Avondmis in open lucht op 15 Augustus met grootse lichtprocessie In Juni voorstelling Mariken van Nimwegen inBloemendaals Openluchttheater Concert van N. Philh. Orkest DE WEEK IN STAD EN STREEK Interscholair schaatstournooi MANIFESTATIES IN HEILOO EN IN DE KAPEL AAN DE JANSSTRAAT Viering Mariale-Jaar in dekenaat Haarlem Speciale viering op Mariadagen NIEUWE VINDING OP HET GEBIED VAN HOORTOESTELLEN in Haarlem Sportieve strijd op alle fronten De Transistor doet haar intrede in Nederland y ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 PAGINA 2 Rotterdammers in Stadsschouwburg Het Openluchtspel ZIJ SPRONGEN IN DE NACHT JUBILEUM BIJ GEMEENTE W. Spruit 40 jaar bij de Reinigingsdienst Onderscheidingen aan brandweermannen Consultatiebureau voor alcoholisme Eik aan Oosterhoutlaan zal toch vallen Burgerlijke Stand HUUR WONINGWET WONINGEN Geen aanleiding tot be perking van verhoging „Vivere in pace" Zesde schooltandarts in Haarlem nodig BLOEMEN IN LISSE Vergadering K.A.B. Haarlem DOOPSGEZIND KINDERHUIS Schaakclub „Haarlem' U it slagen T afeltennis Morgen radioreportage vanuit Krelagehuis H.B.C. tafeltennis H.B.C. 1Sparta 3 Spaargeld blijft toevloeien Solisten: Annie Faff racello, Nelly Boereetrompet Het jaarverslag van de K.A .B.-Heemstede Gemeentepersoneel vierde feest BLOEMBOLLEN CULTUUR ST. JOSEPHSCHOOL TE BLOEMENDAAL Vier in plaats van drie lokalen HET FLATGEBOUW IN KOM BLOEMENDAAL Gemeenteraad Interlandwedstrijd NederlandZwitserland JAN WIEGMAN 70 JAAR Sonia Gaskell in Zandvoort SPAARNDAM Lange-baan wedstrijden Schoolschaatswedstrij den De voorbereidingen voor de viering van het Maria-Jaar in het Dekenaat Haarlem zijn thans zover, dat het programma bekend gemaakt kan worden. Een kleine commissie heeft zich reeds aan het eind van het vorig jaar bezig gehouden met de restauratie van de kapel van Maria van Haarlem en daar na is op instigatie van Deken Kuilman een groter comité gevormd, bestaande uit één echtpaar uit elke parochie van Haarlem omstreken. Tegelijkertijd pleegden de Stichting „Kunst en Vermaak" en het Katholiek Toneelcentrum overleg om te komen tot een aantal opvoeringen in het openlucht-theater te Bloemendaal van een Mariaspel, waarvoor gekozen werd het middeleeuwse spel: Mariken van Nimwegen. Het hoogtepunt van de viering zal plaats hebben op 15 Augustus in de avond, waarvan op het terrein van het semi narie Hageveld te Heemstede een plechtige H. Mis zal worden opgedragen, waarna een grootse lichtprocessie. priesterfeest, zodat hij des morgens in de kathedrale basiliek zal pontificeren. Op twaalf verschillende Maria-dagen zullen in alle kerken van het Dekenaat avondmissen kunnen worden opgedra gen. In de St. Josephkerk zal dit zeker het geval zijn en overigens wordt deze mogelijkheid aan het inzicht van de pastoor der parochie overgelaten. De eerste mis heeft reeds plaats gehad op 2 Februari. De volgenden zijn op 11 Februari (Verschijning van Maria), 25 Maart (Maria Boodschap), 9 April (O.L. Vrouw Zeven Smarten), 31 Mei (Maria Middelares), 2 Juli (Maria Visitatie), 16 Juli (verschijning op de berg Carmei). 8 September (Maria Geboorte), 15 Sep tember (O.L. Vrouw Zeven Smarten), 7 October (O.L. Vrouw van de Rozen krans), 11 October (Maria Moeder schap) en 8 December (O.L. Vrouw On- bevl. Ontvangenis). Natuurlijk valt ook 15 Augustus (Maria Ten Hemelopne ming) onder deze feesten, maar op die avond worden alle katholieken ver wacht in de tuin van het seminarie Ha- geveld, waar een altaar zal worden op gericht waaromheen zich ongeveer 7006 of meer mensen zich zullen kunnen scharen. Een gedeelte daarvan zal een zit plaats krijgen. Het zou in de rede lig gen, dat mgr. J. P. Huibers de pontifi cale H. Mis dan jzcu opdragen, maar op die dag viert de bisschop zijn 55-jarige BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Scaramouche", 14 jaar. Tij den 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „De woeste hoogte". Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Contraspionnage", 14 Jaar. Tijden Za. en Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Obsessie", 18 jaar. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De zoon van niemand"; 14 jaar. Ttjdcn 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY- „Bittere rijst" (geprol.). Strikt vol wassenen. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY tot en met Zondag „Radarpatrouille contra saboteurs", 14 jaar. Tijden 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Vanaf Maandag „De engel en de bandiet", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 u. MINERVA: tot en met Zondag „Zondige le vens", 18 jaar. Tijden: Za. en Zo. 7 en 9.15 uur: „Door cïik en dun", a. 1. Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Zaterdag 6 Februari Stadsschouwburg: De Hoofdstad Ope rette in „Wiener Blut". 8 uur. Zondag 7 Februari Stadsschouwburg: „De Hoofdstad Ope rette in „Wiener Blut. 2 en 8 uur. Rembrandt: Opera-conc. (Haarl K. G.) 11 uur. Maandag 8 Februari Stadsschouwburg: Het Rotterdams To neel in „Gigi", 8 uur Grote Kerk: Belaardbespellng door Arie Peters, 15.3018.30 uur. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175: Parkapo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apo theek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tel. 25860. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel 11990. Margriet. Turfmarkt 19 rd„ tel 21400: te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daaiseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42. Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. HEEMSTEDE De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Heemsteedse apotheken wordt waargenomen door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 38320. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door dr. P. A. M. Krijger, Militairen- weg 18, Overveen. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Hethgiand 62 Groepsportretten van Frans Hals in nleu- we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u en cfes Zondags van 1315 uur Teyler's Museum. Spaarne 16. - Etsen van Rembrandt uit net museumbezit. Te keningen van Rembrandt. Rafael. Michel angelo, Claude Lorrain, Watteau. Openings tijden: op werkdagen behalve Maandag van 1115 uur. De eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Kunsthandel Leffelaar, Turnzaal, Wagen weg 102. Tekeningen en Scnilderhen van Theodoor Heynes, Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dekker. Geopena 10—17 uur (tot 15 Februari). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Tentoonstelling van moderne klassieke meesters (t.m. 16 Februari). De volgende week bespeelt het Rot terdams Toneel (Ko Arnold! en Frits van Dijkt twee maal de Stadsschouw burg. 8 Februari wordt opgevoerd „Gigi'' naar de novelle van Colette door Anita Loos. Hieraan werken mede Mag- da Jansst...-, Coba Keiling, Nell Knoop, Loudi Nijhoff, Elisabeth Versluys, Chris Baay en Leo de Hartogh. De regie is van Max Croiset. 11 Februari geeft hetzelfde gezelschap een opvoering van het blijspel „Voor iedere vrouw komt eens de tijd", van Noël Coward, onder regie van Frits van Dijk, waarin meespelen Fientje Berghegge, Eva Hauck, Kitty Knappert, Loudi Nijhoff, Willy van Vliet, Ben Aerden, Steye van Brandenberg, Johan Fiolet en Peter Kuiper. Hoewel mgr. Huibers die dag een bijzondere drukte heeft te verwachten mag toch worden aangenomen, dat hij de avondplechtigheid in Heemstede temidden van zijn diocesanen zal bij wonen. Na de H. Mis begint een grote lichtprocessie over het terrein. Alle gelovigen kunnen bij het passeren van het hek van Hageveld daartoe een kaars aanschaffen. Er za'l voor ge zorgd worden, dat er een voldoende fietsenstalling is, terwijl ook auto bussen en auto's bij het terrein een standplaats zullen kunnen krijgen. Voor het eerst zullen dan oak de bes te katholieke toneeldilettanten, die ge kozen zullen worden uit zeven vereni gingen, een spel opvoeren in de open lucht, in het kader van het Mariale Jaar. Mariken van Nimwegen is daar toe gekozen en binnenkort zullen de re petities beginnen onder leiding van de beroepsregisseur cn declamator Henk Schaer. De première is bepaald op Za terdag 26 Juni. Er zullen vier voorstel lingen gegeven worden tot en met de 29ste Juni. Tot 11 Februari wordt in de Maria kapel dagelijks de Rozenkrans gebeden en het is opmerkelijk, dat ondanks de koude velen toch hun groet aan Maria in de Jansstraat komen brengen. De vie ring van het feest van Maria van Haar lem op Zondag 30 Mei wordt voorafga gaan door een cyclus van predicaties. die de bekende redenaar pater Friet- hoff O.P. in de St. Josephkerk zal hou den op 9, 16 en 23 Mei, des middag» om vier uur. Op de-eigenlijke feestdag zal mgr. Huibers in de St. Josephkerk een pontificale H. Mis opdragen. Tij dens de avondmis zal pater Friethoff zijn slotpredicatie houden, waarna plech tige cmgang met de beeltenis. Te Deum en zegen met het Allerheiligste. Een andere grote gebeurtenis vindt plaats op 6 Juli. wanneer de jaarh bedevaart naar O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo weer plaats vindt. De bis schop heeft de wens uitgesproken, dat zijn diocesanen dit jaar minstens een maal naar het bede-oord zullen optrek ken in goed geleide processies. Op 6 Ju li zal de bisschop in de kapel te Heiloo