Onafzienbaar leger van ijsschotsen op de Rijn IJS BEDREIGT sluizen te IJmniden Egyptische trein rijdt op geestdriftige boeren in Tweehonderd schepen wachten in de haven van Lobith Canadese bus treinbotsing in Korea Motorbrand in K.L.M.-toestel kort voor landing op Schiphol Gebrek aan water in midden-Limburg Veerdiensten rond Dordrecht gestaakt Deel van gasfabriek in de lucht gevlogen In wak geraakt en verdronken Per auto over ijs naar Marken Strenge vorst ver lamt Europa Knieën-parade per schaats Passagiers ongedeerd, geen ernstige schade Kabinet-F anfani ten val gebracht Verkiesingen voor Malakka Assemblée niet bijeen over Korea Boerderijbrand in Sevenum Tot hoofd en hart Het weer Deze week nog steeds felle kou jjAANDAG 1 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25902 Geweldige ontploffing in Veenendaal Drie slachtoffers Zestien kinderen in Lancashire verdronken Elke volwassen burger moet stemrecht hebben Meerderheid der leden stemt tegen 30.000 op no. 11755 Bij Koreaanse kust Amerikaanse bommen werper door Migs aangevallen Vliegtuig bij Linz neergestort? O^'huKKIO befrnfa Vwj! ROSLEDEREN JASSEN f155.-1 JUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 "'jkant. Beverwijk: Breestraat 1M, tel. ^790 ^'kantoor en Red. Dmuiden: teeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ^nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 VORST SLAAT GROTE RIVIEREN IN BOEIEN r Te voet over de IJssel bij Zwolle (Van onze correspondent) Een enkele bevroren leiding daargelaten, hebben de caféhouders in Lobith- Tolkamer de afgelopen dagen weinig te klagen gehad. De kleine haven is Veranderd in een woud van masten en schoorsteenpijpen, van een kleine Internationale binnenvloot, die de wijk heeft moeten nemen voor het op dringende ijs, dat zijn vat op de grote rivieren dit weekeinde verstevigd heeft. Bij aanhoudende vorst duurt het nog enkele dagen en dan zullen de tivieren, uiterlijk onbewogen als witte strepen in het landschap liggen. Motorschepen, sleepboten, stoomboten, ijsbrekers, aken, groot en klein, ruim tweehonderd in getal, liggen in de veilige beschutting van de Lobithse haven te wachten op het invallen van de dooi. Hoe lang nog? De caféhouders heb ben in dit opzicht meer geduld dan de schippers, die in hun internationaal brabbeltaaltje elkaar sterke verhalen vertellen over nog strengere winters Hun schepen in de haven leveren een fantastisch gezicht op. Sommigen zitten centimeters dik onder het ijs, alsof ze voor een sprookjes-show door een sui- kerhakker onder handen zijn genomen. De douane heeft vrijaf, in zoverre er weinig te controleren valt, daar de Rijn bij Keulen en Zuidelijker stevig vast schijnt te zitten. De aandacht blijft be perkt tot de haven. Op de rivier zelf dringt het onafzien bare leger van ijsschotsen steeds verder op. Bij de felle wind van Zaterdag en Zondag werden ze tegen de rechter oever aangedrukt, zodat bij de kop van Pannerden de Waal zich het leeuwen deel van deze massale ijsaanvoer zag toegewezen. De Rijn kwam er vrij ge nadig af en wat deze rivier op zijn beurt nog aan de IJssel overdeed was juist voldoende om deze rivier bij de smalle bedding van deze periode op verschillende plaatsen te doen vastra ken. De aanhoudende vorst begint langzamer hand ook gevaarlijk te worden voor de buizen te IJmuiden. Bij de kleine sluis had zich Zondag» reeds een flinke ijs-afzet- **hg gevormd, welke, doordat op Zondag tactisch geen scheepvaart is, zich reeds Ssdeeltelijk kon consolideren. Bij de mid- ^nsluis was in de nacht van Zaterdag op ^Qndag