Bruiloftsvlucht over toegevroren Gouwzee c J MACHT, DIE UIT HET SLECHTE HET GOEDE VOORTBRENGT Vanouds een der dagen van het critieke jaar O Hoogtij in 't Hol Het idéé Ned. films naar Sao Paolo Bruiloft der vijanden "van St. Andres O Onbekend maakt onbemind E Noodnet van radio-amateurs kardinaal De Jong beveelt actie aan beleg* De vete tussen Frankrijk en Duitsland LICHTMIS, LOTSDAG Verdediger van arts gearresteerd Diensten in dagen van rampspoed ZATERDAG 30 JANUARI 1954 PAGINA 5 Woning uitgebrand op Schiermonnikoog Monnikendam in afwachting Operatie Draadnagel Belangrijke gift citie: A. v. Domburg en J. G. Toonder Autobotsing eist dode Liturgische weekkalender Door FRED THOMAS LITERAIRE KRONIEK H. DE VRIES KOOPT UW BOEKEN Nogal ingewikkeld Grote schade in hotel door ontploffing Berkelse moordzaak In verband met ver valste brieven? Hevige boerderijbrand in Castricum WINTERLIBELLEN zijn los De winterlibellen op bruilofts- vlucht. Onder de scheepjes be vindt zich de „Prins Hendrik", 105 jaar oud, destijds vernoemd naar de broeder van Koning Wil lem de Derde, die om zijn belang stelling voor schepen en vaart „Prins Hendrik, de zeevaarder" werd geheten. Schipper is de al even onverwoestbare, thans 80-ja rige Willem Staats. Vp j„ e' te zelden gebeurt het, dat je in dat lieve land van ons precies weet waar a.an toe bent. Hoe dikwijls in het verleden hebben wij niet achter de j i'jfmachine gezeten voor een stukje als dit, met altijd die zwevende on- 'terheid: zal het nu vriezen of dooien? Meer dan eens is zo'n verhaal, l^ant 11 klaar gezet, maar weer in de loodpot verdwenen, de gok verkeerd geweest *1 alle winterse illusie in regen en mist versmoord. Maar ditmaal hebben zekerheid. Er is geen sprake van. heeft men ons nadrukkelijk gezegd, at de vorst in de eerstkomende dagen van aflaten weten wil, en dus willen i 'i u thans het verhaal vertellen van de winterlibellen, zoals wij ons dat adden voorgesteld te schrijven, voor deze keer zonder de vrees, dat het {huwelijks geschreven, zijn actualiteit reeds verloren had. Want wij waren Jn Monnikendam om de winterlibellen te zien op hun bruiloftsvlucht over *Jet >js van de toegevroren Gouwzee: de ijszeilschuitjes, zoals zij meeuwe- »eaWind van wiek en door de wind gaan, de vlaggen en wimpels gestrekt. Y01 ons hart nog eens op te halen aan de lieve lust van zo'n Hollandse winter ,e£en de achtergrond van een kleine stad en de samenklank te horen van klokkenspel en het broos geschraap der rappe ijzers over blank door- aöerd ijs. En wat dat betreft, zijn wij niet teleurgesteld. Al van ver zagen jTi aan de waterkant de gloednieuwe, frisrode vleugels van de Monniken- oainmer ijszeilvloot, die, als zij geheel op het ijs verschijnt, toch altijd nog Seh twintigtal zeilen telt. Zij scholen in hoofdzaak samen op de ijsvloer van Hol, de hoek van het water in de bocht van Katwoude, als kleumse winter reis pal onder de wal. sondeert, zijn assistenten verrichten de operaties. Achter de schepen, hoog op de hel ling, is het water dichtgevroren. De veerboot naar Marken heeft nog tot het laatst een vaargeul opengehouden en ginds onder het eiland, is het ijs nog broos en vol wakken. De roemruchte IJsvereniging „Olympia" heeft echter reeds een baan naar Marken uitgezet, die omzichtig de gevaarlijke plekken ontwijkt. Zij was Vrijdag reeds in ge bruik bij de eilanders, als enige com municatie met de wal. Zij komen lo pend en met sleden naar hier, hun sil houetten in het verschiet met de dunne kousebenen onder de ruige boezé, als van bezige mieren op pad. Hun rappor ten zijn van groot belang voor de he- Vrijdagmiddag. Een vriend tegengekomen, die al een tikkeltje grij zend aan de slapen is. Hij torste een paar schaatsen onder de arm. „Mooie schaatsen", zei ik prijzend. ja", antwoordde hij. „No ren." „Je hebt ze net laten slij pen. zie ik", zei ik. „Ja, nou kan ik er op zwieren „Ben je op weg naar de baan?" vroeg ik. „Nee", zei hij. „Wanneer ga