SPORTIEF PLAKBOEK Van Dam en Dame- tc»¥i ÏL 1 DefamilieP.vanUzzel Vivian Woodward RECORDS OP IN VROEGER HET IJS DAGEN N v.. W, Md. w V EEN VAN ENGELANDS POPULAIRSTE SPELERS r. Sportbeoefening in een kathedraal Gordijn van plastic over stadion - Zs voetbal een luxe - Sportief Iran - Wereldkampioen der journalisten Van stukken en schijven p V. J ""V lli Er is ook een Twaalf stedentocht geweest J ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 PAGINA 7 De „kathedraal" van Yale's universiteit Overdekt stadion abcdefgh. abcdefgh. Sportieve journalisten Voetbal een luxe? Sport in Iran Urk krijgt een sportpark Kryptogram Aanvoerder van het elftal, dat op Houtrust is verslagen 16- Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Tour de France K.N.W.U. verleent toestemming UT ij hebben U de laatste tijd wel yy eens iets verteld van enkele saillante gebeurtenissen op een ys.n de sportieve Amerikaanse universi- e}ien. Velen Uwer zullen zich waar schijnlijk niet kunnen voorstellen, welke h'aats de sportbeoefening in deze centra der wetenschap inneemt. Eerlijk gezegd, Jyij hebben ook verbaasd gekeken, toen y'cn ons voor het eerst vertelde hoe de *aken er precies voor staan. Neemt bijvoorbeeld de universiteit van Yale, die is gesticht in het jaar 1701 dn waarop momenteel 1700 jonge men- Seh studeren. Sedert 1843 wordt in Yale sport beoefend. Tenminste, dat vertellen de annalen, waarin vermeld staat, dat *9en de eerste roeivereniging is opge- lcht. In 1899 werd de voetbalsport er Geïntroduceerd en thans, in 1954. worden df zeventien takken van sport beoefend. ~e gelegenheid om sportief aan zijn wekken te komen wordt er geboden in e9n kolossaal gebouw van acht verdie pingen en op liefst achtentwintig speel- velden. Het gebouw, een reeks van sporthal en op elkaar, gebouwd in 1932 op de Plaats, waar vroeger een ordinaire gymnastiekzaal stond, is uniek. Men heeft het zelfs vergeleken met de West minster Abbey. Het is een onmetelijk Groot bouwwerk, waarvan de gothische "oren in de wijde omtrek kan worden Gezien. De vergelijking met een kathe draal gaat overigens alleen maar uit wendig op. Op de eerste verdieping hunnen de roeiers oefenen. Er is een Stoot bassin gemaakt en met behulp van een bepaald systeem, waaraan ook elec- wiciteit te pas komt, kan het water in beweging gebracht worden, waarbij de shelheid varieert tussen de drie en ^'jftien kilometer per uur. Op een con- "ólebord kan de trainer aflezen, welk een snelheid de roeiers op een gegeven moment bereikt hebben. De basketball-wedstrijden worden ge houden in een amphitheater, dat plaats biedt aan 3300 toeschouwers. Op de derde verdieping zijn twee zwem bassins gebouwd. Het ene wordt alleen maar gebruikt voor het houden van wedstrijden, het andere is een oefenbad. Het eerste bassin is twee tot vier meter diep en er zijn daar ook enkele spring planken aangebracht. De wedstrijden kunnen gevolgd worden door 2200 toe schouwers. Het oefenbad mag door iedereen gebruikt worden en dan is er nog een klein bad, waar de beginnelin gen over hun watervrees kunnen heen komen. Alle voorzorgsmaatregelen om de hygiëne te bevorderen zijn genomen. Op de vierde verdieping bevindt zich een zeer speciale afdeling: de afdeling fotografie. Van elke nieuwe student worden daar foto's genomen. Iedereen, bij wie bepaalde afwijkingen zijn ge constateerd, kunnen op dezelfde verdie ping bepaalde oefeningen doen. Op de vijfde verdieping kan men allerlei zaal sporten beoefenen. Er zijn daar velden voor vollyeball en badminton, ook kan men er handballen en er zijn zelfs twee golfbanen. Op deze verdieping vindt men ook de badcellen, een massagezaal en een slaapzaal voor hen die willen uitrusten. Op de zesde en zevende ver dieping zijn allerlei gelegenheden om te schermen, boksen, worstelen en voor het gewichtheffen. Op de bovenste verdie ping