Artsenconflict van de baan Apostolaat in bedrijven breidt zich uit Aanspraken van Rotterdam op een vliegveld gematigd door heliport? Waal en Rijn vormen een uitgestrekt ijsveld Reeds volgend jaar begin afsluiting zeegaten? Ziekenfondsraad keurt accoord artsen-ziekenfondsen goed Uiteenlopende methoden Zwendel met advertenties Zware sneeuwval in Kent Noord-Beveland geïsoleerd Eerlijk In Nederland: Zal er een nieuwe JBello" komen? Advertenties nimmer geplaatst; toch kwitanties geïnd N.E.S.B.-zaak Voorzitter Syndicaat verwacht op geschikte moment K.L.M.-activiteit Commissie zonder deskundigen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 PAGINA 3 Dames! Vooral mi Prijsvraag Rijmprent Anjerfonds Nader onderzoek naar grote praktijken Voorstel ingediend Twee broers ter terecht zitting gevangen genomen Aspirin ÖJÖBÖ juMétH A+Usf Procureur-generaal in cassatie In 1955 lijn naar Zeeland Fotografen tussen ijsschotsen Europa in ban van de koudegolf Brandstoffentoeslag Voor oorlogs- en ramp slachtoffers Valsheid in geschrifte Notaris veroordeeld Acht maanden voor culinair expert Damesweekblad opgelicht Acht ton stookolie in Roosendaalse vliet Mr. J. Kan opvolger van dr. M. Prinsen? (Van onze redacteur) artsenconflict is .thans ten einde. De Ziekenfondsraad heeft in zijn Don- Qerdag gehouden bijeenkomst goedkeuring verleend aan de voorlopige over- ®ehkomst tussen artsen en ziekenfondsen, die Woensdag tot stand is ge iden. Het besluit wacht nu nog op bekrachtiging van minister Suurhoff. is niet aan te nemen, dat deze zoals de vorige maal in December e*lvaar zal maken, daar artsen zowel als ziekenfondsen (bijna geheel) ecoord zijn gegaan met de voorstellen van de commissie-Van Schaik, welke !j0öunissie tot taak had de verschillende uitkomsten van deskundigen van minister aan de ene en van artsen en ziekenfondsen aan de andere zijde le toetsen en te trachten de partijen nader tot elkaar te brengen. Advertentie Wamea-Gelei voor Uw handen Het Provinciaal Anjerfonds Noord efabant heeft een tweeledige prijsvraag Uitgeschreven. De eerste prijsvraag is •oor de tekst van een rijmprent, de tweede voor een bijpassende illustratie. v°or de tekstprijsvraag zijn geldprijzen van f 100, f 50 en f 25 beschikbaar ge- Meld. Als voorwaarden voor deelname geldt: de gedichten moeten het geestelijk e'gendom zijn van in N.-Brabant wo- hende, geboren of getogen personen. Zij ^ogen niet eerder gepubliceerd zijn en Joaximaal 30 versregels omvatten. De *euze van het onderwerp is vrij, maar "®t gedicht moet aanvaardbaar zijn Voor een rijmprent voor het Anjerfonds. Pe jury zal bestaan uit het bestuur van "®t Provinciaal Anjerfonds. Het regle ment van de prijsvraag en alle nadere •^lichtingen zijn tot 1 Maart verkrijg baar bij de secretaris van het Provinci aal Anjerfonds Noord-Brabant, Water- Mraat 16, Den Bosch. Deze toetsing van cijfers heeft geleid tot een overeenkomst in de commissie, die echter, zoals bekend, moeilijk door de artsen aanvaard kon worden. Ten slotte is men er mee accoord gegaan, zij het dat de bezwaren tegen de lager voorgestelde honorering van de groot ste practijken bleven bestaan. De overeenkomst die bereikt is, is slechts een voorlopige. Zij houdt een voorschotrégeling in. De fondsenorgani saties en landelijke huisartsenvereniging zullen n.l. een definitieve regeling van het basishonorarium van huisartsen uit werken. Onderhandelingen daarover zul len worden gevoerd aan de hand van gegevens, mede ontleend aan de enquête bij de huisartsen naar de grootte en de kosten van een huisartsenpractijk. Deze definitieve regeling zal worden geacht 1 Juli 1953 in werking te zijn getreden. Zoals reeds eerder gemeld zullen de artsen nu, in afwachting, van deze defini tieve regeling als voorschot over ten hoogste duizend zielen per arts van 1 Juli 1953 af een honorarium van f 7 per ziel per jaar ontvangen, inplaats van het tot nu toe geldende honorarium