tamelijk wat ijs ontstaan achter de leuren, doch deze konden nog geopend gesloten worden. Mocht de vorst ech- for lang in deze mate blijven heersen, ^an zullen zich ook hier moeilijkheden gaan foordoen. Bij de ponten had men Zondag nog be hoorlijk open water. Aan de wallekant en fond de beschoeiing hingen flinke „baar- fon" van grimmig ijs, doch het verkeer fon normaal voortgang vinden. Er zal nog ^le wat vorst moeten komen, wil het *öordzeekanaal dichtvriezen, zoals in de ^int«r v«n 1929, toen men ook hier de 'kaatsen onder kon binden. IJsbre- hadden toen moeite, een vaargeul open fo houden. Tengevolge van de strenge vorst en het strijken van de stuwen in de Maas heerst €r in tal van Midden- en Noord-Limburgse dorpen waternood. Er is gebrek aan drink- Water en water voor het vee. In de meeste dorpen langs de Maas zijn He putten geslagen op een diepte, waarop 'et grondwater correspondeert met de nor- Male waterstand van de gestuwde Maas. Nu de Maas tengevolge van het strijken der stuwen sterk is gevallen staan vele hutten droog, want de grondlagen voeren hu in versterkte mate het water af. In Maasbracht is men aangewezen op Watervoorziening per tank vanuit Echt. Ook de vier- vijfhonderd schippers, die in de haven aldaar een toevlucht hebben gezocht, Jitten zonder drinkwater. In Wessem staat '5 pet. der putten droog. Met hetzelfde *Uvel kampen o.a. Beegden en Heel en Verscheidene andere plaatsen. Voor mense lijk gebruik kan men wel voorraden aan leggen in kuipen en ketels, maar voor het Vee heeft men grote kwantums nodig. De veerdiensten die het eiland van Dordrecht verbinden met Zwijndrecht, Pa- bendrecht en Werkendam zijn gestaakt, ^et behulp van ijsbrekers heeft men ge dacht de verbindingen zo lang mogelijk in *tand te houden, maar het steeds zwaarder Wordende ijs in Merwede, Nieuwe Merwe- 1e en Oude Maas, maakte het op den 1uur onmogelijk. Op de Noord zijn verschillende schepen loor de soms meters dikke ijsmassa's ^Vervallen. Zij slaagden er niet in een /luchthav ente bereiken. IJsbrekers heb- JJen getracht hen uit hun weinig aange- Mme positie te verlossen, maar dit ge Jukte slechts voor enkele van deze vaar digen. Doordat de Rijnaak „Gandrit" uit Rot- frefam, die gesleept werd door drie sleep loten. Zaterdagmiddag niet door een ijs Veld kon komen, bleef zij net onder de Ypen gedraaide spoorbrug zitten. De bij de **ug gestationneerde ijsbreker verleende Assistentie. Het treinverkeer Rotterdam- Dordrecht ondervond enige stagnatie. Vanochtend is het oude gedeelte van gasfabriek te Veenendaal in de lucht ^vlogen. Omstreeks zeven uur hoorden '*e bewoners van de Kerkewyk, een '•llawük te Veenendaal alwaar de gas 4briek is gelegen, een geweldige ont D'offing. Alles dreunde tot ver in de Jbitrck en iedereen liep verschrikt naar jjhiten. Een groot gedeelte van de Ker kwijk lag bezaaid met brokstukken ?°ut, stukken pannen en glas. Het dak an de grote oude fabriek was er finaal ^gerukt en van binnen was het één ^vage. Ook van de verschillende huizen en .Vi'!a's in de omgeving werden ruiten Jernield. De arbeider D. was juist bij gaskamer aan het werk. Hij werd Rechts licht gewond. De brandweer was Jüist even van tevoren voor ten schoor steenbrandje uitgerukt en was dus snel ?t> het terrein an de fabiiek. De vuur ®aard werd spoedig bedwongen zodat Bevaar voor uitbreiding was gjweken. Rijn en Waal hebben in dit opzicht nog even speling al wordt deze met het uur kleiner. Nijmegen zag Zon dagmiddag ijsvelden van meer dan dertig meter lengte voorbijdrijven. Het grootste gevaar dreigt tussen Tiel