Hoewel geen gebrek aan kolen, ontevredenheid over aanvoer Deze vrouw mag niet branden r Huisvrouwen vinden het te koud voor de Maandagwas Schaatsers komen aan hun trekken Hulpactie voor Oude Tonge Grote belangstelling voor concert in Sionskerk Haagsche Comedie gaf gave Voorstelling in Stadsschouwburg „Wiener Blut" weer in Haarlem Moet agent-in-functie schade aan kleding self betalen „De gemeente Haarlem moet zelf het risico dragen" Inzegening R.K. Kleuterschool te Zandvoort Algemene bewondering voor het nieuwe gebouw WARM WEEKEND IN HAARLEM 1*mi f* s Drie brandjes Koning Winter Regeert 3CHOU* DE WINTER IN HAARLEM f 438® kost een RENAULT „VIER" Dr 5.S" MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 a*-*. WASSERIJ DUYN Burgerlijke Stand Haarlems Studenten Gildt Afscheid van J, C. de Bont bij P.T.T. Haarlem Pater Nolascus op het ijs gevallen SPAARNDAM Hardrijderij op de korte baan GARAGS DEN HOUT BLOEMENDAAL SCHOOLSCHAATS- WEDSTRIJDEN GECOSTUMEERD IJSFEEST VERBAZING BIJ HAARLEMSE POLITIERECHTER Waterstanden Brand aan de Weissen- bruchweg De wedstrijden op de ijsbaan „De Volharding" Gasdrukvermindering gevolg van de vorst IJswedstrijden in Noord AANBESTEDING Ledenvergadering V.L.N. Waterpolo :°fc HEEMSTEJDh KATH. JONGEREN BEWEGING VIERDE JAARFEEST Uitreiking diploma's E.H.B.O. Frané 5e v'. ??r' JÊ J*.aser $3 ALADDIN BLUE FLAME HEATER hel verplaaisbare olieapparaai mei groie warmte' capaciieii f 88.50 Verder: Demon f 46.»"- Tilly f 49.5® Becking en Bongef® Heleluchlkachel f 105.— O Goed gesorteerd lil schaatsen en slede*1 Koning Winter heeft na enkele jaren van mislukking en tegenslag revanche genomen en Nederland in zijn ijzig koude handen geklemd. De winterkleren zijn uit de mottenballen gehaald, terwijl ook de gestikte dekens weer een juiste functie vervullen in het gehele kader van de kou-hescherming. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat snorren in de huiskamers de kachels, die geflankeerd zijn door verkleumde huisgenoten. In de keukens hangen aan een speciaal rek de schaatsen van het jonge goed, dat Zaterdag en Zon dag koude en wind trotseerde en de schaatsen onderbond. De waters en de grachten van Haarlem waren druk bezet en in het zonnetje viel het nog best mee. De kolenvoorraad op de zolders en in de kolenkisten wordt door de huis vrouw met een bijzondere nauwkeurigheid bijgehouden, want als de Enk- huizer Almanak gelijK krijgt, dan zal het tot half Februari vriezen, met alle gevolgen van dien. De vrouw des huizes al of niet bijgelovig zal dus rekening daarmee moeten houden. Overigens is de voorraad brandstoffen in Haarlem vooreerst nog niet uitgeput. mer wordt, want het is veelal de schoolgaande jeugd die nu de bood schappen voor moeder doet. Toch zijn er verschillende kolenhan delaren in Haarlem, die niet te spre ken zijn over de kolenaanvoer in Ne derland. Hoewel diverse transportmo gelijkheden door de vorst zijn uitgeval len, is de aanvoer per spoor niet slecht te noemen. Maar de Haarlemse kolenhandelaren wijten een en ander aan de slech te organisatie bij de Mijnen in Lim burg, die, zo vertelden zij ons, niet vol doende maatregelen hebben getroffen om de bevoorrading in de winter te re gelen. Daardoor moeten verschillende van hen een beroep doen op hun colle ga's, wanneer zij hun klanten aan het gevraagde willen helpen. Mocht de Enkhuizer Almanak inder daad gelijk krijgen, dan ziet het er niet erg rooskleurig uit met de bevoorra ding. Reeds nu zijn er handelaren, die per dag ongeveer 20 ton kolen omzet ten. terwijl hun voorraad nog toerei kend is vöor ten hoogste veertien da gen. De vraag naar de beste soorten ke len is uitermate hoog, maar de aanvoer niet in overeenstemming daarmee. Een opvallend verschijnsel is daarbij, dat ei erkolen bijna niet worden verkocht. Van een groothandelaar vernamen wij, dat de brandstoffentoestand niet angstig is te noemen. Commentaar op een door ons in die richting gestelde vraag luidde: men behoeft zich niet on gerust te maken: er zijn brandstoffen genoeg. Wel wist men niet wat te doen, wanneer de vorst ons land nog langer in de ban zal houden. Koning Winter heeft nog meer op zijn geweten. By informatie bleek ons. dat verschillende Haarlemse huisvrou wen de wastobbe vandaag in de steek lieten. Winkeliers, die anders des Maandags hun winkel vol klanten heb ben, die allerlei wanproducten komen halen, bemerkten tot hun grote verras sing, dat de huisvrouwen vanmorgen verstek lieten gaan. Uiteraard zijn er diverse producten die vandaag de dag flink opgeld doen. Vooral spliterwteii. rauwe worst en meer van die artikelen zijn bijzonder in trek. Ook heeft de huisvrouw niet veel zin de kou te trotseren om in de stad boodschappen te gaan doen. Zij haalt haar kruidenierswaren, die zij dagelijks nodig heeft, bij de dichtstbijzijnde krui