van 5.46. Voor 3000 tot 4000 zielen ontvangen de artsen f 5. Boven de 4000 zielen wordt het honorarium van f 5 voorlopig even eens gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van f 2 door de ziekenfond sen gereserveerd. Sinds enkele jaren zijn kleine groepen Priesters in Nederland begonnen met ?en bijzondere vorm van apostolaat n.l. apostolaat in de bedrijven. Dit tVerk wordt in hoofdzaak te Amsterdam Rotterdam uitgeoe.fend door orde geestelijken, die zich ten doel hebben testeld binnen grote bedrijven kernen *an waarlijk Katholiek denkende en le gende arbeiders en arbeidsters te vor- lo«i"m°!!r hun soede kennis van 't ge- ginselen vaste wil volgens hun be- een positïeve^hua 'h°Pen deZe HTa" kerstening VJ^drage te leveren tot de het bijzonder de vervreemding van de de arbeidersmilieus optreedt tegln tt gaan. Het succes van deze actie is niet nauw keurig te bepalen, maar de uitbreiding er van (leidende priesters en deelne mende kernen) wijst in de goede ricb- He gedachte het bedrijfsapostolaat ter hand te nemen is eigenlijk meer van de JaaUte jaren. Met name zal men zich ®rinneren hoe reeds tijdens de laatste jhHog kardinaal Suhard, aartsbisschop Parijs, de dringende noodzaak in- een middel te vinden, waardoor de C^erk toegang zou krijgen tot de van haar geheel vervreemde arbeidersmassa. He kardinaal vond in samenwerking 'hst enige zeer opofferende priesters a. abbé Goddin een oplossing en sticht te op 1 Juli 1943 het nu grondig ge wijzigde instituut der priester-arbeiders (Mission de Paris) later ook Mission de France. Het in Frankrijk gewonnen inzicht hrong ook in ons land door omdat ook hier bleek en met cijfers kon worden aangetoond, dat de geloofsverzwakking luist onder de arbeidersmassa zeer groot Dit bewijzen de cijfers, die door het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut *ijn verspreid in 1953. Onkerkelijkheid onder de Amster damse en Rotterdamse arbeiders: Ha- Venarbeiders Amsterdam 60,6%, R-tter- dam 44,7%; Bouwvakarbeiders Amster dam 60,9%, Rotterdam 40,3%; Chauf feurs Amsterdam 59,9%, Rotterdam 38.8 Industrie-arbeiders Amsterdam 59,9 Rotterdam 39,7%. Bij het onderzoek, dat vooral na de horlog werd ingesteld naar een aanne melijke vorm van apostolaat onder de arbeiders, heeft men om verschillende fedenen niet en gelukkig, zoals thans "'ijkt de Franse methode gevolgd, hiaar andere mogelijkheden ter hand Benomen. De paters Capucijnen in Am- sterdam volgen het individueel bezoek aan bedrijven gekoppeld aan het huis bezoek, de paters Franciscanen, die kortgeleden in de hoofdstad het apos tolaat onder de mannen hebben aange pakt werken van de parochie uit, ter- Wijl de paters Jezuïeten aldaar het er op aanleggen kernen binnen de bedrij nen te vermen. Onder de vrouwen in Amsterdam arbeiden de paters Carme- heten. in Rotterdam zijn het 10 paters Jezuïeten die zich aan het apostolaats- werk geven, in Beverwijk werkt de bisschoppelijke vertegenwoordiger hoofd aalmoezenier Geraerts, in Breda kape lan de Vet en in Limburg sinds vele laren de aalmoezeniers van de arbeid, ■t,® hauw contact onderhouden met de «■atholieke Arbeidersbeweging. Aan tpJJ1VJ3rrn'ng doen ook nog de Kajot- hn 5 alles in het werk stellen daat- ken leiders onder de leken te kwe- onderscheidt in Nederland mo- driifllt Verschillende vormen van be- lanec °La.at- Heze cntstaan doordat wordt ^?