je dan schaatsen'" vorste ik. „Nooit", antwoordde mijn vriend. „Waarom dan....?" vroeg ik. „Ach", zei hij, „ik voel me zo jong met die dingen onder mijn arm." Een woonhuis aan de Oostkant van de Badweg in de duineen tegenover de R.K. kerk te Schiermonnikoog, be woond door het gezin S. de Vries, echtpaar met twee kinderen, is gister middag tot de grond toe afgebracht. De brand is ontstaan door een petroleum stel. De vader was met het ene kind thuis, terwijl de moeder met het ande re kind in het dorp boodschappen deed. De vrijwillige brandweer van Schier monnikoog heeft de brand geblust nu gaan wij U op voorhand maar vast vertellen, hoe mooi het was. Alleen al de reuk van Mon- ehdam als je er aan komt: de har- deugdzame reuk van al die roke- in vol bedrijf. Uit de verte gezien r «et of de stad op tientallen plaatsen brand staat. Een blauwachtige smook v®rsluiert ononderbroken de skyline (C1? gevels en toppen; alleen de torens jU'ken er uit omhoog. Als. een af- «sbeeld, waar wierook voor gebrand H-0rdt, verheft zich de Faam en blaast Uren op haar trompet, de ruitertjes d-ayen over de trans, telkens als het CjÜon is uitgespeeld. En de monnik zijn knots staat pal op zijn gevel lij! en laat de rook maar walmen om da? heen, onbewogen als een Amster- é^Se brandwacht bij middelbrand. In ''®n. op de werven liggen de schepen fyj de kliniek: een vrachtboot uit (j a$tricht, vissersschepen van Volen- vjh. allemaal met hun ziekten en kwa- De schependokter gaat rond en 25^aar Majri. JH tbüisf^Sel, de grote actie die Kath. aanleiding van de Operatie tüisf dienst,''*ht begonnen is voor de gods tai L- accommodatie in een honderd- jJSZernes van Nederland, heeft Joh l 'ciinaal de Jong een brief van aan beveling geschreven a'an -----« w ««u het bestuur van Kath. Thuisfront en tevens zijn Zegen gegeven over wat de Kardinaal noemt «et heilzaam werk van Nationaal Kath. Thuisfront. Deze aanbeveling ging ge haard met een belangrijke gift, waar oor Kath. Thuisfront de hoge eer te beurt valt dat de Kardinaal als het wa- e de eerste koper is van de mysterieu- jy sPijker in de Operatie Draadnagel, frr »is ongetwijfeld voor Kath. Thuis- katu een aansporing en voor de vele Uaybolieken een voorbeeh ging. een voorbeeld ter heilzame Van 12 tot 26 Februari a.s. zal, ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan J'3'1 de stad Sao Paulo, aldaar een inter- betionaal filmfestival worden georgani- eerd. Van Nederlandse zijde zullen de b'gende films worden ingezonden: ''Pouen Zo" (Herman van der Horst); Schot is te boord" (idem); „Spiegel >.ah Holland" (Bert Haanstra), „Panta „hei" (idem), „De gouden vis" (Marten toonder). He Braziliaanse regering heeft een Nederlandse filmcriticus en een cineast b'lffenodigd het festival bij te wonen. P voordracht t van resp. het bestuur an de kring van Nederlandse Füm- hrnaüsten en van de Nederlandse Be- *°ePsvereniging van Filmers, zullen de areh A. van Domburg, filmcriticus van ■•Oe Tijd", en J. G. Toonder de Neder- ®"Ise delegatie vormen. ,Op de verkeersweg OnstweddeStads- ahaal is gisteravond een personenauto gen een vrachtwagen gereden. De Personenauto botste hierna tegen een P°em en werd totaal verbrijzeld. De Spstuurder, de 39-jarige aannemer A. J?- uit Stadskanaal, werd vrijwel op „ag gedood, terwijl de mede-inzitten- J. K. uit Alteveer, ernstig gewond 'aar het ziekenhuis te Groningen werd Vergebracht ^DAG 31 Januari: Vierde Zondag na oningen; eigen mis; 2 geb. H. Jo- J^es Bosco; Credo: prefatie van de H. l«AA^nheid'- groen. jj^NpAG 1 Febr.: H. Ignatius van An- *ood bissch°P"martelaar; ei6en mis- C?*ÏÏ?AG: O.L.Vr. Lichtmis; eigen mis; WqpmS' Prefatie van Kerstmis; wit. lanr! G: masius, bisschop-marte- bpk' mis Sacerd'otes; 2 geb. A cunctis; 3 keuze; rood. sn, ?DAG: H. Andreas Corsini, bis- VèljnPA ijder; mis statuit'. wit. eiffü H Agatha, maagd-martelares: fichrSl mis; /Roermond: 2 geb. voor bis- OfWi verjaardag van keuze); rood. Haïf. Votiefrriis ter ere van het H. l,i4. redo» prefatie van het H. Hart; Bm»? .mis; mid|: Amandus, bisschop-belijder; H ^acerdoteg tui; 2 geb. H. Titus; 3 geb ^nD-°the, wlt* Dripw Febrauri: Vijfde Zondag na muIiriT.lng^n;„eigen mis; 2 geb- H. Ro- Drieal 1' .rd"; prefatie van de B leee«heid: - groen. 