denier, die dus van de koude profi teert, en slechts een paar snoepjes ar- Vele schaatsers hebben in het week end geprofiteerd van het ijs op vele Haarlemse singels en grachten. Vooral de jeugd was in groten getale opgeko men en allerwegen was het plezier ondanks de fel snijdende wind van Zondagmorgen zeer groot. Op de Delft was het druk evenals op de Schotersingel. Via de Leidsevaart trok ken verschuilende schaatsers naar Ben- nebroek, waar enkelen van hen de bus naar Haarlem terugnamen. In de bol lenstreek is de Leidsevaart niet zo mooi, omdat er langs de kanten veel zand is gewaaid, waardoor het voor uitkomen bemoeilijkt wordt. Bij de kalkzandsteenfabrieken te Hil- legom moesten de meeste rijders over stappen. Ten Oosten van de spoorbaan kon de tocht verder worden voortgezet naar de Kaag. Het ijs op het Zuider- buitenspaarne is tot de Cruquiusbrug buitengewoon mooi. Gisteren heeft men daar ijszeilwedstrijden gehouden. De ijsbaan aan de Kleverlaan heeft het druk gehad. Vele bezoekers hebben Zondagmiddag genoten van de ijs hockey demonstraties, terwijl Zaterdag onder zeer grote belangstelling een drietal Haagse kunstrijders(sters) zijn prestaties op het gladde ijs vertoonde. Vooral de Spaanse Wals oogstte aller bewondering. Beide avonden fonkel den de lichtjes weer en parelde de muziek over de baan. Zondagmiddag vonden op de Lie bij Haarlemmerliede ringrijwedstrijden plaats. Op de ijsbaan „Nova Zembla" in Spaarndam werden Zondag koppelwedstrijden verreden, die georganiseerd waren door verschil lende voetbalclubs. Aanstaande Woens dag zullen op deze ijsbaan korte baan- wedstrijden worden gehouden. Ook de Vijver in de Kennemerdui- nen is „ontdekt". De directeur van de stichting deelde ons mede, dat van vandaag af elke bezoeker daar kan gaan schaatsen. Het ijs verkeert in pri ma staat. De vaargeul naar Spaarndam werd Zondagmorgen opengebroken. Na en kele uren was het water weer bevro ren. Men zal nu trachten met ijsbrekers de vaargeul open te houden. Ten be hoeve van de werklieden van de ver schillende bedrijven aan dit water zijn bruggetjes over de geul gebouwd. Naast alle pret zijn er vanzelfspre kend verschillende ongevallen te mel den. De aard van deze ongelukken va rieert van hersenschuddingen, bloed uitstortingen, diepe snijwonden, een gebroken scheenbeen en gescheurde spieren tot verstuikte polsen. Een niet schaatsend meisje werd zo hard tegen de grond gegooid, dat zij een hersen schudding opliep en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Ten bate van de hulpactie „Jeugd HaarlemJeugd Oude Tonge" gaf de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap," dirigent Jack P. Loorv, met medewerking van de altzangeres Bep Misset-van Andel en de organist Piet Br ekel in de Sionskerk, Haarlem- Noord een concert met een waardevol en afwisselend programma. Zang en Vriendschap beschikt nog altijd over goed en beschaafd stemma- teriaal, dat vrijwel evenredig over de partijen is verdeeld, wel enig tekert heeft aan lyrische tenoren, maar toch een in alle sterktegraden welluidende en af geronde klank ontwikkelt. De kleur schakeringen zijn door genoemd tekort niet zo afwisselend, als dat men zou wen sen, veel vergoedt evenwel het k< or door de grote muzikaliteit, waarmede het voortdurend de werken voordraagt. Deze goede eigenschappen kwamen op dit kerkconcert voldoende uit. Wij nemen aan, dat in een gunstiger, ac us- tische omgeving deze in nog sterker mate zouden opvallen. Het interieur 5nder regie van Paul Steenbergen heeft jlaagse Comedie in de Stadsschouw- t te Haarlem een sublieme voorstel gegeven van het blijspel „Deze 5w mag niet branden" (The Lady's for burning), het eerste van een ^ks waarmede de schrijver Christo- aer Fry de jaargetijden op een bij zondere wijze in een spel verwerkt (heeft. Een lentestuk wordt het genoemd en dus speelt de liefde een hoofdrol, eerso aan het eind culminerend in een omarmen van de soldaat Thomas, die na vele desillusies wil hangen om fei ten, welke hij niet bedreven heèft en Jennet, de heks genaamd, bestemd voor de brandstapel. Deze figuren leven in 1400 en om hen heen dazen een verkou den, gemakzuchtige burgemeester, een caricatuur van een rechter, een zwe; vende kapelaan en enkele andere por" sonages. Met dit materiaal heeft Fry ge speeld, zoals met de taal zoemend van poëzie, bijna overhJen mei para doxen, telkens culminerend in een met bravour gehanteerde humor, soms ogenschijnlijk cynisch, maar in het hart mild en veroverend. Bert Voeten heeft een voortreffe lijke vertaling gemaakt, maar het spreektempo, door regisseur Steenber gen hoog opgevoerd, heeft zeer veel van de tekst verloren doen gaan. En als de toehoorder dan de woordenvloed nie; kon bijhouden, nffg genietende van een verrukkelijke paradox moet ik mijn trouwring dan steken om jouw