Het blijft vriezen Gezondheid van de Paus baart zorgen De 9-,Marseillaisebleef in bevroren trompetten steken Molotov herhaalt oude standpunten Al te lankmoedig Noorse en Russische rijders naar Nederland? Nederlandse medicamenten vliegtuig naar Rome per oorlog Koudste periode na de eist slachtoffers Drie ijsdammen doorbroken Op 9 en 10 Februari a.s. Uitbarsting van de Stromboli Ook de Merwede zit dicht WÊÈmUt Parijse politie Sovjet-diplomaat in Tokio vermist I LENTE OP IJSLAND Tell me a story' Toi hoofd en hart Het weer Grote brand woedt in de Peel Julius Hoste overleden VOOR HET EERST SEDERT DE WINTER VAN 1943 Wedstrijden in Almelo en Amersfoort of op de Bosbaan herbergt daklozen ^jSPAC 2 FEBRUARI 1954 e 77ste JAARGANG No. 25903 jV V»r MINDER VIS DOOR DE VORST In wak gereden en verdronken j M lyrische Drusen weer tot rust gekomen? Politiek asyl in de Verenigde Staten? Edwin Armstrong omgekomen WiNTERSPORTKLEDING Oud-minister van België BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEfo elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 J/bonnementen 20800 Postgiro 143480 -'jkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 B|jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Electie: J. 7. W. Boerrigter en Mr, W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 UT ij begrij pen er meis meer van. |y Als het woord Indonesiëte- genwoordig in Den Haag ter jT.re komt, hullen de regeringsauto- lteiten zich ijlings in stilzwijgen. Te- j^hover Indonesië schijnen ze een soort p'nterslaap te houden, waaruit ze niet jfeWekt willen worden. Het Hoge Com- p'ssariaat in Djakarta heeft dat spel- ®Ue blijkbaar niet ongaarne overgeno men en ook daar geven de autoriteiten j de voorkeur aan maar wat te soezen de hitte onder de wuivende palm bomen. Dat duizenden Nederlanders Voortdurend in angst en vrees leven, prt hen nauwelijks. Öat tientallen j.®arresteerd worden omdat hun menta- 'deit de Indonesiërs niet zint, dat hon derden brodeloos worden gemaakt en duizenden aan de willekeur van miatselijke Indonesische „gezagsdra- «era" zijn. overgeleverd, het laat Den f aag, naar het ons voorkomt, volkomen •J°ud. Over de nood van de tienduizen- ?6li Indische Nederlanders behoeven we ?®lemaal niet ta spreken. Ze hebben *}et nog zo kwaad niet, heeft een deel er Tweede Kamer immers onlaftgs nog |?Constateerd, toen de motie van de ij'ÏT.p.-er prof. Lemaire werd verwor- Neen, dat winterslaapje bevalt j 6h Haag best. Nietwaar, men mag de "hdonesische autoriteiten in Djakarta Vooral geen strootje in de weg leggen. ~e heren mochten eens boos op ons gorden en de in werkelijkheid nooit B®staan hebbende Unie eens opzeg den! Doet Den Haag niet alles om de ^trekkingen met Indonesië te verbe uren? En het gaat zo toch goed? Inder- psd, de Pilatus-rol wordt voortreffe- *ijk gespeeld Er Is eigenlijk maar één woord, waarin wij heel de houding der Indonesische autoriteiten tegen- avcr het Nederlandse volk kunnen sa menvatten: treiteren. Wij noemen "et treiteren, wanneer onschuldigen ge presteerd worden. Wij noemen het trei lden, wanneer een Nederlandse jour- Slist wordt uitgewezen omdat hij ;liri krant van de werkelijke toestand de hoogte houdt Wij noemen het .Citeren, als degenen, die het geluk ebben naar Nederland te kunnen rei- nog niet voldoende zakgeld wordt [Meegegeven om op de boot hun haar }6 laten knippen of hun wasgoed te [Mten verzorgen. Bovenal noemen wij treiteren als de Indonesiërs weige- L?n de tekst van de brief, die konin- Juliana aan president Soekarno ehreef om hem* in de meest hartelijke BeWoordingen te bedanken voor de Jedn, die Indonesië verleende bij de j'Mtersnoodramp, in de Indonesische te publiceren. De Nederlandse Regering en het Ho- m6 Commissariaat slapen intussen de rv,an des rechtvaardigen. Als het Hoge r .'Mimissariaat om inlichtingen vraagt de arrestaties krijgt het geen r(,woord. Geen wonder. Het meent bnf* voldoende gedaan te hebben als ffio. aandacht vraagt, van de £)70flesische minister van Buitenlandse voor bescherming van li.if en 5 «n de Nederlanders. Aandacht, rip tTvT, vL?rdt niets. En verder weet Vprip,.i5Srt?