting van Frankrijk had in de stad aan de Golden Gate om zich heen gegrepen met de fa natieke woede van een modegril. Doch deze dag had de drentelende menigte een nieuwe sensatie bereid. Schonen, de befaamde pantoffelparade benuttend voor het ten toon spreiden harer bekoorlijkheden, getooid met ja ponnen zó uit Parijs, gesierd met juwe len, haar geschonken door pronkzieke echtgenoten, of door vaders wier hand palmen de eeltsporen der houwelen nog droegen, groepten samen, babbelend, gissend, kwetterend als mussen, en tril lend van opgewonden nieuwsgierigheid. De pantoffelparade, voortzetting van een oude Spaanse zede, was een der meest algemeen aanvaarde uitingen van San Francisco's gezelschapsleven in het begin der zeventiger jaren. Op Zater dagmiddag, zo heette het in het dagblad „De Gouden Stad", lieten niet minder dan tweeduizend van de schoonsten der stad, vergezeld van haar Franse dienst maagden of exotische honden, zich daar toelonken In de ene richting langs de traditionele route bewoog zich de vrou welijke stroom, haar waren ten toon spreidend; evenwijdig, doch tegenge steld daaraan, wandelde de jongeling schap, het gebodene met critische blik ken bezichtigend. Meen echter niet dat de dames, van onder haar zwierige pa rasols, geen steelse blikken waagden aan de heren met hun zijden hoge hoeden, hun kunstig gesneden wandelstokken, de benen gestoken in pantalons zo nauw, dat een spotzieke geest ze de naam van spanbroeken had gegeven. Waren er andex-s op Zaterdagmiddag tweeduizend schonen op de been deze Zaterdag waren het er tweeduizend-en- één. Klokke drie stopte op het kruis punt bij Sutter Street een elegant rij tuig, en daaruit stapten twee vrouwen. Het eerst verscheen een forse gestalte in stemmig zwart een vrouw van middelbare leeftijd die kennelijk de functie van gezelschapsdame bekleed de. Zij werd gevolgd door een meisje van een schoonheid die zonder enig voorbehoud adembenemend genoemd mocht worden. Zij was jong en welge vormd, en haar bewegingen bezaten een soort muzikale gratie. Een ogenblik stond zij stil en liet zonder een zweem van verlegenheid haar blik gaan over de menigte, die Montgomery Street van uiteinde tot uiteinde met haar gewoel bevolkte. Toen vouwde zij een kleine parasol open en begaf zich tussen de wandelenden. dat de gelaatsuitdrukking van bijna kin derlijke schuchterheid de lippen even geopend als in onschuldig vragen, de viooltjesblauwe onbevangenheid der wijdopen ogen moeizaam en zorgvul dig was ingestudeerd. Haar kleding beantwoordde aan de laatste mode. Een met linten bestikt hoedje troonde op het kastanjebruine haar, dat met zorg achter in de hals omlaag gekapt was. Maar ook haar hou ding was aangepast aan de eisen des tijds een houding, die, ofschoon zij de meeste vrouwen potsierlijk maakte, haar vreemd genoeg scheen te flatte ren. Het is eenvoudig onbegrijpelijk hoe deze wijze van zich voortbewegen met hals en bovenlijf naar voren en het zitvlak naar achteren gestoken zich bij de dames van die tijd populair had kunnen maken. Spotgrage lieden uit de volksklasse noemde deze houding de koliekkronkel, of de lamme kangoe roe. Maar deze geringschattende termen waren zeker niet van toepassing op de vreemdelinge die zojuist bezit had geno men van Montgomery Street, want zelfs deze dwaze en onmogelijke mode was niet in staat haar schoonheid en beval ligheid op enigerlei wijze afbreuk te doen. Af en toe week haar zedig deinen de rok enkele centimeters van de grond en vergunde een blik op een geborduur de kous of een ongewoon hooggehakt schoentje. En de volmaaktheid van haar toilet vond haar voltooiing in een hand- schoenenpaar, waarvan de rechter lila was en de linker parelgrijs. De verschijning van deze nieuwelin ge begon pas de aandacht te trekken toen zij het eerste huizenblok gepasseerd was. Bij het tweede blok voer er een lichte trilling door de snorpunten der jonkmannen; voor zij het derde blok ten einde was gewandeld, gingen de dames opzij om haar beter te kunnen bekijken. Voordat de onbekende, gevolgd door haar onaandoenlijke chaperonne, het postkantoor had bereikt, was de span ning voelbaar geworden. Hier, waar het gebouw der posterijen voor een waardi ge afsluiting der promenade zorgde, was het trottoir uitgesleten door de voeten der duizenden, die hier hun schreden wendden om hun wandeling in