pontificeren. Ook wordt verwacht, dat Dr. J. M. Somer, voormalig kolonel en hoofd van de Nederlandse Inlichtingendienst te Londen tijdens de laatste bezettingsjaren, komt Donderdagavond 11 Februari spreken in Dreefzicht in de Hout. Deze bijeenkomst is uitgeschreven door de EXPOGE Nederlandse Vereniging van Ex-Politleke Gevangenen uit de bezettings tijd. Dr. Somer schreef hierover een knap gedocumenteerd boekwerk onder de titel „Zij sprongen in de nacht", waaruit vooral is komen vast te staan, dat het hem niet aan moed ontbreekt om de feiten te stellen zoals ze in werkelijkheid geweest zijn. Uitnodigingskaarten zijn, voorzover nog voorradig, verkrijgbaar bij het secretariaat van de EXPOGE, Mamixstr. 4H, te.l 22062. verschillende processies naar de kapel in de Jansstraat gemaakt zullen worden van de verschillende parochies uit Voor de schoolkinderen en de georgani seerde jeugd is een speciaal programma in de maak. Zij zullen ook vooral dit jaar betrokken worden in de hulde, die naar pauselijk voorschrift aan Maria zal worden gebracht. Overwogen wordt nog, op welke wij ze Rozenkrans-Zondag op 3 October ge vierd zal worden. Zoals bekend werd verleden jaar op het landgoed „Ma- riënheuvel" van de Zusters Augustines- sen te Heemstede een openluchtbijeen komst gehouden. De viering vgn het jaar za'l op 8 De cember tenslotte haar apotheose ook in de bisschopsstad vinden. 15 Februari viert de heer W. Spruit zijn 40-jarig jubileum in dienst van de Gemeentereiniging. Hij kwam 15 Febru ari 1914 bij die Gemeentereiniging Scho ten, waar hij op 1 Januari 1915 in vaste dienst werd aangenomen als werkman Bij de annexatie van Schoten op 1 Mei 1927 werd hij bij die Haarlemse Gemeen tereiniging in dienst gesteld als voer man. Bij de intrecle van gemotoriseerd materiaal werd hij 24 Juli 1930 benoemd tot chauffeur en op 1 Januari 1948 be- vorderöl tot chauffeur-monteur, in welkp functie hij nu nog werkzaam is. Woensdag zal aan twee corpsleden van de brandweer wegens 25-jarige dienst op plechtige wijze een onderscheiding worden uitgereikt in de brandweerkazer ne. Ook de burgemeester zal aanwezig zijn. Met ingang van 1 Februari 1954 is het Medisch Maatschappelijk Consultatie-Bureau voor Alcoholisme verplaatst van Prins Hen driklaan 89 te Overveen naar het Gebouw van de Geneeskundige Dienst, Nieuwe Gracht 124 te Haarlem, telef. K 250011875. De directeur, de heer J. H. Varekamp, heeft met 1 Februari entslag genomen wegens gevorderde leeftijd In zijn plaats is als directeur benoemd de heer P. C. Blankevoort. De spreekuren zijn: te Haarlem: Gebouw van de Geneeskundige Dienst, Nieuwe Gracht 124 (achterzijde van het gebouw), Dinsdagmorgen van 1012 uur, Woensdag avond van 7—9 uur, Donderdagmorgen van 1012 uur en Vrijdagavond van 67 uur. Enkele, maanden geleden werd afwij zend beschikt op het verzoek van de heer W C. van der Laan, om een eik staande in de tuin van zijn woning, Oosterhout laan 2, te mogen vellen. Het stadsschoon zou er door geschaad worden. Hiertegen is de heer Van der Laan in beroep gekomen. B. en W. hebben daarop deskundigen advies laten ver strekken. Deze hebben geconstateerd, dat de eik gezond is en een fraaie vorm heeft, maar dat het belang van adressant groter moet worden ge acht. Daarom wordt thans voorgesteld het beroep gegrond te verklaren. Geboren: M. VreeburgVan der Velden, z. H. C. HaltmanStolvoort, z. I. Folmer— Jolles, z. S. SiepkesZantingh, z. E. C. 'M. FrankenVan der Meer, z. A. G. Schip per—Wenning, z. H. M. PutsFroellng, z. A. A. Vermeulen—Werk z. W. Siebeling— Zwart, z. G. M. 'van Duijn—Meerts, d. G. M. SchoonderbeekRusman, d. A, Tieman Potocnik, d. Th. C. G de Rooi!Oorthuis, d. C. Chr MöllerKimman d. Ondertrouwd: L. F. van der Sluijs en M. Chr Th. Teeuwisse. Gettouwd: E. G. Siertsema en M. G. Eg berts. Overleden: A. Goldsteen, 74 j„ Kinder huissingel. J. van Gelder, 61 j„ Eksterstraat. Advertentie De slechthorenden mogen zich er niel over beklagen dat de techniek hen in de steek laat. Terwijl direct na de oorlog de vervaardiging van uiterst kleine versterkingsbuisjes de constructie van het moderne geperfectionneerde hoortoe- stel mogelijk maakte, is het nu de Transistor die deze versterkingsbuisjes weer gaat vervangen. De Transistor maakt niet alleen de hoortoestellen veel kleiner en lichter, maar geeft bovendien een enorme be sparing op het batterijengebruik. De eerste „all-transistor" toestellen, waar bij uitsluitend van transistors gebruik gemaakt wordt idus niet in combinatie met één of meer lampjes) hebben hun intrede in Nederland gedaan. Ze wor- den geimporteerd door de bekende fir ma op dit gebied N.V. Instrumenthan- del v/h