°rnn21fsaris de verontruste r de anders niets beters te vertellen dan ze aan te manen geduld te heb ben Geduld, géén schero protest TVT ij vragen ons af, hoe lang de Ne- W/ derlandse Regering het onrecht, dat in Indonesië tegenover feeler-landers geschiedt, nog zal laten t^^tduren. Hoelang zij zich zal laten .feiteren en sarren Er moet een einde omen aan de apathische houding van ra»* en Kamer tegenover hetgeen Eesov °nesië blijkbaar straffeloos kan vniedep R-=~? als ae Regering en een deel der atrier niet wakker willen worden, .maat wakker zijn ten opzichte van In- aohesië niet „progressief" is, dan moet ^bLS.' volk worden wakker geschud. De Nederlanders in Indonesië hebben reeds al te lang gewacht op een kracht dadiger houding van Nederland. Iedere andere houding wordt door de Indone siërs immers als zwakte uitgelegd en snoort hen aan tot een 'steeds driester optreden. Lankmoedigheid kan in de diplomatie een deugd zijn. Al te lank moedig zijn grenst vaak aan lafheid. Maas dichtgevroren in Limburg (Van onze Limb, redactie) Door het zeldzaam voorkomende feit, dat de Maas in Limburg dichtgevroren is, is alle scheepvaartverkeer onmogelijk. Sinds 1943 heeft een dergelijk feit zich niet meer voorgedaan. Niet alleen de Maas, maar zelfs het zijriviertje de Geul snelstromendste rivier van Nederland is op tal van plaatsen, o.a. te Meerssen, dichtgevroren. Tengevolge van deze strenge vorst is alle vervoer per schip onmoge lijk. Producten als kolen, cement, cokes en kunstmest, die veelal per schip werden getransporteerd, wor den thans per spoor vervoerd. Hoe wel *de N. S. dit plotseling toegeno men goederenvervoer vrijwel heb ben kunnen opvangen, zijn voor zorgsmaatregelen nodig om gedu rende langere tijd het scheepvaart vervoer per trein to kunnen doen geschieden. De havens te Stein cn Born liggen geheel dicht In Maastricht gelukte het na urenlang zwoegen eer. schip, dat op de Maas was vastgeraakt, veilig de haven binnen te loodsen. Ondanks de hevige vorst is de stuw te Borgharen nog niet gestreken, in verband met een juiste watervoorzie ning van het Julianakanaal. Mocht ech ter de vorst blijven aanhouden, dan zal ook deze stuw, om eventuele beschadi gingen aan de stuw zelf tc- voorkomen, gestreken moeten worden Voor de mi serabele spoorbrug te Maastricht heeft het dichtvriezen van de Maas geen na delige gevolgen. Alleen wanneer het ijs los raakt wordt het gevaar niet ge ring geacht, dat deze brug hier nadeel van zal ondervinden. Zes ijsbrekers hebben Maandag een Engelse kustvaarder, vier sleepboten, een motorschip, vijf tankschepen en ze ven sleepboten, die op het knooppunt van Noord-Merwede en Oude Maas vlak voor Dordrecht in het ijs waren vastgeraakt, uit hun benarde positie be vrijd. Maandagmiddag omstreeks half zes werd het laatste schip uit het ijs getrokken. Via een smalle vaargeul kon het in open, hoewel met ijsschotsen bedekt, vaarwater komen, om de reis naar Rotterdam over de Noord te ver volgen. Drie ijsbrekers van P. Smit in Rotter dam cn drie van de Dordtse rederij van T Muller, hebben