1nTENTIES VAN z. h. de paus A VOOR FEBRUARI: "e ;uekltne 'htentie: Hart van Jezus, laat *Postoli!" en eebrekkigen de heiligende er, t'cn. v£che kracht van het lijden begri.1- 1e h.,.,fsie"lnfentie: Hart van Jezus, laat *°°iaa]^??ers van Afrika hun politiek en 1 leven christelijk inrichten. H. Titus, bisschop-belijder; 2 geb. H. Dorothea: wit ren van „Olympia", die als het ware van uur tot uur nauwkeurig op de hoogte worden gehouden van de condi tie van het ijs. En zo kon de heer G. Karmelk, voorzitter van „Olympia", ons garanderen, dat als er in de weers gesteldheid niets verandert, want dat weet men in dit klimaat nu eenmaal nooit helemaal zeker, Zondag a.s. de baan aan alle eisen voldoet om hen, die de traditionele tocht naar Marken wil len maken, te ontvangen. En dat bete kent dus voor Monnikendam het win ters hoogtij: duizenden en duizenden op de bruiloft der winterlibellen, die als ontpopte vlinders uitzwieren zullen over het ijs, in een roes van snelheid de ruimtetegemoet. Irt 2ulke dagen kan Monniken dam wedijveren met alle centra van wintersport, waar ook ter we reld. In de straatjes en stegen, die naar de waterkant voeren, verdrin gen zich de mensen. De trams Zitten vol. En ononderbroken rijden de auto's aan. In de keukens van kof fiehuizen en hotels dampen de ke tels snert. Buiten op het ijs zijn tenten en kraampjes opgezet, de vlaggen in brede banen er hoog bo ven uit. En overal staan banken voor het aanbinden of onder- schroeven, het laatste steeds meer ten koste van het vaderlands model, waarbij de schaats een steven heeft, een neus zoals een schip, bestemd dan ook voor lange afstand, voor verre tochten in gestadige vaart. En tot het vertrouwde beeld van dui zend wintergezichten door alle eeuwen heen behoort het silhouet van de gebukte rijder, die nog eens de banden stevig aanhaalt, waarmee bij voorkeur aan kousevoeten de schaats zit vastgesnoerd. Banden van feestelijk oranje, als een ko karde op de wreef gestrikt. Wij hebben ons bij de voorproef, die wij kregen van morgen het ijsfestijn, weer oprecht verheugd over dit bij uit stek vaderlands vermaak, waarbij het water, dat onze rijkdom is, de grootste en mooiste en meest gevarieerde ijsbaan biedt, die men zich dromen kan. Wat zijn wij dan plotseling een stoer en sportief volk, hoe komen wij los met een gratie en élégance, die niemand achter ons had gezocht. Het ijs maakt alles en iedereen mooi. In het gouden licht van zo'n winterdag, het zonne- gloeien aan de einder, de blauwe en paarse schaduwen, het teerste violet in de schemer, temidden van een land schap, dat sinds Breughel, Avercamp en Beerstraten maar nauwelijks veranderd blijkt, is het of wij ontluiken en pas recht tot ontplooiing komen. Rap en le nig worden we allemaal, ook de sloom- sten krijgen iets fiers en wat een draai, welk een zwier zit er in elke beweging. Al het plechtige, het conventionele heb ben wij afgelegd: wij kleden ons voor het ijs als allemaal bohémiens, plotse ling licht van geest en helemaal vrij, los van alle vooroordeel, van leeftijd of milieu: de volmaakte democratie van het Hollandse ijs. En het meest van al veranderen de vrouwen en meisjes, zo frank als ooit en blozend bereid tot be hagen, zich nog eens te tonen in al haar gratie, toegankelijk, genegen en gul. Dit zijn de dagen, waarin plannen worden gemaakt voor grote tochten, voor het veroveren van de ruimte van het eigen land, dat nooit zo vrij en bereikbaar is als nu. Waarin het een tintelende sensatie wordt, dit zweven over de gladde baan, de verte tege moet, met de vedelstreek van het ijzer als muziek in het oor. En de ge noeglijkheid van ergens het opont houd bij een koek