Fa. P. Geervliet, Koningstraat 11 te Haarlem. Naar wij vernemen hebben deze 'ne stellen slechts één batterijtje nodig dat maar f 0.20 kost, en ca. 3 a 4 weken duurt, zodat de onkosten voor batterijen niet hoger komen dan ca. f 3.50 per jaar. Het spreekt vanzelf dat de be. langstelling voor dit wondertoestel in de kringen der slechthorenden enorm is. Op vragen van het raadslid Goedee (PvdA) over de mogelijkheid de huur prijzen van een of meer na 5 Mei 1945 tot stand gekomen woningwetwoningen te verlagen, hebben B. en W. aan de hand! van een gedifferentieerde lijst ge antwoord dat zij geen aanleiding aan wezig achten de minister te verzoeken de huurverhoging van deze woningen tot een lager percentage te beperken. De afdeling Haarlem van de Koninklijk goedgekeurde vereniging van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Neder land geeft Zondagmorgen 7 Februari een morgen voorstelling in het Cinema Palace te Haarlem. In deze voorstelling zal de grote Ita liaanse film „Vivere in Pare" (In Vrede leven) vertoond worden. De gebeurtenissen welke zich in deze film afspelen, berusten niet op fantasie, doch zijn uit de werkelijkheid opgebouwd. Deze voorstelling is voor ieder toeganke lijk en begint om 10,30 uur. B. en W. stellen voor aan de Stichting tot bevordering van de schooltandver- zorging- te Haarlem, een lening te ver strekken van f 4200, af te lossen in t'en jaarlijkse termijnen, voor de aan koop van twee tandheel-installaties. Het door de stichting opgestelde werk programma vereist de aanstelling van een zesde tandarts. Het streven is, dat, na voltooiing van het zesjarenplan, aan het einde van het zesde leerjaar van de lagere school, alle kinderen een vol ledig gesaneerd gebit zullen hebben. De derde Bloemlusttentoonstelling in Lisse zal op 16 Februari 's-morgens om 11 uur geopend worden en duren tot 20 Febr. Zij belooft zeer interessant te worden, want de afdelingen Lisse en Hillegom, die een jubileumjaar vierden, zullen met belang rijke inzendingen geforceerde bolgewassen vertegenwoordigd zijn. Niet alleen de Bloemlusthal Vxan de H.B.G-, maar ook de grote hal, waarin de mechanisatietentoon- stelling werd gehouden, zal door de bloe men in beslag worden genomen. Op deze expositie /zullen vaklieden zowel als ama teurs bloemwerken laten zien. De viering van de jubilea zal in de maand April in Treslong geschieden. De eerste wetgevende vergadering van de afdeling Haarlem van de K.A.B. zal gehouden worden op Dinsdag 9 Febru ari, des avonds om acht uur in gebouw St. Bavo. Behalve dat de begroting be handeld zal worden, houdt de voorzitter een inleiding. Tevens zal er een voorstel van Kring Oost in behandeling worden genomen, betreffende het St. Nicolaas- feest. Deze kring is van mening, dat het beter is het Sinterklaasfeest in eigen kring te vieren. B. en W. van Haarlem stellen voor regenten van het St. Elisabeths Gast huis te machtigen aan te kopen het voormalig Doopsgezind kinderhuis met erven en grond aan het Groot Heiligland voor f 61.446.50, inclusief overdrachts kosten. Het gebouw is reeds sedert 1943 in gebruik voor diphteriegevallen en voor patiënten, die vrij langdurige verpleging behoeven. De huur is enige malen ver lengd, maar de eigenaar heeft thans het recht het pand aan derden te verkopen, waarna het ontruimd zou moeten wor den. Het Gasthuis kan de ruimte echter niet missen, zodat d" kapitaalsuitgave noodzakelijk is. Haarlem 2Aalsmeer I P. A. v. DrielA. Groenendijk J. J. H. BauerL. Kaufmann Th. D. HetemF. Noordhoek P. MobachW. de Waal Mr. J. Jansonius—C. Noordhoek M. RumpffA. Spaargaren F. W. MeulenbeldC. Hoekman P. EykelboomP. G. Knibbe P J. FrisM. C. Bouterse T de JongP. v. d. Zwaan Voorlopig Haarlem 4—Aalsmeer 2 G. J. GeusD. Bitzer H ZeilmakerA. Goebel ft-ft ft—Va 0—i 1—0 1—0 ft-ft 1—0 0—1 afg. afg. 4y2-3»/2 0—1 0—1 P. in den Berken—W. v. d. Schilden ft—ft P. Komen—J. Spaargaren 0—1 F. W. Barthel—G. Boerlage 1—0 F J. v. Topgeren—J. Vreeken 0—1 R. Barthel—A. Koningen i_o B. A. Geerlings—H. Kleinhaar l—0 D. Hollander—W. Joen 1—0 B. Halberstadt—P Filius i_0 Totaal 5ft-4ft Het eerste tiental van S. C. .Haarlem dat uitstekende kampioenskansen heeft in de competitie van de Kon. Ned. Schaak bond, speelt morgen om 12 uur zijn voor laatste wedstrijd tegen de S. C. ,,Het Wes ten" uit Amsterdam. Deze wedstrijd wordt gespeeld in restaurant Brinkmann. Aan het eerste bord van Haarlem" zal we derom de jonge Nederlandse schaakmees ter Hans Bouwmeester spelen. De radio-verslaggever Nico Hogen- doorn zal Zondag a.s. flitsen uitzenden van 't door de afd. Haarlem van de NT TB te organiseren tafeltennistournooi in het Krelagehuis. De sterkste spelers