138 deelnemers aan zwaarste wedstrijd op de schaats J. v. d. Berg winnaar in 7 uur 32 min. De uitslag Noordzeekanaal nog steeds bevaarbaar Antwoord Centraal Comité Maria Jaar vraagt een dag der zieken Het weer Eerste uitvallers Ziekenapostolaat en Zonnebloem treffen voorbereidingen Tot hoofd en hart Grootste kou thans achter de rug WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 77ste JAARGANG No. 25904 SNEEUWBUIEN NA FRANEKER Duffel Monty Coats f 59.50 i—laaf J<mm'Mm$ den. ffclS? igbg Waal bij Tiel dicht Minister MANSHOLT doet mee Nieuwe kopgroep Stempels op 't gezicht Sneeuwbuien Goeree-Overflakkee en Terschelling geïsoleerd ZWEED OP DE RAILS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 ZEGE IN DE ELFSTEDENTOCHT FEL BETWIST (Van onze speciale verslaggever) J. v. d. Berg, onderwijzer uit Nij Beets, heeft de negende Elfstedentocht gewonnen. Hij heeft de 198,5 kilometer afgelegd in 7 uur 35 minuten en 6 seconden. Tweede werd de Noord-Hollander Aad de Koning uit Beemster, Voor wie een tijd van 7 uur 39 minuten en 4 seconden werd afgedrukt. Jan Charisius, tweede in de Elfmerentocht, werd als derde geklasseerd. De kopgroep van zes man bleef tot vlak voor de finish op de Noordersingel in Leeuwardèn bijeen. Toen volgde een eindsprint, waarin Charisius aan vankelijk de leiding had. Een misslag bezorgde hem een achterstand, waar V. d. Berg onmiddellijk van profiteerde. 38 deelnemers zijn vanmorgen op het Van Harinxmakanaal even buiten Leeuwarden in duister en koude ge start voor de zwaarste wedstrijd op de schaats, de tocht langs de elf steden Van Friesland, bijna 200 kilometer ver. Een half uur later volgde het vertrek der 2597 toerrijders, die groepsgewijs per autobus van de Veemarkt in het centrum van de stad naar de start plaats werden gevoerd. Weer was de baan met schijnwerpers verlicht, ter wijl op het ogenblik, dat de eerste rij ders in beweging kwamen, het licht Van magnesium-toortsen, walmend en Wolkend, het schouwspel een fantasti schs gloed verleende. Duizenden belangstellenden waren op het vertrekpunt samengestroomd, om getuige te zijn van het grote ogen blik, dat de donkere groep der wed strijdrijders, de schaatsen in de hand, Van over de weg naar Heerenveen ^Wam aangesneld, om op de gereed staande banken op het ijs onder te bin den en zo snel mogelijk tussen de iuichende menigte door in het duister v«n de morgen te verdwijnen. j Ven tevoren, precies om zes uur, was n de grote, hel verlichte loods van de ®utoSpuiterij van Posthuma, op enkele honderden meters van de startplaats, het opgetrokken, waarachter de wed- "phdi-ijders ongeduldig het grote mo- v,o( o„ k verbeid, heupwiegend van het ene been op het andere, de gezich ten glimmend van het vet, terwijl zij nog haastig iets verschikten aan hun uitrusting met de grote witte nummers op de rug- En de volgende seconde waren zij als *en kudde bevrijde dieren in één grote drom de wijdgeopende deuren uit, het Ais èn het grote avontuur tegemoet. Leeuwarden, in „elfstedenkoorts", beeft weinig geslapen vannacht. De hotels waren overvol en als steeds hadden hondlerden particulieren voor deze keer logé's; een spontane sportieve gastvrijheid, die op de eerste oproep bijna duizend beddlen 'er beschikking had gesteld van het huisvestingscomité. Misschien zijn de meeste deelnemers vroeg ondier de wol gekropen, maar lang niet allen, want tot zéér laat in de avond/ kwamen in hotel „De Groene Wei de", het hoofdkwartier van de Elf- stedenvereniging, nog altijd de aan meldingen binnen. Onverbiddelijk echter liepen vanmorgen tussen vier en vijf uur overal in Leeuwarden de wekkers af, werd op slaapkamer deuren getikt en geklopt en stondl reeds in tal van, keukens de pap op het vuur, met veel suiker het ideale „lichte ontbijt" voor