en zoopje, aange schoven op de smalle bank, de han den klem om zo'n kom anijs of dam pende chocola, elk gezelschap in har monie, gelijk gestemd in het genieten van een en dezelfde zaligheid. Om in het late uur af te binden aan het be reikte doel, met een weldadig gevoel van intense vermoeidheid, trots en voldaan, en met een gezonde hang naar iets dat staat in de maag: de va derlandse snert voor dit uur gescha pen. De belofte van dit alles zit in de lucht. Toen wij Monnikendam verlieten hing de zon als een gloeiend Paasei in een net van violet. Vriezen of dooien is in dagen als deze het to be or not to be voor de halve natie. Welnu: de Bilt heeft het beloofd: het b 1 ij f t vrie zen. O tefan Andres gaat sinds enige jaren door voor de spes patriae der positief christelijke Westduitse romankunst. Toen einde 1949 zijn novelle Het mes der barmhartigheid" in het Nederlands uitkwam, ging de critiek meteen grootscheepse vergelijkingen maken tussen Andres en de man, die op dat moment van over het Kanaal onze gemoedsrust kwam verstoren met romans, waarin al lerlei spanningen tussen geloof en leven op ongekend aansprekelijke wijze wa ren gedramatiseerd: Graham Greene. Beide auteurs hebben sindsdien niet stilge zeten. Hun namen hebben zeer snel een internationaal gewaardeerde klank ge kregen. Hun werken en de probleemstellingen in hun werken gaven promovendi reeds stof voor proefschriften.' Zo besteedt dr. J. Starink in zijn le zenswaardige dissertatie „De Katholieke roman" 1) ruim 25 bladzijden aan Gra ham Greene, na eerst te hebben uitge weid over diens „voorlopers" Chateau briand, Manzoni, Bourget, Enrica von HandelMazetti, Gertrud von Le Fort en Mauriac. Stefan Andres wordt door Starink (in 1952) alleen nog maar „ge signaleerd", en wel in de volzin, waar mee het hoofdstuk over Gertrud von Le Fort eindigt: „Haar persoonlijke pro bleemstellingen en stijl maken haar tot een van de oorspronkelijkste figuren van de moderne katholieke romankunst en haar werk tot een waarlijk nieuwe bijdrage, waarvan de invloed zich nog niet volledig laat overzien; de romans van (wijlen) Elisabeth Langgasser, die met de iets oudere Werner Ber- gengruen en de jongere Stefan Andres tot de nieuwste Duitse katholieke auteurs behoorde, zijn zeker met die van Le Fort in verband te brengen." Ja, zonder twijfel werkt de grijze Gertrud von Le Fort, die een uitgespro ken stijlscheppende persoonlijkheid was en is, op de schrijfwijze van Stefan An dres nog altijd door. De laatstelijk in ons land verschenen roman van Andres, „Bruiloft der vijanden", begint in de vertaling van J. von Wattenwyl de Gruyter 2) met de volgende richtingaan- gévende alinea: „Er bestaat een macht, die als het ware van buitenaf het menselijk leven van richtingwijzers voorziet. Niemand kan over die macht meer zeggen, dan dat zij even reëel als verborgen is. Zij wordt afwisselend noodlot, Voorzienig heid of toeval genoemd, al naar gelang de mens eenzaam-tragisch, gelovig of radeloos is. Er zijn er ook, die deze macht voor een zelfbedrog van denk- trage mensen houden. Zij zeggen, dat men alles, wat de mens van buitenaf en zelfs vanuit zijn eigen binnenste be reikt en wat zijn handelen en leven be paalt, als een draad, die van de spoel Het vertrouwde beeld, zo oud als onze oudste wintertaferelen. Advertentie BOEKHANDEL afdeliitjj Antiquariaat Gei. Ouie Gracht IJ Telefoon 10785 Haarlem nze Lieve Vrouwe Lichtmis-dag juist in het putteke van de win ter. Zes en een halve week zijn er verstreken eer het koude jaargetij begon en er moet nog evenveel tijd voorbijgaan, eer het weer lente is. „Op Lichtmis kan men het licht mis sen". „De wever z'n éne oog gaat open" en de boer kan al heel wat werk in schuur en stal verrichten zonder zijn lantaarn aan te steken. In het Zuiden van Duitsland is men al zo ver, dat men op deze dag de spinnewielen definitief naar de zolder verbant, wat in ons, zoveel Noordelij ker gelegen, land eerst een maand la