Zon, sneeuw en sport in de Beierse Alpen Z- M N D ar Skitocht door het Alpenland "mS êrïz.i WINTERSPORT in DUITSLAND L1SSONE-L1NDEMAN p-*' J S3 1 "—'VA ZATERDAG 30 JANUARI 1954 PAGINA 6 "V-H. ""V I ....mm I TaHltll Per luxe D-treln van Touropa, de TOUROPA-FERN-EXPRESS Boekingen uitsluitend bij Nederlands oudste Reisbureau WÊm -> g§ 5S55S| 'Cx-.- ...v«jj e late avondzon legt een gouden kleed over de 1 bergmassieven rond het olympisch winterparadijs Garmisch-Partenkirchen. Fel als het scherp van. een vurig zwaard vlamt de kam van de Zugspitze, Duits lands hoogste berg. Schichten zonnelicht slaan er uit om hoog en hun afglans straalt mild over de sneeuw en de wouden en over het stadje, waar de skiërs weer bij honderden zijn samengestroomd, om in het weekend te genieten van sneeuw en zon. In de late namiddaguren is het gezellig druk in de straten. Het blauw, geel en rood van de ski-jacks maakt het tot een bont schouwspel. In groepjes dromt men samen voor de etalages van sportzaken Bij het hotel klampt een oude boer het meer jaagt de storm weer als een mij aan en vraagt vuur. Met zijn brede stortbui over je heen. grijze baard, waarlangs de lange krom. De Amerikanen hebben hier voor me pijp naar beneden hangt, zijn groe- eigen gebruik een kleine skilift gebouwd ne hoed met haneveren en de wijde tegen een zachtglooiende helling, die mantel, ziet u er uit als een patriarch. aatl ane zijden beschut wordt door het „U treft het niet", zegt hij en wijst met het mondstuk van zijn pijp naar bo ven, naar de bergen. Ik begrijp niet wat hij bedoelt. „Kijk, het woud" zegt hij. Er ligt een vreemde vaal-blauwe, bijna paarse nevel over de bossen. „Er komt sneeuw morgen, een massa sneeuw. De winter is laat dit jaar; nu begint hij eerst goed." De volgende morgen is de nieuwe sneeuw er. Veertig, vijftig centimeter dik ligt zij in de straten en loodzwaar schijnt zij te drukken op de brede zacht glooiende daken, die als een bescher mend schild aan alle zijden ver uit. steken over huizen en boerderijen. Nog steeds jaagt de sneeuw door de straten. Vroege kerkgangers waden door de diepe sneeuw en tornen, weggedoken in jassen en mantels, tegen de storm op. Over het winterse stadje luiden helder weer tuimelend. Het is een schouwspel bos. Een loudspeaker vervult het dal met het amechtig gekreun van een Broadway-star en maakt het fot een klein stukje Rocky Mountains, midden in de Beierse Alpen. Over de diepbe- sneeuwde weg komen enorme sleeën van auto's geruisloos aanschuiven, wie gend als een schip. Tegen de helling is het een kleurige en plezierige bedrijvigheid. Als een Jacobsladder sleept het liftje onver droten de skiërs als een rijtje bonte ganzen achter elkaar aan, naar de hoogte. En vandaar suizen ze naar be neden, telkens scherpe bochten slaand als een haas op zijn vlucht, diep door- zwikkend in de knieën, het lichaam meebuigend, terwijl de sneeuw hoog op stuift bij elke felle wending. Beginne lingen tuimelen van de helling, benen en lange latten als een hopeloos kluwen in de knoop, bij elke poging tot opstaan en de gulden schrijnen van de juweliers, waar goud en edelstenen in deze winterse sfeer een warme en milde glans uitstralen. Overal heerst de prettige verwachting als aan de voor avond van een feest. Morgen zullen ze er op uit trekken naar de hoogten van de Alvespitze, de Kreuzeck, de WStk en de Zugspitze, verre tochten maken door het wijde, win terse Alpenland en naar beneden suizen Ic.ngs de glooiin gen in een wolk van stuivende sneeuw, vrij als