tenslotte is de administratie geves tigd, is een fotografisch laboratorium ingericht ten dienste van de trainers en bovendien vindt daar op een baan van ongeveer tachtig meter de training van de athleten plaats. Zoals gezegd, de universiteit beschikt ook nog over 28 speelvelden. De Yale Bowl is er een van, een imposant sta dion, dat plaats biedt aan 70.000 bezoe kers, verder een basketball-terrein met een accommodatie voor 5000 toeschou wers en een sintelbaan voor de athleten, waaromheen nog 3000 belangstellende» gegroepeerd kunnen worden. Menigeen, die des Zondags of wan neer ook als toeschouwer fun geerde bij de een of andere spor tieve gebeurtenis, zal met ons wel eens de verzuchting geslaakt hebben, dat het toch maar ideaal zou zijn als alle speel velden overdekt waren. Een stadion onder een glazen stolp bijvoorbeeld, zo dat de gestaag neerplenzende regen het genoegen van het zien van een aantrek- FEBRUARI-OPGAVE 1. Probleem van L. C. Willemsens. Eerste publicatie. Prijsprobleem. cd5: ed5:, 7. Lg5 (Om insluiting van de loper te voorkomen) cö, 8. f3 h6, 9. Lf6: (Wit is nu wel gedwongen zijn lo- perpaar prijs te geven; op Lh4 zou zwart met voordeel g5 gevolgd door Da5 kun nen spelen) Df6:, 10. e3 00, 11 Pe2 Pe8, 12. Kf2 De7, 13. Dd2 Pd7, 14. Pf4 Pf6, 15. Ld3 Ld7, 16. h3 Dd6, 17. Tbl b6, 18. Lfl Te7, 19. a4 (Wit probeert iets op de dameVleugel te ondernemen) Te8, 20. Tel c4! Stelling na de 20e zet: Wit: Kh2, Dh7, Tb5, Td2, Fe4, Pf3, pionnen a4, b2, c3, d4, d6. Zwart: Kc4, Tc2, Lf7, Lf8, Fel, Ph8, pionnen e5, f6. Wit geeft in 2 zetten mat. Opgave van sleutelzet is voldoende. Correcte oplossingen van dit probleem loten mee voor de maandprijs. Oplossing Januari-opgave 5: Sleutel- zet Db2 tempo. Oplossing 4-zet van S. Loyd: 1 La6:ba6:t, 2. b7 De6, 3. Dc8. l'. Dc5, 2. De8 Dc6, 3. Dc6: 1. Dc2. 2. Le2 De2:, 3. Dc8t 1. dreigt 2. Lb7: 3. Dc8t 1.2. Db7:t. 3. Kb7: Oplossing 2-zet van S. Loyd: Sleutel- zet Dal! NIMZO-INDISCH Wit: Botwinnik. Zwart: Kotov. 1. d4 Ff6, 2. c4 e6, 3. Pc3 Lb4. 4. a3 Lc3:t, 5. bc3: (De Sfimisch-variant) d5, 6. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 2054 van Th. de Zwart te Sassenheim (Wit wordt nu volkomen ingesnoerd, terwijl de druk op de e-lijn onhoudbaar wordt), 21. g4 g5, 22. Pe2 (Op Pg2 zou Dh2 volgen en de randpiofy valt) Te3:, 23. Pg3 Dg3:t! 24. Kg3: Pe4t. (Wit geeft op, daar zwart een stuk en. een pion voorkomt). Ook 23. De3: zou niet baten; er volgt dan Dh2t, 24. Lg2 Te3, 25. Ke3 Dg2, 26. Thl Pe4, 27. fe4: De:t, 28. Kf2 f5 en zwart wint. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan A. Perquin, Mamix- kade 104 te Amsterdam-C. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 294 van D. Vuurboom te Glanerbrug. 3W'477/ y/ vfr/s V///'. /Y/f, VYY/ Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 Maart a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING Van No. 2046 van Joh. v. d. Boogaard. Wit speelt naar: 32—27, 37, 33. 34, 42, 40, 5044, 39. 20, 33 en wint. De stand is minder mooi, doch de ont leding vergoedt alles en is vrij lastig te vinden. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 293 en 294 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 Febr. a.s. aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van No. 290 van D. Nijland te Amsterdam. 31—27, 22x31 verplicht! 48—43, 25x34, 42—37. 31x42. 43—38, 42x33, 44—39, zwart ad libitum, 49x7, 1x12, 61 en wint. Een niet moeilijk en toch wel aardig stukje: jammer dat er zettenverwisse- ling mogelijk is. OPLOSSING VAN „HET LEVENDE PROBLEEM" Het Kerstvraagstuk, dat we onder bo venstaande titel brachten, heeft veel be langstelling getrokken en is bijzonder aoor partijspelers gewaardeerd. Voor «en was het dan ook voornamelijk be- «peld en nu gebleken is dat dit instem ming vindt, zullen we trachten zo nu xt ?n n?.g eens z° iets te brengen. 