ter gebeurde, zoals het oude volksrijm ons nog wfeet te vertellen. Met de eerste Maart De spinnewielen van de haard. Toch begint men zich al goed te realiseren, dat de dagen langer zijn ge worden en het voorjaar al nader en nader komt. Op de zwarte akkers vliegt de leeuwerik, die in de zomer de hemel zal naderen, al een ploeg staart hoog, en binnenshuis viert men de komende lente met het bakken van pannekoeken. Met Lichtmis is geen wijfke zo arm, Of 't maakt nog haar panneke warm. Lichtmisdag is vanouds een der cri tieke dagen van het jaar, zo'n dag, die met een rood kruis was gemerkt in de oude almanakken, want men meen de, dat de oogst en dus ook het lot van de boer en zijn gezin afhing van het weer van deze dag. Lichtmisdag Lotsdag. Niets werd zo zeer gevreesd als een heldere, klare vorstdag met een koude Oostenwind: Schijnt met Lichtmis de zonne heet, Dan komt er nog veel sneeuw en leed. p Lichtmis ziet de boer liever een wolf in de schaapsstal dan de zon: Lichtmis klaar, De boer een bedelaar. Zonneschijn op Lichtmis betekende een strenge, langdurige winter, die ge volgd zou worden door een zomer met zoveel neerslag, dat de oogst op de vel den zou vergaan: Lichtmis, helder en klaar, Twee winters in een jaar. Groene Lichtmis, Witte Pasen. Als op Lichtmisdag de zon door de galmgaten van de toren schijnt, krij gen we nog eens zoveel winter als we gehad hebben. Daarom hoopte men op een donkere, trieste regendag, waarop de druppels aan de kale takken hingen, want dan kon men een goed oogstjaar verwach ten: Lichtmis donker, De boer een jonker. Lichtmis donker, met regen en slyk, Maakt de boeren rijker dan rijk. Lichtmis donker, Asdag (Aswoensdag) klaar, Geeft een vruchtbaar jaar. De iemkers, die op een overweldi gende bloei der heide hoopten, waren er bijzonder op gesteld, dat deze don kere dag windstil zou zijn. „Als men op Lichtmisdag met een brandende kaars om het huis kan gaan, drinken de biemannen een fles". 's Morgens vroeg mocht de zon wat hen betrof dan even doorbre ken, maar het moest een zon zijn, die regen haalde. „Als met Lichtmis de zon op „den" misboek schijnt, is het een goed bieënjaar!" Op Lichtmisdag volgt Smt Blasius, de patroon van wevers en wolkam mers, wiens naam men natuurlijk in verband heeft gebracht met het „bla zen" van de wind. Wanneer het om streeks deze tijd met harde vlagen waait, hoort men wel zeggen: „Blasius blaast: dat houdt hij acht dagen vol". Regenweer op die dag houdt nog lan ger stand, zoals het volksrijm ons leert: Sint Blasius, Wind en wasius: Als het vandaag regent en waait, Zeven weken lang de watermolen draait. JACQUES R. W. SINNINGHE. der oorzakelijkheid afgerold wordt, in omgekeerde richting kan vervolgen en achterhalen. En zij zeggen voorts, dat het schijnbaar geheimzinnige in het in grijpen van die macht slechts daarin bestaat, dat wij nooit precies weten, wanneer wij het invloedsgebied van een nieuwe noodzakelijkheid betreden heb ben; en dat wij bovendien die noodza kelijkheid, die evenals een boom talloze wortels heeft, met ons denken nooit kunnen doordringen, niet, omdat zij volgens haar natuur het menselijk ver stand te boven gaat, maar omdat dit verstand aan de tijd gebonden en zijn werkzaamheid daardoor beperkt is." „Bruiloft der vijanden" van Stefan Andres handelt in een lapidaire maar niettemin uiterst genuanceerde stijl, over niets minder dan de metaphysieke achtergrond van het feit, dat door „de onbetekenende vergissing van een mens" diens leven en daarnaast de le vens van talloze anderen nooit-voorzie- ne, pijnllijke, tragische wendingen kun nen krijgen. Indien de Duitse arts Wilhelm von Clairmont, die in de oorlog van '14'18 als spion onder valse naam in Frankrijk werkzaam was, niet in liefde was ont brand voor de Franse spionne Denise Frécourt (een vrouw, die zijn liefde be antwoordde, maar na de erkenning van hun wederzijds verraad zelfmoord pleeg de), zou het pijnlijk nóch tragisch zijn geweest, dat