hard gewerkt om dit zware karwei tot een goed einde te brengen. Het viel niet mee, want er moesten drie ijsdammen voor doorbro ken worden De Ijsmassa's op het knoop punt van de rivieren Noord. Oude Maas en Merwede zijn zeer compact gewor den. omdat zij door de werking van eb en vloed op deze plaats niet zo gemak kelijk worden afgevoerd. De ijsbrekers die de bedreigde sche pen hebben ontzet opereerden in op dracht van het comité van ijsbestrij- ding, waarvan het secretariaat geves tigd is bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Het ijscomité werkt in nauw overleg met ae Rijkswaterstaat en dient in het bijzonder de directe be langen van de scheepvaart en de in dustrie in het gebied van Rotterdam en Dordrecht. De aanhoudende vorst geeft ook weer slag in de visaanvoer en daardoor in de omzet van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. In Januari 1953 beliep de omzet f 1.885.254, terwijl men zich in afgelopen maand tevreden moest stel len met f 1.629.199. De 19-jarige Jacob Smit te Sellingen is bij het. schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. De vulkaan op het eiland Stromboli ls Maandagmiddag tot uitbarsting geko men. Langs de Noord-Westelijke helling zoekt een brede stroom lava zich een weg naar zee. Op de omgeving daalt een regen hete as neer De Italiaanse Marine is de bevolking behulpzaam bij de evacuatie van be dreigde gebieden. De laatste uitbarsting van de vulkaan vond plaats in 1949. Er vielen toen geen slachtoffers. (A.F.P.—A-P.). Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat het hogedrukgebied in Scandi navië gisteren onder invloed van een aanval van een Oceaandepressie bij IJs land wat aan betekenis inboette, zijn er vanmorgen weer tekenen, die op een herstel ervan wijzen. In de Middellandse Zee is een diepe depressie ontstaan op de scheiding van de koude lucht die via Frankrijk en Spanje naar Noord- Af rika stroomt enerzijds en warme lucht over de Balkan naar Midden-Europa. De warme lucht slaagt er echter niet in de in deze streken aanwezig koude grondlaag te verdrijven en wordt daar om gedwongen er tegen op te stijgen. Dit gaat met sneeuwval gepaard. Ook in onze omgeving wordt het in de hogere luchtlagen iets minder koud, zodat extreem lage temperaturen niet gemakkelijk meer zullen voorkomen. In het Oosten van ons land is de vorst vannacht ongeveer even streng geweest als gisteren. In het Westen heeft het over het algemeen iets meer gevroren. Bij de huidige drukverdeling zal de Oostelijke wind aanhouden. Er zijn op de weerkaarten geen aanwijzingen die op een spoedig einde van de vorst wijzen. Minimumtemperaturen van hedenmor gen; Eelde -13; Leeuwarden -12; Ypen- burg -13; Schiphol -12; De Bilt -13;Twente -14; Vlissingen -12; Woensdrecht -13; Eindhoven -13 en Vliegveld Zd.-Limburg 11 en Den Helder -11 graden. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Hoewel de gezondheidstoestand van de H. Vader geen aanleiding geeft tot onmiddellijke ongerustheid, tonen per sonen uit de omgeving van Zijne Heilig heid zich vanmorgen toch bezorgder dan de laatste dagen. De lijfarts van de I'aus, prof. Galeazzi Lisi, heeft het wen selijk geoordeeld om alle audiënties af te gelasten. In Vaticaanse kringen nepmt men aan, dat deze maatregel voor lange tijd van kracht zal blijven. Giste ren is de H. Vader opnieuw door twee specialisten onderzocht. Men vreest, dat de uitputtende gevolgen van de nog altijd aanhoudende hik, op de duur niet zonder uitwerking zullen blijven op het hart. De H. Vader omvangt niemand, be halve de beide pro-staatssecretarissen, de