vogels in hun zweefvlucht, de koele pure berglucht ademend en ge nietend van de zon en het uitzicht op de dalen en de wouden, en de woeste, ongenaakbare pracht van de reus achtige bergkammen. Zo is het ook bij de Kreuzeck. Een kabelbaan brengt je omhoog naar het 1650 meter hoge plateau. Vandaar gaan de afdalingen kilometersver tot in het dal: de Olympia-Abfahrt, de Kan- dakar-Abfahrt, de Standard-Abfahrt, de afdalingen bij de Hochalm en voor de zeer ervarenen de gigantische af daling van de 2628 meter hoge Alp- spitze. Maar ik ben niet zeer ervaren en van de hoofdredactie heb ik nadruk kelijk opdracht gekregen weer met hele benen naar huis terug te keren. Dus neem ik maar als een brave tourist aan de voet van de Kreuzeck het tandradbaantje, dat vijftig meter kun je in het rond zien en de vierhonderd Alpen toppen, are bij zdhmg weer van hieruit te zien zijn, blijven verhuld in de witte sneeuwnevels. Zo moet de Pool-hel zijn. Zo moet het geweest zijn op de Mount Everest, waar Hillary en Ten- sing dagenlang geworsteld hebben in een witte woestijn. Wij houden het hierbuiten geen tien minuten uit en zelfs de bergkauwtjes, die plotseling, tot onze verrassing als zwarte duivel tjes uit deze witte hel opduiken, krit- in de bergen. Men kan tochten maken per arreslede of met auto of bus de prachtige omgeving bezoeken. Wie kent niet de romantische koningsburchten van Ludwig II: het rond 1880 in Ro maanse stijl gebouwde slot Neuschwan- stein, als een echte roofridderburcht met transen en torens, gelegen op een 200 meter hoge rots? Het is een droom kasteel, ontsproten aan het brein van een hyper-romantische koning, een ideaal décor voor de sprookjes van send en piepend, zeilend en tuimelend Moeder de Gans, De gelaarsde kat, De in de storm, kunnen ons niet weer houden naarbinnen te duiken in de warme gelagkamer van het Münchner Haus, dat, als eens het Behouden Huis op Nova Zembla, een behaaglijk oord is temidden van een onbarmhartige winter. Wintersport Bad Wiessee, Egern, Rottach en Te- gernsee. Als een groot klaar oog glanst het meer in de diepte, als je van de top van de Wallberg, waarheen vanuit Rottach een kabelbaantje voert, neer kijkt in het aan alle zijden door ber gen omsloten dal. Dicht bijeengedron- gen liggen de huizen op de vlakke oevers en tegen de lage hellingen. Nog spiegelen zij in het water van t was onze eerste dag in Gar. misc.h - Partenkirchen; de cri- tieke dag van deze winter, waar op het sneeuwkleed gespreid werd, dat in de komende weken en maanden duizenden de vreugde zal schenken van een gezonde, sportieve winterva- cantle. Het was een barre dag, maar zelfs dan heeft dit Alpenland zoveel boeiends en schoons, dat het geen ver loren dag is. En wie opziet tegen een winterse wandeling kan zijn vermaak vinden in het Olympisch Ijsstadion, waar overdag de jeugd zwiert en pirouetteert en 's avonds de ijsballeri- na's als glazen engeltjes rondzweven en de ijshockeyers hun robuust spel naar de Zugspitze voert. Vreemd, maar spelen. Er zijn de kleine wijnhuisjes onweerstaanbaar is het verlangen waar je by viool- of citherspel de 6 sprankelende wijnen van de Rijn en de naar de hoogste toppen der aarde en paitz kunt genieten en de vurige, ro- iedere bezoeker van het Beierse de Tiroler wijnen. En verder zijn er Aip,M,bM wii dat hij op Duitslands hoogste berg, OA_- e Maar daarvoor reis je tenslotte niet bijna 3000 meter hoog, is geweest. En op de eerste plaats naar dit Beierse dus is het tandradbaantje een ren- wintersportparadijsDe skiër zoekt dabei bedrijf. Maar als je in het der.