de deelnemers. Geslapen is er in hotel „De Groene Weide" nauwelijks. Daar zijn de officiële heren der Elfstedenvereniging van Dins- ctegmorgen af vrijwel ononderbroken in actie gebleven; vanmorgen om half vier lichtelijk verwaakt en met erg zwarte koffie alweer gereed, om nog tot half zes de laatste inschrijvingen te boeken. Het cijfer der wedstrijddeelnemers liep toen nog op tot 138, dat der toer rijders tot 2597, een behoorlijk aantal, gezien de weersomstandigheden der laatste dagen en vooral de ervaring met de Elfmerentocht van Maandag jj., door velen als generale repetitie be schouwd. Hier was namelijk het getal der uitvallers zeer aanzienlijk geweest. Tè laat werd 's avonds een mildere Weersverwachting bekend. Had men diè kunnen voorzien, dan was het cijfer der aanmeldingen stellig belangrijk hoger geweest. De naamlijst der wedstrijdrijders ver meldde verschillende bekende figuren, veteranen als Auke Adema uit Frane- ker, Keijzer uit Werkhoven, vroeger De Lier, v. d. Hoorn uit Ter Aar, maar ook de nieuwe favorieten: Anton Verhoe ven uit Dussen, de winnaar van de Elf- merentccht en Jan Charisius uit Leeu warden thans opnieuw zijn felle con current. En verder mogelijk de grote onbekende, een plotseling rijzende ster. nu nog een naam zonder meer op de Advertentie (tot Donderdagavond) Van het Noorden uit toenemende bewolking met in het Noorden van het land kans op enige sneeuw. Ma tige tot zwakke wind, aanvankelijk Noordoostelijk, later in het Noorden van het land veranderlijk. In de nacht en ochtend strenge tot matige, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zon: 8.17-17.32. Maan: 8.25-19.02. 1 J. v. d. Berg, Nij Beets, 7 uur 32 f f minuten (gemiddelde snelheid. 26.6 fnSil km per uur)2. Aad de Koning, Beem ster 7.39.4; 3. J. Charisius, Leeuwar- MitiiiiiiiiiiiimiiMiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiMiiiiiiiii niiiiiiiiiiiii Ipt^F 1|| lijst en vanavond op aller lippen. Tot «fct. aHHBBS' hen, die voor de wedstrijd inschreven. - .i:.,,*,,-.--.-. behoren ook de vier sportieve gebroe ders Zeegers uit Amsterdam, stuk voor De Elfstedentocht begon hedenmorgen na de symbolische start met 200 meter hardlopen voor de schaatsenrijders stuk nu reeds van middelbare leeftijd; naar de plaats voor het ondervinden. Derde van rechts de winnaar van 1947 Van Hoorn. IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllll lllllllllllllll De eerste uitvallers van de wedstrijd waren vanmorgen om half tien al weer in Leeuwarden terug. Van der Zwaag uit Oudwoude, op een na de oudste deelnemer, is-bij IJlst op zijn mond gevallen. Hij kreeg hierdoor ernstige wonden, die in het ziekenhuis te Sneek gehecht zijn. Van een voort zetten van de wedstrijd was uiteraard geen sprake. Het tweede slachtoffer was een der jongeren, Van Rhijn uit Wassenaar, die tussen Sneek en Ulst een spier kwetste en toen moest opgeven. Voor zover bekend is het eerste slachtoffer van het slechte ijs de Haar lemmer Weiland, die Dinsdagavond laat als een der laatsten voor de wedstrijd had ingeschreven. Kort na de start reed Weiland In een scheur in het ijs, waar door een van zijn schaatsen kapot ging. Hij had wel reserveschaatsen bij zich, maar durfde de t^cht toch niet voort te zetten. De Hilversummer Vollebroek, die de eerste 100 km. van de wedstrijd zijn partijtje in de kopgroep heeft meege- blazen, is vóór Harlingen uitgevallen. Hij kwam met zijn Noren in een scheur terecht en viel. Niet alleen werd hij aan beide benen gelukkig nie^ ernstig gewond, maar bovendien was een van zijn schaatsen dermate ontzet, dat ver der rijden onmogelijk was. lllllllllllllll IIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIII1IIIHIII door Jan Charisius, met 0% minuut voorsprong door op drie rijders, Lam