1®, ur^Ic, worden inzendingen an ^zers op prijs gesteld. Deze hebben bij de Plaatsing steeds voorrang. i, V'. °Plossing van het Kerstvraagstuk 'uidt: bij de 5de zet had wit een slag- zet kunnen uitvoeren die hem een stuk winst bracht. Hij had dan als volgt moeten spelen: 2722, 18x27, 21x11, ad lib. 33—29, 24x22, 35—30, 25x34, 40x20, 15x24, 32—28, 22x33, 38x20 en heeft een stuk gewonnen. Deze combinatie is heus niet nieuw en reeds verscheidene malen In een par tij voorgekomen, doch was wellicht meer voorgekomen als men haar maar gekend had. De extraprijs die voor de oplossing van deze opgave was beschikbaar ge steld is na loting gewonnen door de heer Chr. J. Nissink te Amsterdam. kelijke wedstrijd niet tot een onplezie rige ervaring kan maken. Welnu, een architect in de Verenigde Staten, een zekere heer Ambroise M. Richardson, heeft de euvele moed gehad hierover eens wat serieuzer na te denken. Het gevolg was, dat hij met zijn assistenten aan het knutselen en rekenen is gesla gen en nu, kortelings geleden, ons allen heeft verrast met de mededeling, dat het helemaal niet zo'n heksentoer is om een stadion in een gordijn van plastic te hullen. De heer Richardson is niemand minder dan een van de bekendste pro fessoren aan de universiteit in de staat Illinois. Tezamen met zijn leerlingen heeft professor Richardson het denkbeeld reeds in miniatuur verwezenlijkt. In het voorjaar hoopt hij zo ver te zijn met de voorbereidingen, dat hij een wat groter project onder handen kan nemen. Eerst zal een geraamte van een sterke metaal legering worden opgezet en in dat ge raamte zullen dan kleine plastic platen worden aangebracht. De heer Richard son heeft juist zijn toevlucht genomen tot plastic, omdat het zo sterk is, dat men er gerust een bal zo hard men kan tegen aan mag schoppen. Hij heeft voorts me degedeeld, kleine platen te prefereren boven grote om eventueel noodzakelijke herstellingswerkzaamheden te verge makkelijken. Toen iemand vroeg of de constructie ook tegen storm bestand was, antwoordde de heer Richardson: „Het mag stormen, zo hard het wil, maar ïk heb uitgerekend, dat het plastic gor dijn ook hier tegen bestand is." Zoals men wellicht weet, zullen vaD 13 Februari tot 7 Maart aanstaan de in Zweden de wedstrijden om het wereldkampioenschap ski op alle mogelijke onderdelen worden gehouden. Meer dan 250 journalisten uit alle de len van de wereld zullen naar Zweden trekken om deze wedstrijden voor hun bladen te verslaan. De Zweedse Ski- Vereniging is eerst wel wat geschrok ken van dit aantal. Toen men echter van de verbazing bekomen was en zelfs tot de conclusie gekomen was, dat het eigenlijk toch wel iets bijzonders was. dat zoveel buitenlandse journalisten naar hun vaderland zouden komen, heeft men naarstig gezocht naar moge lijkheden om het onze collega's zo aan genaam mogelijk te maken. De grootste attractie zal zijn een wedstrijd om het wereldkampioenschap skiën voor jour nalisten. De dagbladen zullen welis waar, bij afwezigheid van verslagge vers, verstoken blijven van uitvoerige verslagen over deze gebeurtenis, men twijfelt er niet aan of de wedstrijd zal een even enerverend verloop hebben. Er zijn talrijke prijzen beschikbaar ge steld voor deze wedstrijd over vijf kilo meter, die leidt naar Mora, de geboorte plaats van Zwedens bekendste skiër Nils Karlsson, door de Zweden ver troeteld met de bijnaam „Mora-Nisse". De organisatoren hopen, dat Mora-Nisse zelf de beker aan de winnaar gaat uit reiken. Dezer dagen zijn wij toch wel enigs zins geschrokken van een uitlating van de voorzitter van de Franse voetbalclub Sochaux. In „Sochaux- Sprint", het clubblad van deze profclub, heeft deze goede man namelijk naar aanleiding van de wedstrijd Bordeaux— Sochaux, door Bordeaux met liefst 71 39. „Dan zullen we het op een andere manier proberen," verbreekt Eic de stilte. „Waarom