mgrs. Tardini en Montini. Zelfs de fa milie van de Paus wordt niet tot zijn particuliere vertrekken toegelaten. Uil de hele wereld blijven intussen blijken van belangstelling binnenstromen. Van zelfsprekend is die he. grootst van de zijde van het corps diplomatique in Vaticaan stad en uit de stad Rome. Maar ook uit andere delen van de wereld komen voortdurend telegrammen en brieven binnen. Prof. Galeazzi Lisi heeft de H. Va der dringend verzocht de H. Mis zittend op te dragen in de kapel nabij de zit kamer. In deze kapel staat een altaar, dat 25 jaar geleden in Zwitserland werd vervaardigd ten behoeve van de Nuntiatuur in Berlijn, waar het door de Paus die toen nog kardinaal Pacelli heette, gebruikt werd in zijn privé-kapel. Uit Zweden is intussen In Parijs reden Maandag politie auto's door de stad met de uitnodi ging aan de bedelaars en zwervers, om in de politiebureaux te komen slapen. De politie had opdracht om niet naar de identiteit van deze dak lozen te vragen. Drie ongebruikte stations van de Metro zijn voor hen ter beschikking gesteld. Er zullen er nog meer in gebruik worden ge nomen voor dit doel. Voorts is tf{- delijk onderdak geschapen in een aantal districtsgemeentehuizen. Abbé Pierre, die in een radio-op roep om hulp voor de daklozen had gevraagd, ontving in één dag Hjds reeds een grote hoeveelheid dekens en kachels. Een hotel bood hem tien kamers voor onbeperkte tijd aan en ook transportgelegenheid werd ter beschikking gesteld. Het aantal Parijse daklozen wordt op 2000 geraamd. (Van een speciale verslaggever) ïn de afgelopen dagen zijn te Davos *e|e plannen gemaakt voor wedstrijden 11 Nederland na de Europese kampioen- gappen. Maandagavond hebben de 'annen eindelijk vaste vorm aangeno- ^'1. Henny Roos en Klaas Schenk, de derlandse leiders, hebben zich tele- "bisch met de KNSB in verbinding ge- eld met de bedoeling, dat op Dinsdag en Woensdag 10 Februari, ijs en we ar dienende, wedstrijden in Nederland ['orden uitgeschreven. Er zullen enkele enkele Russische °ren en misschien Utters aan deelnemen. 4 Hjalmar Andersen bijvoorbeeld wil tftpn ëTaag een keer naar Nederland ko- Nooit is hij in ons land geweest bisciubs in Amersfoort, Almelo, Hee- serwen en het Westland hebben zich de iT enkele jaren garant gesteld voor van n ,aai[ de eventuele overkomst kunn ndse rijders verbonden. Nu RusspJ1 ,Noren en eventueel ook de bliiven slecdts twee dagen in ons lann omdat Zaterdag 13 en Zondag ri;.,,?, Syrische regeringsvoorlichtings- Diehii r? bekend gemaakt, dat het in bevniii- 'u^e volkomen rustig is. De orden ri8 heeft overeenkomstig de levenri r" regerinS haar wapens inge- Soueiri aansluiting hierop is te gisten a un °mseving met ingang van ketl he11 uitgaansverbod ingetrok- 14 Februari te Oslo de landenwedstrijd Noorwegen-Rusland wordt gehouden. Op twee dagen kan dus in Nederland maar worden gereden. De heren Roos en Schenk hebben de KNSB geadviseerd Amersfoort en Al melo te nemen. Mochten er organisa torische moeilijkheden zijn of kunnen de nodige garantiebewijzen voor de reisbiljetten en de verblijfkosten niet worden gegeven, dan hebben de Ne derlandse officials voorgesteld om een tweedaagse wedstrijd op de Bosbaan te Amsterdam te houden. Bij het keren van het tij heeft het ijs zich nu ook in de Merwede bij Hardinxveld vastgezet en een on barmhartige ijswoestijn verbindt de beide oevers. Men kan te voet naar de overkant, maar het kost een beetje moeite. Sinds enige tjjd wordt de tweede secretaris van de Russische missie in Tokio, Rastzorov, vermist. Aanvankelijk werd gemeend dat hij de hand aan