berts, van der Hoorn en Wijnia. Ver meulen, die in Harlingen nog in de tweede groep zat, was nu teruggeval len. Het tempo, waarin de rijders over het gladde circuit gaan, is zo hoog, dat de mogelijkheid steeds groter wordt van een verbetering van het in 1942 geves tigde record van 8 uur 44 min. De kop groep is steeds ver op het berekende tijdschema voor. In Harlingen zou men om elf uur moeten doorkomen, het werd even voor half elf. Dokkum, de tiende van de elf steden, werd om 12.44 uur door de kopgroep bereikt. De zes rijders hadden toen nog Slechts ruim 23 kilometer voor de boeg. Toen reeds stond het vast, dat het record van 1942 niet alleen zou worden gebroken, maar dat zelfs een aanzienlijk snellere tijd gemaakt zou worden. De groep had toen reeds een voor sprong van achttien minuten. De Waal heeft zich vannacht voor Tiel vastgezet. Daags te voren had het ijs op verschillende stroomafwaarts ge legen plaatsen al vast gezeten, maar door de druk van het water waren de ijsmassa's weer gaan drijven. Om zes uur Woensdagochtend is de grootste sportgebeurtenis op ijsgebied in ons land, de Elfstedentocht door Friesland, begonnen. Bijna 3000 deelnemers, onder wie een dertigtal dames, verschenen aan de start. De foto geeft het vertrek uit Leeuwarden. Onder de 2597 toerrijders, die van morgen om half zeven zijr gestart, bevonden zich o.m. minister Mans- holt en de Commissaris der Konin gin in de provinciè Friesland, mr. Linthorst Homan. In verband met de afwezigheid van minister Mansholt in de Tweede Kamer heeft dit college besloten de behandeling Van het wetsontwerp tot vaststelling van een maaswijdte van zeevisnetten en van minimum- maten op sommige zeevissoorten tot nader order uit te stellen.... Jan Zeegers met zijn bijna 52 jaar, te vens de nestor der wedstrijdrijders. Op merkelijk is verder, dat de meeste na men, behalve uit Friesland zelf, uit het verdere Noorden en uit het Westen stammen. Er zijn slechts weinig deelne mers aan de wedstrijd van beneden de grote rivieren, zij komen o.a. uit Roer mond, Eindhoven, Wessem, Willemstad en natuurlijk de reeds genoemde Bra bantse favoriet, de 23-jarige landbou wer A. Verhoeven uit Dussen. Dames hebben voor de wedstrijd met ingeschre ven, wèi in groten getale voor de toer. Het weer iiet zich deze ochtend beter aanzien dan men de afgelopen dagen had durven hopen. De wind was iets meer gekrompen naar het Noordoosten en afgezwakt, en de temperatuur van acht graden onder nuf alleszins draaglijk. In de maan loze nanacht stonden de sterren helder boven het Friese land, waar nu de kleine lantaarns op de borst der voorste rijders de weg zochten over de duistere baan, de Zwette volgend van Leeuwarden richting Sneek, de wind voorlopig in de rug. In Scharnegoutum zagen wij tegen kwart voor zeven de kopgroep de brug passeren; zij had toen 23 kilometer ach ter de rug, terwijl drie kilometer verder bij de in strijklicht badende Waterpoort van Sneek de eerste controle wachtte. De winnaar van de Elfmerentocht, de Brabander A. Verhoeven, reed hier aan het hoofd van 't peleton van een twintig tal rijders. A. Verhoeven was duidelijk favoriet. Zowel te Sneek, te Sloten als te Staveren aan de spits. De aankomst te Sloten in de eerste groene scheme ring, waartegen de karteling der oude gevels en het silhouet van de korenmo len op het bolwerk bij de Lemsterpoort donker stonden afgetekend, was een eerste evenement, waarna in Gaaster- land, over de Lutz, door Balk en langs de Kippenburg de rijders de jonge dag in de rug kregen en het aspect van baan en landschap zoveel gastvrijer v erd. Overal was het ijs zeer fraai. Alleen op het Slotermeer moest de uiterste voorzichtigheid worden betracht op de baan, die met takken afgetekend de wakken ontweek en hier