as, bijvoorbeeld liet hij wat parlando schieten om even bij te komen. Velen zullen dan ook de gedrukie tekst gaar ne ter hand nemen. Paul Steenbergen plaatste de misanthroop Thomas in het juiste vlak. de soldaat, geladen :net doodsverachting, maar inwendig hunke rend naar een gelukkig leven. Naast hem Myra Ward als de rode heks, vol levensdrift, vechtend voor haar vrijheid. Zij deed herhaaldelijk denken aan Elise Hoamans, dia de-;e rol indertijd speelde in de opvoering van de Amsterdammers. Men zou zich voor deze jonge vrouw een ander fi- Advertentu \mstkrdAmseVAART20 TH. 11055 100 laar ervaring Ceboren: J. M. van der Linden Sebeenaard z.; A. A. BoumanSanders z.; S. BosKopietz z.; D. Krabshuis Luikel d.; W. E. StellbrinkBakker d.; P. Wester—Kraal d.; A. F. Hirs—van Wijk d.; D. de Vries—Biersteker d.; Th. E. Poppingvan der Beek d. Ondertrouwd: J. J. R. Weber en S. Coenraad. Overleden: M. A. van der Eij- ken, 62 jr.. Kamperlaan; C. Voetberg Willemse, 86 jr., Jansstraat. guurtje kunnen denken, maar dit is niet meer dan een gedachte. Fie Carelsen wist uit haar moeder rol enkele aantrekkelijke accenten te putten. Dick van Veen verried zijn genre niet, Johan Valk omzeilde als de niezende dikke burgemeester het kluch tige. Verder completeerden Coen Flink, Kathenka v. d. Werf, Pim Dikkers, Henri Eerens. Gerard Hartkamp en Luc. Lutz dit lentestuk. Het décor van Wim Vesseur was even sprookjesachtig als suggestief De vertoning mag interessant ge noemd worden; men zal er veel van onthouden, zoals men ook veel vergeten zal hebben. v. W, Van de vertegenwoordigers der ver schillende organisaties, die hun geluk wensen op Zaterdagavond in hotel Duin en Daal te Bloemendaal gehouden re ceptie kwamen aanbieden bij de viering van het derde lustrum van Haarlems Studenten Gildt, noemen wij de Prins en Vaandrig van de Haarlemse sociëteit „Trouw moet blijeken", prof. B. Delf- gaauw. en verder vertegenwoordigers van de spoorstudentenverenigingen uit Zaandam, het Gooi en Dordrecht, en vele oud-leden. Wethouder D. J. A. Geluk bracht de gelukwensen van het gemeen tebestuur van Haarlem over. Hij sprak de wens uit, dat het H.S.G. nog in lengte van dagen de belangen van de Haarlem se studenten zou behartigen. Later heeft hij een tafelspeeoh gehouden en de heer G F. de Clerck werd ere-deken van het Gildt gemaakt als dank voor zijn gedu rende vele jaren bewezen diensten aan de vereniging. Hij is de vijfde ere-deken. die in het vijftienjarige bestaan van het Gildt voor deze onderscheiding in aan merking komt. Wegens zijn benoeming tot directeur van het PTT-kantoor te Waalwijk nam de heer J. C. de Bont, bureauchef op het stationsgebouw aan de Baljuwslaan, Zaterdag afscheid van de ambtenaren. De heer de Bont is reeds vele jaren bij het bedrijf werkzaam en heeft in Haar lem uitsluitend zijn beste krachten ge wijd aan de afdeling expeditie. De heer W. Flooren opende de zeer drukke bij eenkomst en zei dat de ambtenaren niet't vertrek wensten, dat met stille trom zou geschieden. De heer P. Lalleman, chef van het stationspostgebouw, ge waagde in zijn hartelijke speech van de grote toewijding en prettige samenwer king waardoor veel tot stand was ge bracht. Ten slotte werd namens het personeel het woord gevoerd door de heer P. Koomen, die de scheidende functionaris een leeslamp aanbood. Na dat de heer de Bont aan allen dank had gebracht nam ieder met een handdruk afscheid' van hem. van de Sionskerk leent zich bij het spreekgestoelte uitstekend voor een kooropstelling (de sclozang zou vanaf dit spreekgestoelte met zijn goed ge richt klankbord nog beter resoneren dan vanaf de orgeltribune), niet be schilderde betonnen wand en gewelf geleiden vanzelfsprekend het geluid niet. Het is dus gewenst, dat de koor klank zo volumineus mogelijk is. Dan kan deze het gehele gebouw vullen en dit is nu het geval bij Z. en V. Daar door maakten nummers als de Negro spirituels diepe indruk, zelfs a'l daalde hierin het tconpeil een enkele maal iets. De niet forte gezongen nummers van Palestrina e.a. voldeden door fijne nu ancering. Schubert's „Litanei" kon ons niet in dezefde mate behagen vanwege de niet bepaald stijlvolle bewerking voor koor. Een opvallend vel klankvolume ont wikkelde eveneens de altzangeres Bep Misset-van Andel. Deze over een mooi getimbreerd, goed beheerst geluid be schikkende zangeres imponeerde haar gehoor met fraaie liederen van Cras- selius, Röntgen, Selisius en Lodewijk de Vocht. „Gods bevel aan Abraham" en „Adventlied." Elk lied werd met voile overgave vertolkt. Piet Boekei stond slechts een harmo nium, dat ondanks zijn talrijke regis ters niet genoeg mogelijkheden in tim bre en dynamiek bood, ten dienste. Boe kei woekerde met de geringe mogelijk heden, kon wel zijn grete technische gaven laten blijken. Zijn keuze was prijzenswaardig. De