zijt ge in de rust tijdens het tournooi het bos ingegaan? Wat zoch ge daar?" „Ge werdt geroepen," vult Thjalfi ongeduldig aan. „Iemand bootste de roep van een vogel na en onmiddellijk daarop zag ik u weglopen. Vertel op, wie was het, die u riep?" Nors haalt Axe de schouders op. „Ik heb geen vogel gehoord," antwoordt hij met neergeslagen ogen. „Ik mocht wel even het bos ingaan?" „En toen? Wat is er gebeurd in het bos?" dringt Eric aan. ,;Niets," antwoordt de jongen, maar dan verliest Eric zijn geduld. „En hoe komt het dan. dat een stuk geitevel in de vuist van de vermoorde Svegdir werd gevonden?" bijt hij Axe toe. Hulpeloos kijkt de jongen in het rond, doch van alle kanten ziet hij slechts strakke, onderzoekende blikken op zich gericht. „Goed," antwoordt hij met een diepe zucht. „Die man viel mij aan en trachtte mijn buis af te rukken. Ineens viel hij „Waardoor? Wie heeft er op hem geschotenvalt Eric hem in de rede. „Gij moet de moordenaar toch gezien hebben?" Opnieuw hult de knaap zich in een stug stilzwijgen, doch de Noorman laat hem niet met rust. ,,Zo, en toen die man viel. hebt ge dus niet meer naar hem omgekeken en zijt ge rustig verder gewandeldvalt hij snijdend uit. „Vertel op, jongen! Wat is er ge beurd? Waarom zijt ge niet onmiddellijk teruggekomen „Ik was zo geschrokken, dat ik hard hef bos ben ingerend." „En hebt ge dan niemand gezien?" vraagt Eric ongelovig. De jongen werpt hem een schuwe blik toe. Zwijgend schudt hij het hoofd. Plotseling krijgt Eric een idee. Hij geeft een der bedienden fluisterend een bevel en wendt zich dan weer tot Axe. „Ge kunt beter de waarheid spreken, knaap," zegt hij dreigend. „Want ge kunt er zeker van zijn „Axe!" klinkt plotseling een verschrikte stem. Erwin, die door de bediende ge haald is, komt de burchtzaal binnen. „Axe?" herhaalt hij verschrikt. „Wat is er gebeurdWaar isDan bijt bij zich plotseling op de lippen en in de beklemmende stilte, die volgt, zijn Eric's woorden tot in de verste hoeken van de zaal te horen: „Waar is... wie?" vraagt hij met een sarcastische glimlach. gewonrjen, geschreven: „Wij begonnen met een op de verdediging ingesteld spelletje, maar er waren nog geen twin tig minuten gespeeld of wij stonden met 20 achter. Toen gooiden de spelers het roer om. Zij gingen voetbal spelen zoals het spel gespeeld moet worden. Ziet, toen was het hek van de dam en wij hebben zodoende met zulke grote cijfers verloren. Waarom deze smadelijke ne derlaag? Wel, omdat de spelers niets anders deden dan voetballen voor hun eigen plezier en voor dat van de toe schouwers. Of zij daardoor de wedstrijd tot een goed einde brachten of niet, het deerde hen niet. Maar wij kunnen ons deze luxe niet permitteren. Eerst moe ten er doelpunten komen, dan mag er gevoetbald worden." Ja, U hebt het goed gelezen. Voetbal len voor eigen plezier en tot groot ge noegen van toeschouwers is een luxe. Een luxe, die de Franse voetbalclubs zich kennelijk niet kunnen permit teren Het polospel te paard is afkomstig uit Iran. Later hebben Engeland en India het van ons overgeno men. Maar deze tak van sport stamt toch uit Iran en zes eeuwen geleden speel den onze koningen al polo te paard met hun edelenDeze wetenswaardigheid heeft de heer Abolfazl Sadry, directeur- generaal van het departement van licha melijke opvoeding in Iran en vice-presi dent in het Iraanse Olympisch Comité, laatst verteld om aan te tonen hoe spor tief zijn landgenoten wel zijn. De heer Sadry maakt momenteel een rondreis door Europa om in de verschillende lan den het een en ander op te steken van de wjjze, waarop daar de sport wordt beoefend. Iran wil namelijk, evenals zes eeuwen geleden, weer meedoen in het drukke, internationale sportieve verkeer. Om dit te bevorderen heeft de Iraanse regering o.a. een nationale sportraad Ingesteld, een lichaam, waarin vertegen woordigers van