en daar met bruggen over het kistwerk was geleid, tegen elkander opgekruide schotsen. In de steden en dorpen die men passeerde waren de mensen in groten getale langs de route samengestroomd, een matineu ze belangstelling, die wel bewijst welk een plaats deze sportmanifestatie in de harten der Friezen inneemt. Was de si tuatie ook op de Kuilaart en de Flue- sen hier en daar nog minder gunstig, voorbij de Galamadammen tot Staveren bleek het ijs weer ideaal. Zeer vroeg reeds, om half negen, bereikte de kop groep Staveren, de Brabantse rijder nog altijd voorop, onmiddellijk gevolgd door o.a. Charisius, Nauta, v. d. Werf, Koen, v. d. Berg en Schipper. In de kopgroep zaten bovendien pro minenten als Vermeulen, Aad de Koning en Buyen. Staveren is het grote keerpunt in de tocht: Noordelijk ombuigend heeft men nu de wind tegen. De eerste toerrijders in de Elfstedentocht, dié dus een half uur na de wedstrijddeelnemers ver trokken zijn, passeerden Staveren om 9.13 uur. Heel Hindelopen was uitgelopen om de wedstrijdrijders te verwelkomen. Daar moesten zij namelijk bij het gemeente huis hun kaarten laten afstempelen. Na tuurlijk was Verhoeven weer de eerste, die zijn kaart ter afstempeling aanbood. Dat was om acht minuten voor negen. De groep was nog steeds in tact geble ven. Daar waren nog de favorieten als de beide Vermeulens, Aad de Koning, Piet Keijzer, Buijen, Charisius en ook de wedstrijdrijder Van der Berg uit Nij Beets. Er werd nog steeds bijzonder snel gereden. Zo snel zelfs, dat men nu al durfde spreken van een aankomst in re cord-tijd te Leeuwarden. In Workum, negen kilometer na Hindelopen, was de situatie dezelfde gebleven. De afstand was ondanks de tegenwind in een kwar tier afgelegd. Zo ging het voort tot Har lingen, de volgende controleplaats. Vlak voor Harlingen kwam er leven In de kopgroep. Tot dat moment waren de rijders angstvallig dicht bij elkaar gebleven en niemand ondernam serieuze pogingen om te ontsnappen. Maar bij de moeilijke overgang over het van Harinxmakanaal werd dat anders. Zes rijders vluchtten uit de groep. Het wa ren Verhoeven, natuurlijk, Aad de Ko ning, van der Berg, Charisius, Nauta (Wartena) en Leffertstra uit Stobbega. De andere rijders zetten uiteraard on middellijk een achtervolging in, waar door de grote groep natuurlijk steeds meer uiteen viel. Men kon echter niet verhinderen, dat Verhoeven'c.s. in Har lingen een voorsprong hadden van twee minuten op Wijnia (Kornwerd), v. d. Hoorn (ter Aar), de winnaar van de laatste Elfstedentocht, W. Vermeulen (ter Aar) en Lamberts (Wageningen). Op vier minuten kwamen: Segers (Purmerend), van der Pol (Hilversum), Scheer (Amsterdam), Zwart (Warga), Wijnhout (Haarlemmermeer), van Zand- voort (Eindhoven) en van Aarsen (Schoterzijl). Een van de rijders, die van het begin in de kopgroep had gezeten, van Herk uit Berkel, is met zijn rechterhand in verband, pijn in de rug en een gebles seerde knie in Leeuwarden terugge keerd. Van Herk is bij Woudsend door hem onbekende oorzaak gevallen en moest opgeven. Hij was al met pech ge start, want voor de race begon had hij zijn contrölekaart verloren. De stempels had hij nu op zijn gezicht laten drukken, maar tevergeefs. Het einde kwam voor hem spoediger dan hij gewild had. De Elfstedentocht wordt nu toch een ware titanenkamp. Niet alleen strijdt de kopgroep van zes moedig voort om de voorsprong op de achtervolgers te behouden en als 't kan te vergroten, er is sneeuw gevallen. De door het K.N.M.I. voorspelde oceanische sto ring heeft zich aan de rijders meege deeld in een hevige sneeuwbui. Dat was vlak na Franeker. Op weg naar Franeker heeft de kopgroep, die zich na furieuze strijd had losgewerkt en die in Harlingen al twee minuten voor lag, zijn voorsprong aanmerkelijk ver