zich na de oorlog een lief desverhouding ontwikkelde tussen Von Clairmont's dochter en de weduwnaar van Denise. Het is een nogal ingewik kelde volzin geworden, waarin wij hebben getracht idee en inhoud van Stefan Andres' roman samen te vatten. Als excuus moge gelden, dat de roman zelf ook niet van ingewikkeldheid vrij is, en evenmin van vermoeiende lang ademigheid. „Bruiloft der vijanden" laat zich in grote trekken definiëren als een familieroman, maar dan een, waarin de volkeren van West-Europa eikaars fa milie willen zijn. Over de oude vete tussen Frankrijk en Duitsland moet nu eindelijk de liefde maar eens triomferen! aldus Andres. En de liefde doet dit. Zij doorbreekt alle kleinmenselijk chauvinisme en nationa lisme en plaats in het werkelijk ver lossende einde van de roman mens naast mens als broeder naast zuster. De liefde, dat is hier dus niet alleen de Eros, maar ook en vooral de Charitas. En zij werkt in het licht van de door de auteur zeer algemeen geformuleer de waarheid, „dat er een macht moet bestaan, die uit het slechte het goede voortbrengt." Gedetailleerder doordacht gaat het in deze roman, evenals in vroegere boeken van Stefan Andres, om aller lei subtiele gewetenskwesties, die spelen in de psychologische ruimte tussen overgave aan de Voorzienig heid en wat men verbijstering over 's levens loop kan noemen, alsmede tussen autonoom menselijke verant woordelijkheid en wat men wel eens de zelfverzekerheid van de gelovige noemt. „Bruiloft der vijanden" is zeer zeker een verdienstelijke en aantrekkelijke roman, maar hij kan toch niet halen bij dat werkje, waarmee Andres zich als een der groten annonceerde: „Het mes der barmhartigheid", oftewel in het oorspronkelijk: „Wir sind Utopia." Dat moet men gelezen hebben! NICO VERHOEVEN 1) Dr. J. Starink: De katholieke ro man. Bijdragen tot zijn geschiedenis. Uitg. Dekker Van de Vegt N.V., Nij megen 1952. 2) Stefan Andres: Bruiloft der vijan den. (Hochzeit der Feinde). Vert. door J. von Wattenwylde Gruyter. Uitg. De Fontein, Utrecht. (Van onze correspondent) Waarschijnlijk doordat enkele buizen waren bevroren heeft zich in Hotel „De Kroon" op de Markt te Kerkrade een ernstige ontploffing voorgedaan, waar bij geen slachtoffers waren te betreu ren, maar wel een grote materiële schade werd aangericht. De verwar mingsketel sprong uit elkaar, daardoor stortte de vloer van de keuken in en kwamen een fornuis en een vlees machine in de kelder terecht. De ruiten werden ingedrukt en muren scheurden. Op de binnenplaats werd een schuur weggevaagd door de enorme luchtdruk. Het hotel, dat door de ge meente werd onteigend en binnenkort zou worden afgebroken, werd nog be woond. Stefan Andres, schrijver van het bekende boek „Wir sind Utopia" (vertaald onder de titel „Het mes der barmhartigheid") en van de onlangs in Nederlandse vertaling verschenen roman „Bruiloft der vijanden". (Van onze Haagse redactie) Officieel is thans erkend, dat de ver dediger van de Berkelse arts O., die verdacht wordt van moord op zijn vrouw de Haagse advocaat mr. M. H, H., Donderdag is gearresteerd. Het ster ke vermoeden bestaat, dat deze arresta tie verband houdt met de brieven, die onlangs op zeer mysterieuze wijze in het Huis van Bewaring te voorschijn kwamen. Zoals bekend bevatten deze brieven ontlastende verklaringen voor de arts, daar de thans vermoorde vrouw daarin schreef, zelfmoordplannen te hebben. Een commissie van deskundigen, aan gewezen door de rechter-commissaris, was echter van mening, dat deze beide in blokschrift geschreven brieven ver valst waren. Hierop ging de justitie over tot de arrestatie van de broer van de arts Deze broer is gedeeltelijk verlamd en lijdt aan geestesstoornissen, zodat zijn arrestatie enige bevreemding verwekte. Een nog grotere opschudding, voorna melijk in de Haagse advocatuur, ver wekte echter de arrestatie van mr. H De reden van deze arrestatie is nog niet bekend, daar de Justitie, hangende het