orgelnummers be sloegen als onderwerp een deel van het Kerkelijk Jaar: Advent-, Kerst-, Boete en Paastijd en waren gecomponeerd door Bach, Buxtehude, Peping (een he dendaagse Hollandse toenkunstenaar) e.a. Vóór de aanvang sprak de heer G. ter Beeke een welkomstwoord, namens de initiatiefnemer van dit concert: de Her vormde Jeugdraad, tot de zeer talrijke bezoekers en gaf mevrouw v. d. Wal- Duvendal een uiteenzetting van doel en werkwijze van het Haarlemse Adoptie comité Oude Tonge. Gezien de grote belangstelling stellen wij de vraag: ligt het niet op de weg van koren en solisten om in de kerken van de voorsteden dergelijke concerten te geven. De bewoners er van schijnen er zeer cp te zijn gesteld: O. K. Claire dairy en Hermann Valsner „Wiener Blut". De Hoofdstad Operette, de voortzet ting van de voormalige Fritz Hirsch Operette onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, geeft op Vrijdag 5, Zaterdag 6 en Zon dag 7 Februari iedere avond om 8 uur en bovendien Zondags om 2 uur te Haarlem in de Stadsschouwburg een voorstelling van Johann Strauss' Wiener Blut. Evenals het vorige jaar het geval was met G'schichten aus dem Wienerwald, heeft nu ook Johann Strauss' klassieke Wiener Blut zóveel succes, dat het en semble, opnieuw in afwijking van de traditie, besluiten moest in de tweede helft van het seizoen geen nieuw werk uit te brengen, maar Wiener Blut te prolongeren. Het gezelschap heeft over al voor stampvolle zalen gespeeld en bij tal van voorstellingen moesten honder den gegadigden voor een plaats worden teleurgesteld. Nu is de Hoofdstad Ope rette dus opnieuw met Wiener Blut op tournée. In de hoofdrollen treden ook ditmaal op Fritz Steiner, Otto Aurich die te vens de regie voert Ruth Rhoden, Herman Valsner, Claire Clairy en Mizzy van der Lans. In de grote rol van Graaf Zedlau zal men nu Tony Diamant zien en horen, een jonge tenor, die enige jaren als so list verbonden is geweest aan grote operagezelschappen in het buitenland en daarbij is opgetreden in tal van opera's en operettes. O.a. zong hij grote rollen in Traviata, Rigoletto, Zigeunerliebe, Drei- madcrlhaus en Der liebe Augustin; voorts trad hij op in reeksen opera- en operetteconcerten voor de radio. Hij is zijn loopbaan in Nederland in 1950 be gonnen met het zingen voor de radio in opera-programma's onder leiding van Willem Lohoff. Aan de voorstelling van Wiener Blut werken voorts nog mede: Ad. Heerings, Ali van Norden, Lise Bremer, Tineke Ebbehout, Nel de Jong, Annie van Schooten, Karei Wijnbergen, Bert Bij- nen. Peter Nieuwenhuizen en Wim v. d Velde. De muzikale leiding berust bij Alfred Salten. de zakelijke bij Meijer Hamel. Pater Nolascus, Capucijn, die te Zandvoort werkzaam is onder de gere- patrieerden, heeft Zondag in Haarlem ten gevolge van een val op het ijs zijn pols gebroken. In het ziekenhuis St. Joannes de Deo is 'n gipsverband ge legd, waarna de pater naar het Capu- cprerkiooster te IJmuiden-Oost is ver trokken. De Spaardamse IJsclub „Nova Zem bla" organiseert een hardrijderij op de korte baan voor mannen op Woensdag 3 Februari des middags om 2 uur. 4-d. sedan. Langdurige garantie. 1 op 17. WAGENWEG - HAARLEM BIOSCOPEN: REMBRANDT: ,Een nieuwe morgen". Bo ven 14 jaar. Tijden 2 4.15 7 en 9.15 uur. PALACE: .Barbarossa de zeeschuimer". Boven 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. L1JXOR: „De prins-piraat". Boven 18 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Bekentenis ener liefde". Boven 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Spijkers met koppen", a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uut. ROXY: „Robin Hood'". Boven 14 jaar. Van- al Maandag „Robin Hood", 2.30 en 8 u. CITY: „Bittere rijst", volwassenen. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Limelight", a. 1„ 8.15 uur. Woensdag ook 2.30 uur. Maandag 1 Februari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel in „Graag of niet", (ab.) 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters 11.3012.30 uur. Dinsdag 2 Februari Concertgebouw: Concert door Koor Ka tholiek Haarlem o. 1. v. Albert de Klerk, m.m.v. N. Ph. Orkest, 8 uur. Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel in „Graag of niet'' (ab.), 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 u. en des Zondags van 1315 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit het museumbezit. Te keningen van Rembrandt. Rafael, Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 11—15 uur. De eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Kunsthandel Leffelaar, Turnzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Scnilderijen van Theodoor Heynes, Eugène Winter. Arie Veldhoen en Charles Dekker Geopend; 1017 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van moderne klassieke meesters (t.m. 16 Februari). Dezer dagen zijn op de baan van de ijsclub Duin en Daal op de vijver ron dom het gelijknamige hotel schaatswed strijden gehouden voor leerlingen uit de vierde, vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in de gemeente Bloemen daal. Twaalf scholen uit Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en zelfs leerlin gen van de Graaf Florisschool aan de Vogelenzangseweg te Vogelenzang had den er een min of meer verre reis voor fcver gehad om te trachten een indivi duele of groepsprijs te bemachtigen. De beide R.K. scholen uit Overveen waren niet van de partij. De meisjes en jon gens hebben fel maar sportief gestreden om nummer één te worden. Er werd een hardrijderijwedstrijd over een klei ne honderd meter gehouden. Winnares bij de meisjes was Inez Kammeyer van de Aerdenhoutse Vondelschool in 15.8 sec. Bij de jongens deed Theo Velen van de St. Anthoniusschool uit Aerdenhout 14.4 sec over dezelfde afstand. Bovendien was er een behendigheidswedstrijd, waar mee men zich op allerprettigste manier heeft vermaakt. Bep de Groot van de Bcrnwaterschool was met 20 sec één seconde vroeger dan drie van haar me dedingsters, die de tweeae, derde en vierde prijs nu moeten delen. Bij ae jongens deed Boy Kwekkeboom van de christelijke lagere school er precies 19 sec over. De jury heeft ook nog het al gemeen klassement bepaald: Op de eerste plaats eindigde de Bloemendaaise schoolvereniging (geen wonder, want deze school ligt tegenover de vijver) met 381.4 pnt, tweede werd met 392 pnt de Julianaschool te Overveen en derde de Vondelschool uit Aerdenhout met 397,5 pnt. De wedstrijden werden ge houden onder auspiciën van de school- sportcommissie, die vorige week door B. én W, van Bloèihehdaal in het léven' is geroepen en waarin zijn benoemd de heren Ch. de Bock, leraar lichamelijke opvoeding m.o. voorzitter; B. W. Solka- man, leraar lichamelijke opvoeding m.o. secretaris; A. J. Senden, ieraar li chamelijke opvoeding m.o. voor de .Rooms-Kath. scholen; G. J. Bosch, on derwijzer aan de Vondelschool; Adr. Ca'ssee, ambtenaar sport in de gemeente Bloemendaal. De bedoeling is, dat deze commissie sportwedstrijden voor de schooljeugd zal houden, waarbij voor de beste school beschikbaar is de mr. F. P. Th. Rohlingbeker. Deze beker pronkt al enige jaren op het Overveense raad huis, maar werd tot op heden nimmer verspeeld. Dit zal nu spoedig verande ren, want de cemmissie heeft drie sport- bijeenkomsten gepland. Op Woensdag 17 Maart is er een handbalwedstrijd voor de meisjes, een week later een voetbal competitie voor de jongens. Al deze wedstrijden worden gehouden cp het gemeentelijk sportterrein aan de Vrij- burglaan te Overveen. Daartussen wordt op Zaterdag 20 Maart een zwemfeest gehouden in Stoop's bad. Op de ijsbaan a^n de Lage Duin en Daalseweg te Bloemendaal wordt Maan dagavond door de ijsclub een gecostu- meerd ijsfeest gehouden. Muziek zal de om acht uur beginnende feestelijkheden opluisteren. Als een politieagent in functie schade oploopt aan zijn dienstkleding, wie moet die dan betalen? Deze vraag kwam van morgen aan de orde tijdens de zitting van de Haarlemse politierechter. Het geval deed zich namelijk voor, dat in de avond van de 22e December een Haarlemse vishandelaar met bekwame spoed huiswaarts toog. Op de Amster damse Vaart hield de man niet vol doende rechts en deswege werd hij aangehouden door een agent, die hem een waarschuwing wilde geven. De vis handelaar gunde zich niet de tijd om geduldig naar de agent te luisteren en wilde zo gauw mogelijk wegrijden na dat hij vluchtig naam en adres had opgegeven. De agent greep hem echter vast, de vishandelaar wilde zich losrukken en beiden lagen tenslotte tussen de fietsen op de grond. De kleding van de agent werd dermate gehavend, dat hij zich een nieuwe jas en broek moest aan schaffen, en bij de behandeling van deze zaak vanmorgen presenteerde hij de politierechter een kwitantie tot een bedrag van 177, zijnde de aanschaf kosten van de nieuwe kleding. De kwi tantie was bevestigd door de hoofdcom missaris van politie te Haarlem. De politierechter vond het echter wel wat vreemd dat de agent deze vordering op de vishandelaar had; veeleer moest het de gemeente Haarlem zijn, bij wie de agent toch in dienst was. De agent ver klaarde echter, dat hij de schade zelf moest betalen. De politiemensen krijgen namelijk 218 per jaar als kledinggeld. De politierechter begreep daaruit, dat zulks dus een toelage was; maar de agent verklaarde, dat die 218 bere kend werden bij het salaris. Wanneer bij het geld niet gebruikte, dan kon hij het zelf houden. Zowel de officier van Justitie als de politierechter vonden dat maar een vreemd geval, want zo redeneerden zij als een agent toevallig twee- of driemaal zo'n schade oploopt, dan moet hij daar zelf voor opdraaien. „De ge meente