en Zaltbommel. Daar is de vloed namelijk nog merkbaar en bij iedere nieuwe vloed wordt de opmars van het ijs in deze buurt vertraagd tot een practische stilstand. Ter hoogte van Vreeswijk Vianen ziet men dit zelfde spelletje iedere zes uur met het ijs op de Lek. Dat er van scheepvaart geen sprake meer is behoeft welhaast geen betoog. Zaterdagavond omstreeks half zes moest de stoomboot „Gijsbert Stout", die by Tiel nog steeds personen de Waal overzette de strijd met het Ijs staken, daar de schroef van deze boot door het üs werd afgeslagen. De boot kon echter nog in veiligheid worden gebracht. Voorlopig is de veerdienst TielWamel voor alle verkeer ge stremd. Deventer: ijs muurvast Wat in jaren bij Deventer niet werd beleefd, is nu gebeurd: het drijf ijs op de Gelderse IJsel heeft zich bij middelbare rivierstand muurvast gezet, niet alleen stroom afwaarts van Deventer doch ook bovenstrooms. De in de zon blin kende vooral in de rivierbochten tegen elkaar opgekruide ijsschotsen leveren een prachtig gezicht op in het felle zonlicht. De Deventenaren kwamen Zondag middag in groten getale kijken naar het barre winterse tafereel en men kijkt alweer als in vroegere jaren uit naar het ogenblik, dat men te voet over het ijs zal kunnen gaan, van de ene oever naar de andere. Maar al zijn de schot sen ijs dicht opeen geschoven, daartus sen zijn nog vrij grote wakken, die worden opengehouden door de felle wind. Aanhoudende vorst zal ook deze wakken, zeker in de komende nacht, dicht leggen, ook al daar in deze wak ken ijsschotsen van de rivierbodem omhoog komen. De tot het laatste toe op de rivier gebleven schepen hebben een goed heenkomen gezocht in de industrie haven-ingang en in kleinere zijkanalen. Zij worden daar beveiligd tegen het ogenblik, dat het door de stroom op brekende ijs deze schepen zou kunnen kraken. De grote rivieren zitten dicht. Muurvast zitten de ijsschotsen tegen elkaar gedrongen. Bij Zwolle kan men al te voet over de IJssel. Sinds 1947 was iit niet meer mogelijk geweest. De verbindingen met Schouwen en Duiveland ondervinden ernstige moei lijkheden als gevolg van drijfijs. Het vervoer van auto's op de veerdienst ZiipeAnna Jacobapolder is gestaakt tengevolge van het uitvallen van de grote veerboot „Grevelingen". Het ver voer van passagiers wordt, voorzover de mogelijkheden dit toelaten, in stand gehouden met een kleinere boot, het stoomschip „Zijpe" van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij. De provinciale boot van de dienst ZierikzeeKatsche- veer vaart alleen overdag. Het auto vervoer concentreert zich thans op laatstgenoemde veerdienst, welke hier door overbelast raakt. De vooruitzichten in de verbindingen zijn niet erg gunstig en het is lang niet dekbeeldig, dat, in dien nog meer drijfijs loskomt, de veer- verbindingen geheel zullen uitvallen. Twee van de vier vliegtuigjes van de luchtbrug Ameland-Leeuwarden zijn Zaterdag op het vliegveld te Ballum zo danig met elkaar in botsing gekomen, dat zij voor verdere vliegtochten in de luchtbrug werden uitgeschakeld. Er zijn geen persoonlijke ongelukken bij de bot sing gebeurd. De beide overgebleven toestellen brachten later op de dag mon teurs mee naar het eiland voor herstel van de beschadigde kisten. Zaterdag zijn drie personen, twee kinderen en een jongeman, op het ijs in een wak geraakt en verdronken. In Gouda is de driejarige Frits Veenstra met een slede in een wak terecht ge komen. Hij werd spoedig uit het koude water gehaald, doch bleek reeds te zijn overleden. Het zesjarige pleegkind van de familie S. te