-Uc. (:nc'e wogen geprobeerd de arho-ï vinden op welke manier den ei-, 1, best benaderd kan wor- thode ,de meest vruchtbare me- reiken zoveel mogelijk mensen te be- de°vormrSrtoil,ên<ie redenen heeft men van het h«ti ?nse priester-arbeiders Wenselijk 1 °-a/ voor Nederland niet «ners word? hi nodiB geoordeeld. Im- Volgé de erfe1fik^e!:k,ln4.Frankri'k in*e «'en régime donï' VbeIast,nB van het an cien als een m?, de massa no« alt«d «e" ®en ver verlS tuk' een reliek uit Om historisch waarvoor men alleen hebben jn vr„^ed,enen eerbied moet •rbeidei- de Nederland beschouwt de dank zij de misschien mede d»or zij die erf"i k,erken"Periode, waar- U e erfeUjke belasting mist - als iets wat nog deel uitmaakt van bet moderne leven. De kloof, waardoor in Frankrijk het instituut van de priester arbeider noodzakelijk werd geacht, is bij ons veel minder diep. Toch wordt ook in Nederland onder de laagste loonklassen de Kerk be schouwd als een exponent van het zo gehate kapitalisme. Van den beginne af heeft de geestelijke overheid de taak der Katholieke Kerk in het algemeen zo gezien, dat de leek zich zijn aposto lische taak meer bewust zou moeten worden, speciaal met het oog op de ker stening der maatschappij en beroepen. De gelovige dient omgeschoold te wor den, de priester moet daarbij leiding geven. Hoe dit alles in de parochiële ziel zorg moet worden ingepast is een uiterst moeilijke en nog niet opgeloste vraag; verschillenden menen, dat dit aposto laat niet kan vallen onder de parochie, omdat het de mensen opvangt, die door een concrete arbeidsgemeenschap bijeen gehouden worden en vaak over een heel gewest verspreid wonen. De gedachte echter, als zou het hier gaan om een volstrekt aparte zielzorg voor de arbeiders in tegenstelling met die voor de gewone gelovigen, is on juist. Naast de parochie, die ook in de grote steden haar kracht blijft houden, vindt het bedrijfsapostolaat zijn eigen plaats. Binnen het bedrijfsapostolaat kent men de individuele methode, het werk der eenlingen. Belangrijker echter als ontwikkelingsvorm is die der kernvor ming, o.a. voorgestaan door hoofdaal moezenier Geraerts en de Jezuïeten. Van de zijde der Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst zal een onderzoek worden ingesteld inzake het probleem der grote fondspraktijken, zowel wat de aard van de praktijkvoering als het aspect van de praktijkonkosten be treft. Er zal naar worden gestreefd be sprekingen over een nadere overeen komst betreffende de grote praktijken vóór 1 Juli te doen houden. De voorlopige standaardovereen komst eindigt op 31 December met dien verstande, dat zij eindigt op 1 Juli voor het geval, dat vóór die datum de nadere overeenkomst be treffende de grote fondspraktijken niet tot stand is gekomen. De datum van 1 Juli moet als streefdatum worden beschouwd. Op een onderdeel, de honorering van de medische zorg voor bejaarden, konden de artsen niet meegaan met de commissie-Van Schaik, maar men verwacht niet, dat de minister hierop de regeling, die met zoveel moeite tot stand is gekomen, zal laten stran den. Het Nederlandse ziekenfondswezen zal door deze regeling voor een extra uitgave van ongeveer tien millioen ko men te staan. Een deel van deze ver hoogde uitgave wcrdt verlicht door de hogere premie-opbrengst voor ver plichtverzekerden als gevolg van de verplichte loonronde. Een ander deel wordt opgevangen door de verhoogde premie voor de vrijwillig verzeker den, die reeds door vele fondsen is in gevoerd met het oog op de honorarium stijging. Deze hogere premie-opbrengst kan de zware last voor de zieken fondsen slechts zeer ten dele verlich ten. Zal een frisse en van levenslust bla kende jonge „Bello" binnen afzienbare tjjd (misschien reeds deze zomer) op efficiënte wijze de taak overnemen van het vermoeide, met pensioen gestuurde, van ouderdom krakende trammetje, dat tot dusverre moeizaam voortstomend er. bellend over het oude spoorlijntje des zomers duizenden badgasten van Alk maar naar Bergen of Bergen aan Zee en vice-versa bracht? Dat zal afhangen van het gemeentebestuur van Bergen Binnen, dat vandaag een gedocumen teerd voorstel heeft ontvangen, waarin een nieuw plan voor de jonge „Bello" is uitgestippeld. Zoals bekend hebben de Nederlandsche Spoorwegen besloten de exploitatie van de lijn AlkmaarBergen aan Zee op te geven, aangezien deze niet meer renderend was. De dienst zal nog ge durende de zomerseizoenen van dit jaar en 1955 moeten worden uitgevoerd. Daarna