^«e hellende «looiingen demo- gelijkheden voor verre tochten door knarsende en schokkende, maar toch een zonnig winterland en de beginner altijd nog comfortabele vehikeltje zit, een goede ski-school en eenvoudige dat herinneringen oproept aan het hellinkjes Dat alles is hier in over- 6 vloed. Overal rond het stadje zijn kuchende stoomtrammetje, dat ons uitstekende bergbanen en ski-liften, lang geleden naar school bracht, dan Tientallen afdalingen en tochten zijn voel ie ie heschaamri er uitgezet door een prachtig landschap voei je je beschaamd en een beetje en elke week zijn er wedstrijden voor lachwekkend als je denkt aan Hillary de vacantiegasten. Maar ook zijn hier en Tensing. regelmatig de groten uit de ski-sport: de De pracht van het landschap geeft je ^f^8' 3ie Vfm de g-r°te-01 111 Lr Ir i O" 4HJI Tic Vlj de klokken van het torentje "der" Gar- even bont en plezierig als Aart van der gelukkig "niet veeïïyd om"een Erindér- klnd^^OTo'^Mn"8 make^^LrlSden - - Neer en Jan van de Capelle ze hebben waard gheidc-complex te kweken Rii sprongen maken ais arenaen geschilderd van de Hollandse winter: elke hneht i. neerzwevend in de diepte, van een geschilderd van de Hollandse winter: elke bocht weer wissen het üitafcht ojl fSSS^^A.tochtig "ie dalen met de meter ver. een fantastisch schouwspel. mischer kerk met haar ui-vormige spits. In de vroege ochtenduren zijn de sneeuwploegen het gevecht al begon nen. Als enorme torren rukken zij op tegen de sneeuwmassa's en knar send en grommend schuiven zij de witte overdaad naar de kant van de straat, waar de sneeuw hoog opge worpen Jigt als een walmuur. Later in de ochtend neemt de sneeuwjacht af en ik besluit er toch maar op uit te trekken evenals de enkele dapperen, die met ski's op de schouder op weg gaan naar de Haus- berg-lift of de Kreuseck-baan. De sneeuw dwarrelt nu neer als zacht dons, maar af en toe grijpt de wind haar nog en jaagt haar voor zich uit. De kou tintelt om je oren en de koe le zuivere lucht dringt diep in je lon gen. In de eenzaamheid van de wijde witte velden is de winter om je heen. grimmig en onvermurwbaar. Maar het is heerlijk en bevrijdend te wor stelen tegen de wind en de sneeuw., die op de geruimde paden hier en daar weer tot kniehoogte bijeen ge jaagd is. Rocky Mountains in de Alpen Ik neem het serpentine-pad naar de Riessersee, een klein bergmeer ep enkele honderden meters hoogte, omslo ten door lage toppen. Mei tien, twaalf wendingen gaat het pad langs de steile helling omhoog, dwars door het bos. Als kerktorens rijzen de sparren om hoog, dertig, veertig meter. Ze kreunen en piepen onder de druk van de wind en lijdzaam hangen de takken diep doorgebogen onder de last van de sneeuw. Als een vogel neerstrijkt, stuift de sneeuw op en glijdt als een kleine lawine van de hellende takken .v, - schone slaapster in het baard. bos, Blauw- grote zwarte vlak- vooral bij avond onder het felle licht ken der wouden en der schijnwerpers; men kan er de kam de sneeuwvelden, pioenen van de slalom of de afdaling doorkruist door de aan het werk zien of de matadoren van diepe voren der da lange afstand. Nu de Olympische wegen. Eenzame Bobbaan tengevolge van de laat inge- bocrderijen liggen vallen winter en de zeer hoge kosten diep weggedoken dit jaar niet is opgebouwd, kunnen de onder het brede liefhebbers van de meest drieste der lage dak. Bergbeek- wintersporten terecht in Ohlstadt op jes rennen naar be- een twintig kilometer afstand