groot. In Franeker kwamen de zes, geleid Het Noordzeekanaal tussen Velsen en Amsterdam wordt sinds Dinsdag door drie ijsbrekers de „IJsbeer", „Wal vis" en de „IJsbreker 2" open ge houden. In de nacht van Maandag op Dinsdag moest een ijslaag van 20 cm. worden doorbroken. Het scheepvaart verkeer heeft tot nu toe zo goed als geen hinder ondervonden. Zowel de Velsense ponten als die bij de Hembrug houden hun eigen baan ijsvrij. Bij de Velsense spoorbrug zorgt de krachtige wind er voor, dat zich geen ijs gaat vastzetten. Inmiddels is men in IJmui den begonnen door de kleine sluis ijs te spuien. Het overzetveertje, dat de Hoogovenarbeiders over het kanaal brengt, ondervindt veel hinder van het ijs, dat door het spuien en breken is losgekomen. Aangezien de drinkwater boot is vastgevroren, is de drinkwater voorziening van de binnenscheepvaart stopgezet. Tussen de pieren begint zich inmiddels ook het eerste ijs vast te zet ten. Op de koppen van de strekdammen vormt zich een dikke ijskraag. Het eiland Goeree-Overflakkee is ook door het ijs geïsoleerd. De hele nacht heeft de veerboot van de RTM „De stad Zierikzee" voor de haven van Mid- delharnis in het ijs vastgezeten. De pas sagiers zijn gedeeltelijk over het ijs aan de wal gekomen. Anderen zullen er met ladders worden afgehaald. Vanochtend zijn op het raadhuis te Middelharnis enige burgemeesters van het eilandl en andere instanties bijeen geweest ter bespreking van de toestand. Hierbij bleek dat de levensmiddelen- voorraad niet van dien aardf is dat er de eerste weken gebrek is. De burgerij wordt aangeraden niet te hamsteren, daar dit absoluut niet noodzakelijk is. De postdirecteur zal overleg plegen om de post per vliegtuig te vervoeren. De eigenaar van het particuliere vliegveld te Melissant, de heer K. van Beek, heeft zijn vliegveld ten gebruike gratis aan geboden. Hij heeft zelf drie Piper-Cups ter beschikking die hij tegen betaling van de onkosten in gebruik wil stellen voor vervoer. Met de kleine Piper kan echter slechts 350 kg. worden vervoerd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft toegezegd cte verbindingen hoe dan ock in stand te houden, deelde burge meester D. Rijnders van Midcblharnis mee. Het is dringend noodzakelijk dat van overheidswege hulp wordlt geboden, om het vaarwater met ijsbrekers open te houden, zodat er althans enige com municatie blijft. Het is uiterst gevaar lijk wanneer de veerboten zonder assis tentie vertrekken. De post- en passagiersboot van Ter schelling heeft de vaart moeten staken, zodat thans ook dit eiland geen ver binding meer heeft met de vaste wal. Morgen zal de passagiersbcot Vlie land proberen Terschelling te bereiken, waarna men zal trachten over de Noord zee naar IJmuiden te varen, om zodoen de een verbinding met de wal te krij gen. Een Zweedse zeeman werd vannacht half 1, bevangen door de kou en ook wel dcor de drank, aangetroffen op de spoorbrug te Velsen, met zijn benen liggend op de rails. De man is naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij bij de centrale verwarming ont dooid werd. Gelukkig voor hem had de trein een half uur vertraging, ande had het verblijf op de brug hem ook nog beide benen gekest. T~7 en onzer lezers heeft ons een r~i brief geschreven met een aan- 7 tal opmerkingen aangaande onze houding jegens prof. Rom- me en de P. v. d. A. (bien éton- nésen daagt ons tot een ant- woord uit. Ofschoon het over het algemeen voor ons helaas ondoenlijk is op zulk soort brieven openlijk in ons blad te reageren, willen wij voor deze keer een uitzondering maken, omdat wij wellicht in ruimer kring levende misverstanden kunnen recht zetten. Wij geven tussen aanhalingstekens beknopt de opmerkingen weer met telkens daarachter, even beknopt, ons antwoord. „Het