zal de oude tram voorgoed ver dwijnen. Over het vervoersprobleem zijn intussen in de gemeenteraad van Bergen uitvoerige besprekingen ge voerd. Zal men moeten overgaan tot de aanleg van een grote en brede ver keersweg, dwars door Bergen en de duinen naar de zee, teneinde het ver voer van de duizenden badgasten per bus en auto mogelijk te maken, of moet men uitzien naar een nieuwe „Bello"? Het thans door een der gemeenteraads leden, een terzake kundige uit Am sterdam en een technicus uit Baarn in gediende nieuwe voorstel adviseert tot de laatste oplossing. (Van onze verslaggever) Het Amsterdamse Gerechtshof heeft zich Donderdag de gehele dag bezig ge houden met een omvangrijke zwendel- zaak, waarbij drie broers zijn betrok ken. Twee hunner werden op last van het Hof ter terechtzitting gevangen ge nomen. Tegen de oudste werd twee jaar geëist, tegen de beide anderen negen maanden. De Amsterdamse rechtbank had de oudste anderhalf jaar opgelegd, de beide anderen negen maanden. Advertentie tegen hoofdpijn en griep De oudste noemde zich uitgever en eigenaar van een nieuws- en persbureau te Amsterdam, waaraan ook zijn broer als vertegenwoordiger was verbonden. Zijn tweede broer bezat zelf een uitge verij en reclamebureau, gevestigd te Haarlem. Het Amsterdamse bureau placht talrijke firma's in geheel Neder land en ook in België aan te schrijven voor advertenties in een uit te geven zakenadresboek. Hoewel dit adresboek nimmer is verschenen en de adverten ties dus ook nimmer geplaatst zijn wer den toch kwitanties naar de bedrijven voor „opgegeven" advertenties gezon den. In zeer vele gevallen hebben de bedrijven de kwitanties, die varieerden van f 40 tot f 60, betaald. Daarna placht het Haarlemse bureau dezelfde bedrij ven weer aan te schrijven voor adver tenties in een evenmin verschenen „za- gengids". En ook dit bureau ging dan kwitanties innen. Verscheidene vakbonden hebben te gen deze bureaux gewaarschuwd en ter zitting kwamen vijf gedupeerden vertel len hoe zij opgelicht waren. Eerst een verzoek om een advertentie te plaatsen en daarna een kwitantie, ook al had het bedrijf op het verzoek niet gerea geerd. De politie heeft van de 1500 uit gegane „orders" 200 gecontroleerd, die veelal betaald bleken te zijn. De gebroe ders hebben aldus duizenden guldens verdiend. Ze hielden voor het Hof vol dat zij wel degelijk van plan waren ge weest zakengidsen uit te geven. Een proefdruk hadden ze al laten maken. De verdedigers pleitten op grond daar van vrijspraak. Dat het Hof ter terechtzitting tot de arrestatie van twee der gebroeders overging gebeurde op grond van „vrees voor herhaling". De oudste is bij het eerste onderzoek gearresteerd geweest en daarop weer vrijgelaten. Hij ging toen rustig verder met het verzenden van kwitantiesUitspraak 18 Febru ari. De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof zal cassatie aanteke nen tegen het arrest dat dit Hof heeft gewezen, waarbij de leiders van de NESB zijn vrijgesproken. (Van onze Haagse redacteur) In een rede, gehouden voor het Nederlands Verkeers Instituut te Den Haag door de heer C. Kolff, voorzitter van het Rotterdams helicoptcrsyndic'aat, klonk gisteren door, dat met het oog op het helicopterverkeer in de toekomst enige voorzichtigheid geboden is bij het aanleggen van vliegvelden in ons land. Deze nog al opmerkelijke uitlating uit Rotterdamse mond sloeg vooral op het vervoer van passagiers en post. Zoals bekend, is steeds gesteld, dat met de heliport niets wordt afgedaan van de Rotterdamse aanspraken op een volwaardig vliegveld. In hoeverre de voorzitter van het Rotterdams helicop- tersyndicaat deze aanspraken thans matigde, werd niet geheel duidelijk, maar wel zei spr. met deze opmerking af te wijken van een vroeger door hem ingenomen standpunt. De heer Kolff gaf verder in zijn uiteenzetting een beeld van de mogelijk heden, welke het verkeer met hefschroefvliegtuigen