van ons land zullen hier achter de ta fel verschijnen. Wij zien o.m. de meer voudige kampioen van Nederland Cor du Buy naast onze international Wil van Zoelen, Wim Stoop en Jan Schef- fer. Bij het Hoofdklasse-dubbelspel za] de strijd aangebonden worden tussen de dubbels Stoop—B. Onnes (het 15-ja- rige Sparta-hoofdklassertje, dat zich dit seizoen bij de 10 sterkste spelers plaatste), Schefferv. d. Spek en de voor Haarlem interessante combinatie Cor du Buy met de Heemstedenaar George( Oudt. Bij de dames zal Corrie Schuyt'pogen de eerste prijs in Haar lem te houden door de Bossche mej. Henkelman en de Haagse dames De Jong achter zich te laten. De belang rijkste partijen zullen in de namiddag en avond plaats vinden. A.s. Woensdag 10 Febr., des avonds om 7.30 uur, speelde H.B.C. 1 tegen koploper het Amsterdamse Sparta 3. Dit is een zeer zware opgave voor de Heemstedenaren. Deze wedstrijd wordt gespeeld in de gym nastiekzaal van de Jacobaschool aan de Lanekhorstlaan. H.B.C. verschijnt met J. v. d. Dries, F. Smit en J. LeuVen. Bij Sparta speelt mee de bekende J. Vrees en de ex-hoofdklasser L Stoop. De Nutsspaarbank te Haarlem boekte in de maand Januari een record inleg van f 1.479.043. De terugbetalingen belie pen f 929.768 zodat niet minder dan f 549.275 meer werd ingelegd dan terug betaald (v.j. f 375.645). Het aantal be handelde posten bedroeg 27372 voor de inleg en 7538 voor de terugbetaling. 652 nieuwe spaarders werden ingeschreven. Het aantal spaarders bedroeg per ulti mo Januari 68.675 en het totaal spaar tegoed f 29.164.677. Op het programma van het Vrijdag avondconcert van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey, prijkten twee werken die men niet overvloedig tegenkomt. Trou wens het ongewone, zij het wel originele, van dit programma school reeds in het feit dat men twee solisten op deze avond kreeg te beluisteren. Nelly Boeree, de solo-trompettiste van het N Ph. Or kest, speelde voor de pauze het concert voor trompet en orkest van Joseph Haydn. Dit niet alledaagse voorval, de trompet als solo-instrument, bood echter ook in artistiek opzicht op dit concert een welkome afwisseling. De orkest directies moesten maar eens meer uit gaan zien naar bijvoorbeeld clarinet-, hobo-, fluit- en nog andere concerten die er in het klassieke repertoire bestaan. Dit zou de stiefmoederlijke behandelin gen van genoemde instrumenten ten op zichte van het piano-solistendom zeer zeker verbeteren. Bovendien zou het, zoals reeds gezegd, een grotere en wel kome variatie worden bij de keuze der solo-concerten. Intussen heeft Nelly Boe ree bewezen welk een voortreffelijke trompettiste het N. Ph. Orkest in haar bezit. Naast haar muzikale •eigenschap pen, viel deze avond bijzonder te con stateren, welk een egalisatie zij in haar toonvorming, op dit moeilijke instrument weet te bereiken. Hierin is eigenlijk alle lof vervat, die men haar kan toezwaaien, daar deze eigenschap het logische gevolg is van haar volkomen beheerste techniek Zij oogstte dan ook met de weergave van deze kostelijke muziek van Haydn, een terecht zeer groot succes. Niet min der enthousiast kunnen wij zijn over de celliste Annie Laffra, die zich met de technisch zeer moeilijke Rococo-variaties van Tschaikowsky een niet bepaald ge makkelijke opgave had gesteld. Deze fijnzinnig geïnstrumenteerde muziek, verkreeg in samenwerking met het or- kesi een prachtige vertolking. Annie Laffra's muzikaliteit getuigt van gezond temperament, terwijl een hoge trap van technisch kunnen hiermede gepaard gaat. Men zou zich haar toon nog iets voller kunnen denken, waardoor mis schien nog iets meer aan expressiviteit «wennen zou kunnen worden. Het was echter intussen een respectabele vertol- Ha, ha, zei een olijkerd, die ik deze week op de Grot.p Markt tegen het dubbel in gepakte koude lijf liep. Ha, ha, nu ben ik toch nieuwsgierig of je Za terdag durft te schrijven o^er een verblijf op je geliefd terras. Toen hij dit vroeg zag ik de harde Noord-Ooster dringen tegen het glas-in-lood, waaronder over en kele maanden de rieten stoelen weer zullen noden. Niettemin trok ik mijn uitdager mee naar de ter- SEES rastegels en staande hebben wij onze oren laten geselen en neus vleugels laten tintelen door de vrieskou. Maar wij voelden óók de kracht van de zon, die we in ons land zo liefhebben en opzoeken. „Als het nu zomer was", merkte de uitdager op, terwijl hij even jeukte aan zijn lange Jansen en Tilanus. „als het nu Augustus was, hadden we bijna veertien dagen achter een stralend warm weer en nu moeten we naast de zon ons arm stoken". Ik snoof acht graden Celsius er m'n neus op en bracht in het mid den: „Als op dit terras twee pot- vuren geplaatst waren, zouden we dan niet buiten erwtensoep kunnen eten?" Bij vorige strenge winters heeft de gemeente die potten met rood-gloeiend cokes om Loutje ge schaard, niet terwille van de warm in zijn toog verscholen oude heer, maar voor de passanten, de melk boeren, loopjongens, agenten etc. Al pratende begonnen we aardig aan de kou te wennen, zoals het gouden haantje op de toren van de Grote Kerk van genoegen vlinder de tussen Noord en Oost. „Wat zouden ze met dat voor malig bankgebouw aan de over kant doen?" vroeg mijn compag non. „Zo laten staan", antwoordde ik resoluut, „drie maanden, 'n half jaar, twee jaar. Niks d'r an doen, omdat er tóch wat aan gedaan moet worden; laten vervuilen, in de hoop, dat de een of andere gek gaat gelóven, dat het een antiek gebouw is geworden. Ja, er wordt intussen natuurlijk wel over ge praat, ik heb zelfs gehoord, dat er al tekeningen zijn voor een ver bouwing, die het aspect van de Grote Markt meer zou sieren. Prachtige plannen, waarmede ook de Vleeshal gediend zou zijn. Maai de moeilijkheid is, dat wat de een wil de ander afkeurt en dat wat de ander je van het vindt, de een als mal gedoe kwalificeert. Nou, en als het dan op 'n goeie dag zover is. dat iedereen het met iedereen eens is, dan moet er geld op tafel komen om de verbouwing te kunnen fi nancieren. De raad komt er bij te pas en u weet wat dat tegenwoor dig zeggen wil. 'n Middag- en 'n avondzitting kan er mee gemoeid zijn en als een grote partij het bij voorbeeld nuttig oordeelt om hei crediet af te wijzen, omdat de al gemene reorganisatie van de Grote Markt daardoor in gevaar zou ko mende ambtenaren weten wei wat ik bedoel dan blijft de lelij- ce kubus verveloos en doelloos z'n tong uitsteken tegen het stadhuis en hebben we een pendant, van de oude Beynes-fabrieken op het Sta tionsplein. En dan is er nog wat vooraleer die veldslagen gestreden worden vindt op een ander front 'n hevige slag plaats. Welke ge meentedienst zal beslag leggen op de ruimte? Ik heb wel eens ge hoord, dat bij elke kamer, die in eigendom van de gemeente vrij komt, diensten dringen als katers in 't voorjaar: Waarom wij niet en zij wel? Waarom zijn zij belangrij ker dan wij? „Heerlijk, die vrieskou", inter rumpeerde m'n compagnon, terwijl 'n druppel van z'n neus naar z'n bovenlip koerste. „Laat 't u koud?" vroeg ik, enigszins in m'n wiek geschoten „Loopt u niet warm voor het wel van onze mooie stad? Moeten we als burgers met kiesrecht geen in teresse tonen voor wat ons allen aangaat?" We stapten van het terras af en liepen in de richting van de Smedestraat. Nauwelijks hadden we echter het Rembrandt Theater gepasseerd of m'n compag non bleef voor een gebouw staan, waarvan de meeste Haarlemmers niets weten. „Wat bedoelen ze toch met dit lijkenhuis?" vroeg de man. De rillingen liepen mij bij het aanhoren van die vraag over het lijf. Stel je voor,onze historische Hoofdwacht te vergelijken met 'n lijkenhuis. In de dagen van de Gra ven van Holland was het „Raed- huys" en eeuwen later heeft er het gekletter van de sabels der schut terij geklonken. In 1860 worden B en W. gemachtigd de huisjes onder het gebouw „onder de hand" te verhuren tegen 60 cent per week. Weer later richtte de opzichter over de gasverlichting in een der lokalen van het gebouw een labo ratorium in en toen hij er uittrok mocht een winkelier er kisten in opslaan, met toestemming van de militaire overheid In 1890 werd de bovenverdieping voor f 35 per jaar verhuurd aan de heer Jager, die er een museum van harnassen, wa pens en gymnastiekwerktuigen in onderbracht. En het is nu al weer 34 jaar geleden, dat de Vereniging „Haerlem" er zijn domicilie kreeg van het gemeentebestuur. „Dit is geen lijkenhuis", ver klaarde ik plechtig, „hier rust het archief van de Vereniging „Haer lem" en vergadert het bestuur bij tijd en wijle. Dit geschiedt achter gesloten deuren en als de deuren gesloten zijn kan er ook niet ver gaderd worden, maar dicht zijn ze altijd". „M aar", stotterde mijn met gezel, „is dat gebouw zó onsolide en zó heilig, dat het niet ten alge mene dienste en als lévend monu ment van de gemeenschap mag tellen? Sluit dan ook maar weer de Vleeshal, grendel het stadhuis dicht, het Frans Halsmuseum, de Doelen en ontruim de Hofjes Hij was zichtbaar warm gelopen, liet zijn bontkraag neer en trok z'n berenhandschoenen uit. „Laten we weer naar 't terra gaan", stelde hij voor. We zijn c voorbijgelopen en hebben achtei de brede ramen koffie gedronken en óns verbeeld, dat het lente was SPAARNEBABBELAAR In het verslag van de Woensdag Sey houden jaarvergadering van de Heeih* steedse