zich zelf had geslagen, maar nu heeft het hoofd van de missie de Amerikaanse geheime dienst er van beschuldigd Rastzorov te hebben ontvoerd. Uit ge woonlijk welingelichte kringen in Tokio werd gisteren vernomen, dat Rastzorov op zjjn verzoek politiek asyl in de Ver enigde Staten heeft gekregen. Op de Amerikaanse ambassade en op het Amerikaanse hoofdkwartier te Tokio zei men hierover niets te weten. (A.F.P.). Majoor Edwin Armstrong, een bekend uitvinder op radiogebied, is Maandag om het leven gekomen door een val uit de twaalfde verdieping van het flatgebouw in New York, waar hij woonde. Hij was 63 jaar. Hij ontwikkelde onder meer de toe passing van frequentie-modulatie en superheterodyne. iifiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiimiiiiiiit 99 minister-president van Griekenland, veldmaarschalk Alexandre Papagos, arriveerde gisteren aan het station H. S. te Den Haag voor een officieel bezoek aan Nederland. Minister Luns begroet de heer en mevrouw Papagos. Overal in Europa houdt de strenge vorst aan. Het is de koudste periode na de oorlog. De trompetters van het achtste regiment Afrikaanse lichte infan terie zouden gisteren een militaire parade voor het stadhuis van Lyon op luisteren. Toen zij de trompetten aan de mond hadden gezet om de „Marseil laise" te blazen, brachten zij slechts stilte voort. De instrumenten waren stijl' bevroren. In Bourgogne bevroor de wijn in de tanks. Tijdens een brand nabij Folkestone in Engeland zijn de handen van een brandweerman aan de slang gevroren. Ergens anders in Engeland moest de brandweer ingrijpen, omdat het water voor de locomotieven bevroren was. Joegoslavië wordt geteisterd door zware sneeuwval, aan de kust van de Adriatische zee gepaard met zware stormen. Het scheepvaartverkeer in Europa ligt vrijwel stil. In Frankrijk kwamen ten gevolge van de koude tien mensen om het leven, onder wie vijf kinderen. In Engeland vielen meer dan 30 slachtoffers, onder wie 28 schaat senrijders. In de kuststreek van Noordwesl- Spanje, die bekend staat om haar zach te klimaat, is voor het eerst sinds negen jaar sneeuw gevallen. In een groot deel van IJsland is het daarentegen lente. Het meteorologisch waarnemingssta tion op de Pic du Midi in de Pyreneeën heeft een temperatuur van 28 graden Celsius onder nul gemeten. In Marseille aan de Zuidkust is, evenals in Aix-en- Provence, veel sneeuw gevallen, waar door het verkeer vertraging ondervindt Oud-president Auriol, die voor vacantie naar Sicilië zou vliegen, heeft zijn reis tot volgende week Maandag uitgesteld wegens het slechte weer. Het Noordelijke deel van Italië heeft te lijden onder een ijzige wind en zwa re sneeuwstormen. Tengevolge van een dijkdoorbraak staat 't eiland Camerini in de Po-delta een meter onder water. Een aantal inwoners van de dorpen Forti en Maddalena moest zjjn woning verlaten. In Zuidoost-Italië is de ri vier de Ofanto, die tengevolge van zware regenval erg gezwollen is, bui ten haar oevers getreden. In Bergen (België) zijn trambestuur ders en conducteurs in staking gegaan umdat zij de trams onvoldoende ver warmd vonden. Spanje beleeft zijn koudste winter sinds jaren. In de Noord-Oostelijke provincie Ierida is aan het meer van San Mauricio de temperatuur gedaald tot 26 graden onder nul. Over Madrid waait een ijskoude storm en zelfs in Cordoba, dat bekend staat als „de braadpan van Spanje", vriest het drie graden. Tengevolge van de sneeuw zijn alle wegen naar Bilbao onberijdbaar. Niettegenstaande de tien of twaalf graden vorst hebben vele inwoners van In Chicago hebben Zondagavond vijf inbrekers blijk