biedt, waarbij hij de negatieve factoren voorop stelde, doch ook wees op de ontwikkeling, welke men van de helicopter mag verwachten. dit jaar of in 1955 is er een S 56 te ver wachten, die 20 passagiers kan vervoe ren en in de VS is reeds een proefvlucht gemaakt met een reuzen-helicopter, die een capaciteit van 50 passagiers heeft. Men zal binnen niet al te lange tijd op een kruissnelheid van 250 km kunnen rekenen en ook blindvlieginstrumenten zijn te voorzien. Veel van deze ont wikkeling verkeert nog in het experi- Wie het aantal gemeenten ziet, waar men zich gegadigde verklaart voor op neming in het helicopternet, ontkomt niet aan de indruk, dat deze zaak te simpel wordt opgevat. De kruissnelheid van de helicopter 190 km is nog te laag; een sterke tegenwind heeft grote invloed en men kan niet blindvliegen, zodat grondzicht noodzakelijk is. In de wintermaanden laat de regelmaat van een helicopterdienst te wensen over; zo moesten in December van het vorig jaar 17 vluchten geannuleerd worden. Een ander bezwaar is het hinderlijke lawaai van de toestellen. En tenslotte is er het bekende verlies op de exploi tatie. Daartegenover staat echter allereerst de hoge mate van betrouwbaarheid bij het hefschroefvliegtuig; in Korea kwam op duizend vluchten slechts één ongeluk voor. De technische capaciteiten van de helicopters gaan vooruit. Men is bezig met toestellen voor 14 tot 16 passagiers; mentele stadium en afgewacht zal moe ten vArden of er een vorm te vinden is voor een sluitende exploitatie, maar een en ander rechtvaardigt toch zekere verwachtingen. In het nationale verkeer alleen zal de helicopter wel niet rendabel te maken zijn; de mogelijkheden liggen vooral in het verkeer binnen Europa dit zou voor een belangrijk deel door helicop ters verzorgd kunnen worden. De heer Kolff sprak de verwachting uit, dat de KLM zeker niet in gebreke zal blijven hier op het geschikte moment „in te springen"; dr. Plesman had hem kort voor zijn dood gezegd te verwachten, dat de helicopter een belangrijke rol in het luchtverkeer zal gaan spelen. Voor wat de aansluiting van Neder landse gemeenten op het helicopternet In het jongste nummer van „Avia Vliegwereld", dat vrijwel geheel gewijd is aan het hefschroefvlieg tuig, komen enige opmerkingen voor over hetgeen van regeringszijde ge daan werd n.a.v. de in ons land ontwakende helicopterkrachten. Er moest iets gedaan worden, zo schrijft het blad, en dus kwam er een commissie. Op brede basis, liefst, met vertegenwoordigers van alle geïnteresseerden. Maar toch niet op zulk een brede basis, dat ook maar één van de zestien com missieleden zij het deels lucht vaartfuncties vervullende zich helicopterdeskundige zou willen noemen. Zelfs géén actief vlieger maakt deel uit van dit college, dat bovendien sterk onthand is door ge brek aan een enigszins concreet omschreven opdracht. Men moet „advies uitbrengen welke houding Nederland in de naaste toekomst ten aanzien van het hefschroefvlieg tuig dient in te nemen" en de mi nister heeft de commissie een „voor spoedige en aangename arbeid" toe gewenst. Maar de commissieleden zelf schijnen zich nog geen omlijnd beeld te kunnen vormen waaruit die arbeid zou moeten bestaan. betreft dacht spr. aan opneming in de Europese verbindingen. Men zou zich bij wijze van voorbeeld een lijn van het Westen van het land naar Hamburg kunnen denken, waarbij een plaats als Zwolle betrokken wordt, met de Ruhr via Nijmegen of Eindhoven en Venio, met België via Middelburg of Bergen op Zoom enz. De heer Kolff achtte het wenselijk, dat nagegaan wordt of het volgend jaar een helicopterlijn tot stand kan worden gebracht tussen een stad in het Westen kennelijk Rotterdam - en bijvoorbeeld Flakkee, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Muurvast in de sneeuw zat deze sneeuwploeg, die in het Engelse graafschap Kent probeerde een weg vrij te maken naar het dorpje Otterden in de heuvels, waar