de regering, van de lycea en burgerlijke en militaire autori teiten zijn opgenomen. De gelden, die deze raad weet te verzamelen, worden in hoofdzaak gebruikt voor de aanleg en verbetering van sportvelden en voor de salariëring van sportleraren. De voetbalsport wordt al jarenlang op Urk beoefend, doch op een primitief veld. Sinds kort spelen de voetballers in de competitiewedstrijden van de af deling Overijssel van de K.N.V.B. en het gebrek aan een sportpark liet zich da nig voelen. Onlangs heeft de gemeente raad van Urk besloten over te gaan tot het doen aanleggen van een sportpark, dat twee voetbalvelden, een korfbalveld en een ijsbaan zou omvatten. „Pa," Vroeg Bert, die voor de kachel op de grond zat, „Fa, wat is eigenlijk een kryptogram?" Pa staarde, zacht aan zijn pijp trekkend, voor zich uit en ant woordde: „Ja, een kryptogram, dat is eigenlijk moeilijk te zeggen. De juiste be tekenis van het woord is „bericht in ge heimschrift" en in de Amerikaanse puzzle- boeken komen dan ook kryptogrammen voor, die werkelijk een soort geheim schrift zijn. Men neemt daar een uit spraak van een be kend persoon en zet voor iedere letter een andere letter in de plaats, en het krypto gram is klaar. Doot een onbekende wissel valligheid is hier in Nederland een ge heel ander soort puzzle voor deze be naming ontstaan, welke vorm in Amerika aangeduid wordt met het woord „Funagram". De omschrijvingen Van het Nederlandse kryptogram lijken zo op het eerste gezicht kant noch wal te raken. Soms bevatten enkele woorden van het zinnetje de letters van het gevraagde woord (anagrammen), dan weer berust de gehele omschrijving op een bekend spreekwoord. Ook wordt soms een gewone omschrijving gegeven. Eigenlijk is het slechts een kwestie van ondervinden. Ik heb er veel opgelost en één Van de dingen, die men hij het oplos sen steeds voor ogen moet houden is dit: Blijf nooit te lang op één omschrijving zit ten staren leg de puzzle gerust even weg het is bijna zeker, dat, als Je er weer aan begint, je een gevraagd woord zo ziet. Bert, die tijdens deze lange uiteenzetting in slaap was gesukkeld, mompelde in zijn slaap: „Oude vrouwen aan een trosje". „Juist, jongen", zei Pa, „dit is een pracht- omschrijving. Het gevraagde woord is hier „BESSEN". Horizontaal: 8. Een minder deftige orator (8) 9. Ondervraging waar de jeugd voor bib- bert (6) Vogel met vis en in het midden de kern. Toch is het prettig om te bezit- ten (8) Gedeelte van een quotient van twee hele getallen (6) Fraai maken met Veren (10) Opbergplaats van adel (4) Kleine rondo (7) Protégé van Kenau (7) De eter is kleverig (4) Van de voorkant van de vertegenwoor digerszetel zou een inbreker bang wor- den (10) 28. Vloerbedekkingen om aan te doen (b) 30. Dit water zou als slagzin voor een kastenfabrikant kunnen dienen (8) 32. Plaatjesmakersgereedschap (6) 33. De tuilat is hoog boven het zee-opper vlak (8) Verticaal: 1. Vergiffenis Van een dag (6) 2. Geef rond de omgekeerde ingenieur gemak (6) 3. Laag hoffeest (4) 4 Kan van hout en haar zijn (4) 5. Zouden de kippen met hard lopen in aanraking kunnen komen (6) 6. Voor dit part achter een verlies (6) 7. Toespraak uit trapdeel (4) 11 Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat dit meisje niet overeenkomstig de waarheid sprak (7) 14. Kluit schoorsteenzwart als smerig per soon (7) 14. Bij een hoek van 45 graden veroordeeld worden (7) 15. Veel kapitaal is nodig om hiervan te kunnen leven (5) 10. Een onzer lezers schrijft ons: „Vivian Woodward, een van de grote sterren van het Engelse voetbal in de jaren 19051914, is op 74- jarige leeftijd te Londen overleden. In de necrolo gie lezen we o.a.: Ook in Nederland was hij zeer po pulair en hoog geacht, zo wel om zijn technische kwa liteiten als om de sportivi teit en de ridderlijkheid, welke zijn spel kenmerk ten". Het huidige geslacht zal