gegeven een uit zonderlijke tegenwoordigheid van geest te bezitten. Zij hadden ingebro ken in de woning van een fabrikant, die met zijn vrouw een avondje uit was en die zijn drie kinderen had achtergelaten onder de hoede van een kindermeisje. De inbrekers sloten het kinder meisje op, doorzochten het huis en besloten op de thuiskomst van de fa brikant te wachten, aangezien zij de brandkast niet konden forceren. Bijna dreigde er een spaak in het wiel te komen, toen de drie kinderen ont waakten en het zenuwachtige kin dermeisje hen niet opnieuw tot sla pen kon bewegen. Daarop losten de vijf inbrekers elkaar af aan de bed den van de kinderen, die zij zoet hielden met het vertellen van voor vallen uit hun loopbaan in de onder wereld van Chicago. Nadat de heer des huizes was te ruggekeerd, dwongen zij hem de brandkast te openen, waarna zij met enige duizenden dollars aan geld en een hoeveelheid juwelen verdwenen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll 11II11111HIIII IWij moeten de dingen nemen I zoals ze komen, de goede en de ^kwade, de vrolijke en de droevej Kopenhagen de nacht op straat door gebracht voor de magazijnen, die met de uitverkoop zijn begonnen. Uit de Oostenrijkse Alpen wordt sneeuwval gemeld. Op sommige plaatsen in de Donau is het ijs meters hoog opgekruid. De hevigste koude komt echter in Noorwegen en Zweden voor. Advertentie (tot Woensdagavond) Overdrijvende wolkenvelden met in de Zuid-Oosteljjke helft van het land een kans op sneeuw. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde Noord-Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. Zon: 8.18-17.30. Maan: 8.04-17.35. een speciaal geneesmiddel gezonden, dat destijds is uitgevonden door prof. Moralis, en dat Exilocam heet. Onder de vele blijken van belangstel ling bevindt zich ook een telegram van zeer hoge Nederlandse zijde, waarin de toezending van speciale medicijnen per vliegtuig werd aangekondigd. De H. Va der heeft zijn waardering uitgesproken voor deze geste van Nederlandse zijde. De medicijnen zijn inmiddels op het Va- ticaan gearriveerd. De algemene ge zondheidstoestand van de Paus is vol gens zijn lijfarts redelijk wel en zijn vi tale organen functionneren nog goed. Slechts door een volkomen rust zal ver betering kunnen intreden. Gisteravond waren de berichten evenwel minder gunstig. Der traditie getrouw hebben de Ro meinse congregaties en orden vanoch tend kaarsen aangeboden aan de H. Va der. Zij werden namens de Paus in ont vangst genomen door mgr. Montini. Ook de studenten aan de Romeinse semina ria waren bij deze jaarlijkse plechtig heid ter ere van Maria Lichtmis aan wezig. Ten Westen van de Sevenumsc Peel- ontginningen woedt sinds Zondagmid dag een grote brand in de Peel, die ter plaatse Mariaveen wordt genoemd. De brand strekt zich uit over enkele tien tallen ha. en woedt in de zeer droge vliegdennen, heide, berken, riet en ho pen opgestapelde turf en verder in de grond. De vorst werkt gelukkig rem mend op het vuur, dat in de bodem voortwoekert, maar niettemin nam de brand gisternacht een zo grote omvang aan, dat hij tot in de verre omtrek, o.a. Blerick, Venlo en Tegelcn, zichbaar was. De brandweer van Tegelen is uitge rukt en bestrijdt het vuur met assisten tie van vrijwilligers. De juiste omvang van de schade is nog niet te overzien. Al kan de Peelbrand in de grond niet snel verder, toch bestaat alle kans dat het vuur nog lange tijd blijft voortwoe keren. De mogelijkheid bestaat dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een sigaret. In deze omgeving liggen enige vennen, waarop de laatste