van Gar- neden, springend misch. Maar minstens evenveel genoe- over stenen en rots- gen kan men beleven aan een „rodel"- blokken en likkend wedstrijd: een afdaling met een gewoon aan de sneeuw sleetje langs kronkelende bergwegen, langs hun oevers. Door het bob-rennen was het „rodelen" Als een diepe kra- in discrediet geraakt als een spelletje met zijn prachtige waterpartijen en fon- ter ligt beneden in voor schooljongens. Maar - zo gaat het teinen, gebouwd door dezelfde koning, de diepte de Eibsee, verhaal - twee jongetjes wilden wel het slot Hohenschwangau. aan alle zijden om- eens laten zien, dat voor hun sport sloten door de ber- evenveel drieste moed vereist is als per trein en per auto kan men ge- gen. voor het bob-sleeën der groten. Zu makkelijk naar Innsbruck in Tirol en Dan duikt het sleepten hun gammel sleetje boven op naar de prachtige dorpen in de omge ving van Garmisch. Als parels, gezet in gjjMBSB..- In een lange rij trekken de skiërs door het witte golvende land. Alpenpost zit, vergeet je al weer wat achter je ligt. Als een moderne post koets rijdt zij van Garmisch-Partenkif chen dwars door het Beierse Alpen* land, langs dorpjes, stadjes en meren naar Berchtesgaden. in de uiterste Zuid- Oost-hoek. Folders en prospecti noemen Gar- misch-Partenkirchen een parel Maat het is een gekweekte parel. Berchtesga* den is een echte parel onaangeroerd liggend nog in zijn dalschelp, door reus* achtige wachters bewaakt: de Watz- mann, de Jenner, de Hoher Göll, d» Obersalzberg, de Hochkalter. Ongenaak" baar en groots staan zij gehuld in hun wintermantels van wouden en sneeuw, schouder aan schouder, neerblikkend °P de mensenkinderen die argeloos spelen aan hun voet of ademloos opkijken naaf de grandioze pracht, die overal in het rond ligt uitgespreid. Wij hebben gestaan aan de onbe schrijfelijk mooie Königssee. Smaragd groen is het water in de Zuidhoek» overgaand naar het Noorden in diep blauw. Loodrecht rijzen aan alle zijd® de bergwanden uit het meer op. In verte op een eilandje ligt het bede vaartskerkje van St. Bartelcma, dat zij® koepeltjes spiegelt in het rimpelloze w>* ter. Hoog boven ons klautert een kudde gemzen langs de bergwand en een arend drijft cirkelend op zijn roerloze wieken. En rond dit schouwspel hangt de stilte der oneindigheid. In het dal voorbij de Hintersee heb ben wij vanuit een schuurtje de herten bespied, die gedreven door sneeuw en kou naar de voederplaats kwamen. Als vorsten, hoog op het hoofd hun kro nen dragend, kwamen zij uit het woud geschreden, moeizaam bij iedere stap wegzinkend in de sneeuw. Maar op ds voederplaats is de sneeuw platgetreden. Een dertigtal herten en hinden is er bij een. Niets is hoorbaar in de stilte dan het knarsen der malende tanden en- af en toe een roffelend voetgetrappel, als een machtige twaalfender met geveld gewei op een kleinere rivaal afschiet. Zenuwachtig bewegen de oren en bij elk geritsel houdt het kauwen op e" heffen zij luisterend! het hcofd. grote glanzende ogen beweren schich tig en laten telkens het wit zien. Als zij verzadigd zijn verdwijnen zij weer in het woud, rustig schrijdend, waardig en koninklijk. Ademloos kijk ik ze na en het is alsof me een geheim van het woud is geopenbaard Sport in natuurreservaat Er is het rococo-kasteel Linderhof, - 4 s ,/v Diep doorzwikkend in de knieën neemt een skiër een poort in de slalom in een wolk van stuivende sneeuw. groten en kleinen in bonte kleding, zwierend als vrije vogels of komisch haspelend en krukkend en als