is een feit, dat prof. Romme een oproep gedaan heeft om de P. v. d. A. te bestrijden en dat u hem daarin slaafs gevolgd bent". Ant woord: Prof. Romme heeft de P. v. d. A. uitgenodigd haar ware gezicht te laten zien en heeft het daarnaast een eis van het Nederlandse politieke leven genoemd, dat wij strijden te gen het partijtype, dJit er een schijnbare neutraliteit in levens beschouwelijk opzicht op na houdt. Wij onderschrijven die opvatting van prof. Romme volgaarne, omdat zij correspondeert met wat wij sinds jaar en dag als onze eigen mening hebben verkondigd, hetgeen iets anders is dan „slaafs volgen". Dat de katholieke bladen critiekloos achter de K. V. P. aan zouden lopen is een eenvoudige onwaarheid. Ook al wordt dit gaarne gesuggereerd van socialisti sche zijde, er is geen K. V. P.-pers. De P. v. d. A. houdt er daarentegen wèl een eigen persorgaan op na: Het Vrije Volk. „De bestrijding van de P. v. d. A. is zeer riskant en zal als resultaat ople veren de door u ontkende en gevreesde doorbraak". Antwoord: Strijd voor de eigen beginselen en tegen de politiek van een andere partij is in het demo cratisch bestel een onvermijdbaar en gezond verschijnsel. Een niet-strijd- vaardige partij is een dood ding of een studiegezelschap, maar in geen ge val een volwaardige rolitieke partij. Dat strijd tegen de P. v. d. A. de „door braak" zou bevorderen, is een bewe ring zonder meer. Men kan volstaan met de bewering daartegenover te stellen, dat die „doorbraak" er juist wèl door wordt tegengehouden. „De K.' V. P. moet rekening houden met het feit, dat de P. v. d. A. even tueel in de toekomst contact zou kun nen opnemen met de communisten en dan is de ontwikkeling in ons land be slist niet gunstig voor de K. V. P." Antwoord: Het zou niet pleiten voor de P. v. d. A. en rechtvaardigt juist een strijdbare houding jegens haar, wan neer die mogelijkheid inderdaad be stond. Moed en vertrouwen in eigen kracht zijn onmisbare karaktereigen schappen voor een partij, die weet wat zij wil en die er van overtuigd is, dat zij het goede wil volgens de eigen goede beginselen. Alleen misplaatste bangheid en minderwaardigheidsge voelens kunnen er toe leiden, dat men zich telkens afvraagt of enige „ontwik keling" wel „gunstig" is voor zich zelf. Daarin had prof. Romme nu juist zo'n gelijk: dat het bange defensief dient te worden tot een moedig offensief. De partij, tegen welke het gaat, kan dit slechts waarderen. „Men mag er weliswaar van door drongen zijn, dat het samengaan van de P. v. d. A. niet voor 100 pet. -aan het ideale beantwoordt, maar van de diverse mogelijkheden van samengaan is deze nog de beste voor de K. V. P.". Antwoord: Men kan dat wel zo menen, maar men mag toch ook een andere opvatting huldigen.' Men zou bijvoor beeld zeer goed kunnen verdedigen, dat het in het huidige tijdsgewricht beter ware wanneer de K. V. P. zich aansloot bij de andere christelijke partijen, met welke nog altijd een zeer fundamen tele overeenkomst bestaat. Zulk een coalitie heeft in het verleden al eens zegenrijk gewerkt. Het Centraal Comité voor het Maria Jaar heeft aan alle bisschoppen een brief gericht, waarin het verzoekt een dag voor de zieken aan te wijzen, teneinde hen te betrekken in de gebedscampagne voor de pauselijke ge bedsintenties, waartoe de H. Vader de Ka tholieken over de gehele wereld heeft opge roepen. Naar het K.N.P. verneemt treft hier te lande het Ziekenapostolaat in samenwer king met de Stichting De Zonnebloem en het K.R.O.