dit op gezag van het be richt wel aannemen, alleen de ouderen voor zoveel zij belangstelling voor de voetbalsport hebben gehad kunnen uit ervaring hier over meespreken. In het Sportboek voor de Jeugd staat geschreven: „Tegen de Engelsen hebben onze voet ballers ook heel wat keer tjes gespeeld, maar erg veel successen hebben ze nooit behaald. De enige overwin ning van de Oranjemannen op de Engelsen was in 1913. Maar die wedstrijd zal dan ook niemand vergeten. Hij werd gespeeld op Houtrust en de onzen versloegen de voetballers van Engeland, bij wie de beroemde spe ler Vivian Woodward mee speelde, met 21. Jonge, jonge, wat is er toen geju beld in de Nederlandse voet balwereld". In April 1911, op de 2de Paasdag, speelde het Nederlands Elftal een wedstrijd tegen de Engel sen te Amsterdam op het terrein van R. A. P. Een fraaie wedstrijd, die door de Engelsen werd gewonnen met 10. Een half uur vóór de wedstrijd bezweek et-n nood-tribune, maar het liep gelukkig zonder persoonlij ke ongelukken af. Amster dam maakte geen goede beurt, maar het vertoonde spel was van die aard, dat men een overwinning op de Engelsen in Nederland mo gelijk achtte. Op 24 Maart .1913, 2de Paasdag, kwam de dag der victorie. Het Engelse elftal verscheen, su perieur als steeds, met de geduchte Vivian Woodward als captain en midvoor op in". De afstand was n.i. bui tengewoon groot. De Engel se keeper, Brebner, keek rustig toe, doch versteende bijna, toen de bal plotseling in het doel vloog. De Kor- ver klopte De Groot op zijn schouder en men zegt, dat deze toen zei: „Ik dacht, dat m'n been meevloog"; de spraakmakende gemeente zei, dat hij het woord „poot" had gebruikt, doch dit doet weinig ter zake. Nederland had de leiding en stond de ze niet meer af. De geduchte voorhoede van de Engelsen deed aanval op aanval, het terrein van Houtrust Woodward, Callender, Dou- Het Nederlands elftal werd aangevoerd door Bok de Korver, had als midvoor Huug de Groot, bijgenaamd het kanon van Sparta, en in het doel de beste doel- verdediger, die Nederland ooit heeft gehad: Göbel. Nooit heeft er tijdens een match zulk een spanning op en om het terrein geheerst als op deze befaamde Paas- middag. De rust ging in met 11, maar ongeveer 20 mi nuten na half-time kreeg Nederland een vrije schop toegewezen door de Belgi sche scheidsrechter Barette. De Korver wees zijn club genoot De Groot aan en zei lakoniek: „Hij mag er direct glas, Littler en Shipway rammeiden het Nederlandse doel met alles wat ze aan voétbalvernuft bezaten en dat was veel. Göbel, als een tijger in z'n doel, hield de onmogelijkste schoten er uit, terwijl Bosschart en Wijn- veldt, de backs, de bal steeds naar de voorhoede dirigeerden. Ook de Ne derlanders bleven met schie ten niet achter en Brebner moest nog menigmaal z'n capaciteiten tonen. Iedere Nederlander speelde boven zijn kunnen. Nooit is er na een wedstrijd zó gejuicht als op die 2de Paasdag. In het Nationaal Sport Ge denkboek staat hierover ge schreven: „Er waren bloe men en tranen en toen ik na 20 minuten worstelen het kleedlokaal bereikt had, zat Woodward daar met het hoofd steunend in de han den, die op de knieën leun den. Hij keek me aan, reik te me de hand met een blik, die geen smart wilde verra den en zei door de smalle spleet van zijn fijne mond: „The best team won". Edgar Chadwick, de En gelse trainer van het Neder lands elftal, nam de avond van de wedstrijd natuurlijk deel aan de gezamenlijke maaltijd van spelers en of ficials. Hij verliet het ge- boüw gelijk met Woodward, Beiden togen nog eenmaal naar Houtrust. Het terrein lag daar, beschenen door het flauwe maanlicht, leeg en verlaten. Woodward wierp een blik over terrein en goalpalen en ging toen spra keloos verder. Het gebeuren had hem blijkbaar diep aan gegrepen. In Juli 1914 brak de eer ste wereldoorlog uit. Het spelen van internationale 'wedstrijden behoorde toen voorlopig tot het verleden. Veel is er sedert die tijd veranderd, maar van de oude geest, de Romantiek als ge wilt, is weinig ons gebleven. Vivian Woodward is niet meer. Hij was een groot mens met een gevoelig hart. Als we de huidige toestan den van ons voetbal rustig beschouwen, zijn we ge neigd te vragen: behoorde hij wellicht tot- de verdwij nende soort? 