tegen overgestelde richting voort te zetten. De jongemannen lieten hun wandelstokken op het trottoir rusten en schaarden zich langs huizenkant en stoeprand, om baar met onverholen bewondering aan te sta ren en naarstig links en rechts te infor meren wie zij wel zijn mocht en waar zy vandaan kwam. Troepjes van nieuws gierigheid brandende jongedames, van wie sommigen een jaloerse opmerking niet konden onderdrukken, verwelkom den de vreemdelinge met onvriendelijke blikken. Het voorwerp van zoveel opwinding intussen wandelde in volmaakte kalm te verder, zich schijnbaar van niets an ders bewust dan van de warme middag- zonneschijn, als viel er buiten haar nie mand op de hele, lange straat te beken nen. Bij het postkantoor gekomen wacht te zij een ogenblik, alvorens zich om te draaien en haar wandeling in de andere richting te hervatten. Zo zij zich bewust was van de beroe ring die zij verwekt had, en zo zij al besefte dat zij het middelpunt van alle blikken was en zich in feite tussen twee rijen zwijgende toeschouwers door be woog zij liet het niet merken. Mis schien drongen sommige gefluisterde opmerkingen tot haar door, maar zij verblikte noch verbleekte. (Wordt vervolgd). LOOSDRECHT 30 te Madras. LUNA 30 te Lissabon. MARIEKERK 30 te Las Palmas. MEL1SKERK 29 te Rotterdam. MAASDAM 30 te La Guaira. MAASLAND p. 30 Finist. n. Las Palm. MANOERAN 30 te Tj. Pandan. MODJOKERTO 30 te Tj. Priok. NIEUW AMSTERDAM 30 te St. Thomas. NOORDWIJK 30 te Santiago. POELAU LAUT p. 30 Ceuta n. Beyr.J^| PRINS WILLEM III p. 30 Ouess. n. V«' PHRONTIS 30 te Cheribon. PRINS MAURITS 2 9te Dakar. PRINS WILLEM IV 30 te Napels. RIOUW 29 te New Orleans. ROEPAT 30 te Belawan. SALATIGA 30 te Karachi. SAROENA 29 te Pladju. SCHERPENDRECHT 29 te .Hoek V. Holl SHERATAN 29 te Philad. SINGKEP 30 te Tj. Priok. SOESTDIJK 30 te Singapore. STAD ARNHEM 30 van Kuwait n. Khorr. STAD ROTTERDAM 30 te Narvik. STAD SCHIEDAM 30 te Sfax. SUMATRA 30 te Surabaja. SIRRAH 30 te Beira. STAD VLAARDINGEN 29 te Newprt. N. TABINTA 30 te Le Havre. TEUCER 30 te Hoek v. Holland. TITUS 30 van Lissabon n. Leixoes. TRITON p. 30 Kp Hatter, n. Curasao. VAN LINSCHOTEN 30 te Dakar. WONOSARI 29 te Rotterdam. WELTEVREDEN 30 te Suez. WIELDRECHT 30 te Alexandrië. IJSSEL 30 te Piraeus. PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 1 Febr. te Rio Janeiro verw. ALNATI 5 te Rio Janeiro. BLOEMFONTEIN 29 van Kaapst. n. A'd. GROOTE BEER 5 van R'dam n. N. Y. INDRAPOERA 30 van R'dam n. Tj. Priok. JOH. v. OLDENB. 2 te Fremantle. NOORDAM 30 van New York n. R'dam. ORANJE 4 te Singap. verw. ORANJEFONT. 1 te Kaapstad verw, RIJNDAM 4 te New York verw. SIBAJAK 2 van R'dam n. Sydney. WATERMAN 5 te Kaapst. verw. WESTERDAM 30 van R'dam n. N. Y. WILLEM RUYS 3 te R'dam verw. WILLEMSTAD 6 te Curagao verw. ZUIDERKRUIS 4 te Cristobal verw. AAGTEKERK 29 v. Sabang n. Singap. AGAMEMNON 28 te Aux Cayes. BOSCHFONTEIN 29 te Zanzibar. BANKA 28 van Hamburg n. Antw. HELDER 29 te Amsterdam. CERINIA p. 29 Tarakan n. B. Papan. CISTULA 29 te Singapore. CLEODORA p. 29 Bombay n. Singap. CHAMA 29 te Stanlow. DRENTE 23 te Tegal. GANYMEDES 28 van Param. n. Curajad HAULERWIJK p. 29 Bahia n. R'dam. KEDOE p. 29 Kreta n. R'dam. LUCITA 29 te Heysham. LANGLEECLYDE 29 te Prt. Elisab. LISSEKERK 29 te Rotterdam. MELISKERK 29 te Rotterdam. MADOERA p. 29 Mogad. n. Durban. MIRZA p. 29 Kudat n. Niigata. MITRa p. 29 Prt. Soudan n. Suez. MALEA 29 te Saltend. ORANJEFONTEIN p. 29 St. Helena naa» Kaapstad. OMALA 29 te Brisbane. POLYDORUS 29 te Prt. -Swettenham. PRINS WILLEM v. ORANJE 29 te R daitU RIDDERKERK p. 29 Mogad. n.. Amst. ROEPAT 29 te Penang. ROTULA p. 29 Amaz.-riv. n. Accra. SLIEDRECHT p. 29 Inhamb. n. Fahaheel. STAD ALKMAAR p. 29 Lofoten n. Vlaard- STAD ROTTERDAM p. 29 Rorvik n. Nar'- STRAAT MAKASSAR 29 te Djakarta. SLOTERDIJK p. 29 Dungen. n. Lissab. STAD VLAARDINGEN 28 van Baltim. Vlaardingen. TANKHAVEN I 29 te Tandj. Oeban. TANKHAVEN III 29 te S. Gerong. TJIBANTJET 29 te Djakarta. TJILUWAH 29 te B. Papan. TELAMON 28 van Aruba n. la Guaira. TITUS 29 te Leixoes. VAN SPILBERGEN p. 29 Finist. n. Dak»' WONOSARI 29 te Rotterdam. TANKSCHEPEN ADINDA 29 te Haiphong. COTTICA 28 te Hadeira. ENA 28 te Singapore. ERINNA 28 van Curasao n. Stanlow. MALEA 28 van R'dam n. Saltend. MARISA p. 29 Algiers n. Pt. Said.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4