Haarlem moet zelf het risico dragen," zo redeneerden zij. De officier hield de agent voor, dat hij beter in die kapotte kleren had kun nen blijven lopen; wellicht zou de zaak dan anders uitgepakt zijn. Zo was het in ieder geval te dol. De kwitantie werd een duistere verklaring genoemd. De politierechter moest overigens die vordering van 177 niet ontvankelijk verklaren, omdat ze te hoog was (hij kon zulks slechts doen tot een bedrag van 150). Een civiele vordering zou moeten volgen, in te stellen door de agent of door de gemeente. Dat neemt niet weg, aldus de politierechter, dat het vrese lijk gek is, dat de agent de schade persoonlijk op zijn brood krijgt. De zaak zelf was niet zo heel schok kend. De omstandigheden hadden er toe geleid, dat de vishandelaar gauw thuis wilde zijn. Volgens zijn verklaring was de agent nogal opvliegend geweest, maar de officier achtte het verzet toch een ernstig vergrijp. Hij eiste een boete van 40 en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken. Bij het vonnis liet de politierechter de voor waardelijke straf vallen; de boete van 40 handhaafde hij. Dinsdag 2 Februari Hoog water: 2.47 u. en 15.02 u. Laag water: 10.45 u. en 23.06 u. Zondagmiddag om ongeveer half vier loeide d'e brandweersirene over Heemstede. Binnen vijf minuten stormde de motorspuit naar Weissenbruchweg no. 13, waar op de vliering brand was uitgebroken. Het daar aanwezige aquarium werd door enige pe troleumkachels verwarmd. Vermoedelijk is door de hoge temperatuur brand ontstaan en door de grote rookontwikkeling liet het geheel zich nogal ernstig aanzien. Gewa pend met róokmaskers toog de brandweer naar d'e plaats des onheils, waar met één straal op de waterleiding de brand spoedig geblust was. Er was enige schade aan zeil en boeken. Voor de door de ijsverertiging op Za- raa terdagmiddag uitgeschreven wedstrijden in het hardrijden bleek veel belangstelling te bestaan. De wedstrijden voor jongens van 14 jaar had het volgende resultaat: 1. Ty- no Voors; 2. Gerard Koenders, 3. Rudi On- slein. Wedstrijd voor dames: 1. mevrouw Ko penhagenDekker. Wedstrijd voor heren: 1. Diok v. d. Sou- we, tevens winnaar van de beker; 2. G. Gerrits; 3. Heko Koster. Onder grote belangstelling is Zater dagmiddag de R.K. Kleuterschool „St. Agatha" te Zandvoort ingezegend. Pas toor v. Diepen sprak een welkomst woord, waarin hij de geschiedenis van de kleuterschool memoreerde. Aanvankelijk in twee lokalen van de Mariaschool ondergebracht, maakte de uitbreiding van het aantal leerlingen het nodig ook in een lokaal van het patronaatsgebouw een kleuterklas on der te brengen. Deze toestand werd on houdbaar. Spr. bracht dank aan het ge meentebestuur dat op verschillende wijze aan de bouw van deze school heeft- medegewerkt: beschikbaarstelling van grond, verlening van subsidie en garantie van een geldlening; bovendien heeft burgemeester Van Fenema zich bijzonder beijverd om het bouwvolume voor deze school toegewezen te krijgen. Spr. vroeg nog de aandacht van het gemeentebestuur voor de onooglijke toestand van de aan de school grenzen de terreinen. De school werd hierna ingezegend door deken Kuilman, die vervolgens een toespraak hield, waarin hij de pa rochie en de gehele gemeente Zand voort feliciteerde met dit prachtige bouwwerk, bestemd voor de liefsten van alle mensen: de kinderen. De on schuld der kinderen spreekt een ieder aan en bij elk mens leeft het verlan gen om de kinderen, die rein zijn als engelen, voor de toekomst deze reinheid mee te geven. Spr. verheugde zich er buitengewoon over, hoe het gemeente bestuur van Zandvoort, waar de katho lieken een kleine minderheid vormen, zo prachtig heeft medegewerkt met het kerkbestuur om de stichting van deze school mogelijk te maken. Hieruit Verschillende bewoners in gedeelten van Haarlem hebben in de afgelopen dagen een iets lagere druk op het gas kunnen consta teren dan voorheen het geval was. Deze drukvermindering is te wijten aan de naf- taline-afzetting in de buizen. Naftaiine is een gas, dat ontstaat bij de destillatie van de kolen, die wel gewassen worden, maar nooit Voor honderd procent gezuiverd kun nen worden. De naftaiine stroomt met het gewone lichtgas door de buizen en subli meert bij te grote afkoeling tegen de bui zen, die daardoor iets nauwer worden. Dit zelfde verschijnsel kan men constateren aan de gaslantaarns, die ook iets minder licht geven. In Haarlem-Noord, waar het bui zenstelsel grotendeels vernieuwd is, zal men van dit geringe ongerief weinig last onder vinden. Onder auspiciën Van de winkeliersvereni ging „Jan Gijzen-Noord'' worden er Woens dagmiddag 3 Februari schaatswedstrijden gehouden op de Jan Gijzenvaart voor kin deren van 8 tot 14 jaar. De wedstrijden be ginnen om 2 uur. In het stadhuis is vanmorgen aanbesteed de terreinophoging voor het