17. 19. 20. 24. 25. 26. Dit gewentelde lichaamsorgaan is hel der (4) Franse ruil (7) God der Mohammedanen (5) Voettocht naar een sterrenbeeld (4) De N.R.B. houdt zich ermee op (6) Als deze toename eens een voorzetsel was (6) Zit er achter deze commissie een mili tair, dan is het een vergadering achter gesloten deuren (6) Met een notitieboekje wordt Veel ge daan (6) Hieruit kan men iemand sturen (4) Kan men ruim maken (4) Soldaten zijn er dol op (4) Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 15 Februari aan ,,'t Kasteel van Aemstel", afd. Prijsraadsel, N.Z. Voorburgwal 65. Amsterdam. Men gelieve bij de oplossing te vermel den of men jonger of ouder dan 18 jaar is. De prijswinnaars zijn: mtj.D. v. d. Dungen, Vrolikstraat 477 1, AMSTERDAM; mevr. H. KroonZegers, Padjedijk 16, PURMEREND; P. Vogelaar, Kruisstraat 18, HAARLEM. OPLOSSING 23 JANUARI 1. doortrapt 10. pantoffel 2. tegendeel 11. ambulance 3. grootheid 12. bijvoegsel 4. smakelijke 13. therapeut 5. nabresina 14. esperanto 6. gekwetste 15. elpenbeen 7. gambrinus 16. armenzorg 8. moraliter 17. drinkgeld 9. oesterput Het spreekwoord luidt: Men moet de kat niet bij 't spek zetten. HOUW I TSER BOOT N TRAS OER ODE FAT ES SPELD DO M MA+X AR K ERATO SNOOD R PY S TE E AL NOT I E SG NOP MOK EPE GORT M+ IRAN SOEMP I TAN Tijdens de Vrijdagavond gehouden vergadering van de sportcommissie van de K.N.W.U. is de aanvraag bezorgd voor de toestemming tot het doen ver rijden van de eerste etappe van de Tour de France door Nederland. De commis sie heeft deze aanvraag onmiddellijk in behandeling genomen en in principe de gevraagde toestemming verleend. Te Cairo is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Egypte en Hongarije. De Hongaren wonnen met 20, ruststand 1—0. u het 't wintertje weer wel is, zitten wij als van ouds mid den in de grote tochten en gaat er nauwelijks een dag voorbij of ergens in ons land: worden wed strijden gehouden, op de korte of lange baan. Wij hebben meren-, aorpen-, pijpen-, kastelen-, molen tochten, met als hoogtepunt de na tionale glorie van de Friese Elf stedentocht, dit ter wereld unieke sportevenement. Er is ook ooit ngo een Twaalfstedentocht geweest, in het Hollandse, alleen door de dap persten uitgereden en nooit geor ganiseerd. Die twaalf Hollandse ste den, die in één etmaal moesten wor den bezocht, waren: Leiden, Haar lem, Amsterdam, Muiden, Naarden, Monnikendam, Edam, Purmerend, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Alkmaar, zo hebben wij het ten minste uit de gegevens die wij von den, gereconstrueerd. Want de „oorspronkelijke aantee- kening" over zo'n Twaalfstedentocht, merkwaardigerwijze afgedrukt in „Algemeen Kunst- en Letterbode van 1823, is topografisch niet erg duidelijk. Zij luidt als volgt: „Den 19 December 1676, stilkes, d'wint O. en S. (Saturdag volle Maen den 20) ben ick Claes Aris Caeskoper in Comp. met Mayndert Arent,, Jakop Blau en Jakop Buur op Scaetz uit gereden van ditto M. Arentses, de cloc 's morgens 4 uur in heldere Maeneschijn tot Harlem Vandaer tot Naarde, vandaer tot Pampoes, tot Munkedam, vandaer tot Eedam, vandaer tot Puremerent, vandaer op de Ouwedijc, daar wij de eerste mael playsterde, sijnde omtrent de cloc een uur, vandaer tot Hooren, vandaer tot Enchuyz, vandaer tot Medenblick, vandaer tot Alcmaer, daer nog eens playsterde en vandaer naer huis1; doen wij even van Alc maer af ware, begoste snouwen en quam soo thuys omtrent de cloc half pege