Driebergen is onder het ijs geschoten. Omwonenden hakten het ijs stuk en brachten de jongen op de wal, doch het was reeds te laat. Ten slotte is de 12-jarige Van E. te Maas dam in de Binnenmaas in een wak ge reden. Ook hij vond de dood. Zoals de jeugd overal elders in Nederland profiteert ook jong Vo- lendam van het ijs. Ér wordt „baantje gegleden", er wordt ge schaatst en pret gemaakt. Van de koude voelen de jonge Volendam- mers niets. Als het aan hen lag, zouden zij iedere dag „ijsvrij" hebben. Het ijs op de Gouwzee tussen Monniken dam en Marken was Zaterdag reeds zó sterk, dat verscheidene auto's over het ijs naar Marken zijn gereden. In Monniken dam lagen sinds enkele dagen de ijszeil- boten gereed, waarvan de meeste zijn uit gevaren. Er is een baan uitgezet van Marken naar Volendam over het ijs. Dit pad is wel vol komen betrouwbaar, doch moeilijk berijd baar voor schaatsers vanwege de slechte conditie van het ijs. Op het IJsselmeer wordt zwaar vorstijs gemeld. Alle scheep vaart is daar onmogelijk. Gistermorgen was het uiterste Noor den van Zweden met een temperatuur van 36 graden Fahrenheit de warmste streek van Europa. Overal elders heeft het stevig gevroren. In Tsjechoslowa- kye zijn belangrijke delen van de in dustrie komen stil te liggen, omdat de hydro-electrische centrales van het land gebrek aan water hebben. Ook is er een nypend tekort aan huisbrand. De autonome Joegoslavische provincie Ko- sova-Matohija, die ongeveer 750.000 in woners telt, is tengevolge van de zware sneeuwval van de buitenwereld afgeslo ten. Bij Boedapest in de Donau heeft zich een ijsdam gevormd, die elke dag twin tig kilometer langer wordt. De scheep vaart op de Donau is, evenals op de Rijn, gestremd. Ook heeft men gister morgen ijsvorming waargenomen op de Sont, Grote en Kleine Belt, waardoor de scheepvaart tussen de Noordzee en de Oostzee in gevaar wordt gebracht. Deense ijsbrekers hebben al ingevroren schepen moetën verlossen. Op verschillende plaatsen in het Engelse graafschap Lancashire zijn Zaterdag minstens zestien kinderen door het ijs gezakt en verdronken. De zes meter hoge boei van de Wen- duinebank, die vijf mijl voor de kust bij Ostende hoort te liggen, is Zater dagavond bij Deal in Engeland aan gespoeld. De boei gaf nog steeds twee lichtflitsen per tien seconden en om verwarring te voorkomen heeft de kustwacht de boel afgedekt. (Reuter- AP). Op het station van Kafr el Zajat, honderd kilometer ten Noord-Westen van Cairo, is Zaterdag de sneltrein van Alexandrië naar Cairo ingereden op een groot aantal mensen, dat op de rails stond om generaal Naguib toe te juichen. Volgens een officieel communiqué zijn er 28 doden en 5 gewonden. Generaal Naguib had een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag eenNrote brand heeft gewoed. Op het perron te Kafr el Zajat wachtte hij op de trein naar Cairo. Duizenden boeren stonden op een ander perron naar hem te kijken en hem toe te juichen. De generaal heeft diezelfde avond nog een bezoek gebracht aan de getroffen gezinnen. Elk gezin krijgt ongeveer vijftig gulden als tijde lijke tegemoetkoming. Zaterdagavond zijn tussen Trois Rivières, in de Canadese provincie Quebec, en Montreal een volle perso- nenbus en een vrachtauto met aanhang wagen in volle vaart op elkaar gebotst. De bus vloog in brand. Naar schatting zijn er vijftien doden en tien gewonden. Ruim honderd kilometer ten Noord- Westen van Rangoon is het belangrijke centrum voor rivierhandel en spoorweg verkeer Henzada door brand verwoest. Meer dan 8500 gezinnen zijn dakloos ge worden en