achter- De zoete liarsgeur werkt als de licht* groud het egale, romige wit van de bedwelming van een zacht parfum sneeuw, het zwarte bos en het grauwe en je voelt je behaaglijk in de besloten- door de sneeuwjacht verhulde hoogge- heid van het bos, dat als een beschut- bergte, dat ontzaglijk en ongenaak- tend huis, de wind en de sneeuwjacht baar neerziet op dit genoeglijke ge- buitensluit. Maar bij de afdaling naar doetje. Advertentie 6 plaatsen (U zit op fluweel) per coupé. In Uw coupé klapt U Uw bed uit de wand en slaapt onder lakens. U eet in de restauratiewagen. Er zit muziek (uit luidspreker) in Uw coupé. U kunt bridgen, schaken, lezen, enz. als U zich verveelt. en deze luxe Touropa-Fern-Express-trein brengt U naar tientallen wintersportplaatsen in Duitsland Ier plaatse kunt U kiezen uit 5 categorieën logies: 1) een eenvoudige kamer; 2) een betere kamer; 3) een klein hotel; 4) een goed hotel; a) een luxe hotel. Prijzen (treinreis af Nederlandse grens tot Uw plaats van bestemming, gebruik van bed in Uw coupé, maaltijden en logies ter plaatse inbegrepen) voor een reis van 10 dagen van f 112.— af voor 17 dagen van f 163.— af 25 kantoren in Nederland IlSaONF llNDEMAN treintje in een tun nel. Je wacht en wacht, tot eindelijk weer het daglicht zal verschijnen. Maar plotseling stopt het en we blijken op het eind punt van de tand radbaan te zijn in de onderaardse krochten van het Schneefernerhaus, het prachtige hotel, dat op 2650 meter hoogte als een enor me roofridders burcht tegen de naakte rotsen van de Zugspitze ligt jifet een snelheid van :lit. Uit 100 km. jaagt een twee-persoons bobslee door de bocht. aangeklit. Uit de comfortabele zalen en kamers kijk je uit op een overweldigend groots een ski-schans en joegen naar beneden, landschap. Metersdik ligt de sneeuw En hun eerste vraag temidden van de op de plateau's en daaruit op puinhopen van hun slee was: „Hoe- rijzen loodrecht de ongenaakbare veel meter?" rotswanden. Maar aan de andere zijden liggen de wijde, uitgestrekte ski-velden van de Zugspitze, met zachte glooiingen en hellingen en ideale sneeuw van No vember tot Mei. Duur als kristal is er de berglucht en op heldere dagen die er vele zijn hier straalt de zon mild en heilzaam als op een zomerse dag aan het strand, het lichaam koesterend en nieuwe kracht schenkend. Dan is het een zomers feest in een ligstoel op de terrassen van het hotel of door ëen muur van sneeuw beschut tegen de wind temidden van de maagdelijke en grootse winterlandschap te genieten van de zon. Maar vandaag is de zon er niet. De sneeuw jaagt als fijn poeder om hei hotel en het heeft eigenlijk weinig zin naar de top van de Zugspitze te gaan, 300 meter hoger. Toch wil ik er ge weest zijn en ik stap in een van de gondels van de kabelbaan, die naar het Mimchner Haus op de top voert. Het is in elk geval een mooi ver een krans van bergen, liggen ze in de dalkommen, gegroepeerd rond de sierlijke rococo-kerkjes met hun toren tjes smal en spits als een stilet of ge kroond met een uivormig koepeltje. Kleine zoete pronkschrijntjes zijn het, opgesierd met stuc-werk en beschilderd met kleurige taferelen van zwierige heiligen en rose engeltjes. Geen grote kunstwerken zijn het over het algemeen, maar toch heeft deze zoete pronk altijd iets bekoorlijks en verblijdends voor de koele Noorderling. Hier in het Beierse Hoogland zit de rococo-zwier de mensen in het bloed. Balcon-guirland.es en kleu rige fresco's versieren de gevels der huizen. Meer dan levensgroot zijn de levens