een tehuis met 38 ouden van dagen door de zware sneeuwval al enkele dagen van de buitenwereld was afgesneden. De voorraden waren opgeraakt, maar voor nieuwe konden worden aangevoerd moest eerst de helpende sneeuw ploeg zelf met lieren en kabels en de hulp van een zware vrachtwagen uit zijn benarde positie worden verlost. Hoewel daarna het laatste weggedeelte naar het tehuis toch nog te voet moest worden afgelegd, slaagde men er eindelijk in een nieuwe voorraad levensmiddelen voor de geïsoleerde bejaarden af te leveren. Toen men het tehuis bereikte bleek, dat ondertussen een van de bewo ners was overleden na van de trap te zijn gevallen. Niet alleen Otterden, maar vele dorpen in Kent werden door ongekend zware sneeuwval volkomen onbe reikbaar. (Van onze correspondent) De winter, die met lammetjes, jonge mussen en bloeiende aardbeien begon, zal ons nog lang heugen! Vandaag zou men in Tiel ernstig proberen ook voor auto's een begaanbare weg over de bevroren rivier te maken. Voet gangers en fietsers maken tussen Tiel en Wamel reeds enkele dagen gebruik van een pad over de rivier. De verbinding tussen Tiel en Wamel is uitermate belangrijk en het verkeer ondervindt dan ook grote stagnatie door het uit vallen van de ponten. Ook elders langs de grote rivieren kampt men met moeilijkheden door het uitvallen van overzetveren en pontverbindingen. Speciaal voor het locale verkeer, dat op deze verbindingen is aangewezen, is het ijs een grote handicap. Het interlocale verkeer kan bijtijds zijn route wijzigen en gebruik maken van de bruggen. De Waal en hogerop de Rijn vormen nu een uitgestrekt ijsveld, {jat zich on onderbroken voortzet van iets beneden Zaltbommel tot voorbij de Nederlands- Duitse grens Behalve bij Tiel-Wamel heeft men ook een looppad over de Waal gemaakt tus sen Druten en Ochten. Tussen deze beide plaatsen gaan dagelijks veel ar beiders heen en weer. zodat de plaatse lijke industrieën ten zeerste gebaat zijn bij deze provisorische, maar uiterst ste vige oeververbinding. Andere overgan gen zijn er tot nu toe over de Waal nog niet gemaakt, wat niet wegneemt dat zowel vandaag als gisteren verscheidene waaghalzen op eigen risico van de ene oever naar de andere wandelden. Hogerop is nu ook het Panner- dens kanaal dicht komen te zitten. Zolang de Waal nog in beweging was werd het kanaal door de snijdende Noord-Ooster open gehouden. Toen de Waal echter eenmaal „ing vastzitten was daarmee ook voor het kanaal alle hoop verloren. In de loop van gisternacht vroor het geheel dicht. Over de Rijn en Lek zijn reeds meer dere overgangen gemaakt. Bij Eek en Wiel ziet men zelfs auto's over de be vroren rivier gaan. Veerman van de Pol met zijn mannen is niet achter de ka chel blijven zitten. Hij heeft dwars over de rivier een baan uitgezet van vijf me ter breedte, waarop regelmatig water wordt gesproeid, zodat een effen wegdek is gewaarborgd. Nadat eerst een lege auto over de rivier was getrokken, volg den al spoedig „bemande" personen auto's. Men hoopt dat vandaag ook lege vrachtwagens van deze unieke weg ge bruik kunnen maken. Hoewel het veer stil ligt, wordt er toch veergeld geheven, want aanleg en onderhoud van deze tijdelijke weg kan niet voor niets en niemendal gebeuren. Uit het ijsbericht, ontleend aan het ijskaartje van de Rijkswaterstaat van Donderdag, blijkt dat alleen op de Nieuwe Waterweg de scheepvaart nor maal doorgang kan vinden. Dit vaar water is het enige in ons land waar licht drjjfjjs voorkomt. In het Noordzee kanaal is de scheepvaart beperkt, er is middelzwaar verspreid drijfijs. In het zijkanaal naar Axelse Sassing is de scheepvaart gering, ook daar is middel zwaar verspreid drjjfjjs. Overal elders in ons land is geen yaart mogelijk. Het eiland Noord-Beveland is geheel geïsoleerd. De veerboot VeereKamper land kan niet meer terug naar Veere wegens de ijsgang in het Veersche Gat. Deventer heeft een al jarenlang ge