men vreest, dat meer dan vijftien personen zijn gedood. Vluchte lingen, die gisteren in Rangoon aan kwamen, zeiden, dat er hier en daar nog enkele huizen staan temidden van een zee van ruïnes. Men raamt de schade op 25 millijen gulden. Drie personen zijn om het leven ge komen bij de ontploffing van een muni tieopslagplaats in de Kieler Bocht. Acht personen werden gewond, van wie twee zwaar. Er wordt een onderzoek naar het gebeuren ingesteld, omdat dit de vierde ontploffing in twee jaar tijds is. Tussen Soewon en Osan, ongeveer 25 kilometer van Seoel, zijn een personen trein en een Koreaanse legertrein op elkaar gebotst. Volgens de eerste be richten waren er ongeveer 40 doden en honderd gewonden. Drie wagons van de ene trein ontspoorden. (Reuter A.P.). Een toertocht op de schaats is niet alleen het zich ver schaats voortbewegen. Af en toe moeten wegen overgestoken worden en dan verdient het natuurlijk aanbeveling toch de schaatsendie zo zorgvuldig zijn vastgebonden, onder te houden. In de Drie Provinciën-tocht heeft zich iets dergelijks voorgedaan; tot ergernis van de automobilisten, die lijdzaam moesten toezien, in welk tempo de knieën-parade verliep. Zoals reeds te verwachten viel is het nieuwe Italiaanse kabinet van Amintore Fanfani door de Kamer van Afgevaar digden weer naar huis gestuurd. Een motie van vertrouwen werd met 303 te gen 260 stemmen en 12 onthoudingen verworpen. Vóór stemden de Christen- Democraten, met uitzondering van één vakverenigingsleider, en de vijf repu blikeinen. De liberalen onthielden zich van stemming. Zodra de uitslag van de stemming hekend was, begaf Fanfani zich naar het Quirinaal om president Einaudi 't ontslag van zjjn elf dagen oude kabinet aan te bieden. Vandaag begint de president zijn besprekingen om tot aanwijzing van een nieuwe formateur te komen. (Reuter. A.P.). Een commissie bestaande uit vertegen woordigers van de federale regering van Malakka en de regeringen der deelstaten, de voornaamste politieke partijen en ras- sengemeenschappen en van de handel, de industrie en de arbeiders, heeft voorstel len gedaan voor de eerste nationale ver kiezingen in Malakka. Deze houden o.m. in, dat iedere volwas sen burger van Malakka. zonder onder scheid naar ras, stemrecht heeft. De com missie is eenparig van oordeel, dat de fe.- derale bestuursraad, dit thans door de Britse Hoge Commissaris benoemd wordt, geleidelijk vervangen moet worden door een geheel gekozen raad. Veertig van de 46 leden van de commis sie zijn Aziaten. (Reuter). Het Indische voorstel de Algemene Vergadering der Verenigde Naties op 9 Februari bijeen te roepen heeft niet de vereiste stemmenmeerderheid gekregen. Van de 60 leden ver klaarden zich 28 tegen het voorstel, terwijl 22 voorstander waren van het plan van mevrouw Pandit, de voorzit ster van de vergadering. Toen de termijn, waarbinnen an woord gegeven kon worden te 'midder nacht verstreek, hadden tien landen nog geen antwoord gegeven. Tot de tegenstanders van het voor stel behoorden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en negen van de andere landen met troepen op Korea. Het Russische blok, Zuidslavië, Zwe den, Liberia, drie Zuid-Amerikaanse en tien Aziatische landen schaarden zich aan de zijde van India. In de tweede klasse van de 522ste staatsloterij is een prijs van dertigdui zend gulden gevallen op no. 11755. (Van onze verslaggever) Zaterdagavond, tegen middernacht is aan boord van het K.L.M.