onderzoek in deze zaak, geen enkele in lichting meer wenst te verschaffen. Ook de tweede verdediger in de zaak van de Berkelse arts, mr. Van 't Hoff van Stolk, weigert elk commentaar. Men neemt echter aan, dat het arrest van mr. H. wel eens van langdurige aa™ zal kunnen zijn. Mr. A. Mout heeft de verdediging van de gearresteerde advo caat op zich genomen. (Vervolg van pag. 1) Dan een trap op een voetpedaal, het overhalen van een handle en er was een bepaalde vorm van bekeliet ont staan. Achter de arbeider stond een meneer met een stopwatch en bij elk vormpje werd minstens driemaal de stopwatch ingedrukt. Op een gegeven moment draaide de arbeider zich bruusk om en zei letterlijk tot de wetenschap pelijke tijdmeter: „Als je nou niet opdan sla ik je met deze Engelse sleutel de hersens in". Waarop de tijd meter even „tactisch" antwoordde: „En jij moet je grote shouden". Als bezoeker hadden we uiteraard niet het recht ons in dit „gesprek" te mengen. Maar toen we later in de directiekamer de meneer met de stopwatch opnieuw aangetroffen en toen ons daarbij bleek dat we te doen hadden met 'n bedrijfs psycholoog van professie hebben we ons niét kunnen weerhouden op te mer ken: „Mijnheer, wanneer er straks in die discussie tussen U en die arbeider iemand fout was. dan bent U dat ge weest. U, academicus met een doctoraal examen in de psychologie nota bene, dient te weten hoe irriterend het is wanneer U iemand op de vingers staat te kijken zonder dat die iemand be grijpt, dat dit kijken iets anders be doelt dan alleen maar een stomme con trole". We smaakten het genoegen dat die bedrijfs-psycholoog zijn ongelijk er kende, waarmee inmiddels het in de fabriek gestichte kwaad niet ongedaan werd gemaakt. Daar immers stond een arbeider, symbool van een zeer gro te groep, na te mokken over een „rot haas", die probeerde een voor-oorlogs jakkersysteem opnieuw ingevoerd te krijgen. r is een ontzaglijk verschil tus sen welhaast alle voor-oorlogse „jakkersystemen" en de huidige efficiency in het bedrijfsleven. Een overeenkomst is er inmiddels. Bij de minder intelligenten onder onze arbei ders en of we het nu leuk vinden of niet, maar meer dan 30% van onze Nederlandse bevolking behoort daar in feite toe roepen de huidige tijdme tingen-met-tariefbepalingen een onbe redeneerde afkeer op, die te vergelij ken is met de weerstand welke door de jakkersystemen werd gewekt. Ont sproot dit laatste gevoel aan het be sef, dat een onbillijkheid werd bedre ven, het eerste ontstaat uit het vermoe den, of, als men wil: de vrees, dat men met de moderne vormen van arbeids- doelmatigheid dezelfde bedoelingen heeft als met het jakkersysteem. Natuurlijk had die arbeider achter die grote machine ongelijk toen hij zo on parlementair ontplofte tegen de tijd meter. De normen van het burgerfatsoen dienen altijd te worden aangelegd. Ook en vooral voor hen die nu eenmaal on der gezag zijn geplaatst. Maar ieder die in gezag gesteld is, weet bij ervaring dat hij het beste resultaat bereikt, wanneer hij de disciplinaire gehoorzaamheid weet te vervangen door inzichtsgehoorzaam- heid. Van alle moderne termen, die in de huidige bedrijfsvoering worden gebezigd zoals B.K.T. (bedrijfs-kader-training), merit-rating, werkclasslficatie, tijdstudie, enz. enz. begrijpt de doorsnee arbeider zeer weinig. „Hoe kan van de arbeiders verwacht worden, dat zij het tarief-systeem be grijpen zonder dat zij voldoende zijn voorgelicht. De bazen dienen het stelsel te kennen, willen zij anderen kunnen verklaren hoe het functionneert!" Dit is een ander citaat uit het boven aange haalde boekje. Men kan, indien men enigszins regelmatig deze kolom leest, weten hoezeer ons deze ontboezeming uit het hart is gegrepen. Wanneer arbei dersbewegingen klagen dat zij het con tact met de massa aan het verliezen zijn, dan is onze opmerking: spreek de arbeiders niet aan boven hun bevattings vermogen. En dit was ook de terecht wijzing die we ons hebben