der heiligen en taferelen van de jacht en het boerenleven, uitgebeeld en elk dorpspleintje is een „biblium pau- perum". Nergens schoner ziet men het dan in het prachtige vioolbouwersplaatsje Mittenwald, dat Goethe, die er in 1786 aan de Obermarkt gewoond heeft, een „levend prentenboek'' genoemd heeft. Het is een van de mooiste Alpen-dorpen, hoog omkranst door de bergen en be heerst door de steile wand van de Kar- wendel. In de 18de eeuw reeds was het een welvarend dorp, gelegen aan de grote handelsweg Venetië-Augsburg. Van hier uit werden de producten van het Zuiden en de Oriënt met vlotten over de Isar of via de Rottstrasze over Par tenkirchen of W alchensee naar het Noor d-en getransporteerd, en de welvaart van die tijd weerspiegelt zich nog steeds in het dorp en vooral in de prachtige in 1738 door Schmuzer gebouwde rococo- kerk. Een andere mooie rococo-kerk vindt men in het passie-dorp Oberammergau. Het is een van de mooiste plattelands- kerken van Beieren, door Von Günther en de Oberammergauer „Lüftlmaler" Zwink met rijke fresco-schilderingen versierd. En museum voor houtsnijkunst, waar de het 80 meter diepe meer, dat in de zomer gierig de zonnewarmte heeft op gepot. Maar de winter zal het spoedig zijn kille banden aanleggen en een einde maken aan het gecoquetteer voor de zon, die verliefd gulden paillet jes uitstrooit over het zacht golvende waterkleed. Honderden meerkoeten dobberen rond bij de aanlegsteigers van de overvaartboot- jes, met melancholische neusgeluidjes bedelend om voedsel. Helder klinkt de bel van het bootje in de ijle win terlucht als het van Tegernsee af vaart naar de overzijde, naar Bad Wiessee, dat, meebuigend met de landtongen, lang uitgerekt op de Wes telijke oever ligt. Beroemd is het plaatsje vooral door zijn zwavel-jo- diumbron, dertig jaar geleden toe vallig ontdekt door technici van de Dordtse Petroleum Maatschappij, die er naar oliebronnen zochten. Duizen den komen hier In de zomer om ge nezing te zoeken voor hun kwalen in het Kurhaus, dat door de Dordtse wordt geëxploiteerd en dat onder lei ding staat van een Nederlander, de heer Driessen. Maar in de winter ligt het badbedrijf stil en liggen de ge bouwen dik ingesneeuwd te wach ten op de nieuwe zomer. Nu schenkt de wintersport nieuwe krachten aan het lichaam en Bad Wiessee geeft hier ook met milde hand de moge lijkheden. Drie ski-liften zijn er vlak bij het stadje en de kabelbaan naar de Wallberg ontsluit op meer dan 1500 mtr. hoogte uitgestrekte sneeuw velden, waar nog eens twee liften de skiër ten dienste staan. De parel Berchtesgaden et weemoed heb ik afscheid ge nomen van dit wonderschone, stille meerdal. Maar zo gauw je men vergete er niet het in de onvolprezen bus van de Duitse Gedreven door de kou komen de herten naar de voederplaatsen. Moeizaam, by iedere stap weg zinkend in de sneeuw, komen zij uit het woud geschreden, de geur opsnuivend van het hooi, dat door de jachtopzieners wordt neergelegd. haal, maar een feit is, dat ook „rode- Producten, door Oberammergauer hout snijders in drie eeuwen vervaardigd, ver zameld zijn en de school voor houtsnij kunst die voor bezoek is opengesteld. len" moed en stuurmanskunst vereist. Matadoren hierin zijn de houthakkers, die van hoog uit het woud met hun zwaarbeladen sleeën naar beneden suizen langs de smalle, kronkelende bergwegen, rakeling langs rotswan den en ravijnen. Een volkssport is overal in Beieren nog het „Eisstock-schieszen". Op de meren en soms kunstmatig bij boeren- café'tjes, zijn