K.A.B. zo schrijft de secre taris de heer L. J. Floris zijn door de verslaggever twee punten verkeer» weergegeven. Eerstens is de begroting voor 1954 niet aangehouden, maar na een kleine wij ziging, in verband met het voorstel voer een telefoonaansluiting voor de voorzit ter (dat werd aangenomen), goedge' keurd. Vervolgens is niet bij de rondvraag, maar bij het agendapunt „beleid be" stuur" door de heer Otte mededeling gevraagd ten aanzien van de kwestie met de toneelvereniging, voorheen D.E.S. De voorzitter antwoordde daarop, dat er van een der leden, de heer Suerink, een verzoek was ingekomen dit punt uit te stellen tot de najaars vergadering. Nu echter de heer Otta vragen stelt, zal hij nu antwoord moe ten geven. De voorzitter vertelde daarna wat tr gaande is geweest met deze groep. Hij wees op verschillende moeilijkheden, o.a. de weinige vooruitgang vooral in ledental, waardoor tenslotte nieuwe moeilijkheden zouden moeten ontstaan en als gevolg waarvan het plan tot re organisatie is gegroeid. De leden van de toneelgroep wilden niet aan deze re organisatie meewerken, waarna het be sluit is gevallen de reorganisatie zelf ter hand te nemen. Intussen veranderde de toneelgroep van naam en tekende via het W.K.A. beroep aan, dat ten slotte bij het districtsbestuur van de K.A.B. is terecht gekomen, welk be stuur het Heemsteedse K.A.B.-bestuur volledig in het gelijk heeft gesteld. Wat verder de toneelgroep wenst te doen (9 een zaak van het diocesaan bestuur. Daarna werd het bestuursbeleid i» Heemstede goedgekeurd. Door het jubileumfonds van het ge meentepersoneel werd Vrijdagavond m het Verversingshuis „Groenendaal" een feestavond georganiseerd, welke een zeer prettig verloop had en die de on derlinge band weer eens heeft ver- sterkt Nadat de voorzitter van het fonds, de heer J. Bloemendaal, te 8 uur de avond had geopend en er op gewezen had, dat voor het eerst sinds twee jaar weer eeen feestavond kon worden georganiseerd, omdat in 1953 de ramp dit onmogelijk had gemaakt, sprak wet houder E. j. van Lent die met zijn echtgenote aanwezig was, en hij deed daarbij d'e verheugende mededeling, dat het gemeentebestuur besloten had om enigé personeelsleden te bevorderen, hetgeen uiteraard de feeststemming zeer gunstig beïnvloedde. Vervolgens werd koffie met gebak ge presenteerd en daarna zorgde de to neelvereniging „Nut en Genoegen" er king, waarmede zij veel eer inlegde. Toon Verhey had het programma ge opend met de „Londense" Symphonie no 104 in D duur van Haydn. Het werd een i voor dat de lachspieren in beweging charmvol en snedig musiceren en aldus kwamen door de succesvolle opvoering een fijn geciseleerde Haydn. Het menuet van ^de klucht in drie bedrijven hadden wij ons iets statiger van tempo gedacht, ondanks het allegro-karakter. Met een in hoofdzaak dynamisch geladen vertolking van Moussorgsky's „Een nacht op de kale berg", een echt stuk pro- gramma-muziek, werd dit interessante concert afgesloten. JAN LAARVELD. Ma trekt aan de touwtjes", hetwelk voor de negende maal in successie werd opge voerd In de pauze kwamen de kienplankjes nog even te voorschijn en na afloop zorgde het orkestje „Franci-harré", dat ditmaal onder vrouwelijke leiding stond, er op uitnemende wijze voor, dat de benen van de vloer gingen. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan zijn gistermiddag hardrijwedstrijden verre den voor de Haarlemse ULO-, Voorbe reidend Hogere- en Middelbare Scholen. De wedstrijen werden ten zeerste be gunstigd door het mooie weer. Twaalf scholen in totaal hadden zich opgege ven. Van de meisjes deed telkens een groep van drie, van de jongens een groep van zes mee. Voor de jongens boven de 15 jaar was een afstand van 160 meter geprojecteerd, terwijl de overige deelnemers hun krachten over de 100 meter konden meten. Het vlotte verloop van de wedstrijden was niet het minst te danken aan de eendrach tige samenwerking tussen de besturen van de scholen, de leerlingen, de di rectie van de ijsbaan en niet te ver geten de baanvegers. Na afloop werden de medailles uitge reikt door de IJsclub voor Haarlem en omgeving. In de laatst gehouden hoofdbestuursver gadering van de Koninklijke algemene ver eniging voor Bloembollencultuur is naar het Wekblad meedeelt besloten de mo gelijkheid te onderzoeken om de Beurs op Maandag 15 Maart het Krelagehuis is dan verhuurd voor de Voorjaarsbeurs Voor de vrouw in Hillegom te houden. In verband met de gouden jubilea van de afdelingen Westelijk Schouwen en Boven- karspel zal t.z.t. de officiële aanbieding plaats vinden van gedenkramen In het Kre lagehuis. Tot ondervoorzitter der Vereniging werd herbenoemd de heer