veroorloofd tegen de boven geciteerde bedrijfs-psy choloog. Een arbeider is niet zo ruw als hij zich meermalen uit. Hij is meer beïn vloedbaar dan wij denken, maar hij verlangt, en niet ten onrechte, dat hij minstens het waarom van bepaalde me thode-wijzigingen kent. Wanneer we 'n critische opmerking hebben op het prettig leesbare boekje van P. Carrol, dan is het dat het zich voornamelijk richt tot opzichters, be drijfsleiders, bazen en ander toezicht houdend personeel. Het behoeft min stens met één hoofdstuk te worden aan gevuld, dat zich richt tot de arbeiders zelf. Dan zou dit boekje geschikt wor den, niet alleen om in handen te wor den gegeven van bazen enz., maar ook van geschoolde en ongeschoolde arbei ders. Als we nu nog vaak ontevreden heid en onlust moeten constateren over tarieven enz., dan is welhaast de enige verklaring hiervoor de onbekendheid van de arbeiders met de tariefsystemen. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind. We wensen het boekje van P. Carrol een ruime verbreiding. Gistermiddag omstreeks vier uur is in de boerderij van de familie De Graaf, wonende aan de Brakerweg te Castricum, een brand uitgebroken, die, aangewakkerd door de felle Noord oostenwind, een ernstig karakter kreeg. Het vee kon bijtijds in veilig heid worden gebracht. De boerderij was na een half uur volkomen een prooi der vlammen geworden. De brandweer, die onmiddellijk ter plaat se was, had alle moeite om de belen dende percelen te beschermen. De oor zaak is nog niet bekend. Vier perso nen zijn dakloos geworden. Precias een jaar na de waters noodramp is men van overheidswege naar buiten getreden met een plan om een noodnet in het leven te roepen voor radio-zendamateurs. Het werk van deze kleine amateurzendertjes is in de dagen van de ramp van de allergrootste be tekenis geweest, toen deze zenders het enig communicatiemiddel bleken tussen het getroffen gebied en overig Neder land. De directeur-gen. van de PTT, de heer L. Neher, heeft nu een rondschrij ven gezonden aan alle radio-zendama teurs, die in ons land over een zend vergunning beschikken, met het ver zoek zich beschikbaar te stellen voor de vorming van zulk een noodnet, dat in mogelijke dagen van rampspoed grote diensten zou kunnen bewijzen. Gebleken is zo schrijft de heer Ne her in deze brief dat het werk der raóiio-amateurs bij de Febr.-ramp van 1953 van onschatbare waarde is geweest. Daarom wordt er naar gestreefd een arnateurnoodnet op te bouwen, waarvan de leiding in handen zal worclen gelegd van de heer A.S.M. van Schendel, hoofd van de bijzondere radio-dienst bij de PTT onder supervisie van de hoofdin genieur, belast met de leiding van het radiolaboratorium van de PTT ir. H. Mak. In het afgelopen jaar is de vorming van dit noodnet voorbereidi door het bestuderen en vaststellen van de fre quenties, welke voor dit doel het meest geschikt zijn, van de werkwijze, c'tte moet worden toegepast en het ne men van administratieve maatregelen. Nu is het ogenblik gekomen zo be sluit ir. Neher zijn brief om aan de zendamateurs te vragen hieraan hun medewerking te verlenen. Bij dit rondschrijven was een aanmeldings formulier ingesloten. Over hun werk in de rampd&gen van vorig jaar hebben de amateurs, die ver enigd zijn in twee verenigingen de Veron en de Vraza, rapporten inge diend! die thans hebben geleid tot een gebundeld uittreksel. Op 1 Februari a.s., de herdenkingsdag van de ramp, zal het boekje „Kanaal 3700" dlat over dit werk alles vertelt het licht In de kringen van die radio-amateurs hoopt men, dat het noodnet spoedfig ge vormd zal zijn, zodat mep kan aanvan gen met oefeningen, welke een paraat heid in dagen van nood zouden garan deren. Deze noodnetten bestonden reeds lang in die V. S. en sinds kort ook in En geland, waar men een les heeft getrok ken uit het grote nut, dat het geïmpro- viseerdle noodnet tijdens de ramp in ons land heeft bewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5