Zuidelijk ge deelte van de stadsuitbreiding in Delftwijk. De laagste inschrijfster was de firma Smit Hoonhout te Haarlem voor f 469.000. De firma N. vafi Strten tilt Haarlem kwam met f 580.555 als hoogste inschrijfster uit de bus. De afdeling Haarlem van het Vete ranen Legioen Nederland heeft Zater dagavond de maandelijkse contact-bij eenkomst gehouden. De heer N. van de Post, directeur van het Simavi-kantoor in Haarlem, heeft aan de hand van enige films een interessante lezing ge houden over het werk van deze vereni ging en opgewkt het goede doel te steu nen. Een collecte bracht vijf en twintig gulden op, welk bedrag aan de direc teur van Simavi kon worden over handigd. Op de bijeenkomst werd eveneens nog een ledenvergadering ge houden. In plaats van de heer H. Cra mer, die wegens te drukke werkzaam heden aftredend was, werd gekozen de heer B. J. H. Warmerdam te Bloemen daal. Het programma van het V.L.N. vermeldt over vier weken een lezing dcor kolonel K. Drost over Nieuw-Gui- nea. Voor de centrale wintercompetitie heren werden Zaterdagavond twee wa- terpolowedstrij den gespeeld. Haarlem I ging te water tegen Robben. Met het nemen van een straf worp door Bijlsma nam Haarlem de leiding, waarna Kete laar de Robbenachterstand omzette in een 2-1 voorsprong. Na de rust werden de bordjes verhangen; Bijlsma maakte gelijk en bezorgde daarna met een straf- worp Haarlem de leiding, waarna ten slotte Luchs er 3-3 van maakte. In de wedstrijd HVGB 1—AZ 1 nam HVGB door Hogeland het initiatief in handen. Nadat AZ een fout van de HVGB-ers had benut om de stand op gelijke voet te brengen scoorde Hoge land nogmaals (2-1). De gelijkmaker bleef niet uit, maar HVGB had het ant woord klaar en Hogeland en Maassen brachten de HVGB-voorsprong op 4-2 Nadat Willemsen voor AZ de achter stand had verkleind, kwam het einde met 4-3. In de wedstrijd HPC IVZV I, eerste klasse heren, was de jeugdige snelle Heemsteedse ploeg overwegend in de meerderheid'. Geurtsen, Dijkstra, Prins en Pronk zorgden er voor, dat bij het ingaan van de rust HPC met 4-0 voor stond. Na de hervatting werd door Elzerman de Velsense achterstand ver kleind waarop Tjebbes, Verleur, Geurt sen en Dijkstra de eindstand voor HPC op 8-1 brachten. De verdere uitslagen zijn. Heren tweede klasse: Haarlem 2 HVGB 2 3-7. Vierde klasse: HZV I— HPC 4 7-1. Afdeling meisjes: VZV DWT 1-2; Haarlem—HVGB 3-1. Afde ling jongens: HVGB—HPC 15-0. olijkt, dat het gemeentebestuur roy aenkt en zijn zorg ulisireKi <.ch all categorieën van ue oe^ouong en ue tnolieKen Oux awo,„u„i. ais eunu ou' gers. bpr. wenste, uat ae vrede alle bevolkingsgroepen oestenmgd z° blijven. Hij gaf vervolgens een uitlegging va» de inzgeningsge beden en prees fraaie schoolgebouw. dat verre d«. i e-1 etl d«l kroon spant boven alle katholieke klen'j ter&cholen in het dekenaat Haaric-rt1' Spr. besloot met een woord tot ouders: zij zijn de allereerste en alief' oeste opvoeders aer kinderen; 4 I school heeft slechts een helpende taa*' Een allerhelst tafereeltje voigae, to®»| een aantal kleuters onder leiding va» zuster Roswita hun vreugde voor nieuwe school uitten in een samen' spraak en een lied. Wethouder Kerkman sprak namen» het gemeentebestuur woorden van ée' lukwens met deze eerste van de dr>® kleuterscholen, welke te Zanavoort Ilr aanbouw zijn. Belangrijker nog dan he* schoolgebouw is het werk van de ie®* krachten, want de grondslagen \an he karakter der kinderen worden in d® kleuterleeftijd gelegd. Sor. hoopte da de wet op het kleuteronderwijs spoed» tot stand zal komen, maar dan zodams gewijzigd, dat de openbare en bijzond®»_ scholen geheel uit de overheidskas b«' kostigd worden; spr. is voorstander va» deze financiële gelijkstelling. Het hoofd' van de school, zuster Ros- wita, verheugt zich zeer over de opa' hing van de schol. Zij gaf een interes" santé uiteenzetting van het kleuteroh' derwijs. Het is geen ,,bewaar"-schoo»" maar een plaats waar de kinderen spe' lenderwijs leren werken en zien wat ui' hun handen komt. Het hoofd van de Mariaschool, zuste» Euphronia, wees op de betekenis va» het kleuteronderwijs voor de lager® j school, zodat de nieuwe school ook va»! invloed zal zijn op de resultaten van d®! Mariaschool. Namens het personeel werd eetij kruisbeeld aangeboden. Nadat ook na' mens de andere Zandvortse bij zonde scholen, d'e Wilhelminaschool en de Ju lianaschool, alsmede door de aanne mer Houthuizen uit Amsterdam, he» woord was gevoerd, bezichtigden d® genodigden het schoolgebouw. Me» was vol bewondering voor deze schep ping van de architect Pierre CuyperS. Er is een speellokaal met drie lesloka len. elk met een aparte ingang, vesti" aire en sanitair, zodat elke klas een af zonderlijke gemeenschap vormt. D® school is inderdaad een grote aanwins» voor Zandvoort De K. J. B. van de parochie Valkenburg