dagen nogal geschaatst is. De Belgische oud-minister Julius Hoste, liberaal senator en directeur eigenaar van „Het Laatste Nieuws" is Maandagavond overleden in de ouder dom van 69 jaar. Zijn dood is veroor zaakt door een slagaderbreuk. De overledene volgde zijn vader, Julius Hoste senior, op die in 1888 het blad „Het Laatste Nieuws" stichtte en was een zeer populaire verschijning bij het begin van de Vlaamse Beweging. Onder zijn leiding is „Het Laatste Nieuws" een der invloedrijkste Vlaam se dagbladen van België geworden. Op taalgebied was Hoste's houding gematigd en toegevend en hij oefende een kalmerende en verzoenende invloed uit in de tijd, dat de taalstrijd in het land verdeeldheid zaaide. Hij is minister van onderwijs ge weest in de regeringen van Zeeland en Janson van 1936 tot 1938 Gedurende de oorlog vertoefde hij te Londen, waar hij van 1942 tot 1944 onderstaatssecre taris was in de regering-Pierlot. Hij was senator sedert 1949. Hoste was o.m. voorzitter van het comité voor Belgisch-Nederlands-Lu xemburgse toenadering en beheerder van het Europese College te Brugge. In 1938 stichtte hij de Koninklijke Vlaamse academie voor wetenschappen, letteren en schone kunsten. Hij was eveneens lid van het bestuur van het Willemsfonds, van de Pen-club en van het hoofdbestuur van het Bel gische Rode Kruis. Hij was ere-voor- zitter van de koninklijke bond der Vlaamse toneelverenigingen. Hij gaf o.m. de volgende publicaties uit: „Genève en Lausanne", „De hogere doeleinden van de Vlaamse Beweging", „Marnix en zijn tijd", „Het vredespro- bleem", „De internationale spanning", „De universele verklaring van de rech ten van de mens". „Een Vlaamse stem in oorlogstijd". Koningin Juliana heeft toegekend het Kruis van verdienste in zilver van de huisorde van Oranje aan de heer A. Hulleman, chef van de garage, Konink lijk Paleis, Soestdijk. Gisteren zijn de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier voor het eerst bijeen gekomen in de Russische sector van Berlijn. Westelijke waarnemers waren nieuwsgierig, of Molotov namens de Sovjet-Unie bereid zou zijn enige bijdrage te leveren tot het welslagen van de Berlijnse confe rentie. Zij herinnerden eraan, dat overeenstemming over de plaats der conferentie en over de agenda slechts mogelijk was dank zij de toeschiete lijkheid der Westelijke ministers. Afgelopen Vrijdag bracht de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, een plan ter tafel voor de hereniging van Duitsland, dat uitging van vrije verkiezingen voor het gehele land en een daarop volgende samenstelling in vrijheid van een centrale regering voor geheel Duitsland. Op enkele voorlopige opmerkingen van Molotov haastten Bidault en Dulles zich te verduidelijken, dat Eden's plan geen on wrikbaar geheel vormde, en Eden zelf gaf als zijn mening te kennen, dat de toekomstige Duitse regering zelfs niet verplicht zou zijn toe te treden tot de Europese Defensiegemeenschap, zoals Molotov vreesde. Alle redenen dus om nu van de Russische minister serieuze tegenvoorstellen te verwachten. Maar tot grote teleurstelling van de Westelijke delegaties kwam Molotov voor de dag met een plan, dat in alle opzichten een getrouwe copie vormt van de communistische postulaten uit het verleden. Over het plan-Eden repte hij zelfs met geen woord. In sommige kringen was men al geneigd tot de conclusie, dat als ook de geheime besprekingen, die waarschijnlijk mor gen beginnen, geen beter resultaat hebben, de behandeling van de Duitse eenheid door de Grote Vier een fiasco is geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1