Th. Hoog en tot lid van het dagelijks bestuur de heer Jacq. Th. de Vroomen. De afgevaardigde van Bovenkarspel stelde de vraag of de afdelingen, die col lectief aan de Flora 1953 deelaamen en nu voor tekorten zitten, een bijdrage kunnen krijgen uit het saldo der Flora-rekening. Besloten werd daartoe niet over te gaan. ook al uit billijkheid tegenover de afde lingen, die tevoren voor reserves hadden gezorgd. Het R.K. schoolbestuur te Bloemendaal heeft B. en W. op 29 December 1953 ver zocht om medewerking voor de bouw van een nieuwe R.K school voor gewoon lager onderwijs van vier klaslokalen. De raad had een jaar tevoren besloten, dat het drie lokalen zouden zijn, omdat de school ruimte zou moeten bieden aan 70 leerlingen. Met de bouw is nog niet begonnen en het on derwijs wordt gegeten in twee lokalen van Sparrenheuvel. De eerste en tweede klas tellen samen 72 leerlingen. Onmiddellijk na de totstandkoming van de school is gebrek aan ruimte te voor zien, zodat B. en W. het beter achten er vier lokalen van te maken, temeer daar een verklaring is overgelegd, dat de school door tenminste 21 leerlingen zal worden ba- zocht. B. en W. van Bloemendaal wensen vast te stellen een sanerings- en bebouwingsplan Voor het open terrein langs een gedeelte van de Bloemendaalseweg tussen Vijver- weg en dr. D. Bakkerlaan. Zoals bekend zal ter plaatse een flatgebouw worden op gericht Daarbij is voorzien in de aanleg van een zgn. ventweg, tevens parkeer- strook, aan de Oostzijde van de Bloemen daalseweg en de Zuidzijde van de Vijver- weg. De bouwondernemer zal een bijdrage «rstrekken in de kosten van de wegaanleg m de benodigde grond, ongeveer 300 m2., m niet aan de gemeente afstaan. De raad der gemeente Bldemendaal ver gadert Donderdag 11 Februari des middags om kwart over twee. ln April zal te Haarlem een interland wedstrijd tafeltennis NederlandZwit serland worden gehouden. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Tafelten- nlsbond heeft het gemeentebestuur ge vraagd voor f 150 in een garantiefond# deel te nemen en het college stelt de raad voor aan het verzoek te voldoen. Op Donderdag 11 Februari hoopt de tekenaar-illustrator Jan Wiegman zijn 70ste verjaardag te vieren. Geboren in Zyolle, waar zijn vader hoofd van da R.' K. School was, was hij op 13-jarige leeftijd reeds werkzaam op het fotogra fisch atelier van de Ned, Gist- en Spi ritusfabriek te Delft. Na een korte pe riode kwam hij via een boekhandel in dienst bij de Kunsthandel Buffa te Am sterdam, waar hij elf jaar heeft gewerkt en zich daarna als tekenaar vestigde. Als illustrator van jeugdboeken, maar ook als reclame-tekenaar, heeft Jan Wiegman een uitstekende reputatie welke hij tot op de dag van heden vol komen handhaaft. Hij heeft zich ook grote verdiensten verworven als lid van „Kunst zij ons Doel" waarvan hij 32 jaar bestuurslid is en daarom zal op Za terdag 13 Februari een jubileumten toonstelling van zijn werken in het Waaggebouw worden geopend. Van harte wensen wij reeds nu de jubilaris die zich nog in een uitstekende gezond heid en vitaliteit mag verheugen, een lange reeks van vruchtbare jaren toe. De culturele kring ,,'t Helm" in Zand voort belegt Donderdagavond 11 Fe bruari om 8 uur een culturele avond, waarbij Sonia Gaskell met enkele leden van haar ballet-recital een dansavond zal verzorgen onder de titel „Drie eeuwen danskunst". De dansen zullen door haar worden toegelicht. Op de banen van „Nova-Zembla" wordt Zondag 7 Februari om 13 uur een lange-baan-wedstrijd verreden voor amateurs over 500, 1500, 3000 meter. Opgave tel. 267—221 en op de baan. Vanmiddag wordt een onderlinge wedstrijd gehouden tussen het perso neel van de werf „Stapel" in hard rijden. Vrijdagmiddag werden de al eerder uitgeschreven schoolwedstrijden gehou den, daar het weer er zich goed voor leende. Men kon zien, dat er de laatste vier jaren niet veel rijdbaar ijs is ge weest, want de meeste schaatsers (sters) waren nog „eerste jaars" en toch maak te de één er meer van dan de ander. De uitslag luidde: Meisjes (67 jaar): 1 Ria v. d. Vaart, 2 Joke Visser, 3 Liesje Wiilemse; 89 jaar: 1 Josétje Balm. 2 Hennie v. War merdam, 3 Carla Niekot; 10—12 jaar: 1 Ria v. Warmerdam, 2 Hennie Janssen, 3 Jettie Hartendorp. Jongens (6—7 jaar): 1 Tonnie Huls hout, 2 Karei v. Opzeeland, 3 Arie Bou- wens; 89 jaar: ITon Dijkman, 2 Kees in 't Veldt, 3 Ko v. Opzeeland; 10D jaar: 1 A. Ruijgrok, 2 S. Balm. 3 H- Meierman; 12 jaar en ouder: 1 Joh. v. d. Pol, 2 Ben Neve, 3 Leen Bouwens- De commissie heeft de kinderen een mooie middag bereid en haai" komt hiervoor een woord van lof toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2