-lijntoestel van Londen naar Amsterdam, de PH TEK, de „Johannes Vermeer", kort voor de landing op Schiphol een begin van brand ontstaan aan een der motoren. Men vermoedt dat kortsluiting hier de oorzaak van is geweest. De gezagvoerder van het toestel meld de deze brand onmiddellijk aan de toren van Schiphol. De brandweer werd gealarmeerd, zodat deze ter plaatse was op het moment dat het toestel aan de grond werd gezet. Men slaagde erin het vuur spoedig te blussen. De passa- siers, die de brand hadden opgemerkt, beleefden enkele spannende ogenblik ken. Men bleef echter volkomen rustig. Eenmaal aan de grond konden zij het toestel op normale wijze verlaten. De Zondagmiddag is brand uitgebroken in een kleine boerderij, bewoond door de familie M. Nelissen te Kronenberg (gem. Sevenum). Aangewakkerd door de harde Noord-Oostenwind greep het vuur, dat gretig voedsel vond in het lieten dak, zo snel om zich heen, dat de Sevenumse brandweer niet kon ver hinderen, dat het boerderijtje geheel uitbrandde. Het gezin telt negen per sonen. Wil men een betere maatschappij, dan zal ieder van ons zelf beter moeten worden j schade aan de motor was beperkt. Bij een motorbrand in de lucht, kan het personeel van een modem vliegtuig zelf ingrijpen. Elk toestel beschikt over brandschotten, waardoor het vuur van de vleugels en de benzinetanks kan worden afgesloten. Voorts bevinden zich in de motoren sterke brandblussers, die automatisch bediend kunnen wor den. Deze veiligheden zijn bij de „Jo hannes Vermeer" in werking gesteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft vanmorgen meegedeeld, dat een van zijn verkenningsbommenwerpers op 22 Januari by de Koreaanse kust door een grote formatie straaljagers van het type Mig-15 was aangevallen. Een Mig werd neergeschoten maar Amerikaanse toestellen gingen niet ver loren. De identiteit van de Migs is niet bekendgemaakt. Volgens de Amerikaan se luchtmacht had het gevecht plaats boven de internationale wateren ten N.W. van het eiland Sok-to, voor de Ko reaanse Westkust. (Reuter-A.P.) Uit Linz (Opper-Oostenrijk) wordt gemeld, dat een ongeïdentificeerd vlieg tuig in de nabije bergen verongelukt is. Men is sinds Vrijdag met vliegtuigen, helicopters en jeeps op zoek. Reuter tekent hierbij aan dat het voorgekomen is, dat het weken heeft geduurd, voor men de wrakken van een neergestorte vliegtuig in de Oostenrijkse bergen heeft gevonden. (Reuter). BaRTEIOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie (tot Dinsdagavond) Weinig bewolking. Meest matige, morgen overdag nu en dan krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Van nacht en morgenochtend overwegend strenge, morgenmiddag matige vorst. Zon: 8.20-17.28. Maan: 7.39-16.09. (Van onze weerkundige medewerker) Het is mogelijk dat het dieptepunt van de vorst nabij is. In de afgelopen nacht vroor het harder dan vooraf de ze winter is gemeten. Op de meeste plaatsen meer dan 10 graden, in Twen- the werd zelfs -15 gr. C. gemeten, in Limburg en Brabant -14 gr. C. Dit zeer koude weer kan nog enkele dagen aan houden en ook komende nacht kan het opnieuw 1216 gr. vriezen. Boven Scan dinavië begint de luchtdruk te dalen. Deze ontwikkeling kan een winddraai- ing naar het Zuid-Oosten tot gevolg hebben, maar dit betekent nog niet dat het dan met de vorst gedaan zal zijn. Ons land doet goed het grootste deel van deze week nog met felle kou rekening te houden, waarin 's nachts in het Oosten en in het Zuiden meer dan 15 graden vorst kan voorkomen. In de Zuidelijke helft van het land waait een vrij krachtige Oostenwind, zodat de temperatuur ook overdag beneden de -5 gr. C. blijft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1