-radioziekenbezoek De Zonne bloem reeds voorbereidingen om de zieken via de radio en publicaties in de eigen or ganen actief in te schakelen in de speciale devoties tijdens het Maria-Jaar. Het Centraal Comité heeft voorts aan de bisschoppen het feest van Maria Boodschap op 25 Maart aangewezen als de dag van de priesters. Op deze dag zullen alle priesters over de gehele wereld zich verenigen in ge bed voor de intenties van de H. Vader. Het Comité beveelt aan, dat, voor zover dit mo gelijk is, de priesters zullen samenkomen in de kerken, toegewijd aan de Moeder Gods en dat zij daar zullen mediteren over Maria Onbevlekte Ontvangenis b.v. tijdens een H. Uur. Op die dag zullen zij tevens de H. Mis opdragen voor de intenties van de H. Va der. Passie-Zondag, 4 April zal voor de gehele Katholieke Kerk een gebedsdag zijn voor de Kerk der Stilte, zoals de kerk wordt ge noemd in de landen onder communistisch bewind. In een tweede rondschrijven, ge richt aan de generale oversten van orden en congregaties beveelt hte Comité de kloosterorden en congregaties aan de ency cliek „Fulgens Corona", waarin het Maria- Jaar werd aangekondigd en de speciale in tenties van de Paus uitvoerig staan om schreven, te bestuderen en speciale activi teiten te bevorderen. Zondag, 23 Mei is aangewezen als de In ternationale Gebedsdag der kinderen, die dan op verzoek van de H. Vader vooral zul len bidden voor de vrede. Het initiatief hiertoe gaat echter niet uit van het Cen traal Comité voor het Maria-Jaar, maar van het Internationale Bureau voor de Kindsheid en het internationaal secretariaat van de Pax Christi Beweging, die het plan hebben overgenomen van kardinaal Feltin, 20 leden van het Britse parlement hebben, voordat zij deelnamen aan de besprekingen in het Lagerhuis betreffende de aanschaf van de Belgische geweren, het F. N. 0.30, die beter zouden zijn dan de Engelse E. M. 2, zélf de kwaliteit van deze geweren beproefd in het legerkamp te Mill-Hill. Eén van de leden van het parlement, de heer Jack Jones, in liggende houding voor het lossen van een schot, terwijl de heer Ian Harveyeveneens een M. P., met belangstelling toekijkt. Waar de geest bekrompen is, krijgt het dierlijke zijn beste kansen aartsbisschop van Parijs. De H. Vader schreef hierover aan kardi naal Feltin, dat Hij gaarne Zijn goedkeu ring aan het initiatief gaf, omdat het gebed der kinderen en hun persoonlijke offers zo goed overeenstemmen met de intenties van het Maria-Jaar. Door talrijke internationale organisaties is reeds hartelijk instemming betuigd. Verwacht wordt, dat de bisschop pen van de afzonderlijke landen nadere plannen zullen laten uitwerken. (Van onze weerkundige medewerker) De Elfstedentochtrijders en -rijdsters vertrokken vanmorgen bij helder weer ,en tien graden vorst. Gisteren werd er voor vandaag nog een harde wind ver wacht. Maar de wind zal niet verder dan tot krachtig toenemen, hetgeen dus een meevallertje is. Het begint er op te lijken dat wij de grootste kou achter de rug hebben. In Scandinavië komt niet meer dan lichte vorst voor. Westelijke winden hebben daar de overhand ge kregen en vceren van de oceaan zach tere lucht aan. Ons land blijft vandaag en mogelijk ook morgen nog in de Oos telijke stroming, maar wij beginnen ons af te vragen hoe lang dit nog zal duren. Dat de vorst vrij spoedig geheel gaat verdwijnen geloven wij nog niet, maar wel is het mogelijk dat morgen in het Noorden en Westen van het land de temperatuur overdag tot om of even boven het vriespunt gaat stijgen. Boven Schotland trekt een storingsfront de Noordzee op en dit front kan in de kust provincies morgen enige sneeuw ver oorzaken. Strenge vorst treffen wij al leen nog in midden-Europa aan, maar op de meeste fronten is Koning Winter in aftocht. Minimumtemperaturen van heden morgen: Eelde -10, Leeuwarden -II, Den Helder -7, Ypenburg -10, Schiphol -9, De Bilt -11, Twente -12, Vlissingen -10, Woensdrecht -12, Eindhoven -12, vlieg veld Zuid-Limburg -13 graden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1