kleine ijsbaantjes aan gelegd, waarover men de zware hou ten schijven met een stok als hand vat slingert, zodat de schijf ver door schiet over het ijs. Iets lijkt het wel op kegelen en het is altijd de moeite waard even dit gemoedelijke schouw spel aan te zien. Alles is in Garmisch-Partenkirchen Zacht zoemend gaat het omhoog en te kust en te keur voor de sportliefheb- je kijkt neer in een onpeilbare diepte ber, om zelf te doen en te kijken. Doch waarvan de bodem verhuld wordt minstens evenveel is hier te beleven en door wolken sneeuw. Boven raast de te zien voor hem, die alleen wil genie- storm met ongetemde kracht. De ten van de zon en het winterse berg- sneeuw verblindt je ogen en snijdt land. Men kan wandelingen maken langs over je gezicht als een mes. Geen goed gebaande wegen en paden tot hoog rond een zilveren plaquette: Gmund, Kleine ski-paradijzen iet voor niets noemen wij intussen Oberammergau en Mittelwald in deze wintersportreportage. Want al is Garmisch-Partenkirchen dan het volmaakte sportoord, waar alles te kust en te keur op een schoteltje wordt op gediend, wij kunnen ons toch voorstel len, dat de skiër, die de stille onbe roerde pracht van deze bergen en de landelijke rust van een klein bergdorp wil genieten, de voorkeur geeft aan een rustiger vacantieoord. Voor hem zijn in de Beierse Alpen mogelijkheden genoeg. In Oberammergau en Mittel wald vindt hij uitstekende skiliften en prachtige uitgestrekte hellingen. En ideale skiparadijzen zijn Bayrischzell, Reit im Wink, Ruhpolding, Schliersee en de kleine stadjes aan de Tegernsee rond het meer gegroepeerd als parels sr Horm- allen te be heel nicht V moge' dat Weer Zond: eraan ren g floor Sen tot h* fh r 0|tder itech I !an IC «oei. dan «at d «an jjoor feilsi. «aar Mdinf het v j olerr.c. hntwc mensfri'i h'jn mens» veel ?«loo ben zoveel 'like foorr onver: Pen v hun a f'ere" f'oor *f hehre- Send# heid fan 4 Jteniji 'endeK ponst keercr*: «ant He- deze Sever. Phist Vd. Mt. Maar u wilt nog skiën en u wilt nog wedstrijden zien? Maakt u zich niet be zorgd, er is gelegenheid genoeg en ondanks het feit dat het gehele Berchj(j tesgadener land natuurreservaat heeft men hier en daar voortreffelijk® installaties gebouwd: kabelbanen naaf de top van de Jenner en de Obersalï- berg, enkele uitstekende skiliften o.a. naar de uitgestrekte velden op het Rosz- feld. Drie springschansen zijn er in d* onmiddellijke omgeving van het stadje en één vlakbij in Ramsau. Ski-scholen zijn er ook en wilt u nog meer weten, wendt u zich dan gerust tot de charmante Kur- direktor dr. Berkmann, die alles weet van het Berchtesgadener land en alle» van de skisport, die hij reeds beoefende, toen de meeste Beieren nog nooit van ski's hadden gehoord. Velen zullen in de komende maanden nog naar het zonnige winterparadijs in de Alpen trekken. In Beieren kunnen zij alles vinden wat hun hart begeert: een prachtig landschap, uitstekende moge lijkheden voor sport en^ ontspanning, goede hotels en pensions met voortreffe lijke keukens in elke prijsklasse, oolc voor de man met de kleinere beurs, ook voor de velen, die „de wintersport" en een wintervacantie in de bergen altijd hebben beschouwd als een luxe voor enkele bevoorrechten. Elk goed reis bureau beschikt over voldoende gege ven en verder kunt u terecht bij 't Duit» Reisinformatiebureau in Amsterdam of de Kurverwaltung in de wintersport plaatsen zelf. Een prettige, gezonde en verkwikkende vacantie zij u toegewenst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6