vierde Zondag het jaarfeest. Des morgen» werd voor de leden een H. Mis opgedragen# waaronder algemene H. Communie. Daar- na werd in het clublokaal aan de Molen- werf laan een feestelijk onbtijt gehoude^ en toen bleek, dat de spreker die op &el*t bijeenkomst het woord zou voeren, d°° omstandigheden plotseling verhinderd organiseerden de jongelui zelf iets, dat tengewoon in de smaak viel. tG TTCI"Hïfesl'-crmr'-oeir avo-haa tri ttV* Verenigingsgebouw besloten met de op", voering van het blijspel „Metamorphose een bewerking van het spel „De Stier Ul1 Californië van P. Mossinkoff door Jan Ver hoeven. De geschiedenis is bekend. Pf0*' Pichot, doet een gewichtige ontdekking door de vertaling te vinden van gevon den opschriften uit Egypte, doch is opgegaan in zijn werk, dat hij bijna zeil een mummie is geworden. Een oude vriend, die zijn geluk heeft gevonden in Californië, komt over en haalt hem wat onzacht uit de sleur. De professor wordt weer mens en dat ondervinden allen cfi# in zijn omgeving zijn en hem min of meer tyranniseren. De jongelui speelden het stuk niet on verdienstelijk, al was het eerste bedrijf wat erg slap, zodat de komst van „de Stier" op het toneel ook voor bet publiek een, ware opluchting betekende. Voor de aanvang van het spel hield d# voorzitter van de K.J.B., de heer H. Hoo- genboom een toespraak, waarin hij het doel en streven van deze zeer verdienstelijk# jeugdorganisatie nog eens duidelijk be lichtte. Zaterdagavond had in „Het Wapen van Heemstede" de feestelijke uitrei king plaats van het door een groot aan tal dames en heren verworven een heidsdiploma E.H.B.O.. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder H. Disselkoen, hoofdinspec teur van politie A. Berentsen, vertegen woordigers van de R.K. Ver. voor E.H.B.O. „De barmhartige Samaritaan" en vele leden. De heer A. Rühl heette de aanwezigen in een korte toespraak hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat de voorzitter, dr. A. G. Degenaar ver hinderd was, omdat diens vader het 50- jarig jubileum als arts vierde. Daarna wendde hij zich tot de ge slaagden en verwachtte, dat zij nu nog trouw op de oefenavonden zouden ko men. Wethouder Disselkoen reikte ver volgens met enige vriendelijke woorde» de diploma's uit. Na deze uitreiking voerde hoofdin specteur Berentsen nog even het woord en bracht hulde aan het bestuur van de vereniging die er voor heeft gezorgd, dat nu vrijwel alle politiemannen he» eenheidsdiplomo bezitten. Hij had ver der nog een verrassing voor die ge slaagden, die nog geen lid zijn van d® B.B.; wanneer zij zich opgeven als lid van deze organisatie, krijgen zij van d® gemeente het cursusgeld terug. h rer uvee 5 Jopu' y«tslg|; '«hor k ^ai* het «e vr •ypist- °'S. ff! ?hiba enrps t? e» piet p Dr. ?ager' eblai< De# !e<"ivsi «en Joiitl v i s v1 Sr he'81 Cs bo Advertentie Het afgelopen weekeinde is op een drietal plaatsen in de stad brand uitge broken. Zaterdagmiddag omstreeks 10 minuten over vijf ontstond brand op de eerste étage van een huis aan het Rip- perdapark in de slaapkamer-keuken van een alleenwonende vrouw. Op het ogen blik van het uitbreken van de brand was de dame niet thuis. Toen zij om vijf uur de kamer binnentrad, stond deze grotendeels in brand. De oorzaak wordt gezocht bij het oliestel, dat op een kist bij het raam stond met daarop een ketel water. Vermoedelijk is de pit te hoog gaan branden, waardoor de glasgordij nen vlam hebben gevat en op hun beurt het vuur hebben doorgegeven. De kamer is totaal uitgebrand. De brandweer wist het vuur met een straal op de waterlei- ing meester te worden. Zaterdagavond öm kwart voor tien kraaide de rode haan op de bovenste verdieping van een huis aan de Berken rodestraat. In de huiskamer stond een gevulde potkachel, die met een pijp aan de schoorsteen verbonden was. De schoorsteen was beplakt met behang. Door oververhitting geraakte plotseling het behang in brand, dat door de vlam men ook een lamp verteerde. Door het verbranden van de lamp ontstond kort sluiting op de tweede en derde verdie ping, zodat hier alle electriciteit werd uitgeschakeld. De'bewoner wist zelf het vuur te blussen met een emmer water. Zondagmorgen vroeg, bij zessen, brak een brandje uit in een kelder van Vroom en Dreesmann, gelegen aan het Spaarne Vermoedelijk heeft door het wegwerpen van een peukje sigaret door het geopen de kelderraam een grote hoeveelheid brandhout vlam gevat, waardoor de ge hele voorraad tot as verteerde. Van een gasmeter, die in de kelder was aange bracht, brandde door de hitte een afslui ter door, hetgeen door het tijdig ingrij pen van de brandweer geen ernstige ge-1 volgen had. Met twee stralen bluste deze de vlammen. 1 O achter de Oude St. Oude Groenmarkt *6~"~ Haarlem -g Telefoon K 2500 - 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2