saves, hebbende bovengemelde 12 stede besocht op één dagh". Men ziet, dat de opsomming niet helemaal klopt. De plaats van her komst der rijders, ongetwijfeld een der steden, wordt niet vernoemd, maar ook verder komt men alleen aan het vereiste aantal, wanneer men Pampoes en Ouwendijc mee telt, het een noch het ander bepaald een stad. Neemt men echter aan, dat b.v. Leiden het vertrekpunt is ge weest, dan ligt het voor de hand, dat op de gevolgde route ook Amster dam en Muiden zijn gepasseerd en komt men inderdaad aan twaalf vol waardige Hollandse steden. Deze tocht is lange tijd het gesprek van de dag geweest in de Hollandse con treien, telkens als het winter werd, maar men heeft zich, naar het De meest beroemde Friese hard- schijnt, niet spoedig een navolging rijder in het begin van de vorige gewaagd. Pas op 29 December 1822 eeuw moet een boer uit Kubaard hebben twee rijders uit Koog aan zjjn geweest. Kornelis Ynzes Reen. de. Zaan, Klaas en Willem Oost-In- Van hem werd verteld, dat hij stap- dië, nogmaals de tocht volbracht pende reed, maar met elke stap elf Zij vertrokken's morgens kwart Rijniancjse voeten (3 a 4 meter) voor drie van 't Zuideinde van de vooruit kwam en zo in minder dan Koog, bezochten twaalf steden en vijf minuten een uur gaans wist af waren pas drie uur 's nachts weer te Ief;gen Dit deden hem zelfs de terug. niet minder bekende Leidse hardrij- Ook verder vertelt de historie van ders de gebroedei-s Kees en Paulus lange en verre tochten over het ijs Fleur hem niet na. Zij hadden er met haast ongelofelijke prestaties, tien minuten voor nodig. Zo zou de burgemeester van Bols- ward, Koopmans genaamd, in zijn dagen een der meest verrnaarde hardrijders van Friesland, in de strenge winter van 1764 op één dag op de schaats een brief van Stad houder Willem de Vierde hebben overgebracht aan diens moeder, de bekende Maaike Meu, dus van Den Haag naar Leeuwarden. Hij passeer de de Zuiderzee tussen Enkhuizen en Stavoren en toen hij in Leeu warden aankwam, was hij nog zo fris, dat hii met de schaats de voor letters van zijn naam in fraaie krul len op het ijs schreef. En niet min der is de faam geweest van zekere Reindërt Reinders, die in dezelfde winter 's morgens om acht uur m Amsterdam startte, over de dicht gevroren Zuiderzee naar Friesland reed en daar 's middags eerst te Britswerd en toen te Wieuwerd "F de baan verscheen. Slagen van 15 meter In elk opzicht schijnt het voor geslacht op het ijs te hebben uit geblonken. Le Francq van Berk- hey vertelt, dat vooral de Water-, Rijn- en Delf landers, evenals de Katwijker zeelieden, hebben uitge blonken in het „buiten-overrij den". Er waren er bij, die met el ke slag naar weerszijden drie of vier roeden dl tot 15 meter) kon den overzwaaien of met de schaats het gehele alphabet in trekletters op het ijs uittekenen. Nog weer anderen presteerden het om met de schaatsen verkeerd of zelfs ach terstevoren ondergebonden toch als de besten vooruit te komen. De Friezen, zegt Le Francq van Berkhey, rijden het liefst recht toe rechtaan, op de lange afstand1, en zoals dat heet: binnen-beens. Zij lopen als het ware en hierdoor winnen zij het over het algemeen in het hard- en snelrijden en in het vaststaan. Een speciale kunst was ook het springen met de schaats. Was er een Fries, die in volle vaart de geul nam van de Oudeschouw, die rüim twintig voet (6 meter) breed- was. Jan ter Gouw vertelt van twee Leide- naars, die hetzelfde presteerden aan de Haa^sche Schouw. Maar wat geen Hollander opbracht, dat leverde hem de boven reeds ge noemde fameuze burgemeester Koopmans, die rijdende naast zijn slee, waarvan hij het paard in vol le draf mende, al rijdende in volle vaart verscheidene malen over paard en slee heen sprong, zodat hij nu eens rechts, dan weer links van de slee reed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7