miste winterse attractie teruggekregen. Het is de Deventenaren thans n.l. toe gestaan tussen de Vispoort en Klein Scheveningen over het pakijs in de ri vier de IJssel te lopen via een pad, dat daar door de veerdienst is aangelegd met medewerking van de gemeente De venter. Gistermiddag is dit ijspad ge opend. Men kan zich daar thans weer als vanouds laten kieken tussen de gril lig gevormde ijsschotsen met als achter grond het silhouet van Deventer. In de Noordelijke provincies van Griekenland zijn wegen en spoorwegen tengevolge van sneeuwstormen ver sperd. In Macedonië is het eerste slachtoffer van de koude gevallen. Plaatselijke autoriteiten hebben een beroep op de regering gedaan voedsel en brandstof voor de geïsoleerde dor pen beschikbaar te stellen. Treinen en bussen, die Woensdag uit Saloniki wa ren vertrokken, strandden in de sneeuw en de passagiers moesten hun toe vlucht in nabijgelegen dorpen zoeken. De Simplon-expres, die bij Belgrado in de sneeuw had vastgezeten, bereikte gistermorgen de Griekse grens met 24 uur vertraging. In West-Duitsland steeg de tem peratuur overdag tot min vijf gra den. Op de Middenrijn drijven ge weldige ijsschotsen. Tussen Schaff- hausen en het Meer van Constanz tn Zwitserland pogen arbeiders de Rijn ijsvrij te maken, om de turbines van het waterkrachtstation in genoemde plaats draaiende te houden. Uit België worden nog vier slacht offers van de koude gemeld, waar door het dodenaantal tot twaalf is gestegen. Het Roemeense ministerie van Bin nenlandse Handel heeft de noodtoe stand in het land afgekondigd, om de levensmiddelenvoorziening van door sneeuw geheel afgesloten dorpen te verzekeren, aldus meldt radio-Boekarest. Met ingang van gisteren is in de meeste Roemeense steden levensmidde lendistributie ingevoerd. Als gevolg van het koude weer zijn in Spanje in totaal reeds zes personen om het leven gekomen. In San Sebastian, Noord-Spanje, lie pen vijftig personen verwondingen op door uitglijden op gladde wegen. (Reu- ter-AFP) Aangezien ik aan de rechterhand gewond ben, geef ik iedereen, wanneer de omstandigheden er naar zijn tenminste, de linker hand. De mensen reageren daar zeer verschillend op. Sommigen kijken tersluiks en met bedrukte belang stelling naar mijn rechter hand, anderen zeggen breed: „Die zit het dichtst bij het hart, nietwaar?" Maar er is ook een categorie, die sa menzweerderig begint te glimlachen en die mij loyaal haar linkerhand toesteekt. Aanvankelijk begreep ik dat niet, al deed ik dan beleefdheids halve wel mijn best om ook van mijn ziide enige verstandhouding te sug gereren. Maar nu heeft men mij ver teld dat het schudden van de linker hand een soort mos is onder dege nen die zich rond de opbouwende gedachten van Baden Powell hebben geschaard. Men had mij dus kenne lijk voor een broeder-verkenner-in- civiel aangezien. Maar, met mijn hand op mijn hart, dat bèn ik niet. Ik heb nog nooit enig pad van betekenis ge vonden. En in het leggen van knopen en het stellen van goeie daden heb ik het ook niet zó ver geschopt. Al doe ik, voor wat het laatste betreft althans, „mijn best". Nu heeft het mij immer tegen de borst gestuit, mij beter voor te doen, dan ik ben. En als ik nu zo'n ethische linkerhand-schudder tegenkom, zeg ik dus: „Neem me niet kwalijk, maar mijn rechter is tijdelijk defect." Dan lig ik er wel meteen bij hem uit, maar dan heb ik tenminste tegelijk mijn hand en mijn gezicht gered. Nietwaar, een verkenner is éérlijk. De minister van Maatschappelijk Werk heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten medege deeld, dat hij wegens de uitzonderlijke koude kan goedvinden, dat, over de week van 1 Februari tot en met 6 Fe bruari, aan degenen, die ingevolge dan wel met toepassing van de regeling hulpverlening oorlogsslachtoffers (1940/ 1945) een uitkering voor levensonder houd ontvangen, respectievelijk voor wie kwartiervergoeding als ramp slachtoffer wordt verstrekt, een brandstoffenbijslag wordt verleend tot de hierna genoemde bedragen: f 3.60 aan gezinnen en alleenstaanden, die in eigen huishouding voorzien, en aan gezinnen, die bij derden zijn ingekwar tierd en dus niet in eigen huishouden voorzien en f 1.80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voorzien (zg. kostgangers). De 49-jarige notaris J. J. J. van K. uit Hornhuizen, die veertien dagen geleden in hoger beroep van een vonnis van de Zwol se rechtbank voor het gerechtshof van Arnhem terecht heeft gestaan, onder meer wegens valsheid in geschrifte in een authen tieke acte, is tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en een boete van 2000 gulden subs, twee maanden hechtenis. De eis was twee maanden voorwaardelijk, 4000 gulden boete en ontzetting uit het ambt van no taris voor de duur van vijf jaar. De Zwol se rechtbank had de notaris een maand on voorwaardelijk opgelegd. Eind 1951 had een oude dame te Drie bergen een perceel weiland verkocht voor de prijs van 7200 gulden, welke prijs vol gens de wettelijke regeling echter 3000 gul den te hoog was. Verd. adviseerde daarom de prijs van 4200 gulden op de acte te ver melden. Toen de kopers bezwaar maakten liet hij een stuk opmaken waarin de ver koop van een sieraad voor de prijs van 3000 gulden werd beschreven. De 49-jarige kok H. H. uit Apel doorn, die ervan wordt beschuldigd een damesweekblad voor 30.000 te hebben opgelicht onder het voorwendsel zaal ruimte te zullen huren voor een culi naire tentoonstelling in Ahoy, is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschik king stelling van de regering. De eis van de procureur-generaal was een jaar en zes maanden. Verd. was door de Zutphense rechtbank vrijgesproken. Van de hem ter hand gestelde 30.000 gulden zou hij er 22.000 hebben gebruikt om een nieuwe auto te kopen. In de Roosendaalse vliet is maar liefst acht ton stookolie terfecht gekomen om dat één van de arbeiders van de N.V. Kandijfabriek Van Gilse een afsluiter vergat dicht te draaien. Gewoonlijk worólt de olie uit een schip getankt en via een afsluiter in de kademuur naar de fabriek geloodst. Doordat de Roosendaalse vliet was dicht gevroren moest de olie met tank auto's worden aangevoerd. Voor het bin nenvoeren van de olie, aangevoerd per auto, werd een andere afsluiter gebruikt dan voor de schepen het geval is. De fabriek zal een dag stil moeten liggen, omdat de stookolie eerst van het ijs verwijderd moet worden. De Roosen daalse brandweer durfde het risico niet te nemen de olie in brand te steken. De schade voor het bedrijf loopt in de duizenden guldens. Talrijke meeuwen en duiven, neerko mend op die oliemassa verloren het le ven. Het wordt in Den Haag waarschijn lijk geacht, dat mr. J. M. Kan, raad-ad viseur in algemene dienst bij het de partement van Binnenlandse Zaken, mr. M. J. Prinsen, de nieuwbenoemde commissaris der Koningin in Noord- Holland, zal opvolgen als secretaris-ge neraal. (Van onze Haagse redacteur) Deskundigen in Den Haag zijn de me ning toegedaan, dat waarschijnlijk het volgend jaar reeds en anders zeker in 1956 een daadwerkelijk begin zal kun nen worden gemaakt met de afsluiting van de zeegaten in het Zuidwesten des lands. Een inleidend wetsontwerp be treffende deze materie zou dit jaar nog bij de Kamer worden ingediend. In het derde interimrapport van de Deltacommissie, dat in de loop van de volgende maand verwacht mag worden, zou een principiële uitspraak worden ingelegd over de afsluiting van de zee armen. Vervolgens zullen dit jaar waarschijn lijk nog twee nadere rapporten ver schijnen, een van technische en een van economische aard. De eerste, nog zeer ruwe, kostenberekeningen bewegen zich rond de 1500 millioen gulden. Uit goede bron wordt vernomen, dat. evenals voor de Zuiderzeewerken ge schied is, voor de deltawerken een spe ciale dienst zal worden ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3